Ustalenie czy sprzedaż udziałów w Spółce z o.o. przez Fundację rodzinną będzie stanowiła działalność gospodarczą, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 3 ... - Interpretacja - null
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Ustalenie czy sprzedaż udziałów w Spółce z o.o. przez Fundację rodzinną będzie stanowiła działalność gospodarczą, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o fundacji rodzinnej, i w konsekwencji czy fundacja rodzinna będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT w stosunku do przychodów osiągniętych ze sprzedaży tych udziałów.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 sierpnia 2024 roku wpłynął Państwa wniosek z 2 sierpnia 2024 roku o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy sprzedaż udziałów w Spółce z o.o. przez Fundację rodzinną będzie stanowiła działalność gospodarczą, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o fundacji rodzinnej, i w konsekwencji czy fundacja rodzinna będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT w stosunku do przychodów osiągniętych ze sprzedaży tych udziałów.
Uzupełnili go Państwo – na wezwanie – pismem z 23 września 2024 r. (data wpływu 26 września 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawcą jest Fundacja Rodzinna - fundacja rodzinna w organizacji w rozumieniu ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (dalej - Fundacja lub Fundacja rodzinna). Jedynym fundatorem Fundacji jest Pan A.A. (dalej - Fundator).
Fundacja rodzinna powstała w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów Fundacji. Szczegółowym celem Fundacji jest zapewnienie trwałości i niepodzielności majątku Fundatora, pomnażanie majątku Fundatora oraz zapewnienie sprawnego zarządzania tym majątkiem. Ponadto, celem szczegółowym Fundacji jest pokrywanie kosztów utrzymania, kształcenia i leczenia beneficjentów będących osobami fizycznymi, a także kształtowanie zdrowego trybu życia beneficjentów, organizacji ich wypoczynku i wydarzeń sprzyjających integracji rodzinnej beneficjentów.
Beneficjentami Fundacji - oprócz Fundatora są partnerka Fundatora (nie pozostają w formalnym związku małżeńskim z fundatorem), wspólne dzieci Fundatora i jego partnerki, rodzice Fundatora, brat Fundatora oraz rodzice partnerki Fundatora.
Fundator wniósł do Fundacji środki pieniężne na pokrycie funduszu założycielskiego o wartości określonej w statucie, 100 000 złotych polskich (środki te pochodzą z majątku osobistego Fundatora). Ponadto Fundator wniesie do Fundacji portfel akcji w spółkach notowanych na giełdzie, których wartość na dzień składania wniosku wynosi ok. 600 tys. zł.
Fundator posiada 95% udziałów, a partnerka Fundatora posiada 5% udziałów w spółce prawa handlowego z siedzibą w Polsce: Sp. z o.o. (dalej - Spółka), która została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym (…) marca 2022 roku. Fundator i partnerka Fundatora wniosą posiadane udziały Spółki w drodze darowizny do Fundacji. Następnie Fundacja dokona sprzedaży posiadanych udziałów w Sp. z o.o. na rzecz zewnętrznego inwestora (podmiot nie będący udziałowcem w Sp. z o.o., niepowiązany kapitałowo ani osobowo z Fundatorem). Sprzedaż posiadanych udziałów w Sp. z o.o. planowana jest na lata 2024 lub 2025, dokładna data sprzedaży będzie zależeć od przebiegu negocjacji z inwestorem. Jednakże, z uwagi na sytuację rynkową w branży, w której działa Spółka, rok 2024 jest optymalnym biznesowo momentem na przeprowadzenie tej transakcji.
Głównym celem Fundacji będzie gromadzenie mienia, w tym reinwestowanie środków uzyskanych ze sprzedaży udziałów w Spółce z o.o. W związku z powyższym Fundacja w okresie najbliższych kilku lat nie planuje wypłacać beneficjentom Fundacji ani Fundatorowi świadczeń pochodzących ze sprzedaży udziałów w Sp. z o.o.; wedle założeń Fundatora wypłata taka będzie mogła mieć miejsce jedynie w przypadku wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności (np. choroba Fundatora lub beneficjenta), jeśli zyski osiągane przez Fundację nie będą wystarczające na pokrycie wydatków związanych z tymi okolicznościami. Fundacja będzie wypłacać świadczenia na rzecz beneficjentów; jednak – z zastrzeżeniem zdania poprzedniego - środki przeznaczane do wypłaty świadczeń na rzecz beneficjentów / Fundatora będą pochodzić wyłącznie z zysków osiąganych przez Fundację tj. z inwestowania środków pieniężnych pozyskanych w wyniku sprzedaży udziałów Sp. z o.o. oraz zysków generowanych przez wniesiony do Fundacji portfel akcji spółek notowanych na giełdzie. Podsumowując, z zastrzeżeniem wskazanego wyżej wyjątku, zyski ze sprzedaży udziałów w Sp. z o.o. nie zostaną przekazane przez Fundację na rzecz jej beneficjentów / Fundatora w okresie najbliższych kilku lat.
