1. Czy wynagrodzenie wypłacane przez Spółkę na rzecz podmiotu powiązanego z tytułu dzierżawy nieruchomości stanowi ukryty zysk w rozumieniu art. 28m u... - Interpretacja - 0111-KDIB2-1.4010.507.2024.1.ED
Temat interpretacji
Temat interpretacji
1. Czy wynagrodzenie wypłacane przez Spółkę na rzecz podmiotu powiązanego z tytułu dzierżawy nieruchomości stanowi ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 oraz ust. 3 Ustawy CIT? 2. Czy wybudowanie przez Wnioskodawcę nowego zakładu na wydzierżawionym gruncie od podmiotu powiązanego, a następne zaliczanie odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszty bilansowe, spowoduje powstanie u Wnioskodawcy dochodu z tytułu ukrytych zysków?
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 września 202r r. za pośrednictwem Poczty Polskiej wpłynął Państwa wniosek z 17 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:
- czy wynagrodzenie wypłacane przez Spółkę na rzecz podmiotu powiązanego z tytułu dzierżawy nieruchomości stanowi ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 oraz ust. 3 Ustawy CIT;
- czy wybudowanie przez Państwa nowego zakładu na wydzierżawionym gruncie od podmiotu powiązanego, a następne zaliczanie odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszty bilansowe, spowoduje powstanie u Państwa dochodu z tytułu ukrytych zysków.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca (…) Sp. z o.o. (dalej także jako: „Spółka”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 z późn. zm., dalej: „ustawa o CIT”), prowadzącym działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega w Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy). Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością została zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców w 2015 r. Od 1 lipca 2023r. Wnioskodawca jest opodatkowany w formie ryczałtu od dochodów spółek w rozumieniu rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. Ryczałt od dochodów spółek.
Wspólnikami Spółki są (…) i (…) (dalej: „Wspólnicy”).
Przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest (…)
Główny przedmiot działalności Wnioskodawcy w rejestrze przedsiębiorców to PKD (…).
Obecnie Wnioskodawca podnajmuje nieruchomość wraz z posadowioną na niej halą od spółki cywilnej: (…) wspólników spółki cywilnej pod nazwą (…) z siedzibą w (…), która zaś wynajmuje tą nieruchomość od podmiotu niepowiązanego. Taka konstrukcja wynika z zaszłości, ponieważ spółka cywilna (…) z siedzibą w (…) powstała kilka lat wcześniej niż Wnioskodawca i to ona miała podpisaną umowę najmu z podmiotem niepowiązanym (od 2011 r.).
W momencie, gdy powstała Spółka, która zaczęła się rozrastać, stopniowo zwiększała zajmowaną powierzchnię kosztem spółki cywilnej. Z każdym rokiem działalność gospodarcza Wnioskodawcy się rozwija. Wynajmowany obecnie grunt wraz halą o powierzchni 1600 m2 przestaje zaspokajać potrzeby Wnioskodawcy.
Wnioskodawca opracował pomysł biznesowy na budowa nowego zakładu i wdrożenie innowacyjnej technologii redukcji odpadów powstałych podczas (…). Z uwagi na rozpoczęcie opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek, brak ukształtowanej praktyki i sposobu interpretacji przepisów dotyczących dochodu z tytułu ukrytych zysków, Wnioskodawca chce uzyskać potwierdzenie swojego stanowiska co do zgodności opracowanej koncepcji biznesowej z przepisami regulującymi opodatkowanie ryczałtem dochód z tytułu ukrytych zysków.
Wnioskodawca pozyskał dotację z Unii Europejskiej na projekt pt. (…)
Projekt ma na celu wdrożenie innowacji procesowej w postaci innowacyjnej technologii redukcji odpadów powstałych podczas (…)
W ramach projektu zostanie wybudowany nowy zakład, a w tym budynku zostaną zastosowane rozwiązania zwiększające dostępność dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo, Wnioskodawca planuje zakup instalacji OZE, która zasili zakład w energię elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych. W projekcie planowany jest także zakup (…), który będzie efektywniejszy energetycznie i bardziej wydajny od obecnie posiadanego parku maszynowego.
Realizacja projektu pozwoli zwiększyć moce produkcyjne Wnioskodawcy oraz doprowadzi do ograniczenia zużycia surowców podczas świadczenia usług związanych z (…).
