- Czy opisane w stanie faktycznym Urządzenia są robotami przemysłowymi, w rozumieniu art. 38eb ust. 3 Ustawy o CIT, - Czy Spółka będzie uprawniona do ... - Interpretacja - 0111-KDIB2-1.4010.412.2024.2.AR

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 10 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.412.2024.2.AR

Temat interpretacji

- Czy opisane w stanie faktycznym Urządzenia są robotami przemysłowymi, w rozumieniu art. 38eb ust. 3 Ustawy o CIT, - Czy Spółka będzie uprawniona do skorzystania z ulgi na robotyzację, o której mowa jest w art. 38eb Ustawy o CIT, poprzez rozpoznanie w jej ramach 50% sumy dokonanych w latach 2022-2026 odpisów amortyzacyjnych od Urządzeń, w tym Urządzeń, które zostały nabyte i wprowadzone do ewidencji środków trwałych, przed dniem 1 stycznia 2022 r.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej               

2 sierpnia 2024 r. za pośrednictwem platformy e-PUAP wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia:

-    Czy opisane w stanie faktycznym Urządzenia są robotami przemysłowymi, w rozumieniu art. 38eb ust. 3 Ustawy o CIT,

-    Czy Spółka będzie uprawniona do skorzystania z ulgi na robotyzację, o której mowa jest w art. 38eb Ustawy o CIT, poprzez rozpoznanie w jej ramach 50% sumy dokonanych w latach 2022-2026 odpisów amortyzacyjnych od Urządzeń, w tym Urządzeń, które zostały nabyte i wprowadzone do ewidencji środków trwałych, przed dniem 1 stycznia 2022 r.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie Organu – 9 października 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

X S.A. (dalej jako: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest podmiotem prowadzącym produkcję i sprzedaż (…).

W związku z ciągłym rozwojem procesów produkcyjnych Spółka stale optymalizuje i automatyzuje swoją produkcję, poprzez nabywanie urządzeń mających usprawnić prowadzone prace produkcyjne. W tym celu Spółka nabyła 9 urządzeń (dalej: „Urządzenia”):

1.urządzenie (…), nabyte w 2019 r. i wprowadzone do ewidencji środków trwałych w listopadzie 2019 r. oraz amortyzowane od grudnia 2019 r.;

2.drugie urządzenie (…), nabyte w 2019 r. i wprowadzone do ewidencji środków trwałych w lutym 2022 r. i amortyzowane od marca 2022 r.;

3.urządzenie (…), nabyte w 2020 r. i wprowadzone do ewidencji środków trwałych w lipcu 2020 r. i amortyzowane od sierpnia 2020 r.;

4.urządzenie (…), nabyte w 2021 r., wprowadzone do ewidencji środków trwałych w styczniu 2022 r. i amortyzowane od lutego 2022 r.;

5.drugie urządzenie (…), nabyte w 2021 r., wprowadzone do ewidencji środków trwałych w czerwcu 2023 r. i amortyzowane od lipca 2023 r.;

6.trzecie urządzenie (…), nabyte w 2021 r., wprowadzone do ewidencji środków trwałych w czerwcu 2023 r. i amortyzowane od lipca 2023 r.;

7.urządzenie (…), nabyte w 2021 r., wprowadzone do ewidencji środków trwałych w październiku 2023 r. i amortyzowane od listopada 2023 r.;

8.urządzenie (…), nabyte w 2021 r., wprowadzone do ewidencji środków trwałych w marcu 2023 r. i amortyzowane od kwietnia 2023 r.;

9.urządzenie (…), nabyte w 2023 r., wprowadzone do ewidencji środków trwałych w maju 2024 r. i amortyzowane od czerwca 2024 r.

Wszystkie wymienione Urządzenia realizują zadania z zakresu kompletowania, rozładunku, układania, pakowania i paletyzacji, stanowiących składowe elementy procesu produkcyjnego w Spółce, bez których nie jest możliwe zakończenie produkcji.

Urządzenia są programowalne, automatycznie sterowane, samodzielnie wykonują zaprogramowane czynności i ich praca w trakcie procesu produkcyjnego nie wymaga obecności operatora. Możliwym jest zaprogramowanie ich działań tak z wykorzystaniem paneli, do których są podłączone, jak i poprzez podłączenie ich do komputera i zaprogramowanie za jego pośrednictwem.

Urządzenia są stacjonarne i posiadają po 6 stopni swobody (6 niezależnych osi ruchu). Znajdują one szerokie zastosowanie przemysłowe ze względu na swoje możliwości manipulacyjne, które umożliwiają im operowanie i poruszanie różnymi elementami w trakcie realizowania kolejnych czynności podczas procesu produkcji.

Pozwala to na zastosowanie Urządzeń w realizacji wielu zadań, które stanowią niezbędne składowe elementy procesu produkcyjnego. W szczególności Urządzenia wykonują zadania z zakresu kompletowania, układania, pakowania i paletyzacji produktów.

