Ustalenia czy: - przejęcie V. przez F. w wyniku Połączenia będzie skutkować powstaniem po stronie F. dochodu (przychodu) opodatkowanego podatkiem doch... - Interpretacja - null

ShutterStock

Ustalenia czy: - przejęcie V. przez F. w wyniku Połączenia będzie skutkować powstaniem po stronie F. dochodu (przychodu) opodatkowanego podatkiem doch... - Interpretacja - 0111-KDIB1-1.4010.392.2024.3.AW

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Ustalenia czy: - przejęcie V. przez F. w wyniku Połączenia będzie skutkować powstaniem po stronie F. dochodu (przychodu) opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób prawnych; - przejęcie V. przez F. w wyniku Połączenia będzie prowadzić do powstania po stronie A. dochodu (przychodu) opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce i w konsekwencji F. będzie zobowiązana, jako płatnik, do pobrania podatku dochodowego od osób prawnych z tego tytułu

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 10 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy:

   - przejęcie V. przez F. w wyniku Połączenia będzie skutkować powstaniem po stronie F. dochodu (przychodu) opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób prawnych;

   - przejęcie V. przez F. w wyniku Połączenia będzie prowadzić do powstania po stronie A. dochodu (przychodu) opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce i w konsekwencji F. będzie zobowiązana, jako płatnik, do pobrania podatku dochodowego od osób prawnych z tego tytułu.

Wniosek został przez Państwa uzupełniony w odpowiedzi na wezwanie pismem z 5 września 2024 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy ePUAP w tym samym dniu).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

F. sp. z o.o. (dalej: „F.”) jest spółką kapitałową z siedzibą w Polsce. F. jest polskim rezydentem dla celów podatkowych, podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów na terytorium Polski, bez względu na miejsce ich osiągania. F. jest także zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”).

V. sp. z o.o. (dalej: „V.”) jest spółką kapitałową posiadającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegającą w Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy). Dodatkowo, V. jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT w Polsce.

F. i V. są dalej zwani łącznie jako „Strony”

Zarówno F. jak i V. prowadzą działalność gospodarczą w zakresie dystrybucji systemów oraz akcesoriów do utrzymania czystości. Obie spółki należą do międzynarodowej grupy (…), która prowadzi działalność w zakresie dostarczania rozwiązań uszczelniających, kontroli drgań, tekstyliów technicznych, filtracyjnych, czyszczenia oraz medycznych.

Aktualna struktura korporacyjna wygląda w następujący sposób:

a) A. GmbH z siedzibą w Niemczech będący rezydentem podatkowym Niemiec jest jedynym udziałowcem (posiada 100% udziałów) V.;

b) B. GmbH (dalej: „A.”) z siedzibą w Niemczech będący rezydentem podatkowym Niemiec jest jedynym udziałowcem (posiada 100% udziałów) F.;

c) A jest również jedynym udziałowcem (posiada 100% udziałów) V. GmbH.

Obecnie rozważane jest połączenie F. z V. Połączenie nastąpi na podstawie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 18 ze zm., dalej „KSH”) poprzez przeniesienie całego majątku V. (jako spółki przejmowanej) na F. (jako spółki przejmującej) w zamian za co F. wyda udziały wspólnikowi V. (dalej: „Połączenie”).

Przed Połączeniem, dojdzie do sprzedaży przez A. GmbH całości udziałów w kapitale zakładowym V. na rzecz B. W konsekwencji, przed Połączeniem, B. stanie się jedynym udziałowcem zarówno F., jak i V. W skutek Połączenia zatem B. otrzyma od F. udziały w jej podwyższonym kapitale zakładowym jako nowy wspólnik V.

Połączenie zostanie rozliczone dla celów rachunkowych przy zastosowaniu metody łączenia udziałów. W związku z tym na dzień Połączenia nie dojdzie do zamknięcia ksiąg rachunkowych F. ani V.

