Ustalenie czy Zwroty przysługujące Spółce Zależnej A Wnioskodawca powinien kwalifikować jako przychód, o którym mowa w art. 24a ust. 3 pkt 3 lit. b us... - Interpretacja - 0114-KDIP2-2.4010.79.2024.2.SP

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 26 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.79.2024.2.SP

Temat interpretacji

Ustalenie czy Zwroty przysługujące Spółce Zależnej A Wnioskodawca powinien kwalifikować jako przychód, o którym mowa w art. 24a ust. 3 pkt 3 lit. b ustawy o CIT.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 lutego 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 15 lutego 2024 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia czy Zwroty przysługujące Spółce Zależnej A powinni Państwo kwalifikować jako przychód o którym mowa w art. 24a ust. 3 pkt 3 lit. b ustawy o CIT. Uzupełnili go Państwo pismem z 22 kwietnia 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

(...) S.A. (dalej: „Wnioskodawca”) jest polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania i nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania. Wnioskodawca jest obowiązany polskimi przepisami prawa do weryfikacji, czy zależne od niego podmioty z siedzibą poza granicami Polski spełniają przesłanki uznania za zagraniczną jednostkę kontrolowaną oraz weryfikować ich przychody dla celów podatkowych.

Wnioskodawca posiada m.in. 100% udziałów w spółce będącej podatkowym rezydentem maltańskim (dalej: „Spółka Zależna A”). Spółka Zależna A prowadzi działalność w formie „Limited” tj. będącej odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka Zależna A podlega na Malcie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania i nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

W skład przychodów Spółki Zależnej A wchodzą kwoty odpowiadające części podatku dochodowego zapłaconego do lokalnych (maltańskich) władz podatkowych przez inną spółkę maltańską (dalej: „Spółka Zależna B”),w której Spółka Zależna A posiada udziały (dalej: „Zwrot”). Zwrot przysługuje udziałowcowi po spełnieniu określonych prawem maltańskim przesłanek i wynika z konstrukcji opodatkowania spółek na Malcie. Zwrot przysługuje, między innymi, pod warunkiem zadeklarowania wysokości dywidendy przez Spółkę Zależną B (co może mieć miejsce w kolejnych latach tj. po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i zapłacie podatku). W takim wypadku Spółka Zależna A posiada wierzytelność od Spółki Zależnej B o wypłatę dywidendy (z kwoty netto zysku przeznaczonego na dywidendę). Wypłacana przez maltańskie organy podatkowe kwota (Zwrot) nie zwiększa podstawy dywidendy. Spółka Zależna B prowadzi działalność operacyjną i stanowi jedno z centrów zakupowych w grupie kapitałowej, w której rolę podmiotu dominującego pełni Wnioskodawca (dalej: „Grupa”). Spółka Zależna B zajmuje się nabywaniem towarów od dostawców zewnętrznych oraz zbywaniem towarów do spółek z Grupy. Zwrot dotyczy części podatku dochodowego zapłaconego od zysku wypracowanego z działalności gospodarczej Spółki Zależnej B. Działalność Spółki Zależnej B jest prowadzona przy użyciu składników majątkowych tej spółki m.in. posiadanego przez Spółkę Zależną B lokalu oraz odpowiedniego wyposażenia, jak również pracowników będących maltańskimi rezydentami podatkowymi.

Spółka Zależna A otrzymała następujące Zwroty z maltańskiego urzędu skarbowego za lata 2016-2020:

  • w 2019 r. Spółka Zależna A otrzymała zwrot dotyczący 2016 r. i 2017 r.
  • w 2020 r. Spółka Zależna A otrzymała zwrot dotyczący 2018 r.
  • w 2022 r. Spółka Zależna A otrzymywała zwrot dotyczący 2019-2020 r.

Spółka Zależna A może otrzymać Zwrot także w kolejnych latach.

