Interpretacja indywidualna z dnia 8 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.700.2023.4.AW
Temat interpretacji
W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, który dotyczy ustalenia czy: - wyodrębniony ze Spółki Dzielonej zespół składników majątkowych należący do Spółki Dzielonej i przenoszony do Spółki Przejmującej oraz zespół składników majątkowych pozostający w Spółce Dzielonej będą stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 4a pkt 4 ustawy CIT; - w związku z planowaną transakcją w opisanym zdarzeniu przyszłym po stronie Spółki Przejmującej powstanie dochód (przychód) z zysków kapitałowych w rozumieniu art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i w konsekwencji Spółka będzie zobowiązana jako płatnik do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego na podstawie art. 26 ust. 1 i 6 w zw. z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. h w zw. z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych; - podział przez wyodrębnienie zespołu składników majątkowych opisany w zdarzeniu przyszłym będzie dla Spółki Dzielonej neutralny podatkowo na gruncie przepisu art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. Spółka Dzielona nie uzyska w przypadku przeprowadzenia podziału przez wyodrębnienie przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
29 listopada 2023 r., wpłynął Państwa wniosek wspólny z 24 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej m.in. w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, który dotyczy ustalenia czy:
- wyodrębniony ze Spółki Dzielonej zespół składników majątkowych należący do Spółki Dzielonej i przenoszony do Spółki Przejmującej oraz zespół składników majątkowych pozostający w Spółce Dzielonej będą stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 4a pkt 4 ustawy CIT (pytanie ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 6 lutego 2024 r.);
- w związku z planowaną transakcją w opisanym zdarzeniu przyszłym po stronie Spółki Przejmującej powstanie dochód (przychód) z zysków kapitałowych w rozumieniu art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i w konsekwencji Spółka będzie zobowiązana jako płatnik do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego na podstawie art. 26 ust. 1 i 6 w zw. z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. h w zw. z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2);
- podział przez wyodrębnienie zespołu składników majątkowych opisany w zdarzeniu przyszłym będzie dla Spółki Dzielonej neutralny podatkowo na gruncie przepisu art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. Spółka Dzielona nie uzyska w przypadku przeprowadzenia podziału przez wyodrębnienie przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3).
Uzupełnili go Państwo pismem z 21 grudnia 2023 r. (data wpływu 27 grudnia 2023 r.), pismem z 18 stycznia 2024 r. (data wpływu tego samego dnia za pośrednictwem platformy ePUAP) oraz pismem z 6 lutego 2023 (data wpływu 8 lutego 2024 r.) w odpowiedzi na wezwanie.
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowany będący stroną postępowania: (…) Sp. z o.o. (dalej: „Spółka Dzielona”)
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania: (…) Sp. z o.o. („Spółka Przejmująca”)
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością („Spółka Dzielona”,) jest spółka mającą siedzibę na terytorium Polski i posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Spółka Dzielona jest spółką kapitałową.
Spółka Dzielona prowadzi działalność mieszaną. Przedmiotem przeważającej działalności Spółki Dzielonej są uprawy rolne połączone z chowem i hodowlą zwierząt. Zakres pozostałej działalności Spółki Dzielonej obejmuje:
- rozbiórkę i burzenie obiektów budowlanych, w tym roboty ziemne, wykonywanie wykopów i wierceń geologiczno-inżynierskich,
- wykonywanie robót ogólnobudowlanych związanych z wznoszeniem budynków, wykonywanie robót ogólnobudowlanych w zakresie obiektów mostowych,
- wykonywanie robót budowlanych murarskich,
- wykonywanie specjalistycznych robót budowlanych, gdzie indziej nie sklasyfikowanych,
- wykonywanie robót budowlanych izolacyjnych.
Zgodnie z obecną strukturą udziałową Spółki Dzielonej, udziały Spółki Dzielonej znajdują się w posiadaniu dwóch wspólników (wyłącznie osoby fizyczne, „Wspólnicy”).
W 2020 r. Spółka Dzielona uczestniczyła w dwóch połączeniach. Transakcje połączenia podmiotów zostały przeprowadzone w następującej kolejności.
Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników B. oraz Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników B. (…) podjęły w dniu 13 sierpnia 2020 r. uchwały o połączeniu (…) Sp. z o.o. jako spółki przejmowanej, z (…) jako spółką przejmującą, poprzez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na spółkę przejmującą w trybie połączenia przez przejęcie uregulowanego w przepisie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu Spółek Handlowych (dalej: „KSH”).
Następnie 15 grudnia 2020 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników B. oraz Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników (…) Sp. z o.o., a także Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników towarzystwo inwestycyjne (…) Sp. z o.o. podjęły uchwały o połączeniu (…) Sp. z o.o. jako spółki przejmowanej 1 i towarzystwo inwestycyjne (…) Sp. z o.o. jako spółki przejmowanej 2 z B. J jako spółki przejmującej, poprzez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej 1 i spółki przejmowanej 2 na spółkę przejmującą w trybie połączenia przez przejęcie uregulowanego w przepisie art. 492 § 1 pkt. 1 KSH. W wyniku obu transakcji połączeń doszło do podwyższenia kapitału zakładowego B. oraz wydania nowych udziałów w podwyższonym kapitale B. do jej wspólnika.
W 2021 r. Spółka Dzielona uczestniczyła w kolejnym połączeniu, w którym była spółką przejmująca. W dniu 29 czerwca 2021 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników B. oraz Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników (…) Sp. z o. o., podjęły uchwały o połączeniu (…) Sp. z o.o. jako spółki przejmowanej z B. jako spółki przejmującej, poprzez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na spółkę przejmującą w trybie połączenia przez przejęcie uregulowanego w przepisie art. 492 § 1 pkt. 1 KSH. W wyniku połączenia nie doszło do podwyższenia kapitału zakładowego oraz do wydania nowych udziałów w ramach połączenia.
W skład majątku Spółki Dzielonej wchodzą następujące pozycje:
- cztery nieruchomości tworzące łącznie sieć parkingów o wskazanych poniżej nr KW: (…)
- system płatnego parkowania,
- pozostałe nieruchomości posiadające inny charakter i przeznaczenie, takie jak biurowce czy hotele, czy pozostała usługowa działalność gastronomiczna,
- zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających do 4,5% alkoholu oraz piwa oraz od 4,5% do 18%, a także powyżej 18% w miejscu sprzedaży,
- zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających do 4,5% alkoholu oraz piwa oraz od 4,5% do 18%, a także powyżej 18% w miejscu i czasie wyznaczonym przez klienta na podstawie zawartej z nim umowy,
- cztery pojazdy umożliwiające realizację usług polegających na zarządzaniu i wynajmie nieruchomości, realizacji usług związanych z działalnością hotelową i gastronomiczną;
- umowy z kontrahentami na obsługę ww. nieruchomości i działalności (odpady, usługi pralnicze, usługi promocyjne, serwis (...), alarmy pożarowe, organizacje płatnicze, oprogramowanie do obsługi działalności hotelowej, woda i kanalizacja, obsługa basenu hotelowego).
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej B. rozważa przeprowadzenie zmian organizacyjnych. Przedmiotem planowanych zmian będzie podział przez wyodrębnienie części majątku B. do (…) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością („Spółka Przejmująca”).
Spółka Przejmująca jest spółką mającą siedzibę w Polsce i posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Spółka Przejmująca jest spółką kapitałową.
Przedmiotem przeważającej działalności gospodarczej Spółki Przejmującej jest działalność związana z wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników. Przedmiot pozostałej działalności gospodarczej obejmuje m.in.:
- działalność agencji pracy tymczasowej,
- pozostałą działalność związaną z pozyskiwaniem pracowników,
- hotele i podobne obiekty zakwaterowania,
- obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania,
- działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów,
- restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne,
- działalność obiektów kulturalnych.
Planowany podział przez wyodrębnienie zostanie dokonany na podstawie przepisu art. 529 § 1 pkt 5 KSH przez przeniesienie części majątku Spółki Dzielonej na istniejącą Spółkę Przejmującą. W wyniku podziału przez wyodrębnienie dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej i objęcia przez B. nowo utworzonych udziałów w kapitale zakładowym B., które spółka otrzyma w zamian za przeniesiony przez nią majątek.
Przedmiotem przeniesienia do Spółki Przejmującej będzie organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącej Spółce Dzielonej zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Majątek wydzielany obejmuje wyodrębniony organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespół składników majątkowych, a także zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych, przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na działalności usługowej wspomagającej transport lądowy (parkingi).
Majątek pozostający w Spółce Dzielonej stanowią dwa wyodrębnione organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespoły składników majątkowych, a także zorganizowane zespoły składników materialnych i niematerialnych, przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na:
- działalności związanej z zarządzaniem i administrowaniem nieruchomościami własnymi, a także wynajmie i dzierżawie tych składników majątku oraz
- działalności hotelarskiej oraz gastronomicznej.
