Ulga badawczo-rozwojowa - Interpretacja - null

ShutterStock

Ulga badawczo-rozwojowa - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Ulga badawczo-rozwojowa

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 lipca 2024 r., wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 18 września 2024 r. (data wpływu 19 września 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca będący spółką akcyjną będącą podatkiem podatku dochodowego od osób prawnych (zwana dalej: „SPÓŁKĄ”, „WNIOSKODAWCĄ”), prowadzi działalność gospodarczą, ma siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium RP.

Przedmiotem przeważającej działalności SPÓŁKI jest: Produkcja urządzeń, instrumentów oraz wyrobów medycznych, włączając dentystyczne (PKD 32.50 Z).

I.Opis działalności Spółki

SPÓŁKA X S.A. oferuje produkty z zakresu wyrobów medycznych oraz higienicznych. W początkowym okresie przedmiotem działalności firmy była (…). SPÓŁKA szybko stała się jednym z największych w Polsce producentów (…).

Następnie (od 2022), SPÓŁKA rozszerzyła linię swoich produktów o (…).

W przyszłości SPÓŁKA planuje rozszerzać swoją ofertę o nowe produkty z szeroko rozumianej branży ochrony zdrowia i życia ludzkiego.

SPÓŁKA posiada także bogaty park maszynowy oraz własne laboratorium.

Doświadczony, kreatywny zespół pracowników działu badawczo-rozwojowego pozwala Spółce na szybkie opracowywanie i wdrażanie do produkcji własnych produktów.

Powyższą działalność, w zależności od „etapu” produkcji, mogą stanowić prace badawczo- rozwojowe (od zaprojektowania produktu poprzez przygotowanie dokumentacji technicznej, przeprowadzenia testów prototypu produktu do etatu wdrożenia do produkcji) bądź standardowa produkcja w oparciu o opracowaną już dokumentację techniczną produktów, która nie ma cech działalności badawczo-rozwojowej.

SPÓŁKA przykłada ogromną wagę do jakości naszych produktów oraz procesów produkcyjnych. Nieustanna dbałość o najwyższe standardy jest potwierdzona szeregiem międzynarodowych certyfikatów, które świadczą o zaangażowaniu Wnioskodawcy w zapewnienie bezpieczeństwa, skuteczności i zrównoważonego rozwoju. SPÓŁKA posiada certyfikaty:

ISO 9001: Gwarantujący najwyższą jakość zarządzania i ciągłe doskonalenie procesów.

ISO 13485: Przeznaczony dla producentów wyrobów medycznych, zapewniający spełnienie rygorystycznych wymagań w zakresie jakości i bezpieczeństwa.

SPÓŁKA wdrożyła następujące standardy zarządzania:

GMP (Good Manufacturing Practice) Zapewniający, że produkty są wytwarzane i kontrolowane zgodnie z najwyższymi standardami jakości.

IFS (International Featured Standards): Potwierdzający wysoką jakość procesów i produktów higienicznych oraz związanych z bezpieczeństwem.

MDR (Medical Device Regulation): Gwarantujący, że nasze wyroby medyczne spełniają najnowsze wymogi regulacyjne UE.

II.Obszary działalności B+R

Działalność Spółki w zakresie B+R obejmuje następujące obszary:

1) tworzenie „od zera” nowego produktu (np. (…)) na podstawie zapotrzebowania zgłaszanego przez dział sprzedaży poprzez zaprojektowanie (opracowanie) nowego produktu i sporządzenie dokumentacji technicznej nowego produktu bądź opracowanie nowego procesu produkcyjnego w celu wytworzenia „od zera” nowego produktu.

Opisywane działania B+R dotyczą procesów, w których dział sprzedaży (po dokonaniu analizy rynku) zgłasza zapotrzebowanie na nowy produkt. Podejmowane przez SPÓŁKĘ prace badawczo-rozwojowe mają na celu zaprojektowanie (opracowanie) nowego produktu i sporządzenie dokumentacji technicznej nowego produktu bądź opracowanie nowego procesu produkcyjnego w celu wytworzenia „od zera” nowego produktu zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi.

Przykład nr 1 - proces prac badawczo-rozwojowych na nową (…)

W przypadku produktu nowych rodzajów (…) (nowych produktów) następujące najpierw badanie rynku w celu weryfikacji i oszacowania potencjalnego zainteresowania (popytu) na dany typ (…).

Po identyfikacji przez dział sprzedaży zapotrzebowania rynkowego na nowy rodzaj (…) następuje spotkanie działu badawczo-rozwojowego, w którym biorą udział członkowie zarządu, kierownik działu badawczo-rozwojowego, kierownik produkcji, technolodzy, pracownicy działu sprzedaży, pracownicy laboratorium oraz pracownicy innych działów jeśli jest to konieczne.

W przypadku podjęcia decyzji o tworzeniu nowego produktu technolodzy wraz z innymi członkami działu badawczo-rozwojowego opracowuje projekt nowej (…). Określa się (…). Powyższe parametry są niezwykle istotne, gdyż np. (…).

Technolog wraz z innymi członkami działu badawczo-rozwojowego, opracowuje technologię wykonania (…) (co znajduje odzwierciedlenie w karcie projektu prowadzonej dla każdego nowego produktu), aby możliwa była certyfikacja (…) czy złożenie przez SPÓŁKĘ deklaracji, iż (…) jest zgodna z europejskimi normami (dotyczy (…)).

Technolog wraz z innymi członkami działu badawczo-rozwojowego opracowuje także proces produkcji nowej (…). Wyszukuje się i kupuje najpierw maszynę do produkcji (…), aby wykonać na niej prototypowe serie nowej (…). Po zakupie maszyny następuje ustawienie i kalibracja maszyny zgodnie z wcześniej opracowaną przez pracowników działu badawczo-rozwojowego marszrutą technologiczną - w tych pracach biorą udział m.in. kierownik produkcji, technolog, operatorzy maszyny. Jednocześnie, wybierany jest i zakupywany surowiec na partie próbne nowej (…).

Opracowywany jest także sposób pakowania nowej (…), ustalana wielkość opakowania oraz kupowane są opakowania, w które będą pakowane próbne partie (…). Sposób pakowania (…) jest istotny, gdyż (…) w trakcie transportu czy leżąc na półkach np. w markecie nie mogą stracić swoich właściwości filtrujących.

Po zakupie surowców oraz opracowaniu opakowań zostaje wyprodukowana seria próbna (…). Prototypowe (…) są poddawane badaniom (m.in. (…)) najpierw we własnym laboratorium. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości członkowie działu badawczo-rozwojowego określają przyczynę nieprawidłowości i następuje zmiana bądź w procesie produkcyjnym bądź np. dobór innego rodzaju surowca.

Następnie jest produkowana kolejna próbna seria (…), ale w skali przemysłowej (opisanej poniżej), które następnie poddawana jest badaniom we własnym laboratorium. W przypadku pozytywnej weryfikacji przez własne laboratorium, spełnienia najważniejszych wymaganych przez normy parametrów dla (…) (typu: oddychalność, wytrzymałość, stopień filtracji) prototypowe (…) są wysyłane do zewnętrznego akredytowanego laboratorium celem przeprowadzenia testów (badań) pod kątem spełniania stosownych norm. Po przeprowadzeniu badań przez zewnętrzne akredytowane laboratorium wydaje akredytowane badania (…).

Na podstawie takiego badania dokonywana jest certyfikacja (…) w jednostce certyfikującej, co jest wymogiem prawnym, aby możliwe było wprowadzenie (…) do sprzedaży. Na (…)znajduje się oznakowanie zatwierdzone przez zewnętrzne akredytowane laboratorium. Na terenie EU prowadzona jest bowiem lista laboratoriów, które mają prawo dokonywać certyfikacji (…). Nie można dokonać certyfikacji na podstawie opinii laboratorium, którego nie ma na liście unijnej.

Natomiast w przypadku (…) na podstawie badania zewnętrznego akredytowanego laboratorium Spółka dokonuje deklaracji CE oraz zgłoszenia do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Obowiązek przechowywania powyższej dokumentacji trwa przez okres 10 lat.

W związku z powyższym Spółka przechowuje próbki z każdej próbnej i seryjnej partii produktów.

Wstępne testy nowej (…) są przeprowadzane zazwyczaj na jednej maszynie danego typu. Natomiast testy próbne przemysłowe przed zatwierdzeniem nowej (…) do seryjnej produkcji były wykonywane na pełnym zestawie maszyn składających się na cały ciąg produkcyjny, tak aby przetestować próbną partię (…) w warunkach produkcji przemysłowej.

Ze względu na fakt, iż produkcja (…) jest produkcją przemysłową konieczne jest przeprowadzenie testów przemysłowych nowej (…) w cyklu co najmniej kilkugodzinnym (niektóre testy mogą trwać do kilku tygodni) przez co najmniej dwie zmiany operatorów maszyn, gdyż inaczej zachowuje się maszyna w ciągu pierwszych godzin produkcji, a inaczej po kilku czy kilkunastu czy kilkudziesięciu godzinach pracy. W toku produkcji następuje wiele procesów mechanicznych, które „docierają” się w trakcie produkcji. Samo ustawianie maszyn do produkcji (…) może zająć od jednej do kilku godzin. Zespół działu badawczo-rozwojowego posiada unikatowe know-how w zakresie kalibrowania i uruchamiania produkcji, dzięki czemu jest w stanie we własnym zakresie uruchamiać produkcję nowych produktów. Sam bowiem zakup maszyny nie powoduje, iż możliwa jest produkcja (…). Bez odpowiedniego ustawienia i kalibracji maszyny, prawidłowego opracowania marszruty technologicznej, odpowiedniego doboru surowców niemożliwe jest prowadzenie wielkoseryjnej przemysłowej produkcji.

Należy wskazać, iż (…).

Ponadto, ze względu na wysoką wydajność maszyn do produkcji (…). Nie jest bowiem możliwe wyprodukowanie prototypu (…) w ilości kilku czy kilkunastu sztuk. Aby zapewnić odpowiednią, powtarzalną jakości nowej (…) w skali przemysłowej oraz dokonać certyfikacji (…) lub zgłoszenia (…), konieczne jest wykonanie co najmniej kilku tysięcy sztuk nowego typu (…) w ciągu co najmniej kilku dób próbnej pracy maszyn. Próbna seria przemysłowa dla danego produktu jest wykonywana na wielu liniach produkcyjnych (zespołach maszyn) jednocześnie. Jest to niezbędne, gdyż podczas próbnej produkcji seryjnej mogą się pojawić błędy w procesie produkcji bądź wynikające z nieodpowiedniego doboru materiałów czy np. nieprawidłowym ułożeniu (…). Konieczne jest zatem dokładne przetestowanie nowego produktu w skali przemysłowej zanim on trafi do seryjnej produkcji, gdyż błędy podczas seryjnej produkcji są niezwykle kosztowe. Dla zobrazowania skali produkcji seryjnej należy wskazać, iż Spółka (…)!

Wnioskodawca w 2021 r., wyprodukował ok. (…). W związku z powyższym, każdy ewentualny dzień produkcji (...) z błędami spowodowałby olbrzymie straty.

Po dokonaniu powyższych czynności następuje zatwierdzenie (…) do seryjnej produkcji i na tym etapie kończą się prace badawczo-rozwojowe, a zaczyna seryjna produkcja.

Do procesu certyfikacji (…) było także potrzebne wprowadzenie ISO i zbioru dobrych praktyk produkcyjnych (GMP), które gwarantują wysoką, powtarzalną jakość produkcji.

Należy wskazać, iż Spółka wprowadziła do produkcji łącznie kilkadziesiąt rodzajów wysokiej jakości (…).

Także w przypadku gdy koniecznie jest dokonanie ulepszeń dotychczasowych produktów Spółka prowadzi prace badawczo-rozwojowe mające na celu ulepszenia dotychczasowych produktów poprzez poprawę ich właściwości, itp.

W przypadku produkcji (…) na zlecenie zewnętrznych firm (produkcja (…) pod marką firmy zlecającej produkcję) proces prowadzenia prac badawczo-rozwojowych nad opracowaniem takich nowych produktów był analogiczny jak opisany powyżej.

Przykład nr 2 - proces prac badawczo-rozwojowych na nową (…)

W przypadku produktu nowych rodzajów (…) (nowych produktów) następuje najpierw badanie rynku w celu weryfikacji i oszacowania potencjalnego zainteresowania (popytu) na dany rodzaj (…). Dokonywana jest wstępna analiza biznesowa czy warto nowy rodzaj (…) produkować. Przykładowo (…). Natomiast, przykładowo (…).

Po identyfikacji przez dział sprzedaży zapotrzebowania rynkowego na nowy rodzaj (…) następuje spotkanie działu badawczo-rozwojowego, w którym biorą udział członkowie zarządu, kierownik działu badawczo-rozwojowego, kierownik produkcji, technolog, pracownicy działu sprzedaży, pracownicy laboratorium oraz pracownicy innych działów jeśli jest to konieczne.

W przypadku podjęcia decyzji o tworzeniu nowej (…), technolog wraz z innymi członkami działu badawczo-rozwojowego, opracowuje projekt nowego rodzaju (…). Opracowywana jest unikatowa, innowacyjna formuła (…). Określana jest ilość (procent) nasączenia (…).

Wybierane są surowce (biodegradowalne, niebiodegradowalne) w zależności od tego do jakich celów ma dana (…) być zastosowana i do jakich odbiorców jest adresowana (Spółka produkuje (…)). Do produkcji (…) potrzebne są takie surowce jak (…).

Opracowuje się także proces produkcji. Przykładowo określa się (…).

Opracuje się także projekt (…).

Po stworzeniu (…) wykonywana jest mała seria próbna nowych (…). Seria ta następnie jest badana we własnym laboratorium Spółki.

Jeśli wynik badania jest pozytywny to (…) są wysyłane do zewnętrznego akredytowanego laboratorium w celu wykonania testów biokompatybilności. Sprawdzenie biokompatybilności podlega bowiem cały „zestaw” tj. (…). Testy te mają sprawdzić czy w (…).

W przypadku pozytywnych wyników testów biokompatybilności, dokonuje się produkcji próbnej serii (…) w skali przemysłowej (test próbny produkcyjny), aby sprawdzić czy właściwości, skład (…) nie ulegnie zmianie w toku produkcji w skali przemysłowej.

Ze względu na fakt, iż produkcja (…) jest produkcją przemysłową wieloseryjną konieczne jest przetestowanie produkcji w cyklu co najmniej dwuzmianowym (co najmniej dwie zmiany operatorów maszyn), gdyż inaczej zachowuje się maszyna w ciągu pierwszych godzin produkcji (na wolnej prędkości przy niskiej wydajności), a inaczej po kilku czy kilkunastu czy kilkudziesięciu godzinach pracy (przy wysokiej prędkości i wysokiej wydajności). W toku produkcji występuje wiele parametrów i czynników wpływających na procesy mechaniczne i chemiczne, które „docierają” się w trakcie produkcji. Należy zoptymalizować procesy (…). W związku ze skomplikowanym procesem produkcyjnym tzw. „brakowość” w seriach próbnych jest bardzo wysoka. Walidacja maszyn następuje bowiem metodą testów próbnych. Samo ustawianie maszyny do produkcji (…) może zająć od jednej do kilku godzin. Zespół działu badawczo-rozwojowego posiada unikatowe know-how w zakresie kalibrowania i uruchamiania produkcji, dzięki czemu jest w stanie we własnym zakresie uruchamiać produkcję nowych (…) i innych innowacyjnych produktów.

Ze względu na wydajność maszyn do produkcji (…) (ok. 60 opakowań na minutę) (…).

Dla zobrazowania skali produkcji należy wskazać, iż Spółki może wyprodukować do ok. 1.5 mln opakowań (…) miesięcznie.

Po wyprodukowaniu próbnej serii (…) w skali przemysłowej są one poddawane testom (kontroli) we własnym laboratorium. Jeśli wynik testów jest pozytywny następuje zatwierdzenie do seryjnej produkcji i na tym etapie kończą się prace badawczo-rozwojowe i zaczyna seryjna produkcja. Często próbna partia bądź próbki z takiej partii odkładana jest na kilka miesięcy i ponownie badana.

Spółka wprowadziła do produkcji łącznie kilkadziesiąt rodzajów (…) o szerokim wachlarzu zastosowania.

Także w przypadku gdy koniecznie jest dokonanie ulepszeń dotychczasowych produktów Spółki prowadzi prace badawczo-rozwojowe mające na celu ulepszenia dotychczasowych produktów poprzez poprawę ich właściwości, itp.

