Czy wypłata Pożyczki na rzecz Podmiotów powiązanych podlega opodatkowaniu Ryczałtem? - Interpretacja - 0111-KDIB2-1.4010.463.2024.2.ED

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 28 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.463.2024.2.ED

Temat interpretacji

Czy wypłata Pożyczki na rzecz Podmiotów powiązanych podlega opodatkowaniu Ryczałtem?

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 sierpnia 2024 r. za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek z 26 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wypłata Pożyczki na rzecz Podmiotów powiązanych podlega opodatkowaniu Ryczałtem.

Z uwagi na braki formalne wniosku, wezwaliśmy Państwa, pismem z 16 września 2024 r. o ich uzupełnienie. Wezwanie zostało odebrane 25 września 2024 r., a uzupełnienie ww. wniosku wpłynęło 30 września 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym prowadzącym działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (zwana dalej; Spółką).

W związku ze zmianą przepisów Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 z późn. zm.; zwana dalej: CIT), które obowiązują od 1 stycznia 2022 r. Spółka wybrała opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek (dalej również: „Estoński CIT” lub „Ryczałt”) od 1 lipca 2023 r.

Spółka spełnia warunki do skorzystania z Ryczałtu, w tym te zawarte w art. 28j Ustawy CIT oraz nie znajdą zastosowania okoliczności wyłączające opodatkowanie Estońskim CIT sprecyzowane w art. 28k ust. 1 Ustawy CIT.

Spółka funkcjonuje w grupie podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy CIT (dalej: „Podmiot powiązany” lub w liczbie mnogiej „Podmioty powiązane”).

Spółka przewiduje możliwość udzielenia pożyczki Podmiotom powiązanym.

Z punktu widzenia Spółki i podmiotów powiązanych, współfinansowanie przedsięwzięć ze środków finansowych podmiotów powiązanych jest korzystne z perspektywy podmiotów powiązanych, gdyż pozwala na szybkie uzyskanie finansowania przez te podmioty, bez konieczności angażowania zasobów w czasochłonne procedury badania zdolności kredytowej przez instytucje finansowe, a także (z jednej strony) pozwala zaoszczędzić na kosztach pozyskania finansowania zewnętrznego (koszty prowizji bankowych, odsetek), uzyskując zarazem dla finansującego większą możliwość realizacji przychodu z odsetek, niż miałoby to miejsce w przypadku lokat bankowych.

Finansowanie zatem może być uzyskane na rynkowych warunkach, w porównaniu z podmiotami profesjonalnie działającymi na rynku finansowym.

Istotnym jest fakt ryzyka finansowania przez podmioty powiązane, które to w istotny sposób jest mniejsze od ryzyka pozyskiwania środków od zewnętrznych podmiotów (w tym banków).

Większa pewność uzyskania finansowania niewątpliwie przyczynia się do stabilności prowadzonej przez te podmioty działalności gospodarczej. Istotnym wydaje się fakt, że taka sytuacja nie jest wynikiem polityki przyjętej przez podmioty powiązane, a każdorazowo efektem uzasadnionej gospodarczo i biznesowe decyzji.

Spółka rozważa możliwość udzielenia pożyczki na rzecz podmiotu powiązanego (dalej: „pożyczka”).

Udzielenie Pożyczki będzie uzasadnione gospodarczo, gdyż będzie ona przeznaczona na prowadzenie działalności (poprawę płynności) lub inwestycje podmiotu powiązanego. Co istotne, potrzeby podmiotu powiązanego nie będą wynikać z niezapewnienia aktywów odpowiednich do prowadzonej działalności gospodarczej przez ich wspólników.

Z ekonomicznie uzasadnionych okoliczności (co zostanie potwierdzone również w umowie pożyczki) wynikać będzie każdorazowo, iż przeprowadzenie transakcji jest niezbędne w związku z zapotrzebowaniem kapitałowym podmiotu powiązanego, związanym z prowadzeniem przez niego działalności gospodarczej oraz że pożyczka nie jest przekazywana w celach konsumpcyjnych:

1)Wnioskodawcy,

2)Udziałowców/Wspólników Wnioskodawcy,

3)Podmiotów powiązanych z udziałowcami/wspólnikami Wnioskodawcy,

4)Podmiotu powiązanego,

5)Udziałowców/Wspólników Podmiotu powiązanego,

6)Podmiotów powiązanych z udziałowcami/wspólnikami pożyczkobiorcy.