W skład majątku Spółki Dzielonej, który nie zostanie przeniesiony na Spółkę Przejmująca w związku z wyodrębnieniem, wejdą:
- oznaczenie indywidualizujące składników majątku,
- nieruchomości posiadające inny charakter i przeznaczenie, takie jak biurowce czy hotele, czy pozostała usługowa działalność gastronomiczna w miejscu wyznaczonym przez klienta,
- zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających do 4,5% alkoholu oraz piwa oraz od 4,5% do 18%, a także powyżej 18% w miejscu sprzedaży,
- zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających do 4,5% alkoholu oraz piwa oraz od 4,5% do 18%, a także powyżej 18% w miejscu i czasie wyznaczonym przez klienta na podstawie zawartej z nim umowy,
- cztery pojazdy umożliwiające realizację usług polegających na zarządzaniu i wynajmie nieruchomości, realizacji usług związanych z działalnością hotelową i gastronomiczną,
- środki pieniężne związane z pozostałymi dwoma rodzajami prowadzonych działalności gospodarczych,
- należności i zobowiązania związane z pozostałymi dwoma rodzajami prowadzonych działalności gospodarczych,
- umowy z kontrahentami na obsługę ww. nieruchomości i działalności (odpady, usługi pralnicze, usługi promocyjne, serwis (...), alarmy pożarowe, organizacje płatnicze, oprogramowanie do obsługi działalności hotelowej, woda i kanalizacja, obsługa basenu hotelowego),
- pracownicy wykonujący pracę w zakresie pozostałych dwóch rodzajów prowadzonych działalności gospodarczych,
- dokumentacja finansowo-księgowa oraz inne księgi i dokumenty niezbędne lub związane z pozostałymi dwoma rodzajami prowadzonych działalności gospodarczych.
W skład majątku Spółki Przejmującej, który zostanie na nią przeniesiony w związku z wyodrębnieniem, wejdą:
- oznaczenie indywidualizujące działalność związaną z przenoszonymi składnikami majątku,
- umowa współpracy Nr (…) z (…) Spółka Akcyjna na używanie w punktach parkingowych samoobsługowych zestawów P. z do przyjmowania zapłaty przy użyciu kart płatniczych na obsługę parkingów oraz świadczenia innych usług określonych Umową, takie jak obsługa systemu kasowego, płatności B.,
- licencja na aplikację płatniczą,
- produkty rozszerzające zakres funkcjonalności Zestawu P., w szczególności takie jak kalkulator, komunikator WWW, logo na wydruku z Zestawu P.,
- terminal samoobsługowy i. (automat samoobsługowy),
- terminal samoobsługowy i. + i. + i. (biletomat),
- terminal S. (ETH) (automat samoobsługowy),
- umowa o przyjmowanie zapłaty dokonywanej przy pomocy instrumentów płatniczych nr (…) z (…) Spółka Akcyjna,
- cztery nieruchomości tworzące łącznie sieć parkingów o wskazanych poniżej nr KW: (…)
- system płatnego parkowania,
- rachunek bankowy przeznaczony do obsługi sieci parkingów,
- środki pieniężne związane z działalnością gospodarczą dotyczącą parkingu,
- system parkingowy C.,
- naniesienia parkingowe na nieruchomościach tworzących sieć parkingów,
- zobowiązania związane z działalnością gospodarczą dotyczącą parkingu, w tym z tytułu podatku od nieruchomości oraz użytkowania wieczystego dla nieruchomości tworzących sieć parkingów oraz wynikające z umów z kontrahentami w ramach działalności gospodarczej dotyczącej parkingu,
- należności z tytułu przychodów z sieci parkingów (przedstawionych w postaci zestawienia przychodu z parkingów),
- pracownik lub pracownicy wykonujący pracę w zakresie działalności gospodarczej dotyczącej parkingu,
- dokumentacja finansowo-księgowa oraz inne księgi i dokumenty niezbędne lub związane z prowadzeniem działalności gospodarczej parkingu.
Fakt wydzielenia zespołu składników związanych z działalnością Spółki Dzielonej, przenoszonych w ramach wyodrębnienia, nie wpłynie na możliwość kontynuowania działalności przez Spółkę Dzieloną po przeprowadzeniu podziału przez wyodrębnienie. Pozostające w Spółce Dzielonej zespoły składników majątkowych będą pozwalały na samodzielne i niezależne funkcjonowanie dotychczasowego przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej.
Spółka Przejmująca będzie kontynuować wartość podatkową składników majątku Spółki Dzielonej.
Planowana czynność restrukturyzacyjna jest przeprowadzana z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. Przeprowadzenie zmian organizacyjnych ma na celu zapewnienie dalszego rozwoju Spółki Dzielonej oraz zwiększenie bezpieczeństwa prawnego, jak również umożliwienie lepszej konkurencji na rynku, zarówno dla działalności usługowej wspomagającej transport lądowy (parkingi), jak również działalności związanej z zarządzaniem i administrowaniem nieruchomościami własnymi, a także wynajmie i dzierżawie tych składników majątku oraz pozostałą działalnością hotelarską i gastronomiczną Spółki Dzielonej. Wyodrębnienie składników majątku służących do prowadzenia działalności usługowej wspomagającej transport lądowy (parkingi) jest uzasadnione także faktem braku powiązania czy współzależności z pozostałymi dwoma pozostałymi zakresami działalności gospodarczych prowadzonych przez Spółkę Dzieloną.
W konsekwencji, celem planowanego podziału nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, a podział przez wyodrębnienie zostanie dokonany w celu bardziej efektywnego zarządzania poszczególnych zespołów aktywów Spółki Dzielonej istniejących w Spółce Dzielonej.
W uzupełnieniu wniosku z 6 lutego 2024 r. wskazali Państwo, że na moment przeniesienia zespół składników materialnych oraz niematerialnych będący przedmiotem wniesienia do Spółki Przejmującej będzie na tyle zorganizowany, aby mógł samodzielnie wykonywać zadania i prowadzić działalność, do której jest przeznaczony bez udziału pozostałych składników majątkowych, które nie zostaną przeniesione z majątku Spółki Dzielonej.
Wnioskodawca wyjaśnia, że zespół składników materialnych i niematerialnych pozostający w Spółce Dzielonej na moment wyodrębnienia będzie na tyle zorganizowany, aby mógł samodzielnie wykonywać zadania i prowadzić działalność, do której jest przeznaczony bez udziału składników majątkowych, które będą przeniesione do Spółki Przejmującej.
Celem podziału przez wyodrębnienie jest przeniesienie pionu działalności usługowej wspomagającej transport lądowy - parkingi na Spółkę Przejmującą. W konsekwencji, Spółka Przejmująca po dokonaniu podziału przez wyodrębnienie i otrzymaniu składników majątku będzie miała możliwości i będzie kontynuowała prowadzenie działalności usługowej wspomagającej transport lądowy - parkingi, ponieważ będzie wyposażana w zespół składników, który będzie umożliwiał jej prowadzenie i kontynuację działalności usługowej we wskazanym wyżej zakresie.
Z kolei, Spółka Dzielona po przeniesieniu pionu działalności usługowej wspomagającej transport lądowy - parkingi, będzie prowadziła działalność przy wykorzystaniu zespołu składników majątkowych, które pozostaną u niej w majątku po dokonaniu podziału przez wyodrębnienie. Spółka Dzielona będzie prowadziła działalność w zakresie zarządzania i administrowania nieruchomościami własnymi, a także w zakresie ich wynajmu i dzierżawy oraz działalności hotelarskiej i gastronomicznej.
Wnioskodawca wyjaśnia, że zespół składników materialnych i niematerialnych zostanie wyodrębniony w majątku Spółki Dzielonej na podstawie regulaminu.
Wnioskodawca wyjaśnia, że w wyniku podziału B. przez wyodrębnienie i przeniesienie części jej działalności na Spółkę Przejmującą, dojdzie do przejścia zakładu pracy w postaci części pracowników B. wykonujących pracę w zakresie działalności gospodarczej dotyczącej parkingu w trybie przewidzianym w przepisie art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 1465).
Natomiast, pozostali pracownicy Spółki Dzielonej wykonujący pracę w zakresie pozostałych dwóch rodzajów prowadzonych działalności gospodarczych, tj. w zakresie działalności związanej z zarządzaniem i administrowaniem nieruchomościami własnymi, oraz ich wynajmem i dzierżawą oraz działalności hotelarskiej i gastronomicznej, pozostaną pracownikami (Spółki Dzielonej).
Pytania
1. Czy wyodrębniony ze Spółki Dzielonej zespół składników majątkowych należący do Spółki Dzielonej i przenoszony do Spółki Przejmującej oraz zespół składników majątkowych pozostający w Spółce Dzielonej będą stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 4a pkt 4 ustawy CIT? (pytanie ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 6 lutego 2024 r.)
