Interpretacja indywidualna z dnia 23 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.111.2024.2.JMS
Temat interpretacji
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym, opisana działalność Spółki (realizowana w ramach prac Grupy 1) spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, a tym samym Wnioskodawca będzie mógł zastosować ulgę określoną w art. 18d ustawy o CIT?
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego we wniosku stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 lutego 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 17 kwietnia 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
(…) jest spółką należącą do grupy kapitałowej (…), (…) specjalizującego się w projektowaniu, produkcji i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań w obszarze (…), a w szczególności specjalizującego się w produkcji sprzętu (…) w obszarze (…). Grupa (…) oferuje najnowocześniejsze rozwiązania dla (…) z całego świata w następujących obszarach:
- (…),
- (…),
- (…),
- (…).
Grupa (…) jest znanym partnerem dla (…), (…), dostarczając im wysokiej jakości, zaawansowanych technologicznie rozwiązań z zakresu (…). Działając na arenie (...), firma stała się symbolem innowacyjności i skuteczności w sektorze technologii (…).
Prace realizowane przez (…), wyznaczają nowe europejskie standardy (…) oparte o najnowsze technologie. Spółka jest technologicznym liderem innowacyjnych rozwiązań w zakresie (…). Produkowane aktualnie przez Spółkę (…) służą obecnie w (…) świata.
W ramach Grupy (…), działalność Spółki dotyczy przede wszystkim rozwoju, projektowania i budowy przełomowych rozwiązań wspierających obszar (…). Zakres działań Spółki obejmuje m.in.:
- produkcję (…) dla zaawansowanych systemów (…) dla jednostek (…), zapewniających (…) w różnych warunkach (…) oraz (…),
- produkcję (…) dla (…) oraz innych instytucji (…), umożliwiając efektywną (…) w sytuacjach (…) oraz codziennych działaniach,
- tworzenie specjalistycznych systemów (…) dla sektora (…), (…) oraz innych branż o kluczowym znaczeniu dla (…).
W celu utrzymania pozycji rynkowej oraz stałego zwiększania konkurencyjności swojej oferty, a także zapewnienia końcowym odbiorcom najwyższej jakości produktów, Spółka w sposób stały i systematyczny prowadzi prace nad nowymi rozwiązaniami produktowymi. Rozwiązania projektowane przez (…) są wykorzystywane nie tylko w sektorze (…). Spółka elastycznie dopasowuje się do potrzeb rynku i reaguje na bieżące potrzeby docelowych odbiorców, wprowadzając do swojej oferty rozwiązania dla sektora (…), np. poprzez tworzenie (…). Wśród użytkowników innowacyjnych narzędzi (…) Spółki są także (…).
Jednocześnie, wraz z rozszerzaniem i ulepszaniem oferty produktowej, niezbędnym elementem prowadzonych prac w Spółce jest rozwój obecnie funkcjonujących produktów. Rozwój ten obejmuje m.in. wdrażanie nowych technologii w wytwarzanych produktach, kreowanie know-how, które pozwala na opracowywanie najwyżej klasy systemów (…).
Realizacja działalności prowadzonej przez Spółkę jest możliwa dzięki projektowaniu i stosowaniu nowoczesnych metod oraz specjalistycznych urządzeń, a także zaangażowaniu wyspecjalizowanej kadry inżynierskiej. Realizacja projektów przez Spółkę przeprowadzana jest w oparciu o, metodykę zarządzania projektami (…).
Biorąc pod uwagę fakt, że działalność Spółki obejmuje prace o zróżnicowanym charakterze - występują w niej zarówno prace ukierunkowane na zdobywanie i poszerzanie posiadanej wiedzy, która wykorzystywana jest następnie w celu opracowywania nowych produktów lub systemów (…), wprowadzania zmian (ulepszeń) do istniejących produktów lub systemów, jak również prace, które charakteryzują się rutynowością oraz powtarzalnością, działalność Spółki można podzielić na dwie podstawowe grupy prac:
Grupa 1 - Prace ukierunkowane na rozwój oferty Spółki poprzez tworzenie nowych produktów oraz ulepszania obecnie funkcjonujących - prace mające na celu opracowywanie nowych, innowacyjnych produktów lub systemów (…), wprowadzania zmian lub ulepszeń do istniejących już produktów. Prace te, nie dotyczą prac rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do już istniejących produktów, rozwiązań w zakresie (…).
Grupa 2 - Prace rutynowe oraz administracyjne - działania rutynowe oraz projekty dotyczące standardowych prac produkcyjnych, a także utrzymania i obsługi już wdrożonych rozwiązań i produktów. Celem tego typu projektów może być przykładowo wprowadzenie okresowych, drobnych zmian i ulepszeń w uprzednio opracowanych systemach (…) lub produktach. Prace te mają w istotnej części charakter rutynowy. Prace te, nie są ukierunkowane na rozwój oferty Spółki i poprawę funkcjonujących procesów.
Działalność Spółki prowadzona w ramach Grupy 2 nie jest objęta zakresem niniejszego wniosku.