Urządzenia w procesie produkcyjnym wymieniają dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi oraz monitorującymi, w celu zdalnego sterowania, programowania, monitorowania i diagnozowania. Realizują to poprzez zastosowanie systemu czujników oraz skanerów, które rejestrują działanie poprzedniego urządzenia w łańcuchu produkcyjnym. Następnie przekazują informacje do sterownika PLC Urządzeń. Sterownik PLC przetwarza przekazane dane, w ramach wymiany informacji pomiędzy różnymi systemami zaimplementowanymi w linii montażowej. Sterownik po otrzymaniu tychże informacji wykorzystuje własne algorytmy działania Urządzenia do sterowania ruchem Urządzenia i koordynuje wykonywane zadanie z poprzednim i kolejnym urządzeniem uczestniczącym w procesie produkcyjnym.

Cały proces odbywa się z wykorzystanie sieci (…) w standardzie komunikacyjnym (…), który dedykowany jest procesom przemysłowym. Urządzenia dzięki temu przekazują informacje o stanie pracy i zakończeniu zadania lub informują o ewentualnych błędach i usterkach. Co więcej, możliwe jest uzyskanie informacji o stanie pracy Urządzenia, w dowolnym miejscu za pomocą połączenia się z siecią (…).

Urządzenia w trakcie pracy są monitorowane za pomocą systemu wizyjnego i czujników, które koordynują także ich prace oraz integrują działanie Urządzeń z całą linią produkcyjną Spółki. Następuje to poprzez przekazywanie informacji zarejestrowanych za pomocą systemu wizyjnego i czujników do sterowników Urządzeń, które w zależności od tego, jakie otrzymają informacji, wykonują zaprogramowane czynności.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z 9 października 2024 r., wskazaliście Państwo, że:

1)  Mając na uwadze brzmienie słownikowej definicji maszyny, która brzmi następująco: „urządzenie zawierające mechanizm lub zespół współdziałających mechanizmów, służące do przetwarzania energii albo do wykonywania określonej prac” , wskazuję, że wskazane we wniosku Urządzenia są maszynami.

2)  Każde ze wskazanych we wniosku Urządzeń jest maszyną oraz realizuje i może realizować więcej niż jedno zadanie ze względu na swoje właściwości techniczne. W szczególności chodzi o wielostopniową swobodę, właściwości manipulacyjne, programowalność i możliwość wymiany danych w procesie produkcyjnym poprzez połączenie z systemami teleinformatycznym. Przede wszystkim Urządzenia mogą realizować zadania z zakresu: kompletowania, układania, pobierania, przekładania, odkładania, paletyzacji i pakowania do opakowań zbiorczych, we wcześniej zaprogramowany sposób.

3)  Wskazane we wniosku Urządzenia realizują następujące zadania:

a)  Urządzenie nr 1 stanowi część stanowiska do rozładunku z taśmociągu gotowych wyrobów linii gniazd serii X.

Urządzenie zintegrowano z linią montażu gniazd serii X. Służy ono do odebrania z taśmociągu gotowych gniazd i układania w odpowiedniej kolejności, warstwami z zastosowaniem przekładek po każdej z warstw w pojemniku zbiorczym.

Proces jest w pełni zautomatyzowany. Poprzez zastosowanie czujników i integrację z linią, Urządzenie pobiera dane o obecności gotowego wyrobu, pobiera wyrób z podajnika taśmowego, odpowiednio manipuluje nim i układa. Po zapełnieniu warstwy pobiera przekładkę, którą układa na pełnej warstwie, po czym zapełnia kolejną warstwę. Po napełnieniu pojemnika sygnalizuje jego zapełnienie i rozpoczyna układanie gotowych gniazd do kolejnego pojemnika zbiorczego. Ponieważ urządzenie posiada 6 stopni swobody, nie jest ograniczone płaszczyznami pracy.

b)  Urządzenie nr 2 jest częścią automatycznej linii do montażu gniazd pojedynczych gwintowanych serii Y i mechanizmów gniazd Z, stanowiąc część stanowiska do rozładunku z taśmociągu gotowych wyrobów linii gniazd.

Realizuje zadanie odbioru zmontowanych produktów i ułożenia ich w pojemnikach zbiorczych. Służy ono do odebrania z taśmociągu gotowych gniazd i ich układania w odpowiedniej kolejności, warstwa po warstwie z zastosowaniem przekładek po każdej z warstw w pojemniku zbiorczym. Proces ten wykonywany jest w pełni automatycznie, bez ingerencji operatora. Poprzez wykorzystanie czujników i integrację z linią, omawiane Urządzenie pobiera dane o obecności gotowego wyrobu po czym pobiera wyrób z podajnika taśmowego. Następnie odpowiednio nim manipuluje z wykorzystaniem wielostopniowej swobody ruchu i układa produkty koło siebie. Po napełnieniu pojemnika sygnalizuje zapełnienie i układa produkty do kolejnego pojemnika zbiorczego.

c)  Urządzenie nr 3 jest częścią automatycznego stanowiska do paletyzacji opakowań. Dzięki sześciostopniowej swobodzie poruszania może pobierać pudełka z podajnika taśmowego z szybkością zapewniającą pełną wydajność linii: 10 sek/szt. Następnie nakleja oznaczenie identyfikujące produkt na jeden z boków pudełka.

