Interpretacja indywidualna z dnia 6 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.11.2024.2.SH
Temat interpretacji
Czy wydatki związane z realizacją podróży służbowych przez członka zarządu, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, zwracane mu przez Spółkę będą stanowić dla spółki dochód podlegający opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek w świetle art. 28m ust. 1 w zw. z ust. 3 Ustawy CIT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 stycznia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:
- czy wydatki związane z realizacją podróży służbowych przez członka zarządu, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, zwracane mu przez Spółkę będą stanowić dla spółki dochód podlegający opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek w świetle art. 28m ust. 1 w zw. z ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – dwoma pismami z 1 marca 2024 r. (wpływ tego samego dnia).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Spółka T. z o.o. jest firmą rodzinną. Osobowość prawną uzyskała (…) 2023 r. Jest podmiotem nowopowstałym we wstępnej fazie rozwoju. Obecnie nie zatrudnia jeszcze pracowników. Od momentu powstania opodatkowana jest ryczałtem od dochodów Spółek tzw. CIT Estońskim. Spółka posiada prostą strukturę właścicielską - wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT.
Dominującym przedmiotem działalności spółki jest POZOSTAŁE DORADZTWO W ZAKRESIE PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ I ZARZĄDZANIA (70.22.Z). Faktycznie prowadzona działalność polega na świadczeniu usług związanych z zarządzaniem jakością - wykonywaniu audytów przedsiębiorstw produkcyjnych i handlowych, realizacja zleconych odbiorów technicznych, inspekcji jakościowych, doradztwo w zakresie optymalizacji procesów produkcyjnych i technologicznych, poszukiwanie nowych dostawców, usługi typu reaserch - badania rynku. Spółka ma zawarte umowy z podmiotami zagranicznymi i polskimi. W związku z realizacją umów spółka świadczy ww. usługi wykonując czynności zlecone przez swoich klientów. Czynności te wykonywane są w różnych lokalizacjach na terenie kraju i zagranicą - w firmach produkcyjnych i handlowych, będących obecnymi lub potencjalnymi kontrahentami klientów spółki.
W związku ze świadczeniem usług, wspólnik spółki pełniący jednocześnie funkcję członka zarządu realizuje podróże służbowe ponosząc w związku z tym wydatki. Wspólnik ten nie jest pracownikiem, pełniąc swoją funkcję na podstawie powołania. Spółka ustaliła zasady wypłaty diet i zwrotu wydatków ponoszonych przez członków zarządu w związku z odbywaniem podróży służbowych w akcie wewnątrzzakładowym spółki - podejmując stosowną uchwałę. Zgodnie z podjętą uchwałą wydatki związane z odbywaniem podróży służbowych ponoszone przez członków zarządu (oraz w przyszłości także pracowników) zwracane są im na podstawie przedstawionych dokumentów rozliczenia podróży służbowej, biletów, dokumentów faktur, rachunków wystawionych na rzecz odbywającego podróż służbową. Przysługujące diety z tytułu odbywania podroży służbowej naliczane są zgodnie z zasadami przewidzianymi w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Zwrot poniesionych wydatków związanych z wykorzystaniem samochodu prywatnego ustalany jest zgodnie ze stawkami określonymi w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy.
W uzupełnieniu wniosku ujętym w pismach z 1 marca 2024 r. r. wskazali Państwo m.in. że:
1. wydatkami jakie ponosi członek zarządu, będący jednocześnie wspólnikiem Spółki z tytułu realizacji przez niego podróży służbowych, które następnie Spółka zwraca temu wspólnikowi są wydatki związane z:
a. z zakupem biletów lotniczych, na przejazd pociągiem, autobusem, komunikacją miejską,
b. wynajmem pojazdów poza granicami kraju,
c. zakupem paliwa do wynajętych pojazdów z pkt b,
d. usługami noclegowymi,
e. wykorzystaniem samochodu prywatnego do celów służbowych,
f. diety z tytułu odbywania podróży służbowej.
