1. Czy działalność Spółki, w zakresie wskazanym w opisie stanu faktycznego, można uznać za działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt... - Interpretacja - 0111-KDIB1-3.4010.1.2024.2.ZK

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 5 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.1.2024.2.ZK

Temat interpretacji

1. Czy działalność Spółki, w zakresie wskazanym w opisie stanu faktycznego, można uznać za działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, co pozwoli na odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową na zasadach określonych w art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? 2. Czy koszty wynagrodzeń dla pracowników z tytułów o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych osób zatrudnionych w spółce, które w ramach swoich obowiązków służbowych zarządzają projektami B+R, są odpowiedzialne za procesy księgowo-rozliczeniowe związane z projektami B+R oraz są odpowiedzialne za prace techniczne związane z projektami B+R stanowią koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy CIT? (część pytania oznaczonego we wniosku nr 2 z wyłączeniem kosztów wynagrodzeń chorobowych, za urlop wypoczynkowy i okolicznościowy) 3. Czy koszty wynagrodzeń z tytułów o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych osób wykonujących ekspertyzy, opinie, usługi doradcze związane z pracami B+R stanowią koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1a ustawy CIT? 4. Czy jednorazowe odpisy amortyzacyjne od sprzętu specjalistycznego stanowiącego środki trwałe o wartości poniżej 10.000 zł stanowią koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 stycznia 2024 r., wpłynął Państwa wniosek z 21 grudnia 2023 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej.  

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 lutego 2024 r. (data wpływu 22 lutego 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Spółka X S.A. (X) posiada siedzibę na terytorium Polski oraz jest polskim rezydentem podatkowym. Spółka podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów w Polsce. Spółka nie posada statusu centrum badawczo-rozwojowego.

Spółka nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

Koszty kwalifikowane wymienione w art. 18d ust. 2 ustawy o CIT, nie zostały zwrócone Spółce w jakiejkolwiek formie. Nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Spółka nie korzysta ze zwolnień podatkowych o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT.

W ramach prowadzonej działalność Spółka realizuje 7 projektów.

PROJEKT 1 Projekt (…)

Celem Projektu jest opracowane własnego systemu (…) za pomocą którego można by wykonywać (…). Elementy składowe potrzebne do stworzenia takiego systemu są dostępne obecne na rynku w powszechnym handlu. Firma ma zamiar zakupić te elementy osobno i je złożyć wg własnego projektu wykonać prototyp, przy czym do tego działania niezbędna jest inżynierska wiedza fachowa m.in. z zakresu elektroniki i elektryki.

Jednocześnie, dla stworzenie niniejszego rozwiązania niezbędne jest oprogramowanie kontroli (…). Takie rozwiązanie jest innowacją dla firmy i pozwoli na rozszerzenie oferty działań w zakresie (…) dla przemysłu.

Oprogramowane będzie tworzone, we własnym zakresie, w ramach działalności badawczo-rozwojowej.

PROJEKT 2 Projekt (…)

Celem Projektu jest opracowanie innowacyjnego (…) przeznaczonego do (…).

Własna technologia (…), innowacyjna dla firmy pozwoli na poszerzenie oferty firmowej.

PROJEKT 3 Projekt (…)

Celem projektu jest zaprojektowanie szeregu rozwiązań, które pozwolą na modernizację istniejących (…). Projekt obejmuje zmiany w urządzeniach (…).

Rozwiązanie ma na celu (…). Takie działanie pozwoli wielu (…). Jest to innowacja dla firmy, która pozwoli na znaczące poszerzenie oferty.

PROJEKT 4 (…)

Celem projektu jest opracowanie urządzenia do (…). Urządzenie znajdzie zastosowanie głównie w (…).

PROJEKT 5 (…)

Celem projektu jest opracowanie urządzenia (…). Przedmiotem badań jest proces (…). Urządzenie będzie (…). Przedmiotem badań będzie również (…). Docelowy (…).

PROJEKT 6 (…)

Celem projektu jest opracowanie rozwiązania, które w efektywny sposób pozwoli na (…). Opracowanie tego ekologicznego rozwiązania, pozwoli na (…).

PROJEKT 7 (…)

Celem projektu jest opracowanie własnego (…).

