Naliczona przez Spółkę amortyzacja zaliczona do kosztów uzyskania przychodów od środków trwałych oraz od wartości niematerialnych i prawnych wykorzyst... - Interpretacja - null

shutterstock

Naliczona przez Spółkę amortyzacja zaliczona do kosztów uzyskania przychodów od środków trwałych oraz od wartości niematerialnych i prawnych wykorzyst... - Interpretacja - 0114-KDIP2-1.4010.340.2024.2.AZ

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Naliczona przez Spółkę amortyzacja zaliczona do kosztów uzyskania przychodów od środków trwałych oraz od wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w działalności badawczo-rozwojowej stanowi koszt kwalifikowany na podstawie art. 18d ust. 3 ustawy o PDOP i może zostać odliczona od podstawy opodatkowania w ramach ulgi B+R, w części jakiej środki te są wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia:

  • czy działalność Spółki, przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej określonej w art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i w związku z tym, czy Spółka ma prawo do skorzystania z ulgi B+R wymienionej w art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z realizowanym projektem - jest prawidłowe;
  • czy Spółka może potraktować opisane prace jako prace rozwojowe (zgodnie z art. 4a pkt 28 ustawy o PDOP) i po uzyskaniu pozytywnego rezultatu zaliczyć koszty tych prac do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane zgodnie z art. 16m ust. 1 pkt 3 od wartości niematerialnych i prawnych - jest prawidłowe;
  • czy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym Wnioskodawca może dokonać odliczenia odpisów amortyzacyjnych od zaewidencjonowanych kosztów zakończonych prac rozwojowych poniesionych w ramach projektu, w momencie zaliczenia poszczególnych wydatków do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 4a pkt 3 ustawy o PDOP, według limitu i kategorii kosztów kwalifikowanych obowiązujących w roku zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe;
  • czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż wymienione koszty związane z przedmiotowymi pracami (w tym również koszty zakończonych prac rozwojowych) mogą być traktowane jako koszty kwalifikowane dla działalności B+R zgodnie z art. 18d ust. 2a oraz art. 18d ust. 3 ustawy o PDOP i tym samym, w świetle art. 18d ust. 1 ustawy o CIT mogą one podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania w części nieobejmującej należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za czas choroby, urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, do których ma zastosowanie interpretacja ogólna Ministra Finansów z 13 lutego 2024 r. nr DD8.8203.1.2021 (Dz. Urz. Min. Fin. z 2024 r. poz.16) - jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 14 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości rozliczania kosztów zakończonych prac rozwojowych oraz skorzystania z ulgi badawczo - rozwojowej.

Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 27 sierpnia 2024 r. (data wpływu 27 sierpnia 2024 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Działalność Wnioskodawcy

(...) S.A. to podmiot działający w branży (…), który od (…) lat buduje i modernizuje (…) w Polsce oraz za granicą.

W związku z profilem prowadzonej działalności Spółka zdecydowała się na rozpoczęcie prac nad projektem badawczo - rozwojowym (dalej jako „projekt”), którego celem jest stworzenie wieży mobilnej (dalej również jako: „wóz”, „(...)”). Jest to nowatorski projekt, polegający na stworzeniu innowacyjnego wozu mobilnego z (...) o imponującej wysokości (…) metrów, który spełniać będzie wiele wymagań i celów związanych z rosnącą potrzebą cyfryzacji i rozwojem usług internetowych w kontekście dynamicznie zmieniającego się otoczenia technologicznego. Mobilność (...) pozwoli na jego znacznie łatwiejszy i komfortowy transport, a co za tym idzie uzyskiwanie zasięgu w pierwotnie niedostępnych miejscach.

Celem projektu jest stworzenie nowego i innowacyjnego produktu, który w chwili obecnej nie jest dostępny w Polsce, jak również poza Polską (mowa tu m.in. o rynku niemieckim). Materiały oraz półprodukty wykorzystane przez Wnioskodawcę do prac nie są obecnie wykorzystywane w tego rodzaju projektach na rynkach konkurencyjnych.

Projekt jest realizowany w dwóch wariantach, w zależności od panujących warunków terenowych. Jedną z opcji jest (...) stawiany w całości poprzez odpowiedni dobór lin i odciągów. Drugą z opcji jest montaż na tyle lekkich elementów, że będą one unoszone przez jedną osobę lub z wykorzystaniem niewielkiego zblocza linowego.

Konkurencyjność i nowatorskość tego projektu opiera się na znacznie niższej wadze oraz większej mobilności zaprojektowanej wieży w stosunku do aktualnie istniejących na rynku produktów. Zastosowanie przedmiotowych materiałów i półproduktów może pozwolić na stworzenie projektu o maksymalnej wadze do (…) tony, co sprawi, że będzie to jedna z najlżejszych konstrukcji tego typu na rynku.

Spółka zakłada, że przedmiotowy projekt pozwoli na stworzenie produktu, który:

1)Wspomoże realizację unijnego programu pod nazwą „(…)”, dotyczącego cyfrowej transformacji Europy, w ramach którego:

a.(…).

b.(…).

c.(…).

2)Będzie istotnym elementem w ramach wypełniania europejskiej deklaracji praw i zasad cyfrowych. Wóz pozwoli na szybką i ekonomicznie osiągalną realizację usług budowy dostępu do cyfrowych i radiowych usług dla szerokiej liczby obywateli.

3)Wóz będzie również gotowy aby pełnić rolę infrastrukturalnego elementu w projektach wielokrajowych związanych z cyfryzacją.

4)Projekt ten będzie zachęcał wszystkie podmioty korzystające z transformacji cyfrowej do przyjęcia odpowiedzialności społecznej i współpracy w celu wniesienia sprawiedliwego i proporcjonalnego wkładu w dobra publiczne, usługi publiczne i infrastrukturę publiczną, z korzyścią dla wszystkich obywateli UE.

Działalność badawczo-rozwojowa Spółki jest prowadzona w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia.

Realizacja projektu rozpoczęła się od analizy rynku pod kątem dostępności rozwiązań wypełniających główne cele projektu Spółki, tj. mobilności wieży, docelowej wagi oraz jej wysokości. Powyższe rozpoznanie wykazało brak na rynku produktów o wysoko wyspecjalizowanych rozwiązaniach infrastrukturalnych dla operatorów (…). Dostępne rozwiązania, z którymi można się dzisiaj spotkać cechuje stosukowo wysoka cena. Ponadto, produkty obecne na rynku nie są tak mobilne i nowatorskie jak projekt Wnioskodawcy, co nie pozwala na ich wykorzystanie w takim samym stopniu, jak projektu Wnioskodawcy.

To co odróżnia projekt Wnioskodawcy od tych występujących na rynku, to m.in. (…).

Techniczna realizacja projektu objęła następujące etapy:

1.ETAP I:Projektowanie (...). W początkowym etapie projektowania dokonano stosownych obliczeń matematycznych w oparciu o modele matematyczne stworzone przez pracowników Spółki. Etap ten zakończył się w (…) 2023 r., po zakończeniu procesu projektowania. Spółka rozpoczęła okres poszukiwania odpowiedniego podwozia, które będzie spełniać wszelkie wymagania w zakresie m.in. wagi.

2.ETAP II:Wykonanie konstrukcji ramy i (...). Etap zakończył się w (…)2023 r.

3.ETAP III:Dostarczenie ramy do wytwórni przyczep i wykonanie tam przyczepy specjalnej. Etap ten zakończył się w 100% w (…) 2023 r.

4.ETAP IV:Montaż próbny polegający na wyborze odpowiedniego miejsca, do którego dostarczono (...), następnie rozłożenie go przy użyciu ciężkiego sprzętu i analiza możliwości wyeliminowania HDS oraz dźwigu. Zakończenie prac nastąpiło w (…) 2023 r.

5.ETAP V:Badanie (...) pod kątem jego transportu na większe odległości. Etap zakończył się w 50% - (wykonano transport na odległość (…) km po drogach jednojezdniowych. Będzie wykonywana jeszcze próba transportu drogą ekspresową/ autostradą). Na ten moment ten etap nie został w pełni zakończony.

6.ETAP VI:Powrót do prac projektowych, w ramach których zaimplementowano poprawki i zalecenia powstałe w wyniku realizacji poprzednich etapów. Etap ten zakończył się w (…) 2023 r.

7.ETAP VII:Produkcja wieży, która będzie spełniać wszelkie warunki techniczne i fizyczne założone w projekcie. Zakończenie tego etapu nastąpiło w (…) 2024 r. Spółka planuje jeszcze próbny montaż (...) na nowej ramie w (…) 2024 r.

W efekcie powyższych prac badawczo-rozwojowych stworzony został innowacyjny (na skalę kraju oraz Europy) projekt wieży ((...)), pozwalający na świadczenie usług (…), których realizacja przy uwzględnieniu dostępnych technologii i rozwiązań nie była wcześniej możliwa.

Do wykonywanych prac zaangażowany został zespół projektantów, zespół pracowników konstrukcyjno-technologicznych, zespół pracowników montażowych oraz zespół kierowniczy.

