Spółka, która zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej, prowadziła działalność w zakresie kupna, sprzedaży, wynajmu oraz zar... - Interpretacja - null

ShutterStock

Czy przekazanie zysku na kapitał zapasowy można rozpoznać jako koszt uzyskania przychodu?

Temat interpretacji

Przekazanie zysku na kapitał zapasowy jako koszt uzyskania przychodu

Spółka, która zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej, prowadziła działalność w zakresie kupna, sprzedaży, wynajmu oraz zarządzania nieruchomościami. W 2023 roku podjęto decyzję o przekazaniu zysku z 2022 roku na kapitał zapasowy. Spółka przewidywała, że w przyszłości podobne decyzje będą podejmowane, a część zysków może być przeznaczona na pokrycie ewentualnych strat bilansowych lub wypłatę dywidendy.

Spółka zadała kilka pytań dotyczących możliwości rozpoznania kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15cb ustawy o CIT w kontekście przekazania zysku na kapitał zapasowy. Główne pytania dotyczyły m.in. możliwości rozliczenia kosztu uzyskania przychodu w trzech latach podatkowych po wniesieniu dopłaty lub podwyższeniu kapitału zapasowego, sposobu ustalania stopy referencyjnej NBP dla celów kalkulacji tego kosztu oraz zasadności uwzględnienia kosztów podatkowych, jeśli wypłata dywidendy z kapitału zapasowego nastąpi po upływie trzech lat.

Stanowisko organu podatkowego

Organ podatkowy potwierdził, że na podstawie art. 15cb ustawy CIT, spółka może rozliczać koszty uzyskania przychodów przez trzy lata, począwszy od roku wniesienia dopłat lub przekazania zysków na kapitał zapasowy. W każdym z tych lat wartość tego kosztu nie może przekraczać 250 000 zł.

Kalkulacja kosztów uzyskania przychodu powinna opierać się na stopie referencyjnej NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego rok podatkowy, w którym spółka rozlicza ten koszt. Wskazano, że przy przekazaniu zysku za 2022 rok na kapitał zapasowy, stopa referencyjna z końca 2022 roku powinna być stosowana do rozliczenia w 2023 roku.

Dodatkowo, wskazano, że przepisy nie wymagają, aby cały zysk przekazywany na kapitał zapasowy był objęty odliczeniem kosztów uzyskania przychodu. W przypadku, gdy spółka rozdysponuje część zysków na inne cele, np. wypłatę dywidendy, ma prawo do rozliczenia kosztów uzyskania przychodu z części zysku przekazanego na kapitał zapasowy.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 30 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.394.2024.1.SP