F. dla celów podatkowych przyjmie wartość składników majątkowych V. w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych V. oraz F. przypisze składniki majątku V. otrzymane w wyniku Połączenia do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

F. dla celów podatkowych przyjmie wartość składników majątkowych V. w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych V. oraz F. przypisze składniki majątku V. otrzymane w wyniku Połączenia do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Udziały w V. nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów. Ponadto, przyjęta przez B. dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez F. nie będzie wyższa niż wartość udziałów w V., jaka byłaby przyjęta przez B. dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do Połączenia.

Wartość rynkowa majątku V., która zostanie otrzymana przez F. w wyniku Połączenia będzie równa wartości emisyjnej udziałów przydzielonych przez F. na rzecz B.

Jednocześnie, Strony zwracają uwagę, że Połączenie nie jest przeprowadzane jak również niniejszy wniosek nie jest składany w celu obejścia prawa podatkowego lub unikania opodatkowania. Strony nie oczekują dokonania przez organ podatkowy oceny, czy planowane Połączenie zostanie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, w szczególności czy za jego główny cel (lub jeden z głównych celów) można byłoby uznać uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Strony są świadome braku możliwości wydania interpretacji indywidualnej w zakresie wskazanym w art. 14b § 5b Ordynacji podatkowej. Dla celów wydania interpretacji Strony proszą zatem o przyjęcie założenia, że głównym celem Połączenia ani jednym z głównych celów Połączenie nie jest uniknięcie ani uchylenie się od opodatkowania.

Ponadto, w uzupełnieniu wniosku z 5 września 2024 r. wskazali Państwo, że ustalona – na dzień poprzedzający dzień łączenia – wartość rynkowa podmiotu przejmowanego (V. Sp. z o.o.), otrzymanego przez Spółkę Przejmującą (F. Sp. z o.o.), może być wyższa niż wartość przyjęta dla celów podatkowych składników tego majątku.

Jednocześnie Spółka wskazuje, że w takiej sytuacji, jako podmiot przejmujący, dla celów podatkowych przyjmie wartość składników majątkowych podmiotu przejmowanego w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego oraz Spółka przypisze składniki majątku podmiotu przejmowanego otrzymane w wyniku Połączenia do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W wyniku połączenia spółek F. z V. dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego F. (jako Spółki Przejmującej) w wyniku czego F. wyda udziały wspólnikowi V.

Pytania

 1. Czy przejęcie V. przez F. w wyniku Połączenia będzie skutkować powstaniem po stronie F. dochodu (przychodu) opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób prawnych? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

 2. Czy przejęcie V. przez F. w wyniku Połączenia będzie prowadzić do powstania po stronie B. dochodu (przychodu) opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce i w konsekwencji F. będzie zobowiązana, jako płatnik, do pobrania podatku dochodowego od osób prawnych z tego tytułu? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad 1

Przejęcie V. przez F. w wyniku Połączenia nie będzie skutkować powstaniem po stronie F. (dochodu) przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm., dalej: „Ustawa o CIT”), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Przychody uzyskane w następstwie połączenia podmiotów zaliczane są do przychodów z zysków kapitałowych. Stosownie do art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m Ustawy o CIT za przychody z zysków kapitałowych uważa się między innymi przychody uzyskane w następstwie łączenia podmiotów, w tym przychody spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3 Ustawy o CIT, przejmującej w następstwie łączenia majątek lub część majątku innej spółki.

Zasady ustalania przychodu spółki przejmującej zostały określone w szczególności w art. 12 ust. 1 pkt 8c Ustawy o CIT, art. 12 ust. 1 pkt 8d Ustawy o CIT oraz art. 12 ust. 1 pkt 8f Ustawy o CIT. W związku z tym należy odrębnie przeanalizować możliwość ustalenia przychodu F. na podstawie każdego ze wskazanych przepisów.

Przychód ustalany na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c Ustawy CIT

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8c Ustawy o CIT przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14 Ustawy CIT, jest ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez spółkę przejmującą w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników.

Analizując skutki połączenia spółek, należy jednak zwrócić uwagę na art. 12 ust. 4 pkt 3e Ustawy CIT, gdyż powinien on być interpretowany łącznie z art. 12 ust. 1 pkt 8c Ustawy o CIT. Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3e Ustawy CIT - w przypadku, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8c Ustawy o CIT - do przychodów spółki przejmowanej nie zalicza się wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego, otrzymanego przez spółkę przejmującą, które:

a) spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego, oraz

b) spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.