W przypadku produkcji (…) na zlecenie firmy zewnętrznej (produkcja (…) pod marką firmy zlecającej produkcję) proces prowadzenia prac badawczo-rozwojowych nad opracowaniem takich nowych produktów był analogiczny jak opisany powyżej.

Zdaniem Spółki, wskazana powyżej działalność ma walor działalności innowacyjnej i badawczo-rozwojowej na skalę przedsiębiorstwa, ponieważ realizacja „od zera” nowego produktu na podstawie zapotrzebowania zgłaszanego przez dział sprzedaży poprzez zaprojektowanie (opracowanie) nowego produktu i sporządzenie dokumentacji technicznej nowego produktu lub opracowanie nowego procesu produkcyjnego w celu wytworzenia „od zera” nowego produktu zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi wymaga kreatywnego, twórczego podejścia, przeanalizowania możliwości „wytworzenia” lub „usprawnienia” nowego produktu oraz przygotowania optymalnego rozwiązania pod względem konstrukcyjnym. Konieczne jest stworzenie „od zera” dokumentacji technicznej lub opracowania nowego procesu produkcyjnego dotychczas nie stosowanego w Spółce. Takie innowacyjne rozwiązania dotychczas nie istniały w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy, gdyż dopiero wskutek wprowadzenia do oferty nowych produktów te rozwiązania technologiczne są opracowywane, testowane i wdrażane do zastosowania w seryjnej produkcji.

Należy podkreślić, Spółka działa w zakresie produktów do ochrony zdrowia i życia ludzi. Zatem, nowe produkty muszą spełniać stosowne normy techniczne, BHP, wymogi prawa (…). W przypadku (…).

Do realizacji takich prac badawczo-rozwojowych niezbędne jest posiadanie odpowiedniego zespołu ludzkiego posiadające wysokie kompetencje i know-how w zakresie projektowania i wdrażania innowacyjnych, twórczych rozwiązań technicznych oraz odpowiedniego parku maszynowego, specjalistycznych urządzeń laboratoryjnych.

Każdy nowy produkt wymaga przeprowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Prace te wykonywane są według z góry określonego schematu (opisanego poniżej) prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w celu osiągnięcia oczekiwanych przez rynek parametrów, co jednoznacznie wskazuje, iż działalność badawczo-rozwojowa Spółki jest prowadzona w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia.

Powyższa działalność Spółki ma na celu łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych lub ulepszonych produktów oraz procesów produkcyjnych, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich.

2) Opracowywanie i wdrażanie usprawnień w procesie produkcyjnym prowadzących do zwiększenia funkcjonalności produktów lub optymalizacji np. kosztowej w procesie produkcyjnym nowych produktów lub ulepszenia dotychczasowych produktów poprzez udoskonalenie ich właściwości.

Opisywane działania B+R dotyczą procesów mających na celu dokonanie usprawnień w procesie produkcyjnym lub ulepszenia dotychczasowych produktów poprzez udoskonalenie ich właściwości. Najczęściej chodzi tutaj o zwiększenie funkcjonalności produktów lub optymalizacji np. kosztowej w procesie produkcyjnym nowych produktów.

Przykład nr 1 - innowacyjny system (…)

Spółka opracowała we własnym zakresie innowacyjny system (…).

Początkowo używano (…).

W związku z powyższym pracownicy działu badawczo-rozwojowego, w tym technolog, laborant, kierownik produkcji opracowali innowacyjny system (…).

Dzięki temu nastąpiło usprawnienie procesu produkcyjnego poprzez obniżenie kosztów produkcji i zmniejszenie brakowości.

(…).

Ponadto, wskutek wprowadzenia (…) nastąpiło także zmniejszenie brakowości produktów. Wynikało to z faktu, iż w przypadku (…). Wykonywanie produktów z użyciem (…), co znacząco obniżało koszty produkcji.

(…).

Tego typu, jak wskazane powyżej, usprawnienia procesów produkcyjnych lub ulepszenia dotychczasowych produktów poprzez udoskonalenie ich właściwości Spółka wykonuje we własnych zakresie bazując na wiedzy i doświadczeniu zawodowych członków działu badawczo-rozwojowego. Usprawnienie procesów produkcyjnych lub ulepszenia dotychczasowych produktów poprzez udoskonalenie ich właściwości odbywa się poprzez zmianę materiału, konstrukcji danego elementu produktu lub udoskonaleń samego procesu technologicznego.

Zdaniem Spółki, taka działalność ma walor działalności innowacyjnej i badawczo-rozwojowej na skalę przedsiębiorstwa, ponieważ opracowywanie i wdrażanie usprawnień w procesie produkcyjnym lub ulepszenia dotychczasowych produktów poprzez udoskonalenie ich właściwości wymaga kreatywnego, twórczego podejścia, przeanalizowania możliwości „usprawnienia” oraz przygotowania optymalnego rozwiązania pod względem konstrukcyjnym i procesowym.

Do realizacji takich prac badawczo-rozwojowych niezbędne jest posiadanie odpowiedniego zespołu ludzkiego posiadające wysokie kompetencje i know-how, w zakresie projektowania i wdrażania innowacyjnych, twórczych rozwiązań technicznych oraz odpowiedniego parku maszynowego, specjalistycznych urządzeń laboratoryjnych.

Każde zlecenie wymagające prac badawczo-rozwojowych jest wykonywane według z góry określonego schematu (opisanego poniżej) prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w celu osiągnięcia oczekiwanych przez dział badawczo-rozwojowy parametrów, co jednoznacznie wskazuje, iż działalność badawczo-rozwojowa Spółki jest prowadzona w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia.

Powyższa działalność Spółki ma na celu łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich.

III.Proces realizacji prac z obszaru B+R

Działalność badawczo-rozwojowa Spółki jest prowadzona w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny. W przypadku nowego produktu lub udoskonalania istniejących produktów lub tworzenia lub usprawniania procesów produkcyjnych wszelkie prace badawczo-rozwojowe są wykonywane w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny według schematu opisanego poniżej.

Pierwszy etap to Etap opracowywania koncepcji (dokumentacji) technicznej.

Drugi etap to Etap wykonania prototypów

Trzeci etap to Etap wdrożenia (testów) prototypów/serii próbnych produktów aż do zatwierdzenia produktów do produkcji.

Każdy nowy produkt wymagający prac badawczo-rozwojowych jest wykonywany według powyższego schematu prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w celu osiągnięcia oczekiwanych parametrów, co jednoznacznie wskazuje, iż działalność badawczo-rozwojowa Spółki jest prowadzona w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia.

Spółka po zgłoszeniu przez dział sprzedaży zapotrzebowania na nowy produkt dokonuje wstępnej wyceny prac nad nowym produktem, szacuje koszt seryjnej produkcji nowego produktu oraz przeprowadza analizę finansową opłacalności produkcji w odniesieniu do oczekiwanej ceny sprzedaży nowego produktu.

Po zaakceptowaniu zapotrzebowania na nowy produkt przez kierownika działu B+R, rozpoczyna się proces konstruowania i przygotowania do produkcji.

Pierwszym etapem jest opracowanie dokumentacji technicznej, która (…).

Następnie zostają zamówione materiały, surowce, narzędzia niezbędne do produkcji nowego produktu (…). Jednocześnie technolog opracowuje (…).

Prototyp przesuwa się na wydziale z operacji na operację zgodnie z marszrutą technologiczną. Po zakończeniu prac prototyp zostaje przekazany do kontroli wewnętrznej. We własnym laboratorium dokonywane są pomiary potwierdzające zgodność wykonanego produktu z dokumentacją konstrukcyjną.

Następnie prototyp nowego produktu zostaje przekazany do zewnętrznego laboratorium w celu jego przebadania oraz uzyskania akredytowanego badania (…).

Następnie wykonywana jest próbna serii nowych produktów w skali przemysłowej stanowiąca etap wdrożenia (testów) prototypów/serii próbnych produktów aż do zatwierdzenia produktów do produkcji.

Po przejściu powyższych etapów prac badawczo-rozwojowych prototyp (nowy produkt) zostaje przedstawiony Kierownikowi Nadzoru nad Działem B+R do jego ostatecznej akceptacji w celu wdrożenia od seryjnej produkcji, która nie jest już działalnością badawczo- rozwojową.

W ramach powyższego schematu realizowane są wdrożenia, które mają charakter badawczo-rozwojowy dla Spółki. Najczęściej opiera się to na opracowaniu nowych produktów lub nowych technologii w obszarze działalności Spółki. Do takiej działalności wykorzystywane jest posiadane przez Spółkę oprogramowanie informatyczne, zaawansowane maszyny (środki trwałe), specjalistyczne narzędzia laboratoryjne, itp.

IV.        Dział badawczo-rozwojowy

Wnioskodawca zatrudnia w ramach umowy o pracę, osoby posiadające specjalistyczną wiedzę, doświadczenie oraz kwalifikacje niezbędne do wykonywania swoich obowiązków (zwani dalej: „Pracownicy”). Wnioskodawca stworzył do wykonywania ww. czynności dedykowane zespoły odpowiedzialne za poszczególne etapy projektowania oraz wykonywania nowych produktów, a także usprawniania procesów technologicznych - tj.:

1) Etap opracowywania koncepcji (dokumentacji) technicznej - za ten etap odpowiadają: Kierownik Działu B+R oraz technolodzy, pracownicy działu sprzedaży, pracownicy laboratorium. Kierownik Działu B+R jest Kierownikiem Produkcji w Spółce. Kierownik Działu B+R ustala z technologami na podstawie swojego doświadczenia parametryczne techniczne nowych produktów, które następnie znajdują odzwierciedlenie w projektowanej dokumentacji technicznej. Powyższe osoby stanowią trzon działu badawczo-rozwojowego. Wspiera je także jeden z wspólników Spółki (p. Tomasz Gromek pełniący funkcję Kierownika Nadzoru nad Działem B+R), posiadający wykształcenie techniczne i bogate doświadczenie zawodowe w projektowaniu i wdrażaniu nowych produktów czy ulepszaniu procesów technologicznych.

2) Etap wykonania prototypów - prototypy są wykonywane na wydziale produkcyjnym pod nadzorem Kierownika Produkcji przez operatorów maszyn, osoby odpowiedzialne za pakowanie (serii próbnych nowych produktów), którzy wykonują prace związane z wytworzeniem prototypów nowych produktów. Powyższe osoby w zakresie wykonywania prototypów są zaangażowane w prace badawczo-rozwojowe. Zazwyczaj jednak większość czasu ich pracy związana jest z produkcją seryjną nie stanowiącą prac badawczo-rozwojowych. Powyższe osoby tworzą dedykowane zespoły badawczo-rozwojowe w zakresie prac nad konkretnymi prototypami. Przy każdym projekcie zmienia się skład osoby (stanowisk pracy) w zależności od tego jacy specjaliści są niezbędni do wykonania konkretnych prototypów.

3) Etap wdrożenia (testów) prototypów Z serii próbnych nowych produktów aż do zatwierdzenia produktów do produkcji. W realizacji tego etapu biorą udział w zależności od potrzeb: Kierownik Nadzoru nad Działem B+R, Kierownik Działu B+R (Kierownik Produkcji), technolodzy, osoby odpowiedzialne za pakowanie (serii próbnych nowych produktów), operatorzy maszyn/specjalistycznych urządzeń laboratoryjnych (pracownicy laboratorium), na których są wykonywanie i testowane prototypy. Powyższe osoby tworzą dedykowane zespoły badawczo-rozwojowe w zakresie prac nad konkretnymi prototypami. Przy każdym projekcie zmienia się skład osoby (stanowisk pracy) w zależności od tego jacy specjaliści są niezbędni do wytworzenia (testowania) konkretnych prototypów w skali przemysłowej.

V.Używane materiały/surowce w działalności badawczo-rozwojowej

Wnioskodawca używa surowców i materiałów na prototypy, serie próbne (przemysłowe) bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Wnioskodawca jest w stanie wyodrębnić materiały/surowce bezpośrednio wykorzystywane do produkcji prototypów, serii próbnych przemysłowych.

Działalność Spółki podejmowana w zakresie projektów „w obszarze B+R” wymaga użycia w różnorodnych procesach materiałów i surowców w celu wytworzenia i testowania nowych produktów. Surowce i materiały są nabywane od zewnętrznych dostawców.

W działalności Spółki podejmowanej w zakresie projektów „w obszarze B+R” wykorzystywane są następujące surowce i materiały, w szczególności:

(…),

(…),

(…),

(…),

(…),

(…),

tektura (opakowanie tekturowe/opakowanie zbiorcze/karton)

folia (opakowanie foliowe),

składniki chemiczne do (…),

plastik (…),

(…)

oraz inne surowce i materiały.

Wnioskodawca nie może wykluczyć, iż w przyszłości (zdarzenia przyszłe) będzie używał jeszcze innych podobnych surowców lub materiałów do wyżej wymienionych. Ze specyfikacji prac badawczo-rozwojowych wynika bowiem ich eksperymentalny charakter, w związku z czym nie można z góry przewidzieć jakie surowce i materiały będę w przyszłości używane. W przypadku gdy prowadzone zostaną na rynek nowe, doskonalsze surowce i materiały, które będą niezbędne do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych przez Wnioskodawcę, to Wnioskodawca zamierza w przyszłości nabywać takie surowce oraz materiały i wykorzystywać je w działalności badawczo-rozwojowej.

VI.Używane maszyny i urządzenia pomiarowe w działalności badawczo-rozwojowej

Wnioskodawca wskazuje, że do prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej (realizacji projektów z zakresu B+R) wykorzystuje wiele specjalistycznych maszyn i narzędzi, które stanowią środki trwałe bądź elementy wyposażenia (o niskiej wartości nie wykazywana zgodnie z przepisami podatkowymi w ewidencji środków trwałych), których właścicielem jest Spółka.

Środki trwałe wykorzystywane do prowadzonej przez Spółkę działalności badawczo- rozwojowej to - m.in.:

·maszyny do produkcji (…),

·linia (zespół maszyn) do produkcji (…),

·sprężarki,

·stacje (…),

·maszyny do (…),

·urządzenia do pomiaru przepływu powietrza,

·stacja uzdatniania wody,

·maszyna pakująca typu (…),

·maszyna do produkcji (…).

·maszyna do produkcji (…),

·maszyna (tester) do badania (…),

·maszyna do produkcji (…),

·drukarki przemysłowe.

Wnioskodawca nie może wykluczyć, iż w przyszłości (zdarzenia przyszłe) będzie używał jeszcze innych podobnych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych do wyżej wymienionych, od których będą dokonywane odpisy amortyzacyjne. Ze specyfikacji prac badawczo-rozwojowych wynika bowiem ich eksperymentalny charakter, w związku z czym nie można z góry przewidzieć jakie środki trwałe będę w przyszłości używane. W przypadku gdy prowadzone zostaną na rynek nowe, doskonalsze środki trwałe, które będą niezbędne do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych przez Wnioskodawcę, to Wnioskodawca zamierza w przyszłości nabywać takie środki trwałe i wykorzystywać je w działalności badawczo-rozwojowej.

Urządzenia pomiarowe oraz naczynia i przybory laboratoryjne, nie będące środkami trwałymi, wykorzystywane do prowadzonej przez Spółkę działalności badawczo-rozwojowej to:

·termometry bezdotykowe.

·wagi laboratoryjne,

·pojemniki na odpady,

·czujnik optyczny,

·drukarki,

·wzorzec masy,

·naczynia do przelewania (…),

·mieszadło mechaniczne do (…),

·lampa z lupą,

·sprzęt laboratoryjny do wykonywania analiz - zlewki,

·narzędzia laboratoryjne - łyżeczka i szyfelka,

·butelki do przechowywania próbek surowców,

·pojemniki na próbki,

·miara zwijana, przymiar liniowy,

·testy biologiczne do sprawdzania czystości linii technologicznej,

·(…),

·(…),

·szafa laboratoryjna,

·(…),

·(…),

·(…),

·pipeta do (…)

i inne urządzenia laboratoryjne.

Wnioskodawca nie może wykluczyć, iż w przyszłości (zdarzenia przyszłe) będzie używał jeszcze innych podobnych urządzeń pomiarowych oraz naczyń i przyborów laboratoryjnych do wyżej wymienionych. Ze specyfikacji prac badawczo-rozwojowych wynika bowiem ich eksperymentalny charakter, w związku z czym nie można z góry przewidzieć jakie urządzenia pomiarowe oraz naczynia i przybory laboratoryjne będę w przyszłości używane. W przypadku gdy prowadzone zostaną na rynek nowe, doskonalsze urządzenia pomiarowe oraz naczynia i przybory laboratoryjne, które będą niezbędne do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych przez Wnioskodawcę, to Wnioskodawca zamierza w przyszłości nabywać takie urządzenia pomiarowe oraz naczynia i przybory laboratoryjne i wykorzystywać je w działalności badawczo-rozwojowej.

