Czy aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa wyklucza możliwość stosowania 9% stawki CIT?
Temat interpretacji
Aport ZCP a możliwość stosowania stawki 9% CIT
Spółka z o.o., wpisana do KRS w 2014 r., prowadzi działalność na terenie Polski, podlegając nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Jej jedynym udziałowcem jest osoba fizyczna pełniąca funkcję prezesa zarządu. Spółka spełnia warunki uznania jej za małego podatnika, ponieważ jej roczne przychody nie przekroczyły równowartości 2.000.000 euro. W 2024 r. udziałowiec planuje wniesienie aportu ZCP o wartości przekraczającej 10.000 euro.
W związku z tym, spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy wniesienie aportu w postaci ZCP w 2024 r. spowoduje utratę prawa do korzystania z preferencyjnej stawki 9% CIT. W swoim stanowisku firma argumentowała, że po wniesieniu ZCP nadal będzie uprawniona do stosowania tej stawki, ponieważ spełnia warunki uznania jej za małego podatnika, a przepisy nie przewidują wyłączenia tego prawa w jej sytuacji.
Wniesienie ZCP nie wyklucza 9% stawki CIT - KIS
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że wniesienie aportu ZCP nie pozbawi spółki prawa do stosowania 9% stawki CIT.
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w szczególności do art. 19 ust. 1, który reguluje wysokość stawki podatku. Zgodnie z przepisami, podatnicy, których przychody nie przekraczają równowartości 2.000.000 euro, mogą korzystać z preferencyjnej stawki 9%, o ile posiadają status małego podatnika, co zostało potwierdzone w art. 4a pkt 10 ustawy.
KIS wyjaśniła, że zgodnie z art. 19 ust. 1a pkt 5, preferencyjna stawka nie przysługuje spółkom, do których w roku utworzenia lub w roku następującym po nim wniesiono przedsiębiorstwo, lub jego zorganizowaną część o wartości przekraczającej 10.000 euro. W przypadku spółki aport planowany jest na 2024 r., czyli nie w roku jej utworzenia (2014) ani w roku następującym bezpośrednio po nim (2015), co oznacza, że wyłączenie to nie ma zastosowania.
„Z uwagi na fakt założenia Państwa spółki w 2014 r., który był jednocześnie rokiem jej rozpoczęcia, kolejnym rokiem podatkowym w Państwa przypadku i zarazem bezpośrednio następującym po roku utworzenia działalności gospodarczej jest 2015 r. W 2024 r. udziałowiec planuje dokonać aportu ZCP, którego wartość przekroczy równowartość 10.000 euro. Zdarzenie to nie będzie miało miejsca w roku podatkowym, w którym Spółka została utworzona, ani w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym. Tym samym należy stwierdzić, że nie znajdzie u Państwa zastosowania art. 19 ust. 1a pkt 5 ustawy o CIT. W związku z powyższym, po wniesieniu ZCP Spółka dalej będzie uprawniona do zastosowania stawki 9% podatku dochodowego od osób prawnych” - podsumował dyrektor KIS.