Interpretacja indywidualna z dnia 15 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.698.2023.3.MBD
Temat interpretacji
W zakresie ustalenia, czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym dokonanie wypłaty na rzecz Zainteresowanego kwot odpowiadających zyskowi Zainteresowanego, który pierwotnie został opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych w jego działalności gospodarczej nie będzie powodowało obowiązku opodatkowania tych kwot ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko jest prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
27 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z tego samego dnia, o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym dokonanie wypłaty na rzecz Zainteresowanego kwot odpowiadających zyskowi Zainteresowanego, który pierwotnie został opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych w jego działalności gospodarczej nie będzie powodowało obowiązku opodatkowania tych kwot ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych (pytanie oznaczone we wniosku nr 2).
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1. Zainteresowany będący stroną postępowania: (…)
2. Zainteresowany niebędący stroną postępowania: (…)
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 5 lutego 2024 r. (data wpływu 6 lutego 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest jednoosobową spółką z o.o., która powstała z przekształcenia w trybie art. 551 § 5 oraz 5841 i następne ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. 2022.1467, ze zm., dalej: „k.s.h.”), jednoosobowej działalności gospodarczej Zainteresowanego. Zainteresowany posiada 100% udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy.
Wnioskodawca podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych na zasadach ryczałtu od dochodów spółek (tzw. CIT estoński).
Zainteresowany jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce położenia ich źródła, zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz., 2647 ze zm., dalej: „Ustawa o PIT”).
Zainteresowany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadził pełną księgowość (księgi rachunkowe) i ewidencjonował zdarzenia gospodarcze zgodnie z zasadami rachunkowości określonymi w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości.
Mając na uwadze skalę prowadzonej działalności gospodarczej Zainteresowany podjął decyzję o przeprowadzeniu przekształcenia prowadzonej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę kapitałową, w trybie art. 551 § 5 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. 2022.1467, ze zm., dalej: „k.s.h.”), tj. w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W wyniku przekształcenia 1 czerwca 2023 r. powstała spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - Wnioskodawca.
Zainteresowany przed dokonanym przekształceniem podjął decyzję o wycofaniu środków stanowiących dotychczasowy zysk osiągnięty w ramach samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej do majątku prywatnego, jednak nie mógł dokonać fizycznej wypłaty tych zysków przed przekształceniem. Zostało to ujęte w planie przekształcenia, tj. nastąpiło przeksięgowanie części środków znajdujących się w pozycji „kapitał własny (podstawowy)” na „zobowiązania długoterminowe”.
Następnie, po przekształceniu zostało to odpowiednio ujęte przez Wnioskodawcę w pozycji „zobowiązania wobec wspólnika”. Podstawą prawną przedmiotowego przesunięcia środków z kapitału własnego na zobowiązania było oświadczenie przedsiębiorcy o wycofaniu ze swojej działalności gospodarczej części wypracowanych przez jego przedsiębiorstwo zysków (dalej: „Zyski”) złożone na podstawie art. 140 k.c. oraz art. 64 ust. 3 Konstytucji.
Należy podkreślić, że Zainteresowany był właścicielem przedsiębiorstwa i mógł swobodnie decydować o wszelkich przesunięciach środków z masy majątkowej przedsiębiorstwa do swojego majątku prywatnego. Wynikało to ze specyfiki prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej: przedsiębiorcą jest sama osoba fizyczna. Nie powstaje odrębny od osoby prowadzącego tę działalność konstrukt prawny, który mógłby być podmiotem praw i obowiązków, w tym związanych z własnością. Tym samym, zgodnie z art. 140 k.c., osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą może dowolnie korzystać z przysługujących jej rzeczy i praw wchodzących w skład przedsiębiorstwa oraz rozporządzać nimi. Granice dla tych uprawnień mogą wynikać wyłącznie z ustawy i zasad współżycia społecznego. Stanowi to potwierdzenie konstytucyjnej zasady ochrony własności, która może być ograniczona tylko w drodze ustawy i tylko w zakresie, w jakim nie narusza to istoty prawa własności (ary. 64 ust. 3 Konstytucji). Na gruncie prawa polskiego brakuje ogólnej regulacji dotyczącej formy, w jakiej osoba fizyczna prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą powinna podejmować i wyrażać decyzje dotyczące swojego przedsiębiorstwa, czy podstawy prawnej, na której mają one zapadać, odrębnej od ogólnych regulacji Kodeksu cywilnego. W przypadku innych podmiotów będących przedsiębiorcami stosowne przepisy wyraźnie wskazują kto i w jakiej formie oraz w jakim trybie może tego rodzaju decyzje podejmować. Zapewne ustawodawca uznał jednak, że w przypadku jednoosobowej działalności taka formalizacja utrudniałaby obrót gospodarczy i byłaby po prostu niecelowa, skoro całe przedsiębiorstwo należy do majątku przedsiębiorcy. Gdy wola jednoosobowego przedsiębiorcy musi być wyrażona w sposób jednoznaczny dla osób trzecich, w tym organów, dla konkretnych przypadków przepisy przewidują formę oświadczenia woli. Przykładowo zgodnie z art. 5844 k.s.h. oraz art. 5849 k.s.h., wolę przekształcenia w spółkę prawa handlowego jednoosobowy przedsiębiorca wyraża w formie oświadczenia o przekształceniu sporządzonym w formie aktu notarialnego. Forma oświadczenia jest także zwyczajowo przyjęta dla wycofania składnika majątkowego z ewidencji środków trwałych na cele prywatne (w tym przypadku oświadczenie jest zawarte w protokole przekazania środka trwałego).