W wyniku realizacji projektu zostanie zwiększona konkurencyjność Wnioskodawcy poprzez poprawę logistyki, ograniczenie kosztów produkcji, redukcję zużycia surowców oraz energii elektrycznej. Realizacja projektu pozwoli także ca zdobycie nowych rynków, w tym rozpoczęcie eksportu usług. Projekt doprowadzi do utworzenia 3 nowych miejsc pracy. Projekt realizowany jest w okresie: (…) 2024 r. – (…) 2026 r., przy czym wartość projektu to (…) zł, a wysokość wkładu z Funduszy Europejskich to (…) zł
Zamiarem Wnioskodawcy jest wydzierżawienie gruntu od podmiotu powiązanego - spółki cywilnej: (…) wspólników spółki cywilnej pod nazwą: (…) z siedzibą w (…) i wybudowanie przez Wnioskodawcę na tym gruncie nowego zakładu. Zakład powstanie w (…). Wnioskodawca nie był nigdy właścicielem nieruchomości mającej być przedmiotem dzierżawy.
Umowa dzierżawy jest zawarta na czas określony, minimum na 15 lat z możliwością jej przedłużenia i bez możliwości jej rozwiązania za wypowiedzeniem. Na wydzierżawionym gruncie Wnioskodawca zbuduje nowy zakład o powierzchni ok. 15 000 m2.
Wnioskodawca wydzierżawi powierzchnię gruntu, która będzie niezbędna do zbudowania nowego zakładu. Wnioskodawca nie będzie dzierżawił gruntu w części niedotyczącej jego potrzeb biznesowych związanych z budową nowego zakładu. Budową zakładu zajmie się firma budowlana - podmiot niepowiązany. Warunki świadczenia usługi, w tym czynsz dzierżawny skalkulowany będzie na warunkach rynkowych, o których mowa w art. 11c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Czynsz służył będzie wyłącznie pokryciu kosztów korzystania z gruntu i nie będzie stanowił dekapitalizowania podmiotu powiązanego będącego wydzierżawiającym: „Dzierżawca zobowiązuje się do zapłaty na rzecz Wydzierżawiającego miesięcznego czynszu dzierżawnego w wysokości (…) netto w okresie realizacji inwestycji, o której mowa §2 ust. 3. Po zakończeniu realizacji inwestycji i oddaniu przedmiotu dzierżawy do użytkowania Dzierżawca zobowiązuje się do zapłaty na rzecz Wydzierżawiającego miesięcznego czynszu dzierżawnego w kwocie (…) netto.”
Po zakończeniu umowy dzierżawy, Wnioskodawcy przysługiwało będzie prawo do zwrotu nakładów poniesionych na wydzierżawianą nieruchomość poprzez wybudowanie nowego zakładu, który stanie się własnością właściciela gruntu. Prawa i obowiązki stron umowy dzierżawy, w szczególności czynsz dzierżawny oraz prawo Wnioskodawcy do żądania zwrotu nakładów na grunt zostaną ustalone w sposób w jaki ustaliłyby to między sobą podmioty niepowiązane.
Istnieją różne możliwości zrealizowania celu w postaci budowy nowego zakładu. Natomiast decyzja o wyborze ww. sposobu jest decyzją biznesową Wnioskodawcy. Od chwili powstania, przyjęty przez Wnioskodawcę i jej właścicieli model prowadzenia działalności nie zakładał wniesienia nieruchomości do majątku Spółki, gdyż wspólnicy oddzieli wysokowartościowe aktywa od ryzyk związanych z prowadzeniem działalności operacyjnej przez Wnioskodawcę.
Po pierwsze, wybudowanie zakładu na cudzym gruncie jest dla Wnioskodawcy korzystniejsze niż wynajmowanie gotowego zakładu zbudowanego przez podmiot trzeci. Korzyść wyraża się w tym, że gdyby porównać koszt budowy nowego zakładu na cudzym gruncie do kosztu czynszu za wynajem gotowego zakładu zbudowanego przez podmiot trzeci, to Wnioskodawca w zamian za ten koszt budowy mógłby korzystać z najmu takiej hali przez okres jedynie kilku lat (a nie przez minimum 15 lat), tymczasem wzięcie gruntu w dzierżawę i zbudowanie zakładu ze środków pozyskanych przez Wnioskodawce pozwoli uzyskać stan, że Wnioskodawca będzie posiadał tytuł prawny do korzystania ze zbudowanego zakładu przez co najmniej 15 lat z możliwością jej przedłużenia. Pozwoli to Wnioskodawcy w długiej perspektywie prowadzić działalność gospodarczą, mając komfort posiadania i tytułu prawnego do zakładu.
Wzięcie gruntu w dzierżawę oraz wybudowanie na nim nowego zakładu jest optymalnym gospodarczo wykorzystaniem istniejącego stanu rzeczy i ukształtowanego sposobu prowadzenia działalności gospodarczej przez Wnioskodawcę. Grunt, który zamierza wydzierżawić Wnioskodawca jest niezbędny do wybudowania nowego zakładu dla Wnioskodawcy. Dla porównania, Wnioskodawca hipotetycznie mógłby osiągnąć cel w postaci posiadania nowego zakładu poprzez wynajem go od podmiotu powiązanego, który wybudowałby (gotowy) zakład, ale Wnioskodawca pozyskał na budowę tego zakładu finansowanie z UE, co zmniejsza konieczność zaangażowania przez niego własnych środków. Wnioskodawca mógłby także wynająć zakład zbudowany przez niepowiązany podmiot trzeci w innym miejscu.