W szczególności pożyczka nie będzie przeznaczona na finansowanie wypłaty dywidendy, umorzenia udziałów, zakupu udziałów czy innych czynności noszących znamiona wypłaty zysku dokonywanych przez podmiot powiązany, których beneficjentem będą ich udziałowcy/wspólnicy lub udziałowcy/wspólnicy Spółki.

Środki uzyskane z pożyczki nie będą przeznaczone przez podmiot powiązany na nabycie towarów, usług czy jakichkolwiek innych świadczeń od udziałowców/wspólników. Z tego względu wypłata pożyczki nie będzie dokonana w związku z prawem do udziału w zysku Wnioskodawcy, bowiem udzielenie pożyczki będzie niezależne od tego, czy wspólnicy będą takie prawo posiadać, a ich przeznaczenie będzie na cele związane z działalności gospodarczą, co będzie wskazane wprost w umowie pożyczki.

Cena transferowa, tj. odsetki, zostanie ustalona na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane. Dodatkowo (o ile to będzie ekonomicznie uzasadnione) strony pożyczki zastosują do niej art. 11g Ustawy CIT. W rezultacie nie powstanie nadwyżka wartości rynkowej transakcji określona zgodnie z art. 11c Ustawy CIT ponad ustaloną cenę tej transakcji. W związku z planowaną transakcją udzielenia pożyczki podmiotom powiązanym ze Spółki pozostającej w reżimie opodatkowania ryczałem od spółek, Spółka powzięła wątpliwość, czy udzielenie pożyczki podmiotom powiązanym będzie powodować konieczność jej opodatkowania Ryczałtem jako tzw. „ukryte zyski”.

Pytanie

Czy wypłata Pożyczki na rzecz Podmiotów powiązanych podlega opodatkowaniu Ryczałtem?

Państwa stanowisko w sprawie

W estońskim reżimie podatkowym wypłata wygenerowanego zysku w okresie opodatkowania ryczałtem na rzecz wspólników podlega podatkowi dochodowemu od osób prawnych. Według regulacji Ustawy o CIT opodatkowaniu podlega również dochód z tytułu ukrytych zysków.

Chcąc jednak ustalić, czy udzielona pożyczka dla podmiotu powiązanego jest ukrytym zyskiem, trzeba przede wszystkim stwierdzić, czy została przyznana w związku z prawem do udziału w zysku, o którym mowa w art. 28m ust. 3 ustawy CIT, który definiuje pojęcie „ukrytych zysków”, przez które rozumie: świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem.

Jeśli zatem udzielona pożyczka dla podmiotu powiązanego, która będzie wykorzystana na działalność operacyjną pożyczkobiorcy a nie na wypłatę dywidend czy innych pożytków dla udziałowców, powyższego warunku nie spełnia, zatem nie można uznać jej za ukryty zysk, który podlega opodatkowaniu estońskim CIT.

Jak zaznaczono w opisie stanu faktycznego, udzielenie pożyczki przez podmiot objęty opodatkowaniem zryczałtowanym od spółek (tzw. CIT estońskim) udzielając pożyczki podmiotowi powiązanemu, będzie każdorazowo analizował potrzeby inwestycyjne podmiotu powiązanego, wynikające z działalności operacyjnej tego podmiotu, zatem każdorazowo pożyczkodawca będzie w stanie uprawdopodobnić ekonomiczną i uzasadnioną gospodarczo decyzję.

Potrzeby podmiotu powiązanego nie będą wynikać z niezapewnienia aktywów odpowiednich do prowadzonej działalności gospodarczej przez wspólników, lecz z rozwijających się planów zmierzających do powiększenia przychodów pożyczkobiorców.

