Ustalenie, czy dochód ze sprzedaży wszystkich udziałów posiadanych w Spółce zagranicznej będzie opodatkowany na terytorium Polski. - Interpretacja - 0114-KDIP2-1.4010.424.2024.1.MW

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 10 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.424.2024.1.MW

Temat interpretacji

Ustalenie, czy dochód ze sprzedaży wszystkich udziałów posiadanych w Spółce zagranicznej będzie opodatkowany na terytorium Polski.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 20 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy dochód ze sprzedaży wszystkich udziałów posiadanych w Spółce zagranicznej będzie opodatkowany na terytorium Polski.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka („Wnioskodawca” lub „Spółka”) posiada siedzibą i miejsce zarządu w Polsce oraz podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o CIT.

Spółka prowadzi działalność za rynku polskim. W ramach planowanych inwestycji i realizacji strategii rozwoju Wnioskodawca nabędzie w przyszłości udziały spółki z siedzibą w Republice Tureckiej, zarejestrowanej zgodnie z prawem tego kraju („Spółka zagraniczna”), co nastąpi w roku 2024 (dalej: „Udziały Pierwotne). Po nabyciu udziałów Spółki zagranicznej, Wnioskodawca przewiduje objęcie udziałów nowej emisji w Spółce zagranicznej (dalej: „Udziały nowej emisji”), co nastąpi w roku 2025.

Spółki zagraniczna będzie spółką kapitałową, pod firmą A. z siedzibą w (…); wpisaną do tureckiego rejestru handlowego pod numerem (…), kraj rezydencji podatkowej Republika Turecka.

Spółka zagraniczna jest dla celów podatku dochodowego traktowana jako turecki rezydent podatkowy, gdzie podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów. Spółka prowadzi realną działalność gospodarczą na terytorium Turcji.

Wnioskodawca w roku 2024 nabędzie 100% Udziałów Pierwotnych Spółki zagranicznej. W roku 2025 planowana emisja nowych udziałów nie spowoduje zwiększenia udziału Wnioskodawcy w kapitale zakładowym Spółki zagranicznej, lecz jedynie zwiększenie ilości udziałów, które będzie posiadał Wnioskodawca.

W związku z tym Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy w przypadku sprzedaży wszystkich Udziałów w spółce zagranicznej po upływie roku od nabycia Udziałów Pierwotnych, ale przed upływem 1 roku od objęcia Udziałów nowej emisji, przychód z tytułu sprzedaży wszystkich udziałów w spółce zagranicznej powstanie na terytorium Polski, zgodnie z art. 13 ust. 4 umowy polsko – tureckiej.

Pytanie

Czy dochód ze sprzedaży wszystkich udziałów posiadanych przez Wnioskodawcę w Spółce zagranicznej będzie opodatkowany na terytorium Polski?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy dochód ze sprzedaży wszystkich udziałów posiadanych przez Wnioskodawcę w Spółce zagranicznej będzie opodatkowany na terytorium Polski.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Zgodnie z art. 13 umowy polsko – tureckiej zyski osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w umawiającym się państwie z przeniesienia własności majątku nieruchomego, o którym mowa w artykule 6, położonego w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.

Zyski z przeniesienia tytułu własności majątku ruchomego stanowiącego część majątku zakładu, który przedsiębiorstwo umawiającego się państwa posiada w drugim Umawiającym się Państwie, lub z przeniesienia tytułu własności majątku ruchomego, należącego do stałej placówki, którą osoba zamieszkała w Umawiającym się Państwie dysponuje w drugim Umawiającym się Państwie w celu wykonywania wolnego zawodu, łącznie z zyskami, które zostaną osiągnięte przez przeniesienie własności takiego zakładu (odrębnie albo razem z całym przedsiębiorstwem) lub takiej stałej placówki, mogą być opodatkowane w tym drugim państwie.

Zyski osiągnięte z przeniesienia tytułu własności statków morskich lub statków powietrznych albo pojazdów drogowych eksploatowanych w komunikacji międzynarodowej oraz majątku ruchomego związanego z eksploatacją takich statków morskich, statków powietrznych lub pojazdów drogowych podlegają opodatkowaniu tylko w tym umawiającym się państwie, w którym znajduje się siedziba przedsiębiorstwa.