Pismem z 22 kwietnia 2024 r. uzupełnili Państwo wniosek w następujący sposób:

Kwoty zwrotu podatku dochodowego dokonane przez maltański urząd skarbowy stanowią przychód Spółki Zależnej A. Zostały one ujęte przez Spółkę Zależną A w sprawozdaniu z całkowitych dochodów (ang. Statement of comprehensive income) w pozycji dochody z inwestycji i powiązane (ang. Investment and related income), co zostało uszczegółowione w nocie 10 i wykazane w pozycji pozostały dochód (ang. other income). W przypadku braku zmiany maltańskich przepisów w tym zakresie, w dalszym ciągu zwroty będą zaliczone do tej samej pozycji. Tu należy podkreślić, że maltańska ustawa podatkowa nie dzieli źródeł przychodów wg systematyki przyjętej przez ustawę o CIT. Jednocześnie zwracamy uwagę, że pytanie dotyczy kwalifikacji jakiej Wnioskodawca ma dokonać na gruncie polskich przepisów w zakresie CFC.

Zwrot podatku stanowi przychód Spółki Zależnej A, jest częścią przychodu (dochodu) osiąganego przez Spółkę Zależną A i stanowi część zysku osiąganego przez Spółkę Zależną A.

W przypadku dystrybucji całości zysku przez Spółkę Zależną A do Wnioskodawcy zwrot podatku na rzecz Spółki Zależnej A wpłynie na wysokość wypłacanej dywidendy ze Spółki Zależnej A na rzecz Wnioskodawcy. Niemniej jednak, do tej pory Spółka Zależna A nie wypłacała dywidendy, w tym zwrotu podatku na rzecz (...). Wypłata dywidendy, termin jej wypłaty oraz przede wszystkim wielkość tej dywidendy, uzależniona jest od podjęcia odpowiedniej uchwały Wspólnika w tym zakresie.

Ponadto, zwrot podatku do tej pory w większości był przekazywany przez Spółkę Zależną A do Spółki Zależnej B. W związku z powyższym może on zostać wykorzystany przy ustalaniu potencjalnie możliwej do wypłaty dywidendy, jakkolwiek ostatecznie wypłata dywidendy jest uzależniona od tego w jaki sposób Spółka Zależna A pożytkuje te środki. Biorąc pod uwagę, że w obecnym momencie zostały one przekazane Spółce Zależnej B, Spółka Zależna A nie posiada wolnych środków z tytułu zwrotu podatku, które zwiększyłyby podstawę wypłacanej dywidendy. Co za tym idzie zwrot podatku wpływa na wysokość zysku Spółki Zależnej A, z którego może być wypłacona dywidenda, niemniej jednak jego wypłata jest uzależniona od sposobu gospodarowania środkami przez Spółkę Zależną A i podjęcia uchwały Wspólnika.

Wnioskodawcy, jako jedynemu udziałowcowi w maltańskiej Spółce Zależnej A, jak dotąd nie został nigdy przekazany zwrot podatku. Maltański urząd skarbowy dokonywał zwrotu podatku na konto wskazane przez udziałowca Spółki Zależnej B - czyli w tym wypadku na rzecz Spółki Zależnej A.

Ponadto wskazali Państwo dane identyfikujące Spółki Zależne A i B:

Spółka Zależna A – (...) Limited

Adres siedziby: (…)

Spółka Zależna B – (...) Limited

Adres siedziby: (…)

Pytanie (treść została ostatecznie sformułowana w piśmie z 22 kwietnia 2024 r.)

Czy Wnioskodawca powinien kwalifikować Zwroty przysługujące Spółce Zależnej A jako przychód o którym mowa w art. 24a ust. 3 pkt 3 lit. b ustawy o CIT?

Państwa stanowisko w sprawie (treść została ostatecznie sformułowana w piśmie z 22 kwietnia 2024 r.)

