Spółka, jako spółka holdingowa może skorzystać ze zwolnienia od otrzymanej dywidendy oraz zwolnienia ze zbycia udziałów w spółce zależnej - Interpretacja - null

ShutterStock

Spółka, jako spółka holdingowa może skorzystać ze zwolnienia od otrzymanej dywidendy oraz zwolnienia ze zbycia udziałów w spółce zależnej - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Spółka, jako spółka holdingowa może skorzystać ze zwolnienia od otrzymanej dywidendy oraz zwolnienia ze zbycia udziałów w spółce zależnej

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 czerwca 2024 roku za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy:

-    Spółka Dominująca spełnia warunki do uznania za spółkę holdingową w rozumieniu art. 24m ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

-    Spółka Zależna, w której Spółka Dominująca posiada 100% udziałów spełnia warunki do uznania jej za krajową spółkę zależną w rozumieniu art. 24m ust. 1 pkt 1 i pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

-    Spółka Dominująca spełnia warunki dla skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dla całości przychodu od otrzymanej dywidendy, której wypłata planowana jest w 2024 roku,

-    Spółka Dominująca spełnia warunki dla skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 24n ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dla całości przychodu od otrzymanej dywidendy, której wypłata planowana jest w 2024 roku,

-    Spółka Dominująca spełnia warunki dla skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 24o ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dla dochodu ze zbycia udziałów w Spółce Zależnej także w sytuacji, w której w tym samym roku lub latach poprzedzających zbycie udziałów, Spółka Dominująca skorzysta ze zwolnienia od opodatkowania dla uzyskanego przychodu od otrzymanej dywidendy od Spółki Zależnej na podstawie art. 22 ust. 4 CIT.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 września 2024 r. (wpływ tego samego dnia).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej określana jako: „Spółka Dominująca” ) – polski rezydent podatkowy w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „CIT”) posiada 100% udziałów w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej określana jako: „Spółka Zależna”), która także jest polskim rezydentem podatkowym w rozumieniu powołanego przepisu.

Spółka Dominująca nabywała udziały w spółce zależnej sukcesywnie na przestrzeni lat, a w ostatnich trzech latach kalendarzowych (rok podatkowy obu spółek jest analogiczny jak rok kalendarzowy) struktura udziałów kształtowała się następująco:

1.(…)

2.(…)

3.(…).

Jedynymi wspólnikami Spółki Dominującej są dwie osoby fizyczne – polscy rezydenci podatkowi w rozumieniu art. 3 ust. 1 PIT.

Spółka Dominująca i Spółka Zależna nie są uczestnikami podatkowej grupy kapitałowej w rozumieniu art. 1a CIT i w okresie pełnych dwóch lat podatkowych nie były uczestnikami podatkowej grupy kapitałowej, o której mowa w art. 1a CIT . Spółka Dominująca oraz Spółka Zależna nie korzystały i nie korzystają ze zwolnień od opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a CIT, obie Spółki rozliczają podatek dochodowy od osób prawnych za zasadach ogólnych. Obie Spółki prowadzą rzeczywistą działalność gospodarczą, posiadając aktywa, zatrudniając pracowników na terytorium Polski, a dochód wypracowany przez Spółki, bez względu na źródła jego osiągnięcia, jest opodatkowany w całości w Polsce.

Udziałowcami Spółki Dominującej oraz Spółki Zależnej w sposób bezpośredni czy pośredni nie są podmioty wymienione w art. 24m ust. 1 lit. e CIT, bowiem udziałowcami Spółki Dominującej są dwie osoby fizyczne – polscy rezydencji w rozumieniu art. 3 ust. 1 PIT, a jedynym udziałowcem Spółki Zależnej – jest Spółka Dominująca.

Spółka Zależna nie posiada tytułów uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych lub w instytucji wspólnego inwestowania oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym lub praw o podobnym charakterze.

Spółka Dominująca posiada od ponad dwóch lat więcej niż 10% udziałów w kapitale zakładowym Spółki Zależnej, a od listopada 2022 roku posiada 100% udziałów, zgodnie z opisem.

Spółka Zależna nie posiada 50% aktywów w postaci nieruchomości położonych na terytorium RP, w sposób bezpośredni ani poprzez posiadanie udziałów czy jednostek uczestnictwa w innych spółkach czy to kapitałowych, czy osobowych i nie będzie posiadała 50% aktywów na miesiąc poprzedzający dzień sprzedaży udziałów w tej Spółce.

Spółka Dominująca planuje sprzedaż całości udziałów jakie posiada w Spółce Zależnej, a przed sprzedażą planuje się dokonać wypłaty dywidendy z zysków wypracowanych przez Spółkę Zależną. Umowa sprzedaży udziałów zostanie dokonana na rzecz podmiotu niepowiązanego ze Spółką Dominującą w myśl art. 11a ust. 1 pkt 3 CIT – planowana sprzedaż zostanie dokonana na rzecz niezależnego inwestora.

W uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z 8 września 2024 r. wskazali Państwo ponadto, że:

1.  Spółka F. jest Spółką Dominującą, o której mowa we wniosku, posiadającą obecnie 100% udziałów w Spółce zależnej, opisanej we wniosku.