Urządzenie ma możliwość paletyzowania pojedynczego pudełka o wadze w zakresie od ~1,5 kg do ~3,5 kg. Urządzenie jest zintegrowane z linią do pakowania, dzięki czemu odbiera i przesyła dane co do obecności pudełek do zapakowania oraz ich liczby. Dzięki temu Urządzenie to może rozplanować sposób ułożenia pudełka na palecie zbiorczej, a także sygnalizuje potrzebę wymiany (zapełnienia) palety.

d)  Urządzenie nr 4 stanowi element zautomatyzowanego stanowiska do rozładunku wyrobów zintegrowane z linią montażu gniazd 2 w 1. W ramach tej implementacji Urządzenie odbiera gotowe wyroby z maksymalną wydajnością na poziomie 7000 sztuk podczas zmiany.

Praca stanowiska polega na odbiorze z podajnika gotowych gniazd, rozłożenia kartonowej osłony łapek na wyroby z podajnika, umieszczenie gotowego gniazda w kartoniku, a następnie ułożenie całości w pojemniku zbiorczym. Po zapełnieniu pojemnika sygnalizuje stan zapełnienia, jednocześnie układając wyroby w kolejnym pojemniku zbiorczym.

Omawiane Urządzenie sygnalizuje również konieczność wymiany pudełek, braku przekładek, braku kartonowych osłon, błędów i pozostałych awarii. Istnieje również możliwość zmiany parametrów stanowiska (zmiany ilości wyrobów w pojemniku, korekty wysokości odkładania wyrobów).

e)  Urządzenie nr 5 wspólnie z Urządzeniem nr 6 stanowi część automatycznej linii do montażu gniazd pojedynczych (…).

Linia ta wyposażona jest w te Urządzenia (5 i 6), które zintegrowano na poziomie konstrukcji całości linii montażu. Pierwsze stanowisko umieszczone jest na linii za końcowym etapem montażu po testerze zmontowanego produktu. Gdy produkt przechodzi test pozytywnie, Urządzenie 5 odbiera go z obrotnicy i układa na podajnik taśmowy do pakowania w pojemniki zbiorcze.

W przypadku gdy wynik testu jest negatywny, Urządzenie odbiera taki wyrób z obrotnicy i umieszcza go na podajniku taśmowy obiegu naprawczego linii, gdzie wyrób transportuje się na stację naprawczą.

f)   Natomiast Urządzenie nr 6 działa w sposób analogiczny do Urządzenia 1, czyli odbiera produkty, które przeszły weryfikację i następnie układa je w pojemnikach zbiorczych, stosując przekładki warstw. Po zapełnieniu pojemnika sygnalizuje zapełnienie i układa gotowe produkty w kolejnym opakowaniu.

g)  Urządzenie nr 7 działa w ramach automatycznej linii montażowej do gniazd (…), jako zintegrowana część stacji odbioru wyrobu gotowego.

Działanie omawianego Urządzenia jest analogicznie do działań Urządzenia 1. Tak więc, Urządzenie odpowiada za odbiór wyrobu gotowego, ułożenie go w odpowiedniej kolejności w pojemniku zbiorczym, założenie przekładek pomiędzy poszczególnymi warstwami. Stanowisko stanowi integralną część linii montażu tej serii gniazd.

h)  Urządzenie nr 8 jest częścią zautomatyzowanej linii montażu łącznika bezgwintowego serii Z. Podobnie do Urządzenia 1, omawiane Urządzenie odpowiada za odbiór wyrobu gotowego, ułożenie go w odpowiedniej kolejności w pojemniku zbiorczym, założenie przekładek pomiędzy poszczególnymi warstwami. Stanowisko stanowi integralną część linii montażu tej serii łączników.

i)   Urządzenie nr 9 realizuje zadania z zakresu rozładunku wyrobów. Stanowisko, w którym zamontowane jest to Urządzenie, jest zintegrowane z automatyczną linią montażu łączników (…). Urządzenie odbiera gotowe produkty, nakłada papierowy kartonik zabezpieczający uchwyty montażowe produktu i układa je w pojemniku zbiorczym w odpowiedniej kolejności, każdą warstwę przekładając przekładką.

4)  Każde z Urządzeń jest zintegrowane z liniami produkcyjnymi poprzez system przesyłania danych ze sterowników PLC. Urządzenia w trakcie produkcji przesyłają dane w formie cyfrowej do urządzeń sterujących, diagnostycznych i monitorujących. Ma to na celu zapewnienie możliwości programowania, monitorowania, diagnostyki oraz zdalnego sterowania.

Jest to realizowane za pomocą systemu wizji i czujników. Monitorują one działanie poprzedniego urządzenia w linii produkcyjnej, w celu przekazania danych do sterownika PLC Urządzenia. Następnie sterownik wykorzystuje otrzymane dane do sterowania działaniem Urządzenia w zakresie wykonania zadania. Sterownik PLC koordynuje to działanie z wcześniejszym i późniejszym etapem procesu produkcyjnego.

