Czynsz dzierżawny zapłacony przez Spółkę wspólnikom będącym współwłaścicielami nieruchomości, nie będzie uznany za ukryty zysk (art. 28m ust. 3 ustawy... - Interpretacja - 0114-KDIP2-2.4010.6.2024.2.ASK

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 22 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.6.2024.2.ASK

Temat interpretacji

Czynsz dzierżawny zapłacony przez Spółkę wspólnikom będącym współwłaścicielami nieruchomości, nie będzie uznany za ukryty zysk (art. 28m ust. 3 ustawy o CIT). Oznacza to tym samym, że nie będzie podlegał opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek (art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT).

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 stycznia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 3 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia czy czynsz dzierżawny zapłacony przez Spółkę wspólnikom, którzy są współwłaścicielami nieruchomości, nie będzie uznany za ukryty zysk i opodatkowany ryczałtem od dochodów spółek.

Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie z 26 lutego 2024 r. - pismem z 5 marca 2024 r. (data wpływu 11 marca 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Prowadzą Państwo działalność w formie spółki cywilnej w zakresie produkcji części samochodowych. Zamierzają Państwo dokonać przekształcenia w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i wybrać opodatkowanie ryczałtem od spółek.

Obecnie hale produkcyjne wynajmowane są od jednego ze wspólników. Zamierzają Państwo rozszerzyć działalność i do tego celu potrzebne będzie więcej powierzchni produkcyjnych.

Wspólnicy, jako osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej, mają zamiar zakupić nieruchomość gruntową, w ramach współwłasności w częściach ułamkowych. Nieruchomość ta ma być wydzierżawiona spółce po przekształceniu.

Spółka po uzyskaniu stosownych pozwoleń, wybuduje na wydzierżawionym gruncie halę produkcyjną. Czynsz dzierżawny zostanie ustalony na warunkach rynkowych, na okres opowiadający okresowi amortyzacji inwestycji. Spółka nie posiada środków na zakup nieruchomości. Koszt budowy chce sfinansować z kredytu. Poza tym działalność spółki wiąże się ze znacznym ryzykiem biznesowym, więc zakup nieruchomości przez spółkę byłby również nieuzasadniony z tych względów. Pozostawienie tej nieruchomości poza majątkiem spółki jest postępowaniem racjonalnym, służącym zabezpieczeniu jej przed ryzykami, jakie wiążą się z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszlego

W dniu 19.02.2024 r. spółka cywilna A. została przekształcona w B. spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Działalność gospodarcza w formie spółki cywilnej została rozpoczęta 04.07.2005 r.

Zmiany formy opodatkowania na ryczałt od dochodów spółek zamierzają Państwo dokonać w II kwartale 2024 r.

Zapłata za dzierżawę nie ma służyć dokapitalizowaniu podmiotu powiązanego, ale jest wynagrodzeniem za korzystanie przez spółkę z nieruchomości w celach zarobkowych, ustalonym na warunkach rynkowych, z uwzględnieniem cen i warunków ekonomicznych dotyczących rejonu, w którym położona jest przedmiotowa nieruchomość. Działanie polegające na dzierżawie nieruchomości bezpośrednio związane jest z działalnością spółki i zapewni jej możliwość dynamicznego rozwoju. Każdy ze wspólników prowadzi dochodową, niezależną od spółki, jednoosobową działalność gospodarczą.

Dokonanie przez wspólników wkładu do spółki w postaci nieruchomości jest nieuzasadnione ekonomicznie i biznesowo. Wprowadzenie nieruchomości do spółki jest obciążone dużym ryzykiem biznesowym, czego wspólnicy chcą uniknąć. Przy dużej konkurencyjności i niestabilności rynku istnieje realne ryzyko, iż nieruchomość będąca własnością wspólników mogłaby zostać utracona. Tym niemniej, posiadanie nowej hali produkcyjnej jest niezbędne do dalszego rozwoju firmy, stąd dzierżawa nieruchomości wydaje się optymalnym rozwiązaniem, minimalizuje ryzyko jednocześnie zapewniając możliwość rozwoju firmy. Działalność spółki wiąże się ze znacznym ryzykiem biznesowym ale posiadanie nowej hali produkcyjnej jest niezbędne dla dalszego rozwoju. Dzierżawa nieruchomości zapewnia więc realizacje tych obu celów.

Umowa dzierżawy zostanie zawarta na warunkach rynkowych, czyli na takich jakich została by zawarta z podmiotami niepowiązanymi - z uwzględnieniem specyfiki danego rejonu i przeznaczenia nieruchomości.

Spółka spełnia przesłanki do opodatkowania ryczałtem od spółek określone w art. 28k ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 z póź.zm.).