Co do zasady ww. wszystkie wydatki związane z realizacją podróży służbowych, są finansowane bezpośrednio ze środków finansowych spółki. Jednakże w praktyce występują niezależne od spółki sytuacje, w których bezpośrednie sfinansowanie ich przez spółkę nie jest możliwe. Ich poniesienie jest konieczne dla realizacji podróży służbowej, przy jednoczesnej możliwości sfinansowania ich przez odbywającego podróż służbową prezesa zarządu, będącego wspólnikiem spółki. Są tu sytuacje sporadyczne, a decyzja o wydatkowaniu kwot podejmowana jest ad hoc. Zwykle dotyczą podróży zagranicznych i finansowania wydatków ponoszonych zagranicą, w mniejszym stopniu w kraju. Przykładowo: odmowa lub brak możliwości dokonania płatności przelewem lub kartą płatniczą, akceptowanie jedynie płatności gotówkowych, konieczność płatności typu PAYPAL, zakup paliwa w automatach paliwowych (płatność jedynie kartą kredytową lub określonym rodzajem karty kredytowej), odmowa wynajęcia pojazdu za granicą przez podmiot świadczący tego typu usługi dla spółki będącej podmiotem zagranicznym, przy akceptacji wynajmu na rzecz osoby fizycznej (w tym wypadku członka zarządu wspólnika).
Zgodnie z podjętą uchwałą spółki wydatki związane z odbywaniem podróży służbowych ponoszone przez członków zarządu (oraz w przyszłości także pracowników) zwracane są im na podstawie przedstawionych dokumentów rozliczenia podróży służbowej, biletów, dokumentów faktur, rachunków wystawionych na rzecz odbywającego podróż służbową.
Przysługujące diety z tytułu odbywania podroży służbowej naliczane są zgodnie z zasadami przewidzianymi w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Zwrot poniesionych wydatków związanych z wykorzystaniem samochodu prywatnego ustalany jest zgodnie ze stawkami określonymi w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy. Jednocześnie spółka planuje zakup własnego środka transportu wobec czego odbywanie podróży służbowych prywatnym środkiem transportu i wydatki związane z wykorzystaniem samochodu prywatnego mogą mieć charakter incydentalny.
2. Odnośnie związku poniesienia wydatków dotyczących realizacji podróży służbowych członka zarządu, będącego jednocześnie wspólnikiem Spółki z prowadzoną działalnością gospodarczą wyjaśniam, iż dla świadczonych przez spółkę usług, konieczne jest odbycie podróży służbowej i dokonanie określonych czynności w miejscu prowadzenia działalności przez inny podmiot. Spółka działa w głównie w branży meblarskiej i wyposażenia wnętrz. Przedmiotem jej działalności jest pozostałe doradztwo w zakresie działalności gospodarczej i zarządzania świadczone na rzecz podmiotów zagranicznych, zlecających produkcję/nabywających meble i artykuły wyposażenia wnętrz od producentów z terenu Polski i UE. Spółka świadczy swoje usługi na zasadach outsourcingu związanego z szeroko pojętą kontrolą jakości. Świadczone przez spółkę usługi polegają na wykonywaniu audytów przedsiębiorstw produkcyjnych i handlowych z branży meblarskiej, realizacji zleconych odbiorów technicznych, inspekcji jakościowych, doradztwa w zakresie optymalizacji procesów produkcyjnych i technologicznych, poszukiwania nowych dostawców, usługi typu reaserch – badania rynku. Do czasu zatrudnienia pracowników czynności te wykonywane są osobiście przez Prezesa zarządu, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki. Ich realizacja wymaga m.in. wizyt w siedzibach przedsiębiorstw produkcyjnych i handlowych, co związane jest z koniecznością oględzin miejsc produkcji, a także przetwarzania, składowania, obserwacji procesów technologicznych, wykonywania testów, pobierania próbek, nadzorowania wysyłek, weryfikacji stanu jakościowego towarów, materiałów, produktów gotowych. Konieczność realizacji podróży służbowej wynika co do zasady ze zlecenia określonych czynności w lokalizacji wskazanej przez klienta spółki, lub powierzenia spółce przez jej klientów stałego nadzoru nad realizacją określonych projektów przez ich dostawców. Wszystkie ponoszone koszty związane z wykonywaniem tego typu usług, w tym także koszty związane z odbywaniem podroży służbowych są elementem kalkulacyjnym dla ustalenia wartości wykonanych usług. Wartość świadczonych przez Spółkę usług ustalana jest jako suma poniesionych kosztów i wartości wynagrodzenia.
Dodatkowo w celu zabezpieczenia przychodów przedstawiciele spółki (w tym w szczególności Prezes zarządu, będący jednocześnie wspólnikiem) odbywają podróże służbowe związane z uczestnictwem w targach branżowych oraz z wizytami u potencjalnych klientów.