Uznać zatem należy, że to właśnie oświadczenie jest właściwą formą dla wyrażenia przez jednoosobowego przedsiębiorcę woli wywołującej określonych skutków dotyczących jego przedsiębiorstwa. Należy podkreślić, że przedsiębiorstwo osoby fizycznej nie ma odrębnej osobowości prawnej, więc właściciel w momencie planowanego przekształcenia może zadecydować czy dany składnik majątku stanowi majątek przedsiębiorstwa, czy też jego majątek prywatny. Zaznaczyć należy, że działanie takie jest dopuszczalne stosownie do art. 8 ustawy - Prawo przedsiębiorców i analogiczne uprawnienie nie budzi wątpliwości w przypadku, gdy jest wykonywane przez przedsiębiorców stanowiących spółki prawa handlowego. Zainteresowany wyraźnie określił, która część majątku przedsiębiorstwa stanie się majątkiem spółki przekształconej, a która winna pozostać w jego majątku własnym jako niewypłacona część zysku. Decyzja w tym zakresie była wyrażona w oświadczeniu Zainteresowanego o wycofaniu ze swojej działalności gospodarczej części wypracowanych przez jego przedsiębiorstwo Zysków, a także ujawniona w treści oświadczenia o przekształceniu w ramach wyceny majątku spółki przekształconej. Mając na uwadze podjętą decyzję i złożone oświadczenie, Zainteresowany był zobowiązany do dokonania odpowiedniego przeksięgowania w bilansie prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej.
Należy podkreślić, że w momencie podjęcia decyzji (złożenia oświadczenia) o wypłacie zysków przez Zainteresowanego nastąpiła zmiana treści ekonomicznej tych środków na zobowiązania. Zgodnie bowiem z art. 3 ust. 1 pkt 20 ustawy o rachunkowości, przez zobowiązania rozumie się wynikający z przeszłych zdarzeń obowiązek wykonania świadczeń o wiarygodnie określonej wartości, które spowodują wykorzystanie już posiadanych lub przyszłych aktywów jednostki. W związku z powyższym musiało nastąpić przeksięgowanie, gdyż zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy o rachunkowości, zdarzenia, w tym operacje gospodarcze, ujmuje się w księgach rachunkowych i wykazuje w sprawozdaniu finansowym zgodnie z ich treścią ekonomiczną.
Ponadto, pozostawienie tych środków na kapitale własnym byłoby sprzeczne z art. 4 ust. 1 ustawy o rachunkowości, czyli łamałoby zasadę rzetelnego i jasnego obrazu, przedstawienia sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego jednostki.
Podsumowując w związku z powyższym podstawą prawną przesunięcia środków (wartości) z kapitału własnego (podstawowego) na zobowiązania krótkoterminowe jest złożone przez Zainteresowanego jego oświadczenie w tym zakresie oraz art. 4 ust. 2 ustawy o rachunkowości w związku z art. 3 ust. 1 pkt 20 oraz art. 4 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Wypłata tych środków jest planowana na przyszłość. Wypłata nie będzie też miała charakteru jednorazowego lecz będzie zapewne rozciągnięta w czasie, w miarę dostępności środków finansowych u Wnioskodawcy. Konieczność taka wynika z faktu, że na dzień samego przekształcenia Zainteresowany prowadzący bieżącą działalność nie dysponował w formie pieniężnej całością przysługujących mu zysków, ze względu na brak wpływu na rachunek bankowy przedsiębiorstwa należności od kontrahentów, które nie stały się jeszcze wymagalne.
Ponadto, Zainteresowany nie chciał ryzykować, że taki nagły odpływ środków mógłby spowodować utratę płynności przedsiębiorstwa. W konsekwencji realizacji takiego przekształcenia, powstała w jego wyniku Spółka z o.o. (Wnioskodawca) miała od momentu jej powstania, istniejące zobowiązanie wobec samego Zainteresowanego, który został jej udziałowcem.
Należy podkreślić, że niewypłacony zysk nie został przekonwertowany na udziały w kapitale zakładowym, w żadnej części nie został też przekazany na kapitał rezerwowy lub zapasowy Wnioskodawcy. Należy również zaznaczyć, że od 1 lipca 2023 r., Wnioskodawca zmienił formę opodatkowania na ryczałt od dochodów spółek (tzw. CIT estoński).
Wnioskodawca przewiduje, że w przyszłości, będzie wypłacać Zainteresowanemu kwoty odpowiadające zyskowi, jakie osiągnął i opodatkował on w swojej jednoosobowej działalności gospodarczej.
