1. Czy prawidłowa jest interpretacja Wnioskodawców, że w przypadku zmiany formy prawnej Spółki przekształcanej ze spółki jawnej w spółkę z ograniczoną... - Interpretacja - null

ShutterStock

1. Czy prawidłowa jest interpretacja Wnioskodawców, że w przypadku zmiany formy prawnej Spółki przekształcanej ze spółki jawnej w spółkę z ograniczoną... - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

1. Czy prawidłowa jest interpretacja Wnioskodawców, że w przypadku zmiany formy prawnej Spółki przekształcanej ze spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, podmiot powstały z przekształcenia Spółki przekształcanej nie będzie podlegać wyłączeniu spod możliwości wyboru opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, w szczególności na podstawie przepisu art. 28k Ustawy o CIT? 2. Czy prawidłowa jest interpretacja Wnioskodawców, że w przypadku, gdy więcej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku VAT, pochodzi z transakcji ze Spółkami powiązanymi w rozumieniu przepisu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT, to powstała w wyniku przekształcenia Spółki przekształcanej spółka z ograniczoną odpowiedzialnością- wobec opisanego szerzej w uzasadnieniu faktu, że w ramach powyższych transakcji wytwarzana jest znacząca wartość dodana - spełni warunek opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w przepisie art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g Ustawy o CIT?

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

12 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia:

1.  czy w przypadku zmiany formy prawnej Spółki przekształcanej ze spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, podmiot powstały z przekształcenia Spółki przekształcanej nie będzie podlegać wyłączeniu spod możliwości wyboru opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, w szczególności na podstawie przepisu art. 28k Ustawy o CIT;

2.  czy w przypadku, gdy więcej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku VAT, pochodzi z transakcji ze Spółkami powiązanymi w rozumieniu przepisu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT, to powstała w wyniku przekształcenia Spółki przekształcanej spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spełni warunek opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w przepisie art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g Ustawy o CIT?

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania: (X)

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania: (Y)

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawcy (X i Y) są wspólnikami (…) SPÓŁKA JAWNA z siedzibą w (…) (dalej jako „Spółka przekształcana”).

Podobny do poniższego wniosek został złożony dnia 10 maja przez Wnioskodawców i Spółkę przekształcaną (wskazaną jako Zainteresowanego będącego stroną postępowania). Jednakże dnia 2 lipca 2024 r. Dyrektor KIS wydał postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania (znak: 0111-KDIB1-3.4010.266.2024.1.AN) wskazując, że w tej sprawie mogą wystąpić wyłącznie Wnioskodawcy w ramach odrębnych, indywidualnych wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej albo w ramach jednego wniosku wspólnego na formularzu ORD_WS.

Mając na uwadze powyższe, dostosowując się do wytycznych przedstawionych przez Dyrektora KIS, Wnioskodawcy składają ponownie wspólny wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, w tym przypadku bez wskazywania Spółki przekształcanej jako Zainteresowanego będącego stroną postępowania.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka przekształcana zajmuje się (…) (PKD.49.41.Z.).

Specjalnością Spółki przekształcanej jest między innymi transport materiałów sypkich (…). Jednakże w zakresie specjalizacji Spółka przekształcanej pozostaje również transport (…).

W jej skład wchodzi (…) samochodów ciężarowych (…) z różnego typu naczepami (…).

Przy świadczeniu wyżej wymienionych usług, Spółka przekształcana posługuje się zatrudnionymi na podstawie stosunku pracy kierowcami zawodowymi. Okazjonalnie może się zdarzyć, że Spółka przekształcana realizuje swoje usługi w oparciu o stosowną umowę o współpracy z przedsiębiorcą zajmującym się świadczeniem usług kierowania pojazdem.

Spółka przekształcana świadczy usługi transportowe dla dwóch podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 lit. b tiret pierwsze ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 z późn. zm.) - dalej: „Ustawa o CIT” w zw. z art. 11a ust. 2 pkt 1 lit. a Ustawy o CIT.

Wnioskodawcy posiadają bowiem, osobno, po (…)% udziałów w kapitale zakładowym (…) SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ z siedzibą w (…) - dalej: „Spółka powiązana 1” oraz obaj, osobno, posiadają po (…)% udziałów w kapitale (…) SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ z siedzibą w (…) - dalej: „Spółka powiązana 2”. Spółka przekształcana i obie wymienione spółki są zatem podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT.

Zarówno Spółka przekształcana, jak i Spółka powiązana 1 oraz Spółka powiązana 2 (dalej łącznie: „Spółki powiązane”), są czynnymi podatnikami VAT.

Współpraca pomiędzy Spółką przekształcaną, a Spółkami powiązanymi, polega na tym, że Spółka przekształcana, korzystając ze swojej wiedzy, doświadczenia, wykwalifikowanej kadry oraz posiadanego sprzętu (…), świadczy na rzecz Spółek powiązanych usługi transportowe (wymienione wcześniej „zasoby” są niezbędne do realizacji tych usług). Do świadczenia tych usług niezbędne jest posiadanie odpowiednich licencji (zezwoleń) umożliwiających realizowanie tych usług przez Spółkę przekształcaną zgodnie z przepisami prawa polskiego oraz wspólnotowego. Wykonywana przez Spółkę przekształcaną działalność realizowana jest w szczególności na podstawie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2201 z późn. zm.).

Spółka powiązana 1 oferuje swoim klientom kompleksowe usługi spedycyjne. W skład takiej usługi wchodzi wybór najkorzystniejszej trasy i środków transportu, załatwienie formalności celnych oraz dostarczenie ładunku do miejsca przeznaczenia. Tym co wyróżnia Spółkę powiązaną 1 wśród konkurencji na rynku jest obsługa typu (…).

Dla zapewnienia kompleksowej obsługi swoich klientów, Spółka powiązana 1 musi nabywać usługi transportowe od innych podmiotów na rynku (z racji na brak posiadania wystarczającego zaplecza technicznego). Jednym z nich jest Spółka przekształcana, który dzięki wyżej opisanemu zapleczu technicznemu oraz personalnemu jest w stanie odpowiedzieć na zapotrzebowanie Spółki powiązanej 1.

Z kolei Spółka powiązana 2 świadczy między innymi kompleksowe usługi szerokiego toru na stacji LHS, w tym przeładunek towarów w punktach przeładunkowych. Oferuje ona m.in. usługi spedycyjne, przeładunkowe i magazynowe. Jedną z istotnych przewag konkurencyjnych Spółki powiązanej 2 jest dostęp do (…). (…) Spółka powiązana 2 posiada równocześnie adres siedziby swojej działalności gospodarczej (…).

Spółka przekształcana świadczy usługi transportowe w zdecydowanej większości na rzecz Spółek powiązanych. Takie działanie wynika między innymi ze strategii gospodarczej grupy podmiotów powiązanych, do której przynależy Spółka przekształcana. W konsekwencji przychód Spółka przekształcana (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) przekracza równowartość 50% kwoty przychodów z działalności ogółem.

Zasadą jest, że na realizowanych przez Spółkę przekształcaną usługach transportowych na rzecz Spółki powiązanej osiąga on stosowny zysk. Wyjątkiem mogą być pojedyncze transakcje, które z racji na ponoszone przez Spółkę przekształcaną ryzyko gospodarcze, czasami mogą nie przynieść zamierzonego wyniku finansowego. Niemniej jednak całość współpracy Spółki przekształcanej ze Spółkami powiązanymi cechuje się osiąganiem stosownego zysku.

Z racji na dynamiczne zmiany zachodzące w otoczeniu branży (…), w której Spółka przekształcana funkcjonuje, jej obecna forma prawna nie jest adekwatna zarówno dla niej jak i Wnioskodawców.

Wynika to między innymi z tego, że zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa, Wnioskodawcy ponoszą odpowiedzialnością solidarną oraz subsydiarną za zobowiązania Spółki przekształcanej.

