1. Czy w związku z opisanym stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym w świetle art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, działalność Spółki w zakresie realizacji ... - Interpretacja - 0111-KDIB1-3.4010.32.2024.1.JMS

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 18 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.32.2024.1.JMS

Temat interpretacji

1. Czy w związku z opisanym stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym w świetle art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, działalność Spółki w zakresie realizacji projektów opisanych w pkt od 1 do 15 oraz przedstawionej działalności w zakresie opracowania i tworzenia nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych linii pakujących, linii dozująco-pakujących, przewijarek, podajników, dzielników, innych urządzeń oraz maszyn, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, a w związku z tym Wnioskodawcy przysługiwało/przysługuje/będzie przysługiwać prawo do tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) 2. Czy koszty wszystkich materiałów wykorzystywanych w procesie produkcji nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych produktów mogą zostać uznane za koszty kwalifikowane prac badawczo-rozwojowych w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego we wniosku stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 stycznia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (dalej również: „(…)”, „Wnioskodawca” „Spółka”, „Firma”).

(…) Sp. z o.o. z siedzibą w (…) jest producentem maszyn mających zastosowanie w przetwórstwie żywności i produkcji napojów. Wnioskodawca jest firmą (…), wywodzącą się z (…) sp. z. o. o działającą nieprzerwanie na rynku (…) dla branży spożywczej i przemysłowej - już od (…) roku. (…) sp. z o.o jako (…) producent (…) maszyn i urządzeń (...), stawia na innowacyjne rozwiązania oparte na nowoczesnych technologiach, najwyższą jakość produktów, a wieloletnie doświadczenie pozwala w efektywny sposób odpowiadać na zapotrzebowanie rynkowe na maszyny (...).

Spółka posiada doświadczenie w pakowaniu rożnego rodzaju produktów spożywczych i chemicznych – (…). Ze względu na dynamiczny rozwój rynku opakowań, Spółka zajmuje się opracowywaniem oraz dostarczaniem zaawansowanych rozwiązań w formie (...) dla klientów Spółki (dalej: „Klient” lub zbiorczo „Klienci”).

Klientami Spółki są (…). Wnioskodawca produkuje maszyny do (...): (…). Firma projektuje i produkuje (...).

Oferta spółki obejmuje:

(…).

Dynamiczny rynek i zmieniająca się technologia - wpływa na działania Spółki, która starając się sprostać tym zmianom, podejmuje inwestycje związane z zaawansowanymi projektami urządzeń do pakowania, dozowania i automatyzowania oraz optymalizacji procesu pakowania żywności i innych produktów.

W swojej działalności Wnioskodawca stawia sobie za cel spełnianie indywidualnych potrzeb i oczekiwań klientów uzyskując ich pełną satysfakcję z dostarczanych na najwyższym poziomie produktów i usług. Spółka realizuje głównie produkcję indywidualną. Wnioskodawca tworzy również wspólnie ze swoimi klientami produkty na ich indywidualne zamówienie. Proces produkcji w pełnym zakresie odbywa się wewnątrz firmy. Wnioskodawca pracuje z klientem przy realizacji zamówienia od wstępnej koncepcji do finalnej realizacji, zapewniając pełną obsługę projektowania wyrobów i procesów wytwórczych.

Wnioskodawca nieustannie doskonali swoje procesy produkcyjne, zapewnia wysokie standardy jakościowe, podnosi kwalifikacje kadry, zwiększa efektywność prowadzonych działań, poszukuje inspiracji, tworzy nowe rozwiązania, poszerza swoją ofertę o innowacyjne wyroby, tworzy wspólnie ze swoimi klientami produkty na ich indywidualne potrzeby. Monitorowanie rynku opakowań oraz kontakt z klientami pozwala Spółce na wyeliminowanie wszelkich usterek lub wprowadzenie niezbędnych innowacji już w trakcie tworzenia nowych projektów. W związku z dynamicznym rozwojem Spółki, Wnioskodawca stale rozbudowuje zakład.

W ramach prowadzonej działalności, Spółka może wyróżnić dwa obszary działalności:

1)Działalność podstawową o charakterze rutynowym, obejmującym sprzedaż maszyn, urządzeń i linii pakujących oraz działalność usługową, dotycząca konserwacji, naprawy i instalacji urządzeń i maszyn oraz usługi regeneracji i (…).

2)Działalność w zakresie tworzenia nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych produktów, (…) i innych urządzeń, maszyn.

Przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej jest tylko działalność opisana w punkcie 2.

2.Prowadzona działalność w zakresie tworzenia nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych produktów, tj. (…) i innych urządzeń, maszyn.

W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca realizuje działalność, która w myśl art. 4a pkt 26-28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. 2023 r. poz. 2805 ze zm.; dalej: „ustawa o CIT”) stanowi działalność badawczo-rozwojową. Wnioskodawca jest przedsiębiorstwem stale pracującym nad nowymi jak również istotnie zmienionymi, ulepszonymi produktami. Tworzone produkty są pierwszymi wykonanymi według dokumentacji produktami, pierwowzorami urządzenia. Wnioskodawca prowadzi prace polegające na samodzielnym opracowaniu, rozwijaniu, unowocześnianiu, ulepszaniu, tworzeniu prowadzonych przez siebie nowych, oryginalnych zastosowań, rozwiązań w zakresie oferowanych produktów. W zdecydowanej większości prowadzone prace Wnioskodawca wykonuje na indywidualne zamówienia klienta, jak również potrzeby wewnętrzne w celu ulepszenia własnej technologii, wydajności produkcji co zawsze jest związane z dostarczaniem coraz lepszych produktów na rzecz klientów.

W latach 2019-2023 Spółka realizowała działalność, której celem było/jest/ tworzenie nowych produktów, istotnie zmienionych produktów, tj. (…) opisanych poniżej:

1)(…), realizowany w okresie od 1 sierpnia 2019 r. do 4 listopada 2019 r.

Celem projektu było zaprojektowanie  (…), umożliwiającej dowolną konfigurację ilości „stacji” na życzenie klienta. Zabudowa zaprojektowana z blach ułatwiająca utrzymanie maszyny w czystości. Konstrukcja podzespołów nastawiona na elementy (…), których produkcja jest bardziej ekonomiczna.

Projekt polegał na opracowaniu nowego produktu – linii (…). Projekt posiada dokumentację techniczną, dokumentację 3D, rysunki wykonawcze, spis normatywnych. Projekt od początku do końca był realizowany wyłącznie przez pracowników Spółki. W projekcie zastosowano nowe rozwiązania dotychczas niestosowane w firmie oraz rozwiązania, które odróżniały się znacząco od wcześniej stosowanych. W projekcie zastosowano nową koncepcję, nową technologię, nową konstrukcję. Zastosowano nowe materiały. W celu sprawdzenia otrzymanego produktu projekt wymagał wykonania testów, prób, walidacji. Projekt zakończył się sukcesem.