Projekt (…) ma przede wszystkim za zadanie poszerzyć ofertę firmy o (…). Obecnie, jako firma takie urządzenia w pełni kupujemy od dostawców zewnętrznych zagranicznych, opracowanie własnego know-how dla (…) pozwoli firmie zaoferować nowy konkurencyjny produkt na rynku Polskim i Europejskim. Z uwagi na takt, że (…).

Opracowany przez Spółkę, (…) dostępnych na rynku różnił się będzie opracowywaną konstrukcją, sposobem i urządzeniem do (…) oraz potencjalną możliwością (…) w stosunku do konkurencji.

W ramach działalności wskazanej wyżej, Spółka prowadzi prace polegające na:

1. pracach mających na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzenie do nich znaczących ulepszeń,

2. nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnej wiedzy i umiejętności w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowana, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzone do nich nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Działalność Spółki ma charakter twórczy tj. nakierunkowany na tworzenie nowych, oryginalnych, unikatowych rozwiązań, które nie mają odtwórczego charakteru. Działalność jest podejmowana w sposobów systematyczny. Jest nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

Spółka prowadzi księgi rachunkowe na podstawie przepisów o rachunkowości i wyodrębnia koszty kwalifikowane poniesione w ramach działań badawczo-rozwojowych.

Wydatki, które Spółka zamierza odliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Do tworzenia projektów (projekt 1-7) Spółka wykorzystuje:

a) Wiedzę pracowników X (powyżej 80 doświadczonych inżynierów, w tym współautorów istniejących i wdrażanych wynalazków), zdobytą podczas pracy zawodowej, w tym wielu projektów i realizacji, w trakcie modernizacji oraz współpracy z innymi jednostkami tworzącymi rozwiązania B+R.

b) Wiedzę wynikającą z analizy własnych wdrożonych rozwiązań technicznych pod kątem możliwości ich ulepszenia lub zastąpienia nowymi, bardziej wydajnymi etc.

c) Wiedzę wynikającą z rozmów i konsultacji z przedstawicielami nauki i przemysłu, w tym w trakcie konferencji i spotkań.

W wyniku prowadzonych prac powstanie nowa wiedza przede wszystkim w dziedzinach: energetyki, ochrony środowiska, mechaniki, elektroniki, termodynamiki, elektryki.

W zakresie konkretnych projektów powstaje wiedza w następujących dziedzinach:

Projekt 1: Elektroniki, elektryki, informatyki, mechaniki.

Projekt 2: Energetyka, ochrona środowiska, mechaniki, termodynamiki.

Projekt 3: Energetyka, ochrona środowiska, mechaniki, termodynamiki.

Projekt 4: Energetyka, mechanika płynów, mechaniki.

Projekt 5: Energetyka, elektryka, mechanika.

Projekt 6: Energetyka, termodynamika, mechanika, ochrona środowiska.

Projekt 7: Energetyka, ochrona środowiska, termodynamika, mechanika.

Połączono i kształtowano wiedzę w zakresie i dziedzinach wskazanych powyżej, czego efektem będą innowacyjne rozwiązania techniczne opisane poniżej dla każdego projektu.

Projekt 1:

Pierwszym etapem było wykonanie analizy dokumentów - opisów patentowych istniejących na rynku rozwiązań. Niezbędna była również analiza środowiska pod kątem działalności (…). Następnie, pracownicy wykorzystując wiedzę w zakresie konstrukcji (…), elektryki oraz elektroniki a także mechaniki opracowali projekt roboczy (…).

Projekt 2:

Z uwagi na zapotrzebowanie konkretnego rozwiązania - początkowo wykonano analizy pod kątem możliwości usytuowania (…). Kolejno, opracowano kształt/gabaryt (…), spełniający warunki zarówno lokalizacyjne (możliwość montażu z uwagi na małą przestrzeń) jak i sposób pracy - konkretna moc, stabilność pracy oraz co najważniejsze - konkretne wymagania emisyjne. Następnym etapem było przeprowadzenie symulacji (…). Kolejno zaś, wykonano projekt wykonawczy (rysunki). Wykorzystano w tym zakresie, zarówno specjalistyczną wiedzę procesową jak i wiedzę z zakresu mechaniki oraz ochrony środowiska. Skutkiem jest (…) będący nowym produktem.

Projekt 3:

Z uwagi na uwarunkowania zmieniającego się rynku - a w szczególności kosztów emisji CO2, po wykonaniu analizy możliwości, jako koncepcja wstępna powstało (…). Projekt ten jest na początku swojej realizacji, wykonane zostały wstępne obliczenia, spotkania i opracowania. Projekt ten pozwoli, przy wykorzystaniu wiedzy z zakresu energetyki, mechaniki, ochrony środowiska, na opracowanie rozwiązania (…).