VII.Rodzaj alokowanych kosztów działalności badawczo-rozwojowej

W odniesieniu do opisanych powyżej prac, Wnioskodawca wskazuje, że do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 UPDOP, związanych z realizowanymi projektami z działalności B+R są alokowane:

1)koszty osobowe (wynagrodzenia) Pracowników działu B+R zatrudnionych na umowy o  pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło oraz osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło, które zostały zatrudnione w innych działach (np. dział produkcji), lecz wspomagających prace wyżej wymienionego działu B+R – w części odpowiadającej pracy związanej z działalnością badawczo-rozwojową.

W skład kosztów osobowych Pracowników i kosztów osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło wchodzą należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu oraz rozumieją poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

Elementy wynagrodzenia, które wchodzą w skład wynagrodzeń osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło:

·wynagrodzenie zasadnicze z tytułu umowy o pracę, godziny nadliczbowe, ekwiwalent za urlop, wynagrodzenie chorobowe, zasiłek macierzyński, zasiłek chorobowy, premie, dodatki, nagrody, stanowiące przychody ze stosunku pracy,

·wchodzą wynagrodzenia za czas choroby, urlopu, lub innej nieobecności pracownika,

·składka na ubezpieczenie emerytalne finansowana przez pracodawcę (Wnioskodawcę),

·składka na ubezpieczenie rentowe finansowana przez pracodawcę (Wnioskodawcę),

·składka na ubezpieczenie wypadkowe finansowana przez pracodawcę (Wnioskodawcę),

·składka na Fundusz Pracy finansowana przez pracodawcę (Wnioskodawcę),

·składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych finansowana przez pracodawcę (Wnioskodawcę),

·wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło/umowy zlecenia,

·składka na ubezpieczenie emerytalne finansowana przez zleceniodawcę (Wnioskodawcę),

·składka na ubezpieczenie rentowe finansowana przez zleceniodawcę (Wnioskodawcę),

·składka na ubezpieczenie wypadkowe finansowana przez zleceniodawcę (Wnioskodawcę),

·składka na Fundusz Pracy finansowana przez zleceniodawcę (Wnioskodawcę),

·składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych finansowana przez zleceniodawcę (Wnioskodawcę).

Poprzez Pracowników biorących udział w ramach realizacji działań z Obszarów B+R należy rozumieć:

•   pracowników działu sprzedaży, Kierownika Produkcji, technologów, pracowników laboratorium odpowiedzialnych za przygotowanie niezbędnej dokumentacji, wytycznych, projektów, konstrukcji danego produktu oraz przeprowadzenie testów, jak i również pozostałych pracowników innych działów Spółki odpowiedzialnych za fizyczne zbudowanie prototypu produktu oraz przeprowadzenie testów.

Dodatkowo, Wnioskodawca zaznacza, że jest możliwe określenie:

którzy Pracownicy brali udział w realizacji danego projektu w zakresie działalności B+R;

określić całkowitą liczbę godzin zaangażowania Pracowników biorących udział w danym projekcie;

określić wartość zaangażowania (wysokość wynagrodzenia) wszystkich Pracowników biorących udział w danym projekcie.

Do obowiązków Kierownika Działu B+R należy:

a)nadzór merytoryczny nad realizowanymi pracami badawczo-rozwojowymi,

b)współudział w realizacji prac B+R na wszystkich etapach,

c)monitorowanie postępów realizacji projektu,

d)wprowadzanie zmian w zakresie przedmiotowym badań,

e)reagowanie na występujące ryzyka,

f)bieżąca ocena cząstkowych efektów prac B+R,

g)podejmowanie kluczowych decyzji, w tym również ewentualnego wcześniejszego zakończenia projektu (w przypadku braku możliwości osiągnięcia zakładanych efektów prac),

h)opracowywanie dokumentów dotyczących prac badawczo-rozwojowych – m.in. „Karty Projektu” i zatwierdzanie ich.

Do obowiązków pracowników zaangażowanych w projekty w ramach działalności B+R należy:

a)przygotowywanie koncepcji innowacyjnych rozwiązań technologicznych nowych lub ulepszonych produktów bądź ulepszenia procesów produkcyjnych,

b)sporządzanie dokumentacji (specyfikacji) technicznej w zakresie procesu produkcji (marszruty produkcyjnej),

c)wykonywanie prototypów produktów oraz ich testowanie,

d)kontrola zgodności prototypu ze specyfikacją techniczną,

e)przystosowywanie parametrów technologicznych pozwalających na seryjną produkcję produktów

f)wypełnianie dokumentów dotyczących prac badawczo-rozwojowych - m.in. „Karty Projektu” z uwzględnieniem ewidencji czasu pracy związanej z działalnością badawczo-rozwojową.

Powyższe obowiązki znajdują się w wewnętrznej dokumentacji Spółki.

Ponadto, Wnioskodawca dysponuje ewidencją czasu pracy, która w jasny, bezsprzeczny sposób wskazuje, ile godzin poświęcił dany Pracownik na działalność w zakresie B+R, jeżeli pracownik zajmuje się również innymi zadaniami, które nie są związane bezpośrednio z działalnością badawczo-rozwojową. Ewidencja czasu pracy prowadzona jest za pomocą listy obecności oraz pozostałej dokumentacji dotyczących prac badawczo-rozwojowych - m.in. „Karty Projektu”.

Wszystkie wyżej wymienione składniki kosztów Pracowników stanowią należności Pracowników z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 UPDOF oraz z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c UPDOF.

2)   Koszty osobowe pracowników sprawujących funkcje nadzorcze i kierownicze nad pracami badawczo-rozwojowymi, w zakresie w jakim wykonywane przez nich czynności, w tym nadzorcze, związane są bezpośrednio z działalnością B+R opisaną w stanie faktycznym;

3)   Koszty nabycia i wytworzenia materiałów i surowców zużytych na wytworzenie prototypów nowych lub ulepszonych produktów bądź ulepszenia procesów produkcyjnych, w ramach działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym oraz wydatki na nabycie sprzętu oraz oprogramowania (w tym licencje) w części wykorzystanej na produkcję nowych lub ulepszonych produktów, która jest wytwarzana w ramach działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym, które są określane na podstawie dokumentacji księgowej (faktur, zamówień handlowych, itp.), Karty Projektu, pozostałej dokumentacji dotyczących prac badawczo-rozwojowych;

4)   Koszty amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności związanej z realizacją danego projektu (w zakresie działalności badawczo-rozwojowej) - z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością;

5)   Koszty nabycia niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

6)   Koszty energii elektrycznej zużywanej przez maszyny używane w ramach działalności badawczo-rozwojowej;

7)   Koszty nabycia niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej;

8)   Koszty ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

9)   Odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (UPDOP);

10) Koszty nabycia usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli nabycie usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 (UPDOP).

Koszty danego produktu (projektu) w zakresie działalności badawczo-rozwojowej są ewidencjonowane w specjalnie przeznaczonej do tego celu, odrębnej ewidencji w stosunku do każdego produktu (projektu) w postaci Karty Projektu, pozostałej dokumentacji dotyczących prac badawczo-rozwojowych, co pozwala na szczegółową analizę kosztów przypisanych danemu nowemu produktowi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej. Ta dodatkowa ewidencja kosztów projektów pozwala na wyodrębnienie kosztów, wraz z przypisaniem ich do danego produktu. Powyższe pozwala na śledzenie przebiegu produktu (projektu) oraz zapewnia przejrzystą ewidencję kosztów związanych z danych projektem B+R.

VIII.Podsumowanie

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż realizowane przez niego projekty w ramach działalności badawczo-rozwojowej:

1. są prowadzone w sposób systematyczny, według metodologii i harmonogramów określanych przez Kierownika Działu B+R, Kierownika Nadzoru nad Działem B+R, technologów posiadających wiedzę, niezbędne doświadczenie oraz specjalistyczne wykształcenie zawodowe;

2. są dokumentowane w ewidencji SPÓŁKI w sposób pozwalający na ich wyodrębnienie w stosunku do seryjnej produkcji;

3. dotyczą opracowywania i wytworzenia nowych produktów lub ulepszeń zmian w istniejących produktach lub procesach technologicznych;

4. dotyczą wdrażania innowacyjnych rozwiązań na skalę przedsiębiorstwa.

Ponadto, Wnioskodawca oświadcza, iż:

1. będzie prowadzić działalność w zakresie opisanym powyżej (tj. działalność B+R) również w przyszłości,

2. nie posiada/nie posiadał statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej:

3. nie otrzymał/nie otrzyma zwrotu w jakiejkolwiek formie kosztów wynagrodzeń Pracowników, materiałów, surowców i narzędzi oraz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych do realizacji projektów z działalności B+R;

4. nie korzysta/nie korzystał ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a UPDOP.

Ponadto, uzupełnili Państwo opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w następujący sposób:

-   Wnioskodawca wykorzystuje na podstawie doświadczenia zawodowego pisanego przez zespół Działu B+R istniejącą wiedzę z inżynierii mechanicznej (tj. zasad konstruowania i budowy maszyn) i mechaniki technicznej do tworzenia nowych produktów, opracowywania i wdrażania usprawnień w procesie produkcyjnym.

Tak jak Wnioskodawca już wskazał w opisie stanu faktycznego zawartego we wniosku o interpretację tj. pkt. II. „Obszary działalności B+R” - zespół działu badawczo-rozwojowego posiada unikatowe know-how w zakresie kalibrowania i uruchamiania produkcji, dzięki czemu jest w stanie we własnym zakresie uruchamiać produkcję nowych produktów. Sam bowiem zakup maszyny nie powoduje, iż możliwa jest np. produkcja (…). Bez odpowiedniego ustawienia i kalibracji maszyny, prawidłowego opracowania marszruty technologicznej, odpowiedniego doboru surowców niemożliwe jest prowadzenie wielkoseryjnej przemysłowej produkcji. Należy wskazać, iż (…).

-   W wyniku prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez Wnioskodawcę powstała i powstaje nowa wiedza z zakresu produkcji (…) z takich dziedzin jak ochrona zdrowia, mechanika, chemia, fizyka, materiałoznawstwo.

Należy podkreślić, iż Wnioskodawca działa w zakresie produktów do ochrony zdrowia i życia ludzi. Zatem, nowe produkty muszą spełniać stosowne normy techniczne, BHP, wymogi prawa (…). W przypadku (…).

Przykładowo Wnioskodawca opracowuje unikatowe (…).

Biorąc pod uwagę powyższe należy wskazać, iż opracowywanie wszystkich procesów chemicznych, mechanicznych zachodzącym w toku produkcji np. (…) jest procesem twórczym, wymagającym połączenia wiedzy z wielu dziedzin nauki.

-   Wnioskodawca istniejącą wiedzę z inżynierii mechanicznej (tj. zasad konstruowania i budowy maszyn) i mechaniki technicznej łączy z nowo nabytą (wskutek prowadzenia prac badawczo-rozwojowych) wiedzą z takich dziedzin jak ochrona zdrowia, mechanika, chemia, materiałoznawstwo w toku prac badawczo-rozwojowych nad opracowaniem i wdrożeniem do produkcji nowych wyrobów medycznych oraz higienicznych - takich jak (…).

Efektem połączenia i kształtowania tej wiedzy są nowe produkty z zakresu ochrony zdrowia nieistniejące wcześniej w ofercie Wnioskodawcy.

Należy podkreślić, że Wnioskodawca działa w zakresie produktów do ochrony zdrowia i życia ludzi. Zatem, nowe produkty muszą spełniać stosowne normy techniczne, BHP, wymogi prawa (…).

Jak już wskazano powyżej (…).

W związku z powyższym aby opracować i wdrożyć do produkcji nowy rodzaj (…) koniecznie jest nabycie i rozwijanie wiedzy z wielu dziedzin nauki takich jakich mechaniki, chemii, materiałoznawstwo.

Należy przygotować autorską (…).

Biorąc pod uwagę powyższe należy wskazać, iż opracowywanie wszystkich procesów chemicznych, mechanicznych zachodzącym w toku produkcji np. (…) jest procesem twórczym, wymagającym połączenia wiedzy z wielu dziedzin nauki.

-   Należy wskazać, iż Ministerstwo Finansów w Objaśnieniach podatkowych z 15 lipca 2019 r. dotyczących ulgi IP Box - preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej wyjaśniło pojęcie

      a)Twórczość, powinna być rozumiana jako:

„Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia. Ponadto, uznać należy, iż na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot. Zatem, twórczość działalności badawczo- rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.“ 

Należy wskazać, iż Wnioskodawca powstał w roku 2020 r. (najpierw jako Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która następnie została przekształcona w Spółkę akcyjną). Wszystkie opracowane przez niego nowe produkty były nowe i wcześniej nie znajdowały się w ofercie Wnioskodawcy. Wnioskodawca nie działał wcześniej w branży produkcji wyrobów medycznych oraz higienicznych.

Opisane we wniosku o interpretację obszary działalności badawczo-rozwojowej w zakresie wyrobów medycznych oraz higienicznych były i są nowymi koncepcjami, narzędziami, rozwiązaniami niewystępującymi dotychczas w praktyce gospodarczej Wnioskodawca.

Wnioskodawca cały czas rozszerza zakres oferowanych produktów, wchodząc w kolejne segmenty rynku wyrobów medycznych oraz higienicznych. Wnioskodawca w pierwszej kolejności zaczął produkcję (…)

Są to zatem rozwiązania niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u Wnioskodawcy - np. (…).

Przykładowo Wnioskodawca opracował (…). 

Powyższa (…). Żadna ze znanych Wnioskodawcy konkurencyjnych firm nie opracowała takiego rozwiązania.

Wnioskodawca opracował innowacyjną (…).

Należy wyjaśnić, iż (…).

Natomiast, (…).

Biorąc pod uwagę zgłaszane zapotrzebowanie ze (…).

Wnioskodawca opracował także unikatowy (…).

Obecnie prowadzone są prace badawczo-rozwojowe nad (…).

Należy wskazać, iż w branży wyrobów higienicznych łatwość i komfort korzystania z tych wyrobów przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości i właściwości produktów jest niezwykle istotny dla konsumentów, gdyż decyduje o tym czy dany produkt jest przez nich używany. (…).

Z tego względu Wnioskodawca opracował nowy, innowacyjny (…).

Wnioskodawca opracował również nowe (…).

Wnioskodawca w toku prac badawczo-rozwojowych wprowadzał także innowacje (ulepszenia) procesów produkcyjnych.

Należy również wskazać, iż Wnioskodawca w toku prac badawczo-rozwojowych opracował nową technologię pozwalającą na (…)

Ponadto, Wnioskodawca (tak jak już wskazał w opisie stanu faktycznego zawartego we wniosku o interpretację tj. pkt. II. „Obszary działalności B+R”) opracował we własnym zakresie innowacyjny system (…).

Początkowo używano (…).

W związku z powyższym pracownicy działu badawczo-rozwojowego, w tym technolog, laborant, kierownik produkcji opracowali innowacyjny system (…).

W ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych, Wnioskodawca dokonał ulepszeń w zakresie procesu produkcyjnego produkcji (…). W ramach powyższych prac badawczo-rozwojowych, Wnioskodawca opracował innowacyjny sposób (…).

Dzięki tej innowacji Wnioskodawca mógł produkować (…).

Wnioskodawca opracował także koncepcję (…). Skutkiem wprowadzonej innowacji była mniejsza brakowość i większa efektywność kosztowa produkcji.

Wskazane powyżej innowacje produktowe oraz ulepszenia procesów produkcyjnych świadczą o unikatowości nowych produktów czy rozwiązań w zakresie procesów produkcyjnych opracowywanych w toku prowadzonych przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej.

-   Wnioskodawca nie zalicza prac o charakterze rutynowym do działalności badawczo-rozwojowej.

Do prac o charakterze rutynowych u Wnioskodawcy należą np. wymiana płynów eksploatacyjnych maszyn (oleje itp.), mycie maszyn środkami chemicznymi (dezynfekcja maszyn), standardowe przeglądy maszyn, wymiana zużytego oprzyrządowania lub części, kontrola jakości produktów w ramach produkcji seryjnej (…), kontrola jakości filtracji wody do procesu produkcyjnego, kontrola i wymiana filtrów, kontrola skuteczności lamp (…). Prace o charakterze rutynowym nie są zaliczane przez Wnioskodawcę do działalności badawczo-rozwojowej.