2.  Po ustaleniu szczegółów umowy sprzedaży udziałów i ustaleniu możliwego terminu podpisania umowy sprzedaży udziałów w Spółce zależnej, F. jako Spółka Dominująca złoży oświadczenie na co najmniej 5 dni przed planowaną transakcją sprzedaży udziałów właściwemu dla niej naczelnikowi urzędu skarbowego o zamiarze skorzystania ze zwolnienia z art. 24o ust. 1 CIT. Obecnie transakcja jest na etapie negocjacji.

3.  Spółka nie korzysta ze zwolnienia od opodatkowania całości swoich dochodów, w szczególności na podstawie art. 6 czy art. 17 CIT, Spółka jest polskim rezydentem i podlega w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów. Spółka w ostatnich pięciu latach podatkowych wykazała w 2021 i 2023 dochód do opodatkowania oraz wykazała niewielkie straty podatkowe w latach 2019 (…).

4.  Spółka planuje dokonać wypłaty dywidendy w 2024 roku. Wypłacona zostanie kwota zgromadzona na kapitale zapasowym Spółki Zależnej, utworzona z zysków z lat ubiegłych. Dotychczas wspólnicy Spółki Zależnej osiągane zyski odnosili na kapitał zapasowy, stąd środki zgromadzone na kapitale zapasowym, które zostaną wypłacone jako dywidenda pochodzą z różnych lat obrachunkowych, były gromadzone w dłuższym okresie i z całą pewnością będą to środki wypracowane w 2023, 2022, 2021, 2020, 2019 roku, jak i wcześniejszych latach obrotowych.

5.  Wypłata dywidendy nastąpi jednorazowo na podstawie jednej uchwały, będzie ona dotyczyć całości zysków jakie będą przeznaczone do wypłaty i intencją Spółki Dominującej nie jest skorzystanie jednoczesne ze zwolnienia od opodatkowania, o którym mowa w art. 22 ust. 4 oraz art. 24n ust. 1 CIT. Spółka Dominująca do całości dochodu z dywidendy, jaki planuje osiągnąć w 2024 roku, zamierza skorzystać tylko z jednego ze zwolnień, jakie jej mogą przysługiwać.

6.  Sprzedaż udziałów jest zależna od zakończenia negocjacji, które są w fazie zaawansowanej, Spółka planuje zawarcie umowy sprzedaży udziałów w 2024 lub w 2025 roku – do końca pierwszego kwartału tego roku.

7.  F. prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą, w szczególności Spółka posiada środki trwałe w tym nieruchomości (także na sprzedaż) oraz (…). Spółka posiada także udziały w innych Spółkach kapitałowych (spółki będące polskimi rezydentami podatkowymi), pełniąc funkcje właścicielskie i zarządzające innymi podmiotami.

8.  W ocenie Spółki, do jej sytuacji nie będzie miał zastosowania art. 22c CIT, w szczególności Spółka nie podejmowała żadnych czynności mających na celu uzyskanie prawa do zwolnienia od opodatkowania. Operacja wypłaty dywidendy jak i sprzedaży udziałów – wynika z transakcji gospodarczej, związanej ze sprzedażą zewnętrznemu i niepowiązanemu podmiotowi – inwestorowi rozwiniętej struktury gospodarczej. Umowy mają charakter gospodarczy, są poprzedzone negocjacjami oraz dogłębnym badaniem, ze strony Inwestora sytuacji majątkowej, gospodarczej oraz rynkowej sprzedawanej Spółki.

Pytania

1.  Czy Spółka Dominująca spełnia warunki do uznania za spółkę holdingową w rozumieniu art. 24m ust. 1 pkt 2 CIT?

2.  Czy Spółka Zależna, w której Spółka Dominująca posiada 100% udziałów spełnia warunki do uznania jej za krajową spółkę zależną w rozumieniu art. 24m ust. 1 pkt 1 i pkt 3 CIT?

3.  Czy Spółka Dominująca spełnia warunki dla skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 22 ust. 4 CIT dla całości przychodu od otrzymanej dywidendy, której wypłata planowana jest w 2024 roku?

4.  Czy Spółka Dominująca spełnia warunki dla skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 24n ust. 1 CIT dla całości przychodu od otrzymanej dywidendy, której wypłata planowana jest w 2024 roku?

5.  Czy Spółka Dominująca spełnia warunki dla skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 24o CIT dla dochodu ze zbycia udziałów w Spółce Zależnej także w sytuacji, w której w tym samym roku lub latach poprzedzających zbycie udziałów, Spółka Dominująca skorzysta ze zwolnienia od opodatkowania dla uzyskanego przychodu od otrzymanej dywidendy od Spółki Zależnej na podstawie art. 22 ust. 4 CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

1.  Spółka Dominująca spełnia wszystkie warunki dla uznania jej za spółkę holdingową w rozumieniu art. 24m ust. 1 pkt 2 CIT.

2.  Spółka Zależna, w której Spółka Dominująca posiada 100% udziałów w kapitale zakładowym, spełnia wszystkie warunki dla uznania jej za krajową spółkę zależną.

3.  Spółka Dominująca spełnia wszystkie warunki i może skorzystać w 2024 roku ze zwolnienia od opodatkowania dla całości przychodów z tytułu otrzymanej dywidendy od Spółki Zależnej w 2024 roku na podstawie art. 22 ust. 4 CIT.