W piśmie, które wpłynęło do Organu 6 lutego 2024 r., będącym uzupełnieniem wniosku, odpowiedzieliście Państwo na następujące pytania:
a) Co dokładnie rozumieją Państwo pod pojęciem „zysku osiągniętego w ramach samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej” przed przekształceniem? W szczególności:
- Czy chodzi o dochody z jednoosobowej działalności gospodarczej?
Tak, chodzi o dochody z jednoosobowej działalności, które zostały odpowiednio opodatkowane, a nie były wypłacone, tylko Zainteresowany przeznaczał je na finasowanie bieżącej działalności.
- Kiedy (w jakich latach podatkowych) uzyskane były te „zyski”? Jaka jest wartość tych „zysków”?
Są to „zyski” wypracowane w ramach działalności w latach 2019-2023, wartość to ok. 10.5 mln.
- Czy chodzi wyłącznie o „zyski” z roku przekształcenia — wobec wskazania, że: „na moment przekształcenia Zainteresowany niebędący stroną postępowania nie dysponował w formie pieniężnej całością przysługujących mu zysków, ze względu na brak wpływu (...) należności od kontrahentów, które nie stały się jeszcze wymagalne”?
Chodzi zarówno o zyski z lat poprzednich jak i z roku przekształcenia.
- Które ze składników przedsiębiorstwa uważali Państwo za odzwierciedlenie kwot odpowiadających „zyskom” wypracowanym w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej — na moment przekształcenia tej działalności w Państwa Spółkę? W szczególności, czy „zysk” ten — w całości albo w części — był zgromadzony w formie wydzielonych środków pieniężnych?
Zainteresowany nie jest w stanie wskazać konkretnych kont, „zyski” te pozostawały w „użyciu”, ze względu na bardzo duży obrót w działalności.
-Które z aktualnych składników przedsiębiorstwa Państwa Spółki uważają Państwo za odzwierciedlenie „zysków” wypracowanych w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej osoby fizycznej przed przekształceniem? W szczególności, czy są to te same składniki majątku?
Jak, już zostało to wskazane Zainteresowany nie jest w stanie wskazać konkretnych składników majątku. Jednocześnie, ze względu na fakt, iż doszło do kodeksowego przekształcenia wszystkie składniki majątku jednoosobowej działalności Wnioskodawcy stały się majątkiem spółki.
b) Czy w czasie prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej uzyskiwane „zyski” były przeznaczane na cele tej działalności, w szczególności na finansowanie kosztów tej działalności?
Dokładnie tak.
c) Czy wartość takich zysków przeznaczonych na cele działalności:
-była ujmowana — w całości lub w części — jako koszty uzyskania przychodów?
Nigdy.
- jest elementem, który jest uwzględniany w wartości „zysków z jednoosobowej działalności gospodarczej”, o których mowa w Państwa wniosku?
Tak.
d) Jakiej części „zysków z jednoosobowej działalności” dotyczyła decyzja w formie oświadczenia Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania o wycofaniu tych środków do majątku prywatnego (proszę podać wartość tych zysków)?
Zysków w łącznej kwocie (…) zł.
e) Czy w oświadczeniu tym Zainteresowany niebędący stroną:
- wskazał jakie konkretne składniki majątku przedsiębiorstwa wycofuje do majątku prywatnego niezwiązanego z działalnością gospodarczą jako „wypłatę zysków”,
czy
- wskazał, że wycofuje do majątku prywatnego, jako „wypłatę zysków”, określoną wartość majątku przedsiębiorstwa, bez wskazania konkretnych składników majątkowych tego przedsiębiorstwa?
Zainteresowany wskazał kwotę wypracowanych zysków, które były wypracowane w ramach działalności i które nie zostały wypłacone z tej działalności. Zainteresowany nie wskazywał składników majątku.
f) Czy oświadczenie o wycofaniu „zysku” Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania do jego majątku prywatnego niezwiązanego z działalnością gospodarczą, dotyczyło „zysku” w kategorii pojęciowej, natomiast „zysk” ten na moment podejmowania przez Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania decyzji nie miał realnego odzwierciedlenia w majątku jednoosobowej działalności gospodarczej? Inaczej mówiąc, czy Zainteresowany niebędący stroną postępowania oświadczył, że wycofuje z działalności środki, których w ramach tej działalności nie posiadał?
Środki stanowiące zysk pozostawały w obrocie, gdyż nie wszystkie płatności od kontrahentów spływają w terminach płatności. Znaczna część „zysku” stanowiła niespłacone na ten moment wierzytelności wobec kontrahentów, które miały odzwierciedlenie w majątku przedsiębiorstwa.
g) Dlaczego — skoro Zainteresowany niebędący stroną postępowania chciał, aby przedsiębiorstwo dalej funkcjonowało, ale w ramach innej formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej — podjął decyzję o wycofaniu do majątku prywatnego środków takiej wartości, że ich wypłata nie była możliwa z uwagi na faktyczny brak środków i niosłaby ze sobą ryzyko utraty płynności finansowej przedsiębiorstwa? Czy celem Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania było faktyczne pozostawienie „wycofanych” środków w przedsiębiorstwie — tak, aby mogły być dalej wykorzystywane (w okresie ustalonym przez Zainteresowanego i Państwa Spółkę) dla celów działalności przedsiębiorstwa funkcjonującego w ramach Państwa Spółki?