Z tego względu w umowie pożyczki zostanie wskazane, że przeprowadzenie transakcji jest niezbędne w związku z zapotrzebowaniem kapitałowym podmiotu powiązanego, związanym z prowadzeniem przez niego działalności gospodarczej, oraz że pożyczka nie będzie przekazywana w celach konsumpcyjnych:

1)wnioskodawcy,

2)udziałowców/wspólników wnioskodawcy,

3)podmiotów powiązanych z udziałowcami/wspólnikami wnioskodawcy,

4)podmiotu powiązanego,

5)udziałowców/wspólników podmiotu powiązanego,

6)podmiotów powiązanych z udziałowcami/wspólnikami pożyczkobiorcy.

W szczególności pożyczka nie będzie przeznaczona na finansowanie wypłaty dywidendy, umorzenia udziałów, zakupu udziałów lub innych czynności noszących znamiona wypłaty zysku dokonywanych przez podmiot powiązany, których beneficjentem będą ich udziałowcy/wspólnicy lub udziałowcy/wspólnicy spółki.

Z tego względu wypłata pożyczki nie będzie dokonana w związku z prawem do udziału w zysku wnioskodawcy, udzielenie pożyczki będzie bowiem niezależne od tego, czy wspólnicy będą takie prawo posiadać, a będą one przeznaczone na cele związane z działalności gospodarczą, co będzie wprost wskazane w umowie pożyczki.

Cena transferowa, tj. odsetki, zostanie ustalona na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane, a o ile będzie to gospodarczo uzasadnione, strony pożyczki zastosują do niej art. 11g Ustawy CIT.

W myśl art. 28m ust. 1 pkt 2 Ustawy CIT opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków).

Z kolei zgodnie z art. 28m ust. 3 pkt 1 i 3 Ustawy CIT przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:

1)kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem bądź wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi oraz

2)nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c Ustawy CIT ponad ustaloną cenę tej transakcji.

Wymaga podkreślenia norma prawna wynikająca z powyższego przepisu stanowiąca, iż „ukryte zyski” wskazują na świadczenia wykonywane w związku z prawem do udziału w zysku, których beneficjentem jest udziałowiec.

W ocenie Spółki literalna wykładnia pojęcia „ukryte zyski” prowadzi do wniosku, że chodzi o takie świadczenia, które są wypłacane pod warunkiem, że wspólnik (udziałowiec/akcjonariusz) ma prawo do udziału w zysku podatnika.

A contrario, nie chodzi o takie świadczenia, które nie są zależne od tego prawa. W rezultacie, jeżeli dane świadczenie zostanie wypłacone niezależnie od tego, czy osoba, na rzecz której następuje wypłata, będzie wspólnikiem uprawnionym do zysku, nie może zostać uznane za świadczenie wykonywane w związku z prawem do udziału w zysku, a w konsekwencji nie może zostać uznane za ukryty zysk.

Spółka z o.o. będąca potencjalnym pożyczkobiorcą, posiada odrębny majątek w stosunku do majątku wspólników/udziałowców. Zgodnie bowiem z treścią art. 44 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061) mieniem jest własność i inne prawa majątkowe.

Mienie spółki z o.o. to aktywa i wszelkie zobowiązania, wynikające m.in. z ewentualnie zaciągniętej pożyczki. Każda spółka z o.o. może we własnym imieniu nabywać prawa oraz zaciągać zobowiązania.

Zgodnie z treścią art. 28 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 18 z późn. zm.), majątek spółki stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia. W skład majątku spółki mogą wchodzić aktywa np. klasyfikowane zgodnie z prawem bilansowym, finansowane kapitałem własnym i zobowiązaniami.

Planowana pożyczka udzielona Spółce z o.o. będzie zatem wchodziła do jej odrębnego majątku względem majątku wspólników/udziałowców, nie wypełniając normy art. 28m ust. 3 pkt 1 i 3 Ustawy CIT jako „ukryty zysk”, o których mowa w ust. 1 pkt 2 ustawy, przez które rozumie się świadczenia pieniężne i niepieniężne, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec/akcjonariusz.