Projekt 4:

Wykonana została analiza możliwości zmiany miejsca (…). Wykorzystując specjalistyczną wiedzę z mechaniki płynów, mechaniki, wykonano (…).

Projekt 5:

Wykonana została analiza rynku, oraz zapotrzebowania na dane urządzenia. Powstał koncepcyjny projekt wstępny. Tutaj w ramach zadania wykorzystywana jest wiedza z zakresu elektryki, mechaniki, ochrony środowiska.

Projekt 6:

Wykonano wizje lokalne na obiektach, wykorzystując wiedzę z zakresu energetyki, termodynamiki oraz ochrony środowiska, opracowano wstępne możliwości wykorzystania (…).

Projekt 7:

Wykonano szereg działań w celu opracowania własnego (…). Pierwszym krokiem było wykonanie, niezbędnych dla prac mechanicznych, obliczeń (…). Następnie, wykonano projekt instalacji. Dla zadania została wykorzystana specjalistyczna wiedza w zakresie termodynamiki, mechaniki, energetyki.

Są to innowacje w skali firmy. Nowość w skali świata, zostanie potwierdzona przez Urząd Patentowy RP w momencie analizy potencjalnie złożonych przez X wniosków o ochronę wynalazków lub wzorów.

Badany stan techniki nie wykazuje, że na rynku istnieją takie rozwiązania, a inne jednostki gospodarcze nie dostarczają rozwiązań o zakładanych przez X parametrach pracy.

Działalność, opisana we wniosku, podejmowana jest w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia.

Są wydane Zarządzenia Prezesa Zarządu X o podjęciu prac dla projektów. Oddelegowano do niniejszych prac Pracowników. Określone zostały cele do osiągnięcia w ramach podejmowanych prac badawczo-rozwojowych.

Pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę w spółce, w ramach swoich obowiązków służbowych zarządzają projektami B+R, są odpowiedzialni za procesy księgowo-rozliczeniowe związane z projektami B+R oraz są odpowiedzialni za prace techniczne związane z projektami B+R.

Zakres prac w projektach 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 jest identyczny i obejmuje:

a. Analiza istniejącego problemu technicznego i analiza możliwych istniejących rozwiązań w tym analiza dokumentów: opisów istniejących rozwiązań, artykułów naukowych etc.;

b. ldea rozwiązania i obliczenia matematyczno-fizyczne w celu ustalenia możliwych konstrukcji rozwiązań;

c. Projektowanie wstępnych rozwiązań;

d. Dobór materiałów oraz elementów rozwiązania;

e. Obliczenia numeryczne CFD rozwiązań;

 f. Analiza wyników;

g. Poprawki;

h. Testy pierwszych wariantów rozwiązań w małej skali;

  i. Analiza wyników i wybór najlepszego rozwiązania;

  j. Analiza CFD najlepszego rozwiązania w celu doprowadzenia go do skali przemysłowej

 k. Testy, badania i pomiary wybranego wariantu rozwiązania w skali półtechnicznej lub przemysłowej;

  l. Analiza wyników;

m.Niezbędne dostosowanie do wymogów rynku;

 n. Zapewniają wsparcie techniczne;

 o. Procesy księgowo-rozliczeniowe związane z projektami B+R.

W skład wynagrodzeń, które Spółka zamierza zaliczyć do kosztów kwalifikowanych wchodzą: wynagrodzenie zasadnicze, premie, wynagrodzenie chorobowe, wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, okolicznościowy.

Celem realizacji projektów, Spółka ponosić będzie koszty wynagrodzenia z tytułów o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych osób wykonujących ekspertyzy, usługi doradcze związane z pracami B+R.

Służyć będą one realizacji w/w projektów.

Opracowania, ekspertyzy oraz usługi doradcze będą dotyczyły:

  - opinii specjalistów w zakresie zgodnego z prawem i wymogami branżowymi poprawnego działania instalacji i urządzeń według projektów, specjalistycznych obliczeń i algorytmów obliczeniowych,

  - specjalistycznych rozwiązań technicznych, technologicznych, symulacyjnych oraz środowiskowych,

- przeprowadzenia z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń, oprogramowania oraz wiedzy testów, pomiarów i badań wybranych rozwiązań według projektów, analizy i weryfikacji koncepcji i działania urządzeń i instalacji w ramach projektów.

