W zakresie ustalenia, czy wskazane Połączenie będzie skutkować powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu/dochodu podlegającego opodatkowaniu podatk... - Interpretacja - 0111-KDIB2-1.4010.368.2024.2.BJ
Temat interpretacji
Temat interpretacji
W zakresie ustalenia, czy wskazane Połączenie będzie skutkować powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu/dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, w szczególności na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8ba Ustawy o CIT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 lipca 2024 r. za pośrednictwem Poczty Polskiej wpłynął Państwa wniosek 8 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wskazane Połączenie będzie skutkować powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu/dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, w szczególności na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8ba Ustawy o CIT.
Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 5 września 2024 r. Znak: 0111-KDIB2-1.4010.368.2024.1.BJ, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 16 września 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka A (dalej także „Spółka Przejmująca”) wraz ze Spółką B (dalej także jako „Spółka Przejmowana”) zamierzają dokonać połączenia spółek poprzez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej na Spółkę Przejmującą w zamian za akcje Spółki Przejmującej. Połączenie procesowane jest w trybie przewidzianym w art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (dalej: k.s.h), tj. przez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej na Spółkę Przejmującą (łączenie się przez przejęcie), przy czym Spółka Przejmująca jako jeden ze wspólników Spółki Przejmowanej nie będzie obejmowała akcji własnych w zamian za akcje posiadane w Spółce Przejmowanej (Spółka Przejmująca posiada w Spółce Przejmowanej mniej niż 4% akcji w kapitale akcyjnym) - (dalej „Połączenie”).
Zarówno Spółka Przejmująca, jak i Spółka Przejmowana posiadają siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlegają w Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy). Spółka Przejmująca jest przedsiębiorstwem specjalizującym się w oferowaniu zintegrowanych usług w modelu outsourcingu procesów biznesowych oraz leasingu. Spółka Przejmowana z kolei prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług finansowych. Spółka Przejmująca będzie kontynuowała działalność prowadzoną przez Spółkę Przejmowaną.
Udziałowcem zarówno Spółki Przejmującej, jak i Spółki Przejmowanej jest Wnioskodawca, tj. spółdzielcza kasa-oszczędnościowo-kredytowa, która w obu spółkach posiada udział w wysokości ponad 90% kapitału akcyjnego. Wnioskodawca posiada siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz podlega w Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.
Połączenie spółek dokonywane jest z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a głównym lub jednym z głównych powodów Połączenia spółek nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Spółki zamierzają dokonać Połączenia w celu uproszczenia struktury właścicielskiej, poprawy konkurencyjności poprzez usprawnienie zarządzania oraz bardziej efektywne wykorzystanie posiadanego potencjału Spółek, co zostało szczegółowo opracowane w planie założeń działalności Spółki Przejmującej po przeprowadzeniu Połączenia.
Wartość aktywów majątku Spółki Przejmowanej wynikająca z ksiąg Spółki Przejmowanej jest ujęta według wartości księgowej na podstawie danych wynikających z bilansu zgodnie z wymogami ustawy o rachunkowości.
Zarówno wartość aktywów majątku Spółki Przejmowanej, jak i wartość emisyjna udziałów/akcji przyznanych wspólnikom Spółki Przejmowanej, w tym Wnioskodawcy została określona w oparciu o dokonaną wycenę majątku Spółki Przejmowanej. Wartość emisyjna udziałów (akcji) będzie odzwierciedlać wartość majątku Spółki Przejmowanej.
Spółka Przejmująca przyjmie dla celów podatkowych składniki majątku Spółki Przejmowanej w wartości wynikającej z jej ksiąg podatkowych oraz przypisze je do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Akcje Spółki Przejmowanej należące do Wnioskodawcy, które biorą udział w Połączeniu nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów.
Jedynie informacyjnie Wnioskodawca wskazuje, że 30 czerwca 2023 r. nastąpiło połączenie Spółki Przejmowanej ze spółką C Sp. z o.o., której 100% udziałowcem była Spółka Przejmująca, w wyniku którego doszło do podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmowanej (pokryte mieniem w postaci majątku spółki C Sp. z o.o.) i objęcia akcji w Spółce Przejmowanej przez Spółkę Przejmującą.
Wnioskodawca dla celów podatkowych będzie przyjmował przydzielone mu przez Spółkę Przejmującą akcje w wartości odpowiadającej wartości jaką mają posiadane przez Wnioskodawcę akcje Spółki Przejmowanej.
W uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z 10 września 2024 r. Wnioskodawca wskazał, że:
1) Spółka A - (…)
2) Spółka B - (…)
3) Przyjęta przez Wnioskodawcę dla celów podatkowych wartość akcji przydzielonych przez Spółkę Przejmującą nie będzie wyższa niż wartość akcji w Spółce Przejmowanej, jaka byłaby przyjęta przez Wnioskodawcę dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do połączenia.
