Interpretacja indywidualna z dnia 29 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.680.2023.4.AP
Temat interpretacji
Spełnienie warunku określonego w art. 12 ust. 4 pkt 3e lit. a ustawy CIT i nie powstanie przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy CIT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 grudnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 19 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie spełnienia warunku określonego w art. 12 ust. 4 pkt 3e lit. a ustawy CIT i nie powstania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy CIT. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 7 lutego 2024 r. (wpływ 7 lutego 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest luksemburską spółką kapitałową, która podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Luksemburgu i jest luksemburskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca prowadzi działalność w formie spółki Société Anonyme, która jest luksemburskim odpowiednikiem polskiej spółki akcyjnej. A. jest spółką notowaną na giełdach w różnych krajach, w szczególności na giełdzie (...).
A. jest 100% akcjonariuszem spółki B. S.A. (dalej: „Spółka Dzielona” lub „B.”) będącej polskim rezydentem podatkowym. A. i B. należą do międzynarodowej grupy kapitałowej C. (dalej: „Grupa”) zajmującej się produkcją (...). 100% akcji Spółki Dzielonej zostało nabyte przez A. na podstawie umowy zbycia akcji z dnia (…) 2016 r. zawartej w Luksemburgu z D. S.a.r.l. (dalej – „D.”).
Spółka Dzielona prowadzi na terenie Polski działalność operacyjną polegającą przede wszystkim na (...). Spółka Dzielona jest (…).
B. posiada w Polsce 6 oddziałów i aktywa odpowiednie do prowadzenia działalności produkcyjnej takie jak nieruchomości, środki trwałe, sprzęt czy pracowników (dalej: „Działalność Produkcyjna”).
Ponadto, B. posiada udziały w spółkach zależnych, które prowadzą lub istotnie wspierają Działalność Produkcyjną, w których jest większościowym udziałowcem (100% posiadanych udziałów):
- E. sp. z o.o. – transport (...) dla potrzeb Działalności Produkcyjnej,
- F. sp. z o.o. – obsługa księgowa i administracyjna podmiotów z Grupy,
- G. sp. z o.o. – dostarczanie (...) w celach przemysłowych,
- H. sp. z o.o. – produkcja (...) przeznaczonych do zastosowania (...).
(dalej: „Spółki Produkcyjne”). Wnioskodawca wskazuje, że Działalność Produkcyjna w Spółkach Produkcyjnych jest koordynowana i wspierana przez wybrane piony biznesowe B. zajmujące się poszczególnymi gałęziami Działalności Produkcyjnej.
Poza Działalnością Produkcyjną, która stanowi podstawową działalność B., Spółka Dzielona realizuje także funkcje holdingowe w ramach Grupy (dalej: „Działalność Holdingowa”) związane z zarządzaniem mniejszościowymi udziałami w podmiotach zależnych od B., których działalność nie jest związana z podstawową Działalnością produkcyjną B. (dalej: „Podmioty Zależne”). Działalność Holdingowa jest działalnością poboczną B., a zarządzaniem udziałami w Podmiotach Zależnych zajmuje się wydzielony w ramach struktur organizacyjnych Spółki dział Nadzoru Korporacyjnego nie zaangażowany w Działalność Produkcyjną.
Obecnie planowana jest reorganizacja działalności Spółki Dzielonej poprzez rozdzielenie Działalności Produkcyjnej i Działalności Holdingowej. W tym zakresie rozważane jest przeprowadzenie podziału przez wydzielenie (dalej: „Podział”) zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1467 ze zm.; dalej: „KSH”), w ramach którego Działalność Holdingowa Spółki Dzielonej zostanie wydzielona do polskiej spółki kapitałowej. Nowo wydzielona spółka będzie miała formę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i będzie polskim rezydentem podatkowym, (dalej: „Spółka Przejmująca”).
Z uwagi na obecny etap transakcji (tj. faza planowania transakcji), Grupa jako preferowaną formę podziału rozważa, podział przez wydzielenie do nowo zawiązanej spółki. Będzie to najprostszą oraz najszybszą formą reorganizacji prowadząca do zamierzonych rezultatów.
Niemniej z uwagi na brak ściśle określonej ostatecznej daty Podziału (finalny termin jest zależny od szeregu wymogów prawnych, biznesowych i dochowania formalności wynikających z regulacji obu jurysdykcji), Grupa podejmie decyzję o momencie założenia tej Spółki na dalszym etapie procesu restrukturyzacji – tj. czy Spółka Przejmująca zostanie założona tuż przed Podziałem, czy też na moment Podziału. Jednym z kluczowych kryterium wyboru finalnej formy reorganizacji jest minimalizacja obowiązków i kosztów administracyjnych związanych z przygotowaniem do transakcji (np. rezygnacja z kosztów utrzymywania spółki celowej przed dokonaniem Podziału).
Planowane jest, że Spółka Przejmująca zostanie zarejestrowana w KRS pod nazwą I. Sp. z o.o. Siedziba Spółki Przejmującej będzie znajdowała się w (…). A. będzie 100% udziałowcem Spółki Przejmującej.