W wyniku przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych został stworzony pierwszy wykonany według dokumentacji pierwowzór urządzenia, który stał się podstawą dla produkcji powtarzalnej (seryjnej).

2)(…), realizowany w okresie od 24 października 2019 r. do 31 grudnia 2019 r.

Celem projektu było zaprojektowanie, opracowanie nowego urządzenia (…), tj. dwóch zależnych transporterów z zabierakami. Jeden układający kubki w idealne sztaple, drugi wydający poukładane sztaple w odpowiednim momencie. Innowacyjność polegała na bezobsługowym (…) typu „(…)”. Do tej pory czynność ta była wykonywana przez kilka osób.

Projekt polegał na opracowaniu nowego produktu – urządzenia (…). Projekt posiada dokumentację techniczną, dokumentację 3D, rysunki wykonawcze, spis normatywnych. Projekt od początku do końca był realizowany wyłącznie przez pracowników Spółki. W projekcie zastosowano nowe rozwiązania dotychczas niestosowane w firmie oraz rozwiązania, które odróżniały się znacząco od wcześniej stosowanych. W projekcie zastosowano nową koncepcję i nową konstrukcję. Projekt zakończył się sukcesem.

W wyniku przeprowadzonych prac badawczo- rozwojowych został stworzony pierwszy wykonany według dokumentacji pierwowzór urządzenia, który stał się podstawą do wykonania kolejnym zmodyfikowanych ulepszonych urządzeń.

3)(…), realizowany w okresie od 25 maja 2020 r. do 21 sierpnia 2020 r.

Celem projektu było zaprojektowanie linii składającej się (…). Innowacyjność polegała na tym, że taki produkt nigdy wcześniej nie był produkowany przez Firmę.

Projekt polegał na opracowaniu nowego produktu – (…). Projekt posiada dokumentację techniczną, dokumentację 3D, rysunki wykonawcze, spis normatywnych. Projekt od początku do końca był realizowany wyłącznie przez pracowników Spółki. W projekcie zastosowano nowe rozwiązania dotychczas niestosowane w firmie oraz rozwiązania, które odróżniały się znacząco od wcześniej stosowanych. W projekcie zastosowano nową koncepcję, nową technologię oraz nową konstrukcję. Zastosowano nowe materiały. W celu sprawdzenia otrzymanego produktu projekt wymagał wykonania testów, prób, walidacji. Projekt zakończył się sukcesem.

W wyniku przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych został stworzony pierwszy wykonany według dokumentacji pierwowzór urządzenia, który stał się podstawą dla produkcji powtarzalnej (seryjnej).

4)(…), realizowany w okresie od 21 lipca 2020 r. do 23 października 2020 r.

Celem projektu było zaprojektowanie przewijarki do (…). Urządzenie przewija z (...). Innowacyjność polegała na zwiększeniu asortymentu przewijanych materiałów, wydajności, jakości.

Projekt polegał na opracowaniu istotnie zmienionego produktu – (…). Projekt posiada dokumentację techniczną, dokumentację 3D, rysunki wykonawcze, spis normatywnych. Projekt od początku do końca był realizowany wyłącznie przez pracowników Spółki. W projekcie zastosowano nowe rozwiązania dotychczas niestosowane w firmie oraz rozwiązania, które odróżniały się znacząco od wcześniej stosowanych. W projekcie zastosowano nową koncepcję, nową technologię oraz nową konstrukcję. W celu sprawdzenia otrzymanego produktu projekt wymagał wykonania testów, prób, walidacji. Projekt zakończył się sukcesem.

W wyniku przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych został stworzony pierwszy wykonany według dokumentacji pierwowzór urządzenia, którego wyniki w razie potrzeby mogłyby zostać powtórzone, odtworzone lub przeniesione, ewentualnie mogłyby być podstawą do dalszej produkcji.

5)(…), realizowany w okresie od 26 listopada 2020 r. do 5 lutego 2021 r.

Celem projektu było zaprojektowanie (…) o dużej wydajności odseparowującego (…) od stapli. Innowacyjność polegała na umożliwieniu podawania dwóch (…) w jednym cyklu i prostej wymianie modułów.

Projekt polegał na opracowaniu istotnie zmienionego produktu – podwójnego (…). Projekt posiada dokumentację techniczną, dokumentację 3D, rysunki wykonawcze, spis normatywnych. Projekt od początku do końca był realizowany wyłącznie przez pracowników Spółki. W projekcie zastosowano nowe rozwiązania dotychczas niestosowane w firmie oraz rozwiązania, które odróżniały się znacząco od wcześniej stosowanych. W projekcie zastosowano nową koncepcję, nową technologię oraz nową konstrukcję. W celu sprawdzenia otrzymanego produktu projekt wymagał wykonania testów, prób, walidacji. Projekt zakończył się sukcesem.

W wyniku przeprowadzonych prac badawczo- rozwojowych został stworzony pierwszy wykonany według dokumentacji pierwowzór urządzenia, którego wyniki w razie potrzeby mogłyby zostać powtórzone, odtworzone lub przeniesione, ewentualnie mogłyby być podstawą do dalszej produkcji.

6)(…), realizowany w okresie od 16 kwietnia 2021 r. do 31 maja 2021 r.

Celem projektu było zaprojektowanie linii (…). Innowacyjność polegała na umożliwieniu (…) w jednym miejscu z rozdzieleniem według zlecenia. Do tej pory czynność wykonywało kilka osób, po innowacji czynności wykonuje jedna osoba.

Projekt polegał na opracowaniu nowego produktu – (…). Projekt posiada dokumentację techniczną, dokumentację 3D, rysunki wykonawcze, spis normatywnych. Projekt od początku do końca był realizowany wyłącznie przez pracowników Spółki. W projekcie zastosowano nowe rozwiązania dotychczas niestosowane w firmie oraz rozwiązania, które odróżniały się znacząco od wcześniej stosowanych. W projekcie zastosowano nową koncepcję, nową technologię oraz nową konstrukcję. Zastosowano nowe materiały. W celu sprawdzenia otrzymanego produktu projekt wymagał wykonania testów, prób, walidacji. Projekt zakończył się sukcesem.

W wyniku przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych został stworzony pierwszy wykonany według dokumentacji pierwowzór urządzenia, który stał się podstawą do wykonania kolejnym zmodyfikowanych ulepszonych urządzeń.

7)(…), realizowany w okresie od 9 czerwca 2021 r. do 27 sierpnia 2021 r.

Celem projektu było zaprojektowanie linii (…). Projekt dwóch zależnych transporterów. Jeden transporter z podajnikiem, drugi łukowy zmieniający położenie (…). Innowacyjność polegała na umożliwieniu podania (…) w jednym cyklu oraz obrócenie ich o 90 stopni.

