Skutki podatkowe wypłaty zysków sprzed przekształcenia i przejścia na estoński CIT. - Interpretacja - 0114-KDIP2-2.4010.380.2024.5.PK
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Skutki podatkowe wypłaty zysków sprzed przekształcenia i przejścia na estoński CIT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 lipca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 18 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu ujęcia zysków sprzed przekształcenia Spółki w związku z opodatkowaniem ryczałtem od dochodów spółki.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej (dalej: Spółka). W Spółce jest 3 wspólników. Wszyscy wspólnicy posiadają nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.
W ostatnich 5 latach w Spółce nie zanotowano strat i Spółka posiada zyski z lat ubiegłych, które były sukcesywnie przekazywane na kapitał zapasowy. Ponieważ wszyscy wspólnicy podlegali opodatkowaniu na bieżąco z tytułu całości osiągniętych przychodów pomniejszonych o koszty ich uzyskania – zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. 2024, poz. 226; dalej: ustawa o PIT) – zyski wypracowane w ramach Spółki były już opodatkowane przez wspólników.
Wspólnicy wpłacali w tym zakresie miesięczne zaliczki na podatek dochodowy, a po zakończeniu roku podatkowego składali zeznanie roczne i wpłacali ewentualną różnicę, wynikającą z zeznania rocznego.
W chwili obecnej Wspólnicy planują przekształcenie spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością zgodnie z przepisami Działu III (Przekształcenia spółek) ustawy z dnia 15 września 2000 r. kodeks spółek handlowych (tj. Dz.U. z 2024 r. poz. 18; dalej: k.s.h.).
Wspólnicy planują, że przed datą przekształcenia podejmą uchwałę o podziale między wspólników dotychczas niewypłaconych zysków z lat ubiegłych. Wspólnicy planują, że powyższa kwota zostanie wypłacona już po przekształceniu spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością – jednorazowo lub w ratach.
Dodatkowo, po przekształceniu Spółki w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością planowany jest wybór opodatkowania, o którym mowa w rozdziale 6b ustawy z dnia 15 lutego 1992 o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. 2023, poz. 2805; dalej: ustawa o CIT) tzw. estoński CIT. Wypłata zysków z lat ubiegłych wypracowanych w Spółce i opodatkowanych na poziome wspólników nastąpi już po przekształceniu w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wyborze formy opodatkowania, o którym mowa w rozdziale 6b ustawy o CIT.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego
Planowane jest, że:
- wkłady wniesione do sp. j. staną się wkładami sp. z o.o., więc
- kapitał zakładowy sp. z o.o. będzie odpowiadać kapitałowi podstawowemu sp. j. na moment przekształcenia.
Wypłaty zysku wypracowanego przed przekształceniem zostaną dokonane z kapitału zapasowego lub rezerwowego (nie zostaną dokonane z kapitału zakładowego).
Nie jest planowane, aby umowa sp. z o.o. przewidywała udziały uprzywilejowane.
Czynność prawna, na podstawie której dokonana zostanie wypłata nie wpłynie na zakres uprawnień wspólników spółki sp. z o.o., w szczególności nie będzie wiązać się ze zmniejszeniem ilości albo wartości udziałów w tej spółce ani nie wpłynie na poziom prawa do udziału wspólników w zyskach spółki.
Źródłem uprawnienia Wspólników do uzyskania zysku z działalności spółki przekształcanej będzie posiadanie przez nich statusu wspólnika w tej spółce przed przekształceniem, a nie w spółce przekształconej.
Uprawnienie wspólników do uzyskania zysku wypracowanego przez spółkę jawną będzie wynikało z faktu uprzedniego posiadania prawa do udziału w zysku spółki jawnej.
Przekształcenie spółki przekształcanej w spółkę przekształconą nie spowoduje jakichkolwiek zmian w strukturze właścicielskiej. Skład osobowy wspólników obu spółek będzie tożsamy.
Pytania
1.Czy wypłata zysków z lat ubiegłych wypracowanych przez wspólników w ramach spółki jawnej i opodatkowanych uprzednio przez wspólników, dokonana po przekształceniu spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością podlega, w momencie jej faktycznej wypłaty, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będzie pełniła funkcję płatnika w tym zakresie?
2.Czy wypłata zysków z lat ubiegłych, wypracowanych przez wspólników w ramach spółki jawnej i opodatkowanych uprzednio przez wspólników, dokonana po przekształceniu w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i wyborze opodatkowania w formie estońskiego CIT-u, będzie skutkować opodatkowaniem ryczałtem na podstawie art. 28m ust. 1 ustawy o CIT?
Przedmiotem tej interpretacji jest odpowiedź na pytanie oznaczone nr 2 w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W zakresie pytania oznaczonego jako nr 1 wydamy odrębne rozstrzygnięcie.
