Interpretacja indywidualna z dnia 22 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.133.2024.1.JF
Temat interpretacji
Skutki podatkowe podziału Spółki.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
8 marca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 3 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy:
- w dacie Podziału, X. stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT;
- w dacie Podziału Centrala stanowić będzie ZCP w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT;
- Podział nie spowoduje powstania przychodu podatkowego (ani po stronie Spółki ani po stronie Nowej Spółki) (tj. będzie neutralny podatkowo) w odniesieniu do Wyodrębnienia X. (tj. w zakresie w jakim do Nowej Spółki przenoszony jest majątek X. i Nowa Spółka wydaje w związku z tym udziały Spółce).
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowany będący stroną postępowania:
A. Spółka Akcyjna
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
Podatkowa Grupa Kapitałowa C.
3)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
B. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
A. S.A. (dalej jako „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest spółką akcyjną notowaną na giełdzie (...) oraz spółką dominującą grupy kapitałowej C. S.A. (dalej jako „Grupa”), w skład której wchodzi blisko (…) podmiotów.
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, natomiast od (…) r. pełni również rolę spółki dominującej w podatkowej grupie kapitałowej C.
Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest działalność (…), działalność internetowa, ale także zarządzanie własną nieruchomością, w której mieści się siedziba Spółki (m.in. poprzez jej wynajem podmiotom niepowiązanym oraz powiązanym w rozumieniu przepisów o cenach transferowych). Ponadto Wnioskodawca poprzez swoje spółki zależne jest obecny także w innych segmentach szeroko pojętej (…). W związku z szerokim zakresem działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę, od wielu lat (w przypadku X. od (…) r.) faktycznie funkcjonująca struktura organizacyjna działała w ramach czterech dużych i wyodrębnionych komórek organizacyjnych (linii biznesowych) oraz dodatkowo centrali obejmującej funkcje i zadania o charakterze strategicznym, holdingowym i wspomagającym, która obejmuje kilka odrębnych linii operacyjnych, w tym HR, finanse, IT (dalej jako „Centrala”) – co potwierdzają m.in. publicznie dostępne raporty giełdowe Spółki. Dla każdej ze wspomnianych linii biznesowych przygotowywane są osobne, poglądowe bilanse oraz rachunki zysków i strat, a także projekcje finansowe dla celów zarządczych.
W (…) r. zarząd Spółki podjął uchwałę w sprawie formalnego wyodrębnienia działów faktycznie istniejących w jej strukturze organizacyjnej, które jednocześnie mogłyby samodzielnie realizować przypisane im zadania tj. dział prowadzący działalność o charakterze (…) (którego dotyczy niniejszy Wniosek), dział prowadzący działalność w zakresie zarządzania nieruchomością oraz flotą samochodów, dział prowadzący działalność w obszarze (…). Podjęcie uchwały zostało poprzedzone szeregiem analiz wewnętrznych zmierzających do całościowej weryfikacji sytuacji finansowej, majątkowej, operacyjnej i organizacyjnej Wnioskodawcy oraz uwzględniających efektywność działalności prowadzonej przez Spółkę, jak i całą grupę kapitałową, w tym także względy konkurencyjne. Wspomniana uchwała była formalnym potwierdzeniem i uporządkowaniem stanu faktycznego działów, które w praktyce funkcjonują od wielu lat. Uzupełnieniem ww. uchwały była uchwała zarządu Spółki z (…) r., która wprowadziła analogiczne postanowienia dla Centrali (dalej łącznie obie uchwały jako „Uchwała Zarządu” lub „Uchwała”).
Na skutek Uchwały Zarządu w ramach struktury organizacyjnej formalnie wyróżniono zatem i nazwano cztery odrębne działy (dalej jako „Działy” lub każdy osobno jako „Dział”) oraz Centralę (składającą się z kilku linii operacyjnych).
W przyszłości rozważany jest podział Wnioskodawcy przez jednoczesne przeniesienie czterech z Działów (tj. z wyjątkiem Centrali) na cztery odrębne (już istniejące) spółki kapitałowe w zamian za udziały lub akcje w tych spółkach, które obejmie Wnioskodawca (spółka dzielona) (dalej jako „Podział”). Po przeprowadzeniu Podziału Wnioskodawca zamierza kontynuować działalność w zakresie Centrali, której majątek (tj. cześć majątku Spółki przypisana do Centrali) pozostanie w Spółce.
Podział będzie spełniał przesłanki podziału przez wyodrębnienie zgodnie z art. 529 § 1 pkt 5 ustawy z 15 września 2000 r. kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1467 ze zm., dalej jako „KSH”) w brzmieniu znowelizowanym ustawą z 16 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r., poz. 1705, dalej jako „Ustawa Zmieniająca”), która weszła w życie 15 września 2023 r. W związku z tym, że do przeniesienia wszystkich czterech Działów dojdzie w tym samym czasie, przygotowany zostanie jeden wspólny plan Podziału Spółki. Możliwe, że Podział nastąpi w drodze zawarcia czterech odrębnych aktów notarialnych.
Dział, którego wyodrębnienia dotyczy niniejszy Wniosek, prowadzi działalność o charakterze (…) (dalej jako „X.”). Zgodnie z aktualną wewnętrzną strukturą organizacyjną, X. prowadzi działalność w szczególności w zakresie:
(…).
W związku z rozważanym Podziałem dojdzie do przeniesienia m.in. X. (przeniesienie części majątku spółki dzielonej) na odrębną (już istniejącą) spółkę posiadającą osobowość prawną podlegającą opodatkowaniu CIT od całości swoich dochodów, polskiego rezydenta podatkowego, tj. B. sp. z o.o. (dalej jako „Nowa Spółka”) w zamian za udziały lub akcje Nowej Spółki, które obejmie Wnioskodawca (spółka dzielona) (dalej jako „Wyodrębnienie”). Nowa Spółka nie jest członkiem Podatkowej Grupy Kapitałowej C. (w rozumieniu ustawy o CIT) według stanu na dzień złożenia niniejszego wniosku.
Na dzień złożenia niniejszego wniosku, jedynym wspólnikiem Nowej Spółki jest Wnioskodawca i będzie nim również na dzień Wyodrębnienia. Udziały lub akcje, które obejmie Wnioskodawca z tytułu Wyodrębnienia (tzn. w zamian za przeniesione do Nowej Spółki X.), zostaną wyemitowane w oparciu o wartość księgową netto X. W ramach Grupy Nowa Spółka jest dedykowana do prowadzenia w przyszłości działalności X. Obecnie nie prowadzi ona innej działalności gospodarczej, co za tym idzie Nowa Spółka nie posiada istotnych składników majątkowych. W związku z tym, wartość emisyjna udziałów lub akcji Nowej Spółki, ustalona w oparciu o wartość księgową X.
Kierownictwo nad X. sprawowane jest przez dyrektora X. (dalej jako „Dyrektor X.”), co potwierdza również podjęta Uchwała Zarządu wraz z załącznikami. Dyrektor kieruje działalnością X. i zapewnia jego należyte funkcjonowanie, a w sprawach nie przekraczających zakresu zwykłego zarządu, podejmuje decyzje organizacyjne wewnątrz X. związane z jego bieżącą działalnością (w zakresie udzielonego mu pełnomocnictwa).
Działalność X. realizowana jest przez pracowników i współpracowników (osoby, z którymi zawarte zostały umowy zlecenia oraz umowy o dzieło, ale także osoby, które udzielają licencji lub przenoszą prawa autorskie do stworzonych przez siebie utworów na podstawie zawartych umów ze Spółką) X., którzy zostali do niego alokowani na podstawie załącznika do Uchwały w liczbie ponad (…) osób (według stanu na (…) r., przy czym liczba ta może ulegać zmianom do dnia Wyodrębnienia w ramach Podziału, wynikającym z typowej rotacji pracowników i współpracowników). Alokowanie pracowników / współpracowników do X. znajduje swoje odzwierciedlenie w dokumentacji Spółki / X. X. nie jest jednak odrębnym pracodawcą w rozumieniu Kodeksu Pracy.
X. posiada własny schemat organizacyjny, z którego wynika, że:
i. Dyrektorowi X. bezpośrednio podlega dwóch dyrektorów zarządzających, odpowiedzialnych za przydzieloną im część zakresu działalności X., wskazanego w pkt powyżej;
ii. pierwszy z dyrektorów zarządzających sprawuje bezpośrednie kierownictwo nad działalnością i pracownikami / współpracownikami jednej z dwóch (…) prowadzonych przez X.;
iii. drugi z dyrektorów zarządzających sprawuje kierownictwo nad działalnością i pracownikami / współpracownikami X. w zakresie (…);
iv. Dyrektor X. sprawuje bezpośrednie kierownictwo nad działalnością i pracownikami / współpracownikami X. w zakresie (…);
v. każdy z obszarów działalności przyporządkowanych dyrektorom dzieli się na mniejsze komórki organizacyjne lub stanowiska jednoosobowe.
Po formalnym wyodrębnieniu X. w drodze Uchwały jego siedziba nadal mieści się pod dotychczasowym adresem Spółki.