-   Wnioskodawca wyjaśnia, iż koszty wynagrodzeń (koszty osobowe) stanowią należności osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło, o których mowa w art. 13 ust. 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz sfinansowane przez płatnika składki (czyli Wnioskodawcę) z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

Natomiast, osobną grupą kosztów osobowych są wynagrodzenia Pracowników czyli osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. W skład kosztów wynagrodzenia Pracowników wchodzą należności, o których mowa art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Pracownicy (czyli osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę) nie prowadziły prac badawczo-rozwojowych na podstawie umów zlecenia, umów o dzieło, o których mowa w art. 13 ust. 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

-   Wszystkie koszty, które Wnioskodawca chce zaliczyć do kosztów kwalifikowanych ulgi badawczo-rozwojowej nie zostaną Wnioskodawcy zwrócone w jakiejkolwiek formie.

Pytania

1.   Czy prowadzone przez Spółkę prace w zakresie tworzenia „od zera” nowego produktu (np. (…)) na podstawie zapotrzebowania zgłaszanego przez dział sprzedaży poprzez zaprojektowanie (opracowanie) nowego produktu i sporządzenie dokumentacji technicznej nowego produktu, bądź opracowania nowego procesu produkcyjnego w celu wytworzenia „od zera” nowego produktu, opisane w stanie faktycznym, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 UPDOP, co uprawnia Wnioskodawcę do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 UPDOP?

2.   Czy prowadzone przez Spółkę prace w zakresie opracowywania i wdrażania usprawnień w procesie produkcyjnym prowadzących do zwiększenia funkcjonalności produktów lub optymalizacji np. kosztowej w procesie produkcyjnym nowych produktów lub ulepszenia dotychczasowych produktów poprzez udoskonalenie ich właściwości, opisane w stanie faktycznym, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 UPDOP, co uprawnia Wnioskodawcę do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 UPDOP?

3.   Czy w kosztach kwalifikowanych Wnioskodawca może uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, koszty osobowe (wskazane w art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a UPDOP) pracowników Działu B+R zatrudnionych na umowy o pracę, umowy zlecenia i o dzieło oraz osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umów zlecenia i o dzieło, które zostały zatrudnione w innych działach, lecz wspomagających prace wyżej wymienionego Działu B+R - w części odpowiadającej pracy związanej z działalnością badawczo-rozwojową opisaną w stanie faktycznym?

4.   Czy w kosztach kwalifikowanych Wnioskodawca może uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, koszty osobowe pracowników sprawujących funkcje nadzorcze i kierownicze nad pracami badawczo-rozwojowymi, w zakresie w jakim wykonywane przez nich czynności, w tym nadzorcze, związane są bezpośrednio z działalnością B+R opisaną w stanie faktycznym?

5.   Czy w kosztach kwalifikowanych wskazanych w art. 18d ust. 3 UPDOP - Wnioskodawca może uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, koszty odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością, opisanych w stanie faktycznym i wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym?

6.   Czy Wnioskodawca może uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, koszty (wskazane w art. 18d ust. 2 pkt 2 UPDOP) nabycia materiałów i surowców zużytych na wytworzenie i testowanie nowych produktów w ramach działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym?

7.   Czy Wnioskodawca może uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, koszty energii elektrycznej zużywanej przez maszyny używane w ramach działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym?

8.   Czy Wnioskodawca może uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej (zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2a UPDOP) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym, w szczególności urządzeń pomiarowych oraz naczyń i przyborów laboratoryjnych?

9.   Czy Wnioskodawca może uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej (zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 3 UPDOP) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo- rozwojowej opisanej w stanie faktycznym?

10. Czy Wnioskodawca może uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym, a nieobjętych dofinansowaniem ze środków unijnych, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 UPDOP?

11.  Czy Wnioskodawca może uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym, jeżeli nabycie usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 UPDOP?

Zastrzeżenie do pytania nr 3

Wnioskodawca zastrzega, iż pytanie nr 3 nie dotyczy poniesionych przez Wnioskodawcę w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z usprawiedliwioną nieobecnością pracownika, gdyż ta kwestia została już rozstrzygnięta w drodze interpretacji ogólnej Ministra Finansów nr DD8.8203.1.2021 z dnia 13 lutego 2024 r. w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych ulgi badawczo-rozwojowej poniesionych przez podatnika w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z usprawiedliwioną nieobecnością pracownika.

Minister Finansów w w/w interpretacji ogólnej wskazał, iż „zarówno czas urlopu jak i czas zwolnienia chorobowego, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe, nie są bezpośrednim czasem wykonywania pracy, ale są czasem zatrudnienia pracownika, za który to czas przysługują pracownikowi należności wynikające z zatrudnienia, a na pracodawcy ciążą obowiązki związane, czy to z wypłatą wynagrodzenia, czy z odprowadzaniem składek z tytułu zatrudnienia. W świetle powyższego nie ma zatem podstaw prawnych do wyłączenia z katalogu kosztów kwalifikowanych ulgi badawczo-rozwojowej należności poniesionych przez pracodawcę, stanowiących, zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, przychód pracownika realizującego działalność badawczo-rozwojową, a uzyskanych, gdy nie świadczy on pracy z powodu usprawiedliwionej nieobecności.”

W związku z powyższym pytanie nr 3 Wnioskodawcy nie dotyczy poniesionych przez Wnioskodawcę w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z usprawiedliwioną nieobecnością pracownika, gdyż zgodnie z art. 14b § 5a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa wniosek o interpretację indywidualną w zakresie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego odpowiadającego zagadnieniu będącemu przedmiotem interpretacji ogólnej wydanej w takim samym stanie prawnym, byłby w tym zakresie bezprzedmiotowy.

Państwa stanowisko w sprawie

Wprowadzenie do stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytań 1-2

Zgodnie z art. 4a pkt 26 UPDOP, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W kontekście badań naukowych istotny jest art. 4a pkt 27 UPDOP zgodnie, z którym przez badania naukowe rozumie się:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Przenosząc definicje badań naukowych z art. 4 ust. 2 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, należy zauważyć, że Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Co ważne, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zdefiniowane zostały także prace rozwojowe. One również uprawnione są do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Na gruncie art. 4a pkt 27 UPDOP, prace rozwojowe są to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zgodnie z ww. art. 4 ust. 3 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Biorąc pod uwagę wyżej wskazane przepisy, które definiują działalność badawczo - rozwojową, działalność taka znajduje swoje zastosowanie, w momencie gdy realizowane projekty:

1)mają twórczy charakter,

2)mają określony cel, jakim jest zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie w celu tworzenia nowych rozwiązań, zastosowań.

3)prowadzone są w sposób systematyczny.

Pokrewne stanowisko w tym zakresie prezentowane jest również przez Ministerstwo Finansów, które w Objaśnieniach podatkowych z 15 lipca 2019 r. dotyczących ulgi IP Box - preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej, określiło, że:

„Powyższe ukazuje, że ustawodawca użył, ale nie zdefiniował w ustawie o CIT i ustawie o PIT, pojęć spoza ustaw podatkowych na potrzeby pełnego zrekonstruowania definicji działalności badawczo-rozwojowej mającej znaczenie dla zastosowania przepisów podatkowych. Dotyczy to nie tylko stosowania omawianej preferencji IP Box, ale i obowiązującej w polskim systemie prawa podatkowego ulgi badawczo-rozwojowej. W konsekwencji kryteria działalności badawczo-rozwojowej:

(i)twórczość;

(ii)systematyczność; oraz

(iii)zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.”

Przedstawione wyżej (w pkt I, II, III) pojęcia zostały w objaśnieniach tych zdefiniowane w następujący sposób:

b)Systematyczność, powinna być rozumiana jako:

„W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną [działalność] w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej.

(...) Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.”

c)Twórczość, powinna być rozumiana jako:

„Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia. Ponadto, uznać należy, iż na potrzeby działalności badawczo- rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.”

d)Zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań powinno być rozumiane jako:

„W świetle konstrukcji definicji badawczo-rozwojowej należy uznać, że „zwiększenie zasobów wiedzy” odnosi się przede wszystkim do prowadzenia badań naukowych, natomiast „wykorzystanie już istniejącej lub zwiększonej wiedzy do tworzenia nowych zastosowań” dotyczy przede wszystkim prac rozwojowych. Innymi słowy, działalność badawczo- rozwojowa to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, w tym badań naukowych (nakierowanych na nową wiedzę i umiejętności) oraz prac rozwojowych (nakierowanych na wykorzystanie dostępnej wiedzy i umiejętności) w celu zwiększenia zasobów wiedzy do tworzenia nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług (również w formie nowych technologii).

Definicja działalności badawczo-rozwojowej wymaga, aby działania jakie podejmuje podatnik poprzez badania naukowe zwiększały zasoby wiedzy, natomiast w efekcie prac rozwojowych wystarczy, by podatnik zdobył i wykorzystał aktualnie dostępną wiedzę i umiejętności w celu planowania produkcji oraz projektowania/tworzenia nowych, zmienionych czy usprawnionych produktów, procesów lub usług.

W związku z tym, że ustawodawca dla potrzeb preferencji IP Box, czy też ulgi B+R, nie zdefiniował sformułowania „zwiększenia zasobów wiedzy”, nie jest jasne czy zasoby wiedzy odnoszą się do wiedzy ogólnej, wiedzy pracowników, wiedzy w przedsiębiorstwie, czy też wiedzy w danej dziedzinie przemysłowej lub naukowej. Nie ma zatem przeszkód, aby przyjąć, że sformułowanie „zwiększenie zasobów wiedzy’’ odnosi się wyłącznie do wiedzy danego przedsiębiorstwa, gdyż ustawodawca nie przewidział minimalnego progu skalowalności zwiększenia zasobów wiedzy. Istotny jest element celowościowy w postaci zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań, niezależnie od tego czy zastosowania te obejmują wyłącznie jedno przedsiębiorstwo czy też całe państwo, kontynent lub świat.”

Zważywszy na powyższe wskazać należy, iż zdefiniowane w taki sposób przesłanki, jakie musi spełniać działalność badawczo-rozwojowa, potwierdzają organy podatkowe, a przedstawiane przez nie rozumienie działalności badawczo-rozwojowej jest tożsame.

Powyższe potwierdza m.in. interpretacja Dyrektora Informacji Skarbowej z 14 marca 2017 r. sygn. 1462-IPPB5.4510.21.2017.2 MR, w której wskazano, że „(...) innowacja jest to każda zmiana, która coś ulepsza, daje nową jakość lub pozwala stworzyć nowy produkt, usługę bądź nową jakość Może to być zmiana radykalna, dająca zupełnie nowy produkt, ale również cząstkowa, prowadzona do udoskonalenia produktu Dlatego też definicja tego słowa jest bardzo szeroka.”

Również w Interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 kwietnia 2019 r. sygn. 0114-KDIP3-1.4011.143.2019.1.ES, wskazano, iż:

„Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. (...) z art. 5a pkt 38 ww. ustawy wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób, czyli chodzi o bieżące prowadzenie prac badawczo-rozwojowych podjętych w przyszłości, jak i rozpoczęcie działań badawczo-rozwojowych przy jednoczesnym założeniu, że podatnik w przyszłości będzie dalej podejmował i realizował prace tego rodzaju. Przesłankę tę należy zatem rozumieć jako zakaz obejmowania ulgą incydentalnych działań podatnika. Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.”

Zdaniem Wnioskodawcy, wszelkie wskazane wyżej cechy występują w przypadku opisanych w stanie faktycznym prac, realizowanych przez Spółkę. Działalność pracowników Działu B+R w zakresie opracowywania i wprowadzania na rynek nowych, innowacyjnych produktów bądź ulepszania/udoskonalanie dotychczasowych produktów lub ulepszania procesów produkcyjnych jest procesem niezwykle złożonym, wymagającym przeprowadzenia wielu badań oraz prób w celu uzyskania zadowalających rezultatów. Zatem, ta działalność ma charakter wybitnie twórczy. W powyższym procesie konieczne jest także wykorzystanie specjalistycznej wiedzy i doświadczenia pracowników wynikającego z poprzednio przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych.

Powyższe działania podejmowane w sposób usystematyzowany według wskazanej powyżej procedury prowadzenia prac badawczo-rozwojowych i są ukierunkowane na zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Na etapie opracowywania nowych/ulepszonych produktów lub opracowania nowej technologii produkcji lub udoskonalania dotychczasowej technologii produkcji, SPÓŁKA wykonuje bądź zleca szereg prób i testów. Wyniki przeprowadzanych prac pozwalają udoskonalać i poprawiać pożądane parametry, niezbędne do osiągnięcia zadowalających rezultatów już na etapie finalnym, czyli produkcyjnym. Wykonywane prace dają możliwość ciągłych modyfikacji, których skutkiem końcowym ma być stworzenie nowego innowacyjnego produktu lub udoskonalenie istniejącego produktu lub ulepszenie procesu produkcyjnego.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1

Przenosząc przedstawioną powyżej analizę definicji prac badawczo-rozwojowych do wskazanej w pytaniu nr 1 działalności badawczo-rozwojowej warto zauważyć, że:

a)   dotyczy ona tworzenia „od zera” nowego produktu (…) na podstawie zapotrzebowania zgłaszanego przez dział sprzedaży poprzez zaprojektowanie (opracowanie) nowego produktu i sporządzenie dokumentacji technicznej nowego produktu bądź opracowanie nowego procesu produkcyjnego w celu wytworzenia „od zera” nowego produktu;

b)   posiada ona charakter twórczy, z racji tego że dokonywane przez wyspecjalizowanych pracowników działu B+R działania służą doprowadzeniu do stworzenia „od zera” nowego produktu na podstawie zapotrzebowania zgłaszanego przez dział sprzedaży poprzez zaprojektowanie nowego produktu i sporządzenie dokumentacji technicznej w celu zapewnienia odpowiednich parametrów i właściwości nowych produktów bądź opracowanie nowego procesu produkcyjnego w celu wytworzenia „od zera” nowego produktu - takie innowacyjne rozwiązania dotychczas nie istniały w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy, gdyż dopiero wskutek wprowadzenia do oferty nowych produktów te rozwiązania technologiczne są opracowywane, testowane i wdrażane do zastosowania w seryjnej produkcji;

c)   prace badawczo-rozwojowe są wykonywane w ściśle uporządkowany sposób, przy uwzględnieniu odpowiedniego systemu, harmonogramu oraz wcześniej przygotowanego planu;

d)   nad realizacją prac czuwają pracownicy Działu B+R zatrudnieniu na umowę o pracę posiadający bogate doświadczenie, zdobyte w ramach wcześniej prowadzonych prac badawczo-rozwojowych oraz specjalistyczną wiedzę, konieczną w kontekście realizacji projektów badawczo-rozwojowych.

Zdaniem Wnioskodawcy, działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 UPDOP, stanowi tworzenie „od zera” nowego produktu (zlecenia) na podstawie zapotrzebowania zgłaszanego przez dział sprzedaży poprzez zaprojektowanie (opracowanie) nowego produktu i sporządzenie dokumentacji technicznej nowego produktu bądź opracowanie nowego procesu produkcyjnego w celu wytworzenia „od zera” nowego produktu.

Zdaniem Spółki, wskazana powyżej działalność ma walor działalności innowacyjnej i badawczo-rozwojowej na skalę przedsiębiorstwa, ponieważ realizacja „od zera” nowego produktu na podstawie zapotrzebowania zgłaszanego przez dział sprzedaży poprzez zaprojektowanie (opracowanie) nowego produktu i sporządzenie dokumentacji technicznej nowego produktu lub opracowanie nowego procesu produkcyjnego w celu wytworzenia „od zera” nowego produktu zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi wymaga kreatywnego, twórczego podejścia, przeanalizowania możliwości „wytworzenia” nowego produktu oraz przygotowania optymalnego rozwiązania pod względem konstrukcyjnym. Konieczne jest stworzenie „od zera” dokumentacji technicznej lub opracowania nowego procesu produkcyjnego dotychczas nie stosowanego w Spółce.

Należy podkreślić, że SPÓŁKA działa w zakresie produkcji produktów do ochrony zdrowia i życia ludzi. Zatem, nowe produkty muszą spełniać stosowne normy techniczne, BHP, wymogi prawa - np. (…).