Połączenie i przekazywanie danych są realizowane w przeznaczonym do procesów przemysłowych standardzie komunikacji (…) za pomocą sieci (…). Umożliwia to przekazywanie przez Urządzenia informacji na temat stanu pracy i zakończeniu zadania lub powiadomienia o ewentualnych błędach i usterkach. Każda linia produkcyjna jest również połączona systemowo z systemem planowania produkcji (…).

5)  Urządzenia realizują zadania na różnych etapach procesu produkcyjnego różnych rodzajów produktów.

-    Urządzenie nr 1 zintegrowane jest z linią montażu gniazd, jego działanie jest skoordynowane działaniem taśmociągu podającego kolejne gniazda oraz z systemami dostarczającymi pojemniki zbiorcze, w których Urządzenie układa gniazda.

-    Urządzenie nr 2 jest zintegrowane z linią montażową gniazd pojedynczych serii Y, odbierając z taśmociągu zmontowane wyroby, odpowiednio je układając i zabezpieczając. Pozostaje w zintegrowaniu z częścią linii odpowiedzialną za dostarczanie pojemników zbiorczych.

-    Urządzenie nr 3 realizując zadania z zakresu pakowania i paletyzacji jest zintegrowane z podajnikiem taśmowym należącym do linii odpowiedzialnej za pakowanie. Ponadto poprzez zintegrowanie z linią do pakowania odbiera i przesyła dane co do obecności pudełek do zapakowania oraz ich liczbie, dzięki czemu może rozplanować rozłożenie pudełek na palecie. W razie potrzeby Urządzenie sygnalizuje także konieczność wymiany palet.

-    Urządzenie nr 4 jest zintegrowane z całością stanowiska do rozładunku wyrobów, które zintegrowane jest z linią montażu gniazd 2 w 1. Umożliwia to odbiór gotowych wyrobów z maksymalną wydajnością na poziomie 7000 sztuk podczas zmiany.

Poprzez połączenie z linią montażową, Urządzenie otrzymuje informacje o gotowych gniazdach na podajniku, pobiera i zabezpiecza je. Następnie dzięki zintegrowaniu z systemem pakowania, odpowiednio umieszcza je w pojemniku zbiorczym. Po zapełnieniu pojemnika sygnalizuje stan zapełnienia, jednocześnie układając wyroby w kolejnym pojemniku zbiorczym. Sygnalizuje również konieczność wymiany pudełek, brak przekładek, brak kartonowych osłon oraz informuje o powstałych błędach i awariach.

-    Urządzenia nr 5 i 6, stanowią wspólnie elementy linii montażowej gniazd pojedynczych (…). Są one zintegrowane na poziomie konstrukcji całości linii montażu. Pierwsze z urządzeń umieszczone jest na linii za końcowym etapem montażu, odbiera wyrób z obrotnicy i układa go na podajnik taśmowy do pakowania w pojemniki zbiorcze.

W przypadku testu negatywnego, Urządzenie nr 5 odbiera taki wyrób z obrotnicy i umieszcza go na podajniku taśmowy obiegu naprawczego linii. Natomiast Urządzenie nr 6 odpowiada za odebranie pozytywnie zweryfikowanych gniazd, ułożenie ich do pojemników i proces pakowania.

-    Urządzenie nr 7 jest elementem linii montażowej do gniazd z serii A, jako zintegrowana część stacji odbioru wyrobu gotowego. Działa podobnie do Urządzeń 1. Tak więc, Urządzenie nr 7 jest połączone z linią montażową, odbiera gotowy wyrób, układa go w odpowiedniej kolejności w pojemniku zbiorczym, który dostarczony jest przez system pakowania, który również należy do linii montażu tej serii gniazd.

-    Urządzenie nr 8 działa na zasadach takich jak Urządzenia 1 i stanowi część linii montażu łącznika (…). Dzięki zintegrowaniu z linią otrzymuje informacje o obecności gotowego wyrobu, który pobiera i układa w odpowiedniej kolejności w dostarczonym pojemniku.

-    Urządzenie nr 9 realizuje zadania z zakresu rozładunku wyrobów. Stanowisko zintegrowane jest z linią montażu łączników serii B. Urządzenie w połączeniu z linią montażową, pobiera z podajnika taśmowego gotowe produkty, stosownie je zabezpiecza i układa w pojemniku zbiorczym w odpowiedniej kolejności.

Ponadto wszystkie Urządzenia są połączone z systemami teleinformatycznymi. To zaś umożliwia zintegrowanie, optymalizacje i płynne prowadzenie procesu produkcyjnego, w połączeniu z wcześniejszymi i późniejszymi implementacjami w ramach danej linii produkcyjnej.

6)Wszystkie Urządzenia wskazane w treści wniosku zostały nabyte jako fabrycznie nowe.

7)Wszystkie Urządzenia są środkami trwałymi i tym samym podlegają amortyzacji.

8)Spółka nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a Ustawy CIT.

9)Spółka osiągała i planuje osiągać przychody z innych źródeł niż przychody z zysków kapitałowych. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest produkcja i sprzedaż (...)