X. korzysta z powierzchni w budynku biurowym należącym do Spółki. X. przypisana została wyznaczona część biura o powierzchni netto ok. (…) m2 do wyłącznego użytku X. W biurze wykonują swoje zadania dyrektorzy, pracownicy oraz współpracownicy X. Jednocześnie powierzchnia biurowa przyporządkowana do X. posiada cechy indywidualizujące działalność X. (np. (...)).
W Uchwale oraz załącznikach do Uchwały do X. przypisane zostały najistotniejsze składniki materialne i niematerialne związane z działalnością Spółki w zakresie usług o charakterze (…), w szczególności:
i. środki trwałe i wartości niematerialne prawne związane z prowadzoną działalnością (...) o wartości podatkowej netto ok. (…) mln np., m.in. (…), X. (w tym międzynarodowymi) lub innymi uprawnionymi (łącznie ok. (…) pozycji);
ii. prawo do kilku zarejestrowanych znaków towarowych (będących również oznaczeniami indywidualizującymi);
iii. prawo do domen internetowych;
iv. zobowiązania i należności np. handlowe;
v. prawa i obowiązki z umów cywilnoprawnych przychodowe oraz kosztowe (ponad (…) umów), w tym:
1)umowy licencyjne, na podstawie których X. wydaje i dystrybuuje w Polsce licencjonowane utwory);
2)umowy kontentowe, na podstawie których X. uzyskuje prawa autorskie do zamawianych (…));
3)umowy dystrybucyjne dotyczące (…));
4)umowy marketingowe;
5)umowy zapewniające ciągłość funkcjonowania (magazyn, utrzymanie i funkcjonowanie serwisów, finanse);
6)umowy z organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi;
vi. umowy z pracownikami oraz współpracownikami ((…)) – łącznie ponad (…) umów.
W Uchwale wskazano również, że alokowane są do X. również wszelkie składniki materialne i niematerialne (w tym zobowiązania), niewymienione w załącznikach do Uchwały, a które związane są funkcjonalnie z działalnością X.
Organizacyjne / funkcjonalne wyodrębnienie X. od Spółki ma swoje odzwierciedlenie również w zakresie:
i. wyodrębnienia dla X. przestrzeni na (…) dla X. folderów w ramach już istniejących dysków sieciowych Spółki;
ii. posiadania przez X. odrębnych danych teleadresowych tj. numerów telefonów oraz osobnych stopek e-mail utworzonych dla pracowników i współpracowników X.;
iii. osobnych wizytówek dla pracowników oraz osób współpracujących z oznaczeniem X.;
iv. cyklicznych spotkań zespołu X.;
v. systemu przechowywania dokumentacji umożliwiającej wyszukanie dokumentacji finansowej alokowanej do X. oraz odrębnej archiwizacji dokumentacji handlowej dot. X.
W zakresie kont wynikowych (przychody i koszty) X. albo posiada własne konta analityczne albo korzysta z systemu tzw. Miejsc Powstawania Kosztów (MPK), które w programie księgowym wykorzystywanym przez Spółkę pozwalają na precyzyjne wskazanie, które przychody / koszty związane są z działalnością X. Z kolei w zakresie kont bilansowych (aktywa / pasywa), wpisy dotyczące X. albo księgowane są na osobnych kontach analitycznych albo możliwe jest wydzielenie pozycji dotyczących X. z kont Spółki. Dla celów zarządczych sporządzane są poglądowe rachunki zysków i strat, okresowe bilanse poglądowe oraz prognozy finansowe.
Wnioskodawca identyfikuje środki pieniężne bezpośrednio powiązane z działalnością prowadzoną przez X. (od strony wpływów i wydatków).
Do X. alokowany został jeden rachunek bankowy tj. rachunek bieżący (podstawowy) w PLN (razem z rachunkiem VAT). Środki pieniężne skalkulowane dla X. i niezbędne do funkcjonowania X. znajdą się wśród składników majątkowych przenoszonych do Nowej Spółki w ramach Wyodrębnienia.
Działania o charakterze administracyjno-finansowym dotyczące m.in. księgowości, obsługi kadr, IT są wykonywane na rzecz X. przez Centralę (ponieważ są to działania konieczne również w zakresie działalności podstawowej Spółki) (dalej jako „Działania Wspierające”). Do X. są alokowane, za okres funkcjonowania X., koszty Centrali związane z działalnością X.
Dokumentacja księgowa dotycząca X. przechowywana jest w sposób umożliwiający jej zidentyfikowanie w ramach dokumentacji Spółki.
Zgodnie z aktualną wewnętrzną strukturą organizacyjną, Centrala prowadzi działalność w szczególności w obszarze:
i. zarządzania strategicznego Spółką oraz spółkami z Grupy w tym czerpanie pożytków finansowych z posiadanych akcji/udziałów,
ii. nadzoru właścicielskiego nad spółkami zależnymi z Grupy;
iii. zarządzania portfelem posiadanych przez Spółkę udziałów i akcji w innych spółkach kapitałowych;
iv. działalności w zakresie księgowości, rachunkowości, finansów i podatków oraz sprawozdawczości zarządczej i finansowej, w tym:
1)obsługi księgowej i rachunkowej spółek z Grupy,
2)obsługi podatkowej, w szczególności prawidłowego naliczania podatków, sporządzania deklaracji i dokonywania płatności należności publicznoprawnych na rzecz spółek z Grupy;
3)sporządzania informacji oraz sprawozdań wewnętrznych jak i wymaganych przepisami prawa na potrzeby spółek z Grupy;
4)obsługi controllingowej spółek z Grupy;
5)obsługi bankowej i zarządzania płynnością spółek z Grupy;
6)obsługi windykacyjnej spółek z Grupy;
v. wsparcia Spółki oraz spółek z Grupy w zakresie spraw dotyczących zarządzania zasobami ludzkimi, w tym:
1)obsługi kadrowo-płacowej pracowników, zleceniobiorców i innych osób fizycznych wykonujących pracę lub świadczących usługi na rzecz Spółki lub spółek z Grupy;
2)prowadzenia dokumentacji pracowniczej pracowników Spółki oraz spółek z Grupy;
3)prowadzenia spraw związanych z działalnością socjalną Spółki lub spółek z Grupy, w tym dotyczących zakładowego funduszu świadczeń socjalnych;
4)prowadzenia spraw związanych z rekrutacjami pracowników, zleceniobiorców i innych osób fizycznych wykonujących pracę lub świadczących usługi na rzecz Spółki lub spółek z Grupy;
5)prowadzenia obsługi Spółki lub spółek z Grupy. w zakresie rozwijania umiejętności pracowników;
vi. prowadzenia obsługi informatycznej Spółki oraz spółek z Grupy, w tym:
1)świadczenia bieżącego wsparcia dla użytkowników oprogramowania oraz infrastruktury IT ze Spółki oraz innych spółek z Grupy;
2)zapewniania utrzymania i rozwoju oprogramowania oraz infrastruktury IT w Spółce oraz w innych spółkach z Grupy, w tym z wykorzystaniem podwykonawców;
3)nabywania lub doradztwa w nabywaniu licencji na oprogramowanie oraz infrastruktury IT wykorzystywanej w Spółce oraz innych spółkach z Grupy oraz zarządzania bazą licencji w Grupie.
Kierownictwo nad poszczególnymi pionami Centrali sprawowane jest przez wyznaczonych do tego dyrektorów, menedżerów.
Działalność Centrali realizowana jest przez pracowników i współpracowników (osoby, z którymi zawarte zostały umowy cywilnoprawne) Centrali, w liczbie ponad (…) osób (według stanu na (…) r., przy czym liczba ta może ulegać zmianom do dnia Podziału, wynikającym z typowej rotacji pracowników i współpracowników). Alokowanie pracowników / współpracowników do Centrali znajduje swoje odzwierciedlenie w dokumentacji Spółki / Centrali. Centrala nie jest jednak odrębnym pracodawcą w rozumieniu Kodeksu Pracy.
Centrala posiada własny schemat organizacyjny, zgodnie z którym w Centrali funkcjonują następujące piony:
i.Pion Finanse (…),
ii.Dział Audytu Wewnętrznego,
iii.(…);
xiii.dodatkowo każdy z ww. pionów może dzielić się na mniejsze komórki organizacyjne lub stanowiska jednoosobowe.
Centrala korzysta z powierzchni w budynku biurowym należącym do Spółki. Centrali przypisana została wyznaczona część biura o powierzchni netto ok. (…) m2 do wyłącznego użytku. W biurze wykonują swoje zadania dyrektorzy, pracownicy oraz współpracownicy Centrali. Jednocześnie powierzchnia biurowa przyporządkowana do Centrali posiada cechy indywidualizujące jej działalność (np. (...)).
