Aport Działalności internetowej nie będzie skutkować po stronie Spółki powstaniem przychodu podatkowego, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o... - Interpretacja - null

ShutterStock

Aport Działalności internetowej nie będzie skutkować po stronie Spółki powstaniem przychodu podatkowego, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o... - Interpretacja - 0111-KDIB1-1.4010.352.2024.3.SH

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Aport Działalności internetowej nie będzie skutkować po stronie Spółki powstaniem przychodu podatkowego, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT z uwagi na wyłączenie z art. 12 ust. 4 pkt 25 lit. b

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 24 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia: 

   - czy transakcja wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci składników materialnych i niematerialnych, szczegółowo wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego, spełnia przesłanki do uznania jej dla celów podatkowych za transakcję zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1),

   - czy prawidłowe jest stanowisko, że w przypadku uznania stanowiska Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania Nr 1 (za prawidłowe - przypis organu), czynność prawna polegająca na wniesieniu wkładu niepieniężnego w postaci Działalności Spółki do Spółki Z nie będzie skutkowała powstaniem przychodu podatkowego po stronie Spółki, na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 25 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3).

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 września 2024 r. (data wpływu tego samego dnia).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest sp. z o.o. sp. k. (dalej jako: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) z siedzibą na terytorium Polski, a w związku z tym podlega obowiązkowi podatkowemu w od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania zgodnie z treścią art. 3 ust. 1 w  zw. z ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm.) (dalej jako: „ustawa o CIT”). Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w branży (…).

Komandytariuszami Spółki są wyłącznie osoby fizyczne, natomiast komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Główny przedmiot działalności Spółki, ujawniony w Krajowym Rejestrze Sądowym to: (…).

Spółka posiada dwa sklepy stacjonarne – (…). W związku z ilością sklepów, różnorodnością towarów oraz sprzedażą hurtową kontrola oraz prowadzenie firmy wiążę się z wysokim poziomem skomplikowania. Ponadto obecnie weryfikacja rentowności poszczególnych form sprzedaży (internetowa, hurtowa oraz stacjonarna) jest mocno utrudniona.

W przyszłości Wnioskodawca z uwagi na dynamiczny rozwój rynku e-commerce oraz wysokie marże planuje skupić się na sprzedaży internetowej, jednocześnie stopniowo rezygnując ze sprzedaży hurtowej, przy czym sprzedaż stacjonarna pozostanie bez zmian.

W związku z powyższym wspólnicy Spółki podjęli decyzję o rozdzieleniu działalności stacjonarnej oraz działalności internetowej oraz produkcyjnej poprzez przeniesienie jej do odrębnego podmiotu - spółka z o.o. (dalej jako: „Spółka Z”) w formie wkładu niepieniężnego.

W swojej działalności internetowej oraz hurtowej (winno być: produkcyjnej) Spółka wykorzystuje następujące składniki, które zamierza przenieść na odrębny podmiot (dalej jako „Działalność internetowa”):

1) Własność:

--        Ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów związanych z Działalnością produkcyjną, w tym następujące aktywa: 

- Jedna maszyna drukująca;

- Drukarka GTX;

- Dwie maszyny do impregnacji;

- Osiem komputerów stacjonarnych;

- Cztery prasy do koszulek;

- (…)

- (…)

- Drukarka OKI.

2)  Wierzytelności:

- Wierzytelności z umów handlowych oraz innych umów zawartych przez Spółkę z jej klientami/dostawcami;

- Umowy z usługodawcami:

- Usługi hostingowe;

- Usługi e-commerce.

- Umowy z pracownikami, w tym umowy zlecenia oraz umowy o dzieło.

- Należności, w tym:

- Z tytułu dostaw i usług o okresie spłaty do 12 miesięcy,

- Zobowiązania, w tym:

- Z tytułu dostaw i usług o okresie wymagalności do 12 miesięcy (opłaty za najem biura, media, dostawcy usług telekomunikacyjnych).

- Z tytułu podatków, dotacji, ubezpieczeń społecznych.

- Środki pieniężne zgromadzone na rachunku bankowym.

3) Majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne:

- (…)

4) Domeny internetowe:

- (…)

5) Księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej:

- Dokumentacja cyfrowa (kadry, kontrahenci) związana z ZCP;

- Archiwum dokumentacji papierowej (kadry, kontrahenci) związane z ZCP;

- Polisy;

- Certyfikaty.

Wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci ZCP do odrębnej Spółki Z będzie podyktowane wyłącznie uzasadnionymi celami gospodarczymi, ekonomicznymi i organizacyjnymi, a w szczególności będzie miało na celu wydzielenie całej dotychczasowej działalności internetowej do podmiotu powiązanego osobowo, a następnie reorganizację i w efekcie tego poprawę w wydzielonym podmiocie efektywności ekonomicznej tej działalności operacyjnej.

Planowane wyodrębnienie Działalności internetowej zostanie przeprowadzone na trzech płaszczyznach, tj. wyodrębnienie organizacyjne, wyodrębnienie finansowe oraz wyodrębnienie funkcjonalne.

