Czy prowadzone przez Spółkę prace związane z realizacją Projektu B+R stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT,... - Interpretacja - null

Shutterstock

Czy prowadzone przez Spółkę prace związane z realizacją Projektu B+R stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT,... - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Czy prowadzone przez Spółkę prace związane z realizacją Projektu B+R stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z ulgi B+R

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek, z 1 sierpnia 2024 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzone przez Spółkę prace związane z realizacją Projektu B+R, przedstawione w opisie stanu faktycznego, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z ulgi B+R.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

(…) z siedzibą w (…), numer KRS: (…), NIP: (…), REGON: (…) (dalej: „Spółka”), jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz posiada w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 z późn. zm., dalej: „ustawa o CIT”).

Rok podatkowy Spółki jest zgodny z rokiem kalendarzowym. Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego. Ponadto Spółka nie prowadzi i nie zamierza prowadzić działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej lub na podstawie decyzji, o której mowa w ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 459).

Spółka prowadzi działalność gospodarczą od 2013 r. Wnioskodawca od początku działalności specjalizuje się w projektowaniu, produkcji, sprzedaży oraz regeneracji układów chłodzenia, klimatyzacji oraz ogrzewania, przeznaczonych dla producentów urządzeń oraz wszelkiego rodzaju pojazdów. Działalność Wnioskodawcy skupia się na sektorze SOE (Special Original Equipment) oraz Rynku Oryginalnych Części i Systemów (OES/OEM). Do kompetencji Spółki zaliczają się także przemysłowe i okrętowe wymienniki ciepła oraz usługi regeneracji chłodnic oleju, cieczy i powietrza. Odbiorcami produktów i usług Wnioskodawcy są przede wszystkim średni i mali producenci wszelkiego rodzaju pojazdów oraz urządzeń, które potrzebują układów chłodzenia, klimatyzacji i ogrzewania. Układy oferowane przez Spółkę przeznaczone są do zastosowań przemysłowych, urządzeń oraz pojazdów: specjalnych, militarnych, rolniczych, szynowych, budowlanych, transportowych (w tym także autobusów). Spółka systematycznie prowadzi działania mające na celu zapewnienie swoim klientom produktów wysokiej jakości, przy uwzględnieniu zmieniających się warunków rynkowych oraz preferencji partnerów biznesowych, co sprawia, że prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej (dalej: „B+R”) jest nieodzownym elementem prowadzenia biznesu Wnioskodawcy. Produkty wykonywane są tylko z najwyższej jakości materiałów i komponentów oraz technologii. Realizowane przez Spółkę działania B+R polegają między innymi na poszukiwaniu na rynku oraz opracowaniu i testowaniu nowych technologii, materiałów lub zamienników jako elementów produktów, tworzeniu nowych produktów, ulepszaniu istniejących rozwiązań i technologii, prowadzeniu produkcji prototypowej, a w konsekwencji wprowadzeniu nowych lub udoskonalonych produktów na rynek. Wspólnicy i pracownicy Spółki mają bogate doświadczenie branżowe, w tym w zakresie realizacji i wdrażania wyników projektów B+R. Działalność badawczo-rozwojowa jest realizowana przez wyspecjalizowanych pracowników należących do następujących Zespołów:

Zespół Badawczy

Kierownik B+R - sprawuje nadzór nad wykonaniem poszczególnych zadań pod kątem merytorycznym, przygotowuje i wyznacza priorytety prac badawczo-rozwojowych, założenia metodologiczne, łączy wyniki powstałe w poszczególnych etapach itp.

Kluczowy personel B+R - to wykwalifikowani pracownicy odpowiedzialni m.in. za projektowanie i budowę stanowiska pomiarowego, udział w definicji scenariuszy badań, symulacje, prowadzenie badań oraz analizę wyników. Do zadań kluczowego personelu należą również opracowania założeń dla systemów oraz stanowisk pomiarowych, przygotowanie scenariuszy badawczych dla podsystemów, tworzenie roboczych modeli badanych podsystemów itp.

Pozostały personel B+R - to między innymi technicy, inżynierowie, mechanicy, elektrycy, odpowiedzialni za wykonanie czynności technicznych, wykonanie układów elektrycznych, łączenie w całość wykonanych wcześniej detali, podzespołów, większych elementów w celu stworzenia prototypu itp.