Składniki materialne i niematerialne oraz zobowiązania związane z działalnością Central i obejmują w szczególności:
i. środki trwałe i wartości niematerialne i prawne o wartości podatkowej netto ok. (…) mln zł, m.in. (…) (w tym m.in. (…)) pochodzące w szczególności z umów przeniesienia autorskich praw majątkowych zawartych z pracownikami i współpracownikami (łącznie ok. (…) pozycji);
ii. inwestycje długoterminowe – udziały i akcje,
iii. zezwolenia, ulgi, dotacje;
iv. prawa do kilkunastu zarejestrowanych znaków towarowych (będących również oznaczeniami indywidualizującymi);
v. prawa do kilkunastu domen internetowych;
vi. zobowiązania i należności np. handlowe;
vii. środki pieniężne na rachunkach bankowych (zob. szerzej poniżej);
viii. prawa i obowiązki z umów cywilnoprawnych przychodowe oraz kosztowe, w tym:
1) umowy o świadczenie usług księgowo-kadrowych, na podstawie których Spółka świadczy spółkom z Grupy usługi księgowe i kadrowe, w tym w szczególności prowadzenie ksiąg rachunkowych, sporządzanie sprawozdań finansowych, obsługa windykacji, zarządzanie środkami pieniężnymi, prowadzenie dokumentacji pracowniczej, naliczanie wynagrodzeń;
2) umowy o świadczenie usług prawnych, w szczególności z obszaru RODO oraz compliance, na podstawie których Spółka świadczy spółkom z Grupy usługi z zakresu ochrony danych osobowych oraz compliance;
3) umowy o świadczenie usług informatycznych zawierane ze spółkami z Grupy (w tym bieżącego wsparcia dla użytkowników oprogramowania oraz infrastruktury IT, zapewniania utrzymania i rozwoju oprogramowania oraz infrastruktury IT, nabywania lub doradztwa w nabywaniu licencji na oprogramowanie);
4) umowy licencyjne, na podstawie których Spółka przyznaje spółkom z Grupy prawa do korzystania z oprogramowania będącego własnością Spółki;
5) umowy najmu nieruchomości, w których zlokalizowane są oddziały Spółki;
6) umowy o świadczenie usług, zawarte przez Spółkę z doradcami zewnętrznymi, na podstawie których Spółka nabywa usługi eksperckiego doradztwa m.in. prawnego, podatkowego, finansowego, a także z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy;
7) umowa o przeprowadzenie badania i przeglądu sprawozdań finansowych;
8) umowy z zewnętrznymi dostawcami świadczącymi usługi oferowane pracownikom i współpracownikom Spółki jako dodatki do wynagrodzenia (benefity), w szczególności usługi prywatnej opieki medycznej, wsparcia psychologicznego, dostarczania i obsługi kart przedpłaconych;
9) umowy licencyjne na oprogramowanie używane w Spółce oraz w innych spółkach z Grupy;
10) umowy zakupu i serwisu sprzętu elektronicznego;
ix. umowy z pracownikami oraz współpracownikami (umowy zlecenia, umowy o dzieło) – łącznie ponad (…) umów;
x. pozostałe alokowane składniki majątkowe i pozycje bilansowe / wynikowe np.
Organizacyjne / funkcjonalne wyodrębnienie Centrali w ramach Spółki ma swoje odzwierciedlenie również w zakresie:
i. wyodrębnienia dla Centrali przestrzeni na (…) dla Centrali folderów w ramach już istniejących dysków sieciowych Spółki;
ii. posiadania przez Centralę odrębnych danych teleadresowych tj. numerów telefonów oraz osobnych stopek e-mail utworzonych dla pracowników i współpracowników Centrali;
iii. osobnych wizytówek dla pracowników oraz osób współpracujących z oznaczeniem Centrali;
iv. cyklicznych spotkań zespołów działających w ramach Centrali;
v. systemu przechowywania dokumentacji umożliwiającej wyszukanie dokumentacji finansowej alokowanej do Centrali oraz odrębnej archiwizacji dokumentacji handlowej dotyczącej Centrali.
W zakresie kont wynikowych (przychody i koszty) Centrala albo posiada własne konta analityczne albo korzysta z systemu tzw. Miejsc Powstawania Kosztów (MPK), które w programie księgowym wykorzystywanym przez Spółkę pozwalają na precyzyjne wskazanie, które przychody / koszty związane są z działalnością podstawową wykonywaną przez Centralę, a które z działalnością Działów. Z kolei w zakresie kont bilansowych (aktywa / pasywa), wpisy dotyczące Centrali albo księgowane są na osobnych kontach analitycznych albo możliwe jest wydzielenie tych pozycji z kont Spółki. Dla celów zarządczych sporządzane są poglądowe rachunki zysków i strat, okresowe bilanse poglądowe oraz prognozy finansowe.
Wnioskodawca identyfikuje środki pieniężne bezpośrednio powiązane z działalnością prowadzoną przez Centralę (od strony wpływów i wydatków).
Spółka posiada rachunki bankowe (razem z rachunkami VAT), które po Podziale będą wykorzystywane na potrzeby Centrali. Po Podziale Spółka (Centrala) będzie kontynuowała swoje rozliczenia w ramach dotychczasowego uczestnictwa w systemie (...).
Dokumentacja księgowa dotycząca Centrali przechowywana jest w sposób umożliwiający jej zidentyfikowanie w ramach dokumentacji Spółki.
Jak wskazał Wnioskodawca w przyszłości rozważany jest Podział, który ma polegać na jednoczesnym przeniesieniu czterech Działów do odrębnych (już istniejących) czterech spółek w drodze podziału przez wyodrębnienie tj. nowego rodzaju podziału spółek kapitałowych wprowadzonego przez Ustawę Zmieniającą. W szczególności, w ramach Podziału dojdzie do przeniesienia X. do Nowej Spółki tj. do Wyodrębnienia, którego dotyczy niniejszy Wniosek. Nowa Spółka, w oparciu o nabyte w ramach Wyodrębnienia X., zamierza kontynuować działalność gospodarczą X. Jednocześnie po Podziale Wnioskodawca dalej będzie prowadzić działalność gospodarczą w ramach Centrali.
Planowane jest, że do Podziału, w tym również do Wyodrębnienia, dojdzie w (…) r. Oznacza to, że X. będzie prowadzić działalność gospodarczą o charakterze (…) przez ponad pół roku od daty jego formalnego ukonstytuowania Uchwałą, ale w praktyce działalność ta jest prowadzona od (…) r., z uwagi na nieformalne wyodrębnienie Działów. Również Centrala będzie prowadzić działalność gospodarczą przez prawie pół roku od daty jej formalnego ukonstytuowania Uchwałą, ale w praktyce działalność ta jest prowadzona od wielu lat.
W ramach Wyodrębnienia do Nowej Spółki zostaną przeniesione wszystkie składniki majątkowe pierwotnie alokowane do X. w ramach Uchwały, a następnie również wymienione i szczegółowo opisane w planie Podziału przygotowanym zgodnie z art. 534 § 1 pkt 7 KSH oraz zasoby ludzkie (zmiana pracodawcy, przeniesienie zakładu pracy) – wg stanu na dzień Podziału (i zaktualizowane na skutek bieżącej działalności X. od daty zgłoszenia planu Podziału lub podjęcia Uchwały, w przypadku zasobów ludzkich, do daty Podziału).
Od dnia Wyodrębnienia (Podziału), dotychczasowe uzgodnienia wewnętrzne dotyczące Działań Wspierających (w ramach Spółki) w sprawie alokacji części kosztów Centrali do X. (o których mowa powyżej) zostaną przekształcone w umowę / -y cywilnoprawną między Spółką a Nową Spółką, na podstawie której / -ych Spółka (w ramach Centrali) będzie świadczyć usługi na rzecz Nowej Spółki odpowiadające zakresem Działaniom Wspierającym. Wynagrodzenie za wyżej wymienione usługi zostanie ustalone na zasadach rynkowych w oparciu o przepisy o cenach transferowych.
Ponadto, w ramach Wyodrębnienia zostaną dokonane wszystkie inne czynności / procedury wymagane do przejęcia działalności X. przez Nową Spółkę, tj. np. wymiana pamięci / przerejestrowanie kas fiskalnych, zgłoszenie pracowników X. do ZUS przez Nową spółkę itd.
W związku z Podziałem nie dojdzie do zamknięcia ksiąg rachunkowych Spółki – w wyniku Podziału nie powstanie żadna nowa jednostka. Niemniej w celach ewidencyjnych i rozliczeniowych na dzień Podziału sporządzony zostanie bilans oraz rachunek zysków i strat X., pozostałych Działów oraz Centrali. W księgach rachunkowych Podział zostanie rozliczony metodą łączenia udziałów. Na mocy art. 93c ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2651 ze zm., dalej jako „Ordynacja podatkowa”) w brzmieniu nadanym Ustawą Zmieniającą z dniem Podziału Nowa Spółka wstąpi we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki Wnioskodawcy pozostające w związku z X. Struktura funkcjonowania / finansowo-księgowa i organizacja X. oraz Centrali w dacie Wyodrębnienia będzie analogiczna do tej, o której mowa powyżej.
Składniki majątkowe wchodzące w skład X. zostaną dla celów podatkowych przyjęte przez Nową Spółkę w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki (kontynuacja wyceny). Między innymi, wartość początkowa przenoszonych środków trwałych oraz wartości niematerialnych ustalona zostanie w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki – zgodnie z obowiązującymi Nową Spółkę przepisami ustawy o CIT.