Do realizacji takich prac badawczo-rozwojowych niezbędne jest posiadanie odpowiedniego zespołu ludzkiego posiadające wysokie kompetencje i know-how, w zakresie projektowania i wdrażania innowacyjnych, twórczych rozwiązań technicznych oraz odpowiedniego parku maszynowego, specjalistycznych urządzeń laboratoryjnych.

Każdy nowy produkt wymaga przeprowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Prace te wykonywane są według z góry określonego schematu (opisanego poniżej) prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w celu osiągnięcia oczekiwanych przez rynek parametrów, co jednoznacznie wskazuje, iż działalność badawczo-rozwojowa Spółki jest prowadzona w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia.

Powyższa działalność Spółki ma na celu łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych produktów oraz procesów produkcyjnych, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich.

Nie ulega wątpliwości, iż zgodnie z wyżej wskazanymi przesłankami działalność badawczo- rozwojowa musi mieć także określony cel. Celem tym zgodnie z Objaśnieniami podatkowymi z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX, jest nakierowanie na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Działania podejmowane przez Spółkę w ramach prac badawczo-rozwojowych z całą pewnością zwiększają zasób wiedzy. Pracownicy realizujący zadania w ramach projektu uzyskują specjalistyczną wiedzę. Uzyskiwana, w ramach kolejnych projektów, wiedza pozwoli na tworzenie coraz to nowszych, lepszych i bardziej innowacyjnych rozwiązań technologicznych w celu tworzenie „od zera” nowego produktu (zlecenia) na podstawie zapotrzebowania zgłaszanego przez dział sprzedaży poprzez zaprojektowanie (opracowanie) nowego produktu i sporządzenie dokumentacji technicznej nowego produktu bądź opracowanie nowego procesu produkcyjnego w celu wytworzenia „od zera” nowego produktu. Z całą pewnością realizowane prace badawcze w konsekwencji skutkują ciągłym zwiększaniem zasobów wiedzy posiadanych przez pracowników Spółki. Z kolei zwiększane, w ramach kolejnych prac badawczo-rozwojowych, zasoby wiedzy wykorzystywane będą do tworzenia nowych rozwiązań.

Co ważne, działalność badawczo-rozwojowa w zakresie tworzenie „od zera” nowego produktu (zlecenia) na podstawie zapotrzebowania zgłaszanego przez dział sprzedaży poprzez zaprojektowanie (opracowanie) nowego produktu i sporządzenie dokumentacji technicznej nowego produktu bądź opracowanie nowego procesu produkcyjnego w celu wytworzenia „od zera” nowego produktu jest wykonywana przez Wnioskodawcę w systematyczny sposób. Tym samym, działania podejmowane są w sposób zaplanowany, a osiąganie wyznaczonych celów jest na bieżąco monitorowane. Każdy projekt jest realizowany według z góry określonej procedury prac badawczo-rozwojowych. Zatem, działalność badawczo-rozwojowa Spółki w powyższym zakresie prowadzona jest w sposób uporządkowany, według ściśle określonego systemu, w sposób metodyczny oraz z góry zaplanowany.

Powyższa działalność Spółki ma na celu łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich.

Przedstawione stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym wskazane wyżej cechy poświadczają badawczo-rozwojowy charakter działalności potwierdza wiele interpretacji wydanych przez organy podatkowe w pokrewnych stanach faktycznych.

Przykładem takich interpretacji są, np.:

1)interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 25 października 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.441.2019.1.JKT,

2)interpretacja indywidualna Dyrektora KrajowejInformacji Skarbowejz 23 października 2019 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.372.2019.1.JS,

3)interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 sierpnia 2019 r., sygn., 0111-KDIB1-3.4010.207.2019.2.JKT,

4)interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 lutego 2020 r., sygn. 0112-KDIL2-2.4011.2.2020.2.IM,

5)interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 sierpnia 2020 r., sygn. 0112-KDIL2-2.4011.401.2020.2.MC,

6)interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24 kwietnia 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.94.2020.1.IM.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2

Przenosząc przedstawioną powyżej analizę definicji prac badawczo-rozwojowych, do wskazanej w pytaniu nr 2 działalności badawczo-rozwojowej, warto zauważyć, że:

a)   dotyczy ona opracowywania i wdrażania usprawnień w procesie produkcyjnym prowadzących do zwiększenia funkcjonalności produktów lub optymalizacji np. kosztowej w procesie produkcyjnym nowych produktów lub ulepszenia dotychczasowych produktów poprzez udoskonalenie ich właściwości,

b)   posiada ona charakter twórczy, z racji tego że dokonywane przez wyspecjalizowanych pracowników działu B+R działania służą doprowadzeniu do opracowywania i wdrażania usprawnień w procesie produkcyjnym prowadzących do zwiększenia funkcjonalności produktów lub optymalizacji np. kosztowej w procesie produkcyjnym nowych produktów lub ulepszenia dotychczasowych produktów poprzez udoskonalenie ich właściwości - takie innowacyjne rozwiązania usprawniające proces produkcyjny lub udoskonalające właściwości dotychczasowych produktów dotychczas nie istniały w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy, gdyż zostały opracowywane, testowane i wdrażane do zastosowania w seryjnej produkcji dopiero w celu dokonania usprawnień produkcyjnych lub ulepszeń dotychczasowych produktów,

c)   prace badawczo-rozwojowe są wykonywane w ściśle uporządkowany sposób, przy uwzględnieniu odpowiedniego systemu, harmonogramu oraz wcześniej przygotowanego planu,

d)   nad realizacją prac czuwają pracownicy Działu B+R zatrudnieniu na umowę o pracę posiadający bogate doświadczenie, zdobyte w ramach wcześniej prowadzonych prac badawczo-rozwojowych oraz specjalistyczną wiedzę, konieczną w kontekście realizacji projektów badawczo-rozwojowych.

Opisywane działania B+R dotyczą procesów mających na celu dokonanie usprawnień w procesie produkcyjnym lub ulepszenia dotychczasowych produktów poprzez udoskonalenie ich właściwości. Najczęściej chodzi tutaj o zwiększenie funkcjonalności produktów lub optymalizacji np. kosztowej w procesie produkcyjnym nowych produktów.

Tego typu jak wskazane powyżej usprawnienia procesów produkcyjnych lub ulepszenia dotychczasowych produktów Spółka wykonuje we własnych zakresie bazując na wiedzy i doświadczeniu zawodowych członków działu badawczo-rozwojowego. Usprawnienie procesów produkcyjnych lub ulepszenia dotychczasowych produktów odbywa się poprzez zmianę materiału, konstrukcji danego elementu produktu lub udoskonaleń samego procesu technologicznego.

Przykładem takiego usprawnienia jest opracowanie innowacyjnego systemu (…).

Zdaniem Spółki, taka działalność ma walor działalności innowacyjnej i badawczo-rozwojowej na skalę przedsiębiorstwa, ponieważ opracowywanie i wdrażanie usprawnień w procesie produkcyjnym lub ulepszenia dotychczasowych produktów poprzez udoskonalenie ich właściwości wymaga kreatywnego, twórczego podejścia, przeanalizowania możliwości „usprawnienia” oraz przygotowania optymalnego rozwiązania pod względem konstrukcyjnym i procesowym.

Do realizacji takich prac badawczo-rozwojowych niezbędne jest posiadanie odpowiedniego zespołu ludzkiego posiadające wysokie kompetencje i know-how, w zakresie projektowania i wdrażania innowacyjnych, twórczych rozwiązań technicznych oraz odpowiedniego parku maszynowego, specjalistycznych urządzeń laboratoryjnych.

Każde zlecenie wymagające prac badawczo-rozwojowych jest wykonywane według z góry określonego schematu (opisanego poniżej) prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w celu osiągnięcia oczekiwanych przez dział badawczo-rozwojowy parametrów, co jednoznacznie wskazuje, iż działalność badawczo-rozwojowa Spółki jest prowadzona w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia.

Powyższa działalność Spółki ma na celu łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich.

Przedstawione stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym wskazane wyżej cechy poświadczają badawczo-rozwojowy charakter działalności potwierdza wiele interpretacji wydanych przez organy podatkowe w pokrewnych stanach faktycznych.

Przykładem takich interpretacji są, np.:

1)interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 25 października 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.441.2019.1.JKT;

2)interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowejz 23 października 2019 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.372.2019.1.JS;

3)interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 sierpnia 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.207.2019.2.JKT;

4)interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 lutego 2020 r., sygn. 0112-KDIL2-2.4011.2.2020.2.IM;

5)interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 sierpnia 2020 r., sygn. 0112-KDIL2-2.4011.401.2020.2.MC;

6)interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24 kwietnia 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.94.2020.1.IM.

Wprowadzenie do stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytań 3-11

Przyjmując założenie, iż prowadzona przez SPÓŁKĘ działalność opisana w pkt II niniejszego wniosku o interpretację można uznać za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 UPDOP, uprawniać to będzie Wnioskodawcę do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 UPDOP.

Koszty realizacji, opisanych we wniosku prac, Spółka ponosi ze środków własnych. Jednocześnie, Wnioskodawca zaznacza, że do kosztów kwalifikowanych ulgi B+R zalicza tylko te koszty, które nie zostaną zwrócone Spółce w jakiejkolwiek formie.

Zgodnie z art. 18d ust. 8 UPDOP, podatnicy korzystający z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 UPDOP, są obowiązani wykazać w zeznaniu poniesione koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu. Ponadto, art. 9 ust. 1b UPDOP, wskazuje na konieczność wyodrębnienia w ewidencji rachunkowej kosztów działalności B+R.

W konsekwencji, podatnikowi podatku PIT, przysługuje prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym pod warunkiem, że:

·poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z art. 18d ust. 1 UPDOP,

·koszty działalności badawczo-rozwojowej stanowiły dla niego koszty uzyskania przychodów w rozumieniu UPDOP,

·koszty działalności B+R mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 UPDOP,

·w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b UPDOP, wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

·wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

·kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w UPDOP,

·koszty kwalifikowane nie zostały mu zwrócone w jakiekolwiek formie.

Należy zauważyć, że przepisy UPDOP, nie zawierają dodatkowych warunków, jakie podatnik powinien spełnić w przypadku, gdy postanowi on ujmować koszty prac badawczo- rozwojowych dla celów podatkowych zgodnie z art. 15 ust. 4a pkt 1, albo punkt 2 albo punkt 3 UPDOP. W rezultacie, zgodnie z wyborem podatnika, w przypadku prowadzenia prac badawczo-rozwojowych ich koszty mogą być przez podatnika rozpoznawane jako koszty podatkowe w trakcie trwania tych prac, bądź jednorazowo na moment ich zakończenia, albo też podatnik może rozpoznawać koszty tych prac poprzez odpisy amortyzacyjne od wartości niematerialnych i prawnych.

Wnioskodawca może zatem, podjąć decyzję o sposobie potrącalności wydatków związanych z pracami badawczo-rozwojowymi, a następnie stosując ulgę i obliczając wysokość kosztów kwalifikowanych, ujętych uprzednio w rachunku podatkowym jako koszt, odliczyć je od podstawy opodatkowania w roku podatkowym, w którym dany koszt został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 15 ust. 4a UPDOP, od decyzji Wnioskodawcy zależy forma rozliczania wydatków ponoszonych z tytułu prac badawczo-rozwojowych.

Wybrana przez Wnioskodawcę metoda zaliczenia wydatków dotyczących działalności badawczo-rozwojowej do kosztów uzyskania przychodów decydowała będzie o momencie, w którym uprawniony on będzie do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową w związku z ponoszonymi kosztami (przy założeniu, że koszty te spełnią warunki klasyfikacji jako koszty kwalifikowane w ramach powyższej ulgi).

Potwierdzeniem tego stanowisko jest np. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 27 lutego 2019 r., 0113-KDIPT2-3.4011.596.2018.4.RR.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 3

Zdaniem Wnioskodawcy, koszty osobowe pracowników działu badawczo-rozwojowego zajmującego się działalnością badawczo-rozwojową zatrudnionych na umowy o pracę, umów zlecenia i o dzieło oraz osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia i o dzieło, które zostały zatrudnione w innych działach, lecz wspomagających prace wyżej wymienionego działu - w części odpowiadającej pracy związanej z działalnością badawczo- rozwojową, podatnik może uznać za koszt kwalifikowany na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a UPDOP.

Wskazany przepis za koszty kwalifikowane uznaje:

a)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 UPDOF przychody ze stosunku pracy, służbowego, pracy nakładczej oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

b)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 UPDOF pkt 8 lit. a UPDOF oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

Powyższe oznacza, że do kosztów kwalifikowanych można zaliczyć wydatki poniesione na pracowników wykonujących prace B+R, tj. wydatki na wynagrodzenie, godziny nadliczbowe, dodatki, nagrody, stanowiące przychody ze stosunku pracy, jak również sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, tj. składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe.

W skład kosztów osobowych Pracowników i kosztów osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło wchodzą należności, o których mowa art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu oraz rozumieją poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

Elementy wynagrodzenia, które wchodzą w skład wynagrodzeń osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło:

wynagrodzenie zasadnicze z tytułu umowy o pracę, godziny nadliczbowe, ekwiwalent za urlop, wynagrodzenie chorobowe, zasiłek macierzyński, zasiłek chorobowy, premie, dodatki, nagrody, stanowiące przychody ze stosunku pracy,

wchodzą wynagrodzenia za czas choroby, urlopu, lub innej nieobecności pracownika,

składka na ubezpieczenie emerytalne finansowana przez pracodawcę (Wnioskodawcę),

składka na ubezpieczenie rentowe finansowana przez pracodawcę (Wnioskodawcę),

składka na ubezpieczenie wypadkowe finansowana przez pracodawcę (Wnioskodawcę),

składka na Fundusz Pracy finansowana przez pracodawcę (Wnioskodawcę),

składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych finansowana przez pracodawcę (Wnioskodawcę),

wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło/umowy zlecenia,

składka na ubezpieczenie emerytalne finansowana przez zleceniodawcę (Wnioskodawcę),

składka na ubezpieczenie rentowe finansowana przez zleceniodawcę (Wnioskodawcę),

składka na ubezpieczenie wypadkowe finansowana przez zleceniodawcę (Wnioskodawcę),

składka na Fundusz Pracy finansowana przez zleceniodawcę (Wnioskodawcę),

składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych finansowana przez zleceniodawcę (Wnioskodawcę).

Należy wskazać, iż Minister Finansów wydał interpretację ogólną nr DD8.8203.1.2021 z dnia 13 lutego 2024 r. w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych ulgi badawczo-rozwojowej poniesionych przez podatnika w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z usprawiedliwioną nieobecnością pracownika, w której wskazał, iż: „zarówno czas urlopu jak i czas zwolnienia chorobowego, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe, nie są bezpośrednim czasem wykonywania pracy, ale są czasem zatrudnienia pracownika, za który to czas przysługują pracownikowi należności wynikające z zatrudnienia, a na pracodawcy ciążą obowiązki związane, czy to z wypłatą wynagrodzenia, czy z odprowadzaniem składek z tytułu zatrudnienia. W świetle powyższego nie ma zatem podstaw prawnych do wyłączenia z katalogu kosztów kwalifikowanych ulgi badawczo-rozwojowej należności poniesionych przez pracodawcę, stanowiących, zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, przychód pracownika realizującego działalność badawczo-rozwojową, a uzyskanych, gdy nie świadczy on pracy z powodu usprawiedliwionej nieobecności.”

W związku z powyższym, sformułowane przez Wnioskodawcę pytanie nr 3 nie dotyczy poniesionych przez Wnioskodawcę w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z usprawiedliwioną nieobecnością pracownika, gdyż ta kwestia została już rozstrzygnięta w drodze interpretacji ogólnej Ministra Finansów nr DD8.8203.1,2021z dnia 13 lutego 2024 r. w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych ulgi badawczo-rozwojowej poniesionych przez podatnika w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z usprawiedliwioną nieobecnością pracownika. Zgodnie z art. 14b § 5a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, wniosek o interpretację indywidualną w zakresie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego odpowiadającego zagadnieniu będącemu przedmiotem interpretacji ogólnej wydanej w takim samym stanie prawnym, jest bezprzedmiotowy.