Zdaniem Wnioskodawcy, nie powinien on kwalifikować Zwrotów przysługujących Spółce Zależnej A jako przychodu, o którym mowa w art. 24a ust. 3 pkt 3 lit. b ustawy o CIT.

Art. 24a ustawy o CIT nakłada na podatników posiadających m. in. spółki zależne niemające siedziby, zarządu ani rejestracji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obowiązek zweryfikowania czy spełniają one przesłanki uznania za zagraniczną jednostkę kontrolowaną. W związku z tym, Wnioskodawca zobowiązany jest przeanalizować szereg przesłanek wskazanych w art. 24a ust. 3 ustawy o CIT w odniesieniu do Spółki Zależnej, w tym, czy Zwrot stanowi przychód wymieniony w art. 24a ust. 3 pkt 3 lit. b ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 24a ust. 3 pkt 3 lit. b ustawy o CIT jednym z warunków tego, aby zagraniczna jednostka stanowiła zagraniczną jednostką kontrolowaną jest, aby co najmniej 33% przychodów tej jednostki pochodziło:

  • z dywidend i innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych,
  • ze zbycia udziałów (akcji) w spółce, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym, instytucji wspólnego inwestowania lub innej osobie prawnej i praw o podobnym charakterze,
  • z wierzytelności,
  • z tytułu usług doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu oraz świadczeń o podobnym charakterze,
  • z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i innych umów o podobnym charakterze,
  • z odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek,
  • z części odsetkowej raty leasingowej,
  • z poręczeń i gwarancji,
  • z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw,
  • z praw autorskich lub praw własności przemysłowej uwzględnionych w cenie sprzedaży produktu lub usługi,
  • ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,
  • z działalności ubezpieczeniowej, bankowej lub innej działalności finansowej,
  • z transakcji z podmiotami powiązanymi, w przypadku gdy jednostka nie wytwarza w związku z tymi transakcjami wartości dodanej pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma.

Wskazany powyżej katalog przychodów ma charakter zamknięty, co oznacza, że żadne inne przychody zagranicznej jednostki nie będą uwzględnianie przy obliczaniu progu 33% wskazanego w ww. przepisie.

Biorąc pod uwagę powyższe, Wnioskodawca w drodze eliminacji poszczególnych kategorii przychodów wymienionych w art. 24a ust. 3 pkt 3 lit. b ustawy o CIT dokonuje kwalifikacji Zwrotu otrzymanego przez Spółkę Zależną A.

W pierwszej kolejności, zdaniem Wnioskodawcy, Zwrotu nie można uznać za którykolwiek z przychodów wymienionych w art. 24a ust. 3 pkt 3 lit. b tiret drugie i następne ustawy o CIT, ponieważ mają one zupełnie inny charakter niż Zwrot, będący przedmiotem niniejszego wniosku. Zwrot nie stanowi również dywidendy, o której mowa w art. 24a ust. 3 pkt 3 lit. b tiret pierwsze ustawy o CIT.

Zdaniem Wnioskodawcy, Zwrot nie stanowi także innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w art. 24a ust. 3 pkt 3 lit. b tiret pierwsze ustawy o CIT. Tu należy wspomnieć, że powyższy przepis zmieniał się na przestrzeni lat, tym niemniej zawsze referował w pierwszej kolejności do przychodów z dywidend i innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych. Ww. przepis nie definiuje co należy rozumieć przez „inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych”.

W ocenie Wnioskodawcy należy się w tym zakresie posłużyć analogicznie artykułem 7b ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT. W świetle tego przepisu za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym:

a)dywidendy, nadwyżki bilansowe w spółdzielniach oraz otrzymane przez uczestników funduszy inwestycyjnych lub instytucji wspólnego inwestowania dochody tego funduszu lub tej instytucji, w przypadku, gdy statut przewiduje wypłacanie tych dochodów bez odkupywania jednostek uczestnictwa albo wykupywania certyfikatów inwestycyjnych,