Pytania

1)  Czy opisane w stanie faktycznym Urządzenia są robotami przemysłowymi, w rozumieniu art. 38eb ust. 3 Ustawy CIT?

2)  Czy Spółka będzie uprawniona do skorzystania z ulgi na robotyzację, o której mowa w art. 38eb Ustawy CIT, poprzez rozpoznanie w jej ramach 50% sumy dokonanych w latach 2022-2026 odpisów amortyzacyjnych od Urządzeń, w tym Urządzeń, które zostały nabyte i wprowadzone do ewidencji środków trwałych przed dniem 1 stycznia 2022 r.?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad. 1

Zdaniem Wnioskodawcy, opisane w treści stanu faktycznego Urządzenia spełniają definicję robota przemysłowego zawartą w treści art. 38eb ust. 3 Ustawy CIT.

Ad. 2.

W ocenie Spółki, będzie ona uprawniona do skorzystania z ulgi na robotyzację, o której mowa w art. 38eb Ustawy CIT, poprzez rozpoznanie w jej ramach 50% sumy dokonanych w latach 2022-2026 odpisów amortyzacyjnych od Urządzeń, w tym także tych, które zostały nabyte i wprowadzone do ewidencji środków trwałych przed dniem 1 stycznia 2022 r.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy       

Ad.1

Spółka stoi na stanowisku, że Urządzenia wpisują się w definicję robota przemysłowego, która została uregulowana w art. 38eb ust. 3 Ustawy CIT.

Zgodnie z art. 38eb ust. 3 Ustawy CIT, przez robota przemysłowego rozumie się automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną lub mobilną maszynę, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie następujące warunki:

1)wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;

2)jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;

3)jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń;

4)jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.

Idąc za wskazanymi w przepisach parametrami, wynika z nich 11 przesłanek, które muszą być spełnione łącznie dla uznania, że dane urządzenie wpisuje się w ustawową definicję robota przemysłowego. W ocenie Wnioskodawcy, Urządzenia spełniają wszystkie z nich:

1)  automatyczne sterowanie - Urządzenia wykonują samodzielnie polecenia programu, nie jest do ich sterowania potrzebny operator czy też innego rodzaju zewnętrzne wsparcie;

2)  programowalność - Urządzenia zawierają funkcje, dzięki której możliwe jest zaprogramowanie wykonywanych sekwencji, a program może być modyfikowany w zależności od potrzeb produkcyjnych;

3)  wielozadaniowość - funkcjonalność Urządzeń jest na tyle szeroka, że mogą one wykonywać różne czynności w zależności od zaprogramowanej sekwencji. W szczególności mogą realizować takie zadania jak: kompletowanie, pobieranie, przekładanie, odkładanie, podjeżdżanie do stanowiska, paletyzowanie wyrobów, układanie do opakowania zbiorczego;

4)  stacjonarny lub mobilny charakter - Urządzenia mają charakter stacjonarny;

5)  co najmniej 3 stopnie swobody - Urządzenia posiadają 6 osi ruchu;

6)  właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne - Urządzenia posiadają właściwości manipulacyjne, tj. wykonują precyzyjne czynności umożliwiające im obracanie, układanie oraz przemieszczanie obiektów w procesie produkcji. Przykładowe zadania wykonywane przez Urządzenia wskazano powyżej w pkt. 3;

7)  dla zastosowań przemysłowych - Urządzenia funkcjonują w środowisku przemysłowym linii montażowych Wnioskodawcy pozostając z nimi zintegrowane. Czynności wykonywane przez Urządzenia stanowią niezbędne elementy procesu produkcyjnego;

8)  wymiana danych w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania - Urządzenia w celu poprawnego wykonywania zaprogramowanego działania, na bieżąco wymieniają duże ilości danych z urządzeniami diagnostycznymi, sterującymi oraz z systemem czujników. Przekazując następnie informacje do sterowników, który kierują działaniem Urządzeń. Sterowniki zbierają wszelkie potrzebne informacje, w jaki sposób Urządzenia mają wykonywać swoje zadanie. Następnie opracowują ścieżki ruchu, do czego konieczne jest przetwarzanie otrzymanych informacji m.in. w celu sprawdzenia czy Urządzenia znajdują się w poprawnej pozycji do wykonywania zaprogramowanego zadania. Cały proces odbywa się za pomocą sieci (…) przy wykorzystaniu protokołu komunikacyjnego (…), co zapewnia bieżące pobieranie i wymianę danych;

9)  połączenie z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów - Urządzenia są zintegrowane z całą linią produkcyjną Spółki, która jest połączona z systemami zarządzania produkcją. Urządzenia obok tej formy, korzystają też z połączenia z monitorami, znajdującymi się nad stanowiskami produkcyjnymi, umożliwiając kontrolę statusu Urządzeń (np. zaobserwować przerwę w pracy czy alarm związany z błędem lub awarią). Co więcej, za pośrednictwem sieci (…) istnieje możliwość kontroli aktualnego statusu Urządzeń z dowolnego miejsca podłączonego do tej sieci, co bezsprzecznie usprawnia na bieżąco proces produkcyjny;

10)monitorowanie za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń - Urządzenia wyposażone są w czujniki monitorujące pracę oraz wychwytujące sygnały z otoczenia, które przekazują dane do sterowników Urządzenia, w celu zapewnienia realizacji zadań przez nie wykonywanych;

11)zintegrowanie z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika - Urządzenia są zintegrowane z liniami montażowymi, stanowiąc jej niezbędne elementy i biorą udział w cyklu produkcyjnym Podatnika.

