- Czy koszty usług świadczonych przez Spółkę C za okres począwszy od 2018 r., którymi Spółka została obciążona na podstawie faktur wystawionych przez ... - Interpretacja - 0111-KDIB1-3.4010.521.2024.2.AN
Temat interpretacji
Temat interpretacji
- Czy koszty usług świadczonych przez Spółkę C za okres począwszy od 2018 r., którymi Spółka została obciążona na podstawie faktur wystawionych przez Spółkę C, mogą być przez Wnioskodawcę uznane za koszty uzyskania przychodu zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT; - Czy koszty te powinny zostać zaliczone przez Wnioskodawcę do pośrednich kosztów uzyskania przychodu i być ujmowane w dacie ich poniesienia, tj. w dniu, w którym koszt ten zostanie ujęty w księgach rachunkowych Spółki (zaksięgowany) na podstawie otrzymanej faktury zgodnie z art. 15 ust. 4d oraz art. 15 ust. 4e ustawy o CIT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 28 sierpnia 2024 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy:
-w świetle przedstawionego stanu faktycznego koszty usług świadczonych przez Spółkę C za okres począwszy od 2018 r., którymi Spółka została obciążona na podstawie faktur wystawionych przez Spółkę C, mogą być przez Wnioskodawcę uznane za koszty uzyskania przychodu zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT;
-koszty te powinny zostać zaliczone przez Wnioskodawcę do pośrednich kosztów uzyskania przychodu i być ujmowane w dacie ich poniesienia, tj. w dniu, w którym koszt ten zostanie ujęty w księgach rachunkowych Spółki (zaksięgowany) na podstawie otrzymanej faktury zgodnie z art. 15 ust. 4d oraz art. 15 ust. 4e ustawy o CIT.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie, pismem z 23 października 2024 r. (data wpływu do Organu, tego samego dnia)
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
X Spółka z o.o. („Spółka X”, „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych („CIT”) od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (tj. podlega na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu).
Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie dystrybucji (…). W związku z tym przychody Spółki zależą od pozyskiwania dystrybutorów, którym sprzedawane są towary Spółki.
Spółka jest częścią grupy (…) ( dalej: „Grupa”) (…).
Spółka działa jako centrum logistyczne składające się z magazynu oraz biura w Polsce. W przeszłości zarówno logistyka, w tym magazynowanie, jak i działalność administracyjna w ramach Grupy były obsługiwane przez Spółkę C z siedzibą w Holandii, która posiada 100% udziałów w Spółce. Działania Spółki C obejmowały również (…).
Od momentu utworzenia Spółki, model działalności Grupy uległ zmianie. Działalność Spółki obejmuje dystrybucję, magazynowanie i logistykę towarów. Natomiast działania związane ze wsparciem sprzedaży i zakupami są obsługiwane przede wszystkim przez pracowników zatrudnionych przez Spółkę C.
Zgodnie z modelem biznesowym przyjętym przez Grupę, wsparcie sprzedaży obejmuje bieżący kontakt z dystrybutorami (…). Biorąc pod uwagę, że pracownicy Spółki C wspierają również inne Spółki z Grupy, zawierane przez nich umowy z klientami mogą obejmować dostawy od różnych spółek z Grupy. W takich sytuacjach, Spółka dokonuje dystrybucji towarów do klientów na podstawie złożonych przez nich zamówień.
Po zmianach organizacyjnych, Grupa dokonała przeglądu rozliczeń grupowych. W wyniku weryfikacji ustalono, że pomimo ustaleń i faktycznego świadczenia usług przez Spółkę C na rzecz Spółki, usługi te nie były terminowo fakturowane.
W 2023 r. Spółka oraz Spółka C zawarły pisemną umowę na usługi świadczone przez Spółkę C na rzecz Spółki, która to umowa sformalizowała dotychczasowe porozumienia oraz ustalenia umowne zawarte w formie ustnej. Umowa obowiązuje do czasu jej wypowiedzenia w formie pisemnej przez Spółkę lub Spółkę C. Tym samym, przed dniem zawarcia umowy w formie pisemnej, usługi były świadczone na rzecz Spółki na podstawie nieformalnych ustaleń.