Ponadto, w ww. uzupełnieniu wniosku Spółka wskazała, że jej zdaniem, wypłacane wspólnikowi będącemu członkiem zarządu kwoty tytułem zwrotu wydatków związanych z realizacją podróży służbowych nie będą stanowić dla spółki dochodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od dochodów Spółek w świetle art. 28m ust. 1 w zw. z ust. 3 Ustawy CIT, ani dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą w oparciu o art. 28m ust. 1 pkt 3 Ustawy CIT. W tym zakresie Spółka podtrzymuje swoje stanowisko przedstawione szczegółowo we wniosku z 5 stycznia 2024 r.
Pytanie
Czy wydatki związane z realizacją podróży służbowych przez członka zarządu, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, zwracane mu przez Spółkę będą stanowić dla spółki dochód podlegający opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek w świetle art. 28m ust. 1 w zw. z ust. 3 Ustawy CIT.
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Spółki, wypłacane wspólnikowi będącemu członkiem zarządu kwoty tytułem zwrotu wydatków związanych z realizacją podróży służbowych nie będą stanowić dla Spółki dochodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od dochodów Spółek w świetle art. 28m ust. 1 w zw. z ust. 3 Ustawy CIT, ani dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą w oparciu o art. 28m ust. 1 pkt 3 Ustawy CIT.
Zgodnie z art. 28m ust. 1 Ustawy CIT, opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:
1) wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:
a) do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub,
b) na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat);
2) wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);
3) wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą);
4) nadwyżce wartości rynkowej składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników (dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku) - w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części;
5) sumie zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej te zyski nie były zyskami podzielonymi lub nie zostały przeznaczone na pokrycie straty (dochód z tytułu zysku netto) - w przypadku podatnika, który zakończył opodatkowanie ryczałtem;
6) wartości przychodów i kosztów podlegających zgodnie z przepisami o rachunkowości zarachowaniu w roku podatkowym i uwzględnieniu w zysku (stracie) netto, które nie zostały uwzględnione w tym zysku (stracie) netto (dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych).
Zgodnie zaś z art. 28m ust. 3 Ustawy CIT przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:
1) kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;
2) świadczenia wykonane na rzecz:
a) fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,
b) trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
3) nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;
4) nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;
5) wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;
6) równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;
7) darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;
8) wydatki na reprezentację;
9) dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;
10) odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;
11) zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;
12) świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.
W ocenie Spółki, zwrot wydatków wypłacanych wspólnikowi na podstawie uchwały Spółki nie mieści się w katalogu rozporządzeń majątkowych wskazanych w art. 28m ust. 1 Ustawy CIT, w szczególności nie można go uznać za dochód z ukrytych zysków (art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z ust. 3 Ustawy CIT) ani dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (art. 28m ust. 1 pkt 3 Ustawy CIT).
Zgodnie z art. 28m ust. 3 ustawy CIT przez ukryte zyski rozumie się m.in. świadczenia pieniężne wykonane w związku z prawem do udziału w zysku. Zwrot wydatków związanych z odbywaniem podróży służbowych należny wspólnikowi od spółki nie jest w żaden sposób powiązany z jego prawem do udziału w zysku spółki. Jego wysokość nie jest uzależniona od zysku spółki. Zwrot ten byłby należny wspólnikowi także w sytuacji, gdyby spółka generowała stratę. Zwrot ten nie jest też związany z wywieraniem przez niego wpływu na decyzje spółki. Zwrot jest jedynie ekwiwalentem poniesionych przez niego wydatków w związku z realizacją podróży służbowej, które nie zostały sfinansowane przez spółkę. Analogicznie zwrot mógłby otrzymywać od spółki inny członek zarządu lub pracownik w przypadku realizacji podróży służbowych. Okoliczności te świadczą o braku związku pomiędzy zwracanymi kwotami wspólnika a zyskiem Spółki, a tym samym o braku możliwości uznania tego wynagrodzenia za dochód z ukrytych zysków.
Dodatkowo dzięki realizacji podróży służbowych przez wspólnika - członka zarządu, spółka ma możliwość świadczenia usług i osiągania przychodów, co jest niewątpliwie bezpośrednio związane z podstawowym przedmiotem działalności Spółki. Odbywanie przez wspólnika podróży służbowych ma miejsce w ramach świadczenia przez spółkę usług, jest niezbędne do realizacji podstawowej działalności Spółki. Zwrot wydatków z tytułu odbywania podróży służbowej nie ma charakteru transakcyjnego. Nie wynika z zawartej między spółką a wspólnikiem umowy. Nie można go zatem uznać za dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą w oparciu o art. 28m ust. 1 pkt 3 Ustawy CIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które Państwo przedstawili we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie zaznaczyć należy, że stosownie do zadanego pytania wyznaczającego granice rozpatrzenia wniosku, przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej nie jest ocena, czy spełniają Państwo określone ustawowo warunki w zakresie opodatkowania, tj. ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych (estoński CIT).