Tak więc, w ocenie Wnioskodawcy, Urządzenia spełniają wszystkie elementy definicji robota przemysłowego.

Ad. 2

Spółka stoi na stanowisku, że w świetle przedstawionego stanu faktycznego, dopuszczalne jest przyjęcie, że w odniesieniu do Urządzeń, możliwe jest skorzystanie z ulgi, o której mowa w art. 38eb Ustawy CIT, w roku 2022, poprzez odliczenie od podstawy opodatkowania, obliczonej zgodnie z art. 18 Ustawy CIT, kwotę stanowiącą sumę 50% kwoty odpisów amortyzacyjnych uznanych za kosz uzyskania przychodu w 2022 r., lecz nie więcej niż kwota dochodu uzyskanego w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Biorąc pod uwagę powyższe, możliwość skorzystania z ulgi na robotyzację należy wiązać z momentem rozpoznania w rachunku podatkowym kosztu uzyskania przychodu. Ulga dotyczy bowiem wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodu w latach 2022-2026. Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 6 Ustawy CIT, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne), dokonywane zgodnie z regulacjami art. 16a-16m Ustawy CIT.

Z powyższego wynika, że w przypadku środków trwałych, podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne dokonywane od ich wartości początkowej. Rozpoznanie kosztu uzyskania przychodu następuje więc w momencie dokonania odpisu amortyzacyjnego od środka trwałego.

Wynika z tego, że przepis art. 38eb ust. 1 Ustawy CIT umożliwia odliczenie maksymalnie kwoty stanowiącej 50% sumy odpisów amortyzacyjnych, w momencie, gdy stają się one kosztem uzyskania przychodu, w rozumieniu Ustawy CIT. Odliczenie takie przysługuje tylko w odniesieniu do tych odpisów amortyzacyjnych, które stanowią koszt uzyskania przychodu w trakcie obowiązywania ulgi.

W konsekwencji, w przypadku nabycia i wprowadzenia do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (zarówno przed 1 stycznia 2022 r., jak i po tym dniu) środków trwałych spełniających definicję robota przemysłowego, którą uregulowano w art. 38eb ust. 3 Ustawy CIT, odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej tych składników majątku dokonane w latach 2022-2026 będą podlegały odliczeniu w ramach ulgi na robotyzację.

Wnioskodawca wskazuje, że przedstawione przez nią stanowisko potwierdzone zostało w licznych interpretacjach indywidualnych, wydanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej m.in.:

z 21 lutego 2024 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.606.2023.1.AJ;

z 3 listopada 2023 r., Znak: 0114-KDIP2-1.4010.530.2023.1.KW;

z 19 czerwca 2023 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.141.2023.2.AR;

z 28 kwietnia 2023 r., Znak: 0111-KDIB1-3.4010.138.2023.1.AN;

z 2 grudnia 2022 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.645.2022.2.BS;

z 22 listopada 2022 r., Znak: 0111-KDIB1-2.4010.670.2022.1.DP;

z 4 października 2022 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.415.2022.2.AR.

Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy, Spółka będzie uprawniona do skorzystania z ulgi na robotyzację, o której mowa w art. 38eb Ustawy CIT, poprzez rozpoznanie w jej ramach 50% sumy dokonanych w latach 2022-2026 odpisów amortyzacyjnych od Urządzeń, w tym tych, które zostały nabyte i wprowadzone do ewidencji środków trwałych przed dniem 1 stycznia 2022 r.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105 z późn. zm., dalej: Ustawa nowelizująca), która weszła w życie 1 stycznia 2022 r., wprowadzono przepisy mające zdynamizować rozwój gospodarczy kraju poprzez system ulg podatkowych. Należy do nich m.in. tzw. „ulga na robotyzację” mająca na celu zachęcenie polskich przedsiębiorstw do unowocześnienia procesów produkcyjnych, promocji rozwoju robotyzacji przemysłowej i wsparcie transformacji cyfrowej.

Regulacje dotyczącą tej ulgi zawiera dodany do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”) art. 38eb, który w ust. 1 stanowi, że:

Podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Zgodnie z art. 38eb ust. 2 ww. ustawy:

Za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się:

1)  koszty nabycia fabrycznie nowych:

a) robotów przemysłowych,

b) maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych,

c) maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy, funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, służących zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, w szczególności czujników, sterowników, przekaźników, zamków bezpieczeństwa, barier fizycznych (ogrodzenia, osłony) czy optoelektronicznych urządzeń ochronnych (kurtyny świetlne, skanery obszarowe),

d) maszyn, urządzeń lub systemów służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych, w szczególności czujników i kamer,

e) urządzeń do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych;

2)  koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1;

3)  koszty nabycia usług szkoleniowych dotyczących robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w pkt 1 i 2;

4)  opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1, ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f, dotyczącej robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych.