W ramach Podziału nastąpi wydzielenie Działalności Holdingowej jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej: „ZCP”) w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT oraz art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 931 ze zm., „ustawa o VAT”) – Działalność Holdingowa stanowi i będzie stanowić na moment Podziału organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w ramach Spółki Dzielonej zespół składników materialnych i niematerialnych, przeznaczonych do realizacji określonych zadań o charakterze holdingowym, który mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Działalność Produkcyjna, która pozostanie w Spółce Dzielonej także stanowi i będzie stanowić na moment Podziału ZCP.
Dla kompletności, Wnioskodawca wskazuje, że kwalifikacja Działalności Holdingowej jako ZCP w rozumieniu przepisów podatkowych na gruncie ustawy o CIT zostanie potwierdzona poprzez uzyskanie odrębnej indywidualnej interpretacji podatkowej przed dokonaniem Podziału. W związku z tym ten aspekt nie jest przedmiotem niniejszego wniosku.
Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, że interpretacją indywidualną z dnia 2 października 2023 r. (sygn. 0111-KDIB3-3.4012.284.2023.3.JSU) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził kwalifikację Działalności Holdingowej jako ZCP na gruncie ustawy o VAT.
Planowane jest, że wartość emisyjna udziałów Spółki Przejmującej przydzielonych A. w ramach Podziału będzie równa wartości rynkowej składników Działalności Holdingowej przenoszonej do Spółki Przejmującej.
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi w Luksemburgu przepisami, w efekcie Podziału suma wartości udziałów dla celów podatkowych w Spółce Dzielonej oraz udziałów przydzielonych w Spółce Przejmującej nie będzie wyższa niż wartość udziałów Spółki Dzielonej dla celów podatkowych przyjętych przez A., gdyby do Podziału nie doszło.
W wyniku Podziału Spółka Przejmująca przejmie wszelkie składniki majątku przypisane do Działalności Holdingowej w tym w szczególności własność udziałów/akcji w Podmiotach Zależnych przypisanych do Działalności Holdingowej.
Wnioskodawca zaznacza, że wartość rynkowa składników majątku wchodzących w skład Działalności Holdingowej przenoszonej do Spółki Przejmującej zostanie określona w ramach wyceny przeprowadzonej przez profesjonalny, niezależny podmiot. Niemniej, na bazie aktualnej wyceny wewnętrznej Grupy, bazując między innymi na dostępnych danych giełdowych, Wnioskodawca wskazuje, że ww. wartość rynkowa jest istotnie wyższa niż wartość księgowa aktualnie widniejąca w księgach B., w szczególności wartość udziałów/akcji w Podmiotach Zależnych.
Wnioskodawca zakłada, że wartość godziwa przyjmowana dla potrzeb księgowych będzie w tym przypadku odpowiadać wartości rynkowej składników przejmowanych przez Spółkę Przejmującą od Spółki Dzielonej dla potrzeb podatkowych.
Na ten moment rozważane są dwie alternatywne metody księgowego rozliczenia Podziału:
1.Scenariusz 1: metoda nabycia, o której mowa w art. 44a ust.1 w zw. z art. 44b ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 217 ze zm.; dalej: „ustawa o rachunkowości”).
- Metoda nabycia polega na sumowaniu poszczególnych pozycji aktywów i pasywów spółki przejmującej lub tworzonej w ramach podziału (tj. Spółki Przejmującej ), według ich wartości księgowej, z odpowiednimi pozycjami aktywów i pasywów spółki przejętej lub wydzielanej części spółki dzielonej, (tj. Działalności Holdingowej w Spółce Dzielonej), według ich wartości godziwej ustalonej na dzień ich połączenia.
- W przypadku zastosowania metody nabycia wartość księgowa składników, które zostaną przejęte przez Spółkę Przejmującą w ramach Podziału zostałaby ustalona według ich wartości godziwej, choć ich aktualna wartość księgowa w Spółce Dzielonej jest niższa od wartości godziwej i wartości rynkowej tych składników.
- W związku z zastosowaniem metody nabycia do przeprowadzenia Podziału kapitał zakładowy Spółki Przejmującej a tym samym wartość nominalna udziałów wyemitowanych przez Spółkę Przejmującą na rzecz A. będzie odpowiadał wartości godziwej przejętych składników i jednocześnie będzie odpowiadał wartości, w jakiej przejęte składniki majątku zostaną ujęte w księgach Spółki Przejmującej.
Zatem przedmiotowy Scenariusz zakłada, że:
- wartość kapitału zakładowego Spółki Przejmującej utworzonego w ramach Podziału będzie równa wartości godziwej przejętych składników Działalności Holdingowej;
- wartość księgowa przejętych składników Działalności Holdingowej w księgach Spółki Przejmującej będzie równa wartości godziwej tych składników.
2.Scenariusz 2: metoda łączenia udziałów, o której mowa w art. 44a ust. 2 w zw. z art. 44c ustawy o rachunkowości.
- Metoda łączenia udziałów polega na sumowaniu poszczególnych pozycji odpowiednich aktywów i pasywów oraz przychodów i kosztów połączonych spółek (lub ich części, tj. Spółki Przejmującej oraz Działalności Holdingowej wydzielanej ze Spółki Dzielonej), według stanu na dzień połączenia, po uprzednim doprowadzeniu ich wartości do jednolitych metod wyceny i dokonaniu możliwych wyłączeń.