Łączna analiza ww. przepisów prowadzi do wniosku, że w przedmiotowej sprawie zostaną spełnione wszystkie przesłanki, które pozwalają na uznanie, że po stronie Przejmującej nie dojdzie do powstania przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c Ustawy o CIT w zw. z art. art. 12 ust. 4 pkt 3e Ustawy o CIT. Wynika to z następujących okoliczności:

 a) zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, F. wstąpi we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki V. Stanie się następcą prawnym przejmowanej spółki. Sukcesja dotyczy praw i obowiązków publicznoprawnych, które istniały przed połączeniem się spółek. Obejmie ona również prawa i obowiązki związane z ustalaniem wartości podatkowej składników majątku V.;

 b) F. będzie stosować zasady wynikające z art. 16g ust. 9 Ustawy CIT. W związku z tym wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przejmowanych składników majątku V. zostanie przez F. ustalona w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych V. (jako poprzednika prawnego). Zasady sukcesji będą stosowane również względem pozostałych składników majątku V., które zostaną przejęte przez F. w drodze Połączenia. Z uwagi na szczególne przepisy dotyczące amortyzacji i ogólną zasadę sukcesji wynikającą z Ordynacji podatkowej spółka przejmująca każdorazowo jest zobowiązana do przyjęcia dla celów podatkowych wartości wszystkich składników spółki przejmowanej w wartości wynikającej z ksiąg tej właśnie spółki (na gruncie prawa krajowego nie ma możliwości np. podwyższenia wartości podatkowej majątku spółki przejmowanej do wartości rynkowych);

 c) ponieważ F. jest spółką podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Polski (zgodnie z art. 3 ust. 1 Ustawy o CIT) składniki majątkowe należące do V., przejęte przez F. w wyniku Połączenia, zostaną przypisane do prowadzonej działalności na terytorium Polski.

W związku z powyższym uznać należy, że w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie art. 12 ust. 4 pkt 3e Ustawy o CIT, a tym samym po stronie F. nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c Ustawy CIT.

Przychód ustalany na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d Ustawy CIT

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8d Ustawy o CIT przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14 Ustawy o CIT, jest w szczególności ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej.

Natomiast, jak stanowi art. 4a pkt 16a Ustawy CIT, ilekroć w ustawie jest mowa o wartości emisyjnej udziałów (akcji), oznaczało cenę, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku - w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji).

Zgodnie z planem połączenia cały majątek V. w momencie Połączenia zostanie przeniesiony na F. w zamian za udziały, które F. wyda na rzecz B. (jako jedynemu wspólnikowi V.). Połączenie będzie się zatem wiązać z podwyższeniem kapitału zakładowego F. i emisją udziałów. Wartość emisyjna udziałów F., które obejmie B. będzie odpowiadać wartości rynkowej majątku V. PL (ustalonej na potrzeby określenia parytetu wymiany majątku V. na udziały F.).

Ponieważ zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8d Ustawy o CIT przychodem jest jedynie nadwyżka wartości rynkowej majątku otrzymanego przez spółkę przejmującą nad wartością emisyjną udziałów wydawanych wspólnikom spółki przejmowanej należy uznać, że w przedmiotowej sprawie przychód podlegający opodatkowaniu nie powstanie, gdyż wartość emisyjna udziałów przyznawanych B. będzie równa wartości rynkowej majątku V. PL. W związku z tym nie dojdzie do powstania przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d Ustawy o CIT.

Przychód ustalany na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8f Ustawy o CIT

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8f Ustawy o CIT za przychód, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14 Ustawy o CIT, uznaje się ustaloną (w części odpowiadającej udziałowi spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej) na dzień poprzedzający dzień łączenia, wartość rynkową majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez spółkę przejmującą ponad cenę nabycia udziałów (akcji) tej spółki w podmiocie przejmowanym – w przypadku gdy spółka przejmująca posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej taki udział.

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, F. nie posiada udziałów w V. (Połączenie odbędzie się pomiędzy tzw. spółkami siostrami). W związku z tym art. 12 ust. 1 pkt 8f Ustawy o CIT nie znajdzie zastosowania.