Zadania w ramach wymienionych wyżej zespołów zostały rozdysponowane następująco:

  • Zespół projektowy - opracowanie modelu matematycznego stanowiącego podstawę stworzenia i produkcji (...).
  • Zespół konstrukcyjno-technologiczny - zadbanie o odpowiedni dobór kształtów, wymiarów, rozłożenia i usytuowania elementów. Wyłącznym zadaniem zespołu konstrukcyjno-technologicznego jest właściwe zaplanowanie rozłożenia planowanego sprzętu, który docelowo będzie instalowany przez kupujących.
  • Zespół kierowniczy - zaplanowanie i dobór odpowiednich narzędzi do wykonania próbnych montaży.
  • Zespół montażowy - przygotowanie projektu próbnego oraz zwrócenie uwagi na wszelkie trudności z wykonywaniem danych prac montażowych.

Do projektu B+R zostali zaangażowani wybrani pracownicy Spółki (przykładowe osoby):

  • Dyrektor Pionu Projektów Strategicznych - funkcja: przegląd dostępnych zasobów wewnętrznych; analiza dostępnych producentów półproduktów na rynku; rozplanowanie kształtu i gabarytów urządzenia w stanie rozstawionym i transportowym; dobór odpowiednich materiałów do obliczeń statycznych; negocjacje z dostawcami komponentów, zamówienia elementów, bezpośredni nadzór nad procesem produkcji elementów; kontrola przebiegu prac montażowych, demontażowych i próbnego transportu drogowego;
  • Pełnomocnik Zarządu ds. Projektów Niejawnych i Rozwoju Biznesu - funkcja: przygotowanie koncepcji technicznych i założeń do projektowania na podstawie konsultacji z potencjalnymi klientami w zakresie potrzeb rynkowych;
  • Projektant – funkcja: projekt konstrukcji (…);
  • Projektant Ekspert – funkcja: projekt konstrukcji (…);
  • Design Department Director – funkcja: projektant konstrukcji (rama);
  • Kierownik Projektu - funkcja: nadzór nad próbnymi pracami montażowymi i demontażowymi;
  • Kierownik Projektu - funkcja: koordynacja próbnego montażu i demontażu sprzętu instalacyjnego;
  • Inżynier Budowy - funkcja: koordynacja pracami montażowymi i demontażowymi.

Celem biznesowym projektu jest zwiększenie konkurencyjności Spółki w branży (…) poprzez dostarczenie produktu nieistniejącego obecnie na rynku. Dzięki stworzonemu projektowi osiągnie ona rynek zbytu na wielu obszarach, które do tej pory nie były zagospodarowane przez żadną z firm. Działania badawczo-rozwojowe prowadzone przez Spółkę zwiększą tym samym możliwości Spółki, zasoby wiedzy posiadane przez Spółkę oraz możliwości ich dalszego zastosowania.

Koszty opracowania, montażu, budowy, testów oraz poprawek projektu doprowadziły do powstania prac rozwojowych. Wnioskodawca zamierza potraktować wyżej wymienione prace jako prace rozwojowe zgodnie z art. 4a pkt 28 ustawy o PDOP. Dla celów podatku dochodowego Spółka planuje zaliczać koszty tych prac rozwojowych do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane zgodnie z art. 16m ust. 1 pkt 3 ustawy o PDOP od wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16b ust. 2 pkt 3 tej ustawy. Zatem powstałe prace rozwojowe będą podlegały amortyzacji dla celów podatkowych.

Jako koszty prac rozwojowych, o których mowa w art. 15 ust. 4a ustawy o PDOP, Spółka zamierza traktować:

1)koszty świadczenia pracy oraz narzuty na wynagrodzenia pracownikówpracujących podczas prac rozwojowych (w tym składki na ubezpieczenie społeczne),

2)koszty budowy prototypowych jednostek(obejmujące części oraz montaż) bezpośrednio wykorzystywane podczas prac rozwojowych, w tym:

  • zakup i montaż części niezbędnych do powstania prototypów wozu mobilnego tj. zakup specjalnie zaprojektowanych przyczep, ram, na których staną (…) o różnej budowie konstrukcyjnej, materiały budowlane (bloczki betonowe, płytki chodnikowe, palety wraz z kosztami dostawy) oraz inne materiały niezbędne przy konstrukcji (…) (np. cięgna linowe, blachy stalowe, wsporniki, liny naciągowe stabilizujące (…);
  • koszty paliwa oraz energii elektrycznej wykorzystanych do prac rozwojowych.

Spółka ewidencjonuje ponoszone wydatki w tym koszty kwalifikowane, które następnie częściowo zalicza do wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych na podstawie art. 15 ust. 4a pkt 3 ustawy o PDOP.

Spółka zamierza odliczać w przyszłości w uldze B+R część zaewidencjonowanych wydatków ponoszonych w ramach prac rozwojowych w momencie rozpoznania odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 15 ust. 4a pkt 3 ustawy o PDOP według limitu odliczenia z art. 18d ust. 7 tej ustawy obowiązującego w roku zaliczenia danych wydatków do kosztów uzyskania przychodów oraz według kategorii kosztów kwalifikowanych występujących w roku zaliczenia danych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, w proporcji, w jakiej w wartości początkowej pracy rozwojowej, o której mowa w art. 16b ust. 2 pkt 3 ustawy o PDOP pozostają koszty wymienione w art. 18d ust. 2-3.

Jako koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, Spółka zamierza traktować:

1)odpisy amortyzacyjne od wartości niematerialnych i prawnychwykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej - m.in. odpisy amortyzacyjne od WNiP zakończonych prac rozwojowych w proporcji, w jakiej w wartości początkowej WNiP pozostają koszty kwalifikowane.

2)odpisy amortyzacyjne od środków trwałychwykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej - m.in. odpisy od specjalistycznego sprzętu koniecznego do badania naciągu lin w trakcie rozstawiania (sprzęt będzie wykorzystywany do wszystkich budowanych aktualnie i w przyszłości wozów, zatem będzie stanowić odrębny środek trwały).

Poniesione przez Spółkę koszty są wiarygodnie określone. Wnioskodawca prowadzi odrębną ewidencję kosztów B+R, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT.

Ponadto:

  • Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego,
  • Wnioskodawca nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej i nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a ustawy o CIT,
  • Koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiekolwiek formie ani nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
  • Odliczenie od dochodu z tytułu ulgi B+R dokonane będzie zgodnie z art. 18d ust. 8 ustawy o CIT

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

Pismem z 27 sierpnia 2024 r. (data wpływu 27 sierpnia 2024 r.) doprecyzowali Państwo wniosek w odpowiedzi na pytania organu w następującym zakresie:

Pytanie 1:

Zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm. - dalej jako: „ustawa o PDOP”), Spółka ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.

Pytanie 2:

Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 wniosku jest ustalenie, czy prowadzona przez Spółkę działalność związana z realizacją projektu opisanego we wniosku, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o PDOP. I czy w konsekwencji Spółka ma prawo do skorzystania z ulgi B+R.

Pytanie 3:

Wnioskodawca nie uzyskuje/ nie będzie uzyskiwać przychodów z zysków kapitałowych. Wnioskodawca zdaje sobie sprawę, że zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o PDOP odliczenie w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową przysługuje wyłącznie w stosunku do przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Pytanie 4:

Jak wskazano w stanie faktycznym wniosku, Spółka rozpoczęła prace nad projektem z początkiem 2023 r., I ETAP prac związany z zaprojektowaniem (...), który wymagał dokonania szeregu stosownych obliczeń matematycznych w oparciu o modele matematyczne stworzone przez pracowników Spółki zakończył się w (…) 2023 r.

Zgodnie z art. 18d ust. 8 ustawy o PDOP, odliczenia w ramach ulgi na tzw. działalność badawczo-rozwojową dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. (…).

Biorąc pod uwagę, że pierwsze koszty kwalifikowane zostały poniesione przez Spółkę w 2023 r., Spółka zamierza skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową począwszy od rozliczenia za rok 2023 dokonując korekty tego rozliczenia oraz odpowiednio za lata kolejne, w których ponoszone będą koszty na tę działalność.

Pytanie 5:

Spółka rozpoczęła działalność noszącą znamiona działalności badawczo-rozwojowej w 2023 roku. Spółka nie osiągnęła jeszcze dochodu z działalności badawczo-rozwojowej.

Pytanie 6:

Intencją Wnioskodawcy nie jest uzyskanie interpretacji indywidualnej także w zakresie przepisów prawa podatkowego obowiązujących przed 1 października 2018 r.

Pytanie 7:

Wszystkie opisane w stanie faktycznym etapy prac są prowadzone przez Wnioskodawcę samodzielnie przy wykorzystaniu własnych zasobów. Etap III prac opisany jako: dostarczenie ramy do wytwórni przyczep i wykonanie tam przyczepy specjalnej również wpisuje się w definicję prac rozwojowych.