4.  Spółka Dominująca spełnia wszystkie warunki i może skorzystać w 2024 roku ze zwolnienia od opodatkowania dla całości przychodu z tytułu otrzymanej dywidendy od Spółki Zależnej w 2024 roku na podstawie art. 24n ust. 1 CIT.

5.  Spółka Dominująca spełnia wszystkie warunki i może skorzystać ze zwolnienia dla całości dochodu z tytułu sprzedaży 100% udziałów w Spółce zależnej także w sytuacji, w której skorzysta w 2024 roku ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 22 ust. 4 CIT przychodu z tytułu otrzymanej dywidendy od spółki zależnej, w której udziały następnie sprzeda.

Ad 1

Warunki dla uznania spółki za spółkę holdingową ustawodawca określił w art. 24m ust. 1 pkt 2 CIT. Zgodnie z art. 24m ust. 2 – warunki opisane w art. 24 ust. 1 pkt 1-4 muszą być spełniane w sposób nieprzerwany przez okres co najmniej dwóch lat. Zgodnie ze stanem faktycznym, Spółka Dominująca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, z siedzibą na terytorium RP podlegającą w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów na podstawie art. 3 ust. 1 CIT. Spółka od dnia jej zawiązania i wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS pod datą 22 grudnia 2014 roku była i jest polskim rezydentem podatkowym i od daty wpisu działa w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Podsumowując, spółka spełnia warunek dla uznania za spółkę holdingową w postaci formy prawnej, w której prowadzona jest działalność oraz podleganiu opodatkowaniu na terytorium RP od całości osiąganych dochodów od ponad dwóch lat.

Spółka holdingowa posiada nieprzerwanie, na podstawie prawa własności, udziały w spółce zależnej, tj. (…). Warunek posiadania co najmniej 10% udziałów w kapitale zakładowym Spółki Zależnej przez okres co najmniej 2 lat, licząc przed dniem planowanego uzyskania przychodów z tytułu dywidendy bądź sprzedaży udziałów jest spełniony.

Spółka Dominująca nie uczestniczyła od dnia jej powstania oraz nie uczestniczy jako członek podatkowej grupy kapitałowej w rozumieniu art. 1a CIT, więc ten warunek dla uznania za spółkę holdingową należy uznać za spełniony.

Spółka Dominująca nie korzystała od dnia jej powstania i nie korzysta ze zwolnień określonych w art. 17 ust. 1 pkt 34 i pkt 34a CIT, warunek ten należy uznać za spełniony.

Spółka Dominująca prowadziła i prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą w oparciu o posiadane aktywa, warunek ten jest spełniony.

W okresie dwóch lat, licząc od dnia planowanej wypłaty dywidendy/sprzedaży udziałów przez Spółkę Dominującą, wspólnikiem Spółki nie był i nie jest podmiot wskazany w art. 24m ust. 1 pkt 2 lit. e CIT. Od dnia (…) roku (data wpisu w rejestrze przedsiębiorców KRS) udziałowcami spółki są wyłącznie dwie osoby fizyczne, polscy rezydenci w rozumieniu art. 3 ust. 1 PIT, wcześniej były to trzy osoby fizyczne – polscy rezydenci podatkowi w rozumieniu art. 3 ust. 1 PIT. Warunek składu udziałowego jest spełniony.

Mając na uwadze stan faktyczny oraz przepisy definiujące warunki, jakie musi spełniać spółka, aby być uznaną za Spółkę Holdingową – Spółka Dominująca spełnia wszystkie warunki dla jej uznania za spółkę holdingową w rozumieniu art. 24m ust. 1 pkt 2 CIT na dzień sporządzenia wniosku i jest spółką holdingową.

Ad 2

Pod pojęciem krajowej spółki zależnej należy uznać spółkę z o.o., spółkę akcyjną bądź prostą spółkę akcyjną, która jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, podlegającą w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości osiąganych dochodów w rozumieniu art. 3 ust. 1 CIT.

Spółka, w której Spółka Dominująca posiada udziały, działa w formie spółki z o.o. z siedzibą w Polsce od daty jej wpisu w rejestrze przedsiębiorców KRS, tj. od 2003 roku i podlega nieprzerwanie od co najmniej dwóch lat opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Polsce, zgodnie z art. 3 ust. 1 CIT. Uznać należy te warunki za spełnione.

W Spółce Zależnej, licząc od (…) roku, Spółka Dominująca posiada odpowiednio (…) 100% udziałów w kapitale zakładowym Spółki Zależnej. Udziały są własnością Spółki Dominującej.

Mając na uwadze przedstawioną historię nabywania udziałów oraz struktury wspólników w Spółce Zależnej – warunek posiadania udziałów nieprzerwanie przez okres dwóch lat jest spełniony.

Spółka Zależna, przez okres co najmniej dwóch lat – licząc od daty planowanych przychodów z dywidend/zbycia udziałów w spółce zależnej, nie posiadała i nie posiada, i na moment wypłaty dywidendy lub sprzedaży udziałów nie będzie posiadać tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym lub praw o podobnym charakterze. Warunek ten, dla uznania za spółkę zależną jest spełniony.

