1. Roboty wchodzące w skład Systemu (…) oraz Paletyzera stanowią roboty przemysłowe. 2. Pozostałe elementy Systemu (…) oraz Paletyzera, tj. elementy i... - Interpretacja - 0111-KDIB1-2.4010.52.2024.1.AW

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 3 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.52.2024.1.AW

Temat interpretacji

1. Roboty wchodzące w skład Systemu (…) oraz Paletyzera stanowią roboty przemysłowe. 2. Pozostałe elementy Systemu (…) oraz Paletyzera, tj. elementy inne niż roboty, stanowią maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związane. 3. Spółka jest uprawniona do odliczenia 50% odpisów amortyzacyjnych od tych środków trwałych.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 stycznia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:

1.roboty wchodzące w skład Systemu (…) oraz Paletyzera stanowią roboty przemysłowe;

2.pozostałe elementy Systemu (…) oraz Paletyzera, tj. elementy inne niż roboty, stanowią maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związane;

3.Spółka jest uprawniona do odliczenia 50% odpisów amortyzacyjnych od tych środków trwałych.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Podstawowym przedmiotem działalności Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej także jako: „Spółka”) jest produkcja i sprzedaż artykułów spożywczych. Spółka posiada dwa zakłady produkcyjne – w (…) (fabryka …) oraz w (…) (fabryka …). W związku z rozbudową i unowocześnianiem zakładu produkcyjnego w (…), w latach (…) oddano do użytku m.in. następujące środki trwałe:

-w dniu (…) zautomatyzowany system obiegu pojemników (…) (dalej także jako: „System …”);

-w dniu (…) zautomatyzowane stanowisko do paletyzacji pod nazwą „Paletyzer (…)” (dalej także jako „Paletyzer”).

Poniżej Spółka przedstawia szczegółowy opis Systemu (…) oraz Paletyzera:

1. System (…)

Jest to zautomatyzowany system obiegu pojemników (…) w związku z procesem (…) w trakcie produkcji (…).(…) jest jednym z etapów procesu produkcyjnego (…). Po wymieszaniu składników (…) może być przekazane do dalszych etapów produkcji.

Głównymi elementami wchodzącymi w skład Systemu (…) są:

-robot wraz z systemem regałów oraz

-system przenośników.

Robot służy do pobierania, przenoszenia i układania na specjalnych regałach pojemników (…). System przenośników natomiast służy do transportu (dostarczania i odbierania) pojemników (…) przed/po etapie (…) do/ze stanowiska pracy robota.

Linia produkcyjna, której częścią jest System (…) pracuje w trybie ciągłym. W trakcie pracy linii produkcyjnej przygotowane na wcześniejszych etapach produkcji (…) dostarczane jest do wchodzących w skład Systemu (…) przenośników współpracujących z robotem. Przenośniki transportują pojemniki (…) do robota, który pobiera, przenosi i układa pojemniki w określonym miejscu na regałach, gdzie w kontrolowanych warunkach przebiega (…). Następnie, po określonym czasie, pojemniki (…) już gotowym do dalszego przetwarzania są pobierane przez robota z regałów i poprzez przenośniki przekazywane do dalszego etapu produkcji. Cały proces obiegu pojemników związany z (…) jest zautomatyzowany i sterowany z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania. Wydajność Systemu wynosi do (…) pojemników na godzinę dostarczanych do przeprowadzenia procesu (…) i do (…) pojemników na godzinę odbieranych po (…) i przekazywanych do dalszego etapu produkcji. Dzięki uruchomieniu zautomatyzowanego Systemu (…) w znaczący sposób usprawniony został ten etap procesu produkcyjnego.

Kluczowym urządzeniem w Systemie jest robot. Robot jest automatycznie sterowany i programowalny oraz wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami służącymi do jego sterowania, programowania oraz monitorowania lub diagnostyki. Robot jest połączony z systemem teleinformatycznym wykorzystywanym przez Spółkę do zarządzania procesem produkcji. Robot porusza się po torach jezdnych w poziomie i pionie oraz posiada wysuwane na boki ramię, a zatem posiada 3 stopnie swobody (osie X, Y i Z). Robot jest urządzeniem wielozadaniowym i posiada właściwości manipulacyjne i lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych – w trakcie procesu produkcyjnego pobiera pojemniki (…), transportuje je i układa w wyznaczonych miejscach. Praca robota jest monitorowana za pomocą czujników i kamer. Robot jest zintegrowany z systemem regałów oraz systemem przenośników.

