1. Czy zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący Pion Zarządzania Nieruchomościami, który zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, na sk... - Interpretacja - null
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
1. Czy zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący Pion Zarządzania Nieruchomościami, który zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, na skutek podziału spółki dzielonej, zostanie wydzielony do spółki przejmującej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, tj. należy go uznać za organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w ramach spółki dzielonej zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. 2. Czy zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący Pion Usług Turystycznych, który zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, po podziale spółki dzielonej, pozostanie w spółce dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, tj. należy go uznać za organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w ramach spółki dzielonej zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. 3. Czy transakcja podziału spółki dzielonej, zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, w trybie 529 § 1 pkt 4 kodeksu spółek handlowych nie będzie czynnością skutkującą powstaniem przychodu po stronie spółki dzielonej, a w związku z tym będzie neutralna podatkowo dla spółki dzielonej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 sierpnia 2024 roku wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia:
- czy zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący Pion Zarządzania Nieruchomościami, który zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, na skutek podziału spółki dzielonej, zostanie wydzielony do spółki przejmującej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. należy go uznać za organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w ramach spółki dzielonej zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania;
- czy zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący Pion Usług Turystycznych, który zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, po podziale spółki dzielonej, pozostanie w spółce dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. należy go uznać za organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w ramach spółki dzielonej zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania;
- czy transakcja podziału spółki dzielonej, zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, w trybie 529 § 1 pkt 4 kodeksu spółek handlowych nie będzie czynnością skutkującą powstaniem przychodu po stronie spółki dzielonej, a w związku z tym będzie neutralna podatkowo dla spółki dzielonej.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 23 października 2024 r. (data wpływu tego samego dnia).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego (ostatecznie sformułowany w uzupełnieniu wniosku z 23 października 2024 r.)
A. Sp. z o.o. (zwana dalej: „Wnioskodawcą” lub „Spółką”) ma siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Spółka podlega i na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego ujawnionego w niniejszym Wniosku będzie podlegać w Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy). Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.
Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest działalność turystyczna obejmująca między innymi:
- Działalność agentów turystycznych,
- Działalność pośredników turystycznych,
- Działalność organizatorów turystyki,
- Działalność pilotów wycieczek i przewodników turystycznych,
- Działalność w zakresie informacji turystycznej.
Poza wskazanym wyżej zakresem działalności Spółka planuje rozwijać się z zakresie działalności związanej z nieruchomościami obejmującej między innymi:
- Działalność w zakresie zakupu i sprzedaży nieruchomości,
- Działalność w zakresie najmu i obsługi nieruchomości.
Jest to działalność poboczna i na dzień złożenia niniejszego Wniosku nie stanowi ona istotnego przedmiotu działalności. Szersza działalność związana z nieruchomościami jest objęta planem dalszego rozwoju gospodarczego Spółki.
Spółka jest właścicielem nieruchomości położonej w (…) tj. lokalu (…) o łącznej powierzchni (…) m2, dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy (…) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą Nr (…). Posiadana nieruchomość jest jednocześnie siedzibą Spółki. Nieruchomość, poza tym, że jest siedzibą Spółki jest również wynajmowana innym podmiotom na potrzeby ich działalności gospodarczej. Umowy najmu nieruchomości dotyczą zarówno podmiotów powiązanych ze Spółką jak i podmiotów niepowiązanych.
Mając na względzie zasadniczy brak związku prowadzonej przez Spółkę działalności turystycznej z działalnością związaną z nieruchomościami, z punktu widzenia Spółki, celowym jest wyodrębnienie w przyszłości w jej strukturze działu zajmującego się wyłącznie działalnością turystyczną oraz działu dedykowanego działalności związanej z nieruchomościami.
Spółka zamierza podjąć w związku z tym uchwałę Zarządu, na podstawie której Zarząd postanowi o dokonaniu reorganizacji przedsiębiorstwa poprzez wydzielenie wewnętrzne dwóch odrębnych pionów:
1. Pionu Działalności Turystycznej kontynuującego prowadzenie zasadniczej działalności Spółki, tj. świadczenia usług turystycznych, w szczególności z zakresu działalności: agentów turystycznych, pośredników turystycznych, organizatorów turystyki, informacji turystycznej, rezerwacji. Pionowi temu zostanie przyporządkowane prawo do korzystania z wydzielonego lokalu w nieruchomości Spółki, położnej przy (…) w (..) oraz
2. Pionu Zarządzania Nieruchomościami, celem rozwoju tego zakresu działalności i zajmującego się obsługą nieruchomości wynajmowanych przez Spółkę - w zakresie utrzymania, gospodarowania i wykorzystania. Pionowi temu zostanie przyporządkowana w całości posiadana przez Spółkę nieruchomość położona przy ul. (…) w (…), wraz z umowami dotyczącymi nieruchomości, tj. umowami z dostawcami mediów (woda, gaz, prąd), umowami najmu (obsługa aktualnych umów, procedowanie i zawieranie umów z nowymi najemcami).
Zarząd Spółki podejmie również działania mające na celu opracowanie szczegółowego schematu organizacyjnego oraz przyporządkowania składników do poszczególnych Pionów.
Wobec powyższego Wspólnicy Spółki planują - jako kolejny krok po dokonaniu formalnego rozdzielenia pionów na podstawie uchwały Zarządu Spółki - rozdzielenie strukturalne obu obszarów i kontynuowanie jej przez dwa niezależne podmioty, z których każdy skoncentrowany będzie tylko na jednym z tych obszarów.
Czynność ta w założeniu przyjmie postać podziału Spółki przez wydzielenie z niej zorganizowanej części przedsiębiorstwa wraz z majątkiem przynależnym do tej części i przeniesienie go na nowo zawiązaną spółkę w trybie art. 529 § 1 pkt 4 kodeksu spółek handlowych, tak by ramach Spółki dzielonej pozostałe zorganizowana część przedsiębiorstwa - adekwatna do obecnego obszaru działalności turystycznej oraz by na nowo powstałą spółkę przenieść zorganizowaną część funkcjonującego obecnie przedsiębiorstwa, związaną wyłącznie z drugim z obszarów działalności Spółki, tj. związanym z zarządzaniem nieruchomościami (dalej jako: „Podział”).
Celem reorganizacji będzie wydzielenie omawianych pionów (działów) i umiejscowienie ich w osobnych spółkach. Zgodnie ze strategią rozwoju działalności, co do zasady dany pion ma działać w ramach dedykowanych podmiotów, w których stanowić będzie główną działalność (innymi słowy jedna spółka działa w ramach jednego pionu i posiada jeden zakres głównej działalności). Celem reorganizacji jest doprowadzenie do sytuacji, w której dana spółka będzie wykonywała jedynie działalność obejmującą działalność turystyczną, a druga działalność związaną z nieruchomościami.
Udziały w nowo zawiązanej spółce obejmą dotychczasowi Wspólnicy Spółki według proporcji udziałów analogicznej jak w aktualnie funkcjonującej Spółce. Wobec tego Wnioskodawca planuje, że przyjęta przez Wspólników, dla celów podatkowych, wartość udziałów przydzielonych przez spółkę przejmującą nie będzie wyższa niż wartość udziałów w Spółce dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez Wspólników, gdyby nie doszło do podziału.
Jeśli dojdzie do Podziału Spółki przez wydzielenie z niej zorganizowanej części przedsiębiorstwa wraz z majątkiem przynależnym do tej części i przeniesienie go na nowo zawiązaną spółkę, to nowo powstała spółka będzie polskim rezydentem i będzie podlegała nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W spółce dzielonej pozostanie zespół aktywów oraz zespół ludzki umożliwiający prowadzenie działalności pionu związanego z działalnością turystyczną. W wyniku Podziału spółka dzielona nie zostanie wykreślona z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.
Nadrzędnym celem reorganizacji jest wydzielenie pionu wiązanego z działalnością w zakresie nieruchomości. Jest to czynność wpisująca się w strategie gospodarczą Spółki, mającą na celu rozwój działalności związanej z nieruchomościami. Spółka chce uniknąć mieszanego profilu funkcjonalnego istniejącego podmiotu (tj. prowadzenia działalności w ramach rozbieżnego profilu biznesowego) na rzecz struktury organizacyjnej, w ramach której podmioty wyspecjalizowane, prowadzą działalność w zakresie wyłącznie jednego przedmiotu działalności.
Realizacja Podziału umożliwi prawne wyodrębnienie oraz uporządkowanie poszczególnych zakresów działalności, a w konsekwencji będzie stanowiła krok do usystematyzowanie struktury oraz zwiększenia bezpieczeństwa i efektywności działalności, odrębnie przez każdy podmiot. Pozwoli to na uproszczony i przejrzysty rozkład aktywów, funkcji i ryzyk pomiędzy podmiotami powiązanymi. W konsekwencji, nowa struktura pozwoli na zminimalizowanie kosztów i nakładów wymaganych przy realizacji różnych zadań przez jeden podmiot oraz skoncentrowania poszczególnych kompetencji w podmiotach do tego dedykowanych. Jednocześnie forma prawna transakcji, jaką jest podział przez wydzielenie, gwarantuje ciągłość prowadzenia poszczególnych działalności w związku z mającą zastosowanie zasadą sukcesji uniwersalnej (częściowej), w wyniku której spółka przejmująca wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki związane z przejmowanymi składnikami majątkowymi.
Mając na względzie przedstawione wyżej założenia i cele biznesowe, Wnioskodawca precyzuje i podkreśla, że ani głównym, ani jednym z celów podziału spółki dzielonej nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Jak już wcześniej wskazano, Spółka zamierza podjąć uchwałę Zarządu, na podstawie której Zarząd sformalizuje reorganizację wewnątrz istniejącego przedsiębiorstwa poprzez wydzielenie dwóch odrębnych pionów:
1. Pionu Działalności Turystycznej oraz
2. Pionu Zarządzania Nieruchomościami
Do Pionu Działalności Turystycznej zostaną przypisane określone zasoby oraz zobowiązania, na które składają się w szczególności wykorzystywane/niezbędne do wykonywania działalności:
1) środki trwałe oraz wyposażenie (w tym urządzenia, narzędzia i zapasy) związane z działalnością turystyczną wraz z wszelkimi prawami i obowiązkami wynikającymi z umów, decyzji oraz wszelkich innych aktów związanych z tymi składnikami majątku, w tym:
- sprzęt biurowy (kserokopiarki, komputery, monitory, laptopy),
2) wszelka dokumentacja związana z działalnością turystyczną;
3) wartości niematerialne i prawne, w tym licencje na oprogramowanie, związane z działalnością turystyczną, w tym w szczególności:
- wszelkie wartości niematerialne i prawne, wraz z wszelkimi prawami i obowiązkami wynikającymi z umów, decyzji oraz wszelkich innych aktów związanych z tymi składnikami majątku;
- licencja na program komputerowy (…);
- licencja na program do zarządzania bazą klientów;
- licencja na program do kontroli jakości;
- licencja na program ofertowy (…);
- wszelkie licencje na pozostałe oprogramowanie związane z działalnością turystyczną wraz z wszelkimi prawami i obowiązkami wynikającymi z umów, decyzji oraz wszelkich innych aktów związanych z tymi składnikami majątku;
4) wszelkie prawa i obowiązki, w tym istniejące i przyszłe, wymagalne i niewymagalne wierzytelności wynikające z umów związanych z działalnością turystyczna, w tym w szczególności prawa i obowiązki wynikające z:
- umowy franczyzy (…) dotyczącej sprzedaży biznesowej,
- umowy z dostawcami np. (…), (…),
- umów z bezpośrednimi klientami,
- umów z odbiorcami usług oferowanych przez Spółkę w ramach działalności turystycznej (w tym należności i zobowiązania), a także umów, które zostaną zawarte w tym zakresie w związku z działalnością turystyczną do dnia Podziału;
- umów z pracownikami,
- umów z podmiotami współpracującymi w zakresie wsparcia: sekcji biznesowej, turystyki wyjazdowej, imprez (…), IT, fakturowania i rozliczeń;
- pozostałych umów cywilnoprawnych, w tym również umów na zakup różnego rodzaju usług, umów dotyczących finansowania, leasingu oraz najmu (w szczególności na najem lokalu położonego pod adresem (…) w (…), gdzie prowadzony jest salon sprzedaży produktu turystycznego),
5) wszelkie decyzje administracyjne, atesty, świadectwa i certyfikaty i licencje funkcjonalnie związane działalnością turystyczną, istniejące na dzień Podziału (chyba że przepisy prawa stanowią inaczej), w szczególności:
- licencja (…),
- licencja (…) udzielana corocznie przez Wojewodę (…).
Z perspektywy działalności prowadzonej w zakresie działalności turystycznej, przypisane jej składniki majątkowe, zasoby, prawa i obowiązki będą umożliwiały faktyczne prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej. Nawet więc po Podziale i wydzieleniu odrębnego podmiotu Spółka będzie kontynuować prowadzenie działalności turystycznej w zakresie i na zasadach na jakich prowadzona jest ta działalność obecnie.
Do Pionu Zarządzania Nieruchomościami zostaną przypisane określone zasoby oraz zobowiązania, na które składają się w szczególności wykorzystywane/niezbędne do wykonywania działalności:
1) środki trwałe, środki (w tym urządzenia, narzędzia i zapasy) związane z działalnością zarządzania nieruchomościami wraz z wszelkimi prawami i obowiązkami wynikającymi z umów, decyzji oraz wszelkich innych aktów związanych z tymi składnikami majątku, w szczególności nieruchomość położna przy ul. (…) w (…) oraz związane z nią środki trwałe i wyposażenie, w tym centrala wentylacyjna i wentylokowektory, wyposażenie takich pomieszczeń jak kuchnia, łazienka, recepcja, serwery (…), wyposażenie serwerowni.
