Interpretacja indywidualna z dnia 22 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.640.2023.1.AS
Temat interpretacji
W ocenie Wnioskodawcy, przez „wartość emisyjną” udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8d updop przydzielonych udziałowcom spółek łączonych (Wspólnikowi) w ramach Połączenia należy rozumieć wartość będącą sumą wartości nominalnej udziałów wydawanych w ramach Połączenia przez Spółkę Przejmującą oraz kwoty nadwyżki ujmowanej jako kapitał zapasowy (agio) Spółki Przejmującej wskutek Połączenia.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 22 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie skutków podatkowych związanych z planowanym połączeniem przez przejęcie.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka Przejmująca” lub „Wnioskodawca”) będąca polskim rezydentem podatkowym i podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: „CIT”) prowadzi działalność w zakresie realizacji projektów związanych z instalacjami odnawialnych źródeł energii w obszarze farm fotowoltaicznych (dalej: „Projekty OZE”). Jedynym wspólnikiem Spółki Przejmującej jest spółka B. sp. z o.o. (dalej: „Wspólnik”) posiadająca 100% udziałów w jej kapitale zakładowym wynoszącym 5.000,00 zł.
Wspólnik Spółki Przejmującej posiada także po 100% udziałów w kilkudziesięciu spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością będących polskimi rezydentami podatkowymi i podatnikami CIT (dalej: „Spółki Przejmowane”), których udziały Wspólnik nabył na podstawie umów sprzedaży udziałów zawartych w 2022 r. w celu rozwoju działalności w obszarze Projektów OZE. Projekty OZE tam, gdzie są realizowane w Spółkach Przejmowanych, znajdują się na różnym etapie prac rozwojowych, a Wspólnik zainteresowany jest skonsolidowaniem ich aktywności w Spółce Przejmującej, co pozwoliłoby zredukować liczbę spółek zależnych od Wspólnika nieprowadzących działalności w obszarze Projektów OZE, jak również zwiększyć potencjał dalszej ich realizacji poprzez zgrupowanie Projektów OZE w Spółce Przejmującej, eliminując ich rozproszenie w różnych Spółkach Przejmowanych. W efekcie przyczyni się to do zmniejszenia kosztów obsługi administracyjnej oraz osiągnięcia efektu skali prowadzonej działalności operacyjnej w grupie spółek kontrolowanych przez Wspólnika.
W tym celu planowane jest przeprowadzenie połączenia Spółki Przejmującej ze Spółkami Przejmowanymi, które nastąpi w trybie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 z późn. zm.: dalej: „k.s.h.”) poprzez przeniesienie całego majątku Spółek Przejmowanych na Spółkę Przejmującą za udziały, które Spółka Przejmująca wyda Wspólnikowi Spółek Przejmowanych (dalej: „Połączenie”). W dniu wpisania Połączenia i wykreślenia Spółek Przejmowanych z Krajowego Rejestru Sądowego, Spółka Przejmująca wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki Spółek Przejmowanych (zgodnie z art. 494 § 1 k.s.h.). Udziały Wspólnika w Spółce Przejmującej oraz Spółkach Przejmowanych nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów. Kapitał zakładowy każdej ze Spółek Przejmowanych wynosi 5.000,00 zł.