Spełniają Państwo również warunki, o których mowa w art. 28j ww. ustawy - nie osiągają Państwo przychodów ze źródeł określonych w art. 28j ust. 1 pkt 2. Spółka zatrudnia obecnie 9 osób, a więc spełniamy pozostałe warunki z art. 28j ust. 1 pkt 3.

Spółka prowadzi działalność już od wielu lat, wyposażona jest we wszelkie niezbędne maszyny i urządzenia. Budynek, w którym prowadzona jest działalność jest wynajmowany od jednego ze wspólników. W 2023 r. zwiększyła swój park maszynowy o zakup urządzenia o wartości (…) zł.

Spółka dynamicznie się rozwija, aby utrzymać te dynamikę konieczne są nowe budynki. Powiększenie powierzchni produkcyjnej zapewni jej dalszy rozwój. Stworzone też zostaną nowe miejsca pracy.

Przedmiotowa nieruchomość nigdy nie stanowiła majątku spółki.

Dzierżawa nieruchomości zostanie zawarta na warunkach rynkowych, a więc powiązanie stron nie będzie maiło żadnego wpływu na warunki jej zawarcia.

Każdy ze wspólników prowadzi działalność gospodarczą:

1)C. - Przeważająca działalność gospodarcza (kod PKD) 25.62.Z Obróbka mechaniczna elementów metalowych;

2)D. - Przeważająca działalność gospodarcza (kod PKD) 45.31.Z Sprzedaż hurtowa części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli.

Pytanie

Czy czynsz dzierżawny zapłacony przez spółkę wspólnikom będącym współwłaścicielami nieruchomości, nie będzie uznany za „ukryty zysk” i opodatkowany ryczałtem od spółek?

Państwa stanowisko w sprawie

Państwa zdaniem, brak jest podstaw do uznania, że czynsz dzierżawny, który spółka zapłaci udziałowcom za korzystanie z opisanej we wniosku nieruchomości, będzie opodatkowany jako dochód z ukrytych zysków. Działanie spółki polegające na wydzierżawieniu od wspólnika /wspólników nieruchomości są jak najbardziej racjonalne i uzasadnione ekonomicznie i biznesowo. Wysokość czynszu została ustalona na warunkach rynkowych, a więc nie ma przesłanek do uznania wypłaty czynszu dzierżawnego za ukryty zysk. Wynika to z brzmienia przepisów art. 28m ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przysporzenie Wspólnika w postaci czynszu dzierżawnego nie jest wykonywane w związku z prawem do udziału w zysku, do której to sytuacji odwołuje się art. 28m ust. 3 ustawy. Czynsz dzierżawny jest świadczeniem ekwiwalentnym wobec oddania spółce do używania składników majątku, a nie związanym z uczestnictwem w spółce.

Przepis art. 28m ust. 3 ustawy mimo , iż zawiera otwarty katalog ukrytych zysków, to nie obejmuje swym zakresem czynsz dzierżawnego wypłacanego przez spółkę. Tylko w przypadku gdyby wysokość czynszu była wyższa od wartości rynkowej, można byłoby uznać tę wypłatę za wypłatę ukrytego zysku. Stosownie do art. 28m ust. 3 pkt 3 za ukryty zysk uznaje się nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określonej z godnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji.

Zawarcie więc tej transakcji na warunkach rynkowych i jej racjonalne uzasadnienie jako kosztu niezbędnego do wykonywania działalności operacyjnej spółki wyłącza ją z katalogu ukrytych zysków.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na podstawie art. 28j ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”): opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o CIT, tj. podatnik, który ma siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, jeżeli spełnia łącznie w każdym okresie opodatkowania ryczałtem pozostałe warunki określone w przepisie art. 28j ustawy o CIT.

Opodatkowanie ryczałtem oznacza dla podatnika zmianę zasad w zakresie przedmiotu opodatkowania. Ustawa o CIT wprowadza w zakresie ryczałtu nowe kategorie dochodów (przedmiotu opodatkowania) nie podlegających reżimowi dotychczasowych przepisów ustawy. Dochodów tych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według ogólnych zasad CIT (art. 7 ustawy o CIT) dla celów ustalenia podstawy opodatkowania.

Zgodnie z art. 28m ustawy CIT:

1.Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:

1)wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:

a)do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub

b)na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat);

2)wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);

3)wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą);

4)nadwyżce wartości rynkowej składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników (dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku) - w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części;

5)sumie zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej te zyski nie były zyskami podzielonymi lub nie zostały przeznaczone na pokrycie straty (dochód z tytułu zysku netto) - w przypadku podatnika, który zakończył opodatkowanie ryczałtem;

6)wartości przychodów i kosztów podlegających zgodnie z przepisami o rachunkowości zarachowaniu w roku podatkowym i uwzględnieniu w zysku (stracie) netto, które nie zostały uwzględnione w tym zysku (stracie) netto (dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych).