b)przychody z umorzenia udziału (akcji) lub ze zmniejszenia ich wartości,

c)przychody z wystąpienia wspólnika ze spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, które następuje w inny sposób niż określony w lit. b,

d)przychody ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, które następuje w inny sposób niż określony w lit. b,

e)wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3,

f)równowartość zysku osoby prawnej oraz spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przeznaczonego na podwyższenie jej kapitału zakładowego, równowartość nadwyżki bilansowej spółdzielni przeznaczonej na podwyższenie funduszu udziałowego oraz równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) takiej osoby prawnej lub spółki,

g)dopłaty otrzymane w przypadku połączenia lub podziału podmiotów przez osoby posiadające prawo do uczestnictwa w zysku podmiotu przejmowanego, łączonego lub dzielonego lub,

h)przychody wspólnika spółki dzielonej, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa,

i)zapłata, o której mowa w art. 12 ust. 4d,

j)wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej - w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną, z tym, że przychód określa się na dzień przekształcenia,

k)odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3,

l)odsetki od pożyczki udzielonej osobie prawnej lub spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, jeżeli wypłata odsetek od takiej pożyczki lub ich wysokość uzależnione są od osiągnięcia zysku przez tę osobę prawną lub spółkę lub od wysokości tego zysku (pożyczka partycypacyjna),

m)przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:

  • przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
  • przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
  • przychody spółki dzielonej,

n)przychód ze zmniejszenia kapitału akcyjnego w prostej spółce akcyjnej;

Biorąc pod uwagę, że powyższy katalog ma charakter przykładowy, a Zwrot nie stanowi żadnej z kategorii przychodów z udziału w zyskach osób prawnych w nim wprost wymienionych, kluczowe dla odpowiedzi na pytanie zadane we wniosku jest to, czy Zwrot posiada cechy pozwalające traktować go jak faktycznie uzyskany przychód z udziału w zyskach osób prawnych (fragment wprowadzający do wyliczenia z art. 7b ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT).

W orzecznictwie sądów administracyjnych (utrwalonym na gruncie uchylonego już art. 10 ustawy o CIT, który zastąpił powołany wyżej art. 7b ustawy o CIT) przez dochód z udziału w zyskach osób prawnych rozumie się wszelkie dochody, jakie powstają w następstwie posiadania przez podatnika prawa do udziału w zyskach osoby prawnej. Przykładowo Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 14 stycznia 2014 r., II FSK 187/12 stwierdził, że dochodami z udziału w zyskach osób prawnych są wszelkie dochody podatników podatku dochodowego od osób prawnych, których podstawą jest tytuł prawny w postaci wniesionego udziału/akcji, zapewniający przysporzenie finansowane bezpośrednio lub pośrednio z zysku tych osób. Innymi słowy, stanowią wynik partycypacji w zyskach danego podmiotu.

Zdaniem Wnioskodawcy, Zwrot nie posiada opisanych powyżej cech. Przede wszystkim, Zwrot nie stanowi następstwa partycypacji w zyskach. Otrzymane na rachunek Spółki Zależnej środki nie pochodzą bowiem z zysku, który może podlegać podziałowi pomiędzy udziałowców. Środki te odpowiadają (częściowo) kwocie podatku dochodowego zapłaconego przez inną spółkę (w tym przypadku Spółkę Zależną B) - przed podziałem zysku i obciążającego ten zysk, a fakt, iż o jego Zwrot może ubiegać się Spółka Zależna A wynika wyłącznie ze sposobu ukształtowania systemu podatkowego Republiki Malty, a nie z ekonomicznego charakteru przepływu środków pieniężnych. Zwrot jest ponadto dokonywany przez lokalne władze podatkowe - a nie przez Spółkę Zależną B. Udział w zyskach osób prawnych jest również kategorią netto, a więc pomniejszoną o podatek dochodowy należny od tego zysku. Po drugie, zapłata podatku na Malcie od osiągniętego dochodu stanowi obowiązek. Z kolei podział zysku netto za zakończony rok obrotowy następuje w drodze odpowiedniej uchwały upoważnionego organu, a decyzja o jej podjęciu zależna jest od szeregu okoliczności gospodarczych.