2) wszelka dokumentacja związana z działalnością zarządzania nieruchomościami;
3) wartości niematerialne i prawne, w tym licencje na oprogramowanie, związane z działalnością zarządzania nieruchomościami:
- wszelkie wartości niematerialne i prawne, wraz z wszelkimi prawami i obowiązkami wynikającymi z umów, decyzji oraz wszelkich innych aktów związanych z tymi składnikami majątku;
- wszelkie licencje na oprogramowanie związane z działalnością zarządzania nieruchomościami wraz z wszelkimi prawami i obowiązkami wynikającymi z umów, decyzji oraz wszelkich innych aktów związanych z tymi składnikami majątku;
4) wszelkie prawa i obowiązki, w tym istniejące i przyszłe, wymagalne i niewymagalne wierzytelności wynikające z umów związanych z działalnością zarządzania nieruchomościami, w tym w szczególności prawa i obowiązki wynikające z:
- umów najmu nieruchomości położonej przy ul. (…) w (…),
- umów z dostawcami energii elektrycznej, gazu, Internetu oraz innych mediów, obsługi, sprzątania, serwisu, dotyczących nieruchomości położonej przy ul. (…) w (…),
- umów z podmiotami współpracującymi w zakresie najmu i sprzedaży nieruchomości, w tym najmu nieruchomości na rzecz innych podmiotów (powiązanych i niepowiązanych ze Spółką),
- umów w zakresie zlecenia czynności administrowania posiadaną nieruchomością.
Z perspektywy działalności prowadzonej w zakresie działalności zarządzania nieruchomościami, przypisane jej składniki majątkowe, zasoby, prawa i obowiązki będą umożliwiały faktyczne prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej. Nawet więc po Podziale i wydzieleniu odrębnego podmiotu Spółka będzie kontynuować prowadzenie działalności zarządzania nieruchomościami w zakresie i na zasadach na jakich prowadzona jest ta działalność.
Księgi rachunkowe prowadzone są u Wnioskodawcy aktualnie łącznie dla działalności realizowanej w ramach wszystkich Pionów organizacyjnych, a w konsekwencji sporządzone sprawozdanie finansowe prezentuje sytuację finansową Spółki jako całości. W systemie księgowym Spółki stosowany jest jeden kod firmy dla wszystkich Pionów biznesowych. W związku z planowanym rozwojem działalności w zakresie nieruchomości Spółka zamierza wyodrębnić konta służące do rejestrowania działalności i operacji gospodarczych funkcjonalnie związanych z konkretnym Pionem organizacyjnym. W ramach wykorzystywanego systemu rachunkowo-księgowego w oparciu o Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej do poszczególnych Pionów działalności przypisane zostaną poszczególne aktywa i pasywa oraz koszty i przychody, stąd możliwe będzie sporządzenie dedykowanych dla nich odrębnych ewidencji, prezentujących ich sytuację finansową. W konsekwencji, możliwe będzie przygotowanie dla każdego z Pionów organizacyjnych odrębnych raportów (np. dot. danych sprzedażowych lub finansowych), a co za tym idzie sprawozdania finansowego (w tym bilansu, zestawienia zysków i strat). Koszty ogólne będą alokowane do poszczególnych Pionów organizacyjnych za pomocą kluczy alokacji (np. struktura przychodów dla kosztów finansowych, zatrudnienie dla kosztów HR, zajmowana powierzchnia dla kosztów mediów).
W ramach przyszłego Podziału nie zostaną przeniesione określone składniki majątkowe/umowy, których przeniesienie nie będzie dopuszczalne lub będzie obiektywnie niemożliwe z uwagi na obowiązujące przepisy prawa lub przeniesienie będzie znacznie utrudnione od strony kontraktowej. W zakresie nieruchomości należy wskazać, że w dniu Podziału Spółki nowo powstała spółka i Spółka zawrą umowę, na mocy której Spółka zyska prawo do użytkowania określonej części wskazanej nieruchomości.
Końcowo należy wskazać, że w ocenie Wnioskodawcy, aktywa dzielone w ramach podziału będą wystarczające do prowadzenia działalności poszczególnych Pionów biznesowych - po podziale każdy pion może funkcjonować zgodnie z dotychczasowymi planami strategicznymi, operacyjnymi i finansowymi, tj. będzie możliwe zachowanie ciągłości ich działania.
W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z 23 października 2024 r., doprecyzowując opis zdarzenia przyszłego i odpowiadając na zadane pytania, wskazali Państwo m.in., że:
- Planowany podział przez wydzielenie zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. Mając na względzie zasadniczy brak związku prowadzonej przez Spółkę działalności turystycznej z działalnością związaną z nieruchomościami podział jest zdaniem Spółki uzasadniony pod względem ekonomicznym i organizacyjnym. Podział pozwoli na uproszczony i przejrzysty rozkład aktywów, funkcji i ryzyk pomiędzy podmiotami powiązanymi. W konsekwencji, nowa struktura pozwoli na zminimalizowanie kosztów i nakładów wymaganych przy realizacji różnych zadań przez jeden podmiot oraz skoncentrowania poszczególnych kompetencji w podmiotach do tego dedykowanych.
Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, nadrzędnym celem reorganizacji będzie wydzielenie omawianych pionów i umiejscowienie ich w osobnych spółkach. Zgodnie ze strategią rozwoju działalności, co do zasady dany pion ma działać w ramach dedykowanych podmiotów, w których stanowić będzie główną działalność (innymi słowy jedna spółka działa w ramach jednego pionu i posiada jeden zakres głównej działalności). Celem reorganizacji jest doprowadzenie do sytuacji, w której dana spółka będzie wykonywała jedynie działalność obejmującą działalność turystyczną, a druga działalność związaną z nieruchomościami. Mając na uwadze przedstawiony cel planowanego Podziału, w ocenie Wnioskodawcy, głównym celem Podziału nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, a w konsekwencji transakcja ma uzasadnienie ekonomiczne.
- Spółka Przejmująca (nowo powstała) będzie kontynuowała prowadzoną przez Spółkę dotychczasową działalność polegającą na wynajmie nieruchomości wyłącznie przy pomocy składników materialnych i niematerialnych będących przedmiotem wydzielenia do Spółki Przejmującej.
- W związku z wydzieleniem do Spółki Przejmującej Pionu Zarządzania Nieruchomościami, na Spółkę Przejmującą (nowo powstałą) przejdą wszystkie zobowiązania związane z prowadzoną działalnością związaną z Pionem Zarządzania Nieruchomościami polegającą na działalności związanej z nieruchomościami.
- W wyniku planowanej transakcji podziału przez wydzielenie w postaci Pionu Zarządzania Nieruchomościami Spółka Przejmująca (nowo powstała spółka) nie przejmie zakładu pracy lub jego części w rozumieniu art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. (tj. Dz. U. z 2023 r., poz. 1465 ze zm.), gdyż nie dojdzie do przejścia pracowników zatrudnionych w Spółce na Spółkę Przejmującą.
- Każdy z Pionów będących przedmiotem wydzielenia, tj. Pion Zarządzania Nieruchomościami jak i Pion Usług Turystycznych będą na dzień poprzedzający dzień wydzielenia, wyodrębnione na płaszczyźnie:
Organizacyjnej, gdyż poszczególne Piony będą stanowiły wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące te zadania.
Wyodrębnienie organizacyjne przez podział przez wydzielenie będzie się objawiało w następujący sposób:
- Spółka zamierza podjąć uchwałę Zarządu, na podstawie której Zarząd postanowi o dokonaniu reorganizacji przedsiębiorstwa poprzez wydzielenie wewnętrzne dwóch odrębnych pionów, każdy z nich będzie stanowił określony dział Spółki.
- Po podjęciu wymienionej wyżej uchwały Zarządu podjęte zostaną bezpośrednie działania mające na celu opracowanie szczegółowego schematu organizacyjnego oraz przyporządkowania składników do poszczególnych Pionów.
- W każdym dziale pozostanie zespół aktywów umożliwiający prowadzenie działalności pionu związanego z daną działalnością.
- Do Pionu Działalności Turystycznej zostaną przypisane określone zasoby oraz zobowiązania, na które składają się w szczególności wykorzystywane/niezbędne do wykonywania działalności, w tym środki trwałe oraz wyposażenie związane z działalnością turystyczną wraz z wszelkimi prawami i obowiązkami wynikającymi z umów, decyzji oraz wszelkich innych aktów związanych z tymi składnikami majątku, jak również wszelka dokumentacja związana z działalnością turystyczną, wartości niematerialne i prawne, w tym licencje na oprogramowanie, związane z działalnością turystyczną, wszelkie decyzje administracyjne, atesty, świadectwa i certyfikaty i licencje funkcjonalnie związane działalnością turystyczną, istniejące na dzień Podziału,
- Do Pionu Zarządzania Nieruchomościami zostaną przypisane określone zasoby oraz zobowiązania, na które składają się w szczególności wykorzystywane/niezbędne do wykonywania działalności w tym środki trwałe, środki (w tym urządzenia, narzędzia i zapasy) związane z działalnością zarządzania nieruchomościami, wszelka dokumentacja związana z działalnością zarządzania nieruchomościami, wartości niematerialne i prawne, w tym licencje na oprogramowanie, związane z działalnością zarządzania nieruchomościami, wszelkie prawa i obowiązki, w tym istniejące i przyszłe, wymagalne i niewymagalne wierzytelności wynikające z umów związanych z działalnością zarządzania nieruchomościami.
- Po formalnym rozdzieleniu poszczególnych działów na podstawie uchwały Zarządu oraz wdrożeniu schematu organizacyjnego uwzględniającego poszczególne zadania Spółka planuje podział strukturalny na dwa niezależne podmioty, co jest przedmiotem niniejszego wniosku.
Finansowej, gdyż Piony (działy) będą posiadać samodzielność finansową, pozwalającą na autonomiczne funkcjonowanie w obrocie gospodarczym oraz na podstawie prowadzonej ewidencji księgowej możliwe będzie przyporządkowanie nie tylko przychodów i kosztów, ale również należności i zobowiązań do wyodrębnionych działalności, przez co możliwe będzie określenie wyniku finansowego.
- Wyodrębnienie finansowe przez podział przez wydzielenie będzie się objawiało w następujący sposób:
- Spółka zamierza podjąć uchwałę Zarządu, na podstawie której Zarząd postanowi o dokonaniu reorganizacji przedsiębiorstwa poprzez wydzielenie wewnętrzne dwóch odrębnych pionów, każdy z nich będzie stanowił określony dział Spółki.
- Po podjęciu wymienionej wyżej uchwały Zarządu podjęte zostaną bezpośrednie działania mające na celu opracowanie szczegółowego schematu organizacyjnego oraz przyporządkowania składników do poszczególnych Pionów.
- Spółka zamierza wyodrębnić konta służące do rejestrowania działalności i operacji gospodarczych funkcjonalnie związanych z konkretnym Pionem organizacyjnym (działem). W ramach wykorzystywanego systemu rachunkowo-księgowego w oparciu o Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej do poszczególnych Pionów działalności przypisane zostaną poszczególne aktywa i pasywa oraz koszty i przychody, stąd możliwe będzie sporządzenie dedykowanych dla nich odrębnych ewidencji, prezentujących ich sytuację finansową.
- W konsekwencji, możliwe będzie przygotowanie dla każdego z Pionów organizacyjnych odrębnych raportów (np. dot. danych sprzedażowych lub finansowych), a co za tym idzie sprawozdania finansowego (w tym bilansu, zestawienia zysków i strat).
- Koszty ogólne będą alokowane do poszczególnych Pionów organizacyjnych za pomocą kluczy alokacji (np. struktura przychodów dla kosztów finansowych, zatrudnienie dla kosztów HR, zajmowana powierzchnia dla kosztów mediów).
- Do poszczególnych Pionów (Działów) w ramach systemu rachunkowo-księgowego przypisane będą poszczególne aktywa i pasywa oraz koszty i przychody-czego przejawem będzie możliwość sporządzenia dedykowanych odrębnych ewidencji, prezentujących sytuację finansową każdego Pionu (Działu).
- Możliwe będzie sporządzenie oddzielnych budżetów, strategii finansowej, uproszczonego bilansu i rachunków wyników, Wnioskodawca może nie sporządzać osobnych rachunków zysków i strat oraz bilansów dla poszczególnych Pionów, jednak prezentacja wyników finansowych w tej formie będzie możliwa.
- po formalnym rozdzieleniu poszczególnych działów na podstawie uchwały Zarządu oraz wdrożeniu schematu organizacyjnego uwzględniającego poszczególne zadania Spółka planuje podział strukturalny na dwa niezależne podmioty, co jest przedmiotem niniejszego wniosku.
Podsumowując, przedmiotem wydzielenia będzie określony dział organizacyjny Spółki. Podstawą samodzielnego funkcjonowania każdego z działów będą wskazane wyżej dokumenty i rozwiązania opracowane przez Spółkę.
- Wniosek dotyczy skutków podatkowych związanych z podziałem Spółki przez wydzielenie z niej zorganizowanej części przedsiębiorstwa wraz z majątkiem przynależnym do tej części i przeniesienie go na nowo zawiązaną spółkę w trybie art. 529 § 1 pkt 4 kodeksu spółek handlowych, tak by w ramach Spółki dzielonej pozostała zorganizowana część przedsiębiorstwa - adekwatna do obecnego obszaru działalności turystycznej oraz by na nowo powstałą spółkę przenieść zorganizowaną część funkcjonującego obecnie przedsiębiorstwa, związaną wyłącznie z drugim z obszarów działalności Spółki, tj. związanym z zarządzaniem nieruchomościami.
Pytania (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 23 października 2024 r.)
1. Czy zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący Pion Zarządzania Nieruchomościami, który zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, na skutek podziału spółki dzielonej, zostanie wydzielony do spółki przejmującej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, tj. należy go uznać za organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w ramach spółki dzielonej zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania?
2. Czy zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący Pion Usług Turystycznych, który zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, po podziale spółki dzielonej, pozostanie w spółce dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, tj. należy go uznać za organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w ramach spółki dzielonej zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania?
3. Czy transakcja podziału spółki dzielonej, zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, w trybie 529 § 1 pkt 4 kodeksu spółek handlowych nie będzie czynnością skutkującą powstaniem przychodu po stronie spółki dzielonej, a w związku z tym będzie neutralna podatkowo dla spółki dzielonej?
Państwa stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 23 października 2024 r.)
W ocenie Wnioskodawcy:
1.Zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący Pion Zarządzania Nieruchomościami, który zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, na skutek Podziału Spółki, zostanie wydzielony do odrębnego podmiotu stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, tj. należy go uznać za organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w ramach Spółki zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
2. Zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący Pion Usług Turystycznych, który zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, po Podziale Spółki, pozostanie w Spółce, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, tj. należy go uznać za organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w ramach Spółki zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
3. Transakcja Podziału Spółki, zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, nie będzie czynnością skutkującą powstaniem przychodu po stronie Spółki, a w związku z tym będzie neutralna podatkowo dla Spółki.