W efekcie, Spółka C wystawiła w 2024 r. faktury z tytułu opłat za powyższe usługi świadczone w latach 2018-2023 (po jednej fakturze za każdy rok). Natomiast, usługi świadczone przez Spółkę C od 2024 r. są fakturowane w okresach miesięcznych.
W celu umożliwienia Spółce skoncentrowania się na swojej podstawowej działalności, umowa uregulowała następujący zakres usług koordynacyjnych, wsparcia oraz usług dodatkowych:
Usługi wsparcia sprzedaży obejmujące między innymi:
(…).
Usługi zamówień obejmujące między innymi:
(…).
W ramach świadczenia usług Wnioskodawca utrzymuje bezpośredni kontakt z pracownikami Spółki C, w związku z czym posiada dokumenty potwierdzające realizację usług.
Spółka jednocześnie nadmienia, że w związku z pierwotnym brakiem fakturowania przez Spółkę C, aby dopełnić ciążących na niej obowiązków w zakresie rozliczenia podatku CIT, Spółka oszacowała wartość usług otrzymywanych od tego podmiotu w latach ubiegłych i wykazała przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń poprzez korektę rozliczeń.
Mając na uwadze zaprezentowany stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe, Wnioskodawca występuje z przedmiotowym wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w celu oceny konsekwencji w podatku CIT w związku z obciążeniem Spółki za usługi świadczone przez Spółkę C.
W uzupełnieniu wniosku z 23 października 2024 r., wskazaliście Państwo ponadto, że:
-Koszty usług świadczonych przez Spółkę C zostały przez Spółkę poniesione.
Spółka C wystawiła w 2024 r. faktury z tytułu opłat za usługi świadczone w latach 2018-2023 (po jednej fakturze za każdy rok) na rzecz Spółki. Natomiast w zakresie usług świadczonych przez Spółkę C od 2024 r., faktury wystawiane są w okresach miesięcznych.
Wszystkie faktury za zaległe okresy jak i faktury wystawiane w 2024 r. na bieżąco, zostały przez Spółkę opłacone. Przyszłe faktury, które zostaną wystawione przez Spółkę C za usługi świadczone na rzecz Spółki, również zostaną opłacone.
-Koszty usług świadczonych przez Spółkę C mają charakter definitywny i nie zostały Spółce w jakikolwiek sposób zwrócone. Również w przyszłości, to Spółka będzie ponosić ekonomiczny ciężar kosztu z tytułu usług świadczonych przez Spółkę C.
-Podstawowa działalność Spółki obejmuje (…).
Zgodne z modelem biznesowym przyjętym w Grupie działania związane ze wsparciem sprzedaży poszczególnych spółek z Grupy, w tym Spółki oraz zakupami są obsługiwane przede wszystkim przez pracowników zatrudnionych przez Spółkę C.
Dzięki wsparciu przy sprzedaży jej towarów przez pracowników z Holandii może generować dodatkowe zamówienia i sprzedawać więcej systemów (…) nie tylko na rynku lokalnym, ale również globalnym. Przekłada się to na uzyskiwanie wyższych przychodów. Jak Spółka wskazała we Wniosku zakres działań pracowników Spółki C obejmuje szereg czynności związanych z typowym procesem sprzedażowym, w tym m.in. utrzymywanie bieżących kontaktów z klientami w zakresie zamówień, opracowywanie strategii sprzedaży, analizy rynku (…) itp. Czynności te są podejmowane w odniesieniu do towarów oferowanych przez Spółkę. Wskazane we Wniosku czynności są zatem ściśle związane z działalnością gospodarczą prowadzoną przez Spółkę.
Z kolei, działania związane z zakupami świadczone przez pracowników Spółki C przekładają się na efektywną współpracę Spółki z klientami, gdyż zapewniają bieżące monitorowanie stanu zapasów i ewentualne szybkie uzupełnianie brakujących towarów, na które jest zapotrzebowanie po stronie klientów Spółki. Wiedza i doświadczenie pracowników Spółki C pozwalają Wnioskodawcy na sprawne reagowanie na potrzeby rynku i pozyskanych klientów.