Zapłata podatku przez Spółkę Zależną B ma zatem miejsce niezależnie od tego, czy później nastąpi podział zysku pomniejszonego o tę kwotę. Ponadto, w ocenie Wnioskodawcy istotnym argumentem dla odpowiedzi na pytanie zadane we wniosku jest również to, iż podatku dochodowego nie można nazwać „zyskiem”, ponieważ jest to wydatek spółki, a nie jej przysporzenie. Wnioskodawca pragnie nadmienić, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest zgodne z argumentacją Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wyrażoną w interpretacji indywidualnej z dnia 19 kwietnia 2021 r., o sygn. 0111-KDIB1-2.4010.79.2021.1.BG, w której stwierdzono, że otrzymany zwrot podatku dochodowego zapłaconego przez spółkę maltańską nie stanowi dochodu/przychodu z udziału w zyskach osób prawnych w rozumieniu art. 7b ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT. Wnioskodawca jest świadomy, że powołana interpretacja wydana została w odniesieniu do pytania innego niż przedstawione w niniejszym Wniosku. Jednakże, zdaniem Wnioskodawcy, wyraża ona linię interpretacyjną organów podatkowych w zakresie kwalifikowania kwot otrzymanych tytułem zwrotu podatku dochodowego zapłaconego przez inny podmiot (w dodatku mowa jest o tej samej jurysdykcji podatkowej, tj. maltańskiej).

W powołanej interpretacji indywidualnej organ wskazał, że „wypłata środków stanowiąca zwrot podatku Spółki maltańskiej na rzecz Wnioskodawcy nie może być uznana za przychód z udziału w zyskach osób prawnych. Należy dodać, że z ww. przepisu wynika, iż dotyczy on zysku, który co do zasady, może podlegać podziałowi pomiędzy udziałowców. (...) Pojęcie „zysk” o jakim mowa w ww. przepisie (tj. art. 7b ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT) nie obejmuje zatem podatku dochodowego, a tym samym zwrot tego podatku nie może być interpretowany jako osiągnięcie dochodu z udziału w zyskach osób prawnych. (…) W opisanym przypadku źródłem dochodu nie jest zysk spółki, lecz danina publicznoprawna pobrana przez władze podatkowe innego państwa”.

Podobne stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w zakresie klasyfikacji zwrotu podatku na konto wspólnika na gruncie PIT w interpretacji indywidualnej z dnia 9 czerwca 2023 r. o sygn. 0114-KDWP.4011.3.2023.2.ASZ gdzie stwierdzono: „Przyjęta w ustawie definicja „dochodu z udziału w zyskach osób prawnych” sformułowana w art. 24 ust. 5 ma charakter otwarty. Tym niemniej, w zakresie przypadków niewymienionych wprost w omawianym przepisie, o dochodzie uzyskanym przez podatnika z udziału w zyskach osób prawnych można mówić wówczas, kiedy źródłem tego dochodu jest zysk osoby prawnej. W przypadku zatem, kiedy - w związku ze szczególnymi regulacjami prawnymi innego państwa - polski rezydent podatkowy uzyskuje zwrot podatku dochodowego zapłaconego przez zagraniczną spółkę kapitałową od uzyskanego przez ten podmiot dochodu, nie można uznać, że podmiot ten partycypuje w zysku tej osoby prawnej. W opisanym przypadku źródłem dochodu nie jest zysk spółki lecz danina publicznoprawna pobrana przez władze podatkowe innego państwa. Reasumując, wypłata środków stanowiących zwrot podatku nie będzie stanowić dla Pana dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych w rozumieniu przepisu art. 24 ust. 5 ustawy o PIT.”.