Zespół Zarządzający - sprawuje nadzór nad całością prac pod względem zarządczym, finansowym i organizacyjnym. Odpowiedzialny jest za nadzór na terminową, efektywną i prawidłową realizacją projektu, nadzór na dokumentacją, procedurami, w tym konkurencyjności i monitoringu wskaźników, bierze czynny udział w procesach analizy i monitorowania ryzyka jak również wykorzystania budżetu.

Działalność B+R podejmowana przez Spółkę polega na projektowaniu oraz opracowywaniu nowej generacji urządzeń/linii produkcyjnych/montażowych pod konkretne wymagania klienta - produkcja prototypowa. Poprzez produkcję prototypową Spółka rozumie opracowywanie i zbudowanie w pełni funkcjonalnych urządzeń o docelowym designie. Dla każdego opracowanego przez Wnioskodawcę prototypu są przeprowadzane testy, które mają za zadanie potwierdzić spełnienie wymagań postawionych na etapie założeń projektowych.

Projekty B+R, co do zasady, realizowane są w ramach standardowego cyklu projektowego. Standardowy cykl projektowy składa się zasadniczo z następujących etapów:

Etap 1: Badania przemysłowe,

Etap 2: Eksperymentalne prace rozwojowe,

Etap 3: Prace przedwdrożeniowe.

W konsekwencji, należy podkreślić, że działalność B+R prowadzona przez Spółkę ma charakter systematyczny, twórczy i projektowy. Oznacza to w praktyce, że w celu opracowania konkretnego produktu czy innowacji dotyczącej procesu produkcji, tworzony jest projekt oraz wyznaczani są pracownicy, których zadaniem jest realizacja tego projektu tj. opracowanie danego produktu (maszyny/urządzenia/linii produkcyjnej czy montażowej). Praca projektowa w zakresie działalności B+R jest realizowana zgodnie z wewnętrznymi procedurami zarządzania Spółki, które określają podstawowe zasady przebiegu, planowania i monitorowania każdego projektu. Prowadzone przez Spółkę prace B+R polegają w szczególności na zdobywaniu nowych zasobów wiedzy oraz tworzeniu innowacyjnych i kompleksowych rozwiązań zgodnie z zapotrzebowaniem rynku (w zakresie nowych produktów) czy też zgodnie z zapotrzebowaniem wewnętrznym Spółki (w zakresie innowacji procesu produkcji). W efekcie otrzymywane są nowe, ulepszone lub zmienione kompleksowe i zaawansowane rozwiązania (produkty lub procesy).

Spółka aktualnie realizuje projekt badawczo-rozwojowy (dalej: „Projekt B+R”), polegający na opracowaniu nowej generacji urządzeń Battery Thermal Management System, w ramach którego planuje dokonać odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, tj. dokonać odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych. Celem Projektu B+R jest przeprowadzenie prac B+R pozwalających na opracowanie nowej generacji urządzeń Battery Thermal Management System - linii urządzeń do zarządzania temperaturą baterii. Jako że baterie w pojazdach elektrycznych należą do jednych z najdroższych elementów, koniecznym jest zapewnienie ich jak najdłuższej żywotności, co wymaga zarówno chłodzenia (bateria grzeje się podczas rozładowywania oraz ładowania), jak i grzania (gdy temperatura baterii spada poniżej 50 stopni). Realizowane w Projekcie B+R prace pozwolą na opracowanie, a następnie wdrożenie linii urządzeń do zarządzania temperaturą baterii o nieosiągniętych dotąd parametrach, w tym w zakresie zmniejszonego poboru energii, zmniejszonego poziomu generowanego hałasu i zastosowaniu nowatorskiego systemu predictive maintenance, który umożliwi prognozowanie ryzyka awarii. Urządzenia opracowane w toku Projektu B+R z racji szerokiego wachlarza mocy chłodzącej będą mogły być wykorzystane w pojazdach o zróżnicowanej wielkości oraz charakterystyce obciążenia, a przy niewielkich zmianach konstrukcyjnych również w aplikacjach stacjonarnych. Odbiorcami urządzenia będą przykładowo:

-   producenci baterii do pojazdów elektrycznych, którzy często muszą dostarczyć kompletne rozwiązanie uwzględniające kontrolę temperatury baterii,

-   producenci pojazdów, w tym elektrycznych pojazdów komunikacji miejskiej,

-   producenci pojazdów pracujących w terenie.

