Interpretacja indywidualna z dnia 14 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.36.2024.1.AJ
Temat interpretacji
Czy przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego wynagrodzenie, jakie Wnioskodawca wypłaca do Podmiotu powiązanego, w związku z zakupem (...), będzie stanowiło ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ustawy o CIT i tym samym będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w ramach Ryczałtu od dochodów spółek, o którym mowa w Rozdziale 6b ustawy o CIT
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 stycznia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego wynagrodzenie, jakie Wnioskodawca wypłaca do Podmiotu powiązanego, w związku z zakupem (…), będzie stanowiło ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ustawy o CIT i tym samym będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w ramach Ryczałtu od dochodów spółek, o którym mowa w Rozdziale 6b ustawy o CIT.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
(…) Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca, Spółka) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, posiadającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: CIT), podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Przedmiotem działalności Spółki jest produkcja i handel (…). Produkty Spółki są sprzedawane do wielu branż i gałęzi przemysłu i obejmują szeroko pojęte (…), ze szczególnym uwzględnieniem (…). Wytwarzana przez Spółkę (…) może być zarówno półproduktem, który (…), jak również produktem końcowym, nieulegającym przetworzeniu, w postaci różnego rodzaju (…).
Spółka planuje rozpocząć rozliczanie podatku dochodowego od osób prawnych na zasadach Ryczałtu od dochodów spółek, o którym mowa w Rozdziale 6b ustawy o CIT.
Zdaniem Spółki spełni ona wszystkie warunki stosowania tego ryczałtu, o których mowa w art. 28j ustawy o CIT a także nie będą miały miejsca żadne wyłączenia podmiotowe, o których mowa w art. 28k tej ustawy. Przedmiotem wniosku nie jest ustalenie możliwości zastosowania ryczałtu od dochodów spółek.
Celem złożenia wniosku jest ustalenie czy ponoszone przez Spółkę wydatki na rzecz podmiotu powiązanego będą stanowiły ukryte zyski, w rozumieniu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT.
Jak zostało wskazane powyżej przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest szeroko rozumiana (…). W wyniku procesu produkcyjnego powstają odpady, które podlegają dalszemu przetworzeniu. Obecnie Spółka sprzedaje powstały odpad do podmiotu powiązanego (…) Sp. z o.o. (dalej: Podmiot powiązany), którego głównym przedmiotem działalności jest przetwórstwo (…) – (…) powstaje wskutek przetworzenia odpadów, zakupionych od Spółki.
Wytworzony przez Podmiot powiązany (…) jest następnie zbywany do Spółki, gdzie jest on wykorzystywany do produkcji (…).
Proces wygląda następująco:
1. Spółka sprzedaje odpady produkcyjne do Podmiotu powiązanego.
2. Podmiot powiązany przetwarzana zakupiony odpad na (…).
3. Podmiot powiązany sprzedaje (…) do Spółki (Spółka nabywa (…) od Podmiotu powiązanego).
4. Spółka wykorzystuje zakupiony (…) do produkcji.
Przedmiotem zapytania Wnioskodawcy jest transakcja nabycia przez Spółkę, od Podmiotu Powiązanego, (…) wykorzystywanego w procesie produkcji (..).
W pierwszej kolejności należy wskazać, że sposób współpracy, o której mowa powyżej pomiędzy Spółką, a Podmiotem powiązanym trwa nieprzerwanie od 2001 r., w którym to utworzona została spółka (…)(Podmiot powiązany).
Wyodrębnienie nowego podmiotu, którego głównym zadaniem będzie (…) przez Spółkę, zostało przeprowadzone ze względów biznesowych, w szczególności pozwoliło to na rozdzielenie dwóch rodzajów działalności Wnioskodawcy: (…). Dzięki temu Spółka może skupić się na swojej głównej działalności, tj. na produkcji (…).
Dodatkowo istotnym dla Spółki było przeniesienie na inny podmiot obowiązków związanych z (…), w tym pozyskanie odpowiednich (…) jak również na ich (…) . Przeniesienie tych obowiązków do Podmiotu powiązanego, spowodowało, że proces ten jest łatwiejszy i sprawniejszy.