Prawa do wyników ekspertyz, opinii, usług doradczych związanych z pracami B+R pozyskane będą w oparciu o zawarte umowy zlecenia lub umowy o dzieło.

Celem realizacji w/w prac, Spółka kupuje sprzęt specjalistyczny (drukarka 3D, oscyloskop) o wartości poniżej 10.000 zł oraz zamierza kupić sprzęt specjalistyczny (komputery i sprzęt komputerowy, drukarki 3D, sprzęt pomiarowy, oprogramowanie, maszyn i urządzeń niezbędnych do prowadzenia badań i testów) o wartości poniżej 10 000 zł. Sprzęt specjalistyczny stanowi środki trwałe Spółki, które są amortyzowane zgodnie z art. 16f ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (amortyzacja jednorazowa).

Ponadto, uzupełnili Państwo opis stanu faktycznego o poniższe informacje:

   - Wprowadzono możliwość swobodnej wymiany informacji pomiędzy działami i branżami oraz między pokoleniami Pracowników X, co zaowocowało powstaniem ideami technicznymi i wynalazczymi, następnie analizą dokumentów, powstawaniem koncepcji i obecnie opracowywaniem konkretnych rozwiązań technicznych i technologicznych.

   - Stworzono Zespoły Pracowników dedykowane na potrzeby konkretnych rozwiązań (projektantów, konstruktorów, specjalistów), korzystając z faktu, że w swoim dorobku Pracownicy X mają już nowe rozwiązania techniczne i technologiczne (łącznie kilkadziesiąt patentów) oraz doświadczenia obiektowe, w realizacji projektów.

   - Obecnie w ramach X powstaje Pracownia badawczo-rozwojowa.

   - Do obliczeń wykorzystywane jest oprogramowanie autorskie.

Projekt 1:

- opracowywany jest (…), który będzie potrafił pracować w trudnych warunkach w celu (…);

- przewiduje się dłuższą niż u potencjalnej konkurencji pracę z uwagi na możliwość pracy na baterii i zasilaniu kablowym.

Projekt 2:

   - innowacyjna konstrukcja, która pozwali na jego montaż w miejscach o zmniejszonej dostępności oraz na łatwy montaż, serwis oraz demontaż elementów (…). Wykonane prace pozwoliły firmie poszerzyć zakres oferowanych usług (…) a także na sprzedaż własną nowego produktu. (…).

Projekt 3:

   - innowacyjna konstrukcja (…) pozwoli na znaczącą redukcję emisyjności CO2. Opracowanie tego rozwiązania pozwoli na zaproponowanie na rynku polskim i europejskim autorskiego rozwiązania, a w nim: (…).

Projekt 4:

- lepsza od konkurencyjnych rozwiązań (…),

zmniejszone wykorzystanie czynnika (…),

- dużo większa kontrola nad procesem (…), szersze zakresy pracy,

przewiduje się możliwość pracy na niższej różnicy (…).

Projekt 5:

- prosta budowa urządzenia pozwalająca na szybką produkcję,

unikalna konstrukcja (…),

- skrócenie łańcucha dostaw i przyspieszenie wprowadzenia (…) w Polsce i UE.

Projekt 6:

  - wykorzystanie (…).

Projekt 7:

   - możliwe (…),

   - łatwy serwis z uwagi na zastosowanie łatwych w montażu i demontażu elementów,

   - własny produkt.

   - Przede wszystkim są to Innowacje w skali firmy. Nowość w skali świata zostanie potwierdzona przez Urząd Patentowy RP w momencie analizy potencjalnie złożonych przez X wniosków o ochronę wynalazków lub wzorów.

Projekt 1:

- opracowywany jest (…),

- przewiduje się dłuższą niż u potencjalnej konkurencji pracę z uwagi na możliwość pracy na baterii i zasilaniu kablowym.

Projekt 2:

   - innowacyjna konstrukcja, która pozwali na jego montaż w miejscach o zmniejszonej dostępności oraz na łatwy montaż, serwis oraz demontaż elementów (…). Wykonane prace pozwoliły firmie poszerzyć zakres oferowanych usług (…) a także na sprzedaż własną nowego produktu. (…).

Projekt 3:

   - innowacyjna konstrukcja (…) pozwoli na znaczącą redukcję emisyjności CO2. Opracowanie tego rozwiązania pozwoli na zaproponowanie na rynku polskim i europejskim autorskiego rozwiązania, a w nim: (…).