Tym samym Spółka w wyniku zakupu usług od Spółki C utrzymuje swoje dotychczasowe rynki zbytu, a także zdobywa nowe.
Przychody z tytułu sprzedaży towarów są przez Spółkę odpowiednio dokumentowane fakturami oraz ujmowane w rozliczeniach podatku dochodowego od osób prawnych.
-Spółka dzięki wsparciu pracowników Spółki C przy sprzedaży oraz zakupach, może pozyskiwać nowych klientów i utrzymać z nimi efektywną współpracę. Działania pracowników z Holandii przekładają się zatem na zawieranie przez Spółkę większej ilości umów/kontraktów, a przez to wpływają na generowanie wyższych przychodów ze sprzedaży produktów/usług przez Spółkę.
Pytania
1.Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego koszty usług świadczonych przez Spółkę C za okres począwszy od 2018 r., którymi Spółka została obciążona na podstawie faktur wystawionych przez Spółkę C, mogą być przez Wnioskodawcę uznane za koszty uzyskania przychodu zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT?
2.Jeżeli odpowiedź na pytanie 1 jest twierdząca, czy koszty te powinny zostać zaliczone przez Wnioskodawcę do pośrednich kosztów uzyskania przychodu i być ujmowane w dacie ich poniesienia, tj. w dniu, w którym koszt ten zostanie ujęty w księgach rachunkowych Spółki (zaksięgowany) na podstawie otrzymanej faktury zgodnie z art. 15 ust. 4d oraz art. 15 ust. 4e ustawy o CIT?
Państwa stanowisko w sprawie
1.W ocenie Wnioskodawcy, koszty usług świadczonych przez Spółkę C za okres począwszy od 2018 r., którymi Spółka została obciążona na podstawie faktur wystawionych przez Spółkę C, spełniają definicję kosztów uzyskania przychodu z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
2.Zdaniem Wnioskodawcy, koszty te powinny zostać zaliczone do pośrednich kosztów uzyskania przychodu i być ujmowane w momencie ich poniesienia, tj. w dniu, w którym koszt ten zostanie ujęty w księgach rachunkowych Spółki (zaksięgowany) na podstawie otrzymanej faktury zgodnie z art. 15 ust. 4d oraz art. 15 ust. 4e ustawy o CIT.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy dot. pytania nr 1.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z danego źródła lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Biorąc pod uwagę powyższe, aby wydatek mógł zostać uznany za koszt uzyskania przychodów, należy wykazać, że faktycznie poniesiony wydatek jest związany z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą oraz że poniesienie tego wydatku ma lub może mieć wpływ na wysokość osiąganych przez podatnika przychodów. Uznanie danego wydatku za koszt uzyskania przychodów wymaga także istnienia związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy jego poniesieniem a uzyskaniem/zabezpieczeniem przychodu.
W ocenie Wnioskodawcy, Spółka w wyniku zakupu usług utrzymuje swoje dotychczasowe rynki zbytu, a także zdobywa nowe.
Ponadto, biorąc pod uwagę, że koszt zakupu usług wsparcia sprzedaży i zakupów znacząco wpływa na zdolność Spółki do generowania dodatkowych zamówień, a więc do uzyskiwania przychodów, w ocenie Wnioskodawcy, powinien on zostać uznany za koszt uzyskania przychodów. Warto również zauważyć, iż skorzystanie z przedmiotowych usług wsparcia pozwala Spółce skupić się na swojej podstawowej działalności, a jednocześnie Spółka ma możliwość działania nie tylko na rynku lokalnym, ale również na rynku globalnym. Pomiędzy wydatkami związanymi z nabyciem usług od Spółki C, a osiągnięciem przyszłych przychodów istnieje rzeczywisty zatem związek przyczynowo-skutkowy, od którego zależy wysokość przychodu ze sprzedaży produktów/usług przez Spółkę. Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Wnioskodawcy usługi świadczone przez Spółkę C spełniają definicję kosztów uzyskania przychodu z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, że jego zdaniem koszt ten nie jest wymieniony w negatywnym katalogu art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, tj. kosztów, które nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów.
