Ustalenie czy sprzedaż Udziałów w sp. z o.o. otrzymanych przez Fundację od Fundatora oraz jeszcze w fazie w organizacji, będzie zwolniona z opodatkowa... - Interpretacja - null

ShutterStock

Ustalenie czy sprzedaż Udziałów w sp. z o.o. otrzymanych przez Fundację od Fundatora oraz jeszcze w fazie w organizacji, będzie zwolniona z opodatkowa... - Interpretacja - 0114-KDIP2-1.4010.476.2024.2.KW

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Ustalenie czy sprzedaż Udziałów w sp. z o.o. otrzymanych przez Fundację od Fundatora oraz jeszcze w fazie w organizacji, będzie zwolniona z opodatkowania.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie ustalenia czy:

  • sprzedaż przez A. Fundację Rodzinną udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych- jest prawidłowe;
  • sprzedaż przez A. Fundację Rodzinną w organizacji udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych- jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania fundacji rodzinnej.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 25 września 2024 r. (data wpływu 27 września 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

A. Fundacja rodzinna w organizacji (dalej: "Wnioskodawca" lub "Fundacja") została powołana na podstawie aktu założycielskiego sporządzonego w formie aktu notarialnego zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (Dz. U. poz. 326 - zwana dalej "UFR"). Fundatorem jest A.A., osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, będąca polskim rezydentem podatkowym, podlegająca w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów. Beneficjentami fundacji będą poza fundatorem członkowie jego najbliższej rodziny. Fundacja została zgłoszona do rejestru fundacji rodzinnych w terminie wskazanym w art. 6 ust. 10 ustawy o CIT, tj. przed upływem 6 miesięcy od daty jej powstania.

Fundator wniósł mienie na pokrycie funduszu założycielskiego FR w wysokości 100.000 zł. Do dnia złożenia niniejszego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej fundacja rodzinna nie została jeszcze zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w (...), zatem posiada status fundacji w organizacji. Sąd rejestrowy nadał wnioskowi następującą sygnaturę: (...). Zgodnie z treścią art. 23 UFR Wnioskodawca działa więc jako fundacja rodzinna w organizacji.

Jednocześnie - co wynika wprost z treści art. 23 ust. 3 UFR - Wnioskodawca, działając jako fundacja rodzinna w organizacji może zarządzać we własnym imieniu posiadanym majątkiem i zapewniać jego ochronę, w szczególności nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywanym.

Fundator A. fundacji rodzinnej w organizacji posiada 100 % (sto procent) udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wpisanej do rejestru przedsiębiorców KRS dalej: "Spółka". Fundator A. fundacji rodzinnej w organizacji w przeciągu najbliższych 6 (sześciu) miesięcy wniesie (zgodnie z ustawą z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej) do FR wszystkie posiadane udziały w Spółce. Następnie w przeciągu 1 (jednego) miesiąca od przeniesienia udziałów w Spółce do fundacji rodzinnej Wnioskodawca dokona odpłatnego zbycia wszystkich przeniesionych udziałów na rzecz podmiotu trzeciego. Uzyskane ze sprzedaży przychody Wnioskodawca przeznaczy na dalszą działalność statutową, prowadzoną w celach zgodnych z ustawą z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej. Celem Fundacji będzie zarządzanie ww. mieniem, pomnażanie majątku oraz realizacja świadczeń na rzecz beneficjentów. Cele Fundacji będą zgodne z regulacjami UFR.

Wnioskodawca przeprowadzi transakcję zgodnie ze wskazanymi powyżej terminami, niezależnie od uprzedniego uzyskania wpisu FR do rejestru fundacji rodzinnych prowadzonego przez Sąd Okręgowy w (...), zatem podmiotem dokonującym sprzedaży udziałów będzie A. Fundacja Rodzinna albo A. Fundacja Rodzinna w organizacji. Pozostałe aspekty transakcji nie ulegną zmianie. W przypadku tej transakcji nie wystąpi sytuacja opisana w art. 6 ust. 9 Ustawy z dnia z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych tj. z dnia 7 grudnia 2023 r. (Dz.U. z 2023 r. poz. 2805).

Wnioskodawcą jest A. fundacja rodzinna w organizacji, w imieniu której działa fundator A.A.

Pytania

1.Czy sprzedaż przez A. Fundację Rodzinną udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych?