Spółka Zależna obecnie oraz w okresie dwóch lat (2021, 2022, 2023) nie była uczestnikiem podatkowej grupy kapitałowej w rozumieniu art. 1a CIT i nie planuje przystępować do podatkowej grupy kapitałowej w rozumieniu art. 1a CIT. Warunek ten dla Spółki Zależnej należy uznać za spełniony.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz przepisy prawa, Spółka Zależna spełnia definicję zawartą w art. 24m ust. 1 pkt 1 i pkt 3 CIT i stanowi krajową spółkę zależną.

Ad 3

Spółki opisane we wniosku planują dokonać wypłaty dywidendy w 2024 roku – przez Spółkę Zależną na rzecz Spółki Dominującej. Obecnie w przepisach CIT funkcjonują dwojakiego rodzaju zwolnienia od opodatkowania, jakie mogą zastosować wspólnicy spółek kapitałowych dla przychodu z dywidend, w zakresie udziałowców, którzy są osobami prawnymi. Pierwsze zwolnienie zawarte jest w art. 22 ust. 4 CIT, drugie w art. 24n CIT.

W art. 22 ust. 4 CIT ustawodawca określił warunki dla skorzystania ze zwolnienia dla przychodu z dywidendy. W pkt 1 i 2 analizowanego przepisu ustawodawca postawił wymóg, aby obie spółki były rezydentami, tj. spółka wypłacająca dywidendę miała siedzibę lub zarząd na terytorium RP, a spółka otrzymująca dywidendę była opodatkowana od całości swoich dochodów w Polsce lub na terytorium kraju należącym do Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Zgodnie z opisem we wniosku, obie Spółki spełniają ten warunek, bowiem obie Spółki posiadają siedzibę i zarząd na terytorium RP i są objęte w Polsce nieograniczonym obowiązkiem podatkowym i podlegają opodatkowaniu od całości dochodów w Polsce, zgodnie z art. 3 ust. 1 CIT. Spółka, na rzecz której zostanie wypłacona dywidenda, już na dzień sporządzenia interpretacji posiada więcej niż 10 % udziałów w spółce wypłacającej dywidendę, a posiadanie wynosi więcej niż 2 lata i wynika z tytułu prawa własności (warunki określone w art. 22 ust. 4a oraz ust. 4d pkt 1 CIT. Spółka, która ma otrzymać dywidendę, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów.

Spółka Dominująca składa roczne deklaracje na podatek dochodowy od osób prawnych, wykazując w ostatnich latach stratę podatkową. Mając na uwadze opisany stan faktyczny, Spółka Dominująca, po złożeniu oświadczenia określonego w art. 26 ust. 1f CIT wypłacającemu dywidendę, może skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 22 ust. 4 CIT do całości uzyskanego przychodu w 2024 roku z tytułu dywidendy wypłaconej przez Spółkę Zależną, bowiem już na dzień sporządzenia wniosku spełnia wszystkie warunki ustawowe określone w art. 22 ust. 4, ust. 4a i 4d CIT.

Ad 4

W art. 24n ust. 1 CIT wprowadzono zwolnienie dla przychodu z dywidend, jakie otrzyma spółka holdingowa od krajowej spółki zależnej. Warunkiem dla skorzystania z tego zwolnienia jest, aby spółka otrzymująca dywidendę spełniała definicję spółki holdingowej przez okres dwóch lat, licząc od dnia poprzedzającego uzyskanie przychodu z dywidendy (warunek musi być spełniony przed otrzymaniem dywidendy), a spółka wypłacająca dywidendę musi spełniać definicję krajowej spółki zależnej przez okres dwóch lat, licząc od dnia poprzedzającego wypłatę dywidendy (warunek musi zostać spełniony przed wypłatą dywidendy). Warunki te, dla obu Spółek, wynikają z art. 24m ust. 2 CIT, który stanowi o tym, że warunki określone w art. 24m ust. 1 pkt 1-4 CIT muszą być spełniane nieprzerwanie przez okres dwóch lat, licząc na dzień poprzedzający uzyskanie przychodu z dywidendy bądź sprzedaży udziałów.

Jak wynika z opisu stanu faktycznego – już na dzień sporządzenia wniosku, Spółka Dominująca spełnia wszystkie warunki dla uznania ją za spółkę holdingową, bowiem od ponad 2 lat posiada więcej niż 10% udziałów w kapitale zakładowym krajowej spółki zależnej na podstawie prawa własności. Spółka Dominująca nie uczestniczyła jako członek podatkowej grupy kapitałowej w rozumieniu art. 1a CIT przez okres co najmniej dwóch lat przed uzyskaniem przychodu. Spółka Dominująca nie korzystała ze zwolnienia określonego w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a CIT, co najmniej przez okres dwóch poprzednich (licząc przed 2024 rokiem) lat podatkowych. Spółka Dominująca prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą, na bazie aktywów niezbędnych do jej prowadzenia, zatrudniając pracowników. Udziałowcami w Spółce Dominującej co najmniej od 2021 roku są wyłącznie osoby fizyczne – polscy rezydenci podatkowi, co oznacza, że udziałowcami Spółki Dominującej nie były podmioty wymienione w art. 24m ust. 1 pkt 2 lit. e CIT.