Stanowisko Wnioskodawcy potwierdza także interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 stycznia 2023 r. o sygn. 0111-KDIB1-2.4010.727.2022.2.MZA.
Ponadto, doktryna prawa podatkowego oraz orzecznictwo sądowe wskazują, że aby dany wydatek mógł zostać uznany za podatkowy koszt uzyskania przychodu powinien również:
-zostać poniesiony przez podatnika;
-zostać właściwie udokumentowany.
Poniesione przez Wnioskodawcę koszty usług, w jego ocenie, spełniają ogólne warunki zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, o których mowa powyżej:
-Wnioskodawca uiszcza na rzecz Spółki C wynagrodzenie za świadczone usługi na podstawie wystawionych przez Spółkę C faktur, a więc ponosi ich ekonomiczny ciężar;
-Spółka posiada dokumenty potwierdzające rzeczywiste wykonanie usług przez Spółkę C, w tym przykładowo: zestawienie zamówień, budżetowanie udziału w konferencjach branżowych, cenniki do ofertowania dla klientów, dokumenty potwierdzające udział w konferencjach, rozliczenia podróży służbowych, zestawienie zaangażowania czasu pracowników Spółki C.
Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, należy stwierdzić, że koszty usług świadczonych przez Spółkę C, którymi Spółka została obciążona na podstawie faktur wystawionych przez Spółkę C, spełniają definicję kosztów uzyskania przychodu z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, a tym samym podlegają odliczeniu.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy dot. pytania nr 2.
Zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o CIT, koszty uzyskania przychodów inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami są potrącane w dacie ich poniesienia. Koszty te to koszty, które nie są bezpośrednio przypisane do konkretnych przychodów, ale są uzasadnione jako prowadzące do uzyskania tych przychodów.
W świetle art. 15 ust. 4e ustawy o CIT, datą poniesienia kosztu uzyskania przychodów jest data ujęcia kosztu w księgach rachunkowych na podstawie otrzymanej faktury lub innego dowodu (z wyjątkiem rezerw).
Jak wskazuje doktryna oraz orzecznictwo, do kosztów bezpośrednich zalicza się co do zasady wydatki, co do których możliwe jest ich bezpośrednie przyporządkowanie do określonego przychodu podatnika. Kosztami pośrednimi są natomiast wydatki, co do których przyporządkowanie takie nie jest możliwe, ale wykazują one ogólny związek z działalnością podatnika.
W zakresie usług sprzedaży, tak jak to zostało przedstawione w stanie faktycznym, nie jest możliwe powiązanie działań prowadzonych przez pracowników Spółki C z konkretnymi umowami/zamówieniami. Zakres ich pracy i kontakt z klientem jest zbyt szeroki. Dlatego zdaniem Wnioskodawcy, należy przyjąć, że koszt ich usług powinien być kosztem pośrednim. Podobne argumenty należy zastosować również do usług zakupowych. Należy zauważyć, że usługi zakupowe nie mają bezpośredniego wpływu na generowanie konkretnych przychodów. Usługi te zabezpieczają procesy logistyczne i magazynowe Spółki.
Stanowisko to znajduje potwierdzenie w interpretacjach podatkowych, np. w indywidualnej interpretacji z 28 sierpnia 2020 r. wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (sygnatura 0111-KDIB2-1.4010.251.2020.1.AR), w której organ uznał poniższe stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe: „Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, wydatki, które są ponoszone przez Spółkę z tytułu nabycia Usług od Kontrahenta, powinny zostać uznane za koszt uzyskania przychodów o charakterze pośrednim. W omawianym zdarzeniu przyszłym generalnie (bezpośrednio) brak jest bowiem możliwości zidentyfikowania konkretnych przychodów, z którymi wydatki te mogłyby być powiązane.