Pytanie przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznacza zakres przedmiotowy tego wniosku. Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (Państwa zapytania). Inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nieobjęte pytaniem, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.
Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”),:
Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:
2) wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);
3) wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą);
Stosownie art. 28m ust. 3 ustawy o CIT:
Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:
1) kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;
2) świadczenia wykonane na rzecz:
a) fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,
b) trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
3) nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;
4) nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;
5) wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;
6) równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;
7) darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;
8) wydatki na reprezentację;
9) dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;
10)odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;
11)zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;
12)świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.
W myśl art. 28m ust. 4 ustawy o CIT:
Do ukrytych zysków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie zalicza się:
1) wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej - w części, w jakiej suma tych wynagrodzeń i zasiłków wypłacona w danym miesiącu tej osobie nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym średnie miesięczne wynagrodzenie ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc dokonania wypłat osobie fizycznej;
2) wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:
a) w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej,
b) w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej;
c) kwoty pożyczki (kredytu) zwróconej przez podatnika udziałowcowi akcjonariuszowi lub wspólnikowi lub podmiotowi powiązanemu, z wyłączeniem odsetek, prowizji, wynagrodzeń i opłat.
Zgodnie z art. 28m ust. 4a ustawy o CIT:
Do wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w ust. 1 pkt 3, nie zalicza się wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:
1) w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej;
2) w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej.
Przedmiotem opodatkowania w systemie ryczałtu jest zatem co do zasady efektywna dystrybucja zysku ze spółki kapitałowej do jej udziałowca/akcjonariusza, przy czym przepisy nie ograniczają się wyłącznie do opodatkowania dywidend, ale uwzględniają również inne formy dystrybucji.
Istotą przyjętego modelu jest odroczenie opodatkowania dystrybuowanego zysku do dnia podjęcia uchwały o przeznaczeniu tego zysku i wypłat równoważnych takiej dystrybucji. Intencją ustawodawcy jest zatem uwzględnienie w katalogu dochodów do opodatkowaniem także innych, alternatywnych niż dywidenda, świadczeń dokonanych na rzecz udziałowców/akcjonariuszy lub podmiotów powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tymi udziałowcami/akcjonariuszami, (tzw. ukryte zyski). Wypłata ukrytych zysków oznacza powstanie dla spółki odpowiadającego im dochodu, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem.
Ukryte zyski stanowić zatem będą dla podatnika wszelkie świadczenia spółki:
- wykonane w związku z prawem do udziału w zysku,
- inne niż podzielony zysk o charakterze pieniężnym, niepieniężnym, odpłatnym, nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym (wartość nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń określa się zgodnie z art. 12 ust. 5-6a ustawy o CIT),
- wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz udziałowca/akcjonariusza lub podmiotu powiązanego,
- wykonane bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem/akcjonariuszem.
Zgodnie z treścią powołanego wyżej art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, opodatkowaniu ryczałtem podlega m.in. dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków).
Jak wskazano powyżej, definicję ukrytych zysków zawiera art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, zgodnie z którym przez ukryte zyski rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec albo akcjonariusz lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem lub akcjonariuszem.
W przepisie art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, wskazano zatem na otwarty katalog świadczeń, które mogą zostać uznane za dochód z tytułu ukrytych zysków, ale również wskazane zostały przykłady transakcji traktowanych jako taki dochód. Jednym z wymienionych przykładów jest nadwyżka wartości rynkowej transakcji określona zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji (art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT). Z treści tego przepisu wynika zatem, że wszystko co przewyższa wartość rynkową transakcji stanowi zysk ukryty podlegający opodatkowaniu.
Zasadniczy przykład odwołujący się do transakcji pomiędzy spółką a podmiotem powiązanym (art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT) nakazuje odczytywać pojęcie ukrytych zysków również poprzez odwołanie się do rynkowych warunków transakcji. W sytuacji, w której świadczenia spółki na rzecz podmiotu powiązanego przewyższać będą ich wartość rynkową powstawać będzie ukryty zysk opodatkowany ryczałtem w spółce.
