Interpretacja indywidualna z dnia 28 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.498.2024.2.AN
Temat interpretacji
- Czy opisane w stanie faktycznym prace rozwojowe zgodnie z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT; - A jeżeli tak to, czy prace rozwojowe stanowią prace twórcze o których mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT; - Czy opisany w stanie faktycznym produkt (okno) stanowi produkt o którym mowa w art. 18eb ust. 2 ustawy o CIT. Jeżeli tak to, czy wskazane w stanie faktycznym wydatki stanowią koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18eb ust. 7 ustawy o CIT
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych, jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 sierpnia 2024 r., za pośrednictwem systemu e-PUAP, wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia, o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, który dotyczy ustalania:
- czy opisane w stanie faktycznym prace rozwojowe zgodnie z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT;
- a jeżeli tak to, czy prace rozwojowe stanowią prace twórcze o których mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT;
- czy opisany w stanie faktycznym produkt (okno) stanowi produkt o którym mowa w art. 18eb ust. 2 ustawy o CIT. Jeżeli tak to, czy wskazane w stanie faktycznym wydatki stanowią koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18eb ust. 7 ustawy o CIT.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie, pismem z 21 października 2024 r. (data wpływu do Organu, tego samego dnia).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”), jest polskim rezydentem podatkowym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”). Wnioskodawca posiada siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium RP. Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej i nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, w związku z czym nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka specjalizuje się w produkcji i sprzedaży stolarki otworowej (…).
Działalność produkcyjna (produkt).
Produkcja okien oparta jest w głównej mierze o system okienny (…).
Obecnie, na rynku głównymi systemodawcami w PVC są firmy takie jak: (…). Poszczególne systemy okienne są miedzy sobą zróżnicowane pod względem funkcji (…).
Wnioskodawca posiada w ofercie kilka systemów okiennych (…). Dostawca systemu pozostawia producentom swobodę w zakresie wykorzystania i modyfikacji systemu okiennego w zależności od np. zastosowania/połączenia odpowiedniej ramy czy skrzydła. Wybór odpowiedniego profilu okiennego uzależniony jest od takich czynników jak rodzaj budynku, rodzaj materiału, parametry izolacyjne i akustyczne, wielkość i kształt okien który jest opisany w projekcie bądź wskazany przez Inwestora. Spółka posiada park maszynowy oraz know-how (technologia produkcyjna) które pozwalają do wytworzenia okna (…).
Podsumowując, produktem spółki jest okno które zostaje wytworzone z zakupionych komponentów (…). Proces wytworzenia okna nie stanowi montażu gotowych elementów. Każdy produkt musi zostać indywidualnie zaprojektowany i sprawdzony pod katem parametrów technologicznych wymaganych dla danego rynku sprzedaży (…).
Opis działalności B+R.
Spółka prowadzi działalność rozwojową w następujących obszarach:
-wprowadzenie do oferty nowego lub ulepszonego produktu;
-testowanie zamienników oraz nowych elementów (części) (…);
-realizacja zamówień niestandardowych;
-opracowanie okna X (dalej: „okno X”).
Prace dalej będą zwane łącznie pracami rozwojowymi.
Celem prowadzonych prac jest rozszerzenie portfolio produktowego spółki o nowe lub ulepszone systemy (…). Wszystkie ww. pracę będą dalej łącznie zwane: „pracami rozwojowymi”.
Prace we wszystkich obszarach wymagają wiedzy z zakresu: fizyki, chemii, funkcjonowania branży (…), procesów produkcyjnych Wnioskodawcy.
Wdrożenie do produkcji nowego sytemu okiennego.
Prace w tym obszarze mają na celu zwiększenie oferty produktowej Spółki o nowy rodzaj systemu okiennego. Przed wdrożeniem nowego sytemu Spółka musi bardzo dokładnie poznać i przeanalizować nowy system. W tym celu prowadzi szereg prac analitycznych oraz koncepcyjnych. Po zdobyciu wiedzy o możliwościach danego systemu możliwe jest wdrożenie do systemu teleinformatycznego oraz produkcja testowa.
Prace w tym obszarze obejmują:
-Prace analityczne, w tym m.in.:
(…).
-Wdrożenie systemu okiennego do systemu produkcyjnego Wnioskodawcy:
(…).
-Prace testerskie (…).
-Każdy wytworzony prototyp fizyczny jest następnie testowany.
-Decyzja o wprowadzeniu systemu do oferty produktowej Spółki.
-Analiza zgłaszanych reklamacji i uwag przez naszych odbiorców.
Spółka zwiększa swoją wiedzę głównie poprzez prace analityczno-koncepcyjne (analiza danego systemu, koncypowanie rozwiązań) oraz prace testowe (testy wytrzymałościowe, produkcja testowa). Wdrożenie do produkcji nowego systemu (…) wymaga rozwiązania szeregu problemów technologicznych, związanych głównie z parametryzacją maszyn produkcyjnych. Dzięki czemu spółka zwiększa również swoją wiedzę i umiejętności w zakresie techniki i technologii produkcji (…). Systemodawca nie udostępnia gotowej instrukcji. Spółka samodzielnie musi opracować technologię wytarzania (dobór maszyn, ich kolejność oraz paramteryzacja). Do realizacji produkcji spółka wykorzystuje wiedze z zakresu fizyki, chemii matematyki, materiałoznawstwa oraz techniki i technologii wytwarzania. Prace w tym obszarze nie stanowią prac rutynowych. Spółka w zakresie tego projektu uczy się wytwarzania w zakresie nowego systemu okiennego.