Nowa Spółka po Wyodrębnieniu będzie dokonywać odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz będzie kontynuować metodę amortyzacji przyjętą przez Spółkę, jeżeli składniki te były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki - zgodnie z obowiązującymi Nową Spółkę przepisami ustawy o CIT.
W odniesieniu natomiast do pozostałych przejętych w drodze Wyodrębnienia składników majątku wchodzących w skład X., wartość tych składników dla celów podatkowych ustalona zostanie w wysokości przyjętej dla celów podatkowych i wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu dzielonego tj. Spółki (na dzień Wyodrębnienia) – na zasadzie następstwa prawnego (sukcesji podatkowej) z art. 93c Ordynacji podatkowej.
Planowany Podział – obejmujący m.in. Wyodrębnienie, którego dotyczy niniejszy Wniosek – będzie posiadał uzasadnienie ekonomiczne tj. głównym lub jednym z głównych celów tej czynności nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Podział ma na celu wyeliminowanie problemów zarządczych związanych z prowadzeniem kilku odrębnych Działów i Centrali w ramach Spółki oraz usprawnienie działalności poszczególnych Działów. Działanie nie jest ukierunkowane na uzyskanie żadnej korzyści podatkowej.
W szerszym ujęciu planowany Podział wpisuje się w cel o znaczeniu strategicznym dla całej Grupy dotyczący zmiany zasad zarządzania biznesami istniejącymi w jej ramach, w tym w szczególności ich ujednoliceniu. Obecnie można bowiem wyróżnić dwa modele zarządzania biznesami Grupy, tzn.:
i. pośrednie zarządzanie przez Spółkę biznesami działającymi w ramach spółek zależnych, w których szefowie biznesu są jednocześnie członkami zarządu danej spółki;
ii. bezpośrednie zarządzanie przez Zarząd Spółki liniami biznesowymi i segmentami wspomagającymi działającymi w ramach Spółki (tj. Centralą oraz Działami, w których szefowie biznesu nie należą do Zarządu Spółki, ponoszącego odpowiedzialność za działalność Spółki.
Takie rozróżnienie modeli zarządzania wewnątrz Grupy powoduje, że w jej ramach występują różnice w zakresie odpowiedzialności, samodzielności i swobody zarządzania pomiędzy szefami biznesów prowadzonych przez spółki zależne od Wnioskodawcy a kierującymi Działami (tj. liniami biznesowymi formalnie wyodrębnionymi w ramach działalności Wnioskodawcy, np. X.).
Prowadzona przez Zarząd Spółki obserwacja funkcjonowania linii biznesowych Grupy w obu modelach zarządzania wskazuje, że bardziej optymalny jest model zarządzania pośredniego przez Zarząd Spółki liniami biznesowymi funkcjonującymi w ramach spółek zależnych, ponieważ wpływa on na wzrost poczucia samodzielności, przedsiębiorczości, odpowiedzialności kadry kierowniczej za podstawowe aspekty związane z danym biznesem (w tym za realizację strategii, wyniki, wewnętrzną organizację oraz zagadnienia prawne, czy pracownicze).
Zmiana obecnego modelu zarządzania Działami funkcjonującymi wewnątrz Spółki na model pośredni będzie skutkowała także optymalizacją zadań Zarządu Spółki. Pozwoli ona na pełne ukierunkowanie działalności Zarządu Spółki na zadania związane z opracowywaniem i realizacją strategii Grupy oraz rozwojem i podnoszeniem jej wartości, m.in. poprzez utrzymanie jak największych korzyści płynących ze współpracy i synergii pomiędzy spółkami w Grupie – w ramach działalności Centrali.
Koncentracja na roli Spółki jako Centrali, którą umożliwi przejście na model pośredniego zarządzania, w zakresie Działań Wspierających, umożliwi optymalizację kosztową i operacyjną całej Grupy poprzez wprowadzenie ujednoliconych standardów dla wszystkich spółek Grupy w zakresie m. in. HR, księgowości i finansów, IT, itd.
Ponadto, na płaszczyźnie finansowej przeniesienie X. do Nowej Spółki w drodze Wyodrębnienia (a w szerszym ujęciu również przeniesienie innych trzech Działów w ramach Podziału i pozostawienie w Spółce Centrali) ułatwi ocenę jego kondycji finansowej i rentowności, pozwoli na większą transparentność rozliczeń oraz na jednoznaczne przypisanie aktywów tego Działu. Zarząd Nowej Spółki będzie mógł dostosować swoje koszty ogólne do charakteru działalności X., a Zarząd Spółki – do działalności Centrali (dotychczas koszty ogólne ponoszone przez Spółkę musiały odpowiadać potrzebom wszystkich Działów).
Fakty opisane w stanie faktycznym / zdarzeniu przyszłym są aktualne na moment złożenia niniejszego wniosku. Jednakże, mogą one częściowo ulec zmianie / modyfikacji do dnia Wyodrębnienia. Zmiany te będą wynikać z bieżącego funkcjonowania X. oraz Centrali w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i są normalnym zjawiskiem rynkowym.
Planowany Podział przez Wyodrębnienie wprowadzony Ustawą Zmieniającą stanowi zdaniem Wnioskodawcy praktyczną alternatywę dla aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, gdyż w obu przypadkach udziałowcem Nowej Spółki zostanie Wnioskodawca. Jednakże, z cywilistycznego i operacyjnego punktu widzenia korzystniejszy jest Podział przez Wyodrębnienie z uwagi na zasadę sukcesji uniwersalnej.
Wnioskodawca pragnie końcowo wskazać, że posiada już interpretację indywidualną z 19 października 2023 r. nr 0111-KDIB1-3.4010.487.2023.1.PC potwierdzającą, że X. stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Interpretacja ta została wydana w związku z rozważanym aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Pytania
1.Czy w dacie Podziału, X. stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej jako: „ZCP”) w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT?
2.Czy w dacie Podziału Centrala stanowić będzie ZCP w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT?
3. Czy prawidłowe jest stanowisko, że w przypadku udzielenia odpowiedzi pozytywnej na pytania nr 1 i 2, Podział nie spowoduje powstania przychodu podatkowego (ani po stronie Spółki ani po stronie Nowej Spółki) (tj. będzie neutralny podatkowo) w odniesieniu do Wyodrębnienia X. (tj. w zakresie w jakim do Nowej Spółki przenoszony jest majątek X. i Nowa Spółka wydaje w związku z tym udziały Spółce)?
Państwa stanowisko w sprawie
Pytanie nr 1
W ocenie Wnioskodawcy w dacie Podziału X. będzie stanowić ZCP w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805, dalej: „ustawa o CIT”) o ile opis stanu faktycznego / zdarzenia przyszłego wskazany we wniosku nie ulegnie do daty Podziału (w tym Wyodrębnienia) zmianie innej niż związanej z bieżącym funkcjonowaniem X.
Ustawa o CIT definiuje ZCP, w art. 4a pkt 4, ZCP jako organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
W świetle powyższych regulacji, składniki majątkowe tworzą ZCP, jeżeli:
i. stanowią zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;
ii. zespół składników materialnych i niematerialnych został wyodrębniony organizacyjnie w istniejącym przedsiębiorstwie;
iii. zespół składników materialnych i niematerialnych został wyodrębniony finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie;
iv. zespół składników materialnych i niematerialnych potencjalnie może stanowić niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze (wyodrębnienie funkcjonalne).
Jako uzupełnienie przedstawionej wyżej definicji, orzecznictwo organów podatkowych i sądów posiłkowo posługuje się definicją przedsiębiorstwa na gruncie regulacji prawa cywilnego. W świetle art. 55¹ KC przedsiębiorstwo definiuje się jako zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Swoim zakresem obejmuje w szczególności:
i. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
ii. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
iii. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
iv. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
v. koncesje, licencje i zezwolenia;
vi. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
vii. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
viii. tajemnice przedsiębiorstwa;
ix. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
W celu ustalenia, czy w dacie Podziału X. stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o CIT należy przeanalizować, czy w odniesieniu do X. spełnione są wyżej wymienione przesłanki.
Dział jako zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania
Definicja ZCP wskazana w ustawie o CIT nie określa, jakie konkretnie składniki materialne i niematerialne powinny wchodzić do danej masy majątkowej, aby mogła ona stanowić ZCP. W orzecznictwie przeważa pogląd, że są to wszystkie składniki materialne i niematerialne, które są istotne do funkcjonowania ZCP jako wyodrębnionej całości (m.in. wyrok NSA z 11 kwietnia 2019 r., sygn. akt II FSK 79/17 oraz wyrok WSA w Poznaniu z 8 marca 2022 r., sygn. akt I SA/Po 557/21, wyrok NSA z 24 listopada 2016 r. sygn. akt I FSK 1316/15, wyrok NSA z 1 lutego 2017 r., sygn. akt I FSK 999/15, a także interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej z 12 stycznia 2021 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.439.2020.2.DP). Art. 55¹ KC, stosowany posiłkowo, wskazuje, jakiego rodzaju mogą to być składniki. Nie wszystkie składniki wymienione tamże muszą istnieć w danym przedsiębiorstwie, aby można było z niego wydzielić ZCP. Jednakże, jeżeli występują już one w obrębie masy majątkowej przedsiębiorstwa i są istotne dla funkcjonowania jego zorganizowanej części, to powinny one zostać do tej części przypisane, aby mogła ona stanowić ZCP.