Państwa stanowisko w sprawie
2. Wypłata zysków z lat ubiegłych wypracowanych przez wspólników w ramach spółki jawnej i opodatkowanych uprzednio przez wspólników, dokonana po przekształceniu w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i wyborze opodatkowania w formie estońskiego CIT-u, nie będzie skutkować opodatkowaniem ryczałtem na podstawie art. 28m ust. 1 ustawy o CIT.
Uzasadnienie na pytanie nr 2
Zdaniem Wnioskodawcy zyski z lat ubiegłych, które zostały przeznaczone do wypłaty wspólnikom poprzez uchwałę podjętą jeszcze przed przekształceniem Spółki w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wyborze formy opodatkowania, o którym mowa w rozdziale 6b ustawy o CIT nie powinny zostać uznane za:
- dochód z tytułu podzielonego zysku, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o CIT lub
- dochód z tytułu ukrytych zysków, o którym mowa art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.
W tym zakresie należy wskazać, ze zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o CIT za dochód z tytułu podzielonego zysku uznaje się:
wysokość zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom.
Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawcy zyski z lat poprzednich wypracowane w Spółce jeszcze przed przekształceniem w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz przed wyborem formy opodatkowania, o którym mowa w rozdziale 6b ustawy o CIT nie będą stanowiły dochodu z tytułu podzielonego zysku, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o CIT.
Odnosząc się do ukrytych zysków należy wskazać, ze zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT:
Przez ukryte zyski (...) rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem (...)
Podkreślenia wymaga, ze w momencie podjęcia uchwały o wypłacie zyskow z lat ubiegłych w Spółce, przed przekształceniem zyski te zostaną przekwalifikowane:
- z kapitałów własnych na
- zobowiązania Spółki wobec jej wspólników.
W efekcie powyższych działań Spółka od dnia przekształcenia będzie miała wobec Wspólników zobowiązanie do wypłaty przypadającej na każdego z nich części zysków z działalności przed przekształceniem. Zyski z działalności spółki przekształcanej przeznaczone przed przekształceniem do wypłaty nigdy nie będą stanowić kapitału własnego spółki przekształconej.
Źródłem uprawnienia do wypłaty zysku z działalności spółki przekształcanej będzie posiadanie przez nich statusu wspólnika w Spółce przed przekształceniem, a nie w spółce przekształconej (spółce z ograniczoną odpowiedzialnością).
W odniesieniu do ukrytych zysków w zakresie zysków z lat ubiegłych wypłacanych na podstawie uchwały podjętej w czasie trwania spółki przekształcanej pozytywnie wypowiedział się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 13 października 2022 r. sygn. 0111-KDIB1-1.4010.534.2022.4.BS, w której zgodził się z wnioskodawcą, że:
- W szczególności zyski z działalności spółki przekształcanej nie będą zyskiem netto wypracowanym w okresie opodatkowania ryczałtem. Nie będą także stanowiły wydatku niezwiązanego z działalnością gospodarczą ani nie będą spełniały definicji nieujawnionej operacji gospodarczej lub ukrytego zysku. Ponadto wypłatę zysków z działalności spółki przekształcanej nie sposób będzie uznać za dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku lub dochód z tytułu zysku netto.
Podobnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 4 pazdziernika 2022 sygn. 0111-KDIB1-1.4010.544.2022.2.SH (stan faktyczny dotyczył przekształcenia społki komandytowej w sp. z o.o., niemniej mechanizm podjęcia uchwały w okresie funkcjonowania spółki przekształcanej jest taki sam), w której zgodził się z wnioskodawcą, ze:
- Przenosząc powyższe na grunt analizowanego przypadku, należy stwierdzić, że wypłata Wnioskodawcom zysków z działalności spółki przekształcanej przez spółkę przekształconą nie będzie spełniała przesłanek do uznania za którąkolwiek z kategorii dochodów podlegających opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.
Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy w przypadku, gdy uchwała o wypłacie zysków z lat ubiegłych zostanie podjęta w czasie funkcjonowania spółki jawnej, to wypłata zysków po przekształceniu w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz po zmianie formy opodatkowania, nie będzie skutkować opodatkowaniem ryczałtem od dochodów spółek.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na podstawie art. 28j ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2805, dalej: ustawa o CIT), opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o CIT, tj. podatnik, który ma siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, jeżeli spełnia łącznie w każdym okresie opodatkowania ryczałtem pozostałe warunki określone w ww. przepisie.
Zgodnie z art. 28m ust. 1 updop:
Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:
1) wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:
a) do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub
b) na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat);
2) wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);
3) wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą);
4) nadwyżce wartości rynkowej składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników (dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku) – w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części;
5) sumie zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej te zyski nie były zyskami podzielonymi lub nie zostały przeznaczone na pokrycie straty (dochód z tytułu zysku netto) – w przypadku podatnika, który zakończył opodatkowanie ryczałtem;
6) wartości przychodów i kosztów podlegających zgodnie z przepisami o rachunkowości zarachowaniu w roku podatkowym i uwzględnieniu w zysku (stracie) netto, które nie zostały uwzględnione w tym zysku (stracie) netto (dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych).