Projekt polegał na opracowaniu nowego produktu – linii (…). Projekt posiada dokumentację techniczną, dokumentację 3D, rysunki wykonawcze, spis normatywnych. Projekt od początku do końca był realizowany wyłącznie przez pracowników Spółki. W projekcie zastosowano nowe rozwiązania dotychczas niestosowane w firmie oraz rozwiązania, które odróżniały się znacząco od wcześniej stosowanych. W projekcie zastosowano nową koncepcję oraz nową konstrukcję. Zastosowano nowe materiały. W celu sprawdzenia otrzymanego produktu projekt wymagał wykonania testów, prób, walidacji. Projekt zakończył się sukcesem.

W wyniku przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych został stworzony pierwszy wykonany według dokumentacji model urządzenia, który stał się podstawą do wykonania kolejnych zmodyfikowanych, ulepszonych urządzeń.

8)(…), realizowany w okresie od 20 kwietnia 2021 r. do 12 sierpnia 2021 r.

Celem projektu było zaprojektowanie linii (…)- transportera wielorzędowego z nadbudową. Innowacyjność polegała ma zaprojektowaniu urządzenia, wewnątrz którego będzie atmosfera umożliwiająca (…), bardzo wrażliwej na (…).

Projekt polegał na opracowaniu nowego produktu – linii (…). Projekt posiada dokumentację techniczną, dokumentację 3D, rysunki wykonawcze, spis normatywnych. Projekt od początku do końca był realizowany wyłącznie przez pracowników Spółki. W projekcie zastosowano nowe rozwiązania dotychczas niestosowane w firmie oraz rozwiązania, które odróżniały się znacząco od wcześniej stosowanych. W projekcie zastosowano nową koncepcję, nową technologię oraz nową konstrukcję. W celu sprawdzenia otrzymanego produktu projekt wymagał wykonania testów, prób, walidacji. Projekt zakończył się sukcesem.

W wyniku przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych został stworzony pierwszy wykonany według dokumentacji model urządzenia, który stał się podstawą do wykonania kolejnych zmodyfikowanych, ulepszonych urządzeń.

9)(…), realizowany w okresie od 5 sierpnia 2021 r. do 7 stycznia 2022 r.

Celem projektu było zaprojektowanie urządzenia wykrawarki (…). Wykrawarka (…). Innowacyjność polegała na znacznym zwiększeniu wydajności możliwości obsługi (…), przy zastosowaniu dodatkowego (…).

Projekt polegał na opracowaniu istotnie zmienionego produktu - urządzenia wykrawarki (…). Projekt posiada dokumentację techniczną, dokumentację 3D, rysunki wykonawcze, spis normatywnych. Projekt od początku do końca był realizowany wyłącznie przez pracowników Spółki. W projekcie zastosowano nowe rozwiązania dotychczas niestosowane w firmie. W projekcie zastosowano nową koncepcję oraz nową konstrukcję. W celu sprawdzenia otrzymanego produktu projekt wymagał wykonania testów, prób, walidacji. Projekt zakończył się sukcesem.

W wyniku przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych został stworzony pierwszy wykonany według dokumentacji pierwowzór urządzenia, wykonany jednostkowo, którego wyniki w razie potrzeby mogłyby zostać powtórzone, odtworzone lub przeniesione, ewentualnie mogłyby być podstawą do dalszej produkcji.

10)(…), realizowany w okresie od 25 października 2021 r. do 6 kwietnia 2022 r.

Celem projektu było zaprojektowanie urządzenia podajnika (…)- zabudowanego transportera z zabierakami. Innowacyjność polegała na umożliwieniu jednorazowego zapakowania około pół (…) na raz. Urządzenie zaprojektowane w celu ułatwienia obsługi projektu (…). Projekt polegał na opracowaniu nowego produktu – urządzenia (…). Projekt posiada dokumentację techniczną, dokumentację 3D, rysunki wykonawcze, spis normatywnych. Projekt od początku do końca był realizowany wyłącznie przez pracowników Spółki. W projekcie zastosowano nowe rozwiązania dotychczas niestosowane w firmie oraz rozwiązania, które odróżniały się znacząco od wcześniej stosowanych. W projekcie zastosowano nową koncepcję oraz nową konstrukcję. W celu sprawdzenia otrzymanego produktu projekt wymagał wykonania testów, prób, walidacji. Projekt zakończył się sukcesem.

W wyniku przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych został stworzony pierwszy wykonany według dokumentacji pierwowzór urządzenia, który stał się podstawą dla produkcji powtarzalnej (seryjnej).

11)(…), realizowany w okresie od 21 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r.

Celem projektu było zaprojektowanie urządzenia (…) – przewijarki (…). Innowacja polegała na umożliwieniu przewijania (…).

Projekt polegał na opracowaniu nowego produktu - urządzenia przewijarki (…). Projekt posiada dokumentację techniczną, dokumentację 3D, rysunki wykonawcze, spis normatywnych. Projekt od początku do końca był realizowany wyłącznie przez pracowników Spółki. W projekcie zastosowano nowe rozwiązania dotychczas niestosowane w firmie oraz rozwiązania, które odróżniały się znacząco od wcześniej stosowanych. W projekcie zastosowano nową koncepcję, nową technologię oraz nową konstrukcję. Zastosowano nowe materiały. W celu sprawdzenia otrzymanego produktu projekt wymagał wykonania testów, prób, walidacji. Projekt zakończył się sukcesem.

W wyniku przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych został stworzony pierwszy wykonany według dokumentacji pierwowzór urządzenia, który stał się podstawą dla produkcji powtarzalnej (seryjnej).

12)(…), realizowany w okresie od 29 czerwca 2022 r. do 26 października 2022 r.

Celem projektu było zaprojektowanie urządzenia przewijarki (…). Innowacja polegała na umożliwieniu (…).

Projekt polegał na opracowaniu nowego produktu - urządzenia przewijarki (…). Projekt posiada dokumentację techniczną, dokumentację 3D, rysunki wykonawcze, spis normatywnych. Projekt od początku do końca był realizowany wyłącznie przez pracowników Spółki. W projekcie zastosowano nowe rozwiązania dotychczas niestosowane w firmie oraz rozwiązania, które odróżniały się znacząco od wcześniej stosowanych. W projekcie zastosowano nową koncepcję, nową technologię oraz nową konstrukcję. Zastosowano nowe materiały. W celu sprawdzenia otrzymanego produktu projekt wymagał wykonania testów, prób, walidacji. Projekt zakończył się sukcesem.

W wyniku przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych został stworzony pierwszy wykonany według dokumentacji pierwowzór urządzenia , który stał się podstawą dla produkcji powtarzalnej (seryjnej).