Reasumując, warunkiem uznania X. za ZCP w rozumieniu ustawy o CIT jest, aby przypisane do niego były składniki materialne i niematerialne Spółki niezbędne do prowadzenia przypisanego X. zakresu działalności.
W Uchwale oraz załącznikach do Uchwały do X. przypisane zostały najistotniejsze składniki materialne i niematerialne oraz zobowiązania związane z działalnością Spółki w zakresie usług o charakterze (…), w szczególności:
i. środki trwałe i wartości niematerialne prawne związane z prowadzoną działalnością (...) o wartości podatkowej netto ok. (…) mln zł, m.in. (…), X. (w tym międzynarodowymi) lub innymi uprawnionymi (łącznie ok.(…) pozycji);
ii. prawo do kilku zarejestrowanych znaków towarowych (będących również oznaczeniami indywidualizującymi);
iii. prawo do domen internetowych;
iv. zobowiązania i należności np. handlowe;
v. prawa i obowiązki z umów cywilnoprawnych przychodowe oraz kosztowe (ponad (…) umów), w tym:
1)umowy licencyjne, na podstawie których X. wydaje i dystrybuuje w Polsce licencjonowane utwory);
2)umowy kontentowe, na podstawie których X. uzyskuje prawa autorskie do zamawianych (…));
3)umowy dystrybucyjne dotyczące (…));
4)umowy marketingowe;
5)umowy zapewniające ciągłość funkcjonowania (magazyn, utrzymanie i funkcjonowanie serwisów, finanse);
6)umowy z organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi;
vi. umowy z pracownikami oraz współpracownikami ((…)) – łącznie ponad (…) umów.
W związku z powyższym, należy stwierdzić, że do X. przyporządkowano, jak stanowi art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, zarówno składniki materialne, jak i niematerialne oraz zobowiązania. W wykazie tych składników figurują również te, o których mowa w art. 55¹ KC, tj. oznaczenie indywidualizujące X., prawo własności ruchomości, wierzytelności, licencje i zarejestrowane znaki towarowe (prawa własności intelektualnej i przemysłowej). Składnikiem X. są również dokumenty dotyczące prowadzonej działalności, w tym dokumenty księgowe.
W ocenie Wnioskodawcy do X. alokowano zatem wszystkie składniki majątkowe, wchodzące w skład przedsiębiorstwa Spółki, a istotne do prowadzenia działalności przez X. Ponadto, w Uchwale wskazano również, że do X. alokowane są wszelkie składniki materialne i niematerialne (w tym zobowiązania), niewymienione w załącznikach do Uchwały, a które związane są funkcjonalnie z działalnością X.
Ponadto, jak wskazano w opisie stanu faktycznego / zdarzenia przyszłego, w ramach Wyodrębnienia do Nowej Spółki zostaną przeniesione wszystkie składniki majątkowe alokowane pierwotnie do X. na podstawie Uchwały i jej załączników, a następnie również w planie Podziału oraz zasoby ludzkie (zmiana pracodawcy, przeniesienie zakładu pracy) – wg stanu na dzień Wyodrębnienia / Podziału (uwzględniając zmiany w stanie majątku jakie zajdą między datą Uchwały/ planu Podziału a datą Podziału).
Struktura funkcjonowania / organizacja X. w dacie Podziału będzie analogiczna do tej, o której mowa w opisie stanu faktycznego / zdarzenia przyszłego.
Mając powyższe na względzie, zdaniem Wnioskodawcy w dacie Podziału X. będzie spełniało przesłankę zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań.
Wyodrębnienie organizacyjne
Ustawa o CIT nie wskazuje jak ma wyglądać organizacyjne wyodrębnienie danej masy majątkowej, aby mogła ona zostać uznana za ZCP. Dotychczasowa linia orzecznicza organów podatkowych wskazuje, że wystarczające jest wyodrębnienie danego zespołu składników w statucie, regulaminie lub innym akcie (np. uchwale zarządu) (por. m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej z 5 października 2022 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.463.2022.1.AW, z 30 kwietnia 2021 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.84.2021.1.MF, z 25 września 2021 r., nr 0114-KDIP2-2.4010.208.2020.1.RK; oraz z 19 lutego 2021 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.562.2020.1.MF. X. zostało formalnie wyodrębnione w strukturze organizacyjnej Spółki mocą Uchwały, zatem ww. przesłanka została spełniona.
Odrębność organizacyjna oznacza również możliwość ustalenia w każdym momencie, które składniki majątkowe przedsiębiorstwa przynależą do ZCP. Odrębność organizacyjna wymaga, aby możliwe było przyporządkowanie do takiego odrębnego zespołu składników majątkowych i niemajątkowych odrębnej dokumentacji, łącznie z umowami stanowiącymi źródło praw i obowiązków dotyczących wyłącznie zakresu działalności prowadzonej przez ten zespół składników, bądź wyłącznie wykorzystaniem tego ZCP.
W świetle powyższego oraz zgodnie z opisem stanu faktycznego / zdarzenia przyszłego wyodrębnienie organizacyjne ZCP w postaci X. ma swoje uzasadnienie w szczególności w:
i. formalnym wyodrębnieniu X. mocą Uchwały,
ii. alokowaniu do X. umów związanych z jego działalnością oraz wynikających z nich praw i obowiązków.
Ponadto, odrębność organizacyjna X. przejawia się również w szeregu innych aspektów:
i. wyodrębnieniu dla X. przestrzeni na (…) dla X. folderów w ramach już istniejących dysków sieciowych Spółki;
ii. posiadaniu przez X. odrębnych danych teleadresowych tj. numerów telefonów oraz osobnych stopek e-mail utworzonych dla pracowników i współpracowników X.;
iii. osobnych wizytówkach dla pracowników oraz osób współpracujących z oznaczeniem X.;
iv. cyklicznych spotkaniach zespołu X.;
v. systemie przechowywania dokumentacji umożliwiającej wyszukanie dokumentacji finansowej alokowanej do X., odrębnej archiwizacji dokumentacji handlowej dot. X.;
vi. przypisaniu wyznaczonej część biura do wyłącznego użytku X. o powierzchni netto ok. (…) m2;
vii. istnieniu stanowiska dyrektora X. – zadaniem dyrektora X. jest kierowanie działalnością X. i zapewnienie jego należytego funkcjonowania;
viii. przyporządkowaniu do X. pracowników / współpracowników w liczbie ponad (…) osób, co znajduje swoje odzwierciedlenie w dokumentacji Spółki / X.
Ponadto, struktura funkcjonowania / organizacja X. w dacie Podziału będzie analogiczna do tej, o której mowa powyżej.
Mając powyższe na względzie, zdaniem Wnioskodawcy X. w dacie Podziału będzie spełniać przesłankę wyodrębnienia organizacyjnego.
Wyodrębnienie finansowe
Definicja ZCP wskazana w ustawie o CIT nie precyzuje, co należy rozumieć przez wyodrębnienie finansowe. Organy podatkowe prezentują stanowisko, zgodnie z którym wyodrębnienie finansowe nie oznacza konieczności prowadzenia osobnych ksiąg dla poszczególnych ZCP, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do ZCP (por. m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 stycznia 2021 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.439.2020.2.DP, z 16 marca 2018 r., nr 0111-KDIB3-2.4012.39.2018.2.JM).
W zakresie kont wynikowych (przychody i koszty) X. albo posiada własne konta analityczne albo korzysta z systemu tzw. Miejsc Powstawania Kosztów (MPK), które w programie księgowym wykorzystywanym przez Spółkę pozwalają na precyzyjne wskazanie, które przychody / koszty związane są z działalnością X. Z kolei w zakresie kont bilansowych (aktywa / pasywa), wpisy dotyczące X. albo księgowane są na osobnych kontach analitycznych albo możliwe jest wydzielenie pozycji dotyczących X. z kont Spółki. Dla celów zarządczych sporządzane są poglądowe rachunki zysków i strat, okresowe bilanse poglądowe oraz prognozy finansowe.
O wyodrębnieniu finansowym X. świadczą również następujące przesłanki:
i. identyfikowanie przez Spółkę środków pieniężnych bezpośrednio powiązanych z działalnością prowadzoną przez X. (od strony wpływów i wydatków);
ii. rachunek bankowy alokowany do X., tj. rachunek bieżący (podstawowy) w PLN (razem z rachunkiem VAT). Środki pieniężne skalkulowane dla X. i niezbędne do funkcjonowania X. znajdą się wśród składników majątkowych przenoszonych w ramach Wyodrębnienia do Nowej Spółki;
iii. prowadzenie działalności sprzedażowej w zakresie usług o charakterze (…), a więc posiadanie przez X. źródła bieżącego finansowania działalności;
iv. przechowywanie dokumentacji księgowej dotyczącej X. w sposób umożliwiający jej zidentyfikowanie w ramach dokumentacji Spółki.