Oba te warianty są jednak mniej korzystne niż planowana koncepcja.
Po pierwsze dlatego, że przy zaangażowaniu tej samej ilości środków pieniężnych (koszt budowy zakładu) Wnioskodawca może korzystać z nieruchomości dużo dłużej, niż miałoby to miejsce przy najmie gotowego zakładu. Koszt budowy będzie zwrócony Wnioskodawcy, stosownie do zasad rozliczeń wynikających z umowy dzierżawy.
Po drugie, wybudowanie nowego zakładu pozwoli na zwiększenie konkurencyjności Wnioskodawcy poprzez poprawę logistyki, ograniczenie kosztów produkcji, redukcję zużycia surowców oraz energii elektrycznej. Dodatkowo Wnioskodawca pozyskał w znacznej części finansowanie na tą budowę ze środków z UE.
Obecnie gniazda produkcyjne są ścieśnione, co utrudnia przepływ produkcji, a same gniazda są od siebie oddalone (mieszczą się w innych budynkach). Tym samym po materiał do pierwszego etapu produkcji, pracownicy Wnioskodawcy muszą się udać do budynku A, żeby wykonać na nim pewne technologie w budynku B, a następnie półprodukt przetransportować z powrotem do budynku A, żeby wykonać inne technologie, następnie ponownie do budynku B, żeby umieścić w magazynie wyrobów gotowych. Tren problem zniknie po wybudowaniu nowego zakładu i w ten właśnie sposób dojdzie do poprawy logistyki.
Po trzecie, w okolicy planowanej inwestycji nie ma takiego zakładu, który spełniałby wszystkie potrzeby Wnioskodawcy i pozwoliłby na zwiększenie produkcji, poprawę logistyki, zmniejszenie zużycia surowców, energii elektrycznej oraz ograniczenia kosztów produkcji. Obecnie zaś Wnioskodawca wynajmuje powierzchnię, które nie spełniają jego potrzeb, nie pozwala mu na pozyskanie nowych rynków zbytu ani na zwiększenie produkcji.
Teoretycznie Wnioskodawca mógłby także nabyć własność gruntu oraz zbudować halę magazynową na własnym gruncie. Ten wariant nie jest jednak korzystniejszy od planowanego dlatego, że wiąże się z koniecznością zaangażowania przez Wnioskodawcę środków pieniężnych na zakup gruntu, kiedy mając na uwadze całokształt okoliczności faktycznych nie ma potrzeby angażowania tych środków na zakup gruntu. Dla Wnioskodawcy bardziej opłacalne jest przeznaczenie środków pieniężnych na wybudowanie zakładu, które będzie spełniał jego oczekiwania niż na zakup gruntu pod budowę zakładu.
Po czwarte, nieruchomość jest ulokowana w podmiocie powiązanym, co umożliwia oddzielenie wysokowartościowych aktywów od ryzyk związanych z prowadzeniem działalności operacyjnej. Ponadto należy wskazać, iż Wnioskodawca posiada składniki majątku, w oparciu o które prowadzi działalność gospodarczą, takie jak: (…).
Wspólnicy przy zawiązaniu Spółki oraz w toku dotychczasowej działalności zadbali o wyposażenie Spółki w niezbędne aktywa do prowadzenia działalności gospodarczej (maszyny, pracowników, wartości niematerialnych i prawnych - oprogramowania, licencji art. rachunków bankowych i towarów) tym wnieśli wkłady w postaci środków pieniężnych. Nie występuje niedobór aktywów niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej przez Wnioskodawcę.
Spółka nie wynajmuje w chwili obecnej innych składników majątku od podmiotów niepowiązanych.
Na marginesie, Spółka zawarłaby umowę dzierżawy z innym podmiotem w celu wybudowania zakładu, gdyby nie zawarła jej z podmiotem powiązanym. Powiązanie stron umowy dzierżawy nie ma i wpływu na warunki zawarcia umowy dzierżawy.
Wydatki poniesione na wybudowanie nowego zakładu będą podlegały amortyzacji bilansowej jako środek trwały, a Spółka do kosztów zaliczać będzie odpisy amortyzacyjne stanowiące koszty bilansowe które będą brane pod uwagę przy ustalaniu wyniku finansowego Spółki, a więc będą pomniejszać zysk netto Spółki.
Pytania
1. Czy wynagrodzenie wypłacane przez Spółkę na rzecz podmiotu powiązanego z tytułu dzierżawy nieruchomości stanowi ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 oraz ust. 3 Ustawy CIT?