Projekt 4:

- lepsza od konkurencyjnych rozwiązań (…),

- zmniejszone wykorzystanie (…),

- dużo większa kontrola nad procesem (…), szersze zakresy pracy,

przewiduje się możliwość pracy na niższej różnicy (…).

Projekt 5:

- prosta budowa urządzenia pozwalająca na szybką produkcję,

- unikalna konstrukcja (…),

- skrócenie łańcucha dostaw i przyspieszenie wprowadzenia (…) w Polsce i UE.

Projekt 6:

  - wykorzystanie (…).

Projekt 7:

   - możliwe (…),

   - łatwy serwis z uwagi na zastosowanie łatwych w montażu i demontażu elementów,

   - własny produkt.

   - Twórczy charakter projektów, wskazanych we wniosku, przejawia się w tym, że badany stan techniki nie wykazuje, że na rynku istnieją takie rozwiązania, a inne jednostki gospodarcze nie dostarczają rozwiązań o zakładanych przez X parametrach pracy.

   - Działalność, opisana we wniosku, podejmowana jest w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia.

Są wydane Zarządzenia Prezesa Zarządu X o podjęciu prac dla projektów. Oddelegowano do niniejszych prac Pracowników. Ustalone i przekazane zostały środki na prace B+R. Określone zostały cele do osiągnięcia w ramach podejmowanie pracy badawczo-rozwojowej.

   - Pracy o charakterze rutynowym, nie zaliczacie Państwo do działalności badawczo-rozwojowej.

   - Wydatki, które zamierzają Państwo odliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, stanowią dla Państwa koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Pytania (ostatecznie przeformułowane w uzupełnieniu wniosku)

1. Czy działalność Spółki, w zakresie wskazanym w opisie stanu faktycznego, można uznać za działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, co pozwoli na odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową na zasadach określonych w art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

2. Czy koszty wynagrodzeń dla pracowników z tytułów o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych osób zatrudnionych w spółce, które w ramach swoich obowiązków służbowych zarządzają projektami B+R, są odpowiedzialne za procesy księgowo-rozliczeniowe związane z projektami B+R oraz są odpowiedzialne za prace techniczne związane z projektami B+R stanowią koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy CIT? (część pytania oznaczonego we wniosku nr 2 z wyłączeniem kosztów wynagrodzeń chorobowych, za urlop wypoczynkowy i okolicznościowy)

3. Czy koszty wynagrodzeń z tytułów o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych osób wykonujących ekspertyzy, opinie, usługi doradcze związane z pracami B+R stanowią koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1a ustawy CIT?

4. Czy jednorazowe odpisy amortyzacyjne od sprzętu specjalistycznego stanowiącego środki trwałe o wartości poniżej 10.000 zł stanowią koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Państwa stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 ustawy o CIT, ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a) badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b) badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych oznacza to, prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, badania naukowe są działalnością obejmującą:

a) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zgodnie z regulacją art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, aby działalność mogła być uznana za działalność badawczo-rozwojową:

1. działalność musi mieć charakter twórczy tj. nakierunkowany na tworzenie nowych, oryginalnych i unikatowych rozwiązań, które nie mają odtwórczego charakteru,

  2. działalność musi być podejmowana w sposobów systematyczny,

  3. działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Zdaniem Spółki, działalność wykonywana w zakresie przedstawionym w stanie faktycznym spełnia w/w definicję działalności badawczo-rozwojowej.

Na podstawie ust. 2 za koszty kwalifikowane uznaje się:

1)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu:

1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

  2) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

  3) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1,2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

  4) odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;

4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;

  5) koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

  a) przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy;

  b) prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego;

  c) odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie;

  d) opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

W przypadku wartości niematerialnych i prawnych w postaci kosztów prac rozwojowych, o których mowa w art. 16b ust. 2 pkt 3, za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane od tej wartości niematerialnej i prawnej odpisy amortyzacyjne w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty wymienione w ust. 2 pkt 1-4a lub ust. 3a pkt 2 (ust. 2a).

Za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością (ust. 3).

Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (ust. 5).