Ust. 4 art. 13 umowy polsko – tureckiej stanowi natomiast, że zyski z przeniesienia tytułu własności majątku nie wymienionego w ustępach 1, 2 i 3 tego artykułu podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym osoba przenosząca tytuł własności ma miejsce zamieszkania lub siedzibę. Jednakże zyski te, wymienione w poprzednim zdaniu, podlegają opodatkowaniu w drugim umawiającym się państwie, jeżeli okres między nabyciem a zbyciem nie przekroczy 1 roku.

Z powyższych regulacji wynika zatem, że zyski m.in. ze sprzedaży udziałów w spółce z siedzibą na terytorium Turcji przez polskiego rezydenta podatkowego (spółkę posiadającą siedzibę na terytorium Polski) podlegają co do zasady opodatkowaniu w Polsce. Wyjątkiem jest sytuacja, w której okres pomiędzy nabyciem a zbyciem udziałów jest krótszy niż 1 rok.

Wskazać jednak należy, że celem tego przepisu jest zmiana reżimu opodatkowania zbycia udziałów w spółce tureckiej tylko dla sytuacji, w której dany podmiot wcześniej nie posiadał wszystkich udziałów takiego podmiotu. Nie jest natomiast celowe w ocenie Wnioskodawcy opodatkowanie zysku ze sprzedaży części udziałów nowej emisji w sytuacji, w której:

a) polski rezydent podatkowy posiadał wcześniej 100% udziałów w spółce tureckiej,

b) od dnia ich nabycia upłynął rok,

c) polski rezydent objął udziały nowej emisji w spółce tureckiej, co wszak nie spowodowało zwiększenia jego udziału w kapitale zakładowym spółki (nadal wynosi on 100%), tylko spowodowało zwiększenie ilości udziałów.

Traktując bowiem spółkę turecką (jako całość) jako posiadany majątek polskiego rezydenta uznać należy, że posiada on ten majątek (spółkę turecką) dłużej niż rok, bez względu na to, że w terminie późniejszym doszło do emisji nowych udziałów. Wydaje się bowiem, że celem tego przepisu jest opodatkowanie na terytorium Turcji tylko zysków uzyskanych m.in. ze sprzedaży udziałów, która następuje w celach spekulacyjnych albo przez podmioty, które zajmują się kupnem i sprzedaż takich aktywów, realizujących obrót w stosunkowo krótkim terminie.

W opisanym w niniejszym wniosku zdarzeniu przyszłym taka sytuacja nie wystąpi.

Wnioskodawca nabędzie bowiem 100 procent udziałów w Spółce zagranicznej, co da mu pełną kontrole nad tą spółką. W ten sposób można uznać, że będzie on od dnia nabycia tych udziałów (to jest od dnia nabycia Udziałów Pierwotnych) posiadał pełnię praw do majątku w postaci spółki tureckiej. Następnie, na skutek emisji Udziałów nowej emisji, zwiększy się jedynie ilość udziałów, co nie spowodowuje jednak tego, że Wnioskodawca nadal będzie posiadał pełnię praw do majątku w postaci Spółki zagranicznej. Zakres tych praw będzie identyczny jak przed emisją nowych udziałów.

Oznacza to, że w opisanym zdarzeniu przyszłym, sprzedaż wszystkich udziałów powinna być oceniona jako sprzedaż po upływie roku od dnia nabycia, jako że do sprzedaży majątku – Spółki zagranicznej, dojdzie po upływie roku od dnia jego nabycia.

Wnioskodawca wnosi zatem o uznanie jego stanowiska za prawidłowe w całości.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”):

Podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawa o CIT:

Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Stosownie do art. 7b ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT:

Za przychody z zysków kapitałowych uważa się:

1) przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału.

Państwa wątpliwości budzi kwestia ustalenia, czy dochód ze sprzedaży wszystkich udziałów posiadanych przez Państwa w Spółce zagranicznej będzie opodatkowany na terytorium Polski.

Należy wskazać, iż z uwagi na okoliczność, że opisane zdarzenie przyszłe dotyczy zbycia przez polskiego rezydenta udziałów w spółce zagranicznej, a w konsekwencji wygenerowania transgranicznego przychodu, konieczne staje się odniesienie do postanowień właściwej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.