2.Czy sprzedaż przez A. Fundację Rodzinną w organizacji udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad 1. Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż udziałów przez A. Fundację Rodzinną podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej zwaną: "updop").

Ad 2. Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż udziałów przez A. Fundację Rodzinną w organizacji, przy przyjęciu że nie zaistnieje zdarzenie opisane w art. 6 ust. 9 updop, podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 25 updop.

Do obu pytań wnioskodawca przygotował następujące wspólne uzasadnienie:

Zgodnie z w art. 6 ust. 1 pkt 25 upodp zwalnia się od podatku dochodowego od osób prawnych fundację rodzinną. Ponadto należy w tym miejscu przywołać treść art. 6 ust. 7 updop, który stanowi, iż zwolnienie, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 25 upodp, nie ma zastosowania do działalności gospodarczej fundacji rodzinnej wykraczającej poza zakres określony w art. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej. Prawo nie różnicuje dopuszczalności sszstania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 25 upodp przez fundację lub fundację w organizacji, pod warunkiem, iż nie doszło do sytuacji opisanej w art. 6 ust. 9 updop - Fundacja rodzinna w organizacji straci prawo do zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 25, w przypadku gdy nie została zgłoszona do rejestru fundacji rodzinnych w terminie sześciu miesięcy od dnia jej powstania albo postanowienie sądu rejestrowego odmawiające jej zarejestrowania stało się prawomocne, przy czym utrata prawa do zwolnienia następuje od dnia powstania fundacji rodzinnej w organizacji.

Analizując powyższe należy dokonać badania, jaka działalność gospodarcza w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2023 r. poz. 221) wykracza poza brzmienie art. 5 UFR. W przedmiotowym stanie faktycznym analizie zostanie poddany art. 5 ust. 1 UFR. Zgodnie z powyżej przytoczoną normą prawną fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą w zakresie m.in. zbywania mienia, o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia; najmu, najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie, przystępowania do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze, mających swoją siedzibę w kraju albo za granicą, a także uczestnictwa w tych spółkach, funduszach, spółdzielniach oraz podmiotach. Zważyć należy, iż art. 5 ust. 3 UFR nie statuuje wymogu, wedle którego obrót prawami wynikającymi z przystąpienia czy uczestnictwa w spółce handlowej byłby w jakikolwiek sposób ograniczony w związku z wykonywaniem przez fundację rodzinną wszelkich praw związanych ze spółką. Z art. 5 ust. 3 UFR wprost wynika, iż w odniesieniu do działalności wskazanej w art. 5 ust. 1 pkt 3 i 4 tej ustawy nie stosuje się zakazu zbywania mienia - nawet nabytego wyłączenie w celu dalszego zbycia, więc sprzedaż taka wchodzi w zakres dozwolonej działalności gospodarczej jaką może prowadzić fundacja rodzinna, a przychód uzyskany ze sprzedaży udziałów podlega na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 updop zwolnieniu podmiotowemu.

W zdarzeniu przyszłym, którego dotyczy złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, A. fundacja rodzinna albo A. fundacja rodzinna w organizacji dokona zbycia udziałów polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zdaniem Wnioskodawcy odpłatne zbycie udziałów przez fundację rodzinną lub fundację rodzinną w organizacji podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych po stronie Fundacji. Odpłatne zbycie udziałów mieści się w zakresie działalności wskazanym w art. 5 ust. 1 pkt 3 i 4 w zw. art. 5 ust. 3 UFR.

Wnioskodawca zwraca uwagę, iż pomimo że przepisy dotyczące niniejszego stanu faktycznego są relatywnie nowe, zostało już wydanych kilka interpretacji indywidualnych, które potwierdzają powyższe stanowisko Wnioskodawcy. Przywołać należy m.in. Interpretację indywidualną z dnia 16 stycznia 2024 r., Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111- KDIB1-2.4010.577.2023.3.END, zgodnie z którą: „sprzedaż udziałów w sp. z o.o. wniesionych do fundacji rodzinnej przez fundatora mieści się w zakresie określonym w art. 5 ust. 1 pkt 3 ufr. W przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania art. 6 ust. 7 oraz art. 24r ust. 1 updop. W konsekwencji przychód Fundacji Rodzinnej ze sprzedaży udziałów nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, ponieważ przychód ten będzie zwolniony z podatku na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 updop.”