Ponadto, struktura funkcjonowania / finansowo-księgowa X. w dacie Podziału będzie analogiczna do tej, o której mowa powyżej. Na dzień poprzedzający dzień Podziału sporządzony zostanie w celach ewidencyjnych i rozliczeniowych bilans oraz rachunek zysków i strat X.
Mając powyższe na względzie, zdaniem Wnioskodawcy, X. spełnia i w dacie Podziału będzie spełniać przesłankę wyodrębnienia finansowego.
Wyodrębnienie funkcjonalne / realizacja określonych zadań gospodarczych
Poza wyodrębnieniem organizacyjnym i finansowym w istniejącym przedsiębiorstwie, składniki materialne i niematerialne, by mogły nabyć status ZCP w rozumieniu ustawy o CIT, muszą być przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych. Jednocześnie konieczne jest, by zespół takich składników potencjalnie mógł stanowić niezależne przedsiębiorstwo, realizujące własne zadania gospodarcze. Takie rozumienie wyodrębnienia funkcjonalnego zostało potwierdzone również w orzecznictwie organów podatkowych i sądów administracyjnych (por. np. wyrok NSA z dnia 24 listopada 2016 r. o sygn. akt I FSK 1316/15, wyrok WSA we Wrocławiu z 25 września 2020 r., sygn. akt I SA/Wr 354/20, interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 maja 2023 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.161.2023.2.KM, z 12 stycznia 2021 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.439.2020.2.DP, 11 sierpnia 2021 r., nr 0111-KDIB1- 3.4010.213.2021.4.PC oraz z 19 kwietnia 2018 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.48.2018.2.NL).
Jak wskazano w opisie stanu faktycznego / zdarzenia przyszłego, przedmiotem działalności X. jest aktywność Spółki związana z:
(…).
W świetle powyższego, niewątpliwie do X. przypisane zostały konkretne, własne zadania gospodarcze. Wyznaczono również Dyrektora X., który jest odpowiedzialny za ich realizację.
W części aspektów przesłanka wyodrębnienia funkcjonalnego zazębia się z wyodrębnieniem organizacyjnym. Jak szczegółowo wskazano w uzasadnieniu dot. wyodrębnienia organizacyjnego, do X. przypisano składniki materialne i niematerialne oraz zobowiązania, które znajdowały się w przedsiębiorstwie, a które są istotne dla działalności prowadzonej przez X. X. dysponuje więc w ocenie Wnioskodawcy masą majątkową oraz zasobami ludzkimi, które umożliwiają jego funkcjonowanie jako niezależnego przedsiębiorstwa.
Nie bez znaczenia jest też w tym kontekście fakt, że Wnioskodawca identyfikuje środki pieniężne bezpośrednio powiązane z działalnością prowadzoną przez X. (od strony wpływów i wydatków) i dokonał alokacji jednego rachunku bankowego, tj. rachunku bieżącego (podstawowego) w PLN (wraz z rachunkiem VAT) do X. Środki pieniężne skalkulowane dla X. i niezbędne do funkcjonowania X. znajdą się wśród składników majątkowych przenoszonych do Nowej Spółki w ramach Wyodrębnienia. Co więcej, również działalność sprzedażowa prowadzona przez X. będzie dostarczać bieżących środków finansowych.
Jak wskazano w opisie stanu faktycznego / zdarzenia przyszłego, Działania Wspierające są wykonywane na rzecz X. przez Centralę. Do X. są alokowane, za okres funkcjonowania X., koszty Centrali wykonującej te działania związane z działalnością X.
Struktura funkcjonowania X. w dacie Podziału będzie analogiczna do tej, o której mowa powyżej – wg stanu na dzień Podziału (z uwzględnieniem wynikających z prowadzonej bieżącej działalności zmian zachodzących między datą Uchwały / planu Podziału a datą Podziału). Po dacie Podziału dotychczasowa alokacja części kosztów Centrali do X. (o których mowa powyżej) zostanie przekształcona w umowę / -y cywilnoprawną między Spółką a Nową Spółką, na podstawie której Spółka (Centrala) będzie świadczyć usługi w zakresie odpowiadającym Działaniom Wspierającym.
Mając powyższe na względzie, zdaniem Wnioskodawcy, X. w dacie Podziału będzie spełniać przesłankę wyodrębnienia funkcjonalnego / realizacji określonych zadań gospodarczych.
Podsumowując, zespół składników majątkowych i niemajątkowych, składający się na X. wraz z przypisanymi do tych składników przychodami, kosztami, należnościami, zobowiązaniami oraz zespołem ludzkim, ze względu na ich organizacyjne, finansowe i funkcjonalne wyodrębnienie należy uznać, na dzień złożenia niniejszego wniosku, a także na dzień Podziału, mając na względzie, że jak wskazano w opisie stanu faktycznego / zdarzenia przyszłego stan faktyczny w nim wskazany nie ulegnie zmianie innej niż związanej z normalnym, bieżącym funkcjonowaniem, za ZCP Spółki w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.
Pytanie nr 2
W ocenie Wnioskodawcy Centrala spełnia wszystkie przesłanki zorganizowanej części przedsiębiorstwa, tj. przesłankę zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań oraz przesłanki wyodrębnienia organizacyjnego, finansowego i funkcjonalnego (realizacji określonych zadań gospodarczych), dlatego w dacie Podziału będzie stanowić ZCP w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT o ile opis stanu faktycznego / zdarzenia przyszłego wskazany we wniosku nie ulegnie do daty Podziału zmianie innej niż związanej z bieżącym funkcjonowaniem Centrali.
Centrala jako zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania
Analogicznie do uzasadnienia stanowiska w zakresie pytania nr 1 przedstawionego przez Wnioskodawcę, warunkiem uznania Centrali za ZCP w rozumieniu ustawy o CIT jest, aby zostały do niej przypisane składniki materialne i niematerialne Spółki niezbędne do prowadzenia przypisanego Centrali zakresu działalności.
W Uchwale oraz załącznikach do Uchwały do Centrali przypisane zostały najistotniejsze składniki materialne i niematerialne związane z działalnością Spółki w zakresie realizowanym przez Centralę, w szczególności:
i. środki trwałe i wartości niematerialne i prawne o wartości podatkowej netto ok. (…) mln zł, m.in. (…) (łącznie ok. (…) pozycji);
ii. inwestycje długoterminowe – udziały i akcje,
iii. zezwolenia, ulgi, dotacje;
iv. prawa do kilkunastu zarejestrowanych znaków towarowych (będących również oznaczeniami indywidualizującymi);
v. prawa do kilkunastu domen internetowych;
vi. zobowiązania i należności np. handlowe;
vii. środki pieniężne na rachunkach bankowych (zob. szerzej poniżej);
viii. prawa i obowiązki z umów cywilnoprawnych przychodowe oraz kosztowe , w tym:
1)umowy oświadczenie usług księgowo-kadrowych, na podstawie których Spółka świadczy spółkom z Grupy usługi księgowe i kadrowe, w tym w szczególności prowadzenie ksiąg rachunkowych, sporządzanie sprawozdań finansowych, obsługa windykacji, zarządzanie środkami pieniężnymi, prowadzenie dokumentacji pracowniczej, naliczanie wynagrodzeń;
2)umowy o świadczenie usług prawnych, w szczególności z obszaru RODO oraz compliance, na podstawie których Spółka świadczy spółkom z Grupy usługi z zakresu ochrony danych osobowych oraz compliance;
3)umowy o świadczenie usług informatycznych zawierane ze spółkami z Grupy (w tym bieżącego wsparcia dla użytkowników oprogramowania oraz infrastruktury IT, zapewniania utrzymania i rozwoju oprogramowania oraz infrastruktury IT, nabywania lub doradztwa w nabywaniu licencji na oprogramowanie);
4)umowy licencyjne, na podstawie których Spółka przyznaje spółkom z Grupy prawa do korzystania z oprogramowania będącego własnością Spółki;
5)umowy najmu nieruchomości, w których zlokalizowane są oddziały Spółki;
6)umowy o świadczenie usług, zawarte przez Spółkę z doradcami zewnętrznymi, na podstawie których Spółka nabywa usługi eksperckiego doradztwa m.in. prawnego, podatkowego, finansowego, a także z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy;
7)umowa o przeprowadzenie badania i przeglądu sprawozdań finansowych;
8)umowy z zewnętrznymi dostawcami świadczącymi usługi oferowane pracownikom i współpracownikom Spółki jako dodatki do wynagrodzenia (benefity), w szczególności usługi prywatnej opieki medycznej, wsparcia psychologicznego, dostarczania i obsługi kart przedpłaconych;
9) umowy licencyjne na oprogramowanie używane w Spółce oraz w innych spółkach z Grupy;
10) umowy zakupu i serwisu sprzętu elektronicznego;
ix. umowy z pracownikami oraz współpracownikami (umowy zlecenia, umowy o dzieło) – łącznie ponad (…) umów;
x. pozostałe alokowane składniki majątkowe i pozycje bilansowe / wynikowe.