Intencją Wnioskodawcy jest uzyskanie potwierdzenia, że uzyskane przez Fundację rodzinną przychody ze sprzedaży udziałów w Spółce z o.o. będą zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, oraz potwierdzenia skutków podatkowych związanych z wypłatą świadczeń beneficjentom Fundacji.
Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego
W uzupełnieniu wniosku z 23 września 2024 r. wskazali Państwo, że:
·Fundacja Rodzinna w organizacji została utworzona (…) kwietnia 2024 roku. Fundacja Rodzinna w organizacji nie została jeszcze wpisana do Rejestru Fundacji Rodzinnych, a wniosek o rejestrację do Sądu Okręgowego w (…) został wysłany (…) maja 2024 roku.
·Pan A.A. stał się właścicielem udziałów w Spółce z o.o. w wyniku przekształcenia swojej działalności gospodarczej X (wówczas 100 % udziałów). W takim przypadku przedsiębiorca przekształcany, staje się z dniem przekształcenia wspólnikiem. Dniem przekształcenia jest dzień, w którym spółka przekształcona została wpisana do rejestru, czyli (…) marca 2022 roku.
Na mocy umowy sprzedaży udziałów z (…) marca 2022 roku Pani B.B. nabyła od Pana A.A. 5% udziałów w Sp. z o.o. Aktualnie Pan A.A. posiada 95%, a Pani B.B. posiada 5% udziałów w Sp. z o.o.
W odniesieniu do akcji, które Pan A.A. planuje wnieść do Fundacji Rodzinnej — są one składnikiem portfeli inwestycyjnych nabytych za pośrednictwem banku. Pan A.A. nabył dwa portfele inwestycyjne, kolejno w datach: (…) lutego 2024 roku oraz (…) maja 2024 roku.
Pytanie
1.Czy sprzedaż udziałów w Spółce z o.o. przez Fundację rodzinną będzie stanowiła działalność gospodarczą, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o fundacji rodzinnej, i w konsekwencji czy fundacja rodzinna będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT w stosunku do przychodów osiągniętych ze sprzedaży tych udziałów?
2.Czy przekazanie przez Fundację na rzecz beneficjentów świadczeń będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 157 ustawy o PIT w zw. z ust. 49 w części odpowiadającej proporcji, o której mowa w art. 27 ust. 4 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (według stanu na dzień uzyskania przychodu), w przypadku gdy beneficjentem Fundacji jest Fundator lub dzieci Fundatora, rodzice Fundatora, bądź brat Fundatora, którzy w stosunku do Fundatora należą do tzw. „zerowej grupy podatkowej” wskazanej w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn?
3.Czy w przypadku gdy beneficjentem Fundacji jest partnerka Fundatora (niebędąca w formalnym związku małżeńskim z Fundatorem) oraz rodzice partnerki Fundatora to przekazanie przez Fundację na rzecz takich beneficjentów świadczeń będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem PIT według stawki 15% od osiągniętego przychodu na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 17 ustawy o PIT w części odpowiadającej proporcji, o której mowa w art. 27 ust. 4 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (według stanu na dzień uzyskania przychodu)?
Przedmiotem niniejszego rozstrzygnięcia jest odpowiedź na pytania nr 1 w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. W zakresie pytania nr 2 i 3 odnośnie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż udziałów w Spółce z o.o. przez Fundację będzie stanowiła działalność gospodarczą, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o fundacji rodzinnej, a w konsekwencji fundacja rodzinna będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT w stosunku do przychodów osiągniętych ze sprzedaży tych udziałów.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania 1
Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT, zwalnia się od podatku fundację rodzinną. Zgodnie z art. 6 ust. 7 ustawy o CIT, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 25, nie ma zastosowania do działalności gospodarczej fundacji rodzinnej wykraczającej poza zakres określony w art. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej.