System przenośników dostarcza pojemniki (…) do robota, który pobiera je i przenosi w odpowiednie miejsce na regale, a następnie gdy (…) jest już gotowe do dalszej produkcji wykonywana jest operacja odwrotna, tj. robot pobiera pojemniki (…) z regału i przenosi je na przenośniki, które przekazują pojemniki do dalszego etapu produkcji. System regałów oraz system przenośników są funkcjonalnie związane z robotem. Wszystkie elementy Systemu (…) zostały zaprojektowane i wykonane łącznie jako jeden zautomatyzowany i zrobotyzowany system obiegu pojemników (…) na potrzeby procesu (…) w toku produkcji (…). Funkcjonowanie robota bez pozostałych elementów tego Systemu nie miałoby jakiegokolwiek gospodarczego uzasadnienia.

Wszystkie elementy Systemu (…) zostały nabyte jako fabrycznie nowe. Główne elementy wchodzące w skład tego Systemu (tj. robot z systemem regałów i przenośników) Spółka nabyła na podstawie jednej umowy zawartej z dostawcą w dniu (…). Za określone w umowie ryczałtowe wynagrodzenie, oprócz dostawy urządzeń wraz oprogramowaniem i układem sterującym ich działaniem, dostawca zapewnił także instalację urządzeń w zakładzie Spółki, ich uruchomienie, rozruch i przeszkolenie pracowników z ich obsługi. Płatności związane z nabyciem poszczególnych elementów Systemu (…) były dokonywane przez Spółkę w latach (…).

2. Paletyzer

Jest to znajdujące się na końcu linii produkcyjnej (…) zautomatyzowane stanowisko do układania na paletach (paletyzacji) opakowań z gotowymi produktami wraz z urządzeniami obsługującymi to stanowisko. Głównymi elementami wchodzącymi w skład Paletyzera są:

-robot paletyzujący;

-system przenośników transportujących opakowania z produktami do paletyzacji z 3 końców linii produkcyjnej do stanowiska pracy robota paletyzującego;

-zasobnik pustych palet z automatycznym podajnikiem pustych palet oraz przenośniki do transportu palet do (puste palety) oraz z (pełne palety) stanowiska pracy robota paletyzującego;

-zasobnik przekładek paletowych.

Paletyzer obsługuje 3 końce linii produkcyjnej (…). Gotowe produkty zapakowane w kartonowe opakowania dostarczane są z linii produkcyjnej do przenośników obsługujących robota paletyzującego. Na początku systemu przenośników znajdują się urządzenia kontrolujące prawidłowość wymiarów opakowań z produktami przekazywanymi do paletyzacji z wcześniejszych etapów linii produkcyjnej. Prawidłowe wymiary paletyzowanych opakowań są bardzo ważne dla należytego działania Paletyzera. Po przejściu przez urządzenia kontrolujące opakowania są transportowane systemem przenośników do stanowiska pracy robota. Robot układa opakowania z produktami na palecie zgodnie z zaprogramowanym i wybranym schematem układania. W zależności od schematu układania robot może także pobierać z zasobnika kartonowe przekładki i układać je między warstwami opakowań. Puste palety dostarczane są przez obsługę do znajdującego się obok robota zasobnika pustych palet, skąd następnie automatycznym podajnikiem są pojedynczo przekazywane do stanowiska pracy robota. Po zapełnieniu paleta opuszcza przenośnikiem rolkowym stanowisko pracy robota udostępniając miejsca kolejnej pustej palecie. Następnie zapełniona paleta jest odbierana z Paletyzera wózkiem widłowym i przewożona do miejsca gdzie jest owijana folią stretch i przekazywana do magazynu. Praca Paletyzera jest monitorowana za pomocą czujników i kamer. Paletyzer pracuje w trybie ciągłym i umożliwia automatyczną paletyzację różnych produktów na różnych paletach i w różnych schematach układania opakowań na palecie. Wydajność Paletyzera wynosi do (…) palet na godzinę. Uruchomienie Paletyzera zautomatyzowało znacznie usprawniając i przyśpieszając proces paletyzacji produktów. Wcześniej paletyzacja była wykonywana manualnie przez pracowników Spółki.