2.Przepis ust. 1 pkt 1 stosuje się odpowiednio do wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy (podzielonego zysku).

3.Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:

1)kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;

2)świadczenia wykonane na rzecz:

a)fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,

b)trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

3)nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;

4)nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;

5)wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;

6)równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;

7)darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;

8)wydatki na reprezentację;

9)dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;

10)odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;

11)zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;

12)świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.

4.Do ukrytych zysków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie zalicza się:

1)wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej - w części, w jakiej suma tych wynagrodzeń i zasiłków wypłacona w danym miesiącu tej osobie nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym średnie miesięczne wynagrodzenie ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc dokonania wypłat osobie fizycznej;

2)wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:

a)w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej,

b)w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej;

3)kwoty pożyczki (kredytu) zwróconej przez podatnika udziałowcowi akcjonariuszowi lub wspólnikowi lub podmiotowi powiązanemu, z wyłączeniem odsetek, prowizji, wynagrodzeń i opłat.

Stosownie do art. 28n ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT:

Podstawę opodatkowania ryczałtem stanowi suma dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą ustalona w miesiącu, w którym wykonano świadczenie lub dokonano wypłaty lub wydatku.

Zgodnie z art. 28t ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT:

Podatnik jest obowiązany do zapłaty ryczałtu od dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą - do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wypłaty, wydatku lub wykonania świadczenia.

Przedmiotem opodatkowania w systemie ryczałtu jest zatem co do zasady efektywna dystrybucja zysku ze spółki kapitałowej do jej udziałowca/akcjonariusza/wspólnika, przy czym przepisy nie ograniczają się wyłącznie do opodatkowania dywidend, ale uwzględniają również inne formy dystrybucji.

Istotą przyjętego modelu jest odroczenie opodatkowania dystrybuowanego zysku do dnia podjęcia uchwały o przeznaczeniu tego zysku i wypłat równoważnych takiej dystrybucji. Intencją ustawodawcy jest zatem uwzględnienie w katalogu dochodów do opodatkowania także innych, alternatywnych niż dywidenda, świadczeń dokonanych na rzecz udziałowców/akcjonariuszy albo wspólników lub podmiotów powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tymi udziałowcami/akcjonariuszami/wspólnikami, (tzw. ukryte zyski). Wypłata ukrytych zysków oznacza powstanie dla spółki odpowiadającego im dochodu, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem.

Ukryte zyski stanowić zatem będą dla podatnika wszelkie świadczenia spółki:

  • wykonane w związku z prawem do udziału w zysku,
  • inne niż podzielony zysk o charakterze pieniężnym, niepieniężnym, odpłatnym, nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym (wartość nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń określa się zgodnie z art. 12 ust. 5-6a ustawy o CIT),
  • wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz udziałowca/akcjonariusza/wspólnika lub podmiotu powiązanego,
  • wykonane bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem/akcjonariuszem/wspólnikiem.

Przedmiotem Państwa wątpliwości jest ustalenie, czy czynsz dzierżawny zapłacony przez Spółkę wspólnikom, którzy będą współwłaścicielami nieruchomości, nie będzie uznany za ukryty zysk i opodatkowany ryczałtem od dochodów spółek.

Jak wynika z treści powołanego powyżej art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, opodatkowaniu ryczałtem podlega m.in. dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków).

Wskazać należy, że definicję ukrytych zysków zawiera art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, zgodnie z którym przez ukryte zyski rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec albo akcjonariusz lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem lub akcjonariuszem.

W przepisie art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, wskazano zatem na otwarty katalog świadczeń, które mogą zostać uznane za dochód z tytułu ukrytych zysków, ale również wskazane zostały przykłady transakcji traktowanych jako taki dochód. Jednym z wymienionych przykładów jest nadwyżka wartości rynkowej transakcji określona zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji (art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT). Z treści tego przepisu wynika zatem, że wszystko co przewyższa wartość rynkową transakcji stanowi zysk ukryty podlegający opodatkowaniu.

Jak przedstawione zostało wcześniej, zdanie wstępne przepisu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, wskazuje na otwarty (a nie zamknięty) katalog świadczeń mogących prowadzić do powstania dochodu z tytułu ukrytych zysków. Dlatego ocena czy określone świadczenie spełni warunki do uznania za dochód z tytułu ukrytego zysku powinna zostać dodatkowo przeprowadzona w oparciu o przesłanki wynikające ze zdania wstępnego przepisu art. 28m ust. 3 ustawy CIT. Jak z niego wynika dochód z tytułu ukrytego zysku nie obejmuje świadczeń, które nie są wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, czyli świadczeń podjętych (wykonanych) bez jakiegokolwiek wpływu podmiotów powiązanych na działanie i decyzje spółki opodatkowanej ryczałtem, w zakresie ocenianego świadczenia.