Oznacza to zatem, że w przypadku gdyby jakikolwiek wierzyciel Spółki przekształcanej (pracownicy, współpracownicy, kontrahenci) prowadzili wobec Spółki przekształcanej egzekucję, to w przypadku jej bezskuteczności odpowiedzialność za te zobowiązania może zostać przeniesiona na jego Wnioskodawców.

W związku z wyżej wymienionymi okolicznościami, Wnioskodawcy rozważają zmianę dotychczasowej formy prawnej Spółki przekształcanej ze spółki jawnej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Po dokonaniu tej czynności, wspólnikami Spółki przekształcanej pozostaliby Wnioskodawcy.

Wspólnikami nowo powstałej spółki z o.o. będą nadal tylko osoby fizyczne będące obecnie wspólnikami Spółki przekształcanej (Wnioskodawcy).

Po przeprowadzeniu procesu przekształcenia spółka przekształcona (następca prawny Spółki przekształcanej) zamierza skorzystać z formy opodatkowania określonej w Rozdziale 6b Ustawy o CIT tj. ryczałtu od dochodów spółek.

Ponadto Wnioskodawcy wskazują istotne informacje dla oceny ich wspólnego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej: Następca prawny Spółki przekształcanej będzie spełniał wszystkie nieobjęte sformułowanymi we wniosku pytaniami warunki tj. nie będzie:

1.przedsiębiorstwem finansowym, o którym mowa w art. 15c ust. 16 Ustawy o CIT;

2.instytucją pożyczkową w rozumieniu art. 5 pkt 2a ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim;

3.podatnikiem osiągającym dochody, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a Ustawy o CIT;

4.podatnikiem postawionym w stan upadłości lub likwidacji;

5.podatnikiem, który został utworzony:

a)       w wyniku połączenia lub podziału albo

b)       przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej wnoszące, tytułem wkładów niepieniężnych na poczet kapitału podatnika, składniki majątku uzyskane przez te osoby albo jednostki w wyniku likwidacji innych podatników, jeżeli te osoby albo jednostki posiadały udziały (akcje) tych innych likwidowanych podatników, albo

c)       przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, jeżeli w roku podatkowym, w którym podatnik został utworzony, lub w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, zostało do niego wniesione na poczet kapitału uprzednio prowadzone przedsiębiorstwo, zorganizowana część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty 10 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w pierwszym dniu roboczym miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1000 zł, przy czym wartość tych składników oblicza się, stosując odpowiednio przepisy art. 14

- w roku podatkowym, w którym rozpoczął działalność, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, nie krócej jednak niż przez okres 24 miesięcy od dnia utworzenia;

6.podatnikiem, który:

a)       został podzielony przez wydzielenie albo wyodrębnienie, albo

b)       wniósł tytułem wkładu do innego podmiotu, w tym na poczet kapitału:

-    uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo, zorganizowaną część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty 10 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w pierwszym dniu roboczym miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1000 zł, przy czym wartość tych składników oblicza się, stosując odpowiednio przepisy art. 14, lub

-    składniki majątku uzyskane przez tego podatnika w wyniku likwidacji innych podatników, jeżeli ten podatnik posiadał udziały (akcje) tych innych likwidowanych podatników - w roku podatkowym, w którym dokonano podziału albo wniesiono wkład, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, nie krócej jednak niż przez okres 24 miesięcy od dnia dokonania podziału albo wniesienia wkładu.

Ponadto Spółka przekształcana nie będzie podatnikiem, do którego odpowiednio stosowałoby się regulacje z pkt 5 i 6 jako podmiotu przejmującego lub otrzymującego wkład niepieniężny.

Co więcej, poza zakresem sformułowanym we wniosku, spółka powstała w wyniku Spółki przekształcanej będzie spełniała warunki wskazane w art. 28j ust. 1 Ustawy o CIT tj.:

1.       będzie podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 Ustawy o CIT;

2.       mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług, będzie pochodzić:

a)z wierzytelności,

b)z odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek,

c)           z części odsetkowej raty leasingowej,

d)z poręczeń i gwarancji,

e)z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw,

f)            ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,

g)z zastrzeżeniem co do przychodów z transakcji z podmiotami powiązanymi, o które Wnioskodawcy zadali stosowne zapytanie.

3.       będzie zatrudniać na podstawie umowy o pracę co najmniej 3 osoby w przeliczeniu na pełne etaty, niebędące udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, przez okres co najmniej 300 dni w roku podatkowym, a w przypadku gdy rokiem podatkowym nie jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych - przez co najmniej 82% dni przypadających w roku podatkowym,

4.       będzie prowadzić działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której udziałowcami będą wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym, z wyłączeniem fundatorów i beneficjentów fundacji rodzinnej;

5.       nie będzie posiadać udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

6.       nie będzie sporządzać za okres opodatkowania ryczałtem sprawozdań finansowych zgodnie z MSR na podstawie art. 45 ust. 1a i 1b ustawy o rachunkowości;

7.       złoży zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowany ryczałtem.

W związku z powyżej przedstawionymi okolicznościami Wnioskodawcy kierują do Dyrektora KIS następujące pytania:

Pytania

1.  Czy prawidłowa jest interpretacja Wnioskodawców, że w przypadku zmiany formy prawnej Spółki przekształcanej ze spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, podmiot powstały z przekształcenia Spółki przekształcanej nie będzie podlegać wyłączeniu spod możliwości wyboru opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, w szczególności na podstawie przepisu art. 28k Ustawy o CIT?

2.  Czy prawidłowa jest interpretacja Wnioskodawców, że w przypadku, gdy więcej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku VAT, pochodzi z transakcji ze Spółkami powiązanymi w rozumieniu przepisu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT, to powstała w wyniku przekształcenia Spółki przekształcanej spółka z ograniczoną odpowiedzialnością- wobec opisanego szerzej w uzasadnieniu faktu, że w ramach powyższych transakcji wytwarzana jest znacząca wartość dodana - spełni warunek opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w przepisie art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g Ustawy o CIT?

Stanowisko Zainteresowanych w sprawie

Ad 1.

Zdaniem Wnioskodawców, w przypadku zmiany formy prawnej Spółki przekształcanej ze spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, podmiot powstały z przekształcenia Spółki przekształcanej nie będzie podlegać wyłączeniu spod możliwości wyboru opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, w szczególności na podstawie przepisu art. 28k Ustawy o CIT.

Ad 2.

Zdaniem Wnioskodawców, w przypadku, gdy więcej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku VAT, pochodzi z transakcji ze Spółkami powiązanymi w rozumieniu przepisu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT, to powstała w wyniku przekształcenia Spółki przekształcanej spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - wobec opisanego szerzej w uzasadnieniu faktu, że w ramach powyższych transakcji wytwarzana jest znacząca wartość dodana - spełni warunek opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w przepisie art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g Ustawy o CIT.

Uzasadnienie Ad 1.

Zgodnie z treścią przepisu art. 28j ust. 1 Ustawy o CIT, opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1 - tj. podatnik o nieograniczonym obowiązku podatkowym - jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:

1.mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług, pochodzi:

a)z wierzytelności,

b)z odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek,

c)        z części odsetkowej raty leasingowej,

d)z poręczeń i gwarancji,

e)z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw,

f)         ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,

g)z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4  - w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma;

2.podatnik:

a)zatrudnia na podstawie umowy o pracę co najmniej 3 osoby w przeliczeniu na pełne etaty, niebędące udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, przez okres co najmniej 300 dni w roku podatkowym, a w przypadku gdy rokiem podatkowym nie jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych - przez co najmniej 82% dni przypadających w roku podatkowym, lub

b)ponosi miesięcznie wydatki w kwocie stanowiącej co najmniej trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z tytułu wypłaty wynagrodzeń na rzecz zatrudnionych na podstawie umowy innej niż umowa o pracę co najmniej 3 osób fizycznych, niebędących udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, jeżeli w związku z wypłatą tych wynagrodzeń podatnik jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych lub płatnikiem składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych lub ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;

3.prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, której odpowiednio udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

4.nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym, z wyłączeniem fundatorów i beneficjentów fundacji rodzinnej;

5.nie sporządza za okres opodatkowania ryczałtem sprawozdań finansowych zgodnie z MSR na podstawie art. 45 ust. 1a i 1b ustawy o rachunkowości;

6.złoży zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowany ryczałtem.