Warunki stosowane pomiędzy Spółką, a Podmiotem powiązanym, w ramach opisanej powyżej transakcji, nabycia (…) są rynkowe, co zostało potwierdzone w przygotowanej za rok 2022 dokumentacji cen transferowych oraz analizie porównawczej, która stanowiła załącznik do tej dokumentacji. Dodatkowo warto również zwrócić uwagę, że Spółka nabywała w przeszłości (…) również od podmiotów niepowiązanych i ceny stosowane w tych transakcjach były porównywalne do cen, jakie ustalane są w transakcji sprzedaży (…) przez Podmiot powiązany na rzecz Wnioskodawcy. Podmiot powiązany sprzedaje (…) tylko do Spółki, nie przeprowadza podobnych transakcji z podmiotami niepowiązanymi.
Ustalając ceny (…) Podmiot powiązany obserwuje sytuację na rynku i stara się aby ceny stosowane wobec Spółki nie odbiegały od cen, które stosują pomiędzy sobą podmioty niepowiązane, w analogicznych transakcjach. Powiązania pomiędzy Spółką, a Podmiotem powiązanym nie mają wpływu na warunki transakcji sprzedaży (…). Warunki są ustalane w taki sposób, jakby ustalano je między podmiotami niepowiązanymi.
Wnioskodawca pragnie podkreślić, że Spółka jest wyposażona we wszelkie niezbędne aktywa do prowadzenia swojej podstawowej działalności gospodarczej, a zawarcie umowy pomiędzy podmiotami powiązanymi wynika z realnych potrzeb biznesowych.
Dodatkowo Wnioskodawca pragnie zauważyć, że gdyby nie nabywał (…) od Podmiotu powiązanego, musiałby go nabyć od podmiotu niepowiązanego, co miało już miejsce w przeszłości. (…) stanowi surowiec, który Spółka wykorzystuje do swojej podstawowej działalności, tj. (…). Warto również dodać, że Spółka jest zobowiązana do wykorzystywania surowca wtórnego w produkcji, dlatego nabywanie (…), będącego efektem (…), jest konieczne do wypełnienia obowiązków, nałożonych na Wnioskodawcę, przepisami prawa.
Wnioskodawca pragnie podkreślić, że Podmiot powiązany co roku realizuje zysk podatkowy, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Zakup (…) przez Spółkę od Pomiotu powiązanego nie stanowi dokapitalizowania Podmiotu powiązanego, jest to wynagrodzenie za produkt, który Spółka wykorzystuje do swojej produkcji i jeszcze raz należy podkreślić, że wartość tego wynagrodzenia jest ustalana na poziomie rynkowym.
Pytanie
Czy przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego wynagrodzenie, jakie Wnioskodawca wypłaca do Podmiotu powiązanego, w związku z zakupem (…), będzie stanowiło ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ustawy o CIT i tym samym będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w ramach Ryczałtu od dochodów spółek, o którym mowa w Rozdziale 6b ustawy o CIT?
Państwa stanowisko w sprawie
Od 2021 r. podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mają możliwość wyboru formy opodatkowania jaką jest ryczałt od dochodów spółek. Ten sposób opodatkowania będący odejściem od dotychczasowych zasad podatkowych, ze względu na swoją specyfikę i odrębność został uregulowany w rozdziale 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zatytułowanym "Ryczałt od dochodów spółek" (dodano artykuły od 28c do 28t), a także w przepisach ogólnych ale związanych z rozliczeniami dokonywanymi w ryczałcie.
Opodatkowanie ryczałtem oznacza dla podatnika zmianę zasad w zakresie przedmiotu opodatkowania. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadza w zakresie ryczałtu nowe kategorie dochodów (przedmiotu opodatkowania), nie podlegających reżimowi dotychczasowych przepisów ustawy. Dochodów tych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według ogólnych zasad CIT (art. 7 ustawy o CIT), dla celów ustalenia podstawy opodatkowania.
Zgodnie z art. 28m ust. 1 ustawy o CIT opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:
1) wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:
a) do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub,
b) na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat);
2) wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);
3) wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą);
4) nadwyżce wartości rynkowej składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników (dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku) - w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części;
5) sumie zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej te zyski nie były zyskami podzielonymi lub nie zostały przeznaczone na pokrycie straty (dochód z tytułu zysku netto) - w przypadku podatnika, który zakończył opodatkowanie ryczałtem;
6) wartości przychodów i kosztów podlegających zgodnie z przepisami o rachunkowości zarachowaniu w roku podatkowym i uwzględnieniu w zysku (stracie) netto, które nie zostały uwzględnione w tym zysku (stracie) netto (dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych).