Wyodrębnienie organizacyjne

Wyodrębnienie organizacyjne pozwala określić, czy dany zespół składników będzie mógł zostać oddzielony od wewnętrznej struktury przedsiębiorstwa Spółki i działać niezależnie, stanowiąc samodzielne przedsiębiorstwo w zakresie działalności internetowej oraz produkcyjnej.

Wyodrębnienie organizacyjne pozwala też wskazać, czy przenoszone składniki majątkowe pozwolą Spółce Z na dalsze działanie i prowadzenie działalności gospodarczej w sposób niezależny w zakresie działalności produkcyjnej oraz internetowej przy wykorzystaniu przenoszonych składników majątku.

Jak wskazano powyżej, zostaną wyodrębnione składniki majątkowe związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w obszarze produkcyjnym oraz internetowym. Składniki związane z tymi dwoma rodzajami działalności gospodarczej podlegają wewnętrznemu wyodrębnieniu w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Wobec tego, w wyniku planowanego przeniesienia składników majątku Spółka Z otrzymująca wyodrębnioną część przedsiębiorstwa Spółki, zostanie wyposażona we wszelkie niezbędne instrumenty, które pozwolą na natychmiastowe podjęcie niezależnej działalności gospodarczej.

Wyodrębnienie finansowe

Wyodrębnienie finansowe jest kolejnym wyznacznikiem określenia niezależności danego zespołu składników. Należy tutaj jednak wskazać, że nie oznacza to samodzielności finansowej w dosłownym znaczeniu ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności zobowiązań do danych wyodrębnionych składników. W ten sposób rozumie to Spółka, która dokonała takiego wyodrębnienia w swoich strukturach.

Spółka prowadzi swoją ewidencję księgową w sposób, który umożliwia wewnętrzne przyporządkowanie określonych składników majątkowych do osiąganych przychodów i kosztów, a także do zobowiązań i należności. Przy wykorzystaniu stworzonych na potrzeby wewnętrzne kont analitycznych Spółka jest w stanie wyodrębnić wśród uzyskiwanych przychodów oraz ponoszonych kosztów tę część przychodów i kosztów, która przypada na Działalność internetową. Zatem w momencie wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci Działalności internetowej wszystkie elementy majątku będą mogły zostać wyodrębnione finansowo.

Wyodrębnienie funkcjonalne

Spółka Z tytułem wkładu niepieniężnego uzyska składniki majątkowe, które pozwolą jej na prowadzenie własnej działalności gospodarczej zorientowanej na działalność internetową/produkcyjną. Zespół tych składników pozwoli jej na natychmiastowe podjęcie tej działalności bez konieczności angażowania własnych dodatkowych środków. Spółka Z nie będzie zobowiązana do angażowania dodatkowych środków celu kontynuacji prowadzonej dotychczas działalności, gdyż pozostające składniki majątkowe pozwolą na nieprzerwane jej prowadzenie.

Przy zachowaniu spójności przenoszonych składników majątkowych, wyodrębnionych ze Spółki, które pozwolą na swobodne prowadzenie działalności, dla Spółki Z możliwym będzie uznanie, że stanowią one zespół składników pozostających ze sobą we wzajemnych relacjach.

Przeprowadzenie opisanej wyżej reorganizacji umożliwi Wnioskodawcy oraz Spółce Z przejrzyste wyodrębnienie poszczególnych segmentów działalności. Wnioskodawca nie będzie prowadził już działalności związanej z produkcją oraz sprzedażą internetową. Segment ten w całości przejmie Spółka Z.

Wnioskodawca oświadcza, że do wyodrębnionej części majątku przedsiębiorstwa, która będzie przedmiotem transakcji są przypisani również pracownicy i zbycie ww. części majątku będzie wiązało się z tzw. „przejściem zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę” w myśl art. 231 ust. 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 1465 ze zm.)  Na bazie nabytego zespołu składników (zespół składników materialnych i niematerialnych wydzielonych z przedsiębiorstwa), Spółka Z będzie kontynuowała działalność gospodarczą dotychczas prowadzoną przez Wnioskodawcę przy wykorzystaniu tego zespołu składników. Wniesienie wkładu niepieniężnego zostanie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a głównym lub jednym z głównych celów wniesienia składników majątkowych przez Wnioskodawcę do Spółki Z nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Spółka Z przyjmie dla celów podatkowych składniki będące przedmiotem aportu w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego ten wkład (tj. Wnioskodawcy).

W uzupełnieniu wniosku z 2 września 2024 r., doprecyzowując opis zdarzenie przyszłego i odpowiadając na zadane pytania wskazali Państwo m.in., że:

   - stanowisko Wnioskodawcy odnosi się do braku powstania przychodu w kontekście oceny przedmiotu wniesionego wkładu niepieniężnego opisanego we wniosku do „Spółki Z”, jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

   - przedmiotem działalności Spółki, która będzie podlegać przeniesieniu w formie wkładu niepieniężnego na odrębny podmiot „Spółkę Z” będzie działalność internetowa oraz produkcyjna,

   - zarówno działalność internetowa oraz produkcyjna przenoszona w formie wkładu niepieniężnego będzie stanowić na dzień transakcji zespół składników, który mógłby funkcjonować jako odrębny podmiot samodzielnie realizujący określone zadania gospodarcze,

   - pomimo braku formalnego wyodrębnienia organizacyjnego przenoszonej „Działalności internetowej” oraz produkcyjnej będą one wyodrębnione w Spółce w sposób faktyczny, a składniki majątkowe i zasoby personalne mają cechy zorganizowania (tworzą zespół przeznaczony do wspólnego działania w  określonym zakresie).