Spółka, która wypłaci dywidendę – na dzień sporządzenia informacji spełnia wszystkie warunki dla uznania jej za krajową spółkę zależną. Przez okres co najmniej dwóch lat – spółka holdingowa posiada w spółce zależnej ponad 10% udziałów w kapitale zakładowym i wynika to z prawa własności. Spółka zależna od ponad dwóch lat nie posiada tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym lub praw o podobnym charakterze. Spółka zależna nie należała przez co najmniej ostatnie dwa lata podatkowe do podatkowej grupy kapitałowej, o której mowa w art. 1a CIT i nie planuje przystąpienia do takiej grupy.

W konsekwencji, na dzień sporządzenia wniosku, obie spółki spełniają odpowiednio warunki przewidziane dla spółki holdingowej i krajowej spółki zależnej, co oznacza, że Spółka Holdingowa może skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 24n ust. 1 CIT od podatku dla całości przychodu uzyskanego z tytułu dywidendy wypłaconej przez krajową spółkę zależną, która to wypłata dywidendy jest planowana w 2024 roku. W takim przypadku, Spółka będzie zobowiązana do wykazania w deklaracji CIT przychodów z zysków kapitałowych, jako przychodu zwolnionego od podatku na podstawie art. 24n CIT.

Ad 5

Spółka Dominująca planuje w 2024 roku lub roku następnym sprzedać całość 100% udziałów, jakie posiada w kapitale zakładowym Spółki Zależnej.

Przed planowaną sprzedażą, co najmniej na 5 dni, Spółka Dominująca poinformuje (złoży oświadczenie) właściwemu dla niej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych Naczelnikowi Urzędu Skarbowego o zamiarze skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 24o ust. 1 CIT dla dochodu ze sprzedaży udziałów. Oświadczenie będzie zawierało wszystkie elementy określone w art. 24o ust. 2 CIT.

Umowa sprzedaży udziałów, jaką planuje zawrzeć Spółka Dominująca, będzie zawarta z podmiotem – inwestorem, który nie jest w stosunku do Spółki Dominującej podmiotem powiązanym w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 CIT. Spółka Zależna, na ostatni dzień miesiąca poprzedzający miesiąc, w którym udziały zostaną sprzedane – w swoich aktywach nie będzie posiadała (obecnie też nie posiada) aktywów, na które w ponad 50% składają się nieruchomości położone na terytorium RP lub prawa do takich nieruchomości. Ponadto, Spółka Dominująca w 2024 roku planuje skorzystać ze zwolnienia od opodatkowania dla przychodu z dywidend na podstawie art. 22 ust. 4 CIT z tytułu dywidendy wypłaconej przez krajową spółkę zależną (obecnie nie podjęto ostatecznej decyzji w zakresie wyboru zwolnienia od opodatkowania).

Mając na uwadze, że Spółka Dominująca, planująca sprzedać udziały Spółki Zależnej, spełnia definicję spółki holdingowej, a Spółka Zależna spełnia definicję krajowej spółki zależnej – Spółka Dominująca będzie miała prawo do skorzystania ze zwolnienia od opodatkowania całości dochodu uzyskanego ze zbycia 100% udziałów w krajowej spółce zależnej na rzecz podmiotu niepowiązanego. Skorzystanie ze zwolnienia od opodatkowania dla przychodu z dywidendy wypłaconej przez Spółkę Zależną przewidzianego w art. 22 ust. 4 CIT w tym samym roku, co sprzedaż udziałów, nie będzie miało znaczenia dla skorzystania ze zwolnienia od opodatkowania dochodu ze zbycia udziałów tej samej Spółki w tym samym roku lub roku następnym.

Spółka Dominująca ma do wyboru dwa zwolnienia od podatku dotyczące przychodu z dywidend. Dywidenda zostanie wypłacona, a przychód uzyskany przed planowanym zbyciem udziałów. Ustawodawca nie określił w żadnym zakresie konkurencyjności obu zwolnień od podatku dla przychodu z tytułu otrzymanej dywidendy, niemniej do dochodu z dywidendy osiągniętego w roku podatkowym od jednego podmiotu można zastosować tylko jedno zwolnienie podatkowe wynikające bądź z art. 22 ust. 4 lub art. 24n ust. 1 CIT.

W przepisach brak jest także warunku, który określałby, że raz dokonany wybór zwolnienia dla przychodu z dywidend wiąże w zakresie wyboru podstawy prawnej zwolnienia w stosunku do kolejnych przychodów tego typu, uzyskiwanych w roku podatkowym od innych podmiotów czy od tego samego podmiotu w kolejnych latach podatkowych. Z dniem 1 stycznia 2023 roku wykreślono z art. 24m pkt 2 lit. c CIT warunek w postaci niekorzystania przez spółkę holdingową ze zwolnienia od opodatkowania dla dywidend, o których mowa w art. 22 ust. 4 CIT, w przypadku korzystania ze zwolnień przewidzianych dla spółek holdingowych.

W konsekwencji, Spółka Dominująca, pomimo skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 22 ust. 4 CIT dla przychodu z dywidendy osiągniętego w roku podatkowym, będzie mogła skorzystać w tym samym roku lub w latach następnych ze zwolnienia dla dochodu ze zbycia udziałów krajowej spółki zależnej, która wypłaciła dywidendę, następnie zwolnioną od opodatkowania na podstawie art. 22 ust. 4 CIT.