2. Czy w związku z planowaną transakcją w opisanym zdarzeniu przyszłym po stronie Spółki Przejmującej powstanie dochód (przychód) z zysków kapitałowych w rozumieniu art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy CIT i w konsekwencji Spółka będzie zobowiązana jako płatnik do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego na podstawie art. 26 ust. 1 i 6 w zw. z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. h w zw. z art. 22 ust. 1 ustawy CIT? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)
3. Czy podział przez wyodrębnienie zespołu składników majątkowych opisany w zdarzeniu przyszłym będzie dla Spółki Dzielonej neutralny podatkowo na gruncie przepisu art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy CIT, tj. Spółka Dzielona nie uzyska w przypadku przeprowadzenia podziału przez wyodrębnienie przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy CIT? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3)
Stanowisko Zainteresowanych w sprawie
Ad 1
Zespół składników majątkowych wyodrębniony w ramach Spółki Dzielonej i przenoszony do Spółki Przejmującej oraz zespół składników majątkowych pozostający w Spółce Dzielonej będą w ocenie Zainteresowanego stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa (ZCP) w rozumieniu przepisu art. 4a pkt 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa CIT”).
Ad 2
Zdaniem Zainteresowanego, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, dokonanie podziału przez wyodrębnienie, w wyniku którego dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej i wydania w związku z tym nowych udziałów Spółce Dzielonej, nie powoduje powstania po stronie Spółki Przejmującej przychodu podlegającego opodatkowaniu z tytułu wartości otrzymanego majątku od Spółki Dzielonej na podstawie przepisu art. 12 ust. 1 pkt 8c i 8d ustawy CIT. W konsekwencji Spółka Dzielona nie będzie zobowiązana jako płatnik do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego na podstawie przepisu art. 26 ust. 1 i 6 w zw. z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy CIT.
Ad 3
Według Zainteresowanego, majątek pozostający w Spółce Dzielonej, jak i majątek przejmowany przez Spółkę Przejmującą stanowią ZCP zgodnie z przepisem art. 4a pkt 4 ustawy CIT. Tym samym, w ocenie Zainteresowanego, Spółka Dzielona nie rozpozna przychodu podatkowego w wysokości wartości rynkowej składników majątkowych przeniesionych na Spółkę Przejmującą zgodnie z przepisem art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy CIT.
Uzasadnienie Zainteresowanych:
Ad 1
Zgodnie z definicją zawartą w przepisie art. 4a pkt 4 ustawy CIT, zorganizowana część przedsiębiorstwa (ZCP) jest to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Zatem na gruncie ustawy CIT z ZCP mamy do czynienia, jeśli spełnione są łącznie następujące przesłanki:
-istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania,
-istnieją wystarczające zasoby ludzkie, umożliwiające prowadzenie działalności w ramach obszaru poligrafii i wynajmu nieruchomości w sposób samodzielny i niezależny,
-zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
-składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
-zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące wyżej wymienione zadania gospodarcze.
W związku z tym, że ustawodawca nie precyzuje, w jaki sposób spełnienie powyższych przesłanek powinno być weryfikowane, konieczne jest odniesienie się do każdej z tych przesłanek osobno.
W dotychczasowych poglądach organów podatkowych wielokrotnie zostało podkreślone, że ZCP nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których można prowadzić odrębną działalność, lecz pewnym zorganizowanym zespołem tych składników.
Podstawowym wymogiem jest zatem to, aby ZCP stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Przykładowo Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 2 sierpnia 2019 r., (Znak: 0111-KDIB2-3.4010.170.2019.4.APA), wskazał, że: „Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość)”.
Podobnie uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w wyroku z 8 lutego 2017 r. (sygn. akt I SA/Go 6/17): „Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza. Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Ważne jest przypisanie jednostce uprawnień skutkujących samodzielnym prowadzeniem działalności „widocznym z zewnątrz”. Oznacza to, że wyodrębnienie musi wynikać z określonych decyzji statutowych (zarządczych itp.), które formalnie nadają jednostce wewnętrznej uprawnienia uzasadniające jej wydzielenie organizacyjne. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Tę ostatnią przesłankę rozumie się zazwyczaj jako potencjalną zdolność (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego i to jeszcze w ramach istniejącego przedsiębiorstwa. Winno ono mieć również zdolność zaistnienia jako niezależne przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 i 552 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2016 r. poz. 380 z późn. zm.)”.
Biorąc pod uwagę opisany przyszły stan faktyczny oraz poniższe szczegółowe uzasadnienie stanowiska, zdaniem Zainteresowanego poszczególne zakresy działalności w Spółce Dzielonej (zarządzanie i administrowanie nieruchomościami własnymi, działalność hotelarsko-gastronomiczna oraz świadczenie usług wspomagających transport lądowy) będą na dzień dokonania podziału stanowiły zespoły składników majątkowych wyodrębnionych funkcjonalnie, organizacyjnie i finansowo w ramach Spółki Dzielonej i w konsekwencji będą mogły stanowić trzy niezależne, samodzielnie działające przedsiębiorstwa, zdolne do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu i tym samym na moment podziału będą stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy CIT. Na poparcie powyższego stwierdzenia poniżej Zainteresowany prezentuje następujące argumenty:
-Wyodrębnienie funkcjonalne
W zakresie wyodrębnienia funkcjonalnego dla uznania danego zespołu składników za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, składniki te muszą pozostawać między sobą we wzajemnych interakcjach w taki sposób, że należy je traktować jako zorganizowany, autonomiczny zespół składników powiązanych funkcjonalnie, nie zaś zespół przypadkowych elementów, których jedyną cechą jest własność jednego podmiotu. Dodatkowo, zorganizowana część przedsiębiorstwa obejmująca te składniki musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość, poprzez którą możliwe jest prowadzenie działań gospodarczych, którym służy ona w strukturze przedsiębiorstwa.
W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 marca 2021 r. (sygn. akt II FSK 1311/18) stwierdził, że: „(...) owo funkcjonalne wyodrębnienie polegające na potencjalnej zdolności do samodzielnej realizacji zadań gospodarczych, powinno istnieć już u zbywcy - czyli w istniejącym przedsiębiorstwie (tu Spółki wnoszącej aport), a także powinno być także możliwe kontynuowanie samodzielnej realizacji tych zadań przez ten wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych także w formule niezależnego przedsiębiorstwa. Innymi słowy, tak jak wskazuje organ podatkowy, z funkcjonalnym wyodrębnieniem danej jednostki mamy do czynienia, gdy jest ona w stanie przejąć określone zadania gospodarcze oraz samodzielnie funkcjonować na rynku, a więc posiadać zdolność do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielny podmiot gospodarczy”.
W tym kontekście wskazać należy, że zorganizowana działalność zarządzania i administrowania nieruchomościami własnymi, działalność hotelarsko-gastronomiczną oraz działalność w zakresie świadczenia usług wspomagających transport lądowy (parkingi) w ramach Spółki Dzielonej jest prowadzona w oparciu o składniki materialne i niematerialne niezbędne do realizacji tego rodzaju działalności, co zostało szczegółowo opisane dla wszystkich rodzajów działalności w opisie zdarzenia przyszłego. Po przeprowadzeniu podziału przez wyodrębnienie całość zadań gospodarczych w zakresie świadczenia usług wsparcia transportu lądowego (parkingi) będzie prowadzona przez Spółkę Przejmującą w oparciu o wspomniane składniki materialne i niematerialne, natomiast całość działań gospodarczych w zakresie działalności związanej z zarządzaniem i administrowaniem nieruchomościami własnymi, a także działalność hotelarsko-gastronomiczna wykonywana będzie przez Spółkę Dzieloną, również w oparciu o pozostałe w niej, opisane powyżej składniki materialne i niematerialne.
W ocenie Zainteresowanego, pomiędzy składnikami majątkowymi, które mają zostać wyodrębnione do Spółki Przejmującej, a także pomiędzy składnikami pozostającymi w Spółce istnieje wyraźny związek funkcjonalny.
Poszczególne obszary biznesowe w ramach Spółki Dzielonej są spójne funkcjonalnie ze względu na fakt, że zespoły składników majątkowych przypisanych do obu obszarów działalności, wykorzystywane przez zespoły pracowników realizujących zadania przypisane tym obszarom, stanowią w ramach Spółki Dzielonej spójną funkcjonalnie całość i są w stanie samodzielnie realizować swoje zadania oraz prowadzić samodzielną działalność gospodarczą.
Działalność każdego z obszarów nie jest więc jedynie sumą składników, lecz zorganizowaną jednostką przeznaczoną do realizacji określonych zadań.
Co więcej, również po podziale Spółki Dzielonej poszczególne obszary biznesowe pozostające w Spółce Dzielonej zachowają przymiot funkcjonalnego zorganizowania pozwalający im na samodzielne realizowanie działań jako niezależne przedsiębiorstwo.