Kluczowym urządzeniem w Paletyzerze jest robot paletyzujący. Jest on automatycznie sterowany i programowalny oraz wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami służącymi do jego sterowania, programowania oraz monitorowania lub diagnostyki. Robot jest połączony z systemem teleinformatycznym służącym do zarządzania procesem produkcji. Robot jest stacjonarny i posiada co najmniej 3 stopnie swobody, tj. wykonuje ruch góra-dół, ruch wzdłużny i poprzeczny oraz posiada obrotowe ramię do pobierania i układania przekładek. Robot jest urządzeniem wielozadaniowym i posiada właściwości manipulacyjne i lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych – w trakcie procesu produkcyjnego układa w wyznaczonym miejscu na palecie i w określony sposób opakowania z produktami oraz pobiera z zasobnika i układa przekładki. Praca robota jest monitorowana za pomocą czujników i kamer. Robot jest zintegrowany z systemem przenośników dostarczających mu opakowania produktów do paletyzacji oraz zasobnikiem przekładek, zasobnikiem pustych palet i systemem do transportu pustych i pełnych palet bezpośrednio do/z stanowiska pracy robota. Wszystkie elementy Paletyzera są ze sobą funkcjonalnie powiązane i zostały zaprojektowane i wykonane łącznie jako jeden zautomatyzowany system urządzeń służących do paletyzacji, w którym centralną rolę odgrywa robot paletyzujący. Funkcjonowanie robota bez pozostałych elementów nie miałoby żadnego gospodarczego uzasadnienia.

Wszystkie elementy Paletyzera zostały przez Spółkę nabyte jako fabrycznie nowe. Wymienione powyżej główne elementy wchodzące w skład Paletyzera Spółka nabyła na podstawie jednej umowy zawartej z dostawcą w dniu (…). Za określone w umowie ryczałtowe wynagrodzenie, oprócz dostawy urządzeń wraz z oprogramowaniem i układem sterującym ich działaniem, dostawca zapewnił także instalację urządzeń w zakładzie Spółki, ich uruchomienie, rozruch i przeszkolenie pracowników z ich obsługi. Płatności związane z nabyciem Paletyzera były dokonywane przez Spółkę w latach (…).

System (…) oraz Paletyzer są środkami trwałymi, które są amortyzowane tzw. metodą liniową. Odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych w całości stanowią koszty uzyskania przychodów Spółki. Przed rozpoczęciem amortyzacji Systemu (…) i Paletyzera Spółka nie rozpoznawała wydatków poniesionych na ich nabycie /wytworzenie jako koszty uzyskania przychodów. Wydatki te były zaliczane do wartości początkowej tych środków trwałych. Wartość początkową Systemu (…) i Paletyzera ustalono zgodnie z zasadami wynikającymi z art. 16g ustawy o podatku CIT, tj. oprócz wynagrodzenia wynikającego z ww. umów z dostawcami urządzeń, w wartości początkowej ujęto także inne wydatki związane z nabyciem/wytworzeniem środka trwałego. Wydatki poniesione przez Spółkę na nabycie Systemu (…) i Paletyzera nie zostały Spółce w jakikolwiek sposób zwrócone oraz nie zostały odliczone przez Spółkę od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Wydatki te Spółka uwzględnia poprzez odpisy amortyzacyjne w kosztach uzyskania przychodów, Spółka ponadto wskazuje, iż:

-rok podatkowy Spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym;

-uzyskuje przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych;

-nie korzysta ze zwolnień podatkowych z tytułu prowadzenia działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej lub na podstawie decyzji o wsparciu, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a ustawy o CIT;

-nie prowadzi działań wymienionych w art. 38eb ust. 5a pkt 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Pytania

1.Czy opisane powyżej roboty wchodzące w skład Systemu (…) oraz Paletyzera stanowią roboty przemysłowe w rozumieniu art. 38eb ust. 3 ustawy o podatku CIT?

2.Czy opisane powyżej pozostałe elementy Systemu (…) oraz Paletyzera, tj. elementy inne niż roboty, stanowią maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związane, o których mowa w art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. b i ust. 4 ustawy o podatku CIT?

3.Czy Spółka na podstawie art. 38eb ust. 1 ustawy o podatku CIT jest uprawniona do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów nabycia/wytworzenia Systemu (…) i Paletyzera poprzez odliczenie 50% odpisów amortyzacyjnych od tych środków trwałych?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad 1. W opinii Spółki, opisane w treści stanu faktycznego roboty wchodzące w skład Systemu (…) oraz Paletyzera spełniają definicję robota przemysłowego zawartą w art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT, a zatem są robotami przemysłowymi w rozumieniu tego przepisu.

Zgodnie z treścią art. 38eb ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”) , przez robota przemysłowego rozumie się automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną lub mobilną maszynę, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie następujące warunki:

1)wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;

2)jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;

3)jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń;

4)jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.