W związku z powyższym, należy stwierdzić, że Centrala posiada przyporządkowane do niej, jak stanowi art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, zarówno składniki materialne, jak i niematerialne oraz zobowiązania. W wykazie tych składników figurują również te, o których mowa w art. 55¹ KC, tj. oznaczenia indywidualizujące Centralę, prawo własności ruchomości, wierzytelności, licencje i zarejestrowane znaki towarowe (prawa własności intelektualnej i przemysłowej). Składnikiem Centrali są również dokumenty dotyczące prowadzonej działalności, w tym dokumenty księgowe.
W ocenie Wnioskodawcy do Centrali przypisane są zatem wszystkie składniki majątkowe, wchodzące w skład przedsiębiorstwa Spółki, a istotne do prowadzenia działalności przez Centralę.
Struktura funkcjonowania / organizacja Centrali w dacie Podziału będzie analogiczna do tej, o której mowa w opisie stanu faktycznego / zdarzenia przyszłego.
Mając powyższe na względzie, zdaniem Wnioskodawcy w dacie Podziału Centrala będzie spełniała przesłankę zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań.
Wyodrębnienie organizacyjne
Jak wskazano w uzasadnieniu do pytania nr 1, wyodrębnienie organizacyjne oznacza po pierwsze umocowanie odrębności danego ZCP w konkretnym dokumencie. Rolę takiego dokumentu spełnia w analizowanym przypadku Uchwała. Po drugie, odrębność organizacyjna zasadniczo oznacza możliwość ustalenia w każdym momencie, które składniki majątkowe przedsiębiorstwa przynależą do ZCP. Wymaga, aby możliwe było przyporządkowanie do takiego zespołu składników majątkowych i niemajątkowych odrębnej dokumentacji, łącznie z umowami stanowiącymi źródło praw i obowiązków, dotyczącej wyłącznie zakresu działalności przedsiębiorstwa prowadzonego przez ten zespół składników (ZCP).
W świetle powyższego oraz zgodnie z opisem stanu faktycznego / zdarzenia przyszłego wyodrębnienie organizacyjne ZCP w postaci Centrali ma swoje uzasadnienie w szczególności w:
i. formalnym wyodrębnieniu Centrali mocą Uchwały;
ii. możliwości identyfikacji dokumentacji dotyczącej Centrali, w tym umów związanych z jej działalnością oraz wynikających z nich praw i obowiązków.
Ponadto, odrębność organizacyjna Centrali przejawia się również w szeregu innych aspektów:
i. wyodrębnieniu dla Centrali przestrzeni na (…) dla Centrali folderów w ramach już istniejących dysków sieciowych Spółki;
ii. posiadaniu przez Centralę odrębnych danych teleadresowych tj. numerów telefonów oraz osobnych stopek e-mail utworzonych dla pracowników i współpracowników Centrali (tj. linii operacyjnych Centrali);
iii. osobnych wizytówkach dla pracowników oraz osób współpracujących z oznaczeniem Centrali;
iv. cyklicznych spotkaniach zespołów działających w ramach Centrali;
v. systemie przechowywania dokumentacji umożliwiającej wyszukanie dokumentacji finansowej alokowanej do Centrali, odrębnej archiwizacji dokumentacji handlowej dot. Centrali;
vi. przypisaniu wyznaczonej część biura do wyłącznego użytku Centrali o powierzchni netto ok. (…) m2;
vii.istnieniu stanowisk dyrektorów, menedżerów, specjalistów, analityków itd.
viii.przyporządkowaniu do Centrali pracowników / współpracowników w liczbie ponad (…) osób, co znajduje swoje odzwierciedlenie w dokumentacji Spółki / Centrali.
Ponadto, struktura funkcjonowania / organizacja Centrali w dacie Podziału będzie analogiczna do tej, o której mowa powyżej.
Mając powyższe na względzie, zdaniem Wnioskodawcy Centrala w dacie Podziału będzie spełniać przesłankę wyodrębnienia organizacyjnego.
Wyodrębnienie finansowe
Jak wskazano w uzasadnieniu do pytania nr 1, wyodrębnienie finansowe nie oznacza konieczności prowadzenia osobnych ksiąg dla poszczególnych ZCP, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do ZCP. n. W zakresie kont wynikowych (przychody i koszty) Centrala albo posiada własne konta analityczne albo korzysta z systemu tzw. Miejsc Powstawania Kosztów (MPK), które w programie księgowym wykorzystywanym przez Spółkę pozwalają na precyzyjne wskazanie, które przychody / koszty związane są z działalnością podstawową wykonywaną przez Centralę, a które z działalnością Działów. Z kolei w zakresie kont bilansowych (aktywa / pasywa), wpisy dotyczące Centrali albo księgowane są na osobnych kontach analitycznych albo możliwe jest wydzielenie tych pozycji z kont Spółki. Dla celów zarządczych sporządzane są poglądowe rachunki zysków i strat, okresowe bilanse poglądowe oraz prognozy finansowe.
O wyodrębnieniu finansowym Centrali świadczą również następujące przesłanki:
i. identyfikowanie przez Spółkę środków pieniężnych bezpośrednio powiązanych z działalnością prowadzoną przez Centralę (od strony wpływów i wydatków);
ii. rachunki bankowe Spółki (razem z rachunkami VAT), które po Podziale będą wykorzystywane na potrzeby Centrali oraz kontynuacja przez Spółkę rozliczeń w ramach systemu (...), którego była dotychczas uczestnikiem;
iii. prowadzenie działalności w zakresie Usług Wspierających, które po Podziale zostaną przekształcone w przedmiot umów o świadczenie usług, a tym samym posiadanie przez Centralę (Spółkę), oprócz dochodów z tytułu udziału w zyskach innych podmiotów z Grupy, źródła bieżącego finansowania swojej działalności;
iv. przechowywanie dokumentacji księgowej dotyczącej Centrali w sposób umożliwiający jej zidentyfikowanie w ramach dokumentacji Spółki.
Ponadto, struktura funkcjonowania / finansowo-księgowa Centrali w dacie Podziału będzie analogiczna do tej, o której mowa powyżej. Na dzień Podziału sporządzony zostanie w celach ewidencyjnych i rozliczeniowych bilans oraz rachunek zysków i strat Centrali.
Mając powyższe na względzie, zdaniem Wnioskodawcy, Centrala spełnia i w dacie Podziału będzie spełniać przesłankę wyodrębnienia finansowego.
Wyodrębnienie funkcjonalne / realizacja określonych zadań gospodarczych
wskazano w uzasadnieniu do pytania nr 1, aby dana masa majątkowa mogła stanowić ZCP, powinna posiadać własne zadania gospodarcze, które może wykonywać jak niezależne przedsiębiorstwo. Jak przytoczono w opisie stanu faktycznego / zdarzenia przyszłego, przedmiotem działalności Centrali jest aktywność Spółki związana z:
i. zarządzaniem strategicznym Spółką oraz spółkami z Grupy w tym czerpanie pożytków finansowych z posiadanych akcji/udziałów,
ii. nadzorem właścicielskim nad spółkami zależnymi z Grupy,
iii. zarządzaniem portfelem posiadanych przez Spółkę udziałów i akcji w innych spółkach kapitałowych,
iv. działalnością w zakresie księgowości, rachunkowości, finansów i podatków oraz sprawozdawczości zarządczej i finansowej;
v. wsparciem Spółki oraz spółek z Grupy w zakresie spraw dotyczących zarządzania zasobami ludzkimi,
vi. prowadzeniem obsługi informatycznej Spółki oraz spółek z Grupy.
W świetle powyższego, niewątpliwie do Centrali przypisane zostały konkretne, własne zadania gospodarcze. Wyznaczono również osoby (dyrektorów, specjalistów, analityków itp.), którzy są odpowiedzialni za ich realizację.
W części aspektów przesłanka wyodrębnienia funkcjonalnego zazębia się ponadto z wyodrębnieniem organizacyjnym. Jak szczegółowo wskazano w uzasadnieniu dot. wyodrębnienia organizacyjnego, Centrala posiada przypisane składniki materialne i niematerialne oraz zobowiązania, które znajdują się w przedsiębiorstwie, a które są istotne dla działalności prowadzonej przez Centralę. Centrala dysponuje więc w ocenie Wnioskodawcy masą majątkową oraz zasobami ludzkimi, które umożliwiają jej funkcjonowanie jako niezależnego przedsiębiorstwa. Co więcej, również działalność w zakresie Usług Wspierających prowadzona przez Centralę, po zawarciu umów, na podstawie których będą one świadczone po Podziale, będzie dostarczać bieżących środków finansowych (Centrala może również uzyskiwać dochody z tytułu udziału w zyskach innych podmiotów z Grupy).
Struktura funkcjonowania Centrali w dacie Podziału będzie analogiczna do tej, o której mowa powyżej – wg stanu na dzień Podziału (z uwzględnieniem wynikających z prowadzonej bieżącej działalności zmian zachodzących między datą Uchwały / planu Podziału a datą Podziału).