Beneficjentem udzielonej pożyczki będzie spółka z o.o., która (jak wskazano na wstępie) wykorzystywać będzie pożyczkę w realizacji przedsięwzięć gospodarczych i inwestycyjnych, co każdorazowo, szczegółowo opisywać będzie umowa pożyczki w aspekcie uzasadnionych potrzeb ekonomicznych pożyczkobiorcy.

Ponadto, jak wskazano w Przewodniku do ryczałtu od dochodów spółek z 23 grudnia 2021 r. wydanym przez Ministra Finansów (dalej; Przewodnik do ryczałtu od dochodów spółek. Przewodnik stanowi ogólne wyjaśnienie przepisów prawa podatkowego, o których mowa w art. 14a § 1 pkt 2 ustawy z 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 z późn. zm.): „Aby świadczenie wykonane z podmiotem powiązanym nie stanowiło podstawy do obliczenia dochodu z tytułu ukrytego zysku, powinno pozostawać poza jakąkolwiek polityką prowadzoną wewnątrz danej grupy kapitałowej, do której należy spółka opodatkowana ryczałtem. Świadczeniami, które nie powinny powodować powstania dochodu z tytułu ukrytego zysku, mogą być transakcje zakupu oraz sprzedaży, dokonywane w ramach podstawowej działalności podatnika (np. określonej w przedmiocie działalności), które są wykonywane na warunkach analogicznych jak wobec podmiotów niepowiązanych. Takimi świadczeniami mogą być np. świadczenia podwykonawców niezbędne dla wytworzenia produktu końcowego w zakresie obróbki towarów czy dostarczania komponentów. Jeśli warunki określonej transakcji z podmiotem powiązanym, mieszczące się w podstawowym przedmiocie działalności podatnika opodatkowanego ryczałtem, ustalone są na analogicznych zasadach jak transakcje dokonywane przez takiego podatnika z podmiotami niepowiązanymi i transakcja ta jest niezbędna w prowadzonej działalności gospodarczej, to nie powinny być one oceniane w aspekcie dochodu z tytułu ukrytego zysku”.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, Spółka planuje udzielić finansowania Spółkom z o.o. powiązanym z Wnioskodawcą, przy czym finansowania te wynikać będą każdorazowo z uzasadnionej gospodarczo i biznesowo decyzji. Ponadto takie transakcje będą przeprowadzane na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane. A zatem należy uznać, że przedstawione zdarzenie przyszłe spełnia cechy świadczenia nieuznawanego za ukryte zyski zgodnie z Przewodnikiem do ryczałtu od dochodów spółek.

Co istotne, w Przewodniku do ryczałtu od dochodów spółek wskazano, że świadczenie uznane za ukryty zysk, w przypadku którego stroną jest wspólnik spółki opodatkowanej ryczałtem, może być oceniane w kontekście świadczenia ekwiwalentnego dywidendzie. Takie świadczenie powstanie m.in. w sytuacji, w której podatnik, dokonując czynności prawnej (jednej lub wielu), osiąga taki sam efekt ekonomiczny, jaki osiągnąłby poprzez wypłatę zysku w formie dywidendy.

W ocenie spółki pożyczka nie może być uznana za osiągającą taki sam efekt ekonomiczny, jak wypłata dywidendy, gdyż z natury swojej pożyczka (jako z jednej strony środki pieniężne z drugiej zobowiązanie - stanowiące odrębny majątek pożyczkodawcy Spółki z o.o. w stosunku do majątku wspólników/udziałowców) jest zwrotna, odmiennie od dywidendy.

Cechą charakterystyczną dywidendy jest jej bezwarunkowość co do sposobu spożytkowania przekazanych środków pieniężnych, a także definitywność przysporzenia, podczas gdy pożyczka stanowi tymczasowe dokapitalizowanie na określonych warunkach.

Co więcej, pożyczka nie będzie przeznaczona na żadne cele konsumpcyjne, w szczególności na finansowanie wypłaty dywidendy, umorzenie udziałów, zakup udziałów lub inne czynności noszące znamiona wypłaty zysku, dokonywane przez podmiot powiązany, których beneficjentem będą ich udziałowcy/wspólnicy lub udziałowcy/wspólnicy spółki.