Zakupienie przyczepy skonstruowanej według wytycznych i specyfikacji otrzymanej od Spółki było poprzedzone wielogodzinną pracą wykwalifikowanych pracowników Spółki, w wyniku której byli oni w stanie określić optymalne parametry transportowe przyczepy stanowiącej bazę dla (...) mobilnego oraz warunki brzegowe jakie musi spełniać przyczepa, gdy (...) jest w stanie transportowym. Wytwórnia przyczep zrealizowała wyłącznie zamysł Spółki. To pracownicy Spółki pracując nad tym etapem wykorzystali posiadaną wiedzę i umiejętności do zaprojektowania i stworzenia nowego produktu jakim była przyczepa dostosowana w 100% do przewozu skonstruowanej przez pracowników Spółki wieży mobilnej.

W związku z tym, że projekt (...) jest unikatowy również konstrukcja przyczepy służąca do jej transportu musiała zostać zaprojektowana indywidualnie z uwzględnieniem szeregu wytycznych, tj. konstrukcyjnych (przyczepa została przystosowana do transportu (...) również na trudnym terenie), nośnych odpowiadającym wymogom bhp oraz regulacjom przepisów kodeksu drogowego.

Również przepisy dotyczące ulgi badawczo-rozwojowej (art. 18d ust. 3) wprost wskazują na możliwość wykorzystywania nabytych środków trwałych na potrzeby tejże działalności, jak również, że odpisy amortyzacyjne od takiego środka trwałego stanowią koszty kwalifikowane działalności B+R.

Pytanie 8:

Opisana we wniosku działalność, w tym wszystkie wskazane etapy realizacji projektu stanowią działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Jedną z cech charakteryzujących działalność rozwojową jest prowadzenie prac w sposób zorganizowany, metodyczny i systematyczny. Opis etapu prac został przedstawiony po ty by ukazać systematykę i harmonogram działań Spółki. Jak już wskazano wyżej wszystkie etapy prac zostały przeprowadzone przez Spółkę (jej wykwalifikowany personel) samodzielnie w oparciu o zasoby Wnioskodawcy.

Żaden z VII etapów prac nie mógłby odbyć się bez posiadanej wiedzy i zaangażowania wykwalifikowanych pracowników Spółki. Na każdym ze wskazanych etapów osoby te wykorzystywały posiadaną aktualnie wiedzę i umiejętności do stworzenia/ zmienienia/ ulepszenia poszczególnych części składowych (...), tak by spełnił on założenia Spółki. Dotyczy to również opracowania założeń konstrukcyjnych oraz wytycznych, które musiała spełnić przyczepa służącej do transportu (...).

Pytanie 9:

Wszystkie wskazane przez Wnioskodawcę we wniosku prace, ich poszczególne etapy oraz funkcje sprawowane przez zaangażowanych pracowników Spółki były/są/będą działalnością twórczą, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań i nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić:

a)czynności wdrożeniowych w zakresie opracowywanych już produktów i usług,

b)bieżącej operacyjnej działalności gospodarczej,

c)działalności wspomagającej/pomocniczej,

d)innych prac spoza prac B+R, czyli prac dokonywanych już po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych,

e)czynności serwisowych,

f)promowania ulepszeń dokonywanych już w działalności Spółki.

Pytanie 10:

Głównym wyzwaniem technologicznym dotyczącym (...) mobilnego było zaprojektowanie infrastruktury wieżowej nie związanej trwale z gruntem i w pełni mobilnej, a spełniającej wymogi technologiczne stawiane przed operatorami (…).

Przed rozpoczęciem projektu przeprowadzono badanie rynku dotyczące rozpoznania dostępności rozwiązań wypełniających główne cele jej projektu, a zatem mobilności wieży oraz jej wysokości. W wyniku przeprowadzonych badań odkryto, że o ile na rynku dostępne są rozwiązania stacji mobilnych o tyle w interesującym Spółkę segmencie nie znaleziono rozwiązania zbliżonego do pomysłu Spółki.

Przed rozpoczęciem działalności, którą Wnioskodawca uważa za działalność badawczo-rozwojową Wnioskodawca posiadał wiedzę, dotyczącą aktualnych wymagań rynku i branży (…) w zakresie pożądanych rozwiązań i wymagań technologicznych dotyczących (...) mobilnego. Ponadto zrobił dokładne rozeznanie dotyczące dostępnych na rynku rozwiązań w zakresie ich budowy, konstrukcji, nośności, możliwości technologicznych, ceny materiałów niezbędnych do budowy i produkcji, zalet oraz wad każdego z dostępnych rozwiązań.

Wskazać należy, że Wnioskodawca wykorzystuje zarówno ogólnodostępną jak również specjalistyczną wiedzę inżynierską swoich wykwalifikowanych pracowników, jak i doświadczenie nabyte w ramach wcześniejszych projektów. Podczas prac pojawiła się również nowa dla Wnioskodawcy wiedza, co wymagało dodatkowego przyswojenia i adaptacji.

Posiadana wiedza inżynierska/ techniczna pozwoliła Wnioskodawcy na opracowanie założeń projektu oraz ułożenie harmonogramu pracy, a następnie poszukiwania (również metodą prób i błędów) coraz to lepszych rozwiązań służących osiągnieciu zamierzonego celu. Spółka zdaje sobie sprawę, że (...) mobilny to produkt ściśle branżowy musi więc być opracowany we współpracy z branżystami, spełniać technologiczne i instalacyjne wymogi, być w zgodzie z przepisami bezpieczeństwa pracy, spełniać regulacje przepisów kodeksu drogowego jak i wypełniać zobowiązania i warunki wynikające z prawa budowlanego.

W trakcie pracy nad projektem Wnioskodawca zdobył wiedzę na temat wymogów transportowych na polskich drogach i szczegółowych założeń jakie musi spełnić projekt. W trakcie prac projektowych nastąpiła kilkukrotna optymalizacja zarówno wagowa jak i optymalizacja kształtów elementów. W oparciu o już pozyskaną wiedzę, na kolejnych etapach zaawansowania projektu zaplanowano dalsze optymalizacje pod kątem zwiększenia mobilności opracowywanego rozwiązania (m.in. poprzez dalsze podzielenie elementów (...) mobilnego, które dzięki temu będą łatwiejsze w manipulacji podczas prac montażowych), jak również poprawa rozwiązania stabilizacji przyczepy w trakcie montażu.

Zdobycie wiedzy dotyczącej tego jak sprawdza się projektowany (...) w praktyce (próba transportu dla sprawdzenia mobilności/ próba wietrzności), które elementy wymagają poprawy, jak sprawdzają się wykorzystane technologie i materiały oraz poszczególne elementy (...) (m.in. kłopoty integracyjne poszczególnych części ze sobą), co jeszcze należy usprawnić w projekcie - nie byłoby możliwe gdyby nie podjęte prace badawczo-rozwojowe i ciągła nauka w praktyce.

Pytanie 11:

W ramach działalności, której dotyczy wniosek Spółka łączy/ kształtuje/ wykorzystuje wiedzę:

  • konstruktorską - projektową
  • konstruktorską - wykonawczą

Pracownicy biorący udział w pracach na etapach obejmujących zadania konstruktorsko-projektowe/konstruktorsko-wykonawcze, wykorzystują wiedzę zdobytą podczas 5-letnich studiów na uczelniach wyższych o profilu budowlanym (politechnika), następnie odpowiednio 2/3 letniej praktyki budowlanej (projektowo-wykonawczej) oraz podczas przygotowań do państwowego egzaminu, po którym otrzymali uprawnienia budowlane. Dodatkowo potrzebne było wiele lat doświadczenia praktycznego wykorzystywania uprawnień przy projektowaniu konstrukcji stalowych, aby mogli wykonywać tego typu prace.

  • logistyczną / transportową

Pracownicy Spółki od ponad (…) lat zajmują się spedycją asortymentu oraz przyczep na terenie kraju. Ta wiedza była kluczowa do określenia optymalnych parametrów transportowych przyczepy stanowiącej bazę dla (...) mobilnego. Jednocześnie zdobyta wiedza pozwoliła na określenie warunków brzegowych jakie musi spełniać przyczepa, gdy (...) jest w stanie transportowym. Dodatkowo Spółka zatrudnia do wykonywania transportów ludzi posiadających odpowiednie uprawnienia do kierowania zespołem pojazdów tj. C+E.

  • na temat optymalizacji kosztów wykonania konstrukcji stalowych

Wiedza z zakresu optymalizacji kosztów wykonania konstrukcji wynika z (…) letniego doświadczenia osoby nadzorującej całość zadania. Dobór odpowiednich cięć, wygięć i spawów, jest tutaj połączony z wiedzą, które zespoły wykonawcze potrafią najsprawniej prefabrykować dany typ konstrukcji. Dodatkowo wykorzystana została wiedza na temat indywidualnych umiejętności poszczególnych konstruktorów, co pozwoliło na optymalizację czasu ich pracy.

  • wiedzę z zakresu alpinistycznych metod montażu

Zespół wybrany do próbnego montażu i demontaży posiada odpowiednie kwalifikacje do pracy na wysokościach. Jest przeszkolony z zakresu stosowania alpinistycznych metod montażu konstrukcji. Posiada praktyczną wiedzę, która pozawala na sprawny montaż oraz daje informację zwrotną jakie elementy należy zoptymalizować aby docelowe użytkowanie było jeszcze sprawniejsze.