W razie wystąpienia okoliczności, o których mowa w ust. 5, podatnik jest obowiązany w zeznaniu, o którym mowa w art. 27, składanym za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności, do zwiększenia podstawy opodatkowania o kwotę dokonanych odliczeń, które zostały mu zwrócone, a w razie poniesienia straty - do jej zmniejszenia o tę kwotę (ust. 5a).

Podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów (ust. 6).

Na podstawie ust. 7 kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

  1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

   2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

  3) w przypadku pozostałych podatników 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1 (ust. 8).

Ad. 1

Działalność Spółki, w zakresie wskazanym, w opisie stanu faktycznego, można uznać za działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 27 lit. b, art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, co pozwoli na odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową na zasadach określonych w art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ad. 2

Koszty wynagrodzeń (w zakresie elementów wskazanym w stanie faktycznym) z tytułów o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych osób zatrudnionych w spółce, które w ramach swoich obowiązków służbowych zarządzają projektami B+R, są odpowiedzialne za procesy księgowo-rozliczeniowe związane z projektami B+R oraz są odpowiedzialne za prace techniczne związane z projektami B+R stanowią koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ad. 3

Koszty wynagrodzeń z tytułów o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych osób wykonujących ekspertyzy, opinie, usługi doradcze związane z pracami B+R, stanowią koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ad. 4

Jednorazowe odpisy amortyzacyjne od sprzętu specjalistycznego wskazanego w stanie faktycznym stanowiącego środki trwałe o wartości poniżej 10 000 zł stanowią koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z brzmieniem art. 4a pkt 26 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od  osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm., dalej: „updop”, „uCIT”),

przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 updop,

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Stosownie do art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i  nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742, dalej: „Ustawa SWIN”),

badania naukowe są działalnością obejmującą:

 a. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

 b. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast w art. 4a pkt 28 updop ustawodawca wskazał, że:

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy SWIN,

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Z kolei stosownie do treści art. 18d ust. 1 updop,

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na  działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Rodzaje kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały wymienione w art. 18d ust. 2-3 updop.

Stosownie do treści art. 18d ust. 5 updop,

koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

W myśl art. 18d ust. 6 updop,

podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Zgodnie z art. 18d ust. 7 updop,

1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3) w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

W myśl art. 18d ust. 8 updop,

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po  sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w  zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Natomiast, stosownie do art. 9 ust. 1b updop, zgodnie z którym,

podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop:

kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1. podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2. koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu uCIT,

3. koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 updop,

4. ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy updop, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

5. jeżeli w roku podatkowym podatnik prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

6. w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b updop, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

7. podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

8. kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w uCIT,

9. koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub  nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z zasadą przyjętą w orzecznictwie, jak  i w doktrynie prawa podatkowego, ulgi podatkowe, w tym ulga badawczo-rozwojowa, są  wyjątkiem od zasady równości i powszechności opodatkowania, tak więc przepisy regulujące prawo do ulgi winny być interpretowane ściśle.

Ad. 1

Odnosząc się do kwestii, będącej przedmiotem Państwa wątpliwości w zakresie pytania oznaczonego nr 1, wskazać należy, że w celu stwierdzenia, czy Państwa działalność spełnia przesłanki działalności badawczo-rozwojowej, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 updop).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano), przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności - badania naukowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na podkreślone wyłączenie w art. 4a ust. 3 ww. ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową tych przejawów aktywności podatnika, które pomimo ulepszenia istniejących procesów lub usług z uwagi na  brak innowacyjnego charakteru (rutynowość) nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Jak podano w słowniku języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się  od  rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Po drugie, z art. 4a pkt 26 updop, wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że  w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na  zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Co oznacza, że aktywność podatnika winna być nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym (które nie mają odtwórczego charakteru), związane z postępem naukowym, czy technologicznym.

Na powyższe kryteria wskazał także Minister Finansów w  Objaśnieniach podatkowych z  15 lipca 2019 roku dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej także: „Objaśnienia MF”), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej, która znajduje zastosowanie m.in. do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej przewidzianej w art. 18d updop – co zostało wskazane w samej treści objaśnień (por. pkt 31 Objaśnień MF).