Ze względu na zmianę przepisów od 1 stycznia 2023 roku, nie ma znaczenia dla skorzystania ze zwolnienia od opodatkowania dla dochodu ze sprzedaży udziałów przez spółkę holdingową fakt, że spółka dominująca w tym samym roku lub latach poprzednich – skorzystała ze zwolnienia określonego w art. 22 ust. 4 CIT do przychodu z dywidendy wypłaconej przez spółkę zależną, której udziały zbywa. W konsekwencji, Spółka Dominująca będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od opodatkowania dochodu ze sprzedaży udziałów w Spółce Zależnej, która wcześniej wypłaciła dywidendę objętą zwolnieniem z art. 22 ust. 4 CIT. Wszystkie pozostałe warunki dla skorzystania ze zwolnienia całości dochodu ze sprzedaży udziałów w spółce zależnej na rzecz podmiotu niepowiązanego, Spółka Dominująca spełnia.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie wskazać należy, że przedmiotem interpretacji indywidualnej nie jest kwestia ustalenia czy w sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie określone w art. 22c ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”). Informację w tym zakresie przyjęto jako niepodlegający ocenie przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej element opisu sprawy.

Na mocy przepisów ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105 ze zm., dalej: „Polski Ład”) od 1 stycznia 2022 r. wprowadzono do ustawy o CIT szereg zmian, a także dodano nowe przepisy, w tym nowe preferencje podatkowe dla spółek holdingowych, które mają sprzyjać lokalizacji spółek holdingowych w Polsce.

W ramach tzw. „Polskiego Ładu” od 1 stycznia 2022 r. wprowadzono do polskiego systemu prawnego instytucję spółki holdingowej. Są to zmiany mające na celu wzmocnienie konkurencyjności polskiego systemu podatkowego. Regulacja jest skierowana do polskich spółek holdingowych, które posiadają krajowe lub zagraniczne spółki zależne. Stanowi ona alternatywę dla funkcjonującej instytucji Podatkowej Grupy Kapitałowej (PGK), gdyż ani spółki zależne spółek holdingowych, ani same spółki holdingowe nie mogą wchodzić w skład PGK.

Przepisy dotyczące m.in. spółek holdingowych zostały zmienione ustawą z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 2180 ze zm., dalej jako: „Ustawa nowelizująca”).

W aktualnym stanie prawnym, w myśl art. 24m ust. 1 pkt 1-3 ustawy o CIT,

ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o:

1) krajowej spółce zależnej - oznacza to spółkę zależną będącą spółką z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółką akcyjną, będącą podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1;

2) spółce holdingowej - oznacza to spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, prostą spółkę akcyjną albo spółkę akcyjną będącą podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1, spełniającą łącznie następujące warunki:

a) posiada bezpośrednio na podstawie tytułu własności co najmniej 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki zależnej,

b) nie jest spółką tworzącą podatkową grupę kapitałową,

c) nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a,

d) prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą, przy czym przepis art. 24a ust. 18 stosuje się odpowiednio,

e) udziałów (akcji) w tej spółce nie posiada, pośrednio lub bezpośrednio, udziałowiec (akcjonariusz) mający siedzibę lub zarząd lub zarejestrowany lub położony na terytorium lub w kraju:

- wymienionym w przepisach wydanych na podstawie art. 11j ust. 2,

- wskazanym w unijnym wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych przyjmowanym przez Radę Unii Europejskiej, o którym mowa w art. 86a § 10 pkt 1 Ordynacji podatkowej,

- z którym Rzeczpospolita Polska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, w szczególności umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, albo Unia Europejska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, stanowiącej podstawę do uzyskania od organów podatkowych tego państwa informacji podatkowych;

3) spółce zależnej - oznacza to spółkę spełniającą łącznie następujące warunki:

a) co najmniej 10% udziałów (akcji) w kapitale tej spółki posiada bezpośrednio na podstawie tytułu własności spółka holdingowa,

b) (uchylona),

c) nie posiada tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym lub praw o podobnym charakterze,

d) nie jest spółką tworzącą podatkową grupę kapitałową,

e) (uchylona)).

Zgodnie z art. 24m ust. 2 ustawy o CIT,

przepisy niniejszego rozdziału stosuje się, jeżeli na dzień poprzedzający uzyskanie przychodów z dywidend albo zbycia udziałów (akcji) warunki określone w ust. 1 pkt 1-4 są spełnione nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat.

Państwa wątpliwości w pierwszej kolejności dotyczą kwestii ustalenia czy Państwa Spółka jako Spółka Dominująca spełnia warunki do uznania za spółkę holdingową w rozumieniu art. 24m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT oraz czy Spółka Zależna, w której Państwa Spółka posiada 100% udziałów spełnia warunki do uznania jej za krajową spółkę zależną w rozumieniu art. 24m ust. 1 pkt 1 i pkt 3 ustawy o CIT.

Jak wskazali Państwo w opisie sprawy, Państwa Spółka jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i polskim rezydent podatkowym w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o CIT.  Spółka od (…) r. posiadała (…) udziałów w kapitale zakładowym innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a od (…) r. posiada 100% udziałów Spółki Zależnej, która także jest polskim rezydentem podatkowym w rozumieniu ustawy o CIT.   