Z kolei przypadki wyłączające możliwość opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek określa przepis art. 28k ust. 1 Ustawy o CIT. Przepis ten określa katalog wyłączeń o charakterze podmiotowo-przedmiotowym, odnoszących się do sytuacji podmiotowej podatnika (np. pozostawanie w stanie likwidacji czy też upadłości, czy też nieprzeprowadzanie w okresie co najmniej 24 miesięcy działań restrukturyzacyjnych), jak również odnoszących się do jego sytuacji przedmiotowej (np. osiąganie dochodów zwolnionych na podstawie decyzji o wsparciu czy też zezwolenia na prowadzenie działalności na terytorium specjalnej strefy ekonomicznej).

Zgodnie z wskazanym powyżej przepisem art. 28k ust. 1 Ustawy o CIT, przepisów rozdziału 6b Ustawy o CIT nie stosuje się do:

1.przedsiębiorstw finansowych, o których mowa w art. 15c ust. 16;

2.instytucji pożyczkowych w rozumieniu art. 5 pkt 2a ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim;

3.podatników osiągających dochody, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a;

4.podatników postawionych w stan upadłości lub likwidacji;

5.podatników, którzy zostali utworzeni:

a)      w wyniku połączenia lub podziału albo

b)      przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej wnoszące, tytułem wkładów niepieniężnych na poczet kapitału podatnika, składniki majątku uzyskane przez te osoby albo jednostki w wyniku likwidacji innych podatników, jeżeli te osoby albo jednostki posiadały udziały (akcje) tych innych likwidowanych podatników, albo

c)       przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, jeżeli w roku podatkowym, w którym podatnik został utworzony, lub w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, zostało do niego wniesione na poczet kapitału uprzednio prowadzone przedsiębiorstwo, zorganizowana część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty 10 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w pierwszym dniu roboczym miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1000 zł, przy czym wartość tych składników oblicza się, stosując odpowiednio przepisy art. 14

-w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, nie krócej jednak niż przez okres 24 miesięcy od dnia utworzenia;

6.podatników, którzy:

a)zostali podzieleni przez wydzielenie albo wyodrębnienie, albo

b)wnieśli tytułem wkładu do innego podmiotu, w tym na poczet kapitału:

-         uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo, zorganizowaną część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty 10 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w pierwszym dniu roboczym miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1000 zł, przy czym wartość tych składników oblicza się, stosując odpowiednio przepisy art. 14, lub

-         składniki majątku uzyskane przez tego podatnika w wyniku likwidacji innych podatników, jeżeli ten podatnik posiadał udziały (akcje) tych innych likwidowanych podatników,

-         w roku podatkowym, w którym dokonano podziału albo wniesiono wkład, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, nie krócej jednak niż przez okres 24 miesięcy od dnia dokonania podziału albo wniesienia wkładu.

Nadto, zgodnie z treścią przepisu art. 28k ust. 2 Ustawy o CIT, w przypadku łączenia, podziału podmiotów lub wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego przepisy ust. 1 pkt 5 i 6 stosuje się odpowiednio do podmiotów przejmujących lub otrzymujących wkład niepieniężny.

W powyższym katalogu nie znajduje się jednak procedura przekształcenia (zmiany formy prawnej) podatnika.

W ocenie Wnioskodawców oznacza to zatem, że przekształcenie Spółki przekształcanej ze spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie ogranicza możliwości spółki powstałej w wyniku przekształcenia Spółki przekształcanej do wyboru formy opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek zaraz po przekształceniu (przy założeniu, że spełni warunki określone w art. 28j Ustawy o CIT).

Powyższe stanowisko potwierdza m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: "Dyrektor KIS") w interpretacji indywidulanej z 27 października 2022 r., znak: 0114-KDIP2-2.4010.58.2022.1.AP, w treści której stwierdzono: "(...) jeśli przekształcenie spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością zostanie przeprowadzone według przepisów Kodeksu spółek handlowych, to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wstąpi we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki jawnej. Przekształcenie spółki osobowej w spółkę kapitałową nie stanowi więc jej likwidacji, lecz prowadzi do jej kontynuacji w innej, nowej formie prawnej. Majątek spółki przekształcanej z dniem przekształcenia staje się majątkiem spółki przekształconej. Innymi słowy przekształcenie spółki osobowej w spółkę kapitałową polega wyłącznie na modyfikacji formy ustrojowej spółki, a nie na rozwiązaniu spółki i utworzeniu w jej miejsce nowej. Jest to więc tożsamy podmiot, funkcjonujący po przekształceniu w nowej formie prawnej. Mając na uwadze powyższe wskazać należy, że przekształcenie spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest czynnością restrukturyzacyjną wymienioną w art. 28k ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wobec powyższego przekształcenie spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie stanowi przeszkody do opodatkowania ryczałtem".

Podobne również stanowisko zostało wyrażone w interpretacji indywidualnej z 7 sierpnia 2023 r., wydanej przez: Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej znak: 0111-KDIB1-1.4010.319.2023.2.BS. W konsekwencji, jeśli przekształcenie spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością zostanie przeprowadzone według przepisów Kodeksu spółek handlowych, to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wstąpi we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki jawnej. Przekształcenie spółki osobowej w spółkę kapitałową nie stanowi więc jej likwidacji, lecz prowadzi do jej kontynuacji w innej, nowej formie prawnej. Majątek spółki przekształcanej z dniem przekształcenia staje się majątkiem spółki przekształconej. Innymi słowy przekształcenie spółki osobowej w spółkę kapitałową polega wyłącznie na modyfikacji formy ustrojowej spółki, a nie na rozwiązaniu spółki i utworzeniu w jej miejsce nowej. Jest to więc tożsamy podmiot, funkcjonujący po przekształceniu w nowej formie prawnej. Mając na uwadze powyższe wskazać należy, że przekształcenie spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest czynnością restrukturyzacyjną wymienioną w art. 28k ust. 1 pkt 5-6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wobec powyższego w przypadku zmiany przez Państwa formy prawnej, w wyniku przekształcenia ze spółki jawnej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, nie będziecie Państwo podlegali wyłączeniu spod możliwości wyboru ryczałtu od dochodów spółek (już jako spółka przekształcona, tj. sp. z o.o.), w szczególności na podstawie art. 28k Ustawy o CIT.

Biorąc pod uwagę powyższe, w ocenie Wnioskodawców, przedstawione przez Wnioskodawców stanowisko, że w przypadku zmiany formy prawnej Spółki przekształcanej ze spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka powstała w wyniku przekształcenia nie będzie podlegać wyłączeniu spod możliwości wyboru opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, w szczególności na podstawie przepisu art. 28k Ustawy o CIT, gdyż przekształcenie formy prowadzonej działalności (ze spółki jawnej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością) nie stanowi czynności restrukturyzacyjnej/reorganizacyjnej w rozumieniu przepisu art. 28k ust. 1 pkt 5 Ustawy o CIT.

Uzasadnienie Ad 2.

Zgodnie z przepisem art. 28j ust. 1 pkt 2 lit g Ustawy o CIT, opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, jeżeli spełnia m.in. warunek polegający na tym, że mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług, pochodzi z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 - w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma.