Zgodnie z Objaśnieniami MF, przez działalność twórczą należy rozumieć zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, powstania czegoś, a twórczość działalności badawczo-rozwojowej przejawiać się może m.in.: opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Dodatkowo, warto nadmienić, że walidacja (według Słownika języka polskiego PWN rozumiana jako ogół czynności mających na celu zbadanie odpowiedniości, trafności lub dokładności czegoś) nowego lub ulepszonego produktu/technologii/rozwiązań zwłaszcza w warunkach rzeczywistego funkcjonowania, gdzie głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne, a których ostateczny kształt nie został określony została wyróżniona w Objaśnieniach MF jako typowe przejawy działalności twórczej w znaczeniu przyjmowanym dla potrzeb definicji prac badawczo-rozwojowych (por. pkt 36 Objaśnień MF). Co więcej, jak podkreślono w Objaśnieniach MF, istotnym elementem tego rodzaju działalności jest kreatywna aktywność wynikająca z działalności człowieka.

Jak wskazano w Objaśnieniach MF (na co zwrócił już uwagę Organ powyżej), w świetle obowiązujących w Polsce znaczeń pojęcia „systematyczność”, prowadzenie działalności w  taki sposób może oznaczać realizację tego rodzaju działań:

- w znaczeniu pierwszym – w sposób stały, od dłuższego czasu (regularnie), bądź

- w znaczeniu drugim – w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (planowo, metodycznie).

Dla potrzeb definicji działalności badawczo-rozwojowej, kryterium to należy rozumieć zgodnie z drugim znaczeniem. W świetle powyższego, oznacza to, że kryterium systematyczności jest spełnione, gdy działalność prowadzona jest w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (metodycznie, zgodnie z planem).

Należy jeszcze raz zaakcentować, że trzecim kryterium uznania danej działalności za  badawczo-rozwojową jest zwiększanie zasobów wiedzy (zgodnie z Objaśnieniami MF – pkt 43, to pojęcie odnosi się przede wszystkim do badań naukowych) lub wykorzystania istniejących zasobów wiedzy (na co nakierowane są przede wszystkim prace rozwojowe, obejmujące zdobywanie, łączenie i kształtowanie wiedzy) do tworzenia nowych zastosowań (nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług).

Jednocześnie, jak zauważono w treści cytowanych Objaśnień MF, ustawodawca nie zdefiniował sformułowania „zwiększania zasobów wiedzy, jednak przyjąć można, że sformułowanie to należy rozumieć z perspektywy danego podatnika a kluczowym jest element celowościowy (tj. zwiększenie poziomu wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań), bez względu na to, czy zdobywana wiedza stanowić będzie nowość tylko z perspektywy danego podmiotu, albo czy po jej zastosowaniu będzie służyć wyłącznie jednemu podmiotowi, czy też znajdzie szersze zastosowanie (por. pkt 45 Objaśnień MF).

Z treści wniosku wynika, że działalność Spółki, opisana w ramach projektów oznaczonych nr 1-7, ma charakter twórczy tj. nakierunkowany na tworzenie nowych, oryginalnych, unikatowych rozwiązań, które nie mają odtwórczego charakteru. Działalność jest podejmowana w sposobów systematyczny. Jest nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

Zgodnie z opisem stanu faktycznego oraz powołanymi wyżej przepisami, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, czy działalność Spółki, w zakresie wskazanym w opisie stanu faktycznego, można uznać za działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, co pozwoli na odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową na zasadach określonych w art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest prawidłowe.

Ad. 2

Przedmiotem Państwa wątpliwości, jest również ustalenie, czy koszty wynagrodzeń dla pracowników z tytułów o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych osób zatrudnionych w spółce, które w ramach swoich obowiązków służbowych zarządzają projektami B+R, są odpowiedzialne za procesy księgowo-rozliczeniowe związane z projektami B+R oraz są odpowiedzialne za prace techniczne związane z projektami B+R stanowią koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy CIT.

Na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się

poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2024 r., poz. 226 ze zm., dalej: „updof”),

za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Odnosząc się do możliwości odliczenia w ramach ulgi badawczo-rozwojowej kosztów pracowniczych stwierdzić należy, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in.: należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe.

W przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki i nagrody zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.

Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 updof, zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia czy koszty wynagrodzeń dla pracowników z tytułów o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych osób zatrudnionych w spółce, które w ramach swoich obowiązków służbowych zarządzają projektami B+R, są odpowiedzialne za procesy księgowo-rozliczeniowe związane z projektami B+R oraz są odpowiedzialne za prace techniczne związane z projektami B+R stanowią koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy CIT.