Na uwagę zasługuje także stanowisko wyrażone w Interpretacji indywidualnej z dnia 19 listopada 2023 r., Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.341.2023.2.EJ „Mając na względzie przywołany art. 5 ust. 3 ufr, stwierdzić należy, że fundacja rodzinna może prowadzić działalność polegającą na zbywaniu praw wynikających z przystąpienia do spółek handlowych oraz podmiotów o podobnym charakterze mających swoją siedzibę za granicą, nawet jeśli takie prawa i składniki mienia zostały nabyte wyłącznie w celu ich dalszego zbycia.”

Podobne stanowisko zostało wyrażone w interpretacji indywidualnej z dnia 19 października 2023 r., Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.340.2023.2.EJ, który stwierdził: „fundacja rodzinna będzie zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 updop w przypadku sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcji w spółkach zagranicznych. W konsekwencji, w przypadku zbycia udziałów w sp. z o.o. oraz akcji w spółkach zagranicznych przez fundację rodzinną, nie znajdzie zastosowania art. 6 ust. 7 oraz art. 24r ust. 1 updop”.

Zwracam także uwagę na stanowisko wyrażone w piśmie z dnia 15 lutego 2024 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB1-1.4010.750.2023.1.RH, który stwierdził, że "na gruncie art. 5 ust. 1 pkt 3 ufr, fundacja rodzinna może przystępować do spółek handlowych i innych wymienionych w tym przepisie podmiotów, uczestniczyć w nich oraz wykonywać wszelkie prawa wynikające z tych tytułów, również z nich występować, czy zbywać części udziału. Podkreślić należy, że zbywanie udziałów m.in. w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie mieści się w zakresie działalności wskazanej w art. 5 ust. 1 pkt 4 ufr. Zatem, zdaniem Organu, zbycie udziałów w sp. z o.o. otrzymanych od fundatora przez fundację rodzinną w organizacji mieści się w zakresie określonym w art. 5 ust. 1 pkt 3 ufr. W przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania art. 6 ust. 7 oraz art. 24r. ust. 1 ustawy o CIT".

W konsekwencji przychód Fundacji rodzinnej w organizacji ze zbycia udziałów w polskiej spółce z o.o. nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, ponieważ przychód ten będzie zwolniony z podatku na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT, a co za tym idzie stawka, o której mowa w art. 24r. ust. 1 ww. ustawy nie znajdzie zastosowania.

Reasumując fundacja rodzinna będzie zwolniona na postawie art. 6 ust. 1 pkt 25 updop, z opodatkowania sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Mając na uwadze brzmienie art. 6 ust. 1 pkt 25 oraz art. 6 ust. 7 updop w zw. z art. 5 ust. 3 UFR zbycie przez utworzoną przez Wnioskodawcę Fundację rodzinną udziałów w spółce z.o.o. będzie podlegało zwolnieniu od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

W myśl art. 4a pkt 36 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „updop”):

Ilekroć w ustawie jest mowa o fundacji rodzinnej – oznacza to fundację rodzinną albo fundację rodzinną w organizacji w rozumieniu ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (Dz. U. poz. 326).

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (Dz. U. z 2023 r. poz. 326, dalej: „ufr”):

Ustawa reguluje organizację i funkcjonowanie fundacji rodzinnej, w tym prawa i obowiązki fundatora i beneficjenta.

Z kolei zgodnie z art. 2 ust. 1 ufr:

Fundacja rodzinna jest osobą prawną utworzoną w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów. Fundator określa w statucie szczegółowy cel fundacji rodzinnej.

Art. 4 ust. 1 ufr stanowi, że

fundacja rodzinna nabywa osobowość prawną z chwilą wpisu do rejestru fundacji rodzinnych.

Stosownie do art. 1 ust. 1 updop:

Ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji.

W myśl art. 1 ust. 3 pkt 3 updop:

Przepisy ustawy mają również zastosowanie do fundacji rodzinnych w organizacji.

Zatem, fundacja rodzinna, jako osoba prawna podlegać będzie zasadom opodatkowania dochodów osób prawnych na mocy art. 1 ust. 1 updop.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 25 updop:

Zwalnia się od podatku fundację rodzinną.

Zgodnie z art. 6 ust. 6 -10 updop:

6. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 25, nie ma zastosowania do podatku, o którym mowa w art. 24b i art. 24q.

7. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 25, nie ma zastosowania do działalności gospodarczej fundacji rodzinnej wykraczającej poza zakres określony w art. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej.

8. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 25, nie ma zastosowania do osiąganych przez fundację rodzinną przychodów z najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, której przedmiotem jest przedsiębiorstwo, zorganizowana część przedsiębiorstwa lub składniki majątku służące prowadzeniu działalności przez beneficjenta, fundatora lub podmiot powiązany w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 z fundacją rodzinną, beneficjentem lub fundatorem, przy czym wielkość udziałów i praw, o których mowa w art. 11a ust. 2 pkt 1, wynosi co najmniej 5%.

9. Fundacja rodzinna w organizacji traci prawo do zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 25, w przypadku gdy nie została zgłoszona do rejestru fundacji rodzinnych w terminie sześciu miesięcy od dnia jej powstania albo postanowienie sądu rejestrowego odmawiające jej zarejestrowania stało się prawomocne, przy czym utrata prawa do zwolnienia następuje od dnia powstania fundacji rodzinnej w organizacji.

10. W przypadku, o którym mowa w ust. 9, fundacja rodzinna w organizacji jest obowiązana do:

1) złożenia zeznania, o którym mowa w art. 27 ust. 1, albo takich zeznań obejmujących okres od początku jej powstania oraz

2) zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę, przy czym odsetki nalicza się od następnego dnia po upływie terminu, o którym mowa w art. 27 ust. 1, do dnia zapłaty podatku włącznie.

Zatem, fundacje rodzinne zostały, co do zasady, objęte podmiotowym zwolnieniem od podatku dochodowego od osób prawnych, jednakże jak wskazano powyżej są pewne wyjątki.

Ad. 1

Państwa wątpliwości w zakresie pytania 1 dotyczą ustalenia czy ‒ sprzedaż przez A. Fundację Rodzinną udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zwolnienie, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT nie znajdzie zastosowania do fundacji rodzinnych wykonujących działalność gospodarczą inną, niż działalność gospodarcza, której wykonywanie przez fundację rodzinną dopuszczają przepisy ustawy o fundacji rodzinnej.

Działalność prowadzona przez fundację rodzinną poza dozwolonym zakresem wskazanym w ww. art. 5 ufr, będzie podlegała opodatkowaniu na podstawie przepisu art. 24r updop, zgodnie z którym:

1. W zakresie w jakim fundacja rodzinna prowadzi działalność gospodarczą wykraczającą poza zakres określony w art. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej stawka podatku, o którym mowa w art. 19, wynosi 25% podstawy opodatkowania.

2. Do fundacji rodzinnej, o której mowa w ust. 1, przepis art. 15 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

3. Do fundacji rodzinnej, o której mowa w ust. 1, nie stosuje się zwolnień i odliczeń określonych w art. 17-18f.

Wskazać należy, że fundacja rodzinna co do zasady nie będzie mogła wykonywać działalności gospodarczej w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 221 ze zm., dalej: „prawo przedsiębiorców”). Wyjątek ma stanowić działalność, o której mowa w art. 5 ust. 1 ufr.

Zgodnie z art. 5 ufr:

1. Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2023 r. poz. 221) tylko w zakresie:

1) zbywania mienia, o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia;

2) najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie;

3) przystępowania do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze, mających swoją siedzibę w kraju albo za granicą, a także uczestnictwa w tych spółkach, funduszach, spółdzielniach oraz podmiotach;

4) nabywania i zbywania papierów wartościowych, instrumentów pochodnych i praw o podobnym charakterze;

5) udzielania pożyczek:

a) spółkom kapitałowym, w których fundacja rodzinna posiada udziały albo akcje,

b) spółkom osobowym, w których fundacja rodzinna uczestniczy jako wspólnik,

c) beneficjentom;

6) obrotu zagranicznymi środkami płatniczymi należącymi do fundacji rodzinnej w celu dokonywania płatności związanych z działalnością fundacji rodzinnej;

7) produkcji przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, z wyjątkiem przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, o ile ilość produktów roślinnych lub zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu, użytych do produkcji danego produktu stanowi co najmniej 50% tego produktu;

8) gospodarki leśnej.