Pytania

 1. Czy transakcja wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci składników materialnych i niematerialnych, szczegółowo wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego, spełnia przesłanki do uznania jej dla celów podatkowych za transakcję zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy CIT? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

 2. Czy prawidłowe jest stanowisko, że w przypadku uznania stanowiska Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania numer 1 (za prawidłowe – przypis organu), czynność prawna polegająca na wniesieniu wkładu niepieniężnego w postaci Działalności produkcyjnej i internetowej Spółki do Spółki Z nie będzie skutkowała powstaniem przychodu podatkowego po stronie Spółki, na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 25 lit. b ustawy CIT? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3)

Państwa stanowisko w sprawie

Ad 1

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 1

W opinii Wnioskodawcy, opisana w zdarzeniu przyszłym działalność internetowa oraz produkcyjna, jaka ma zostać przeniesiona do Spółki Z w ramach wkładu niepieniężnego oraz związane z tą działalnością składniki materialne i niematerialne będzie stanowić dla celów ustalenia skutków podatkowych zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

Ad 2

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 3

Zdaniem Wnioskodawcy aport Działalności internetowej nie będzie skutkować po stronie Spółki powstaniem przychodu podatkowego, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT z uwagi na regulację art. 12 ust. 4 pkt 25 lit. b, która znajdzie zastosowanie w niniejszym przypadku.

Uzasadnienie własnego stanowiska w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 1 (…)

Zgodnie z treścią art. 4a pkt 4 ustawy o CIT (…), przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Z przytoczonej definicji wynika, że za wystarczającą przesłankę uznania danych składników materialnych i niematerialnych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej również jako: „ZCP”) jest istnienie zorganizowanego zespołu składników materialnych i niematerialnych, które umożliwią nabywcy kontynuowanie działalności gospodarczej w niezmienionym zakresie (potencjał do działania gospodarczego). ZCP musi zatem stanowić na tyle zorganizowany zbiór praw, obowiązków i rzeczy, że jest zdolny do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu.

Jednocześnie wskazać należy, że aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako ZCP, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Powyższe potwierdził m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 21 sierpnia 2020 r., Znak: 0114-KDIP2-1.4010.371.2020.1.JF: „Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego”.

Podobnie uznał również Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 21 sierpnia 2020 r., Znak: 0114-KDIP4-3.4012.177.2020.7.RK: „(...) zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość)”.

Tym samym, za przesłanki uznania, że transakcja dotyczy ZCP przyjmuje się, że:

1) istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych;

2) zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;

3) składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;

4) zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące wyżej wymienione zadania gospodarcze.

W konsekwencji, w odniesieniu do przedstawionej powyżej definicji, na gruncie ustaw podatkowych, należy stwierdzić, że ZCP to wyodrębniony w strukturze przedsiębiorstwa zorganizowany pod względem organizacyjnym, finansowym i funkcjonalnym zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, a składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych, a ich zespół mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze, przy czym:

   - wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa występuje w strukturze organizacyjnej firmy jako dział, oddział, wydział, czy też zakład. Przez wyodrębnienie organizacyjne rozumiane jest wyodrębnienie części składników majątkowych i niemajątkowych w wewnętrznej strukturze przedsiębiorstwa, przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.

Zatem jest to wyodrębniona organizacyjnie część przedsiębiorstwa, która będzie mogła stanowić niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące zadania gospodarcze;

Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego zostały wyodrębnione składniki majątkowe związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w obszarze działalności produkcyjnej oraz internetowej. Składniki związane z tymi dwoma rodzajami działalności gospodarczej podlegają wewnętrznemu wyodrębnieniu w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Wobec tego, w wyniku planowanego przeniesienia składników majątku Spółka Z otrzymująca wyodrębnioną część przedsiębiorstwa Spółki, zostanie wyposażona we wszelkie niezbędne instrumenty, które pozwolą na natychmiastowe podjęcie niezależnej działalności gospodarczej.

    - wyodrębnienie funkcjonalne to kryterium, należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych, które sprowadza się do ustalenia, czy wyodrębniona organizacyjnie całość jest w stanie przejąć zadania oraz samodzielnie funkcjonować na rynku. Przesłanką wyodrębnienia funkcjonalnego może być np. posiadanie własnej grupy odbiorców bądź kontrahentów, z którymi istnieją bezpośrednie relacje. Kryterium wyodrębnienia funkcjonalnego sprowadza się do ustalenia, czy wyodrębniona organizacyjnie całość jest w stanie samodzielnie funkcjonować na rynku.