Ad. 3

Z opisu stanu faktycznego wynika, że celem realizacji projektów, Spółka ponosić będzie koszty wynagrodzenia z tytułów których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych osób wykonujących ekspertyz, usług doradczych związanych z pracami B+R.

Służyć będą one realizacji wskazanych w treści wniosku, projektów.

Opracowania, ekspertyzy oraz usługi doradcze będą dotyczyły:

- opinii specjalistów w zakresie zgodnego z prawem i wymogami branżowymi poprawnego działania instalacji i urządzeń według projektów, specjalistycznych obliczeń i algorytmów obliczeniowych,

- specjalistycznych rozwiązań technicznych, technologicznych, symulacyjnych oraz środowiskowych,

- przeprowadzenia z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń, oprogramowania oraz wiedzy testów, pomiarów i badań wybranych rozwiązań według projektów, analizy i weryfikacji koncepcji i działania urządzeń i instalacji w ramach projektów.

Prawa do wyników ekspertyz, opinii, usług doradczych związanych z pracami B+R pozyskane będą w oparciu o zawarte umowy zlecenia lub umowy o dzieło.

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1a updop, za koszty kwalifikowane uznaje się

poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

Od 1 stycznia 2018 r., przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane, poza należnościami z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 updof, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1 uCIT), również należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Stosownie do art. 13 pkt 8 lit. a updof:

za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Zatem, koszty kwalifikowane prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej stanowią wydatki na wynagrodzenia osób z którymi zawarta została umowa zlecenia, a którzy wykonują określone prace w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia w danym miesiącu.

Reasumując, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy koszty wynagrodzeń z tytułów o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych osób wykonujących ekspertyzy, opinie, usługi doradcze związane z pracami B+R stanowią koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1a ustawy CIT, jest prawidłowe.

Ad. 4

Zgodnie z art. 18d ust. 3 updop

za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Odnosząc się do odpisów amortyzacyjnych jako kosztów kwalifikowanych na potrzeby stosowania ulgi badawczo-rozwojowej, należy mieć na uwadze art. 18d ust. 3 updop, zgodnie z którym za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

W myśl art. 15 ust. 6 updop,

kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane zgodnie z art. 16a-16m, przy czym w przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji nie mogą być w roku podatkowym wyższe niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych, obciążające w tym roku podatkowym wynik finansowy jednostki.

Z przedstawionego we wniosku opisu wynika, że celem realizacji prac, opisanych we wniosku, Spółka kupuje sprzęt specjalistyczny (drukarka 3D, oscyloskop) o wartości poniżej 10.000 zł oraz zamierza kupić sprzęt specjalistyczny (komputery i sprzęt komputerowy, drukarki 3D, sprzęt pomiarowy, oprogramowanie, maszyn i urządzeń niezbędnych do prowadzenia badań i testów) o wartości poniżej 10 000 zł. Sprzęt specjalistyczny stanowi środki trwałe Spółki, które są amortyzowane zgodnie z art. 16f ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (amortyzacja jednorazowa).

Zgodnie z art. 16f ust. 3 updop,

odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zgodnie z art. 16h-16m, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 10 000 zł. W przypadku gdy wartość początkowa jest równa lub niższa niż 10 000 zł, podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16d ust. 1, mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16h-16m albo jednorazowo w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, albo w miesiącu następnym.

Odnosząc się do wątpliwości Wnioskodawcy w ww. zakresie, wskazać należy, że co do zasady odpisy amortyzacyjne dokonane od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w działalności badawczo-rozwojowej, mogą być objęte omawianą ulgą badawczo-rozwojową przy spełnieniu warunków wskazanych w art. 18d updop.

Zatem, istnieje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych, w rozumieniu art. 18d ust. 3 updop, w ramach limitów, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, jeżeli są one rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast, jeżeli służą one bieżącej działalności, odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych nie stanowią kosztów kwalifikowanych.

Wyjaśnić zatem należy, że powyższe sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, w całości stanowią koszt kwalifikowany, w myśl ww. przepisu, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast, w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

W świetle powyższych przepisów, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy jednorazowe odpisy amortyzacyjne od sprzętu specjalistycznego stanowiącego środki trwałe o wartości poniżej 10.000 zł stanowią koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Nadmienia się, że w części pytania oznaczonego we wniosku nr 2, w zakresie zaliczenia do kosztów kwalifikowanych wynagrodzenia chorobowego, wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, okolicznościowy, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  - Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

  - Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  - Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).