Czy przedstawiona w stanie faktycznym działalność Wnioskodawcy w zakresie opracowywania nowych i ulepszonych produktów w zakresie pkt I - VI spełnia d... - Interpretacja - 0111-KDIB1-3.4010.450.2022.10.JG

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 10 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.450.2022.10.JG

Temat interpretacji

Czy przedstawiona w stanie faktycznym działalność Wnioskodawcy w zakresie opracowywania nowych i ulepszonych produktów w zakresie pkt I - VI spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, która uprawnia Spółkę do zastosowania ulgi określonej w art. 18d ustawy o CIT?

Interpretacja indywidualna po wyroku sądu – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

1)ponownie rozpatruję sprawę Państwa wniosku z 14 czerwca 2022 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy ePUAP tego samego dnia) uzupełnionego 6 września 2022 r. – uwzględniam przy tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 16 listopada 2023 r., sygn. akt I SA/Wr 88/23 i

2)stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy przedstawiona w stanie faktycznym działalność Wnioskodawcy w zakresie opracowywania nowych i ulepszonych produktów w zakresie pkt I - VI spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, która uprawnia Spółkę do zastosowania ulgi określonej w art. 18d ustawy o CIT – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

W dniu 14 czerwca 2022 r. za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął do tut. Organu wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy przedstawiona w stanie faktycznym działalność Wnioskodawcy w zakresie opracowywania nowych i ulepszonych produktów w zakresie pkt I - VI spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, która uprawnia Spółkę do zastosowania ulgi określonej w art. 18d ustawy o CIT.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – 6 września 2022 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

A.Opis działalności Spółki:

Wnioskodawca (dalej także jako: „Spółka” lub „X”) jest spółką akcyjną, mającą siedzibę na terytorium Polski i opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, tj. zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”). Spółka jest założycielem działającej na (…) materiałów do druku Grupy X. Na (…).

Grupa X oferuje użytkownikom (…) materiały do (...) i (…) usługi szkoleniowe i serwisowe, a także zapewnia odbiór i (…) pozbycie się (...) w postaci zużytych (…).

Spółka jest producentem dwóch (...) do (...):

-marka X to produkty klasy (…) producentów sprzętu;

-marka (...) to produkty w klasie (…), gwarantujące dobrą jakość w dobrej cenie. Grupa X to (…), której zarządzanie opiera się na (…).

Spółka posiada (…) System Zarządzania Jakością, jest certyfikowana nieprzerwanie od (…) r. i posiada najbardziej kompleksowy z punktu widzenia klienta zakres certyfikacji, obejmującym najistotniejsze aspekty działalności, tj.: (…).

X w ramach swojej działalności skupia się na projektach, które wzmocnią jej ofertę i pozycję na rynku w zakresie sprzedaży (...) i usług związanych z zarządzaniem (...). Spółka wprowadza także nową linię produktową, stanowiącą (…).

Podsumowując, zgodnie z przyjętą strategią działania, by móc tworzyć najlepsze produkty, Spółka łączy doświadczenie z nowoczesnymi technologiami. Dodatkowo, w celu zaspokajania rosnących potrzeb konsumentów Wnioskodawca nieustannie rozwija swoją ofertę produktową.

W związku z powyższymi działaniami, Spółka ponosi szereg kosztów związanych z rozwojem nowych produktów, które stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o CIT.

B.Działalność badawczo-rozwojowa:

Spółka w ramach podstawowej działalności realizuje działalność ukierunkowaną na rozwój nowych produktów. Działalność ta związana jest w szczególności z systematycznym rozwijaniem oferty produktowej, związanej z wprowadzaniem zmian i ulepszeń do istniejących produktów oraz z projektowaniem i tworzeniem nowych produktów.

Zakres prowadzonych prac nad nowymi i/lub ulepszonymi produktami wynika przede wszystkim z ciągłego śledzenia preferencji i oczekiwań klientów (…), a także bacznej obserwacji trendów rynkowych i z własnych analiz jak ulepszać ofertę rynkową w szczególności pod kątem parametrów, wydajności, kosztów produkcji, etc.

Wyniki prowadzonej przez Spółkę działalności o charakterze rozwojowym przyczyniają się do rozszerzania asortymentu oferowanego przez nią, co jest głównym źródłem przewagi konkurencyjnej i budowania marki rozpoznawalnej w dynamicznie zmieniającej się branży. W celu realizacji strategii ciągłego rozwoju produktów, Spółka angażuje odpowiednie zasoby oraz nabywa i wykorzystuje nabytą wiedzę.

W związku z powyższym, w ramach struktury Spółki, wyodrębniono dedykowany Dział Badawczo - Rozwojowy (dalej: „Dział B+R”), którego pracownicy w ramach podstawowych obowiązków zajmują się realizacją projektów mających na celu rozwój nowych lub ulepszenie istniejących produktów Spółki.

Wnioskodawca zatrudnia aktualnie w Dziale B+R dwie osoby (…), które prowadzą systematycznie i równolegle po kilkadziesiąt projektów mających na celu tworzenie i rozwój produktów Spółki. Osoby zatrudnione w Dziale B+R są zaangażowane w prace o charakterze rozwojowym na stałe, tzn. w ramach swojej codziennej pracy odpowiedzialne są za realizację projektów mających na celu opracowanie nowych lub ulepszonych produktów na wszystkich etapach - tj. od pomysłu, poprzez współrealizację, aż do momentu wdrożenia komercyjnego. W przypadku konieczności większego zaangażowania osób w danym projekcie, osoby zatrudnione w Dziale B+R mogą być wspierane przez osoby zatrudnione na zlecenie, przez pozostałych pracowników Spółki.

(…) działu Badania i Rozwój, w zakresie swoich obowiązków posiada, m.in.:

-Koordynowanie działań B+R;

-Podejmowanie działań w kierunku rozwijania produktów, ulepszania parametrów jakościowych, wydajności i niezawodności oferowanych produktów;

-Inicjowanie i udział w zadaniach dotyczących wprowadzania nowych produktów oraz analiza potrzeb rynkowych w celu identyfikowania zapotrzebowania na nowe produkty;

-Wsparcie merytoryczne Klientów zewnętrznych oraz wewnętrznych (dział handlowy, produktowy, oferta, produkcja) w zakresie nowych produktów, procesu ich wytwarzania (szkolenia z opracowanych technik wytwarzania nowych produktów), przewag oraz ich funkcjonalności;

-Nadzór inżynierski nad nowymi grupami produktowymi - opiniowanie koncepcji, testy próbek nowych grup produktowych.