Idąc dalej można twierdzić, że Zwrot jest jedynie wypłacaną na zasadach szczególnych przez organy podatkowe kwotą, której wielkość jest jedynie pochodną podatku dochodowego zapłaconego przez spółkę (w tym przypadku Spółkę Zależną B). Kwota ta sama w sobie nie ma bezpośredniego związku z dochodem (zyskiem) Spółki Zależnej B, w szczególności nie jest z niego finansowana, a co za tym idzie, nie może być uznawana za udział w zysku Spółki Zależnej B. Biorąc pod uwagę przywołane interpretacje indywidualne oraz argumenty przedstawione powyżej, Zwrot nie stanowi przychodu z udziału w zyskach osób prawnych w rozumieniu art. 7b ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, a co więcej nie stanowi również żadnej z kategorii przychodów, o których mowa w art. 24a ust. 3 pkt 3 lit. b ustawy o CIT. Końcowo należy zauważyć, że pogląd ten pozostaje aktualny w odniesieniu do art. 24a ust. 3 pkt 3 lit. b ustawy o CIT w którymkolwiek jego brzmieniu, tj. niezależnie od zmian, jakie miały miejsce od momentu wejścia w życie tego przepisu, tj. od 1 stycznia 2015 r. Przedmiotowy przepis w którymkolwiek momencie obowiązywania nie obejmował Zwrotu.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku – jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie należy zaznaczyć, że pytanie przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznacza zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem zapytania.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT” lub „updop”),

Podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Stosownie do art. 24a ust. 1 cytowanej ustawy:

Podatek od dochodów zagranicznej jednostki kontrolowanej uzyskanych przez podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 1, wynosi 19% podstawy opodatkowania.

Warunki uznania danego podmiotu za zagraniczną jednostkę kontrolowaną wskazuje art. 24a ust. 3 ustawy o CIT.

Przedmiotem Państwa wątpliwości jest wyłącznie ustalenie, czy Zwroty przysługujące Spółce Zależnej A powinni Państwo kwalifikować jako przychód o którym mowa w art. 24a ust. 3 pkt 3 lit. b ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 24a ust. 3 pkt 3 lit. b ustawy o CIT:

Zagraniczną jednostką kontrolowaną jest zagraniczna jednostka spełniająca następujące warunki:

a)(…)

b)co najmniej 33% przychodów tej jednostki osiągniętych w roku podatkowym, o którym mowa w ust. 6, pochodzi

  • z dywidend i innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych,
  • ze zbycia udziałów (akcji) w spółce, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym, instytucji wspólnego inwestowania lub innej osobie prawnej i praw o podobnym charakterze,
  • z wierzytelności,
  • z tytułu usług doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu oraz świadczeń o podobnym charakterze,
  • z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i innych umów o podobnym charakterze,
  • z odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek,
  • z części odsetkowej raty leasingowej,
  • z poręczeń i gwarancji,
  • z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw,
  • z praw autorskich lub praw własności przemysłowej uwzględnionych w cenie sprzedaży produktu lub usługi,
  • ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,
  • z działalności ubezpieczeniowej, bankowej lub innej działalności finansowej,
  • z transakcji z podmiotami powiązanymi, w przypadku gdy jednostka nie wytwarza w związku z tymi transakcjami wartości dodanej pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma.

Należy wskazać, że Zwrot podatku wprost nie spełnia żadnego z zapisów wymienionych w art. 24a ust. pkt 3 lit. b tiret 2-13 updop.

Ustawa o CIT nie zawiera definicji „innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych”, która występuje w art. 24a ust. 3 pkt 3 lit. b tiret pierwszy. Pomocny może okazać się przepis art. 7b ust. 1 pkt 1 updop, który zawiera przykładowy katalog przychodów z udziału w zyskach osób prawnych, a który zalicza się jednocześnie do przychodów z zysków kapitałowych.