W związku z trwającą realizacją Projektów OZE w niektórych Spółkach Przejmowanych, na dzień Połączenia, poza aktywami i zobowiązaniami związanymi z Projektami OZE, które zostały wykazane w bilansach tych spółek, Spółki Przejmowane mogą posiadać w swoim majątku uprawnienia wpływające na rozwój projektów OZE, które nie podlegają rozpoznaniu w bilansie tych spółek (dalej: „Wartości Pozabilansowe”). Wśród takich uprawnień mogących znaleźć się wśród Wartości Pozabilansowych, które nie podlegają ujęciu w ewidencji rachunkowej lub ewidencji podatkowej spółek realizujących tego rodzaju projekty, lecz mają istotny wpływ na wycenę wartości takich spółek, są prawa wynikające z:
- umów dzierżawy czy służebności, dotyczące gruntów, na których realizowane są projekty budowlane, z których może wynikać okresowe świadczenie inwestora na rzecz właściciela takiego gruntu;
- decyzji administracyjno-prawnych, pozwoleń i zezwoleń, w tym decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, warunkach zabudowy, czy ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, pozwoleń wodnoprawnych na budowę, czy na użytkowanie, zezwoleń na lokalizację zjazdu z drogi publicznej, na zajęcie pasa drogowego, czy na budowę, które wydawane są po uiszczeniu opłaty o niewielkiej wartości (opłaty skarbowej);
- umów dotyczących warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, które wydawane są przez operatora sieci dystrybucyjnej / przesyłowej po wpłaceniu zaliczki na poczet opłaty przyłączeniowej.
W wyniku Połączenia wyemitowane zostaną nowe udziały Spółki Przejmującej. W ramach Połączenia, w zamian za udziały Spółek Przejmowanych, udziałowiec (tutaj: Wspólnik) Spółek Przejmowanych otrzyma udziały w Spółce Przejmującej według ustalonego parytetu wymiany (dalej: „Parytet Wymiany Udziałów”). W wyniku Połączenia dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej.
Przyjęta przez Wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych mu przez Spółkę Przejmującą nie będzie wyższa, niż wartość udziałów w Spółkach Przejmowanych, jaka byłaby przyjęta przez Wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do Połączenia.
Po objęciu składników majątku Spółek Przejmowanych, Spółka Przejmująca zamierza kontynuować wycenę dla celów podatkowych poszczególnych składników majątku według wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółek Przejmowanych, a Spółka Przejmująca przypisze te składniki majątku do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.
Wartość rynkowa majątku każdej ze Spółek Przejmowanych, ustalona na dzień poprzedzający dzień Połączenia, nie będzie przewyższać wartości emisyjnej udziałów przydzielonych udziałowcom Spółek Przejmowanych (tutaj Wspólnikowi), rozumianej według definicji zawartej w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.
W związku z Połączeniem ani Spółka Przejmująca ani Wspólnik nie otrzymają żadnych dopłat ani jakichkolwiek innych świadczeń pieniężnych lub niepieniężnych, innych niż majątek Spółek Przejmowanych, który uzyska Spółka Przejmująca oraz nowo wyemitowane udziały w Spółce Przejmującej, które uzyska Wspólnik.
W świetle powyższych okoliczności, Połączenie nastąpi z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego celem nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Pytania
1)W jaki sposób należy ustalić „wartość rynkową majątku” każdej ze Spółek Przejmowanych w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8c i 8d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 z późn. zm.; dalej: „updop”), w szczególności czy pojęcie „majątek” obejmuje Wartości Pozabilansowe?
2)Czy przez „wartość emisyjną” udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8d updop przydzielonych udziałowcom spółek łączonych (Wspólnikowi) w ramach Połączenia należy rozumieć wartość będącą sumą wartości nominalnej udziałów wydawanych w ramach Połączenia przez Spółkę Przejmującą oraz kwoty nadwyżki ujmowanej jako kapitał zapasowy (agio) Spółki Przejmującej wskutek Połączenia?
Państwa stanowisko w sprawie
Ad 1
W ocenie Wnioskodawcy, przez ustaloną na dzień poprzedzający dzień Połączenia Spółek Przejmowanych ze Spółką Przejmującą, „wartość rynkową majątku” każdej Spółki Przejmowanej otrzymanego przez Spółkę Przejmującą w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8c i 8d updop należy rozumieć jako wartość rynkową, ustaloną z zastosowaniem właściwej metody wyceny, dla celów której majątek powinien być rozumiany jako wartość rynkowa aktywów wykazanych w bilansie każdej Spółki Przejmowanej pomniejszona o wartość zobowiązań. Tym samym, określenie „wartość majątku” nie obejmuje Wartości Pozabilansowych.