Z powyższej regulacji wynika, że przedmiotem opodatkowania w systemie ryczałtu co do zasady jest efektywna dystrybucja, w różnych formach, zysku ze spółki kapitałowej do jej właścicieli (właściciela). Czyli istotą modelu estońskiego CIT jest odroczenie opodatkowania do momentu dystrybucji zysku. Tym momentem jest nie tylko data podjęcia uchwały o wypłacie dywidendy, lecz także wszelkie inne wypłaty równoważne takiej dystrybucji. W katalogu dochodów do opodatkowania niezbędne jest zatem uwzględnienie także innych niż dywidenda świadczeń dokonanych na rzecz udziałowców/akcjonariuszy lub podmiotów powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tymi udziałowcami/akcjonariuszami.
Jedną z kategorii wskazanych powyżej są ukryte zyski. Ustawodawca definiuje je w ust. 3 tego artykułu:
Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:
1) kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;
2) świadczenia wykonane na rzecz:
a) fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,
b) trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
3) nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;
4) nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;
5) wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;
6) równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;
7) darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;
8) wydatki na reprezentację;
9) dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;
10) odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;
11) zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;
12) świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.
Dodatkowo w art. 28m ust. 4 ustawy o CIT wskazano również na katalog tytułów, które nawet po spełnieniu powyższych przesłanek nie będą stanowiły ukrytych zysków: Do ukrytych zysków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie zalicza się:
1) wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej - w części, w jakiej suma tych wynagrodzeń i zasiłków wypłacona w danym miesiącu tej osobie nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym średnie miesięczne wynagrodzenie ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc dokonania wypłat osobie fizycznej;
2) wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:
a) w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej,
b) w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej;
3) kwoty pożyczki (kredytu) zwróconej przez podatnika udziałowcowi akcjonariuszowi lub wspólnikowi lub podmiotowi powiązanemu, z wyłączeniem odsetek, prowizji, wynagrodzeń i opłat.
Biorąc pod uwagę powyższą definicję należy wskazać, że aby coś zostało uznane za ukryty zysk musi spełnić łącznie następujące przesłanki:
- wykonane w związku z prawem do udziału w zysku,
- inne niż podzielony zysk,
- o charakterze pieniężnym, niepieniężnym, odpłatnym, nieodpłatnym lub częściowo odpłatny,
- wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz udziałowca/akcjonariusza lub podmiotu powiązanego.
Niespełnienie jednego z powyższych warunków powoduje, że wypłata danego świadczenia, nie może zostać uznana za ukryty zysk.
Analizując powyższe kryteria w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na powiązania pomiędzy podmiotami biorącymi udział w przedmiotowej transakcji. Niezbędne jest zweryfikowanie czy w ogóle jest mowa o podmiotach powiązanych w rozumieniu tych przepisów.
Art. 28c ust. 1 ustawy o CIT wskazuje, że przez podmioty powiązane rozumie się podmioty powiązane w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4, przy czym wielkość udziałów i praw, o których mowa w art. 11a ust. 2 pkt 1 lit. a-c, wynosi, z zastrzeżeniem art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g, co najmniej 5%.
Natomiast art. 11a ust. 1 pkt 4 stanowi, że gdy mowa o podmiotach powiązanych oznacza to:
a) podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub
b) podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:
- ten sam inny podmiot lub
- małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub
c) spółkę niebędącą osobą prawną i jej wspólnika, lub,
ca) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, i jej komplementariusza, lub
cb) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a, i jej wspólnika, lub
d) podatnika i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej - spółkę kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład;
Przechodząc dalej należy również zwrócić uwagę na definicję wywierania znaczącego wpływu, przy czym należy mieć na uwadze, że art. 28c ust. 1 ustawy o CIT redukuje wartość udziałów do 5%.
Definicja została zawarta w art. 11a ust. 2 ustawy o CIT:
Przez wywieranie znaczącego wpływu, o którym mowa w ust. 1 pkt 4 lit. a i b, rozumie się:
1) posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25%:
- udziałów w kapitale lub
- praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub
2) udziałów lub praw do udziału w zyskach, stratach, lub majątku, lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych, lub,
3) faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, lub
4) pozostawanie w związku małżeńskim albo występowanie pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia.