13)(…), realizowany w okresie od 1 lipca 2022 r. do 21 września 2022 r.

Celem projektu było zaprojektowanie linii kilku zależnych urządzeń. Innowacja polegała na wyprodukowaniu transportera zabierakowego pracującego w jednym lub w dwóch kierunkach w celu ułatwienia pakowania w trakcie awarii maszyny pakującej.

Projekt polegał na opracowaniu nowego produktu – linii (…). Projekt posiada dokumentację techniczną, dokumentację 3D, rysunki wykonawcze, spis normatywnych. Projekt od początku do końca był realizowany wyłącznie przez pracowników Spółki. W projekcie zastosowano nowe rozwiązania dotychczas niestosowane w firmie oraz rozwiązania, które odróżniały się znacząco od wcześniej stosowanych. W projekcie zastosowano nową koncepcję oraz nową konstrukcję. W celu sprawdzenia otrzymanego produktu projekt wymagał wykonania testów, prób, walidacji. Projekt zakończył się sukcesem.

W wyniku przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych został stworzony pierwszy wykonany według dokumentacji model urządzenia, który staje się podstawą do wykonania kolejnych zmodyfikowanych, ulepszonych urządzeń.

14)(…) realizowany w okresie od 2 stycznia 2023 r. do 20 lutego 2023 r.

Celem projektu było zaprojektowanie urządzenia (…). Innowacyjność polegała na projekcie (…) umożliwiającego przekierowywanie w ułamku sekundy (…). Efektem innowacji jest możliwość pakowania butelki w dowolnej konfiguracji odnośnie rzędów.

Projekt polegał na opracowaniu nowego produktu – urządzenia (…). Projekt posiada dokumentację techniczną, dokumentację 3D, rysunki wykonawcze, spis normatywnych. Projekt od początku do końca był realizowany wyłącznie przez pracowników Spółki. W projekcie zastosowano nowe rozwiązania dotychczas niestosowane w firmie oraz rozwiązania, które odróżniały się znacząco od wcześniej stosowanych. W projekcie zastosowano nową koncepcję oraz nową konstrukcję. W celu sprawdzenia otrzymanego produktu projekt wymagał wykonania testów, prób, walidacji. Projekt zakończył się sukcesem.

W wyniku przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych został stworzony pierwszy wykonany według dokumentacji model urządzenia który stał się podstawą dla produkcji powtarzalnej (seryjnej).

15)(…), realizowany w okresie od 13 lutego 2023 r. do 27 maja 2023 r.

Celem projektu było zaprojektowanie urządzenia przewijarki (…). Innowacyjność produktu polegała na zmianie konstrukcji umożliwiającej zwiększenie wydajności. Dzięki zmianie logiki cyklu przewijania (…). W poprzednich projektach było odwrotnie, co wydłużało cykl.

Projekt polegał na opracowaniu istotnie zmienionego produktu – urządzenia (…). Projekt posiada dokumentację techniczną, dokumentację 3D, rysunki wykonawcze, spis normatywnych. Projekt od początku do końca był realizowany wyłącznie przez pracowników Spółki. W projekcie zastosowano nowe rozwiązania dotychczas niestosowane w firmie oraz rozwiązania, które odróżniały się znacząco od wcześniej stosowanych. W projekcie zastosowano nową koncepcję oraz nową konstrukcję. W celu sprawdzenia otrzymanego produktu projekt wymagał wykonania testów, prób, walidacji. Projekt zakończył się sukcesem.

W wyniku przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych został stworzony pierwszy wykonany według dokumentacji pierwowzór urządzenia, którego wyniki w razie potrzeby mogłyby zostać powtórzone, odtworzone lub przeniesione, ewentualnie mogłyby być podstawą do dalszej produkcji.

Reasumując, Spółka specjalizuje się w tworzeniu zaawansowanych narzędzi, urządzeń, linii pakujących, linii dozująco-pakujących, przewijarek, podajników, dzielników i innych urządzeń, maszyn wspierających, optymalizujących i (…).

Wnioskodawca dokonuje innowacyjnych zmian produktów, procesów niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej, jak również na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się one od rozwiązań już funkcjonujących. Przykładem mogą być innowacyjne działania mające bezpośredni wpływ na pracę (…). Wnioskodawca wskazuje, że prace przy nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych produktach nie stanowią zadań rutynowych i nie mają charakteru okresowych zmian wprowadzanych do istniejących już produktów. Prace prowadzone są w systematyczny i zorganizowany sposób przy użyciu dedykowanego w tym celu zaplecza sprzętowo-osobowego i ukierunkowane są na zwiększenie zasobów posiadanej wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań, w szczególności poprzez wykorzystanie wiedzy i umiejętności do projektowania i tworzenia nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych części i rozwiązań technologicznych.

Każdy projekt, który jest wykonywany na indywidualne zamówienie klienta, charakteryzuje się, tym, iż każdy wyrób wymaga od Wnioskodawcy nowej koncepcji, nowego podejścia, dostosowania do indywidualnych potrzeb klienta. Rozwiązania stosowane w projekcie za każdym razem są nowymi rozwiązaniami bądź w istotny sposób różniącymi się od wcześniej wykonywanych. Wykonywane prace wymagają prób, testów, walidacji.

W związku z tym, iż działalność Wnioskodawcy ma ścisły związek z projektowaniem, konstruowaniem, w celu uruchomienia wyników prowadzonych prac potrzebne są obliczenia, rysunki robocze, instrukcje obsługi oraz opracowanie dokumentacji projektowej. Każdy produkt, opracowywany, projektowany, wykonywany jest na podstawie projektu, dokumentacji weryfikowanej, poprawiany na poszczególnych etapach realizacji poprzez testy aż do osiągnięcia pożądanego efektu. W taki sposób prowadzone prace wymagają od Wnioskodawcy działalności twórczej. Prowadzone prace nie mają charakteru rutynowego.

W przypadku, gdy projekt kończy się sukcesem, w wyniku przeprowadzonych prac powstaje pierwszy wykonany według dokumentacji pierwowzór linii, urządzenia, maszyny, który staje się podstawą do produkcji powtarzalnej bądź staje się podstawą do wykonania kolejnych zmodyfikowanych, ulepszonych urządzeń bądź wykonywany jednostkowo wyniki, którego w razie potrzeby mogłyby zostać powtórzone. Opisana powyżej działalność prowadzona jest w trybie projektowym. Każdy projekt stanowi odrębne zadanie i ma on jasno określony cel jaki Wnioskodawca chce osiągnąć. Do każdego projektu przypisywani są pracownicy posiadający wykształcenie, wiedzę i doświadczenie niezbędne i odpowiednie do jego przeprowadzenia, również w ramach założonego harmonogramu, terminu i budżetu.