Testowanie zamienników oraz nowych elementów (części) (…).
Producenci mogą ingerować w poszczególne elementy systemu (…). Wnioskodawca prowadzi prace mające na celu ulepszenie dostępnych systemów poprzez:
-wprowadzenie do nich nowych elementów (części);
-testowanie zamienników (innych elementów o lepszych cechach fizyko-chemicznych).
Impulsem do prac w tym obszarze jest analiza rynku, która dostarcza wiedzy w zakresie dostępnych na rynku rozwiązań. Może zdarzyć się tak, że impulsem będzie wizyta zewnętrznego przedstawiciela handlowego, który dostarczy Spółce taki nowy element. Przykładowo Spółka prowadziła następujące prace:
(…)
Z prac w tym obszarze wykluczone zostały zmiany wprowadzane na podstawie gotowej instrukcji.
Prace rozwojowe w tym obszarze obejmują:
(…)
Spółka zwiększyła swoją wiedzę w zakresie znajomości rozwiązań technicznych oraz produktowych dostępnych na rynku. Spóła zwiększa swoją wiedze również poprzez prace analityczno-koncepcyjne (analiza danego zamiennika/nowego elementu) oraz prace testowe (testy wytrzymałościowe, produkcja testowa). Bardzo często jest tak, że nie jest możliwe bezpośrednie zaaplikowanie danego elementu/zamiennika do już istniejących rozwiązań. W tym zakresie Spółka musi opracować sposób (technikę) montażu który w produkcji seryjnej pozwoli na uzyskanie wymaganych parametrów (jakość, czas etc.).
Realizacja zamówień niestandardowych.
Większość produkcji spółki dotyczy produkcji okien o standardowych parametrach (produkcja standardowa). Spółka realizuje również produkcję niestandardową (…).
Prace rozwojowe w tym obszarze obejmują:
(…).
Produkcja niestandardowa wymaga rozwiązania szeregu problemów technologicznych, związanych z parametryzacją maszyn produkcyjnych oraz opracowania techniki wytwarzania. (…).
Opracowanie okna X.
W odróżnieniu od wyżej opisanych projektów, ten ma charakter jednorazowy. Celem tego projektu było stworzenia okna X. Spółka uzyskała w tym zakresie patent – (…).
Realizacja projektu wymagała uwzględnienia następujących aspektów:
-(…).
Prace rozwojowe w tym obszarze obejmują:
-(…).
Realizacja prac w tym zakresie doprowadziła do zwiększenia zasobów wiedzy Spółki w zakresie techniki i technologii wytwarzania. Innowacyjny i twórczy charakter projektu potwierdza fakt uzyskania patentu.
Ewidencja projektów.
Spółka dla poszczególnych projektów prowadzi ewidencję projektu tzw. Kartę Projektu, w której rejestrowane są: cel, harmonogram, wyniki, skład osobowy zespołu projektowego. Z prowadzonej ewidencji projektu wynika, jaka część czasu pracy poszczególnych Pracowników poświęcana jest na wykonywanie obowiązków związanych z uczestniczeniem w pracach rozwojowych. Spółka nie świadczy usług prowadzenia działalności badawczej lub prac rozwojowych dla innych podmiotów. Wypracowane w wyniku działalności rozwojowej rozwiązania Spółka wdraża we własnej działalności operacyjnej.
Działalność promocyjno-Informacyjna.
Spółka dostarcza swoje produkty na różne rynki, w tym zagraniczne. Oferta Spółki obejmuje produkty (…). W związku z działalnością promocyjno-reklamową spółka ponosi następujące wydatki:
-koszt usługi spedycyjnej dla materiałów reklamowych;
-koszt usługi zewnętrznej obsługi mediów społecznościowych (…) na których promowane są produkty wnioskodawcy).
-koszty stworzenia projektu katalogów reklamowych oraz koszt zakupu katalogów reklamowych.
-koszt licencji program Photoshop (program jest wykorzystywany do przygotowania materiałów promujących lub reklamujących produkty Spółki);
-koszt reklamy w radiu (koszty wytworzenia reklamy oraz emisji)
-koszt umieszczenia banneru reklamowego na stronie internetowej radia;
-koszt kampanii reklamowej na koncie googla w tym koszt obsługi internetowej kampanii oraz usługi reklamowej;
-koszt zakupu usługi wykonania zdjęć reklamowych;
-zakup materiałów reklamowych (plecaki, parasole) - w każdym przypadku artykuły zawierają w widocznym miejscu informację o produkcie spółki.
Wszystkie wyżej wymienione wydatki stanowią koszt usług zewnętrznych. Wszystkie ww. wydatki są dalej łącznie zwane: „wydatki promocyjnymi”.
W piśmie uzupełniającym z 21 października 2024 r., w odpowiedzi na zadane pytania wskazaliście Państwo następująco:
1. Jakie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania, niewystępujące w praktyce gospodarczej (w tym Wnioskodawcy) zastosowano w zakresie prowadzonych prac rozwojowych? Innymi słowy, co powoduje, że nowe rozwiązania w znacznym stopniu różnią się od rozwiązań już funkcjonujących; na czym polega unikatowość tych konkretnych rozwiązań, co pozwala uznać je za nowatorskie?