Realizacja Projektu B+R

W ramach Projektu B+R zaplanowane zostały wstępne badania poszczególnych komponentów, które następnie zostaną wykorzystane do budowy modeli symulacyjnych poszczególnych podsystemów. Następnie, podsystemy opracowane w środowisku symulacyjnym zostaną zbudowane w rzeczywistości, a następnie przetestowane w warunkach laboratoryjnych. Testy obejmować będą:

1.Magazyn chłodu (Ładowanie/rozładowanie):

a.stałe wartości temperatur cieczy chłodzącej,

b.zmienne w czasie wartości temperatur cieczy chłodzącej.

2.Odwracalny obieg czynnika (chłodzenie/grzanie):

a.stałe obciążenie termiczne,

b.zmienne obciążenie termiczne.

Wyniki uzyskane podczas testów zostaną wykorzystane do modelowania całego urządzenia i opracowania prototypów.

Projekt B+R realizowany jest w ramach cyklu projektowego składającego się z następujących etapów:

Etap nr 1 - Badania przemysłowe

Do głównych czynności podejmowanych w ramach tego etapu należy zaliczyć:

-   Opracowanie założeń projektowych oraz koncepcji dla modeli systemów magazynu chłodu, pompy ciepła - kluczowymi problemami do rozwiązania w trakcie tego etapu jest opracowanie założeń oraz projektów pilotażowych stanowisk badawczych wykorzystywanych przy pomiarach komponentów oraz podsystemów. Stanowiska muszą pozwalać na dokładną kontrolę parametrów pracy testowanego elementu, uwzględniając przy tym nie tylko kontrolę elementu, ale również środowisko, w którym pracuje.

-   Opracowanie założeń projektowych oraz koncepcji dla pilotażowych stanowisk badawczych - z racji tego, że testowane elementy dodatkowo będą wprowadzały ciepło do otoczenia, konieczne jest takie zaprojektowanie stanowisk, aby ten wpływ mógł być eliminowany, a parametry otoczenia stałe.

-   Projekt i budowa pilotażowych stanowisk badawczych - kolejnym wyzwaniem jest takie opracowanie stanowisk, aby umożliwić ich uniwersalne stosowanie np. stanowisko do testowania wymienników powinno zostać zaprojektowane w ten sposób, aby umożliwić również testy ładowania/rozładowania magazynu chłodu, a stanowisko do badania sprężarek, tak aby umożliwić testy również podsystemu odwracalnego obiegu czynnika chłodzącego.

W dalszej fazie tego etapu prac Spółka buduje także wirtualne wersje systemów przy wykorzystaniu modeli poszczególnych komponentów w ten sposób, aby uzyskać parametry pracy takie, jak stawiane są kompletnym urządzeniom np. moc chłodząca, moc grzewcza, temperatury pracy. Wyzwaniem jest przeniesienie systemów z przestrzeni wirtualnej i zbudowanie ich rzeczywistych modeli, które następnie zostaną przebadane w warunkach laboratoryjnych.

W konsekwencji, przewidziane są następujące prace:

-   Pomiary komponentów oraz określenie charakterystyk komponentów, które zostaną wykorzystane w modelowych instalacjach,

-   Modele numeryczne systemów i symulacje - budowa wirtualnych wersji systemów przy wykorzystaniu modeli poszczególnych komponentów w ten sposób, aby uzyskać parametry pracy takie, jak stawiane są kompletnym urządzeniom np. moc chłodząca, moc grzewcza, temperatury pracy,

-   Model systemu bez wentylatora - opracowanie koncepcji kształtu oraz wymaganej powierzchnia mającej zapewnić wymagany poziom wymiany ciepła,

-   Budowa modeli rzeczywistych podsystemów - aby skalibrować wyniki symulacji oraz zbadać rzeczywiste zachowanie podsystemów konieczne jest zbudowanie modeli poszczególnych rozwiązań, aby w otoczeniu laboratoryjnym zbadać ich funkcjonowanie,