Spółka Dominująca i Spółka Zależna nie są i w okresie pełnych dwóch lat podatkowych nie były uczestnikami podatkowej grupy kapitałowej, o której mowa w art. 1a CIT . Spółka Dominująca oraz Spółka Zależna nie korzystały i nie korzystają ze zwolnień od opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a CIT i obie Spółki rozliczają podatek dochodowy od osób prawnych za zasadach ogólnych. Zarówno Spółka Dominująca, jak i Spółka Zależna prowadzą rzeczywistą działalność gospodarczą, posiadając aktywa, zatrudniając pracowników na terytorium Polski, a dochód wypracowany przez Spółki, bez względu na źródła jego osiągnięcia, jest opodatkowany w całości w Polsce.

Udziałowcami Spółki Dominującej oraz Spółki Zależnej w sposób bezpośredni czy pośredni nie są podmioty wymienione w art. 24m ust. 1 lit. e ustawy o CIT, bowiem udziałowcami Spółki Dominującej są dwie osoby fizyczne – polscy rezydencji w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 226 ze zm., dalej: „ustawa o PIT”), a jedynym udziałowcem Spółki Zależnej – jest Spółka Dominująca.

Spółka Zależna nie posiada tytułów uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych lub w instytucji wspólnego inwestowania oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym lub praw o podobnym charakterze.

Z opisu sprawy wynika, że Państwa Spółka spełnia wszystkie przesłanki niezbędne do uznania jej za spółkę holdingową w rozumieniu art. 24m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, a Spółkę Zależną można uznać za krajową spółkę zależną na podstawie art. 24m ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy o CIT.

Zatem, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 i nr 2 jest prawidłowe.

Kolejną Państwa wątpliwością jest kwestia ustalenia czy Państwa Spółka spełnia warunki do skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT i w art. 24n ust. 1 ustawy o CIT dla całości przychodu od otrzymanej dywidendy, której wypłata planowana jest w 2024 roku.

Zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o CIT,

zwalnia się od podatku dochodowego przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. a, f oraz j, z wyjątkiem dochodów uzyskiwanych przez komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1) wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2) uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;

3) spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1;

4) spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Natomiast na podstawie art. 24n ust. 1 ustawy o CIT,

zwalnia się od podatku dochodowego przychody z dywidend, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. a, uzyskane przez spółkę holdingową od krajowej spółki zależnej lub zagranicznej spółki zależnej.

Spółka holdingowa w przypadku wypłaty dywidendy ma zatem możliwość:

1)skorzystania ze zwolnienia z art. 22 ust. 4 ustawy o CIT na zasadach ogólnych albo

2)skorzystania ze zwolnienia w ramach reżimu holdingowego, na podstawie art. 24n ustawy o CIT.  

Jak wskazali Państwo we wniosku, Spółka zamierza dokonać wypłaty dywidendy z zysków wypracowanych przez Spółkę Zależną, a następnie planuje sprzedać całość udziałów jakie posiada w Spółce Zależnej.

Przenosząc powyższe przepisy na grunt przedmiotowej sprawy wskazać należy, że Państwa Spółka będzie spełniać wszystkie przesłanki wymienione w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT. Z wniosku bowiem wynika, że:

-    Spółka Zależna wypłacająca dywidendę ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

-    Spółka Dominująca, uzyskująca przychód z dywidendy, jest polskim rezydentem podatkowym,

-    Spółka Dominująca od ponad dwóch lat posiada więcej niż 10% udziałów w kapitale zakładowym Spółki Zależnej,

-    dochód wypracowany przez Spółkę Dominującą, bez względu na źródła jego osiągnięcia, jest opodatkowany w całości w Polsce, a Spółka nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów. 

W konsekwencji, skoro będziecie Państwo spełniać wszystkie przesłanki z art. 22 ust. 4 ustawy o CIT, to będziecie Państwo mogli skorzystać ze zwolnienia na podstawie tego przepisu w stosunku do całości dywidendy, której wypłata jest planowana w 2024 r.

Zatem, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 3 jest prawidłowe.

Skoro, jak wskazano wyżej w uzasadnieniu do pytania nr 1 i nr 2, Państwa Spółka jest spółką holdingową, a Spółka Zależna, w której Państwa Spółka jest udziałowcem, jest krajową spółką zależną, to – jeżeli nie skorzystają Państwo ze zwolnienia przewidzianego w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT – będą Państwo mogli skorzystać ze zwolnienia przewidzianego dla reżimu holdingowego, zgodnie z art. 24n ust. 1 ustawy o CIT.

Zatem, spełniają Państwo warunki do zastosowania zwolnienia z art. 24n ust. 1 ustawy o CIT w stosunku do dywidendy, której wypłata planowana jest w 2024 r. Jednakże wskazać należy, że w stosunku do ww. dywidendy możecie Państwo skorzystać tylko z jednego zwolnienia albo z art. 22 ust. 4 ustawy o CIT, albo z art. 24n ust. 1 ustawy o CIT. 

W związku z tym, Państwa stanowisko do pytania nr 4 jest prawidłowe.

Państwa wątpliwości dotyczą również kwestii czy Spółka Dominująca spełnia warunki dla skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 24o ustawy o CIT dla dochodu ze zbycia udziałów w Spółce Zależnej także w sytuacji, w której w tym samym roku lub latach poprzedzających zbycie udziałów, Spółka Dominująca skorzysta ze zwolnienia od opodatkowania dla uzyskanego przychodu od otrzymanej dywidendy od Spółki Zależnej na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o CIT.