Podsumowując, przejęcie V. przez F. w wyniku Połączenia nie będzie skutkować powstaniem po stronie F. (dochodu) przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Ad 2

Przejęcie V. przez F. w wyniku Połączenia nie będzie prowadzić do powstania po stronie B. dochodu (przychodu) opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce i w konsekwencji F. nie będzie zobowiązana, jako płatnik, do pobrania podatku dochodowego od osób prawnych z tego tytułu.

Zgodnie z art. 3 ust. 2 Ustawy o CIT, podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z powyższym, co do zasady, nierezydenci podlegają opodatkowaniu w Polsce, jeśli uzyskują dochody na terenie Polski.

W świetle art. 12 ust. 1 pkt 8ba Ustawy o CIT przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14 jest ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość emisyjna udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej przydzielonych wspólnikowi spółki przejmowanej lub dzielonej w następstwie łączenia lub podziału podmiotów, z zastrzeżeniem pkt 8. Z przepisu tego wynika zatem, że co do zasady w przypadku połączenia spółek, wspólnik spółki przejmowanej osiąga przychód w wysokości wartości emisyjnej udziałów spółki przejmującej.

Natomiast, na podstawie art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m Ustawy o CIT, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów, w tym m.in. przychody wspólnika spółki łączonej dzielonej. Z tego przepisu wynika zatem, że przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8ba Ustawy o CIT powinien być kwalifikowany jako przychód z zysków kapitałowych, a precyzyjnie jako przychód z udziału w zyskach osób prawnych.

W powyższej sytuacji, jeżeli w wyniku połączenia wspólnik spółki przejmowanej osiąga przychód w wysokości wartości emisyjnej udziałów przydzielonych przez spółkę przejmowaną, Spółka przejmowana jest zobowiązana do pobrania i odprowadzenia podatku jako płatnik. Obowiązek pobrania i odprowadzenia podatku przez spółkę przejmującą wynika z art. 26 ust. 1 zdanie pierwsze Ustawy o CIT, w myśl którego osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, 2b, 2d i 2e, w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat, z uwzględnieniem odliczeń przewidzianych w art. 22 ust. 1a-1e.

Z kolei jak stanowi art. 22 ust. 1 Ustawy o CIT dochodowy od określonych w art. 7b ust. 1 pkt 1 przychodów z dywidend oraz innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustała się w wysokości 19% uzyskanego przychodu (dochodu).

Jednakże, przepis art. 12 ust. 4 pkt 12 Ustawy o CIT daje możliwość wyłączenia z przychodów, przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8ba Ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku połączenia lub podziału spółek, do przychodów nie zalicza się przychodu wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej stanowiącego wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8ba Ustawy, jeżeli:

 a) udziały (akcje) w podmiocie przejmowanym lub dzielonym nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów, oraz

 b) przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną nie jest wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia lub podziału.

Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego:

 a) Udziały w V. nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów.

 b) Przyjęta przez B dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez F. nie będzie wyższa niż wartość udziałów w V., jaka byłaby przyjęta przez B. dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do Połączenia.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, że po stronie B. w wyniku Połączenia, nie dojdzie do powstania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8ba Ustawy o CIT. W tej sytuacji bowiem zastosowanie znajdzie przepis art. 12 ust. 4 pkt 12 Ustawy o CIT z uwagi na spełnienie wszystkich warunków w nim przewidzianych do jego zastosowania.

Jeżeli zatem w wyniku Połączenia B. nie osiągnie przychodu (dochodu) w Polsce, F. jako spółka przejmująca nie będzie zobowiązana jako płatnik do pobrania i odprowadzenia podatku z tego tytułu.

Podsumowując, przejęcie V. przez F. w wyniku Połączenia nie będzie prowadzić do powstania po stronie B. dochodu (przychodu) opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce i w konsekwencji F. nie będzie zobowiązana, jako płatnik, do pobrania podatku dochodowego od osób prawnych z tego tytułu.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

W zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych zostało (zostanie) wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  - Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

  - Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  - Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

   - w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

   - w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.