UZASADNIENIE
Stosownie do postanowień przepisu art. 528 § 1 KSH, spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych. Natomiast zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 KSH, podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie). Jest to jedyny podział, który nie skutkuje rozwiązaniem spółki dzielonej (art. 530 § 1 i § 2 KSH).
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania Nr 1
Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej: „ZCP”) rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
W świetle powyższej definicji i ugruntowanego orzecznictwa sądów administracyjnych oraz stanowiska organów podatkowych (np. zaprezentowanego w interpretacji indywidualnej z 13 września 2023 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.355.2023.2.AW; z 1 marca 2023 r.; Znak: 0114-KDIP2-1.4010.268.2022.2.JF), na gruncie ustawy o CIT mamy do czynienia ze ZCP, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:
1) istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych (zespół składników);
2) zespół ten jest organizacyjnie wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie (wyodrębnienie organizacyjne);
3) zespół ten jest finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie (wyodrębnienie finansowe);
4) zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze (wyodrębnienie funkcjonalne).
Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle powyższych warunków należy uznać, że przenoszony na skutek Podziału Spółki dzielonej zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący Pion Zarządzania Nieruchomościami stanowi ZCP w rozumieniu przepisów ustawy o CIT.
1.1 Pion Zarządzania Nieruchomościami jako zespół składników
Ustawa o CIT nie definiuje pojęcia „zespołu składników majątkowych” tworzących ZCP. Przyjmuje się jednak, że składniki majątkowe i niemajątkowe (w tym zobowiązania) tworzą ZCP, jeśli są one w takich wzajemnych relacjach, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego tak przykładowo: interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 marca 2023 r., Znak: 0114-KDIP2-1.4010.268.2022.2.JF oraz z 10 czerwca 2022 r., Znak: 0111-KDIB1-1.633.2021.1.AW).
Warunek realizacji określonych zadań gospodarczych zawarty w definicji ZCP oznacza, iż składniki materialne i niematerialne (ich zespół) muszą być przeznaczone w obrębie istniejącego przedsiębiorstwa do realizacji określonych zadań gospodarczych - tak m.in wyrok NSA z dnia 11 kwietnia 2019 r., sygn. akt II FSK 19/11.
Aby składniki majątku mogły być uznane za ZCP, muszą one rzeczywiście służyć prowadzeniu działalności gospodarczej. Nie mogą być natomiast zbędnym składnikiem majątku zbywcy.
W ocenie Wnioskodawcy, zespół składników materialnych i niematerialnych tworzących Pion Zarządzania Nieruchomościami stanowi zespół składników przeznaczonych do realizacji określonego, istotnego na tle ogólnej działalności Spółki celu gospodarczego, tj. prowadzenia działalności gospodarczej skupiającej się na zarządzaniu nieruchomościami, w zakresie utrzymania, gospodarowania i wykorzystania. Pionowi temu zostanie przyporządkowana w całości posiadana przez Spółkę nieruchomość położona przy ul. (…) w (…), wraz z umowami dotyczącymi nieruchomości, tj. umowami z dostawcami mediów (woda, gaz, prąd), umowami najmu (obsługa aktualnych umów, procedowanie i zawieranie umów z nowymi najemcami).
W konsekwencji, składniki materialne i niematerialne (takie jak wszelkiego rodzaju aktywa trwałe, wartości niematerialne i prawne, prawa i obowiązki wynikające z umów, decyzji i postępowań administracyjnych) nie stanowią przypadkowego zbioru, lecz pozostają w ścisłych zależnościach funkcjonalnych. Wszystkie aktywa (w tym środki trwałe i wartości niematerialne i prawne) służą zasadniczo prowadzeniu działalności w ramach Pion Zarządzania Nieruchomościami. Dodatkowo, prawa i obowiązki wynikające z umów funkcjonalnie związanych w przyszłości z Pionem Zarządzania Nieruchomościami będą elementami, bez których prowadzenie tejże działalności byłoby niemożliwe.
Zdaniem Wnioskodawcy, przenoszony do odrębnego podmiotu w ramach podziału przez wydzielenie zespół składników materialnych i niematerialnych tworzących Pion Zarządzania Nieruchomościami stanowi tym samym wystarczające zaplecze do kontynuacji w ramach nowej spółki działalności prowadzonej dotychczas przez Spółkę w tym zakresie, co zdaniem Wnioskodawcy przesądza o możliwości stwierdzenia, że służą one realizacji określonych zadań gospodarczych.
Potwierdza to m.in. fakt, że aktualnie Spółka prowadzi w niewielkim zakresie działalność Pionu Zarządzania Nieruchomościami, osiągając przychody z umów zawieranych w zakresie najmu nieruchomości oraz ponosząc koszty z tym związane. Wydzielenie ma na celu rozwój działalności. Zatem po wydzieleniu Pionu Zarządzania Nieruchomościami do odrębnego podmiotu, wspomniana działalność będzie kontynuowana przez nowy podmiot w pełnym zakresie, a Spółka zaprzestanie tej działalności skupiając się wyłącznie na działalności turystycznej.
Ponadto, poprzez przejęcie zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przypisanych do Pionu Zarządzania Nieruchomościami, nowy podmiot będzie mógł rozwijać działalność w przejętym zakresie z wykorzystaniem przypisanej do niego infrastruktury.
Prawdziwości powyższego nie przeczy okoliczność, że w ramach Podziału w sensie prawnym na nowy podmiot zostanie przeniesiona nieruchomość, w której obecnie Spółka prowadzi swoją działalność w ramach wszystkich Pionów działalności. Z dniem przyszłego Podziału, nowy podmiot zawrze umowę ze Spółką, na mocy której Spółka zyska prawo do użytkowania określonej części nieruchomości. Z perspektywy ekonomicznej Spółka będzie zatem dysponowała jako najemca nieruchomością, w której prowadzona jest działalność gospodarcza na zasadach analogicznych, jak gdyby była jej użytkownikiem. Według oceny Wnioskodawcy, niemożność podzielenia wskazanej nieruchomości w sposób prawny nie zagraża możliwości kontynuacji działalności Pionu Działalności Turystycznej. Zamiarem biznesowym jest przeniesienie wszelkich praw i obowiązków wynikających z wszystkich umów dotyczących działalności związanej z nieruchomościami w zakresie w jakim jest to faktycznie i prawnie możliwe.
W rezultacie, nowy podmiot powstały wskutek podziału będzie zdolny, przy wykorzystaniu otrzymanego, na skutek Podziału przez wydzielenie Spółki, zespołu składników materialnych i niematerialnych, w postaci Pionu Zarządzania Nieruchomościami, a także w oparciu o zawarte umowy, wykonywać określone zadania gospodarcze, tj. obsługą nieruchomości w zakresie najmu, utrzymania i gospodarowania.
Dodatkowo, jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, w skład przenoszonego zespołu składników materialnych i niematerialnych wchodzić będą również pasywa związane Pionem Zarządzania Nieruchomościami, obejmujące w szczególności zobowiązania, w tym zobowiązania z tytułu: umów istotnych z punktu widzenia bieżącej działalności Pionu Zarządzania Nieruchomościami.
W ramach planowanego Podziału przez wydzielenie, nie dojdzie do przejścia na nowo powstały podmiot zakładu pracy w rozumieniu art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 1465 ze zm.), gdyż pracownicy zatrudnieni obecnie w Spółce nie przejdą do Wydzielonego Pionu Działalności związanej z zarządzaniem nieruchomościami.
W ocenie Wnioskodawcy, brak przeniesienia pracowników w ramach Pionów (działów) organizacyjnych pozostaje bez wpływu na zdolność Pionu Zarządzania Nieruchomościami do funkcjonowania na rynku jako samodzielny podmiot gospodarczy oraz nie przesądza o jego wyodrębnieniu funkcjonalnym.
Wobec powyższego należy wskazać, że przeniesienie w ramach planowanego Podziału zasobów i zobowiązań przypisanych wewnętrznie do realizacji zadań wykonywanych w ramach Pionu Zarządzania Nieruchomościami stanowi istotny argument przemawiający za uznaniem, że analizowana przesłanka odnośnie możliwości realizacji zadań gospodarczych została spełniona.
Ponadto za możliwością kontynuacji działalności w odpowiednim zakresie przemawia również fakt przeniesienia istotnych aktywów, tj. środki trwałe, wartości niematerialne oraz wyposażenie, wszelkie licencje na oprogramowanie związane z działalnością w zakresie zarządzania nieruchomościami wraz z wszelkimi prawami i obowiązkami wynikającymi z umów, decyzjami z nimi związanymi oraz wszelkich innych aktów związanych z tymi składnikami majątku, wszelkie inne prawa własności intelektualnej, jak i wszelkie prawa podobne, związane z Pionem Zarządzania Nieruchomościami i istniejące na dzień Podziału.
W świetle powyższego należy uznać, że Pion Zarządzania Nieruchomościami stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) przeznaczonych do prowadzenia działalności z zakresu zarządzania nieruchomościami. Przy czym, nie ulega wątpliwości, że poszczególne składniki majątkowe przypisane do Pionu Zarządzania Nieruchomościami pozostają w takich relacjach, że tworzą zorganizowaną całość, która jest w ramach Spółki dzielonej przeznaczona do prowadzenia działalności gospodarczej w określonym zakresie, tj. działalności Pionu Zarządzania Nieruchomościami, która po wydzieleniu do nowego podmiotu będzie zasadniczo mogła kontynuować samodzielnie działalność gospodarczą w ramach nowego podmiotu.
1.2. Pion Zarządzania Nieruchomościami - wyodrębnienie organizacyjne
Zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych, przedstawianym w interpretacjach indywidualnych, organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące część przedsiębiorstwa powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w istniejącym przedsiębiorstwie, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.
Tak np.: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 25 sierpnia 2023 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.338.2023.2.RH oraz z 25 kwietnia 2022 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.581.2021.1.AP.
Wobec powyższego, zdaniem Wnioskodawcy zespół składników majątkowych i niemajątkowych obejmujących Pion Zarządzania Nieruchomościami spełnia przesłankę wyodrębnienia organizacyjnego, jako że:
- Pionu Zarządzania Nieruchomościami będzie wyodrębniony w ramach wewnętrznej struktury Spółki, co znajdzie odzwierciedlenie w przyjętej uchwale Zarządu Spółki, w której potwierdzone zostanie formalnie wyodrębnienie dwóch Pionów działalności oraz przypisane zostaną zasoby służące realizacji zadań każdego Pionu;
- wyodrębnienie Pionu Zarządzania Nieruchomościami znajduje również odzwierciedlenie w wewnętrznych procedurach oraz podziale zadań i kompetencji;
- Pion Zarządzania Nieruchomościami będzie pełnił w ramach Spółki odrębne funkcje od Pionu Działalności Turystycznej, tj. będzie prowadzić działalność w zakresie zarządzania i obsługi nieruchomości, które nie mogłyby być realizowane w oparciu o aktywa przypisane do Pionu Działalności Turystycznej.
Zdaniem Wnioskodawcy, przypisane do Pionu Zarządzania Nieruchomościami składniki majątkowe i niemajątkowe, w tym zobowiązania bezsprzecznie stanowią wyodrębnioną organizacyjnie całość w ramach wewnętrznej struktury Spółki. Składniki te posiadają przy tym cechę zorganizowania rozumianą jako możliwość wykonywania określonych zadań gospodarczych. Jak wskazano, składniki majątkowe i niemajątkowe przypisane do Pionu Zarządzania Nieruchomościami są związane z prowadzoną przez ten Pion działalnością gospodarczą i są niezbędne do wykonywania tej działalności.
Podkreślenia wymaga, że wykonywanie określonych zadań gospodarczych przez Pion Zarządzania Nieruchomościami mogłoby odbywać się bez wewnętrznych działów obsługi księgowej, informatycznej i finansowej przedsiębiorstwa - zadania te mogłyby być przedmiotem obsługi dokonywanej przez firmy zewnętrzne (outsourcing).
W świetle powyższych okoliczności świadczących o wyodrębnieniu Pionu Zarządzania Nieruchomościami zdaniem Wnioskodawcy, zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przypisanych w ramach Spółki do wyodrębnionej przyszłości w wewnętrznej strukturze Pionu Zarządzania Nieruchomościami spełnia przesłankę wyodrębnienia organizacyjnego w świetle definicji ZCP z ustawy o CIT.
1.3. Pion Zarządzania Nieruchomościami - wyodrębnienie finansowe
Zgodnie z przyjętą praktyką organów podatkowych, wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie danych finansowych do ZCP. Powyższe poparte jest również licznymi wyrokami sądów administracyjnych, w tym także Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Przykładowo: wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 11 grudnia 2019 r., sygn. akt I FSK 1797/17; wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 7 września 2021 r., sygn. akt I SA/Gd 534/21.
Wnioskodawca wskazuje, że Pion Zarządzania Nieruchomościami będzie wyodrębniony finansowo, bowiem:
- do Pionu Zarządzania Nieruchomościami w ramach systemu rachunkowo-księgowego przypisane będą poszczególne aktywa i pasywa oraz koszty i przychody - co zostało wskazane w ramach opisu zdarzenia przyszłego, czego przejawem będzie możliwość sporządzenia dedykowanych odrębnych ewidencji, prezentujących sytuację finansową Pionu Zarządzania Nieruchomościami;
- dla Pionu Zarządzania Nieruchomościami możliwe będzie sporządzenie oddzielnego budżetu, strategii finansowej, uproszczonego bilansu i rachunków wyników, Wnioskodawca może nie sporządzać osobnych rachunków zysków i strat oraz bilansów dla poszczególnych Pionów, jednak prezentacja wyników finansowych w tej formie będzie możliwa;
- możliwym będzie zidentyfikowanie przychodów i kosztów związanych z Pionem Zarządzania Nieruchomościami, w szczególności poprzez weryfikację wydatków przypisanych do centrów kosztowych odpowiednich dla danego Pionu oraz przychodów dotyczących usług świadczonych w ramach każdego w Pionów;
- dostawcy i klienci są co do zasady różni dla poszczególnych Pionów, co pozwala na alokowanie zobowiązań i należności bezpośrednio do poszczególnych Pionów mających funkcjonować w Spółce;
- możliwym będzie bieżące monitorowanie sytuacji finansowej Pionu Zarządzania Nieruchomościami;
- dla Pionu Zarządzania Nieruchomościami sporządzany będzie odrębny budżet, strategia finansowa oraz cele biznesowe, które podlegać będą ocenie z perspektywy ich realizacji na poziomie wspólników.
