Interpretacja indywidualna z dnia 20 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.12.2024.2.JG
Temat interpretacji
Czy działania opisane przez Wnioskodawcę w przedstawionym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26, w zw. z art. 4a pkt 27 i art. 4a pkt 28 Ustawy o CIT w zw. z art. 4 ust. 2 i ust. 3 Ustawy o PSWiN, która uprawnia do zastosowania tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ust. 1 Ustawy o CIT, przez Spółkę?
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 stycznia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 9 stycznia 2024 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy działania opisane przez Wnioskodawcę w przedstawionym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26, w zw. z art. 4a pkt 27 i art. 4a pkt 28 Ustawy o CIT w zw. z art. 4 ust. 2 i ust. 3 Ustawy o PSWiN, która uprawnia do zastosowania tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ust. 1 Ustawy o CIT, przez Spółkę.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 lutego 2024 r., (data wpływu 14 lutego 2024 r., za pośrednictwem platformy e-PUAP).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.
Działalność Spółki opiera się na tworzeniu oprogramowania i ścisłej współpracy z innymi podmiotami z grupy (…) (dalej: „Grupa”). W ramach swojej działalności Spółka tworzy oprogramowanie z wykorzystaniem uczenia maszynowego (…) i sprzedaje wyniki swoich prac wyłącznie jednemu podmiotowi należącemu do Grupy, jakim jest (…) (dalej: „Odbiorca”). Należy zaznaczyć, że oprogramowanie nie jest tworzone od podstaw przez Spółkę lecz zajmuje się ona jego rozwojem i dostosowaniem do potrzeb klienta. Spółka rozwija i dostosowuje oprogramowanie należące do podmiotów z Grupy, w szczególności do Odbiorcy. Oprogramowanie to jest sprzedawane Odbiorcy, który to następnie oferuje je klientom końcowym w formie software-as-a-service (SaaS). W ramach realizowanych prac Spółka zajmuje się rozwojem i dostosowaniem do potrzeb klienta następujących oprogramowań:
- (…)
Oprogramowanie to umożliwia managerom zmian przeniesienie zmian z poziomu projektu na poziom przedsiębiorstwa dzięki czemu możliwe jest zoptymalizowanie wyników biznesowych. (…) pomaga zarządzać zmianą i analizować zmiany w portfelach, programach i projektach w sposób holistyczny. Dzięki temu nie ma konieczności łączenia informacji cząstkowych w celu uzyskania informacji z zakresu całego przedsiębiorstwa.
Oprogramowanie pomaga kierownictwu podejmować odpowiednie decyzje biznesowe, które są oparte na danych aby umożliwić osiąganie celów strategicznych.
(…) umożliwia generowanie zaawansowanych analiz w celu uzyskania wglądu w to co się zmienia oraz w jaki sposób i w jakim stopniu ma to wpływ na działalność całego przedsiębiorstwa.
Szczególnie istotny dla Spółki jest projekt (…), w ramach którego Spółka rozwija oprogramowanie, które pomaga rekruterom analizować CV i wyszukiwać najlepszych kandydatów do pracy. Oprogramowanie to jest oparte na uczeniu maszynowym, dzięki czemu algorytm uczy się nowych rozwiązań w wyniku ciągłego przetwarzania danych, a to pozwala na ciągłe doskonalenie usługi. Proces ten wspierany jest przez pracowników Spółki, którzy wdrażają nowe rozwiązania i funkcjonalności do oprogramowania.
Oprogramowanie umożliwia skuteczne usuwanie nieefektywności związanych z ręcznym wyszukiwaniem kandydatów na dane stanowisko. Technologia odczytuje oraz analizuje wymagania dotyczące pracy oraz profile kandydatów i w bardzo krótkim czasie dopasowuje odpowiedni profil kandydata. Pozwala to skutecznie minimalizować czas poszukiwania kandydatów poprzez sprowadzenie go do jednego kliknięcia. Ponadto, oprogramowanie to działa w ramach dopasowania kontekstowego, a więc dopasowując nie tylko umiejętności i słowa kluczowe. (…) pozwala dopasować kandydatów do ofert pracy, oferty pracy do kandydatów, a nawet pozwala użyć profilu kandydata do odpowiednich standardów i znaleźć podobnych kandydatów posiadających podobne umiejętności i doświadczenie. Oprogramowanie to nie stanowi oddzielnej platformy, ale polega na wprowadzeniu sztucznej inteligencji do istniejących już systemów śledzenia kandydatów.
Odbiorca należący do Grupy, który specjalizuje się w sprzedaży usług do klienta końcowego, sprzedaje oprogramowanie, które posiada komponent uczenia maszynowego. Komponent ten jest opracowywany i rozwijany przez Spółkę. Komponent może być dostosowany do indywidualnych potrzeb klienta w razie potrzeby. Niektóre przykłady dostosowania mogą obejmować:
- wymóg obsługi dokumentów w języku innym niż angielski,
- dopasowanie do dodatkowych dokumentów, innych niż tylko CV.
Spółka nie tworzy całego oprogramowania od podstaw, jej zadania obejmują rozwój oprogramowania oraz jego dostosowanie do indywidualnych potrzeb klienta. W wyniku takich procesów operacyjnych, opisane powyżej oprogramowanie nieustannie ewoluuje i podlega pracom rozwojowym.
Rozwijane w ramach działalności Spółki oprogramowanie jest własnością Grupy, Spółka nie rozwija programów należących do klientów końcowych. Procesowi ewentualnej modyfikacji oprogramowania pod wymagania klienta podlega wyłącznie oprogramowanie należące do Grupy. Oprogramowanie to może wyłącznie pobierać dane z oprogramowania klienta.
Prowadzone przez Wnioskodawcę prace polegają w pierwszej kolejności na tworzeniu nowych rozwiązań dla klientów, a w przypadku, gdy projekt jest podobny do już zrealizowanego, Wnioskodawca wykorzystuje już osiągnięte w ramach zrealizowanego projektu wyniki prac i dokonuje dodatkowych dostosowań do zindywidualizowanych potrzeb klienta.
Pracownicy i współpracownicy Wnioskodawcy współpracują z klientem końcowym na każdym etapie projektu, od projektowania, przez testowanie pierwszych modyfikacji i ocenę najnowszych technologii, po dostarczanie bieżących ulepszeń.
Postępy i wyniki prac wykonanych przez Spółkę są zamieszczane na wewnętrznej platformie wymiany danych w ramach Grupy, wewnętrznych stronach internetowych służących do współpracy, tj. intranet, wiki.
Rozwiązania z zakresu uczenia maszynowego są opracowywane przez Spółkę w następujący sposób:
- zapoznanie się z wymaganiami,
- zaprojektowanie architektury rozwiązania,
- zaprojektowanie poszczególnych elementów oprogramowania,
- stworzenie źródeł danych, implementacja wymaganych algorytmów predykcji i przetwarzania,
- testowanie i optymalizacja dostarczonych rozwiązań.
Część przygotowanych dla klientów projektów nie jest wdrażanych z uwagi na leżące po stronie klienta niezależne od Spółki czynniki. Zdarza się, że Spółka wykonuje pierwsze fazy projektu, ponosząc cały koszt tych działań. W momencie rezygnacji klienta z wdrożenia proponowanego rozwiązania Spółce nie są zwracane z tego tytułu poniesione koszty. Niezależnie jednak od ostatecznego wyniku podjętych prac uzyskana lub wykorzystywana przy prowadzeniu projektów wiedza i wszelkie nakłady związane z jej uzyskaniem lub wykorzystaniem są analizowane, a następnie informacje o nich są wykorzystywane w kolejnych projektach lub mogą zostać wykorzystane w przyszłości (jakkolwiek nie można wykluczyć sytuacji, w której ze względu na swoistość opracowanych rozwiązań może to ostatecznie nie nastąpić). Oznacza to, że w wyniku realizacji projektu Spółka nabywa nową wiedzę, która jest potem wykorzystywana w działalności badawczo-rozwojowej. W przypadku, gdy realizowany projekt jest podobny do już zrealizowanego, Spółka wykorzystuje już osiągnięte w ramach zrealizowanego projektu wyniki prac i dokonuje dodatkowych dostosowań do zindywidualizowanych potrzeb klienta, przez co za każdym razem powstaje zmienione, ulepszone lub nowe oprogramowanie. Ponadto, zdarza się, że wyniki prac zrealizowanego projektu wykorzystywane są w innych projektach w niezmienionej formie, jednak w takich przypadkach nie są ponoszone dodatkowe nakłady, które Spółka mogłaby uznać za poniesione w celu prac badawczo-rozwojowych.
W ramach swojej pracy Spółka zatrudnia wysoko wyspecjalizowanych pracowników, którzy specjalizują się w uczeniu maszynowym i programowaniu neurolingwistycznym. Do obowiązków osób zatrudnionych w Spółce należy:
- projektowanie i implementacja modeli (…),
- prowadzenie badań z wykorzystaniem różnych technik programowania neurolingwistycznego,
- prowadzenie testów i eksperymentów w ramach uczenia maszynowego (…),
- analiza błędów,
- współpraca z lokalnymi i zagranicznymi współpracownikami,
- dzielenie się specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem z członkami zespołu w celu ulepszenia istniejących modeli,
- prowadzenie szkoleń wewnętrznych w zakresie modeli uczenia maszynowego z nowymi lub wzbogaconymi zestawami danych,
- naprawianie/usuwanie błędów i rozwiązywanie złożonych problemów indywidualnie lub w zespole,
- praca nad zestawami procesów i narzędzi nauki o danych.
Powyższe czynności wchodzą w zakres zadań obejmujących rozwój oprogramowania.
Pracownicy Spółki są zaangażowani w pracę o charakterze konwencjonalnym i rutynowym, jak również w pracę o charakterze twórczym. W tym przypadku praca rutynowa rozumiana jest jako prowadzenie szkoleń wewnętrznych w zakresie modeli uczenia maszynowego z nowymi lub wzbogaconymi zestawami danych oraz naprawianie błędów w tworzonych programach. Nie jest ona zaliczana do działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast praca kreatywna rozumiana jest jako tworzenie nowych funkcjonalności programów i ich testowanie. Jednocześnie należy podkreślić, że Spółka jest w stanie na podstawie stosownej ewidencji czasu pracy pracowników (timesheet) wyszczególnić w jakiej proporcji pracownicy realizowali prace o charakterze konwencjonalnym i twórczym.
Identyfikowana przez Spółkę działalność o charakterze badawczo-rozwojowym jest przez nią prowadzona w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia. Sposób dojścia do określonych celów nie jest jednak określony z góry i pracownicy mają w tym zakresie dowolność co sprawia, że ich praca charakteryzuje się kreatywnością.
Pracownicy Spółki wykorzystują szeroką wiedzę do rozwoju oprogramowania, w szczególności:
- wiedzę uzyskaną w wyniku badań rynku - w tym zakresie pracownicy Spółki śledzą na bieżąco trendy rynkowe oraz dokumenty badawcze oraz prowadzą konkurencyjne badania dotyczące funkcji i ofert innych firm w celu zidentyfikowania cech wyróżniających dla technologii oferowanych przez Spółkę,
- wiedzę uzyskaną w wyniku badań użytkowników - w tym zakresie pracownicy Spółki wysłuchują opinii użytkowników technologii dzięki czemu mogą uzyskać odpowiednią informację zwrotną w zakresie ewentualnych uchybień, co pozwala także zapewnić maksymalny wskaźnik przyjęcia technologii dla każdego wdrożonego rozwiązania,
- wiedzę uzyskaną w wyniku testów i działalności badawczo-rozwojowej - często badania rynkowe opierają się na ograniczonej ilości konkretów lub wyprzedzają obecny czas. Działalność Spółki polega na współpracy z klientami, prowadzeniu burzy mózgów, budowie prototypów innowacyjnych rozwiązań oraz prowadzeniu testów pilotażowych z klientami. Dzięki temu Spółka ma możliwość zidentyfikowania nieznanych wcześniej możliwości rozwoju i umożliwienia klientom ich wykorzystania.
Na zakończenie warto wspomnieć, że osoby pracujące w Spółce przy opisanych wcześniej pracach tworzą jeden zespół. Ich dział nie jest podzielony na mniejsze poddziały bądź piony. Dział administracyjny i finansowy uzupełniają cały zespół Spółki, jednakże pracownicy tych działów nie realizują prac o charakterze twórczym, o których mowa powyżej.
Wnioskodawca wskazuje również, że opisywane powyżej prace rozwojowe, prowadzone w ramach działalności badawczo-rozwojowej Spółki mają być docelowo kontynuowane również w latach kolejnych.
Dodatkowo należy zaznaczyć, że Spółka:
- nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia ani nie została dla niej wydana decyzja o wsparciu, a co za tym idzie, nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „Ustawa CIT”),
- na moment składania niniejszego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz.U. z 2022 r. poz. 2474),
- jako podatnik prowadzący działalność badawczo-rozwojową, który zamierza skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d Ustawy CIT, wyodrębnia w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1 Ustawy CIT, koszty działalności badawczo-rozwojowej,
- pokrywa koszty realizacji prowadzonych prac badawczo-rozwojowych ze środków własnych, które nie są/nie będą zwracane w jakiejkolwiek formie i nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (w przeciwnym razie Spółka dokona odpowiednich korekt),
- ponoszone przez Spółkę wydatki, które mogą stanowić koszty kwalifikowane w ramach ulgi badawczo-rozwojowej są przez Spółkę zaliczane do kosztów uzyskania przychodów danego roku,
- koszty wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w prace badawczo-rozwojowe są zaliczane przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów zgodnie ze szczegółowymi regulacjami Ustawy CIT.
Pismem z 14 lutego 2024 r., uzupełniono opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w następujący sposób:
W ramach prac badawczo-rozwojowych oprogramowanie (…) ewoluowało do (…), stanowiącego innowację na rynku podobnych do (…) programów.
Wiele firm na rynku oferuje podobne usługi do oprogramowania (…). Oprogramowania te bazują jednak wyłącznie w oparciu o wyszukiwanie według dwóch czynników, takich jak: słowa kluczowe i umiejętności kandydatów. Podejście takie jest ograniczające, ponieważ odpowiedni pracownik to nie tylko taki, który posiada określone umiejętności. Wiele innych czynników wpływa na odnalezienie odpowiednich osób, m.in. umiejętności miękkie i doświadczenie, a także jakość przywództwa, współpraca w zespole, ciągła chęć rozwoju kariery i wzrost oraz zdolność do pracy z niejednoznacznymi wymaganiami i kreatywnego opracowywania rozwiązań w różnych problemach biznesowych. Oprogramowanie (…) pozwala uchwycić większość istotnych przy poszukiwaniu odpowiedniego pracownika cech, co sprawia, że jest jedyną dzisiaj technologią, która dopasowuje AI (pol. sztuczna inteligencja) w sposób holistyczny. Technologia (…) pozwala na wykraczanie poza słowa kluczowe i umiejętności oraz daje możliwość zrozumienia znaczenia i kontekstu zarówno w profilach kandydatów, jak i stanowisk, aby uzyskać kompleksowy wynik dopasowania dla klientów grupy, w której działa Spółka.
Ponadto, technologia (…) jest rozwiązaniem, które jest integrowane z systemami śledzenia kandydatów wykorzystywanych przez klientów grupy, w której działa Spółka, co odróżnia ją od stosowanej przez konkurentów technologii stanowiących odrębne systemy/programy.
Analogiczny, innowacyjny charakter ma również opisane we Wniosku narzędzie (…), które zgodnie z opisem przedstawionym przez Wnioskodawcę umożliwia managerom zmian przeniesienie zmian z poziomu projektu na poziom przedsiębiorstwa, dzięki czemu możliwe jest zoptymalizowanie wyników biznesowych. (…) pomaga zarządzać zmianą i analizować zmiany w portfelach, programach i projektach w sposób holistyczny. Dzięki temu nie ma konieczności łączenia informacji cząstkowych w celu uzyskania informacji z zakresu całego przedsiębiorstwa.
Oprogramowanie pomaga kierownictwu podejmować odpowiednie decyzje biznesowe, które są oparte na danych aby umożliwić osiąganie celów strategicznych.
(…) umożliwia generowanie zaawansowanych analiz w celu uzyskania wglądu w to co się zmienia oraz w jaki sposób i w jakim stopniu ma to wpływ na działalność całego przedsiębiorstwa. Takie narzędzie jest unikatowe na rynku.
W przeciwieństwie do konkurencji, technologia (…) jest integrowana z istniejącym już stosem technologicznym klienta, podczas gdy przedstawiciele konkurencji zajmują się sprzedażą oddzielnego systemu. Rekruterzy zazwyczaj są zajęci pracą na różnych platformach technologicznych, polegającą na przetwarzaniu danych kandydatów, pozyskiwaniu potencjalnych klientów oraz komunikacją z kandydatami. Wiąże się to z brakiem czasu na naukę kolejnego systemu. Większość czasu rekruterzy spędzają w systemach śledzenia kandydatów (eng. Applicant Tracking System, ATS), jest to podstawowe źródło, w którym publikują oferty pracy, otrzymują bezpośrednich kandydatów, przetwarzają dane, składają oferty i ostatecznie zatrudniają wybranego kandydata. Integrując technologię rozwijaną przez pracowników Spółki w systemach ATS klientów, Spółka doprowadziła do eliminacji jakiejkolwiek krzywej uczenia się dla zespołu rekrutacyjnego, a także zmaksymalizowała przyjęcie i wykorzystanie naszej technologii. Celem Spółki jest sprawienie, aby oferowana technologia była łatwa w użyciu, a także umożliwiała rekruterom korzystanie ze sztucznej inteligencji w kontekście już istniejących narzędzi, z których korzystają.
Wobec powyższego każdy realizowany projekt jest unikalny, ponieważ wymaga dostosowania oprogramowania celem integracji z wykorzystywanymi przez rekruterów systemami/technologiami.
Ponadto, tak jak zostało wskazane już we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej oprogramowanie może być dostosowywane do indywidualnych potrzeb klienta, które mogą w szczególności obejmować:
1) wymóg obsługi dokumentów w języku innym niż angielski,
2) dopasowanie do dodatkowych dokumentów, innych niż tylko CV.
W odniesieniu do narzędzia (…), tak jak zostało wskazane we Wniosku, innowacyjność rozwiązania polega na tym, że pozwala ono zarządzać zmianą i analizować zmiany w portfelach, programach i projektach w sposób holistyczny bez konieczności łączenia informacji cząstkowych w celu uzyskania informacji z zakresu całego przedsiębiorstwa.
Jak już Spółka wskazała we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej w przypadku prowadzenia opisanych we wniosku prac, niezależnie od ostatecznego wyniku podjętych prac uzyskana lub wykorzystywana przy prowadzeniu projektów wiedza i wszelkie nakłady związane z jej uzyskaniem lub wykorzystaniem są analizowane, a następnie informacje o nich są wykorzystywane w kolejnych projektach lub mogą zostać wykorzystane w przyszłości (jakkolwiek nie można wykluczyć sytuacji, w której ze względu na swoistość opracowanych rozwiązań może to ostatecznie nie nastąpić). Oznacza to, że w wyniku realizacji projektu Spółka nabywa nową wiedzę, która jest potem wykorzystywana w działalności badawczo - rozwojowej. W przypadku, gdy realizowany projekt jest podobny do już zrealizowanego, Spółka wykorzystuje już osiągnięte w ramach zrealizowanego projektu wyniki prac i dokonuje dodatkowych dostosowań do zindywidualizowanych potrzeb klienta, przez co za każdym razem powstaje zmienione, ulepszone lub nowe oprogramowanie. Ponadto, zdarza się, że wyniki prac zrealizowanego projektu wykorzystywane są w innych projektach w niezmienionej formie, jednak w takich przypadkach nie są ponoszone dodatkowe nakłady, które Spółka mogłaby uznać za poniesione w celu prac badawczo-rozwojowych.
Pytanie
Czy działania opisane przez Wnioskodawcę w przedstawionym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26, w zw. z art. 4a pkt 27 i art. 4a pkt 28 Ustawy o CIT w zw. z art. 4 ust. 2 i ust. 3 Ustawy o PSWiN, która uprawnia do zastosowania tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ust. 1 Ustawy o CIT, przez Spółkę?
Państwa stanowisko w sprawie
Działania opisane przez Wnioskodawcę w przedstawionym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26, w zw. z art. 4a pkt 27 i art. 4a pkt 28 Ustawy o CIT w zw. z art. 4 ust. 2 i ust. 3 Ustawy o PSWiN, która uprawnia do zastosowania tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ust. 1 Ustawy o CIT, przez Spółkę.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy.
Zgodnie z art. 18d ust. 1 Ustawy CIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r., podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Zgodnie z brzmieniem art. 4a pkt 26 Ustawy CIT, przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 4a pkt 27 Ustawy CIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r., ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:
a. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
b. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 2 Ustawy o PSWiN, badania naukowe są działalnością obejmującą:
1. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Stosownie do treści art. 4a pkt 28 Ustawy CIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r. ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 Ustawy o PSWiN.
W myśl art. 4 ust. 3 Ustawy o PSWiN, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
W tym miejscu wskazać należy, że aby działalność Wnioskodawcy spełniała przesłanki działalności badawczo-rozwojowej, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26 Ustawy CIT).
Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 Ustawy CIT, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Z ustawowej definicji wynika zatem, że dana aktywność może być w świetle wspomnianej definicji uznana za działalność badawczo-rozwojową, jeżeli spełnione są łącznie wszystkie wymienione w niej warunki:
1. jest to działalność twórcza,
2. prace/badania mają na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań,
3. wspomniana działalność obejmuje badania naukowe lub prace rozwojowe,
4. działalność ta podejmowana jest w sposób systematyczny (tj. w sposób uporządkowany, metodyczny i zaplanowany).
Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.).
Natomiast prace rozwojowe mogą obejmować opracowanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony. Prace rozwojowe mogą obejmować również opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku, gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna. Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Zdaniem Wnioskodawcy, działalność Spółki w zakresie tworzenia oraz modyfikowania oprogramowania z komponentem uczenia maszynowego (…) spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej spełniając jednocześnie wyżej wymienione przesłanki, których szczegóły zostały przedstawione poniżej.
Działalność twórcza.
Z ustawowej definicji działalności badawczo-rozwojowej wynika, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Twórczość jest związana z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej w stopniu minimalnym wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się z opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika (ust. 32 i 33 Objaśnień podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnych opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX; dalej: „Objaśnienia”, str. 12).
Zgodnie z treścią Podręcznika Frascati (zob. OECD (2018), Podręcznik Frascati 2015: Zalecenia dotyczące pozyskiwania i prezentowania danych z zakresu działalności badawczej i rozwojowej, Pomiar działalności naukowo-technicznej i innowacyjnej, OECD Publishing, Paris/GUS, Warsaw, https://doi.org/10.1787/9788388718977-pl; dalej: „Podręcznik”) twórczość w działalności badawczo-rozwojowej związana jest z kreatywnością mającą swe źródło we wkładzie człowieka. Twórczy charakter prac może przejawiać się w szczególności poprzez opracowywanie nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących.
Celem prowadzonych przez Spółkę prac jest stworzenie ulepszonego produktu, jakim jest m.in. inteligentna platforma rekrutacyjna dostosowana do konkretnych wymagań klienta. Analizując działania Spółki prowadzone w ramach realizowanych projektów można stwierdzić, że mają one charakter twórczy bowiem prowadzą one do stworzenia ulepszonego produktu, odpowiadającego potrzebom rynku, jak również cechują się dużą innowacyjnością oraz wykorzystaniem nowych technologii. Realizacja każdego projektu wiąże się z opracowaniem nowych koncepcji, co w ostateczności sprowadza się do zmiany metodyki i sposób osiągnięcia celów biznesowych związanych z działalnością badawczo-rozwojową. Jest więc to działanie innowacyjne co najmniej w skali Spółki. Ponadto, przy wdrażaniu nowych rozwiązań Spółka nie ma pewności, czy przyniosą one oczekiwany efekt. Zdarzają się również przypadki, w których projekty Spółki nie kończą się sukcesem. Często na etapie dostosowywania oprogramowania do specyficznych wymagań klienta, Spółka zmuszona jest do wprowadzania modyfikacji w celu dostosowania go do oczekiwań klienta i osiągnięcia wyższej wydajności. Dynamicznie postępujące zmiany w dziedzinie informatyki zmuszają Spółkę do ciągłego rozwoju oprogramowania, co wymaga dużego wysiłku intelektualnego ze strony pracowników i współpracowników Spółki. Każdorazowo projekty wymagają stworzenia dedykowanych rozwiązań koncepcyjnych do realizacji danego projektu. Potwierdza to, że sam proces realizacji danego projektu nie jest w żadnym stopniu mechaniczny czy zrutynizowany, ale wymaga określonej, ciągłej działalności twórczej.
Spółka zapewnia bieżące rutynowe szkolenie w zakresie modeli uczenia maszynowego z nowymi lub wzbogaconymi zestawami danych oraz naprawia błędy w tworzonych programach. Tego typu rutynowe prace nie stanowią głównej części pracy obowiązków pracowników Spółki i służą do przekazywania wiedzy w ramach zespołu.
Analizując działalność Spółki należy stwierdzić, że spełnia ona kryteria działalności twórczej.
Zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W ocenie Wnioskodawcy, podejmowane przez Spółkę prace w ramach tworzenia oprogramowania do uczenia maszynowego (…) spełniają przesłankę wykorzystania wiedzy i umiejętności do opracowywania nowego lub ulepszonego procesu. Działania wdrożeniowe Spółki należy uznać za prace rozwojowe, gdyż wiążą się one z kształtowaniem i stosowaniem wiedzy i umiejętności informatycznych. W przypadku Spółki, prowadzone prace przyczyniają się do rozwoju wiedzy naukowej w zakresie uczenia maszynowego. Jak wskazano w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, Spółka w ramach realizacji kolejnych projektów wykorzystuje koncepcje i rozwiązania opracowane w ramach projektów realizowanych w przeszłości. W ten sposób zachodzi przesłanka uznania, że proces realizowany w ramach prac badawczo-rozwojowych jest nieustannie udoskonalany, a więc wiąże się to z jego ulepszaniem. W ten sposób Spółka osiąga jedno z zamierzeń prac badawczo-rozwojowych jakim jest zwiększanie zasobów wiedzy, która to jest wykorzystywana w kolejnych realizowanych przez Wnioskodawcę projektach.
Często w ramach tych prac okazuje się, że dane rozwiązanie już na etapie projektowym nie jest optymalne lub też w ogóle nie jest wdrażane ze względu na brak akceptacji klienta, co również samo w sobie jest dla Spółki nowym zasobem wiedzy. Choć w tym przypadku nie została ona wykorzystana do stworzenia nowego zastosowania (ze względu na brak docelowego wdrożenia planowanej koncepcji), to niewątpliwie działalność podejmowana była w celu utworzenia takiego zastosowania, a powstała wiedza pozwala osiągać cele w zmodyfikowanej koncepcji, poprzez adaptację rozwiązań przy kolejnych projektach. Należy również wskazać, że działalność badawczo-rozwojowa z założenia jest nacechowana ryzykiem i jednocześnie skorzystanie z ulgi badawczo-rozwojowej na mocy art. 18d Ustawy CIT nie jest uwarunkowane końcowym wdrożeniem opracowywanego rozwiązania. Występowanie sytuacji, w których badane rozwiązanie nie sprawdza się zgodnie z oczekiwaniami, świadczy wręcz dodatkowo o badawczo-rozwojowym charakterze prac.
W odniesieniu do działalności badawczo-rozwojowej w ramach realizowanych przez Spółkę projektów, pracownicy Spółki, w sposób stały pozyskują nową wiedzę z zakresu specyficznych obszarów programowania związanego m.in. z tworzeniem lub rozwijaniem kodu źródłowego, funkcjonalności czy algorytmów (np. uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji) w zakresie nowych lub ulepszonych produktów, procesów, usług i technologii.
Zgodność z definicją badań naukowych lub prac rozwojowych.
Zgodnie z treścią Ustawy CIT, aby działalność mogła zostać uwzględniona w ramach ulgi badawczo-rozwojowej musi spełniać definicję badań naukowych lub prac rozwojowych. Należy przede wszystkim zauważyć, że aby skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej, wystarczające jest prowadzenie jedynie badań naukowych lub prac rozwojowych.
Należy wskazać, że analiza niniejszej przesłanki, tj. w przypadku Spółki spełnienie definicji prac rozwojowych, jest zbieżna z analizą poprzedniej przesłanki o tym, że działalność podejmowana jest w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Wynika to z brzmienia definicji prac rozwojowych oraz faktu, że poprzez „nowe zastosowania” (analizowane w poprzedniej przesłance), zgodnie z Objaśnieniami (ust. 44 Objaśnień, str. 16) należy rozumieć właśnie „planowanie produkcji oraz projektowanie i tworzenie zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług” (zgodnie z definicją prac rozwojowych). Wcześniejsza argumentacja uzasadnia zatem w tej części zbieżność z definicją prac rozwojowych. Należy też wskazać, że poprzez omawiane produkty, procesy lub usługi powinny być nowe lub ulepszone co najmniej w skali spółki - zgodnie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego wszystkie prace identyfikowane przez Spółkę jako posiadające charakter badawczo-rozwojowy nakierowane są na opracowanie rozwiązań innowacyjnych w skali Spółki.
Należy jednak zauważyć, że definicja prac rozwojowych dodatkowo wyłącza z jej zakresu prace obejmujące rutynowe i okresowe zmiany, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Zgodnie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, prace identyfikowane przez Spółkę jako mające charakter badawczo-rozwojowy każdorazowo wymagały koncepcyjnej pracy o twórczym charakterze i polegały na ewolucyjnym rozwoju w zakresie metodyki świadczenia usług i opracowania produktów, wobec czego nie stanowiły w ocenie Wnioskodawcy, rutynowych ani okresowych zmian.
W ocenie Spółki, prowadzone prace mające charakter badawczo-rozwojowe w zakresie tworzenia lub modyfikacji oprogramowania z komponentem uczenia maszynowego można uznać za prace rozwojowe, gdyż polegają one na kształtowaniu i wykorzystywaniu wiedzy i umiejętności z dziedziny nauk i technologii w przypadku Spółki do tworzenia zindywidualizowanych dla klienta rozwiązań - projektów w zakresie modyfikacji oprogramowania z komponentem uczenia maszynowego, o których mowa w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym.
Jednocześnie należy stwierdzić, że prowadzone przez Spółkę prace mające według niej charakter badawczo-rozwojowy nie mają charakteru rutynowych, powtarzalnych czy wymagającym okresowych zmian zadań. Projekty realizowane w ramach działalności badawczo-rozwojowej są zróżnicowane ze względu na okres ich realizacji, formę osiągnięcia końcowego efektu czy nawet pozyskiwania informacji niezbędnych w procesie nieustannego rozwijania działalności badawczo-rozwojowej.
W szczególności ciągłe doskonalenie aplikacji (oprogramowania) wymagają działalności zespołu składającego się z kilkunastu osób. Programy komputerowe rozwijane w ramach działalności Spółki są wyrazem działalności twórczej osób współpracujących ze Spółką. Niewątpliwie mają one także indywidualny charakter, ponieważ są wytworem ekspresji twórczej programistów, którzy nie otrzymują gotowego schematu wykonania czynności, natomiast samodzielnie piszą kod programistyczny oraz wykonują inne powiązane z tym zadania.
Systematyczność prac badawczo-rozwojowych.
Prowadzenie w sposób systematyczny oznacza prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (metodycznie, zaplanowanie, uporządkowanie). Zgodnie z Objaśnieniami, działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogramy i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany (ust. 39 i 40 Objaśnień, str. 14).
Zdaniem Spółki, prowadzone przez Spółkę prace, mające w ocenie Spółki charakter badawczo-rozwojowy mają także charakter systematyczny. W celu realizacji prac powoływany jest dedykowany zespół specjalistów odpowiedzialny za realizację konkretnego projektu. Prace prowadzone są w oparciu o określoną metodykę. Wnioskodawca ma określony schemat postępowania, według którego planuje, realizuje i kontroluje proces rozwoju nowych rozwiązań. Do realizacji prac badawczo-rozwojowych wydzieleni są konkretni pracownicy Spółki, którzy w sposób ciągły i metodyczny realizują zadania w ramach prowadzonych przez Spółkę prace mających w ocenie Spółki, charakter badawczo-rozwojowy. Czas realizacji tych świadczeń to kilka a nawet kilkanaście miesięcy, wymagający wdrożenia wielu indywidualnych poprawek zgodnie z preferencjami klientów. Nie można również mówić o przestojach czy długookresowych przerwach w realizacji zadania. Jest więc to metodologia pracy znacząco różniąca się od zadań realizowanych ad hoc, cechujące się szybkim okresem realizacji i rutynowością procesu realizacji świadczenia.
Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, działalność Spółki spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa art. 18d ust. 1 Ustawy CIT, zdefiniowaną w art. 4a pkt 26, w zw. z art. 4a pkt 27 i pkt 28 Ustawy CIT w zw. z art. 4 ust. 3 Ustawy o PSWiN.
Potwierdza to również analiza aktualnych stanowisk organów podatkowych w kwestii uznawania za prace badawczo-rozwojowe działań podejmowanych przez podatników realizujących zindywidualizowane projekty w zakresie tworzenia oprogramowania do uczenia maszynowego zgodnie z interpretacją indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:
- z 25 października 2022 roku, znak: 0111-KDIB1-1.4011.235.2022.2.JJ - w zakresie dotyczącym tworzenia nowych i rozwijania istniejących systemów sztucznej inteligencji/machine learning,
- z 29 czerwca 2022 roku, znak: 0111-KDIB2-1.4011.98.2022.2.DK - w zakresie dotyczącym rozwoju oprogramowania służącego do automatyzacji lub zastąpienia pracy ludzkiej w oparciu o technologie Azure machine learning, produkcji nowych narzędzi programowych analizujących ruch użytkownika i czynności przez niego wykonywane w celu analizy i walidacji wydajności tworzonych modeli machine learning i algorytmów optymalizacyjnych,
- z 13 maja 2022 r., znak: 0111-KDIB1-3.4010.81.2022.2.BM w zakresie tworzenia nowych lub ulepszonych algorytmów machine learning,
- z 29 kwietnia 2022 r., znak: 0111-KDIB1-3.4010.85.2022.1.IM - w zakresie tworzenia algorytmów machine learning dotyczących nowych lub ulepszonych produktów oraz procesów i technologii informatycznych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny na podstawie art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm., dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.