2. Działalność, o której mowa w ust. 1 pkt 7 i 8, fundacja rodzinna może wykonywać wyłącznie w związku z prowadzonym gospodarstwem rolnym.

3. Przepis ust. 1 pkt 1 nie dotyczy praw wynikających z przystąpienia do podmiotów, o których mowa w ust. 1 pkt 3, i uczestnictwa w tych podmiotach oraz składników mienia, o których mowa w ust. 1 pkt 4.

Natomiast, w myśl art. 5 ust. 3 ufr:

Przepis ust. 1 pkt 1 nie dotyczy praw wynikających z przystąpienia do podmiotów, o których mowa w ust. 1 pkt 3, i uczestnictwa w tych podmiotach oraz składników mienia, o których mowa w ust. 1 pkt 4.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż celem Fundacji rodzinnej jest zarządzanie ww. mieniem, pomnażanie majątku oraz realizacja świadczeń na rzecz beneficjentów.

W uzasadnieniu do projektu ustawy o fundacji rodzinnej (Druk nr 2798) wskazano, że majątek fundacji rodzinnej, rozumiany jako aktywa, będzie stanowić mienie w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Wyposażenie fundacji rodzinnej w początkowe aktywa będzie zadaniem fundatora, który przeniesie mienie przeznaczone na realizację celów fundacji rodzinnej i tym samym zasili początkowo fundusz założycielski. Wartość aktywów fundacji rodzinnej nie powinna być niższa niż 100 000 złotych.

Zgodnie z art. 44 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.):

Mieniem jest własność i inne prawa majątkowe.

Biorąc pod uwagę powyższe, dla celów opodatkowania fundacji rodzinnej szczególne znaczenie ma prawidłowe ustalenie, czy fundacja ta prowadzi działalność zgodnie ze wskazanymi przez ustawodawcę wymogami. Zgodnie bowiem z art. 24r updop w zakresie, w jakim fundacja rodzinna prowadzi działalność gospodarczą wykraczającą poza zakres określony w art. 5 ufr, stawka CIT wynosi 25% podstawy opodatkowania.

W przedmiotowej sprawie należy zatem zbadać, czy sprzedaż udziałów w spółce z o.o. wniesionych do fundacji rodzinnej, mieści się w zakresie określonym w art. 5 ufr.

Jak wynika z opisu sprawy, A. Fundacja rodzinna w organizacji została powołana na podstawie aktu założycielskiego sporządzonego w formie aktu notarialnego. Fundatorem jest A.A., osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Beneficjentami fundacji będą poza fundatorem członkowie jego najbliższej rodziny. Fundacja została zgłoszona do rejestru fundacji rodzinnych w terminie wskazanym w art. 6 ust. 10 ustawy o CIT, tj. przed upływem 6 miesięcy od daty jej powstania. Fundator wniósł mienie na pokrycie funduszu założycielskiego FR w wysokości 100.000 zł. Fundator A. fundacji rodzinnej w organizacji posiada 100 % udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Fundator A. fundacji rodzinnej w organizacji w przeciągu najbliższych 6 miesięcy wniesie do FR wszystkie posiadane udziały w Spółce. Następnie w przeciągu 1 (jednego) miesiąca od przeniesienia udziałów w Spółce do fundacji rodzinnej Wnioskodawca dokona odpłatnego zbycia wszystkich przeniesionych udziałów na rzecz podmiotu trzeciego. Uzyskane ze sprzedaży przychody Wnioskodawca przeznaczy na dalszą działalność statutową. Celem Fundacji będzie zarządzanie ww. mieniem, pomnażanie majątku oraz realizacja świadczeń na rzecz beneficjentów. Cele Fundacji będą zgodne z regulacjami UFR.

Jak wynika z art. 5 ufr, fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą w zakresie przystępowania do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze, mających swoją siedzibę w kraju albo za granicą, a także uczestnictwa w tych spółkach, funduszach, spółdzielniach oraz podmiotach. Ponadto, jak wynika z powołanego przepisu, fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą w zakresie zbywania mienia, o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia. Przy czym powyższe nie dotyczy praw wynikających z przystąpienia do podmiotów, o których mowa w ust. 1 pkt 3, i uczestnictwa w tych podmiotach (art. 5 ust. 3 ufr).