W związku z przekształceniem intencją Zainteresowanego było odzyskanie środków, jednak mając na względzie płynność finansową spółki nie chciał dokonywać jednorazowej wypłaty. Większość z zysku wypracowanego i uprzednio opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych, nie znajdowała się fizycznie w przedsiębiorstwie (jako środki w kasie lub na rachunkach) a stanowiła wierzytelności wobec innych podmiotów.
h) W jaki sposób została ustalona wartość przedsiębiorstwa Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania dla potrzeb przekształcenia? Jaka to była wartość? Czy w wartości tej uwzględniona była pełna wartość „zysków z jednoosobowej działalności gospodarczej”, których dotyczyło oświadczenie Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania, a których nie wycofał faktycznie do chwili przekształcenia z majątku przedsiębiorstwa — jeśli tak, w jaki sposób?
Wycena finansowa majątku (aktywów i pasywów) przedsiębiorcy przekształcanego została dokonana na podstawie danych księgowych (bilansowych) ujętych w sprawozdaniu finansowym dla celów przekształcenia.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 29 ustawy o rachunkowości, przez aktywa netto rozumie się aktywa jednostki pomniejszone o zobowiązania, odpowiadające wartościowo kapitałowi (funduszowi) własnemu.
Zyski z działalności gospodarczej, wycofane z działalności zgodnie ze stanem faktycznym opisanym we wniosku, były ujęte w tym sprawozdaniu jako zobowiązania długoterminowe.
Biegły badający plan przekształcenia oraz wycenę aktywów i pasywów przedsiębiorstwa, wskazał, że „Biorąc pod uwagę powyższe, aktywa netto, a tym samym wartość bilansowa Przedsiębiorcy Przekształcanego została prawidłowo wykazana w Planie Przekształcenia i wynosi (…) zł.
i) Jak rozumieć fragment:
„Zainteresowany przed dokonanym przekształceniem podjął decyzję o wycofaniu środków stanowiących dotychczasowy zysk osiągnięty w ramach samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej do majątku prywatnego, jednak nie mógł dokonać fizycznej wypłaty tych zysków przed przekształceniem. Zostało to ujęte w planie przekształcenia, tj. nastąpiło przeksięgowanie części środków znajdujących się w pozycji „kapitał własny (podstawowy)” na „zobowiązania długoterminowe”?
Proszę wyjaśnić, w jakim znaczeniu użyto pojęcia „zobowiązania długoterminowe”?
W szczególności:
- Czy pojęcie to odnosi się wyłącznie do sposobu ujmowania w ewidencjach rachunkowych (księgowych) składników majątku przesuwanych z majątku Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania służącego działalności gospodarczej do jego majątku niezwiązanego z tą działalnością?
- Czy mówiąc o „zobowiązaniu” należy je rozumieć na gruncie prawa cywilnego? Jeśli tak — w jaki sposób oświadczenie Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania złożone wobec samego siebie miałoby generować zobowiązanie cywilnoprawne, które następnie przejęła Państwa Spółka w wyniku przekształcenia?
Biorąc pod uwagę, że przedsiębiorstwo osoby fizycznej nie jest wydzielone majątkowo, w pewnych przypadkach będzie możliwe określenie przez przekształcanego przedsiębiorcę, czy dany składnik majątku stanowi majątek przedsiębiorcy, czy też majątek prywatny. Dotyczy to m. in. zysków wygenerowanych w ramach działalności jednoosobowej. Podobny przypadek ma miejsce w przypadku np. nieruchomości lub samochodów osobowych. W pewnych przypadkach następuje przesunięcie z majątku przedsiębiorcy do majątku prywatnego, pomimo, że w znaczeniu cywilnoprawnym nie następuje przeniesienie własności.
Podatkowe organy interpretacyjne podkreślają istnienie zasady autonomii prawa podatkowego, wskazując, że: „Prawo podatkowe jest odrębną od prawa cywilnego gałęzią systemu prawnego obowiązującego w Polsce i posiada pewną niezależność (autonomię). W doktrynie uważa się, że »Instytucja autonomii prawa podatkowego wynika z niepodważalnego założenia, że dla realizacji celów tego prawa niektóre pojęcia i instytucje są uregulowane odmiennie od regulacji zawartych w przepisach innych dyscyplin prawa, z których pojęcia te i instytucje się wywodzą. Zatem w myśl powyższego »normy prawa podatkowego w sposób spójny i uporządkowany regulują obszerne kategorie stosunków społecznych. Czynią to zarazem w sposób pełny. Biorąc pod uwagę powyższe zespół norm tworzących prawo podatkowe kreuje wewnętrznie jednolitą strukturę prawną, która w swej istocie pozostaje w całkowitym braku zależności od innych gałęzi prawa, konstytuując w swym zakresie własne instytucje prawne« (A. Gomuowicz, J. Małecki: »Podatki i Prawo Podatkowe« Wydanie IV, Warszawa 2008 r., str. 151). Powyższa autonomia prawa podatkowego znajduje także swe odzwierciedlenie także w linii orzeczniczej Naczelnego Sądu Administracyjnego. Dla przykładu w uchwale z dnia 2 kwietnia 2012 r. sygn. akt II FPS 3/11 czytamy między innymi, że: »z uwagi na swą niezależność poszczególne gałęzie prawa to samo zdarzenie faktyczne mogą odmiennie oceniać i przypisywać mu odmienne skutki prawne«. Niezależność prawa podatkowego daje możliwość oceny, jakie skutki podatkowe będą miały zawierane przez podatnika czynności cywilnoprawne.” (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 25 października 2016 r., znak: 0461-ITPB3.4510.468.2016.1.MJ).