Powyższy warunek należy rozumieć w ten sposób, że wysokość przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym (liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku VAT) pochodzących z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT nie może przekroczyć 50% ogólnej wartości przychodów podatnika, gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma.

Istotne znaczenie ma zatem pojęcie "wartości dodanej pod względem ekonomicznym".

Ustawodawca nie zdefiniował co należy rozumieć pod pojęciem tej wartości dodanej i kiedy ona może wystąpić lub kiedy jej występowanie jest znikome. Jako dobry przykład rozumienia wartości dodanej warto wskazać na rekomendacje Forum Cen Transferowych dotyczące refaktury (a konkretnie zwolnienia refaktury od obowiązku sporządzania dokumentacji TP), gdzie również rozważane jest powstawanie wartości dodanej.

Wskazywane jest tam bowiem iż "brak naliczenia marży/narzutu jest uzasadniony w przypadku braku istotnej wartości dodanej po stronie podmiotu dokonującego refaktury".

Innymi słowy funkcja podmiotu dokonującego refaktury sprowadza się do funkcji administracyjnej (np. zawarcia umowy w imieniu grupy, o ile nie wiąże się z istotnym zaangażowaniem/ryzykiem po stronie podmiotu powiązanego, dokonania kalkulacji rozliczenia i wystawienia faktury)".

W ramach opisanej powyżej współpracy, Spółka przekształcana na bieżąco wystawia na rzecz Spółek powiązanych faktury dokumentujące wykonanie usług transportu drogowego towarów.

Zdaniem Wnioskodawców, wyżej określone funkcje oraz realizowane przez Spółkę przekształcaną zadania na rzecz Spółek powiązanych należy rozumieć jako "wartość dodaną pod względem ekonomicznym" w rozumieniu treści przepisu art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g Ustawy o CIT.

Nadto, wartość ta nie może być uznana za wartość dodaną o charakterze znikomym.

Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego PWN, pod pojęciem "znikomy" należy rozumieć "bardzo mały pod względem nasilenia, liczby, rozmiarów lub znaczenia".

Z kolei, w WikiSłowniku pojęciu "znikomy" przypisano znaczenie "niewielki, prawie żaden". Tymczasem warunek dotyczący uzyskiwania przychodów z transakcji z podmiotami powiązanymi na poziomie niższym niż 50% dotyczy wyłącznie sytuacji, w której w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma (np. jak zostało wskazane sprowadza się wyłącznie do czynności administracyjnych/technicznych co zdaniem Wnioskodawców nie ma miejsca w opisanym stanie faktycznym).

Innymi słowy, wnioskując z przeciwieństwa z treści przepisu art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g Ustawy o CIT, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstała w wyniku przekształcenia Spółki przekształcanej może osiągać przychody z transakcji z podmiotem powiązanym wynoszące 50% i więcej wartości przychodów ogółem za poprzedni rok podatkowy, jeżeli w tych transakcjach powstaje wartość dodana pod względem ekonomicznym i jej wartość jest wyższa niż znikoma.

Zdaniem Wnioskodawców, taka sytuacja dokładnie występuje w przedstawionym stanie faktycznym, bowiem osiągnięte przez Wnioskodawców (jeszcze pod reżimem spółki jawnej) w poprzednim roku podatkowym przychody ze sprzedaży usług na rzecz Spółek powiązanych generowały znaczną wartość dodaną, co jednocześnie wyklucza jakiekolwiek rozważania o znikomym charakterze wytwarzanej wartości dodanej. Wartości tej, co wykazano powyżej, nie sposób uznać za "niewielką", "bardzo małą", czy "prawie żadną".

Jak wskazał Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 20 stycznia 2023 r., znak: 0114- KDIP2-2.4010.194.2022.2.KW: "Przez usługi o niskiej wartości dodanej należy rozumieć usługi o charakterze rutynowym, wspomagające działalność główną usługobiorcy, ogólnie lub łatwo dostępne, które nie przyczyniają się do powstania wartości dodanej dla usługodawcy lub usługobiorcy. Będą to zatem usługi, które charakteryzują się niskim poziomem ryzyka gospodarczego i nie mają istotnego wpływu na pozycję rynkową stron transakcji".

Dodatkowe wskazówki w zakresie jak należy rozumieć pojęcie "znikomej wartości dodanej pod względem ekonomicznym" ukształtowane zostały przez Dyrektora KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 26 kwietnia 2023 r., znak: 0111-KDIB2-1.4010.71.2023.2.AS, w której Dyrektor KIS potwierdził, iż przez usługi o niskiej wartości dodanej należy rozumieć usługi o charakterze rutynowym, wspomagające działalność główną usługobiorcy, ogólnie lub łatwo dostępne, które nie przyczyniają się do powstania wartości dodanej dla usługodawcy lub usługobiorcy. Będą to zatem usługi, które charakteryzują się niskim poziomem ryzyka gospodarczego i nie mają istotnego wpływu na pozycję rynkową stron transakcji.

Odnosząc wyżej sformułowane uwagi do przedstawionego stanu faktycznego Wnioskodawcy wskazują, że świadczone przez Spółkę przekształcaną usługi transportowe w sensie ekonomicznym wymagają współdziałania wielu podmiotów, aby mogły zostać skutecznie zrealizowane.

Przede wszystkim Spółka przekształcana, aby z sukcesem mogła wykonywać usługi transportowe musi posiadać własne zaplecze techniczne w postaci (...).

Mając również na uwadze, że te zaplecze techniczne jest w ciągłej eksploatacji, Spółka przekształcana musi przeprowadzać okresowe naprawy posiadanych przez niego środków trwałych. Ponadto, aby wykorzystać to zaplecze techniczne Spółka przekształcana musi zatrudniać wykwalifikowanych pracowników posiadających stosowne uprawnienia do kierowania określonym rodzajem pojazdów.

Z racji na różnorodność realizowanego transportu przez Spółkę przekształcaną ilość kierowców zawodowych (można nawet powiedzieć, że deficytowa), którzy mogą realizować usługi na rzecz Spółki przekształcanej jest również zawężone (inny kierowca zawodowy jest potrzebny do realizacji przewozu ze zwykłą naczepą, a np. z cysterną).

Wszystkie te okoliczności wpływają równocześnie na jakość i sposób realizacji usługi, w tym również ich wycenę.

Warto wskazać, iż realizowane przez Spółkę przekształcaną wpisują się w element świadczonych przez całą grupę Spółek powiązanych usług. Wynika to z faktu, że zarówno Spółka powiązana 1 oraz Spółka powiązana 2 działają w sektorze gospodarczym (...). Powoduje to zatem, że świadczone przez Spółkę przekształcaną usługi transportowe są znaczącym elementem usług (bardzo często usług kompleksowych) realizowanych przez Spółki powiązane na rzecz ich Klientów.

Przykładowym efektem synergii, który jest osiągany przez Spółkę przekształcaną oraz Spółki powiązane to:

a)Spółka powiązana 1 - jest wyspecjalizowana w obszarze transportu (...), w szczególności w zakresie świadczenia usług spedycji w transporcie (...);

b)Spółka powiązana 2 - jest wyspecjalizowana w świadczeniu usług przeładunkowych oraz usług spedycji.

Mając na uwadze powyższe, dla obu wyżej wymienionych Spółek powiązanych niezbędne jest nabywanie usług od Spółki przekształcanej, bowiem dzięki temu są one w stanie zapewnić kompleksową obsługę (...) (w szczególności Spółka powiązana 1).

Z tego też względu nie można powiedzieć, że wartość ekonomiczna świadczonych przez Spółkę przekształcaną usług jest znikoma, bowiem to przede wszystkim dzięki niej jest możliwe realizowanie przez Spółki powiązane ich modelu biznesowego.