2. Czy wybudowanie przez Wnioskodawcę nowego zakładu na wydzierżawionym gruncie od podmiotu powiązanego, a następne zaliczanie odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszty bilansowe, spowoduje powstanie u Wnioskodawcy dochodu z tytułu ukrytych zysków?
Państwa stanowisko w sprawie
1. W ocenie Wnioskodawcy, wynagrodzenie wypłacane przez Wnioskodawcę na rzecz podmiotu powiązanego z tytułu dzierżawy nieruchomości nie stanowi ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 oraz ust. 3 ustawy o CIT, gdyż wynagrodzenie na rzecz podmiotu powiązanego zostało ustalone na poziomie rynkowym, nie służy dokapitalizowaniu tego podmiotu, a do zawarcia transakcji doszło niezależnie od istniejących powiązań pomiędzy stronami transakcji i wynikało z faktycznych potrzeb biznesowych Spółki, dlatego w konsekwencji nie będzie podlegało opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 Ustawy CIT.
2. Zdaniem Wnioskodawcy, wybudowanie przez Wnioskodawcę nowego zakładu na gruncie wziętym w dzierżawę od podmiotu powiązanego, który będzie wykorzystywany w prowadzonej działalności Spółki, nie daje podstawy, aby uznać, że wybudowanie nowego zakładu na gruncie wziętym w dzierżawę i następnie zaliczanie do kosztów odpisów amortyzacyjnych z tego tytułu spowoduje powstanie dla Spółki dochodu z tytułu ukrytych zysków na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. art. 28m ust. 3 ustawy o CIT.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy
Zgodnie z brzmieniem art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa CIT”),, podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy).
Z kolei w myśl art. 28j ust. 1 Ustawy CIT (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.) opodatkowaniu Ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
1) (uchylony)
2) mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług, pochodzi:
a) z wierzytelności,
b) z odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek,
c) z części odsetkowej raty leasingowej,
d) z poręczeń i gwarancji,
e) z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw,
f) ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,
g) z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 – w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma;
3) podatnik:
a) zatrudnia na podstawie umowy o pracę co najmniej 3 osoby w przeliczeniu na pełne etaty, niebędące udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, przez okres co najmniej 300 dni w roku podatkowym, a w przypadku gdy rokiem podatkowym nie jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych - przez co najmniej 82% dni przypadających w roku podatkowym, lub
b) ponosi miesięcznie wydatki w kwocie stanowiącej co najmniej trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z tytułu wypłaty wynagrodzeń na rzecz zatrudnionych na podstawie umowy innej niż umowa o pracę co najmniej 3 osób fizycznych, niebędących udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, jeżeli w związku z wypłatą tych wynagrodzeń podatnik jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych lub płatnikiem składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych lub ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;
4) prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, której odpowiednio udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym, z wyłączeniem fundatorów i beneficjentów fundacji rodzinnej;
5) nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
6) nie sporządza za okres opodatkowania ryczałtem sprawozdań finansowych zgodnie z MSR na podstawie art. 45 ust. 1a i 1b ustawy o rachunkowości;
7) złoży zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowany ryczałtem.
Zatem formę opodatkowania Ryczałtem może wybrać podatnik, który spełnia powyższe warunki określone w Ustawie CIT.
Natomiast zgodnie z art. 28m Ustawy CIT:
1. Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:
1) wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:
a) do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub
b) na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat);
2) wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);
3) wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą);
4) nadwyżce wartości rynkowej składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników (dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku) - w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części;
5) sumie zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej te zyski nie były zyskami podzielonymi lub nie zostały przeznaczone na pokrycie straty (dochód z tytułu zysku netto) - w przypadku podatnika, który zakończył opodatkowanie ryczałtem;
6) wartości przychodów i kosztów podlegających zgodnie z przepisami o rachunkowości zarachowaniu w roku podatkowym i uwzględnieniu w zysku (stracie) netto, które nie zostały uwzględnione w tym zysku (stracie) netto (dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych).
2. Przepis ust. 1 pkt 1 stosuje się odpowiednio do wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy (podzielonego zysku).
3. Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:
1) kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;
2) świadczenia wykonane na rzecz:
a) fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,
b) trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
3) nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;
4) nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;
5) wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;
6) równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;
7) darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;
8) wydatki na reprezentację;
9) dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;
10)odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;
11)zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;
12)świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.