Z tego względu efekt ekonomiczny pożyczki będzie ostatecznie zupełnie odmienny od wypłaty dywidendy. Potrzeby podmiotu powiązanego nie będą wynikać z niezapewnienia aktywów odpowiednich do prowadzonej działalności gospodarczej przez ich wspólników, a realizacji ekonomicznie uzasadnionych przedsięwzięć gospodarczych.

Ponadto cena transferowa zostanie ustalona na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane, z uwzględnieniem regulacji wynikających z art. 11g Ustawy CIT.

W rezultacie nie powstanie nadwyżka wartości rynkowej transakcji określona zgodnie z art. 11c Ustawy CIT ponad ustaloną cenę tej transakcji. W konsekwencji nie będzie podstaw do ustalenia dochodu z tytułu ukrytego zysku w oparciu o art. 28m ust. 3 pkt 3 Ustawy CIT.

Celem wprowadzenia estońskiego CIT jest pobudzenie wzrostu inwestycji, co zostało wprost wskazane w uzasadnieniu do projektu ustawy zmieniającej ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych z dniem 1 września 2022 r. Powyższe zmiany umożliwią szerokiej grupie podatników skorzystanie z regulacji w zakresie ryczałtu od dochodów (cechujących się znacznym potencjałem rozwoju), których wzrost docelowo może stać się impulsem do rozwoju gospodarczego całego kraju. Przyjmuje się, że przesunięcie w czasie obowiązku podatkowego do momentu dystrybucji zysku (podstawowa zasada ryczałtu od spółek) będzie dla podatników bodźcem inwestycyjnym przynoszącym w efekcie pobudzenie wzrostu inwestycji. To z kolei będzie skutkować powstawaniem nowych miejsc pracy i wzrostem popytu krajowego, a w dalszej perspektywie również rozwojem całej gospodarki.

W umowie pożyczki zostanie wskazane, że przeprowadzenie transakcji jest niezbędne ze względu na zapotrzebowanie kapitałowe podmiotu powiązanego, związane z prowadzeniem przez niego działalności gospodarczej. Dodatkowo pożyczka nie będzie przekazywana w celach konsumpcyjnych. Z uwagi na określoną w umowie intencję udzielenia pożyczki, a także podmiot prowadzący działalność gospodarczą, któremu jest przyznawana, jej udzielenie nie będzie niezgodne z założeniami estońskiego CIT.

Wypłata pożyczki na rzecz podmiotów powiązanych, która nie będzie udzielona w celach konsumpcyjnych i będzie niezależna od tego, czy wspólnicy będą posiadać prawo udziału w zysku, nie podlega zatem opodatkowaniu ryczałtem.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Od 2021 r. podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mają możliwość wyboru formy opodatkowania jaką jest ryczałt od dochodów spółek. Ten sposób opodatkowania będący odejściem od dotychczasowych zasad podatkowych, ze względu na swoją specyfikę i odrębność został uregulowany w rozdziale 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zatytułowanym „Ryczałt od dochodów spółek” (dodano artykuły od 28c do 28t), a także w przepisach ogólnych ale związanych z rozliczeniami dokonywanymi w ryczałcie.

Opodatkowanie ryczałtem oznacza dla podatnika zmianę zasad w zakresie przedmiotu opodatkowania. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadza w zakresie ryczałtu nowe kategorie dochodów (przedmiotu opodatkowania) nie podlegających reżimowi dotychczasowych przepisów ustawy. Dochodów tych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według ogólnych zasad CIT (art. 7 ustawy o CIT) dla celów ustalenia podstawy opodatkowania.

W myśl art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”):

Podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Przedmiotem Państwa wątpliwości jest kwestia ustalenia, czy wypłata pożyczki na rzecz podmiotu powiązanego podlega opodatkowaniu ryczałtem.

Jak stanowi art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT:

Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z  tytułu ukrytych zysków).

Stosownie do art. 28m ust. 3 pkt 1 ustawy o CIT:

Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z  prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:

kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w  tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi.