(…) w zakresie swoich obowiązków posiada, m.in.:

-Przeprowadzanie testów, utrzymanie i archiwizacja wyników zgodnie z zatwierdzonymi standardami i planem testów;

-Utrzymanie stanowisk testowych i dbałość o stan urządzeń i infrastruktury testowej oraz zapewnienie ciągłości dostępności materiałów biurowych oraz sprawności urządzeń testowych;

-Opieka nad jakością i estetyką linii produktów atramentowych - realizacja zadań przydzielonych przez (…) (aktualnie – (…) Działu B+R) oraz inicjowanie działań mających na celu długofalową poprawę jakości produktów oraz stabilizacje akceptowalnych współczynników jakościowych;

-Czynny udział w zadaniach polegających na poprawie jakości i rentowności linii produktowych;

-Czynny udział w analizowaniu indywidualnych problemów jakościowych zgłaszanych przez produkcję, dział ofertowy i serwis posprzedażowy - wspólne podejmowanie działań korygujących i korekcyjnych.

Osoby te, poza działalnością B+R, mogą być także zaangażowane w serwis i obsługę Klientów Spółki w zakresie bieżącej oferty. Niemniej jednak, tego rodzaju prace (tj. prace inne niż opracowywanie nowych lub ulepszonych produktów), nie stanowią w ocenie Spółki prac o charakterze badawczo-rozwojowym, w związku z czym nie są one przedmiotem niniejszego wniosku.

Proces związany z realizacją projektów związanych z nowymi lub ulepszonymi produktami, które są prowadzone przez pracowników Działu B+R (przy ewentualnym wsparciu innych pracowników i kontrahentów Wnioskodawcy), co do zasady, realizowany jest w ramach kilku etapów, które są wskazane w dalszej części niniejszego wniosku.

Spółka posiada także wdrożone procedury i instrukcje prowadzenia działań B+R, wdrażania projektów na rynek (…).

W ramach Karty procesu Dział B+R odpowiada za projektowanie produktów, odpowiedni dobór komponentów do produkcji, zapewnia właściwe standardy kontroli jakości, wskazuje źródła pozyskania komponentów oraz wyrobów gotowych, zapewnienia parametrów technicznych i prawnych: jakość (…).

Zgodnie z dokumentem (…), Dział B+R jest odpowiedzialny za przygotowanie technologii wytwarzania produktu w przewidzianym koszcie, dokumentacji handlowej i produkcyjnej, szkolenia wewnętrzne.

W ramach procedury (…), Dział B+R we współpracy z produkcją i działem ofertowym jest odpowiedzialny również za tworzenie prototypów, testy wdrożeniowe, testy wydajnościowe, planowanie (korekty) procesu produkcyjnego.

Aktualnie, w ramach działalności badawczo-rozwojowej, realizowanej przez Dział B+R, można wymienić następujące grupy produktowe:

I.(…) - produkt z bieżącej oferty Spółki, który ze względu na oczekiwania Klienta wymaga wprowadzenia zmian w opakowaniu.

W tej grupie produktowej Spółka w ramach działalności badawczo-rozwojowej, wprowadza nowe produkty w wersji „(…)”, w przypadku których jest konieczna zmiana produktu (sposobu jego pakowania) pod konkretne potrzeby. W związku z tym, niezbędne jest opracowanie nowego produktu (powstają nowe produkty, z nowym indeksem produktu, kartą produktu etc.). Spółka opracowuje nowe technologie produkcji i przeprowadza wszelkie niezbędne czynności do tego, aby powstał nowy produkt, którego parametrem charakterystycznym będzie nowe opakowanie tzw. „(…)”.

W związku z powyższym w ramach grupy produktowej „(…)”, Spółka realizuje projekty związane ze stworzeniem produktu pod konkretne potrzeby, co wiąże się z opracowaniem nowego produktu.

W ramach prac związanych ze stworzeniem, rozwinięciem i wprowadzeniem nowych produktów, Spółka podejmuje następujące działania badawczo-rozwojowe:

1.Poznanie technologii - research materiałów dostępnych u dostawców, w sieci.

2.Zakup (…) i/lub przygotowanie próbek do testów (zakup komponentów do testów, zamówienie prototypów, przygotowanie próbek do testów, testy przeprowadzane w Spółce lub bezpośrednio u Klienta końcowego, konsultacje z dostawcą).

3.Po przeprowadzeniu testów, zatwierdzenie bądź odrzucenie nowego produktu w ofercie Spółki.

4.W przypadku pozytywnego wyniku testów, stworzenie dokumentacji handlowej i produktowej (…).

II.(…) - produkt własny z bieżącej oferty Spółki, który ze względu na oczekiwania Klienta, wymaga wprowadzenia zmian w opakowaniu.

W tej grupie produktowej Spółka w ramach działalności badawczo-rozwojowej wprowadza nowe produkty w wersji „(…)”, w przypadku których jest konieczna zmiana produktu (sposobu jego pakowania, czy też zmiana jego wydajności) pod konkretne potrzeby. W związku z tym niezbędne jest opracowanie nowego produktu (powstają nowe produkty, z nowym indeksem produktu, kartą produktu etc.). Spółka opracowuje nowe technologie produkcji i przeprowadza wszelkie niezbędne czynności do tego, aby powstał nowy produkt, którego parametrem charakterystycznym będzie nowe opakowanie tzw. „(…)”, czy też zwiększona wydajność.

W związku z powyższym w ramach grupy produktowej „(…)”, Spółka realizuje projekty związane ze stworzeniem produktu pod konkretne potrzeby, co wiąże się z opracowaniem nowego produktu.

W ramach prac związanych ze stworzeniem, rozwinięciem i wprowadzeniem nowych produktów, Spółka podejmuje następujące działania badawczo-rozwojowe:

1.Poznanie technologii - research materiałów dostępnych u dostawców, w sieci.

2.Zakup (…) i/lub przygotowanie próbek do testów (zakup komponentów do testów, przygotowanie, montaż próbek, testy przeprowadzane w Spółce lub bezpośrednio u Klienta końcowego).

3.Po przeprowadzeniu testów, zatwierdzenie bądź odrzucenie nowego produktu w ofercie Spółki.

4.W przypadku pozytywnego wyniku testów, stworzenie dokumentacji handlowej i produktowej (…).

III.(…) - stworzenie nowej linii produktów w 100% reprodukowanych o możliwie najmniejszym wpływie na środowisko naturalne.

Spółka w ramach tej grupy produktowej projektuje nowe produkty, które dotychczas nie były dostępne w wewnętrznej ofercie Spółki. Przy tworzeniu nowych produktów Spółka niekiedy bazuje na posiadanej dotychczas ofercie własnych (…), jednak przy tworzeniu nowego produktu w swojej ofercie wykorzystuje nową technologię reprodukcji i nowe komponenty.