4. Do ukrytych zysków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie zalicza się:
1) wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej - w części, w jakiej suma tych wynagrodzeń i zasiłków wypłacona w danym miesiącu tej osobie nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym średnie miesięczne wynagrodzenie ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc dokonania wypłat osobie fizycznej;
2) wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:
a) w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej,
b) w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej;
3) kwoty pożyczki (kredytu) zwróconej przez podatnika udziałowcowi akcjonariuszowi lub wspólnikowi lub podmiotowi powiązanemu, z wyłączeniem odsetek, prowizji, wynagrodzeń i opłat.
4a. Do wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w ust. 1 pkt 3, nie zalicza się wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:
1) w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej;
2) w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej.
5. W przypadkach, o których mowa w ust. 4 pkt 2 lit. a oraz ust. 4a pkt 1, ciężar dowodu, że składnik majątku jest wykorzystywany wyłącznie na cele działalności gospodarczej, spoczywa na podatniku.
6. Wartość rynkową składnika majątku, o której mowa w ust. 1 pkt 4, określa się:
1) zgodnie z art. 14 ust. 2 - w przypadku papierów wartościowych oraz składników majątku, z których przeniesieniem nie wiąże się zmiana istotnych ekonomicznie funkcji, aktywów lub ryzyk;
2) zgodnie z art. 11c - w przypadkach innych niż określone w pkt 1.
7. Przez wartość podatkową składnika majątku, o której mowa w ust. 1 pkt 4, rozumie się wartość niezaliczoną uprzednio w jakiejkolwiek formie do kosztów lub wartość obciążającą wynik finansowy netto w jakiejkolwiek innej formie, jaka zostałaby przyjęta przez podatnika za taki koszt, gdyby składnik ten został przez niego odpłatnie zbyty.
8. Wartość nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń, o której mowa w ust. 3, określa się zgodnie z art. 12 ust. 5-6a.
Zatem co do zasady przedmiotem opodatkowania w systemie Ryczałtu jest efektywna dystrybucja zysku ze spółki do jej udziałowca/akcjonariusza/wspólnika, przy czym przepisy nie ograniczają się wyłącznie do opodatkowania dywidend, ale uwzględniają również inne formy dystrybucji.
Istotą przyjętego modelu jest odroczenie opodatkowania dystrybuowanego zysku do dnia podjęcia uchwały o przeznaczeniu tego zysku i wypłat równoważnych takiej dystrybucji. Intencją ustawodawcy jest zatem uwzględnienie w katalogu dochodów do opodatkowaniem także innych, alternatywnych dla dywidendy, świadczeń dokonanych na rzecz wspólników lub podmiotów powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tymi wspólnikami, (dalej: „Ukryte zyski”). Wypłata ukrytych zysków oznacza powstanie dla spółki odpowiadającego im dochodu, podlegającego opodatkowaniu Ryczałtem.
Ukryte zyski stanowić zatem będą dla podatnika wszelkie świadczenia Spółki:
- wykonane w związku z prawem do udziału w zysku,
- inne niż podzielony zysk o charakterze pieniężnym, niepieniężnym, odpłatnym, nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym (wartość nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń określa się zgodnie z art. 12 ust. 5-6a ustaw o CIT),
- wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz udziałowca/akcjonariusza/wspólnika lub podmiotu powiązanego,
- wykonane bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem/akcjonariuszem/wspólnikiem.
Stosownie do art. 28c pkt 1 ustawy o CIT: ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to podmioty powiązane w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4, przy czym wielkość udziałów i praw, o których mowa w art. 11a ust. 2 pkt 1 lit. a-c, wynosi, z zastrzeżeniem art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g, co najmniej 5%.
Zgodnie z art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy CIT: ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to:
a) podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub
b) podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:
- ten sam inny podmiot lub
- małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub
c) spółkę niebędącą osobą prawną i jej wspólnika, lub
ca) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, i jej komplementariusza, lub
cb) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a, i jej wspólnika, lub
d) podatnika i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej - spółkę kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład.
Z kolei przez wywieranie znaczącego wpływu, o którym mowa w ust. 1 pkt 4 lit. a i b, rozumie się:
1) posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25%:
a) udziałów w kapitale lub
b) praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub
c) udziałów lub praw do udziału w zyskach, stratach, lub majątku, lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych, lub
2) faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, lub
3) pozostawanie w związku małżeńskim albo występowanie pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia.
Zgodnie z art. 11c Ustawy CIT:
1. Podmioty powiązane są obowiązane ustalać ceny transferowe na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.
2. Jeżeli w wyniku istniejących powiązań zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane, i w wyniku tego podatnik wykazuje dochód niższy (stratę wyższą) od tego, jakiego należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały, organ podatkowy określa dochód (stratę) podatnika bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań.
3. Określając wysokość dochodu (straty) podatnika w sytuacji, o której mowa w ust. 2, organ podatkowy bierze pod uwagę faktyczny przebieg i okoliczności zawarcia i realizacji transakcji kontrolowanej oraz zachowanie stron tej transakcji.