Wprowadzenie do oferty nowego lub ulepszonego sytemu (…):
(…).
Testowanie zamienników oraz nowych elementów (części) w zakresie produktów oferowanych przez Spółkę:
Celem prac jest sprawdzenie nowych (nieznanych Spółce wcześniej) rozwiązań funkcjonujących na rynku. Prace analityczne, koncepcyjne czy testerskie prowadzą do zwiększenia wiedzy (opis poniżej) oraz tworzenia ulepszonych produktów (opis poniżej). Rozwiązania które powstają, maja dla Spółki charakter unikatowy ponieważ polegają na poznaniu i zastosowaniu (próbie zastosowania) nowych rozwiązań technicznych, technologicznych (zamienników).
Realizacja zamówień niestandardowych:
W toku prac projektowych w tym obszarze powstaje nowy (ulepszony) proces rozumiany jak odpowiedni dobór maszyn, materiałów oraz parametryzacja. Prace w tym obszarze dot. Niestandardowych kształtów (…), które nie były wcześniej wytwarzane przez Spółkę. Zatem, w toku prac powstaje nowy (ulepszy) z punktu widzenia spółki proces wytwarzania.
Opracowanie okna X:
Projekt Wnioskodawcy koncentruje się na stworzeniu nowoczesnego produktu (…).
2. Jakimi zasobami wiedzy dysponowali Państwo przed rozpoczęciem działalności, o której mowa we wniosku, a jakie zasoby pozyskali Państwo w toku prowadzonych przez Państwa prac będących przedmiotem wniosku - w odniesieniu do każdego z obszarów tej działalności?
Wprowadzenie do oferty nowego lub ulepszonego sytemu (…):
Przystępując do projektu Spółka posiada wiedzę wyłącznie w zakresie znanych jej systemów (…). Spóła nie ma wiedzy na temat wszystkich dostępnych na świecie (nawet w kraju) systemów (…). Spółka zwiększa swoją wiedze głównie poprzez prace analityczno-koncepcyjne (analiza danego systemu, koncypowanie rozwiązań) oraz prace testowe (testy wytrzymałościowe, produkcja testowa). W tym zakresie powstaje wiedza o właściwościach oraz zastosowaniu nowych systemów. Wdrożenie do produkcji nowego systemu wymaga rozwiązania szeregu problemów technologicznych, związanych głównie z parametryzacją maszyn produkcyjnych. Dzięki czemu spółka zwiększa również swoją wiedzę i umiejętności w zakresie techniki i technologii produkcji (…). Systemodawca nie udostępnia gotowej instrukcji. Spółka samodzielnie musi opracować technologię wytarzania (dobór maszyn, ich kolejność oraz parametryzacja). Do realizacji produkcji spółka wykorzystuje wiedze z zakresu fizyki, chemii matematyki, materiałoznawstwa oraz techniki i technologii wytwarzania. Spółka w zakresie tego projektu uczy się wytwarzania w zakresie nowego systemu (…).
Testowanie zamienników oraz nowych elementów (części):
Przystępując do projektu Spółka posiada wiedzę wyłącznie w zakresie znanej jej rozwiązaniach technologicznych (technicznych). Spółka nie ma wiedzy na temat wszystkich dostępnych na świecie (nawet w kraju) rozwiązań. Posiadane przez Wnioskodawcę procesy przed rozpoczęciem projektu nie są wystarczające do wytworzenia pożądanego produktu. Spółka zwiększyła swoją wiedzę w zakresie znajomości rozwiązań technicznych oraz produktowych dostępnych na rynku. Spóła zwiększa swoją wiedzę również poprzez prace analityczno-koncepcyjne (analiza danego zamiennika/nowego elementu) oraz prace testowe (testy wytrzymałościowe, produkcja testowa). Bardzo często jest tak, że nie jest możliwe bezpośrednie zaaplikowanie danego elementu/zamiennika do już istniejących rozwiązań. W tym zakresie Spółka musi opracować sposób (technikę) montażu który w produkcji seryjnej pozwoli na uzyskanie wymaganych parametrów (jakość, czas etc.).
Realizacja zamówień niestandardowych:
Przystępując do projektu Spółka posiada wiedzę i doświadczenie w zakresie produkcji (…). Posiadane przez Wnioskodawcę procesy przed rozpoczęciem projektu nie są wystarczające do wytworzenia pożądanego produktu. Produkcja niestandardowego wymaga rozwiązania szeregu problemów technologicznych, związanych z doborem i parametryzacją maszyn produkcyjnych oraz opracowania techniki wytwarzania. Prace nad ustawieniem odpowiednich parametrów maszyn prowadzą do zwiększenia zasobów wiedzy w zakresie parametryzacji maszyn (spółka zyskuje wiedzę o tym jakich maszyn użyć, jakie parametry powinna mieć dana maszyna aby uzyskać pożądany kształt).
Opracowanie okna X).
Wnioskodawca posiadał wstępne badania rynkowe, które pozwoliły zidentyfikować luki w ofercie konkurencji oraz zrozumieć potrzeby klientów na różnych rynkach (…). Miał również dostęp do dokumentacji technicznej oraz norm branżowych, co ułatwiało zgodność z wymogami jakości i bezpieczeństwa produktów. W trakcie prac Wnioskodawca pozyskał wiedzę na temat nowoczesnych technologii produkcji (…), w tym innowacyjnych systemów (…) oraz materiałów o lepszych parametrach izolacyjnych. Realizując projekty, takie jak opracowanie okna X, Wnioskodawca zdobył wiedzę praktyczną na w zakresie mechanizmów bezpieczeństwa stosowanych w branży.