Mając na względzie przywołany art. 5 ust. 3 ufr, stwierdzić należy, że fundacja rodzinna może prowadzić działalność polegającą na zbywaniu praw wynikających z przystąpienia do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze a także papierów wartościowych, instrumentów pochodnych i praw o podobnym charakterze, nawet jeśli takie prawa i składniki mienia zostały nabyte wyłącznie w celu ich dalszego zbycia.

Na gruncie art. 5 ust. 1 pkt 3 ufr, fundacja rodzinna może przystępować do spółek handlowych i innych wymienionych w tym przepisie podmiotów, uczestniczyć w nich oraz wykonywać wszelkie prawa wynikające z tych tytułów, również z nich występować czy zbywać części udziału. Podkreślić należy, że zbywanie udziałów w Sp. z o.o. nie mieści się w zakresie działalności wskazanej w art. 5 ust. 1 pkt 4 ufr.

Wobec powyższego, zdaniem organu, sprzedaż udziałów w sp. z o.o. otrzymanych przez Fundację od Fundatora bez względu na upływ czasu pomiędzy wniesieniem a sprzedażą inwestorowi, mieści się w zakresie określonym w art. 5 ufr. A zatem, w przedmiotowej sprawie nie będzie miał zastosowania art. 6 ust. 7 oraz art. 24r ust. 1 updop.

W konsekwencji przysporzenie Fundacji, otrzymane w związku ze sprzedażą opisanych udziałów, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym, ponieważ dochód ten będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 updop.

W świetle powyższego Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 należało uznać za prawidłowe.

Ad. 2

Należy podkreślić, że cytowany wyżej art. 4a pkt 36 updop wskazuje, że:

Ilekroć w ustawie jest mowa o fundacji rodzinnej - oznacza to fundację rodzinną albo fundację rodzinną w organizacji w rozumieniu ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (Dz.U. poz. 326).

Stosownie do art. 1 ust. 1 i 3 updop:

1.Ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji.

2.Przepisy ustawy mają również zastosowanie do fundacji rodzinnych w organizacji.

Zgodnie z art. 23 ust. 3 ufr:

Fundacja rodzinna w organizacji zarządza we własnym imieniu posiadanym majątkiem i zapewnia jego ochronę, w szczególności nabywa prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciąga zobowiązania, pozywa i jest pozywana.

Należy zatem stwierdzić, że zwolnienie, o którym mowa w art.6 ust. 1 pkt 25 updop może znaleźć zastosowanie także w sytuacji, gdy sprzedaż udziałów w sp. z o.o. otrzymanych przez Fundację zostanie dokonana przed wpisem Fundacji do właściwego rejestru.

Ponadto, zgodnie z powołanym już wyżej art. 6 ust. 9 i 10 ufr:

9. Fundacja rodzinna w organizacji traci prawo do zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 25, w przypadku gdy nie została zgłoszona do rejestru fundacji rodzinnych w terminie sześciu miesięcy od dnia jej powstania albo postanowienie sądu rejestrowego odmawiające jej zarejestrowania stało się prawomocne, przy czym utrata prawa do zwolnienia następuje od dnia powstania fundacji rodzinnej w organizacji.

10. W przypadku, o którym mowa w ust. 9, fundacja rodzinna w organizacji jest obowiązana do:

1) złożenia zeznania, o którym mowa w art. 27 ust. 1, albo takich zeznań obejmujących okres od początku jej powstania oraz

2) zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę, przy czym odsetki nalicza się od następnego dnia po upływie terminu, o którym mowa w art. 27 ust. 1, do dnia zapłaty podatku włącznie.

Odnosząc się do powyższego, zdaniem organu w sytuacji gdy sprzedaż udziałów w sp. z o.o. otrzymanych przez Fundację nastąpi przed wpisem Fundacji do właściwego rejestru (tj. w momencie, gdy Fundacja będzie fundacją rodzinną w organizacji), otrzymane przez Fundację przysporzenie korzystać będzie ze zwolnienia, określonego w art. 6 ust. 1 pkt 25 – przy założeniu, że sąd rejestrowy dokona ostatecznie wpisu Fundacji do rejestru.

Zatem, gdyby do zbycia udziałów w sp. z o.o. doszło jeszcze w fazie przedrejestracyjnej, nie powoduje to dla fundacji rodzinnej w organizacji innych skutków prawnych niż dla fundacji rodzinnej nie posiadającej już tego statusu.

W świetle powyższego Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA) albo

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).