Zdaniem Wnioskodawcy, powyższe elementy przesądzają jednoznacznie o wyodrębnieniu finansowym Pionu Zarządzania Nieruchomościami w ramach Spółki. Ocena Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, np.:
1) w interpretacji indywidualnej z 18 września 2023 r., Znak: 0114-KDIP2-2.4010. 337.2023.3.KW, gdzie wskazano, iż „Zważywszy, że Spółka prowadzi ewidencję zdarzeń gospodarczych umożliwiającą przyporządkowanie i wyodrębnienie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych funkcjonalnie z działalnością produkcyjną i - odrębnie - z działalnością w zakresie zarządzania nieruchomościami, potwierdzić należy spełnienie przesłanki wyodrębnienia finansowego”;
2) w interpretacji indywidualnej z 6 września 2023 r., Znak: 0114-KDIP2-2.4010. 390.2023.2.KW, w której wskazano, iż „Na Dzień Podziału, ewidencja księgowa będzie umożliwiać przypisanie przychodów, kosztów, aktywów i pasywów do Działalności Wydzielanej oraz Działalności Pozostałej. Jednakże już w chwili obecnej możliwe jest przypisane np. sprzedaży, kosztów sprzedanych towarów i niektórych wydatków operacyjnych do każdej z Grup Biznesowych, w tym do Działalności Wydzielanej, na podstawie wewnętrznej sprawozdawczości finansowej”;
3) w interpretacji indywidualnej z 25 kwietnia 2022 r., Znak: 0111-KDIB1-2.4010.7. 2022.3.DP, gdzie zaakceptowano pogląd zakładający, iż ,,ABC na dzień planowanej transakcji będzie zatem w stanie sporządzać dla Zakładu rachunek zysków i strat oraz bilans. W ocenie Wnioskodawców, w odniesieniu do zespołu składników będącego przedmiotem zapytania spełniony zostanie zatem również warunek wyodrębnienia finansowego w istniejącym przedsiębiorstwie ABC”. W konsekwencji decydujące znaczenie ma możność przygotowania osobnej sprawozdawczości finansowej, nie zaś faktyczne osobne bilanse czy rachunki zysków i strat w zakresie danej działalności;
4) w interpretacji indywidualnej z 8 grudnia 2020 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010. 365.2020.4.AT, gdzie zaznaczono, że „w sytuacji takiego prowadzenia rozliczeń księgowych, aby możliwe było zidentyfikowanie przyporządkowanych do Działu obsługi klienta korporacyjnego przychodów, kosztów oraz aktywów i pasywów (w tym należności i zobowiązań) (.), możliwe będzie prowadzenie przez ten wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych samodzielnych funkcji gospodarczych”.
W świetle powołanych stanowisk organów podatkowych oraz wskazanych przez Wnioskodawcę okoliczności świadczących możliwym o wyodrębnieniu finansowym, zdaniem Wnioskodawcy Pion Zarządzania Nieruchomościami będzie wyodrębniony z prowadzonego przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa również w tym obszarze.
1.4. Pion Zarządzania Nieruchomościami - wyodrębnienie funkcjonalne
Wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych i samodzielną możliwość realizowania tych zadań. ZCP musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe i niemajątkowe wchodzące w skład ZCP muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.
Kwestia wyodrębnienia funkcjonalnego stanowi istotę uznania zespołu składników materialnych i niematerialnych za ZCP. Przesłanka ta była przedmiotem rozważań w licznych wyrokach sądów administracyjnych, interpretacjach organów podatkowych, a także orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: „TSUE”). Zdaniem TSUE, przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części (...) wymaga, by całość przekazanych składników pozwalała na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej (wyrok TSUE z dnia 10 listopada 2011 r., sygn. C-444/10).
Podobne do powyższego stanowisko prezentowane jest w orzecznictwie sądów administracyjnych. Przykładowo zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu wyrażonym w wyroku z dnia 8 marca 2022 roku, sygn. akt I SA/Po 557/21: „wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania na rynku jako samodzielny podmiot gospodarczy”.
Niniejsze stanowisko zostało również podzielone przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 7 września 2021 roku, sygn. akt I SA/Gd 534/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z dnia 7 kwietnia 2021 roku, sygn. akt I SA/Bd 101/21 i 1 kwietnia 2019 r., sygn. akt I SA/Bd 57/19.
Wnioskodawca uważa, że Pion Zarządzania Nieruchomościami będzie wyodrębniony funkcjonalnie, ponieważ:
- Pion Zarządzania Nieruchomościami będzie pełnił określone zadania, do których należy przede wszystkim prowadzenie działalności z zakresu zarządzania nieruchomościami, które zostały wskazane w ramach opisu zdarzenia przyszłego;
- w ramach Pionu Zarządzania Nieruchomościami prowadzona będzie działalność, która będzie przedmiotowo i funkcjonalnie odrębna od pozostałej działalności Wnioskodawcy wykonywanej w ramach Pionu Działalności Turystycznej (co znajdzie odzwierciedlenie w przyjętej przez Zarząd Spółki Dzielonej uchwale, w której potwierdzone zostanie funkcjonalne wyodrębnienie dwóch Pionów działalności oraz przypisane zostaną im zasoby służące realizacji działalności każdego z Pionów);
- działalność w ramach Pionu Zarządzania Nieruchomościami będzie kontynuowana w co do zasady niezmienionej formie przez nowy podmiot po Podziale Spółki;
- do Pionu Zarządzania Nieruchomościami przyporządkowane będą składniki majątkowe, zasoby, prawa i obowiązki niezbędne do prowadzenia działalności zarządzania nieruchomościami (m.in. środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, umowy);
- w związku z prowadzoną działalnością, Pion Zarządzania Nieruchomościami posiadać będzie własną strukturę organizacyjną, co znajdzie odzwierciedlenie w przyjętej uchwale Zarządu;
- Pion Zarządzania Nieruchomościami będzie generował przychody oraz koszty związane z uzyskaniem przychodu, z tytułu działalności związanej z zarządzeniem nieruchomościami.
Powyższe okoliczności potwierdzają, że Pion Zarządzania Nieruchomościami będzie przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych i posiadać będzie zdolność do funkcjonowania na rynku jako samodzielny podmiot gospodarczy, co przesądza o jego wyodrębnieniu funkcjonalnym i znajduje potwierdzenie również w interpretacjach indywidualnych, np.:
1) w interpretacji indywidualnej z 6 września 2023 r., Znak: 0114-KDIP2-2.4010.390.2023.2.KW, w której wskazano, że: „Działalność Wydzielana oraz Działalność Pozostała stanowią dwa odrębne rodzaje działalności gospodarczej, realizujące różne zadania gospodarcze. (...) Do każdej z działalności zostanie przypisany niezależny zespół składników materialnych i niematerialnych, zorganizowany w sposób zapewniający spójność i skuteczność działań w zakresie danego rodzaju działalności. Te zespoły składników materialnych i niematerialnych przypisanych do danej działalności powinny być wystarczające do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej przez Działalność Wydzielaną oraz Działalność Pozostałą. W szczególności, Działalność Wydzielana będzie miała odpowiednią zdolność do samodzielnego zarządzania przydzielonym jej majątkiem, jak również do samodzielnego nabywania towarów i usług na własne potrzeby”;
2) w interpretacji indywidualnej z 25 sierpnia 2023 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010. 338.2023.2.RH, gdzie zaakceptowane zostało stanowisko, w którym wskazano, że: „Wyodrębnienie funkcjonalne ZCP w opinii Spółki sprowadza się do ustalenia, czy wyodrębniona organizacyjnie całość jest w stanie przejąć zadania oraz samodzielnie funkcjonować na rynku. Funkcjonujące w strukturach Zbywcy PSD wyposażone było we wszystkie niezbędne składniki materialne jak m.in.: zapasy towarów handlowych, wyposażenie takie jak regały, lady, krzesła i foteliki, stojaki, sprzęt IT, telefony, prasa i inne urządzenia do uzbrajania węży hydraulicznych, urządzenia wystawowe i przymierzalnie itd. Działalność handlowa prowadzona była przez zatrudnionych w tym PSD na umowę o pracę pracowników PSD. Pracownicy PSD mieli dostęp do informacji niezbędnych do prowadzenia działalności handlowej, w tym informacji o swoich klientach (nazwy klientów, adresy, NIP, stosowane dotychczas warunki płatności, rabaty, asortyment). Pracownicy PSD funkcjonowali w oparciu o opracowane zasady organizacji pracy, zasady obsługi klientów, odprowadzania gotówki, zasady wynagradzania pracowników. Faktury sprzedaży i korekty oraz dokumenty obrotu magazynowego typu WZ, PZ i inne wystawione w przedmiotowym PSD miały własny ciąg numeracji, co pozwoliło ustalić należności i zobowiązania związane z działalnością tego konkretnego PSD”;
3) w interpretacji indywidualnej z dnia 15 kwietnia 2022 r., Znak: 0111-KDIB1-2.4010. 7.2022.3.DP, w której wskazano, że: „kryterium wyodrębnienia funkcjonalnego ZCP sprowadza się w zasadzie do ustalenia, czy jako pewna odrębna całość jest ona w stanie samodzielnie funkcjonować na rynku już od momentu jej wyodrębnienia. (...). Zdolność do stanowienia niezależnego przedsiębiorstwa realizującego samodzielnie zadania gospodarcze należy rozumieć jako potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy”;
W świetle powyżej wskazanych stanowisk organów podatkowych i sądów administracyjnych oraz wskazanych przez Wnioskodawcę okoliczności świadczących o wyodrębnieniu funkcjonalnym, zdaniem Wnioskodawcy, Pion Zarządzania Nieruchomościami po podjęciu stosownej Uchwały będzie wyodrębniony z prowadzonego przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa również w tym obszarze.
Zdaniem Wnioskodawcy, na uznanie Pionu Zarządzania Nieruchomościami za ZCP w rozumieniu ustawy o CIT nie ma wpływu fakt, że część składników przedsiębiorstwa Spółki nie jest przypisana do Pionu Zarządzania Nieruchomościami i po Podziale przez wydzielenie pozostanie w Spółce.
Wewnętrzny podział Spółki Dzielonej na Piony organizacyjne ma na celu oddzielenie od siebie poszczególnych działalności i skoncentrowanie ich w wyodrębnionych organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie Pionach, które mogą działać jak odrębne przedsiębiorstwa, niezależnie realizujące swoje zadania.
Należy wskazać, że przez wyodrębnienie funkcjonalne, należy rozumieć przypisanie do ZCP takich składników materialnych i niematerialnych, które stanowią kluczowe elementy pozwalające prowadzić działalność gospodarczą w określonym zakresie. Wyodrębnienie funkcjonalne nie oznacza przy tym, że zespół składników materialnych i niematerialnych stanowiących ZCP nie może korzystać ze wsparcia podmiotów trzecich poprzez nabywanie od nich określonych usług, które uzupełniają prowadzoną główną działalność gospodarczą.
Zatem w Pionie Zarządzania Nieruchomościami znajdą się wszelkie składniki materialne i niematerialne niezbędne do samodzielnego prowadzenia działalności. Świadczy o tym również fakt, że również obecnie Pion Zarządzania Nieruchomościami jest w stanie funkcjonować w Spółce samodzielnie i niezależnie od innych działów Spółki.
W ocenie Wnioskodawcy, brak przeniesienia pracowników w ramach powyżej wskazanych Pionów pozostaje bez wpływu na zdolność Pionu Zarządzania Nieruchomościami do funkcjonowania na rynku jako samodzielny podmiot gospodarczy oraz nie przesądza o jej wyodrębnieniu funkcjonalnym. Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w, m.in.:
- wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 23 marca 2012 r. sygn. akt II FSK 2314/10 w którym wskazano, że istotą przedsiębiorstwa, jako zorganizowanego zespołu składników niematerialnych i materialnych, jest prowadzenie działalności gospodarczej, poprzez realizację określonych zadań gospodarczych, które mogą być wykonywane bez wewnętrznych działów obsługi kadrowej, informatycznej i finansowej przedsiębiorstwa, które to zadania mogą być przedmiotem obsługi dokonywanej przez firmy zewnętrzne (outsourcing). Usługi te, jako niematerialne, nie decydują o realizacji przez przedsiębiorstwo jego zadań gospodarczych, lecz wspomagają jedynie jego funkcjonowanie jako podmiotu gospodarczego;
- interpretacji indywidualnej z dnia 15 lutego 2021 r. (Znak: 0111-KDIB2-1.4010. 452.2020.2.AP) w której wskazano, iż bez znaczenia dla spełnienia przesłanki wydzielenia funkcjonalnego pozostaje fakt, iż jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, w Spółce Dzielonej pozostaną funkcje oraz osoby a także składniki majątkowe związane z zapewnieniem usług wsparcia (np. księgowych, administracyjnych, informatycznych, kadrowych) dla Nowego, jak i Starego Zakładu realizowane w ramach działań tzw. centrali/biura zarządu, jak również okoliczność, iż wskazana działalność o charakterze pomocniczym może być realizowana po wydzieleniu Starego Zakładu do Spółki Przejmującej przez Spółkę Dzieloną w ramach świadczenia usług wsparcia na rzecz Spółki Przejmującej.
Jak to zostało wskazane powyżej, w ramach Podziału nie zostaną przeniesione pewne, określone składniki majątkowe/umowy, których przeniesienie nie będzie dopuszczalne lub będzie obiektywnie niemożliwe z uwagi na obowiązujące przepisy prawa lub przeniesienie będzie znacznie utrudnione od strony kontraktowej.