Sam fakt zaistnienia świadczenia oraz okoliczność, że jest ono realizowane między spółką będącą podatnikiem ryczałtu a podmiotem powiązanym, zasadniczo nie wystarczy, aby uznać, że mowa o ukrytym zysku. Zgodnie bowiem z definicją tego pojęcia ma to być świadczenie wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk.
Ustawa o CIT nie wskazuje jak rozumieć związek z prawem do udziału w zysku. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na Objaśnienia podatkowe Ministerstwa Finansów (dalej: MF) z dnia 23 grudnia 2021 r. Przewodnik do Ryczałtu od dochodów spółek (dalej: Objaśnienia), w których MF podjął się obszernego zdefiniowania ukrytych zysków, w tym również powiązania z prawem do udziału w zyskach. Zgodnie z Objaśnieniami:
Jednakże, dochód z tytułu ukrytego zysku nie obejmuje świadczeń, które nie są wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, czyli świadczeń podjętych (wykonanych) bez jakiegokolwiek wpływu innych podmiotów powiązanych na działanie i decyzje spółki opodatkowanej ryczałtem, w zakresie takiego świadczenia. Aby świadczenie wykonane z podmiotem powiązanym nie stanowiło podstawy do obliczenia dochodu z tytułu ukrytego zysku, powinno pozostawać poza jakąkolwiek polityką prowadzoną wewnątrz danej grupy kapitałowej, do której należy spółka opodatkowana ryczałtem. Świadczeniami, które nie powinny powodować powstania dochodu z tytułu ukrytego zysku, mogą być transakcje zakupu oraz sprzedaży, dokonywane w ramach podstawowej działalności podatnika (np. określonej w przedmiocie działalności), które wykonywane są na warunkach analogicznych jak wobec podmiotów niepowiązanych. Takimi świadczeniami mogą być np. świadczenia podwykonawców niezbędne dla wytworzenia produktu końcowego w zakresie obróbki towarów czy dostarczania komponentów. Jeśli warunki określonej transakcji z podmiotem powiązanym, mieszczące się w podstawowym przedmiocie działalności podatnika opodatkowanego ryczałtem, ustalone są na analogicznych zasadach jak transakcje dokonywane przez takiego podatnika z podmiotami niepowiązanymi i transakcja ta jest niezbędna w prowadzonej działalności gospodarczej, to nie powinny być one oceniane w aspekcie dochodu z tytułu ukrytego zysku.
W świetle powyższego należy uznać, że ocena czy transakcja mogłaby zostać zawarta między podmiotami niepowiązanymi nie powinna się ograniczać jedynie do oceny ustalonej ceny transakcji (według wartości rynkowej) ale powinna również uwzględnić fakt czy doszłoby w ogóle do zawarcia danej transakcji, gdyby nie uczestniczyły w niej podmioty powiązane (tj. czy doszłoby do takiej transakcji między podmiotami niepowiązanymi). Dokonując takiej oceny należy uwzględnić potrzeby spółki z punktu widzenia przedmiotu jej działalności, zasadności zakupu lub świadczenia takiej transakcji w aspekcie sytuacji majątkowej spółki czy faktycznych jej potrzeb biznesowych.
Podsumowując, istotnym jest aby dana transakcja miała uzasadnienie biznesowe oraz warunki na jakich jest zawierana, nie odbiegały od warunków, jakie zastosowałyby podmioty niepowiązane.
Analizując treść powyższych przepisów na gruncie przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, zdaniem Wnioskodawcy należy uznać, że zakup przez Spółkę (…) od Podmiotu powiązanego nie stanowi dochodu z tytułu ukrytego zysku i nie będzie on podlegał opodatkowaniu ryczałtem.
Należy wrócić do definicji ukrytych zysków. Nie ma wątpliwości, że Spółka jest powiązana, w rozumieniu tych przepisów z Podmiotem powiązanym, co stanowi element opisu zdarzenia przyszłego i nie jest przedmiotem pytania Wnioskodawcy.
Nie ulega również wątpliwości, że kolejna cecha ukrytego zysku, tj. charakter odpłatny jest spełniona. Transakcja polega na zakupie przez Spółkę (…) wyprodukowanego przez Podmiot powiązany, za wskazaną cenę. Co należy podkreślić cena jest ustalana na warunkach rynkowych.