j) Jaki stosunek prawny pomiędzy Zainteresowanym niebędącym stroną postępowania a Państwa Spółką będzie podstawą do wypłaty środków, którą nazywane są „spłatą zobowiązania”? W szczególności:
- Jakie zobowiązanie Państwa Spółki wobec Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania — w rozumieniu prawa cywilnego — mają realizować wypłaty? Kiedy powstało bądź powstanie to zobowiązanie?
Zobowiązanie w rozumieniu prawa cywilnego powstało w chwili uzyskania przez przedsiębiorstwo Zainteresowanego, podmiotowości prawnej, tj. w chwili powstania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która wstąpiła w prawa i obowiązki przedsiębiorstwa Zainteresowanego w ramach kontynuacji, tj. sukcesji generalnej. Wówczas nastąpiło również przeniesienie własność wszelkich praw (w tym składników majątku), jak i przejście obowiązków związanych z przedsiębiorstwem osoby fizycznej na spółkę z o.o. jako sukcesja generalna.
- Czy uprawnienie Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania do uzyskania opisanych wypłat ma wynikać wyłącznie z faktu uprzedniego prowadzenia przez niego jednoosobowej działalności gospodarczej (w ramach której wypracował „zyski”) i złożenia opisanego oświadczenia? Jeśli tak, proszę wyjaśnić podstawę prawną istnienia takiego uprawnienia. W szczególności, w jaki sposób oświadczenie Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania złożone wobec samego siebie miałoby generować zobowiązanie cywilnoprawne, które miałaby przejąć Spółka w wyniku przekształcenia?
Uprawnienie zainteresowanego nie wynika wyłącznie z faktu uprzedniego prowadzenia przez niego działalności gospodarczej i złożenia oświadczenia, lecz również z faktu, że prowadził on przed przekształceniem działalność gospodarczą, z której został wypracowany zysk (rozpoznany przed przekształceniem jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej i opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych).
Zainteresowany oświadczył wyraźnie, że część jego zysków nie wchodzi w skład przedsiębiorstwa i wyłącza je z zakresu swojego przedsiębiorstwa (analogicznie jak można wycofać z zakresu swojego przedsiębiorstwa nieruchomości, czy rzeczy ruchome jak samochody osobowe). Na skutek powyższego, ta wierzytelność nie stała się majątkiem spółki, lecz jej zobowiązaniem i wobec tego, jest ona zobowiązana do jego zwrotu, ponieważ ta kwota nie znajdowała się jako aktywa przedsiębiorstwa, lecz jako jej pasywa.
Analogicznie jak wskazał WSA w Lublinie w Wyroku z 4 marca 2022 r. I SA/Lu 639/21 Wypłacana kwota nie pochodzi z zysku wygenerowanego przez osobę prawną, bowiem została wypracowana przed powstaniem tego podmiotu. Nie może być zatem uznana za dochód (przychód) faktycznie uzyskany z udziału w tym zysku. Jest to wypłata środków ze spółki, które nie mają nic wspólnego z prawami korporacyjnymi wspólnika i zyskiem osoby prawnej.
Dlatego wypłata omawianych środków przez równoczesne obniżenie kapitału zapasowego nie przybierze w tym konkretnym wypadku — jak słusznie twierdzi skarżący- żadnej z form przewidzianych w art. 25 ust. 4 PDOFizU, dla powstania opodatkowanego przychodu.
Bez znaczenia dla tej oceny pozostaje to, czy zysk wnioskodawcy został ujęty lub nie w wartości bilansowej majątku przedsiębiorcy przekształcanego — jeśli bowiem nie zostałby on ujęty w planie przekształcenia, a wnioskodawca wyraźnie przed przekształceniem oświadczyłby, że środki te nie wchodzą w skład przekształcanego przedsiębiorstwa, omawiany problem w ogóle nie zaistniałby. Zysk przedsiębiorcy nie stałby się wówczas składnikiem majątku spółki kapitałowej, a wypłata z rachunku spółki byłaby zwrotem kwoty nienależnej (majątku cudzego).
- Czy opisane wypłaty będą świadczeniem w ramach umowy darowizny pomiędzy Zainteresowanym niebędącym stroną postępowania a Państwa Spółką (będą darowiznami dla Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania od Państwa Spółki)?
Nie będą to darowizny.