W ocenie Wnioskodawcy, przeniesienie nieruchomości na nowy podmiot, tak długo jak Spółka będzie miała prawo do użytkowania nieruchomości w zakresie i na warunkach umożliwiających jej prowadzenie działalności gospodarczej w tożsamym zakresie jak przed Podziałem, nie wpływa na zdolność Pionu Działalności Turystycznej do funkcjonowania na rynku jako samodzielny podmiot gospodarczy oraz nie przesądza o jej wyodrębnieniu funkcjonalnym. Stanowisko takie znajduje odzwierciedlenie w znanej Wnioskodawcy praktyce organów podatkowych, przykładowo:
- w interpretacji indywidualnej z 8 marca 2022 r. (Znak: 0111-KDIB3-2.4012. 919.2021.3.MGO), w której zostało zaakceptowane stanowisko w przestawionym stanie faktycznym, gdzie „Fizycznie pomieszczenia przeznaczone dla Działalności P. są oddzielone od pozostałych części nieruchomości wynajmowanej przez Spółkę (Działalność P. jest prowadzona na innym piętrze niż pozostała działalność Spółki). O wyodrębnieniu Działalności P. świadczą inne akty wewnętrzne regulujące procesy wewnętrzne określające zasady funkcjonowania..., tj. np. odrębna lista płac, odrębna procedura budżetowa, odrębna procedura raportowa, odrębna (samodzielna) część biurowa (...), itd., a przede wszystkim odrębny przedmiot działalności”;
- w interpretacji indywidualnej z 10 lutego 2022 r. (Znak: 0111-KDIB1-1.4010.537. 2021.3.SG), w której wskazano, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie musi w dacie jej wniesienia do innego podmiotu mieć lokalizacji wynikającej z przynależnego do zespołu składników materialnych prawa do dysponowania nieruchomością. Warunek pozwalający na uznanie części przedsiębiorstwa za mającą charakter zorganizowany jest spełniony, gdy zespół składników majątkowych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie zawierający praw własności/dysponowania nieruchomością, może stanowić niezależne przedsiębiorstwo wykonujące samodzielnie te zadania.
Należy wskazać, że Pion Zarządzania Nieruchomościami, który będzie wydzielony do nowego podmiotu stanowi zbiór powiązanych ze sobą wzajemnie elementów składających się na majątek Spółki, będąc zdolnym do kontynuacji działalności po wydzieleniu ze Spółki. Transakcji będzie towarzyszyło przeniesienie odpowiednich zasobów, pozwalających na generowanie przychodów i podejmowanie decyzji gospodarczych z uwzględnieniem odpowiednich czynników wewnętrznych i zewnętrznych, a tym samym będzie miało miejsce dalsze funkcjonowanie Pionu Zarządzania Nieruchomościami, niezależnie od Pionu Działalności Turystycznej, w nowej strukturze podmiotu powstałego wskutek Podziału.
Podsumowując stanowisko własne Wnioskodawcy, w świetle wyżej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego oraz powołanych przepisów prawa i argumentów należy stwierdzić, że zespół składników materialnych i niematerialnych tworzących Pion Zarządzania Nieruchomościami stanowić będzie ZCP w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, tj. stanowić będzie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonego celu gospodarczego (prowadzenia działalności), który jest wyodrębniony w wewnętrznej strukturze Spółki na płaszczyźnie:
- organizacyjnej, tj. stanowi wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące te zadania;
- finansowej, tj. na podstawie prowadzonej przez Wnioskodawcę ewidencji księgowej możliwe jest przyporządkowanie przychodów, kosztów, należności oraz zobowiązań do wyodrębnionej działalności;
- funkcjonalnej, tj. opisany we wniosku zespół składników materialnych i niematerialnych stanowiących Pion Zarządzania Nieruchomościami jest wystarczający do samodzielnego wykonywania zadań gospodarczych, a gospodarczą niezależność tego Pionu wzmacnia organizacyjne i finansowe wyodrębnienie przypisanych do niego składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań.
W związku z powyższym Wnioskodawca wnosi o uznanie stanowiska w sprawie za prawidłowe, tj. potwierdzenie, że zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący Pion Zarządzania Nieruchomościami, który zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, na skutek Podziału Spółki przez wydzielenie, zostanie wydzielony do innego podmiotu, stanowi ZCP w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, tj. należy go uznać za organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w ramach Spółki dzielonej zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania Nr 2
Po Podziale w Spółce pozostaną składniki materialne i niematerialne odpowiedzialne za prowadzenie działalności turystycznej. Ponadto, po Podziale w Spółce Dzielonej pozostaną dotychczasowe działy wewnętrzne. Po Podziale dotychczas posiadana nieruchomość będzie użytkowana przez Spółkę na podstawie stosownej umowy.
Biorąc pod uwagę zaprezentowane w uzasadnieniu stanowiska w zakresie pytania Nr 1 przesłanki determinujące możliwość uznania składników majątkowych za ZCP, zdaniem Wnioskodawcy, należy również uznać, że zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący Pionu Działalności Turystycznej, który, zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, po Podziale Spółki przez wydzielenie, pozostanie w Spółce Dzielonej jest ZCP w rozumieniu przepisów ustawy o CIT.
Ad. 2.1. Pion Działalności Turystycznej jako zespół składników
W ocenie Wnioskodawcy, zespół składników materialnych i niematerialnych tworzących Pion Działalności Turystycznej stanowi zespół składników przeznaczonych do realizacji określonego celu gospodarczego, tj. prowadzenia działalności w zakresie wskazanym w opisie zdarzenia przyszłego.
W konsekwencji składniki materialne i niematerialne (takie jak wszelkiego rodzaju aktywa trwałe, urządzenia, wartości niematerialne i prawne, prawa i obowiązki wynikające z umów, decyzji i postępowań administracyjnych, pracownicy przypisani do Pionu Działalności Turystycznej) nie stanowią przypadkowego zbioru, lecz pozostają w ścisłych zależnościach funkcjonalnych. Wszystkie aktywa pozostające po Podziale Wnioskodawcy w Spółce (w tym środki trwałe i wartości niematerialne i prawne) służą zasadniczo prowadzeniu działalności turystycznej. Świadczy o tym fakt, że w skład Pionu Działalności Turystycznej wchodzić będzie cała infrastruktura zajmującą się ww. działalnością. Ponadto, zarówno zasoby osobowe, w tym pracownicy (przypisani do Pionu Działalności Turystycznej), jak prawa i obowiązki wynikające z umów, decyzji i postępowań administracyjnych funkcjonalnie związane z działalnością turystyczną są elementami, bez których prowadzenie działalności turystycznej opisanej szczegółowo w stanie faktycznym niniejszego wniosku, byłoby niemożliwe.
Nie ulega wątpliwości, że pozostający w Spółce dzielonej zespół składników materialnych i niematerialnych tworzących Pion Działalności Turystycznej stanowi wystarczające zaplecze do kontynuacji działalności. Potwierdza to m.in. fakt, że dotychczas Wnioskodawca prowadzi działalność turystyczną, osiągając z tejże działalności dające się wyodrębnić przychody oraz koszty z nią związane. Zatem, po wydzieleniu Pionu Działalności Turystycznej oraz Pionu Zarządzania Nieruchomościami, działalność w zakresie Pionu Działalności Turystycznej będzie kontynuowana przez Wnioskodawcę (z tą różnicą w stosunku do jego działalności przed Podziałem, że zaprzestanie on działalności w zakresie zarządzania nieruchomościami).
Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, w skład pozostającego w Spółce Dzielonej zespołu składników materialnych i niematerialnych wchodzą również pasywa związane z działalnością turystyczną, obejmujące w szczególności zobowiązania pracownicze związane z wynagrodzeniami i roszczeniami pracowników Pionu Działalności Turystycznej oraz zobowiązania płatnika składek na ubezpieczenia społeczne związane z tymi pracownikami, zobowiązania z tytułu: umów (zarówno zawartych z dostawcami, jak i odbiorcami produktów) istotnych z punktu widzenia bieżącej działalności.
W świetle powyższego należy uznać, że Pion Działalności Turystycznej stanowić będzie zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) przeznaczonych do prowadzenia działalności turystycznej. Przy czym, nie ulega wątpliwości, że poszczególne składniki majątkowe przypisane do Pionu Działalności Turystycznej pozostaną w takich relacjach, że tworzą zorganizowaną całość, która jest przeznaczona do prowadzenia działalności gospodarczej we wskazanym zakresie.
2.2.Pion Działalności Turystycznej - wyodrębnienie organizacyjne
Zdaniem Wnioskodawcy, zespół składników majątkowych i niemajątkowych obejmujących Pion Działalności Turystycznej spełnia przesłankę wyodrębnienia organizacyjnego, jako że:
- Pionu Działalności Turystycznej będzie wyodrębniony w ramach wewnętrznej struktury Spółki dzielonej, co znajdzie odzwierciedlenie w przyjętej uchwale Zarządu Spółki Dzielonej, w której potwierdzone zostanie formalnie wyodrębnienie dwóch pionów biznesowych oraz przypisanie zasobów służących realizacji zadań każdego z pionów;
- wyodrębnienie Pionu Działalności Turystycznej znajdzie również odzwierciedlenie w wewnętrznych procedurach oraz podziale zadań i kompetencji poszczególnych pracowników;
- Pion Działalności Turystycznej pełnić będzie w ramach Spółki odrębne funkcje od funkcji Pionu Zarządzania Nieruchomościami, tj. prowadzić będzie działalność wyłącznie w zakresie działalności turystycznej.
W Spółce pozostaną pracownicy zatrudnieni w ramach działów Administracyjnych, Finansów i innych działów dotyczących ogólnej działalności całej Spółki przed Podziałem.
Zdaniem Wnioskodawcy, przypisane do Pionu Działalności Turystycznej składniki majątkowe i niemajątkowe, w tym zobowiązania oraz zasoby osobowe, w tym pracownicy bezsprzecznie stanowią wyodrębnioną organizacyjnie całość w ramach wewnętrznej struktury Spółki. Składniki te posiadają przy tym cechę zorganizowania rozumianą jako możliwość wykonywania określonych zadań gospodarczych. Jak wskazano, składniki majątkowe i niemajątkowe oraz osobowe, w tym pracownicy przypisani do Pionu Działalności Turystycznej są związane z ich zadaniami i są niezbędni do wykonywania tych zadań. Ponadto, składniki majątku Pionu Działalności Turystycznej będą dostatecznie odseparowane od składników majątku przypisanych do Pionu Zarządzania Nieruchomościami. Umożliwi to precyzyjne wyodrębnienie aktywów przynależnych do poszczególnych Pionów.
Ocena Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w zacytowanych już interpretacjach w uzasadnieniu stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania Nr 1 w odniesieniu do kwestii wyodrębnienia organizacyjnego (z 25 sierpnia 2023 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.338.2023.2.RH; z 25 kwietnia 2022 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.581.2021.1.AP; z 25 kwietnia 2022 r., Znak: 0111-KDIB1-2.4010.7.2022.3.DP; z 10 czerwca 2022 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.633.2021.1.AW; z 8 grudnia 2020 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.365.2020.4.AT).
W świetle powyższych okoliczności świadczących o wyodrębnieniu organizacyjnym Pionu Działalności Turystycznej oraz powołanych stanowisk organów podatkowych, zdaniem Wnioskodawcy, zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przypisanych w ramach Wnioskodawcy do wyodrębnionego w przyszłości w wewnętrznej strukturze Pionu Działalności Turystycznej spełnia przesłankę wyodrębnienia organizacyjnego.
2.3.Pion Działalności Turystycznej - wyodrębnienie finansowe
Wnioskodawca wskazuje, że Pion Działalności Turystycznej będzie wyodrębniony finansowo, bowiem:
- do Pionu Działalności Turystycznej w ramach systemu rachunkowo-księgowego przypisane będą poszczególne aktywa i zobowiązania oraz koszty i przychody - co zostało wskazane w ramach opisu zdarzenia przyszłego, czego przejawem będzie możliwość sporządzenia dedykowanych odrębnych ewidencji, prezentujących sytuację finansową Pionu Działalności Turystycznej;
- dla Pionu Działalności Turystycznej możliwe będzie sporządzenie oddzielnego budżetu, strategii finansowej, uproszczonego bilansu i rachunków wyników, Wnioskodawca nie sporządza osobnych rachunków zysków i strat oraz bilansów dla poszczególnych Pionów, jednak prezentacja wyników finansowych w tej formie będzie możliwa;
- możliwym będzie zidentyfikowanie przychodów i kosztów związanych z prowadzonym Pionem Działalności Turystycznej, w szczególności poprzez weryfikację wydatków przypisanych do centrów kosztowych odpowiednich dla danego Pionu oraz przychodów dotyczących usług świadczonych w ramach danego Pionu;
- dostawcy i klienci są co do zasady różni dla poszczególnych Pionów, co pozwoli na alokowanie zobowiązań i należności bezpośrednio do poszczególnych Pionów mających funkcjonować w Spółce;
- możliwym będzie bieżące monitorowanie sytuacji finansowej Pionu Działalności Turystycznej;
- dla Pionu Działalności Turystycznej sporządzany będzie odrębny budżet, strategia finansowa oraz cele biznesowe, które podlegać będą ocenie z perspektywy ich realizacji na poziomie wspólników.
Zdaniem Wnioskodawcy, powyższe elementy przesądzają jednoznacznie o przyszłym wyodrębnieniu finansowym Pionu Działalności Turystycznej w ramach Wnioskodawcy. Ocena Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w zacytowanych już interpretacjach w uzasadnieniu stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania Nr 1 w odniesieniu do kwestii wyodrębnienia finansowego (z 18 września 2023 r., Znak: 0114-KDIP2-2.4010.337.2023.3.KW; z dnia 6 września 2023 r., Znak: 0114-KDIP2-2.4010.390.2023.2.KW; z 25 kwietnia 2022 r., Znak: 0111-KDIB1-2.4010.7.2022.3.DP; z 4 maja 2022 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.49.2022.2.ŚS; z 8 grudnia 2020 r., Znak: 0111 KDIB2-1.4010.365.2020.4.AT).
W świetle powołanych stanowisk organów podatkowych i sądów administracyjnych oraz wskazanych przez Wnioskodawcę okoliczności świadczących o wyodrębnieniu finansowym, zdaniem Wnioskodawcy, Pion Działalności Turystycznej będzie wyodrębniony z prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności również w tym obszarze.