W świetle art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT:

Przez robota przemysłowego rozumie się automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną lub mobilną maszynę, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie następujące warunki:

1)wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;

2)jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;

3)jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń;

4)jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.

Stosownie do art. 38eb ust. 5 ustawy o CIT:

Odliczenie, o którym mowa w ust. 1, ma zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r.

Z opisu sprawy wynika, że w związku z ciągłym rozwojem procesów produkcyjnych stale optymalizujecie i automatyzujecie Państwo swoją produkcję, poprzez nabywanie urządzeń mających usprawnić prowadzone prace produkcyjne. W tym celu nabyliście Państwo 9 Urządzeń, tj.:

1)urządzenie (…),

2)drugie urządzenie (…),

3)urządzenie (…),

4)urządzenie (…),

5)drugie urządzenie (…);

6)trzecie urządzenie (…);

7)urządzenie (…);

8)urządzenie (…);

9)urządzenie (…).

Każde ze wskazanych Urządzeń jest maszyną oraz realizuje i może realizować więcej niż jedno zadanie ze względu na swoje właściwości techniczne. Urządzenia realizują zadania z zakresu kompletowania, rozładunku, układania, pakowania i paletyzacji, stanowiących składowe elementy procesu produkcyjnego w Spółce, bez których nie jest możliwe zakończenie produkcji. Urządzenia są programowalne, automatycznie sterowane, samodzielnie wykonują zaprogramowane czynności i ich praca w trakcie procesu produkcyjnego nie wymaga obecności operatora. Możliwym jest zaprogramowanie ich działań tak z wykorzystaniem paneli, do których są podłączone, jak i poprzez podłączenie ich do komputera i zaprogramowanie za jego pośrednictwem.

Urządzenia są stacjonarne i posiadają po 6 stopni swobody (6 niezależnych osi ruchu). Znajdują one szerokie zastosowanie przemysłowe ze względu na swoje możliwości manipulacyjne, które umożliwiają im operowanie i poruszanie różnymi elementami w trakcie realizowania kolejnych czynności, podczas procesu produkcji.

Urządzenia w procesie produkcyjnym wymieniają dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi oraz monitorującymi, w celu zdalnego sterowania, programowania, monitorowania i diagnozowania. Urządzenia w trakcie pracy są monitorowane za pomocą systemu wizyjnego i czujników, które koordynują także ich prace oraz integrują działanie Urządzeń z całą linią produkcyjną Spółki.

Każde z Urządzeń jest zintegrowane z liniami produkcyjnymi poprzez system przesyłania danych ze sterowników (…). Urządzenia w trakcie produkcji przesyłają dane w formie cyfrowej do urządzeń sterujących, diagnostycznych i monitorujących. Ma to na celu zapewnienie możliwości programowania, monitorowania, diagnostyki oraz zdalnego sterowania. Urządzenia realizują zadania na różnych etapach procesu produkcyjnego, różnych rodzajów produktów i są zintegrowane z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym.

Wszystkie Urządzenia zostały nabyte jako fabrycznie nowe i stanowią w Spółce środki trwałe, podlegające amortyzacji.

Spółka nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a Ustawy CIT.

Przedmiotem Państwa wątpliwości jest w pierwszej kolejności kwestia ustalenia czy wymienione we wniosku Urządzenia są robotami przemysłowymi, w rozumieniu art. 38eb ust. 3 Ustawy o CIT.

Odnosząc przedstawione we wniosku okoliczności sprawy, a w szczególności opis wymienionych we wniosku Urządzeń, do zawartej w art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT definicji robota przemysłowego, wskazać należy, że skoro jak wynika z wniosku, każde z ww. Urządzeń stanowi maszynę:

-automatycznie sterowalną, programowalna i wielozadaniową,

-stacjonarną i posiadającą co najmniej 3 stopnie swobody,

-posiadającą właściwości manipulacyjne,

-wymieniającą dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi, diagnostycznymi i  monitorującymi w celu zdalnego: sterowania. programowania, monitorowania i diagnozowania,

-połączoną z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne Spółki,

-monitorowaną za pomocą czujników i systemu wizyjnego,

-zintegrowaną z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym Spółki,

-przeznaczoną do zastosowań przemysłowych

- to uznać należy, że stanowią one roboty przemysłowe, w rozumieniu ww. definicji zawartej w ustawie o CIT.

Państwa stanowisko w powyższym zakresie jest prawidłowe.

Odnosząc się natomiast do Państwa wątpliwości dotyczącej ustalenia czy dokonywane odpisy amortyzacyjne od opisanych we wniosku Urządzeń w latach 2022-2026, mogą podlegać rozliczeniu w ramach ulgi na robotyzację, zauważyć należy, że ulga na robotyzację polega na dodatkowym odliczeniu od podstawy opodatkowania, przez podatnika uzyskującego przychody inne niż przychody z  zysków kapitałowych, kosztów, które już wcześniej zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Przy czym dodatkowe odliczenie nie może przekroczyć 50% wysokości kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r. do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r.