Na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy o fundacji rodzinnej, fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2023 r. poz. 221) tylko w zakresie:
1)zbywania mienia, o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia;
2)najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie;
3)przystępowania do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze, mających swoją siedzibę w kraju albo za granicą, a także uczestnictwa w tych spółkach, funduszach, spółdzielniach oraz podmiotach;
4)nabywania i zbywania papierów wartościowych, instrumentów pochodnych i praw o podobnym charakterze;
5)udzielania pożyczek:
a.spółkom kapitałowym, w których fundacja rodzinna posiada udziały albo akcje,
b.spółkom osobowym, w których fundacja rodzinna uczestniczy jako wspólnik,
c.beneficjentom;
6)obrotu zagranicznymi środkami płatniczymi należącymi do fundacji rodzinnej w celu dokonywania płatności związanych z działalnością fundacji rodzinnej;
7)produkcji przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, z wyjątkiem przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, o ile ilość produktów roślinnych lub zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu, użytych do produkcji danego produktu stanowi co najmniej 50% tego produktu;
8)gospodarki leśnej.
Zgodnie natomiast z art. 5 ust. 3 ustawy o fundacji rodzinnej, przepis ust. 1 pkt 1 nie dotyczy praw wynikających z przystąpienia do podmiotów, o których mowa w ust. 1 pkt 3, i uczestnictwa w tych podmiotach oraz składników mienia, o których mowa w ust. 1 pkt 4.
Mając bowiem na względzie przepis art. 5 ust. 3 ustawy o fundacji rodzinnej, fundacja rodzinna może prowadzić działalność polegającą na zbywaniu praw wynikających z przystąpienia do spółek handlowych, a także papierów wartościowych, instrumentów pochodnych i praw o podobnym charakterze, nawet jeśli takie prawa i składniki mienia zostały nabyte wyłącznie w celu ich dalszego zbycia. Na gruncie art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o fundacji rodzinnej, fundacja rodzinna może przystępować do spółek handlowych i innych wymienionych w tym przepisie podmiotów, uczestniczyć w nich oraz wykonywać wszelkie prawa wynikające z tych tytułów, również z nich występować, czy zbywać części udziału.
Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy sprzedaż przez Fundację udziałów w Spółce z o.o. stanowi działalność w zakresie przystępowania do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze, mających swoją siedzibę w kraju albo za granicą, a także uczestnictwa w tych spółkach, funduszach, spółdzielniach oraz podmiotach, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o fundacji rodzinnej.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
W myśl art. 4a pkt 36 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „updop”):
Ilekroć w ustawie jest mowa o fundacji rodzinnej - oznacza to fundację rodzinną albo fundację rodzinną w organizacji w rozumieniu ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (Dz.U. poz. 326).
Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (Dz. U. z 2023 r. poz. 326, dalej: „ufr”):
Ustawa reguluje organizację i funkcjonowanie fundacji rodzinnej, w tym prawa i obowiązki fundatora i beneficjenta.
Stosownie do art. 2 ust. 1 ufr:
Fundacja rodzinna jest osobą prawną utworzoną w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów. Fundator określa w statucie szczegółowy cel fundacji rodzinnej.
Art. 4 ust. 1 ufr stanowi, że:
Fundacja rodzinna nabywa osobowość prawną z chwilą wpisu do rejestru fundacji rodzinnych.
Stosownie do art. 1 ust. 1 updop:
Ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji.
W myśl art. 1 ust. 3 pkt 3 updop:
Przepisy ustawy mają również zastosowanie do fundacji rodzinnych w organizacji.
Zatem, fundacja rodzinna, jako osoba prawna podlega zasadom opodatkowania dochodów osób prawnych na mocy art. 1 ust. 1 updop.
W tym miejscu wskazać należy na przepis art. 6 ust. 1 pkt 25 updop, który stanowi, że:
Zwalnia się od podatku fundację rodzinną.
Jednakże, zgodnie z art. 6 ust. 6-10 updop:
6. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 25, nie ma zastosowania do podatku, o którym mowa w art. 24b i art. 24q.
7. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 25, nie ma zastosowania do działalności gospodarczej fundacji rodzinnej wykraczającej poza zakres określony w art. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej.
8. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 25, nie ma zastosowania do osiąganych przez fundację rodzinną przychodów z najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, której przedmiotem jest przedsiębiorstwo, zorganizowana część przedsiębiorstwa lub składniki majątku służące prowadzeniu działalności przez beneficjenta, fundatora lub podmiot powiązany w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 z fundacją rodzinną, beneficjentem lub fundatorem, przy czym wielkość udziałów i praw, o których mowa w art. 11a ust. 2 pkt 1, wynosi co najmniej 5%.
9. Fundacja rodzinna w organizacji traci prawo do zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 25, w przypadku gdy nie została zgłoszona do rejestru fundacji rodzinnych w terminie sześciu miesięcy od dnia jej powstania albo postanowienie sądu rejestrowego odmawiające jej zarejestrowania stało się prawomocne, przy czym utrata prawa do zwolnienia następuje od dnia powstania fundacji rodzinnej w organizacji.