Oczywiście zapłata za (…) nie stanowi podzielonego zysku, więc również tę cechę należy uznać za spełnioną.
Kwestią jaką należy poddać szczególnej analizie jest spełnienie przesłanki uznania zapłaty za (…) za związaną z prawem do udziału w zysku. Biorąc pod uwagę wskazane przepisy oraz w szczególności Objaśnienia można uznać, że transakcja ta nie spełni warunków do opodatkowania jako ukryty zysk.
W pierwszej kolejności, jak Wnioskodawca wskazał w opisie zdarzenia przyszłego cena ustalona przez Podmiot powiązany jest na poziomie rynkowym. Kwestia ta stanowiła przedmiot dokumentacji cen transferowych za 2022 r., w ramach której sporządzona została również analiza porównawcza, z której wynika, że marża osiągana przez Podmiot powiązany na transakcji sprzedaży (…)do Spółki jest na poziomie rynkowym. Dodatkowo, potwierdzeniem rynkowości stosowanych cen jest również porównanie do transakcji zakupu (…) przez Spółkę od podmiotu niepowiązanego. Ceny stosowane pomiędzy Spółką, a Podmiotem powiązanym są porównywalne do tych, które stosowały wobec Spółki podmioty niepowiązane.
Jednak sama rynkowość ceny może nie być wystarczająca do uznania, że świadczenie nie stanowi ukrytego zysku. Należy także przeanalizować sam sens biznesowy transakcji i jego uzasadnienie. Jak wskazała Spółka sposób współpracy z Podmiotem powiązanym, w ramach którego Spółka sprzedaje odpady do Podmiotu powiązanego a później kupuje od niego gotowy (…) jest stały od ponad 20 lat - od 2001 r. w którym to roku założony został Podmiot powiązany. Wydzielenie podmiotu odpowiadającego za (… )miało swoje uzasadnienie biznesowe, w szczególności jeżeli chodzi o przepisy związane z (…) i obowiązki, które z nich wynikają. Łatwiej jest zarządzać wypełnianiem tych wszystkich zobowiązań w ramach mniejszego podmiotu, którego działalność jest ograniczona tylko do tej funkcji, niż w ramach Spółki produkcyjnej, gdzie procedury, procesy są znacznie bardziej złożone. Dodatkowo przeniesienie funkcji, związanych z (…), do mniejszego podmiotu usprawniło sam proces uzyskiwania odpowiednich pozwoleń.
Dodatkowo warto zauważyć, że Spółka jest zobowiązana do wykorzystywania w swojej produkcji (…), powstałego w procesie (…) i gdyby nie nabywała go od Podmiotu powiązanego byłaby zmuszona do jego zakupu od podmiotów zewnętrznych. Więc należy stwierdzić, że doszłoby do tożsamej transakcji, nawet gdyby nie uczestniczyły w niej podmioty powiązane. Na taki warunek, braku opodatkowania, wskazuje się w orzecznictwie. Przykładowo w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 17 października 2023 r. o sygn. I SA/Łd 513/23:
Ukrytym zyskiem może być świadczenie powstałe w wyniku uzgodnień, których nie zawarłyby podmioty niepowiązane. W tej sytuacji należy zgodzić się z organem interpretacyjnym, że ocena transakcji pod tym kątem nie powinna ograniczać się jedynie do analizy ustalonej ceny transakcji, ale powinna również uwzględniać ocenę, czy w ogóle doszłoby do zawarcia takiej transakcji, gdyby nie uczestniczyły w niej podmioty niepowiązane. Przy dokonywaniu takiej kwalifikacji należy brać pod uwagę potrzeby spółki z punktu widzenia przedmiotu jej działalności, zasadność świadczenia takiej transakcji odnośnie do jej sytuacji majątkowej czy jej potrzeb biznesowych.
Biorąc pod uwagę powyższe należy wskazać, że nie zostały spełnione wszystkie warunki uznania zapłaty za (…) przez Spółkę na rzecz Podmiotu powiązanego za ukryty zysk, w szczególności wypłata ta nie jest związana z prawem do udziału w zyskach. Dodatkowo przesłanki, o których mowa w Objaśnieniach, które mają świadczyć o braku opodatkowania są spełnione, w szczególności ustalone ceny są na poziomie rynkowym a transakcja ma uzasadnienie biznesowe i jest związana z prowadzoną działalnością Spółki - zakupiony (…) jest wykorzystywany do produkcji i jest niezbędny do spełnienia wszystkich wymogów przewidzianych w prawie, nałożonych na Spółkę, ze względu na jej profil produkcji. To wszystko wskazuje na brak opodatkowania, jako ukrytego zysku, wynagrodzenia za (…) nabywany przez Spółkę od Podmiotu powiązanego.