- W przypadku zastosowania metody łączenia udziałów nie dokonuje się wyceny przejmowanych składników majątku do wartości godziwej lecz podstawą ujęcia w księgach przejmującego jest ich wartość księgowa pochodząca z ksiąg Spółki Dzielonej. Jeżeli więc wartość księgowa w księgach Spółki Dzielonej wynosi X, wartość księgowa w księgach Spółki Przejmującej również zostanie wskazana jako X.
- Wartość kapitału Spółki Przejmującej czyli wartość nominalna udziałów wyemitowanych przez Spółkę Przejmującą na rzecz A. będzie równa wartości godziwej przejętych składników.
- W związku z zastosowaniem metody łączenia udziałów kwota różnicy pomiędzy wartością kapitału, a kontynuowaną wartością księgową składników majątku zostałaby zaksięgowana w kapitale własnym Spółki Przejmującej jako ujemna pozycja w kapitale własnym z tytułu Podziału.
- Zatem, podczas gdy wartość księgowa przejmowanych składników w księgach Spółki Dzielonej (a następnie Spółki Przejmującej) stanowi X, a wartość kapitału zakładowego Spółki Przejmującej będzie wynosiła Y, różnica pomiędzy wartościami Y i X zostanie zaksięgowana w kapitale własnym Spółki Przejmującej jako ujemna pozycja z tytułu Podziału.
Powyższe oznacza, że wartość, po której przejęte składniki majątku zostaną ujęte w księgach Spółki Przejmującej:
- w przypadku Scenariusza 1 będzie wyższa od ich wartości księgowej w Spółce Dzielonej,
- w przypadku Scenariusza 2 będzie taka sama jak wartość księgowa tych składników w Spółce Dzielonej.
Niezależnie od sposobu wyceny księgowej, w odniesieniu do wartości składników Działalności Holdingowej otrzymanych przez Spółkę Przejmującą w ramach Podziału, dla celów podatkowych Spółka Przejmująca przejmie te składniki w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki Dzielonej.
W szczególności, wartość przejętych składników majątkowych dla celów podatkowych zostanie określona zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego, w tym zgodnie z art. 16g ust. 9 ustawy o CIT, tj. Spółka Przejmująca przyjmie wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wchodzących w skład Działalności Holdingowej w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki Dzielonej (kontynuacja wartości składników dla celów podatkowych).
Natomiast w przypadku udziałów/akcji objętych przez Spółkę Przejmującą w ramach Podziału, zgodnie z zasadą częściowej sukcesji generalnej wynikającej z art. 93c Ordynacji podatkowej zostanie przyjęta wartość podatkowa zgodnie z przepisami ustawy o CIT, tj. wartość kosztu na moment sprzedaży tych udziałów/akcji będzie – zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT – odpowiadać wydatkom poniesionym na ich nabycie przez Spółkę Dzieloną przed Podziałem.
Po dokonaniu Podziału Spółka Przejmująca będzie kontynuowała dotychczasową działalność wchodzącą w zakres Działalności Holdingowej, tj. przejmowane składniki zostaną przypisane do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Z kolei Spółka Dzielona będzie kontynuowała dotychczas prowadzoną przez siebie Działalność Produkcyjną.
Podział nastąpi z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania nie jest celem Podziału (ani głównym, ani jednym z głównych jego celów) – planowana restrukturyzacja jest bowiem jednym z działań w ramach trwającego od 2020 i wieloetapowego projektu segmentacji, którego celem (a tym samym celem Podziału) jest doprowadzenie do zgodności pomiędzy strukturą biznesową a strukturą prawną Grupy w Europie, z uwzględnieniem występujących w Grupie uwarunkowań wynikających m.in. z istnienia modelu franczyzowego. W szczególności Grupa planuje utworzyć odrębne podmioty zajmujące się dedykowanymi segmentami działalności Grupy.
Celem Podziału jest zatem wydzielenie odrębnej Działalności Holdingowej i przeniesienie jej pod nadzór dedykowanego w tych celach podmiotu w Grupie tj. D. Natomiast Spółka Dzielona, po przeprowadzeniu Podziału, będzie mogła zająć się swoją podstawową działalnością czyli Działalnością Produkcyjną w ramach segmentu, wykorzystując całość pozostałych w Spółce Dzielonej zasobów w tym celu.
W kolejnych etapach planowane są dodatkowe czynności celem osiągnięcia zamierzonych w ramach projektu segmentacji efektów, takie jak przeniesienie udziałów w Spółce Przejmującej do D., podjęcie działań mających na celu wzmocnienie zarządu Spółki Przejmującej (m.in. poprzez włączenie członka zarządu D. do zarządu Spółki Przejmującej, w celu uzyskania dostępu do doświadczenia Grupy w zakresie zarządzania międzynarodowymi instytucjami) oraz zwiększenie kapitalizacji Spółki Przejmującej przez D.