Spółka w ramach (…), na podstawie posiadanych prototypów tworzy także nowe, ulepszone produkty, które różnią się od dotychczasowych linii produktowych sposobem pakowania, etykietowania (wprowadzenie nowych elementów ekologicznych), wydajnością, unikalnym programem zwrotu zużytych tonerów i ich reprodukcji.

W ramach prac związanych ze stworzeniem, rozwinięciem i wprowadzeniem produktów (…) Spółka podejmuje następujące działania badawczo-rozwojowe, związane z wprowadzeniem do oferty Spółki nowego produktu:

1.Opracowanie technologii wytwarzania produktu w (…)/lub ulepszenie znanej już technologii wytwarzania, aby stworzyć produkty bardziej ekologiczne.

2.Zakup (…) i/lub przygotowanie próbek do testów (zakup komponentów do testów, przygotowanie, montaż próbek, testy przeprowadzane w Spółce lub bezpośrednio u Klienta końcowego).

3.Po przeprowadzeniu testów, zatwierdzenie bądź odrzucenie nowego produktu w ofercie Spółki.

4.W przypadku pozytywnego wyniku testów, stworzenie dokumentacji handlowej i produktowej (…).

IV.Wewnętrzny, nowość w ofercie - linia nowo opracowywanych produktów własnych.

Spółka w ramach tej grupy produktowej projektuje nowe produkty, które dotychczas nie były dostępne w wewnętrznej ofercie Spółki. Przy tworzeniu nowych produktów Spółka niekiedy bazuje na posiadanej dotychczas ofercie (…), jednak przy tworzeniu nowego produktu w swojej ofercie wykorzystuje nową technologię reprodukcji i nowe komponenty.

W ramach prac związanych ze stworzeniem, rozwinięciem i wprowadzeniem produktów Spółka podejmuje następujące działania badawczo-rozwojowe, związane z wprowadzeniem do oferty Spółki ulepszonego produktu:

1.Opracowanie nowej technologii wytwarzania produktu/lub ulepszenie znanej już technologii wytwarzania, aby stworzyć nowy produkt o nowych parametrach.

2.Zakup (…) i/lub przygotowanie próbek do testów (zakup komponentów do testów, przygotowanie, montaż próbek, testy przeprowadzane w Spółce lub bezpośrednio u Klienta końcowego).

3.Po przeprowadzeniu testów, zatwierdzenie bądź odrzucenie nowego produktu w ofercie Spółki.

4.W przypadku pozytywnego wyniku testów stworzenia dokumentacji handlowej i produktowej (…).

V.Zewnętrzny, nowość w ofercie - linia nowoopracowywanych produktów zewnętrznych dostawców.

Spółka w ramach tej grupy produktowej projektuje nowe produkty, które dotychczas nie były dostępne w ofercie Spółki. Produkt zewnętrzny (tj. zewnętrzny dostawca produkuje produkt), na zlecenie Spółki jest produkowany według nowych parametrów, opracowanych przez Spółkę. Proces wprowadzenia nowych produktów zewnętrznych wymaga zwykle testów, ale w specyficznych sytuacjach (jest to niszowy produkt, uzupełnienie oferty, analogiczny do wcześniej zaakceptowanego), dopuszcza się wdrożenie bez testów, na podstawie testów dostawcy lub testów wykonanych przez Klienta, według wytycznych Spółki. Często konieczne jest wprowadzenie także zmian wskazanych przez Spółkę po przeprowadzeniu badań nad produktem przez dostawcę, aby można było zaakceptować próbki - zmiana typu atramentu, zmiany w konstrukcji tonera, inne komponenty.

W ramach prac związanych ze stworzeniem, rozwinięciem i wprowadzeniem produktów Spółka podejmuje następujące działania badawczo-rozwojowe, związane z wprowadzeniem do oferty Spółki ulepszonego produktu:

1.Opracowanie ulepszonej technologii wytwarzania produktu.

2.Zakup (…) i/lub przygotowanie próbek do testów (zakup komponentów do testów, zamówienie prototypów, testy przeprowadzane w Spółce lub bezpośrednio u Klienta końcowego, konsultacje z dostawcą).

3.Zlecenie produkcji podmiotowi zewnętrznemu według wytycznych opracowanych przez Spółkę.

4.Ponowne testowanie (przeprowadzane w Spółce lub bezpośrednio u Klienta końcowego).

5.Po przeprowadzeniu testów, zatwierdzenie bądź odrzucenie nowego produktu w ofercie Spółki.

6.W przypadku pozytywnego wyniku testów stworzenia dokumentacji handlowej i produktowej (…).

VI.(…) – (…) biurowe, produkt ergonomiczny.

Nowa linia produktowa, polegająca na wdrożeniu do oferty  (…) biurowych, opracowanych przez Spółkę i produkowanych przez producenta na zlecenie Spółki. Aktualny asortyment obejmuje (…).

W ramach wdrożenia nowej linii produktowej, Spółka podejmuje następujące działania badawczo-rozwojowe, związane ze stworzeniem, rozwinięciem i wprowadzeniem do oferty Spółki nowego, ulepszonego produktu:

1.Zamówienie próbek (…) od producenta w wersji bazowej, bardzo dokładne zbadanie funkcjonalności produktu jak i wszelkich elementów około produktowych, np. sposób pakowania, zabezpieczenia na czas transportu, oznaczenia opakowania, sposób montażu wg instrukcji - czy są słabe punkty, które mogą generować problemy przy odsprzedaży, ocena wykonania i estetyki, funkcjonalności.

2.Na podstawie przeprowadzonych testów, opracowanie nowych produktów ze zmienionymi parametrami, np. (…). W zakresie (…) np. wprowadzenie: (…). Spółka tworzy idee, wskazuje na docelowe funkcjonalności, identyfikuje właściwości, które nie mają wystarczających parametrów i formułuje zalecenia co do dalszego kierunku rozwoju produktu.

3.Ponowne zamówienie produktów z opracowanymi przez Spółkę zmianami i testowanie.

4.Po przeprowadzeniu testów, zatwierdzenie bądź odrzucenie nowego produktu w ofercie Spółki.

5.W przypadku pozytywnego wyniku testów stworzenia dokumentacji handlowej i produktowej (…).

