Czy czynsz najmu obiektu magazynowo-biurowego wypłacany przez Spółkę na rzecz Podmiotu powiązanego nie będzie stanowił ukrytego zysku w rozumieniu art... - Interpretacja - 0111-KDIB1-1.4010.86.2024.2.SH

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 18 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.86.2024.2.SH

Temat interpretacji

Czy czynsz najmu obiektu magazynowo-biurowego wypłacany przez Spółkę na rzecz Podmiotu powiązanego nie będzie stanowił ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 3 Ustawy o CIT lub jakiejkolwiek innej kategorii dochodu, która będzie podlegała opodatkowaniu CITE po stronie Spółki na podstawie art. 28m ust. 1 Ustawy o CIT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 lutego 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy czynsz najmu obiektu magazynowo-biurowego wypłacany przez Spółkę na rzecz Podmiotu powiązanego nie będzie stanowił ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych lub jakiejkolwiek innej kategorii dochodu, która będzie podlegała opodatkowaniu estońskim CIT po stronie Spółki na podstawie art. 28m ust. 1 ww. ustawy.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 9 kwietnia 2024 r. (wpływ tego samego dnia) oraz pismem z 10 kwietnia 2024 r. (wpływ tego samego dnia).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca, A. sp. z o.o. (dalej: „Spółka”, lub „Wnioskodawca”) jest podmiotem mającym siedzibę na terytorium Polski i podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Zakres działalności Spółki obejmuje dystrybucję (…). Spółka prowadzi działalność gospodarczą od 2018 roku (wcześniej jako spółka cywilna). Udziałowcami Spółki są dwie osoby fizyczne.

Osoba fizyczna będąca podmiotem powiązanym wobec Spółki (dalej: „Podmiot powiązany”) wynajmuje na rzecz Spółki od stycznia 2019 r. nieruchomość gruntową zabudowaną obiektem magazynowo-biurowym. Spółka nigdy nie była właścicielem nieruchomości należącej do Podmiotu powiązanego.

Podmiot powiązany jest osobą fizyczną posiadającą status rezydenta podatkowego w Rzeczypospolitej Polskiej i podlegającą w Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości osiąganych przez siebie dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podmiot powiązany jest małżonkiem udziałowca Wnioskodawcy. Podmiot powiązany nie jest udziałowcem ani członkiem zarządu Wnioskodawcy. Spółka oraz Podmiot powiązany spełniają zatem definicję podmiotów powiązanych z art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 z późn. zm., winno być: „t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm.”, dalej: „Ustawa o CIT”). Od 1 lutego 2024 r. Podmiot powiązany zatrudniony jest w Spółce na umowie o pracę na stanowisku Prokurent.

Udziałowcy Spółki zadbali o wyposażenie jej w aktywa niezbędne dla prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie dystrybucji (…). Spółka w szczególności zatrudnia kilkudziesięciu pracowników, posiada środki trwałe (m.in. wózki widłowe, linię do transportu palet, paleciak elektryczny, wyposażenie biurowe oraz inne urządzenia i wyposażenie), rachunki bankowe i towary. Zgodnie z bilansem Spółki na dzień 31 grudnia 2022 r., wartość rzeczowych aktywów trwałych wynosiła ponad (…) PLN, kapitał własny Spółki wynosił (…) PLN, a kapitał zakładowy wynosił ponad (…) PLN.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w oparciu o wynajmowany obiekt od Podmiotu powiązanego. Brak możliwości wynajęcia tego obiektu wiązałby się z koniecznością wynajęcia odpowiedniego obiektu od podmiotu trzeciego. Prowadzenie działalności w oparciu o wynajmowany obiekt daje Spółce elastyczność prowadzenia działalności oraz umożliwia przeznaczenie większej ilości środków finansowych na działalność handlową, co przekłada się na jej dynamiczny rozwój i większe przychody.

Od 1 lutego 2024 r. Wnioskodawca wybrał opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek - tzw. CIT Estoński (dalej: „CITE”). Na moment objęcia Spółki CITE oraz w trakcie opodatkowania CITE Spółka spełniać będzie warunki do skorzystania z CITE, o których mowa w art. 28j Ustawy o CIT. Ponadto, nie znajdą zastosowania okoliczności wyłączające opodatkowanie CITE, o których mowa w art. 28k ust. 1 Ustawy o CIT.

Po rozpoczęciu opodatkowania Spółki CITE, w celu dalszego prowadzenia działalności dystrybucyjnej, Spółka nadal będzie wynajmowała obiekt magazynowo-biurowy od Podmiotu powiązanego. Warunki najmu pomiędzy Spółką a Podmiotem powiązanym zostały i będą w przyszłości ustalone na warunkach rynkowych - powiązanie stron umowy nie miało i nie będzie miało wpływu na warunki umowy najmu. W szczególności, Spółka posiada operat szacunkowy sporządzony przez niezależnego rzeczoznawcę majątkowego, który określa rynkową miesięczną stawkę czynszu najmu.

Jak już zostało wskazane, Spółka posiada wszelkie wyposażenie niezbędne dla prowadzonej działalności gospodarczej, zatem przyczyną zawarcia w przeszłości umowy najmu obiektu magazynowo-biurowego nie był niedobór aktywów niezbędnych dla prowadzonej działalności gospodarczej Spółki, lecz względy biznesowe.

W uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z 9 kwietnia 2024 r., doprecyzowując opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego oraz odpowiadając na zadane pytania, wskazali Państwo m.in., że:

   - Przed wskazanym okresem Spółka miała siedzibę pod adresem (…) ul. (…) - w wynajmowanej nieruchomości. Niniejsza nieruchomość była wynajmowana od tego samego podmiotu, osoby fizycznej. Brak posiadania nieruchomości przez Spółkę wynika z przyjętej strategii biznesowej, której celem jest wykorzystanie środków finansowych na prowadzoną działalność handlową i rozwój Spółki.

   - Spółka nie jest właścicielem nieruchomości. Prowadzenie działalności w oparciu o wynajmowany obiekt daje Spółce elastyczność prowadzenia działalności oraz umożliwia przeznaczenie większej ilości środków finansowych na działalność handlową, co przekłada się na jej dynamiczny rozwój i większe przychody.

   - Poza nieruchomością Spółka wynajmuje tylko samochód osobowy (…) od podmiotu niepowiązanego.

   - Aktualnie podmiot powiązany wynajmuje nieruchomość tylko Spółce, ale nie wyklucza takiego najmu w przyszłości.

   - Nieruchomość została wytworzona we własnym zakresie przez podmiot powiązany ze środków finansowych pochodzących z majątku prywatnego.

   - Podmiot powiązany nie prowadzi działalności gospodarczej i wynajmuje nieruchomość z majątku prywatnego. Nieruchomość została wybudowana ze środków własnych/prywatnych podmiotu powiązanego i nigdy nie stanowiła aktywów Spółki, ani innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą.

Pytanie

Czy czynsz najmu obiektu magazynowo-biurowego wypłacany przez Spółkę na rzecz Podmiotu powiązanego nie będzie stanowił ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 3 Ustawy o CIT lub jakiejkolwiek innej kategorii dochodu, która będzie podlegała opodatkowaniu CITE po stronie Spółki na podstawie art. 28m ust. 1 Ustawy o CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

W opinii Spółki, czynsz najmu obiektu magazynowo-biurowego wypłacany przez Spółkę na rzecz Podmiotu powiązanego nie będzie stanowił ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 3 Ustawy o CIT ani jakiejkolwiek innej kategorii dochodu, która będzie podlegała opodatkowaniu CITE po stronie Spółki na podstawie art. 28m ust. 1 Ustawy o CIT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Zgodnie z brzmieniem art. 28m ust. 3 Ustawy o CIT, cyt.:

„Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:

 1) kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;

 2) świadczenia wykonane na rzecz:

a) fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,

b) trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

 3) nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;

 4) nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;

 5) wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;

 6) równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;

 7) darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;

 8) wydatki na reprezentację;

 9) dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;

10) odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;

11) zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;

12) świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.

Jednocześnie, zgodnie z art. 28m ust. 4 Ustawy o CIT do ukrytych zysków nie zalicza się cyt.:

„1) wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej - w części, w jakiej suma tych wynagrodzeń i zasiłków wypłacona w danym miesiącu tej osobie nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym średnie miesięczne wynagrodzenie ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc dokonania wypłat osobie fizycznej;

2) wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:

a) w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej,

b) w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej;

3) kwoty pożyczki (kredytu) zwróconej przez podatnika udziałowcowi akcjonariuszowi lub wspólnikowi lub podmiotowi powiązanemu, z wyłączeniem odsetek, prowizji, wynagrodzeń i opłat”.

W myśl art. 28c pkt 1 Ustawy o CIT pojęcie podmioty powiązane na potrzeby CITE oznacza podmioty powiązane w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4, przy czym wielkość udziałów i praw, o których mowa w art. 11a ust. 2 pkt 1 lit. a-c, wynosi, z zastrzeżeniem art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g, co najmniej 5%.

Definicja ukrytych zysków na potrzeby CITE ma charakter otwarty. Ukryty zysk będą stanowić wszelkie świadczenia spełniające łącznie poniższe kryteria:

- wykonane w związku z prawem do udziału w zysku,

- o charakterze pieniężnym, odpłatnym, nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym,

- inne niż podzielony zysk, których beneficjentem jest bezpośrednio lub pośrednio udziałowiec, lub podmiot bezpośrednio lub pośrednio powiązany z tym udziałowcem.

Przenosząc powyższe na analizowany stan faktyczny/zdarzenie przyszłe należy uznać, że czynsz najmu obiektu magazynowo-biurowego jest świadczeniem pieniężnym, którego beneficjentem jest podmiot powiązany z udziałowcem Spółki, niemniej jednak jego wypłata nie jest wykonana w związku z prawem do udziały w zysku Spółki. Czynsz płatny jest wyłącznie w związku z prawem do korzystania z nieruchomości na potrzeby prowadzonej działalności operacyjnej w zakresie dystrybucji (…) Spółki i w żadnym stopniu nie jest uzależniony od wystąpienia w Spółce zysków i ich wysokości. Czynsz najmu obiektu magazynowo-biurowego będzie należny także w sytuacji, gdy Spółka ponosić będzie straty. Ponadto, istnieje zasadnicza różnica między dywidendą (wypłatą zysku) a najmem - inny efekt ekonomiczny. Dywidenda jest świadczeniem jednostronnym, gdzie udziałowcy otrzymują zyski bez zobowiązania do wykonania świadczenia ekwiwalentnego. Natomiast w przypadku najmu w zamian za czynsz, Spółka nabywa prawo do korzystania z nieruchomości na potrzeby prowadzonej działalności - świadczenie ekwiwalentne. Wobec powyższego, nie ma wątpliwości, że wypłata czynszu najmu obiektu magazynowo-biurowego na rzecz Podmiotu powiązanego nie jest wykonywana w związku z prawem do udziału w zyski i tym samym nie spełnia ogólnych przesłanek uznania świadczenia za ukryty zysk.

W kolejnym kroku należy zweryfikować, czy najem nieruchomości od podmiotu powiązanego nie został wprost wskazany w katalogu świadczeń stanowiących tzw. ukryty zysk. Tutaj należy zauważyć, że katalog ukrytych zysków wskazany w art. 28m ust. 3 Ustawy o CIT nie obejmuje wydatków podnoszonych na rzecz podmiotu powiązanego z tytułu najmu nieruchomości. Niemniej jednak, z uwagi na art. 28m ust. 3 pkt 3 Ustawy o CIT, zgodnie z którym ukrytym zyskiem jest nadwyżka wartości rynkowej transakcji określona zgodnie z art. 11c Ustawy o CIT ponad ustaloną cenę tej transakcji, należy uznać, że wypłata należności na rzecz podmiotu powiązanego z tytułu danej transakcji spowoduje powstanie ukrytego zysku, tylko jeżeli cena tej transakcji nie zostanie ustalona na poziomie rynkowym. Wówczas kwota ukrytego zysku wynosi równowartość nadwyżki wartości rynkowej transakcji ponad ustaloną cenę tej transakcji.

Kwestia wpływu rynkowego poziomu ceny na powstanie ukrytego zysku na potrzeby CITE została szczegółowo opisana przez Ministra Finansów w Przewodniku do Ryczałtu od dochodów spółek z dnia 23 grudnia 2021 r., które stanowią ogólne wyjaśnienia przepisów prawa podatkowego (dalej: „Objaśnienia CITE”).

Zgodnie wyjaśnieniami zawartymi na stronie nr 34 Objaśnień cyt.:

„Świadczeniami, które nie powinny powodować powstania dochodu z tytułu ukrytego zysku, mogą być transakcje zakupu oraz sprzedaży, dokonywane w ramach podstawowej działalności podatnika (np. określonej w przedmiocie działalności), które wykonywane są na warunkach analogicznych jak wobec podmiotów niepowiązanych. Takimi świadczeniami mogą być np. świadczenia podwykonawców niezbędne dla wytworzenia produktu końcowego w zakresie obróbki towarów czy dostarczania komponentów. Jeśli warunki określonej transakcji z podmiotem powiązanym, mieszczące się w podstawowym przedmiocie działalności podatnika opodatkowanego ryczałtem, ustalone są na analogicznych zasadach jak transakcje dokonywane przez takiego podatnika z podmiotami niepowiązanymi i transakcja ta jest niezbędna w prowadzonej działalności gospodarczej, to nie powinny być one oceniane w aspekcie dochodu z tytułu ukrytego zysku”.

Tym samym, transakcja spółki opodatkowanej CITE z podmiotem powiązanym może powodować powstanie ukrytego zysku, ale jedynie w sytuacji, gdy wystąpi nadwyżka ponad wartość rynkową transakcji.

Dodatkowo Objaśnienia zawierają przykład nr 22, zgodnie z którym czynsz wynajmu nieruchomości niezbędnej do prowadzenia działalności gospodarczej przez spółkę od wspólnika zgodnie z zasadą ceny rynkowej, nie powinien być zakwalifikowany jako ukryty zysk opodatkowany ryczałtem. Kluczowa jest możliwość wykazania, że powiązania między stronami transakcji nie miały istotnego wpływu na fakt jej zawarcia lub jej warunki.

Jak zostało wskazane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, warunki najmu obiektu magazynowo-biurowego pomiędzy Spółką a Podmiotem powiązanym zostały w przeszłości i będą w przyszłości ustalone na warunkach rynkowych - powiązanie stron umowy nie miało i nie będzie miało wpływu na warunki umowy najmu. W szczególności, Spółka posiada operat szacunkowy sporządzony przez niezależnego rzeczoznawcę majątkowego, który określa rynkową miesięczną stawkę czynszu najmu. Dodatkowo, Spółka posiada wszelkie aktywa niezbędne dla prowadzonej działalności gospodarczej (środki trwałe, środki obrotowe, pracowników, towary), a przyczyną zawarcia umowy najmu obiektu magazynowo-biurowego nie był niedobór aktywów niezbędnych dla prowadzonej działalności gospodarczej Spółki, lecz względy biznesowe.

Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, czynsz najmu obiektu magazynowo-biurowego płacony na rzecz Podmiotu powiązanego nie spełnia żadnej z powyższych przesłanek i tym samym nie stanowi ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 3 Ustawy o CIT.

Wnioskodawca wskazuje, że podobne stanowisko w analogicznych przypadkach zajmuje również Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, przykładowo:

   - w interpretacji z 22 grudnia 2023 r., Znak: 0114-KDIP2-2.4010.551.2023.2.PK: „(...) Kategorie te nie mają zastosowania w Państwa sprawie, ponieważ faktyczny przebieg i okoliczności zawarcia transakcji wskazują, że jej istnienie jest niezbędne dla celów prowadzonej przez najemcę działalności gospodarczej, transakcja jest uzasadniona ekonomicznie, a jej warunki nie odbiegają od warunków, na których zostałaby ona zawarta przez podmioty niepowiązane”.

   - w interpretacji z 16 listopada 2023 r., Znak: 0111-KDIB1-2.4010.510.2023.1.END: „(...) Zatem skoro, Spółka nigdy nie była właścicielem nieruchomości będących przedmiotem dzierżawy i jej działalność gospodarcza od początku jest prowadzona w oparciu o dzierżawę majątku trwałego, a umowy dzierżawy są zawarte na warunkach rynkowych i powiązania stron nie miały wpływu na warunki ich zawarcia, wynagrodzenie z tytułu nabywanych usług dzierżawy majątku trwałego od podmiotu powiązanego nie będzie stanowiło ukrytego zysku”.

   - w interpretacji z 17 listopad 2023 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.356.2023.2.AJ: „(...) Najem nieruchomości gruntowej, która jest niezbędna do dalszego rozwoju prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej w sytuacji gdy nie mają Państwo wystarczających środków na zakup gruntu i realizację na nim planowanej inwestycji wynika z Państwa decyzji biznesowej i prawnej. Podają Państwo, że Wspólnicy Spółki zadbali o jej wyposażenie w aktywa niezbędne doprowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto, umowa najmu nieruchomości gruntowej zostanie zawarta na warunkach rynkowych. W świetle powyższego, zapłata czynszu z tytuły najmu nieruchomości na rzecz podmiotu powiązanego z tytułu najmu nieruchomości gruntowej nie będzie stanowiła wypłaty ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 3 Ustawy CIT”.

   - w interpretacji z 7 listopada 2023 r. Znak: 0111-KDIB2-1.4010.357.2023.2.AJ: „(...) Najem Nieruchomości, które są niezbędna do prowadzenia Państwa działalności gospodarczej oraz to, że Spółka nie posiada własnych składników majątkowych wynika z Państwa decyzji biznesowej i prawnej. Podają Państwo, że Wspólnicy Spółki zadbali o jej wyposażenie w aktywa niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto, umowy najmu nieruchomości są zawarte na warunkach rynkowych. W świetle powyższego, zapłata czynszu z tytuły najmu nieruchomości na rzecz podmiotu powiązanego z tytułu najmu nieruchomości nie będzie stanowiła wypłaty ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 3 Ustawy CIT”.

   - w interpretacji z 13 listopada 2023 r., Znak:  0111-KDIB1-2.4010.503.2023.1.END: „(...) Zatem skoro, powstała w procesie przekształcenia z jednoosobowej działalności gospodarczej, Spółka nigdy nie była właścicielem nieruchomości będących przedmiotem najmu i od momentu przekształcenia podsiadała taki sam majątek jak osoba fizyczna w ramach wcześniejszej działalności gospodarczej, a umowy najmu będą zawarte na warunkach rynkowych i powiązania stron nie będą miały wpływu na warunki ich zawarcia, wynagrodzenie z tytułu nabywanych usług najmu placu parkingowego i lokalu biurowego nie będzie stanowiło ukrytego zysku. Reasumując, stwierdzić należy, że wydatki z tytułu najmu ponoszone przez Państwa na rzecz wspólnika Spółki w związku z najmem opisanych we wniosku placu parkingowego i lokalu biurowego nie będą stanowiły dochodu z tytułu ukrytych zysków, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT”.

W ocenie Spółki, czynsz najmu obiektu magazynowo-biurowego płacony na rzecz Podmiotu powiązanego nie stanowi również żadnej innej niż ukryty zysk kategorii dochodów, podlegających opodatkowaniu CITE na podstawie art. 28m ust. 1 ustawy o CIT, tj. nie stanowi dochodu z tytułu:

   - podzielonego zysku lub zysku przeznaczonego na pokrycie strat - czynsz najmu jest kosztem działalności operacyjnej w rachunku zysków i strat oraz ma wpływ na wysokość zysku za dany rok,

   - wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą - najem obiektu magazynowo-biurowego jest niezbędny do prowadzenia działalności przez Spółkę w zakresie dystrybucji (…),

   - zmiany wartości składników majątku - kategoria dochodu dotycząca działań reorganizacyjnych nie obejmująca najmu,

   - zysku netto - kategoria dotycząca niepodzielonych zysków przez podatnika, który zakończył opodatkowanie CITE,

   - dochodu z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych - kategoria dotycząca braku ujawnienia operacji w księgach, a najem jest i będzie uwzględniony w księgach Spółki zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, czynsz najmu obiektu magazynowo-biurowego wypłacany przez Spółkę na rzecz Podmiotu powiązanego nie będzie stanowił ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 3 Ustawy o CIT ani jakiejkolwiek innej kategorii dochodu, która będzie podlegała opodatkowaniu CITE po stronie Spółki na podstawie art. 28m ust. 1 Ustawy o CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Państwo przedstawili we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie wskazać należy, że stosownie do zadanego pytania oraz Państwa własnego stanowiska w sprawie przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest wyłącznie ustalenie, czy czynsz najmu obiektu magazynowo-biurowego wypłacany przez Spółkę na rzecz Podmiotu powiązanego nie będzie stanowił ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych lub jakiejkolwiek innej kategorii dochodu, która będzie podlegała opodatkowaniu estońskim CIT po stronie Spółki na podstawie art. 28m ust. 1 ww. ustawy. Nie była zatem przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej kwestia spełnienia przez Wnioskodawcę warunków określonych w art. 28j   ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”) uprawniających Spółkę do skorzystania z tzw. CIT estońskiego oraz czy nie znajdą do Spółki zastosowania okoliczności wyłączające opodatkowanie w ww. sposób. Powyższe informacje przyjęto jako niepodlegający ocenie przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej element opisu sprawy.

Odnosząc powyższe na grunt niniejszej sprawy wskazać należy, iż jak wynika z art. 28j ustawy o CIT, opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, jeżeli spełnia łącznie warunki określone w art. 28j ustawy o CIT i nie mają do niego zastosowania wyłączenia określone w art. 28k i 28l cyt. ustawy.

Zgodnie z art. 28m ust. 1 ustawy o CIT:

Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:

 1) wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:

a) do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub

b) na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat);

 2) wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);

 3) wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą);

 4) nadwyżce wartości rynkowej składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników (dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku) - w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części;

 5) sumie zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej te zyski nie były zyskami podzielonymi lub nie zostały przeznaczone na pokrycie straty (dochód z tytułu zysku netto) - w przypadku podatnika, który zakończył opodatkowanie ryczałtem;

 6) wartości przychodów i kosztów podlegających zgodnie z przepisami o rachunkowości zarachowaniu w roku podatkowym i uwzględnieniu w zysku (stracie) netto, które nie zostały uwzględnione w tym zysku (stracie) netto (dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych).

Przepis art. 28m ust. 3 ustawy o CIT stanowi, że:

Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:

 1) kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo  wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;

 2) świadczenia wykonane na rzecz:

 a) fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub  przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,

 b) trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

 3) nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;

 4) nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;

 5) wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;

 6) równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;

 7) darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;

 8) wydatki na reprezentację;

 9) dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;

10) odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;

11) zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;

12) świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.

W myśl art. 28m ust. 4 ustawy o CIT:

Do ukrytych zysków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie zalicza się:

 1) wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej - w części, w jakiej suma tych wynagrodzeń i zasiłków wypłacona w danym miesiącu tej osobie nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym średnie i przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc dokonania wypłat osobie fizycznej;

 2) wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:

a) w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej,

b) w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej;

 3) kwoty pożyczki (kredytu) zwróconej przez podatnika udziałowcowi akcjonariuszowi lub  wspólnikowi lub podmiotowi powiązanemu, z wyłączeniem odsetek, prowizji, wynagrodzeń i opłat.

Z kolei myśl art. 28m ust. 4a ustawy o CIT:

Do wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w ust. 1 pkt 3, nie zalicza się wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:

1)w pełnej wysokości – w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej;

2)w wysokości 50% – w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej.

Przedmiotem opodatkowania w systemie ryczałtu jest więc co do zasady efektywna dystrybucja zysku ze spółki kapitałowej do jej udziałowca/akcjonariusza, przy czym przepisy nie ograniczają się wyłącznie do opodatkowania dywidend, ale uwzględniają również inne formy dystrybucji.

Istotą przyjętego modelu jest odroczenie opodatkowania dystrybuowanego zysku do dnia podjęcia uchwały o przeznaczeniu tego zysku i wypłat równoważnych takiej dystrybucji. Intencją ustawodawcy jest zatem uwzględnienie w katalogu dochodów do opodatkowania także innych, alternatywnych niż dywidenda, świadczeń dokonanych na rzecz udziałowców/akcjonariuszy lub podmiotów powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tymi udziałowcami/akcjonariuszami (tzw. ukryte zyski). Wypłata ukrytych zysków oznacza powstanie dla spółki odpowiadającego im dochodu, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem.

Ukryte zyski stanowić zatem będą dla podatnika wszelkie świadczenia spółki:

   - wykonane w związku z prawem do udziału w zysku,

   - inne niż podzielony zysk o charakterze pieniężnym, niepieniężnym, odpłatnym, nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym (wartość nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń określa się zgodnie z art. 12 ust. 5-6a ustawy o CIT),

   - wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz udziałowca/akcjonariusza lub podmiotu powiązanego,

   - wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotów powiązanych z podatnikiem lub z tym udziałowcem/akcjonariuszem.

Zauważyć przy tym należy, że stosownie do art. 28c pkt 1 ustawy o CIT:

Ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o podmiotach powiązanych – oznacza to podmioty powiązane w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4, przy czym wielkość udziałów i praw, o których mowa w art. 11a ust. 2 pkt 1 lit. a-c, wynosi, z zastrzeżeniem art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g, co najmniej 5%.

Przedmiotem Państwa wątpliwości jest m.in. kwestia ustalenia, czy czynsz najmu obiektu magazynowo-biurowego wypłacany przez Spółkę na rzecz Podmiotu powiązanego nie będzie stanowił ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 3 Ustawy o CIT.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika w szczególności, iż od 2018 r. jesteście Państwo spółką z o.o., której udziałowcami są dwie osoby fizyczne. Wcześniej działalność gospodarcza prowadzona była w formie spółki cywilnej. Od stycznia 2019 r. Osoba fizyczna będąca podmiotem powiązanym ze Spółką (małżonkiem udziałowca Wnioskodawcy) wynajmuje na rzecz Spółki nieruchomość gruntową zabudowaną obiektem magazynowo-biurowym. Spółka nigdy nie była właścicielem nieruchomości należącej do Podmiotu powiązanego. Przed wskazanym okresem Spółka miała siedzibę również w nieruchomości wynajmowanej od tego samego Podmiotu.  Brak posiadania nieruchomości przez Spółkę wynika z przyjętej strategii biznesowej, której celem jest wykorzystanie środków finansowych na prowadzoną działalność handlową i rozwój Spółki. Spółka nie jest właścicielem nieruchomości. Prowadzenie działalności w oparciu o wynajmowany obiekt daje Spółce elastyczność prowadzenia działalności oraz umożliwia przeznaczenie większej ilości środków finansowych na działalność handlową, co przekłada się na jej dynamiczny rozwój i większe przychody. Poza nieruchomością Spółka wynajmuje tylko, od podmiotu niepowiązanego, samochód osobowy. Aktualnie Podmiot powiązany wynajmuje nieruchomość tylko Spółce, ale nie wyklucza takiego najmu w przyszłości. Podmiot powiązany nie prowadzi działalności gospodarczej i wynajmuje nieruchomość z majątku prywatnego. Nieruchomość została wybudowana ze środków własnych/prywatnych podmiotu powiązanego i nigdy nie stanowiła aktywów Spółki, ani innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Podmiot powiązany nie jest udziałowcem ani członkiem zarządu Wnioskodawcy. Od 1 lutego 2024 r. Podmiot powiązany zatrudniony jest w Spółce na podstawie umowy o pracę na stanowisku prokurenta.

Jak Państwo wskazaliście, udziałowcy zadbali o wyposażenie Spółki w aktywa niezbędne do prowadzonej działalności gospodarczej. Spółka w szczególności zatrudnia kilkudziesięciu pracowników, posiada środki trwałe (m.in. wózki widłowe, linię do transportu palet, paleciak elektryczny, wyposażenie biurowe oraz inne urządzenia i wyposażenie), rachunki bankowe i towary. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w oparciu o wynajmowany obiekt od Podmiotu powiązanego. Brak możliwości wynajęcia tego obiektu wiązałby się z koniecznością wynajęcia odpowiedniego obiektu od podmiotu trzeciego.

Od 1 lutego 2024 r. Wnioskodawca wybrał opodatkowanie Estońskim CIT i nadal prowadzi działalność w wynajmowanym obiekcie. Warunki najmu pomiędzy Spółką a Podmiotem powiązanym zostały i będą w przyszłości ustalone na warunkach rynkowych, wynikających w szczególności, z operatu szacunkowego sporządzonego przez niezależnego rzeczoznawcę majątkowego, który określa rynkową miesięczną stawkę czynszu najmu.

Spółka posiada ponadto wszelkie wyposażenie niezbędne dla prowadzonej działalności gospodarczej, zatem przyczyną zawarcia w przeszłości umowy najmu obiektu magazynowo-biurowego nie był niedobór aktywów niezbędnych dla prowadzonej działalności gospodarczej Spółki, lecz względy biznesowe.

Odnosząc powyższe do Państwa wątpliwości, wskazać należy, że definicję „ukrytych zysków” zawiera przywołany na wstępie art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, w którym wskazano otwarty katalog świadczeń, które mogą zostać uznane za dochód z tytułu ukrytych zysków, ale również wskazane zostały przykłady transakcji traktowanych jako taki dochód.

Jednym z wymienionych przykładów jest nadwyżka wartości rynkowej transakcji, określona, zgodnie z art. 11c, ponad ustaloną cenę tej transakcji (art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT). Z treści tego przepisu wynika bowiem, że wszystko, co przewyższa wartość rynkową transakcji, stanowi zysk ukryty podlegający opodatkowaniu.

Skoro w Państwa przypadku umowa najmu została zawarta na warunkach rynkowych, to w sprawie nie znajdzie zastosowania ww. przepis, a tym samym zapłacony na rzecz Podmiotu powiązanego czynsz najmu nie będzie stanowił ukrytego zysku z ww. tytułu. 

Jednakże jak przedstawione zostało wcześniej, zdanie wstępne przepisu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT wskazuje na otwarty (a nie zamknięty) katalog świadczeń mogących prowadzić do powstania dochodu z tytułu ukrytych zysków. Dlatego ocena, czy określone świadczenie spełni warunki do uznania za dochód z tytułu ukrytego zysku, powinna zostać dodatkowo przeprowadzona w oparciu o przesłanki wynikające ze zdania wstępnego przepisu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT. Jak z niego wynika, dochód z tytułu ukrytego zysku nie obejmuje świadczeń, które nie są wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, czyli świadczeń podjętych (wykonanych) bez jakiegokolwiek wpływu podmiotów powiązanych na działanie i decyzje spółki opodatkowanej ryczałtem w zakresie ocenianego świadczenia.

Jak  wskazaliście Państwo w opisie sprawy, warunki najmu pomiędzy Spółką a Podmiotem powiązanym zostały i będą w przyszłości ustalone na warunkach rynkowych - powiązanie stron umowy nie miało i nie będzie miało wpływu na warunki umowy najmu. Tym samym oznacza to, że nie spełniony jest warunek wstępny powyższego przepisu.

Przechodząc na grunt analizowanej sprawy, biorąc pod uwagę przywołane wyżej uregulowania prawne oraz przedstawione we wniosku okoliczności sprawy i warunki w jakich doszło do zawarcia umowy najmu, stwierdzić należy, że czynsz najmu obiektu magazynowo-biurowego wypłacany przez Spółkę na rzecz Podmiotu powiązanego niebędącego udziałowcem Spółki, nie będzie stanowił ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT.

Przedmiotem Państwa wątpliwości jest również kwestia ustalenia, czy zapłata czynszu nie będzie stanowiła jakiejkolwiek innej kategorii dochodu, która będzie podlegała opodatkowaniu CIT estońskim po stronie Spółki na podstawie art. 28m ust. 1 ustawy o CIT.

Najbardziej istotną w sprawie kwestią, może być ewentualny brak powiązania wydatku z działalnością gospodarczą podatnika. 

Jak wskazano na wstępie, opodatkowaniu ryczałtem podlega bowiem m.in. określony w art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT  dochód odpowiadający wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Z przepisów ustawy o CIT nie wynika wprost jakiego rodzaju wydatki mogą być uznane za dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Ustawodawca nie zdecydował się na sformułowanie w przepisie definicji ani nawet przykładowego katalogu tego rodzaju wydatków. Ustawa ogranicza się jedynie w art. 28m ust. 4a do wskazania jakie wydatki tej kategorii nie stanowią. 

W związku z tym, że przepisy Rozdziału 6b ustawy o CIT nie zawierają definicji legalnej wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, aby ustalić, jakie kategorie wydatków oraz kosztów mieszczą się w zakresie wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, należy odwołać się do znaczenia, jakie posiada niniejsze pojęcie w języku powszechnym.

W tym aspekcie warto odnotować, że jedną z immanentnych cech działalności gospodarczej, która wyróżnia ją od innego rodzaju aktywności, jest jej zarobkowy charakter. Zatem za wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą możną uznać m.in. takie wydatki i koszty, które nie są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Podczas określania, czy dany wydatek lub koszt stanowi wydatek niezwiązany z działalnością gospodarczą, można pomocniczo posiłkować się zatem praktyką, jak również bogatym orzecznictwem sądów administracyjnych, w zakresie kwalifikacji wydatków oraz kosztów do kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy CIT.

Zgodnie z objaśnieniami podatkowymi z 23 grudnia 2021 r. opracowanymi przez Ministerstwo Finansów w formie Przewodnika do Ryczałtu od dochodów spółek „za wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą będą uznane publicznoprawne wydatki o charakterze sankcyjnym, np. kary, grzywny czy odsetki od nieterminowego uregulowania zobowiązania podatkowego. Takie wydatki oprócz tego, że mają charakter sankcyjny, nie są również poniesione w celu osiągnięcia, zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów jak również ich ponoszenie nie jest podstawa prowadzenia działalności gospodarczej”.

Dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika odpowiada wysokości takich wydatków. Sposób kwalifikacji tego dochodu uzależniony jest od indywidualnego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, w jakim pozostaje Spółka. W ocenie wydatków kwalifikujących się do tego rodzaju dochodów można się posiłkować kwalifikacją wydatków do kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy CIT, wynikającą z praktyki podmiotu. Wprawdzie pojęcie „wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą” nie jest tożsame z pojęciem „wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów”, jednak należy zwrócić uwagę na podobieństwo, jakie może je cechować. Podobieństwa pomiędzy wydatkami niezwiązanymi z działalnością gospodarczą a wydatkami niestanowiącymi kosztów uzyskania przychodu, należy upatrywać przede wszystkim w celu ich poniesienia. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Te same cele powinny realizować wydatki związane z działalnością gospodarczą.

Mając na uwadze powyższe oraz opis sprawy, stwierdzić należy, że czynsz najmu obiektu magazynowo-biurowego wypłacany przez Spółkę na rzecz Podmiotu powiązanego, niewątpliwie związany jest z prowadzoną przez Państwa działalnością gospodarczą. Użytkowanie ww. obiektu jest niezbędne do prowadzenia przez Państwa działalności gospodarczej, a brak możliwości wynajęcia tego obiektu wiązałby się z koniecznością wynajęcia odpowiedniego obiektu od podmiotu trzeciego, bowiem nie posiadacie Państwo własnej nieruchomości. Z tego też względu zapłacony czynsz nie spełnia przesłanek, aby uznać go za wydatek niezwiązany z Państwa działalnością gospodarczą. Tym samym wydatek ten nie podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek, w myśl art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT.

W przedmiotowej sprawie nie wystąpią również inne kategorie dochodu określone w art. 28m ust. 1 pkt 1, 4, 5 i 6 oraz 28c pkt 5 ustawy o CIT, podlegające opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek jako:

1. dochód z tytułu podzielonego zysku,

2. dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat,

3. dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku, w przypadku działań restrukturyzacyjnych,

4. dochód z tytułu zysku netto niepodzielonego – w przypadku zakończenia opodatkowania ryczałtem,

5. dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych,

6. rozdysponowany dochód z tytułu zysku netto w rozumieniu art. 28c pkt 5 ustawy o CIT.

Kategorie te nie mają zastosowania w Państwa sprawie, ponieważ czynsz najmu zapłacony na rzecz Podmiotu powiązanego, który nie jest udziałowcem Spółki, nie stanowi przeznaczonego do podziału zysku, nie jest związany z pokryciem strat, czy zmianą wartości składników majątku w związku z restrukturyzacją. Czynsz ten nie jest również niepodzielonym zyskiem netto w związku z zakończeniem opodatkowania ryczałtem, ani dochodem z nieujawnionej operacji gospodarczej.

Czynsz ten jest bowiem wynagrodzeniem należnym wynajmującemu za oddanie Państwu w najem przedmiotu najmu.  

W świetle wyżej wymienionych przepisów prawa podatkowego oraz przedstawionego opisu sprawy zgodzić się należy z Państwa stanowiskiem, że wskazany we wniosku czynsz najmu obiektu magazynowo-biurowego, w którym Spółka prowadzi swoją działalność gospodarczą, wypłacany przez Spółkę na rzecz Podmiotu powiązanego, nie będzie wiązać się z powstaniem po stronie Spółki dochodu podlegającego opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek na podstawie art. 28m ust. 1 ustawy o CIT.

Czynsz ten nie spełnia, żadnej ze wskazanych w tym przepisie kategorii dochodów.

W związku z powyższym Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w odniesieniu do zdarzenia przyszłego stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Odnosząc się do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych stwierdzić należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach innych podmiotów i nie wiążą organu w sprawie będącej przedmiotem Państwa wniosku.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  - Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

  - Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  - Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w(…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

   - w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

   - w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).