Po dokonaniu Podziału Spółka Przejmująca będzie podmiotem dedykowanym w Grupie do kontynuowania Działalności Holdingowej w Polsce jako podmiot w Grupie wyspecjalizowany w zarządzaniu podmiotami zależnymi (tj. udziałami związanymi z prowadzoną Działalnością Holdingową). W interesie Grupy, ale przede wszystkim w interesie Spółki Dzielonej, jest by dedykowany podmiot realizował strategię w zakresie sprawnego zarządzania udziałami w Podmiotach Zależnych, które są kluczowymi aktywami dla Grupy oraz zbywania na korzystnych warunkach udziałów w Podmiotach Zależnych, które tracą strategiczne dla Grupy znaczenie.
Zatem wydzielenie Działalności Holdingowej do Spółki Przejmującej pozwoli na efektywniejsze prowadzenie podstawowej działalności zarówno przez B. (Działalność Produkcyjna), jak i Spółkę Przejmującą (Działalność Holdingowa).
Wyjaśnienia dotyczące podmiotu występującego z wnioskiem o interpretację
Zgodnie z art. 14b § 1 Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).
Wnioskodawca wskazuje, że podmiotem zainteresowanym w zakresie pytania przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, wobec którego w związku z planowanym Podziałem mógłby powstać obowiązek podatkowy będący przedmiotem niniejszego wniosku na gruncie ustawy o CIT jest Spółka Przejmująca jako podmiot przejmujący Działalność Holdingową. Jednakże, z uwagi na fakt, że Spółka Przejmująca powstanie dopiero w momencie dokonania Podziału (Spółka Przejmująca nie istnieje na moment złożenia niniejszego wniosku), wniosek o wydanie interpretacji podatkowej w zakresie skutków podatkowych dla Spółki Przejmującej zostaje złożony przez A., będącą jedynym akcjonariuszem Spółki Dzielonej oraz podmiotem tworzącym i jedynym przyszłym udziałowcem Spółki Przejmującej.
Ponadto A. jako przyszły udziałowiec Spółki Przejmującej jest podmiotem zainteresowanym prawidłowym ustaleniem obciążeń podatkowych planowanego Podziału, w szczególności z uwagi na fakt, iż ewentualne obciążenia podatkowe z tego tytułu występujące po stronie Spółki Przejmującej wpłyną na wynik finansowy tego podmiotu, co wpłynie również na wyniki finansowe Wnioskodawcy. Wnioskodawca, jako spółka notowana na europejskich giełdach, zobowiązany jest do sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego i będzie zobowiązany w sprawozdaniu skonsolidowanym uwzględnić wyniki finansowe, a w tym obciążenia podatkowe, podmiotów zależnych zatem również Spółki Przejmującej, która powstanie w ramach Podziału. Wnioskodawca również dla potrzeb związania odpowiednich rezerw oraz dla potrzeb badania ksiąg przez audytora zobowiązany jest prawidłowo ustalić skutki i potencjalne implikacje w zakresie opodatkowania w ramach Podziału.
Ponadto Wnioskodawca wskazuje, że w przypadku, gdy zdarzenie przyszłe dotyczy podmiotu, który dopiero powstanie w ramach planowanych działań restrukturyzacyjnych, brak możliwości wnioskowania o wydanie interpretacji indywidualnej przez podmiot, który będzie udziałowcem podmiotu powstającego w przyszłości, całkowicie uniemożliwiłoby potwierdzenie skutków podatkowych dla transakcji podziału przez wydzielenie, w ramach którego dochodzi do zawiązania nowej spółki. Wnioskodawca pragnie nadmienić, że skutki podatkowe dla takiej transakcji znajdują odzwierciedlenie wprost w przepisach ustawy o CIT, zatem uzasadnione jest by w zakresie tych przepisów to podmiot zainteresowany, na którego sytuację finansową będzie miał wpływ podział, miał możliwości wnioskowania o wydanie interpretacji indywidualnej.
Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca informuje, że na str. 4 Wniosku (odpowiednio na str. 6 Wniosku przesłanego w formie edytowalnej), wskazano, iż wartość przejętych składników majątkowych dla celów podatkowych zostanie określona zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego, w tym zgodnie z art. 16g ust. 9 ustawy o CIT, tj. Spółka Przejmująca przyjmie wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wchodzących w skład Działalności Holdingowej w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki Dzielonej (kontynuacja wartości składników dla celów podatkowych).
Natomiast w przypadku udziałów/akcji objętych przez Spółkę Przejmującą w ramach Podziału, zgodnie z zasadą częściowej sukcesji generalnej wynikającej z art. 93c Ordynacji podatkowej zostanie przyjęta wartość podatkowa zgodnie z przepisami ustawy o CIT, tj. wartość kosztu na moment sprzedaży tych udziałów/akcji będzie – zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT – odpowiadać wydatkom poniesionym na ich nabycie przez Spółkę Dzieloną przed Podziałem.
Ponieważ w Spółce Przejmującej zostanie zachowana podatkowa wartość aktywów przyjęta w Spółce Dzielonej (zasada kontynuacji), to będzie ona niższa od wartości rynkowej tych aktywów.