Ad 2
W ocenie Wnioskodawcy, przez „wartość emisyjną” udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8d updop przydzielonych udziałowcom spółek łączonych (Wspólnikowi) w ramach Połączenia należy rozumieć wartość będącą sumą wartości nominalnej udziałów wydawanych w ramach Połączenia przez Spółkę Przejmującą oraz kwoty nadwyżki ujmowanej jako kapitał zapasowy (agio) Spółki Przejmującej wskutek Połączenia.
Stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania nr 1
Przepis art. 3 ust. 1 updop stanowi, że podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym, zgodnie z art. 7 ust. 1 updop jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
Za przychody z zysków kapitałowych uważa się m.in. przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym m.in. przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki (art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m updop).
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8c updop, przychodem jest ustalona na dzień łączenia lub podziału wartość majątku spółki przejmowanej lub dzielonej otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników.
Stosownie zaś do art. 12 ust. 1 pkt 8d updop, przychodem jest ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej.
Jednocześnie art. 12 ust. 4 pkt 3e updop stanowi, że do przychodów nie zalicza się wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez spółkę przejmującą w drodze łączenia, które:
a)spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego oraz
b)spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.
W myśl art. 12 ust. 13 updop, przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Zgodnie z art. 12 ust. 14 updop, jeżeli połączenie spółek nie zostało przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Stosownie zaś do art. 12 ust. 15 updop przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b mają zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami, o których mowa w:
1)art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek lub podmiotów mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo
2)art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo
3)art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.
Z przytoczonych powyżej regulacji wynika, że w przypadku połączenia spółek, w ramach którego dochodzi do przejęcia jednej spółki (spółki przejmowanej) przez drugą spółkę (spółkę przejmującą), jeżeli dochodzi do powstania przychodu podatkowego, to przychód ten określa się na podstawie wartości rynkowej majątku spółki przejmowanej otrzymanego przez spółkę przejmującą.
Pojęciem „wartość rynkowa majątku” ustawodawca posługuje się zarówno w art. 12 ust. 1 pkt 8c updop, jak i w art. 12 ust. 1 pkt 8d updop. Niezmiernie istotne jest zatem, określenie znaczenia tego pojęcia użytego w ww. przepisach updop.
„Wartość rynkowa majątku” jest pojęciem, które nie zostało zdefiniowane wprost w ustawach podatkowych. W konsekwencji, zasadnym jest nadanie mu rozumienia wynikającego z języka potocznego, tj.: wg słownika języka polskiego (www.sjp.pwn.pl) „majątek” to „czyjś stan posiadania”.
Jak wskazał Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z dnia 28 marca 2014 r., sygn. akt I Aca 1278/13 (na który powołują się również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych) „od pojęcia ,,mienia’’ należy odróżnić pojęcie „majątek”. Choć terminy te niekiedy uznaje się za tożsame, to jednak nie mają one identycznego zakresu pojęciowego. W doktrynie przyjmuje się bowiem, że wyraz majątek używany jest w dwóch znaczeniach: węższym, oznaczającym tylko aktywa, czyli prawa majątkowe posiadane przez podmiot, co może być utożsamiane z pojęciem mienia, oraz w znaczeniu szerszym, oznaczającym ogół praw i obowiązków majątkowych podmiotu prawa. Majątkiem są składniki mienia dające się wyodrębnić jako zespół aktywów, ale i zespół pasywów, będących przedmiotem obrotu, dziedziczenia, podstawą odpowiedzialności za zobowiązania, itp.”.
Za „majątek spółki” należy uznać sumę praw oraz innych składników majątkowych spółki posiadających wartość ekonomiczną. Do majątku wchodzi również wartość wniesionych do spółki wkładów wspólników i w chwili jej powstania ich suma może stanowić cały majątek spółki, jednak w odróżnieniu od kapitału zakładowego, który jest wartością stałą, majątek spółki podlega ustawicznym zmianom. Wartość majątku spółki zależy od wartości praw i innych składników majątkowych spółki, a ponieważ majątek ten obciążą zobowiązania spółki, można przyjąć, że wartość ta odpowiada różnicy między wartością sumy aktywów i zobowiązań spółki. - Wielka Encyklopedia Prawa, red. prof. zw. dr hab. Brunon Hołyst, prof. zw. dr hab. Eugeniusz Smoktunowicz, wyd. Prawo i Praktyka Gospodarcza 2005.