W związku z wprowadzaniem grup produktowych wymienionych w pkt I - VI, Spółka może ponosić:

a)koszty wynagrodzeń pracowników i osób na umowę zlecenie, zaangażowanych w proces wprowadzenia nowego, ulepszonego produktu do oferty Spółki (w części, w jakiej zgodnie z prowadzonymi ewidencjami czasu pracy osoby te faktycznie wykonują działania o charakterze B+R);

b)koszty materiałów i surowców, wykorzystywanych do testowania,

c)koszty amortyzacji sprzętu, wykorzystywanego w ramach opisywanych prac badawczo - rozwojowych,

d)koszty opinii i ekspertyz,

e)ew. inne koszty wymienione w art. 18d ust. 2 ustawy o CIT.

Zgodnie z przepisami ustawy o CIT, podatnicy mogą odliczyć od podstawy opodatkowania tzw. koszty kwalifikowane dla celów skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT, jeśli łącznie spełnione będą następujące warunki:

1.Podatnik uzyskał przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych.

2.Podatnik prowadził działalność badawczo-rozwojową, w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT.

3.Koszty, jakie podatnik poniósł na działalność badawczo-rozwojową, stanowiły dla niego koszty uzyskania przychodów, w rozumieniu przepisów ustawy o CIT.

4.Koszty, jakie podatnik poniósł na działalność badawczo-rozwojową i odlicza od podstawy opodatkowania, mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym w art. 18d ust. 2 ustawy o CIT.

5.Koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

6.Podatnik wyodrębnił koszty działalności B+R w ewidencji rachunkowej.

7.Podatnik, który w roku podatkowym korzystał ze zwolnień podatkowych w ramach specjalnych stref ekonomicznych lub na podstawie decyzji o wsparciu, objął odliczeniem wyłącznie koszty kwalifikowane, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku.

8.Koszty poniesione w ramach badań podstawowych stanowią koszty kwalifikowane wyłącznie, jeśli badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów.

Spółka spełnia wszystkie warunki wymienione w pkt 1-6 powyżej, przy czym spełnienie pkt 2 powyżej jest również przedmiotem niniejszego wniosku. Z kolei, warunki opisane w pkt 7-8 nie dotyczą sytuacji Spółki. Wnioskodawca nie korzysta bowiem ze wskazanych zwolnień podatkowych, ani nie prowadzi badań podstawowych.

W przypadku Spółki, odpowiednie wyodrębnienie zapewnia specjalna ewidencja prowadzona w arkuszu kalkulacyjnym, w którym wyodrębnione zostały/wyodrębnione będą wszelkie koszty związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową (dalej: „B+R”), zgodnie z katalogiem kosztów kwalifikowanych zawartym w art. 18d ust. 2 ustawy o CIT. Wskazana wyżej ewidencja kosztów w szczególności obejmuje/będzie obejmować koszty wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w działalność B+R Wnioskodawcy oraz związane z tą działalnością koszty materiałów i surowców. W odniesieniu do kosztów wynagrodzeń, ewidencja zawiera/będzie zawierać wyszczególnienie komponentów wynagrodzenia pracowników zaangażowanych w prace B+R wraz z przypisaniem, które elementy wynagrodzenia mogą stanowić koszty kwalifikowane dla celów kalkulacji ulgi B+R. Jednocześnie, jak wskazano we wniosku, niniejsze koszty kwalifikowane będą uwzględnione w ewidencji tylko w tej części, jaka jest przeznaczana na prace o charakterze B+R na podstawie ewidencji czasu pracy.

Spółka wskazuje, że nie prowadzi i nie planuje prowadzić działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej ani nie prowadzi i nie planuje prowadzić działalności na podstawie decyzji o wsparciu. Tym samym, Spółka nie korzysta i nie planuje korzystać ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub pkt 34a ustawy o CIT.

Koszty ponoszone przez Spółkę, które mogą stanowić koszty kwalifikowane w ramach prowadzonej działalności B+R, nie zostały i nie zostaną zwrócone Spółce w jakiekolwiek formie oraz nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Wnioskodawca nie ponosi i nie planuje ponosić kosztów badań podstawowych. Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego.

Pismem z dnia 5 września 2022 r., uzupełniono opis stanu faktycznego w następujący sposób:

Czy działalność prowadzona przez Wnioskodawcę jest działalnością o charakterze twórczym, podejmowaną w sposób systematyczny (tj. metodyczny, zaplanowany i uporządkowany), a jej celem jest zwiększenie zasobów wiedzy lub wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań?

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych („Ustawa o CIT”) ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Mając na uwadze powyżej wskazaną definicję, której interpretacja jest kluczowa na odpowiedzenie na pytanie Wnioskodawcy zadane we wniosku z dnia 14 czerwca 2022 r., czy przedstawiona w opisie stanu faktycznego działalność Spółki spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu ustawy o CIT, wezwanie Organu, w przekonaniu Spółki, dotyczy oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego (a nie jego uzupełnienia).

Odpowiadając na wezwanie Organu Spółka wskazuje, że w jej ocenie (przedstawiając stanowisko własne), prowadzona przez nią działalność, opisana w stanie faktycznym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej ma charakter twórczy.

Zgodnie ze znaczeniem słowa „ twórczy ” oznacza „ mający na celu tworzenie; też: będący wynikiem tworzenia” (Słownik Języka Polskiego PWN).

W ocenie Spółki, działania w zakresie poszczególnych grup produktowych opisanych w pkt I do VI stanu faktycznego we wniosku są działaniami twórczymi, gdyż mają na celu opracowywanie/tworzenie nowych produktów, rozwiązań technologicznych oraz koncepcyjnych, o czym świadczą m.in. identyfikacja potrzeby stworzenia nowego produktu bądź technologii, opracowanie koncepcji produktu bądź technologii, stworzenie prototypów, sformułowanie problemu, jaki musi rozwiązać Wnioskodawca w ramach przeprowadzanych prac i testów. Efektem, do którego dąży Wnioskodawca jest opracowywanie nowych produktów bądź rozwiązań technologicznych. Do realizacji projektów (produktów) nie są wystarczające działania odtwórcze, wykorzystujące już wcześniej stosowane rozwiązania, lecz wymaga działań koncepcyjnych i twórczych (opracowywanie nowych rozwiązań, produktów).

Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego we wniosku z dnia 14 czerwca 2022 r., prace realizowane w ramach poszczególnych grup produktowych mają na celu opracowanie/tworzenie nowych produktów, które wymagają nowych rozwiązań technicznych oraz koncepcyjnych, w zakresie grupy produktowej:

I.(…) - „Spółka wprowadza nowe produkty w wersji „(…)”, w przypadku których jest konieczna zmiana produktu (sposobu jego pakowania) pod konkretne potrzeby. W związku z tym, niezbędne jest opracowanie nowego produktu (powstają nowe produkty, z nowym indeksem produktu, kartą produktu etc.). Spółka opracowuje nowe technologie produkcji i przeprowadza wszelkie niezbędne czynności do tego, aby powstał nowy produkt, którego parametrem charakterystycznym będzie nowe opakowanie tzw. „(…)”

II.(…) – „Spółka opracowuje nowe technologie produkcji i przeprowadza wszelkie niezbędne czynności do tego, aby powstał nowy produkt, którego parametrem charakterystycznym będzie nowe opakowanie tzw. „(…)”, czy też zwiększona wydajność.”