Wydatki związane z nabyciem Usług przez Spółkę przyczyniają się w sposób ogólny do zwiększenia przychodów podatkowych Spółki (ze sprzedaży Produktów), jednocześnie nie wykazując z ww. przychodami tak ścisłego związku, by mogły zostać przyporządkowane do konkretnej ich kwoty/ pozycji. W konsekwencji, powinny zostać uznane za koszt uzyskania przychodów o charakterze pośrednim, potrącalny w dacie ich poniesienia, tj. w dniu, na który koszt zostanie ujęty w księgach rachunkowych (zaksięgowany) na podstawie otrzymanej od Usługodawcy faktury”.
W opinii Wnioskodawcy, zarówno koszty usług świadczonych przez Spółkę C w latach ubiegłych, które zostały zafakturowane obecnie przez Spółkę C oraz koszty usług, które są świadczone i fakturowane na bieżąco, powinny zostać ujęte jako koszty pośrednie w momencie ich poniesienia tj. w momencie ujęcia ich jako koszt w księgach Spółki rachunkowych Spółki (zaksięgowania) na podstawie otrzymanych faktur zgodnie z art. 15 ust. 4d oraz art. 15 ust. 4e ustawy o CIT.
Na prawidłowość stanowiska Wnioskodawcy wskazuje interpretacja indywidualna z 26 stycznia 2022 r. wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o sygn. 0111- KDIB1-3.4010.565.2021.2.JKU.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”),
kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.
Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu ze źródła przychodu lub realną szansą powstania przychodu podatkowego, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła jego uzyskiwania.
Innymi słowy oznacza to, że dla kwalifikacji prawnej danego kosztu istotne znaczenie ma cel, w jakim został poniesiony. Wydatek zostanie uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem, a powstaniem, zwiększeniem bądź też możliwością powstania przychodu istnieje związek przyczynowy.
W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:
-został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
-jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
-pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
-poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
-został właściwie udokumentowany,
-nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu enumeratywnie wymienionych w stosownych przepisach ustawy o CIT, mogą stanowić koszt uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiągniętymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.
Należy przy tym zauważyć, że definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach, należy zaś zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania.
Podatnik oceniając związek wydatku z prowadzoną działalnością gospodarczą winien zakładać, że dany koszt może obiektywnie przyczynić się do osiągnięcia przychodu. Ponadto, należy mieć na względzie, że podatnik uznając wydatek za koszt uzyskania przychodu odnosi ewidentne korzyści, ponieważ o ten koszt zmniejsza podstawę opodatkowania. Na nim więc spoczywa ciężar udowodnienia, że określony wydatek jest kosztem uzyskania przychodu. Uznanie danego wydatku za koszt uzyskania przychodów jest możliwe tylko wtedy, gdy z prawidłowo i rzetelnie udokumentowanych zdarzeń wynika ponad wszelką wątpliwość, że jest to wydatek celowy i racjonalnie uzasadniony. Podatnik zobowiązany jest więc wykazać nie tylko fakt poniesienia danego wydatku, ale także jego celowość i racjonalność. Przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów, nie można uznać za koszt wydatków, których charakter budzi wątpliwości.
Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że Spółka C wystawiła w 2024 r. faktury z tytułu opłat za usługi świadczone w latach 2018-2023 (po jednej fakturze za każdy rok). Natomiast usługi świadczone przez Spółkę C od 2024 r. są fakturowane w okresach miesięcznych. Działania związane ze wsparciem sprzedaży poszczególnych spółek z Grupy, w tym Spółki oraz zakupami są obsługiwane przede wszystkim przez pracowników zatrudnionych przez Spółkę C.