10.W przypadku, o którym mowa w ust. 9, fundacja rodzinna w organizacji jest obowiązana do:
1) złożenia zeznania, o którym mowa w art. 27 ust. 1, albo takich zeznań obejmujących okres od początku jej powstania oraz
2) zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę, przy czym odsetki nalicza się od następnego dnia po upływie terminu, o którym mowa w art. 27 ust. 1, do dnia zapłaty podatku włącznie.
Z powołanych przepisów wynika zatem, że co do zasady fundacje rodzinne są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, jednakże jak wskazano powyżej są pewne wyjątki.
Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia, czy sprzedaż udziałów w Spółce z o.o. przez Fundację rodzinną będzie stanowiła działalność gospodarczą, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o fundacji rodzinnej, i w konsekwencji czy fundacja rodzinna będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT w stosunku do przychodów osiągniętych ze sprzedaży tych udziałów.
Biorąc pod uwagę powyższe, w niniejszej sprawie mogą mieć zastosowanie przepisy art. 24r updop, zgodnie z którym:
1. W zakresie w jakim fundacja rodzinna prowadzi działalność gospodarczą wykraczającą poza zakres określony w art. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej stawka podatku, o którym mowa w art. 19, wynosi 25% podstawy opodatkowania.
2. Do fundacji rodzinnej, o której mowa w ust. 1, przepis art. 15 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
3. Do fundacji rodzinnej, o której mowa w ust. 1, nie stosuje się zwolnień i odliczeń określonych w art. 17-18f.
Wskazać należy, że fundacja rodzinna co do zasady nie będzie mogła wykonywać działalności gospodarczej w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 221). Wyjątek ma stanowić działalność, o której mowa w art. 5 ust. 1 ufr, zgodnie z którym:
Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2023 r. poz. 221) tylko w zakresie:
1) zbywania mienia, o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia;
2) najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie;
3) przystępowania do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze, mających swoją siedzibę w kraju albo za granicą, a także uczestnictwa w tych spółkach, funduszach, spółdzielniach oraz podmiotach;
4) nabywania i zbywania papierów wartościowych, instrumentów pochodnych i praw o podobnym charakterze;
5) udzielania pożyczek:
a) spółkom kapitałowym, w których fundacja rodzinna posiada udziały albo akcje,
b) spółkom osobowym, w których fundacja rodzinna uczestniczy jako wspólnik,
c) beneficjentom;
6) obrotu zagranicznymi środkami płatniczymi należącymi do fundacji rodzinnej w celu dokonywania płatności związanych z działalnością fundacji rodzinnej;
7) produkcji przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, z wyjątkiem przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, o ile ilość produktów roślinnych lub zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu, użytych do produkcji danego produktu stanowi co najmniej 50% tego produktu;
8) gospodarki leśnej.
Zgodnie z art. 5 ust. 3 ufr:
Przepis ust. 1 pkt 1 nie dotyczy praw wynikających z przystąpienia do podmiotów, o których mowa w ust. 1 pkt 3, i uczestnictwa w tych podmiotach oraz składników mienia, o których mowa w ust. 1 pkt 4.
Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż celem Fundacji jest gromadzenie mienia, zarządzanie nim w interesie beneficjentów oraz spełnianie świadczeń na rzecz beneficjentów Fundacji.
W uzasadnieniu do projektu ustawy o fundacji rodzinnej (Druk nr 2798) wskazano, że majątek fundacji rodzinnej, rozumiany jako aktywa, będzie stanowić mienie w rozumieniu Kodeksu cywilnego.
Zgodnie z art. 44 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1610 ze zm.):
Mieniem jest własność i inne prawa majątkowe.
Wyposażenie fundacji rodzinnej w aktywa będzie zadaniem fundatora, który przeniesie mienie przeznaczone na realizację celów fundacji rodzinnej i tym samym zasili fundusz założycielski. Wartość aktywów fundacji rodzinnej nie powinna być niższa niż 100 000 zł.
Wskazać należy, że art. 28 ust. 2 ufr stanowi:
Mienie wniesione do fundacji rodzinnej w drodze darowizny albo spadku przez:
1)fundatora lub jego małżonka, zstępnych, wstępnych lub rodzeństwo ‒ uważa się za wniesione przez fundatora;
2)inne osoby - uważa się za wniesione przez fundację rodzinną.