Zatem, aby część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy;

Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego Spółka Z tytułem wkładu niepieniężnego uzyska składniki majątkowe, które pozwolą jej na prowadzenie własnej działalności gospodarczej zorientowanej na działalność internetową/produkcyjną. Zespół tych składników pozwoli jej na natychmiastowe podjęcie tej działalności bez konieczności angażowania własnych dodatkowych środków. Spółka Z nie będzie zobowiązana do angażowania dodatkowych środków celu kontynuacji prowadzonej dotychczas działalności, gdyż pozostające składniki majątkowe pozwolą na nieprzerwane jej prowadzenie.

Przy zachowaniu spójności przenoszonych składników majątkowych, wyodrębnionych ze Spółki, które pozwolą na swobodne prowadzenie działalności, dla Spółki Z możliwym będzie uznanie, że stanowią one zespół składników pozostających ze sobą we wzajemnych relacjach.

Przeprowadzenie opisanej wyżej reorganizacji umożliwi Wnioskodawcy oraz Spółce Z przejrzyste wyodrębnienie poszczególnych segmentów działalności. Wnioskodawca nie będzie prowadził już działalności związanej z produkcją oraz działalnością internetową. Segment ten w całości przejmie Spółka.

    - wyodrębnienie finansowe oznacza, że w strukturze przedsiębiorstwa możliwe jest oddzielenie finansów firmy od jej wyodrębnionej części, tj. nie ma problemu z przyporządkowaniem przychodów, kosztów, zobowiązań, jak i należności do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a zatem możliwe jest oddzielenie finansów przedsiębiorstwa od finansów jego zorganizowanej części.

Spółka prowadzi swoją ewidencję księgową w sposób, który umożliwia wewnętrzne przyporządkowanie określonych składników majątkowych do osiąganych przychodów i kosztów, a także do zobowiązań i należności. Przy wykorzystaniu stworzonych na potrzeby wewnętrzne kont analitycznych Spółka jest w stanie wyodrębnić wśród uzyskiwanych przychodów oraz ponoszonych kosztów tę część przychodów i kosztów, która przypada na Działalność internetową.

Zatem w momencie wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci Działalności internetowej oraz produkcyjnej wszystkie elementy majątku będą mogły zostać wyodrębnione finansowo.

Ponadto na gruncie prawa podatkowego wymienia się również takie cechy zorganizowanej części przedsiębiorstwa, jak:

    - zapewnienie wszystkich składników majątkowych i niemajątkowych (w tym: pracowników oraz pozwoleń i koncesji) koniecznych do prowadzenia działalności;

    - zachowanie ciągłości (kontynuacji) działalności bez przestojów z powodu np. konieczności dodatkowych zakupów środków trwałych, czy dostosowania maszyn i urządzeń;

    - wszelkie elementy potrzebne do prowadzenia działalności ZCP będzie w stanie zapewnić sobie we własnym zakresie lub też na podstawie umowy z podmiotem, z którego została wydzielona w zakresie kadr, BHP, usług informatycznych i finansowych, i in.

Jak przykładowo stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 17 lutego 2017 r. (Znak: 1462-IPPP3.4512.79.2017.1.RD): „(...) aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym”.

Niemniej jednak, należy brać pod uwagę, że zdolność wydzielonej części organizacji do samodzielnego funkcjonowania nie powinna być rozumiana jako pełna niezależność od pozostałej części przedsiębiorstwa i samowystarczalność. Należy bowiem wskazać, iż z praktyki gospodarczej wynika, że wiele funkcji jest scentralizowanych w ramach przedsiębiorstwa (np. księgowość, kadry, ochrony mienia itp.) i nie byłoby zasadne ich dublowanie (choćby z ekonomicznego punktu widzenia) dla potrzeb samego zorganizowania ZCP.

Kluczowe zatem w kontekście oceny prawnej pojęcia ZCP na gruncie art. 4a pkt 3 ustawy o CIT jest (…):

 1) organizacyjne powiązanie pomiędzy składnikami majątku, które łączy te składniki w kompleks wzajemnie się uzupełniających i współgrających elementów tworzących organizacyjną całość;

 2) funkcjonalne powiązanie pomiędzy składnikami majątku wyrażające się w zdolności składników majątku do realizowania określonych zadań gospodarczych przy ich wykorzystaniu.

Powyższe stanowisko zostało wyrażone również przez Naczelny Sąd Administracyjny m.in. w: wyroku z dnia 6 września 2017 r., o sygn. II FSK 2095/15 „Okolicznością determinującą możliwość uznania określonego zespołu składników niematerialnych i materialnych za przedsiębiorstwo jest takie ich zorganizowanie, aby wspomniany zespół mógł służyć do prowadzenia działalności gospodarczej (...) Przedsiębiorstwo nie jest jedynie sumą składników niematerialnych i materialnych wchodzących w jego skład, lecz pewnym samoistnym dobrem o wartości majątkowej. (…) Dopiero czynnik organizacyjny, oparty na kryterium funkcjonalności i celowości zestawienia składników, pozwala uznać ten zespół za przedsiębiorstwo.