2.4. Pion Działalności Turystycznej - wyodrębnienie funkcjonalne
Wnioskodawca uważa, że Pion Działalności Turystycznej spełni przesłankę wyodrębnienia funkcjonalnego, ponieważ:
- Pion Działalności Turystycznej pełnić będzie określone zadania, do których należeć będzie przede wszystkim prowadzenie działalności turystycznej opisanej w ramach opisu zdarzenia przyszłego;
- w ramach Pionu Działalności Turystycznej prowadzona będzie działalność turystyczna, która jest przedmiotowo i funkcjonalnie odrębna od pozostałej działalności Wnioskodawcy wykonywanej w zakresie zarządzania nieruchomościami, co znajdzie odzwierciedlenie w przyjętej przez Zarząd Spółki Dzielonej uchwale, w której potwierdzone zostanie funkcjonalne wyodrębnienie dwóch pionów oraz przypisane zostaną im zasoby służące realizacji działalności każdego z pionów;
- działalność w ramach Pionu Działalności Turystycznej będzie kontynuowana w niezmienionej formie przez Spółkę dzieloną po Podziale;
- do Pionu Działalności Turystycznej przyporządkowane zostaną są składniki majątkowe, zasoby, prawa i obowiązki niezbędne do prowadzenia turystycznej (m.in. środki trwałe - urządzenia, wartości niematerialne i prawne, umowy) oraz zasoby osobowe, w tym pracownicy przypisani do działalności turystycznej;
- w związku z prowadzoną działalnością, Pion Działalności Turystycznej posiadać będzie własną hierarchiczną strukturę organizacyjną, kierowaną przez dedykowaną do tego segmentu wykwalifikowaną kadrę, co znajdzie odzwierciedlenie w przyjętej w przyszłości uchwale Zarządu Spółki;
- Pion Działalności Turystycznej generować będzie przychody oraz koszty związane z uzyskaniem przychodu, z tytułu działalności turystycznej.
Powyższe czynniki potwierdzają, że Pion Działalności Turystycznej będzie przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych i posiadać będzie zdolność do funkcjonowania na rynku jako samodzielny podmiot gospodarczy, co przesądza o jej wyodrębnieniu funkcjonalnym. Stanowisko to znajduje potwierdzenie również w interpretacjach indywidualnych zacytowanych w uzasadnieniu stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania Nr 1 w odniesieniu do kwestii wyodrębnienia funkcjonalnego (z 13 września 2023 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.353.2023.2.AND; z 25 sierpnia 2023 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.338.2023.2.RH; z 15 kwietnia 2022 r., Znak: 0111-KDIB1-2.4010.7.2022.3.DP; z 21 lipca 2021 r., Znak: 0111-KDIB1-2.4010.114.2021.2.MZA; z 8 grudnia 2020 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.365.2020.4.AT).
W świetle wskazanych stanowisk organów podatkowych i sądów administracyjnych oraz wskazanych przez Wnioskodawcę okoliczności świadczących o wyodrębnieniu funkcjonalnym, zdaniem Wnioskodawcy, Pion Działalności Turystycznej będzie wyodrębniony w prowadzonym przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa również z funkcjonalnego punktu widzenia. Zatem w Pionie Działalności Turystycznej znajdować się będą wszelkie składniki materialne i niematerialne, a także zasoby osobowe, w tym pracownicy niezbędni do samodzielnego prowadzenia działalności.
Podsumowując stanowisko własne Wnioskodawcy, w świetle wyżej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego oraz powołanych przepisów prawa i argumentów należy stwierdzić, że zespół składników materialnych i niematerialnych tworzących Pion Działalności Turystycznej stanowi ZCP w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT. Należy zauważyć, że jak wskazał Wnioskodawca Pion Działalności Turystycznej stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonego celu gospodarczego, który będzie wyodrębniony w wewnętrznej strukturze Spółki Dzielonej na płaszczyźnie:
- organizacyjnej tj. stanowi wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące te zadania;
- finansowej, tj. na podstawie prowadzonej przez Wnioskodawcę ewidencji księgowej możliwe jest przyporządkowanie przede wszystkim kosztów oraz zobowiązań do wyodrębnionej działalności;
- funkcjonalnej, tj. opisany we wniosku zespół składników materialnych i niematerialnych stanowiących Pion Działalności Turystycznej jest wystarczający do samodzielnego wykonywania zadań gospodarczych, a gospodarczą niezależność tego pionu wzmacnia organizacyjne i finansowe wyodrębnienie przypisanych do niego składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań.
W związku z powyższym, Wnioskodawca wnosi o uznanie stanowiska w sprawie za prawidłowe, tj. potwierdzenie, że zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący Pion Działalności Turystycznej, który zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, po Podziale przez wydzielenie, pozostanie w Spółce, stanowi ZCP w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, tj. należy go uznać za organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w ramach Spółki zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania Nr 3
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o CIT, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. Z kolei art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT stanowi, iż za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:
- przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
- przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
- przychody spółki dzielonej.
Jednocześnie zauważyć należy, iż przepisy art. 7b ustawy o CIT stanowią jedynie wskazanie źródła przychodów, do którego powinny zostać przypisane ww. kategorie przychodów, zaś kwestia powstania ewentualnego przychodu dla spółki podlegającej podziałowi przez wydzielenie została uregulowana w art. 12 ust. 1 pkt 9 oraz art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT, przychodem w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią ZCP, jest wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału lub wydzielenia.
Powyższa regulacja wprowadza zasadę, zgodnie z którą, w przypadku podziału spółki kapitałowej przez wydzielenie, dla spółki dzielonej, powstaje przychód w wysokości wartości rynkowej składników majątkowych przeniesionych na spółkę przejmującą (ustalonej na dzień poprzedzający dzień podziału).
Przepis ten wskazuje jednak, że przychód ten powstaje jedynie w przypadku, gdy majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce dzielonej nie stanowią ZCP.
Innymi słowy, przychód określony w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT, nie powstanie po stronie spółki podlegającej podziałowi przez wydzielenie, jeżeli zarówno majątek wydzielany, jak i pozostający w spółce dzielonej stanowią ZCP w rozumieniu ustawy o CIT, która definiuje to pojęcie w art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.
Ponadto, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT, wyłączona została wprost z kategorii przychodów podatkowych spółki dzielonej (jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce, stanowią ZCP) wartość rynkowa składników majątku przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień poprzedzający podziału lub wydzielenia.
Oba wyżej wskazane przepisy formułują zatem zasadę, zgodnie z którą, wartość majątku (składników majątku) spółki dzielonej, które są wydzielane w ramach podziału przez wydzielenie, nie stanowi przychodu podatkowego dla spółki będącej przedmiotem podziału przez wydzielenie, jeżeli zarówno majątek wydzielany jak i pozostający w spółce dzielonej stanowią ZCP w rozumieniu ustawy o CIT.
Przenosząc powyższe na grunt analizowanego zdarzenia przyszłego, w ocenie Wnioskodawcy, po stronie Spółki Dzielonej mógłby powstać przychód w wysokości wskazanej w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT, gdyby majątek wydzielany ze Spółki Dzielonej do Spółek Przejmujących nie stanowił ZCP lub gdyby majątek pozostający w Spółce Dzielonej po Podziale przez wydzielenie nie stanowił ZCP w świetle art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.
Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 13 ustawy o CIT, art. 12 ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d ustawy o CIT nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Z kolei zgodnie z art. 12 ust. 14 ustawy o CIT, jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, nadrzędnym celem reorganizacji będzie wydzielenie omawianych pionów i umiejscowienie ich w osobnych spółkach. Zgodnie ze strategią rozwoju działalności, co do zasady dany pion ma działać w ramach dedykowanych podmiotów, w których stanowić będzie główną działalność (innymi słowy jedna spółka działa w ramach jednego pionu i posiada jeden zakres głównej działalności). Celem reorganizacji jest doprowadzenie do sytuacji, w której dana spółka będzie wykonywała jedynie działalność obejmującą działalność turystyczną, a druga działalność związaną z nieruchomościami. Mając na uwadze przedstawiony cel planowanego Podziału, w ocenie Wnioskodawcy głównym celem Podziału nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, a w konsekwencji transakcja ma uzasadnienie ekonomiczne. Zatem w tym wypadku wyłączenie stosowania przepisów, o których mowa w art. 12 ust. 13 ustawy o CIT nie znajdzie zastosowania.
W ocenie Wnioskodawcy, zarówno Pion Działalności Turystycznej jak i Pion Zarządzania Nieruchomościami tworzyć będą dwa odrębne ZCP w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w tym zakresie zostało przedstawione w uzasadnieniu do pytań oznaczonych we wniosku jako Nr 1 i Nr 2, które Wnioskodawca zadał w celu potwierdzenia, że zarówno zespół składników materialnych i niematerialnych w postaci Pionu Zarządzania Nieruchomościami, wydzielanego do nowego podmiotu, jak i zespół składników materialnych i niematerialnych w postaci Pionu Działalności Turystycznej pozostającego w Spółce, spełniają definicję ZCP w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.
Konkludując, mając na względzie treść przywołanych powyżej przepisów, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że zarówno majątek wydzielany ze Spółki Dzielonej do nowego podmiotu, jak i majątek pozostający w Spółce dzielonej po Podziale przez wydzielenie będzie tworzył ZCP w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, w konsekwencji czego po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód do opodatkowania, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT w wysokości wartości rynkowej składników majątkowych przeniesionych na nowo powstały podmiot ustalonej na dzień poprzedzający dzień wydzielenia. Przepis ten, w przypadku podziału przez wydzielenie, reguluje powstanie przychodu po stronie spółki dzielonej jedynie w przypadku, gdy majątek wydzielany lub pozostający w spółce nie stanowią ZCP, zatem po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód z tego tytułu w związku z opisanym we wniosku zdarzeniem przyszłym.
Stanowisko to zostało potwierdzone przez organy administracji skarbowej w wydanych interpretacjach indywidualnych na gruncie stanu prawnego obowiązującego od 1 stycznia 2022 r.:
- w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 czerwca 2022 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.633.2021.1.AW, w której organ potwierdził stanowisko wnioskodawcy, który wskazał, iż: „Skoro zarówno zespół składników materialnych i niematerialnych przeniesiony do spółki kapitałowej (...), jak również pozostający w spółce dzielonej (...) będą stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa, to po stronie spółki dzielonej, nie powstanie przychód podatkowy na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych”,
- w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 marca 2022 r., Znak: 0111- KDIB1-1.4010.606.2021.4.BS, w której organ wskazał, iż: „Zatem, w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, w związku z planowanym podziałem przez wydzielenie, zgodzić się należy z Wnioskodawcą, że Działalność PM stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i w konsekwencji, w przypadku podziału przez wydzielenie Działalności PM do X po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przy założeniu, że działalność pozostająca w Spółce po podziale również stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa”,
- w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 31 stycznia 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.564.2021.2.ŚS, w której organ wskazał, iż: „Mając powyższe na uwadze stwierdzić, należy że przedstawione przez Państwa okoliczności sprawy pozwalają na uznanie, że zarówno zespół składników majątkowych przenoszony do Spółki Przejmującej, jak i zespół składników majątkowych pozostający u Państwa, cechuje się wyodrębnieniem organizacyjnym, finansowym oraz funkcjonalnym, który w dniu dokonania transakcji będzie posiadał samodzielność finansową. Zatem należy przyjąć, że zarówno zespół składników materialnych i niematerialnych, stanowiący ZCP (Dział Produkcji), który zostanie wydzielony z Państwa majątku na rzecz Spółki Przejmującej, jak i zespół składników materialnych i niematerialnych ZCP (Dział Rekultywacji), który pozostanie u Państwa, stanowić będą zorganizowane części przedsiębiorstwa, o których mowa w art. 4a pkt 4 ustawy o CIT. Zatem, w przedstawionej sytuacji, po Państwa stronie, w związku z planowanym podziałem przez wydzielenie nie dojdzie do powstania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 3h ww. ustawy”.
W związku z powyższym, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie prawidłowości stanowiska, że transakcja Podziału Spółki przez wydzielenie, zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, nie będzie czynnością skutkującą powstaniem przychodu po stronie Wnioskodawcy, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 3h w zw. z art. 4a pkt 4 ustawy o CIT. (…)
W ocenie Wnioskodawcy, Pion Działalności Turystycznej jak również Pion Zarządzania Nieruchomościami spełniają definicję ZCP w świetle art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, a więc jego stanowisko w zakresie pytań oznaczonych w niniejszym wniosku Nr 1 i Nr 2 jest prawidłowe, a w konsekwencji w związku z transakcją Podziału (zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego) po stronie Spółki, tj. Wnioskodawcy nie powstanie przychód.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Podział spółek handlowych regulowany jest przez ustawę z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 18).
Stosownie do postanowień art. 528 § 1 Ksh,
spółkę kapitałową i spółkę komandytowo-akcyjną można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych lub spółek komandytowo-akcyjnych. (...)
Natomiast zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 Ksh,
podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących, nowo zawiązanych lub spółki dzielonej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez wydzielenie).
Jest to jedyny podział, który nie skutkuje rozwiązaniem spółki dzielonej (art. 530 § 1 i § 2 Ksh).
Celem podziału przez wydzielenie jest to, że spółka dzielona nie przestaje istnieć, a następuje jedynie przeniesienie części jej majątku na inny podmiot.
Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych przy podziale lub podziale przez wydzielenie regulują przepisy ustawy o CIT.
Natomiast, zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych spółki dzielonej przy podziale przez wydzielenie regulują przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”).
Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o CIT,
przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
Jednocześnie, jak stanowi art. 7 ust. 2 ustawy o CIT,
dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Zgodnie z treścią art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT,
za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:
- przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
- przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
- przychody spółki dzielonej.
W myśl art. 7b ust. 1 pkt 1a ustawy o CIT,
za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów.
Powołane przepisy nie stanowią jednak podstawy powstania zobowiązania podatkowego, a jedynie wskazówkę, do jakiego źródła przychodów wskazane powyżej przychody powinny być zaklasyfikowane. Samo powstanie ewentualnego przychodu reguluje art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W myśl art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT,
przychodem jest w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia, przy czym przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
W myśl art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT,
do przychodów nie zalicza się w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa - wartości rynkowej składników majątku przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalonej na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia.
Zgodnie z art. 12 ust. 13 ustawy o CIT,
przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
W świetle art. 12 ust. 14 ustawy o CIT,
jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Stosownie do art. 12 ust. 15 ustawy o CIT,
Przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b mają zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami, o których mowa w:
1) art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek lub podmiotów mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, albo
2) art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo
3) art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.
Artykuł 12 ust. 16 ustawy o CIT stanowi,
przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d stosuje się odpowiednio do podmiotów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy.