Pytanie
Mając na uwadze, iż kapitał zakładowy Spółki Przejmującej zostanie podwyższony o wartość rynkową składników Działalności Holdingowej (Spółka Przejmująca wyemituje udziały do Wnioskodawcy w wysokości wartości rynkowej tych składników), czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że niezależnie od metody rachunkowego rozliczenia Podziału, z uwagi na przyjęcie przez Spółkę Przejmującą dla celów podatkowych wartości przejmowanych składników majątku wchodzących w skład Działalności Holdingowej w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki Dzielonej, będzie spełniony warunek określony w art. 12 ust. 4 pkt 3e lit. a ustawy o CIT i w konsekwencji w wyniku Podziału nie powstanie przychód dla Spółki Przejmującej, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT?
Państwa stanowisko w sprawie
Mając na uwadze, iż kapitał zakładowy Spółki Przejmującej zostanie podwyższony o wartość rynkową składników Działalności Holdingowej (Spółka Przejmująca wyemituje udziały do Wnioskodawcy w wysokości wartości rynkowej tych składników), w ocenie Wnioskodawcy, niezależnie od metody rachunkowego rozliczenia Podziału, z uwagi na przyjęcie przez Spółkę Przejmującą dla celów podatkowych wartości przejmowanych składników majątku wchodzących w skład Działalności Holdingowej w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki Dzielonej, będzie spełniony warunek określony w art. 12 ust. 4 pkt 3e lit. a ustawy o CIT i w konsekwencji w wyniku Podziału nie powstanie przychód dla Spółki Przejmującej, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT przychodem jest ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników.
Z kolei jak wynika z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 8c tej ustawy, do przychodów nie zalicza się wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w drodze łączenia lub podziału podmiotów, które:
a)spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego oraz
b)spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.
Zatem przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT nie powstanie po stronie spółki przejmującej (tu: Spółki Przejmującej), jeżeli w wyniku podziału zostanie zachowany warunek kontynuacji wyceny podatkowej tj. spółka przejmująca majątek przyjmie dla celów podatkowych wartości wynikające z ksiąg podatkowych podmiotu dzielonego względem przejmowanego majątku, a przejmowane składniki majątku będą wykorzystywane w ramach działalności prowadzonej w Polsce.
Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego w niniejszym wniosku, składniki majątku wchodzące w skład Działalności Holdingowej, które w ramach Podziału zostaną wydzielone ze Spółki Dzielonej i przejęte przez Spółkę Przejmującą, zostaną przypisane do działalności prowadzonej przez Spółkę Przejmującą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT, przychodem jest ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej.
Zatem zgodnie z powyższymi przepisami, wyłączenie z opodatkowania będzie miało miejsce, jeżeli:
·spółka przejmująca przyjmie składniki majątkowe przejmowanego majątku dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu dzielonego (kontynuacja wartości składników dla celów podatkowych);
·spółka przejmująca wyemituje do wspólnika spółki dzielonej udziały o wartości emisyjnej nie niższej niż wartość rynkowa składników przejmowanego majątku (ma miejsce wycena składników do wartości rynkowej).
W związku z powyższym, z jednej strony przepisy podatkowe nakazują wycenę składników majątku do wartości rynkowej (do celów odniesienia tej wartości do wartości emisyjnej udziałów wyemitowanych do udziałowca spółki dzielonej), z kolei z drugiej strony nakazują kontynuację wyceny takich składników przez spółkę przejmującą w wartości podatkowej.
Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, wartość emisyjna udziałów Spółki Przejmującej przydzielonych A. w ramach Podziału będzie równa wartości rynkowej składników Działalności Holdingowej – wartość rynkowa zostanie określona przez niezależny, profesjonalny podmiot. W tym zakresie z perspektywy księgowej - z uwagi na podniesienie kapitału zakładowego Spółki Przejmującej o wartość rynkową przejętych składników Działalności Holdingowej – Spółka Przejmująca rozważa dwie możliwości zaksięgowania Podziału, określone w Scenariuszu 1 i Scenariuszu 2. Wartość, po której przejęte składniki majątku zostaną ujęte w księgach Spółki Przejmującej:
- w przypadku Scenariusza 1 będzie wyższa od ich wartości księgowej w Spółce Dzielonej,
- w przypadku Scenariusza 2 będzie taka sama jak wartość księgowa tych składników w Spółce Dzielonej.
Jednocześnie, Spółka Przejmująca będzie kontynuowała wycenę podatkową składników Działalności Holdingowej, tj. nie powstanie nadwyżka w stosunku do wartości rynkowej majątku przenoszonego w wyniku Podziału do Spółki Przejmującej ponad przyjętą dla celów podatkowych wartością składników majątku wchodzącego w skład Działalności Holdingowej.
Zdaniem Wnioskodawcy, wycena przejmowanego w ramach Podziału majątku do wartości rynkowej i związane z tym scenariusze rozliczenia księgowego Podziału nie mają wpływu na warunek dotyczący kontynuacji wyceny podatkowej takich składników. W ocenie A. możliwość zastosowania wyłączenia z przychodu przewidzianego w art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT jest całkowicie oderwana od zastosowanego dla danej transakcji sposobu księgowego ujęcia przejmowanych składników majątkowych. Wartość rynkowa określona w ramach art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT ma odniesienie w tym zakresie do ustalenia potencjalnego przychodu w kontekście wartości emisyjnej wyemitowanej do udziałowca spółki przejmowanej.