W opinii Wnioskodawcy, przenoszone składniki materialne i niematerialne w tym zobowiązania z zawartych umów handlowych, a także czynnik ludzki (umowy z pracownikami, ze zleceniobiorcami oraz podwykonawcami) są ze sobą funkcjonalnie i organizacyjnie powiązane umożliwiając tym samym kontynuowanie dotychczasowej działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę Z bez potrzeby podejmowania dodatkowych czynności.

Kolejną istotną kwestią jest konieczność przekazania pracowników związanych z daną masą majątkową. Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących ZCP, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza. W sytuacji, gdy pracownicy przedsiębiorstwa są związani z jego częścią, to dla spełnienia kryterium organizacyjnego, koniecznym jest również, aby podążali oni w ślad za wnoszoną do nowego podmiotu gospodarczego, masą majątkową.

Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego w wyniku transakcji wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci działalności Internetowej oraz produkcyjnej do Spółki Z przejdą dotychczasowi pracownicy, podwykonawcy i zleceniobiorcy związani z tym segmentem działalności gospodarczej Spółki.

W związku z powyższym w opinii Wnioskodawcy działalność internetowa oraz produkcyjna będzie stanowić ZCP w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT (…).

Ad 2

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 3

Wkład niepieniężny regulowany jest przez Kodeks spółek handlowych. Stosownie do postanowień art. 158 § 1 KSH, jeżeli wkładem do spółki w celu pokrycia udziału ma być w całości albo w części wkład niepieniężny (aport), umowa spółki powinna szczegółowo określać przedmiot tego wkładu oraz osobę wspólnika wnoszącego aport, jak również liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów.

Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych spółki wnoszącej wkład niepieniężny regulują przepisy ustawy o CIT. W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o CIT, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód. Jednocześnie, jak stanowi art. 7 ust. 2, dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11 i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Na podstawie art. 7b ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z tytułu wniesienia do osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, wkładu niepieniężnego.

Powołany przepis należy jednak rozpatrywać w związku z art. 12 ustawy o CIT, który reguluje powstanie ewentualnego przychodu.

Zgodnie z treścią art. 12 ust. 4 pkt 25 lit. b ustawy o CIT do przychodów nie zalicza się wartości, o której mowa w ust. 1 pkt 7, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego do spółki albo spółdzielni jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, oraz spółka lub spółdzielnia otrzymująca wkład przyjęła dla celów podatkowych składniki wchodzące w skład tego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego ten wkład.

W świetle art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT przychodem z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego jest wartość wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określona w innym dokumencie o podobnym charakterze - w przypadku wniesienia do spółki albo spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, przychodem jest wartość rynkowa takiego wkładu określona na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 14 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

Wskazany powyżej przepis ogólny reguluje skutki podatkowe wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej. Zgodnie z jego literalnym brzmieniem po stronie wnoszącego wkład niepieniężny powstaje przychód podatkowy w wysokości wartości wkładu określonej w umowie spółki bądź innym dokumencie o podobnym charakterze nie niższym od wartości rynkowej tego wkładu. Jednocześnie ustawodawca w treści art. 12 ust. 4 pkt 25 lit. b ustawy o CIT uregulował szczególny przypadek, w którym przychód podatkowy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT nie wystąpi pod warunkiem, że przedmiotem wkładu niepieniężnego jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, a podmiot otrzymujący aport przyjmie dla celów podatkowych składniki otrzymywanego majątku w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego ten wkład.

W konsekwencji wystąpienie przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT, uzależnione jest od tego czy przedmiotem wkładu niepieniężnego jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, a nabywca przyjął wartość przenoszonych składników majątkowych z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego aport.

Zgodnie ze stanowiskiem przedstawionym przez Wnioskodawcę do pytania oznaczonego we wniosku jako Nr 1, przedmiot wniesionego wkładu niepieniężnego należy uznać za przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 4a pkt 3 (winno być: za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4) ustawy o CIT.

Zatem, zdaniem Wnioskodawcy aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie będzie skutkować po stronie Spółki powstaniem przychodu podatkowego, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT z uwagi na regulację art. 12 ust. 4 pkt 25 lit b, która znajdzie zastosowanie w niniejszym przypadku.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 1 i Nr 3 jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”),

przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Przepisy art. 12 ust. 1 ustawy o CIT, nie definiują pojęcia przychodu, jednak zawarty w nich otwarty katalog przykładowych rodzajów przysporzeń stanowiących przychody pozwala na przyjęcie, że za przychody uznaje się przysporzenia o charakterze definitywnym (trwałe i bezzwrotne), które skutkują zwiększeniem aktywów lub zmniejszeniem pasywów podatnika, a nie zostały wyłączone na mocy przepisów art. 12 ust. 4 ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT,

przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności wartość wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określona w innym dokumencie o podobnym charakterze - w przypadku wniesienia do spółki albo spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, przychodem jest wartość rynkowa takiego wkładu określona na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 14 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

Ustawodawca przewidział jednak wyjątki dla rozpoznania przychodu podatkowego z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego.