Za każdym razem projekt prowadzony jest według opisanego systemu, w sposób uporządkowany, metodyczny, co świadczy o tym, że prowadzona działalność realizowana jest w sposób systematyczny. W ramach realizacji projektów Wnioskodawca wykorzystuje nowo zdobytą, uprzednio wytworzoną oraz dostępną wiedzę i umiejętności, bezustannie zwiększa te zasoby wiedzy w celu ich wykorzystania do tworzenia nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych, oferowanych przez siebie produktów, jak również z nimi związanych procesów.

Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność obejmuje badania naukowe aplikacyjne, o których mowa w art. 4a pkt 27 ustawy o CIT, które nastawione są na opracowanie nowych lub istotnie zmienionych produktów, procesów, wymagają od Wnioskodawcy zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Prowadzone prace przez Wnioskodawcę polegają również na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystaniu dostępnej wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych i ulepszonych produktów.

Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca obok badań naukowych aplikacyjnych, prowadzi również prace rozwojowe, o których mowa w art. 4a pkt 28 ustawy o CIT. Realizowane przez Spółkę projekty są prowadzone w sposób systematyczny - planowo, w oparciu o przyjętą metodykę i określony harmonogram dla poszczególnych czynności podejmowanych w ramach prac projektowych zgodnie z wewnętrznymi procedurami. Spółka nie zamierza korzystać z tzw. ulgi B+R, w zakresie w jakim prace związane z opracowaniem, tworzeniem nowego, istotnie zmienionego, ulepszonego produktu zostały zakończone tj. produkt jest udostępniony do użytku, przetestowany, sprawdzony i zaakceptowany przez finalnych odbiorców - klientów.

Prace związane z wdrożeniem produktu obejmujące: instalacje, serwis, utrzymanie, naprawa nie stanowią prac B+R.

W przyszłości kolejne opracowywane i tworzone przez Spółkę nowe, istotne zmienione, ulepszone produkty, będą charakteryzować się podobnym poziomem innowacyjności. Rozwiązania oparte będą na autorskich koncepcjach, charakteryzujących się nowymi rozwiązaniami bądź istotnie zmienionymi rozwiązaniami. Zapewne wymagać będą prób, testów, walidacji oraz oparte będą na pierwowzorze dokumentacji. Wykorzystywane będą posiadane zasoby wiedzy w celu zwiększenia zasobów oraz wykorzystania do tworzenia nowych zastosowań.

Działania podejmowane przez pracowników Spółki w ramach projektów ukierunkowane będą na nowe odkrycia, będą mieć określony cel i zaplanowane do osiągnięcia rezultatu.

KOSZTY KWALIFIKOWANE.

Wnioskodawca ponosi wydatki związane z prowadzoną działalnością w zakresie tworzenia nowych produktów, istotnie zmienionych, ulepszonych produktów, tj. linii pakujących, linii dozująco-pakujących, przewijarek, podajników, dzielników i innych urządzeń, maszyn do których należą:

a) koszty osobowe, tj. wynagrodzenia oraz sfinansowane składki ZUS Pracowników umysłowych oraz Pracowników fizycznych realizujących działalność opisaną w pkt 2, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, oraz

b) koszty nabycia materiałów bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT.

Koszty osobowe Spółka w celu opracowania nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych produktów, tj. linii pakujących, linii dozująco-pakujących, przewijarek, podajników, dzielników i innych urządzeń oraz maszyn, zatrudnia pracowników - projektantów, konstruktorów, tokarzy, frezerów, monterów, elektryków, automatyków, spawaczy (dalej: „Pracownicy”), którzy biorą udział w realizacji projektów opisanych powyżej oraz będą brali udział w realizacji prowadzonej przez Wnioskodawcę w przyszłości.

Pracownicy posiadają specjalistyczną wiedzę, kompetencje oraz doświadczenie. Poprzez Pracowników biorących udział w ramach realizacji działań w zakresie tworzenia nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych produktów, tj. linii pakujących, linii dozująco- pakujących, przewijarek, podajników, dzielników i innych urządzeń, maszyn - należy rozumieć także pracowników odpowiedzialnych za: opracowanie koncepcji, technologii, konstrukcji przygotowanie niezbędnej dokumentacji, wytycznych, projektów, wykonywanie prób, testów, walidacji, fizyczny udział w wykonaniu produktu etc. danego produktu.

Zadania te są realizowane przez pracowników kadry inżynieryjno-technicznej (dalej: „Pracowników umysłowych”) oraz pracowników realizujących procesy produkcji (dalej: „Pracowników fizycznych”).

Wnioskodawca zatrudnia pracowników na podstawie umów o pracę. Wnioskodawca podkreśla, że pracownicy Spółki, nie realizują i nie będą realizować wyłącznie prac w zakresie tworzenia nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych produktów, tj. linii pakujących, linii dozująco-pakujących, przewijarek, podajników, dzielników i innych urządzeń, maszyn. W przypadku Pracowników realizujących zadania z Obszaru B+R czas pracy na poszczególnych projektach od 1 do 15 przedstawionych powyżej ewidencjonowano ręcznie procentowo, w formie ewidencji pomocniczej (zestawienia excel). Ewidencja czasu pracy poświęcanego na poszczególne zadania przypisane pracownikom w ramach projektów (dalej: „Ewidencja”). Ewidencja pozwala określić czasochłonność opracowywania poszczególnych produktów (tj. ilość czasu pracy poszczególnych pracowników poświęconego nad opracowaniem, tworzeniem produktu). Ewidencja nakłada na pracownika obowiązek bieżącego raportowania ilości czasu pracy (ilość godzin) poświęcanego w danym okresie na poszczególne zadania w ramach wykonywania swoich obowiązków, w tym w ramach tworzenia produktu.

Ponadto, w przypadku gdy pracownicy Spółki są nieobecni w pracy z powodu choroby czy urlopu, a na Spółce ciąży obowiązek wypłaty należnego wynagrodzenia, w Ewidencji czas ten jest wykazywany odpowiednio jako zwolnienie chorobowe/urlop. Tym samym, taka Ewidencja pozwala ustalić ilość czasu pracy poświęconego przez poszczególnych pracowników Spółki na realizację prac mających na celu opracowanie i tworzenie nowego, istotnie zmienionego, ulepszonego produktu - nad projektem linii pakujących, linii dozująco- pakujących, przewijarek, podajników, dzielników i innych urządzeń oraz maszyn, w całkowitym czasie pracy wykonywanej przez nich w trakcie danego miesiąca.