Mając powyższe na względzie, zdaniem Wnioskodawcy, Centrala w dacie Podziału będzie spełniać przesłankę wyodrębnienia funkcjonalnego / realizacji określonych zadań gospodarczych.
Podsumowując, zespół składników majątkowych i niemajątkowych, składający się na Centralę wraz z przypisanymi do tych składników przychodami, kosztami, należnościami, zobowiązaniami oraz zespołem ludzkim, ze względu na ich organizacyjne, finansowe i funkcjonalne wyodrębnienie należy uznać, na dzień złożenia niniejszego wniosku, a także na dzień Podziału, mając na względzie, że jak wskazano w opisie stanu faktycznego / zdarzenia przyszłego stan faktyczny w nim wskazany nie ulegnie zmianie innej niż związanej z normalnym, bieżącym funkcjonowaniem, za ZCP Spółki w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.
Pytanie nr 3
Zdaniem Wnioskodawcy prawidłowe jest stanowisko, że w przypadku udzielenia odpowiedzi pozytywnych na pytania nr 1 oraz 2, Podział nie spowoduje powstania przychodu podatkowego (ani po stronie Spółki ani po stronie Nowej Spółki) (tj. będzie neutralny podatkowo) w odniesieniu do Wyodrębnienia X. (tj. w zakresie w jakim do Nowej Spółki przenoszony jest majątek X. i Nowa Spółka wydaje w związku z tym udziały Spółce), przy założeniu, że głównym lub jednym z głównych celów Podziału nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania oraz o ile opis stanu faktycznego / zdarzenia przyszłego wskazany we wniosku nie ulegnie do daty Podziału zmianie innej niż związanej z bieżącym funkcjonowaniem X. i Centrali.
W świetle art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT w brzmieniu nadanym przez Ustawę Zmieniającą, do przychodów zalicza się w spółce podlegającej podziałowi wartość rynkową składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustaloną na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
Jednakże, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT w brzmieniu nadanym przez Ustawę Zmieniającą, do przychodów nie zalicza się w spółce podlegającej podziałowi wartości rynkowej składników majątku przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalonej na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Przepis ten ma zastosowanie również do sytuacji, w których w drodze podziału spółki dochodzi do przeniesienia więcej niż jednej ZCP na odrębne podmioty, co potwierdza interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 25 sierpnia 2023 r. o nr 0114-KDIP2-2.4010.336.2023.2.ASK.
Art. 12 ust. 13 ustawy o CIT stanowi, że art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów podziału spółek jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego / zdarzenia przyszłego, Podział zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, tzn. będzie miał na celu wyeliminowanie problemów zarządczych związanych z prowadzeniem kilku odrębnych Działów w ramach Spółki oraz usprawnienie działalności poszczególnych Działów. Działanie nie jest ukierunkowane na uzyskanie żadnej korzyści podatkowej.
Mając na względzie powyższe, w przypadku udzielenia odpowiedzi pozytywnych na pytania nr 1 i 2 (tj., że X. oraz Centrala stanowią ZCP na gruncie art. 4a pkt 4 ustawy o CIT), Podział nie spowoduje powstania przychodu podatkowego po stronie Spółki w odniesieniu do Wyodrębnienia X. (tj. w zakresie w jakim do Nowej Spółki przenoszony jest majątek X. i Spółka otrzymuje udziały Nowej Spółki).
Do podziału przez wyodrębnienie nie znajdzie zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT – w ramach Podziału akcjonariuszom Spółki (akcjonariuszom spółki dzielonej) nie zostaną przydzielone żadne udziały, gdyż Podział przez Wyodrębnienie polega na przeniesieniu części majątku spółki dzielonej (Wnioskodawcy) na istniejącą spółkę (Nowa Spółka) za udziały spółki przejmującej (Nowa Spółka), które obejmuje spółka dzielona tj. Wnioskodawca (nowe brzmienie art. 529 KSH). Zatem, udziały w spółce otrzymującej ZCP uzyska spółka dzielona (Wnioskodawca), a nie wspólnicy (akcjonariusze) spółki dzielonej.
W świetle art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT, przychód stanowi ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku podmiotu dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników.
Przy czym zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3e lit. a ustawy o CIT do przychodów nie zalicza się wartości tych składników majątku podmiotu dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą w drodze podziału podmiotów, które spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu dzielonego.
Zdaniem Wnioskodawcy, wskazana wyżej kontynuacja podatkowa w przypadku podziału przez wyodrębnienie jest zapewniona z mocy samego prawa. W przypadku podziału podmiotów w odniesieniu do przenoszonych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustawa o CIT wprost wskazuje, że ich wartość początkową ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu dzielonego – art. 16g ust. 9 ustawy o CIT. Przy czym, zgodnie z art. 16g ust. 18 ustawy o CIT w brzmieniu nadanym przez Ustawę Zmieniającą, ust. 9 ma zastosowanie, jeżeli z odrębnych przepisów wynika, że podmiot istniejący, do którego przeniesiono w wyniku wyodrębnienia część majątku podmiotu dzielonego, wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki podmiotu podzielonego. W przypadku Wyodrębnienia X., zdaniem Wnioskodawcy, wyżej wymieniony warunek zostanie spełniony w świetle art. 93c Ordynacji podatkowej w brzmieniu nadanym Ustawą Zmieniającą. Zgodnie z tym przepisem osoby prawne przejmujące wstępują z dniem wyodrębnienia we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im w planie podziału składnikami majątku. Przepis ten stosuje się, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wyodrębnienie - także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Co więcej, w odniesieniu do kwestii spełnienia z mocy prawa warunku kontynuacji wyceny podatkowej, ustawa o CIT w art. 16h ust. 3 nakłada na podmioty, które przejęły całość lub część innego podmiotu na skutek podziału, obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuacji metody amortyzacji przyjętej przez podmiot dzielony.
Ustalenie wyceny podatkowej w aspektach innych niż środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, reguluje wskazany wyżej art. 93c Ordynacji podatkowej. To znaczy, w sytuacji gdy majątek przenoszony na spółkę dzieloną (Nową Spółkę – X.) oraz majątek pozostający w spółce dzielonej (Spółce – Centrala) stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa, spółka przejmująca (Nowa Spółka) wstępuje w prawa i obowiązki spółki dzielonej (Spółki) i kontynuuje wycenę podatkową wynikającą z ksiąg podatkowych spółki dzielonej (Spółki).
Art. 12 ust. 13 ustawy o CIT stanowi, że art. 12 ust. 4 pkt 3e lit. a ustawy o CIT nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów podziału spółek jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. m. Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego / zdarzenia przyszłego i jak wynika z powyższej analizy:
i.składniki majątkowe wchodzące w skład X. zostaną dla celów podatkowych przyjęte przez Nową Spółkę w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki (kontynuacja wyceny) tj. wartość początkowa przenoszonych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustalona zostanie w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki (w tym do celów podatkowych);
ii.Nowa Spółka po Wyodrębnieniu będzie dokonywać odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz będzie kontynuować metodę amortyzacji przyjętą przez Spółkę;
iii.w odniesieniu do pozostałych składników majątku przejmowanych w drodze Wyodrębnienia X. wartość tych składników ustalona zostanie w wysokości przyjętej dla celów podatkowych i wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki na dzień Wyodrębnienia / Podziału;
iv.X. oraz Centrala w dacie Podziału/Wyodrębnienia będą stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa, w związku z tym Nowa Spółka wstąpi z dniem Wyodrębnienia we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki Spółki pozostające w związku z X.;
v.planowany Podział, w tym Wyodrębnienie, będzie posiadał uzasadnienie ekonomiczne tj. głównym lub jednym z głównych celów tej czynności nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Podział ma na celu wyeliminowanie problemów zarządczych związanych z prowadzeniem kilku odrębnych Działów w ramach Spółki oraz usprawnienie działalności poszczególnych Działów. Działanie nie jest ukierunkowane na uzyskanie żadnej korzyści podatkowej.
Mając na względzie powyższe, w przypadku udzielenia odpowiedzi pozytywnych na pytania nr 1 i 2 (tj., że X. oraz Centrala stanowią ZCP na gruncie art. 4a pkt 4 ustawy o CIT), Wyodrębnienie nie spowoduje powstania przychodu podatkowego po stronie Nowej Spółki.
Podsumowując, w przypadku udzielenia odpowiedzi pozytywnych na pytania nr 1 i 2, Podział nie spowoduje powstania przychodu podatkowego (ani po stronie Spółki ani po stronie Nowej Spółki) (tj. będzie neutralny podatkowo) w odniesieniu do Wyodrębnienia X. (tj. w zakresie w jakim do Nowej Spółki przenoszony jest majątek X. i Spółce wydawane są udziały Nowej Spółki).
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Odnosząc się do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych stwierdzić należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach innych podmiotów i nie wiążą Organu w sprawie będącej przedmiotem wniosku.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2838 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
A. Spółka Akcyjna (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2838 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 w zw. z art. 14r § 5 Ordynacji podatkowej.