3. Czy prace te obejmują rutynowe i okresowe zmiany, nawet jeżeli zmiany te mają charakter ulepszeń?
W żadnym przypadku (dot. wszystkich projektów) prowadzone prace nie obejmowały rutynowych lub okresowych zmian. W żadnym z projektów prace nie są prowadzone w sposób automatyczny.
4. Działalność, opisana we wniosku, podejmowana jest w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia.
5. W czym przejawia się twórczy charakter prac opisanych we wniosku?
Wprowadzenie do oferty nowego lub ulepszonego sytemu (…).
Charakter twórczy prac polega na zwiększeniu oferty produktowej Spółki o nowy rodzaj systemu (…). Produkcja oparta jest w głównej mierze o system (…) (profilowy), który wskazuje parametry normy i ograniczenia związane z daną technologią. System (…) to cała gama profili potrzebnych do złożenia (wytworzenia) konstrukcji produktu (…). System nie stanowi gotowego produktu. Dostawca systemu pozostawia producentom swobodę w zakresie wykorzystania i modyfikacji systemu (…) w zależności od np. zastosowania/połączenia odpowiedniej ramy czy skrzydła. Wnioskodawca może we własnym zakresie dodawać lub zmieniać poszczególne elementy systemu (…). Twórczy charakter prac przejawia się tym, że Wnioskodawca musi na podstawie udostępnionych elementów stworzyć własne rozwiązanie dostosowane do potrzeb jego klientów oraz możliwości produkcyjnych.
Testowanie zamienników oraz nowych elementów (części) w zakresie produktu;
Zasadniczym celem prac tego rodzaju jest zwiększenie wiedzy w zakresie znajomości rozwiązań technicznych oraz produktowych dostępnych na rynku. Twórczy charakter prac przejawia się po pierwsze tym, że powstaje nowa wiedza po stronie wnioskodawcy, a po drugie na tworzeniu ulepszonych produktów (Wiedza może być wykorzystania do stworzenia ulepszonego produktu).
Realizacja zamówień niestandardowych:
Twórczość polega na stworzeniu (ulepszeniu) procesu produkcyjnego umożliwiającego produkcję produktu o niestandardowym kształcie. Prace obejmują dobór maszyn, materiałów oraz parametryzację
Opracowanie okna X.
Twórczość polega na stworzeniu autorskiego systemu (…). Powstały system stanowi co najmniej innowację w skali kraju co potwierdza uzyskany w tym zakresie Patent. (…)
Koszty kwalifikowane będące przedmiotem wniosku nie zostały zwrócone lub odliczone zgodnie z art. 18d ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Pytania
1. Czy opisane w stanie faktycznym prace rozwojowe stanowią działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, a tym samym nie stanowią działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń o której mowa w art. 4a pkt 28 ustawy o CIT?
2. A jeżeli tak to, czy prace rozwojowe stanowią prace twórcze obejmujące prace rozwojowe podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT?
3. Czy opisany w stanie faktycznym produkt (okno) stanowi produkt o którym mowa w art. 18eb ust. 2 ustawy o CIT. Jeżeli tak to, czy wskazane w stanie faktycznym wydatki stanowią koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18eb ust. 7 ustawy o CIT?
Państwa stanowisko w sprawie
Ad. 1
Prowadzone prace rozwojowe stanowią działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, a tym samym nie stanowią działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń - o której mowa w art. 4a pkt 28 ustawy o CIT.
Ad. 2
Prowadzone prace rozwojowe stanowią działalność twórczą obejmującą prace rozwojowe podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań - o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT.
Ad. 3
Opisany w stanie faktycznym produkt stanowi produkt o którym mowa w art. 18eb ust. 2 ustawy o CIT. Jeżeli tak to, czy wskazane w stanie faktycznym wydatki stanowią koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18eb ust. 7 ustawy o CIT.
Stanowisko Wnioskodawcy.
Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, działalności badawczo-rozwojowej - oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Zgodnie z art. 4a pkt 38 ustawy o CIT (winno być: art. 4a pkt 28 ustawy o CIT), pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Uzupełniając powyższą definicję należy przytoczyć art. 4 ust. 3 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, zgodnie z którym prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Prowadzone przez Wnioskodawcę prace stanowią prace rozwojowe. Kwalifikacja danych prac jako B+R wymaga łącznego spełniania następujących warunków:
-systematyczność;
-zwiększenie zasobów wiedzy;
-twórczość.
Twórczość.