Ocena czy transakcja mogłaby zostać zawarta między podmiotami niepowiązanymi nie powinna się zatem ograniczać jedynie do oceny ustalonej ceny transakcji (według wartości rynkowej) ale powinna również uwzględnić fakt czy doszłoby w ogóle do zawarcia danej transakcji, gdyby nie uczestniczyły w niej podmioty powiązane (tj. czy doszłoby do takiej transakcji między podmiotami niepowiązanymi). Dokonując takiej oceny należy uwzględnić potrzeby spółki z punktu widzenia przedmiotu jej działalności, zasadności zakupu lub świadczenia takiej transakcji w aspekcie sytuacji majątkowej spółki czy faktycznych jej potrzeb biznesowych.

Również inne świadczenia ekwiwalentne dywidendzie, czyli świadczenia, które pod pozorem inaczej nazwanej czynności prawnej (jednej lub wielu) prowadzą de facto do korzyści podmiotu powiązanego, która bez wykonania tego świadczenia zostałaby zrealizowana w postaci dywidendy kreują dochód z tytułu ukrytych zysków.

Jak wynika z opisu sprawy, rozpoczęli Państwo działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej 4 lipca 2005 r. Zajmują się Państwo produkcją części samochodowych. 19 lutego 2024 r. przekształcili się Państwo w spółkę z ograniczona odpowiedzialnością. W II kwartale 2024 r. planują Państwo zmianę formy opodatkowania na ryczałt od dochodów spółek. Spółka zamierza rozszerzyć działalność i do tego celu potrzebne będzie więcej powierzchni produkcyjnych. Wspólnicy mają zamiar zakupić nieruchomość gruntową, w ramach współwłasności w częściach ułamkowych. Nieruchomość ta ma być wydzierżawiona spółce. Spółka po uzyskaniu stosownych pozwoleń, wybuduje na wydzierżawionym gruncie halę produkcyjną. Czynsz dzierżawny zostanie ustalony na warunkach rynkowych, na okres opowiadający okresowi amortyzacji inwestycji. Spółka nie posiada środków na zakup nieruchomości. Koszt budowy chce sfinansować z kredytu. Zapłata za dzierżawę nie będzie służyła dokapitalizowaniu podmiotu powiązanego, ale jest wynagrodzeniem za korzystanie przez spółkę z nieruchomości w celach zarobkowych. Działanie polegające na dzierżawie nieruchomości bezpośrednio związane jest z działalnością spółki i zapewni jej możliwość dynamicznego rozwoju. Każdy ze wspólników prowadzi dochodową, niezależną od spółki, jednoosobową działalność gospodarczą. Spełniają Państwo warunki do opodatkowania ryczałtem, o których mowa w art. 28j ustawy o CIT. W przypadku Spółki nie znajdzie zastosowania art. 28k ustawy o CIT. Spółka prowadzi działalność już od wielu lat, wyposażona jest we wszelkie niezbędne maszyny i urządzenia. Spółka dynamicznie się rozwija, aby utrzymać te dynamikę konieczne są nowe budynki. Powiększenie powierzchni produkcyjnej zapewni jej dalszy rozwój. Stworzone też zostaną nowe miejsca pracy. Dzierżawa nieruchomości zostanie zawarta na warunkach rynkowych, a więc powiązanie stron nie będzie maiło żadnego wpływu na warunki jej zawarcia. Zawarcie transakcji ze wspólnikiem Spółki wynika z faktycznych potrzeb biznesowych Spółki. Nieruchomość dzierżawiona przez Spółkę od Wspólnika nie stanowiła wcześniej majątku Spółki.

Jak już wspomniano, należy mieć na uwadze, że zdanie wstępne przepisu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, wskazuje na otwarty (a nie zamknięty) katalog świadczeń mogących prowadzić do powstania dochodu z tytułu ukrytych zysków.

Dla oceny sytuacji przedstawionej we wniosku w kontekście postawionego pytania istotne znaczenie ma to, że:

  • wypłacone na rzecz Wspólnika wynagrodzenie z tytułu dzierżawy nieruchomości w istocie będzie odpowiadać wartości rynkowej;
  • dzierżawa nieruchomości nie służy dokapitalizowaniu Spółki w innej formie niż wkładu do Spółki;
  • do zawarcia transakcji doszłoby niezależnie od istniejących powiązań między stronami transakcji;
  • zawarcie wskazanych transakcji wynika z Państwa faktycznych potrzeb biznesowych.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że czynsz dzierżawny zapłacony przez Spółkę wspólnikom będącym współwłaścicielami nieruchomości, nie będzie uznany za ukryty zysk (art. 28m ust. 3 ustawy o CIT). Oznacza to tym samym, że nie będzie podlegał opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek (art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT).

Tym samym Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).