W celu zakwalifikowania danych prac jako należących do Grupy 1, każdy proces weryfikacji jest inicjowany poprzez każdorazową identyfikację projektu przez wyznaczonego menedżera projektu, który ocenia projekt pod kątem spełnienia określonych przesłanek. Każde przypisanie jest każdorazowo weryfikowane przez wyznaczonego wewnętrznie kontrolera B+R, który ma za zadanie zapewnić spójność oraz jednorodność oceny projektów występujących w Spółce. W tym celu, Spółka każdorazowo wykonuje test kwalifikowalności projektu, udzielając odpowiedzi na pytania, które umożliwiają eliminację projektów rutynowych, tj. należących do Grupy 2.
Po przyporządkowaniu projektu do Grupy 1, osoba odpowiedzialna ma za zadanie systematyczne sporządzanie kart projektu, które adresują dwa zasadnicze cele: udokumentowanie procesu oceny projektu oraz prezentację zwięzłego przeglądu podstawowych informacji o projekcie, istotnych z punktu widzenia oceny innowacyjności.
W ramach struktury organizacyjnej Spółki zostały wyodrębnione działy odpowiedzialne za poszczególne zadania związane z jej działalnością. Prowadzenie prac w ramach poniższych działów, odbywa się w oparciu o metodykę obejmującą analizę, opracowywanie koncepcji, badania, testowanie, w ramach której do realizacji projektu opracowywane są określone wymagania, harmonogram oraz przypisywane są adekwatne zasoby (wykwalifikowana kadra specjalistów, odpowiedni sprzęt).
Na moment złożenia wniosku, w prace wyżej wskazanej Grupy 1 są zaangażowani głównie pracownicy Biura Rozwoju, działu który skupia w sobie cały proces wytworzenia nowego produktu. W Biurze Rozwoju, zatrudnieni są wykwalifikowani inżynierowie, którzy w ramach podejmowanych działań, samodzielnie opracowują nowe produkty (systemy) oraz opracowują ulepszenia produktów już istniejących, a w szczególności tworzą konstrukcje mechaniczne, układy elektroniczne oraz oprogramowanie. Inżynierowie odpowiedzialni są za cały proces powstawania produktu, począwszy od opracowania koncepcji produktu, następnie stworzenia modelu oraz prototypu, aż do końcowo stworzonej dokumentacji technicznej złożonej z uprzednio stworzonej dokumentacji projektowej oraz technologicznej, która jest niezbędna do fizycznego wytworzenia urządzenia.
W ramach prac prowadzonych przez Biuro Rozwoju przebiega całościowy proces tworzenia nowych produktów. Prace jednostki rozpoczynają się od analizy biznesowej przedsięwzięcia, poprzez pozyskanie wymagań biznesowych oraz technologicznych od użytkownika końcowego. Kolejnym etapem jest stworzenie szczegółowych założeń konstruktorskich i technologicznych oraz przygotowanie dokumentacji projektowej i uzasadnienia biznesowego. Następnie, we współpracy z Działem Technologicznym, tworzona jest dokumentacja technologiczna. Końcowym efektem prac Biura Rozwoju, jest stworzenie całościowej dokumentacji technicznej, która jest podstawą do uruchomienia serii próbnej (która może również przybierać postać pierwszej serii produkcyjnej) powstałego prototypu. Nieodłącznym elementem prac związanych z opracowywaniem prototypów, jest ich późniejsza walidacja poprzez przeprowadzenie pierwszej serii próbnej lub pierwszej serii produkcyjnej, skutkująca możliwością stwierdzenia ich prawidłowości i zgodności wyników z zakładanymi celami (m.in. zgodności z wymogami dot. stabilności, trwałości, żywotności itp.). Faza tworzenia prototypu lub serii próbnej jest realizowana przez pracowników Działu Produkcji, która jest częścią procesu tworzenia nowego produktu.
Ponadto, Biuro Rozwoju jest silnie wspierane przez dwa odrębne działy Spółki, które są obecne w procesie powstawania produktu poprzez zapewnienie własnego wkładu twórczego.
Tymi działami są:
Dział Technologiczny - w ramach procesu powstawania oraz wdrożeń produktów, Dział Technologiczny jest odpowiedzialny za stworzenie dokumentacji technologicznej, która jest elementem dokumentacji technicznej tworzonej przez Biuro Rozwoju, a także opracowanie dokumentacji technologicznej wyrobów firm zewnętrznych wdrażanych do produkcji w Spółce. Proces opracowania dokumentacji technologicznej oznacza każdorazowo indywidualne zaprojektowanie i opisanie procesu produkcji dostosowanego do własnych możliwości produkcyjnych oraz posiadanego parku maszynowego. W celu stworzenia dokumentacji, wyspecjalizowani pracownicy odpowiedzialni za jej stworzenie, opracowują opisy operacji technologicznych dla poszczególnych gniazd i stanowisk produkcyjnych, a także procedury, instrukcje technologiczne oraz treści przewodników, które są niezbędne do wytworzenia produktu bądź ulepszenia obecnie produkowanego wyrobu. Ponadto, Dział ten jest odpowiedzialny za nadzorowanie procesu technologicznego produkcji podzespołów i wyrobów w ramach serii próbnej nowego produktu oraz za opracowanie i wykonanie przyrządów i instrukcji testów we współpracy z Biurem Rozwoju.
