Spółka z o.o. od lipca 2023 r. korzysta z opodatkowania estońskim CIT, spełniając wszystkie wymogi ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zamie... - Interpretacja - null

ShutterStock

Czy wypłata pożyczki na rzecz podmiotów powiązanych podlega opodatkowaniu estońskim CIT?

Temat interpretacji

Pożyczka dla podmiotu powiązanego a estoński CIT

Spółka z o.o. od lipca 2023 r. korzysta z opodatkowania estońskim CIT, spełniając wszystkie wymogi ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zamierza udzielić pożyczki podmiotowi powiązanemu, aby wesprzeć jego działalność operacyjną i inwestycyjną oraz poprawić płynność finansową. Pożyczka ma charakter biznesowy, została ustalona na warunkach rynkowych i jest gospodarczo uzasadniona; środki nie będą przeznaczone na cele konsumpcyjne ani na wypłaty dla udziałowców.

Podmiot zwrócił się do organu podatkowego o wydatnie interpretacji w zakresie ustalenia kwestii, czy udzielenie tej pożyczki podmiotowi powiązanemu będzie uznane za ukryty zysk i tym samym objęte opodatkowaniem estońskim CIT. W swoim stanowisku spółka podkreśliła, że pożyczka przeznaczona na bieżące potrzeby operacyjne i inwestycyjne nie powinna być klasyfikowana jako ukryty zysk, ponieważ nie wiąże się z prawem do udziału w zysku ani nie przynosi bezpośrednich korzyści wspólnikom.

KIS: pożyczka jako dochód z tytułu ukrytych zysków

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że pożyczka udzielona podmiotowi powiązanemu może stanowić ukryty zysk podlegający opodatkowaniu estońskim CIT.

Organ podatkowy odwołał się do art. 28m ustawy o CIT, który reguluje opodatkowanie tzw. ukrytych zysków. Zgodnie z tym artykułem, ukryte zyski obejmują świadczenia na rzecz podmiotów powiązanych, realizowane w związku z prawem do udziału w zysku, a także inne formy dystrybucji wartości finansowych od spółki do jej udziałowców lub powiązanych z nimi podmiotów. Przepisy te wskazują, że efektywna dystrybucja wartości, nawet jeśli nie ma formy klasycznej dywidendy, podlega opodatkowaniu, jeśli odbywa się na korzyść podmiotów powiązanych.

Następnie organ odniósł się do charakteru pożyczek w kontekście ryczałtu od dochodów spółek, podkreślając, że nawet jeśli pożyczka ma służyć działalności operacyjnej i inwestycyjnej podmiotu powiązanego, to wciąż może być uznana za ukryty zysk. Przepis art. 28m ust. 3 zawiera szeroką definicję ukrytych zysków, która obejmuje również pożyczki udzielane podmiotom powiązanym przez spółki objęte ryczałtem. W związku z tym, nawet gdy pożyczka nie jest związana z konsumpcyjnymi potrzebami wspólników, może podlegać opodatkowaniu ryczałtem.

„Zatem, nie można zgodzić się z Państwem, że wypłata Pożyczki na rzecz Podmiotów powiązanych, która nie będzie udzielona w celach konsumpcyjnych i będzie niezależna od tego, czy wspólnicy będą posiadać prawo do udziału w zysku, nie będzie podlegać opodatkowaniu Ryczałtem. Bowiem, zarówno z treści art. 28m ustawy o CIT, jak i ww. objaśnień podatkowych wynika, że udzielona pożyczka na rzecz podmiotów powiązanych przez Państwa, tj. spółkę objętą ryczałtem od dochodów spółek będzie stanowiła dochód z tytułu tzw. ukrytych zysków. Fakt, że pożyczka nie będzie udzielana dla celów konsumpcyjnych, pozostaje bez wpływu na kwestię uznania jej za dochód z tytułu ukrytych zysków” - podsumował dyrektor KIS.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 28 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.463.2024.2.ED