Na podstawie art. 24o ustawy o CIT:

1. Zwalnia się od podatku dochodowego dochody osiągnięte przez spółkę holdingową z tytułu odpłatnego zbycia udziałów (akcji) krajowej spółki zależnej lub zagranicznej spółki zależnej na rzecz podmiotu niepowiązanego, o którym mowa w art. 11a ust. 1 pkt 3, pod warunkiem złożenia przez spółkę holdingową właściwemu dla niej naczelnikowi urzędu skarbowego, na co najmniej 5 dni przez dniem zbycia, oświadczenia o zamiarze skorzystania ze zwolnienia.

2. Oświadczenie o zamiarze skorzystania ze zwolnienia zawiera:

1)imiona i nazwiska lub nazwy, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej stron umowy;

2)nazwę, adres oraz numer identyfikacji podatkowej spółki zależnej, której udziały (akcje) będą   zbywane;

3)wskazanie udziału w kapitale spółki zależnej, który będzie przedmiotem odpłatnego zbycia;

4)planowaną datę zawarcia umowy.

3. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, nie ma zastosowania do zbycia udziałów (akcji) krajowej spółki zależnej lub zagranicznej spółki zależnej, jeżeli co najmniej 50% wartości aktywów tych spółek, bezpośrednio lub pośrednio, stanowią nieruchomości położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości, przy czym przepis art. 3 ust. 4 stosuje się odpowiednio.

Skorzystanie ze zwolnienia przewidzianego w art. 24o ustawy o CIT jest możliwe w przypadku spełnienia łącznie warunków wymienionych w definicji spółki holdingowej oraz w definicji spółki zależnej (art. 24m ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o CIT).

Z kolei z cytowanego wcześniej przepisu art. 24m ust. 2 ustawy o CIT wynika, że przepisy dotyczące opodatkowania spółek holdingowych stosuje się, jeżeli na dzień poprzedzający uzyskanie przychodów z dywidend albo zbycia udziałów (akcji) warunki określone w ust. 1 pkt 1-4 są spełnione nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat.

Jak wskazali Państwo we wniosku, po wypłacie dywidendy z zysków wypracowanych przez Spółkę Zależną, Spółka Dominująca planuje sprzedaż całości udziałów jakie posiada w Spółce Zależnej. Umowa sprzedaży udziałów zostanie dokonana na rzecz podmiotu niepowiązanego ze Spółką Dominującą w myśl art. 11a ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT – planowana sprzedaż zostanie dokonana na rzecz niezależnego inwestora. Spółka Zależna nie posiada 50% aktywów w postaci nieruchomości położonych na terytorium RP, w sposób bezpośredni ani poprzez posiadanie udziałów czy jednostek uczestnictwa w innych spółkach czy to kapitałowych, czy osobowych i nie będzie posiadała 50% aktywów na miesiąc poprzedzający dzień sprzedaży udziałów w tej Spółce.

Mając na uwadze powyższe – jak już wskazano wyżej – Państwa Spółka będzie spółką holdingową, a Spółka Zależna będzie krajową spółką zależną na podstawie art. 24m art. 1 pkt 1-3 ustawy o CIT. Ponadto,  jak wynika z wniosku, Państwa Spółka posiada od ponad dwóch lat więcej niż 10% udziałów w kapitale zakładowym Spółki Zależnej, a od listopada 2022 roku posiada 100 % udziałów, zatem należy uznać, że na dzień poprzedzający uzyskanie przychodów ze zbycia udziałów, będą Państwo spełniać warunek określony przepisem art. 24m ust. 2 w związku z art. 24m ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o CIT.

Również pozostałe warunki uprawniające do zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 24o w zw. z art. 24m ustawy o CIT są na gruncie niniejszej sprawy spełnione.

Jednocześnie wskazać należy, że dla skorzystania ze zwolnienia z art. 24o ust. 1 ustawy o CIT nie ma znaczenia, że podatnik korzystał w 2024 r. ze zwolnienia dywidendowego z art. 22 ust. 4 ustawy o CIT. Wskazać bowiem należy, że w art. 24m ust. 1 pkt 2 lit. c) ustawy o CIT jako warunek do uznania spółki jako spółki holdingowej jest brak korzystania ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a. W przepisie tym nie został wymieniony art. 22 ust. 4 ustawy o CIT. Wprawdzie takie wyłączenie zawierał przepis art. 24m ust. 1 pkt 2 lit. c) ustawy, ale w brzmieniu obowiązującym do końca 2022 r. Od 1 stycznia 2023 r. ustawodawca w tym przepisie pozostawił wyłącznie zwolnienie z art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a. Przepis ten stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2023 r. (art. 20 ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. z 2022 r. poz. 2180 ze zm.).

Zatem, Spółka Dominująca spełnia wszystkie warunki z art. 24o ust. 1 ustawy o CIT i może skorzystać z tego zwolnienia dla całości dochodu z tytułu sprzedaży 100% udziałów w Spółce Zależnej, także w sytuacji, w której skorzysta w 2024 r. ze zwolnienia z art. 22 ust. 4 ustawy o CIT z tytułu otrzymanej dywidendy od Spółki Zależnej, w której udziały następnie sprzeda.

W konsekwencji, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 5 jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu opisu sprawy przedstawionego we wniosku, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

-   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, będących przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-   Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-    w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-    w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).