4) W wyniku połączenia doszło do ustania bytu prawnego Spółki Przejmowanej, której majątek został przeniesiony na Spółkę Przejmującą.
5) Wnioskodawca jest (…), w związku z czym nie posiada kapitału zakładowego. W wyniku połączenia, o którym mowa w opisanym stanie faktycznym nie doszło do zwiększenia funduszy własnych Wnioskodawcy.
(…)
Pytanie
Czy wskazane Połączenie będzie skutkować powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu/dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, w szczególności na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8ba Ustawy o CIT?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, planowane Połączenie nie będzie skutkować powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych zgodnie z przepisami Ustawy o CIT.
W myśl art. 491 § 1 k.s.h., spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą oraz ze spółkami osobowymi.
Zgodnie z art. 492 § 1 pkt 1 k.s.h., połączenie może być dokonane przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie).
W wyniku przeprowadzenia procesu Połączenia, Spółka Przejmująca, na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej o sukcesji podatkowej wstąpi co do zasady we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przejmowanego podmiotu, które na podstawie odrębnych przepisów nie są wyłączone z sukcesji generalnej (np. niektóre prawa przyznane w ramach indywidualnych decyzji). Zatem, wskutek przejęcia (połączenie przez przejęcie), Spółka Przejmująca stanie się następcą prawnym Spółki Przejmowanej.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm.; dalej jako: „ustawa o CIT”), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
Na podstawie art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m Ustawy o CIT, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:
- przychody osoby prawnej, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
- przychody wspólnika spółki łączonej.
Jednocześnie zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1a Ustawy o CIT, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów.
Od 1 stycznia 2022 r. przychód wspólnika spółki łączonej może powstawać na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8ba Ustawy o CIT, zgodnie z którym przychodem jest „(...) ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość emisyjna udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej przydzielonych wspólnikowi spółki przejmowanej lub dzielonej w następstwie łączenia lub podziału podmiotów, z zastrzeżeniem pkt 8b”.
Jednocześnie, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 12 Ustawy o CIT, w przypadku połączenia spółek, do przychodów nie zalicza się przychodu wspólnika spółki przejmowanej stanowiącego wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną, o którym mowa w ust. 1 pkt 8ba (cytowany powyżej), jeżeli:
a) udziały (akcje) w podmiocie przejmowanym lub dzielonym nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów oraz
b) przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną nie jest wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia.
W związku z powyższym Wnioskodawca wskazuje, że należące do niego akcje, które biorą udział w Połączeniu nie zostały nabyte ani objęte w wyniku wymiany udziałów ani przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów.
W odniesieniu z kolei do drugiego wyłączenia z możliwości skorzystania przez podatnika (Wnioskodawcę) z wyłączenia z przychodów określonego przychodu wskazanego w art. 12 ust. 4 pkt 12 Ustawy o CIT, Wnioskodawca wskazuje, że dla celów podatkowych będzie przyjmował przydzielone mu przez Spółkę Przejmującą akcje w wartości odpowiadającej wartości jaką mają w jego księgach posiadane przez Wnioskodawcę akcje Spółki Przejmowanej.
W konsekwencji należy uznać, że przyjmując ekwiwalentność „zamienianych” akcji na skutek Połączenia, a także mając na uwadze przepisy wskazujące na konieczność w przypadku ewentualnej późniejszej sprzedaży akcji przyjmowania jako kosztu uzyskania przychodu kosztu historycznego zbywanych akcji (art. 16 ust. 1 pkt 8c Ustawy o CIT), w wyniku przeprowadzenia procesu Połączenia, przyjęta przez Wnioskodawcę dla celów podatkowych wartość akcji przydzielonych przez Spółkę Przejmującą nie może być wyższa niż wartość akcji w Spółce Przejmowanej jaką przyjąłby Wnioskodawca dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do Połączenia.
Analogiczne stanowisko do prezentowanego przez Wnioskodawcę zajął Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 24 kwietnia 2024 r. Znak: 0111-KDIB1-1.4010.81.2024.2.AW.
Podsumowując, Wnioskodawca spełnia obie przesłanki z art. 12 ust. 4 pkt 12 Ustawy o CIT, a tym samym, w wyniku Połączenia nie powstanie u niego przychód do opodatkowania ani na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8ba Ustawy o CIT ani na podstawie żadnego innego przepisu tej ustawy.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Końcowo odnosząc się do powołanej przez Państwa interpretacji indywidualnej, wskazać należy, że dotyczy ona konkretnej, indywidualnej sprawy podatnika. Została wydana w określonym stanie faktycznym i w tej sprawie rozstrzygnięcie w niej zawarte jest wiążące. Nie może ona zatem przesądzać o niniejszym rozstrzygnięciu. Natomiast organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami sądów i innych organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, że nie stanowią materialnego prawa podatkowego. Każdą sprawę Organ jest zobowiązany rozpatrywać indywidualnie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.