Wnioskodawca zamierza w przyszłości ewidencjonować czas pracy Pracowników nad poszczególnymi projektami mającymi na celu opracowanie nowego, istotnie zmienionego, ulepszonego produktu, w sposób opisany powyżej. Spółka alokuje koszty związane z prowadzoną działalnością na kontach rodzajowych, takich jak wynagrodzenia pracowników czy materiały. Pozwala to na wyodrębnienie, w ewidencji pomocniczej, wydatków związanych z pracami nad nowymi, istotnie zmienionymi, ulepszonymi produktami, które łącznie spełniają przesłanki działalności badawczo-rozwojowej o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT. Co więcej, w celu dokładnego określenia kosztów pracowniczych, pracownicy Spółki prowadzą wspomnianą wcześniej Ewidencję. Wskazuje ona dokładną liczbę godzin pracy w danym miesiącu każdego pracownika, poświęconą na dany projekt mający na celu opracowanie i tworzenie nowego, istotnie zmienionego, ulepszonego produktu, co pozwala na dokładne określenie wysokości kosztów pracowniczych.

W konsekwencji powyższego, możliwe jest dokładne przypisanie kosztów ponoszonych przez Spółkę do projektów związanych z pracami nad nowymi, istotnie zmienionymi, ulepszonymi produktami.

- Jednocześnie, jak wskazano powyżej, koszt wynagrodzeń przypisywany do danego projektu obejmuje wynagrodzenie wyłącznie za czas przepracowany.

- Koszty osobowe Pracowników obejmowały składniki, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.

- Koszt wynagrodzeń Pracowników umysłowych obejmuje następujące składniki: wynagrodzenie zasadnicze, dodatki za pracę w nadgodzinach, dodatek funkcyjny.

- Koszt wynagrodzeń pracowników fizycznych obejmuje następujące składniki: wynagrodzenie zasadnicze, dodatki za pracę w nadgodzinach, dodatek funkcyjny.

- Koszty te stanowią po stronie pracowników należności w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę.

- Koszt wynagrodzeń wyliczany jest na bazie czasu pracy poświęconego przez każdego pracownika na dany projekt oraz wynagrodzeń na podstawie listy płac za dany miesiąc tj. koszt wynagrodzenia danego pracownika zaksięgowany na projekt (produkt).

- Do kosztów osobowych Spółka zamierza zaliczyć również sfinansowane, od wyżej wymienionych wynagrodzeń Pracowników, składki na ubezpieczenie społeczne do których należały: składka wypadkowa, rentowa, emerytalna.

- Wyżej wymienione składniki wynagrodzeń Spółka zamierza zaliczyć do kosztów osobowych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT. Do kosztów osobowych Spółka nie zamierza zaliczyć Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Koszty nabycia materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo- rozwojową.

Ponadto, Spółka ponosi także koszty związane z nabyciem materiałów bezpośrednio związanych z wytworzeniem produktu. Wnioskodawca ponosi koszty materiałów bezpośrednio związanych z opracowywaniem, tworzeniem - nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych produktów na rzecz klientów.

Opracowywane i tworzone przez Wnioskodawcę produkty, które wypełniają definicję działalności badawczo- rozwojowej o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT sprzedawane są klientom.

W celu realizacji projektów opisanych powyżej, Wnioskodawca nabywa materiały, następnie pobiera materiały z magazynu poprzez dokumenty RW, dzięki czemu Wnioskodawca ewidencjonuje koszty materiałów bezpośrednio związanych z danym projektem. Wnioskodawca szczegółowo wyodrębnia koszty każdego projektu w tym celu tworzone są odrębne zapisy księgowe, na którym ewidencjonowany jest w szczególności koszt materiałów zużytych w trakcie prac poprzez dokumenty RW pobranie z magazynu. Od momentu przyjęcia zamówienia od klienta dla każdego projektu zakładane jest zlecenie produkcyjne, w którym prowadzona jest odrębna ewidencja kosztów projektu. Ewidencja zawiera zestawienie materiałów związanych ze zleceniem, na którym ewidencjonowane były także koszty materiałów zużytych w trakcie prowadzonych prac B+R poprzez dokumenty RW. W odniesieniu do zużytych materiałów bezpośrednio związanych z realizacją nowego, istotnie zmienionego, ulepszonego produktu, Wnioskodawca nabywał/nabywa/będzie nabywać materiały.

Do projektów realizowanych przez Wnioskodawcę w okresie 2019 r. - 2023 r. Spółka nabyła następujące materiały:

(…).

Dodatkowo Wnioskodawca zaznacza że:

- Spółka nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, jak i również nie korzysta ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT;

- Nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej;

- Koszty prowadzenia prac rozwojowych przez Spółkę jako koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową nie były/nie są/nie będą zawracane podatnikowi w jakiejkolwiek formie;

- Koszty kwalifikowane nie zostały/nie zostaną odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym zgodnie z art. 18d ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;

- Podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce;

- Wyodrębnia koszty działalności B+R (koszty kwalifikowane) w prowadzonej dokumentacji księgowej, zgodnie z art. 9 ust 1 ustawy o CIT;

- Wydatki, które zamierza odliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej stanowiły/stanowią/będą stanowić dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku od osób prawnych;

- Koszty osobowe stanowią należności pracowników z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o CIT;

- W skład wynagrodzeń za pracę, pracowników zatrudnionych w celu realizacji prac badawczo-rozwojowych nie wchodzą świadczenia za czas choroby i urlopu;

- Wykonywane przez Spółkę czynności uznawane przez nią za badawczo-rozwojowe nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić:

a)rutynowych i okresowych zmian,

b)czynności wdrożeniowych w zakresie opracowanych już produktów i usług,

c)produkcji seryjnej,

d)działalności wspomagającej/pomocniczej, wykraczającej poza zakres prac B+R,

e)czynności dokonanych już po zakończeniu prac B+R w ramach danego projektu:

-testowania produktu/produktów,

-wykonywania badań produktu/produktów,

-oceny produktu/produktów,

-innych tego typu prac;

W opisanych stanie faktycznym i zdarzeniu przeszłym Spółka zamierza skorzystać z ulgi B+R za lata 2019-2023 oraz następnych latach przyszłych.

Pytania

1.Czy w związku z opisanym stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym w świetle art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, działalność Spółki w zakresie realizacji projektów opisanych w pkt od 1 do 15 oraz przedstawionej działalności w zakresie opracowania i tworzenia nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych linii pakujących, linii dozująco-pakujących, przewijarek, podajników, dzielników, innych urządzeń oraz maszyn, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, a w związku z tym Wnioskodawcy przysługiwało/przysługuje/będzie przysługiwać prawo do tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

2.Czy koszty wszystkich materiałów wykorzystywanych w procesie produkcji nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych produktów mogą zostać uznane za koszty kwalifikowane prac badawczo-rozwojowych w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)

Państwa stanowisko w sprawie

Uzasadnienie w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1

Zgodnie z brzmieniem art. 4a pkt 26 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „updop”, „uCIT”), przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 updop, ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: „Ustawa SWIN”), badania naukowe są działalnością obejmującą:

a)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop, ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 Ustawy SWIN, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

W rozumieniu tego przepisu określona działalność spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli łącznie zachodzą następujące przesłanki:

- działalność ma charakter twórczy,

- działalność jest podejmowana w sposób systematyczny,

- działalność ma na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Wnioskodawca wskazuje, że kryteria te zostały wyróżnione oraz omówione przez Ministra Finansów w Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej: „Objaśnienia MF”), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej.