III.(…) - „stworzenie nowej linii produktów w 100% reprodukowanych o możliwie najmniejszym wpływie na środowisko naturalne. Spółka w ramach tej grupy produktowej projektuje nowe produkty, które dotychczas nie były dostępne w wewnętrznej ofercie Spółki. Przy tworzeniu nowych produktów Spółka niekiedy bazuje na posiadanej dotychczas ofercie własnych (…), jednak przy tworzeniu nowego produktu w swojej ofercie wykorzystuje nową technologię reprodukcji i nowe komponenty.”

IV.Wewnętrzny, nowość w ofercie - „linia nowoopracowywanych produktów własnych. Spółka w ramach tej grupy produktowej projektuje nowe produkty, które dotychczas nie były dostępne w wewnętrznej ofercie Spółki. Przy tworzeniu nowych produktów Spółka niekiedy bazuje na posiadanej dotychczas ofercie (…), jednak przy tworzeniu nowego produktu w swojej ofercie wykorzystuje nową technologię reprodukcji i nowe komponenty.”

V.Zewnętrzny, nowość w ofercie - „Spółka w ramach tej grupy produktowej projektuje nowe produkty, które dotychczas nie były dostępne w ofercie Spółki. Produkt zewnętrzny (tj. zewnętrzny dostawca produkuje produkt), na zlecenie Spółki jest produkowany według nowych parametrów, opracowanych przez Spółkę. Proces wprowadzenia nowych produktów zewnętrznych wymaga zwykle testów, ale w specyficznych sytuacjach (jest to niszowy produkt, uzupełnienie oferty, analogiczny do wcześniej zaakceptowanego), dopuszcza się wdrożenie bez testów, na podstawie testów dostawcy lub testów wykonanych przez Klienta, według wytycznych Spółki. Często konieczne jest wprowadzenie także zmian wskazanych przez Spółkę po przeprowadzeniu badań nad produktem przez dostawcę, aby można było zaakceptować próbki - zmiana typu atramentu, zmiany w konstrukcji tonera, inne komponenty.”

VI.(…) - „Nowa linia produktowa, polegająca na wdrożeniu do oferty  (…) biurowych, opracowanych przez Spółkę i produkowanych przez producenta na zlecenie Spółki. ”

Jednocześnie, zdaniem Wnioskodawcy, prace w ramach grup produktowych wskazanych w pkt I - VI opisu stanu faktycznego prowadzone są w sposób systematyczny: prace realizowane są według określonego harmonogramu, w etapach, które zostały wskazane we wniosku z dnia 14 czerwca 2022 r. Jak zostało także przedstawione we wniosku, Spółka posiada wdrożone procedury i instrukcje prowadzenia działań B+R, wdrażania projektów na rynek - tym samym prace są realizowane w sposób zaplanowany (według określonego harmonogramu) oraz uporządkowany (realizowane są po kolei poszczególne etapy, dla których przyjęto wykonanie określonych czynności i osiągnięcie określonego celu). Każdy z etapów posiada swój cel i w ocenie Wnioskodawcy spełnia przesłankę systematyczności (tj. wykonywany regularnie, starannie, metodycznie, w sposób uporządkowany).

Projekty mogą mieć także określone terminy realizacji prac i budżet. Wobec tego, w ocenie Wnioskodawcy, projekty wskazane w pkt I - VI opisu stanu faktycznego realizowane są w sposób metodyczny, tzn. „prowadzony zgodnie z jakimiś zasadami lub z planem” (Słownik Języka Polskiego PWN).

Ostatecznie, celem każdego projektu realizowanego w ramach grup produktowych wskazanych w pkt I - VI opisu stanu faktycznego, w ocenie Wnioskodawcy, jest zwiększenie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Każdy projekt w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych wnosi nową wiedzę do przedsiębiorstwa, dochodzi do powstania nowych zastosowań, nowych produktów, które wcześniej nie występowały w Spółce. W celu opracowania nowych rozwiązań wykorzystywana jest także wiedza i umiejętności osób realizujących dany projekt, wskazanych we wniosku.

W związku z tym realizowane przez Spółkę projekty w ramach grup produktowych wymienionych w pkt. I - VI opisu stanu faktycznego, zdaniem Spółki, mają na celu zwiększenie zasobów wiedzy (opracowanie nowych rozwiązań technologicznych), jak i wykorzystanie zasobów wiedzy (wykorzystywana jest wiedza i umiejętności osób realizujących dany projekt) do tworzenia nowych zastosowań (nabywanie nowej wiedzy, łączenie różnego rodzaju nowych, jak i znanych już rozwiązań technologicznych, wiedzy poszczególnych osób w nowy sposób, niewykorzystywany dotychczas, co pozwala na opracowanie nowych produktów lub rozwiązań technologicznych w ramach projektów).

Podsumowując, jak zostało wskazane w stanowisku Spółki w zakresie oceny prawnej we wniosku z dnia 14 czerwca 2022 r., działalność realizowana przez Wnioskodawcę - zdaniem Wnioskodawcy - spełnia przesłanki działalności badawczo-rozwojowej określone w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, ponieważ w szczególności prace te:

-posiadają charakter twórczy - prace podejmowane są w kierunku tworzenia nowych rozwiązań i prowadzą do powstania nowych wytworów intelektu; są one odpowiednio ustalone, o indywidualnym i oryginalnym charakterze; efektem prac są nowe produkty w ofercie Spółki;

-prowadzone są w sposób systematyczny - prace prowadzone są w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany, prace realizowane są w trybie projektowym, każdy projekt posiada jasno sprecyzowany cel prac, do realizacji prac przypisane są osoby posiadające odpowiednie kompetencje; określany jest termin realizacji prac oraz ewentualnie budżet;

-prowadzą do wykorzystania istniejącej lub zwiększonej wiedzy do tworzenia nowych zastosowań - w wyniku prowadzonych prac powstają nowe produkty spełniające indywidualne potrzeby klienta lub posiadające nowe funkcjonalności wyznaczone wewnętrznie przez Spółkę; co więcej, prace te jednocześnie zwiększają zasób wiedzy Wnioskodawcy, co przekłada się na możliwość dalszego jej wykorzystania do tworzenia kolejnych innowacyjnych produktów.