Wszystkie wskazane powyżej przesłanki świadczą zatem o wyodrębnieniu funkcjonalnym w ramach Spółki Dzielonej zarówno obszaru działalności związanej z administrowaniem i zarządzaniem nieruchomościami własnymi, działalności hotelarsko-gastronomicznej, jak i działalności związanej z świadczeniem usług wspomagających transport lądowy (parkingi).
-Wyodrębnienie organizacyjne
Przepisy ustawy CIT nie określają, co należy rozumieć przez wyodrębnienie organizacyjne. W doktrynie podkreśla się, że „wyodrębnienie organizacyjne oznacza zazwyczaj wyodrębnienie części majątku przedsiębiorstwa (wraz ze składnikami niematerialnymi) w strukturze organizacyjnej całego podmiotu” (K. Gil, A. Obońska, A. Wacławczyk, A. Walter (red.), Podatek dochodowy od osób prawnych. Komentarz. Wyd. 2, Warszawa 2016).
Zgodnie natomiast z dominującą praktyką organów podatkowych, o wyodrębnieniu organizacyjnym zorganizowanej części ze struktur przedsiębiorstwa powinny świadczyć odpowiednie zapisy statutu, regulaminu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze.
Przykładowo, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 19 lutego 2018 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.207.2017.1.MG stwierdził, że: „(...) wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Zatem, samo nazwanie jednostki wewnętrznej określonym mianem nie zapewnia wyodrębnienia organizacyjnego, jeżeli nie podąża za tym autonomia decyzyjna, wyposażenie majątkowe i zarządzanie zespołem pracowniczym. Ważne jest przypisanie jednostce uprawnień skutkujących samodzielnym prowadzeniem działalności „widocznym z zewnątrz”. Oznacza to, że wyodrębnienie musi wynikać z określonych decyzji statutowych (zarządczych itp.), które formalnie nadają jednostce wewnętrznej uprawnienia uzasadniające jej wydzielenie organizacyjne”.
Mając na uwadze powyższe kryteria wyodrębnienia organizacyjnego, w ocenie Zainteresowanego, poszczególne obszary działalności Spółki Dzielonej spełniają wymogi do uznania ich za wyodrębnione organizacyjnie w ramach Spółki Dzielonej. W szczególności świadczy o tym sposób zorganizowania i wyodrębnienia działalności Spółki Dzielonej w trzech obszarach.
Należy również zwrócić uwagę na fakt że, co do zasady, w ramach Spółki Dzielonej obowiązuje hierarchiczna struktura podległości służbowej oraz zasady zwierzchnictwa pomiędzy pracownikami w ramach działalności związanej z zarządzaniem i administrowaniem nieruchomościami własnymi, działalnością hotelarsko-gastronomiczną oraz działalnością związaną ze świadczeniem usług wspomagających transport lądowy (parkingi). W rezultacie pracownicy działalności każdego z wymienionych sektorów są odpowiedzialni przed swoimi bezpośrednimi przełożonymi i nie są służbowo zależni od pracowników zatrudnionych w pozostałych sektorach.
Prawa i obowiązku wynikające z istniejącego stosunku pracy nawiązanego z pracownikami przypadające na działalność związana ze świadczeniem usług wspomagających transport lądowy (parkingi) w ramach podziału zostaną przeniesione do Spółki Przejmującej i pracownicy będą kontynuowali swoją dotychczasową działalność, świadcząc usługi wspomagające transport lądowy. Analogicznie osoby odpowiedzialne za zarządzanie i administrowanie nieruchomościami własnymi oraz zatrudnione dla celów działalności hotelarsko-gastronomicznej pozostaną w Spółce Dzielonej i będą kontynuować wykonywanie swoich dotychczasowych obowiązków.
W świetle przedstawionej powyżej argumentacji oraz biorąc pod uwagę opis zdarzenia przyszłego zaprezentowany na wstępie niniejszego wniosku, zdaniem Zainteresowanego, działalność zarządzania i administrowania nieruchomościami własnymi, działalność hotelarsko-gastronomiczna oraz działalność usługowa wspomagająca transport lądowy (parkingi) traktowane łącznie będą stanowiły dwa odrębne zespoły składników majątkowych wyodrębnionych organizacyjnie w ramach Spółki Dzielonej, a tym samym spełniać będą kryterium wyodrębnienia organizacyjnego niezbędne dla istnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 4a pkt 4 ustawy CIT.
-Wyodrębnienie finansowe
W przepisach ustawy CIT nie zdefiniowano także pojęcia „wyodrębnienia finansowego zespołu składników w istniejącym przedsiębiorstwie”. W literaturze prawa podatkowego podkreślone zostało, iż „w zakresie wyodrębnienia finansowego warunkiem jest, aby do zorganizowanej części przedsiębiorstwa mogły zostać przypisane związane z nim koszty, przychody, należności i zobowiązania” (K. Gil, A. Obońska, A. Wacławczyk, A. Walter (red.), Podatek dochodowy od osób prawnych. Komentarz. Wyd. 2, Warszawa 2016).
Z praktyki organów podatkowych wynika, że wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Stanowisko to zostało niejednokrotnie potwierdzone w indywidualnych interpretacjach podatkowych, przykładowo: w interpretacji indywidualnej z dnia 19 kwietnia 2018 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.49.2018.2.NL; w interpretacji indywidualnej z dnia 12 kwietnia 2019 r., Znak: 0111-KDIB1-3.4010.48.2019.2.JKT; w interpretacji indywidualnej z dnia 22 lutego 2019 r., Znak: 0114-KDIP2-1.4010.485.2018.3.JC.
Należy podkreślić, że pojęcia „wyodrębnienie finansowe” nie można utożsamiać z pełną samodzielnością finansową, która ze względów oczywistych nie może być osiągnięta - jako, że jednostki organizacyjne nie mają odrębnej od osoby prawnej podmiotowości prawnej w stosunkach z osobami trzecimi.
W doktrynie przyjmuje się, iż wyodrębnienie finansowe nie musi oznaczać pełnej samodzielności finansowej, w szczególności wyodrębnienie finansowe nie oznacza konieczności prowadzenia odrębnej księgowości dla zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Takie stanowisko znajduje również potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych. Przykładowo, w interpretacji indywidualnej z dnia 9 lutego 2018 r., Znak: 0114-KDIP2-1.4010.367.2017.1.JF wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej stwierdzono, iż: „o wyodrębnieniu finansowym można zatem już mówić w przypadku istnienia samej możliwości wyodrębnienia podstawowych informacji o sytuacji finansowej/majątkowej zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Wyodrębnienia finansowego nie należy utożsamiać zatem z pełną samodzielnością finansową”.
Nie ma zatem konieczności prowadzenia odrębnej księgowości dla zorganizowanej części przedsiębiorstwa w celu spełnienia tej przesłanki, zaś wystarczającym jest jeżeli system księgowy przedsiębiorstwa pozawala przypisać poszczególne zdarzenia gospodarcze do zorganizowanych części przedsiębiorstwa, których zdarzenia te dotyczą.
W konsekwencji, aprobując powyższe stanowisko, należy przyjąć, iż kalkulacja wyników finansowych zorganizowanej części przedsiębiorstwa może być dokonywana na podstawie samej rachunkowości zarządczej.
W świetle powyższego, w opinii Zainteresowanego, obszar działalności hotelarsko-gastronomicznej, działalności związanej z zarządzaniem i administrowaniem nieruchomościami własnymi oraz działalność związana ze świadczeniem usług wspomagających transport lądowy traktowane łącznie są wyodrębnione finansowo w ramach przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej.
Przychody i koszty dotyczące każdego rodzaju działalności prowadzonej w ramach Spółki Dzielonej (oraz wchodzących w jej skład komórek organizacyjnych) są przypisywane do danej wewnętrznej jednostki organizacyjnej zgodnie z unikalnymi oznaczeniami dla danej jednostki wewnętrznej w stopniu umożlwiającym ustalenie przychodów, kosztów oraz ustalenie istotnych wskaźników finansowych na potrzeby organizacyjno-zarządcze zarówno dla działalności związanej z zarządzaniem i administrowaniem nieruchomościami własnymi, działalnością hotelowo-gastronomicznej oraz działalności związanej ze świadczeniem usług wspomagających transport lądowy (parkingi).
Koszty i przychody nieprzypisane bezpośrednio do poszczególnych rodzajów działalności alokowane są przy zastosowaniu adekwatnych kluczy alokacyjnych (bezpośrednich lub pośrednich).
W związku z powyższym - w ocenie Zainteresowanego - zarówno w odniesieniu do działalności zarządzania i administrowania nieruchomościami własnymi, działalności hotelarsko-gastronomicznej, jak również świadczenia usług wspomagających transport lądowy (parkingi) przesłanka wyodrębnienia finansowego zespołu składników w ramach istniejącego przedsiębiorstwa jest spełniona.
-Możliwość funkcjonowania jako odrębne przedsiębiorstwo
Ostatnim warunkiem uznania konkretnego zespołu składników materialnych i niematerialnych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest możliwość stanowienia przez ten zespół odrębnego, niezależnego przedsiębiorstwa, które samodzielnie realizuje zadania gospodarcze.
