Korekta amortyzacji po otrzymaniu dopłaty
Temat interpretacji
Podatnik, który dostaje dofinansowanie do środków trwałych, powinien wyłączać odpisy amortyzacyjne z kosztów na bieżąco, a nie wstecz - orzekł NSA. W przeciwnym razie otrzymanie dopłaty wiązałoby się dla niego z powstaniem zaległości podatkowych z powodu zawyżenia kosztów - dodał sąd.
Chodziło o spółkę, która otrzymuje dopłaty do środków trwałych wprowadzonych już do ewidencji i amortyzowanych na ogólnych zasadach. W momencie otrzymania dopłaty dokonane wcześniej odpisy amortyzacyjne przestają być dla spółki kosztem podatkowym i spółka powinna je skorygować. Spółka uważała, że powinna to robić na bieżąco, w chwili otrzymania dopłaty.
Innego zdania była jednak Izba Skarbowa w Poznaniu. Stwierdziła, że ustawa o CIT nie określa zasad korygowania kosztów uzyskania przychodów. Dlatego uznała, że odpisy amortyzacyjne powinny być wyłączone z kosztów za ten sam okres, w którym zostały dokonane. Czyli wstecz, a nie na bieżąco.
Spółka zaskarżyła tę interpretację do WSA we Wrocławiu. Argumentowała, że nie można wymagać od podatnika, by korygował koszty uzyskania przychodu wstecz, w sytuacji gdy ustalił je w prawidłowej wysokości na podstawie prawidłowo dokonanych odpisów amortyzacyjnych. Tłumaczyła, że takie rozstrzygnięcie powodowałoby dla niej negatywne konsekwencje podatkowe, na które nie ma ona wpływu.
Wrocławski WSA przyznał jej rację. Wyjaśnił, że ustawa o CIT nie mówi wprost, w jakim trybie należy skorygować koszty w sytuacji uprzedniego dokonania odpisów amortyzacyjnych. Zdaniem WSA jednak nie ma podstaw do tego, by żądać od podatnika korekty w tych samych okresach, w których były dokonane odpisy. WSA podkreślił, że obowiązek ten powstaje dopiero z chwilą zwrotu kosztów (w tym wypadku - otrzymania dopłaty).
Izba skarbowa złożyła skargę kasacyjną od tego wyroku, ale Naczelny Sąd Administracyjny ją oddalił. Sędzia Krzysztof Winiarski wyjaśnił, że do momentu otrzymania dopłaty podatnik ustala odpisy amortyzacyjne od wysokości faktycznie poniesionych przez niego wydatków na nabycie lub wytworzenie środka trwałego. Skutki ekonomiczne dopłaty występują dopiero od momentu jej otrzymania, a nie od momentu rozpoczęcia amortyzacji - podkreślił.
Zdaniem NSA korygowanie kosztów podatkowych w okresach, w których dokonano odpisów amortyzacyjnych, powodowałoby naruszenie zasady praworządności. Przede wszystkim skutkowałoby powstaniem zaległości podatkowych u podatnika. Oznaczałoby to, że poniósłby on negatywne konsekwencje podatkowe, mimo że postępował zgodnie z przepisami.
Elżbieta Delert
ORZECZNICTWO
Wyrok NSA z 7 sierpnia 2014 r., sygn. akt II FSK 1978/12. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia