Ustalenie czy Wnioskodawca będzie zobowiązany rozpoznać jako przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, należny podatek... - Interpretacja - 0111-KDIB1-1.4010.326.2020.9.BK

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 12 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.326.2020.9.BK

Temat interpretacji

Ustalenie czy Wnioskodawca będzie zobowiązany rozpoznać jako przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, należny podatek VAT naliczony w związku z objęciem udziałów w Innej Spółce w zamian za aport

Interpretacja indywidualna po wyroku Sądu – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

1)  ponownie rozpatruję sprawę Państwa wniosku z 5 sierpnia 2020 r. (data wpływu 7 sierpnia 2020 r.) – uwzględniam przy tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 23 lutego 2021 r. sygn. akt I SA/Wr 631/20; i

2)  stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych - jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 sierpnia 2020 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy Wnioskodawca będzie zobowiązany rozpoznać jako przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, należny podatek VAT naliczony w związku z objęciem udziałów w Innej Spółce w zamian za aport.

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Spółka Akcyjna oraz określone spółki od niej zależne tworzą podatkową grupę kapitałową (dalej: „PGK II”) w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”). Rokiem podatkowym PGK II jest rok kalendarzowy, zaś spółką reprezentującą ww. PGK II jest Spółka Akcyjna - jako spółka dominująca w Grupie Kapitałowej (dalej: „GK”). Podstawa opodatkowania PGK II jest obliczana zgodnie z art. 7a ustawy o CIT, w związku z art. 7 ust. 1 - 3 ustawy o CIT.

Spółka Akcyjna jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT rozliczający ten podatek - jako odrębny (od PGK II) podatnik VAT - za okresy miesięczne.

Spółka Akcyjna przewiduje objęcie udziałów/akcji, tj. wkładów określonych w statucie lub umowie spółki (dalej: „udziały”) w innej krajowej spółce kapitałowej (dalej: „Inna Spółka”). Objęcie udziałów ma nastąpić przez wniesienie części składników majątkowych Spółki, tj. towarów i usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług – VAT - (dalej: „aport”), które podlegać będą opodatkowaniu VAT (w związku z ich wniesieniem do Innej Spółki), gdyż ustawa VAT traktuje taką czynność jako odpłatna dostawę towarów i usług. Aport nie będzie stanowił przedsiębiorstwa, ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Operacja ta realizowana jest/będzie w sposób następujący:

-     składniki majątku stanowiące aport zostaną wycenione przez niezależnego rzeczoznawcę;

-     wartość objętych przez Spółkę udziałów, tj. wkładów określonych w statucie/umowie spółki Innej Spółki odpowiadać będzie wartości netto wnoszonego aportu (wg wyceny rzeczoznawcy, ustalonej na poziomie rynkowym), co znajdzie odzwierciedlenie w statucie/umowie spółki Innej Spółki, natomiast kwota VAT należnego z tytułu omawianej transakcji, wynikająca z odpowiedniej faktury VAT - w rozumieniu art. 106a i dalsze ustawy VAT - wystawionej przez Spółkę, uregulowana zostanie przez Inną Spółkę na rzecz Spółki w formie pieniężnej.

Podatek należny VAT ustalony przez Spółkę od przekazania aportu (wkładu), zostanie ujawniony w deklaracji podatkowej VAT złożonej za miesiąc powstania obowiązku podatkowego (w związku z tą czynnością) i rozliczony z właściwym urzędem skarbowym. Kwota podatku VAT, która ma być zapłacona przez Inną Spółkę nie stanowi/nie będzie stanowić elementu wkładu określonego w statucie/umowie spółki Innej Spółki.

Wątpliwość Wnioskodawcy, sprowadza się do tego, czy należny podatek VAT od ww. transakcji Spółka Akcyjna winna rozpoznać jako przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Wnioskodawca ponadto informuje, że:

-     Spółka Akcyjna - jako odrębny podatnik podatku CIT do końca 2015 r. - otrzymała interpretację indywidualną Znak: S-ILPB3/423-42/14/17-S/PR z dnia 7 marca 2018 r. wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w sprawie jak będąca przedmiotem niniejszego wniosku, w której Organ uznał, iż podatek należny VAT w okolicznościach jw. nie stanowi przychodu polegającego opodatkowaniu zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o CIT. Interpretacja ta została wydana zgodnie z rozstrzygnięciami sądów, jakie zapadły w tej sprawie, wyrażonym w wyroku WSA we Wrocławiu z 20 kwietnia 2015 r. sygn. akt I SA/Wr 2068/14 oraz w wyroku NSA z 11 października 2017 r. sygn. akt II FSK 2514/15.

-     Spółka Akcyjna w latach 2016-2018 była członkiem podatkowej grupy kapitałowej PGK I, która utraciła byt prawny w związku z upływem czasu na który została powołana ta Grupa. PGK I, jako podatnik podatku CIT, w sprawie identycznej jak będąca przedmiotem niniejszego wniosku, zwróciła się o wydanie interpretacji indywidualnej. Wydana interpretacja, uznająca, że VAT stanowi przychód należny podlegający opodatkowaniu, została uchylona (jako nieprawidłowa) wyrokiem WSA z 6 września 2017 r. sygn. akt I SA/Wr 507/17 (prawomocnym). W wyroku tym stwierdzono, że w okolicznościach jw. kwota podatku VAT od aportu, stanowi podatek należny VAT, który nie stanowi przychodu podatkowego.

Z uwagi na fakt, iż od dnia 01 stycznia 2019 r. podatnikiem podatku CIT jest PGK II, ponowne wystąpienie z niniejszym wnioskiem jest uzasadnione

Pytanie

Czy Wnioskodawca będzie zobowiązany rozpoznać jako przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, należny podatek VAT naliczony w związku z objęciem udziałów w Innej Spółce w zamian za aport?

Państwa stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawcy, należny podatek VAT, naliczony od wkładów wnoszonych do Innej Spółki, nie stanowi przychodów podlegających opodatkowaniu CIT.

Uzasadniając powyższe, wskazali Państwo, iż zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1406 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”), w brzmieniu obowiązującym od 01 stycznia 2017 r. przychodem jest wartość wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określona w innym dokumencie o podobnym charakterze - w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, przychodem jest wartość rynkowa takiego wkładu określona na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 14 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

Jednocześnie art. 12 ust. 4 pkt. 9 ustawy o CIT stanowi, że do przychodów nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług.

W związku z ww. regulacjami, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że przychodem podlegającym opodatkowaniu jest jedynie wartość wkładów (aportu), bowiem tylko ta jest/będzie określona w statucie/umowie spółki Innej Spółki (a wartość tego wkładu zostanie ustalona na poziomie rynkowym).

Natomiast kwota VAT należnego przekazana Spółce w formie pieniężnej przez Inną Spółkę (otrzymującą aport) nie spowoduje powstania przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym.

Przyjęcie innego stanowiska w takiej sytuacji naruszałoby zasadę neutralności VAT, wyrażoną w Dyrektywie UE 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Kwota należnego VAT nie stanowi bowiem dla Spółki definitywnego przysporzenia majątkowego, gdyż musi zostać przekazana do właściwego urzędu skarbowego.

Tym samym należny podatek od towarów i usług, jako obciążający bezpośrednio Inną Spółkę pozostaje dla Spółki neutralny dla celów rozliczenia podatku dochodowego, co wynika z art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o CIT i co również potwierdzają wskazane powyżej wyroki WSA we Wrocławiu oraz NSA.

Interpretacja indywidualna

1 października 2020 r. wydałem interpretację indywidualną Znak: 0111-KDIB1-1.4010.326.2020.1.BK, w którym uznałem Państwa stanowisko za nieprawidłowe.

Ww. interpretacja została Państwu doręczona 5 października 2020 r.

Skarga  na interpretację

Pismem z 19 października 2020 r. (wpływ: 22 paźdzernika 2020 r.) wnieśli Państwo skargę na ww. interpretację indywidualną z 1 października 2020 r.

Formułując zarzuty skargi wnieśli Państwo o uchylenie zaskarżonej Interpretacji na podstawie art. 146 § 1 PPSA oraz zasądzenie od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz Skarżącej zwrotu kosztów postępowania, na podstawie art. 200 PPSA.

Pismem z 20 listopada 2020 r. Znak: 0111-KDIB1-1.4010.326.2020.2.BK udzieliłem odpowiedzi na Państwa skargę.

Postępowanie przed sądami administracyjnymi

Wyrokiem z 23 lutego 2021 r. sygn. akt I SA/Wr 631/20 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną z 1 października 2020 r. Znak: 0111-KDIB1-1.4010.326.2020.1.BK.

Wniosłem skargę kasacyjną od tego wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W wyniku ponownej analizy Państwa sprawy, ww. skargę kasacyjną wycofałem.

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z 9 lutego 2024 r. sygn. akt II FSK 1297/21 umorzył wszczęte przeze mnie postępowanie kasacyjne.

Prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu wpłynął do mnie 19  marca 2024 r. 

Ponowne rozpatrzenie wniosku – wykonanie wyroku 

Zgodnie z art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.):

Ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w orzeczeniu sądu wiążą w sprawie organy, których działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania było przedmiotem zaskarżenia, a także sądy, chyba że przepisy prawa uległy zmianie.

Wykonuję obowiązek, który wynika z tego przepisu, tj.:

1)   uwzględniam ocenę prawną i wskazania dotyczące postępowania, które wyraził Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w ww. wyroku;

2)   ponownie rozpatruję Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych – stwierdzam, że Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy Wnioskodawca będzie zobowiązany rozpoznać jako przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, należny podatek VAT naliczony w związku z objęciem udziałów w Innej Spółce w zamian za aport - jest prawidłowe;

3)   odstępuję od uzasadnienia prawnego oceny Państwa stanowiska.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania pierwotnej interpretacji, tj. w 2020 r.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.

-   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

   Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-  w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-  w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej zgodnie z którym:

interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.