Stosownie do art. 28m ust. 2 updop:
Przepis ust. 1 pkt 1 stosuje się odpowiednio do wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy (podzielonego zysku).
Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Wspólnicy Spółki jawnej planują przekształcić ją w Spółkę z o.o., a następnie zmienić formę opodatkowania na ryczałt od dochodów spółek.
Przed przekształceniem wspólnicy planują podjąć uchwałę o wypłacie zysków wypracowanych przez Spółkę przed przekształceniem.
Wypracowany zysk spółki jawnej został już opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Z wniosku wynika, że Pana wątpliwości w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych dotyczą kwestii ustalenia, czy wypłata przez Spółkę przekształconą, opodatkowaną ryczałtem od dochodów spółek, zysków wypracowanych jeszcze przez Spółkę jawną i opodatkowanych uprzednio po stronie wspólników spółki, będzie powodowała obowiązek opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
W art. 28m ust. 1 ustawy CIT ustawodawca zawarł zamknięty katalog dochodów, które podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek. Do dochodów tych zalicza się:
1. dochód z tytułu podzielonego zysku,
2. dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat,
3. dochód z tytułu ukrytych zysków,
4. dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą,
5. dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku,
6. dochód z tytułu zysku netto,
7. dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych.
Analiza powyższego przepisu prowadzi do wniosku, że wypłata na rzecz wspólników spółki z o.o., zysków wypracowanych przez spółkę jawną przed jej przekształceniem w spółkę z o.o., korzystającą z opodatkowania w formie ryczałtu nie mieści się w katalogu dochodów wymienionych w art. 28m ust. 1 ustawy o CIT.
Dodatkowo, w związku ze zmianą formy opodatkowania, każdy podatnik CIT zobowiązany jest m.in. do wyodrębnienia, zgodnie z art. 7aa ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, w kapitale własnym spółki na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego pierwszy rok opodatkowania Ryczałtem:
a)kwotę zysków niepodzielonych i kwotę zysków podzielonych odniesione na kapitały, wypracowanych w latach poprzedzających pierwszy rok opodatkowania Ryczałtem oraz
b)kwotę niepokrytych strat poniesionych w latach poprzedzających pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
W myśl art. 28d ustawy o CIT:
1. Podatnik opodatkowany ryczałtem od dochodów spółek, zwanym dalej w niniejszym rozdziale „ryczałtem”, jest obowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz sporządzania sprawozdań finansowych na podstawie przepisów o rachunkowości w sposób zapewniający prawidłowe określenie:
1) wysokości zysku (straty) netto, podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku oraz
2) w kapitale własnym:
a) kwoty zysków niepodzielonych i kwoty zysków podzielonych odniesione na kapitały, wypracowanych w latach opodatkowania ryczałtem, oraz
b) kwoty niepokrytych strat poniesionych w latach opodatkowania ryczałtem.
2. Podatnik i jego następca prawny są obowiązani wykazywać wyodrębnienie w kapitale własnym zysków lub strat, o których mowa w ust. 1 pkt 2, w sprawozdaniu finansowym sporządzanym zgodnie z przepisami o rachunkowości do roku wypłaty tych zysków lub pokrycia tych strat.
Z powyższego wynika, że podatnicy ryczałtu zobowiązani są do wyodrębnienia w kapitale własnym zysków lub strat, o których mowa w art. 28d ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, w sprawozdaniu finansowym sporządzanym zgodnie z przepisami ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 120).
Podkreślić należy, że kluczowe jest to, aby podatnik był w stanie udokumentować z jakiego okresu pochodzą wypłacane w formie dywidendy zyski. Zasady opodatkowania określone w Rozdziale 6b ustawy o CIT są jednakowe dla wszystkich podatników, bez względu, w jakiej formie prowadzi się działalność oraz w jaki sposób były opodatkowane dochody przed wyborem ryczałtu od dochodów spółek.
Podsumowując, wypłata zysku wypracowanego w okresie przed opodatkowaniem ryczałtem w części, w jakiej zysk ten zostanie uchwałą o podziale przeznaczony do wypłaty wspólnikom nie skutkuje obowiązkiem zapłaty ryczałtu, o ile podatnik jest w stanie udokumentować, że wypłacany zysk został wypracowany w okresie przed przekształceniem i wyborem ryczałtu od dochodów spółek.
Wobec powyższego Pana stanowisko należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pytanie przedstawione przez Pana we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznacza zakres przedmiotowy tego wniosku. Wydana interpretacja dotyczy więc tylko sprawy będącej przedmiotem zapytania. Inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska nieobjęte pytaniem nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 z późn. zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2383 ze zm.).