Biorąc pod uwagę powyższe, dla celów opodatkowania fundacji rodzinnej szczególne znaczenie ma prawidłowe ustalenie, czy fundacja ta prowadzi działalność zgodnie ze wskazanymi przez ustawodawcę wymogami. Zgodnie bowiem z art. 24r updop w zakresie, w jakim fundacja rodzinna prowadzi działalność gospodarczą wykraczającą poza zakres określony w art. 5 ufr, stawka CIT wynosi 25% podstawy opodatkowania.
W przedmiotowej sprawie należy zatem zbadać, czy sprzedaż udziałów w Sp. z o. o., które zostaną wniesione przez fundatora oraz przez partnerkę Fundatora w drodze darowizny do fundacji rodzinnej mieści się w zakresie określonym w art. 5 ufr.
Jak wskazano we wniosku, Pan A.A. (jako fundator) wniesie do Fundacji rodzinnej środki pieniężne na pokrycie funduszu założycielskiego o wartości określonej w statucie, 100 000 złotych polskich pochodzących z majątku osobistego fundatora. Fundator posiada 95% udziałów, a partnerka Fundatora posiada 5% udziałów w spółce prawa handlowego Sp. z o. o., która została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym (…) marca 2022 roku. Fundator i partnerka Fundatora wniosą posiadane udziały Spółki w drodze darowizny do Fundacji. Następnie Fundacja dokona sprzedaży posiadanych udziałów w Sp. z o. o. na rzecz zewnętrznego inwestora (podmiot nie będący udziałowcem w Sp. z o. o., niepowiązany kapitałowo ani osobowo z Fundatorem). Sprzedaż posiadanych udziałów w Sp. z o. o. planowana jest na lata 2024 lub 2025, dokładna data sprzedaży będzie zależeć od przebiegu negocjacji z inwestorem głównym celem Fundacji będzie gromadzenie mienia, w tym reinwestowanie środków uzyskanych ze sprzedaży udziałów w Spółce z o. o. Fundacja w okresie najbliższych kilku lat nie planuje wypłacać beneficjentom Fundacji ani Fundatorowi świadczeń pochodzących ze sprzedaży udziałów w Sp. z o. o. Wedle założeń Fundatora wypłata taka będzie mogła mieć miejsce jedynie w przypadku wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności (np. choroba Fundatora lub beneficjenta), jeśli zyski osiągane przez Fundację nie będą wystarczające na pokrycie wydatków związanych z tymi okolicznościami.
Wskazać należy, że jak wynika z art. 5 ufr, fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą w zakresie przystępowania do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze, mających swoją siedzibę w kraju albo za granicą, a także uczestnictwa w tych spółkach, funduszach, spółdzielniach oraz podmiotach. Może również nabywać i zbywać papiery wartościowe, instrumenty pochodne i prawa o podobnym charakterze. Ponadto, jak wynika z powołanego przepisu, fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą w zakresie zbywania mienia, o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia. Przy czym powyższe nie dotyczy praw wynikających z przystąpienia do podmiotów, o których mowa w ust. 1 pkt 3, i uczestnictwa w tych podmiotach oraz składników mienia, o których mowa w ust. 1 pkt 4 (art. 5 ust. 3 ufr).
Mając bowiem na względzie przywołany art. 5 ust. 3 ufr, stwierdzić należy, że fundacja rodzinna może prowadzić działalność polegającą na zbywaniu praw wynikających z przystąpienia do spółek handlowych oraz podmiotów o podobnym charakterze mających swoją siedzibę za granicą, nawet jeśli takie prawa, składniki mienia zostały nabyte wyłącznie w celu ich dalszego zbycia.
Na gruncie art. 5 ust. 1 pkt 3 ufr, fundacja rodzinna może przystępować do spółek handlowych i innych wymienionych w tym przepisie podmiotów, uczestniczyć w nich oraz wykonywać wszelkie prawa wynikające z tych tytułów, również z nich występować, czy zbywać części udziału.
Zatem, zdaniem organu, zbycie udziałów wniesionych do Fundacji przez fundatora oraz jego partnerkę w drodze darowizny mieści się w zakresie określonym w art. 5 ust. 1 pkt 3 ufr. W przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania art. 6 ust. 7 oraz art. 24r ust. 1 updop.
Mając na względzie, iż sprzedaż udziałów w Sp. z o. o. mieści się w zakresie działalności wskazanej w art. 5 ust. 1 pkt 3 urf, po stronie Fundacji Rodzinnej sprzedaż ww. udziałów przez fundację nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Przychód uzyskany ze sprzedaży tych udziałów będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT.
Tym samym sprzedaż udziałów w Sp. z o. o. przez Fundację rodzinną, będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT.
Zatem Państwa stanowisko odnośnie pytania nr 1 należy uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu opisu sprawy przedstawionego we wniosku, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA),
albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA),
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).