Zgodnie Objaśnieniami podatkowymi z 15 lipca 2019 r. w sprawie IP BOX - PIT Objaśnienia dotyczące preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej: „objaśnienia”):
- jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś);
- ponadto, uznać należy, iż na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot;
- zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika;
- orzecznictwo wyjaśnia również, że przez działalność twórczą należy rozumieć działalność, której rezultat powinien:
- być odpowiednio ustalony, co może odbyć się w dowolnej formie (między innymi niezależnie od sposobu wyrażenia), przez co należy rozumieć jego uzewnętrznienie, oraz możliwość wyodrębnienia, gdy stanowi część większej całości, mającej charakter zbiorowy;
- mieć charakter indywidualny, tj. nie może być wynikiem wyłącznie mechanicznych działań, lecz określonych procesów myślowych, wymagających od twórcy kreatywności;
- mieć charakter oryginalny (wnosić obiektywnie nową wartość; stanowić „nowy wytwór intelektu”), przy czym oryginalność należy rozpatrywać wstecznie (tj. rezultat pracy nie jest twórczy, jeżeli istnieje identyczne, uprzednio stworzone dzieło).
Prowadzone przez Wnioskodawcę prace spełniają wszystkie powyższe cechy:
-Celem prowadzonych prac jest rozszerzenie porfotlio produktowego spółki o nowe lub ulepszone produkty.
-Efekty prac są oraz będą wynikiem intelektualnego wysiłku pracowników Wnioskodawcy.
-Rezultat prowadzonych prac jest odpowiednio ustalony. Rezultat prac projektowych zostanie odpowiednio wyodrębniony i udokumentowany.
-Rezultat prac ma charakter indywidualny i oryginalny. Rezultaty prowadzonych prac w sposób obiektywny wnoszą nową wartość do działalności Spółki - nowy/ulepszony produkt.
Systematyczność.
Zgodnie z objaśnieniami:
- Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny.
- Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
- Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Prace są prowadzone w sposób systematyczny, metodyczny. Prace są zaplanowane i prowadzone w sposób zorganizowany, metodyczny. Całość prac jest prowadzona przez wyznaczone osoby zgodnie z metodologią przedstawioną w stanie faktycznym.
Zwiększenia zasobów wiedzy.
Zgodnie z objaśnieniami:
- W świetle konstrukcji definicji badawczo-rozwojowej należy uznać, że „zwiększenie zasobów wiedzy” odnosi się przede wszystkim do prowadzenia badań naukowych, natomiast „wykorzystanie już istniejącej lub zwiększonej wiedzy do tworzenia nowych zastosowań” dotyczy przede wszystkim prac rozwojowych;
- Definicja działalności badawczo-rozwojowej wymaga, aby działania jakie podejmuje podatnik poprzez badania naukowe zwiększały zasoby wiedzy, natomiast w efekcie prac rozwojowych wystarczy, by podatnik zdobył i wykorzystał aktualnie dostępną wiedzę i umiejętności w celu planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych, zmienionych czy usprawnionych produktów, procesów lub usług.
Prowadzone prace, wymagają rozwiązania przez Wnioskodawcy szeregu problemów technologicznych, technicznych czy procesowych. Rozwiązanie tych problemów wymaga wykorzystania wiedzy z zakresu fizyki, chemii, materiałoznawstwa etc. Prowadzone prace doprowadzą do zwiększenia zasobów wiedzy w zakresie techniki i technologii wytarzania oraz wiedzy w zakresie znajomości rozwiązań technicznych oraz produktowych dostępnych na rynku.
Ulga prowzrostowa.
Produktem spółki jest okno które zostaje wytworzone z zakupionych komponentów (części systemu okiennego, szyba, okucia). Proces wytworzenia okna nie stanowi montażu gotowych elementów. Spółka posiada park maszynowy oraz know-how (technologia produkcyjna) które pozwalają do wytworzenia okna na podstawie materiałów produkcyjnych (elementy systemu okiennego, szyba, okucia). Wobec powyższego, produkt okno stanowi produkt o którym mowa w art. 18eb ust. 2 ustawy CIT. Wszystkie koszty wymienione w treści stanu faktycznego zostały poniesione w celu promowania oraz informowania o produktach wnioskodawcy, dlatego stanowią one koszty o których mowa w art. 18eb ust. 7 ustawy o CIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, jest prawidłowe.
Uzasadnienie
Ad. 1 i 2
Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”),
ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej, oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 4a pkt 27 ustawy o CIT,
ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:
a. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
b. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
badania naukowe są działalnością obejmującą:
a. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
b. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Stosownie do treści art. 4a pkt 28 ustawy o CIT,
ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Wskazać należy, że w celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT).
Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności - badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
Po drugie, z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.
Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Co oznacza, że aktywność podatnika winna być nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym (które nie mają odtwórczego charakteru), związane z postępem naukowym, czy technologicznym.
Na powyższe kryteria wskazał także Minister Finansów w Objaśnieniach podatkowych z 15 lipca 2019 roku dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej także: „Objaśnienia MF”), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej, która znajduje zastosowanie m.in. do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej przewidzianej w art. 18d ustawy o CIT - co zostało wskazane w samej treści objaśnień (por. pkt 31 Objaśnień MF).
Zgodnie z Objaśnieniami MF, przez działalność twórczą należy rozumieć zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, powstania czegoś, a twórczość działalności badawczo-rozwojowej przejawiać się może m.in.: opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
Dodatkowo warto nadmienić, że walidacja (według Słownika języka polskiego PWN rozumiana jako ogół czynności mających na celu zbadanie odpowiedniości, trafności lub dokładności czegoś) nowego lub ulepszonego produktu/technologii/rozwiązań zwłaszcza w warunkach rzeczywistego funkcjonowania, gdzie głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne, a których ostateczny kształt nie został określony została wyróżniona w Objaśnieniach MF jako typowe przejawy działalności twórczej w znaczeniu przyjmowanym dla potrzeb definicji prac badawczo-rozwojowych (por. pkt 36 Objaśnień MF).