Bez usług wykonywanych przez Spółkę przekształcaną każda ze Spółek powiązanych musiałaby ponieść znaczące nakłady finansowe w celu wyposażenia się w odpowiednie zaplecze techniczne, zatrudnienie wielu pracowników (kierowców zawodowych) czy też pozyskaniu stosownych licencji transportowych (licencja przewozu drogowego).

Ponadto - odnosząc się do zarysowanego prze Dyrektora KIS poglądu należy wskazać, że Spółka przekształcana świadcząc wyżej opisane usługi ponosi ryzyko gospodarcze sprowadzające się między innymi do:

a)       zdarzeń losowych, nieprzewidzianych w szczególności wypadków lub kolizji drogowych;

b)       wahań cen paliw mających bezpośredni wpływ na rentowność realizowanych projektów transportowych

c)       potrzeby dokonywania przeglądów pojazdów samochodowych oraz ich napraw, które wiążą się z czasowymi przestojami w użytkowaniu tych pojazdów;

d)       powiązaniem z poziomem gospodarczym krajów siedziby lub operacyjności kontrahentów (wyższy poziom realizacji usług transportowych sprowadza się do kondycji gospodarczej kraju, w którym operuje klient Spółki przekształcanej lub Spółek powiązanych);

e)       obowiązek ubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej jak i również odpowiedzialność za przewożony - często drogocenny ładunek.

W odniesieniu do powyższego rozumienia pojęcia "wartości dodanej", Wnioskodawcy podkreślą, że świadczenie na rzecz Spółek powiązanych usług transportowych ma, z perspektywy ekonomicznej, znaczącą wartość dodaną, również z tego względu, że usługi te są niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej przez obie Spółki powiązane i mają istotny wpływ na sprzedaż usług przez Spółki powiązane na rzecz ich klientów.

W opisie zdarzenia przyszłego wskazano bowiem, że Spółka powiązana 1 opiera swoją przewagę konkurencyjną na kompleksowych usługach spedycji skupiających się na obsłudze typu (...). Do zapewnienia takiej obsługi -niezbędne jest nabycie przez Spółkę powiązaną 1 usług transportowych od Spółki przekształcanej.

To sprawia, że usługi transportowe świadczone przez Spółkę przekształcaną są dla Spółki powiązanej 1 bardziej wartościowe, aniżeli usługi świadczone przez inne podmioty zajmujące się transportem drogowym towarów.

Nie są one przy tym ogólnie lub łatwo dostępne, bowiem Spółka przekształcana do ich wykonania angażuje między innymi zdobyte na przestrzeni lat doświadczenie czy też zaplecze techniczne w postaci (...), do których dostępu nie może uzyskać każdy z podmiotów gospodarczych (z racji na fakt, że kwota wstępnej inwestycji jest znacznie wyższa niżeli to ma miejsce przykładowo w sytuacji wykonywania usług prawnych i księgowych, do których zasoby techniczne posiada większość firm tj. odpowiedni laptop lub komputer stacjonarny i stosunkowo tanie oprogramowanie).

Również w przypadku Spółki powiązanej 2 nabywanie usług transportu drogowego towarów od Spółki przekształcanej ma istotne znaczenie dla możliwości prowadzenia działalności gospodarczej oraz utrzymania satysfakcjonującego poziomu sprzedaży (wynika to z tego, iż Spółka powiązana 2 również realizuje kompleksowe usługi spedycji, których elementem są usługi transportowe świadczone przez Spółkę przekształcaną).

Ponadto korzystanie przez Spółki powiązane z usług transportu drogowego Spółki przekształcanej (a nie z usług innych przewoźników), jest uzasadnione z uwagi na realizowaną przez Spółkę przekształcaną i Spółki powiązane wspólną strategię rozwoju gospodarczego.

Również z tego powodu korzystanie z usług transportowych świadczonych przez Spółkę przekształcaną wpływa na pozycję rynkową obu stron transakcji.

Dzięki koordynowaniu swoich działań oraz łączeniu potencjału do kreowania zysków wszystkie trzy podmioty mogą osiągnąć efekt synergii i dążyć do osiągnięcia (...).

W osiągnięciu tego celu Spółka przekształcana wspomaga Spółki powiązane w ten sposób, iż przy (...) transporcie drogowym towarów między innymi do (...) jak i innych krajów, w tym położonych w UE, wykorzystuje doświadczenie związane z przewozami realizowanymi do innych krajów.

Takiego doświadczenia mogą nie posiadać inne przedsiębiorstwa działające w branży (...). Dlatego też pozycja rynkowa Spółek powiązanych jest zależna od nabywania usług transportowych od Spółki przekształcanej. Doświadczenie Spółki przekształcanej, które jest wykorzystywane w procesie świadczenia tych usług, sprawia, że są one wartościowe dla nabywających je Spółek powiązanych oraz pozwalają na zdobycie odpowiedniej przewagi konkurencyjnej.

Przychody z realizacji usług transportowych stanowią istotną część ogólnych przychodów Spółki przekształcanej (przekraczają 50% przychodów osiągniętych w poprzednim roku obrotowym wraz z kwotą należnego VAT).

Wynika to między innymi ze strategii gospodarczej podmiotów powiązanych (tj. Spółki powiązane, jako podmioty świadczące kompleksowe usługi (...), są przede wszystkim zainteresowane współpracą z podmiotem, który zapewni im znaczącą przewagę konkurencyjną, a tą umożliwia im osiągnąć Spółka przekształcana poprzez posiadane doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę oraz zaplecze techniczne).

Jednocześnie, usługi świadczone przez Spółkę przekształcaną na rzecz Spółek powiązanych nie są usługami o charakterze ogólnym i łatwo dostępnym. Do ich świadczenia wymagane jest dysponowanie przez Spółkę przekształcaną odpowiednim doświadczeniem, wykwalifikowaną kadrą (kierowcy samochodów ciężarowych muszą posiadać prawo jazdy kategorii C - art. 6 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 622 ze. zm.), odpowiednimi pozwoleniami (art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2201 z ze zm.), a także zaawansowanym sprzętem (m.in. samochody ciężarowe, ciągniki, różnego rodzaju naczepy, czy też opisane w zdarzeniu przyszłym urządzenia do transportu materiałów (...)).

Ponadto posiadane przez Spółkę przekształcaną kontrakty z mniejszymi przewoźnikami lub kapitał ludzki, którym dysponuje pozwala na zdobywanie znaczącej pozycji na rynku usług transportowych, w szczególności transportu drogowego materiałów (...) oraz transportu drogowego towarów do (...).

W kontekście powyższego, warto w tym miejscu przywołać interpretację indywidualną z 8 lutego 2023 r., znak: 0111-KDIB2-1.4010.697.2022.1.AR wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, w której potwierdził, że operowanie na zasadach "producent- dystrybutor" jest relacją, która powoduje powstanie wartości dodanej pod względem ekonomicznym, która nie jest znikoma.

Jako że usługi świadczone przez Spółkę przekształcaną na rzecz Spółki Powiązanej są de facto również związane ze sobą pewnego rodzaju łańcuchem, tj. Spółka przekształcana wykonuje usługę transportową, a Spółki powiązane włączają ją, jako istotny element bardziej kompleksowych (złożonych) usług (...) świadczonych dla swoich klientów - to dana okoliczność również powinna potwierdzać fakt, że w ramach przeprowadzanych transakcji powstaje wartość dodana pod kątem ekonomicznym, która nie jest znikoma.

Kreowana w ramach tych transakcji wartość dodana w sposób istotny wpływa na atrakcyjność bardziej złożonych usług oferowanych przez Spółki powiązane, w stosunku do usług, które zapewnia konkurencja. To zaś przekłada się na budowanie przez Spółkę przekształcaną i Spółki powiązane (...).