Opisane we wniosku roboty wchodzące w skład Systemu (…) oraz Paletyzera spełniają wszystkie wymienione w art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT przesłanki uznania za roboty przemysłowe, tj.:

-są to maszyny automatycznie sterowane, programowalne, wielozadaniowe oraz mobilne (robot będący elementem Systemu …) lub stacjonarne (robot będący elementem Paletyzera);

-posiadają co najmniej 3 stopnie swobody;

-posiadają właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne, które wykorzystują do zastosowań przemysłowych, tj. w procesie produkcji realizowanym przez Spółkę;

-wymieniają dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;

-są połączone z systemami teleinformatycznymi Spółki wykorzystywanymi do zarządzania procesem produkcji;

-są monitorowane za pomocą czujników i kamer;

-są zintegrowane z innymi maszynami wchodzącymi w skład linii produkcyjnej (…), na której realizowany jest cykl produkcyjny tego produktu Spółki.

Ad 2. W opinii Spółki opisane w treści stanu faktycznego pozostałe, inne niż roboty, elementy Systemu (…) oraz Paletyzera, tj.:

-w przypadku Systemu (…) – system regałów i system przenośników;

-w przypadku Paletyzera – system przenośników produktów, zasobnik przekładek, zasobnik pustych palet oraz przenośniki do transportu palet bezpośrednio z/do stanowiska pracy robota

stanowią maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związane, o których mowa w art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. b i ust. 4 ustawy o podatku CIT.

Ww. urządzenia i maszyny stanowią urządzenia peryferyjne w stosunku do robotów i są funkcjonalnie z nimi związane. Zostały one bowiem zaprojektowane, wykonane i nabyte przez Spółkę razem z robotami jako funkcjonalna całość. Pełnią one wobec robotów rolę usługową umożliwiając robotom wykonywanie ich funkcji. Bez tych urządzeń i ich ścisłej współpracy z robotami nie byłoby możliwe zautomatyzowanie procesów (co było celem nabycia robotów oraz tych urządzeń i maszyn) oraz prawidłowe realizowanie tych etapów procesu produkcyjnego.

Należy także zwrócić uwagę, iż ustawodawca w art. 38eb ust. 4 ustawy o podatku CIT wymienił cały szereg przykładowych maszyn i urządzeń, które należy uznać za peryferyjne do robotów przemysłowych i funkcjonalnie z nimi związane. Zgodnie z tym przepisem, przez maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związane rozumie się w szczególności:

1)jednostki liniowe zwiększające swobodę ruchu;

2)pozycjonery jedno i wieloosiowe;

3)tory jezdne;

4)słupowysięgniki;

5)obrotniki;

6)nastawniki;

7)stacje czyszczące;

8)stacje automatycznego ładowania;

9)stacje załadowcze lub odbiorcze;

10)złącza kolizyjne;

11)efektory końcowe do interakcji robota z otoczeniem służące do:

a)nakładania powłok, malowania, lakierowania, dozowania, klejenia, uszczelniania, spawania, cięcia, w tym cięcia laserowego, zaginania, gratowania, śrutowania, piaskowania, szlifowania, polerowania, czyszczenia, szczotkowania, drasowania, wykańczania powierzchni, murowania, odlewania ciśnieniowego, lutowania, zgrzewania, klinczowania, wiercenia, handlingu, w tym manipulacji, przenoszenia i montażu, ładowania i rozładowania, pakowania, gwożdżenia, paletyzacji i depaletyzacji, sortowania, mieszania, testowania, wykonywania pomiarów,

b)obsługi maszyn: frezarek, wtryskarek, giętarek, robodrilli, wiertarek, tokarek, wrzecion, zginarek i zawijarek, wycinarek, walcarek, przecinarek, szlifierek, wytaczarek, ciągarek, drukarek, pras, wyoblarek.

Część z wymienionych w tym przepisie przykładowych maszyn i urządzeń obejmuje maszyny i urządzenia będące elementami Systemu (…) lub Paletyzera, które są przedmiotem pytania nr 2, ewentualnie mniejsze elementy wchodzące w ich skład. Są to np. tory jezdne, słupowysięgniki, stacje załadowcze lub odbiorcze, efektory służące do handlingu, przenoszenia, ładowania i rozładowywania, pakowania lub paletyzacji.

Ad 3. Spółka stoi na stanowisku, iż na podstawie art. 38eb ust. 1 ustawy o podatku CIT jest uprawniona do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na System (…) i Paletyzer poprzez odliczanie od podstawy opodatkowania 50% odpisów amortyzacyjnych od tych środków trwałych, tj. do skorzystania z tzw. ulgi na robotyzację.