Jak bowiem wynika z literalnego brzmienia art. 12 ust. 4 pkt 3e lit. a ustawy o CIT, kluczowym warunkiem umożliwiającym zastosowanie omawianego wyłączenia jest przyjęcie określonej wartości dla celów podatkowych, tj. przyjęcie za wartość podatkową w nowym podmiocie (podmiocie przejmującym) wartości wynikających z ksiąg podatkowych podmiotu dzielonego i tym samym zapobieżenie ewentualnej optymalizacji wartości przejętych składników majątkowych (tj. podwyższenia ich wartości początkowej w przejmującym podmiocie).
Należy zaznaczyć, że wartość podatkowa oraz wartość księgowa to dwa odmienne terminy, które są od siebie niezależne. Wartość księgowa (bilansowa) środków trwałych to wartość wykazywana w księgach rachunkowych, podczas gdy wartość podatkowa to wartość ustalona zgodnie z przepisami podatkowymi.
Zgodnie z art. 3 pkt 4 Ordynacji podatkowej przez księgi podatkowe rozumie się księgi rachunkowe, podatkową księgę przychodów i rozchodów, ewidencje oraz rejestry, do których prowadzenia, do celów podatkowych, na podstawie odrębnych przepisów, obowiązani są podatnicy, płatnicy lub inkasenci. Pojęcie ksiąg podatkowych jest zatem szersze od pojęcia księgi rachunkowej. Księga rachunkowa stanowi księgę podatkową, natomiast księga podatkowa nie musi być księgą rachunkową. Wobec powyższego należy uznać, że wartość podatkowa może wynikać z innych dokumentów aniżeli księga rachunkowa (m.in. z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych). Z tego względu sposób wyceny księgowej nie powinien w żaden sposób wpływać na wartości przyjęte dla celów podatkowych.
Autonomia prawa podatkowego oraz prawa bilansowego jest jednoznacznie podkreślana w orzecznictwie sądów administracyjnych. Przykładowo Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z dnia 24 sierpnia 2016 r., sygn. I SA/Łd 550/16 podkreślił, „iż zapisy dokonywane w księgach rachunkowych, których zadaniem jest rejestrowanie zdarzeń gospodarczych i odpowiadających im operacji gospodarczych, nie mogą modyfikować unormowań zawartych w materialnym prawie podatkowym”. Zdaniem sądu funkcje prawa bilansowego oraz prawa rachunkowego nie pokrywają się, a dokonując wykładni przepisów podatkowych nie należy odwoływać się do znaczenia danego terminu nadawanego mu w aktach prawnych innych niż podatkowe, jeżeli takie odniesienie nie zostało wprost sformułowane przez ustawodawcę. Należy więc podkreślić, że ustawy podatkowe muszą posiadać bezpośrednie odwołanie do konkretnych przepisów ustawy o rachunkowości (bądź innych przepisów rachunkowych), aby mogły one zostać uznane za kreujące prawa i obowiązki podatkowe (np. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 19 marca 2010 r., sygn. II FSK 1731/08 oraz z dnia 2 grudnia 2014 r., sygn. II FSK 255/13). Odniesienia takiego nie zamieszczono jednak w analizowanym warunku z art. 12 ust. 4 pkt 3e lit. a ustawy o CIT, przez co dla jego spełnienia powinna mieć znaczenie wyłącznie wycena przyjęta dla celów podatkowych.
Z uwagi na powyższą niezależność ujęcia transakcji dla celów podatkowych i księgowych Wnioskodawca stoi na stanowisku, że zarówno w przypadku Scenariusza 1 (gdzie wartość księgowa składników majątku wchodzących w skład Działalności Holdingowej w Spółce Dzielonej i Spółce Przejmującej będzie się różniła), jak i Scenariusza 2 (gdzie wartość księgowa składników majątku wchodzących w skład Działalności Holdingowej w Spółce Dzielonej będzie przyjęta w takich samych wartościach przez Spółkę Przejmującą), możliwe będzie skorzystanie z wyłączenia z opodatkowania, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT (przy założeniu kontynuacji wartości podatkowej składników majątku Działalności Holdingowej przez Spółkę Przejmującą).
Wnioskodawca zwraca uwagę, że stanowisko to jest także podkreślane w literaturze przedmiotu, gdzie wskazywane jest, iż „Wybór księgowej metody nie wpływa praktycznie na zróżnicowanie skutków podatkowych, gdyż w obu metodach księgowych obowiązuje jedna i ta sama zasada sukcesji podatkowej” (K. Majczyk, Skutki bilansowe (księgowe) przejęcia spółki z o.o. przez inną spółkę z o.o., ABC).