W ocenie Wnioskodawców na trafność ich argumentacji wskazują następujące, korzystne dla podatników, interpretacje indywidualne Dyrektora KIS:

1.  Interpretacja indywidualna z 21 grudnia 2023 r. (znak: 0114-KDIP2-2.4010.575.2023.1.IN), w której organ podatkowy wskazał, że: "Usługi świadczone przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki Powiązanej stanowią istotny element bardziej kompleksowych i szerszych zakresowo usług świadczonych przez Spółkę Powiązaną na rzecz swoich klientów. Wreszcie, usługi te maja istotny wpływ na pozycję rynkową stron transakcji. Gdyby bowiem Wnioskodawca nie świadczył wskazanych usług na rzecz Spółki Powiązanej, ta nie posiadałaby przewagi konkurencyjnej, dzięki której poszerza sieć swoich klientów. Jednocześnie, usługi świadczone przez Państwa na rzecz Spółki Powiązanej nie są usługami o charakterze ogólnym i łatwo dostępnym. Do ich świadczenia wymagane jest dysponowanie przez Państwa niedostępną ogólnie wiedzą oraz rozeznaniem branży transportu morskiego. Zatem prowadzą Państwo aktywną działalność gospodarczą, a swoich dochodów nie opierają Państwa na pasywnych źródłach przychodów. Biorąc pod uwagę rodzaj prowadzonej przez Państwa działalności, zakres zaangażowanych przez Państwa sprzętów w postaci kontenerów, posiadanie specjalistycznej wiedzy oraz rozeznania branży transportu morskiego, stwierdzić należy, że świadczone usługi przyczynią się do powstania wartości dodanej, a wartość ta nie będzie znikoma. Zatem będą Państwo spełniać warunek opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek wskazany w art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g ustawy CIT, ponieważ transakcje dokonywane przez Spółkę z podmiotem powiązanym nie kwalifikują się do transakcji wymienionych w tym przepisie".

2.  Interpretacja indywidualna z 7 sierpnia 2023 r. (znak: 0111-KDIB1-1.4010.319.2023.2.BS), w której Dyrektor KIS słusznie wskazał, iż: "Spółka Powiązana prowadzi działalność gospodarczą przede wszystkim w zakresie krajowej i międzynarodowej spedycji, a Wnioskodawca w zakresie przeładunku towarów, usług transportowych czy też obsługi transportu multimodalnego. Realizowane przez Wnioskodawcę usługi związane z przeładunkiem towarów na stacji A pomagają, a wręcz w niektórych przypadkach umożliwiają, Spółce Powiązanej prowadzenie działalności gospodarczej związanej z transportem towarów. Wynika to z tego, iż dostęp do (...) jest jednym z (...). Dzięki temu możliwe jest również znaczące przyspieszenie jak i usprawnienie pod względem kosztowym świadczenie usług transportowych, logistycznych czy też spedycyjnych przez Wnioskodawcę jak i Spółkę Powiązaną na rzecz której świadczone są usługi. Wyżej przywołane usługi wspierają działalność gospodarczą Spółki Powiązanej i mają istotny wpływ na sprzedaż usług przez Spółkę Powiązaną na rzecz klientów tej Spółki. Usługi świadczone przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki Powiązanej stanowią istotny element bardziej kompleksowych i szerszych zakresowo usług świadczonych przez Spółkę Powiązaną na rzecz swoich klientów. Wreszcie, usługi te maja istotny wpływ na pozycję rynkową stron transakcji. Gdyby bowiem Wnioskodawca nie świadczył wskazanych usług na rzecz Spółki Powiązanej, ta nie posiadałaby przewagi konkurencyjnej, dzięki której poszerza sieć swoich klientów. Jednocześnie, usługi świadczone przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki Powiązanej nie są usługami o charakterze ogólnym i łatwo dostępnym. Do ich świadczenia wymagane jest dysponowanie przez Wnioskodawcę zaawansowaną infrastrukturą (m.in. infrastruktura kolejowa) oraz wykwalifikowanymi pracownikami. Zatem prowadzą Państwo aktywą działalność gospodarczą, a swoich dochodów nie opierają Państwa na pasywnych źródłach przychodów".

Innym przykładem na to, że usługi transportowe realizowane przez Spółkę przekształcaną na rzecz Spółek powiązanych są związane z wytwarzaniem wartości dodanej, która nie jest znikoma, jest interpretacja indywidualna z 13 kwietnia 2023 r., znak: 0114-KDIP2-2.4010.66.2023.2.KW, w której Dyrektor KIS zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, iż: "wartość dodana nie ma jednolitej definicji. Jedni autorzy definiują ją jako przyrost wartości dóbr w wyniku procesu produkcji (E. Kubiak, H. Nakonieczna - Kisiel 1999, s. 43). Natomiast inni definiują wartość dodaną jako różnicę pomiędzy utargiem przedsiębiorstwa a kosztami zakupów materiałów i usług od innych firm, czyli jako różnicę pomiędzy przychodem ze sprzedaży a kosztem pozyskania koniecznych nakładów (R. Barro 1997 s. 59). Zgodnie z jeszcze inną definicją wartość dodana stanowi różnicę pomiędzy wartością rynkową produktu lub usługi a kosztami wytworzenia (W. Smid 2012, s. 576). Natomiast, zgodnie z Wielkim Słownikiem Języka Polskiego, wartość dodana stanowi wkład przedsiębiorcy w wartość wytworzonego produktu lub wykonanej usługi, obliczany jako różnica pomiędzy całkowitym kosztem wytworzenia tego produktu lub usługi a kosztem materiałów i usług zewnętrznych (https://wsjp.pl/ haslo/podglad/27725/wartosc-dodana. dostęp 9 stycznia 2023 r.). Patrząc z perspektywy sprzedawcy wartość dodana powstaje wtedy kiedy w związku ze świadczeniem usług powstaje po jego stronie nadwyżka zysku ponad wszystkie koszty zw. z transakcją. Innymi słowy wartość dodaną po stronie sprzedawcy należy odnieść do zysku na transakcji (skala mikroekonomiczna) lub zysku całej działalności (skala makroekonomiczna). Mając na uwadze, że zarówno sama transakcja jak i sama spółka jest rentowna (wykazuje zysk zarówno na poszczególnych produktach jak też na całej swojej działalności) to nie ma wątpliwości, że z perspektywy usługodawcy powstaje istotna wartość dodana pod względem ekonomicznym. Ponadto z perspektywy nabywcy na pojęcie wartości dodanej należy patrzeć przez pryzmat wartości jaka jest wnoszona do prowadzonego przez niego procesu produkcyjnego lub procesu świadczenia usług".

W nawiązaniu do powyższego należy wskazać, że realizowane na rzecz Spółek powiązanych usługi prowadzą do osiągnięcia zysku i ukierunkowane są przede wszystkim na generowanie dochodu ze sprzedaży przez Spółkę przekształcaną jej podstawowych usług (tj. usług transportowych).