Również inne świadczenia ekwiwalentne dywidendzie, czyli świadczenia, które pod pozorem inaczej nazwanej czynności prawnej (jednej lub wielu) prowadzą de facto do korzyści podmiotu powiązanego, która bez wykonania tego świadczenia zostałaby zrealizowana w postaci dywidendy kreują dochód z tytułu ukrytych zysków.
Dochód z tytułu ukrytego zysku powstaje w wyniku wszelkich świadczeń związanych z funkcjonowaniem podatnika w grupie podmiotów powiązanych, których beneficjentem jest wspólnik lub inny podmiot powiązany (bezpośrednio lub pośrednio) z podatnikiem (spółką) lub z jego wspólnikiem. Aby świadczenie uznane było za ukryty zysk powinno być związane z wywieraniem wpływu na działanie i decyzje spółki będącej podatnikiem ryczałtu. Innymi słowy, świadczenie powinno bezpośrednio lub pośrednio wynikać z uzgodnień pomiędzy podmiotami powiązanymi, niezależnie od ich formy. Świadczenie uznane za ukryty zysk, w przypadku którego stroną jest wspólnik spółki opodatkowanej ryczałtem, może być ocenianie w kontekście świadczenia ekwiwalentnego dywidendzie. Takie świadczenie powstanie m.in. w sytuacji, kiedy podatnik dokonując czynności prawnej (jednej lub wielu) osiąga taki sam efekt ekonomiczny, jaki osiągnąłby poprzez wypłatę zysku w formie dywidendy.
Państwa wątpliwości w sprawie dotyczą ustalenia, czy wydatki związane z realizacją podróży służbowych przez członka zarządu, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, zwracane mu przez Spółkę będą stanowić dla spółki dochód podlegający opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek w świetle art. 28m ust. 1 w zw. z ust. 3 Ustawy CIT.
Z opisu sprawy wynika, że Spółka prowadzi działalność, która polega na świadczeniu usług związanych z zarządzaniem jakością - wykonywaniu audytów przedsiębiorstw produkcyjnych i handlowych, realizacja zleconych odbiorów technicznych, inspekcji jakościowych, doradztwo w zakresie optymalizacji procesów produkcyjnych i technologicznych, poszukiwanie nowych dostawców, usługi typu reaserch - badania rynku. Spółka ma zawarte umowy z podmiotami zagranicznymi i polskimi. W związku z realizacją umów spółka świadczy ww. usługi wykonując czynności zlecone przez swoich klientów. Czynności te wykonywane są w różnych lokalizacjach na terenie kraju i zagranicą - w firmach produkcyjnych i handlowych, będących obecnymi lub potencjalnymi kontrahentami klientów spółki.
W związku ze świadczeniem usług, wspólnik spółki pełniący jednocześnie funkcję członka zarządu realizuje podróże służbowe ponosząc w związku z tym wydatki. Wspólnik ten nie jest pracownikiem, pełniąc swoją funkcję na podstawie powołania. Spółka ustaliła zasady wypłaty diet i zwrotu wydatków ponoszonych przez członków zarządu w związku z odbywaniem podróży służbowych w akcie wewnątrzzakładowym spółki - podejmując stosowną uchwałę. Zgodnie z podjętą uchwałą wydatki związane z odbywaniem podróży służbowych ponoszone przez członków zarządu zwracane są im na podstawie przedstawionych dokumentów rozliczenia podróży służbowej, biletów, dokumentów, faktur, rachunków wystawionych na rzecz odbywającego podróż służbową. Przysługujące diety z tytułu odbywania podroży służbowej naliczane są zgodnie z zasadami przewidzianymi w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Zwrot poniesionych wydatków związanych z wykorzystaniem samochodu prywatnego ustalany jest zgodnie ze stawkami określonymi w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy.
Ponadto w uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo m.in., że wydatkami jakie ponosi członek zarządu, będący jednocześnie wspólnikiem Spółki z tytułu realizacji przez niego podróży służbowych, które następnie Spółka zwraca temu wspólnikowi są wydatki związane z zakupem biletów lotniczych, na przejazd pociągiem, autobusem, komunikacją miejską, wynajmem pojazdów poza granicami kraju, zakupem paliwa do wynajętych pojazdów poza granicami kraju, usługami noclegowymi, wykorzystaniem samochodu prywatnego do celów służbowych, diety z tytułu odbywania podróży służbowej.
Mając na uwadze powołane wcześniej przepisy stwierdzić należy, że wydatki związane z realizacją podróży służbowych przez członka zarządu, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, zwracane mu przez Spółkę nie będą stanowić dla spółki ukrytych zysków ani wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, nie będą zatem podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.