Ponadto odniesienie omawianego warunku wyłącznie do wyceny na cele podatkowe niezależnie od sposobu ujęcia księgowego jest także spójne z wnioskami wynikającymi z analizy nowego brzmienia przepisów. Jak zauważają przedstawiciele doktryny prawa podatkowego: „Art. 12 ust. 4 pkt 3e i 3g ustawy o CIT wyłączają powstanie po stronie spółki przejmującej wskazanego przychodu w zakresie tych składników majątku, które przyjmuje ona dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego. Przychód z art. 12 ust. 1 pkt 8c nie powstanie więc w zakresie tych aktywów, których wycenę dla potrzeb podatkowych spółka przejmująca będzie kontynuowała. Istotą wprowadzanych zmian pozostaje niewątpliwie opodatkowanie połączeń w ramach których występuje urealnienie wartości podatkowej aktywów, to znaczy przejmowane aktywa są rozpoznawane przez spółkę przejmującą dla celów podatkowych według wartości wyższej niż były one ujęte w spółce przejmowanej. Podstawę opodatkowania stanowi w tym przypadku różnica pomiędzy wartością rynkową przejmowanego majątku a kwotą kosztów, które spółka przejmowana mogłaby rozpoznać zbywając transferowane aktywa”. (M. Kondej, M. Wicher, Opodatkowanie połączeń po 1.01.2022 r., PP 2022, nr 7, s. 24-36).
W ślad za cytowanym artykułem należy wskazać, że warunek przewidziany w art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT powinien być co do zasady spełniony w sytuacji podziałów i połączeń dokonanych pomiędzy podmiotami krajowymi. Jak wynika z utrwalonej w tym zakresie praktyki, transakcje te powinny bowiem skutkować kontynuacją wyceny składników majątku dla celów podatkowych. W przypadku podziałów przez wydzielenie praktyka ta wynika przede wszystkim z art. 93c Ordynacji podatkowej. Jak wynika z tego przepisu, w sytuacji gdy majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w podmiocie dzielonym, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku.
Z kolei zgodnie z art. 16g ust. 9 ustawy o CIT, w razie przekształcenia formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów, przy założeniu, że majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w podmiocie dzielonym stanowi ZCP, wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu przekształcanego, połączonego albo podzielonego.
Natomiast w przypadku udziałów (akcji) przejętych przez Spółkę Przejmującą w ramach Podziału, zgodnie z zasadą częściowej sukcesji generalnej wyrażoną w art. 93c Ordynacji podatkowej, Spółka Przejmująca w przypadku ich ewentualnego późniejszego zbycia będzie, co do zasady, uprawniona do rozpoznania kosztu podatkowego zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, tj. w wysokości wydatków na objęcie lub nabycie tych udziałów (akcji) poniesionych przez Spółkę Dzieloną.
Jak podkreśla się w literaturze przedmiotu w odniesieniu do art. 93c Ordynacji podatkowej, „regulacja ta nie ogranicza się wyłącznie do sukcesji obowiązków, ale również praw” (R. Dowgier [w:] Ordynacja podatkowa. Komentarz. Tom I. Zobowiązania podatkowe. Art. 1‑119zzk, red. L. Etel, Warszawa 2022, art. 93(c)). W szczególności „spółka przejmująca w rozliczeniu za rok, w którym nastąpił podział powinna ująć przychody i koszty odnoszące się do przejmowanej zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki dzielonej. Wykazywane w ten sposób przychody oraz koszty podatkowe będą bowiem związane ze składnikami majątkowymi należącymi do przejmowanej zorganizowanej części przedsiębiorstwa” (A. Mariański (red.), Ordynacja podatkowa. Komentarz, Warszawa 2021). Zatem również w przypadku przejętych w ramach Podziału udziałów (akcji) wchodzących w skład Działalności Holdingowej będzie kontynuowana wartość podatkowa.
Możliwość rozpoznania kosztów podatkowych przez Spółkę Przejmującą potwierdza także orzecznictwo sądowe. Przykładowo zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 lipca 2019 r., sygn. II FSK 3448/17 „Przychody i koszty uzyskania przychodów związane z przydzieloną spółce przejmującej zorganizowane części powstałe w roku podziału do dnia wydzielenia pozostają integralną częścią rozliczenia podatkowego skarżącej, jako spółki dzielonej. Natomiast spółka przejmująca powinna przejąć obowiązek rozliczenia wyłącznie przychodów i kosztów uzyskania przychodów odpowiednio powstałych i potrącalnych w dniu wydzielenia lub po tej dacie oraz tych, które przed dniem podziału z uwagi na moment ich potrącenia nie mogły zostać uwzględnione przez spółkę dzieloną”.
Z wyżej powołanych przepisów wynika więc, że spółka powstała w wyniku podziału polskiej spółki (tj. Spółka Przejmująca w zdarzeniu przyszłym objętym niniejszym wnioskiem) jest zobowiązana do kontynuacji wyceny podatkowej przyjętej w księgach podatkowych podmiotu dzielonego.
Biorąc pod uwagę sposób sformułowania analizowanego przepisu oraz zasady wyceny podatkowej wskazane w ustawie o CIT oraz zasady kontynuacji wynikającej z art. 93c Ordynacji podatkowej należy więc uznać, że ryzyko niespełnienia warunku, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT dotyczy przede wszystkim podatnika dokonującego transgranicznego przejęcia składników majątku (co nie mieści się w zakresie przedstawionego zdarzenia przyszłego), wobec którego ustawodawca przewiduje możliwość rozpoznania składników majątku dla celów podatkowych w wysokości innej niż wynikająca z ksiąg podatkowych podmiotu dzielonego. Możliwość taka wynika z art. 16g ust. 9a ustawy o CIT, gdzie ustawodawca posługując się terminem „może” pozostawia podatnikowi dokonującemu transgranicznego przejęcia swobodę wyboru sposobu wyceny podatkowej (za: M. Kondej, M. Wicher, Opodatkowanie połączeń po 1.01.2022 r., PP 2022, nr 7, s. 24‑36).