Pytanie 12:

Na prace rozwojowe Wnioskodawcy składają się następujące koszty: koszty opracowania, montażu, budowy, testów oraz poprawek projektu (...) mobilnego.

Do wartości niematerialnych i prawnych (WNiP) zalicza się koszty zakończonych prac rozwojowych. Warunkiem uznania, że doszło do zakończenia prac rozwojowych wynikiem pozytywnym jest - zgodnie z art. 16b ust. 2 pkt 3 ustawy o PDOP - możliwość wykorzystania wyniku tych prac na potrzeby działalności gospodarczej oraz spełnienie poniższych warunków:

a)produkt lub technologia wytwarzania są ściśle ustalone, a dotyczące ich koszty prac rozwojowych wiarygodnie określone, oraz

b)techniczna przydatność produktu lub technologii została przez podatnika odpowiednio udokumentowana i na tej podstawie podatnik podjął decyzję o wytwarzaniu tych produktów lub stosowaniu technologii, oraz

c)z dokumentacji dotyczącej prac rozwojowych wynika, że koszty prac rozwojowych zostaną pokryte spodziewanymi przychodami ze sprzedaży tych produktów lub zastosowania technologii.

W związku z tym, że prace rozwojowe Wnioskodawcy zmierzają do skonstruowania wieży/(...) mobilnego, produktem otrzymanym w wyniku zakończenia prac rozwojowych będzie zdatny do użytku i spełniający założenia projektowe (...) mobilny. Spółka zamierza pokryć koszty prac rozwojowych spodziewanymi przychodami z wynajmu (...) mobilnych wytworzonych w oparciu o opracowaną w ramach działalności badawczo-rozwojowej technologię ich budowy, Spółka nie wyklucza również sprzedaży egzemplarzy (...) mobilnych.

Pytanie 13

Wszystkie koszty prac rozwojowych, wskazane we wniosku i doprecyzowane w odpowiedzi na to wezwanie, które Wnioskodawca zamierza zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 4a pkt 3 ustawy o PDOP, będą kosztami poniesionymi wyłącznie na wytworzenie w toku prac rozwojowych prowadzonych przez Spółkę wartości niematerialnej i prawnej doprecyzowanej w odpowiedzi na pytanie 12 tego wezwania.

Pytanie 14:

W związku z tym, że kosztem kwalifikowanym może być wynagrodzenie (w tej części ogółu czasu pracy, w jakiej wykonywane przez pracownika czynności były związane z działalnością badawczo-rozwojową), Wnioskodawca zamierza zaliczać do kosztów prac rozwojowych należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj.:

a)wynagrodzenie zasadnicze,

b)wynagrodzenie za godziny nadliczbowe,

c)nagrody,

d)świadczenia pieniężne,

e)wartości innych nieodpłatnych świadczeń,

f)sfinansowane przez Wnioskodawcę (płatnika) składki z tytułu ww. należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Pytanie 15:

Wszystkie koszty świadczenia pracy oraz narzuty na wynagrodzenia pracowników, o których mowa we wniosku, które Spółka zamierza zaliczyć do kosztów prac rozwojowych, stanowią po stronie pracowników należności ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pytanie 16:

W skład należności, dotyczących pracowników Spółki realizujących prace rozwojowe, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę nie będą wchodziły wynagrodzenia za czas choroby, za czas urlopu lub innej nieobecności w pracy.

Pytanie 17:

Wnioskodawca potwierdza, że części niezbędne do powstania prototypów wozu mobilnego, materiały budowlane i inne materiały niezbędne przy konstrukcji (...), a także paliwo oraz energia elektryczna wykorzystywane do prac rozwojowych, wskazane we wniosku jako elementy kosztów budowy prototypowych jednostek stanowią materiały i surowce, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o PDOP, są bezpośrednio przez Spółkę wykorzystywane w związku z prowadzonymi pracami noszącymi znamiona działalności badawczo-rozwojowej oraz są wykorzystywane wyłącznie w działalności badawczo-rozwojowej i wyłącznie takie będą odliczane w ramach kosztów kwalifikowanych.

Pytanie 18:

Jako koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, Spółka zamierza traktować:

1)zgodnie z art.18d ust. 2a ustawy o PDOP - będą to odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości niematerialnej i prawnej w postaci kosztów prac rozwojowych, o których mowa w art. 16b ust. 2 pkt 3, w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty wymienione w ust. 2 pkt 1-4a lub ust. 3a pkt 2;

2)zgodnie z art. 18d ust. 3 ustawy o PDOP - dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Zgodnie z art. 18d ust. 2a ustawy o PDOP jako koszty prac rozwojowych, o których mowa w art. 15 ust. 4a ustawy o PDOP, składające się na wartość początkową WNiP Spółka zamierza traktować:

1)koszty świadczenia pracy oraz narzuty na wynagrodzenia pracowników pracujących podczas prac rozwojowych (w tym składki na ubezpieczenie społeczne),

2)koszty budowy prototypowych jednostek (obejmujące części oraz montaż) bezpośrednio wykorzystywane podczas prac rozwojowych, w tym:

  • zakup i montaż części niezbędnych do powstania prototypów wozu mobilnego tj. zakup specjalnie zaprojektowanych ram, na których staną (...) o różnej budowie konstrukcyjnej, materiały budowlane (bloczki betonowe, płytki chodnikowe, palety wraz z kosztami dostawy) oraz inne materiały niezbędne przy konstrukcji (...) (np. cięgna linowe, blachy stalowe, wsporniki, liny naciągowe stabilizujące (...));
  • koszty paliwa oraz energii elektrycznej wykorzystanych do prac rozwojowych.

Ponadto stosownie do art. 18d ust. 3 kosztami kwalifikowanymi będą również odpisy amortyzacyjne od następujących środków trwałych:

  • specjalistycznego sprzętu do naciągu lin, czyli tzw. miernika naprężenia liny/ miernika pomiaru siły naciągu;
  • specjalistycznej przyczepy służącej do transportu (...) (przyczepa została zaprojektowana przez wykwalifikowanych pracowników Spółki, w ramach działalności B+R).

Pytanie 19:

Wszystkie wskazane we wniosku i uzupełnieniu wniosku w odpowiedzi na to wezwanie koszty, które Spółka chce zaliczyć do kosztów kwalifikowanych ulgi B+R, zamierza odliczyć z tytułu ulgi B+R zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 ustawy o PDOP.

Pytanie 20:

Wniosek dotyczy specjalistycznej przyczepy służącej do transportu (...) oraz specjalistycznego sprzętu do naciągu lin, czyli tzw. miernika naprężenia liny/ miernika pomiaru siły naciągu. Wnioskodawca nie jest w stanie na ten moment podać konkretnego rodzaju i modelu ww. sprzętu do naciągu lin dlatego, że jest na etapie analizowania wartości obliczeniowych aby znać skrajne wartości naciągów lin i odpowiednio dobrać taki miernik. Wartość wskazanego sprzętu będzie oscylowała w granicach (…) złotych netto.

Pytanie 21:

Środki trwałe których dotyczy wniosek, w tym środek trwały będący sprzętem do naciągu lin (wymieniony w odpowiedzi na pytanie 20 miernik naprężenia liny / miernik pomiaru siły naciągu) oraz specjalistyczna przyczepa stanowią/będą stanowić przyjęte do użytkowania środki trwałe i zostały/zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych, oraz podlegają/będą podlegać amortyzacji zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy o PDOP.

Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 4a pkt 3 ustawy o PDOP, koszty prac rozwojowych mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane zgodnie z art. 16m ust. 1 pkt 3 od wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16b ust. 2 pkt 3.

Zatem do amortyzacji WNiP zastosowanie znajdzie art. 16m ust. 1 pkt. 3 ustawy o PDOP. Zgodnie z tym przepisem okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych od WNiP stanowiących koszty zakończonych prac rozwojowych, nie może być krótszy niż 12 miesięcy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ww. WNiP stanowi/będzie stanowić przyjętą do użytkowa wartość niematerialną i prawną i została/zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Pytanie 22:

Wnioskodawca ponosi/będzie ponosić koszty realizacji prac rozwojowych ze środków własnych i nie zostaną mu one zwrócone w jakiejkolwiek formie lub odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Pytanie 23:

Wnioskodawca spełnia/spełni wszystkie przesłanki, o których mowa w art. 16b ust. 2 pkt 3 ustawy o PDOP, tzn. amortyzuje/będzie amortyzować koszty prac rozwojowych zakończonych wynikiem pozytywnym, który może być wykorzystany na potrzeby działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:

a)produkt lub technologia wytwarzania są ściśle ustalone, a dotyczące ich koszty prac rozwojowych wiarygodnie określone, oraz

b)techniczna przydatność produktu lub technologii została przez podatnika odpowiednio udokumentowana i na tej podstawie podatnik podjął decyzję o wytwarzaniu tych produktów lub stosowaniu technologii, oraz

c)z dokumentacji dotyczącej prac rozwojowych wynika, że koszty prac rozwojowych zostaną pokryte spodziewanymi przychodami ze sprzedaży tych produktów lub zastosowania technologii.

Wnioskodawca spełnia/spełni ww. warunki umożliwiające amortyzację kosztów prac rozwojowych zakończonych wynikiem pozytywnym.

W piśmie z 27 sierpnia 2024 r. (data wpływu 27 sierpnia 2024 r.) Wnioskodawca przeformułował pytania nr 1 i 4 mające być przedmiotem interpretacji indywidualnej oraz przedstawił własne stanowisko do pytań nr 1 i 4.

Pytania

1)Czy działalność Spółki, przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej określonej w art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i w związku z tym, czy Spółka ma prawo do skorzystania z ulgi B+R wymienionej w art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z realizowanym projektem?

2)Czy Spółka może potraktować opisane prace jako prace rozwojowe (zgodnie z art. 4a pkt 28 ustawy o PDOP) i po uzyskaniu pozytywnego rezultatu zaliczyć koszty tych prac do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane zgodnie z art. 16m ust. 1 pkt 3 od wartości niematerialnych i prawnych?

3)Czy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym Wnioskodawca może dokonać odliczenia odpisów amortyzacyjnych od zaewidencjonowanych kosztów zakończonych prac rozwojowych poniesionych w ramach projektu, w momencie zaliczenia poszczególnych wydatków do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 4a pkt 3 ustawy o PDOP, według limitu i kategorii kosztów kwalifikowanych obowiązujących w roku zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów?

4)Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż wymienione koszty związane z przedmiotowymi pracami (w tym również koszty zakończonych prac rozwojowych) mogą być traktowane jako koszty kwalifikowane dla działalności B+R zgodnie z art. 18d ust. 2a oraz art.18d ust. 3 ustawy o PDOP i tym samym, w świetle art. 18d ust. 1 ustawy o CIT mogą one podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania?

Ta interpretacja stanowi odpowiedź na pytania nr 1, 2, 3 oraz pytanie nr 4 z wyłączeniem części dotyczącej kosztów wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w oparciu o umowy o pracę, obejmujących należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za czas choroby, urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, do których ma zastosowanie interpretacja ogólna Ministra Finansów z 13 lutego 2024 r. nr DD8.8203.1.2021 (Dz. Urz. Min. Fin. z 2024 r. poz.16). W tej części odnośnie do pytania nr 4 wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie.

Państwa stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawcy Spółka ma prawo do skorzystania z ulgi B+R, o której mowa w art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o PDOP”).

Spółka może potraktować opisane prace jako prace rozwojowe i zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od WNiP stanowiących prace rozwojowe zakończone wynikiem pozytywnym.

Odpisy amortyzacyjne od WNiP związanych z przedmiotowymi pracami mogą być traktowane jako koszty kwalifikowane dla działalności badawczo rozwojowej i odliczone od podstawy opodatkowania. W przypadku WNiP w postaci kosztów prac rozwojowych za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane od tej WNiP odpisy amortyzacyjne w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty kwalifikowane wymienione w art. 18d ust. 2 pkt 1-4a ustawy o CIT.

Wymienione koszty związane z działalnością B+R (w tym również koszty zakończonych prac rozwojowych) mogą być traktowane jako koszty kwalifikowane dla działalności B+R zgodnie z art. 18d ust. 2 w zw. z art. 18d ust. 2a ustawy o PDOP i tym samym, w świetle art. 18d ust. 1 ustawy o CIT mogą one podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania.

Uzasadnienie

Ad 1

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o PDOP, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej - oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W przypadku Wnioskodawcy prowadzenie działalności B+R obejmie prace rozwojowe.

Jak stanowi art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, definicję prac rozwojowych znajdziemy w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.). Stosownie do powołanego przepisu - prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

W celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową.

Z ustawowej definicji wynika, że działalność B+R to taka działalność, która ma charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.

Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Orzecznictwo wyjaśnia również, że przez działalność twórczą należy rozumieć działalność, której rezultat powinien:

a)być odpowiednio ustalony, co może odbyć się w dowolnej formie (między innymi niezależnie od sposobu wyrażenia), przez co należy rozumieć jego uzewnętrznienie, oraz możliwość wyodrębnienia, gdy stanowi część większej całości, mającej charakter zbiorowy,

b)mieć charakter indywidualny, tj. nie może być wynikiem wyłącznie mechanicznych działań, lecz określonych procesów myślowych, wymagających od twórcy kreatywności,

c)mieć oryginalny charakter (wnosić obiektywnie nową wartość; stanowić „nowy wytwór intelektu”, przy czym oryginalność należy rozpatrywać wstecznie (tj. rezultat pracy nie jest twórczy, jeżeli istnieje identyczne, uprzednio stworzone dzieło).

Przenosząc powyższe na grunt analizowanej sprawy należy wskazać, że prototyp (...) mobilnego (wozu), który tworzony jest w ramach działalności Wnioskodawcy, ma ustalony, indywidualny oraz oryginalny charakter, a w konsekwencji spełniona jest przesłanka „twórczości”. Jak wskazano w stanie faktycznym, głównym celem działalności Wnioskodawcy jest opracowywanie nowego oraz ulepszonego produktu w zakresie infrastruktury (…), który spełniałby stale rosnące zapotrzebowanie tej branży. Twórczość projektu polega na opracowaniu innowacyjnego (…), posiadającego parametry aktualnie niedostępne jeszcze na rynku. Zaprojektowany (...) jest bowiem znacznie lżejszy oraz bardziej mobilny w stosunku do tych aktualnie istniejących na rynku ((...) nie jest związany z gruntem lecz został umieszczony na mobilnej przyczepie; całość obiektu można relokować w dowolne miejsce przy użyciu samochodu z dopuszczeniem do holowania przyczepy o wadze (…) tony). Ponadto, jego wyprodukowanie i użytkowanie nie będzie tak kosztowne jak aktualnie będących w obiegu (...). Projekt spełnia więc wszelkie wymagania techniczne oraz funkcjonalne, a jego wdrożenie w ocenie Wnioskodawcy pomoże wypełnić istniejącą na rynku lukę. Tworzony projekt jest unikatowy, a działania Wnioskodawcy nie mają charakteru odtwórczego. Nie ma na rynku produktu o takich samych właściwościach i parametrach. Wobec powyższego kryterium twórczości zostało przez Spółkę spełnione.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu. Najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu, planu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości.

W działalności B+R Spółki powyższy warunek ten został również spełniony. Wnioskodawca zaplanował i prowadzi projekt, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Projekt ten jest tworzony w oparciu o usystematyzowane działania, które zostały wskazane w stanie faktycznym. Prowadzony jest w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. Podzielony został na kolejne etapy, które są weryfikowane i oceniane. Co istotne, nie są to działania jednorazowe, a powtarzalne z nastawieniem na ciągły rozwój i ulepszanie w przyszłości.

Ostatnim kryterium świadczącym o działalności badawczo-rozwojowej jest charakter osiągniętego rezultatu. Podejmowane przez Spółkę działania powinny być prowadzone w celu zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W analizowanym przypadku cel ten został jasno określony i osiągnięty. Twórcze wykorzystanie dostępnych rozwiązań jak również implementacja własnych autorskich pomysłów pozwoliło na stworzenie projektu nowatorskiego, który będzie umożliwiał realizację zadań, które wcześniej nie były możliwe. Planowane są również kolejne projekty (...), oparte na pierwowzorze i ulepszone m.in. o nowy sposób zasilania energią słoneczną. Zatem zasoby wiedzy Wnioskodawcy są stale poszerzane, co przyczynia się do ich wykorzystania w bieżących i przyszłych projektach.

Przytoczone argumenty potwierdzają, że działania Spółki spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o PDOP, gdyż są podejmowane w sposób systematyczny, mają charakter twórczy oraz podejmowane są w celu zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań, tym samym Spółka ma prawo do skorzystania z ulgi przewidzianej w art. 18d ustawy o PDOP w związku z realizowanym projektem.

Ad 2

Jak wskazano wyżej - definicję prac rozwojowych znajdziemy w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Stosownie do powołanego przepisu - prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zgodnie z argumentami, które zostały przytoczone w punkcie Ad.1. Wnioskodawca spełnia wszelkie przesłanki do uznania, że opisane w stanie faktycznym prace spełniają przesłanki do uznania za prace rozwojowe.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Jak wynika z art. 15 ust. 4a ustawy o PDOP, koszty prac rozwojowych mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów:

1.w miesiącu, w którym wydatki na te prace zostały poniesione albo począwszy od tego miesiąca w równych częściach w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy, albo

2.jednorazowo w roku podatkowym, w którym prace zostały zakończone, albo

3.poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane zgodnie z art. 16m ust. 1 pkt 3 ustawy o PDOP od powstałej wartości niematerialnej i prawnej.

Zgodnie z art. 16m ust. 1 pkt 3 ustawy o PDOP, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3 oraz art. 16ł ust. 1-3 (nie ma zastosowania w niniejszej sprawie), okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych - poniesionych kosztów zakończonych prac rozwojowych nie może być krótszy niż - 12 miesięcy.

Z przytoczonych przepisów wynika, że podatnik ma możliwość dowolnego wyboru okresu zaliczania kosztów prac rozwojowych do kosztów uzyskania przychodu spośród wyżej wymienionych sposobów. Zatem Spółka może potraktować opisane prace jako prace rozwojowe i zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne od WNiP stanowiących prace rozwojowe zakończone wynikiem pozytywnym.

Ad 3

Wnioskodawca zdecydował się na zaliczenie kosztów zakończonych prac rozwojowych do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne zgodnie z art. 15 ust. 4a pkt 3 ustawy o PDOP. Wynika to z tego, że działania podejmowane przez Spółkę w ramach projektu mają charakter prac rozwojowych, które, stosownie do art. 16b ust. 2 pkt 3 ustawy o PDOP zakończone będą wynikiem pozytywnym, a jednocześnie spełniają wymagania wskazane w lit. a-c ww. przepisu:

a)produkt lub technologia wytwarzania są ściśle ustalone, a dotyczące ich koszty prac rozwojowych wiarygodnie określone, oraz

b)techniczna przydatność produktu lub technologii została przez podatnika odpowiednio udokumentowana i na tej podstawie podatnik podjął decyzję o wytwarzaniu tych produktów lub stosowaniu technologii, oraz

c)z dokumentacji dotyczącej prac rozwojowych wynika, że koszty prac rozwojowych zostaną pokryte spodziewanymi przychodami ze sprzedaży tych produktów lub zastosowania technologii.

W tym kontekście Wnioskodawca zamierza skorzystać z ulgi B+R w celu odliczenia zaewidencjonowanych kosztów poniesionych w związku z realizowaniem projektu B+R na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o PDOP.

Odnosząc powyższe do sposobu rozliczania wydatków przez Wnioskodawcę, w związku z tworzeniem prac rozwojowych należy wskazać, że wybrane wydatki ponoszone w ramach projektu nie będą stanowiły kosztu uzyskania przychodów w momencie poniesienia. Wnioskodawca korzysta z uprawnienia przyznanego zgodnie z art. 15 ust. 4a ustawy o PDOP, zgodnie z którym koszty prac rozwojowych mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu poprzez odpisy amortyzacyjne.

Zatem, wybrane wydatki, które Spółka ponosi w ramach projektu powodują zwiększenie wartości początkowej danych wartości niematerialnych i prawnych i podlegają rozliczeniu w postaci odpisów amortyzacyjnych. Szczegółową regulację w zakresie ujmowania odpisów amortyzacyjnych od prac rozwojowych zakończonych sukcesem jako kosztów kwalifikowanych dla ulgi B+R zawiera art. 18d ust. 2a ustawy o PDOP. Zgodnie z tym przepisem podatnicy są uprawnieni do odliczenia w uldze B+R odpisów amortyzacyjnych od prac rozwojowych zakończonych sukcesem w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty wymienione w art. 18d ust. 2-3 ustawy o PDOP.

Tym samym, wydatki poniesione przez Spółkę w ramach projektu mogą być uznane za koszty kwalifikowane dla celów ulgi B+R w postaci odpisów amortyzacyjnych od wytworzonych wartości niematerialnych i prawnych, zgodnie z proporcją wskazaną w art. 18d ust. 2a ustawy o PDOP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 18d ust. 8 ustawy o PDOP, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych mogą stanowić koszt kwalifikowany w roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Oznacza to, że również wydatki poniesione w latach poprzednich mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodu w przypadku zakończenia prac nad projektem, wprowadzenia go do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych i rozpoczęcia amortyzacji. Kluczowy jest moment wprowadzenia poszczególnych wartości niematerialnych i prawnych do ewidencji, rozpoczęcie amortyzacji i dokonywanie odpisów amortyzacyjnych.

Jak już zostało wyżej wskazane, w momencie dokonania odpisu amortyzacyjnego od pracy rozwojowej i zaliczenia go do ulgi B+R, zgodnie z art. 18d ust. 2a ustawy o PDOP, podatnicy mogą do kosztów kwalifikowanych zaliczyć części poszczególnych odpisów, w proporcji, w jakiej w wartości początkowej tej pracy rozwojowej pozostają koszty wymienione w art. 18d ust. 2-3 ustawy o PDOP.

W ocenie Wnioskodawcy, ponieważ decydującym dla celów dokonania odliczenia z tytułu ulgi B+R wydatków mieszczących się w którejś z kategorii kosztów kwalifikowanych wymienionych w art. 18d ust. 2 ustawy o PDOP jest zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodów, to w uldze B+R można odliczyć wydatki stanowiące któryś z kosztów kwalifikowanych na dzień zaliczenia go do kosztów uzyskania przychodów, według limitu wskazanego w art. 18d ust. 7 ustawy o PDOP obowiązującego w danym roku. Bez znaczenia tu będzie katalog kosztów kwalifikowanych oraz limity obowiązujące zarówno w roku poniesienia wydatku, jak i zakończenia prac rozwojowych, ponieważ decydować będą przepisy obowiązujące w roku poniesienia odpisów amortyzacyjnych.

W konsekwencji, Wnioskodawca jest uprawniony do odliczenia wydatków poniesionych w ramach projektu w roku, w którym zostały one zaliczone do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne, niezależnie od tego kiedy zostały one faktycznie poniesione i alokowane do wartości początkowej danej wartości niematerialnej i prawnej. Zaś w celu dokonania odliczenia zgodnie z art. 18d ust. 2a ustawa o PDOP, Wnioskodawca powinien dokonać wyłączenia części odpisu amortyzacyjnego od projektu, w proporcji, w jakiej w wartości początkowej danego projektu pozostają koszty niewymienione w art. 18d ust. 2-3 ustawy o PDOP ustalone na dzień dokonywania odpisu.

Stanowisko w zakresie momentu odliczenia w uldze B+R zostało wielokrotnie potwierdzone w licznych interpretacjach indywidualnych wydanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Przykładowo, Dyrektor Informacji Skarbowej w interpretacji z 11 maja 2018 r., znak 0111-KDIB1-3.4010.125.2018.1.MST, wskazał, że: „Należy zauważyć, że ustawodawca uzależnił w pierwszej kolejności możliwość dokonania odliczenia kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi badawczo-rozwojowej od faktu, czy koszty te wypełniają definicję kosztów uzyskania przychodów. Ponadto wskazać należy, że ustawodawca nie przewidział dla celów ulgi badawczo-rozwojowej szczególnej definicji poniesienia kosztów uzyskania przychodów jak również momentu ich poniesienia. W tym miejscu wskazać należy na treść art. 18d ust. 8 CIT, zgodnie z którym odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono dane koszty kwalifikowane. Oznacza to, że Wnioskodawca w danym roku podatkowym jest uprawniony do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej w odniesieniu do tych kosztów kwalifikowanych, które zostały przez niego rozpoznane jako koszty uzyskania przychodów w tym roku podatkowym. Zatem, moment zaliczenia (potrącenia) wydatków dotyczących działalności badawczo-rozwojowej do kosztów uzyskania przychodów decyduje o momencie, w którym podatnik uprawniony jest do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową w związku z ponoszonymi kosztami (spełniającymi warunki klasyfikacji jako koszty kwalifikowane w ramach powyższej ulgi)”.

Zdaniem Wnioskodawcy na tej samej zasadzie prawidłowe byłoby podejście, gdyby Spółka zaliczała wydatki ponoszone w ramach projektu B+R na podstawie art. 15 ust. 4a pkt 1 lub 2 ustawy o PDOP. Wnioskodawca zauważa, że możliwość odliczenia ulgi B+R w takich przypadkach została potwierdzona przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej m.in. w interpretacji indywidualnej z dnia 12 lutego 2020 r., znak: 0111-KDIB1-3.4010.568.2019.1.APO oraz z dnia 22 grudnia 2020 r., znak: 0113-KDIPT2-3.4011.782.2020.1.IR.

W ocenie Wnioskodawcy ww. przesłanki zostaną spełnione, co oznacza, że Wnioskodawca może dokonać odliczenia zaewidencjonowanych kosztów kwalifikowanych poniesionych w ramach projektu, w momencie zaliczenia poszczególnych wydatków do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 4a pkt 3 ustawy o PDOP, według limitu i kategorii kosztów kwalifikowanych obowiązujących w roku zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów.

Ad 4

Wnioskodawca pragnie wskazać, że ww. przyczepa stanowi/ będzie stanowiła środek trwały, podlegający amortyzacji. Zatem kosztem kwalifikowanym w odniesieniu do zakupionej specjalistycznej przyczepy będą dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od tego środka trwałego wykorzystywanego w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej stosownie do art. 18d ust. 3 ustawy o PDOP.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o PDOP, od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, odlicza się koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową, zwane „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Stosownie do art. 18 ust. 2a ustawy o PDOP, w przypadku wartości niematerialnych i prawnych w postaci kosztów prac rozwojowych, o których mowa w art. 16b ust. 2 pkt 3, za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane od tej wartości niematerialnej i prawnej odpisy amortyzacyjne w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty wymienione w ust. 2 pkt 1-4a lub ust. 3a pkt 2.

W myśl art. 18 ust. 3 ustawy o PDOP za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Stosownie do treści art. 18d ust. 7 ustawy o PDOP kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1.w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikro przedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2.w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3.w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Natomiast, w myśl art. 18d ust. 8 ustawy o PDOP odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

W myśl art. 9 ust. 1b ustawy o PDOP, podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Przepisy podatkowe nie precyzują jak prowadzić ewidencję działalności B+R. Z uwagi na brak szczegółowych regulacji ustawowych stanowiących o formie wyodrębnienia kosztów działalności B+R, konieczne staje się spełnienie wymogu prowadzenia ewidencji w sposób pozwalający na precyzyjne określenie wysokości kosztów kwalifikowanych oraz okresu (roku podatkowego), z którym koszty te są związane - tak aby móc precyzyjnie ustalić wielkość przysługującej ulgi.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy, należy stwierdzić, że aby podatnikowi przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu rocznym poniesionych w danym roku podatkowym kosztów kwalifikowanych związanych z działalnością B+R, to powinny zostać spełnione łącznie następujące warunki:

1)podatnik powinien ponieść koszty związane z działalnością badawczo-rozwojową;

2)koszty działalności badawczo-rozwojowej powinny stanowić dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art.15 ustawy o PDOP;

3)koszty działalności badawczo-rozwojowej powinny mieścić się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonych przepisami art. 18d ust. 2 - 3 ustawy o PDOP,

4)w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o PDOP, podatnik powinien wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej,

5)podatnik powinien wykazać w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

6)kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie powinna przekroczyć limitów określonych w ustawie o PDOP,

7)koszty kwalifikowane nie mogą zostać zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym,

8)jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te powinny być prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

9)jeżeli w roku podatkowym podatnik prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu.

W analizowanym stanie faktycznym wszystkie powyższe warunki są lub zostaną przez Wnioskodawcę spełnione.

Odrębnej analizy wymaga charakter poszczególnych kosztów kwalifikowanych poniesionych przez Spółkę na działalność B+R.

W ramach działalności Wnioskodawcy zostaną poniesione dwa rodzaje kosztów kwalifikowanych:

A.zgodnie z art. 18d ust. 2a ustawy o PDOP - będą to odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości niematerialnej i prawnej w postaci kosztów prac rozwojowych, o których mowa w art. 16b ust. 2 pkt 3, w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty wymienione w ust. 2 pkt 1-4a lub ust. 3a pkt 2;

B.zgodnie z art. 18d ust. 3 ustawy o PDOP - dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Ad A

Koszty opracowania, montażu, budowy, testów oraz poprawek projektu doprowadziły do powstania prac rozwojowych. Wnioskodawca zamierza potraktować wyżej wymienione prace jako prace rozwojowe zgodnie z art. 4a pkt 28 ustawy o PDOP. Dla celów podatku dochodowego Spółka planuje zaliczać koszty tych prac rozwojowych do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane zgodnie z art. 16m ust. 1 pkt 3 ustawy o PDOP od wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16b ust. 2 pkt 3 tej ustawy. Zatem powstałe prace rozwojowe będą podlegały amortyzacji dla celów podatkowych.

Jak wskazano w pkt A część poniesionych przez Spółkę kosztów zostanie zakwalifikowana jako koszty prac rozwojowych i zgodnie z decyzją Wnioskodawcy po zakończeniu tych prac z wynikiem pozytywnym rozliczona poprzez odpisy amortyzacyjne od tak powstałej wartości niematerialnej i prawnej.

Jako koszty prac rozwojowych, o których mowa w art. 15 ust. 4a ustawy o PDOP, Spółka zamierza traktować:

1)koszty świadczenia pracy oraz narzuty na wynagrodzenia pracowników pracujących podczas prac rozwojowych (w tym składki na ubezpieczenie społeczne),

2)koszty budowy prototypowych jednostek (obejmujące części oraz montaż) bezpośrednio wykorzystywane podczas prac rozwojowych, w tym:

  • zakup i montaż części niezbędnych do powstania prototypów wozu mobilnego tj. zakup specjalnie zaprojektowanych ram, na których staną (...) o różnej budowie konstrukcyjnej, materiały budowlane (bloczki betonowe, płytki chodnikowe, palety wraz z kosztami dostawy) oraz inne materiały niezbędne przy konstrukcji (...) (np. cięgna linowe, blachy stalowe, wsporniki, liny naciągowe stabilizujące (...));
  • koszty paliwa oraz energii elektrycznej wykorzystanych do prac rozwojowych.

Nawiązując do kosztów świadczenia pracy i narzutów na wynagrodzenia wskazać trzeba, że do wykonywanych prac zaangażowany został zespół projektantów, zespół pracowników konstrukcyjno-technologicznych, zespół pracowników montażowych oraz zespół kierowniczy.

Zadania w ramach wymienionych wyżej zespołów zostały rozdysponowane następująco:

  • Zespół projektowy - odpowiedzialny za opracowanie modelu matematycznego stanowiącego podstawę stworzenia i produkcji (...).
  • Zespół konstrukcyjno-technologiczny - odpowiedzialny za zadbanie o odpowiedni dobór kształtów, wymiarów, rozłożenia i usytuowania elementów. Wyłącznym zadaniem zespołu konstrukcyjno-technologicznego jest właściwe zaplanowanie rozłożenia planowanego sprzętu, który docelowo będzie instalowany przez kupujących.
  • Zespół kierowniczy - odpowiedzialny za zaplanowanie i dobór odpowiednich narzędzi do wykonania próbnych montaży.
  • Zespół montażowy - odpowiedzialny za przygotowanie projektu próbnego oraz zwrócenie uwagi na wszelkie trudności z wykonywaniem danych prac montażowych.

Do projektu B+R zostali zaangażowani wybrani pracownicy Spółki piastujący następujące stanowiska:

  • Dyrektor Pionu Projektów Strategicznych - funkcja: przegląd dostępnych zasobów wewnętrznych; analiza dostępnych producentów półproduktów na rynku; rozplanowanie kształtu i gabarytów urządzenia w stanie rozstawionym i transportowym; dobór odpowiednich materiałów do obliczeń statycznych; negocjacje z dostawcami komponentów, zamówienia elementów, bezpośredni nadzór nad procesem produkcji elementów; kontrola przebiegu prac montażowych, demontażowych i próbnego transportu drogowego;
  • Pełnomocnik Zarządu ds. Projektów Niejawnych i Rozwoju Biznesu - funkcja: przygotowanie koncepcji technicznych i założeń do projektowania na podstawie konsultacji z potencjalnymi klientami w zakresie potrzeb rynkowych;
  • Projektant - funkcja: projekt konstrukcji ((...));
  • Projektant Ekspert - funkcja: projekt konstrukcji ((...));
  • Design Department Director - funkcja: projektant konstrukcji (rama);
  • Kierownik Projektu - funkcja: nadzór nad próbnymi pracami montażowymi i demontażowymi;
  • Kierownik Projektu - funkcja: koordynacja próbnego montażu i demontażu sprzętu instalacyjnego;
  • Inżynier Budowy - funkcja: koordynacja pracami montażowymi i demontażowymi.

Aby uwzględnić część odpisu amortyzacyjnego obejmującego ww. koszty, ustawodawca wprowadził trzy warunki uznania kosztów pracowniczych za koszty kwalifikowane na cele stosowania ulgi B+R:

  • koszty te muszą stanowić koszty uzyskania przychodów dla pracodawcy,
  • koszty muszą dotyczyć pracowników realizujących działalność badawczo-rozwojową podatnika, oraz
  • koszty te muszą stanowić dla pracowników należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PDOF.

W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody oraz wszelkiego rodzaju wydatki pracownicze wskazane zostały wprost w art. 12 ust. 1 ustawy o PDOF, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o PDOP.

Pojęcie czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o PDOP, odnosi się do czasu faktycznie poświęconego. Zatem, odliczeniu nie będą podlegały kwoty wynagrodzeń oraz składek proporcjonalnie przypisanych do dni nieobecności pracownika tj. wynagrodzeń za czas choroby/innej usprawiedliwionej absencji czy też urlopu wypoczynkowego oraz wynagrodzenie za inne zwolnienia od pracy. W takiej sytuacji zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych należności, określonych w ustawie o SUS, które nie są związane z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Podsumowując, Spółka będzie uprawniona do odliczenia w ramach kosztów kwalifikowanych (poprzez odpisy amortyzacyjne od WNiP) wszelkich kosztów pracowniczych wynikających z art. 12 ust. 1 ustawy o PDOF w części w jakiej z ewidencji czasu pracy na potrzeby B+R wynika, że pracownicy ci poświęcali czas na wykonywanie prac związanych z działalnością B+R.

Kolejnym kosztem dotyczącym prac rozwojowych rozliczanym jako koszt kwalifikowany w postaci odpisów amortyzacyjnych od WNiP są wydatki na nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Wnioskodawca nabywa:

  • części niezbędne do powstania prototypów wozów mobilnych tj. specjalnie zaprojektowane ramy, na których staną (...) o różnej budowie konstrukcyjnej, materiały budowlane - bloczki betonowe, płytki chodnikowe, palety (wraz z kosztami dostawy) oraz inne materiały niezbędne przy konstrukcji (...) (np. cięgna linowe, blachy stalowe, wsporniki, liny naciągowe stabilizujące (...) etc.);
  • koszty paliwa oraz energii elektrycznej wykorzystane do prac rozwojowych.