- Czy źródłem uprawnienia Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania do uzyskania opisanych wypłat będzie posiadanie statusu udziałowca Państwa Spółki? Inaczej mówiąc, czy wypłaty będą realizacją uprawnień Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania wynikających z bycia wspólnikiem Państwa Spółki? Jeśli tak - jakich konkretnych uprawnień przewidzianych w Kodeksie spółek handlowych?
Nie, źródłem uprawnienia nie będzie posiadanie statusu wspólnika, lecz fakt, że prowadził on przed przekształceniem działalność gospodarczą, z której został wypracowany zysk (rozpoznany przed przekształceniem jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej i opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych).
k) Jak została ukształtowana struktura kapitałowa Państwa Spółki? W szczególności:
- Jakie kapitały utworzono i w jaki sposób zostały one pokryte?
Kapitał zakładowy (…) zł.
Kapitał zapasowy: (…) zł.
Zostały one pokryte majątkiem przedsiębiorstwa przekształcanego.
- Czy wartość nominalna udziałów, jakie Zainteresowany niebędący stroną postępowania objął w wyniku przekształcenia była niższa niż wartość rynkowa jej majątku, który stał się majątkiem Spółki w wyniku przekształcenia?
W trakcie przekształcenia nie dochodzi do objęcia udziałów w spółce, a przedsiębiorca przekształcany staje się z mocy prawa jednoosobowym wspólnikiem spółki przekształconej. W trakcie przekształcenia nie sporządza się wyceny majątku jako wartość rynkowa przedsiębiorstwa (wartość zbawcza), ale jako wartość księgowa. Zasady wyceny poszczególnych składników majątku przedsiębiorcy przekształcanego określa art. 28 i następnych ustawy o rachunkowości.
Wartość nominalna udziałów w zasadzie nigdy nie odpowiada wartości rynkowej przedsiębiorstwa przekształcanego. W procedurze przekształcenia nie stosuje się m. in. przepisów o objęciu udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 157 § 1 pkt 5, art. 167 § 1 pkt 2 ww. ustawy), czy też przepisy o wniesieniu wkładów do spółki, w tym o wniesieniu wkładów niepieniężnych (aportów). Podkreślenia wymaga przy tym, że przekształcenie przedsiębiorstwa nie jest tym samym co wniesienie aportu w formie przedsiębiorstwa, jak też wkładu tytułem nabycia w spółce udziałów. Specyfika procedury przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę kapitałową sprawia, że nie następuje pokrycie kapitału zakładowego spółki z o.o. wkładem w rozumieniu KSH - majątek podmiotu przekształcanego z mocy prawa staje się majątkiem podmiotu, w który ów podmiot się przekształci. Tym samym, także masa majątkowa jednoosobowego przedsiębiorcy nie stanowi wkładu w rozumieniu KSH (tj. wkładu pieniężnego ani aportu).
l) Jaka część „zysków wypracowanych przez Osobę fizyczną przed przekształceniem w Spółkę z o.o., które to już środki raz zostały opodatkowane podatkiem PIT jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej”:
- została ujęta w Państwa Spółce z o.o. jako zobowiązania długoterminowe, a jaka
- nie została ujęta w Państwa Spółce z o.o. jako zobowiązania długoterminowe?
Proszę podać odpowiednie wartości.
Zostało ujętych 100% zysków wypracowanych w ubiegłych latach podatkowych Zainteresowanego.
m) Czy składniki przedsiębiorstwa Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania, które odzwierciedlały wartość „zysków wypracowanych przez Osobę fizyczną przed przekształceniem” były objęte planem przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w Spółkę? Jeśli tak:
- W jaki sposób?
Jako aktywa przedsiębiorstwa.
- Dlaczego - skoro decyzją Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania, było, aby „wypracowane zyski” zostały mu wypłacone - nie przeznaczył ich na cele prywatne (nie wyłączył ich ze składników przedsiębiorstwa) przed przekształceniem swojej działalności w Spółkę?
Ponieważ: były mu potrzebne do prowadzenia działalności gospodarczej (m.in. na zakup środków transportu, paliwa, wypłaty wynagrodzeń itp.) lub też stanowiły niespłacone wierzytelności, które fizycznie (tj. środki pieniężne) nie znajdowały się w przedsiębiorstwie, w sposób umożliwiający wypłatę.
Pytanie
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym dokonanie wypłaty na rzecz Zainteresowanego kwot odpowiadających zyskowi Zainteresowanego, który pierwotnie został opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych w jego działalności gospodarczej nie będzie powodowało obowiązku opodatkowania tych kwot ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, wypłata przez Wnioskodawcę, będącego podatnikiem opodatkowanym ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych, zysków wypracowanych i opodatkowanych przez Zainteresowanego w jego działalności gospodarczej nie będzie powodowała obowiązku opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych. Zgodnie z art. 28j ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800, ze zm., dalej: „ustawa o CIT”), opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o CIT, tj. podatnik, który ma siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, jeżeli spełnia łącznie w każdym okresie opodatkowania ryczałtem pozostałe warunki określone w przepisie art. 28j ustawy o CIT.