Pracownicy Działu B+R realizują prace stanowiące, w ocenie Wnioskodawcy, prace badawczo-rozwojowe. Jeśli pracownicy ci będą realizowali również inne zadania, Wnioskodawca zamierza zaliczać do kosztów kwalifikowanych czas w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Stanowisko Wnioskodawcy potwierdza m.in.:

1)interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 stycznia 2020 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.652.2019.2.RR,

2)interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 lutego 2019 r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010.540.2018.3.MBD,

3)interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 stycznia 2019 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.536.2018.2.JKT),

4)interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 stycznia 2021 r. (0111-KDIB1-3.4010.479.2020.2.BM), zgodnie z którą: „w kosztach kwalifikowanych Wnioskodawca może uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, koszty osobowe pracowników działu B+R zatrudnionych na umowy o pracę, umowy zlecenia i o dzieło oraz osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umów zlecenia i o dzieło, które zostały zatrudnione w innych działach, lecz wspomagających prace wyżej wymienionego działu B+R- w części odpowiadającej pracy związanej z instalacją, uruchomieniem i testami do momentu rozpoczęcia produkcji.”

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 4

Zdaniem Wnioskodawcy, koszty osobowe pracowników sprawujących funkcje nadzorcze i kierownicze nad pracami badawczo-rozwojowymi, w zakresie w jakim wykonywane przez nich czynności, w tym nadzorcze, związane są bezpośrednio z działalnością B+R, podatnik może uznać za koszt kwalifikowany na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a UPDOP, w zakresie w jakim nie zostaną mu zwrócone.

Zgodnie z podręcznikiem Frascati „Proponowane procedury standardowe dla badań statystycznych w zakresie działalności badawczo-rozwojowej” (obowiązującym w krajach OECD do celów statystycznych), zawierającym procedury standardowe dla badań statystycznych w zakresie działalności badawczo-rozwojowej, w statystyce badawczo- rozwojowej przyjęło się, że dane odnoszące się do nakładów finansowych związanych z pracownikami B+R powinny obejmować „pełen koszt działalności badawczo-rozwojowej”, którego poniesienie jest „niezbędne do prawidłowej realizacji działalności B+R”.

Podręcznik wskazuje, że do prac B+R należy zaliczać również:

1)wykonywanie prac naukowo-technicznych na potrzeby projektów (projektowanie i przeprowadzanie eksperymentów i badań, konstruowanie prototypów itd.);

2)planowanie i kierowanie projektami B+R. szczególnie w ich aspekcie naukowo- technicznym;

3)przygotowywanie raportów cząstkowych i końcowych dla projektów badawczo- rozwojowych, szczególnie w odniesieniu do aspektów związanych z pracami badawczo-rozwojowymi;

4)obsługa administracyjna/koordynacja/kierowanie projektami badawczo-rozwojowymi.

Mając powyższe na uwadze, do pracowników zajmujących się działalnością B+R należy zaliczyć wszystkie osoby zatrudnione bezpośrednio przy działalności B+R. W szczególności do osób takich należy zaliczyć również osoby, które zajmują się choćby w części, czynnościami takimi jak czynności administracyjne bezpośrednio i nierozłącznie związane z pracami B+R, kierowanie działalnością B+R w aspekcie technicznym, raportowanie i konsultowanie w zakresie wykonywanej działalności B+R, czy też rekrutacja pracowników do działalności B+R.

Zatem, również czynności o charakterze nadzorczym czy kierowniczym, jeżeli są związane bezpośrednio z działalnością B+R, należy zaliczyć do działań stanowiących prace badawczo-rozwojowe.

Czynności nadzorcze i kierownicze w ramach opisanych działań B+R są koniecznym elementem tychże działań. Skoro działalność pracowników nadzorowanych i kierowanych jest twórcza, to tym bardziej należy tę cechę przypisać działaniom osób, pod których nadzorem przeprowadzane są prace badawczo-rozwojowe.

Czynności mające konstytuować działalność B+R oraz wskazane zadania osób nadzorujących spełniają także kryterium celowości, to jest podejmowane są celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 maja 2018 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.159.2018.1.IZ wskazano, że wynagrodzenia osób pełniących w Spółce funkcje kierownicze w zakresie w jakim wykonywane przez nich czynności, w tym nadzorcze związane są bezpośrednio z działalnością badawczo-rozwojową mogą stanowić koszt kwalifikowany.

Powyższa teza znajduje także pośrednie potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych, w których organy podatkowe nie wyłączają z grupy kosztów kwalifikowanych kadry managerskiej i dyrektorskiej m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 marca 2017 r. nr 2461-IBPB-1-3.4510.1184.2016.1.TS.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie także w Wyroku Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 23 czerwca 2020 r., sygn. akt I SA/GI 1588/19, zgodnie z wykorzystanie swojej wiedzy technicznej i doświadczenia w procesie B+R bez wątpienia wyczerpuje ustawowe kryterium „wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań”. Sąd zgodził się z wnioskodawcą, że wynagrodzenia takich osób wraz z należnymi składkami na ubezpieczenia społeczne mogą być uwzględniane w uldze B+R. Sąd wskazał, że jeśli ustawodawca nie rozróżnia pracowników, którzy „własnoręcznie” realizują działalność B+R (np. własnoręcznie przeprowadzają symulacje komputerowe, czy własnoręcznie testują prototyp) od pracowników, którzy kontrolują czy nadzorują te czynności oraz doradzają w tymże procesie - to interpretatorowi także tego czynić nie wolno.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 5

Zdaniem Wnioskodawcy, koszty odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej stanowią koszt kwalifikowany w rozumieniu 18d ust. 3 UPDOP, w zakresie w jakim nie zostaną mu zwrócone.

Środki trwałe wykorzystywane przez Wnioskodawcę zostały ujawniane w ewidencji jako środki trwałe, a od ich wartości początkowej dokonywane są odpisy amortyzacyjne według stawek określonych w UPDOP.

Zakupione przez Spółkę środki są wykorzystywane w ramach działalności badawczo- rozwojowej. W związku z tym odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych w zakresie w jakich te środki trwałe wykorzystywane są do prac badawczo-rozwojowych powinny zostać zaklasyfikowane jako koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 3 UPDOP.

Stanowisko Wnioskodawcy potwierdzają interpretacje indywidualne, m.in.:

·interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 21 listopada 2016 r., Nr 2461-IBPB-1-2.4510.929.2016.1.BG, w której Dyrektor w pełni przyjął argumentację Wnioskodawcy w zakresie zaliczenia do kosztów kwalifikowanych odpisów od licencji nabytych przed rokiem objętym wnioskiem: „Wnioskodawca w celu realizacji prac inżynieryjnych korzysta z licencji na specjalistyczne programy komputerowe nabyte zarówno przed 2016 r. jak i nabywane na bieżąco. Z powołanego wyżej art. 18d ust. 3 updop, wynika, że dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej stanowią koszty kwalifikowane. Dla skorzystania z odpisu kosztów kwalifikowanych znaczenie ma data dokonania odpisu amortyzacyjnego (przy założeniu, że odpis jest dokonywany zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów art. 16a-16m updop). Zatem do kalkulacji podstawy ulgi opisanej w art. 18d updop można włączyć odpisy amortyzacyjne od licencji na specjalistyczne programy komputerowe służące wykonywaniu prac inżynieryjnych.”;

·Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 marca 2018 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.20.2018.2.MBD, w której zgodził się ze stanowiskiem Wnioskodawcy w zakresie zaliczenia do kosztów kwalifikowanych odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które zostały nabyte w okresie nieobjętym wnioskiem. Wnioskodawca w swojej argumentacji powołał się na interpretację 2461-IBPB-1-2.4510.929.2016.1.BG: „Należy podkreślić, że powołane powyżej przepisy art. 18d ustawy o CIT, nie odnoszą się do momentu nabycia lub wytworzenia przez podatnika aktywów podlegających amortyzacji, odpisy od których mają stanowić koszt kwalifikowany. Warunkiem zaliczenia odpisów amortyzacyjnych do bazy kosztów kwalifikowanych jest wykorzystywanie przedmiotu amortyzacji w działalności badawczo-rozwojowej oraz zaliczenie odpisu amortyzacyjnego do kosztów uzyskania przychodu w roku podatkowym w którym mają być one zaliczone do bazy kosztów kwalifikowanych.”

Ponieważ środki trwałe, jak i wartości niematerialne i prawne, postanowiono mogą być wykorzystywane jedynie częściowo w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, zostaną one odliczone przez Wnioskodawcę w ramach kosztów kwalifikowanych wyłącznie w tej części, w jakiej są wykorzystywane na potrzeby prac badawczo-rozwojowych.

Wnioskodawca stoi zatem na stanowisku, że na podstawie art. 18d ust. 3 UPDOD, będzie mieć prawo do uznania za koszty kwalifikowane dokonywanych w danym roku podatkowym i zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od urządzeń i oprogramowania, stanowiących środki trwałe, bądź wartości niematerialne i prawne.

Stanowisko Wnioskodawcy potwierdzają interpretacje organów podatkowych - np.:

·interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 25 maja 2017 r., Nr 0111-KDIB1-3.4010.11.2017.2.IZ, w której czytamy: „Natomiast, odnosząc się do odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych (w tym maszyn, urządzeń oraz sprzętu biurowego), wykorzystywanych przez Wnioskodawcę w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej należy zauważyć, że z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że do procesu rozwojowego nowego produktu leczniczego wykorzystywane są urządzenia, maszyny oraz inne środki trwałe Wnioskodawcy zakupione w celu prowadzenia prac badawczo-rozwojowych tego produktu, podlegające amortyzacji. Skoro, jak wskazuje Wnioskodawca, środki trwałe, wskazane we wniosku przez Wnioskodawcę, są związane i wykorzystywane w prowadzonych przez Wnioskodawcę pracach badawczo-rozwojowych, to również, w ocenie tut. Organu, odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 3 updop.”;

·interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 kwietnia 2017 r., Nr 1462-IPPB5.4510.82.2017.1.MR, w której czytamy: „Tym samym wskazać należy, że odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych uwzględniające oprócz kosztów wdrożenia wydatki na ich nabycie, należy zaliczyć do kosztów kwalifikowanych w pełnej wysokości, stosownie do treści art. 18d ust. 3 ustawy, a następnie dla ustalenia wysokości odliczenia na podstawie art. 18d ust. 5 ustawy należy wyłączyć tą ich część, która nie odpowiada wkładowi własnemu związanemu zarówno z ich wdrożeniem, jak i nabyciem, bowiem obie kategorie tych wydatków wpływają na ich wartość początkową.”

Do kosztów kwalifikowanych zaliczone będą mogły zostać również koszty związane z odpisami amortyzacyjnymi w zakresie środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa jest równa lub niższa niż 10.000.00 zł oraz te do których zgodnie z przepisami prawa istnieje możliwość skorzystania z tzw. jednorazowej amortyzacji. Należy bowiem wskazać, że przepisy UPDOP nie wyłączają z kategorii kosztów kwalifikowanych wydatków tego rodzaju. Z tego względu, stosując zasadę o uznawaniu za koszty kwalifikowane odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych wykorzystywanych w działalności B+R, również odpisy jednorazowe (dokonywane w ramach tzw. jednorazowej amortyzacji) będą objęte zakresem art. 18d ust. 3 UPDOP.

Tożsamy pogląd wyraził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 13 czerwca 2019 r., 0112-KDIL3-3.4011.113.2019.2.AA, który uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe w zakresie zaliczenia do kosztów kwalifikowanych kosztów, m in. kosztów sprzętu komputerowego oraz elektronicznego o wartości poniżej 10 000 zł.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie także m.in. w:

·   interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 stycznia 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.575.2018.1.AN, zgodnie z którą odpisy amortyzacyjne (koszty kwalifikowane), nieobjęte finansowaniem, tj. niezwrócone w żadnej formie, mogą zostać odpisane od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p., w myśl art. 18d ust. 3 u.p.d.o.p.;

·   interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 maja 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.86.2022.2.AN, w której wskazano, iż: „w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.”;

·   interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 czerwca 2023 r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010.208.2023.2.JMS, w której wskazano, iż: „w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.”;

·   interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 czerwca 2024 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.112.2024.2.PC, w której wskazano, iż: „Choć ustawodawca nie użył w treści art. 18d ust. 3 u.p.d.o.p. sformułowania „wyłącznie”, to jednoznacznie wskazał, że za ww. koszty kwalifikowane podatnicy mogą uznać dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.”

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 6

Koszty zakupu surowców i materiałów wykorzystywanych w działalności badawczo- rozwojowej wskazanej w pkt II stanowią koszt kwalifikowany w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 UPDOP, jeśli nie zostaną zwrócone w jakiejkolwiek formie i są przeznaczone na działalność B+R.

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 UPDOP, za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Należy zwrócić uwagę, iż ww. przepis posługuje się pojęciami „materiały” oraz „surowce”, które nie zostały zdefiniowane w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowiąc przy tym, iż w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.

Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w ocenie Wnioskodawcy, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

W zakresie definicji surowca wypowiedziała się również Rada Języka Polskiego. W ocenie Rady „nie ma podstaw, by kategorycznie wymagać od sposobu rozumienia hasła surowiec tego, aby był to wyłącznie materiał naturalny [...]. Współczesna definicja leksykograficzna hasła surowiec używanego we współczesnej polszczyźnie powinna mieć postać następującą: Substancja w pierwotnym stanie, zwykle pochodzenia naturalnego, stanowiąca materiał wyjściowy służący do wytwarzania jakichś rzeczy lub energii”.

Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, w ocenie Wnioskodawcy odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 351, dalej: „UR”). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 UR, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się iż materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej”.

Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela. Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam. Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj. Walińska Anna. Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

Mając powyższe na uwadze, w ocenie Wnioskodawcy surowcami w znaczeniu przywołanym powyżej mogą wszelkiego rodzaju produkty niezbędne w procesie tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów Spółki, takie jak:

(…),

(…),

(…),

(…),

(…),

(…),

tektura (opakowanie tekturowe/opakowanie zbiorcze/karton),

folia (opakowanie foliowe),

składniki chemiczne do (…),

plastik (…),

(…),

oraz inne surowce i materiały.

Ustawodawca nie objaśnia również, co należy rozumieć przez bezpośredni związek nabywanych materiałów i surowców z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, pozostawiając tym samym swobodę podatnikom w zakresie możliwości udowodnienia takiego związku. Zasadne wydaje się przyjęcie, że materiały i surowce nabyte i wykorzystane na potrzeby prowadzonej działalności innowacyjnej są bezpośrednio z tą działalnością związane.

W stanie faktycznym, opisanym przez Wnioskodawcę, nabywane surowce są wykorzystywane do wytworzenia nowych produktów bądź ulepszenia istniejących. Wytwarzane produkty mają charakter nowatorski i unikatowy, o odpowiedniej jakości i funkcjonalności.

Natomiast, z uwagi na fakt, że surowce i materiały ulegają zużyciu (nabyte surowce i materiały nie mogą być wykorzystane wielokrotnie), istnieje pewność, że poniesione koszty nabycia stanowią w całości koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Na temat zaliczenia do kosztów kwalifikowanych surowców i materiałów wypowiedział się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej m in. w interpretacji indywidualnej z 23 stycznia 2020 r., o sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.652.2019.2.RR. który w pełni przyjął argumentację Wnioskodawcy opartą na powyższych założeniach.

Możliwość zaliczenia wydatków poniesionych na materiały oraz surowce, które są następnie wykorzystywane do działań badawczo-rozwojowych również wynikają z literalnego brzmienia przepisów.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 listopada 2018 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.346.2018.2.JS: „Kosztem kwalifikowanym u Wnioskodawcy, w myśl art. 18d ust. 2 pkt 2 mogą być również wydatki poniesione w pełnej wysokości na materiały i surowce, z uwagi na fakt, że były/są/będą wykorzystywane wyłącznie do realizacji działalności B+R. Powyższe dotyczy również wymienionych we wniosku narzędzi, o ile wykorzystywane są one wyłącznie do zadań w ramach realizacji prac B+R. W przeciwnym wypadku, narzędzia będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej będą one służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej”.

Stanowisko to zostało potwierdzone w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 stycznia 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.627.2019.1.JKU i oraz z 1 sierpnia 2022 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.258.2022.2.PC, zgodnie z którymi: Biorąc pod uwagę cytowane przepisy stwierdzić należy, że konstrukcja art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych, kosztów wszelkich materiałów, surowców i wyposażenia, które są kosztami uzyskania przychodów i wykorzystywane są bezpośrednio w działalności badawczo-rozwojowej. Zatem, przyjmuje się, że materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo- rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.

Biorąc pod uwagę powyższe wydatki na nabycie surowców i materiałów wykorzystywanych przez Spółkę w działalności badawczo-rozwojowej będą mogły stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu powołanego wyżej przepisu.