Ad 1 i Ad 2
Państwa wątpliwości w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 1, budzi kwestia ustalenia, czy zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący Pion Zarządzania Nieruchomościami, który zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, na skutek podziału spółki dzielonej, zostanie wydzielony do spółki przejmującej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, tj. należy go uznać za organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w ramach spółki dzielonej zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Natomiast Państwa wątpliwości w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 2, budzi kwestia ustalenia, czy zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący Pion Usług Turystycznych, który zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, po podziale spółki dzielonej, pozostanie w spółce dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, tj. należy go uznać za organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w ramach spółki dzielonej zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Odnosząc się do powyższych wątpliwości, objętych zakresem pytania Nr 1 i Nr 2, wskazać należy, że zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o CIT,
ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Jak wynika z cytowanego przepisu, status zorganizowanej części przedsiębiorstwa posiada tylko taka część mienia przedsiębiorstwa, która spełnia łącznie następujące warunki:
- stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań),
- jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie,
- jest przeznaczona do realizacji określonych zadań gospodarczych,
- mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.
Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest zatem dowolnym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) wchodzących w skład przedsiębiorstwa, ale wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem tych składników, zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze.
Biorąc powyższe pod uwagę należy wskazać, że jednym z podstawowych elementów istnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).
Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).
O wyodrębnieniu organizacyjnym można mówić, gdy zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze tego przedsiębiorstwa, np. dział, wydział, oddział, itp. Takie organizacyjne wydzielenie powinno być dokonane na podstawie statutu, regulaminu lub aktu o podobnym charakterze.
Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, gdy sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej przedsiębiorstwa pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a ściślej do realizowanych przez nie zadań gospodarczych. Nie należy jednak utożsamiać tego pojęcia z pełną samodzielnością finansową.
Wyodrębnienie funkcjonalne należy natomiast rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość, tj. obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.
Kolejną cechą definiującą zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.
Aby zatem określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa (zgodnie z definicją zawartą w art. 4a pkt 4 ustawy o CIT), musi odznaczać się pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie całość).
Z opisu sprawy i uzupełnienia wniosku wynika, ze przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest działalność turystyczna obejmująca między innymi:
- Działalność agentów turystycznych,
- Działalność pośredników turystycznych,
- Działalność organizatorów turystyki,
- Działalność pilotów wycieczek i przewodników turystycznych,
- Działalność w zakresie informacji turystycznej.
Poza wskazanym wyżej zakresem działalności Spółka planuje rozwijać się z zakresie działalności związanej z nieruchomościami obejmującej między innymi:
- Działalność w zakresie zakupu i sprzedaży nieruchomości,
- Działalność w zakresie najmu i obsługi nieruchomości.
Jest to działalność poboczna i na dzień złożenia niniejszego Wniosku nie stanowi ona istotnego przedmiotu działalności. Szersza działalność związana z nieruchomościami jest objęta planem dalszego rozwoju gospodarczego Spółki.
Spółka jest właścicielem nieruchomości położonej w (…), tj. lokalu (…) o łącznej powierzchni (…) m2, dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy w (…) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą Nr (…). Posiadana nieruchomość jest jednocześnie siedzibą Spółki. Nieruchomość, poza tym, że jest siedzibą Spółki jest również wynajmowana innym podmiotom na potrzeby ich działalności gospodarczej. Umowy najmu nieruchomości dotyczą zarówno podmiotów powiązanych ze Spółką jak i podmiotów niepowiązanych.
Mając na względzie zasadniczy brak związku prowadzonej przez Spółkę działalności turystycznej z działalnością związaną z nieruchomościami, z punktu widzenia Spółki, celowym jest wyodrębnienie w przyszłości w jej strukturze działu zajmującego się wyłącznie działalnością turystyczną oraz działu dedykowanego działalności związanej z nieruchomościami.
Spółka zamierza podjąć w związku z tym uchwałę Zarządu, na podstawie której Zarząd postanowi o dokonaniu reorganizacji przedsiębiorstwa poprzez wydzielenie wewnętrzne dwóch odrębnych pionów:
1. Pionu Działalności Turystycznej kontynuującego prowadzenie zasadniczej działalności Spółki, tj. świadczenia usług turystycznych, w szczególności z zakresu działalności: agentów turystycznych, pośredników turystycznych, organizatorów turystyki, informacji turystycznej, rezerwacji. Pionowi temu zostanie przyporządkowane prawo do korzystania z wydzielonego lokalu w nieruchomości Spółki, położnej przy ul. (…) w (…) oraz
2. Pionu Zarządzania Nieruchomościami, celem rozwoju tego zakresu działalności i zajmującego się obsługą nieruchomości wynajmowanych przez Spółkę - w zakresie utrzymania, gospodarowania i wykorzystania. Pionowi temu zostanie przyporządkowana w całości posiadana przez Spółkę nieruchomość położona przy ul. (…) w (…), wraz z umowami dotyczącymi nieruchomości, tj. umowami z dostawcami mediów (woda, gaz, prąd), umowami najmu (obsługa aktualnych umów, procedowanie i zawieranie umów z nowymi najemcami).
Zarząd Spółki podejmie również działania mające na celu opracowanie szczegółowego schematu organizacyjnego oraz przyporządkowania składników do poszczególnych Pionów.
Wobec powyższego Wspólnicy Spółki planują - jako kolejny krok po dokonaniu formalnego rozdzielenia pionów na podstawie uchwały Zarządu Spółki - rozdzielenie strukturalne obu obszarów i kontynuowanie jej przez dwa niezależne podmioty, z których każdy skoncentrowany będzie tylko na jednym z tych obszarów.
Czynność ta w założeniu przyjmie postać podziału Spółki przez wydzielenie z niej zorganizowanej części przedsiębiorstwa wraz z majątkiem przynależnym do tej części i przeniesienie go na nowo zawiązaną spółkę w trybie art. 529 § 1 pkt 4 kodeksu spółek handlowych, tak by ramach Spółki dzielonej pozostałe zorganizowana część przedsiębiorstwa - adekwatna do obecnego obszaru działalności turystycznej oraz by na nowo powstałą spółkę przenieść zorganizowaną część funkcjonującego obecnie przedsiębiorstwa, związaną wyłącznie z drugim z obszarów działalności Spółki, tj. związanym z zarządzaniem nieruchomościami (Podział).
Celem reorganizacji będzie wydzielenie omawianych pionów (działów) i umiejscowienie ich w osobnych spółkach. Zgodnie ze strategią rozwoju działalności, co do zasady dany pion ma działać w ramach dedykowanych podmiotów, w których stanowić będzie główną działalność (innymi słowy jedna spółka działa w ramach jednego pionu i posiada jeden zakres głównej działalności). Celem reorganizacji jest doprowadzenie do sytuacji, w której dana spółka będzie wykonywała jedynie działalność obejmującą działalność turystyczną, a druga działalność związaną z nieruchomościami.
W spółce dzielonej pozostanie zespół aktywów oraz zespół ludzki umożliwiający prowadzenie działalności pionu związanego z działalnością turystyczną. W wyniku Podziału spółka dzielona nie zostanie wykreślona z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.
Nadrzędnym celem reorganizacji jest wydzielenie pionu wiązanego z działalnością w zakresie nieruchomości. Jest to czynność wpisująca się w strategie gospodarczą Spółki, mającą na celu rozwój działalności związanej z nieruchomościami. Spółka chce uniknąć mieszanego profilu funkcjonalnego istniejącego podmiotu (tj. prowadzenia działalności w ramach rozbieżnego profilu biznesowego) na rzecz struktury organizacyjnej, w ramach której podmioty wyspecjalizowane, prowadzą działalność w zakresie wyłącznie jednego przedmiotu działalności.
Spółka zamierza podjąć uchwałę Zarządu, na podstawie której Zarząd sformalizuje reorganizację wewnątrz istniejącego przedsiębiorstwa poprzez wydzielenie dwóch odrębnych pionów:
1.Pionu Działalności Turystycznej oraz
2.Pionu Zarządzania Nieruchomościami
Do Pionu Działalności Turystycznej zostaną przypisane określone zasoby oraz zobowiązania, na które składają się w szczególności wykorzystywane/niezbędne do wykonywania działalności:
1) środki trwałe oraz wyposażenie (w tym urządzenia, narzędzia i zapasy) związane z działalnością turystyczną wraz z wszelkimi prawami i obowiązkami wynikającymi z umów, decyzji oraz wszelkich innych aktów związanych z tymi składnikami majątku, w tym:
- sprzęt biurowy (kserokopiarki, komputery, monitory, laptopy),
2) wszelka dokumentacja związana z działalnością turystyczną;
3) wartości niematerialne i prawne, w tym licencje na oprogramowanie, związane z działalnością turystyczną, w tym w szczególności:
- wszelkie wartości niematerialne i prawne, wraz z wszelkimi prawami i obowiązkami wynikającymi z umów, decyzji oraz wszelkich innych aktów związanych z tymi składnikami majątku;
- licencja na program komputerowy (…);
- licencja na program do zarządzania bazą klientów;
- licencja na program do kontroli jakości;
- licencja na program ofertowy (…);
- wszelkie licencje na pozostałe oprogramowanie związane z działalnością turystyczną wraz z wszelkimi prawami i obowiązkami wynikającymi z umów, decyzji oraz wszelkich innych aktów związanych z tymi składnikami majątku;
4) wszelkie prawa i obowiązki, w tym istniejące i przyszłe, wymagalne i niewymagalne wierzytelności wynikające z umów związanych z działalnością turystyczna, w tym w szczególności prawa i obowiązki wynikające z:
- umowy franczyzy (…) dotyczącej sprzedaży biznesowej,
- umowy z dostawcami np. (…), (…),
- umów z bezpośrednimi klientami,
- umów z odbiorcami usług oferowanych przez Spółkę w ramach działalności turystycznej (w tym należności i zobowiązania), a także umów, które zostaną zawarte w tym zakresie w związku z działalnością turystyczną do dnia Podziału;
- umów z pracownikami,
- umów z podmiotami współpracującymi w zakresie wsparcia: sekcji biznesowej, turystyki wyjazdowej, imprez (…), IT, fakturowania i rozliczeń;
- pozostałych umów cywilnoprawnych, w tym również umów na zakup różnego rodzaju usług, umów dotyczących finansowania, leasingu oraz najmu (w szczególności na najem lokalu położonego pod adresem (…) w (…), gdzie prowadzony jest salon sprzedaży produktu turystycznego),
5) wszelkie decyzje administracyjne, atesty, świadectwa i certyfikaty i licencje funkcjonalnie związane działalnością turystyczną, istniejące na dzień Podziału (chyba że przepisy prawa stanowią inaczej), w szczególności:
- licencja (…),
- licencja (…) udzielana corocznie przez Wojewodę (…).
Do Pionu Zarządzania Nieruchomościami zostaną przypisane określone zasoby oraz zobowiązania, na które składają się w szczególności wykorzystywane/niezbędne do wykonywania działalności:
1) środki trwałe, środki (w tym urządzenia, narzędzia i zapasy) związane z działalnością zarządzania nieruchomościami wraz z wszelkimi prawami i obowiązkami wynikającymi z umów, decyzji oraz wszelkich innych aktów związanych z tymi składnikami majątku, w szczególności nieruchomość położna przy ul. (…) w (…) oraz związane z nią środki trwałe i wyposażenie, w tym centrala wentylacyjna i wentylokowektory, wyposażenie takich pomieszczeń jak kuchnia, łazienka, recepcja, serwery (…), wyposażenie serwerowni.
2) wszelka dokumentacja związana z działalnością zarządzania nieruchomościami;
3) wartości niematerialne i prawne, w tym licencje na oprogramowanie, związane z działalnością zarządzania nieruchomościami:
- wszelkie wartości niematerialne i prawne, wraz z wszelkimi prawami i obowiązkami wynikającymi z umów, decyzji oraz wszelkich innych aktów związanych z tymi składnikami majątku;
- wszelkie licencje na oprogramowanie związane z działalnością zarządzania nieruchomościami wraz z wszelkimi prawami i obowiązkami wynikającymi z umów, decyzji oraz wszelkich innych aktów związanych z tymi składnikami majątku;
4) wszelkie prawa i obowiązki, w tym istniejące i przyszłe, wymagalne i niewymagalne wierzytelności wynikające z umów związanych z działalnością zarządzania nieruchomościami, w tym w szczególności prawa i obowiązki wynikające z:
- umów najmu nieruchomości położonej przy (…) w (…),
- umów z dostawcami energii elektrycznej, gazu, Internetu oraz innych mediów, obsługi, sprzątania, serwisu, dotyczących nieruchomości położonej przy ul. (…) w (…),
- umów z podmiotami współpracującymi w zakresie najmu i sprzedaży nieruchomości, w tym najmu nieruchomości na rzecz innych podmiotów (powiązanych i niepowiązanych ze Spółką),
- umów w zakresie zlecenia czynności administrowania posiadaną nieruchomością.
Jak już wyjaśniono, zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jak o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa w momencie ich przekazania (na ile stanowią w przedsiębiorstwie w tym momencie, wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).
Przedstawione we wniosku okoliczności wskazują, że opisany zespół składników materialnych i niematerialnych składający się na wydzielany ze Spółki Dzielonej Pion Zarządzania Nieruchomościami, jak i pozostający w Spółce Dzielonej Pion Działalności Turystycznej, na dzień wydzielenia będą stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa na podstawie art. 4a pkt 4 ustawy o CIT i cechować się będą wyodrębnieniem organizacyjnym, finansowym oraz funkcjonalnym i będą mogłyby stanowić niezależne przedsiębiorstwa samodzielnie realizujące przypisane im zadania, o czym świadczą poniższe okoliczności.
Jak Państwo wskazali w opisie sprawy, zamierzają Państwo dokonać wydzielenia organizacyjnego dwóch działów. Spółka zamierza podjąć uchwałę Zarządu, na podstawie której Zarząd postanowi o dokonaniu reorganizacji przedsiębiorstwa poprzez wydzielenie wewnętrzne dwóch odrębnych pionów, każdy z nich będzie stanowił określony dział Spółki. Do poszczególnych działów alokowane będą składniki materialne i niematerialne związane bezpośrednio z danym Pionem (działem), niezbędne do prowadzenia przez niego działalności.
Jak wynika z uzupełnienia wniosku, każdy z Pionów będących przedmiotem wydzielenia, tj. Pion Zarządzania Nieruchomościami, jak i Pion Usług Turystycznych będą na dzień poprzedzający dzień wydzielenia, wyodrębnione na płaszczyźnie:
- Organizacyjnej, gdyż poszczególne Piony będą stanowiły wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące te zadania.
Wyodrębnienie organizacyjne przez podział przez wydzielenie będzie się objawiało w następujący sposób:
- Spółka zamierza podjąć uchwałę Zarządu, na podstawie której Zarząd postanowi o dokonaniu reorganizacji przedsiębiorstwa poprzez wydzielenie wewnętrzne dwóch odrębnych pionów, każdy z nich będzie stanowił określony dział Spółki.
