Czy płatności za zagraniczne targi podlegają opodatkowaniu podatkiem u źródła?
Temat interpretacji
Płatności za zagraniczne targi a podatek u źródła
Spółka mającą siedzibę w Polsce, która zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej podlegała opodatkowaniu podatkiem CIT od całości osiąganych dochodów. W ramach swojej działalności uczestniczyła w targach branżowych za granicą, co umożliwiało jej prezentowanie swojej oferty produktowej potencjalnym klientom oraz podmiotom zainteresowanym nawiązaniem współpracy.
Targi odbywały się w dużych obiektach wystawienniczych, a spółka nabywała usługi związane z uczestnictwem w tych wydarzeniach od zagranicznych podmiotów. Usługi te obejmowały między innymi wynajem powierzchni wystawienniczej, wyposażenia stoiska, wynajem sali konferencyjnej, a także dodatkowe świadczenia, takie jak opłaty rejestracyjne, media, sprzątanie, catering, czy wpis do katalogu targów. Płatności za te usługi były dokonywane na rzecz jednego kontrahenta bądź kilku różnych podmiotów.
Spółka zapytała, czy płatności dokonywane na rzecz nierezydentów w związku z uczestnictwem w zagranicznych targach podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem CIT, zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o CIT, i czy tym samym na spółce ciąży obowiązek poboru tego podatku zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o CIT.
Spółka stała na stanowisku, że płatności te nie podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem CIT, ponieważ wynagrodzenie z tytułu udziału w targach, obejmujące wynajem powierzchni wystawienniczej, sali konferencyjnej oraz korzystanie ze stoiska, a także opłaty za dodatkowe usługi, nie mieszczą się w katalogu przychodów wymienionych w art. 21 ust. 1 ustawy o CIT. Zdaniem spółki, płatności te nie są wynagrodzeniem za użytkowanie urządzenia przemysłowego, handlowego czy naukowego, ani za usługi reklamowe.
Stanowisko organu podatkowego
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) przychylił się do stanowiska wnioskodawcy, uznając, że płatności związane z uczestnictwem spółki w zagranicznych targach dokonywane na rzecz nierezydentów nie podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem CIT a tym samym na spółce nie ciąży obowiązek poboru tego podatku zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o CIT. Organ podatkowy uzasadnił swoje stanowisko, analizując charakter nabywanych usług oraz przytaczając przepisy ustawy o CIT.
KIS podkreśliła, że stoisko targowe oraz jego elementy (np. stoły, oświetlenie) nie mogą być uznane za "urządzenia" w rozumieniu art. 21 ust. 1 ustawy o CIT. Wynajem powierzchni wystawienniczej czy sali konferencyjnej również nie spełnia definicji urządzenia, co wyklucza obowiązek opodatkowania.
Organ zaznaczył, że usługi nabywane przez spółkę nie stanowią usług reklamowych ani im podobnych. Wynajem przestrzeni wystawienniczej, zaprojektowanie stoiska czy dostęp do katalogu targów nie mają na celu bezpośredniego promowania produktów spółki. Są to usługi techniczne, umożliwiające udział w targach, gdzie sama spółka podejmuje działania promocyjne.
Dyrektor KIS potwierdził również, że nawet jeśli poszczególne świadczenia nabywane są od różnych kontrahentów, stanowią one część jednej całości, której celem jest umożliwienie spółce udziału w wydarzeniu. W związku z tym, usługi te nie mogą być klasyfikowane jako odrębne świadczenia podlegające opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem.