Szpital prowadzi działalność leczniczą zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, a w ramach swoich zadań przygotowuje posiłki dla pacjentów oraz pra... - Interpretacja - null

ShutterStock

Czy dochody szpitala ze sprzedaży posiłków na zewnątrz mogą korzystać ze zwolnienia z CIT?

Temat interpretacji

Sprzedaż posiłków przez szpital a zwolnienie podatkowe

Szpital prowadzi działalność leczniczą zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, a w ramach swoich zadań przygotowuje posiłki dla pacjentów oraz pracowników w szpitalnej kuchni. W wyniku modernizacji zaplecza kuchennego oraz zatrudnienia dodatkowego personelu szpital zwiększył swoje możliwości produkcyjne i zdecydował się rozszerzyć działalność gastronomiczną, oferując posiłki na sprzedaż zarówno osobom prywatnym, jak i innym podmiotom gospodarczym.

W związku z tym, placówka medyczna zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy dochody ze sprzedaży posiłków na zewnątrz mogą korzystać ze zwolnienia z CIT na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W swoim stanowisku argumentowała, że dochody te, jako przeznaczone na realizację celów statutowych, w tym ochronę zdrowia, powinny być objęte zwolnieniem podatkowym, gdyż spełniają warunki określone w przepisach.

Stanowisko KIS: dochody korzystają ze zwolnienia z CIT

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że dochody szpitala ze sprzedaży posiłków na zewnątrz mogą korzystać ze zwolnienia z CIT.

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem, dochody uzyskane przez podmioty, których celem statutowym jest ochrona zdrowia, mogą być zwolnione z opodatkowania, o ile są przeznaczone i wydatkowane na cele statutowe, czyli w tym przypadku na ochronę zdrowia. Warunkiem zwolnienia jest także ścisła tożsamość celu statutowego z celem preferowanym w przepisie ustawy.

Następnie KIS podkreśliła, że przepisy o zwolnieniach podatkowych muszą być stosowane ściśle, co oznacza, że zwolnienie obejmuje tylko dochody przeznaczone bezpośrednio na statutowe cele wskazane w ustawie, takie jak ochrona zdrowia. Organ zaznaczył, że dochody z działalności gastronomicznej mogą korzystać ze zwolnienia, o ile są przeznaczone na finansowanie statutowych zadań związanych z ochroną zdrowia i ich wydatkowanie będzie zgodne z ustawą.

„Przenosząc zatem powyższe uregulowania prawne na grunt analizowanej sprawy, należy stwierdzić, że opisane w stanie faktycznym dochody uzyskane przez Państwa ze sprzedaży posiłków na zewnątrz przeznaczone na cele statutowe, czyli ochronę zdrowia mogą korzystać ze zwolnienia od opodatkowania w myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT” - podsumował dyrektor KIS.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 2 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.346.2024.1.BJ