Prezentowany przez Wnioskodawcę pogląd został potwierdzony m.in. w:

1. interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 lipca 2019 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.259.2019.1.MR;

2. interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 maja 2020 r., sygn. 0112-KDIL2-2.4011.191.2020.1.WS;

3. interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 stycznia 2021 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.479.2020.2.BM, zgodnie z którą: „w kosztach kwalifikowanych Wnioskodawca może uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, koszty materiałów i surowców zużytych do instalacji i uruchomienia pulweryzatora wykorzystywanego do działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym”.

4. interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 kwietnia 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.770.2022.1.APO, w której wskazano, iż: „wydatki na nabycie materiałów i surowców, bezpośrednio związanych z prowadzonymi przez Spółkę pracami badawczo-rozwojowymi i stanowiące niezbędny element tych prac, mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.p”.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 7

Koszty energii elektrycznej zużywanej przez maszyny używane w ramach działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym stanowią koszt kwalifikowany w rozumieniu 18d ust. 2 pkt 2 UPDOP, jeśli nie zostaną zwrócone w jakiejkolwiek formie i są przeznaczone na działalność B+R.

Zdaniem Wnioskodawcy, koszty energii zużywanej przez maszyny używane w ramach działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym należy traktować jako materiały, gdyż służy ona do realizacji całego cyklu operacyjnego jakim jest działalność badawczo-rozwojowa.

W doktrynie, gdzie podkreśla się iż materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej”. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold. Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam. Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj. Walińska Anna. Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016). Zatem, jako składniki majątku wskazuje się m.in. paliwa, które właśnie służą do wytwarzania energii. Tym samym zasadnym jest klasyfikowanie energii elektrycznej na potrzeby ulgi B+R jako materiału czyli składnika majątku Spółki, który inicjuje proces badawczo-rozwojowy. Bez energii elektrycznej, która jest zużywana przez maszyny wykorzystywane w ramach prac badawczo-rozwojowych przeprowadzenie tych prac byłoby niemożliwe.

Wnioskodawca wskazuje, że możliwość skorzystania z ulgi B+R w odniesieniu do kosztów energii elektrycznej została wielokrotnie potwierdzona przez organy podatkowe w wydanych interpretacjach indywidualnych, przykładowo:

·   w interpretacji indywidualnej z 10 lipca 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.186.2019.2.APO, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził stanowisko spółki o możliwości odliczenia kosztów materiałów wykorzystywanych do opracowania prototypów, w tym wody i energii elektrycznej;

•   w interpretacji indywidualnej z dnia 11 stycznia 2019 r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010.231.2018.1.MO, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził stanowisko spółki o możliwości odliczenia materiałów, półproduktów i energii elektrycznej wykorzystywanych do produkcji próbnej;

•   w interpretacji indywidualnej z 29 grudnia 2020 r., sygn. 0111-KDIB1- 2.4010.453.2020.2.SK, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że koszty przerobu (energii elektrycznej oraz gazu) zużytej na działalności badawczo- rozwojową stanowią koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej;

·   w interpretacji indywidualnej z 23 lipca 2021 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.379.2021.2.PS, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że wnioskodawca może uwzględnić i rozliczyć koszty energii elektrycznej zużywanej przez maszyny używane w ramach działalności badawczo-rozwojowej;

•   w interpretacji indywidualnej z 1 sierpnia 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.258.2022.2.PC, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że wnioskodawca może uwzględnić i rozliczyć koszty energii elektrycznej zużywanej przez maszyny używane w ramach działalności badawczo-rozwojowej;

•   w interpretacji indywidualnej z 29 marca 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.68.2023.2.ZK, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że: „Pojęciem surowców z pewnością objęte będą media, takie jak m.in. energia elektryczna wykorzystywana na potrzeby prac B+R. W związku z powyższym, koszty energii elektrycznej poniesione przez Spółkę, z własnych środków, na potrzeby prac B+R, mieszczą się w kategorii materiałów i surowców, które zaliczane są do kosztów kwalifikowanych.”

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 8

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku nabycia przez Spółkę niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności urządzeń pomiarowych oraz naczyń i przyborów laboratoryjnych Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć je do kosztów kwalifikowanych zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2a UPDOP.

Tak jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego, proces projektowania i produkcji nowych (ulepszania istniejących) produktów polega m.in. na określeniu pożądanych właściwości produktu np. (…). W przypadku gdy będzie konieczne nabycie specjalistycznego sprzętu na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, Wnioskodawca powinien mieć możliwość zaliczenia kosztów ich zakupu do kosztów kwalifikowanych z tytułu ulgi badawczo-rozwojowej. Takie specjalistyczne sprzęty nie są ujawniane jako środki trwałe, niemniej jednak są istotną częścią wyposażenia wykorzystywanego w ramach pracy badawczo-rozwojowej.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 grudnia 2019 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.446.2019.4.MR czy też w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 maja 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.33.2022.3.BM.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 9

Zdaniem Wnioskodawcy, może uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo- rozwojowej ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka prowadząc liczne prace badawczo-rozwojowe nie jest w stanie wykonać wszystkich prac badawczo-rozwojowych we własnym zakresie. Spółka posiada zaplecze w zakresie sprzętu do prac badawczo-rozwojowych (własne laboratorium), jednakże nie jest w stanie zgromadzić wszelkiego niezbędnego sprzętu oraz wykwalifikowanej kadry, aby przeprowadzić wszystkie potrzebne badania czy testy niezbędne do osiągnięcia efektów prac badawczo-rozwojowych. Z tego względu Spółka może zlecać realizację części prac badawczo-rozwojowych na zewnątrz.

W przypadku gdy podmioty zewnętrzne są podmiotami, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, to nabycie od ich opinii, ekspertyz oraz wyników prowadzonych przez niego badań naukowych powinno stanowić koszt kwalifikowalny, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 3 UPDOP, który może zostać odliczony przez Wnioskodawcę.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24 czerwca 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.188.2020.1.PC.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 10

Zdaniem Wnioskodawcy, może on uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 UPDOP.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka prowadząc liczne prace badawczo-rozwojowe nie jest w stanie wykonać wszystkich prac badawczo-rozwojowych we własnym zakresie. Spółka posiada zaplecze w zakresie sprzętu do prac badawczo-rozwojowych, jednakże nie jest w stanie zgromadzić wszelkiego niezbędnego sprzętu, aby przeprowadzić wszystkie potrzebne badania czy testy niezbędne do osiągnięcia efektów prac badawczo-rozwojowych. Z tego względu Spółka może odpłatnie korzystać z aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym.

Należy wskazać, że termin „aparatura naukowo-badawcza” nie posiada definicji ustawowej w UPDOP. w związku z tym, należy rozumieć go w znaczeniu językowym, tj. jako aparaturę służącą zdefiniowanej w UPDOP działalności badawczo-rozwojowej.

W świetle wyjaśnień Głównego Urzędu Statystycznego, aparatura naukowo-badawcza, to zestawy urządzeń badawczych, pomiarowych lub laboratoryjnych o małym stopniu uniwersalności i wysokich parametrach technicznych (zazwyczaj wyższych o kilka rzędów dokładności pomiaru w stosunku do typowej aparatury stosowanej dla celów produkcyjnych lub eksploatacyjnych).

Pracownicy Spółki mogą być delegowani do podmiotów dysponujących odpowiednią aparaturą naukowo-badawczą i wykonywać na tych urządzeniach badania lub testy oraz zbierać i weryfikować wyniki tych badań lub testów. Następnie mogą wracać do siedziby SPÓŁKI i przedstawiać wyniki badań lub testów Kierownikowi Działu B+R, który podejmuje decyzję o kontynuacji projektu albo jego zakończeniu ze względu na niezadawalające wyniki badań lub testów.

Powyższe wydatki nie wynikają z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 UPDOP.

Nie ulega wątpliwości, że odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym wchodzą w zakres działalności badawczo-rozwojowej, jest to bowiem niezbędny element realizacji prac badawczo-rozwojowych i wpływa bezpośrednio na możliwość realizacji prototypów B+R, ich testowanie, walidację czy też testowanie poszczególnych elementów prototypów B+R w trakcie ich tworzenia.

Ponadto, ze względu na fakt, iż niektóre prace badawczo-rozwojowe wymagają wykorzystania specjalistycznej aparatury nie posiadanej przez Spółkę, to stanowi to w ocenie Wnioskodawcy, odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym.

Powyższe wydatki nie wynikają z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 UPDOP.

W rezultacie, koszt odpłatnego korzystania z aparatury naukowo-badawczej (o małym stopniu uniwersalności i wysokich parametrach technicznych) posiadanej przez zewnętrzne podmioty niepowiązane, powinien zostać uznany za koszt odpłatnego korzystania z takiej aparatury, będący kosztem kwalifikowanym ulgi B+R.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 czerwca 2020 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.88.2020.2.MR.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 11

Zdaniem Wnioskodawcy, może on uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym, jeżeli nabycie usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 UPDOP.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka prowadząc liczne prace badawczo-rozwojowe nie jest w stanie wykonać wszystkich prac badawczo-rozwojowych we własnym zakresie. Spółka posiada zaplecze w zakresie sprzętu do prac badawczo-rozwojowych, jednakże nie jest w stanie zgromadzić wszelkiego niezbędnego sprzętu, aby przeprowadzić wszystkie potrzebne badania czy testy niezbędne do osiągnięcia efektów prac badawczo-rozwojowych. Z tego względu Spółka nabywa usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym.

Należy wskazać, że termin „aparatura naukowo-badawcza” nie posiada definicji ustawowej w UPDOP, w związku z tym, należy rozumieć go w znaczeniu językowym, tj. jako aparaturę służącą zdefiniowanej w UPDOP działalności badawczo-rozwojowej.

W świetle wyjaśnień Głównego Urzędu Statystycznego, aparatura naukowo-badawcza, to zestawy urządzeń badawczych, pomiarowych lub laboratoryjnych o małym stopniu uniwersalności i wysokich parametrach technicznych (zazwyczaj wyższych o kilka rzędów dokładności pomiaru w stosunku do typowej aparatury stosowanej dla celów produkcyjnych lub eksploatacyjnych).

Nie ulega wątpliwości, że nabywane od podmiotów zewnętrznych usługi wchodzą w zakres działalności badawczo-rozwojowej, jest to bowiem istotny element realizacji prac rozwojowych i wpływa bezpośrednio na możliwość realizacji prototypów B+R, ich testowanie, walidację czy też testowanie poszczególnych prototypów (nowych produktów) B+R w trakcie ich tworzenia.

Ponadto, ze względu na fakt, iż niektóre prace badawczo-rozwojowe wymagają wykorzystania specjalistycznej aparatury nie posiadanej przez Spółkę, to stanowi to w ocenie Wnioskodawcy nabycie usługi wykorzystania aparatury badawczo-naukowej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym.

Ponadto, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa Wnioskodawca w przypadku (…).

Na podstawie takiego badania dokonywana jest certyfikacja (…).

Natomiast w przypadku (…).

W przypadku (…).

Powyższe nabywane przez Spółkę usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej (usługi zewnętrznych laboratoriów niebędących podmiotami powiązanymi z podatnikiem w rozumieniu w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 UPDOP) są dokonywane wyłącznie na potrzeby prac badawczo-rozwojowych niezbędnych do opracowania i certyfikowania nowych produktów przed ich seryjną produkcją i wprowadzeniem do sprzedaży.

W rezultacie, koszt zleceń zewnętrznych wykonywanych przy użyciu aparatury naukowo-badawczej (o małym stopniu uniwersalności i wysokich parametrach technicznych) przez zewnętrzne podmioty niepowiązane z Wnioskodawcą, powinien zostać uznany za koszt nabycia usługi wykorzystania takiej aparatury, będący kosztem kwalifikowanym ulgi B+R.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie m.in.:

•   w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 maja 2019 r., sygn.: 0114-KDIP2-1.4010.118.2019.2.JS, w której wskazano, iż: „(...) należy zgodzić się z Wnioskodawcą, że koszty usług nabywanych od podmiotów niepowiązanych dla celów prowadzonych prac Działu B+R: testy materiałowe i wytrzymałościowe, usługi pomiarów i kalibracji oraz usługi skanowania 3D produktów, stanowią i będą stanowić koszty kwalifikowane, możliwe do odliczenia w ramach ulgi B+R zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 4a u.p.d.o.p., skoro nabywane usługi służą pracom wykonywanym przez Dział B+R, są związane są z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury.”;

•   w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 27 czerwca 2019 r. 0111-KDIB1-3.4010.258.2019.1.MO, w której wskazano, iż: „Spółka może uznać - w myśl przywoływanych przepisów - koszty poniesione na nabycie usługi korzystania z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonych pracach badawczo-rozwojowych w postaci wymienionych w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego wydatków poniesionych w związku ze zlecaniem wydruków 3D firmie zewnętrznej.”;

·   w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24 stycznia 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.496.2019.2.JKU, w której wskazano, iż: „Z wniosku wynika, że Spółka zleca wykonanie badania wstępne dla systemu ochrony podwozia, badania kwalifikacyjne, badania wstępne działania systemu przeciwminowego, symulację badań przeciwminowych czy badania zestawu do ochrony przeciwminowej dla pojazdu, to Spółka zleca ich wykonanie na zewnątrz u podmiotów niepowiązanych ze Spółką w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT. Nabywane od podmiotów zewnętrznych usługi wchodzą w zakres działalności badawczo-rozwojowej, a tym samym Koszty nabycia usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 4a ustawy o CIT.”;

·   w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 czerwca 2020 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.88.2020.2.MR, w której wskazano, iż: „W ramach korzystania z aparatury naukowo-badawczej oraz nabywania usług wykorzystania aparatury naukowo-badawczej Spółka m in. uzyskuje możliwość:

przeprowadzania badań wytrzymałościowych nadwozi pojazdów oraz ich komponentów,

realizacji badań statycznych oraz quasi - dynamicznych,

przeprowadzania badań energochłonności struktur,

realizacji badań zmęczeniowych konstrukcji.

Ponadto, w niektórych przypadkach, w wyniku nabycia korzystania z aparatury naukowobadawczej oraz nabywania usług wykorzystania aparatury naukowo-badawczej, Spółka uzyskuje świadectwo homologacji lub jego prolongatę.

Stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie ustalenia, czy:

(...)

wydatki na odpłatne korzystanie z aparatury naukowobadawczej oraz nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej stanowią koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej objęte ulgą określoną w art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p. (pytanie nr 8),

(...)

należało uznać za prawidłowe.”

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z brzmieniem art. 4a pkt 26 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od  osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm., dalej: „updop”, „uCIT”),

przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 updop,

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a.badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b.badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Stosownie do art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i  nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742, dalej: „Ustawa SWIN”),

badania naukowe są działalnością obejmującą:

a.  badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b.  badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

W art. 4a pkt 28 updop ustawodawca wskazał, że:

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy SWIN,

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Stosownie do treści art. 18d ust. 1 updop,

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na  działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z zasadą przyjętą w orzecznictwie, jak  i w doktrynie prawa podatkowego, ulgi podatkowe, w tym ulga badawczo-rozwojowa, są  wyjątkiem od zasady równości i powszechności opodatkowania, tak więc przepisy regulujące prawo do ulgi winny być interpretowane ściśle.

Ad. 1-2

W celu stwierdzenia, czy prowadzone przez Państwa prace, przedstawione w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego (tj. w zakresie tworzenia „od zera” nowego produktu (…) na podstawie zapotrzebowania zgłaszanego przez dział sprzedaży poprzez zaprojektowanie (opracowanie) nowego produktu i sporządzenie dokumentacji technicznej nowego produktu, bądź opracowania nowego procesu produkcyjnego w celu wytworzenia „od zera” nowego produktu oraz opracowywania i wdrażania usprawnień w procesie produkcyjnym prowadzących do zwiększenia funkcjonalności produktów lub optymalizacji np. kosztowej w procesie produkcyjnym nowych produktów lub ulepszenia dotychczasowych produktów poprzez udoskonalenie ich właściwości), stanowią działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 updop).

Przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności - badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na podkreślone wyłączenie w art. 4a ust. 3 ww. ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową tych przejawów aktywności podatnika, które pomimo ulepszenia istniejących procesów lub usług z uwagi na  brak innowacyjnego charakteru (rutynowość) nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Jak podano w słowniku języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Po drugie, z art. 4a pkt 26 updop, wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że  w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Co oznacza, że aktywność podatnika winna być nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym (które nie mają odtwórczego charakteru), związane z postępem naukowym, czy technologicznym.