W opinii Zainteresowanego, zespoły składników majątkowych, które składają się na działalność w zakresie zarzadzania i administrowania nieruchomościami własnymi, działalność hotelowo-gastronomiczną, działalność usługową wspomagającą transport lądowy (parkingi) traktowane łącznie będą miały możliwość funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwa zdolne do samodzielnej realizacji zadań gospodarczych.
Jako kryterium potwierdzające zdolności do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo w praktyce wskazuje się możliwość samodzielnego działania na rynku jako odrębny podmiot prowadzący zadania gospodarcze realizowane w obecnym przedsiębiorstwie. Taką argumentację można znaleźć w licznych interpretacjach prawa podatkowego oraz wyrokach sądów administracyjnych. Przykładowo, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 17 sierpnia 2018 r., Znak: 0111-KDIB3-1.4012.481.2018.1.JP stwierdził, że: „Jednocześnie zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna być gospodarczo samodzielna, zanim dojdzie do transakcji zbycia. Zatem wydzielona jednostka jeszcze przed jej zbyciem powinna uzyskać samodzielność gospodarczą i realizować ją w praktyce. Skutki prawne po stronie zbywcy nie powinny bowiem zależeć od zdarzeń przyszłych i niepewnych (samodzielne realizowanie zadań gospodarczych) powstałych już w innym podmiocie (u nabywcy). Mając na uwadze powyższe, wskazać należy, że nie wystarczy zatem zorganizowanie jakiejkolwiek masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. W przeciwnym razie nie można bowiem uznać, że dojdzie do powstania zespołu składników, które mogłyby stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa”.
W ocenie Zainteresowanego, obszar działalności związanej z zarządzaniem i administrowaniem nieruchomościami własnymi, działalności hotelarsko-gastronomicznej oraz działalności polegającej na świadczeniu usług wspomagających transport lądowy (parkingi) traktowane łącznie stanowią wyodrębnione części przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej, które samodzielnie będą mogły realizować określone zadania gospodarcze wykorzystując przypisany im zespół składników majątkowych niezależnie od innych zdarzeń.
Innymi słowy, składniki materialne składające się na działalność zarzadzania i administrowania nieruchomościami własnymi, działalność hotelarsko-gastronomiczną oraz działalność związaną ze świadczeniem usług wspomagających transport lądowy stanowią organizacyjnie i finansowo wyodrębnione zespoły składników majątkowych, stworzone i przygotowane do prowadzenia określonej działalności gospodarczej jako niezależne przedsiębiorstwa zdolne samodzielnie realizować zadania i cele gospodarcze.
Świadczy o tym fakt, iż po dniu przeprowadzenia podziału przez wyodrębnienie Spółka Przejmująca będzie mogła prowadzić działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług wsparcia transportu lądowego (parkingu).
Podsumowanie
Biorąc pod uwagę przytoczoną powyżej argumentację, zdaniem Zainteresowanego obszary działalności pozostające w ramach Spółki Dzielonej, czyli obszar działalności związanej z zarządzaniem oraz administrowaniem nieruchomościami własnymi, obszar działalności hotelarsko-gastronomicznej, jaki i obszar działalności będący przedmiotem wydzielenia do Spółki Przejmującej (obszar działalności związanej ze świadczeniem usług wspomagających transport lądowy) stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów art. 4a pkt 4 ustawy CIT.
Ad 2
Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:
- przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3 ustawy o CIT, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
- przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
- przychody spółki dzielonej.
Podkreślenia wymaga fakt, iż przepis art. 7b ustawy CIT ma jedynie charakter pomocniczy, ponieważ stanowi on wskazówkę do określenia rodzajów przychodów przypisywanych do źródła, jakim są zyski kapitałowe.
W myśl przepisu art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy CIT przychodem jest ustalona na dzień poprzedzający podział wartość rynkowa majątku podmiotu dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników. Z kolei, zgodnie z przepisem art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy CIT do przychodów nie zalicza się wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w drodze podziału podmiotów, które:
a)spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego oraz
b)spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Polski, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.
Tym samym, po stronie Spółki Przejmującej nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu w wysokości nadwyżki wartości rynkowej majątku otrzymanego w wyniku podziału przez wyodrębnienie nad jego wartością podatkową, gdyż zastosowanie znajdzie wyłącznie z przychodów podlegających opodatkowaniu na podstawie przepisu art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy CIT, gdyż Spółka Przejmująca ma obowiązek kontynuacji amortyzacji podatkowej, który wynika z przepisu art. 16g ust. 9 ustawy CIT.
W transakcji podziału przez wyodrębnienie zgodnie z treścią przepisu art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy CIT przychodem podatkowym jest również ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej.
Przez wartość emisyjną udziałów w świetle przepisu art. 4a pkt 16a ustawy CIT rozumie się cenę, po jakiej obejmowane są udziały, określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku - w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów.
Przychody uzyskane w wyniku podziału spółek kapitałowych stanowią przychody z zysków kapitałowych opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19%, które nie łączą się z innymi dochodami osiąganymi przez spółki kapitałowe.
Zdaniem Zainteresowanego, w przypadku planowanej transakcji podziału przez wyodrębnienie zgodnie z treścią przepisu art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy CIT przychodem podlegającym opodatkowania dla Spółki Przejmującej będzie wartość rynkowa składników majątkowych Spółki Dzielonej, które w wyniku planowanej transakcji podziału przez wyodrębnienie otrzyma Spółka Przejmująca. Treść przytoczonego przepisu wskazuje, że wartość rynkowa przejmowanych składników majątkowych Spółki Dzielonej powinna zostać pomniejszona o wartość emisyjną udziałów wydanych Wspólnikom Spółki Przejmującej, która powinna odpowiadać wartości rynkowej nowo obejmowanych udziałów przez Wspólników.
Zgodnie z przepisami ustawy CIT wartość emisyjna udziałów Spółki Przejmującej powinna zostać ustalona w wysokości odpowiadającej cenie, po jakiej obejmowane są jej udziały określona w uchwale o podziale, przy czym cena nie może być niższa od wartości rynkowej udziałów obejmowanych przez Wspólników.
Zainteresowany podkreśla, że w wyniku planowanej transakcji podziału przez wyodrębnienie dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej. W skutek powyższego w planowanym stanie faktycznym dojdzie do sytuacji, w której Spółka Przejmująca otrzyma majątek Spółki Dzielonej i jednocześnie utworzy nowe udziały, które zostaną objęte przez Spółkę Dzieloną.
W konsekwencji, zdaniem Zainteresowanego, po stronie Spółki Przejmującej na gruncie przepisu art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy CIT nie powstanie przychód podatkowy w wysokości wartości majątku otrzymanego przez Spółkę Przejmującą otrzymanego w ramach planowanego podziału przez wyodrębnienie, gdyż wartość rynkowa majątku przenoszonego na Spółkę Przejmującą będzie pomniejszona o wartość emisyjną nowo utworzonych udziałów Spółki Przejmującej. Z kolei, zgodnie z treścią przepisu art. 4a pkt 16 ustawy CIT, niezależnie od wysokości dokonanego podwyższenia kapitału zakładowego, wartość emisyjna udziałów zawsze jest ich wartością rynkową, czyli wartością rynkową składników majątku przenoszonych w ramach podziału. W konsekwencji, przychód z tytułu wartości rynkowej składników majątku jest równy wartości emisyjnej udziałów objętych w wyniku podziału przez wyodrębnienie. Tym samym, przychód na podstawie przepisu art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy CIT nie powstanie po stronie Spółki Przejmującej.
Konkludując, w planowanym zdarzeniu przyszłym, zdaniem Zainteresowanego, po stronie Spółki Przejmującej nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym w wysokości wartości rynkowej składników majątku otrzymanych przez Spółkę Przejmującą w ramach podziału przez wyodrębnienie, gdyż dojdzie do objęcia nowych udziałów Spółki Przejmującej obejmowanych przez Spółkę Dzieloną w ramach podziału przez wyodrębnienie, a tym samym dojdzie do powstania wartości emisyjnej udziałów, która pomniejszy całkowitą jego wartość.
W efekcie, po stronie Spółki Dzielonej nie powstanie obowiązek poboru podatku CIT z tytułu planowanej transakcji jej podziału przez wyodrębnienie. Opisany w zdarzeniu przyszłym planowany podział przez wyodrębnienie będzie neutralny podatkowo. Należy zaznaczyć, że zgodnie z treścią uzasadnienia do ustawy z dnia 16 sierpnia 2023 r. (Dz.U.2023.1705) - o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw, podział przez wyodrębnienie jako jeden z rodzajów podziałów spółek kapitałowych również ma być neutralny podatkowo na gruncie przepisów ustawy CIT.