Oczywiście skorzystanie z ulgi na robotyzację winno nastąpić z uwzględnieniem pozostałych przepisów ustawy o podatku CIT. Przepis art. 38eb ustawy o CIT wprowadzający ulgę na robotyzację wszedł w życie od dnia 1 stycznia 2022 r. Zgodnie z art. 38eb ust. 1 ustawy o CIT, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Zgodnie zaś z art. 38eb ust. 2 ustawy o CIT, za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się m.in. koszty nabycia fabrycznie nowych robotów przemysłowych oraz maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych.

Natomiast w myśl art. 38eb ust. 5 ustawy o CIT, odliczenie, o którym mowa w ust. 1, ma zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r.

Jak wynika z ww. przepisów, ulga na robotyzację może być zastosowana jedynie do wydatków na robotyzację stanowiących koszty uzyskania przychodów. Przyjmuje się także, że możliwość skorzystania z tej ulgi powstaje w okresie, w którym wydatki na robotyzację są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli wydatki te dotyczą nabycia lub wytworzenia środków trwałych, to zgodnie z art. 15 ust. 6 oraz art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o CIT, są one rozpoznawane jako koszty uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane od tych środków trwałych na zasadach określonych w ustawie o podatku CIT. Odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych dokonuje się dopiero po oddaniu tych środków trwałych do używania i wprowadzeniu ich do ewidencji środków trwałych podatnika. Odpisy amortyzacyjne dokonywane są od wartości początkowej środka trwałego ustalonej na zasadach określonych w art. 16g ustawy o CIT.

Odnosząc powyższe do stanu faktycznego będącego przedmiotem wniosku należy stwierdzić, że spełniono warunki do zastosowania przez Spółkę ulgi na robotyzację w zakresie wydatków poniesionych przez nią na System (…) i Paletyzer. Spółka uzyskuje bowiem przychody inne niż z zysków kapitałowych, a jak wskazano powyżej, urządzenia wchodzące w skład Systemu (…) oraz Paletyzera spełniają warunki do uznania ich za roboty przemysłowe (o których mowa w art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o CIT) albo za maszyny lub urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związane (o których mowa w art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. b ustawy o CIT).

Tym samym wydatki poniesione na nabycie/wytworzenie Systemu (…) i Paletyzera stanowią koszty poniesione na robotyzację. System (…) i Paletyzer są środkami trwałymi, a zatem koszty poniesione na ich nabycie/wytworzenie są rozpoznawane jako koszty uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane po ich wprowadzeniu do ewidencji środków trwałych Spółki, co nastąpiło w dniu (…) w przypadku Systemu (…) oraz w dniu (…) w przypadku Paletyzera. Odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych rozpoznawane jako koszty uzyskania przychodu po wejściu w życie przepisów o uldze na robotyzację, tj. po 1 stycznia 2022 r. mogą być zatem objęte ulgą na robotyzację.

Bez znaczenia jest natomiast okoliczność, że umowy dotyczące Systemu (…) i Paletyzera były zawierane z ich dostawcami jeszcze przed wejściem w życie przepisów o uldze na robotyzację, tj. przed 1 stycznia 2022 r. oraz że przed tym dniem dokonana została znaczna część płatności do dostawców związanych z nabyciem/wytworzeniem tych środków trwałych. W sprawie nie zaistniały także okoliczności wyłączające możliwość skorzystania z ulgi na robotyzację wymienione w art. 38eb ust. 5a-8 ustawy o podatku CIT.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż Spółka spełnia przesłanki do zastosowania ulgi na robotyzację w zakresie opisanym we wniosku.

Jednocześnie Spółka zwróciła uwagę, że w interpretacjach podatkowych wydawanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w stanach faktycznych podobnych do objętych wnioskiem Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdzał uprawnienie podatników do skorzystania z ulgi na robotyzację, np. w interpretacji indywidualnej z dnia 3 sierpnia 2023 r. nr 0111-KDIB1-3.4010.291.2023.2.MBD, interpretacji indywidualnej z dnia 16 sierpnia 2022 r. nr 0111-KDIB1-2.4010.318.2022.2.DP lub interpretacji indywidualnej z dnia 1 lipca 2022 r. 0111-KDIB1-2.4010.9.2022.1.AW.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Odnosząc się do przywołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych wskazać należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego. Natomiast organ, mimo że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkuje się wydanymi rozstrzygnięciami, to nie ma możliwości zastosowania ich wprost, ponieważ nie stanowią materialnego prawa podatkowego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.