Na powyższe kryteria wskazał także Minister Finansów w Objaśnieniach podatkowych z 15 lipca 2019 roku dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej także: „Objaśnienia MF”), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej, która znajduje zastosowanie m.in. do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej przewidzianej w art. 18d updop – co zostało wskazane w samej treści objaśnień (por. pkt 31 Objaśnień MF).

Zgodnie z Objaśnieniami MF, przez działalność twórczą należy rozumieć zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, powstania czegoś, a twórczość działalności badawczo-rozwojowej przejawiać się może m.in.: opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Dodatkowo, warto nadmienić, że walidacja (według Słownika języka polskiego PWN rozumiana jako ogół czynności mających na celu zbadanie odpowiedniości, trafności lub dokładności czegoś) nowego lub ulepszonego produktu/technologii/rozwiązań zwłaszcza w warunkach rzeczywistego funkcjonowania, gdzie głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne, a których ostateczny kształt nie został określony została wyróżniona w Objaśnieniach MF jako typowe przejawy działalności twórczej w znaczeniu przyjmowanym dla potrzeb definicji prac badawczo-rozwojowych (por. pkt 36 Objaśnień MF). Co więcej, jak podkreślono w Objaśnieniach MF, istotnym elementem tego rodzaju działalności jest kreatywna aktywność wynikająca z działalności człowieka.

Jak wskazano w Objaśnieniach MF (na co zwrócił już uwagę Organ powyżej), w świetle obowiązujących w Polsce znaczeń pojęcia „systematyczność”, prowadzenie działalności w  taki sposób może oznaczać realizację tego rodzaju działań:

w znaczeniu pierwszym – w sposób stały, od dłuższego czasu (regularnie), bądź

w znaczeniu drugim – w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (planowo, metodycznie).

Dla potrzeb definicji działalności badawczo-rozwojowej, kryterium to należy rozumieć zgodnie z drugim znaczeniem. W świetle powyższego, oznacza to, że kryterium systematyczności jest spełnione, gdy działalność prowadzona jest w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (metodycznie, zgodnie z planem).

Należy jeszcze raz zaakcentować, że trzecim kryterium uznania danej działalności za badawczo-rozwojową jest zwiększanie zasobów wiedzy (zgodnie z Objaśnieniami MF – pkt 43, to pojęcie odnosi się przede wszystkim do badań naukowych) lub wykorzystania istniejących zasobów wiedzy (na co nakierowane są przede wszystkim prace rozwojowe, obejmujące zdobywanie, łączenie i kształtowanie wiedzy) do tworzenia nowych zastosowań (nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług).

Jednocześnie, jak zauważono w treści cytowanych Objaśnień MF, ustawodawca nie zdefiniował sformułowania „zwiększania zasobów wiedzy, jednak przyjąć można, że sformułowanie to należy rozumieć z perspektywy danego podatnika a kluczowym jest element celowościowy (tj. zwiększenie poziomu wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań), bez względu na to, czy zdobywana wiedza stanowić będzie nowość tylko z perspektywy danego podmiotu, albo czy po jej zastosowaniu będzie służyć wyłącznie jednemu podmiotowi, czy też znajdzie szersze zastosowanie (por. pkt 45 Objaśnień MF).

Z treści wniosku wynika, że realizowane przez Państwa projekty w ramach działalności badawczo-rozwojowej, dotyczą opracowywania i wytworzenia nowych produktów lub ulepszeń zmian w istniejących produktach lub procesach technologicznych oraz wdrażania innowacyjnych rozwiązań na skalę przedsiębiorstwa. Wskazali Państwo, że działalność Państwa Spółki ma na celu łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich.

Z opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, wynika, że dokonują Państwo usprawnienia procesów produkcyjnych lub ulepszenia dotychczasowych produktów poprzez udoskonalenie ich właściwości. Wykonują to Państwo we własnym zakresie bazując na wiedzy i doświadczeniu zawodowych członków działu badawczo-rozwojowego. Usprawnienie procesów produkcyjnych lub ulepszenia dotychczasowych produktów poprzez udoskonalenie ich właściwości odbywa się poprzez zmianę materiału, konstrukcji danego elementu produktu lub udoskonaleń samego procesu technologicznego.

Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy:

-   prowadzone przez Spółkę prace w zakresie tworzenia „od zera” nowego produktu (…) na podstawie zapotrzebowania zgłaszanego przez dział sprzedaży poprzez zaprojektowanie (opracowanie) nowego produktu i sporządzenie dokumentacji technicznej nowego produktu, bądź opracowania nowego procesu produkcyjnego w celu wytworzenia „od zera” nowego produktu, opisane w stanie faktycznym, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 UPDOP, co uprawnia Wnioskodawcę do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 UPDOP, jest prawidłowe;

-   prowadzone przez Spółkę prace w zakresie opracowywania i wdrażania usprawnień w procesie produkcyjnym prowadzących do zwiększenia funkcjonalności produktów lub optymalizacji np. kosztowej w procesie produkcyjnym nowych produktów lub ulepszenia dotychczasowych produktów poprzez udoskonalenie ich właściwości, opisane w stanie faktycznym, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 UPDOP. co uprawnia Wnioskodawcę do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 UPDOP, jest prawidłowe.

Ad. 3-4

Przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.

Zatem, w przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2024 r., poz. 226, dalej: „updof”),

za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki i nagrody zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.

Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 updof, zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Ponadto, od 1 stycznia 2018 r., przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane, poza należnościami z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 updof, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1 uCIT), również należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1a updop).

Stosownie do art. 13 pkt 8 lit. a updof:

za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Koszty kwalifikowane prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej stanowią wydatki na wynagrodzenia osób z którymi zawarta została umowa wynikająca z art. 13 pkt 8 lit. a updof, a którzy wykonują określone prace w ramach prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy w danym miesiącu, wyłącznie do kosztów wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia/o dzieło od 1 stycznia 2018 r.

Oznacza to, że poniesione koszty pracownicze mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1, 1a updop, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu oraz w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia w danym miesiącu.

Należy podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.

Mając powyższe na uwadze, należy zatem przyjąć, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza o tym, czy wynagrodzenie oraz składki od wynagrodzenia (w całości lub w części) stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a updop.

W odniesieniu do możliwości uznania składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za koszty kwalifikowane na potrzeby stosowania ulgi badawczo-rozwojowej należy wskazać, że składkami na ubezpieczenia społeczne, należnymi z tytułów wymienionych art. 12 ust. 1 uCIT i finansowanymi (w całości lub w części) przez płatnika, są składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe.

Należy zwrócić uwagę, że obowiązek i zasady odprowadzania składek na Fundusz Pracy nakłada na pracodawców ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, natomiast składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych uregulowane są w ustawie z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Zatem, składki te nie zostały uregulowane w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, a tylko takie mogą stanowić koszty kwalifikowane, w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a uCIT. W ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w niektórych artykułach są tylko wskazane sytuacje, w których do składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych stosuje się tą ustawę, ale składki te nie są określone tą ustawą.

Zatem, nie stanowią kosztów kwalifikowanych składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych bowiem, jak wynika z treści art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a uCIT, odliczenie w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową nie obejmuje odliczenia tych składek.

Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy w kosztach kwalifikowanych Wnioskodawca może uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej:

-   koszty osobowe (wskazane w art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a UPDOP) pracowników Działu B+R zatrudnionych na umowy o pracę, umowy zlecenia i o dzieło oraz osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umów zlecenia i o dzieło, które zostały zatrudnione w innych działach, lecz wspomagających prace wyżej wymienionego Działu B+R - w części odpowiadającej pracy związanej z działalnością badawczo-rozwojową opisaną w stanie faktycznym:

w zakresie zaliczenia do kosztów kwalifikowanych składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych jest nieprawidłowe;

w pozostałym zakresie jest prawidłowe;

-   koszty osobowe pracowników sprawujących funkcje nadzorcze i kierownicze nad pracami badawczo-rozwojowymi, w zakresie w jakim wykonywane przez nich czynności, w tym nadzorcze, związane są bezpośrednio z działalnością B+R opisaną w stanie faktycznym:

w zakresie zaliczenia do kosztów kwalifikowanych składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych jest nieprawidłowe;

w pozostałym zakresie jest prawidłowe.

Ad. 5

Zgodnie z art. 18d ust. 3 uCIT,

za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Według art. 15 ust. 6 uCIT,

kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane zgodnie z art. 16a-16m, przy czym w przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji nie mogą być w roku podatkowym wyższe niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych, obciążające w tym roku podatkowym wynik finansowy jednostki.

Na podstawie art. 16f ust. 1 uCIT,

podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 16b.

Zgodnie z art. 16f ust. 3 uCIT,

odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zgodnie z art. 16h-16m, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 10 000 zł. W przypadku gdy wartość początkowa jest równa lub niższa niż 10 000 zł, podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16d ust. 1, mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16h-16m albo jednorazowo w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, albo w miesiącu następnym.

Co do zasady odpisy amortyzacyjne dokonane od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w działalności badawczo-rozwojowej, mogą być objęte omawianą ulgą badawczo-rozwojową przy spełnieniu warunków wskazanych w art. 18d uCIT.

Zatem, istnieje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 3 uCIT, w ramach limitów, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych jeżeli są one rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast, jeżeli służą one bieżącej działalności, odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nie stanowią kosztów kwalifikowanych.

Choć ustawodawca nie użył w treści art. 18d ust. 3 uCIT, sformułowania „wyłącznie”, to jednoznacznie wskazał, że za ww. koszty kwalifikowane podatnicy mogą uznać dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, jak i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Wyjaśnić zatem należy, że powyższe sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, w całości stanowią koszt kwalifikowany, w myśl ww. przepisu, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej.

Natomiast, w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Państwa stanowisko, w zakresie ustalenia, czy w kosztach kwalifikowanych wskazanych w art. 18d ust. 3 UPDOP - Wnioskodawca może uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, koszty odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością, opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym) i wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym, jest prawidłowe.

Ad. 6-7

Z treści wniosku wynika, że używają Państwo surowców i materiałów na prototypy, serie próbne (przemysłowe) bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Wnioskodawca jest w stanie wyodrębnić materiały/surowce bezpośrednio wykorzystywane do produkcji prototypów, serii próbnych przemysłowych.

Działalność Spółki podejmowana w zakresie projektów „w obszarze B+R” wymaga użycia w różnorodnych procesach materiałów i surowców w celu wytworzenia i testowania nowych produktów. Surowce i materiały są nabywane od zewnętrznych dostawców.

Odnosząc się do kosztów nabycia materiałów i surowców należy odwołać się do art. 18d ust. 2 pkt 2 updop, który stanowi, że warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Przepisy omawianej ustawy podatkowej nie precyzują co należy rozumieć pod pojęciem materiałów i surowców. Zatem, przyjmuje się, że materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.

Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2023 r. poz. 120 ze zm.). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek‑Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam, Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj, Walińska Anna, Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

W tym miejscu zauważyć należy, że surowcami i materiałami w znaczeniu przywołanym powyżej mogą być w istocie aktywa bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Zaznaczyć należy, że obowiązujące przepisy w zakresie ulgi B+R pozwalają na zakwalifikowanie do niej kosztów materiałów i surowców, które podatnik zaliczył do kosztów uzyskania przychodów i są one bezpośrednio związane z prowadzoną przez niego działalnością badawczo-rozwojową.

Państwa stanowisko, w zakresie ustalenia czy Wnioskodawca może uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, koszty (wskazane w art. 18d ust. 2 pkt 2 UPDOP) nabycia materiałów i surowców zużytych na wytworzenie i testowanie nowych produktów w ramach działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym, jest prawidłowe.

Do kosztów kwalifikowanych chcą Państwo zaliczyć także, koszty energii elektrycznej zużywanej przez maszyny używane w ramach działalności badawczo-rozwojowej.

Spółka w ramach działalności B+R może zużywać różnego rodzaju materiały i surowce konieczne do realizacji projektów. Jednocześnie, należy wskazać, że warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Pojęciem surowców z pewnością objęte będą media, takie jak m.in. energia elektryczna wykorzystywana na potrzeby prac B+R. W związku z powyższym, koszty energii elektrycznej poniesione przez Spółkę, z własnych środków, na potrzeby prac B+R, mieszczą się w kategorii materiałów i surowców, które zaliczane są do kosztów kwalifikowanych.   

Państwa stanowisko, w zakresie ustalenia, czy Wnioskodawca może uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej

-   koszty (wskazane w art. 18d ust. 2 pkt 2 UPDOP) nabycia materiałów i surowców zużytych na wytworzenie i testowanie nowych produktów w ramach działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym, jest prawidłowe;

-   koszty energii elektrycznej zużywanej przez maszyny używane w ramach działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym, jest prawidłowe.

Ad. 8

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2a updop wynika, że:

za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych.

Aby poniesione wydatki na sprzęt specjalistyczny, uznać za koszty kwalifikowane muszą być spełnione następujące warunki:

-sprzęt nie stanowi środka trwałego,

-zalicza się do kategorii „sprzętu specjalistycznego”, oraz

-jest wykorzystywany bezpośrednio w prowadzonej działalności B+R.

Koszt kwalifikowany na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 2a updop, mogą stanowić wyłącznie wydatki poniesione na sprzęt specjalistyczny nie stanowiący u podatnika środka trwałego.

Natomiast, jeżeli sprzęt taki stanowi środek trwały kosztem kwalifikowanym mogą zostać wyłącznie odpisy amortyzacyjne w myśl art. 18d ust. 3 updop, w części w jakiej sprzęt jest wykorzystywanych do działalności badawczo-rozwojowej. 

Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy Wnioskodawca może uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej (zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2a UPDOP) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, w szczególności urządzeń pomiarowych oraz naczyń i przyborów laboratoryjnych, jest prawidłowe.

Ad. 9

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 3 uCIT, koszty kwalifikowane stanowią,

ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

Wykaz podmiotów wskazanych w art. 18d ust. 2 pkt 3 uCIT, znajduje się w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy SWIN:

1) uczelnie;

2) federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, zwane dalej „federacjami”;

  (…)

4) instytuty naukowe PAN, działające na podstawie ustawy, o której mowa w pkt 3, zwane dalej „instytutami PAN”;

5) instytuty badawcze, działające na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz.U. z 2022 r. poz. 498);

6) międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwane dalej „instytutami międzynarodowymi”;

6a) Centrum Łukasiewicz, działające na podstawie ustawy z dnia 21 lutego 2019 r. o Sieci Badawczej Łukasiewicz (Dz.U. z 2020 r. poz. 2098);

6b) instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, zwane dalej „instytutami Sieci Łukasiewicz”;

7) Polska Akademia Umiejętności, zwana dalej „PAU”;

8) inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły.

Zatem, za koszty kwalifikowane należy uznać ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, które są świadczone lub wykonywane jednocześnie:

-na podstawie umowy przez podmiot o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy SWIN,

-na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy Wnioskodawca może uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej (zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 3 UPDOP) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, jest prawidłowe.

Ad. 10-11

W myśl art. 18d ust. 2 pkt 4 i 4a updop,

4)    za koszty kwalifikowane uznaje się odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4,

4a)  nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;

W tym miejscu wskazać należy, że updop, nie definiuje co należy rozumieć pod pojęciem aparatury badawczo-rozwojowej.

W świetle wyjaśnień Głównego Urzędu Statystycznego, aparatura naukowo-badawcza, to zestawy urządzeń badawczych, pomiarowych lub laboratoryjnych o małym stopniu uniwersalności i wysokich parametrach technicznych (zazwyczaj wyższych o kilka rzędów dokładności pomiaru w stosunku do typowej aparatury stosowanej dla celów produkcyjnych lub eksploatacyjnych). Do aparatury naukowo-badawczej nie zalicza się sprzętu komputerowego i innych urządzeń nie wykorzystywanych bezpośrednio do realizacji prac badawczo-rozwojowych.

Tak więc, koszty związane z nabyciem usług wykorzystania aparatury naukowo-badawczej, także można zaliczyć do kosztów kwalifikowanych na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 4a updop.

Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy Wnioskodawca może uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej:

-   odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, a nieobjętych dofinansowaniem ze środków unijnych, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 UPDOP, jest prawidłowe;

-   nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, jeżeli nabycie usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 UPDOP, jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

-   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-   Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935, dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-    w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-    w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).