- Po podjęciu wymienionej wyżej uchwały Zarządu podjęte zostaną bezpośrednie działania mające na celu opracowanie szczegółowego schematu organizacyjnego oraz przyporządkowania składników do poszczególnych Pionów.
- W każdym dziale pozostanie zespół aktywów umożliwiający prowadzenie działalności pionu związanego z daną działalnością.
- Do Pionu Działalności Turystycznej zostaną przypisane określone zasoby oraz zobowiązania, na które składają się w szczególności wykorzystywane/niezbędne do wykonywania działalności, w tym środki trwałe oraz wyposażenie związane z działalnością turystyczną wraz z wszelkimi prawami i obowiązkami wynikającymi z umów, decyzji oraz wszelkich innych aktów związanych z tymi składnikami majątku, jak również wszelka dokumentacja związana z działalnością turystyczną, wartości niematerialne i prawne, w tym licencje na oprogramowanie, związane z działalnością turystyczną, wszelkie decyzje administracyjne, atesty, świadectwa i certyfikaty i licencje funkcjonalnie związane działalnością turystyczną, istniejące na dzień Podziału,
- Do Pionu Zarządzania Nieruchomościami zostaną przypisane określone zasoby oraz zobowiązania, na które składają się w szczególności wykorzystywane/niezbędne do wykonywania działalności w tym środki trwałe, środki (w tym urządzenia, narzędzia i zapasy) związane z działalnością zarządzania nieruchomościami, wszelka dokumentacja związana z działalnością zarządzania nieruchomościami, wartości niematerialne i prawne, w tym licencje na oprogramowanie, związane z działalnością zarządzania nieruchomościami, wszelkie prawa i obowiązki, w tym istniejące i przyszłe, wymagalne i niewymagalne wierzytelności wynikające z umów związanych z działalnością zarządzania nieruchomościami.
- Po formalnym rozdzieleniu poszczególnych działów na podstawie uchwały Zarządu oraz wdrożeniu schematu organizacyjnego uwzględniającego poszczególne zadania Spółka planuje podział strukturalny na dwa niezależne podmioty, co jest przedmiotem niniejszego wniosku.
- Finansowej, gdyż Piony (działy) będą posiadać samodzielność finansową, pozwalającą na autonomiczne funkcjonowanie w obrocie gospodarczym oraz na podstawie prowadzonej ewidencji księgowej możliwe będzie przyporządkowanie nie tylko przychodów i kosztów, ale również należności i zobowiązań do wyodrębnionych działalności, przez co możliwe będzie określenie wyniku finansowego.
Wyodrębnienie finansowe przez podział przez wydzielenie będzie się objawiało w następujący sposób:
- Spółka zamierza podjąć uchwałę Zarządu, na podstawie której Zarząd postanowi o dokonaniu reorganizacji przedsiębiorstwa poprzez wydzielenie wewnętrzne dwóch odrębnych pionów, każdy z nich będzie stanowił określony dział Spółki.
- Po podjęciu wymienionej wyżej uchwały Zarządu podjęte zostaną bezpośrednie działania mające na celu opracowanie szczegółowego schematu organizacyjnego oraz przyporządkowania składników do poszczególnych Pionów.
- Spółka zamierza wyodrębnić konta służące do rejestrowania działalności i operacji gospodarczych funkcjonalnie związanych z konkretnym Pionem organizacyjnym (działem). W ramach wykorzystywanego systemu rachunkowo-księgowego w oparciu o Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej do poszczególnych Pionów działalności przypisane zostaną poszczególne aktywa i pasywa oraz koszty i przychody, stąd możliwe będzie sporządzenie dedykowanych dla nich odrębnych ewidencji, prezentujących ich sytuację finansową.
- W konsekwencji, możliwe będzie przygotowanie dla każdego z Pionów organizacyjnych odrębnych raportów (np. dot. danych sprzedażowych lub finansowych), a co za tym idzie sprawozdania finansowego (w tym bilansu, zestawienia zysków i strat).
- Koszty ogólne będą alokowane do poszczególnych Pionów organizacyjnych za pomocą kluczy alokacji (np. struktura przychodów dla kosztów finansowych, zatrudnienie dla kosztów HR, zajmowana powierzchnia dla kosztów mediów).
- Do poszczególnych Pionów (Działów) w ramach systemu rachunkowo-księgowego przypisane będą poszczególne aktywa i pasywa oraz koszty i przychody-czego przejawem będzie możliwość sporządzenia dedykowanych odrębnych ewidencji, prezentujących sytuację finansową każdego Pionu (Działu).
- Możliwe będzie sporządzenie oddzielnych budżetów, strategii finansowej, uproszczonego bilansu i rachunków wyników, Wnioskodawca może nie sporządzać osobnych rachunków zysków i strat oraz bilansów dla poszczególnych Pionów, jednak prezentacja wyników finansowych w tej formie będzie możliwa.
- po formalnym rozdzieleniu poszczególnych działów na podstawie uchwały Zarządu oraz wdrożeniu schematu organizacyjnego uwzględniającego poszczególne zadania Spółka planuje podział strukturalny na dwa niezależne podmioty, co jest przedmiotem niniejszego wniosku.
Przedmiotem wydzielenia będzie określony dział organizacyjny Spółki. Podstawą samodzielnego funkcjonowania każdego z działów będą wskazane wyżej dokumenty i rozwiązania opracowane przez Spółkę.
Ponadto, Spółka Przejmująca (nowo powstała) będzie kontynuowała prowadzoną przez Spółkę dotychczasową działalność polegającą na wynajmie nieruchomości wyłącznie przy pomocy składników materialnych i niematerialnych będących przedmiotem wydzielenia do Spółki Przejmującej, a w związku z wydzieleniem do Spółki Przejmującej Pionu Zarządzania Nieruchomościami, na Spółkę Przejmującą (nowo powstałą) przejdą wszystkie zobowiązania związane z prowadzoną działalnością związaną z Pionem Zarządzania Nieruchomościami polegającą na działalności związanej z nieruchomościami.
Z perspektywy działalności prowadzonej w zakresie działalności turystycznej, przypisane jej składniki majątkowe, zasoby, prawa i obowiązki będą umożliwiały faktyczne prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej. Nawet więc po Podziale i wydzieleniu odrębnego podmiotu Spółka będzie kontynuować prowadzenie działalności turystycznej w zakresie i na zasadach na jakich prowadzona jest ta działalność obecnie.
W wyniku planowanej transakcji podziału przez wydzielenie w postaci Pionu Zarządzania Nieruchomościami Spółka Przejmująca (nowo powstała spółka) nie przejmie zakładu pracy lub jego części w rozumieniu art. 231 ustawy Kodeks pracy z dnia 26 czerwca 1974 r. (tj. Dz. U. z 2023 r., poz. 1465 ze zm.), gdyż nie dojdzie do przejścia pracowników zatrudnionych w Spółce na Spółkę Przejmującą. Jednakże, jak wynika z wniosku, do Pionu Zarządzania Nieruchomościami zostaną przypisane umowy z podmiotami współpracującymi w zakresie najmu i sprzedaży nieruchomości, w tym najmu nieruchomości na rzecz innych podmiotów (powiązanych i niepowiązanych ze Spółką) oraz umowy w zakresie zlecania czynności administrowania posiadaną nieruchomością.
Należy również uznać, że spełniony będzie również warunek wyodrębnienia funkcjonalnego Pionu Usług Turystycznych jak i Zarządzania Nieruchomościami, jak wskazano we wniosku nadrzędnym celem reorganizacji jest wydzielenie pionu związanego z działalnością w zakresie nieruchomości. Jest to czynności wpisująca się w strategie gospodarczą Spółki, mającą na celu rozwój działalności związanej z nieruchomościami. Spółka chce uniknąć mieszanego profilu funkcjonalnego istniejącego podmiotu (tj. prowadzenia działalności w ramach rozbieżnego profilu biznesowego) na rzecz struktury organizacyjnej, w ramach której podmioty wyspecjalizowane, prowadzą działalność w zakresie wyłącznie jednego przedmiotu działalności.
Pion Zarządzania Nieruchomościami będzie pełnił określone zadania, do których należy przede wszystkim prowadzenie działalności z zakresu zarządzania nieruchomościami. W ramach Pionu Zarządzania Nieruchomościami prowadzona będzie działalność, która będzie przedmiotowo i funkcjonalnie odrębna od pozostałej działalności Wnioskodawcy wykonywanej w ramach Pionu Działalności Turystycznej (co znajdzie odzwierciedlenie w przyjętej przez Zarząd Spółki Dzielonej uchwale.
Natomiast Pion Działalności Turystycznej pełnić będzie określone zadania, do których należeć będzie przede wszystkim prowadzenie działalności turystycznej. W ramach Pionu Działalności Turystycznej prowadzona będzie działalność turystyczna, która jest przedmiotowo i funkcjonalnie odrębna od pozostałej działalności Wnioskodawcy wykonywanej w zakresie zarządzania nieruchomościami, co znajdzie odzwierciedlenie w przyjętej przez Zarząd Spółki Dzielonej uchwale.
Z uwagi na przedstawione okoliczności sprawy uznać należy, że opisany zespół składników materialnych i niematerialnych Pionu Usług Turystycznych jak i Zarządzania Nieruchomościami będzie cechował się wyodrębnieniem funkcjonalnym oraz będzie posiadał zdolność funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwa. Spółka Przejmująca (nowo powstała) będzie kontynuowała prowadzoną przez Spółkę dotychczasową działalność polegającą na wynajmie nieruchomości wyłącznie przy pomocy składników materialnych i niematerialnych będących przedmiotem wydzielenia do Spółki Przejmującej.
Z perspektywy działalności prowadzonej w zakresie działalności turystycznej, przypisane jej składniki majątkowe, zasoby, prawa i obowiązki będą umożliwiały faktyczne prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej. Nawet więc po Podziale i wydzieleniu odrębnego podmiotu Spółka będzie kontynuować prowadzenie działalności turystycznej w zakresie i na zasadach na jakich prowadzona jest ta działalność obecnie.
W świetle powyższego należy uznać, że zarówno wydzielany ze Spółki Dzielonej Pion Zarządzania Nieruchomościami, jak i pozostający w Spółce Dzielonej Pion Działalności Turystycznej będą spełniać warunek wyodrębnienia organizacyjnego, finansowego i funkcjonalnego przewidzianego dla uznania danego zespołu składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
Wobec powyższego, stwierdzić należy, że zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący Pion Zarządzania Nieruchomościami, który zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, na skutek podziału spółki dzielonej, zostanie wydzielony do spółki przejmującej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Również, zespół składników materialnych i niematerialnych, tworzący Pion Usług Turystycznych, który zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, po podziale spółki dzielonej, pozostanie w spółce dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zatem Państwa stanowisko w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 1 i Nr 2 należało uznać za prawidłowe.
Ad 3
Ponadto Państwa wątpliwości w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 3, budzi kwestia ustalenia, czy transakcja podziału spółki dzielonej, zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, w trybie 529 § 1 pkt 4 kodeksu spółek handlowych nie będzie czynnością skutkującą powstaniem przychodu po stronie spółki dzielonej, a w związku z tym będzie neutralna podatkowo dla spółki dzielonej.
Odnosząc się do powyższych wątpliwości, objętych zakresem pytania Nr 3, wskazać należy, że biorąc pod uwagę literalną treść cytowanego już wyżej art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT należy stwierdzić, że ww. przepis odnosi się do trzech sytuacji, tj. podziału spółki oraz podziału przez wydzielenie lub podziału przez wyodrębnienie. W pierwszym przypadku wskazanym w ww. przepisie ustawodawca wskazuje, że przychód występuje w sytuacji, gdy majątek przejmowany nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa, natomiast w dwóch pozostałych przypadkach zwartych w tym przepisie prawodawca uznał, że przychód wystąpi w sytuacjach, gdy majątek przejmowany lub majątek pozostający w spółce nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Zatem, żeby skorzystać z wyłączenia z przychodów obydwie części majątku muszą stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W konsekwencji wystąpienie przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT, uzależnione jest od posiadania przez obydwie części przedsiębiorstwa podlegającego podziałowi przez wydzielenie atrybutu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a pkt 4 ww. ustawy.
Wobec powyższego, skoro jak wskazano w uzasadnieniu stanowiska do pytania Nr 1 i Nr 2, wydzielany ze Spółki Dzielonej Pion Zarządzania Nieruchomościami, jak i pozostający w Spółce Dzielonej Pion Działalności Turystycznej, na dzień wydzielenia będą stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa na podstawie art. 4a pkt 4, to po stronie Spółki Dzielonej nie powstanie przychód podatkowy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT.
Zatem, zgodzić się należy z Państwa stanowiskiem w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 3, że transakcja Podziału Spółki Dzielonej, zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, nie będzie czynnością skutkującą powstaniem przychodu po stronie Spółki dzielonej, a w związku z tym będzie dla niej neutralna podatkowo.
Zatem Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 3 należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Ponadto, wskazać należy, że z przedstawionego przez Państwa opisu zdarzenia przyszłego nie wynika, aby celem operacji było uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Jednakże zbadanie przesłanek i celów dokonywanego podziału spółki przez wydzielenie jest w pełni możliwe dopiero w ramach ewentualnego postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego organu kontroli celno-skarbowej.
Tym samym stwierdzenie, przedstawione przez Państwo we wniosku, że ani głównym, ani jednym z celów podziału spółki dzielonej nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania oraz stwierdzenie przedstawione w uzupełnieniu wniosku, że Planowany podział przez wydzielenie zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a także, że mając na względzie zasadniczy brak związku prowadzonej przez Spółkę działalności turystycznej z działalnością związaną z nieruchomościami podział jest zdaniem Spółki uzasadniony pod względem ekonomicznym i organizacyjnym (…) oraz, że głównym celem Podziału nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, a w konsekwencji transakcja ma uzasadnienie ekonomiczne, nie może podlegać ocenie organu, w trybie i na zasadach przewidzianych dla instytucji interpretacji indywidualnej.
Informacja ta została przyjęta jako niepodlegający ocenie element zdarzenia przyszłego.
Odnosząc się do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych oraz wyroków sądów administracyjnych, stwierdzić należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach innych podmiotów i nie wiążą Organu w sprawie będącej przedmiotem wniosku.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).