Laboratorium - w ramach procesu powstawania nowych produktów, Laboratorium jest odpowiedzialne za opiniowanie dokumentacji technicznej w zakresie tworzenia nowego produktu oraz związanego z nim ulepszenia. Ponadto, Laboratorium przeprowadza badania, które poprzez wykonanie licznych testów fizycznych mają za zadanie dokonanie walidacji właściwości prototypu, pierwszej serii produktu lub produktu oraz dokonanie oceny spełnienia właściwych parametrów technicznych powstałego wyrobu.
Podkreślenia wymaga również fakt, że pracownicy Spółki, zaangażowani w realizację prac w powyższych zespołach, to wysokiej klasy specjaliści, posiadający wykształcenie w zakresie działalności będącej przedmiotem prowadzonych prac oraz długoletnie doświadczenie zawodowe. Pracownicy Wnioskodawcy w sposób ciągły podnoszą swoje kwalifikacje oraz zdobywają nową wiedzę w dziedzinie swojej specjalizacji.
W zależności od zakresu i charakteru realizowanych projektów, efektem jest powstanie w całości nowego lub ulepszonego produktu w sektorze (…), (nowej funkcjonalności w ramach dotychczasowego rozwiązania).
Wnioskodawca zaznacza, że opisane efekty prac powstające w ramach działań Grupy 1 Spółki mają charakter przykładowy, obrazujący jakiego rodzaju produkty powstają w ramach tych prac. Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, że zawarte w niniejszym stanie faktycznym opisy działów oraz zadań wykonywanych przez te działy mają charakter zasadniczy, wskazujący na ogólną charakterystykę działalności prowadzonej przez Spółkę. Ponadto, nie można wykluczyć, że w wyniku naturalnego rozwoju ogólnokorporacyjnego może dojść do zmian nazewnictwa i struktury działów, które nie będą wpływać na charakter ich prac.
Wnioskodawca zaznacza, że:
- w związku z prowadzoną przez Spółkę działalnością, zamierza korzystać z odliczenia kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania na zasadach określonych w art. 18d i art. 18e ustawy o CIT,
- Spółka prowadzi opisywaną działalność w sposób zorganizowany i ciągły i prowadzić będzie w sposób opisany powyżej również w przyszłości,
- w ramach prowadzonej przez siebie ewidencji jest i będzie w stanie wyodrębniać koszty prowadzonej przez siebie działalności, w sposób umożliwiający określenie wysokości kosztów kwalifikowanych w podziale na realizowane projekty B+R, zgodnie z katalogiem wskazanym w art. 18d ustawy o CIT i tym samym określić wysokość przysługującej ulgi B+R,
- Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej ani w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, tj. Wnioskodawca nie korzysta ze zwolnień podatkowych o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT,
- Wnioskodawca nie zamierza korzystać z odliczenia w ramach ulgi B+R w odniesieniu do kosztów związanych z przychodami osiąganymi z zysków kapitałowych.
Pismem uzupełniającym z 17 kwietnia 2024 r., odpowiedzieli Państwo na pytania:
1.Jakie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania, niewystępujące w praktyce gospodarczej (w tym Wnioskodawcy) zastosowano w zakresie realizowania działalności będącej przedmiotem zadanego pytania? Innymi słowy, co powoduje, że nowe rozwiązania w znacznym stopniu różnią się od rozwiązań już funkcjonujących; na czym polega innowacyjność i unikatowość tych konkretnych rozwiązań, co pozwala uznać je za nowatorskie?
W pierwszej kolejności Wnioskodawca podkreśla, że przedmiotem zapytania nie jest ocena czy jednostkowy projekt spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, a ocena czy określony obszar działalności Spółki spełnia tę definicję (opisany w złożonym wniosku jako prace realizowane w ramach Grupy 1. W tym kontekście należy podkreślić, że wyczerpujące informacje odnoszące się do powyższego pytania są opisane w złożonym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej zarówno w stanie faktycznym jak i w stanowisku do pytania nr 1.
W opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego Wnioskodawca wskazał, że „W zależności od zakresu i charakteru realizowanych projektów, efektem jest powstanie w całości nowego lub ulepszonego produktu w sektorze (…), (nowej funkcjonalności w ramach dotychczasowego rozwiązania).” Ponadto, zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym/opisem zdarzenia przyszłego, w celu utrzymania pozycji na rynku, Spółka każdorazowo przy wykorzystaniu metodyki zarządzania projektami (…), tworzy nowe rozwiązania technologiczne w obszarze (…), które odróżniają się m.in. pod względem zakresu zastosowania oraz specjalistycznych parametrów tworzonych (…) oraz systemów (…).
Zgodnie z przedstawionym stanowiskiem do pytania nr 1, „w celu spełnienia oczekiwań oraz wymogów, Spółka musi rozwijać swoje produkty. W efekcie, w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawca rozwija oraz ulepsza produkty niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej Spółki lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących w Spółce. Opracowanie przez Wnioskodawcę licznych systemów (…) są rozwiązaniami autorskimi, opracowanymi na indywidualne zamówienie.”