Wobec tego, w ocenie Wnioskodawców, w opisywanej sprawie nie znajdzie do niego zastosowania dyspozycja zawarta w art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g Ustawy o CIT wyłączającą podatników podatku CIT z opodatkowania ryczałtem.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawców, w przypadku, gdy więcej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku VAT, pochodzi z transakcji ze Spółkami powiązanymi, to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstała w wyniku przekształcenia Spółki przekształcanej - wobec faktu, że w ramach powyższej transakcji wytwarzana jest znacząca wartość dodana - spełni warunek opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w przepisie art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g Ustawy o CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 28j ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”):

Opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:

1)  (uchylony)

2)  mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług, pochodzi:

a)  z wierzytelności,

b)  z odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek,

c)  z części odsetkowej raty leasingowej,

d)  z poręczeń i gwarancji,

e)  z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw,

f)   ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,

g)  z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 - w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma;

3)  podatnik:

a)  zatrudnia na podstawie umowy o pracę co najmniej 3 osoby w przeliczeniu na pełne etaty, niebędące udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, przez okres co najmniej 300 dni w roku podatkowym, a w przypadku gdy rokiem podatkowym nie jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych - przez co najmniej 82% dni przypadających w roku podatkowym, lub

b)  ponosi miesięcznie wydatki w kwocie stanowiącej co najmniej trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z tytułu wypłaty wynagrodzeń na rzecz zatrudnionych na podstawie umowy innej niż umowa o pracę co najmniej 3 osób fizycznych, niebędących udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, jeżeli w związku z wypłatą tych wynagrodzeń podatnik jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych lub płatnikiem składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych lub ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;

4)  prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, której odpowiednio udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym, z wyłączeniem fundatorów i beneficjentów fundacji rodzinnej;

5)  nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

6)  nie sporządza za okres opodatkowania ryczałtem sprawozdań finansowych zgodnie z MSR na podstawie art. 45 ust. 1a i 1b ustawy o rachunkowości;

7)  złoży zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowany ryczałtem.

W myśl art. 28k ust. 1 ustawy o CIT:

Przepisów niniejszego rozdziału nie stosuje się do:

1)przedsiębiorstw finansowych, o których mowa w art. 15c ust. 16;

2)instytucji pożyczkowych w rozumieniu art. 5 pkt 2a ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim;

3)podatników osiągających dochody, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a;

4)podatników postawionych w stan upadłości lub likwidacji;

5)podatników, którzy zostali utworzeni:

a)  w wyniku połączenia lub podziału albo

b)  przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej wnoszące, tytułem wkładów niepieniężnych na poczet kapitału podatnika, składniki majątku uzyskane przez te osoby albo jednostki w wyniku likwidacji innych podatników, jeżeli te osoby albo jednostki posiadały udziały (akcje) tych innych likwidowanych podatników, albo

c)  przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, jeżeli w roku podatkowym, w którym podatnik został utworzony, lub w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, zostało do niego wniesione na poczet kapitału uprzednio prowadzone przedsiębiorstwo, zorganizowana część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty 10 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w pierwszym dniu roboczym miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1000 zł, przy czym wartość tych składników oblicza się, stosując odpowiednio przepisy art. 14

- w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, nie krócej jednak niż przez okres 24 miesięcy od dnia utworzenia;

6)podatników, którzy:

a)zostali podzieleni przez wydzielenie albo

b)wnieśli tytułem wkładu do innego podmiotu, w tym na poczet kapitału:

- uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo, zorganizowaną część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty 10 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w pierwszym dniu roboczym miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1000 zł, przy czym wartość tych składników oblicza się, stosując odpowiednio przepisy art. 14, lub

- składniki majątku uzyskane przez tego podatnika w wyniku likwidacji innych podatników, jeżeli ten podatnik posiadał udziały (akcje) tych innych likwidowanych podatników

- w roku podatkowym, w którym dokonano podziału albo wniesiono wkład, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, nie krócej jednak niż przez okres 24 miesięcy od dnia dokonania podziału albo wniesienia wkładu.

W myśl art. 28f ww. ustawy:

1)  Opodatkowanie ryczałtem obejmuje okres bezpośrednio po sobie następujących 4 lat podatkowych wskazany przez podatnika w zawiadomieniu, o którym mowa w art. 28j ust. 1 pkt 7.

2)  Opodatkowanie ryczałtem przedłuża się na kolejne okresy bezpośrednio po sobie następujących 4 lat podatkowych, chyba że podatnik złoży informację o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem w deklaracji, o której mowa w art. 28r ust. 1, składanej za ostatni rok podatkowy, w którym podatnik był opodatkowany ryczałtem.

Państwa wątpliwości dotyczą w pierwszej kolejności kwestii ustalenia czy w przypadku zmiany formy prawnej Spółki przekształcanej ze spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, podmiot powstały z przekształcenia Spółki przekształcanej nie będzie podlegać wyłączeniu spod możliwości wyboru opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, w szczególności na podstawie przepisu art. 28k ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Odnosząc się do wskazanej wyżej wątpliwości w pierwszej kolejności należy powołać przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 18, dalej: „KSH”).

I tak zgodnie z art.  4 § 1 pkt 1 KSH:

Spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

Z kolei w myśl art. 551 § 1 KSH:

Spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna oraz spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).

Natomiast w myśl art. 552 KSH:

Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną.

Z kolei zgodnie art. 553 § 1 i 3 KSH:

Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej.

Wspólnicy spółki przekształcanej stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej, z uwzględnieniem art. 5761.

Przekształcenie spółek, w rozumieniu przepisów Kodeksu spółek handlowych, powoduje przeniesienie majątku jednej spółki działającej w określonej formie prawnej na inny podmiot, który dalszą działalność ma prowadzić jako spółka handlowa innego typu. Zgodnie z zasadą tożsamości podmiotów biorących udział w przekształceniu majątek spółki przekształcanej z dniem przekształcenia staje się majątkiem spółki przekształconej.

Kwestię podatkowej sukcesji praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

Stosownie do art. 93a § 1 pkt 2 tej ustawy:

Osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i  obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

W konsekwencji, jeśli przekształcenie spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością zostanie przeprowadzone według przepisów Kodeksu spółek handlowych, to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wstąpi we wszelkie przewidziane w  przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki jawnej.

Przekształcenie spółki osobowej w spółkę kapitałową nie stanowi więc jej likwidacji, lecz prowadzi do jej kontynuacji w innej, nowej formie prawnej. Majątek spółki przekształcanej z  dniem przekształcenia staje się majątkiem spółki przekształconej. Innymi słowy przekształcenie spółki osobowej w spółkę kapitałową polega wyłącznie na modyfikacji formy ustrojowej spółki, a nie na rozwiązaniu spółki i utworzeniu w jej miejsce nowej. Jest to więc tożsamy podmiot, funkcjonujący po przekształceniu w nowej formie prawnej.

Mając na uwadze powyższe wskazać należy, że przekształcenie spółki jawnej w  spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest czynnością restrukturyzacyjną wymienioną w art. 28k ust. 1 pkt  5-6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wobec powyższego w przypadku zmiany przez Państwa formy prawnej, w wyniku przekształcenia ze spółki jawnej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, nie będziecie Państwo podlegali wyłączeniu spod możliwości wyboru ryczałtu od dochodów spółek (już jako spółka przekształcona, tj. sp. z o.o.), w szczególności na podstawie art. 28k Ustawy o CIT.

Tym samym Państwa stanowisko w powyższym zakresie jest prawidłowe.

Drugą Państwa wątpliwością jest kwestia ustalenia, czy w przypadku, gdy więcej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku VAT, pochodzi z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu przepisu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to powstała w wyniku przekształcenia Spółki przekształcanej spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - wobec opisanego szerzej w uzasadnieniu faktu, że w ramach powyższych transakcji wytwarzana jest znacząca wartość dodana - spełnia warunek opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w przepisie art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Odnosząc się do powyższej wątpliwości wskazać należy, że podatnik, aby móc wybrać formę opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek jest zobowiązany łącznie spełnić wszystkie warunki określone w  powołanym wyżej przepisie art. 28j ust. 1 ustawy CIT. Przy czym warunki te podatnik musi spełniać w każdym okresie korzystania z tej formy opodatkowania.

Wskazane w art. 28j ust. 1 pkt 2 ustawy CIT, warunki dotyczące struktury przychodów mają w  zamierzeniu ograniczać możliwość korzystania z nowej formy opodatkowania tym podmiotom, które nie prowadzą aktywnej działalności gospodarczej, a  swoje dochody opierają na pasywnych źródłach przychodów.

W przypadku transakcji, w związku z którymi nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma (lit. g) – transakcje te ograniczone są do podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy CIT.