4. W przypadku gdy organ podatkowy uzna, że w porównywalnych okolicznościach podmioty niepowiązane kierujące się racjonalnością ekonomiczną nie zawarłyby danej transakcji kontrolowanej lub zawarłyby inną transakcję, lub dokonałyby innej czynności, zwanych dalej "transakcją właściwą", uwzględniając:
1) warunki, które ustaliły między sobą podmioty powiązane,
2) fakt, że warunki ustalone między podmiotami powiązanymi uniemożliwiają określenie ceny transferowej na takim poziomie, na jaki zgodziłyby się podmioty niepowiązane kierujące się racjonalnością ekonomiczną uwzględniając opcje realistycznie dostępne w momencie zawarcia transakcji
- organ ten określa dochód (stratę) podatnika bez uwzględnienia transakcji kontrolowanej, a w przypadku gdy jest to uzasadnione, określa dochód (stratę) podatnika z transakcji właściwej względem transakcji kontrolowanej.
5. Podstawą zastosowania ust. 4 nie może być wyłącznie:
1) trudność w weryfikacji ceny transferowej przez organ podatkowy albo
2) brak porównywalnych transakcji występujących pomiędzy podmiotami niepowiązanymi w porównywalnych okolicznościach.
Zgodnie z kolei z Objaśnieniami podatkowymi Ministra Finansów z 23 grudnia 2021 r. dotyczącymi stosowania przepisów Ustawy CIT w zakresie nowych zasad opodatkowania, tj. ryczałtu od dochodów spółek (dalej jako: "Przewodnik do Ryczałtu od dochodów spółek"): Świadczeniami, które nie powinny powodować powstania dochodu z tytułu ukrytego zysku, mogą być transakcje zakupu oraz sprzedaży, dokonywane w ramach podstawowej działalności podatnika (np. określonej w przedmiocie działalności), które wykonywane są na warunkach analogicznych jak wobec podmiotów niepowiązanych. Takimi świadczeniami mogą być np. świadczenia podwykonawców niezbędne dla wytworzenia produktu końcowego w zakresie obróbki towarów czy dostarczania komponentów. Jeśli warunki określonej transakcji z podmiotem powiązanym, mieszczące się w podstawowym przedmiocie działalności podatnika opodatkowanego ryczałtem, ustalone są na analogicznych zasadach jak transakcje dokonywane przez takiego podatnika z podmiotami niepowiązanymi i transakcja ta jest niezbędna w prowadzonej działalności gospodarczej, to nie powinny być one oceniane w aspekcie dochodu z tytułu ukrytego zysku.
Ponadto w przewodniku został wskazany przykład (nr 22), w którym: „XYZ Sp. z o.o. jest objęta ryczałtem od dochodów spółek. Spółka prowadzi działalność w zakresie produkcji tworzyw sztucznych. Wspólnik Pan X wynajmuje Spółce magazyn na potrzeby przechowywania produkowanych przez nią towarów, w zamian za miesięczny czynsz w wysokości 50 tys. zł. Magazyn został wybudowany ze środków prywatnych Pana X i wyposażony w sposób niezbędny dla prowadzonej działalności. Czynsz został ustalony według cen rynkowych (zgodnie z zasadą ceny rynkowej). Magazyn jest niezbędny w prowadzeniu działalności gospodarczej przez XYZ Sp. z o.o. i nie wymaga przeprowadzenia dodatkowych nakładów inwestycyjnych przez Spółkę (magazyn jest w pełni użyteczny dostosowany do potrzeb spółki w momencie podpisania umowy najmu). Z uwagi na zakres prowadzonej działalności przez Spółkę, gdyby Spółka nie wynajęła magazynu od wspólnika zobligowana byłaby wynająć taki magazyn od innego podmiotu albo zrealizować inwestycję w postaci budowy magazynu.”
Jak wynika z przytoczonych powyżej przepisów opodatkowaniu Ryczałtem podlega m.in. dochód odpowiadający wysokości Ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków). Z kolei przez Ukryte zyski rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem lub akcjonariuszem albo wspólnikiem. Ustawodawca przykładowo wymienił niektóre kategorie Ukrytych zysków, jednak należy wskazać, że katalog ukrytych zysków ma otwarty charakter. W związku z tym przy dokonywaniu oceny czy wydatki z tytułu wskazanej we wniosku transakcji z podmiotem powiązanym spełniają warunki do uznania ich za ukryty zysk powinna zostać przeprowadzona w oparciu o przesłanki wskazane w tym przepisie. Jak wynika z kolei z art. 28m ust. 3 Ustawy CIT dochód z tytułu ukrytego zysku nie obejmuje świadczeń, które nie są wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, czyli świadczeń podjętych (wykonanych) bez jakiegokolwiek wpływu podmiotów powiązanych na działanie i decyzje spółki opodatkowanej ryczałtem, w zakresie ocenianego świadczenia. Zasadniczy przykład odwołujący się do transakcji pomiędzy spółką a podmiotem powiązanym (art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT) nakazuje odczytywać pojęcie ukrytych zysków również poprzez odwołanie się do rynkowych warunków transakcji.