Z kolei w sytuacji transakcji krajowych, w których podatnik przyjmuje wartość podatkową zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi (tak jak będzie to miało miejsce w zdarzeniu przyszłym objętym niniejszym wnioskiem), niezależnie od tego w jaki sposób Podział zostanie ujęty w księgach rachunkowych i czy będzie miała miejsce kontynuacja wyceny księgowej, warunek kontynuacji wyceny podatkowej będzie spełniony.
Wobec powyższego mając na uwadze, iż kapitał zakładowy Spółki Przejmującej zostanie podwyższony o wartość rynkową składników Działalności Holdingowej (Spółka Przejmująca wyemituje udziały do Wnioskodawcy w wysokości wartości rynkowej tych składników), w ocenie Wnioskodawcy, niezależnie od metody rachunkowego rozliczenia Podziału, z uwagi na przyjęcie przez Spółkę Przejmującą dla celów podatkowych wartości przejmowanych składników majątku wchodzących w skład Działalności Holdingowej w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki Dzielonej, będzie spełniony warunek określony w art. 12 ust. 4 pkt 3e lit. a ustawy o CIT i w konsekwencji w wyniku Podziału nie powstanie dla Spółki Przejmującej przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie należy zaznaczyć, że oceny stanowiska Wnioskodawcy dokonano wyłącznie w kontekście zadanego we wniosku pytania. W konsekwencji inne kwestie nie są przedmiotem niniejszej interpretacji.
Podział spółek handlowych regulowany jest przez ustawę z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 18 ze zm., dalej „KSH”).
Stosownie do postanowień art. 528 § 1 KSH:
Spółkę kapitałową i spółkę komandytowo-akcyjną można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych lub spółek komandytowo-akcyjnych. Nie jest dopuszczalny podział spółki akcyjnej i spółki komandytowo-akcyjnej, jeżeli kapitał zakładowy nie został pokryty w całości.
Natomiast zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 KSH:
Podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących, nowo zawiązanych lub spółki dzielonej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez wydzielenie).
Jest to jedyny podział, który nie skutkuje rozwiązaniem spółki dzielonej (art. 530 § 1 i § 2 KSH).
Celem podziału przez wydzielenie jest to, że spółka dzielona nie przestaje istnieć, a następuje jedynie przeniesienie części jej majątku na inny podmiot.
Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych spółki przejmującej przy podziale lub podziale przez wydzielenie regulują przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej „ustawa CIT”).
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy CIT:
Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
Jednocześnie, jak stanowi art. 7 ust. 2 ustawy CIT:
Dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Zgodnie z treścią art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy CIT:
Za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:
- przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
- przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
- przychody spółki dzielonej.
Art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy CIT stanowi, że:
Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników.
W myśl art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy CIT:
Do przychodów nie zalicza się w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 8c, wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w drodze łączenia lub podziału podmiotów, które:
a)spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego oraz
b)spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.
Zgodnie z art. 12 ust. 13 ww. ustawy:
Przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
W myśl art. 12 ust. 14 ustawy CIT:
Jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
W myśl art. 12 ust. 15 ustawy CIT:
Przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b mają zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami, o których mowa w:
1)art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo
2)art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo
3)art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.
Zgodnie z art. 12 ust. 16 ww. ustawy:
Przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d stosuje się odpowiednio do podmiotów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy.
Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Działalność Holdingowa Spółki Dzielonej zostanie wydzielona do nowo zawiązanej polskiej spółki kapitałowej. W ramach Podziału nastąpi wydzielenie Działalności Holdingowej jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Podział nastąpi z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania nie jest celem Podziału. Dla celów podatkowych Spółka Przejmująca przejmie składniki w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki Dzielonej. Przejmowane składniki zostaną przypisane do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Państwa wątpliwości dotyczą spełnienia przez Spółkę Przejmującą warunku określonego w art. 12 ust. 4 pkt 3e lit. a ustawy CIT w wyniku którego po stronie Spółki Przejmującej nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy CIT.
Z uwagi na art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy CIT, do przychodów nie zalicza się ewentualnej nadwyżki wartości rynkowej majątku podmiotu przejmowanego nad wartością przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, jeśli zostaną spełnione dwie przesłanki, tj.:
- spółka przejmująca przyjmie dla celów podatkowych składniki majątku w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu dzielonego (co będzie miało miejsce w analizowanej sytuacji) oraz
- spółka przejmująca przypisze składniki majątku do działalności prowadzonej na terytorium RP.
W analizowanej sytuacji obie ww. przesłanki zostaną spełnione, bowiem Spółka Przejmująca przyjmie składniki majątku Spółki Dzielonej dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych tego podmiotu oraz przypisze te składniki majątku do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Spółka Przejmująca spełni zatem warunki, określone w art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy CIT. Tym samym po stronie Spółki Przejmującej nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy CIT.
Biorąc powyższe pod uwagę Państwa stanowisko jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).