Mając na uwadze powyższe okoliczności, Zainteresowany stoi na stanowisku, że podział Spółki Dzielonej przeprowadzany jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, nie doprowadzi do powstania obowiązku poboru podatku przez Spółkę Dzieloną od przychodu podatkowego Spółki Przejmującej na podstawie przepisów: art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m. w zw. z art. 12 ust. 1 pkt 8d w zw. z art. 22 ust. 1 w zw. z art. 26 ust. 1 i 6 ustawy CIT.
Ad 3
Zgodnie z przepisem art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:
- przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3 ustawy o CIT, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
- przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
- przychody spółki dzielonej.
Podkreślenia wymaga fakt, iż przepis art. 7b ustawy CIT ma jedynie charakter pomocniczy, ponieważ stanowi on wskazówkę do określenia rodzajów przychodów przypisywanych do źródła, jakim są zyski kapitałowe.
Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy CIT, co do zasady, przy podziale przez wyodrębnienie, jeżeli w razie podziału majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce dzielonej nie stanowią ZCP, to po stronie spółki dzielonej powstanie przychód podlegający opodatkowaniu (w wysokości wartości rynkowej przenoszonych składników majątkowych, ustalonej na dzień poprzedzający dzień wydzielenia).
Z kolei zgodnie z treścią przepisu art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy CIT do przychodów nie zalicza się w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa - wartości rynkowej składników majątku przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalonej na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia.
Zdaniem Zainteresowanego, z powyższych przepisów wynika, że w przypadku, gdy przy podziale przez wyodrębnienie Spółki Dzielonej zarówno majątek pozostający w Spółce Dzielonej, jak i majątek przejmowany przez Spółkę Przejmującą stanowią ZCP, wówczas po stronie Spółki Dzielonej nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu, o którym mowa w przepisie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy CIT. Tym samym, planowany podział przez wyodrębnienie opisany w zdarzeniu przyszłym w niniejszym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej prawa podatkowego będzie dla Spółki Dzielonej neutralny podatkowo. Wynika to również wprost z brzmienia przepisu art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT.
Zgodnie z treścią przepisu art. 4a pkt 4 ustawy CIT, ZCP oznacza organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące te zadania.
W wyniku planowanego podziału przez wyodrębnienie, Spółka Dzielona nie rozpozna przychodu podatkowego w wysokości wartości rynkowej składników majątku przeniesionych na Spółkę Przejmująca (ustalonej na dzień wyodrębnienia), pod warunkiem że:
- majątek przejęty przez Spółkę Przejmującą stanowi ZCP oraz
- majątek pozostający w Spółce Dzielonej stanowi ZCP.
Zarówno majątek pozostający w Spółce Dzielonej, jak i majątek przejmowany przez Spółkę Przejmującą stanowią ZCP.
W opinii Zainteresowanego, zarówno przenoszona w ramach podziału działalność wyodrębniana, jak i działalność pozostająca w Spółce Dzielonej, będą stanowiły trzy odrębne ZCP w rozumieniu przepisu art. 4a pkt 4 ustawy CIT, a tym samym, w związku z planowanym podziałem nie powstanie po stronie Spółki Dzielonej przychód, który podlegałby opodatkowaniu podatkiem CIT w rozumieniu przepisu art. 12 ust 4 pkt 3h ustawy o CIT, tj. Spółka Dzielona nie uzyska w przypadku przeprowadzenia podziału przez wyodrębnienie przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy CIT.
Podkreślenia wymaga treść przepisu art. 12 ust. 13 ustawy CIT, zgodnie z którym wyłączenia m.in. z przychodów na mocy przepisu art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy CIT, nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów podziału spółek jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Jednocześnie zgodnie z przepisem art. 12 ust. 14 ustawy CIT jeżeli połączenie spółek, podział spółek nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Planowany podział przez wyodrębnienie zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. Celem Zainteresowanego nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Nadto, zarówno Spółka Dzielona, jak i Spółka Przejmująca są podatnikami o nieograniczonym obowiązku podatkowym oraz spółkami kapitałowymi.
Ponieważ w opisanym zdarzeniu przyszłym majątek pozostający w Spółce Dzielonej oraz majątek wydzielany do Spółki Przejmującej spełnia w opinii Zainteresowanego kryteria ZCP, to Spółka Dzielona nie uzyska w wyniku przeprowadzenia podziału przez wyodrębnienie przychodu, o którym mowa w przepisie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy CIT w związku z przepisem art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy CIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Podział spółek handlowych regulowany jest przez ustawę z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 18, dalej: „KSH”).
Stosownie do postanowień art. 528 § 1 KSH,
spółkę kapitałową i spółkę komandytowo-akcyjną można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych lub spółek komandytowo-akcyjnych. Nie jest dopuszczalny podział spółki akcyjnej i spółki komandytowo-akcyjnej, jeżeli kapitał zakładowy nie został pokryty w całości.
Natomiast, zgodnie z art. 529 § 1 pkt 5 KSH,
podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących lub nowo zawiązanych, które obejmuje spółka dzielona (podział przez wyodrębnienie).
Stosownie do art. 529 § 2 KSH,
do podziału przez wydzielenie oraz podziału przez wyodrębnienie stosuje się przepisy o podziale spółek dotyczące odpowiednio spółki przejmującej lub spółki nowo zawiązanej. W przypadku podziału przez wyodrębnienie nie stosuje się przepisów art. 534 § 1 pkt 2, 3-5 i 8, art. 536 § 1, art. 537, art. 538 i art. 541 § 5.
Jest to jedyny podział, który nie skutkuje rozwiązaniem spółki dzielonej (art. 530 § 1 i § 2 KSH).
Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych spółki dzielonej przy podziale lub podziale przez wydzielenie lub podziale przez wyodrębnienie regulują przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”).
Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o CIT,
przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
Jednocześnie, jak stanowi art. 7 ust. 2 ustawy o CIT,
dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Zgodnie z treścią art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT,
za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:
-przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
-przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
-przychody spółki dzielonej.
W myśl art. 7b ust. 1a ustawy o CIT,
za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów.
Powołane przepisy nie stanowią jednak podstawy powstania zobowiązania podatkowego, a jedynie wskazówkę, do jakiego koszyka przychodów wskazane powyżej przychody powinny być zaklasyfikowane. Samo powstanie ewentualnego przychodu reguluje art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT,
przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia, przy czym przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
Na postawie art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT,
do przychodów nie zalicza się w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa - wartości rynkowej składników majątku przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalonej na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia.
Zgodnie z art. 12 ust. 13 ustawy o CIT,
przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
W świetle art. 12 ust. 14 ustawy o CIT,
jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Biorąc zatem pod uwagę literalną treść art. 12 ust. 1 pkt 9 oraz art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT, należy stwierdzić, że ww. przepisy ustawy o CIT odnoszą się do sytuacji, podziału spółki oraz podziału przez wydzielenie albo podziału przez wyodrębnienie. W pierwszym przypadku wskazanych przepisów ustawodawca wskazuje, że przychód występuje w sytuacji, gdy majątek przejmowany nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa, natomiast w dwóch pozostałych przypadkach zawartych w tych przepisach prawodawca uznał, że przychód wystąpi w sytuacji, gdy majątek przejmowany lub majątek pozostający w spółce nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Zatem, żeby skorzystać z wyłączenia z przychodów obydwie części majątku muszą stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W konsekwencji wystąpienie przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT, uzależnione jest od posiadania przez obydwie części przedsiębiorstwa podlegającego podziałowi przez wydzielenie atrybutu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a pkt 4 ww. ustawy.
Z kolei zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o CIT,
ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Jak wynika z cytowanego przepisu, status zorganizowanej części przedsiębiorstwa posiada tylko taka część mienia przedsiębiorstwa, która spełnia łącznie następujące warunki:
- stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań),
- jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie,
- jest przeznaczona do realizacji określonych zadań gospodarczych,
- mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.
Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest zatem dowolnym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) wchodzących w skład przedsiębiorstwa, ale wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem tych składników, zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze.
Biorąc powyższe pod uwagę należy wskazać, że jednym z podstawowych elementów istnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).
Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).
O wyodrębnieniu organizacyjnym można mówić, gdy zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze tego przedsiębiorstwa, np. dział, wydział, oddział, itp. Takie organizacyjne wydzielenie powinno być dokonane na podstawie statutu, regulaminu lub aktu o podobnym charakterze.
Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, gdy sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej przedsiębiorstwa pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a ściślej do realizowanych przez nie zadań gospodarczych. Nie należy jednak utożsamiać tego pojęcia z pełną samodzielnością finansową.
Wyodrębnienie funkcjonalne należy natomiast rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość, tj. obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.
Kolejną cechą definiującą zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.
Aby zatem określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa (zgodnie z definicją zawartą w art. 4a pkt 4 ustawy o CIT), musi odznaczać się pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie całość).