Należy wskazać, że art. 18d ust. 2 pkt 2) ustawy o PDOP posługuje się pojęciami „materiały” oraz „surowce”, które nie zostały zdefiniowane w przepisach ustawy o PDOP, jednocześnie precyzując, iż w podstawie obliczania ulgi badawczo-rozwojowej uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.

Ze względu na brak definicji legalnej pojęcia „surowce” na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalenia zakresu zastosowania ulgi badawczo-rozwojowej należy posłużyć się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei w przypadku pojęcia „materiały” słownik wskazuje, że obejmują one zbiór przedmiotów używanych przy wykonywaniu jakiejś pracy. Pomocniczo patrząc również do przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2023 r. poz. 120 ze zm., dalej:"UoR"), zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 19 UoR, materiały to składniki majątku rzeczowego zużywane na własne potrzeby.

Spółka do prac rozwojowych w ramach działalności badawczo-rozwojowej wykorzystuje szereg materiałów. Nabywane materiały stanowią elementy niezbędne do realizacji prac rozwojowych przewidzianych przez Wnioskodawcę w ramach projektu badawczo-rozwojowego.

Dzięki prowadzeniu działalności B+R przy wykorzystaniu nabywanych materiałów, Spółka jest w stanie tworzyć i udoskonalać swój nowatorski projekt wozu mobilnego.

Charakter realizowanych procesów w ramach działalności B+R, a przede wszystkim cel i zastosowanie nabywanych materiałów, w ocenie Spółki, spełnia tym samym przesłanki zarówno przytoczonej definicji pojęcia „materiały oraz surowce”, jak i art. 18d ust. 2 pkt 2 w zw. z ust. 2a ustawy PDOP, ze względu na fakt ich nabycia bezpośrednio na potrzeby prac rozwojowych i wykorzystanie w budowie i montażu (...) mobilnego.

Zdaniem Wnioskodawcy, konstrukcja art. 18d ust. 2 pkt 2 w zw. z ust. 2a ustawy o PDOP pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych, odpisów amortyzacyjnych od WNiP w części dotyczącej kosztów wszelkich materiałów i surowców niezbędnych do prac rozwojowych oraz wykazujących bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, wymienione wyżej materiały i surowce uwzględnione w wartości początkowej WNiP spełniają definicję kosztów kwalifikowanych wymienionych w art. 18d ust. 2 pkt. 2 i zgodnie z art. 18d ust. 2a powinny zostać uwzględnione przy wyliczaniu wartości początkowej WNIP będącej podstawą odpisu amortyzacyjnego podlegającego rozliczeniu jako koszt kwalifikowany.

Jak już wskazano, zgodnie z art. 18d ust. 2a ustawy o PDOP, w przypadku wartości niematerialnych i prawnych w postaci kosztów prac rozwojowych, o których mowa w art. 16b ust. 2 pkt 3, za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane od tej wartości niematerialnej i prawnej odpisy amortyzacyjne w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty wymienione w ust. 2 pkt 1-4a lub ust. 3a pkt 2. Mowa tutaj m.in. o art. 18d ust. 2 pkt 1-4a (czyli właśnie kosztach kwalifikowanych).

Oznacza to, że na cele ulgi B+R odpisy amortyzacyjne od WNiP w postaci kosztów prac rozwojowych będą kosztami kwalifikowanymi tylko w proporcji, w jakiej w wartości początkowej tej WNiP pozostają koszty kwalifikowane. W takiej właśnie proporcji uwzględniając wymienione wyżej koszty wynagrodzeń pracowników, nabywanych materiałów i surowców Wnioskodawca zamierza rozliczać odpisy amortyzacyjne od ww. WNiP.

Spółka ewidencjonuje ponoszone wydatki w tym koszty kwalifikowane, które następnie częściowo zalicza do wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych na podstawie art. 15 ust. 4a pkt 3 ustawy o PDOP.

Spółka zamierza odliczać w przyszłości w uldze B+R część zaewidencjonowanych wydatków ponoszonych w ramach prac rozwojowych w momencie rozpoznania odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 15 ust. 4a pkt 3 ustawy o PDOP według limitu odliczenia z art. 18d ust. 7 tej ustawy obowiązującego w roku zaliczenia danych wydatków do kosztów uzyskania przychodów oraz według kategorii kosztów kwalifikowanych występujących w roku zaliczenia danych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, w proporcji, w jakiej w wartości początkowej prac rozwojowych, o której mowa w art. 16b ust. 2 pkt 3 ustawy o PDOP pozostają koszty wymienione w art. 18d ust. 2 pkt 1-4a.

Ad B

Ponadto jak wskazano w pkt B Wnioskodawca zamierza zaliczyć do kosztów kwalifikowanych odpisy amortyzacyjne od środków trwałych nabytych na potrzeby działalności B+R m.in. koszty nabycia specjalistycznego sprzętu koniecznego do badania naciągu lin w trakcie rozstawiania (...) - tzw. miernika naprężenia liny/ miernika pomiaru siły naciągu, jak również koszt nabycia specjalistycznej przyczepy do transportu (...) (zaprojektowanej przez wykwalifikowanych pracowników Spółki w ramach działalności B+R).

Jak wskazano w odpowiedzi na pytanie nr 20. Wnioskodawca nie jest w stanie na ten moment podać konkretnego rodzaju i modelu ww. miernika do naciągu lin dlatego, że jest na etapie analizowania wartości obliczeniowych skrajnych wartości naciągów lin. Dopiero po zakończeniu analiz Wnioskodawca będzie mógł odpowiednio dobrać taki miernik. Wartość wskazanego sprzętu będzie oscylowała w granicach (…) złotych netto.

Stosownie do powyższego, wskazać należy, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych z zastrzeżeniem tego, że:

  • zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów oraz zostały dokonane w danym roku podatkowym;
  • nie dotyczą środków trwałych wprost wyłączonych z zakresu ulgi, tj. samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością;
  • środek trwały/WNIP, którego dotyczy odpis, wykorzystywany jest w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Odliczenia amortyzacyjne, o których mowa w przedmiotowym stanie faktycznym spełniają te warunki. Spółka zamierza zaliczać je do kosztów uzyskania przychodów, bowiem są one wykorzystywane jednoznacznie w toku działalności badawczo-rozwojowej, a taka możliwość została wprost wskazana przez ustawodawcę.

Podsumowując, naliczona przez Spółkę amortyzacja zaliczona do kosztów uzyskania przychodów od środków trwałych oraz od wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w działalności badawczo-rozwojowej stanowi koszt kwalifikowany na podstawie art. 18d ust. 3 ustawy o PDOP i może zostać odliczona od podstawy opodatkowania w ramach ulgi B+R, w części jakiej środki te są wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie ustalenia, czy

  • czy działalność Spółki, przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej określonej w art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i w związku z tym, czy Spółka ma prawo do skorzystania z ulgi B+R wymienionej w art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z realizowanym projektem - jest prawidłowe;
  • czy Spółka może potraktować opisane prace jako prace rozwojowe (zgodnie z art. 4a pkt 28 ustawy o PDOP) i po uzyskaniu pozytywnego rezultatu zaliczyć koszty tych prac do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane zgodnie z art. 16m ust. 1 pkt 3 od wartości niematerialnych i prawnych - jest prawidłowe;
  • czy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym Wnioskodawca może dokonać odliczenia odpisów amortyzacyjnych od zaewidencjonowanych kosztów zakończonych prac rozwojowych poniesionych w ramach projektu, w momencie zaliczenia poszczególnych wydatków do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 4a pkt 3 ustawy o PDOP, według limitu i kategorii kosztów kwalifikowanych obowiązujących w roku zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe;
  • czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż wymienione koszty związane z przedmiotowymi pracami (w tym również koszty zakończonych prac rozwojowych) mogą być traktowane jako koszty kwalifikowane dla działalności B+R zgodnie z art. 18d ust. 2a oraz art.18d ust. 3 ustawy o PDOP i tym samym, w świetle art. 18d ust. 1 ustawy o CIT mogą one podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania w części nieobejmującej należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za czas choroby, urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, do których ma zastosowanie interpretacja ogólna Ministra Finansów z 13 lutego 2024 r. nr DD8.8203.1.2021 (Dz. Urz. Min. Fin. z 2024 r. poz.16) - jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie wskazać należy, że wydana interpretacja odnosi się ściśle do przedmiotu pytań. Inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, które nie zostały objęte pytaniami nie mogą być, zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji Podatkowej, rozpatrzone.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

W odniesieniu do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych wskazać należy, że rozstrzygnięcia w nich zawarte nie są wiążące dla organu. Interpretacje organów podatkowych dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw podatników, osadzonych w określonym stanie faktycznym lub zdarzeniu przyszłym i tylko w tych sprawach rozstrzygnięcia w każdej z nich zawarte są wiążące. Każdą sprawę organ jest zobowiązany rozpatrywać indywidualnie. Tym samym nie stanowią podstawy prawnej przy wydawaniu interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy Ordynacja podatkowa. Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i/lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), ul. (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935, dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.