Interpretacja indywidualna z dnia 12 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.657.2023.2.MW
Temat interpretacji
Ponoszone przez Spółkę koszty nabycia usług związanych z funkcjonowaniem systemów IT, tj. koszty wsparcia IT oraz koszty operacyjne IT, nie mogą stanowić kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 updop. Katalog kosztów kwalifikowanych uprawniających do skorzystania z ulgi B+R, określony w art. 18d ust. 2 pkt 2 updop, nie wymienia tego rodzaju kosztów tzn. usług.
Interpretacja indywidualna - stanowisko w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia czy:
- ponoszone przez Spółkę Koszty wsparcia IT oraz Koszty operacyjne IT, Spółka może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych określonych w art. 18d ust. 2 pkt 2 Ustawy o CIT dla celów ich odliczenia w ramach ulgi na działalność badawczo - rozwojową - jest nieprawidłowe;
- ponoszone przez Spółkę koszty Mediów, Spółka może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych określonych w art. 18d ust. 2 pkt 2 Ustawy o CIT dla celów ich odliczenia w ramach ulgi na działalność badawczo - rozwojową - jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 grudnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 6 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy za koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 u CIT, Spółka może uznać koszty wsparcia IT, koszty operacyjne IT oraz koszty Mediów.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) z siedzibą w (…) jest spółką utworzoną na podstawie prawa polskiego podlegającą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej: „CIT”) od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Wnioskodawca jest również zarejestrowanym w Polsce czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Podstawowa działalność Spółki sprowadza się do przeprowadzania na zlecenie zewnętrznych klientów przedklinicznych badań wyrobów medycznych (ang. preclinical medical devices testing), w ramach opracowania lub rozwoju danych produktów. Prowadzone przez Spółkę badania obejmują przede wszystkim badania: in vitro (prowadzone na modelach komórkowych i tkankowych), in vivo (prowadzone z udziałem zwierząt) oraz badania chemiczne (prowadzone z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury).
Spółka rozpoznawana jest jako CRO (Contract Research Organization), a więc podmiot świadczący usługi badawcze na rzecz sponsorów (firm farmaceutycznych, biotechnologicznych i produkujących urządzenia medyczne). Przeprowadzane badania przedkliniczne dotyczą wcześniejszego etapu niż rejestracja wyrobu medycznego czy testowanie leku na pacjentach.
Zasadniczym zadaniem Spółki jest przeprowadzenie odpowiednich badań wyrobów medycznych, aby osiągnąć określony cel badawczy ustalany wraz z klientem. W związku z powyższym, Wnioskodawca określa przebieg zlecenia prowadzący do osiągnięcia danego celu badawczego, tj. opracowania lub rozwoju nowego produktu.
W związku z prowadzeniem prac nad wyrobami medycznymi, realizowane przez Spółkę badania są oparte o ściśle ustalone procedury, określane każdorazowo w raporcie z badań (m.in. Rozporządzenia Ministra Zdrowia, normy ISO, ASTM, wytyczne OECD).
Według przeprowadzonych analiz, w ocenie Spółki, wskazana wyżej działalność w zakresie prowadzenia kompleksowych badań przedklinicznych wyrobów medycznych ma charakter prac badawczo rozwojowych (dalej: „prace B+R”), o których mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT.
Z tego względu, w celu uniknięcia wątpliwości, Wnioskodawca wskazuje, że okoliczność prowadzenia przez Spółkę prac badawczo rozwojowych w rozumieniu w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT nie jest przedmiotem niniejszego wniosku.
Spółka szczegółowo ewidencjonuje koszty prowadzonych prac B+R w celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT.
Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego oraz nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej i nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a ustawy o CIT.
A.