Analiza powyższych definicji wskazuje, że przez „wartość rynkową majątku”, w ocenie Wnioskodawcy, należy rozumieć wartość pod względem materialnym pewnego stanu posiadania. Natomiast wartość pod względem materialnym oznaczana jest w cenie, dlatego też wartością rynkową majątku jest cena jaką potencjalny nabywca byłby skłonny zapłacić za „stan posiadania” sprzedającego. Zatem, „wartością rynkową majątku” jest wartość materialna (wyrażona w cenie) aktywów, pomniejszona o wartość (wyrażoną w cenie) zobowiązań, gdyż zobowiązania są co do zasady źródłem finansowania aktywów. Nie byłoby żadnych aktywów (lub przynajmniej ich części), gdyby dany podmiot nie posiłkował się zobowiązaniami (np. kredytem).
Podobne wnioski płyną z analizy definicji „składników majątkowych” zawartej w art. 4a pkt 2 updop, które oznaczają aktywa w rozumieniu ustawy o rachunkowości, pomniejszone o przejęte długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą zbywcy, o ile długi te nie zostały uwzględnione w cenie nabycia, o której mowa w art. 16g ust. 3 updop.
Taka definicja majątku, która zasadniczo uwzględnia aktywa, jak i zobowiązania, nie obejmuje swoim zakresem tzw. wartości pozabilansowych, tj. nieposiadających wartości podatkowej, które choć wpływają na ustalenie wartości przedsiębiorstwa spółki przejmowanej, to nie podlegają ujęciu w ramach aktywów lub zobowiązań spółki przejmowanej. Przykłady takich wartości pozabilansowych, które mogą jako Wartości Pozabilansowe wystąpić w Spółkach Przejmowanych w momencie Połączenia, zostały wymienione w opisie zdarzenia przyszłego.
W konsekwencji, przywołane przez Wnioskodawcę przepisy mówiące o „wartości rynkowej majątku”, a nie o wartości przedsiębiorstwa spółki przejmowanej, odwołują się do rynkowej wartości „majątku” rozumianego jako zbiór aktywów i zobowiązań spółki przejmowanej.
Wnioskodawca wskazuje, że prezentowane przez niego stanowisko znajduje potwierdzenie w wydanych interpretacjach indywidualnych, w tym m.in. interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 31 maja 2022 r., znak: 0111-KDIB1-1.4010.425.2021.3.ŚS: „Mając powyższe na uwadze należy zgodzić się ze stwierdzeniem Wnioskodawcy, że wartość rynkową majątku spółek przejmowanych - w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8c oraz art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT w brzmieniu od dnia 1 stycznia 2022 r. należy rozumieć - jako wartość rynkową aktywów pomniejszoną o wartość zobowiązań”.
Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, na gruncie regulacji art. 12 ust. 1 pkt 8c oraz 8d updop „majątek” obejmuje zarówno aktywa, jak i zobowiązania każdej ze Spółek Przejmowanych wykazane w jej bilansie. Zatem, przez ustaloną na dzień poprzedzający dzień łączenia się Spółek Przejmowanych ze Spółką Przejmującą, „wartość rynkową majątku” każdej Spółki Przejmowanej otrzymanego przez Spółkę Przejmującą w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8c i 8d updop należy rozumieć jako wartość rynkową, dla celów której majątek powinien być rozumiany jako wartość rynkowa aktywów wykazanych w bilansie pomniejszona o wartość zobowiązań. Tym samym, określenie „wartość majątku” nie obejmuje Wartości Pozabilansowych.
Stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania nr 2
Jak wskazano powyżej, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8d updop, przychodem jest ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej.