Ponadto, należy podkreślić, że Spółka każdego roku realizuje od kilkunastu do kilkudziesięciu nowych projektów, jednakże w ocenie Spółki rodzaje/charakter określonych projektów (zleceń) nie mają większego znaczenia z punktu widzenia oceny stanowiska wnioskodawcy. Należy bowiem podkreślić, że szczegółowa analiza poszczególnych projektów kwalifikowanych przez Spółkę jako badawczo-rozwojowych może być przedmiotem ewentualnego postępowania podatkowego. W ocenie Spółki, znaczenie dla oceny stanowiska Wnioskodawcy ma natomiast charakter opracowywanych technologii i rozwiązań, które mają na celu opracowanie wyrobów spełniających (…) normy dotyczące parametrów (…), odporności i wytrzymałości na narażenia mechaniczne i klimatyczne. Wymaga to każdorazowo unikalnego i innowacyjnego podejścia, z uwzględnieniem konieczności opracowania nowych rozwiązań, niewystępujących dotychczas na rynku w Polsce. Dodatkowo, Spółka we własnym zakresie prowadzi prace koncepcyjne, które polegają na stworzeniu określonych rozwiązań (lub ich ulepszeniu).
W ramach swojej działalności Wnioskodawca:
- tworzył/tworzy i będzie tworzył nowe, nieistniejące na rynku w Polsce urządzenia i rozwiązania, kładąc przy tym nacisk na tworzenie innowacyjnych rozwiązań i koncepcji spełniających szczegółowe wymogi,
- unowocześniał/unowocześnia i będzie unowocześniać wprowadzane urządzenia i rozwiązania,
- tworzył/tworzy i będzie tworzyć specjalistyczne oprogramowanie do obsługi urządzeń (…).
Należy podkreślić, że każde zlecenie realizowane przez Spółkę wymaga indywidualnego i odrębnego podejścia. Wnioskodawca, realizując kolejne zlecenia, nie powiela przyjętych rozwiązań ogólnodostępnych (…), gdyż jest to niemożliwe ze względu na znaczne różnice występujące pomiędzy każdym z nich. Kolejne zlecenia, pomimo, że mogą być wykorzystywane wyniki prac z innych projektów realizowanych przez Spółkę, nie stanowią rutynowego powielenia projektów realizowanych uprzednio w działalności Wnioskodawcy. Działalność prowadzona przez Spółkę w ramach prac przypisanych do Grupy 1 jest oparta na oryginalnych koncepcjach i hipotezach, a efektem działalności Wnioskodawcy jest projektowanie i tworzenie nowych produktów i procesów, które mają innowacyjny, ulepszony charakter.
2.W czym przejawia się twórczy charakter prowadzonych prac wskazanych we wniosku?
Odpowiedź na powyższe pytanie została zawarta w złożonym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej na stronach nr 7-8. Zgodnie z przedstawionymi w ramach wniosku informacjami, „głównym celem realizowanych przez Spółkę czynności badawczo -rozwojowych w ramach Grupy 1 jest tworzenie i ulepszanie produktów w postaci urządzeń (…), (niewystępujących uprzednio w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy), poprzez wykorzystywanie i rozwijanie dostępnych technologii i wiedzy specjalistycznej z zakresu (…).
Pracownicy Spółki, w ramach prac prowadzonych w Grupie 1, łączą istniejącą wiedzę oraz zdobywają nową, w celu stworzenia produktów dotychczas niedostępnych w ofercie Wnioskodawcy oraz na rynku i ulepszenie dotychczas oferowanych urządzeń, w sposób polegający na implementacji nowych cech oraz usprawnień poprawiających parametry istniejących produktów. Działalność ta stanowi odpowiedź na unikalne wymagania stawiane przez specyfikę prowadzonej działalności w zakresie (…) oraz rosnące oczekiwania docelowych klientów, związane z zapewnieniem najbardziej efektywnych i innowacyjnych rozwiązań (…) w zakresie (…).
W celu spełnienia oczekiwań oraz wymogów, Spółka musi rozwijać swoje produkty. W efekcie, w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawca rozwija oraz ulepsza produkty niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej Spółki lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących w Spółce. Opracowanie przez Wnioskodawcę licznych systemów (…) są rozwiązaniami autorskimi, opracowanymi na indywidualne zamówienie.
Podkreślenia w odniesieniu do powyższego wymaga również fakt, że pracownicy Spółki, zaangażowani w realizację prac, w ramach projektów badawczo-rozwojowych to wysokiej klasy specjaliści, posiadający wykształcenie w zakresie działalności będącej przedmiotem prowadzonych prac oraz długoletnie doświadczenie zawodowe.”
Uzupełniając powyższe, Spółka podkreśla, że realizowane przez Wnioskodawcę projekty w ramach Grupy 1 są indywidualne i niepowtarzalne. W związku z tym, do Spółki każdorazowo należy zaproponowanie konkretnych koncepcji czy rozwiązań, które pozwolą na realizację projektu, a które będą spełniać określone wymagania czy też będą posiadać określone funkcjonalności.
Zatem, w ocenie Spółki powyższe świadczy o twórczym charakterze realizowanych prac należących do Grupy 1. Niezależnie, Spółka oczekuje, że Organ wydając interpretację indywidualną we wnioskowanym zakresie, samodzielnie oceni czy działalność Spółki w odniesieniu do realizowanych prac należących do Grupy 1 również posiada twórczy charakter (jako, że twórczy charakter jest jednym z elementów definicji działalności badawczo-rozwojowej, która jest przedmiotem zapytania).
3.Jaką konkretnie istniejącą wiedzę wykorzystujecie Państwo w celu opracowania nowych produktów lub systemów (…)?
Odpowiedź na powyższe pytanie została zawarta w złożonym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej na stronie nr 9. Zgodnie z przedstawionymi informacjami w złożonym wniosku, „pracownicy Spółki którzy wykonują zadania w ramach projektów Grupy 1 są wykwalifikowanymi specjalistami, których zdobyta wiedza i doświadczenie w obszarach (…) oraz organizacji procesów jest na wysokim poziomie. Posiadają oni odpowiednie wykształcenie, które na bieżąco podnoszą o nowe kwalifikacje. Pracownicy Spółki zarówno z Biura Rozwoju, jak i Działu Technologicznego oraz Laboratorium, posiadają kompetencje w zakresie (…), posiadają zdolności analityczne, co stanowi dużą wartość podczas prac nad tworzeniem nowych produktów. Kompetencją, którą muszą posiadać pracownicy Spółki biorący udział w projektach badawczo-rozwojowych jest znajomość branży (…) i działań Spółki, w celu tworzenia ulepszonych urządzeń, a także poprawa ich efektywności, sprawności oraz rozbudowywanie ich funkcjonalności, które odzwierciedlają potrzeby biznesowe i realnie usprawniają działalność docelowych odbiorców produktów.”
Uzupełniając powyższe, w celu realizacji poszczególnych projektów w ramach prac z Grupy 1, w szczególności konieczna jest wiedza dotycząca (której zakres zastosowania jest różny z perspektywy poszczególnego projektu):
- (…),
- (…),
- realizacji konstrukcji pod kątem spełnienia (…) norm dotyczących parametrów (…), kompatybilności (…), odporności i wytrzymałości na narażenia mechaniczne i środowiskowe,
- technologii procesorowych (…),
- technologii (…),
- (…),
- technologii oprogramowania sterującego (…),
- technologii (…),
- technologii (…),
- technologii produkcyjnej (…).
Celem działalności Spółki opisanej w ramach Grupy 1 jest rozwijanie powyższych technologii, badanie nowych rozwiązań i wdrażanie rozwiązań w ramach prac koncepcyjnych i walidacyjnych.
Zatem, Wnioskodawca raz jeszcze podkreśla, że Spółka w ramach realizowanych projektów należących do Grupy 1 wykorzystuje specjalistyczną wiedzę w zakresie (…), technologii oraz (…).
4.Czy w wyniku prac powstanie nowa wiedza? Z jakiej dziedziny, dyscypliny?
Co do zasady w ramach realizacji projektów należących do Grupy 1 wykorzystywana jest istniejąca już wiedza (zasoby wiedzy) do tworzenia nowych zastosowań. Jednakże, zarówno z perspektywy pracownika jak i Spółki, możliwe jest nabywanie nowej (zwiększenia obecnej), specjalistycznej wiedzy z dziedziny (…) niezbędnej do realizacji danych prac należących do Grupy 1 (przykładowo opisanych w odpowiedzi na pytanie nr 3).
Pytanie
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym, opisana działalność Spółki (realizowana w ramach prac Grupy 1) spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, a tym samym Wnioskodawca będzie mógł zastosować ulgę określoną w art. 18d ustawy o CIT?
Państwa stanowisko w sprawie
Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym opisana działalność Spółki (realizowana w ramach prac Grupy 1) spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT. W związku z czym, Wnioskodawca jest uprawniony do zastosowania ulgi i odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, o których mowa w art. 18d ustawy o CIT.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy.
Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, przez działalność badawczo-rozwojową rozumie się działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Badania naukowe zostały przy tym - zgodnie z art. 4a pkt 27 ustawy o CIT - podzielone na:
- badania podstawowe - zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej także: PSWiN) jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne, oraz
- badania aplikacyjne - zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 2 PSWiN jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Prace rozwojowe zostały natomiast zdefiniowane jako działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń (art. 4 ust. 3 PSWiN, do którego odsyła art. 4a pkt 28 ustawy o CIT).
Na podstawie przedstawionych powyżej definicji, należy stwierdzić, że w celu uznania działalności prowadzonej przez podatnika za działalność badawczo-rozwojową niezbędne jest kumulatywne spełnienie poniższych przesłanek:
a)działalność ta musi mieć charakter twórczy,
b)działalność ta musi być prowadzona w sposób systematyczny,
c)działalność ta musi obejmować zwiększenie zasobów wiedzy bądź wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń).
Twórczy charakter prowadzonej działalności.
Zgodnie z Objaśnieniami podatkowymi z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczącymi preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box (dalej: Objaśnienia; i przy uwzględnieniu definicji zawartej w słowniku języka polskiego PWN), przez działalność twórczą należy rozumieć zespół działań podejmowanych w określonym celu (tworzenia nowej wartości), a twórczość działalności badawczo-rozwojowej przejawiać się może m.in. „opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika”. Kluczowe jest przy tym występowanie określonych przejawów działalności twórczej (tj. rezultatów o indywidualnym, oryginalnym i materialnym charakterze).
Głównym celem realizowanych przez Spółkę czynności badawczo-rozwojowych w ramach Grupy 1 jest tworzenie i ulepszanie produktów w postaci urządzeń (…) (niewystępujących uprzednio w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy), poprzez wykorzystywanie i rozwijanie dostępnych technologii i wiedzy specjalistycznej z zakresu (…).
Pracownicy Spółki, w ramach prac prowadzonych w Grupie 1, łączą istniejącą wiedzę oraz zdobywają nową, w celu stworzenia produktów dotychczas niedostępnych w ofercie Wnioskodawcy oraz na rynku i ulepszenie dotychczas oferowanych urządzeń, w sposób polegający na implementacji nowych cech oraz usprawnień poprawiających parametry istniejących produktów. Działalność ta stanowi odpowiedź na unikalne wymagania stawiane przez specyfikę prowadzonej działalności w zakresie (…) oraz rosnące oczekiwania docelowych klientów, związane z zapewnieniem najbardziej efektywnych i innowacyjnych rozwiązań (…) w zakresie (…).
W celu spełnienia oczekiwań oraz wymogów, Spółka musi rozwijać swoje produkty. W efekcie, w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawca rozwija oraz ulepsza produkty niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej Spółki lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących w Spółce. Opracowanie przez Wnioskodawcę licznych systemów (…) są rozwiązaniami autorskimi, opracowanymi na indywidualne zamówienie.
Podkreślenia w odniesieniu do powyższego wymaga również fakt, że pracownicy Spółki, zaangażowani w realizację prac, w ramach projektów badawczo-rozwojowych to wysokiej klasy specjaliści, posiadający wykształcenie w zakresie działalności będącej przedmiotem prowadzonych prac oraz długoletnie doświadczenie zawodowe.
Biorąc pod uwagę powyższe, Spółka stoi na stanowisku, zgodnie z którym działalność wykonywana przez jej pracowników (w ramach prac z Grupy 1) spełnia kryterium działalności twórczej.
Systematyczność podejmowanej działalności.
Jak wskazano w Objaśnieniach IP Box, w świetle obowiązujących w Polsce znaczeń pojęcia „systematyczność”, prowadzenie działalności w taki sposób może oznaczać realizację tego rodzaju działań:
- w znaczeniu pierwszym - w sposób stały, od dłuższego czasu (regularnie), bądź
- w znaczeniu drugim - w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (planowo, metodycznie).
Zgodnie z podejściem przyjętym przez Ministra Finansów w cytowanych już Objaśnieniach podatkowych, dla potrzeb definicji działalności badawczo-rozwojowej, kryterium to należy rozumieć zgodnie z drugim znaczeniem. W świetle powyższego, oznacza to, że kryterium systematyczności jest spełnione, gdy działalność prowadzona jest w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (metodycznie, zgodnie z planem).
Spółka stoi na stanowisku, że w jej przypadku powyższe kryterium jest spełnione, z uwagi na prowadzenie prac w ramach Grupy 1, w oparciu o przedstawioną w opisie stanu faktycznego metodykę (obejmującą analizę, opracowywanie koncepcji, badania, testowanie), w ramach której do realizacji projektu opracowywane są określone wymagania, harmonogram oraz przypisywane są adekwatne zasoby (wykwalifikowana kadra specjalistów, odpowiedni sprzęt oraz metodyka).
W tym miejscu, Spółka wskazuje, że tożsame kryteria spełnienia przesłanki systematyczności przyjął także Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, który w interpretacji indywidualnej z dnia 27 września 2023 roku (sygn. 0115-KDST2-1.4011.300.2023.2.AP) wskazał, że „najbardziej właściwą definicją systematyczności prowadzenia działalności B+R jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu”, a „spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona, ani też od istnienia planu, co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby”.
Wnioskodawca wskazuje, że niezależnie od spełnienia definicji systematyczności przyjętej w Objaśnieniach IP Box (tj. podejmowania prac w sposób uporządkowany, według określonej metodyki), działalność prowadzona przez Spółkę prowadzona jest w sposób systematyczny również w świetle pierwszej z przedstawionych definicji, tj. prowadzenia tego rodzaju prac w sposób stały, od dłuższego czasu. Jak podkreślono w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, Spółka prowadzi tego rodzaju prace w sposób stały od wielu lat jako nieodłączny element prowadzenia swojej działalności gospodarczej, a także zamierza prowadzić tego rodzaju działalność w przyszłości. Ponadto, każdy projekt łączy się z systematycznymi działaniami, takimi jak m.in. sporządzanie kart projektu.
Konsekwentnie, Spółka stoi na stanowisku, zgodnie z którym działalność prowadzona przez Spółkę w ramach Grupy 1 spełnia kryterium systematyczności, stanowiącej element uznania prowadzonych prac za działalność badawczo-rozwojową.
Zwiększanie zasobów wiedzy i wykorzystywanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń).
Trzecim kryterium uznania danej działalności za badawczo-rozwojową jest zwiększanie zasobów wiedzy (zgodnie z Objaśnieniami IP Box - pkt 43, to pojęcie odnosi się przede wszystkim do badań naukowych) lub wykorzystania istniejących zasobów wiedzy (na co nakierowane są przede wszystkim prace rozwojowe, obejmujące zdobywanie, łączenie i kształtowanie wiedzy) do tworzenia nowych zastosowań (nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów lub systemów).