Pytanie

Czy przedstawiona w stanie faktycznym działalność Wnioskodawcy w zakresie opracowywania nowych i ulepszonych produktów w zakresie pkt I - VI spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, która uprawnia Spółkę do zastosowania ulgi określonej w art. 18d ustawy o CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawcy, przedstawiona w stanie faktycznym działalność Wnioskodawcy w zakresie opracowywania nowych i ulepszonych produktów, opisywanych pkt B ppkt I - VI stanu faktycznego, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, która uprawnia Spółkę do zastosowania ulgi określonej w art. 18d ustawy o CIT. Działalność badawczo-rozwojowa (dalej: „B+R”) została zdefiniowana w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT i oznacza działalność twórczą, obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zgodnie z powyższą definicją, działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Jednocześnie, z definicji działalności badawczo-rozwojowej wynika, że musi ona być podejmowana w sposób systematyczny, tj. prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie powinno odnosić się do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. W warunkach określonych w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT wskazuje się także, iż działalność badawczo-rozwojowa musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

Z kolei, stosownie do art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 października 2018 r., „prace rozwojowe” to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl ww. regulacji „prace rozwojowe” są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Jednocześnie, zgodnie z Objaśnieniami podatkowymi Ministra Finansów, prace rozwojowe dotyczą wykorzystania już istniejącej w firmie wiedzy i umiejętności lub zdobycia z rynku dostępnej wiedzy i umiejętności w celu stworzenia zmienionego, ulepszonego lub nowego produktu, procesu, usługi. Zdaniem Wnioskodawcy, opisana w stanie faktycznym działalność badawczo-rozwojowa spełnia wszystkie opisane wyżej warunki.

W tym kontekście, Wnioskodawca prowadzi działalność badawczo-rozwojową, tzn. działalność, w wyniku której powstają nowe i oryginalne produkty o charakterze unikatowym, które nie mają charakteru odtwórczego. Rezultatami prac B+R są bowiem nowotworzone tonery i tusze do drukarek, innowacyjne opakowania dzięki którym Spółka może spełniać potrzeby swoich klientów, a także sprawnie odpowiadać na zapotrzebowanie rynkowe (pkt I - V) oraz nowe serie i linie produktów (pkt. VI).

Pracownicy działu B+R i osoby z nimi współpracujące, podejmują szereg działań o charakterze kreatywnym, w wyniku których powstaje nowy wytwór intelektu: nowe składy (…) i/lub ich nowe sposoby opakowań, a także nowe linie produktowe - aktualnie (…) ergonomiczne oraz w konsekwencji nowe lub ulepszone produkty, jakich Spółka dotychczas nie posiadała. Wytworzone produkty stanowią więc oryginalny wytwór twórczej pracy pracowników Spółki (w określonym zakresie również we współpracy z zewnętrznymi kontrahentami).

Jak wskazano w stanie faktycznym, prowadzona przez Wnioskodawcę działalność jest działalnością systematyczną, gdyż opiera się na określonym schemacie działania, jest zaplanowana i uporządkowana, co ma swoje odzwierciedlenie w ścisłym ustaleniu etapów prac mających na celu sprawną organizację prac nad nowymi lub ulepszonymi produktami. Spółka posiada także procedury i instrukcje prowadzenia działań B+R oraz wprowadzenia produktów na rynek, co potwierdza, że mają one zaplanowany, systematyczny i uporządkowany charakter.

Ponadto, działalność B+R Wnioskodawcy prowadzona jest w trybie projektowym. Każdy projekt stanowi odrębne zadanie i ma jasno określony cel - zaprojektowanie i wytworzenie nowych lub ulepszonych produktów o charakterystyce i parametrach oczekiwanych przez klientów i rynek. W tym celu, do każdego projektu badawczo-rozwojowego przypisywane są osoby z Działu B+R posiadające wiedzę i doświadczenie niezbędne i odpowiednie do jego przeprowadzenia, również w ramach założonego terminu i ewentualnie budżetu. W ramach realizacji projektów, Wnioskodawca ma więc możliwość wykorzystania uprzednio wytworzonej lub zdobytej wiedzy (w zakresie projektowania nowych produktów) i dalszego zwiększania jej zasobów. Działalność Wnioskodawcy nakierowana jest zatem na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

Podsumowując, działalność realizowana przez Wnioskodawcę spełnia przesłanki działalności badawczo-rozwojowej określone w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, ponieważ w szczególności prace te:

-posiadają charakter twórczy - prace podejmowane są w kierunku tworzenia nowych rozwiązań i prowadzą do powstania nowych wytworów intelektu; są one odpowiednio ustalone, o indywidualnym i oryginalnym charakterze; efektem prac są nowe produkty w ofercie Spółki;

-prowadzone są w sposób systematyczny - prace prowadzone są w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany, prace realizowane są w trybie projektowym, każdy projekt posiada jasno sprecyzowany cel prac, do realizacji prac przypisane są osoby posiadające odpowiednie kompetencje; określany jest termin realizacji prac oraz ewentualnie budżet;

-prowadzą do wykorzystania istniejącej lub zwiększonej wiedzy do tworzenia nowych zastosowań - w wyniku prowadzonych prac powstają nowe produkty spełniające indywidualne potrzeby klienta lub posiadające nowe funkcjonalności wyznaczone wewnętrznie przez Spółkę; co więcej, prace te jednocześnie zwiększają zasób wiedzy Wnioskodawcy, co przekłada się na możliwość dalszego jej wykorzystania do tworzenia kolejnych innowacyjnych produktów.

W świetle powyższego, Wnioskodawca uważa, że jego działalność badawczo - rozwojowa - szczegółowo wskazana w stanie faktycznym niniejszego wniosku - spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT i będzie mogła zastosować ulgę z art. 18d ustawy o CIT.

W ocenie Wnioskodawcy, prace podejmowane przez Spółkę mają charakter prac B+R również niezależnie od tego, czy działania, jakie podejmują pracownicy Działu B+R dotyczą produktów, które są produkowane (wytwarzane) bezpośrednio przez Spółkę (grupy produktowe II, III, IV), czy też produktów, które dostarcza zewnętrzny producent (grupy I, V, VI), a do opracowania, stworzenia których niezbędne jest merytoryczne, koncepcyjne zaangażowanie pracowników Działu B+R Spółki i pracownicy Spółki poświęcają swój czas na to, aby powstał produkt o określonych parametrach, który będzie miał opracowane/określone przez Spółkę właściwości i Spółka będzie mogła wdrożyć go do swojej oferty.