Pojęcie „wartości emisyjnej” udziałów (akcji) zdefiniowane zostało w art. 4a pkt 16a updop i oznacza cenę, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku - w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji). W przypadku łączenia się spółek brak jest umowy, w której ustalona byłaby cena, po jakiej nabywane są udziały.
Skoro ustawodawca w art. 4a pkt 16a updop wskazuje, że przez „wartość emisyjną” należy rozumieć cenę po jakiej obejmowane są udziały, a więc wartość (cenę), którą wspólnicy spółki przejmowanej płacą za udziały w spółce przejmującej, to w przypadku połączenia, należałoby przyjąć, że wartość emisyjna, to wartość rynkowa majątku spółki przejmowanej, który zostaje przeniesiony na spółkę przejmującą w wyniku połączenia.
W sytuacji, w której wartość rynkowa majątku przenoszonego na spółkę przejmującą jest wyższa niż wartość nominalna udziałów wydanych przez spółkę przejmującą, należy uznać, że wartość emisyjna zostaje ustalona na poziomie wyższym niż wartość nominalna wydawanych (emitowanych) udziałów, a nadwyżka wartości emisyjnej nad wartością nominalną może zostać ujęta jako kapitał zapasowy spółki przejmującej (tzw. agio).
Agio oznacza nadwyżkę ceny emisyjnej nad wartością nominalną udziału - czyli różnicę między kwotą, za jaką obejmowany jest udział, a ustaloną wartością nominalną danego udziału. W przypadku, gdy wartość rynkowa nabywanych udziałów jest wyższa niż ich wartość nominalna, ustala się wartość emisyjną na poziomie wyższym niż wartość nominalna udziałów.
Wnioskodawca zwraca uwagę, że w interpretacji indywidualnej organ podatkowy potwierdził rozumienie pojęcia „wartości emisyjnej” uznając za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy, który wskazał w opisanym zdarzeniu przyszłym, że: „ (...) wartość rynkowa majątku przejmowanej Spółki Przejmowanej powiększy wartość kapitałów własnych (aktywów netto) Spółki Przejmującej. Przy tym w części odpowiadać będzie ona wartości nominalnej nowo utworzonych udziałów w podwyższanym kapitale zakładowym Spółki Przejmującej, a nadwyżka wartości majątku Spółki Przejmowanej ponad kwotę podwyższanego w związku z przejęciem kapitału zakładowego Spółki Przejmującej zostanie przelana na kapitał zapasowy Spółki Przejmowanej. Tym samym wartość emisyjna nowo utworzonych udziałów w podwyższanym kapitale zakładowym Spółki Przejmującej odpowiadać będzie wartości majątku Spółki Przejmowanej”. - interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 31 stycznia 2023 r., znak: 0111-KDIB1-1.4010.704.2022.3.AW.
W związku z powyższym, w ocenie Wnioskodawcy, przez „wartość emisyjną” udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8d updop przydzielonych udziałowcom spółek łączonych (Wspólnikowi) w ramach Połączenia należy rozumieć wartość będącą sumą wartości nominalnej udziałów wydawanych w ramach Połączenia przez Spółkę Przejmującą oraz kwoty nadwyżki ujmowanej jako kapitał zapasowy (agio) Spółki Przejmującej wskutek Połączenia.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Jednocześnie zauważyć należy, że zbadanie przesłanek i celów dokonywanej reorganizacji spółek jest w pełni możliwe dopiero w ramach ewentualnego postępowania kontrolnego lub podatkowego. Tym samym stwierdzenie, że przedstawione przez Państwa w zdarzeniu przyszłym połączenie spółek zostanie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego głównym bądź jednym z głównych celów nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, nie może podlegać ocenie tutejszego organu, w trybie i na zasadach przewidzianych dla instytucji interpretacji indywidualnej. Z tego też względu, powyższą informację przyjęto jako niepodlegający weryfikacji przez organ interpretacyjny element opisu zdarzenia przyszłego.
Odnosząc się do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych stwierdzić należy, że zostały one wydana w indywidualnych sprawach innych podmiotów i nie wiążą organu w sprawie będącej przedmiotem wniosku.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.