Co więcej, jak podkreślono w Objaśnieniach MF, istotnym elementem tego rodzaju działalności jest kreatywna aktywność wynikająca z działalności człowieka.
Jak wskazano w Objaśnieniach MF (na co zwrócił już uwagę Organ powyżej), w świetle obowiązujących w Polsce znaczeń pojęcia „systematyczność”, prowadzenie działalności w taki sposób może oznaczać realizację tego rodzaju działań:
-w znaczeniu pierwszym - w sposób stały, od dłuższego czasu (regularnie), bądź
-w znaczeniu drugim - w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (planowo, metodycznie).
Dla potrzeb definicji działalności badawczo-rozwojowej, kryterium to należy rozumieć zgodnie z drugim znaczeniem. W świetle powyższego, oznacza to, że kryterium systematyczności jest spełnione, gdy działalność prowadzona jest w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (metodycznie, zgodnie z planem).
Należy jeszcze raz zaakcentować, że trzecim kryterium uznania danej działalności za badawczo-rozwojową jest zwiększanie zasobów wiedzy (zgodnie z Objaśnieniami MF – pkt 43, to pojęcie odnosi się przede wszystkim do badań naukowych) lub wykorzystania istniejących zasobów wiedzy (na co nakierowane są przede wszystkim prace rozwojowe, obejmujące zdobywanie, łączenie i kształtowanie wiedzy) do tworzenia nowych zastosowań (nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług).
Jednocześnie, jak zauważono w treści cytowanych Objaśnień MF, ustawodawca nie zdefiniował sformułowania „zwiększania zasobów wiedzy, jednak przyjąć można, że sformułowanie to należy rozumieć z perspektywy danego podatnika a kluczowym jest element celowościowy (tj. zwiększenie poziomu wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań), bez względu na to, czy zdobywana wiedza stanowić będzie nowość tylko z perspektywy danego podmiotu, albo czy po jej zastosowaniu będzie służyć wyłącznie jednemu podmiotowi, czy też znajdzie szersze zastosowanie (por. pkt 45 Objaśnień MF).
Biorąc pod uwagę powyższe, działania Spółki opisane w stanie faktycznym, w zakresie obszarów:
-wprowadzenia do oferty nowego lub ulepszonego sytemu okiennego;
-testowania zamienników oraz nowych elementów (części) w zakresie stolarki otworowej;
-realizacji zamówień niestandardowych;
-opracowania okna X,
stanowią działalność badawczo-rozwojową zgodnie z art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, która uprawnia do zastosowania odliczenia o którym mowa w art. 18d ustawy o CIT.
Zatem, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia:
- czy opisane w stanie faktycznym prace rozwojowe stanowią działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, a tym samym nie stanowią działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń o której mowa w art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, jest prawidłowe;
- czy prace rozwojowe stanowią prace twórcze obejmujące prace rozwojowe podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, jest prawidłowe.
Ad. 3
Państwa wątpliwości w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 3 dotyczą ustalenia, czy produkt (okno) stanowi produkt o którym mowa w art. 18eb ust. 2 ustawy o CIT. Jeżeli tak to, czy wskazane w stanie faktycznym wydatki stanowią koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18eb ust. 7 ustawy o CIT.
Zgodnie z art. 18eb ust. 1 ustawy o CIT,
podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów do wysokości dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych, nie więcej jednak niż 1 000 000 zł w roku podatkowym.
Stosownie do art. 18eb ust. 2 ustawy,
przez produkty rozumie się rzeczy wytworzone przez podatnika.
W świetle art. 18eb ust. 3 ww. ustawy,
przez zwiększenie przychodów ze sprzedaży produktów, o których mowa w ust. 1, rozumie się odpłatne zbycie produktów do podmiotu niebędącego podmiotem powiązanym w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4.
W myśl art. 18eb ust. 4 ustawy o CIT,
podatnik jest uprawniony do skorzystania z odliczenia pod warunkiem, że w okresie 2 kolejno następujących po sobie lat podatkowych, licząc od roku podatkowego, w którym poniósł koszty zwiększenia przychodów, o których mowa w ust. 1, zwiększył przychody ze sprzedaży produktów w stosunku do przychodów z tego tytułu ustalonych na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego rok poniesienia tych kosztów lub osiągnął przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych, lub osiągnął przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych w danym kraju.
W świetle art. 18eb ust. 5 ustawy o CIT,
przy ustalaniu spełnienia warunku, o którym mowa w ust. 4, uwzględnia się wyłącznie przychody, z których dochód podlega opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Zgodnie z art. 18eb ust. 6 ustawy o CIT,
w przypadku gdy podatnik, który skorzystał z odliczenia, nie spełni warunku, o którym mowa w ust. 4, jest obowiązany w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym upłynął termin do osiągnięcia przychodów ze sprzedaży produktów, do odpowiedniego doliczenia kwoty uprzednio odliczonej.
Ponadto, zgodnie z art. 18eb ust. 8 ustawy o CIT,
podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów uzyskania przychodów poniesionych w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.
W myśl art. 18eb ust. 9 ustawy o CIT,
odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.