Jak wskazali Państwo we wniosku oraz jego uzupełnieniu, dzięki realizacji podróży służbowych przez wspólnika - członka zarządu, spółka ma możliwość świadczenia usług i osiągania przychodów, co jest niewątpliwie bezpośrednio związane z podstawowym przedmiotem działalności Spółki.
Dla świadczonych przez spółkę usług, konieczne jest odbycie podróży służbowej i dokonanie określonych czynności w miejscu prowadzenia działalności przez inny podmiot. Spółka działa w głównie w branży meblarskiej i wyposażenia wnętrz. Przedmiotem jej działalności jest pozostałe doradztwo w zakresie działalności gospodarczej i zarządzania świadczone na rzecz podmiotów zagranicznych, zlecających produkcję/nabywających meble i artykuły wyposażenia wnętrz od producentów z terenu Polski i UE. Spółka świadczy swoje usługi na zasadach outsourcingu związanego z szeroko pojętą kontrolą jakości. Świadczone przez spółkę usługi polegają na wykonywaniu audytów przedsiębiorstw produkcyjnych i handlowych z branży meblarskiej, realizacji zleconych odbiorów technicznych, inspekcji jakościowych, doradztwa w zakresie optymalizacji procesów produkcyjnych i technologicznych, poszukiwania nowych dostawców, usługi typu reaserch – badania rynku. Do czasu zatrudnienia pracowników czynności te wykonywane są osobiście przez Prezesa zarządu, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki. Ich realizacja wymaga m.in. wizyt w siedzibach przedsiębiorstw produkcyjnych i handlowych, co związane jest z koniecznością oględzin miejsc produkcji, a także przetwarzania, składowania, obserwacji procesów technologicznych, wykonywania testów, pobierania próbek, nadzorowania wysyłek, weryfikacji stanu jakościowego towarów, materiałów, produktów gotowych. Konieczność realizacji podróży służbowej wynika co do zasady ze zlecenia określonych czynności w lokalizacji wskazanej przez klienta spółki, lub powierzenia spółce przez jej klientów stałego nadzoru nad realizacją określonych projektów przez ich dostawców. Wszystkie ponoszone koszty związane z wykonywaniem tego typu usług, w tym także koszty związane z odbywaniem podroży służbowych są elementem kalkulacyjnym dla ustalenia wartości wykonanych usług. Wartość świadczonych przez Spółkę usług ustalana jest jako suma poniesionych kosztów i wartości wynagrodzenia.
Dodatkowo w celu zabezpieczenia przychodów przedstawiciele spółki (w tym w szczególności Prezes zarządu, będący jednocześnie wspólnikiem) odbywają podróże służbowe związane z uczestnictwem w targach branżowych oraz z wizytami u potencjalnych klientów.
Odbywanie przez wspólnika podróży służbowych ma miejsce w ramach świadczenia przez spółkę usług, jest niezbędne do realizacji podstawowej działalności Spółki. Zwrot wydatków z tytułu odbywania podróży służbowej nie ma charakteru transakcyjnego. Nie wynika z zawartej między spółką a wspólnikiem umowy, zatem nie można go uznać za dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą w oparciu o art. 28m ust. 1 pkt 3 Ustawy CIT.
W świetle powyższego, skoro wydatki związane z realizacją podróży służbowych przez członka zarządu, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki są związane z możliwością świadczenia usług i osiągania przychodów przez Spółkę i są związane z podstawowym przedmiotem jej działalności, to należy uznać, że są to wydatki niezbędne dla potrzeb prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej, które mają wpływ na wysokość osiągniętego przez Państwa przychodu, a tym samym nie ma podstaw do uznania ich za świadczenia wykonywane w związku z prawem do udziału w zysku.
Jeżeli ww. wydatki faktycznie dotyczą podróży służbowych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą i nie są związane z prywatnymi wyjazdami członka zarządu, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki to wydatki takie nie będą stanowić ukrytych zysków o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT. Z wyżej wskazanych względów, wydatki te nie będą również stanowić wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, o których mowa art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT, bowiem jak wykazano we wniosku podróże służbowe wykonywane są w związku z prowadzoną działalnością Państwa Spółki.
Reasumując Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy wydatki związane z realizacją podróży służbowych przez członka zarządu, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, zwracane mu przez Spółkę będą stanowić dla spółki dochód podlegający opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek w świetle art. 28m ust. 1 w zw. z ust. 3 Ustawy CIT, jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).