Jednocześnie, jak zauważono w treści cytowanych Objaśnień IP Box, ustawodawca nie zdefiniował wprawdzie sformułowania „zwiększania zasobów wiedzy”, jednak przyjąć można, że sformułowanie to należy rozumieć z perspektywy danego podatnika, a kluczowym jest element celowościowy (tj. zwiększenie poziomu wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań), bez względu na to, czy zdobywana wiedza stanowić będzie nowość tylko z perspektywy danego podmiotu, albo czy po jej zastosowaniu będzie służyć wyłącznie jednemu podmiotowi, czy też znajdzie szersze zastosowanie (por. pkt 45 Objaśnień IP Box).
Należy zauważyć, że omawiane prace są realizowane przede wszystkim w celu usprawnienia istniejących rozwiązań (produktów). Każdorazowo cele te osiągane są dzięki wykorzystaniu kompetencji i wiedzy pracowników w zakresie (…). Tym samym, to właśnie dzięki istniejącej wiedzy i kompetencjom pracowników, a także ich rozwijaniu w toku prac prowadzonych w ramach Grupy 1, możliwe jest tworzenie nowych praktycznych zastosowań, mających bezpośrednie przełożenie na praktykę gospodarczą Wnioskodawcy.
Warto podkreślić, iż pracownicy Spółki którzy wykonują zadania w ramach projektów Grupy 1 są wykwalifikowanymi specjalistami, których zdobyta wiedza i doświadczenie w obszarach (…) oraz organizacji procesów jest na wysokim poziomie. Posiadają oni odpowiednie wykształcenie, które na bieżąco podnoszą o nowe kwalifikacje. Pracownicy Spółki zarówno z Biura Rozwoju, jak i Działu Technologicznego oraz Laboratorium, posiadają kompetencje w zakresie (…), posiadają zdolności analityczne, co stanowi dużą wartość podczas prac nad tworzeniem nowych produktów. Kompetencją, którą muszą posiadać pracownicy Spółki biorący udział w projektach badawczo-rozwojowych jest znajomość branży (…) i działań Spółki, w celu tworzenia ulepszonych urządzeń, a także poprawa ich efektywności, sprawności oraz rozbudowywanie ich funkcjonalności, które odzwierciedlają potrzeby biznesowe i realnie usprawniają działalność docelowych odbiorców produktów.
Odnosząc powyższe do sytuacji Wnioskodawcy, należy zauważyć, że bez wątpienia opisywana działalność Spółki i jej pracowników wpisuje się w tak postawione kryterium zwiększania zasobów wiedzy - pracownicy (…) stale poszerzają i rozwijają posiadaną wiedzę specjalistyczną a zdobywana wiedza umożliwia im prace nad opracowywaniem nowych i ulepszonych produktów w ofercie Spółki.
Wnioskodawca podkreśla jednocześnie, że prace podejmowane przez pracowników (…) w ramach projektów Grupy 1, nie dotyczą prac rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do już istniejących produktów, rozwiązań w zakresie produktów - takie czynności nie są uznawane przez Wnioskodawcę za działania nakierunkowane na rozwój oferty Spółki i poprawę procesów (i jak wskazano na wstępie, nie są objęte przedmiotem niniejszego wniosku).
Nierutynowany charakter działań realizowanych w ramach Grupy 1 wynika z faktu, że prowadzone w nich prace, poprzedzone są koniecznością przeprowadzenia prac koncepcyjnych, opracowania specyficznych wymagań oraz planów wykonania, a w trakcie wykonywania zadań pracownicy Spółki niejednokrotnie stają przed koniecznością zmierzenia się z sytuacją, w której w danym obszarze (w momencie definiowania wymagań) brakuje określonych informacji. Sytuacja ta określana jest jako tzw. „niepewność badawcza”, charakterystyczna dla prowadzenia prac B+R. Wymaga ona od pracowników Spółki samodzielnego opracowania koncepcji danego rozwiązania, które nie posiada jeszcze modelowego sposobu postępowania w ramach działalności prowadzonej przez Spółkę – w tym rozważenia czy opracowanie rozwiązania jest możliwe przy użyciu zakładanych metod.
Należy podkreślić, że nawet jeżeli w danym projekcie występuje ograniczone zjawisko niepewności badawczej, realizacja projektów w ramach Grupy 1 wiązać się może np. z koniecznością prowadzenia określonych, zaawansowanych prac koncepcyjnych (stanowiących nowość w praktyce Spółki) czy specyficznego rodzaju analiz.
W rezultacie, zdaniem Wnioskodawcy, także przesłanka związana ze zwiększaniem zasobów wiedzy i wykorzystywaniem zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń), będzie spełniona w odniesieniu do prac w ramach Grupy 1.
Na podstawie analizy wszystkich przedstawionych powyżej przesłanek działalności badawczo-rozwojowej (twórczy charakter, systematyczność, zdobywanie i wykorzystywanie wiedzy w celu opracowywania nowych lub ulepszonych produktów, rozwiązań i systemów), Spółka stoi na stanowisku, zgodnie z którym opisywana przez nią działalność realizowana w ramach Grupy 1 (we wszystkich trzech działach) spełnia ustawowe ramy działalności B+R.