W sytuacji, w której świadczenie Spółki na rzecz podmiotu powiązanego przewyższać będzie ich wartość rynkową, powstawać będzie ukryty zysk opodatkowany ryczałtem w Spółce.
Ocena czy transakcja mogłaby zostać zawarta między podmiotami niepowiązanymi powinna również uwzględnić fakt czy doszłoby w ogóle do zawarcia danej transakcji, gdyby nie uczestniczyły w niej podmioty powiązane (tj. czy doszłoby do takiej transakcji między podmiotami niepowiązanymi). Dokonując takiej oceny należy uwzględnić potrzeby Spółki z punktu widzenia przedmiotu jej działalności, zasadności świadczenia takiej transakcji w aspekcie sytuacji majątkowej Spółki czy faktycznych jej potrzeb biznesowych.
W relacji Spółka-podmiot powiązany istotne może być w przedmiotowej ocenie to czy wspólnicy zadbali o wyposażenie Spółki w aktywa niezbędne dla prowadzonej działalności gospodarczej i czy ewentualny niedobór tych aktywów nie jest przyczyną działań polegających na dokapitalizowywaniu w następstwie tego Spółki, tj. dokapitalizowywaniu w innej formie niż w postaci wkładu do spółki (np. w formie pożyczki, udostępniania nieruchomości).
Również inne świadczenia ekwiwalentne dywidendzie, czyli świadczenia, które pod pozorem inaczej nazwanej czynności prawnej (jednej lub wielu) prowadzą de facto do korzyści podmiotu powiązanego, która bez wykonania tego świadczenia zostałaby zrealizowana w postaci dywidendy kreują dochód z tytułu ukrytych zysków.
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, to:
- powiązanie stron umowy dzierżaw nie będzie miało wpływu na warunki zawarcia umowy dzierżawy;
- prawa i obowiązki stron umowy dzierżawy, w szczególności czynsz dzierżawny oraz prawo Spółki do żądania zwrotu nakładów na grunt zostaną ustalone w sposób, w jaki ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane;
- Spółka w momencie powstania w 2015 r. posiadała składniki majątku, w oparciu o które prowadziła i prowadzi działalność gospodarczą, przy czym od początku działalności Spółka podnajmowała nieruchomość wraz halą;
- nie występuje stan niedoposażenia Spółki, a podejmowane i zamierzone działania nie były/nie są zaplanowane w celu dokapitalizowania Wspólników;
- dzierżawa gruntu i budowa na nim nowego zakładu przez Wnioskodawcę są wynikiem rozwoju działalności Spółki i pozwolą na zwiększenie produkcji, pozyskanie nowych rynków zbytu i zwiększenie produkcji oraz jest efektem pozyskanie dofinansowania z UE;
- wybudowanie nowego zakładu pozwoli na zwiększenie konkurencyjność Wnioskodawcy poprzez poprawę logistyki, ograniczenie kosztów produkcji, redukcję zużycia surowców oraz energii elektrycznej;
- dzierżawa gruntu dotyczyć będzie powierzchni niezbędnej do zbudowania zakładu i służyć ma prowadzeniu działalności gospodarczej Wnioskodawcy;
- Spółka zawarłaby umowę dzierżawy z innym podmiotem, gdyby nie zawarła jej z podmiotem powiązanym.
- kupno gruntu i wybudowanie na tym gruncie zakładu byłoby nieuzasadnione biznesowe, ponieważ byłoby dużo droższe i wiązałoby się z koniecznością zaangażowania przez Wnioskodawcę środków pieniężnych na zakup gruntu, kiedy mając na uwadze całokształt okoliczności faktycznych nie ma potrzeby angażowania tych środków na zakup gruntu.