Zgodnie natomiast z art. 18eb ust. 10 ustawy o CIT,
koszty uzyskania przychodów poniesione w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
W pierwszej kolejności wskazać należy, że z tzw. „ulgi na ekspansję”, o której mowa w przepisach art. 18eb ustawy o CIT, mogą skorzystać podatnicy, którzy wytworzyli produkty w ramach swojej działalności gospodarczej. Zgodnie bowiem z art. 18eb ust. 2 ustawy o CIT, przez „produkty” rozumie się rzeczy wytworzone przez podatnika. Wsparciem w ramach ulgi, w świetle art. 18eb ust. 3 ustawy o CIT, wymienionych regulacji objęte zostało odpłatne zbycie produktów wytworzonych przez podatnika, do podmiotu niebędącego podmiotem powiązanym w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.
Dlatego też, aby ocenić, czy do Spółki mają zastosowanie przepisy art. 18eb ustawy o CIT, dotyczące ulgi na ekspansję, w pierwszy kolejność należy ocenić czy Spółka wytwarza rzeczy (produkty) w prowadzonej działalności gospodarczej.
W przepisach dotyczących ulgi na ekspansję, jak i w pozostałych przepisach ustawy o CIT nie zostało zdefiniowane wyrażenie „wytworzyć rzecz”. Szukając definicji ww. wyrażenia należy odnieść się przede wszystkim do jej rozumienia słownikowego, np. w Słowniku PWN słowo „wytworzyć” oznacza „zrobić, wyprodukować coś”, „wytwórca”.
Kolejną definicję słowa wytworzyć możemy znaleźć także w Wielkim słowniku języka polskiego Instytutu Języka Polskiego PAN, gdzie definiuje się „wytworzyć” jako: „spowodować powstanie czegoś”.
Z kolei pojęcie „rzeczy” należy odnieść do definicji zawartej w art. 45 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks Cywilny (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.), w świetle którego:
rzeczami w rozumieniu niniejszego kodeksu są tylko przedmioty materialne.
Mając na uwadze powyższe definicje, stwierdzić należy, że wyrażenie „wytworzyć rzecz” przez podatnika oznacza wyprodukować różnego rodzaju przedmioty materialne przez tego podatnika.
Zgodnie z opisem stanu faktycznego, każdy system okienny składa się z kilkudziesięciu (czasami kilkuset) części (…). System okienny nie stanowi gotowego okna. Dostawca systemu pozostawia producentom swobodę w zakresie wykorzystania i modyfikacji systemu (…). Wnioskodawca może we własnym zakresie dodawać lub zmienić poszczególne elementy systemu okiennego (…).
Produktem spółki jest okno które zostaje wytworzone z zakupionych komponentów (…). Proces wytworzenia okna nie stanowi montażu gotowych elementów. Każde produkt musi zostać indywidualnie zaprojektowany i sprawdzone pod kątem parametrów technologicznych wymaganych dla danego rynku sprzedaży (…).
Skoro okna powstają w wyniku pracy Państwa pracowników, przy wykorzystaniu parku maszynowego oraz know-how (technologii produkcyjnej) które prowadzą do ich wytworzenia, pomimo faktu że okna powstają zakupionych przez Państwa komponentów (…), uznaję że są to produkty wytworzone przez Spółkę w rozumieniu art. 18eb ust. 2 ustawy o CIT.
Zgadzam się z Państwa stanowiskiem, że okno stanowi produkt o którym mowa w art. 18eb ust. 2 ustawy o CIT.
W odniesieniu natomiast do możliwości odliczenia w ramach ulgi na ekspansję wskazanych w opisie sprawy kosztów działań promocyjno-informacyjnych wskazuję, że zgodnie z art. 18eb ust. 7 pkt 2 ustawy o CIT,
za koszty uzyskania przychodów poniesione w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów uznaje się koszty działań promocyjno-informacyjnych, w tym zakupu przestrzeni reklamowych, przygotowania strony internetowej, publikacji prasowych, broszur, katalogów informacyjnych i ulotek, dotyczących produktów.
Ustalając, czy wskazane przez Państwa koszty stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18eb ust. 7 ustawy o CIT należy pamiętać, że katalog kosztów poniesionych w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów, uprawniających do ulgi, ma charakter zamknięty. Zatem, tylko wydatki w nim wskazane mogą być odliczone jako koszty kwalifikowane. Jednocześnie ocena, czy dany wydatek mieszczący się w powyższym katalogu może być uznany za podlegający odliczeniu, powinna być dokonywana w każdym przypadku indywidualnie.
Z uwagi na obowiązującą w polskim systemie podatkowym zasadę powszechności opodatkowania, przepisy dotyczące ulg i preferencje w opodatkowaniu należy interpretować ściśle, zgodnie z zasadami wykładni językowej i w granicach tej wykładni.
Ulga zawarta w art. 18eb ustawy o CIT, stanowi odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania. W tym przedmiocie znane jest stanowisko sądownictwa, zgodnie z którym wszelkie ulgi i zwolnienia podatkowe stanowią wyjątek od generalnej zasady powszechności opodatkowania, a więc przy wykładni przepisów dotyczących ulg i zwolnień podatkowych nie jest dopuszczalne posługiwanie się wykładnią rozszerzającą. Tego rodzaju interpretacja kłóciłaby się bowiem z wyrażoną w art. 84 Konstytucji zasadą powszechności opodatkowania (przykładowo: wyrok NSA z 14 maja 2015 r., sygn. akt II FSK 94/14).