Mając na uwadze art. 28m ust. 1 ustawy o CIT, opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:
1) wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:
a) do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub
b) na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat);
2) wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);
3) wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą);
4) nadwyżce wartości rynkowej składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników (dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku) - w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części;
5) sumie zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej te zyski nie były zyskami podzielonymi lub nie zostały przeznaczone na pokrycie straty (dochód z tytułu zysku netto) - w przypadku podatnika, który zakończył opodatkowanie ryczałtem;
6) wartości przychodów i kosztów podlegających zgodnie z przepisami o rachunkowości zarachowaniu w roku podatkowym i uwzględnieniu w zysku (stracie) netto, które nie zostały uwzględnione w tym zysku (stracie) netto (dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych).
Stosownie do art. 28m ust. 2 ustawy CIT, przepis ust. 1 pkt 1 stosuje się odpowiednio do wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy (podzielonego zysku).
Ponadto, przepis art. 28m ust. 3 ustawy o CIT stanowi, że przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:
1) kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;
2) świadczenia wykonane na rzecz:
a) fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,
b) trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
3) nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;
4) nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;
5) wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;
6) równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;
7) darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;
8) wydatki na reprezentację;
9) dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;
10) odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;
11) zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;
12) świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.
Mając na uwadze, że jak zostało to przedstawione w opisie stanu faktycznego, decyzja o wypłacie zysków przysługujących Zainteresowanemu została podjęta przed podjęciem uchwały o przekształceniu i odpowiednio ujęta w planie przekształcenia jako zobowiązanie wobec właściciela i następnie w księgach powstałej w wyniku przekształcenia spółce z o.o. jako zobowiązanie wobec wspólnika. Mając na uwadze powyższe należy wskazać, że przywołany wyżej art. 28m ust. 1 ustawy o CIT, zawiera zamknięty katalog dochodów, które podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek. Do tych dochodów ustawa o CIT zalicza:
- dochód z tytułu podzielonego zysku,
- dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat,
- dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą,
- dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku,
- dochód z tytułu zysku netto,
- dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych,
- dochód z tytułu ukrytych zysków, przez które co do zasady rozumie się wszelkie świadczenia wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem.
Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że wypłata Zainteresowanemu zysków z jego jednoosobowej działalności gospodarczej przez spółkę przekształconą (Wnioskodawcę) nie będzie spełniała przesłanek do uznania za którąkolwiek z kategorii dochodów podlegających opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek. W szczególności zyski te nie będą zyskiem netto wypracowanym w okresie opodatkowania ryczałtem.
Ponadto, nie będą także stanowiły wydatku niezwiązanego z działalnością gospodarczą ani nie będą spełniały definicji nieujawnionej operacji gospodarczej lub ukrytego zysku.
Ponadto, wypłatę zysków z działalności gospodarczej Zainteresowanego nie sposób będzie uznać za dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku lub dochód z tytułu zysku netto.
W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku wypłaty Zainteresowanemu zysków powstałych przed przekształceniem jego jednoosobowej działalności gospodarczej przez Wnioskodawcę jako spółkę przekształconą nie będą one podlegały opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek po stronie Wnioskodawcy.
Analogiczne stanowisko zostało wyrażone w licznych interpretacjach podatkowych, między innymi:
- w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 grudnia 2022 r. nr 0114-KDIP2-1.4010.106.2022.1.OK,
- w interpretacji indywidualnej z 2 września 2022 r. (nr 0111-KDIB1-2.4010.378.2022.4.AW),
- w interpretacji indywidualnej z 13 października 2022 r. (nr 0111- KDIB1-1.4010.534.2022.4.BS).
Powyższe stanowisko wyrażał już Naczelny Sąd Administracyjny wcześniej w wyroku z 30 sierpnia 2023 r. (sygn. akt II FSK 252/21) i z dnia 29 czerwca 2023 r. (II FSK 51/21).
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na podstawie art. 28j ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2805, ze zm., dalej: „ustawa o CIT”), opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o CIT, tj. podatnik, który ma siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, jeżeli spełnia łącznie w każdym okresie opodatkowania ryczałtem pozostałe warunki określone w przepisie art. 28j ustawy o CIT.
Zgodnie z art. 28m ust. 1 ustawy o CIT:
opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:
1) wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:
a) do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub
b) na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat);
2) wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);
3) wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą);
4) nadwyżce wartości rynkowej składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników (dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku) - w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części;
5) sumie zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej te zyski nie były zyskami podzielonymi lub nie zostały przeznaczone na pokrycie straty (dochód z tytułu zysku netto) - w przypadku podatnika, który zakończył opodatkowanie ryczałtem;
6) wartości przychodów i kosztów podlegających zgodnie z przepisami o rachunkowości zarachowaniu w roku podatkowym i uwzględnieniu w zysku (stracie) netto, które nie zostały uwzględnione w tym zysku (stracie) netto (dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych).
Stosownie do art. 28m ust. 2 ustawy o CIT:
przepis ust. 1 pkt 1 stosuje się odpowiednio do wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy (podzielonego zysku).
Przepis art. 28m ust. 3 ustawy o CIT stanowi, że:
przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:
1) kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;
2) świadczenia wykonane na rzecz:
a) fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,
b) trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
3) nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;
4) nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;
5) wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;
6) równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;
7) darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;
8) wydatki na reprezentację;
9) dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;
10)odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;
11)zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;
12)świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.
W myśl art. 28m ust. 4 ustawy o CIT:
do ukrytych zysków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie zalicza się:
1) wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej - w części, w jakiej suma tych wynagrodzeń i zasiłków wypłacona w danym miesiącu tej osobie nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym średnie miesięczne wynagrodzenie ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc dokonania wypłat osobie fizycznej;
2) wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:
a) w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej,
b) w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej;
3) kwoty pożyczki (kredytu) zwróconej przez podatnika udziałowcowi akcjonariuszowi lub wspólnikowi lub podmiotowi powiązanemu, z wyłączeniem odsetek, prowizji, wynagrodzeń i opłat.
Mając na uwadze powyższe należy wskazać, że przywołany wyżej art. 28m ust. 1 ustawy o CIT, zawiera zamknięty katalog dochodów, które podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek. Do tych dochodów ustawa o CIT, zalicza:
- dochód z tytułu podzielonego zysku,
- dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat,
- dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą,
- dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku,
- dochód z tytułu zysku netto,
- dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych,
- dochód z tytułu ukrytych zysków, przez które co do zasady rozumie się wszelkie świadczenia wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem.
Zauważyć należy, że wypłata zysku netto wypracowanego w okresie przed opodatkowaniem ryczałtem (wypracowanego w ramach JDG) w części, w jakiej zysk ten w oparciu o decyzję podjętą przed przekształceniem, zostanie przeniesiony na zobowiązania długoterminowe wobec wspólnika, który został udziałowcem spółki przekształconej, nie skutkuje obowiązkiem zapłaty ryczałtu od dochodów spółek, o ile podatnik jest w stanie udokumentować, że wypłacany zysk został wypracowany w okresie przed wyborem ryczałtu od dochodów spółek. Kluczowa w tej kwestii jest treść art. 28m ust. 1 pkt 1 ustawy CIT, zgodnie z którym opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem.
Nie sposób również uznać, że wypłata zysku netto wypracowanego w okresie przed opodatkowaniem ryczałtem (wypracowanego w ramach JDG) w części, w jakiej zysk ten w oparciu o decyzję podjętą przed przekształceniem, zostanie przeniesiony na zobowiązania długoterminowe wobec wspólnika, który został udziałowcem spółki przekształconej stanowi dochód z tytułu ukrytych zysków, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy CIT. Zgodnie bowiem z definicją ukrytych zysków zawartą w art. 28m ust. 3 ustawy CIT, przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk.
Przeznaczenie zysku netto wypracowanego w okresie przed opodatkowaniem ryczałtem (wypracowanego w ramach JDG) w części, w jakiej zysk ten w oparciu o decyzję podjętą przed przekształceniem, zostanie przeniesiony na zobowiązania długoterminowe wobec wspólnika, który został jedynym udziałowcem spółki przekształconej jest formą podziału zysku. W konsekwencji, taka dystrybucja zysku nie może być uznana za zdarzenie generujące dochód z tytułu ukrytych zysków, ze względu na brak spełnienia przesłanek określonych w art. 28m ust. 3 ustawy CIT.
Przenosząc powyższe na grunt analizowanej sprawy, należy stwierdzić, że dokonanie wypłaty przez Spółkę przekształconą na rzecz Zainteresowanego kwot odpowiadających zyskowi, który pierwotnie został opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych w jego działalności gospodarczej nie będzie powodowało obowiązku opodatkowania tych kwot ryczałtem od dochodów spółek.
Zatem, wypłata zysków wypracowanych przez JDG, dokonana już po przekształceniu JDG w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, nie będzie spełniała przesłanek do uznania za którąkolwiek z kategorii dochodów podlegających opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek. W szczególności zyski z działalności spółki przekształcanej nie będą zyskiem netto wypracowanym w okresie opodatkowania ryczałtem.
Mając na uwadze powyższe, jeżeli spółka przekształcona będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w formie ryczałtu od dochodów spółek, to wypłata zysków przez spółkę przekształconą, które zostały wypracowane przez JDG, nie będzie podlegała opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.
Wypłata przez Spółkę, będącą podatnikiem ryczałtu od dochodu spółek, zysków wypracowanych w okresie poprzedzającym wybór tej formy opodatkowania nie podlega opodatkowaniu ryczałtem, o ile podatnik jest w stanie udokumentować ponad wszelką wątpliwość z jakiego okresu pochodzą wypłacane zyski.
Mając na uwadze powyższe, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym dokonanie wypłaty na rzecz Zainteresowanego kwot odpowiadających zyskowi Zainteresowanego, który pierwotnie został opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych w jego działalności gospodarczej nie będzie powodowało obowiązku opodatkowania tych kwot ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych należy uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Nadmienia się, że w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, zostało/zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).