Przedmiotem opodatkowania w systemie ryczałtu jest zatem co do zasady efektywna dystrybucja zysku ze spółki do jej udziałowca/akcjonariusza/wspólnika, przy czym przepisy nie ograniczają się wyłącznie do opodatkowania dywidend, ale uwzględniają również inne formy dystrybucji.

Istotą przyjętego modelu jest odroczenie opodatkowania dystrybuowanego zysku do dnia podjęcia uchwały o przeznaczeniu tego zysku i wypłat równoważnych takiej dystrybucji. Intencją ustawodawcy jest zatem uwzględnienie w katalogu dochodów do opodatkowaniem także innych, alternatywnych niż dywidenda, świadczeń dokonanych na rzecz udziałowców/akcjonariuszy albo wspólników lub podmiotów powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tymi udziałowcami/akcjonariuszami/wspólnikami, (tzw. ukryte zyski). Wypłata ukrytych zysków oznacza powstanie dla spółki odpowiadającego im dochodu, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem.

Ukryte zyski stanowić zatem będą dla podatnika wszelkie świadczenia spółki:

-wykonane w związku z prawem do udziału w zysku,

-inne niż podzielony zysk o charakterze pieniężnym, niepieniężnym, odpłatnym, nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym (wartość nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń określa się zgodnie z art. 12 ust. 5-6a ustawy o CIT),

-wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz udziałowca/akcjonariusza/wspólnika lub podmiotu powiązanego,

-wykonane bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem /akcjonariuszem/wspólnikiem.

Jak wskazano powyżej w art. 28m ust. 3 ustawy o CIT wskazano otwarty katalog świadczeń, które mogą zostać uznane za dochód z tytułu ukrytych zysków, ale również wskazane zostały przykłady transakcji traktowanych jako dochód. Jednym z wymienionych przykładów jest kwota pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi albo akcjonariuszowi lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem albo akcjonariuszem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi (art. 28m ust. 3 pkt 1 ustawy o CIT).

Zgodnie z art. 28m ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT:

Do ukrytych zysków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie zalicza się:

kwoty pożyczki (kredytu) zwróconej przez podatnika udziałowcowi akcjonariuszowi lub wspólnikowi lub podmiotowi powiązanemu, z wyłączeniem odsetek, prowizji, wynagrodzeń i  opłat.

Wskazać należy również na Przewodnik do ryczałtu spółek z 23 grudnia 2021 r., gdzie na str.  33 w pkt 61, jako przykład transakcji traktowanych jako dochód z tytułu ukrytych zysków wskazano kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika (spółkę) wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy , lub podmiotowi powiązanemu ze wspólnikiem, a także odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczek (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi (spółce).

Biorąc pod uwagę przywołane powyżej uregulowania prawne oraz okoliczności przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego, stwierdzić należy, że udzielona przez Państwa pożyczka na rzecz Podmiotu powiązanego będzie stanowić dochód z tytułu ukrytych zysków określonych w art. 28m ust. 3 pkt 1 ustawy CIT.

Zatem, nie można zgodzić się z Państwem, że wypłata Pożyczki na rzecz Podmiotów powiązanych, która nie będzie udzielona w  celach konsumpcyjnych i będzie niezależna od tego, czy wspólnicy będą posiadać prawo do udziału w zysku nie będzie podlegać opodatkowaniu Ryczałtem. Bowiem, zarówno z treści art. 28m ustawy o CIT, jak i ww. objaśnień podatkowych wynika, że udzielona pożyczka na rzecz podmiotów powiązanych przez Państwa , tj. spółkę objętą ryczałtem od dochodów spółek będzie stanowiła dochód z  tytułu tzw. ukrytych zysków. Fakt, że pożyczka nie będzie udzielana dla celów konsumpcyjnych pozostaje bez wpływu na kwestię uznania jej za dochód z tytułu ukrytych zysków.

W związku z powyższym Państwa stanowisko należało uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanego przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Ponadto wskazać należy, iż interpretacja wywołuje skutki prawne wyłącznie w stosunku do transakcji/sytuacji zawartych we wniosku.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pańtwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności, będących przedmiotem decyzji wydanych:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).