Podatnik, który zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej prowadził działalność gospodarczą w zakresie praktyki lekarskiej, ko... - Interpretacja - null

ShutterStock

Czy wynajem nieruchomości przez wspólników spółce z o.o. stanowi ukryty zysk?

Temat interpretacji

Wynajem nieruchomości przez wspólników spółce z o.o. a ukryty zysk

Podatnik, który zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej prowadził działalność gospodarczą w zakresie praktyki lekarskiej, korzystając ze zwolnienia z VAT. Wraz z małżonką, również lekarzem, planował założyć specjalistyczną klinikę w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której oboje będą wspólnikami. Małżonkowie zamierzali wynająć spółce nieruchomość gruntową z nowo wybudowanym budynkiem, zakupioną wcześniej do majątku wspólnego. Budynek ten, zaprojektowany z myślą o działalności medycznej, miał stanowić siedzibę kliniki. Z uwagi na brak własnych nieruchomości, spółka początkowo miała wynajmować ten budynek od wspólników. Wynajem miał być dokonany na warunkach rynkowych, a spółka planowała przeznaczyć znaczne środki na wyposażenie i specjalistyczny sprzęt.

Wnioskodawca zapytał, czy wynajem wskazanej nieruchomości na rzecz nowo założonej spółki będzie stanowił dla niej ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT, a w konsekwencji, czy będzie podlegał opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Uważał, że usługa wynajmu nieruchomości nie powinna być traktowana jako ukryty zysk. Według niego transakcja wynajmu jest niezależna od faktu powiązania między nim a spółką i wynika z rzeczywistych potrzeb operacyjnych nowej działalności. Wnioskodawca argumentował, że transakcja jest przeprowadzona na warunkach rynkowych i że, ze względu na specyfikę i dostosowanie budynku do działalności medycznej, wynajem tej konkretnej nieruchomości jest najlepszą opcją dla spółki.

Stanowisko organu podatkowego

Organ podatkowy potwierdził stanowisko wnioskodawcy, stwierdzając, że wynajem nieruchomości nie będzie stanowił dla spółki ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT, a tym samym nie będzie podlegał opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek. Organ zaznaczył, że świadczenie wynajmu jest zgodne z potrzebami biznesowymi spółki, a warunki rynkowe zostały zachowane.

W interpretacji podkreślono, że kryterium ukrytych zysków opiera się na zbadaniu, czy wartość transakcji nie przekracza jej wartości rynkowej oraz czy świadczenie wykonane przez wspólników wobec spółki nie jest związane z ich prawem do udziału w zysku. 

W analizowanej sytuacji organ uznał, że transakcja wynajmu nieruchomości nie spełnia warunków zaliczenia jej do ukrytych zysków, gdyż zawarcie umowy najmu wynika z rzeczywistych potrzeb operacyjnych spółki, a warunki wynajmu odpowiadają cenom rynkowym. Wnioskodawca oraz jego małżonka, jako wspólnicy spółki, dokonują wynajmu nieruchomości, która została wybudowana na ich gruncie i nigdy nie była związana z prowadzoną jednoosobowo działalnością wnioskodawcy. Brak dostosowanych nieruchomości w regionie sprawia, że przedmiotowy wynajem jest ekonomicznie uzasadniony dla nowo powstałej spółki.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 28 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.361.2024.9.AS