W przypadku grupy I, Spółka w oparciu o zewnętrzny produkt (dostarczany przez podmiot zewnętrzny) tworzy zupełnie nowy produkt, którego parametrem charakterystycznym jest nowe opakowanie, które zapewni nową funkcjonalność.

W przypadku grupy V, Spółka uczestniczy w koncepcyjnym opracowaniu nowego produktu, który docelowo będzie dostarczany przez podmiot zewnętrzny. W praktyce występują bowiem sytuacje, że produkty zewnętrzne - ich prototypy (dostarczane przez podmiot zewnętrzny) nie mają docelowych parametrów, jakich wymaga Spółka, co powoduje konieczność merytorycznego zaangażowania pracowników Działu B+R do tego, aby opracować odpowiednie zmiany, jakie powinny być wprowadzone, aby prototyp parametry te osiągnął. Prace po stronie Spółki wymagają specjalistycznej wiedzy osób z Działu B+R i w ich efekcie powstają konkretne wytyczne, co należy zrobić, aby powstał nowy produkt, który będzie miał wymagane właściwości.

W przypadku grupy VI, nowa kategoria produktów  (…) jest/ma być docelowo produkowana przez podmiot zewnętrzny. Natomiast, w koncepcyjnym opracowaniu produktu, jego właściwości, które przekładają się na sposób użytkowania, od początku uczestniczy Spółka, która formułuje idee i inicjuje procesy rozwoju prototypów w danych kierunkach, testuje prototypy, znajduje wady i wskazuje, jak mają być one poprawione. Powoduje to merytoryczne zaangażowanie pracowników Spółki od momentu stworzenia projektu produktu w wersji bazowej przez dostawcę do etapu, kiedy produkt osiągnie docelowe parametry i właściwości i będzie mógł przez Spółkę zostać wdrożony do sprzedaży.

Dla potwierdzenia prawidłowości rozumienia działalności badawczo-rozwojowej w kontekście ustawy o CIT, Spółka wskazuje na następujące interpretacje indywidualne Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:

-interpretacja indywidualna z 11 października 2017 r., sygn. 0115-KDIT2-3.4010.160.2017.2.PS, w której organ uznał za prawidłowe w całości stanowisko Spółki, zgodnie z którym realizowane przez nią Prace badawczo-rozwojowe stanowią badania przemysłowe lub prace rozwojowe, o których mowa w ustawie updop, ponieważ: „są nakierowane na zdobycie nowej wiedzy w celu opracowania nowych produktów (...), wykorzystują dostępną wiedzę w celu opracowania nowych receptur/metod produkcji wyrobów posiadających właściwości fizykochemiczne zoptymalizowane dla potrzeb konkretnych branż oraz opracowania/modyfikacji receptur w celu polepszenia walorów zdrowotnych lub innych (np. terminu przydatności do spożycia) produktów Spółki, mają charakter twórczy, są prowadzone w sposób systematyczny według określonych harmonogramów przez specjalnie wybrane osoby posiadające odpowiednie kompetencje i wykształcenie oraz mają na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania już dostępnych zasobów wiedzy”;

-interpretacja indywidualna z 26 kwietnia 2017 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.15.2017.2.MR, w której organ uznał, że badania oraz ulepszenia wykonywane przez wnioskodawcę na zlecenie klienta wypełniają znamiona działalności badawczo-rozwojowej, wskazując iż „Badania realizowane przez Wnioskodawcę dotyczą opracowywania znaczących ulepszeń produktów (nowe działanie, nowy skład, nowe surowce, itp.), przede wszystkim poprzez wprowadzenie do nich nowych dodatków i czynników wpływających na zmianę składu chemicznego produktów prowadzące do poprawy ich jakości lub do zmiany cech użytkowych tych produktów. (...) Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, tego typu prace są zgodne z definicjami zawartymi art. 4a pkt 26 - 28 ustawy CIT”.

-interpretacja indywidualna z 22 lipca 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.233.2020.1.BM w której wskazuje się, iż: sformułowanie „zwiększenie zasobów wiedzy” odnosi się przede wszystkim do prowadzenia badań naukowych, natomiast „wykorzystanie już istniejącej lub zwiększonej wiedzy do tworzenia nowych zastosowań” dotyczy przede wszystkim prac rozwojowych, a więc prac, o których mowa w niniejszym wniosku. Skoro zatem działalność badawczo-rozwojowa to nie tylko zespół działań podejmowanych nakierowanych na nową wiedzę i umiejętności (dot. badań naukowych), ale także (alternatywnie) nakierowanych na wykorzystanie dostępnej już wiedzy i umiejętności (dot. prac rozwojowych) w celu zwiększenia zasobów wiedzy do tworzenia nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług (tu: „nowych” lub „usprawnionych procesów produkcji”) to, kryteria działalności badawczo-rozwojowej należy uznać za spełnione także pod tym względem. W szczególności, że z dalszej części objaśnień można wywnioskować, iż: a. w efekcie prac rozwojowych wystarczy, by podatnik (tu: „Spółka”) zdobył i wykorzystał aktualnie dostępną wiedzę i umiejętności (tu: „wiedzy i umiejętności w zakresie technologii produkcji”) w celu planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych, zmienionych czy usprawnionych procesów (tu: „produkcyjnych”), a dodatkowo b. istotny jest element celowościowy odnoszący się do „wykorzystywania” zasobów wiedzy (także tej, zdobytej w ramach danego przedsiębiorstwa) do tworzenia nowych, zmienionych, czy usprawnionych zastosowań.”

Postanowienie o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia

Rozpatrzyłem Państwa wniosek w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych – 27 września 2022 r. wydałem postanowienie Znak: 0111-KDIB1-3.4010.450.2022.2.JG o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia.

Postanowienie zostało przez Państwa odebrane 12 października 2022 r.

Pismem z 19 października 2022 r. (wpływ tego samego dnia za pomocą platformy e-PUAP) złożyli Państwo zażalenie na powyższe postanowienie.

Postanowieniem z 22 listopada 2022 r. Znak: 0111-KDIB1-3.4010.450.2022.3.MBD utrzymałem w mocy zaskarżone postanowienie.

Postanowienie utrzymujące w mocy zaskarżone postanowienie doręczono Państwu 5 grudnia 2022 r.

Skarga na postanowienie o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia

Pismem z 4 stycznia 2023 r. (wpływ do Organu tego samego dnia za pomocą platformy ePUAP) wnieśli Państwo skargę na powyższe postanowienie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu.

Wnieśli Państwo m.in. o uchylenie Postanowienia Organu oraz poprzedzającego je postanowienie o pozostawieniu wniosku Spółki o wydanie interpretacji indywidualnej bez rozpatrzenia.