W ramach prowadzonych prac B+R, Spółka ponosi szereg kosztów związanych z funkcjonowaniem systemów IT, na które składają się:
- koszty bieżącego wsparcia operacyjnego, w ramach którego Spółka uzyskuje m.in. usługi: utrzymania strony www, koordynacji poczty emaliowej pracowników, utrzymania podpisów elektronicznych, prowadzenia profilu Spółki na stronie (...), bieżącego wsparcia (helpdesk) (dalej łącznie jako: „Koszty wsparcia IT”);
- koszty dotyczące w szczególności: utrzymania chmury, na której zapisywane są wszystkie wyniki badań Spółki, wsparcia w prowadzeniu elektronicznego obiegu dokumentów, pomocy we wdrożeniach nowego oprogramowania, ściągania baz danych lub konkretnych informacji naukowych (dalej łącznie jako: „Koszty operacyjne IT”).
Powyższe koszty wynikają ze specyfiki branży, w której działa Spółka i bardzo wysokich wymagań odnośnie do jakości i parametryzacji wykonywanych badań.
Z uwagi na fakt, że Wnioskodawca jest jednym z nielicznych certyfikowanych laboratoriów, które działa w ramach specjalistycznego środowiska informatycznego, musi on posiadać odpowiednie zaplecze i zabezpieczenie informatyczne. Z punktu widzenia powodzenia prac badawczych, kluczowym jest bowiem zapewnienie stałego i bezpiecznego połączenia pomiędzy poszczególnymi urządzeniami wykorzystywanymi do prowadzenia prac B+R. W tym zakresie należy wskazać, że potencjalne zerwanie połączenia pomiędzy poszczególnymi urządzeniami wykorzystywanymi do prowadzenia prac B+R mogłoby spowodować utratę wyników badań.
Stąd też, nabywane usługi związane z funkcjonowaniem systemów IT (Koszty wsparcia IT oraz Koszty operacyjne IT) są niezbędne do prowadzenia przez Spółkę prac B+R, tj. brak ponoszenia kosztów i nabywania wskazanych wyżej usług uniemożliwiałby prowadzenie prac B+R przez Spółkę według bieżącego modelu działalności.
B.
W ramach niezbędnych zasobów zużywanych na potrzeby prac B+R, Spółka ponosi również koszt nabycia oraz zużycia mediów, tj. energii elektrycznej, wody, odbioru ścieków oraz gazu (dalej łącznie: „Media”).
Spółka dysponuje danymi co do wielkości zużycia Mediów w budynkach, w których prowadzone są prace B+R. Wnioskodawca określa wielkość zużycia Mediów na podstawie poniższych danych:
- Energia elektryczna - Spółka ponosi koszt energii elektrycznej na podstawie dwóch niezależnych liczników, tj.:
- licznika obejmującego dane dotyczące zużycia prądu wyłącznie dla części budynku, w którym prowadzone są prace B+R, tj. w laboratorium oraz
- licznika obejmującego zarówno laboratorium, jak i pomieszczania biurowe Spółki. W tym zakresie Spółka ponosi koszt energii elektrycznej na podstawie refaktur wystawianych przez inny podmiot mający siedzibę w tym samym budynku co Wnioskodawca. Jednocześnie, wielkość poboru prądu przez budynek laboratorium wynosi powyżej 90% ogólnego zużycia energii elektrycznej wykazywanego przez ten licznik;
- Woda - Spółka posiada licznik obejmujący dane dotyczące zużycia wody zarówno w laboratorium, jak i w pomieszczeniach biurowych Spółki wykorzystywanych na cele działalności B+R (przy czym ok. 90% wody jest zużywane do stacji uzdatniania i pracy zmywalni oraz innych urządzeń znajdujących się w laboratorium, tj. zmywarek oraz sterylizatorów);
- Odbiór ścieków - Spółka ponosi wspólny koszt odbioru ścieków generowanych przez laboratorium oraz pomieszczenia biurowe - w tym zakresie jednak ilość generowanych ścieków odpowiada ilości zużytej wody (obieg zamknięty), wobec czego ilość odprowadzonych (i opłaconych z tego tytułu) ścieków jest skorelowana ze zużyciem wody dla celów B+R;
- Gaz - Spółka ponosi koszt ogrzewania gazowego na podstawie refaktur wystawianych przez inny podmiot mający siedzibę w tym samym budynku co Wnioskodawca, przy czym spółki ustalają koszty ponoszone przez dany podmiot w wielkości proporcjonalnej do powierzchni zajmowanej przez daną spółkę.
