Wnioskodawca, kościelna osoba prawna zarejestrowana w rejestrze kościołów, koncentruje się na działalności statutowej, obejmującej działania kulturaln... - Interpretacja - null

ShutterStock

Czy darowizna kryptowalutowa dla kościelnej osoby prawnej korzysta ze zwolnienia z opodatkowania CIT?

Temat interpretacji

Darowizna kryptowalutowa na cele statutowe kościoła

Wnioskodawca, kościelna osoba prawna zarejestrowana w rejestrze kościołów, koncentruje się na działalności statutowej, obejmującej działania kulturalne, edukacyjne, archiwizację zabytków oraz propagowanie ekologii i nauki. Główne źródła finansowania organizacji to darowizny pieniężne i rzeczowe, podczas gdy działalność gospodarcza ma charakter marginalny. Jeden z wiernych zaoferował darowiznę w kryptowalutach, która ma zostać przeznaczona na cele statutowe. Darowizna ta zostanie potwierdzona aktem notarialnym, a środki będą przechowywane na portfelu sprzętowym w postaci stablecoinów, które później zostaną zamienione na tradycyjne waluty.

W związku z tym, wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy darowizna w formie kryptowalut, która ma być przeznaczona na realizację niegospodarczej działalności statutowej, będzie zwolniona z opodatkowania CIT. W swojej argumentacji podkreślił, że darowizna ta powinna korzystać ze zwolnienia, ponieważ jest zgodna z celami statutowymi organizacji. Dodał również, że zwolnienie to nie powinno być uzależnione od terminu wydatkowania otrzymanych środków, a majątek kościołów i związków wyznaniowych podlega szczególnym regulacjom określonym w ustawie o gwarancjach wolności sumienia i wyznania.

Zwolnienie z opodatkowania CIT - stanowisko organu

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że darowizna w formie kryptowalut, przeznaczona na niegospodarczą działalność statutową, może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania CIT.

Organ podatkowy wyjaśnił, że dochody z każdej działalności wynikającej z istoty funkcjonowania kościelnej osoby prawnej niebędącej działalnością gospodarczą (działalność statutowa) korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego. Natomiast dochody z pozostałej działalności są zwolnione z podatku dochodowego tylko, jeżeli zostaną przeznaczone, a następnie wydatkowane na cele wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. b ustawy o CIT.

W dalszej części interpretacji KIS wskazała, że darowizna w kryptowalutach stanowi przychód, który podlega opodatkowaniu, jednak zgodnie z przepisami, jeśli środki te są przeznaczone na realizację działalności statutowej niegospodarczej, korzystają ze zwolnienia z opodatkowania CIT. Organ zaznaczył, że działalność ta musi być zgodna ze statutem danej organizacji i nie powinna mieć charakteru gospodarczego.

„Biorąc pod uwagę przywołane przepisy oraz przedstawiony opis sprawy należy wskazać, że otrzymanie darowizny w formie waluty wirtualnej powoduje po Państwa stronie powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu. Natomiast przychód ten będzie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a ustawy o CIT jako dochód kościelnej osoby prawnej z niegospodarczej działalności statutowej” - podsumował dyrektor KIS.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 18 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.409.2024.1.AK