Ponieważ zbywane będą udziały rezydenta podatkowego Turcji zastosowanie w przedmiotowej sprawie znajdzie Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Tureckiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzona w Warszawie dnia 3.11.1993 r. (Dz. U. z 1997 r. Nr 11, poz. 50, dalej: UPO), regulująca m.in. zasady opodatkowania zysków z przeniesienia własności majątku.

Zgodnie z art. 13 UPO:

1. Zyski osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie z przeniesienia własności majątku nieruchomego, o którym mowa w artykule 6, położonego w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.

2. Zyski z przeniesienia tytułu własności majątku ruchomego stanowiącego część majątku zakładu, który przedsiębiorstwo Umawiającego się Państwa posiada w drugim Umawiającym się Państwie, lub z przeniesienia tytułu własności majątku ruchomego, należącego do stałej placówki, którą osoba zamieszkała w Umawiającym się Państwie dysponuje w drugim Umawiającym się Państwie w celu wykonywania wolnego zawodu, łącznie z zyskami, które zostaną osiągnięte przez przeniesienie własności takiego zakładu (odrębnie albo razem z całym przedsiębiorstwem) lub takiej stałej placówki, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.

3. Zyski osiągnięte z przeniesienia tytułu własności statków morskich lub statków powietrznych albo pojazdów drogowych eksploatowanych w komunikacji międzynarodowej oraz majątku ruchomego związanego z eksploatacją takich statków morskich, statków powietrznych lub pojazdów drogowych podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym znajduje się siedziba przedsiębiorstwa.

4. Zyski z przeniesienia tytułu własności majątku nie wymienionego w ustępach 1, 2 i 3 tego artykułu podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym osoba przenosząca tytuł własności ma miejsce zamieszkania lub siedzibę. Jednakże zyski te, wymienione w poprzednim zdaniu, podlegają opodatkowaniu w drugim Umawiającym się Państwie, jeżeli okres między nabyciem a zbyciem nie przekroczy 1 roku.

Z powyższych regulacji wynika zatem, że zyski z przeniesienia własności majątku przez polskiego rezydenta podatkowego (spółkę posiadającą siedzibę na terytorium Polski) podlegają co do zasady opodatkowaniu w Polsce. Wyjątkiem jest sytuacja, w której okres pomiędzy nabyciem a zbyciem udziałów jest krótszy niż 1 rok.

Z opisu sprawy wynika, że nabędą Państwo w 2024 roku 100% Udziałów Pierwotnych spółki z siedzibą w Republice Tureckiej, zarejestrowanej zgodnie z prawem tego kraju. Po nabyciu Udziałów Pierwotnych spółki zagranicznej, przewidują Państwo objęcie udziałów nowej emisji w spółce tureckiej, co nastąpi w roku 2025. Wskazali Państwo, iż planowana emisja nowych udziałów nie spowoduje zwiększenia Państwa udziału w kapitale zakładowym spółki tureckiej, lecz jedynie zwiększenie ilości udziałów, które będą Państwo posiadali.

Zgodnie z literalnym brzmieniem cytowanego powyżej art. 13 ust. 4 UPO dochód z tytułu sprzedaży Udziałów Pierwotnych posiadanych przez Państwa w spółce tureckiej po upływie roku od dnia ich nabycia będzie opodatkowany w Polsce. Dochód z tytułu sprzedaż nowej emisji udziałów w spółce tureckiej ale przed upływem 1 roku od ich objęcia będzie opodatkowany w Turcji.

Decydującym faktem opodatkowania jest okres jaki wystąpi między nabyciem a zbyciem udziałów spółki tureckiej. Fakt, że będą Państwo jedynymi udziałowcami spółki tureckiej nie zmienia tego, że część udziałów będzie nabyta przez Państwa przed upływem roku do momentu ich zbycia.

Tym samym, w opisanym zdarzeniu przyszłym, dochód z tytułu sprzedaży Udziałów Pierwotnych posiadanych przez Państwa w spółce tureckiej, będzie opodatkowany w Polsce, gdyż do sprzedaży tych udziałów, dojdzie po upływie roku od dnia ich nabycia. Dochód z tytułu sprzedaż nowej emisji udziałów w spółce tureckiej będzie opodatkowany w Turcji, ponieważ do sprzedaży tych udziałów, dojdzie przed upływem roku od dnia ich objęcia.

Zatem, Państwa stanowisko należało uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanego przez Państwa w złożonym wniosku. W przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)  z zastosowaniem art. 119a;

2)  w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)  z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).