W przedstawionym stanie faktycznym należy zatem uznać, że zawarcie umowy dzierżawy gruntu z podmiotem powiązanym oraz wybudowanie nowego zakładu na tym gruncie nie spowoduje powstania dochodu z tytułu ukrytych zysków. Wnioskodawca pozyskał tytuł prawny do gruntu na znaczący czas (co najmniej 15 lat). Czynsz dzierżawny został skalkulowany na warunkach, o których mowa w art. 11c ustawy o CIT. Po wybudowaniu zakładu, przez co najmniej 15 lat Wnioskodawca, będzie miał do niego dostęp, co pozwoli mu w długiej perspektywie prowadzić działalność gospodarczą przy użyciu zrealizowanej inwestycji. Wnioskodawca będzie miał prawo zwrotu nakładów poniesionych na cudzy grunt. Wybudowanie nowego zakładu jest Spółce potrzebne, ponieważ obecna hala nie spełnia potrzeb rozwijającej się Spółki. Po drugie, wybudowanie nowego zakładu pozwoli na zwiększenie produkcji przez Wnioskodawcę, pozyskanie nowych rynków zbytu. Po trzecie, wybudowanie nowego zakładu pozwoli na zwiększenie konkurencyjność Wnioskodawcy poprzez poprawę logistyki, ograniczenie kosztów produkcji, redukcję zużycia surowców oraz energii elektrycznej. Po czwarte, w okolicy planowanej inwestycji nie ma takiego zakładu, który spełniałby wszystkie potrzeby Wnioskodawcy i pozwoliłby na osiągnięcie zmniejszenia zużycia surowców, energii elektrycznej oraz ograniczenia kosztów produkcji.
Po piąte, Wnioskodawca pozyskał dofinansowanie z UE na realizację przedmiotowej inwestycji. Model zaś biznesowy Wspólników zakłada, że Spółka nie angażuje środków finansowych na zakup własnych nieruchomości, gdyż przeznaczy je właśnie na wybudowanie nowego zakładu. Dodatkowo, praktyka gospodarcza pokazuje, że pozostawienie danego aktywa (w szczególności nieruchomości) poza majątkiem podmiotu prowadzącego działalność operacyjną jest racjonalnym postępowaniem i służy zabezpieczeniu tego aktywa przed ryzykami, a nie jest sposobem na zapewnienie sobie wypłaty zysków takiego podmiotu.
Mając powyższe na uwadze, w ocenie Wnioskodawcy, ani zawarta umowa dzierżawy gruntu z podmiotem powiązanym, ani wybudowanie zakładu na wydzierżawionym gruncie, a następne zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych z tego tytułu, nie spowoduje powstania u Wnioskodawcy dochodu z tytułu ukrytych zysków.
Powyższe stanowisko Wnioskodawcy potwierdza również w interpretacjach indywidualnych Dyrektor Izby Skarbowej:
- z 9 stycznia 2023 r. znak 0111-KDIB1-2.4010.748.2022.1.EJ
„(...) stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym, cena Czynszu Dzierżawnego z tytułu dzierżawy Nieruchomości 1 określona została na warunkach rynkowych (ceną określoną zgodnie z art. 11c Ustawy o CIT), to ponoszona przez Spółkę na rzecz Wspólniczki kwota Czynszu Dzierżawnego nie stanowi dochodu z tytułu ukrytych zysków, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 28m ust. 3 Ustawy o CIT, należało uznać za prawidłowe”;
- z 13 stycznia 2023 r. znak 0114-KDIP2-2.4010.241.2022.2.IN
„Dzierżawa Nieruchomości, która jest niezbędna do prowadzenia Państwa działalności gospodarczej oraz to, że Spółka nie posiada własnych składników majątkowych wynika z Państwa decyzji biznesowej i prawnej. Podają Państwo, że udziałowcy Spółki zadbali o jej wyposażenie w aktywa niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto, umowa dzierżawy Nieruchomości zawarta jest na warunkach rynkowych.
W świetle powyższego, wypłata należności na rzecz podmiotu powiązanego z tytułu dzierżawy Nieruchomości nie bedzie stanowiła wypłaty ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 3 Ustawy CIT”;
- z 15 marca 2024 r. znak 0111-KDIB2-1.4010.587.2023.2.AS
„Stanowisko, zgodnie z którym czynsz wypłacany przez Spółkę z o.o. na Pani rzecz z tytułu najmu nieruchomości położonej na działce nr (...) nie będzie podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek i w szczególności nie stanowi ukrytych zysków, o których mowa w art. 28m ust. 3 ustawy o oodatku dochodowym od osób prawnych, należy uznać za prawidłowe”;
- z 23 lutego 2024 r. znak 0111-KDIB1 1.4010.710.2023.2.AND
„Wybudowana hala magazynowa będzie wykorzystywana w prowadzonej działalności Spółki, brak jest podstaw aby uznać, że wybudowanie hali magazynowej na gruncie wziętym w dzierżawę i następnie zaliczanie do kosztów odpisów amortyzacyjnych z tego tytułu spowoduje powstanie dla Spółki dochodu z tytułu ukrytych zysków na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. art. 28m ust. 3 ustawy o CIT”.
Jak również sądy administracyjne, m.in. w wyroku WSA w Łodzi z 23 marca 2023 r., sygn. akt I SA/Łd 137/23.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuje od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Państwa w złożonym wniosku.
W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu opisu sprawy przedstawionego we wniosku, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.