I tak, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 25 ustawy o CIT,

do przychodów nie zalicza się wartości, o której mowa w ust. 1 pkt 7, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego do:

 a) spółki kapitałowej jest komercjalizowana własność intelektualna wniesiona przez podmiot komercjalizujący,

 b) spółki albo spółdzielni jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, oraz spółka lub spółdzielnia otrzymująca wkład przyjęła dla celów podatkowych składniki wchodzące w skład tego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego ten wkład.

Przy czym, w art. 12 ust. 13 ustawy o CIT, zawarto zastrzeżenie, że:

przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Z kolei w myśl art. 12 ust. 14 ustawy o CIT,

jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

W myśl natomiast art. 12 ust. 15 ustawy o CIT,

przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b mają zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami, o których mowa w:

 1) art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek lub podmiotów mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo

 2) art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo

 3) art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.

Natomiast, zgodnie z art. 12 ust. 16 ustawy o CIT,

przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d stosuje się odpowiednio do podmiotów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy.

Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o CIT,

ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa – oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W rozumieniu powyższej regulacji prawnej, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, spełniać powinien następujące warunki:

- musi istnieć zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,

- zespół ten powinien być organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

- składniki przedsiębiorstwa przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

- zespół składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące wskazane zadania.

Zatem, nie wystarczy zorganizowanie jakiejkolwiek masy majątkowej, ale musi ona odznaczać się odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza.

Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Zatem, samo nazwanie jednostki wewnętrznej określonym mianem nie zapewnia wyodrębnienia organizacyjnego, jeżeli nie podąża za tym autonomia decyzyjna, wyposażenie majątkowe i zarządzanie zespołem pracowniczym. Ważne jest przypisanie jednostce uprawnień skutkujących samodzielnym prowadzeniem działalności „widocznym z zewnątrz”. Oznacza to, że wyodrębnienie musi wynikać z określonych decyzji statutowych (zarządczych itp.), które formalnie nadają jednostce wewnętrznej uprawnienia uzasadniające jej wydzielenie organizacyjne.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Natomiast, wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Tę ostatnią przesłankę rozumie się zazwyczaj jako potencjalną zdolność (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego i to jeszcze w ramach istniejącego przedsiębiorstwa. Winno ono mieć również zdolność zaistnienia jako niezależne przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 i 552 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.).

Wskazać należy, że dla uznania, że zbywana część przedsiębiorstwa stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, istotne znaczenie ma ocena, czy ta zbywana część jest zdolna do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej. Oznacza to, że zespół składników materialnych i niematerialnych pozwala z uwagi na swoje zorganizowanie, infrastrukturę, itp., na prowadzenie określonej działalności gospodarczej. Podkreśla się przy tym, że możliwość stanowienia przez ten zespół składników niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze, powinna mieć wymiar rzeczywisty, a nie jedynie potencjalny. Oznacza to, że majątek ten powinien stanowić już u wnoszącego aport zorganizowany zespół składników gotowy realizować określone zadania gospodarcze jako samodzielne przedsiębiorstwo, a po wniesieniu aportu powinno być możliwe kontynuowanie działalności gospodarczej przez nabywcę przedsiębiorstwa.

Analizując, czy określone składniki majątkowe stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa, zawsze należy wziąć pod uwagę profil działalności danego przedsiębiorcy, warunki rynkowe oraz specyfikę danej branży. Nie można zatem wyznaczyć szczegółowego katalogu warunków koniecznych do spełnienia, aby można było mówić o istnieniu zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Prawidłowa klasyfikacja przedmiotu transakcji, tj. zorganizowana część przedsiębiorstwa lub poszczególne składniki majątkowe - ma decydujące znaczenie dla prawidłowego ustalenia skutków podatkowych transakcji.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki będące we wzajemnych relacjach takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy, których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Przesłanki takiego wyodrębnienia są spełnione w sytuacji organizacyjnego wyodrębnienia w wewnętrznej strukturze przedsiębiorstwa oraz ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w sposób pozwalający na przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych z tą częścią przedsiębiorstwa.

Jak przyjmuje się w praktyce organów podatkowych, konkretny zespół składników materialnych i niematerialnych powinien odznaczać się gospodarczą samodzielnością już w momencie jego zbycia. Oznacza to, że na dokonanie oceny czy dane aktywa spełniają definicję ZCP nie mogą mieć wpływu żadne czynniki zależne od nabywcy. Samo wydzielenie składników majątkowych na płaszczyźnie organizacyjnej nie jest warunkiem wystarczającym do uznania, że nastąpiło wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Przedmiotem Państwa pierwszej wątpliwości jest ustalenie, czy transakcja wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci składników materialnych i niematerialnych, szczegółowo wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego, spełnia przesłanki do uznania jej dla celów podatkowych za transakcję zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy CIT? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Odnosząc powyższe na grunt niniejszej sprawy i powyższej wątpliwości, stwierdzić należy, że planowany aport zespołu składników majątkowych i niemajątkowych przez Wnioskodawcę do odrębnego podmiotu – Spółki Z, w postaci działalności internetowej oraz produkcyjnej, tj. „Działalności internetowej”, będzie spełniał definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa, zawartą w art. 4 pkt 4 ustawy o CIT.