Postępowanie przed sądami administracyjnymi

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie wyrokiem z 16 listopada 2023 r., sygn. akt I SA/Wr 88/23.

Odpis prawomocnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu wpłynął do mnie 6 marca 2024 r.

Ponowne rozpatrzenie wniosku – wykonanie wyroku 

Zgodnie z art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.):

Ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w orzeczeniu sądu wiążą w sprawie organy, których działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania było przedmiotem zaskarżenia, a także sądy, chyba że przepisy prawa uległy zmianie.

Wykonuję obowiązek, który wynika z tego przepisu, tj.:

-uwzględniam ocenę prawną i wskazania dotyczące postępowania, które wyraził Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w ww. wyroku;

-ponownie rozpatruję Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej – stwierdzam, że stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm., dalej: „updop”),

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Stosownie do art. 4a pkt 26 updop,

przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 updop, ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, badania naukowe są działalnością obejmującą:

a. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop,

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Odnosząc się do kwestii będącej przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy wskazać należy, że aby działalność spełniała przesłanki działalności badawczo-rozwojowej, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 updop).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano):

przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności - badania naukowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na podkreślone wyłączenie w art. 4a pkt 28 updop, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową tych przejawów aktywności podatnika, które pomimo ulepszenia istniejących procesów lub usług z uwagi na brak innowacyjnego charakteru (rutynowość) nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Po drugie, z art. 4a pkt 26 updop, wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Co oznacza, że aktywność podatnika winna być nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym (które nie mają odtwórczego charakteru), związane z postępem naukowym, czy technologicznym.

Na powyższe kryteria wskazał także Minister Finansów w Objaśnieniach podatkowych z 15 lipca 2019 roku dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej także: „Objaśnienia MF”), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej, która znajduje zastosowanie m.in. do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej przewidzianej w art. 18d updop - co zostało wskazane w samej treści objaśnień (por. pkt 31 Objaśnień MF).

Zgodnie z Objaśnieniami MF, przez działalność twórczą należy rozumieć zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, powstania czegoś, a twórczość działalności badawczo-rozwojowej przejawiać się może m.in.: opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Dodatkowo warto nadmienić, że walidacja (według Słownika języka polskiego PWN rozumiana jako ogół czynności mających na celu zbadanie odpowiedniości, trafności lub dokładności czegoś) nowego lub ulepszonego produktu/technologii/rozwiązań zwłaszcza w warunkach rzeczywistego funkcjonowania, gdzie głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne, a których ostateczny kształt nie został określony została wyróżniona w Objaśnieniach MF jako typowe przejawy działalności twórczej w znaczeniu przyjmowanym dla potrzeb definicji prac badawczo-rozwojowych (por. pkt 36 Objaśnień MF).

Co więcej, jak podkreślono w Objaśnieniach MF, istotnym elementem tego rodzaju działalności jest kreatywna aktywność wynikająca z działalności człowieka.

Jak wskazano w Objaśnieniach MF (na co zwrócił już uwagę Organ powyżej), w świetle obowiązujących w Polsce znaczeń pojęcia „systematyczność”, prowadzenie działalności w taki sposób może oznaczać realizację tego rodzaju działań:

-w znaczeniu pierwszym - w sposób stały, od dłuższego czasu (regularnie), bądź

-w znaczeniu drugim - w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (planowo, metodycznie).

Dla potrzeb definicji działalności badawczo-rozwojowej, kryterium to należy rozumieć zgodnie z drugim znaczeniem. W świetle powyższego, oznacza to, że kryterium systematyczności jest spełnione, gdy działalność prowadzona jest w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (metodycznie, zgodnie z planem).

Należy jeszcze raz zaakcentować, że trzecim kryterium uznania danej działalności za badawczo-rozwojową jest zwiększanie zasobów wiedzy (zgodnie z Objaśnieniami MF – pkt 43, to pojęcie odnosi się przede wszystkim do badań naukowych) lub wykorzystania istniejących zasobów wiedzy (na co nakierowane są przede wszystkim prace rozwojowe, obejmujące zdobywanie, łączenie i kształtowanie wiedzy) do tworzenia nowych zastosowań (nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług).

Jednocześnie, jak zauważono w treści cytowanych Objaśnień MF, ustawodawca nie zdefiniował sformułowania „zwiększania zasobów wiedzy, jednak przyjąć można, że sformułowanie to należy rozumieć z perspektywy danego podatnika a kluczowym jest element celowościowy (tj. zwiększenie poziomu wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań), bez względu na to, czy zdobywana wiedza stanowić będzie nowość tylko z perspektywy danego podmiotu, albo czy po jej zastosowaniu będzie służyć wyłącznie jednemu podmiotowi, czy też znajdzie szersze zastosowanie (por. pkt 45 Objaśnień MF).

Odnosząc cytowane powyżej przepisy oraz wyjaśnienia do przedstawionego we wniosku opisu, wskazać należy, że przedstawione wyżej okoliczności sprawy pozwalają na stwierdzenie, że podejmowana przez Wnioskodawcę działalność w zakresie opracowywania nowych i ulepszonych produktów w zakresie pkt I - VI, mająca charakter twórczy, systematyczny oraz nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań, spełnia przesłanki do uznania jej za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu przepisów art. 4a pkt 26-28 updop. 

W świetle powyższego, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy przedstawiona w stanie faktycznym działalność Wnioskodawcy w zakresie opracowywania nowych i ulepszonych produktów w zakresie pkt I - VI spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, która uprawnia Spółkę do zastosowania ulgi określonej w art. 18d ustawy o CIT, jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Zaznaczyć należy, że niniejszą interpretację wydano w oparciu o opis sprawy przedstawiony we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego, stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Państwa chroniła.

Wskazać należy, że niniejszą interpretację oparto na przepisach prawa podatkowego obowiązujących w dniu wydania interpretacji indywidualnej, bowiem niniejsza interpretacja stanowi ponowne rozstrzygnięcie tej samej sprawy w wyniku orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 16 listopada 2023 r., sygn. akt I SA/Wr 88/23.

Odnosząc się do przywołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych wskazać należy, że rozstrzygnięcia w nich zawarte dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw podatników, w określonym stanie. Natomiast organy podatkowe, mimo że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami sądów i organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, bowiem powołane interpretacje nie stanowią materialnego prawa podatkowego i nie mają mocy powszechnie obowiązującej. Każdą sprawę tut. organ jest zobowiązany rozpatrywać indywidualnie.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie opisem stanu faktycznego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosujecie się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).