W przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej bez wynagrodzenia, tj. bez zwrotu jego wkładu, osoby pozostające w tej spółce otr... - Interpretacja - null

ShutterStock

Przychód ustala się z dniem bilansu rocznego

Temat interpretacji

W przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej bez wynagrodzenia, tj. bez zwrotu jego wkładu, osoby pozostające w tej spółce otrzymują przychód.

Przychód taki oblicza się po sporządzeniu rocznego bilansu spółki na koniec roku obrotowego, w którym nastąpiło wystąpienie wspólnika. Po stronie wspólników pozostających w spółce jest to tzw. przychód z nieodpłatnych świadczeń. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę kasacyjną ministra finansów.

Sprawa dotyczyła interpretacji podatkowej, o którą wystąpił podatnik zamierzający założyć z pozostałymi osobami spółkę jawną. Minister finansów, oceniając skutki podatkowe przedsięwzięcia, uznał, że w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki osobowej bez wynagrodzenia osoby pozostające w spółce otrzymują przychód z nieodpłatnych świadczeń. Ale przychód ten powstaje już z dniem wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej.

Podatnik nie zaakceptował takiego wyjaśnienia. Zgodził się z organem, że taki przychód, co do zasady, dla pozostających w spółce wspólników powstanie, ale powstanie on w innym momencie. Według niego będzie to dopiero z dniem wystąpienia pozostałych wspólników.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie przyznał rację podatnikowi i uchylił interpretację ministra finansów.

Ten złożył jednak kasację. NSA utrzymał w mocy rozstrzygnięcie sądu I instancji, ale jednak zmienił jego uzasadnienie. Odwołując się do kodeksu spółek handlowych, przypomniał, że w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki wartość udziału kapitałowego wspólnika albo jego spadkobiercy oznacza się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki.

Sędzia Jerzy Rypina podkreślił, że w przypadku wypowiedzenia umowy przez wspólnika, jako dzień bilansowy przyjąć należy ostatni dzień roku obrotowego, w którym upłynął termin wypowiedzenia. Z tym też dniem powstaje właśnie dla osób pozostających w spółce przychód.

Wyrok jest prawomocny.

DGP przypomina

Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego wspólnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz łączy się z pozostałymi przychodami podlegającymi opodatkowaniu.

Przemysław Molik

przemyslaw.molik@infor.pl

ORZECZNICTWO

Wyrok NSA z 14 września 2012 r. (sygn. akt II FSK 216/11).

www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia