Interpretacja indywidualna z dnia 23 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.711.2023.2.MR1
Temat interpretacji
Realizowane przez Spółkę czynności w zakresie opracowywania Oprogramowania wpisują się w definicje prac badawczo-rozwojowych o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia czy opisane czynności dotyczące opracowywania Oprogramowania, spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, w związku z czym Spółka, będzie uprawniona do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej - jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 grudnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 21 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie działalności badawczo- rozwojowej.
Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie pismem z dnia 16 lutego 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych.
Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie projektowania i dostarczania swoim klientom różnego rodzaju rozwiązań i usług informatycznych. Klienci prowadzą działalność w różnych sektorach gospodarki.
Zakres działalności Spółki obejmuje realizację projektów, których celem jest projektowanie i wdrażanie szeroko rozumianych programów komputerowych. Oprogramowanie może zostać stworzone przez Spółkę od podstaw na indywidualne zamówienie na potrzeby klienta bądź też jest projektowane z myślą o zastosowaniu na własne potrzeby w ramach prowadzonej działalności Wnioskodawcy. Oprócz tworzenia oprogramowania od podstaw, Spółka podejmuje się również opracowywania nowych, bądź istotnie zmodyfikowanych, możliwości istniejącego już oprogramowania (np. w formie dodatkowych modułów, komponentów, z których może korzystać klient lub pracownicy Wnioskodawcy). Wiąże się to zasadniczo z przeprowadzeniem istotnych zmian architektonicznych w istniejącym oprogramowaniu oraz dodaniem nowego kodu źródłowego do już istniejącego oprogramowania. Rozwinięcia lub modyfikacje oprogramowania zmierzają w istocie do istotnej poprawy użyteczności lub funkcjonalności tego oprogramowania. Wskazane powyżej opracowywanie oprogramowania od podstaw oraz nowych, bądź istotnie zmodyfikowanych, możliwości istniejącego już oprogramowania (dalej: „Oprogramowanie”) jest szczegółowo opisane w dalszej części opisu stanu faktycznego / zdarzenia przyszłego.
Zakres działalności Spółki obejmuje także projekty rutynowe, tj. projekty dotyczące standardowych prac, a także utrzymania i obsługi wdrożonych rozwiązań i produktów. Celem tego typu projektów może być np. wprowadzenie okresowych, drobnych zmian i ulepszeń w uprzednio opracowanych rozwiązaniach produktowych (np. w celu eliminacji pojawiających się błędów systemu), a także bieżące wsparcie i utrzymanie funkcjonowania rozwiązań informatycznych. Prace te mają w istotnej części charakter rutynowy. Działalność Spółki prowadzona w ramach projektów rutynowych nie jest objęta niniejszym wnioskiem.
Jednym z przykładów projektów w zakresie opracowywania Oprogramowania jest projekt, który polegał na opracowaniu autorskich komponentów (modułów) charakteryzujących się rygorystycznymi wymogami w zakresie kompatybilności, bezpieczeństwa, elastyczności integracji oraz rozwoju, tak aby umożliwić ich późniejsze wykorzystanie jako elementy funkcjonalne w oprogramowaniu dla klienta. Celem projektu było także opracowanie narzędzia służącego do efektywnego generowania gotowych elementów Oprogramowania z wykorzystaniem wypracowanych komponentów i konfiguracji w ramach projektu, tak aby znacząco przyspieszyć całościowy proces wytwarzania programów komputerowych i zmniejszyć ilość nakładu pracy i czasu programistów podczas wytwarzania Oprogramowania.
Wyzwaniem w projekcie była budowa autorskich komponentów wraz z projektem architektury wzorcowego systemu z wykorzystaniem zaimplementowanych komponentów. Każdy komponent wymagał, aby był zaprojektowany w sposób ułatwiający korzystanie z jego funkcjonalności podczas implementacji wymagań biznesowych oraz umożliwiał nie tylko rozwój, ale też możliwość personalizowania tych funkcjonalności na indywidualne potrzeby projektu w sposób bardzo elastyczny, a potencjalnie szerokie zastosowanie komponentów w ramach dalszej integracji zgodnie z indywidualną architekturą technologiczną klienta powodowało szereg wyzwań technologicznych, które musiały być rozwiązane przez pracowników Spółki. Komponenty musiały spełniać rygorystyczne parametry czasowe, wymogi skalowalności, elastyczności pod kątem środowiska przeznaczenia czy kompatybilności z narzędziami platformy chmurowej. Problemami technologicznymi, na które pracownicy Spółki musieli znaleźć i opracować oryginalne rozwiązania, były między innymi zaprojektowanie funkcjonalności komponentów umożliwiających ich wykorzystanie w jak najszerszym zakresie pod kątem technologii docelowego środowiska programistycznego; mechanizmy funkcjonowania komponentów zapewniające poprawność funkcjonowania w relacji z innymi opracowywanymi komponentami, ale przede wszystkim z pozostałymi częściami oprogramowania przygotowanymi w zróżnicowanych technologiach czy zaprojektowanie mechanizmów automatycznej aktualizacji oraz bezpieczeństwa utrzymujących wymagane parametry po integracji z pozostałymi elementami zindywidualizowanego oprogramowania klienta.
W ramach przedstawianego projektu, w trakcie określania założeń poszczególnych komponentów (modułów) Oprogramowania, tak aby spełniały wymagania między innymi w zakresie standaryzacji funkcji, kompatybilności technologii, wymagań bezpieczeństwa oraz sprawnej integracji z innymi elementami, pracownicy musieli często zmierzyć się z sytuacją, w której w danym obszarze programowania brakuje określonych informacji, co wymagało od pracowników samodzielnego opracowania koncepcji danego rozwiązania, które nie posiada jeszcze modelowego sposobu postępowania - w tym rozważenia czy opracowanie rozwiązania jest możliwe przy użyciu zakładanych metod. W tym celu konieczne będzie wykorzystanie posiadanej wiedzy, ale także rozwinięcie wiedzy czy umiejętności w zakresie technologii informatycznych dotyczących między innymi rozwiązań chmurowych, uwierzytelniania, autoryzacji i zarządzania użytkownikami w aplikacjach, metod płatności, notyfikacji do aplikacji klienckiej czy narzędzi wspierających proces budowy oprogramowania.
W odpowiedzi na powyżej wskazane wyzwania z wykorzystaniem rozszerzonego zakresu wiedzy oraz umiejętności oraz w oparciu o autorskie, oryginalne koncepcje rozwiązań technicznych oraz funkcjonalnych, pracownicy Spółki opracowali elastyczną, przygotowaną na zmiany architekturę systemu wraz z opracowanymi w projekcie komponentami (np. moduł notyfikacji, płatności oraz inne) Oprogramowania, spełniającymi wymagania w zakresie użyteczności i przeznaczenia, a jednocześnie tak aby umożliwić ich dalszą rozbudowę o kolejne funkcje lub integrację z innymi systemami informatycznymi w przyszłości. Opracowane Oprogramowanie charakteryzowało się oryginalnością, będąc odmiennym pod kątem funkcjonalności czy cech technologicznych w porównaniu do oprogramowania wytworzonego w innych projektach.
Innym przykładem spośród realizowanych projektów Spółki w zakresie opracowywania Oprogramowania jest projekt polegający na opracowaniu dla klienta modułu do automatyzacji analizy dużych zbiorów danych uzyskanych na podstawie odpowiedzi użytkowników (np. pracowników) w ramach ankiet wraz z funkcjami odniesienia danych do szerszego kontekstu. Funkcjonalności modułu musiały obejmować dynamiczne metody analizy oraz prezentacji danych w zależności od cech oraz kryteriów analizy wybranych przez użytkownika.
Wyzwaniem w projekcie było opracowanie autorskich, oryginalnych narzędzi do analizy dużych zbiorów danych (o bardzo dużej rozpiętości ilości i charakteru danych) w połączeniu z wizualizacją umożliwiającą użytkownikowi duży stopień personalizacji. Wyzwaniem technologicznym w projekcie było opracowanie nowej koncepcji oraz rozwiązania umożliwiającego zapytania do baz danych (o niejednolitej, skomplikowanej strukturze) w tak zoptymalizowany sposób, żeby szybkość przetwarzania tych danych było jak najwyższa, a tym samym cechowała się maksymalizacją użyteczności. Istotnym wyzwaniem technologicznym było opracowanie nowej koncepcji rozwiązania przeprowadzającego serializację i deserializację stanu danych, co pozwalałoby użytkownikowi na automatyczne odtwarzanie ścieżki i sekwencji działań w przygotowaniu oczekiwanej struktury danych, w tym w formie graficznej.
W odpowiedzi na zidentyfikowane wyzwania technologiczne w ramach projektu, pracownicy Spółki musieli korzystać z posiadanej wiedzy, ale także rozszerzyć zasoby wiedzy oraz umiejętności w zakresie technologii informatycznych, między innymi dotyczących przetwarzania danych z API, komunikacji API-frontend, architektury narzędzi służący do prezentacji treści tekstowo-graficznych, grafiki wektorowej czy bibliotek interaktywnych wykresów.
W odpowiedzi na powyżej wskazane wyzwania z wykorzystaniem rozszerzonej wiedzy oraz umiejętności oraz w oparciu o autorskie, oryginalne koncepcje rozwiązań technicznych oraz funkcjonalnych, pracownicy Spółki opracowali moduł w ramach Oprogramowania umożliwiający przetwarzanie, analizowanie i prezentowanie dużych zbiorów danych z wykorzystaniem rozbudowanej gamy kryteriów dostępnych dla użytkowników oraz posiadający inne funkcjonalności w zakresie zarządzania analizą danych. Opracowane Oprogramowanie charakteryzowało się oryginalnością, będąc odmiennym pod kątem funkcjonalności czy cech technologicznych w porównaniu do oprogramowania wytworzonego w innych projektach.
Realizacja zadań i opracowywanie zaawansowanego technologicznie Oprogramowania przez Wnioskodawcę jest możliwa dzięki zaangażowaniu w prace projektowe pracowników o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych w obszarze IT, w szczególności w zakresie programowania komputerowego oraz tworzenia i wykorzystywania technik informatycznych, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę oraz na podstawie umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie lub umowa o dzieło) i zapewnianiu im narzędzi oraz wsparcia do zrealizowania zamierzonych celów oraz wykorzystania ich pełnego potencjału. Spółka jest zdeterminowana na pokonywanie największych wyzwań i na stałe opracowywanie nowych rozwiązań przy użyciu najnowszych technologii.
Prace w zakresie Oprogramowania są realizowane przez pracowników Spółki zgodnie z metodyką Agile, zakładającą prowadzenie prac równolegle nad kilkoma zagadnieniami. Zgodnie z tą metodyką, zespoły realizują w danym momencie kilka zadań i dostarczają efekty swojej pracy w postaci gotowych rozwiązań w krótkich odstępach czasu (najczęściej 2-tygodniowych sprintach). Każdy przyrost dostarcza konkretne funkcjonalności w ramach opracowywanego Oprogramowania określone na podstawie wymagań klienta czy użytkownika. Tym samym Spółka tworzy Oprogramowanie stale (tzn. regularnie), według przyjętego harmonogramu, którego główne etapy zostały wskazane w dalszej części opisu stanu faktycznego / zdarzenia przyszłego.
Zespoły pracowników Spółki (zasoby ludzkie), zaangażowane w prace w ramach opracowywania Oprogramowania są zróżnicowane, a ich członkowie odpowiadają za różne zagadnienia czy zadania. Opisane prace w ramach opracowywania Oprogramowania są i będą prowadzone przez Wnioskodawcę w sposób zaplanowany, w oparciu o przyjętą metodykę i określony harmonogram dla poszczególnych czynności podejmowanych w ramach prac projektowych pomimo tego, że często wiążą się z wyzwaniami polegającymi na pokonaniu barier technologicznych wcześniej nie przewidzianych przed rozpoczęciem danego projektu dotyczącego Oprogramowania.
Realizacja prac w ramach opracowywania Oprogramowania wymaga także wykorzystania sprzętu komputerowego i infrastruktury Wnioskodawcy (zasoby rzeczowe) oraz środków finansowych Wnioskodawcy (zasoby finansowe).
Rozpoczynając prace w projekcie ukierunkowanym na stworzenie Oprogramowania, pracownicy Spółki, mimo, że posiadają ogólny zarys funkcjonalności produktu, który powinien być rezultatem ich pracy (tj. Oprogramowanie) oraz wstępny zakres wyznaczony przez środowisko informatyczne danego klienta końcowego, nie mają narzuconych odgórnie wytycznych co do architektury (tj. komponentów programu komputerowego, pełnionych przez nie funkcji i panujących między nimi relacji) oraz kodu źródłowego Oprogramowania.
To powoduje, iż pracownicy Spółki muszą podejmować działania ukierunkowane na pozyskanie wiedzy oraz umiejętności z dziedziny technologii i narzędzi informatycznych, języków programowania czy zasad projektowania systemów informatycznych, następnie połączenie wiedzy oraz umiejętności (np. zależności między technologiami w ramach jednego rozwiązania), które będą istotne z punktu widzenia planowanego Oprogramowania, ukształtowania zakresu wiedzy oraz umiejętności (wybór adekwatnych technologii i narzędzi informatycznych) pod kątem prac nad Oprogramowaniem, a finalnie ich wykorzystanie w tworzeniu konkretnego Oprogramowania. Ten proces w zakresie wiedzy jest realizowany przez cały okres realizacji każdego projektu dotyczącego Oprogramowania, a w rezultacie całościowo prowadzi do rozszerzenia wiedzy posiadanej przez pracowników Spółki, a tym samym przez Wnioskodawcę. Zasoby wiedzy z danego projektu (np. w zakresie technologii czy narzędzi informatycznych) stanowią doświadczenie pracowników Spółki, ale także są podsumowane w dokumentacji wewnętrznej Wnioskodawcy, które mogą być wykorzystane w innych projektach dotyczących Oprogramowania w przyszłości.
Powyżej scharakteryzowane podejście w oparciu o wiedzę jest konieczne, gdyż inaczej Wnioskodawca nie będzie w stanie opracować Oprogramowanie spełniające wymagania pod kątem potrzeb klienta czy użytkownika. Zadaniem pracowników Wnioskodawcy jest bowiem opracowanie Oprogramowania, które będzie spełniać poniższe minimalne wymagania:
- będzie realizowało w sposób efektywny wyznaczone mu zadania, czyli będzie funkcjonalne, wydajne oraz użyteczne,
- będzie pozbawione błędów uniemożliwiających lub utrudniających jego użytkowanie,
- będzie charakteryzować się łatwością w obsłudze przez użytkownika,
- będzie spełniało wymagania w zakresie bezpieczeństwa i dostępności (Accessibility),
- będzie zapewniać skalowalność, innymi słowy bezproblemową obsługę procesów biznesowych dostosowaną do zmiennego obciążenia systemów i ilości stale rosnącej liczby użytkowników oraz objętości przetwarzanych danych.
W rezultacie, pracownicy Spółki posiadają wyzwanie opracowania Oprogramowania spełniającego określone wymagania w zakresie m.in. funkcjonalności, użyteczności, niezawodności, wydajności oraz łatwości obsługi, co stanowi cel realizowanego projektu. Opracowanie przez pracowników Spółki Oprogramowania spełniającego wskazane powyżej wymagania, ale także inne wskazane przez klienta czy użytkownika, charakteryzuje się niepewnością, czy może zostać osiągnięte, co wynika między innymi z:
- złożoności i wielowymiarowości procesów oraz mechanizmów funkcjonujących w środowisku użytkowników końcowych,
- konieczności dostosowania Oprogramowania do specyfiki działalności prowadzonej przez klienta końcowego oraz jego indywidualnych potrzeb i oczekiwań,
- tworzenia Oprogramowania na zamówienie,
- wysokiego stopnia złożoności projektowanego systemu komputerowego.
Powyżej wymieniony przykłady czynników powodują ryzyko, że zaprojektowane Oprogramowanie nie będzie spełniało wymagań klienta, przykładowo w zakresie jego wydajności, szybkości działania czy skalowalności. Niepowtarzalność, czyli także oryginalność, rozwiązań w ramach programów komputerowych, nad którym pracownicy Spółki pracują, przy projektowaniu oraz opracowywaniu Oprogramowania, powoduje, iż nie mogą posłużyć się ogólnodostępnym schematem, skryptem lub gotowym kodem źródłowym, który pozwalałby na jedynie proste dostosowanie gotowego już rozwiązania do potrzeb klienta. Z tego powodu, aby sprostać wymaganiom stawianym Oprogramowaniu, pracownicy Spółki muszą podejmować kreacyjne działania, opracowując przykładowo nową, oryginalną koncepcję architektury Oprogramowania oraz pisząc jego kod źródłowy w oparciu o własne autorskie pomysły. Pod tym kątem pracownicy Spółki wykorzystują wiedzę, która jest stale rozszerzana w trakcie realizacji prac nad danym projektem.
Należy podkreślić, iż działalność kreacyjna pracowników Spółki w oparciu o wiedzę występuję podczas każdego etapu w procesie projektowania oraz opracowywania Oprogramowania:
- opracowania koncepcji oraz architektury Oprogramowania, w tym zdefiniowanie potrzeb, które ma spełniać rozwiązanie, jak i określenie wymagań technologicznych (tj. zaprojektowania wymaganych funkcjonalności, komponentów i połączeń logicznych między nimi);
- tworzenia (pisania) kodu źródłowego Oprogramowania;
- budowanie prototypowego Oprogramowania w celu zbadania przydatności w środowisku testowym w celu rozwoju Oprogramowania w ramach dalszych prac projektowych;
- testowanie stworzonego Oprogramowania jeszcze przed jego implementacją u klienta końcowego celem zidentyfikowania ewentualnych błędów, niezgodności z założonymi funkcjami, bądź możliwości poprawy jego wydajności oraz funkcjonalności;
- przeprowadzenie ostatecznych testów w środowisku informatycznym klienta, w celu weryfikacji przydatności produktu w świetle założonych wymagań i parametrów oraz w celu opracowania ostatecznych parametrów Oprogramowania.
Mimo, iż pracownicy opierają się na zdobytych już zasobach wiedzy, umiejętności i doświadczenia (tj. wykorzystują istniejące już technologie informatyczne oraz języki programowania), należy podkreślić, iż nie powielają stosowanych wcześniej rozwiązań, lecz dążą do osiągnięcia rezultatu w postaci nowych i bardziej wydajnych algorytmów i skryptów, czego wymaga specyfika i oryginalność każdego z tworzonego Oprogramowania. Unikalność rozwiązań polega na tworzeniu autorskiego algorytmu lub skryptu, będącego wynikiem pracy kreacyjnej o indywidualnym charakterze osób pracujących nad projektem dotyczącym Oprogramowania. Taki charakter pracy cechuje się niepewnością co do efektów podejmowanych działań.
W szerszej, ogólnej perspektywie, twórcza i unikalna działalność pracowników Spółki sprawia, że tworzone Oprogramowania mają charakter innowacyjny, gdyż są bardziej wydajne i lepiej dopasowane do potrzeb ich użytkowników, w wyniku czego pracownicy Spółki przyczyniają się do postępu technologicznego w dziedzinie tworzenia oprogramowania komputerowego.
Podsumowując, zakres prac podejmowanych w ramach projektów dotyczących Oprogramowania obejmuje przede wszystkim projektowanie, opracowywanie i testowanie całkowicie nowego oprogramowania lub rozwijanie i ulepszanie dotychczas stosowanych rozwiązań w celu poprawienia ich parametrów i funkcjonalności. Poprzez rozwijanie i ulepszanie dotychczas stosowanych rozwiązań należy rozumieć przykładowo opracowywanie nowych wersji oprogramowania, które uwzględniają całkowicie nowe funkcjonalności umożliwiające wprowadzenie nowych usług biznesowych. Na prace w tym zakresie mogą się składać takie działania jak projektowanie architektury, opracowywanie i integracja komponentów oprogramowania przeznaczonych do implementacji w produktach klienta. Pracownicy Wnioskodawcy muszą także pokonywać nieprzewidziane utrudnienia, takie jak błędy zidentyfikowane w pierwszych testowych wersjach Oprogramowania, co jest naturalną konsekwencją wprowadzania ulepszeń w opracowywanych rozwiązaniach. Podejmowane zadania przez pracowników Spółki obejmują także testy modułów, składników oraz integracji Oprogramowania z innymi elementami środowiska programowego. Spółka pragnie podkreślić, że opisywane prace w zakresie opracowywania Oprogramowania stanowią nieodłączny element prowadzonej przez nią działalności, w związku z czym są i będą przez Spółkę prowadzone również w przyszłości.
Wnioskodawca zaznacza, że:
- w związku z prowadzoną działalnością w ramach opracowywania Oprogramowania, Wnioskodawca zamierza korzystać z odliczenia kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania na zasadach określonych w art. 18d i art. 18e ustawy o CIT;
- zamierza prowadzić działalność w ramach projektów dotyczących Oprogramowania w sposób opisany powyżej również w przyszłości;
- nie korzystała i nie będzie korzystać ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a ustawy o CIT;
- każdorazowo będzie dokonywał oceny prac prowadzonych w ramach danego projektu pod kątem spełnienia ustawowych przesłanek uznania ich za działalność badawczo-rozwojową;
- w ramach prowadzonej przez siebie dokumentacji, prowadzi ewidencję zgodnie z art. 9 ust. 1b ustawy o CIT oraz będzie w stanie wyodrębniać koszty prowadzonej przez siebie działalności w ramach projektów dotyczących Oprogramowania, w sposób umożliwiający określenie wysokości przysługującego odliczenia kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania na zasadach określonych w art. 18d i art. 18e ustawy o CIT;
- nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 706);
- Spółka uzyskuje przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Pismem z 16 lutego 2024 r. doprecyzowali Państwo wniosek poprzez odpowiedzi na poniższe pytania organu:
1.Od kiedy prowadzą Państwo działalność związaną z pracami nad Oprogramowaniem, która nosi znamiona działalności badawczo-rozwojowej i uzyskują z tego tytułu dochody? Proszę wskazać rok.
Działalność związana z pracami nad Oprogramowaniem jest realizowana przez Wnioskodawcę od (…) roku.
2.Jakiego okresu podatkowego (roku podatkowego/ lat podatkowych) dotyczy złożony przez Państwa wniosek?
Zapytanie sformułowane we Wniosku dotyczy roku podatkowego rozpoczynającego się 1 stycznia 2023 oraz lat kolejnych.
3.Czy Państwa działalność, o której mowa we wniosku dotycząca prac nad Oprogramowaniem ma charakter twórczy o indywidualnym charakterze (tj. jest wyrazem własnej twórczości intelektualnej, posiada charakter kreatywny, nowatorski, oryginalny w pomyśle, jest nastawiona na tworzenie nowych oryginalnych rozwiązań, o charakterze unikatowym)? Jeżeli tak, to w czym przejawia się twórczy charakter?
Na wstępie Wnioskodawca przytacza znaczenie sformułowania „charakter twórczy” oraz „działalność twórcza”. Na podstawie słownik języka polskiego PWN:
charakter - zespół cech właściwych danemu przedmiotowi lub zjawisku, odróżniających je od innych przedmiotów i zjawisk tego samego rodzaju,
twórczy - mający na celu tworzenie; też: będący wynikiem tworzenia,
tworzyć - powodować powstawanie czegoś,
działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu,
mieć charakter indywidualny - tj. nie może być wynikiem wyłącznie mechanicznych działań, lecz określonych procesów myślowych, wymagających od twórcy kreatywności.
Charakter twórczy zatem to zespół cech właściwych danemu przedmiotowi lub zjawisku, odróżniających je od innych przedmiotów i zjawisk tego samego rodzaju mający na celu tworzenie tj. powodowanie powstawania czegoś. Działalność twórcza odpowiednio to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia tj. powstania czegoś.
W ramach tworzenia Oprogramowania pracownicy opracowują nowe koncepcje projektów architektury systemów, projektują nowe rozwiązania (...), tworzą nowy kod źródłowy czy budują prototypowe Oprogramowanie.
Opracowanie przez pracowników Spółki Oprogramowanie charakteryzuje się niepewnością, czy może zostać osiągnięte, co wynika między innymi z:
- złożoności i wielowymiarowości procesów oraz mechanizmów funkcjonujących w środowisku użytkowników końcowych,
- konieczności dostosowania Oprogramowania do specyfiki działalności prowadzonej przez klienta końcowego oraz jego indywidualnych potrzeb i oczekiwań,
- tworzenia Oprogramowania na zamówienie,
- wysokiego stopnia złożoności projektowanego systemu komputerowego.
Powyższe czynniki powodują, iż pracownicy Spółki nie mogą posłużyć się ogólnodostępnym schematem, skryptem lub gotowym kodem źródłowym, który pozwalałby na jedynie proste dostosowanie gotowego już rozwiązania do potrzeb klienta. Z tych względów tworzone Oprogramowanie posiada charakter twórczy o indywidualnym charakterze, albowiem powstają nowe, oryginalne rozwiązania, które są wynikiem procesów myślowych i kreatywnych pracowników Spółki, gdyż stworzenie nowych mechanizmów, funkcjonalności, napisanie kodu źródłowego, każdorazowo wymaga odpowiedniego kreatywnego podejścia i procesu myślowego zaangażowanego twórcy nastawionego na tworzenie nowych oryginalnych rozwiązań. Gdyby Oprogramowanie nie posiadało charakteru twórczego o indywidualnym charakterze, nie spełniałoby wymagań klienta, przykładowo w zakresie spełniania potrzeb konkretnej grupy użytkowników (grupy docelowej), celów biznesowych klienta, wydajności rozwiązania, szybkości działania czy skalowalności.
4.W odniesieniu do opisanych we wniosku prac nad Oprogramowaniem, które uważają Państwo za działalność badawczo-rozwojową proszę wskazać: jaką konkretnie wiedzę istniejącą(z jakiej dziedziny/dyscypliny) wykorzystują/wykorzystali Państwo do prac nad tworzonym Oprogramowaniem?
Wnioskodawca używa istniejącej wiedzy dotyczącej języków programowania, technologii i narzędzi programistycznych (dyscyplina informatyka), którą na bieżąco nabywa, łączy, przekształca w celu uzyskania konkretnego efektu w postaci kodu źródłowego wykonującego pożądane funkcje w ramach Oprogramowania.
Przed rozpoczęciem każdego projektu dotyczącego Oprogramowania, pracownicy Spółki i identyfikują jaki zakres wiedzy dotyczący potencjalnych narzędzi informatycznych i oprogramowania będzie potrzebny w toku prac nad danym Oprogramowaniem. Opracowanie każdego Oprogramowania wymaga indywidualnego podejścia, co oznacza, iż inny zakres wiedzy z zakresu technologii i narzędzi programistycznych może być wykorzystywany. To oznacza, iż pracownicy Spółki mogą nie posiadać odpowiedniej wiedzy w zakresie narzędzi informatycznych i oprogramowania pod kątem opracowania danego Oprogramowania, co powoduje, iż w pierwszej kolejności muszą ją nabyć przykładowo z zewnętrznych źródeł, a następnie dopiero mogą ją wykorzystać.
W opisie stanu faktycznego i zdarzenia przeszłego jako przykład projektów w zakresie opracowywania Oprogramowania jest wskazany projekt, którego celem było na opracowanie autorskiej architektury systemu wraz z autorskimi komponentami (modułów) realizującymi zdefiniowane funkcje. Pracownicy pracujący nad tym projektem wykorzystują wiedzę dotyczącą szeregu technologii i narzędzi programistycznych oraz języków programowania, którą na bieżąco łączą i przekształcają w celu uzyskania konkretnego efektu w postaci kodu źródłowego wykonującego pożądane funkcje w ramach Oprogramowania – są to między innymi(…) oraz inne. Wiedza w zakresie technologii i narzędzi programistycznych dotyczy między innymi rozwiązań chmurowych, uwierzytelniania, autoryzacji i zarządzania użytkownikami w aplikacjach, metod płatności, notyfikacji do aplikacji klienckiej, monitorowania aplikacji (np. …) czy narzędzi wspierających proces budowy oprogramowania (np. narzędzie do projektowania graficznego i kolaboracji np. (…) edytory kodu np. (…), narzędzia do zarządzania projektami np. (…), do monitorowania logów np. (…) oraz inne).
W opisie stanu faktycznego i zdarzenia przeszłego jako przykład projektów w zakresie opracowywania Oprogramowania został wskazany projekt, którego celem jest opracowywanie Oprogramowania dotyczącego modułu do automatyzacji analizy dużych zbiorów danych uzyskanych na podstawie odpowiedzi użytkowników. Pracownicy pracujący nad tym projektem wykorzystują wiedzę dotyczącą szeregu technologii i narzędzi programistycznych oraz języków programowania, którą na bieżąco łączą i przekształcają w celu uzyskania konkretnego efektu w postaci kodu źródłowego wykonującego pożądane funkcje w ramach Oprogramowania - są to między innymi (…)oraz inne. Wiedza w zakresie technologii i narzędzi informatycznych dotyczy między innymi przetwarzania danych z API, komunikacji API-frontend, architektury narzędzi służący do prezentacji treści tekstowo-graficznych, grafiki wektorowej czy wykorzystania bibliotek interaktywnych wykresów.
Opracowanie każdego Oprogramowania wymaga indywidualnego podejścia, co oznacza, iż inny zakres wiedzy z zakresu technologii i narzędzi programistycznych może być potrzebny i wykorzystywany.
Dlatego w toku prac nad każdym Oprogramowaniem wiedza w zakresie technologii i narzędzi programistycznych (dyscyplina informatyka) jest na bieżąco nabywana z zewnętrznych źródeł, łączona, przekształcana i wykorzystywana w celu uzyskania konkretnego efektu w postaci kodu źródłowego wykonującego oczekiwane funkcje w ramach Oprogramowania.
5.Jakimi zasobami wiedzy dysponowali Państwo przed rozpoczęciem działalności, o której mowa we wniosku, a jakie zasoby pozyskali Państwo w toku prowadzonych przez Państwa prac będących przedmiotem wniosku?
Pracownicy Wnioskodawcy posiadają wiedzę w zakresie programowania programów komputerowych, popartą odpowiednim doświadczeniem zawodowym. Dotyczy ona między innymi znajomości języków programowania, podstawy algorytmów i struktur danych, umiejętność korzystania z podstawowych narzędzi programistycznych. Pracownicy Wnioskodawca potrafią korzystać z dokumentacji technicznej.
Przed rozpoczęciem każdego projektu dotyczącego Oprogramowania, pracownicy Spółki i identyfikują jaki zakres wiedzy dotyczący potencjalnych narzędzi informatycznych i oprogramowania będzie potrzebny w toku prac nad danym Oprogramowaniem. Opracowanie każdego Oprogramowania wymaga indywidualnego podejścia, co oznacza, iż inny zakres wiedzy z zakresu technologii i narzędzi programistycznych może być potrzebny. Dlatego w ramach bieżących prac nad danym Oprogramowaniem pracownicy Spółki pozyskują wiedzę w zakresie najnowszych technologii i narzędzi programistycznych. Ta wiedza może obejmować zagadnienia związane z architekturą IT, takie jak wybór odpowiedniej architektury aplikacji (np. monolityczna, mikroserwisy), projektowanie systemów rozproszonych oraz implementacja mechanizmów skalowalności i odporności na awarie. Ponadto, pracownicy Spółki zdobywają wiedzę na temat najnowszych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa danych, w tym kontroli dostępu. W kontekście rozwiązań chmurowych, pracownicy Spółki skupiają się na konfiguracji i zarządzaniu usługami chmurowymi, a także integracji z istniejącymi infrastrukturami IT. Dzięki temu holistycznemu podejściu, pracownicy Spółki są w stanie efektywnie reagować na zmieniające się wymagania rynkowe oraz dostarczać innowacyjne i konkurencyjne rozwiązania oprogramowania.
Dodatkowo, opracowanie danego Oprogramowania prowadzi do rozszerzenia wiedzy w zakresie technologii i narzędzi programistycznych na bazie praktycznych doświadczeń z prac nad Oprogramowaniem. Przykładowo, realizacja wskazanych w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przeszłego przykładów projektów w zakresie opracowywania
Oprogramowania prowadzi do rozwijania zasobów wiedzy w zakresie technologii i narzędzi programistycznych dotyczącymi między innymi rozwiązań chmurowych, uwierzytelniania, autoryzacji i zarządzania użytkownikami w aplikacjach, metod płatności, notyfikacji do aplikacji klienckiej czy narzędzi wspierających proces budowy oprogramowania, przetwarzania danych z API, komunikacji API-frontend, architektury narzędzi służący do prezentacji treści tekstowo-graficznych, tworzenia i reużywalności tak zwanych komponentów aplikacji, niestandardowych i nowatorskich interfejsów, automatyzacji i nowych szybszych metod tworzenia produktów cyfrowych, grafiki wektorowej czy bibliotek interaktywnych wykresów.
Opracowywanie każdego Oprogramowania prowadzi do zwiększania zasobów wiedzy w zakresie technologii i narzędzi programistycznych, ale wskazanie konkretnie całego zakresu wiedzy w ramach Wniosku nie jest możliwe, gdyż zakres funkcjonalny Oprogramowania, który ma charakter oryginalny oraz indywidualny, będzie wpływać na przedmiot rozwijanej wiedzy w zakresie technologii informacji i programowania.
6.Czy w wyniku prowadzonych przez Państwa prac powstanie nowa wiedza, jeśli tak to z jakiej dziedziny, dyscypliny?
W oparciu o Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 11 października 2022 r. w sprawie dziedzin nauki i dyscyplin naukowych oraz dyscyplin artystycznych (Dz.U.2022.422 t.j., dalej jako “rozporządzenie”) Spółka wskazuje, iż dominującą dziedziną, w zakresie której powstaje nowa wiedza przy tworzeniu Oprogramowania jest dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych, z dyscypliną - informatyka.
7.Jaką istniejącą wiedzę połączono i jaką kształtowano przy tworzeniu Oprogramowania, co było efektem tego połączenia i kształtowania?
Wnioskodawca łączy oraz kształtuje wiedzę praktyczną w szczególności w zakresie technologii oraz narzędzi informatycznych, w tym tworzenia skryptów w językach programowania.
W ramach prac dotyczących Oprogramowania pracownicy łączą także wiedzę dotyczącą języków programowania i technologii programistycznych z wiedzą z dziedziny biznesu celem opracowania konkretnych programów komputerowych w ramach Oprogramowania.
Wnioskodawca łączy oraz kształtuje wiedzę dotyczącą technologii oraz narzędzi informatycznych opisaną wyżej w odpowiedziach na pytania nr 4 i 5, a dotyczącą między innymi architektury IT, bezpieczeństwa danych, rozwiązań chmurowych, uwierzytelniania, autoryzacji i zarządzania użytkownikami w aplikacjach, metod płatności, notyfikacji do aplikacji klienckiej, narzędzi wspierających proces budowy oprogramowania, przetwarzania danych z API, komunikacji API-frontend, architektury narzędzi służący do prezentacji treści tekstowo-graficznych, tworzenia i reużywalności tak zwanych komponentów aplikacji, niestandardowych i nowatorskich interfejsów, automatyzacji i nowych szybszych metod tworzenia produktów cyfrowych, grafiki wektorowej, bibliotek interaktywnych wykresów, technik i metodologii testowania. Dzięki połączeniu oraz kształtowaniu wiedzy w tym zakresie Wnioskodawca opracowuje Oprogramowanie, które jest na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już w Spółce funkcjonujących.
Wnioskodawca, tworząc Oprogramowanie, łączy oraz kształtuje wiedzę z zakresu języków programowania i technologii informatycznych, dobierając je zarówno do tworzonego programu komputerowego oraz w taki sposób, aby użytkownik mógł korzystać z tego Oprogramowania przy jak najlepszych parametrach wydajności, bezpieczeństwa oraz innych wymaganiach.
Szczegółowymi efektami wyrazu połączenia i kształtowania wiedzy są poszczególne elementy Oprogramowania, które realizują szczegółowe funkcje użytkowe. Przykładowo, w odniesieniu do przykładowych projektów opisanych w stanie faktycznym / zdarzeniu przyszłym, efektem wyrazu połączenia i kształtowania wiedzy było opracowanie przez pracowników Spółki komponentów (modułów) charakteryzujących się rygorystycznymi parametrami w zakresie kompatybilności, bezpieczeństwa czy elastyczności integracji, np.
- moduł notyfikacji: połączenie i kształtowanie wiedzy z zakresu technologii oraz narzędzi informatycznych umożliwia opracowanie autorskich rozwiązań programistycznych w postaci kodu źródłowego do komunikacji z zewnętrznymi serwisami, tak aby mogły zostać osiągnięte pożądane parametry czasowe, wymogi skalowalności, funkcjonalności, elastyczności niezależnie od wyboru zewnętrznego narzędzia;
- moduł płatności: połączenie i kształtowanie wiedzy z zakresu technologii oraz narzędzi informatycznych umożliwia opracowanie autorskich rozwiązań programistycznych w postaci kodu źródłowego, odpowiedzialnych za komunikację z zewnętrznymi systemami płatności (o zróżnicowanych cechach czy ograniczeniach) przy spełnieniu rygorystycznych wymogów bezpieczeństwa oraz autoryzacji transakcji;
- modułu logowania: połączenie i kształtowanie wiedzy z zakresu technologii oraz narzędzi informatycznych umożliwia opracowanie autorskich algorytmów oraz skryptów zapewniających proces uwierzytelniania i autoryzacji użytkownika nie tylko poprzez standardową metodę, ale także za pośrednictwem kont stron trzecich;
- moduł do automatyzacji analizy dużych zbiorów danych: połączenie i kształtowanie wiedzy z zakresu technologii oraz narzędzi informatycznych umożliwia opracowanie autorskich narzędzi informatycznych w postaci kodu źródłowego do przetwarzania, analizowania i prezentowania dużych zbiorów danych z wykorzystaniem rozbudowanej gamy kryteriów dostępnych dla użytkowników oraz udostępnienie innych funkcjonalności w zakresie zarządzania analizą danych.
Bez połączenia oraz kreatywnego kształtowania wiedzy w zakresie narzędzi oraz technik informatycznych, języków programowania nie powstaną poszczególne rozwiązania w ramach Oprogramowania, których przykłady są wymienione powyżej. W ramach tych poszczególnych elementów Oprogramowania zastosowana jest poszerzona wiedza, która powstała z połączenia oraz kreatywnego kształtowania wiedzy w zakresie narzędzi oraz technologii informatycznych, języków programowania, które są wymienione w odpowiedzi na pytania nr 4 i 5 powyżej.
Spółka posiada każdorazowo syntetyczny opis efektów jakie udało się osiągnąć w toku prac nad danym Oprogramowaniem oraz jaka wiedza technologiczna powstała w trakcie prac nad danym Oprogramowaniem. W ten sposób Spółka wykorzystuje wiedzę z danego projektu na potrzeby kolejnych projektów w zakresie tworzenia Oprogramowania, co przekłada się na stały rozwój wiedzy, co też jest jednym z celów Wnioskodawcy, gdyż bez tego nie byłaby możliwa działalność w zakresie tworzenia Oprogramowania.
8.Jakie nowe zastosowania i usprawnienia odróżniają wyniki Państwa prac od już istniejących rozwiązań?
W ramach tworzenia Oprogramowania Spółka stara się dostarczyć najnowsze rozwiązania w branży, zapoznając się z obecnym stanem techniki w branży IT. W swojej działalności, Spółka planuje, projektuje i tworzy innowacyjne rozwiązania w formie oprogramowania od podstaw oraz nowych, bądź istotnie zmodyfikowanych, możliwości istniejącego już oprogramowania.
Tworzone przez Wnioskodawcę Oprogramowania są indywidualne pod kątem docelowego użycia, co pozwala na jak najlepsze dopasowanie rozwiązania do potrzeb użytkownika, a jednocześnie oznacza, iż Oprogramowanie odróżnia się od już istniejących rozwiązań, a które nie są w pełni dopasowane do wymagań biznesowych użytkowania lub zwyczajnie - nie istnieją (Wnioskodawca zajmuje się tworzeniem oprogramowania na zamówienie).
W nawiązaniu do jednego z przykładowych projektów opisanych w stanie faktycznym /zdarzeniu przyszłym, pracownicy Spółka opracowują architekturę systemu wraz z komponentami (np. moduł notyfikacji, płatności, logowania oraz inne), które charakteryzują się właściwościami umożliwiającymi:
- korzystanie z funkcjonalności poszczególnych komponentów podczas implementacji wymagań biznesowych,
- elastyczne personalizowanie tych funkcjonalności na indywidualne potrzeby,
- mechanizm automatycznej aktualizacji oraz bezpieczeństwa utrzymujący wymagane parametry po integracji z pozostałymi elementami zindywidualizowanego oprogramowania klienta,
- szerokie zastosowanie komponentów w ramach dalszej integracji zgodnie z indywidualną architekturą technologiczną klienta.
Jednocześnie, komponenty muszą spełniać rygorystyczne wymogi w zakresie szybkości reakcji, skalowalności, funkcjonalności, elastyczności pod kątem środowiska przeznaczenia, kompatybilności z narzędziami platformy chmurowej.
Osiągnięcie tych wszystkich właściwości wraz z znacząco ulepszonymi parametrami technicznymi (np. w zakresie wydajności, szybkości działania czy skalowalności) w ramach opracowanej architektury systemu wraz z komponentami stanowi przykład nowego zastosowania oraz usprawnienia tego Oprogramowania w porównaniu do istniejących rozwiązań. W rezultacie, Oprogramowanie ma charakter innowacyjny, gdyż jest dopasowane do potrzeb użytkowników i stanowi odpowiedź na unikalne wymagania stawiane przez klientów oraz użytkowników, co oznacza, iż spełnia wymogi pod kątem nowego zastosowania. W przeszłości Wnioskodawca nie opracował Oprogramowania o takim zastosowaniu czy charakteryzującym się zakresem wykorzystanych technologii, osiągniętych funkcjonalności oraz zaawansowanych parametrów technicznych.
W nawiązaniu do jednego z przykładowych projektów opisanych w stanie faktycznym / zdarzeniu przyszłym, pracownicy Spółka opracowują moduł Oprogramowania umożliwiający przetwarzanie, analizowanie i prezentowanie dużych zbiorów danych, który charakteryzuje się autorskimi narzędziami:
- do analizy dużych zbiorów danych (o bardzo dużej rozpiętości ilości i charakteru danych) w połączeniu z wizualizacją umożliwiającą użytkownikowi duży stopień personalizacji,
- serializacji i deserializacji stanu danych, co pozwala użytkownikowi na automatyczne odtwarzanie ścieżki i sekwencji działań w przygotowaniu oczekiwanej struktury danych,
- umożliwiającymi zapytania do baz danych (o niejednolitej, skomplikowanej strukturze) o jak najwyższej szybkości przetwarzania danych maksymalizacja użyteczności.
Opracowanie tych funkcjonalności wraz z znacząco ulepszonymi parametrami technicznymi(np. w zakresie wydajności, szybkości działania czy skalowalności) w ramach Oprogramowania stanowi przykład nowego zastosowania oraz usprawnienia w porównaniu do istniejących rozwiązań. W rezultacie, Oprogramowanie ma charakter innowacyjny, gdyż jest dopasowane do potrzeb użytkowników i stanowi odpowiedź na unikalne wymagania stawiane przez klientów oraz użytkowników, co oznacza, iż spełnia wymogi pod kątem nowego zastosowania. W przeszłości Wnioskodawca nie opracował Oprogramowania o takim zastosowaniu czy charakteryzującym się zakresem wykorzystanych technologii, osiągniętych funkcjonalności oraz zaawansowanych parametrów technicznych.
Tak jak w powyższych przykładach projektów, Spółka tworzy autorskie, oryginalne koncepcje rozwiązań technicznych oraz funkcjonalnych w ramach Oprogramowania, które są kluczowe, aby w jak najlepszy sposób sprostać wymaganiom stawianym przez użytkowników, a tym samym charakteryzować się przewagą jakościową, a w rezultacie wykazywać się znaczącymi ulepszeniami wobec rozwiązań już istniejących.
9.Czy w ramach realizacji prowadzonych Projektów wykonywane są/będą wyłącznie prace polegające na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany maja charakter ulepszeń?
Tak, w ramach prowadzonej przez Spółkę działalności dotyczącej Oprogramowania opisanej w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym wykonywane przez Spółkę prace polegają wyłącznie na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
10.Czy w wyniku Państwa działalności, o której mowa we wniosku, dokonuje się postęp technologiczny i w czym się on przejawia?
Jak już Spółka wskazywała w odpowiedziach na wcześniejsze pytania, Spółka w toku opracowywania Oprogramowania nabywa, łączy, przekształca, wykorzystuje wiedzę dotyczącą przede wszystkim technologii oraz narzędzi informatycznych, która jest rozszerzana w toku prac nad Oprogramowaniem, a jej przejawem są między innymi kody źródłowe, algorytmy matematyczne, rysunki koncepcyjne, schematy procesowe, skrypty np. sztucznej inteligencji. Zwiększanie zasobów wiedzy wraz z postępem technologicznym w ujęciu przyrostowym może być charakteryzowane zarówno w zakresie samej Spółki, ale także w szerszej skali (np. krajowej czy międzynarodowej).
Pod kątem tworzonego Oprogramowania pracownicy Spółki wykorzystują oraz łączą szereg narzędzi oraz technologii informatycznych, tak aby opracowywać aplikacje charakteryzujące się coraz wyższymi poziomami wydajności, kompatybilności czy bezpieczeństwa. Osiąganie coraz lepszych parametrów jakościowych Oprogramowania prowadzi do postępu technologicznego, gdyż kolejne Oprogramowania tworzone przez Spółkę w przyszłości mogą wykorzystać zdobytą wiedzę, a następnie ją połączyć z inną wiedzą, rozszerzyć wiedzę w zakresie technologii informatycznych, co całościowo prowadzi do postępu technologicznego w ujęciu przyrostowym.
Jednocześnie Spółka zwraca uwagę, że postęp technologiczny nie jest zdefiniowany w przepisach podatkowych, a wystąpienie postępu technologicznego nie jest określone jako warunek sine qua non dla rozpoznania działalności badawczo-rozwojowej. Poniżej Spółka przytacza definicję działalności badawczo-rozwojowej, w której nie jest przywołany warunek w zakresie “postępu technologicznego”:
Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT pod pojęciem działalności badawczo-rozwojowej rozumie się działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Definicje badań naukowych oraz prac rozwojowych w świetle ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce także nie odnoszą się do postępu technologicznego.
Dodatkowo, w opublikowanych przez Ministerstwo Finansów Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX nie jest wskazany postęp technologiczny jako warunek dla stwierdzenia czy działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona, czy też nie.
11.W odniesieniu do prac nad tworzonym Oprogramowaniem, proszę wskazać:
- w jaki sposób wykorzystują Państwo wiedzę i umiejętności użyte w dotychczas oferowanych produktach do realizacji tych nowych/udoskonalonych produktów powstałych w wyniku prac nad Oprogramowaniem?
Spółka prowadząc prace nad danym Oprogramowaniem wykorzystuje wiedzę i umiejętności zdobyte przez pracowników Spółki podczas wcześniejszej pracy nad innymi przypadkami Oprogramowania, ale jednocześnie pozyskuje i rozwija dodatkową wiedzę i umiejętności w zakresie między innymi języków programowania, technik informatycznych na bieżąco w ramach prac nad Oprogramowaniem. Połączenie dotychczasowej wiedzy oraz dodatkowej wiedzy jest warunkiem do tworzenia Oprogramowania.
Spółka posiada każdorazowo syntetyczny opis efektów w dokumentacji wewnętrznej jakie udało się osiągnąć w toku prac nad danym Oprogramowaniem oraz jaka wiedza technologiczna powstała w trakcie prac nad danym Oprogramowaniem. W ten sposób, Spółka wykorzystuje wiedzę z danego projektu na potrzeby kolejnych projektów w zakresie tworzenia Oprogramowania, co przekłada się na stały rozwój wiedzy, co też jest jednym z celów Wnioskodawcy, gdyż bez tego nie byłaby możliwa działalność w zakresie tworzenia Oprogramowania charakteryzującego się innowacyjnością.
Jednocześnie Spółka w sposób aktywny korzysta z informacji zwrotnej na temat opracowanego Oprogramowania, który otrzymuje od użytkowników. Na tej podstawie Spółka także rozwija wiedzę, które jest wykorzystywana w ramach przyszłych projektów w zakresie Oprogramowania.
Tym samym w odniesieniu do tworzenia Oprogramowania, to właśnie wiedza, którą Spółka pozyskała w wyniku rozwoju (opracowywania) Oprogramowania składają się na realizację nowych/udoskonalonych produktów - Oprogramowania.
- jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania, niewystępujące w praktyce gospodarczej (w tym Państwa) zastosowano? Innymi słowy, co powoduje, że produkty powstałe w wyniku tworzenia Oprogramowania w znacznym stopniu różnią się od produktów już funkcjonujących; na czym polega unikatowość tych konkretnych produktów, co pozwala uznać je za nowatorskie?
W nawiązaniu do jednego z przykładowych projektów opisanych w stanie faktycznym /zdarzeniu przyszłym, pracownicy Spółka opracowują projekt architektury wzorcowego systemu wraz z opracowaniem komponentów (np. moduł notyfikacji, logowania, płatności oraz inne). Pracownicy muszą znaleźć i opracować oryginalne rozwiązania, tak aby funkcjonalności komponentów mogły być wykorzystanie w jak najszerszym zakresie pod kątem technologii docelowego środowiska programistycznego. Pracownicy muszą znaleźć i opracować nowe koncepcje i mechanizmy funkcjonowania komponentów zapewniające poprawność funkcjonowania w relacji z innymi opracowywanymi komponentami oraz z pozostałymi częściami oprogramowania przygotowanymi w zróżnicowanych technologiach. Pracownicy muszą zaprojektować i opracować nowe rozwiązania automatycznej aktualizacji oraz bezpieczeństwa utrzymujące wymagane parametry po integracji z pozostałymi elementami zindywidualizowanego oprogramowania klienta. Połączenie wskazanych przykładów nowych rozwiązań technologicznych w ramach jednej architektury wzorcowego systemu nie zostało zidentyfikowane w praktyce gospodarczej. Dlatego Oprogramowanie w znacznym stopniu różni się od produktów już funkcjonujących.
W nawiązaniu do jednego z przykładowych projektów opisanych w stanie faktycznym /zdarzeniu przyszłym, pracownicy Spółka opracowują moduł w ramach Oprogramowania umożliwiający przetwarzanie, analizowanie i prezentowanie dużych zbiorów danych.
Na potrzeby tego Oprogramowania pracownicy Spółki opracowują nową koncepcję oraz rozwiązanie umożliwiające zapytania do baz danych (o niejednolitej, skomplikowanej strukturze) w tak zoptymalizowany sposób, żeby szybkość przetwarzania tych danych było jak najwyższa, a tym samym cechowała się maksymalizacją użyteczności.
Na potrzeby tego Oprogramowania pracownicy Spółki opracowują nową koncepcję oraz rozwiązanie przeprowadzające serializację i deserializację stanu danych, co pozwala użytkownikowi na automatyczne odtwarzanie ścieżki i sekwencji działań w przygotowaniu oczekiwanej struktury danych, w tym w formie graficznej.
Na potrzeby tego Oprogramowania pracownicy Spółki opracowują nowe rozwiązanie do analizy dużych zbiorów danych (o bardzo dużej rozpiętości ilości i charakteru danych) w połączeniu z wizualizacją oraz szerokim zakresem personalizacji udostępnionym użytkownikowi.
Połączenie wskazanych przykładów rozwiązań technologicznych w ramach modułu w ramach umożliwiającego przetwarzanie, analizowanie i prezentowanie dużych zbiorów danych nie zostało zidentyfikowane w praktyce gospodarczej. Dlatego Oprogramowanie w znacznym stopniu różni się od produktów już funkcjonujących.
- jakie nowe zastosowania i usprawnienia odróżniają te produkty od już istniejących?
W odpowiedzi na pytanie nr 8 Spółka zaprezentowała przykładowe nowe zastosowania i usprawnienia tworzonego Oprogramowania. Informacje ujęte w odpowiedzi na pytanie nr 8 są w pełni relewantne jako odpowiedź na niniejsze pytanie. Spółka przedstawia jeszcze raz wyjaśnienia w tym zakresie.
W nawiązaniu do jednego z przykładowych projektów opisanych w stanie faktycznym /zdarzeniu przyszłym, pracownicy Spółka opracowują architekturę systemu wraz z komponentami (np. moduł notyfikacji, płatności, logowania oraz inne), które charakteryzują się właściwościami umożliwiającymi:
- korzystanie z funkcjonalności poszczególnych komponentów podczas implementacji wymagań biznesowych,
- elastyczne personalizowanie tych funkcjonalności na indywidualne potrzeby,
- mechanizm automatycznej aktualizacji oraz bezpieczeństwa utrzymujący wymagane parametry po integracji z pozostałymi elementami zindywidualizowanego oprogramowania klienta,
- szerokie zastosowanie komponentów w ramach dalszej integracji zgodnie z indywidualną architekturą technologiczną klienta.
Jednocześnie, komponenty muszą spełniać rygorystyczne wymogi w zakresie szybkości reakcji, skalowalności, funkcjonalności, elastyczności pod kątem środowiska przeznaczenia, kompatybilności z narzędziami platformy chmurowej.
Osiągnięcie tych wszystkich właściwości wraz z znacząco ulepszonymi parametrami technicznymi (np. w zakresie wydajności, szybkości działania czy skalowalności) w ramach opracowanej architektury systemu wraz z komponentami stanowi przykład nowego zastosowania oraz usprawnienia tego Oprogramowania w porównaniu do istniejących rozwiązań. W rezultacie, Oprogramowanie ma charakter innowacyjny, gdyż jest dopasowane do potrzeb użytkowników i stanowi odpowiedź na unikalne wymagania stawiane przez klientów oraz użytkowników, co oznacza, iż spełnia wymogi pod kątem nowego zastosowania. W przeszłości Wnioskodawca nie opracował Oprogramowania o takim zastosowaniu czy charakteryzującym się zakresem wykorzystanych technologii, osiągniętych funkcjonalności oraz zaawansowanych parametrów technicznych.
W nawiązaniu do jednego z przykładowych projektów opisanych w stanie faktyczny/ zdarzeniu przyszłym, pracownicy Spółka opracowują moduł Oprogramowania umożliwiający przetwarzanie, analizowanie i prezentowanie dużych zbiorów danych, który charakteryzuje się autorskimi narzędziami:
- do analizy dużych zbiorów danych (o bardzo dużej rozpiętości ilości i charakteru danych) w połączeniu z wizualizacją umożliwiającą użytkownikowi duży stopień personalizacji,
- serializacji i deserializacji stanu danych, co pozwala użytkownikowi na automatyczne odtwarzanie ścieżki i sekwencji działań w przygotowaniu oczekiwanej struktury danych,
- umożliwiającymi zapytania do baz danych (o niejednolitej, skomplikowanej strukturze) o jak najwyższej szybkości przetwarzania danych maksymalizacja użyteczności.
Opracowanie tych funkcjonalności wraz z znacząco ulepszonymi parametrami technicznymi (np. w zakresie wydajności, szybkości działania czy skalowalności) w ramach Oprogramowania stanowi przykład nowego zastosowania oraz usprawnienia w porównaniu do istniejących rozwiązań. W rezultacie, Oprogramowanie ma charakter innowacyjny, gdyż jest dopasowane do potrzeb użytkowników i stanowi odpowiedź na unikalne wymagania stawiane przez klientów oraz użytkowników, co oznacza, iż spełnia wymogi pod kątem nowego zastosowania. W przeszłości Wnioskodawca nie opracował Oprogramowania o takim zastosowaniu czy charakteryzującym się zakresem wykorzystanych technologii, osiągniętych funkcjonalności oraz zaawansowanych parametrów technicznych.
Tak jak w powyższych przykładach projektów, Spółka tworzy autorskie, oryginalne koncepcje rozwiązań technicznych oraz funkcjonalnych w ramach Oprogramowania, które są kluczowe, aby w jak najlepszy sposób sprostać wymaganiom stawianym przez użytkowników, a tym samym charakteryzować się przewagą jakościową, a w rezultacie wykazywać się znaczącymi ulepszeniami wobec rozwiązań już istniejących.
12.Czy w ramach prac związanych z tworzeniem Oprogramowania, które uważają Państwo za prace badawczo-rozwojowe każdorazowo opracowywali/opracowują Państwo nowe produkty, rozwijali/rozwijają oraz ulepszali/ulepszają produkty, procesy, usługi niewystępujące dotychczas w Państwa praktyce gospodarczej lub są na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już w Spółce funkcjonujących?
Tak. W ramach opisanych w stanie faktycznym / zdarzeniu przyszłym prac związanych z tworzeniem Oprogramowania, pracownicy Spółki każdorazowo opracowywali /opracowują nowe produkty, rozwijali/rozwijają oraz ulepszali/ulepszają produkty (Oprogramowanie) nie występujące dotychczas w praktyce gospodarczej Spółki lub będące na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już w Spółce funkcjonujących.
13.Czy efekty pracy Spółki w zakresie tworzenia Oprogramowania, których Spółka jest i będzie „twórcą”:
a)zawsze odznaczają się i będą odznaczać, w okresie którego dotyczy wniosek, rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem?
b)zawsze są i będą kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej usługi, produktu?
c)nie są i nie będą efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny?
d)nie są/nie będą jedynie „techniczną”, a są/będą „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów?
Zgodnie z definicją ujętą w Słowniku Języka Polskiego PWN, oryginalny to:
- nie będący kopią, przeróbką ani falsyfikatem
- nieopierający się na wzorach
- odbiegający od tego, co jest powszechnie znane lub przyjęte
W tym zakresie Spółka może określić, że efekty pracy w zakresie tworzenia Oprogramowania nie są kopią innych prac, nie opierają się na wzorach oraz odbiegają od działań powszechnie znanych i mających wcześniej miejsce w zakresie działalności Spółki. Zatem efekty pracy w zakresie tworzenia Oprogramowania odznaczają się w tym ujęciu jako zawsze oryginalne z perspektywy Spółki.
Spółka wskazuje, że efekty pracy w zakresie tworzenia Oprogramowania mają zawsze charakter twórczy, co zostało także opisane w odpowiedzi na pytanie nr 3 Wezwania.
Efekty pracy w zakresie tworzenia Oprogramowania są i będą kreacją nowego, nieistniejącego wcześniej produktu w zakresie Oprogramowania.
Tworzenie przez Spółkę Oprogramowania, które będzie spełniać rygorystyczne wymagania, charakteryzuje się na wstępie niepewnością, czy może zostać w ogóle zakończone powodzeniem.
Dlatego opracowanie Oprogramowania o zamierzonych funkcjonalnościach oraz wymaganiach nie jest i nie będą efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności. Rezultat pracy w ramach tworzenia danego Oprogramowania nie może być z góry określony i nie ma charakteru powtarzalnego.
Tworzenie Oprogramowanie przez pracowników Spółki ma charakter twórczy i nie jest oraz nie będzie to jedynie „techniczna” realizacja szczegółowych projektu.
14.Czy wszystkie wymienione we wniosku czynności (w tym testowanie),wykonywane przez Państwa w ramach prac nad Oprogramowaniem, które w ocenie Spółki są pracami badawczo-rozwojowymi, były/są/będą działalnością twórczą, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań i nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić:
a)czynności wdrożeniowych w zakresie opracowywanych już produktów i usług?
b)produkcji seryjnej/produkcji komercyjnej,
c)bieżącej operacyjnej działalności gospodarczej,
d)działalności wspomagającej/pomocniczej, wykraczającej poza zakres prac B+R,
e)innych prac spoza prac B+R, czyli prac dokonywanych już po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych,
f)czynności serwisowych,
g)promowania ulepszeń dokonywanych już w Państwa działalności,
h)innych prac spoza prac B+R?
Wskazać należy, że etap wdrożenia produktu/usługi rozumiany już jako uruchomienie produkcji, uruchomienie produkcyjne systemu itp. nie stanowi działalności badawczo-rozwojowej. Rozumiany w ten sposób etap wdrożenia produktu/usługi jest to moment, który rozpoczyna już proces produkcji, który nie ma charakteru twórczego mającego na celu tworzenie, projektowanie nowej bądź ulepszonej wersji produktu/usługi itd.
Czynności podejmowane w ramach tworzenia Oprogramowania opisane w stanie faktycznym / zdarzeniu przyszłym były/są/będą działalnością twórczą, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań i nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić prac wskazanych w pkt a-h powyżej w opisie pytania nr 14.
15.Czy w stosunku do kosztów, o których mowa w pytaniu wniosku, spełniają Państwo wszystkie warunki z art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w celu zastosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową?
Wnioskodawca pragnie jednak wskazać, że istotą niniejszego postępowania interpretacyjnego jest określenie czy czynności dotyczące opracowywania Oprogramowania spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26) ustawy o CIT, co stanowi jeden z warunków wskazanych w art. 18d ustawy o CIT zastosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojowej. Warunek ten stanowi przedmiot Wniosku, dlatego Wnioskodawca nie może sam odpowiedzieć na pytanie czy spełnia ten warunek. Zgodnie z jednolitym orzecznictwem sądów administracyjnych, niedopuszczalne jest przenoszenie ciężaru oceny na Wnioskodawcę, ponieważ niweczy to sens interpretacji indywidualnych. Niniejsze spostrzeżenie znajduje odzwierciedlenie m.in. w wyrokach:
Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13 stycznia 2022 r. (sygn. akt II FSK 1333/21); Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia z dnia 17 grudnia 2021 r. (sygn. II FSK 1239/21); Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 23 listopada 2021 r. (sygn. II FSK 1049/21).
Przeprowadzona przez Spółkę analiza w zakresie pozostałych warunków wynikających z art. 18d ustawy o CIT, wskazuje, że spełnia ona warunki do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej, tj. w szczególności:
- Spółka uzyskuje przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych,
- Spółka ponosi koszty dotyczące tworzenia Oprogramowania, które stanowią koszty uzyskania przychodów Spółki,
- koszty dotyczące tworzenia Oprogramowania nie zostały Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym,
- koszty dotyczące tworzenia Oprogramowania są wymienione w katalogu kosztów kwalifikowanych dla ulgi na działalność badawczo-rozwojową zgodnie z art. 18d ust. 2, ust. 2a oraz ust. 3 ustawy o CIT,
- w ramach prowadzonej dokumentacji, Spółka prowadzi ewidencję zgodnie z art. 9 ust. 1b ustawy o CIT oraz będzie w stanie wyodrębniać koszty prowadzonej przez siebie działalności w ramach projektów dotyczących Oprogramowania,
- Spółka nie korzystała i nie będzie korzystać ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a ustawy o CIT,
- Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 706).
Pytanie
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym opisane powyżej czynności dotyczące opracowywania Oprogramowania, spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, w związku z czym Wnioskodawca, będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej?
Państwa stanowisko w sprawie
Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym przytoczone w stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym czynności dotyczące opracowywania Oprogramowania spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”). W związku z tym, zdaniem Wnioskodawcy, w świetle przepisów ustawy o CIT, Wnioskodawca będzie mógł odliczyć od podstawy opodatkowania koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o CIT z tytułu prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy:
Zgodnie z obecnie obowiązującym brzmieniem przepisów ustawy o CIT, działalność badawczo-rozwojowa, określona w art. 4a ust. 26 ustawy o CIT oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Przy czym badania naukowe zostały podzielone na:
- badania podstawowe - zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. 2023, poz. 742, t.j., dalej także: PSWiN) jako „prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne”, oraz
- badania aplikacyjne - zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 2 PSWiN jako „prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń”.
Prace rozwojowe zostały natomiast zdefiniowane w art. 4 ust. 3 PSWiN jako „działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.”
W świetle przytoczonej definicji, dana aktywność kwalifikuje się do uznania za działalność badawczo-rozwojową, o ile wykazuje ona następujące cechy:
- ma twórczy charakter,
- jest podejmowana w sposób systematyczny,
- obejmuje badania naukowe lub prace rozwojowe mające na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie ich do tworzenia nowych rozwiązań.
Rozwiązania w ramach Oprogramowania powstają w wyniku twórczej pracy pracowników Spółki, którzy samodzielnie muszą opracować najbardziej efektywne rozwiązania dla zdefiniowanych wyzwań technologicznych. Pojęcie „twórczy” nie zostało zdefiniowane w ustawie o CIT, w związku z czym, należy je rozumieć zgodnie z jego powszechnym (potocznym) znaczeniem. Na podstawie Słownika Języka Polskiego (www.sjp.pl) słowo „twórczy” oznacza „mający na celu tworzenie, odkrywczy, kreatywny”. Opublikowane przez Ministerstwo Finansów Objaśnienia podatkowe z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczące preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX (dalej: „Objaśnienia”), odnoszą się także do pojęcia działalności badawczo-rozwojowej i jej przesłanek. Zgodnie z przedstawionym tam stanowiskiem, powtarzanym także w doktrynie prawa autorskiego, „cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu”. Niezbędne jest zatem, aby w efekcie prowadzonej przez podatnika działalności powstało coś nowego, przy czym jej stopień (skala) nie ma znaczenia. Zgodnie z Objaśnieniami, należy uznać, iż na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot.
Przenosząc rozpatrywany stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe na grunt dokonanej wykładni pojęcia „twórczy”, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że podjęta przez niego działalność odznacza się charakterem twórczym. Oprogramowanie tworzone przez Spółkę stanowi wytwór intelektu pracowników Wnioskodawcy, wymagający od nich kreatywności, a także indywidualnego i oryginalnego charakteru. Wytwarzanie nowych koncepcji, projektów architektury systemów, nowych kodów źródłowych, budowanie prototypowego Oprogramowania, które stanowią wytwory intelektualne pracowników Spółki, pozwala na sklasyfikowanie przesłanki twórczości jako spełnionej. Dodatkowo, opracowywane Oprogramowanie różni się od już wcześniej stosowanych rozwiązań, między w zakresie stosowanych technologii, wypracowanych funkcjonalności, innych parametrów technicznych, a tym samym charakteryzuje się oryginalnością, która może być osiągnięta tylko jako rezultat kreatywnej pracy twórczej.
Prace realizowane przy tworzeniu Oprogramowania mają więc charakter twórczy, kreatywny, oryginalny, indywidualny i są ukierunkowane na opracowywanie nowych rozwiązań oraz koncepcji, które są wykorzystywane do opracowywania Oprogramowania, tak jak w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego.
Kolejnym kryterium, jakie musi spełniać działalność podatnika, aby mogła zostać uznaną za działalność badawczo-rozwojową, jest podejmowanie jej w sposób systematyczny. Sformułowanie „systematyczny” nie jest zdefiniowane na gruncie ustawy o CIT, przez co wyznaczając zakres znaczeniowy tego terminu, należy posłużyć się wykładnią językową. Zgodnie z jednym ze znaczeń przedstawionych w Słowniku Języka Polskiego PWN, „systematyczny” oznacza „o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny”. Takie rozumienie przedstawionego pojęcia przyjmuje także Ministerstwo Finansów w Objaśnieniach, dodając, że spełnienie tej przesłanki nie jest zależne od ciągłości prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej, a od zaplanowania i przeprowadzenia nawet jednego projektu, jeżeli tylko zostały dla niego przyjęte określone cele, harmonogram oraz zostały przypisane do niego zasoby. W ocenie Wnioskodawcy, podejmowana przez niego działalność w zakresie opracowywania Oprogramowania, spełnia warunek systematyczności. Jak zostało przedstawione w opisie stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego, prace nad Oprogramowaniem toczą się według określonego harmonogramu projektu i metodyki Agile. Do Zespołu Projektowego przypisana jest odpowiednia kadra oraz zasoby techniczne. Należy także zauważyć, że cały cykl opracowywania Oprogramowania stanowi nierozerwalny ciąg prac. Tworzą one spójny, systematyczny proces pozwalający na zaprojektowanie nowego rozwiązania, czyli wytworzenie Oprogramowania spełniającego zdefiniowane wymagania, co stanowi cel projektu. Stworzenie ich nie byłoby bowiem możliwe bez opracowania koncepcji, tworzenia kodu źródłowego, budowania prototypowego rozwiązania, przeprowadzenia testów opracowywanych rozwiązań.
Dlatego prowadzone przez Wnioskodawcę działania, w zakresie przedstawionym w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, spełniają przesłankę systematyczności.
Działalność badawczo-rozwojowa obejmuje m.in. nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności w tym w zakresie narzędzi informatycznych i oprogramowania oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, pod warunkiem, że nie stanowią one prac rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do tych już istniejących. W odczuciu Wnioskodawcy, zmiana treści przepisu prawnego w zakresie definicji prac rozwojowych od 1 października 2018 roku poprzez dodanie sformułowania „w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania” był celowym zabiegiem legislacyjnym, przez który ustawodawca chciał zaakcentować, iż możliwość skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej przysługuje także podmiotom z szeroko rozumianej branży IT.
Głównym celem realizowanych przez Spółkę czynności w zakresie Oprogramowania jest opracowywanie całkowicie nowego rozwiązania lub nowych, bądź istotnie zmodyfikowanych, możliwości istniejącego już oprogramowania poprzez nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie technologii i wiedzy specjalistycznej z dziedziny technologii i narzędzi informatycznych, języków programowania czy zasad projektowania systemów informatycznych, w celu sprostania wymaganiom stawianym przez użytkowników, w tym klientów Spółki. Proces ten prowadzi całościowo do rozwijania zasobów wiedzy Spółki.
Dodatkowo, mając na względzie charakter prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności, istotne znaczenie ma jego aktywna postawa w zakresie wykorzystywania technologii oraz szukania nowych rozwiązań pozwalających na stworzenie Oprogramowania. Każdy Projekt wymaga nowatorskiego, zindywidualizowanego podejścia z wykorzystaniem aktualnie dostępnej wiedzy i umiejętności z dziedziny IT.
Wnioskodawca pragnie podkreślić, że czynności podejmowane przez pracowników Spółki w ramach Oprogramowania, nie dotyczą prac rutynowych i okresowych zmian w ramach wprowadzanych do już istniejących produktów. Nierutynowany charakter czynności podejmowany w ramach opracowywania Oprogramowania wynika z faktu, że prowadzone w tym zakresie prace, poprzedzone są koniecznością określenia wymagań, a w trakcie wykonywania zadań pracownicy Spółki często stają przed koniecznością zmierzenia się z sytuacją, w której w danym obszarze (w momencie definiowania wymagań) brakuje określonych informacji. Sytuacja ta określana jest jako tzw. „niepewność badawcza”, charakterystyczna dla prowadzenia prac badawczo-rozwojowych i wymaga od pracowników Spółki samodzielnego opracowania koncepcji danego rozwiązania, które nie posiada jeszcze modelowego sposobu postępowania - w tym rozważenia czy opracowanie rozwiązania jest możliwe przy użyciu zakładanych metod. Czyli w każdym przypadku, tworzone Oprogramowanie wymaga zindywidualizowanego i nieszablonowego podejścia od osób je tworzących, a tym samym nie nosi zatem znamion rutynowości. W przypadku Spółki nie mamy do czynienia zatem z działaniami wykonywanymi automatycznie i „według utartych schematów”. Wszystkie prace podejmowane przy Oprogramowaniu są zindywidualizowane, a wyniki tych prac każdorazowo są niepowtarzalne.
W przepisach prawnych nie znajdziemy również definicji słowa „okresowy”. Przyjmując wykładnię językową tego określenia, Słownik Języka Polskiego PWN (www.sjp.pwn.pl) wskazuje na następujące znaczenia słowa „okresowy”: „powtarzający się, występujący co pewien czas” oraz „dotyczący danego okresu”. Na podstawie przedstawionej definicji znaczenie słowa „okresowy” sugeruje, że chodzi o podejmowanie czynności podobnych do siebie i w jakiś sposób się powtarzających. Z tego wynika, że przedstawiona działalność Wnioskodawcy nie ma znamion okresowości, ponieważ - jak już zostało wskazane na wcześniejszym etapie wniosku - czynności związane z tworzeniem Oprogramowania każdorazowo podejmowane są w odpowiedzi na zupełnie nowe zapotrzebowanie pojawiające się ze strony klientów czy użytkowników. Dlatego Oprogramowanie, tworzone na zlecenie, zawsze zostaje opracowane pod kątem indywidualnych wymagań, co każdorazowo wiąże się z wykonaniem prac twórczych.
Mając powyższe na uwadze, podejmowane przez Spółkę czynności w ramach opracowywania Oprogramowania będą spełniały definicję prac rozwojowych w rozumieniu art. 4a pkt 28 ustawy CIT.
Dla spełnienia definicji działalności badawczo-rozwojowej wymagane jest jednak, aby badania naukowe lub prace rozwojowe miały na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych rozwiązań.
Pracownicy Spółki to specjaliści, posiadający wykształcenie oraz doświadczenie w zakresie tworzenia programów komputerowych pod kątem realizowanych zadań.
Poprzez tworzenie nowych oraz istotne rozwijanie rozwiązań w celu stworzenia Oprogramowania, często niedostępnego na rynku, stanowiąc odpowiedź na unikalne wymagania stawiane przez klientów oraz użytkowników, pracownicy Spółki rozszerzają wiedzę i umiejętności z dziedziny technologii i narzędzi informatycznych, języków programowania czy zasad projektowania systemów informatycznych. Dlatego opracowywanie Oprogramowania przez Wnioskodawcę jest ukierunkowane na nowe odkrycia.
Osiągnięty rozwój wiedzy oraz rozwiązań technologicznych w ramach prac pod kątem tworzenia Oprogramowania jest przechowywany w dokumentacji wewnętrznej Wnioskodawcy. Dlatego rozwinięta wiedza może być wykorzystywana w przyszłości przez pracowników Spółki pod kątem opracowywania kolejnych rozwiązań w ramach Oprogramowania. Czyli wyniki prac zrealizowanych w ramach opracowywania Oprogramowania mogą być wykorzystywane w innych projektach wynikających z zakresu działalności gospodarczej Wnioskodawcy.
Podsumowując, w ramach podejmowanych przez Wnioskodawcę prac w zakresie opracowywania Oprogramowania zwiększane są zasoby wiedzy (w zakresie programowania), czego efektem było powstanie nowych rozwiązań programistycznych.
Reasumując, realizowane przez Spółkę czynności w zakresie opracowywania Oprogramowania wpisują się w definicje prac badawczo-rozwojowych o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, ponieważ mają charakter twórczy, nie wprowadzają zmian o charakterze rutynowym bądź okresowym, są prowadzone w sposób systematyczny, przez pracowników posiadających odpowiednie kompetencje i wykształcenie, w oparciu o wiedzę i umiejętności w zakresie rozwiązań informatycznych, tak aby opracowywać nowe oprogramowania, bądź istotnie zmodyfikowane, możliwości istniejącego już oprogramowania, a całościowy proces prowadzi do zwiększania zasobów wiedzy, które mogą być wykorzystane przez Wnioskodawcę w prowadzonej działalności gospodarczej w przyszłości.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
- Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
- Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.