Powyższe wynika wprost z uzasadnienia do ustawy nowelizującej, gdzie wskazano: Projektowana ulga funkcjonować będzie na kształt podobny do już obowiązującej, sprawdzonej ulgi na badania i rozwój. Podatnikowi, prowadzącemu działalność przemysłową (produkcyjną), będzie przysługiwać prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów, które już wcześniej zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Dodatkowe odliczenie nie będzie mogło przekroczyć 50% wysokości kosztów.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Stosownie do art. 15 ust. 6 ww. ustawy:

Kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane zgodnie z art. 16a-16m, przy czym w przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji nie mogą być w roku podatkowym wyższe niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych, obciążające w tym roku podatkowym wynik finansowy jednostki.

Jak stanowi art. 16 ust. 1 pkt 1 tej ustawy:

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na:

a)nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,

b)nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części,

c)ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 16g ust. 13 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych

- wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i  prawnych, bez względu na czas ich poniesienia.

Jednocześnie w myśl art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o CIT:

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 16a-16m, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy o CIT:

Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2) maszyny, urządzenia i środki transportu,

3) inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

W myśl art. 16f ust. 1 ustawy o CIT:

Podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 16b.

Zgodnie z art. 16g ust.1 pkt 1 ww. ustawy:

Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z  uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia.

Natomiast jak stanowi art. 16g ust. 3 i 12 ww. ustawy:

Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Przy ustalaniu wartości początkowej poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z ust. 1 pkt 3-5 oraz ust. 2, 10 i 11 stosuje się odpowiednio art. 14.

Jednocześnie w myśl art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o CIT:

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 16a-16m, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Z wyżej powołanych przepisów wynika, że w przypadku środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych podatnicy nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio wydatków na nabycie ww. składników majątku, lecz odpisy amortyzacyjne dokonywane od ich wartości początkowej (ustalonej także zgodnie z przepisami ustawy o CIT). Z tego względu za koszty nabycia fabrycznie nowych robotów przemysłowych, w rozumieniu przepisów o uldze na robotyzację należy co do zasady uznać dokonywane odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych, spełniających określone w ustawie warunki, a nie wydatki na zakup takich środków trwałych w tym wydatki które zostały Państwu zwrócone w jakiejkolwiek formie.

Przy czym uwzględniając przedstawione we wniosku okoliczności sprawy, z których wynika, że opisane we wniosku Urządzenia nabyliście Państwo również przed 2022 rokiem, wskazać dodatkowo należy, że naczelną zasadą stosowania ulgi na robotyzację jest uznanie określonych w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych regulujących ulgę na robotyzację kategorii kosztów, za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację w danym roku podatkowym, za który przysługuje odliczenie w ramach tejże ulgi (art. 38eb ust. 1 w związku z ust. 5 ustawy o CIT). Zgodnie bowiem z art. 38eb ust. 1 ustawy o CIT, podatnik (…) może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację. Odliczenie, o którym mowa w ust. 1, ma zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r. (art. 38eb ust. 5 updop).

Możliwość skorzystania z tej ulgi należy zatem wiązać z momentem poniesienia kosztu uzyskania przychodu. Ulga dotyczy bowiem wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodu w latach 2022-2026.

W przypadku zatem gdy środki trwałe nabyte przed 1 stycznia 2022 r. spełniają definicje zawarte w przepisach dotyczących ulgi na robotyzację i nie zostały w całości zamortyzowane przed 1  stycznia 2022 r., to ta część odpisów amortyzacyjnych powstała po 1 stycznia 2022 r. (a więc w rozumieniu przepisów podatkowych stanowiąca koszty uzyskania przychodu po 1 stycznia 2022 r.) może stanowić podstawę do skorzystania z prawa do ponadnormatywnego odliczenia w ramach ulgi na robotyzację.

Zatem skoro z opisu sprawy wynika, że nabyte przez Państwa Urządzenia wypełniają przesłanki do uznania je za roboty przemysłowe, zgodnie z definicją zawartą w art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT, a ponadto jak wskazaliście Państwo we wniosku:

-  ww. Urządzenia zostały nabyte przez Państwa jako fabrycznie nowe,

wydatki poniesione na ich nabycie będą stanowiły dla Państwa koszty podatkowe rozliczane przez amortyzację,

-  nie korzystacie Państwo ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a Ustawy CIT,

osiągacie Państwo przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych

- stwierdzić należy, że przysługuje Państwu w ramach ulgi na robotyzację, zgodnie z art. 38eb ustawy o CIT, prawo do odliczenia w latach 2022-2026 od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 16g ust. 3 ustawy o CIT, 50% odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości początkowej nabytych Urządzeń.

Państwa stanowisko w powyższym zakresie należało również uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z  dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o  postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-    w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-    w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).