Państwo wątpliwości w zakresie pytania Nr 1 oraz Nr 3 budzi kwestia ustalenia czy:
- wyodrębniony ze Spółki Dzielonej zespół składników majątkowych należący do Spółki Dzielonej i przenoszony do Spółki Przejmującej oraz zespół składników majątkowych pozostający w Spółce Dzielonej będą stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 4a pkt 4 ustawy CIT;
- podział przez wyodrębnienie zespołu składników majątkowych opisany w zdarzeniu przyszłym będzie dla Spółki Dzielonej neutralny podatkowo na gruncie przepisu art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy CIT, tj. Spółka Dzielona nie uzyska w przypadku przeprowadzenia podziału przez wyodrębnienie przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy CIT.
Odnosząc się do powyższych wątpliwości, wskazać należy, że jak już wyjaśniono, zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jak o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa w momencie przekazania określonych składników majątkowych (na ile stanowią w nim w tym momencie, wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).
Z opisie sprawy zostało wskazane m.in., że majątek wydzielany obejmuje wyodrębniony organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespół składników majątkowych, a także zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych, przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na działalności usługowej wspomagającej transport lądowy (parkingi).
Na moment przeniesienia zespół składników materialnych oraz niematerialnych będący przedmiotem wniesienia do Spółki Przejmującej będzie na tyle zorganizowany, aby mógł samodzielnie wykonywać zadania i prowadzić działalność, do której jest przeznaczony bez udziału pozostałych składników majątkowych, które nie zostaną przeniesione z majątku B.
Celem podziału przez wyodrębnienie jest przeniesienie pionu działalności usługowej wspomagającej transport lądowy - Spółkę Przejmującą. W konsekwencji, Spółka Przejmująca po dokonaniu podziału przez wyodrębnienie i otrzymaniu składników majątku będzie miała możliwości i będzie kontynuowała prowadzenie działalności usługowej wspomagającej transport lądowy - parkingi, ponieważ będzie wyposażana w zespół składników, który będzie umożliwiał jej prowadzenie i kontynuację działalności usługowej we wskazanym wyżej zakresie.
Majątek pozostający w B. stanowią dwa wyodrębnione organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespoły składników majątkowych, a także zorganizowane zespoły składników materialnych i niematerialnych, przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na:
- działalności związanej z zarządzaniem i administrowaniem nieruchomościami własnymi, a także wynajmie i dzierżawie tych składników majątku oraz
- działalności hotelarskiej oraz gastronomicznej.
Zainteresowani wyjaśniają, że zespół składników materialnych i niematerialnych pozostający w Spółce Dzielonej na moment wyodrębnienia będzie na tyle zorganizowany, aby mógł samodzielnie wykonywać zadania i prowadzić działalność, do której jest przeznaczony bez udziału składników majątkowych, które będą przeniesione do Spółki Przejmującej.
W skład majątku Spółki Dzielonej, który nie zostanie przeniesiony na Spółkę Przejmująca w związku z wyodrębnieniem, wejdą:
- oznaczenie indywidualizujące składników majątku,
- nieruchomości posiadające inny charakter i przeznaczenie, takie jak biurowce czy hotele, czy pozostała usługowa działalność gastronomiczna w miejscu wyznaczonym przez klienta,
- zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających do 4,5% alkoholu oraz piwa oraz od 4,5% do 18%, a także powyżej 18% w miejscu sprzedaży,
- zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających do 4,5% alkoholu oraz piwa oraz od 4,5% do 18%, a także powyżej 18% w miejscu i czasie wyznaczonym przez klienta na podstawie zawartej z nim umowy,
- cztery pojazdy umożliwiające realizację usług polegających na zarządzaniu i wynajmie nieruchomości, realizacji usług związanych z działalnością hotelową i gastronomiczną,
- środki pieniężne związane z pozostałymi dwoma rodzajami prowadzonych działalności gospodarczych,
- należności i zobowiązania związane z pozostałymi dwoma rodzajami prowadzonych działalności gospodarczych,
- umowy z kontrahentami na obsługę ww. nieruchomości i działalności (odpady, usługi pralnicze, usługi promocyjne, serwis (...), alarmy pożarowe, organizacje płatnicze, oprogramowanie do obsługi działalności hotelowej, woda i kanalizacja, obsługa basenu hotelowego),
- pracownicy wykonujący pracę w zakresie pozostałych dwóch rodzajów prowadzonych działalności gospodarczych,
- dokumentacja finansowo-księgowa oraz inne księgi i dokumenty niezbędne lub związane z pozostałymi dwoma rodzajami prowadzonych działalności gospodarczych.
W skład majątku Spółki Przejmującej, który zostanie na nią przeniesiony w związku z wyodrębnieniem, wejdą:
- oznaczenie indywidualizujące działalność związaną z przenoszonymi składnikami majątku,
- umowa współpracy Nr (…) z (…) Spółka Akcyjna na używanie w punktach parkingowych samoobsługowych zestawów POS z do przyjmowania zapłaty przy użyciu kart płatniczych na obsługę parkingów oraz świadczenia innych usług określonych Umową, takie jak obsługa systemu kasowego, płatności B.,
- licencja na aplikację płatniczą,
- produkty rozszerzające zakres funkcjonalności Zestawu P., w szczególności takie jak kalkulator, komunikator WWW, logo na wydruku z Zestawu P.,
- terminal samoobsługowy i. (automat samoobsługowy),
- terminal samoobsługowy i. + i. + i. (biletomat),
- terminal S. (ETH) (automat samoobsługowy),
- umowa o przyjmowanie zapłaty dokonywanej przy pomocy instrumentów płatniczych nr (…) z (…) Spółka Akcyjna,
- cztery nieruchomości tworzące łącznie sieć parkingów,
- system płatnego parkowania,
- rachunek bankowy przeznaczony do obsługi sieci parkingów,
- środki pieniężne związane z działalnością gospodarczą dotyczącą parkingu,
- system parkingowy C.,
- naniesienia parkingowe na nieruchomościach tworzących sieć parkingów,
- zobowiązania związane z działalnością gospodarczą dotyczącą parkingu, w tym z tytułu podatku od nieruchomości oraz użytkowania wieczystego dla nieruchomości tworzących sieć parkingów oraz wynikające z umów z kontrahentami w ramach działalności gospodarczej dotyczącej parkingu,
- należności z tytułu przychodów z sieci parkingów (przedstawionych w postaci zestawienia przychodu z parkingów),
- pracownik lub pracownicy wykonujący pracę w zakresie działalności gospodarczej dotyczącej parkingu,
- dokumentacja finansowo-księgowa oraz inne księgi i dokumenty niezbędne lub związane z prowadzeniem działalności gospodarczej parkingu.
(Spółka Dzielona) po przeniesieniu pionu działalności usługowej wspomagającej transport lądowy - parkingi, będzie prowadziła działalność przy wykorzystaniu zespołu składników majątkowych, które pozostaną u niej w majątku po dokonaniu podziału przez wyodrębnienie. B. będzie prowadziła działalność w zakresie zarządzania i administrowania nieruchomościami własnymi, a także w zakresie ich wynajmu i dzierżawy oraz działalności hotelarskiej i gastronomicznej.
Ponadto, Zainteresowani wskazują, że w wyniku podziału Spółki Dzielonej przez wyodrębnienie i przeniesienie części jej działalności na Spółkę Przejmującą, dojdzie do przejścia zakładu pracy w postaci części pracowników Spółki Dzielonej wykonujących pracę w zakresie działalności gospodarczej dotyczącej parkingu w trybie przewidzianym w art. 231 Kodeksu pracy.
Natomiast, pozostali pracownicy B. wykonujący pracę w zakresie pozostałych dwóch rodzajów prowadzonych działalności gospodarczych, tj. w zakresie działalności związanej z zarządzaniem i administrowaniem nieruchomościami własnymi, oraz ich wynajmem i dzierżawą oraz działalności hotelarskiej i gastronomicznej, pozostaną pracownikami Spółki Dzielonej.
Zatem, z opisu wniosku wynika, że wyodrębniony ze Spółki Dzielonej zespół składników majątkowych należący do Spółki Dzielonej i przenoszony do Spółki Przejmującej, tj. obszar działalności polegającej na świadczeniu usług wspomagających transport lądowy (parkingi) oraz zespół składników majątkowych pozostający w Spółce Dzielonej, tj. obszar działalności związanej z zarządzaniem i administrowaniem nieruchomościami własnymi, działalności hotelarsko-gastronomicznej będą stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 4a pkt 4 ustawy CIT, gdyż będą wyodrębnione na płaszczyźnie organizacyjnej, funkcjonalnej i finansowej i będą funkcjonować jako niezależne przedsiębiorstwa w oparciu o składniki będące przedmiotem podziału przez wyodrębnienie.