-   Badania modeli i kalibracja modeli numerycznych - po wykonaniu modeli rzeczywistych podsystemów, następuje przeprowadzenie badań mających na celu skonfrontowanie wyników symulacji z pracą rzeczywistych systemów. Testy prowadzone są w komorze termicznej, aby umożliwić testy w pełnym zakresie spodziewanych temperatury pracy urządzeń,

-   Budowa stanowiska do symulacji awarii oraz testy - zbudowanie modelu systemu BTMS, wyposażenie modelu w funkcjonalności pozwalające na symulację spodziewanych/potencjalnych problemów z urządzeniami z obiegiem czynnika chłodzącego oraz obiegiem wodnym,

-   Definiowanie zakresu czynności projektowych, kamieni milowych projektu badawczo-rozwojowego, niezbędnych do stworzenia nowego bądź znacząco ulepszonego produktu, usługi bądź procesu odpowiadającego specyfice rynku/potrzebom klienta.

Etap nr 2 - Eksperymentalne prace rozwojowe

W ramach etapu 2 są rozwiązywane problemy związane z integracją rozwiązań opracowanych w częściach badawczych w rzeczywiste urządzenia. Istotnym zagadnieniem w tym etapie jest opracowanie projektu mechanicznego urządzenia pozwalającego na maksymalne wykorzystanie przestrzeni i opracowanie projektu mechanicznego urządzenia. Wyzwaniem tego etapu jest projekt mechaniczny, który spełni wymagania dotyczące kosztu materiałowego końcowego urządzenia. Do głównych czynności podejmowanych w ramach tego etapu należy zaliczyć:

-   Koncepcja linii urządzeń, modułowość, serwisowalność, unifikacja komponentów.

-   Projektowanie - opracowanie projektów 3d urządzeń z linii - modele te są bazą do wykonania prototypów urządzeń.

-   Programowanie - opracowanie programu sterującego dla urządzeń z linii.

-   Budowa prototypów.

-   Testy funkcjonalne prototypów - testy mają za zadanie potwierdzić spełnianie wymagań postawionych na etapie założeń projektowych.

Etap nr 3 - Prace przedwdrożeniowe

W ramach prac przedwdrożeniowych przeprowadzone są niezbędne dla wdrożenia i komercjalizacji prototypów testy i badania: EMC, testy wibracji, badania ROHS oraz przeprowadzana jest procedura uzyskania certyfikacji CE, a także przygotowywane jest zgłoszenie patentowe.

Na realizację Projektu Wnioskodawca otrzymał dofinansowanie ze środków (…) w ramach Programu Operacyjnego „(…)” w osi priorytetowej „(…)”. Przyznanie Wnioskodawcy dotacji w osi priorytetowej „(…)” niejako potwierdza badawczo-rozwojowy charakter prac w ramach Projektu B+R. Dofinansowanie można uzyskać na realizację badań przemysłowych, prac rozwojowych (obowiązkowych w projekcie) oraz prac przedwdrożeniowych. Spółka wnioskując o powyższe dofinansowanie wykazała, że efektem końcowym Projektu B+R będzie narzędzie/produkt innowacyjne w skali kraju, a eksperci weryfikujący ten wniosek, przyznając Spółce dofinansowanie, uznali tą innowacyjność i badawczo-rozwojowy charakter prac prowadzonych przez Spółkę.

Realizacja projektu rozpoczęła się w 2021 r. i przebiega zgodnie opisanym cyklem projektowym składającym się z 3 etapów. Zakończenie projektu będzie miało miejsce w roku 2024.