Dzięki wsparciu przy sprzedaży jej towarów przez pracowników z Holandii może generować dodatkowe zamówienia i sprzedawać więcej systemów (…) na rzecz dystrybutorów, nie tylko na rynku lokalnym, ale również globalnym. Przekłada się to na uzyskiwanie wyższych przychodów. (…) zakres działań pracowników Spółki C obejmuje szereg czynności związanych z typowym procesem sprzedażowym, w tym m.in. utrzymywanie bieżących kontaktów z klientami w zakresie zamówień, opracowywanie strategii sprzedaży, analizy rynku (…) itp. Czynności te są podejmowane w odniesieniu do towarów oferowanych przez Spółkę. Wskazane we Wniosku czynności są zatem ściśle związane z działalnością gospodarczą prowadzoną przez Spółkę. Z kolei, działania związane z zakupami świadczone przez pracowników Spółki C przekładają się na efektywną współpracę Spółki z klientami, gdyż zapewniają bieżące monitorowanie stanu zapasów i ewentualne szybkie uzupełnianie brakujących towarów, na które jest zapotrzebowanie po stronie klientów Spółki.
Zgadzam się, że przedstawione we wniosku wydatki spełniają wszystkie przesłanki niezbędne do uznania ich za koszty uzyskania przychodu, wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Wydatki poniesione przez Państwa na rzecz Spółki C z tytułu zakupu usług wsparcia sprzedaży i zakupów nie zostały wymienione w negatywnym katalogu kosztów zawartym w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Wydatki te mają związek z prowadzoną przez Państwa działalnością gospodarczą. Ponadto, zostały właściwie udokumentowane, bowiem Spółka C wystawiła w 2024 r. faktury z tytułu opłat za powyższe usługi świadczone w latach 2018-2023 (po jednej fakturze za każdy rok). W związku z powyższym, wskazane we wniosku wydatki mogą stanowić koszty uzyskania przychodu, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
Zatem, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1, zgodnie z którym, koszty usług świadczonych przez Spółkę C za okres począwszy od 2018 r., którymi Spółka została obciążona na podstawie faktur wystawionych przez Spółkę C, mogą być przez Wnioskodawcę uznane za koszty uzyskania przychodu zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, jest prawidłowe
Nie można natomiast w pełni zgodzić się z Państwa stanowiskiem w zakresie pytania nr 2, że koszty usług świadczonych przez Spółkę C powinny zostać zaliczone do pośrednich kosztów uzyskania przychodu i być ujmowane w momencie ich poniesienia, tj. w dniu, w którym koszt ten zostanie ujęty w księgach rachunkowych Spółki (zaksięgowany) na podstawie otrzymanej faktury zgodnie z art. 15 ust. 4d oraz art. 15 ust. 4e ustawy o CIT.
Zaznaczam, że w celu ustalenia momentu zaliczenia poniesionego wydatku związanego z zapłatą za usługi wsparcia, do kosztów uzyskania przychodu, należy w pierwszej kolejności prawidłowo określić charakter wydatku.
W oparciu o kryterium stopnia powiązania danego wydatku z osiąganym przychodem, ustawodawca wyróżnia dwie kategorie kosztów podatkowych:
-koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami – ich poniesienie przekłada się wprost na uzyskanie konkretnych przychodów, możliwe jest zatem ustalenie, kiedy i w jakiej wysokości powstał związany z nimi przychód,
-koszty uzyskania przychodów inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, których nie można wprost przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako zmierzające do ich osiągnięcia (tzw. koszty pośrednie).
Przez koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami należy rozumieć te koszty, których poniesienie wpływa bezpośrednio na uzyskanie przychodu z danego źródła. Są to więc wszelkie koszty, których poniesienie jest niezbędne, aby określone źródło przychodów przyniosło konkretne przychody.
Aby uznać dany wydatek za koszt uzyskania przychodów, nie jest konieczne w każdym przypadku wykazanie między nim, a przychodem bezpośredniego związku. Należy zaznaczyć, że kosztami uzyskania przychodów są wszystkie wydatki poniesione w celu uzyskania przychodów, w tym również w celu zachowania i zabezpieczenia źródła przychodów, tak aby to źródło przynosiło przychody także w przyszłości. Wobec powyższego, kosztami będą również koszty pośrednie związane z uzyskiwanymi przychodami, jeżeli zostanie wykazane, że zostały poniesione w sposób racjonalny w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas gdy z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.