Wobec powyższego, skoro wyodrębniony ze Spółki Dzielonej, tj. obszar działalności polegającej na świadczeniu usług wspomagających transport lądowy (parkingi), jak i pozostający w Spółce Dzielonej majątek, tj. obszar działalności związanej z zarządzaniem i administrowaniem nieruchomościami własnymi, działalności hotelarsko-gastronomicznej na dzień podziału przez wyodrębnienie będą stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa, to po stronie Spółki Dzielonej nie powstanie przychód podatkowy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT.
Zatem, Państwo stanowisko w zakresie pytania Nr 1 i Nr 3, tj. w zakresie ustalenia czy:
- wyodrębniony ze Spółki Dzielonej zespół składników majątkowych należący do Spółki Dzielonej i przenoszony do Spółki Przejmującej oraz zespół składników majątkowych pozostający w Spółce Dzielonej będą stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT – jest prawidłowe;
- podział przez wyodrębnienie zespołu składników majątkowych opisany w zdarzeniu przyszłym będzie dla Spółki Dzielonej neutralny podatkowo na gruncie przepisu art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT, tj. Spółka Dzielona nie uzyska w przypadku przeprowadzenia podziału przez wyodrębnienie przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT – jest prawidłowe.
Odnosząc się natomiast do oceny Państwa stanowiska w zakresie pytania Nr 2, zgodzić się należy z Państwem, że Spółka Dzielona nie będzie płatnikiem i tym samym nie będzie zobowiązana do poboru zryczałtowanego podatku na podstawie art. 26 ust. 1 w zw. z art. 22 ust. 1 ustawy o CIT, jednakże z innych przyczyn niż wskazane przez Państwa w uzasadnieniu stanowiska.
Aby wskazać te przyczyny, w pierwszej kolejności należy odwołać się do przepisów art. 7b ust. 1 pkt 1a oraz art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT.
W stanie prawnych obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. art. 7b ust. 1 ustawy o CIT odnosi się do przychodów danego podmiotu, który posiada, na dzień poprzedzający dzień restrukturyzacji, udział w kapitale lub prawo do zysku innej osoby prawnej i który przejmuje majątek albo udziały/akcje tej innej osoby prawnej w drodze restrukturyzacji.
W szczególności kwalifikacja taka dotyczyć będzie przypadków, gdy przychody osiąga:
- spółka przejmująca, która posiada udział w kapitale lub prawo do zysku spółki przejmowanej lub dzielonej,
- wspólnik spółki przejmowanej lub dzielonej, któremu przydzielane są udziały spółki przejmującej lub nowo zawiązanej, i który posiada już udział w kapitale lub prawo do zysku spółki przejmującej lub nowo zawiązanej.
Natomiast art. 7b ust. 1 pkt 1a ustawy o CIT odnosi się do przychodów z restrukturyzacji powstałych u podmiotów, które nie posiadały, na dzień poprzedzający dzień restrukturyzacji, udziału w kapitale lub praw do zysku osoby prawnej, którego majątek albo udziały/akcje przejmują w drodze restrukturyzacji.
Będą to w szczególności przychody osiągnięte w następstwie restrukturyzacji w przypadku, gdy przychody osiąga:
- spółka przejmująca, która nie posiadała udziałów w kapitale lub praw do zysku spółki przejmowanej lub dzielonej;
- wspólnik, któremu przydzielane są udziały spółki przejmującej lub nowo zawiązanej, lecz który nie posiadał udziału lub prawa do zysku tej spółki;
- podmiot, który dokonuje przekształcenia;
- spółka przejmująca spółkę jawną, która to spółka jawna nie uzyskała statusu podatnika CIT tym samym jest transparentna podatkowo (niezależnie, czy spółka przejmująca miała wcześniej częściowe prawa do spółki jawnej).
W związku z powyższym w niniejszej sprawie potencjalny przychód jaki mogłaby osiągnąć Spółka przejmująca mieściłby się w art. 7b ust. 1a ustawy o CIT.
Natomiast zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o CIT,
podatek dochodowy od określonych w art. 7b ust. 1 pkt 1 przychodów z dywidend oraz innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu (dochodu).
Stosownie do art. 26 ust. 1 ustawy o CIT,
osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, 2b, 2d i 2e, w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat, z uwzględnieniem odliczeń przewidzianych w art. 22 ust. 1a-1e. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji. (…)
W odniesieniu do wyżej wskazanych wyjaśnień oraz treści art. 22 ust. 1 oraz art. 26 ust. 1 ustawy CIT, stwierdzić należy, że Spółka Dzielona nie będzie płatnikiem, o którym mowa w art. 26 ust. 1 ustawy o CIT ponieważ nie dokonuje wypłat należności z tytułu art. 21 i 22 ust. 1 ustawy o CIT. Jak wskazano wyżej potencjalny przychód, który mógłby powstać w związku z podziałem Spółki Dzielonej i otrzymaniem przez Spółkę Przejmującą składników majątku Spółki Dzielonej, byłby kwalifikowany do źródła przychodów z art. 7b ust. 1a ustawy o CIT, a ten przepis nie został objęty dyspozycją art. 21 oraz art. 22 ust. 1 ustawy o CIT.
Ponadto w niniejszej sprawie nie będzie miał zastosowania również art. 26 ust. 6 ustawy o CIT, zgodnie z którym:
w przypadku dochodu, o którym mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. h oraz j, spółka przejmująca albo spółka powstała w wyniku przekształcenia jest obowiązana jako płatnik, w terminie do 7. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał dochód, wpłacić podatek, o którym mowa w art. 22 ust. 1, na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby podatnika wykonuje swoje zadania, a w przypadku podatników wymienionych w art. 3 ust. 2 oraz podatników będących osobami uprawnionymi z papierów wartościowych zapisanych na rachunkach zbiorczych, których tożsamość nie została płatnikowi ujawniona w trybie przewidzianym w ustawie, o której mowa w art. 4a pkt 15, na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania. Podatnik jest obowiązany przed tym terminem przekazać płatnikowi kwotę tego podatku. (…)
Spółka dzielona nie jest bowiem wskazana jako płatnik w ww. przepisie.
Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, że Spółka Dzielona nie będzie płatnikiem na podstawie art. 26 ust. 1 w zw. z art. 22 ust. 1 ustawy o CIT ponieważ nie dokonuje wypłat należności z tytułu art. 21 oraz 22 ust. 1 ustawy o CIT.
Zatem zgodzić się należy z Państwa stanowiskiem, że Spółka Dzielona nie będzie zobowiązana jako płatnik do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego na postawie art. 26 ust. 1 w zw. z art. 22 ust. 1 ustawy o CIT, jednakże nie z tego powodu, który wskazaliście Państwo w uzasadnieniu stanowiska, że Spółka Przejmująca nie osiągnie przychodu z art. 12 ust. 1 pkt 8c i 8d ustawy o CIT, lecz z tego względu, że Spółka Dzielona nie dokonuje wypłat należności z tytułu art. 21 i 22 ust. 1 ustawy o CIT.
W związku z powyższym mimo błędnej argumentacji zawartej przez Państwa w stanowisko, stanowisko to, że Spółka nie jest płatnikiem jest prawidłowe.
Resumując, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia czy:
- wyodrębniony ze Spółki Dzielonej zespół składników majątkowych należący do Spółki Dzielonej i przenoszony do Spółki Przejmującej oraz zespół składników majątkowych pozostający w Spółce Dzielonej będą stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 4a pkt 4 ustawy CIT – jest prawidłowe;
- w związku z planowaną transakcją w opisanym zdarzeniu przyszłym Spółka będzie zobowiązana jako płatnik do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego na podstawie art. 26 ust. 1 w zw. z art. 22 ust. 1 ustawy o CIT – jest prawidłowe;
- podział przez wyodrębnienie zespołu składników majątkowych opisany w zdarzeniu przyszłym będzie dla Spółki Dzielonej neutralny podatkowo na gruncie przepisu art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. Spółka Dzielona nie uzyska w przypadku przeprowadzenia podziału przez wyodrębnienie przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT – jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanego przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Ponadto, wskazać należy, że z przedstawionego przez Zainteresowanych opisu stanu zdarzenia przyszłego nie wynika, aby celem przedstawionej operacji było uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Jednakże zbadanie przesłanek i celów dokonywanego Podziału Spółki Dzielonej jest w pełni możliwe dopiero w ramach ewentualnego postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego organu kontroli celno-skarbowej. Tym samym stwierdzenie, że przedstawione przez Państwo w zdarzeniu przyszłym, że Podział został przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego celem nie było uniknięcie, ani uchylanie się od opodatkowania, nie może podlegać ocenie tut. Organu, w trybie i na zasadach przewidzianych dla instytucji interpretacji indywidualnej.
Organ nie odniósł się do powołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych oraz wyroków sądów administracyjnych, gdyż interpretacje te oraz wyroki zostały wydane w sprawach innych podatników i nie wiążą Organu w niniejszej sprawie.
W zakresie podatku od towarów i usług oraz w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych zostaną (zostały) wydane odrębne rozstrzygnięcia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
Zainteresowany będący stroną postępowania, na podstawie art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej, ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).