W katalogu wydatków objętych ulgą na ekspansję, w pkt 2 art. 18eb ust. 7 ustawy o CIT, wymienione zostały koszty działań promocyjno-informacyjnych, w tym zakupu przestrzeni reklamowych, przygotowania strony internetowej, publikacji prasowych, broszur, katalogów informacyjnych i ulotek, dotyczących produktów. Zauważyć należy, że użycie w powyższym przepisie sformułowania „w tym” wskazuje na przykładowe wyliczenie kosztów związanych z działaniami promocyjno-informacyjnymi. Przy czym podkreślenia wymaga, że w zawartych przykładach ustawodawca wskazał na działania, które w sposób bezpośredni służą promowaniu i informowaniu o produktach podatnika.
Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego PWN https://sjp.pwn.pl/ promocja, to działania zmierzające do zwiększenia popularności jakiegoś produktu lub przedsięwzięcia. Natomiast reklama, to działanie mające na celu zachęcenie potencjalnych klientów do zakupu konkretnych towarów lub do skorzystania z określonych usług, plakat, napis, ogłoszenie, krótki film itp. służące temu celowi. Natomiast pojęcie „reklama” wg „Słownika języka polskiego” pod red. M. Szymczyka (Wyd. Naukowe PWN, Warszawa 2002 r.) oznacza rozpowszechnianie informacji o towarach, ich zaletach, wartości, miejscach i możliwościach nabycia, chwalenie kogoś, zalecanie czegoś przez prasę, radio, telewizję i inne podobne środki, np. plakaty, napisy i ogłoszenia służące temu celowi. Z kolei, informacja zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN (https://sjp.pwn.pl) to to, co powiedziano lub napisano o kimś lub o czymś, także zakomunikowanie czegoś.
Z kolei, pod pojęciem usług reklamowych rozumie się wszelką działalność promocyjną, w wyniku której lub w trakcie której następuje przekazywanie treści mających za zadanie informować o istnieniu lub cechach oferowanych towarów lub usług w celu zwiększenia sprzedaży tych produktów. Usługi reklamowe mogą być wykonywane zarówno przez podmioty, które profesjonalnie zajmują się świadczeniem usług reklamowych, jak i podmioty, dla których wykonanie usługi reklamowej nie jest realizowane w ramach ich podstawowej działalności gospodarczej.
W zakresie działalności promocyjno-reklamowej ponosicie Państwo koszty:
-koszt usługi spedycyjnej dla materiałów reklamowych;
-koszt usługi zewnętrznej obsługi mediów społecznościowych (…) na których promowane są produkty wnioskodawcy).
-koszty stworzenia projektu katalogów reklamowych oraz koszt zakupu katalogów reklamowych.
-koszt licencji program Photoshop (program jest wykorzystywany do przygotowania materiałów promujących lub reklamujących produkty Spółki);
-koszt reklamy w radiu (koszty wytworzenia reklamy oraz emisji)
-koszt umieszczenia banneru reklamowego na stronie internetowej radia;
-koszt kampanii reklamowej na koncie googla w tym koszt obsługi internetowej kampanii oraz usługi reklamowej;
-koszt zakupu usługi wykonania zdjęć reklamowych.
Powyższe wydatki mogą Państwo zaliczyć do kosztów wymienionych w art. 18eb ust. 7 pkt 2 ustawy CIT, w zakresie w jakim dotyczą wymienionych w tym przepisie działań obejmujących przygotowania strony internetowej, publikacji prasowych, broszur, katalogów informacyjnych i ulotek – wyłącznie dotyczących produktów.
Ponadto, ponosicie Państwo wydatki na materiały reklamowe (plecaki, parasole). Zdaniem Organu, skoro rzeczywiście w każdym przypadku artykuły (plecaki, parasole) zawierają w widocznym miejscu informację o produkcie spółki (okoliczność tą przyjęto jako element opisu stanu faktycznego), to również ww. wydatki możecie Państwo zaliczyć do kosztów wymienionych w art. 18eb ust. 7 pkt 2 ustawy o CIT.
Zaznaczyć jednak należy, że z przywołanego powyżej art. 18eb ust. 4 ustawy CIT wynika, że podatnik będzie mógł odliczyć wskazane koszty poniesione w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży od podstawy opodatkowania, jeżeli po skorzystaniu z ulgi, w okresie 2 następujących po sobie lat podatkowych, począwszy od roku, w którym poniesione zostały koszty zwiększenia przychodów (dokonano odliczenia), zwiększył przychody ze sprzedaży produktów w stosunku do przychodów z tego tytułu ustalonych na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego rok poniesienia tych kosztów lub osiągnął przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych, lub osiągnął przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych w danym kraju.
W rezultacie stwierdzić należy, że produkt (okno) stanowi produkt o którym mowa w art. 18eb ust. 2 ustawy o CIT. Również, wskazane w stanie faktycznym wydatki stanowią koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18eb ust. 7 ustawy o CIT.
Państwa stanowisko jest więc prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
-Stosownie do zadanych pytań wyznaczających zakres rozpatrzenia niniejszego wniosku przedmiotem interpretacji indywidualnej są wyłącznie wskazane w Państwa pytaniach kwestie.
-Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
-Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935, dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2383 ze zm.).