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo- rozwojowej w art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności - badania naukowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na podkreślone wyłączenie w art. 4a pkt 28 u.p.d.o.p., mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową tych przejawów aktywności podatnika, które pomimo ulepszenia istniejących procesów lub usług z uwagi na brak innowacyjnego charakteru (rutynowość) nie mogą stanowić prac rozwojowych. Jak podkreślono m.in.: w interpretacji indywidualnej z 19 listopada 2020 r., nr 0111‑KDIB1‑3.4010.439.2020.2.JKT - z ustawowej definicji prac badawczo-rozwojowych wynika, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś).

W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”.

Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika. Po drugie, z art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p. wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny.

W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu.

Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości.

Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

W tym miejscu wskazać należy, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Prace rozwojowe mogą obejmować nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług, nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Wnioskodawca w zakresie prowadzenia działalności mającej na celu tworzenie nowych, istotnie zmienionych produktów tj. linii pakujących, linii dozująco-pakujących, przewijarek, podajników, dzielników i innych urządzeń, wypełnia przesłanki definicji działalności badawczo-rozwojowej. Prace polegające na opracowaniu i zaprojektowaniu linii pakujących, linii dozująco-pakujących, przewijarek, podajników, dzielników i innych urządzeń mają charakter twórczy, podejmowane były/są/będą w sposób systematyczny oraz miały/mają/będą mieć na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Reasumując, w związku z opisanym stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym w świetle art. 4a pkt 26-28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, działalność Spółki w zakresie realizacji projektów, opisanych w pkt od 1 do 15 w zakresie opracowania i tworzenia nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych linii pakujących, linii dozująco-pakujących, przewijarek, podajników, dzielników, innych urządzeń oraz maszyn, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26¬28 ustawy o CIT, a w związku z tym Wnioskodawcy przysługiwało/przysługuje/będzie przysługiwać prawo do tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.

Uzasadnienie w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 3

Przechodząc do kolejnych, ponoszonych przez Spółkę kosztów, tj. kosztów zakupu materiałów i surowców niezbędnych do tworzenie nowych, istotnie zmienionych tj. linii pakujących, linii dozująco-pakujących, przewijarek, podajników, dzielników, innych urządzeń oraz maszyn należy przytoczyć art. 18d ust. 2 pkt 2 uCIT, zgodnie z którym, do kosztów kwalifikowanych zalicza się nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Zgodnie z treścią art. 18d ust. 2 pkt 2 CIT, koszt kwalifikowany stanowi nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. W odniesieniu do zużytych materiałów bezpośrednio związanych z realizacją nowego, istotnie zmienionego produktu, ulepszonego produktu, Wnioskodawca nabywał/nabywa/będzie nabywał materiały, opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym wniosku. Spółka, w ramach działalności B+R może zużywać różnego rodzaju materiały i surowce konieczne do realizacji projektów. Jednocześnie, należy wskazać, że warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Przepisy omawianej ustawy podatkowej nie precyzują także, co należy rozumieć pod pojęciem materiałów i surowców. Interpretując zatem znaczenie pojęcia „surowce” konieczne jest odniesienie się do definicji słownikowych oraz znaczenia funkcjonującego na gruncie języka powszechnego. I tak, sformułowanie „surowce” oznacza „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl). Z kolei, w zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 120 ze zm.).

W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby. Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że „materiały” to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, tym m.in.: na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam. Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj. Walińska Anna. Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

Zdaniem Spółki, koszty wszystkich materiałów wykorzystywanych w procesie produkcji nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych produktów, mogą zostać uznane za koszty kwalifikowane prac badawczo- rozwojowych w rozumieniu art. 18d ust.2 pkt 2 ustawy o CIT. Reasumując, wskazane w opisie sprawy, koszty uzyskania przychodu ponoszone przez Spółkę na prowadzoną bezpośrednio przez Wnioskodawcę, działalność badawczo-rozwojową, stanowią koszty kwalifikowane zgodnie z art. 18d ust. 2 ustawy o CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „u.p.d.o.p.”, „uCIT”):

ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej,  oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 i 28 u.p.d.o.p.,

ilekroć w ustawie jest mowa o

badaniach naukowych, oznacza to:

a. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;

pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4a pkt 27 u.p.d.o.p.,

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a) badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: „ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”),

b) badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

badania naukowe są działalnością obejmującą:

a) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 u.p.d.o.p.,

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Odnosząc się do kwestii będącej przedmiotem zadanego pytania nr 1 wskazać należy, że w celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 u.p.d.o.p.).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności - badania naukowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Po drugie, z art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Co oznacza, że aktywność podatnika winna być nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym (które nie mają odtwórczego charakteru), związane z postępem naukowym, czy technologicznym.

Na powyższe kryteria wskazał także Minister Finansów w Objaśnieniach podatkowych z 15 lipca 2019 roku dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej także: „Objaśnienia MF”), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej, która znajduje zastosowanie m.in. do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej przewidzianej w art. 18d updop - co zostało wskazane w samej treści objaśnień (por. pkt 31 Objaśnień MF).

Zgodnie z Objaśnieniami MF, przez działalność twórczą należy rozumieć zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, powstania czegoś, a twórczość działalności badawczo-rozwojowej przejawiać się może m.in.: opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Dodatkowo warto nadmienić, że walidacja (według Słownika języka polskiego PWN rozumiana jako ogół czynności mających na celu zbadanie odpowiedniości, trafności lub dokładności czegoś) nowego lub ulepszonego produktu/technologii/rozwiązań zwłaszcza w warunkach rzeczywistego funkcjonowania, gdzie głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne, a których ostateczny kształt nie został określony została wyróżniona w Objaśnieniach MF jako typowe przejawy działalności twórczej w znaczeniu przyjmowanym dla potrzeb definicji prac badawczo-rozwojowych (por. pkt 36 Objaśnień MF).

Co więcej, jak podkreślono w Objaśnieniach MF, istotnym elementem tego rodzaju działalności jest kreatywna aktywność wynikająca z działalności człowieka.

Jak wskazano w Objaśnieniach MF (na co zwrócił już uwagę Organ powyżej), w świetle obowiązujących w Polsce znaczeń pojęcia „systematyczność”, prowadzenie działalności w taki sposób może oznaczać realizację tego rodzaju działań:

- w znaczeniu pierwszym - w sposób stały, od dłuższego czasu (regularnie), bądź

- w znaczeniu drugim - w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (planowo, metodycznie).