Prace badawczo-rozwojowe w ramach wskazanego powyżej Projektu B+R nie były/nie są związane ze standardowymi, rutynowymi i okresowymi zmianami w tworzonym produkcie, zaś tworzone rozwiązania charakteryzują się wysokim poziomem innowacyjności, który wynika z faktu, że opracowane przez Spółkę rozwiązanie jest indywidualne oraz posiada niepowtarzalne funkcjonalności. Należy zauważyć, że prace B+R realizowane w ramach wskazanego powyżej Projektu B+R zawsze zmierzały do opracowania/wytworzenia rozwiązania/produktu niewystępującego dotychczas na rynku lub w praktyce gospodarczej Spółki albo na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniały się od rozwiązań już funkcjonujących. Działalność B+R Spółki ma charakter twórczy i prowadzi do tworzenia nowej wiedzy lub wykorzystywania elementów wiedzy istniejącej do tworzenia nowych zastosowań. Działalność ta jest podejmowana w sposób usystematyzowany (zgodnie z opisanym powyżej cyklem projektowym, z uwzględnieniem opracowanego harmonogramu, w oparciu o zaplanowane zasoby osobowe, techniczne i finansowe) i regularny.

W odniesieniu do prowadzonej działalności B+R Wnioskodawca jako odrębny podatnik podatku dochodowego zamierza dokonać odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, tj. dokonać odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych (dalej: „ulga B+R”) za rok 2022 i 2023 r. (poprzez korektę zeznania CIT-8 za rok 2022 oraz 2023 r.) oraz w latach kolejnych. W celu skorzystania z ulgi B+R Wnioskodawca wyodrębniał na bieżąco tj. w okresie prowadzenia działalności B+R, w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o CIT, koszty działalności B+R. Wnioskodawca w szczególności zaznacza, że:

-   w ewidencji rachunkowej wyodrębnia koszty kwalifikowane związane z realizacją działalności B+R i zostaną one wykazane w zeznaniach podatkowych/korektach zeznań podatkowych za lata podatkowe, w których działalność B+R była/jest realizowana,

-    nie korzystał i nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a ustawy o CIT,

-    Wnioskodawca odliczy w ramach ulgi B+R koszty kwalifikowane zgodnie z art. 18d ust. 2, 2a i 3 ustawy o CIT,

-    Wnioskodawca dokona odliczenia z tytułu ulgi B+R zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT,

-    Koszty kwalifikowane nie zostały/nie zostaną zwrócone Wnioskodawcy w jakiekolwiek formie,

-    Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego.

Pytanie

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzone przez Spółkę prace związane z realizacją Projektu B+R, przedstawione w opisie stanu faktycznego, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT (dalej: „Działalność B+R”), co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z ulgi B+R?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, prowadzone przez Spółkę prace w ramach realizowanego Projektu B+R, przedstawione w opisie stanu faktycznego, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z ulgi B+R w zakresie, w jakim koszty tej działalności nie zostały pokryte otrzymanym przez Wnioskodawcę dofinansowaniem.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, działalność badawczo-rozwojowa to działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zgodnie z ust. 27 i 28 wskazanego powyżej przepisu, definicja badań naukowych i prac rozwojowych została uregulowana w Ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 z późn. zm., dalej: „PSWiN”).

Zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 PSWiN, przez badania naukowe rozumie się:

-    badania podstawowe - prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,

-    badania aplikacyjne - rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast, zgodnie z art. 4 ust. 3 PSWiN, przez prace rozwojowe należy rozumieć nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Jak wynika z powyższego, czynności podejmowane przez Spółkę, aby być uznane za działalność B+R, muszą spełniać następujące przesłanki:

-   prace muszą mieć charakter twórczy,

-   działalność B+R prowadzona przez Wnioskodawcę, w tym w ramach poszczególnych projektów, musi mieć charakter systematyczny,

-   działalność musi mieć na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (nowych produktów, procesów lub usług).

Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego (www.sjp.pl) słowo „twórczy” oznacza „mający na celu tworzenie, odkrywczy, kreatywny”. W Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box (dalej: „Objaśnienia”) we fragmencie odnoszącym się do wykładni słowa „twórczy” wskazano: „W doktrynie prawa autorskiego cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”.