I tak, na podstawie art. 7b ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT:

Za przychody z zysków kapitałowych uważa się:

1)przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym:

a)dywidendy, nadwyżki bilansowe w spółdzielniach oraz otrzymane przez uczestników funduszy inwestycyjnych lub instytucji wspólnego inwestowania dochody tego funduszu lub tej instytucji, w przypadku gdy statut przewiduje wypłacanie tych dochodów bez odkupywania jednostek uczestnictwa albo wykupywania certyfikatów inwestycyjnych,

b)przychody z umorzenia udziału (akcji) lub ze zmniejszenia ich wartości,

c)przychody z wystąpienia wspólnika ze spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, które następuje w inny sposób niż określony w lit. b,

d)przychody ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, które następuje w inny sposób niż określony w lit. b,

e)wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3,

f)równowartość zysku osoby prawnej oraz spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przeznaczonego na podwyższenie jej kapitału zakładowego, równowartość nadwyżki bilansowej spółdzielni przeznaczonej na podwyższenie funduszu udziałowego oraz równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) takiej osoby prawnej lub spółki,

g)dopłaty otrzymane w przypadku połączenia lub podziału podmiotów lub

h)przychody wspólnika spółki dzielonej, z wyjątkiem podziału przez wyodrębnienie, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa,

i)zapłata, o której mowa w art. 12 ust. 4d,

j)wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej - w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną, z tym że przychód określa się na dzień przekształcenia,

k)odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3,

l)odsetki od pożyczki udzielonej osobie prawnej lub spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, jeżeli wypłata odsetek od takiej pożyczki lub ich wysokość uzależnione są od osiągnięcia zysku przez tę osobę prawną lub spółkę lub od wysokości tego zysku (pożyczka partycypacyjna),

m)przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:

  • przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
  • przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
  • przychody spółki dzielonej,

n)przychód ze zmniejszenia kapitału akcyjnego w prostej spółce akcyjnej;

Wypłata środków stanowiąca Zwrot podatku Spółki Zależnej B na rzecz Spółki Zależnej A nie może być uznana za przychód z udziału w zyskach osób prawnych.

Z ww. przepisu wynika, że dotyczy on zysku, który co do zasady może podlegać podziałowi pomiędzy udziałowców. Oznacz to, że mowa jest o zysku netto bowiem taki zysk może być podzielony pomiędzy udziałowców spółki niebędącej transparentną podatkowo. Wymienione przez ustawodawcę w art. 7b ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT tytuły, choć nie wyczerpują pojęcia zysków z udziału w osobach prawnych, spełniają to kryterium. Zysk o jakim mowa w art. 7b ust. 1 ustawy o CIT nie jest zyskiem brutto, ale netto, a więc zyskiem po opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Pojęcie „zysk” o jakim mowa w ww. przepisie nie obejmuje zatem podatku dochodowego, a tym samym zwrot tego podatku nie może być interpretowany jako osiągnięcie dochodu z udziału w zyskach osób prawnych. W sytuacji, gdy Spółka Zależna A otrzymuje Zwrot podatku nadpłaconego przez Spółkę Zależną B, to ww. Zwrot nie stanowi dla Spółki Zależnej A przychodu z udziałów w zyskach osób prawnych. Zatem Zwrot podatku będzie traktowany jako przychód uzyskany na zasadach ogólnych, zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o CIT.

Dlatego stanowisko, zgodnie z którym nie powinni Państwo kwalifikować Zwrotów podatku przysługujących Spółce Zależnej A jako przychodu, o którym mowa w art. 24a ust. 3 pkt 3 lit. b ustawy o CIT – jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

  • stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia;
  • zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego, podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Odnosząc się do przywołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych wskazać należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego. Organ, mimo że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkuje się wydanymi rozstrzygnięciami sądów i innych organów, to nie ma możliwości zastosowania ich wprost, ponieważ nie stanowią materialnego prawa podatkowego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).