W przepisie art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g ustawy CIT, ustawodawca wyklucza bowiem możliwość skorzystania z ryczałtu od dochodu spółek kapitałowych przez podmioty uzyskujące więcej niż 50% przychodów z transakcji z podmiotami powiązanymi ale wyłącznie w sytuacji, gdy w  związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma.

Stosownie do art. 28c pkt 1 ustawy o CIT:

Ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to podmioty powiązane w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4, przy czym wielkość udziałów i praw, o których mowa w art. 11a ust. 2 pkt 1 lit. a-c, wynosi, z zastrzeżeniem art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g, co najmniej 5%.

W myśl art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT:

Ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to:

a) podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub

b)            podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:

-ten sam inny podmiot lub

-małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub

c)             spółkę niebędącą osobą prawną i jej wspólnika, lub,

ca) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, i jej komplementariusza, lub

cb) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a, i jej wspólnika, lub

d) podatnika i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej - spółkę kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład.

Stosownie do art. 11a ust. 2 ustawy o CIT:

Przez wywieranie znaczącego wpływu, o którym mowa w ust. 1 pkt 4 lit. a i b, rozumie się:

1)            posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25%:

a) udziałów w kapitale lub

b) praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub

c)udziałów lub praw do udziału w zyskach, stratach, lub majątku, lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych, lub,

2) faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, lub

3) pozostawanie w związku małżeńskim albo występowanie pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia.

Odnosząc się zatem do wątpliwości Wspólników Spółki przekształcanej w niniejszej sprawie wskazać należy, że z literalnego brzmienia art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g ustawy CIT wynika, że jednym z warunków opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek jest to, aby u podatnika korzystającego z tej formy opodatkowania mniej niż 50% przychodów z działalności, osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z  uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i  usług, pochodziło z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT – w przypadku gdy w  związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, nie zawiera definicji wartości dodanej pod względem ekonomicznym. Zatem, w pierwszej kolejności należy odnieść się do słownikowej definicji tego pojęcia. Zgodnie z Encyklopedią Zarządzania - ekonomiczna wartość dodana (EVA - Economical Value Added) obrazuje efekt gospodarowania przedsiębiorstwa. Stanowi jedną z najbardziej popularnych metod pomiaru wartości firmy. Bazuje na zasadzie osiągnięcia przez firmę stopy zwrotu z całego zainwestowanego kapitału o wartości przewyższającej jego koszt.

Zaznaczyć przy tym należy, że naliczany dla wymienionych we wniosku usług narzut (różnica pomiędzy przychodem ze sprzedaży, a kosztem pozyskania koniecznych nakładów bezpośrednich) nie będzie jedynym wyznacznikiem/elementem kalkulacji wartości dodanej pod względem ekonomicznym.

Istnieje bowiem możliwość, że przy dodatniej marży ekonomiczna wartość dodana nie powstanie lub będzie znikoma.

Natomiast, odnosząc się do pojęcia „znikomy” wskazać należy, że zgodnie z internetowym słownikiem języka polskiego, znikomy, to «bardzo mały pod względem nasilenia, liczby, rozmiarów lub znaczenia» (https://sjp.pwn.pl).

Z opisu sprawy wynika, że Spółka przekształcana świadczy usługi transportowe na rzecz podmiotów powiązanych.

Specjalnością Spółki przekształcanej jest między innymi transport materiałów sypkich (…). Jednakże w zakresie specjalizacji Spółka przekształcanej pozostaje również transport (…). W jej skład wchodzi (…) samochodów ciężarowych (…) z różnego typu naczepami (…).

Przy świadczeniu wyżej wymienionych usług, Spółka przekształcana posługuje się zatrudnionymi na podstawie stosunku pracy kierowcami zawodowymi. Okazjonalnie może się zdarzyć, że Spółka przekształcana realizuje swoje usługi w oparciu o stosowną umowę o współpracy z przedsiębiorcą zajmującym się świadczeniem usług kierowania pojazdem.

Współpraca pomiędzy Spółką przekształcaną, a Spółkami powiązanymi, polega na tym, że Spółka przekształcana, korzystając ze swojej wiedzy, doświadczenia, wykwalifikowanej kadry oraz posiadanego sprzętu (…), świadczy na rzecz Spółek powiązanych usługi transportowe (wymienione wcześniej „zasoby” są niezbędne do realizacji tych usług). Do świadczenia tych usług niezbędne jest posiadanie odpowiednich licencji (zezwoleń) umożliwiających realizowanie tych usług przez Spółkę przekształcaną zgodnie z przepisami prawa polskiego oraz wspólnotowego.

Dla zapewnienia kompleksowej obsługi swoich klientów, Spółka powiązana 1 musi nabywać usługi transportowe od innych podmiotów na rynku (z racji na brak posiadania wystarczającego zaplecza technicznego). Jednym z nich jest Spółka przekształcana, który dzięki wyżej opisanemu zapleczu technicznemu oraz personalnemu jest w stanie odpowiedzieć na zapotrzebowanie Spółki powiązanej 1.

Z kolei Spółka powiązana 2 świadczy między innymi kompleksowe usługi szerokiego toru na stacji (…), w tym przeładunek towarów w (…). Oferuje ona m.in. usługi spedycyjne, przeładunkowe i magazynowe. Jedną z istotnych przewag konkurencyjnych Spółki powiązanej 2 jest dostęp do cennego zaplecza infrastrukturalnego(…)

Spółka przekształcana świadczy usługi transportowe w zdecydowanej większości na rzecz Spółek powiązanych. Takie działanie wynika między innymi ze strategii gospodarczej grupy podmiotów powiązanych, do której przynależy Spółka przekształcana. W konsekwencji przychód Spółka przekształcana (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) przekracza równowartość 50% kwoty przychodów z działalności ogółem.

Zasadą jest, że na realizowanych przez Spółkę przekształcaną usługach transportowych na rzecz Spółki powiązanej osiąga on stosowny zysk. Wyjątkiem mogą być pojedyncze transakcje, które z racji na ponoszone przez Spółkę przekształcaną ryzyko gospodarcze, czasami mogą nie przynieść zamierzonego wyniku finansowego. Niemniej jednak całość współpracy Spółki przekształcanej ze Spółkami powiązanymi cechuje się osiąganiem stosownego zysku.

Zatem prowadzą Państwo aktywą działalność gospodarczą, a swoich dochodów nie opierają Państwa na pasywnych źródłach przychodów.

Biorąc pod uwagę rodzaj prowadzonej przez Spółkę działalności, zakres zaangażowanych przez Spółkę zasobów do wykonania tych usług w postaci swojej wiedzy, doświadczenia, wykwalifikowanej kadry oraz posiadanego sprzętu i zawodowych kierowców, stwierdzić należy, że świadczone usługi przyczynią się do powstania wartości dodanej, a wartość ta nie będzie znikoma.

Zatem Spółka przekształcana spełnia warunek opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek wskazany w art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g ustawy CIT, ponieważ transakcje dokonywane przez Spółkę z podmiotami powiązanymi nie kwalifikują się do transakcji wymienionych w tym przepisie.

Przypomnieć należy, że warunek dotyczący uzyskiwania przychodów z transakcji podmiotami powiązanymi na poziomie niższym niż 50% dotyczy wyłącznie sytuacji, w której w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma. Powyższa sytuacja nie będzie miała miejsca w omawianej sprawie.

Tym samym Państwa stanowisko w powyższym zakresie jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Odnosząc się do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych oraz orzeczeń sądów administracyjnych należy stwierdzić, iż zostały one wydane w indywidualnych sprawach podmiotów, które o ich wydanie wystąpiły, zatem nie są one wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

-   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

(...) (Zainteresowany będący stroną postępowania – zgodnie z art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…).

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935, dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-   w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-   w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz 2383 ze zm.)