Dla potrzeb definicji działalności badawczo-rozwojowej, kryterium to należy rozumieć zgodnie z drugim znaczeniem. W świetle powyższego, oznacza to, że kryterium systematyczności jest spełnione, gdy działalność prowadzona jest w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (metodycznie, zgodnie z planem).

Należy jeszcze raz zaakcentować, że trzecim kryterium uznania danej działalności za badawczo-rozwojową jest zwiększanie zasobów wiedzy (zgodnie z Objaśnieniami MF – pkt 43, to pojęcie odnosi się przede wszystkim do badań naukowych) lub wykorzystania istniejących zasobów wiedzy (na co nakierowane są przede wszystkim prace rozwojowe, obejmujące zdobywanie, łączenie i kształtowanie wiedzy) do tworzenia nowych zastosowań (nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług).

Jednocześnie, jak zauważono w treści cytowanych Objaśnień MF, ustawodawca nie zdefiniował sformułowania „zwiększania zasobów wiedzy, jednak przyjąć można, że sformułowanie to należy rozumieć z perspektywy danego podatnika a kluczowym jest element celowościowy (tj. zwiększenie poziomu wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań), bez względu na to, czy zdobywana wiedza stanowić będzie nowość tylko z perspektywy danego podmiotu, albo czy po jej zastosowaniu będzie służyć wyłącznie jednemu podmiotowi, czy też znajdzie szersze zastosowanie (por. pkt 45 Objaśnień MF).

Z opisu sprawy wynika, że Spółka specjalizuje się w tworzeniu zaawansowanych narzędzi, urządzeń, linii pakujących, linii dozująco-pakujących, przewijarek, podajników, dzielników i innych urządzeń, maszyn wspierających, optymalizujących automatyzację procesu pakowania produktów. Realizowane przez Spółkę projekty prowadzone są w sposób systematyczny, planowo, w oparciu o przyjętą metodykę i określony harmonogram dla poszczególnych czynności podejmowanych w ramach prac projektowych. Prowadzone prace ukierunkowane są na zwiększenie zasobów posiadanej wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań w szczególności poprzez wykorzystanie wiedzy i umiejętności do projektowania i tworzenia nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych części i rozwiązań technologicznych. Ponadto, każdy projekt stanowi odrębne zadanie i ma jasno określony cel do osiągnięcia.

Podsumowując, zdaniem tut. Organu w związku z opisanym stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym w świetle art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, działalność Spółki w zakresie realizacji projektów opisanych w pkt od 1 do 15 oraz przedstawionej działalności w zakresie opracowania i tworzenia nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych linii pakujących, linii dozująco-pakujących, przewijarek, podajników, dzielników, innych urządzeń oraz maszyn, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, a w związku z tym przysługiwało/przysługuje/będzie przysługiwać Państwu prawo do tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.

Państwa stanowisko jest zatem prawidłowe.

Ad. 3

Odnosząc się do możliwości uznania poniesionych przez Państwa wydatków za koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej oraz odliczenia ich w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową wskazać należy, że stosownie do treści art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p.,

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Rodzaje kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały wymienione w art. 18d ust. 2-3 u.p.d.o.p.

Na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.p., za koszty kwalifikowane uznaje się:

nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

Zgodnie z art. 18d ust. 5 u.p.d.o.p.:

koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Natomiast zgodnie z treścią art. 18d ust. 6 u.p.d.o.p.:

podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

W brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r. z art. 18d ust. 7 u.p.d.o.p.  wynikało, że kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)  w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)  w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)  w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Natomiast w brzmieniu obowiązującym do 1 stycznia 2022 r. z art. 18d ust. 7 u.p.d.o.p. wynika, że kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1.  w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2.  w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3.  w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Według art. 18d ust. 8 u.p.d.o.p., w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.:

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Zaś według art. 18d ust. 8 u.p.d.o.p., w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p.:

kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b u.p.d.o.p., zgodnie z którym

podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z zasadą, przyjętą w orzecznictwie jak i w doktrynie prawa podatkowego, ulgi podatkowe, w tym ulga badawczo-rozwojowa, są wyjątkiem od zasady równości i powszechności opodatkowania, tak więc przepisy regulujące prawo do ulgi winny być interpretowane ściśle.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

- podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową, koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu u.p.d.o.p.,

- koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 u.p.d.o.p.,

- ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu u.p.d.o.p., przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

- jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

- w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b u.p.d.o.p., podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

- podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

- kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów

określonych w u.p.d.o.p.,

- koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Odnosząc się do kosztów nabycia materiałów należy odwołać się do art. 18d ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.p., który stanowi, że warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Przepisy omawianej ustawy podatkowej nie precyzują co należy rozumieć pod pojęciem materiałów i surowców. Zatem, przyjmuje się, że materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.

Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2023 r. poz. 120 ze zm.). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek‑Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam, Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj, Walińska Anna, Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

W tym miejscu zauważyć należy, że surowcami i materiałami w znaczeniu przywołanym powyżej mogą być w istocie aktywa bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Zaznaczyć należy, że obowiązujące przepisy w zakresie ulgi B+R pozwalają na zakwalifikowanie do niej kosztów materiałów i surowców, które podatnik zaliczył do kosztów uzyskania przychodów i są one bezpośrednio związane z prowadzoną przez niego działalnością badawczo-rozwojową.

Zatem, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy koszty wszystkich materiałów wykorzystywanych w procesie produkcji nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych produktów mogą zostać uznane za koszty kwalifikowane prac badawczo-rozwojowych w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, jest prawidłowe.

Reasumując, Państwa stanowisko, w zakresie ustalenia, czy:

- w związku z opisanym stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym w świetle art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, działalność Spółki w zakresie realizacji projektów opisanych w pkt od 1 do 15 oraz przedstawionej działalności w zakresie opracowania i tworzenia nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych linii pakujących, linii dozująco-pakujących, przewijarek, podajników, dzielników, innych urządzeń oraz maszyn, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, a w związku z tym Wnioskodawcy przysługiwało/przysługuje/będzie przysługiwać prawo do tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ust. 1ustawy o CIT,

- koszty wszystkich materiałów wykorzystywanych w procesie produkcji nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych produktów mogą zostać uznane za koszty kwalifikowane prac badawczo-rozwojowych w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT,

– jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

-W zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2 dotyczącego uznania, czy koszty osobowe Pracowników umysłowych oraz Pracowników fizycznych realizujących działalność w zakresie opracowania i tworzenia nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych produktów, opisaną w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, których czas pracy na poszczególne projekty był/jest/i będzie ewidencjonowany stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

-Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

-Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).