Jak wynika z opisu sprawy i uzupełnienia wniosku, podjęli Państwo decyzję o rozdzieleniu działalności stacjonarnej oraz działalności internetowej oraz produkcyjnej poprzez przeniesienie jej do odrębnego podmiotu – „Spółki Z” w formie wkładu niepieniężnego.

Składniki wykorzystywane przez Państwa Spółkę, które zamierzają Państwo przenieść na odrębny podmiot jako „Działalność internetowa” to:

1) Własność:

     - (…)

2) Wierzytelności:

- Wierzytelności z umów handlowych oraz innych umów zawartych przez Spółkę z jej klientami/dostawcami;

- Umowy z usługodawcami:

- Usługi hostingowe;

- Usługi e-commerce.

- Umowy z pracownikami, w tym umowy zlecenia oraz umowy o dzieło.

- Należności, w tym:

      - Z tytułu dostaw i usług o okresie spłaty do 12 miesięcy,

Zobowiązania, w tym:

      - Z tytułu dostaw i usług o okresie wymagalności do 12 miesięcy (opłaty za najem biura, media, dostawcy usług telekomunikacyjnych).

      - Z tytułu podatków, dotacji, ubezpieczeń społecznych.

- Środki pieniężne zgromadzone na rachunku bankowym.

3) Majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne:

- (…)

4) Domeny internetowe:

- (…)

5) Księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej:

- Dokumentacja cyfrowa (kadry, kontrahenci) związana z ZCP;

- Archiwum dokumentacji papierowej (kadry, kontrahenci) związane z ZCP;

- Polisy;

- Certyfikaty.

Zgodnie z przedstawionym opisem zdarzenia przyszłego planowane wyodrębnienie „Działalności internetowej” zostanie przeprowadzone na trzech płaszczyznach tj.:

- organizacyjnej:

Zostaną wyodrębnione składniki majątkowe związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w obszarze produkcyjnym oraz internetowym. Składniki związane z tymi dwoma rodzajami działalności gospodarczej podlegają wewnętrznemu wyodrębnieniu w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

W wyniku planowanego przeniesienia składników majątku Spółka Z otrzymująca wyodrębnioną część przedsiębiorstwa Spółki, zostanie wyposażona we wszelkie niezbędne instrumenty, które pozwolą na natychmiastowe podjęcie niezależnej działalności gospodarczej.

Zarówno działalność internetowa oraz produkcyjna przenoszona w formie wkładu niepieniężnego będzie stanowić na dzień transakcji zespół składników, który mógłby funkcjonować jako odrębny podmiot samodzielnie realizujący określone zadania gospodarcze.

Pomimo braku formalnego wyodrębnienia organizacyjnego przenoszonej „Działalności internetowej” oraz produkcyjnej będą one wyodrębnione w Spółce w sposób faktyczny, a składniki majątkowe i zasoby personalne mają cechy zorganizowania (tworzą zespół przeznaczony do wspólnego działania w określonym zakresie).

- finansowej:

Państwa Spółka prowadzi swoją ewidencję księgową w sposób, który umożliwia wewnętrzne przyporządkowanie określonych składników majątkowych do osiąganych przychodów i kosztów, a także do zobowiązań i należności. Przy wykorzystaniu stworzonych na potrzeby wewnętrzne kont analitycznych Państwa Spółka jest w stanie wyodrębnić wśród uzyskiwanych przychodów oraz ponoszonych kosztów tę część przychodów i kosztów, która przypada na Działalność internetową. Zatem w momencie wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci Działalności internetowej wszystkie elementy majątku będą mogły zostać wyodrębnione finansowo.

- funkcjonalnej:

Spółka Z tytułem wkładu niepieniężnego uzyska składniki majątkowe, które pozwolą jej na prowadzenie własnej działalności gospodarczej zorientowanej na działalność internetową/produkcyjną. Zespół tych składników pozwoli jej na natychmiastowe podjęcie tej działalności bez konieczności angażowania własnych dodatkowych środków. Spółka Z nie będzie zobowiązana do angażowania dodatkowych środków w celu kontynuacji prowadzonej dotychczas działalności, gdyż  otrzymane składniki majątkowe pozwolą na nieprzerwane jej prowadzenie.

Przy zachowaniu spójności przenoszonych składników majątkowych, wyodrębnionych ze Spółki, które pozwolą na swobodne prowadzenie działalności, dla Spółki Z możliwym będzie uznanie, że stanowią one zespół składników pozostających ze sobą we wzajemnych relacjach.

Wskazali Państwo, że przeprowadzenie wyżej opisanej reorganizacji umożliwi Państwu oraz Spółce Z przejrzyste wyodrębnienie poszczególnych segmentów działalności. Państwa Spółka nie będzie prowadziła już działalności związanej z produkcją oraz sprzedażą internetową. Segment ten w całości przejmie Spółka Z.