Podobne stanowisko Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyraził także w indywidualnych interpretacjach podatkowych:
- z dnia 8 września 2023 roku (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.356.2023.4.KW),
- z dnia 20 października 2022 roku (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.720.2022.1.JG),
- z dnia 5 marca 2019 roku (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.517.2018.2.JS),
- z dnia 11 maja 2018 roku (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.121.2018.1.MST).
Biorąc powyższe argumenty pod uwagę, Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym przytoczona w stanie faktycznym działalność Spółki w zakresie aktywności w ramach Grupy 1 spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Stosownie do art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „u.p.d.o.p.”, „uCIT”):
podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Zgodnie z art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p.,
ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej, oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 4a pkt 27 u.p.d.o.p.,
ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:
a) badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: „ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”),
b) badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
badania naukowe są działalnością obejmującą:
a) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
b) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Stosownie do treści art. 4a pkt 28 u.p.d.o.p.,
ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Wskazać należy, że w celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 u.p.d.o.p.).
Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności - badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
Po drugie, z art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.
Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Co oznacza, że aktywność podatnika winna być nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym (które nie mają odtwórczego charakteru), związane z postępem naukowym, czy technologicznym.
Na powyższe kryteria wskazał także Minister Finansów w Objaśnieniach podatkowych z 15 lipca 2019 roku dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej także: „Objaśnienia MF”), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej, która znajduje zastosowanie m.in. do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej przewidzianej w art. 18d updop - co zostało wskazane w samej treści objaśnień (por. pkt 31 Objaśnień MF).
Zgodnie z Objaśnieniami MF, przez działalność twórczą należy rozumieć zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, powstania czegoś, a twórczość działalności badawczo-rozwojowej przejawiać się może m.in.: opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
Dodatkowo warto nadmienić, że walidacja (według Słownika języka polskiego PWN rozumiana jako ogół czynności mających na celu zbadanie odpowiedniości, trafności lub dokładności czegoś) nowego lub ulepszonego produktu/technologii/rozwiązań zwłaszcza w warunkach rzeczywistego funkcjonowania, gdzie głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne, a których ostateczny kształt nie został określony została wyróżniona w Objaśnieniach MF jako typowe przejawy działalności twórczej w znaczeniu przyjmowanym dla potrzeb definicji prac badawczo-rozwojowych (por. pkt 36 Objaśnień MF).
Co więcej, jak podkreślono w Objaśnieniach MF, istotnym elementem tego rodzaju działalności jest kreatywna aktywność wynikająca z działalności człowieka.
Jak wskazano w Objaśnieniach MF (na co zwrócił już uwagę Organ powyżej), w świetle obowiązujących w Polsce znaczeń pojęcia „systematyczność”, prowadzenie działalności w taki sposób może oznaczać realizację tego rodzaju działań:
-w znaczeniu pierwszym - w sposób stały, od dłuższego czasu (regularnie), bądź
-w znaczeniu drugim - w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (planowo, metodycznie).
Dla potrzeb definicji działalności badawczo-rozwojowej, kryterium to należy rozumieć zgodnie z drugim znaczeniem. W świetle powyższego, oznacza to, że kryterium systematyczności jest spełnione, gdy działalność prowadzona jest w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (metodycznie, zgodnie z planem).
Należy jeszcze raz zaakcentować, że trzecim kryterium uznania danej działalności za badawczo-rozwojową jest zwiększanie zasobów wiedzy (zgodnie z Objaśnieniami MF – pkt 43, to pojęcie odnosi się przede wszystkim do badań naukowych) lub wykorzystania istniejących zasobów wiedzy (na co nakierowane są przede wszystkim prace rozwojowe, obejmujące zdobywanie, łączenie i kształtowanie wiedzy) do tworzenia nowych zastosowań (nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług).
Jednocześnie, jak zauważono w treści cytowanych Objaśnień MF, ustawodawca nie zdefiniował sformułowania „zwiększania zasobów wiedzy, jednak przyjąć można, że sformułowanie to należy rozumieć z perspektywy danego podatnika a kluczowym jest element celowościowy (tj. zwiększenie poziomu wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań), bez względu na to, czy zdobywana wiedza stanowić będzie nowość tylko z perspektywy danego podmiotu, albo czy po jej zastosowaniu będzie służyć wyłącznie jednemu podmiotowi, czy też znajdzie szersze zastosowanie (por. pkt 45 Objaśnień MF).
Jak wynika z opisu przedstawionego we wniosku, Spółka prowadzi opisywaną działalność w sposób zorganizowany i ciągły, a efektem realizowanych projektów jest powstanie w całości nowego lub ulepszonego produktu w sektorze (…). Ponadto, Spółka w ramach realizowanych projektów należących do Grupy 1 wykorzystuje specjalistyczną wiedzę w zakresie (…).
Tym samym, w ocenie tut. Organu, prawidłowe jest Państwa stanowisko, zgodnie z którym, opisana działalność Spółki realizowana w ramach prac Grupy 1, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, a tym samym będą Państwo mogli zastosować ulgę określoną w art. 18d ustawy o CIT.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
- Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
- Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA),
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).