Kwestia ukrytych zysków była już przedmiotem wielu rozstrzygnięć zarówno sądów administracyjnych jak i organów podatkowych. W stanowiskach organów podkreśla się istotę rynkowej ceny oraz uzasadnienia biznesowego dla przeprowadzenia transakcji, co Wnioskodawca wskazywał powyżej.
Przykładowo:
Interpretacja indywidualna z dnia 13 kwietnia 2023 r., o sygn. 0111-KDIB1-2.4010.65.2023.2.AW:
W świetle powyższych okoliczności wynajem maszyn i usług jest uzasadniony potrzebami biznesowymi Spółki, a zawierane umowy są związane z prowadzoną działalnością Spółki w zakresie robót związanych z budową dróg i autostrad. Zatem skoro transakcje będą dokonywane na warunkach rynkowych i powiązania podmiotów nie miały wpływu na warunki zawarcia transakcji to brak jest podstaw do uznania wypłacanego wynagrodzenia w związku z ww. najmem maszyn i usług od ojca wspólnika oraz brata wspólnika za ukryty zysk w rozumieniu przepisów o ryczałcie od dochodów spółek.
Interpretacja indywidualna z dnia 13 października 2023 r., o sygn. 0111-KDIB1-2.4010.420.2023.1.AK:
Wynagrodzenie wypłacane na rzecz JDG z tytułu wskazanego wynajmu i usług spawania konstrukcji oraz wynagrodzenie otrzymywane z tytułu sprzedaży towarów handlowych do X według oceny Wnioskodawcy zostało ustalone na poziomie rynkowym (tj. takim, jakie ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane), a wydatki oraz przychody te mają zawiązek z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy. Towary handlowe sprzedawane są przez Wnioskodawcę na rzecz X na warunkach stosowanych również przy sprzedaży analogicznych towarów handlowych na rzecz podmiotów niepowiązanych.
Mając na uwadze powyższe okoliczności należy stwierdzić, że w analizowanej sprawie brak jest podstaw do przyjęcia, że w związku z dokonywanymi transakcjami powstanie ukryty zysk, skoro transakcje te będą się odbywać na warunkach rynkowych.
Interpretacja indywidualna z dnia 16 listopada 2023 r., o sygn. 0114-KDIP2-2.4010.437.2023.4.ASK:
Jak już wspomniano, należy mieć na uwadze, że zdanie wstępne przepisu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, wskazuje na otwarty (a nie zamknięty) katalog świadczeń mogących prowadzić do powstania dochodu z tytułu ukrytych zysków. Dlatego ocena, czy dochód z tytułu wskazanego we wniosku, a dokonywanych przez Państwa z podmiotem powiązanym powyższych transakcji będzie spełniać warunki do uznania go za dochód z tytułu ukrytego zysku powinna zostać dodatkowo przeprowadzona w oparciu o przesłanki wynikające ze zdania wstępnego przepisu art. 28m ust. 3 ustawy CIT. W świetle wyżej wymienionych przepisów prawa oraz przedstawionego stanu faktycznego stwierdzić należy, że podnoszone przez Państwa wydatki na zakup praw do użytkowania kont na platformie sprzedażowej nie będą stanowiły ukrytego zysku, o którym mowa w art. 28m ust. 3 ustawy CIT. O powyższym przesądza fakt, że wypłacony na rzec w Spółki Powiązanej czynsz z tytułu nabycia praw do korzystania z kont na platformie sprzedażowej D. będzie odpowiadać wartości rynkowej, nie będzie w rzeczywistości służyło dokapitalizowaniu podmiotu powiązanego, do zawarcia transakcji doszłoby niezależnie od istniejących powiązań między stronami Umowy oraz zawarcie Umowy wynika z Państwa faktycznych potrzeb biznesowych.
Podsumowując, należy stwierdzić, że wynagrodzenie wypłacane przez Spółkę na rzecz Podmiotu powiązanego, w związku z nabywaniem (…), nie będzie stanowiło ukrytego zysku, opodatkowanego ryczałtem.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...).
Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).
Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.