Oświadczyli Państwo, że do wyodrębnionej części majątku przedsiębiorstwa, która będzie przedmiotem transakcji są przypisani również pracownicy i zbycie ww. części majątku będzie wiązało się z tzw. „przejściem zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę” w myśl art. 231 ust. 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t. j. Dz.U. z 2023 r., poz. 1465).

Wskazali Państwo również, że na bazie nabytego zespołu składników (zespół składników materialnych i niematerialnych wydzielonych z przedsiębiorstwa), Spółka Z będzie kontynuowała działalność gospodarczą dotychczas prowadzoną przez Wnioskodawcę przy wykorzystaniu tego zespołu składników.

Dla uznania, że zbywana część przedsiębiorstwa stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, istotne znaczenie ma ocena, czy ta zbywana część jest zdolna do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej. Oznacza to, że zespół składników materialnych i niematerialnych pozwala z uwagi na swoje zorganizowanie, infrastrukturę, itp., na prowadzenie określonej działalności gospodarczej. Podkreśla się przy tym, że możliwość stanowienia przez ten zespół składników niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze, powinna mieć wymiar rzeczywisty, a nie jedynie potencjalny. Oznacza to, że majątek ten powinien stanowić już u Państwa zorganizowany zespół składników gotowy realizować określone zadania gospodarcze jako samodzielne przedsiębiorstwo, a po aporcie powinno być możliwe kontynuowanie działalności gospodarczej przez Spółkę Z w oparciu o przejęte składniki.

Zatem, mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, że składniki majątkowe  i niemajątkowe składające się na „Działalność internetową”, które zamierzacie Państwo przenieść do odrębnego podmiotu „Spółki Z” w formie wkładu niepieniężnego będą wyodrębnione przez Państwa w istniejącym przedsiębiorstwie na płaszczyźnie:

   - organizacyjnej,

   - funkcjonalnej,

   - finansowej, oraz

   - na bazie nabytego zespołu składników (zespół składników materialnych i niematerialnych wydzielonych z przedsiębiorstwa), Spółka Z będzie kontynuowała działalność gospodarczą dotychczas prowadzoną przez Wnioskodawcę przy wykorzystaniu tego zespołu składników.

W związku z powyższym, składniki majątkowe i niemajątkowe w postaci Działalności internetowej, mające być przedmiotem aportu przez Wnioskodawcę do Spółki Z, stanowić będą zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 1 jest prawidłowe.

Odnosząc się natomiast do Państwa drugiej wątpliwości w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych i oceny Państwa stanowiska w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 3, dotyczącego ustalenia czy prawidłowe jest stanowisko, że w przypadku uznania stanowiska Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania oznaczonego we wniosku Nr 1, czynność prawna polegająca na wniesieniu wkładu niepieniężnego w postaci Działalności produkcyjnej i internetowej (Działalności internetowej) Spółki do Spółki Z nie będzie skutkowała powstaniem przychodu podatkowego po stronie Spółki, na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 25 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zauważyć należy, że skoro wskazane w opisie zdarzenia przyszłego składniki majątku będą tworzyły zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, i to one będą przedmiotem aportu, a Nabywca (Spółka Z) do którego zostanie wniesiona Działalność produkcyjna i  internetowa (Działalność internetowa) (zorganizowana część przedsiębiorstwa) przyjmie dla celów podatkowych składniki będące przedmiotem aportu w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego ten wkład (tj. Wnioskodawcy), to zgodnie z brzmieniem powołanego wyżej art. 12 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 25 lit. b ustawy o CIT, planowany aport ww. zespołu składników materialnych i niematerialnych nie będzie dla Państwa stanowił przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem CIT.

Zatem, czynność prawna polegająca na wniesieniu wkładu niepieniężnego w postaci Działalności produkcyjnej i internetowej (Działalności internetowej) Wnioskodawcy do Spółki Z nie będzie skutkowała powstaniem przychodu podatkowego po stronie Spółki, na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 25 lit. b ustawy CIT.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 3 jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy wyłącznie podatku dochodowego od osób prawnych, tj. pytania oznaczonego we wniosku Nr 1 oraz pytania oznaczonego we wniosku Nr 3.

W zakresie podatku od towarów i usług pytania oznaczonego we wniosku Nr 2 zostało/zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanego przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zauważyć należy, że zbadanie przesłanek i celów dokonywanego wniesienia do spółki aportu jest w pełni możliwe dopiero w ramach ewentualnego postępowania kontrolnego lub podatkowego. Tym samym stwierdzenie, że wniesienie wkładu niepieniężnego zostanie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a głównym lub jednym z głównych celów wniesienia składników majątkowych przez Wnioskodawcę do Spółki Z nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, nie może podlegać ocenie organu, w trybie i na zasadach przewidzianych dla instytucji interpretacji indywidualnej. Z tego też względu powyższą informację przyjęto jako niepodlegający weryfikacji przez organ interpretacyjny element opisu zdarzenia przyszłego.

Niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie ustalony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Odnosząc się do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych oraz wyroków sądów administracyjnych należy stwierdzić, iż zostały one wydane w indywidualnych sprawach podmiotów, które o ich wydanie wystąpiły, zatem nie są one wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  - Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

  - Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  - Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

   - w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

   - w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).