W ocenie Wnioskodawcy, realizacja prac w ramach realizowanego Projektu B+R ma charakter twórczy - zatrudnieni pracownicy w szczególności opracowują nowe produkty, udoskonalają już istniejące, jak również udoskonalają procesy technologiczne produkcji, jednocześnie pracując nad wysoką jakością i trwałością wytwarzanych produktów. Jednocześnie, rezultat działalności podejmowanej przez Spółkę:

-    jest/będzie odpowiednio ustalony (uzewnętrzniony) - rezultatem prac B+R jest/będzie zarówno wprowadzenie do sprzedaży nowych produktów, unowocześnianie istniejących produktów, wprowadzanie do działalności nowych procesów technologicznych, jak również optymalizacja stosowanych metod produkcji,

-    ma/będzie mieć charakter indywidualny - nie jest/nie będzie wynikiem wyłącznie mechanicznych działań, lecz określonych procesów myślowych, wymagających od pracowników Wnioskodawcy kreatywności;

-     ma/będzie mieć charakter oryginalny - wprowadzone produkty, nowe procesy technologiczne mają niepowtarzalny innowacyjny charakter.

Prace realizowane przez cały zespół projektowy mają/będą mieć więc charakter twórczy i są/będą ukierunkowane na stworzenie nowych produktów, unowocześnianie istniejących produktów, wprowadzanie do działalności nowych procesów technologicznych, jak również optymalizację stosowanych metod produkcji.

Zgodnie z wydanymi Objaśnieniami, przypisanie systematyczności danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona, ani też od istnienia planu, co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczającym jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt B+R, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby (budżet). Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. Prowadzona przez Spółkę działalność badawczo-rozwojowa opisana w treści stanu faktycznego (w zakresie Projektu B+R) była prowadzona w sposób systematyczny, zgodnie z przyjętym cyklem projektowym, w oparciu o uzgodniony plan oraz harmonogram. Działania te mają charakter regularny. W ocenie Wnioskodawcy, prowadzone prace spełniają przesłankę systematyczności. W ocenie Wnioskodawcy, działalność Spółki spełnia definicję prac badawczo-rozwojowych - Spółka stale wykorzystuje dostępną wiedzę i umiejętności do tworzenia nowych produktów (projektowania nowych produktów, wprowadzenia nowych procesów technologicznych) oraz unowocześnianie istniejących produktów. Prace badawczo-rozwojowe realizowane przez Wnioskodawcę nie były i nie są nakierowane na uzyskanie rutynowych/okresowych zmian do produktów, procesów - każdorazowo działania Spółki mają charakter twórczy i kreatywny oraz prowadzą do tworzenia produktów posiadających cechę nowości, również w sytuacji, gdy Spółka w ramach prowadzonego projektu wprowadza zmiany do istniejących już produktów.

Reasumując, w ocenie Wnioskodawcy, charakter realizowanych przez Spółkę prac, w ramach przedstawionego w opisie stanu faktycznego wniosku Projektu B+R, spełnia wszystkie przesłanki działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT oraz wynikające z definicji badań naukowych i prac rozwojowych w PSWiN. Realizowany Projekt B+R wpisuje się w definicje prac badawczo-rozwojowych zawartą w ustawie o CIT, ponieważ:

-    dotyczy opracowywania nowych produktów,

-    wykorzystuje dostępną wiedzę lub pozyskują nową wiedzę do tworzenia nowych produktów/procesów technologicznych,

-    jest prowadzony w sposób systematyczny, według określonego harmonogramu, zgodnie z standardowym cyklem projektu opisanym w stanie faktycznym przez pracowników posiadających odpowiednie kompetencje i wykształcenie,

-    ma charakter twórczy, gdyż jest nakierowane na wypracowanie lub wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy do tworzenia nowych produktów/procesów,

-    nie wprowadza zmian o charakterze rutynowym bądź okresowym,

-    charakter badawczo-rozwojowy prac prowadzonych przez Spółkę w ramach Projektu B+R został potwierdzony poprzez przyznanie Wnioskodawcy dotacji przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programów operacyjnych, których celem jest finansowanie działalności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, należy uznać, że realizowana przez Spółkę działalność B+R w ramach wskazanego we wniosku Projektu B+R spełnia definicję działalności B+R, wskazaną w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia Wnioskodawcę do skorzystania z ulgi B+R.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm. dalej: „ustawa o CIT”),

przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 ustawy o CIT,

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a.  badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b.  badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Stosownie do art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm. dalej: „Ustawa ŚWIN”),

badania naukowe są działalnością obejmującą:

a.  badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b.  badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Według art. 4a pkt 28 ustawy o CIT,

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy ŚWIN,

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Stosownie do art. 18d ust. 1 ustawy o CIT,

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

W celu stwierdzenia, czy prowadzone przez Spółkę prace związane z realizacją Projektu B+R stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z ulgi B+R, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT).

Przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności - badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na podkreślone wyłączenie w art. 4a ust. 3 ww. ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową tych przejawów aktywności podatnika, które pomimo ulepszenia istniejących procesów lub usług z uwagi na brak innowacyjnego charakteru (rutynowość) nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Jak podano w słowniku języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Po drugie, z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Co oznacza, że aktywność podatnika winna być nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym (które nie mają odtwórczego charakteru), związane z postępem naukowym, czy technologicznym.

Na powyższe kryteria wskazał także Minister Finansów w Objaśnieniach podatkowych z 15 lipca 2019 roku dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej także: „Objaśnienia MF”), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej, która znajduje zastosowanie m.in. do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej przewidzianej w art. 18d ustawy o CIT - co zostało wskazane w samej treści objaśnień (por. pkt 31 Objaśnień MF).

Zgodnie z Objaśnieniami MF, przez działalność twórczą należy rozumieć zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, powstania czegoś, a twórczość działalności badawczo-rozwojowej przejawiać się może m.in.: opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Dodatkowo, warto nadmienić, że walidacja (według Słownika języka polskiego PWN rozumiana jako ogół czynności mających na celu zbadanie odpowiedniości, trafności lub dokładności czegoś) nowego lub ulepszonego produktu/technologii/rozwiązań zwłaszcza w warunkach rzeczywistego funkcjonowania, gdzie głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne, a których ostateczny kształt nie został określony została wyróżniona w Objaśnieniach MF jako typowe przejawy działalności twórczej w znaczeniu przyjmowanym dla potrzeb definicji prac badawczo-rozwojowych (por. pkt 36 Objaśnień MF). Co więcej, jak podkreślono w Objaśnieniach MF, istotnym elementem tego rodzaju działalności jest kreatywna aktywność wynikająca z działalności człowieka.

Jak wskazano w Objaśnieniach MF (na co zwrócił już uwagę Organ powyżej), w świetle obowiązujących w Polsce znaczeń pojęcia „systematyczność”, prowadzenie działalności w taki sposób może oznaczać realizację tego rodzaju działań:

-   w znaczeniu pierwszym - w sposób stały, od dłuższego czasu (regularnie), bądź

-   w znaczeniu drugim - w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (planowo, metodycznie).

Dla potrzeb definicji działalności badawczo-rozwojowej, kryterium to należy rozumieć zgodnie z drugim znaczeniem. W świetle powyższego, oznacza to, że kryterium systematyczności jest spełnione, gdy działalność prowadzona jest w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (metodycznie, zgodnie z planem).

Należy jeszcze raz zaakcentować, że trzecim kryterium uznania danej działalności za badawczo-rozwojową jest zwiększanie zasobów wiedzy (zgodnie z Objaśnieniami MF – pkt 43, to pojęcie odnosi się przede wszystkim do badań naukowych) lub wykorzystania istniejących zasobów wiedzy (na co nakierowane są przede wszystkim prace rozwojowe, obejmujące zdobywanie, łączenie i kształtowanie wiedzy) do tworzenia nowych zastosowań (nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług).

Jednocześnie, jak zauważono w treści cytowanych Objaśnień MF, ustawodawca nie zdefiniował sformułowania „zwiększania zasobów wiedzy”, jednak przyjąć można, że sformułowanie to należy rozumieć z perspektywy danego podatnika a kluczowym jest element celowościowy (tj. zwiększenie poziomu wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań), bez względu na to, czy zdobywana wiedza stanowić będzie nowość tylko z perspektywy danego podmiotu, albo czy po jej zastosowaniu będzie służyć wyłącznie jednemu podmiotowi, czy też znajdzie szersze zastosowanie (por. pkt 45 Objaśnień MF).

W świetle powyższego, zgodzić się należy z Państwem, że prowadzone przez Spółkę prace związane z realizacją Projektu B+R, przedstawione w opisie stanu faktycznego, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z ulgi B+R

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku.

W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

-   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-   Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935, dalej: jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-    w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA),

albo

-    w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).