W związku z powyższym, opłata za świadczenie usług wsparcia stanowi koszt uzyskania przychodów pośrednio związany z przychodami, gdyż jak sami Państwo twierdzicie, brak jest możliwości powiązania jej z powstaniem konkretnych przychodów. Opłaty za usługi wsparcia są przykładem kosztu poniesionego w celu osiągnięcia długofalowych korzyści, a nie konkretnego przychodu, dlatego też poniesione przez Państwa wydatki na rzecz Spółki C z tytułu zakupu usług wsparcia, należy zakwalifikować do kosztów pośrednich.
Moment potrącenia kosztów pośrednich wynika z art. 15 ust. 4d ustawy o CIT, który stanowi, że
koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.
Art. 15 ust. 4e ustawy o CIT wskazuje, że
za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4f-4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
Odnosząc się do wątpliwości, co do momentu zaliczenia przedstawionego we wniosku wydatku do kosztów uzyskania przychodów, w pierwszej kolejności wskazuję, że koszty pośrednie potrąca się, co do zasady, w roku poniesienia. Jeżeli jednak dotyczą one okresu dłuższego niż 1 rok i nie ma możliwości określenia, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, rozlicza się je proporcjonalnie (art. 15 ust. 4d ustawy o CIT).
Analiza tego przepisu prowadzi do wniosku, że jeżeli koszty pośrednie dotyczą okresu dłuższego niż 1 rok i istnieje możliwość ich przypisania do poszczególnych lat to należy je potrącić w tych latach.
W opisie sprawy wskazali Państwo jednoznacznie, że Spółka C wystawiła w 2024 r. faktury z tytułu opłat za usługi świadczone w latach 2018-2023 (po jednej fakturze za każdy rok), zatem istnieje możliwość określenia wysokości kosztów poniesionych przez usługodawcę z tytułu świadczenia przedmiotowych usług wsparcia na Państwa rzecz w danym roku podatkowym, a w konsekwencji możliwość przypisania kosztów nabytych usług do poszczególnych lat w których usługi te były świadczone na rzecz Spółki.
Wobec powyższego, skoro, koszty wskazanych we wniosku usług mogą zostać przypisane do poszczególnych lat podatkowych, których dotyczą, to zgodnie z przepisem art. 15 ust. 4d ustawy o CIT, należy je rozliczyć w tych latach podatkowych (2018-2023).
Natomiast koszty usług świadczonych przez Spółkę C od 2024 r., które są fakturowane w okresach miesięcznych, powinny być rozliczane na bieżąco, w momencie ujęcia tych kosztów w księgach rachunkowych.
Zatem, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 dotyczące ustalenia, czy koszty usług świadczonych przez Spółkę C powinny zostać zaliczone przez Wnioskodawcę do pośrednich kosztów uzyskania przychodu i być ujmowane w dacie ich poniesienia, tj. w dniu, w którym koszt ten zostanie ujęty w księgach rachunkowych Spółki (zaksięgowany) na podstawie otrzymanej faktury zgodnie z art. 15 ust. 4d oraz art. 15 ust. 4e ustawy o CIT:
-w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kosztów usług świadczonych w latach 2018-2023, jest nieprawidłowe,
-w pozostałym zakresie, jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
- Pełna weryfikacja przedstawionych we wniosku okoliczności możliwa jest jedynie w toku postępowania podatkowego lub kontrolnego, prowadzonego przez uprawnione do tego organy, będącego poza zakresem instytucji interpretacji indywidualnej. Postępowanie w sprawie dotyczącej wydania interpretacji indywidualnej jest postępowaniem szczególnym, mającym charakter uproszczony, odrębny od postępowania podatkowego, uregulowanego w dziale IV Ordynacji podatkowej. Wydając bowiem interpretację indywidualną Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przedstawia jedynie swój pogląd dotyczący wykładni treści analizowanych przepisów i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego (którego elementy przyjmuje, jako podstawę rozstrzygnięcia bez weryfikacji).
- Odnosząc się do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych stwierdzić należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach innych podmiotów i nie wiążą Organu w sprawie będącej przedmiotem wniosku.
- Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
- Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).