W związku z powyższym, opomiarowanie zużycia Mediów pozwala na ustalenie wielkości zużycia Mediów (poprzez odczyty liczników oraz odpowiednie kalkulacje w zakresie kosztów gazu) bezpośrednio na potrzeby prac B+R.
Jednocześnie, prowadzenie badań (czyli wykonywanie prac B+R) nie byłoby możliwe bez dostępu do Mediów. W tym zakresie, wykorzystanie Mediów stanowi niezbędny komponent prac B+R, tj. warunkuje możliwość prowadzenia badań przedklinicznych zgodnie z najlepszymi standardami reprezentowanymi przez Spółkę. W tym zakresie, brak wykorzystania Mediów i brak ponoszenia kosztów z tego tytułu uniemożliwiałby prowadzenie prac B+R przez Spółkę według bieżącego modelu działalności.
Uzupełnienie opisu stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
W piśmie uzupełniającym wskazali Państwo, że:
- zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej obejmuje Koszty wsparcia IT, Koszty operacyjne IT oraz koszty Mediów, które zostały poniesione przez Spółkę począwszy od roku podatkowego 2023 oraz obejmuje analogiczne koszty, które będą ponoszone przez Spółkę w kolejnych latach podatkowych,
- objęte wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej koszty związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością badawczo-rozwojową, tj. Koszty wsparcia IT, Koszty operacyjne IT oraz koszty Mediów, Spółka ujmuje jako koszty stanowiące materiały i surowce, tj. koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT - zgodnie z ich definicją wskazaną we wniosku o wydanie interpretacji wraz z przedstawiona argumentacją co do rozumienia tychże kosztów. Są to jednocześnie koszty, które są niezbędne (bezpośrednio związane) dla celów prowadzonej przez Spółkę działalności B+R,
- Spółka prowadzi odrębną ewidencję, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, w ramach której wyodrębnia koszty działalności badawczo-rozwojowej,
- koszty, związane z prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej są finansowane ze środków własnych Spółki, tj. nie są i nie będą zwracane w jakiejkolwiek formie i nie zostały uprzednio odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym,
- koszty wsparcia IT, koszty operacyjne IT oraz koszty Mediów, które Spółka ująć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy CIT tj. są ponoszone w celu osiągniecia przychodów albo zabezpieczenia źródła przychodów i nie znajdują się w katalogu kosztów wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów wskazanych w art. 16 ust. 1 ustawy CIT. Koszty te jednocześnie będą ujmowane w ramach ulgi w tych okresach, w których wydatki te są ujmowane jako koszty uzyskania przychodów.
Pytania
1.Czy w świetle zaprezentowanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego, ponoszone przez Spółkę Koszty wsparcia IT oraz Koszty operacyjne IT, Spółka może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych określonych w art. 18d ust. 2 pkt 2 Ustawy o CIT dla celów ich odliczenia w ramach ulgi na działalność badawczo - rozwojową?
2.Czy w świetle zaprezentowanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego, ponoszone przez Spółkę koszty Mediów, Spółka może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych określonych w art. 18d ust. 2 pkt 2 Ustawy o CIT dla celów ich odliczenia w ramach ulgi na działalność badawczo - rozwojową?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle zaprezentowanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego, ponoszone przez Spółkę Koszty wsparcia IT oraz Koszty operacyjne IT, Spółka może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych określonych w art. 18d ust. 2 pkt 2 Ustawy o CIT dla celów ich odliczenia w ramach ulgi na działalność badawczo - rozwojową.
Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle zaprezentowanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego, ponoszone przez Spółkę koszty Mediów, Spółka może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych określonych w art. 18d ust. 2 pkt 2 Ustawy o CIT dla celów ich odliczenia w ramach ulgi na działalność badawczo - rozwojową.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy
Stan prawny
Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, odlicza się koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo- rozwojową, zwane „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2) ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.
Należy zwrócić uwagę, że, ustawodawca posługuje się w tym zakresie pojęciami „materiały” oraz „surowce”, które nie zostały zdefiniowane w przepisach ustawy o CIT, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.
W odniesieniu do pojęcia „surowce”, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowiec” to „materiał naturalny pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służący do wytwarzania jakichś produktów lub energii”.
Z kolei, w zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do znaczenia przedmiotowego pojęcia funkcjonującego na gruncie przepisów ustawy o rachunkowości. W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 UoR, przez rzeczowe aktywa obrotowe należy rozumieć materiały nabyte w celu zużycia na własne potrzeby, wytworzone lub przetworzone przez jednostkę produkty gotowe (wyroby i usługi) zdatne do sprzedaży lub w toku produkcji, półprodukty oraz towary nabyte w celu odprzedaży w stanie nieprzetworzonym.
Powyższe prowadzi do stwierdzenia, że przez materiały należy rozumieć chociażby składniki majątku zużywane na własne potrzeby.
Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to "składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp." (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam. Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj. Walińska Anna. Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).
Konstrukcja przytoczonego powyżej przepisu art. 18d ust. 2 pkt 2) ustawy o CIT pozwala zatem na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych wydatków poniesionych na wszelkie materiały i surowce niezbędne do realizacji prac badawczo-rozwojowych. Powyższe oznacza, że bezpośredni związek nabytych materiałów i surowców z prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej ujawnia się wtedy, gdy podatnik nie jest w stanie prowadzić tego rodzaju działalności bez nabycia wykorzystywanych materiałów i surowców.
Powyższe rozumienie art. 18d ust. 2 pkt 2) ustawy o CIT zostało potwierdzone w wydanych interpretacjach podatkowych. Przykładowo, w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 września 2017 r. (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.144.2017.1.MM) wskazano, że konstrukcja art. 18d ust. 2 pkt 2) ustawy o CIT, „(...) pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych koszty wszelkich materiałów i surowców (stanowiące koszty uzyskania przychodów), bez których nie byłoby możliwe prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej. Jeżeli zatem, bez wskazanych we wniosku materiałów B+R nie byłoby możliwe prowadzenie przez Spółkę opisanej we wniosku działalności B+R, zachodzi bezpośredni związek tych materiałów z prowadzoną przez Spółkę działalnością badawczo-rozwojową, który to związek jest konieczny dla uznania kosztów pobranych materiałów B+R za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2.” Stanowisko to jest podparte także kolejnymi interpretacjami indywidualnymi Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, w tym np. z 7 lutego 2020 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.625.2019.1.BM).
Jak zostało określone w opisie stanu faktycznego, Spółka w ramach działalności badawczo- rozwojowej wykorzystuje bezpośrednio materiały i surowce w postaci Kosztów wsparcia IT oraz Kosztów operacyjnych IT, a także kosztów Mediów. Nabywane materiały i surowce stanowią elementy niezbędne do realizacji prac przewidzianych przez Spółkę w ramach prac B+R. Dzięki prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej przy wykorzystaniu nabywanych materiałów i surowców, Spółka jest w stanie przeprowadzać badania wyrobów medycznych oraz badania chemiczne. Z kolei, brak nabycia określonych towarów i usług i tym samym brak poniesienia Kosztów wsparcia IT oraz Kosztów operacyjnych IT, a także kosztów Mediów skutkowałby brakiem możliwości prowadzenia działalności B+R.
Charakter podejmowanych czynności w ramach działalności badawczo-rozwojowej, a przede wszystkim cel i zastosowanie nabywanych materiałów i surowców spełnia zatem przesłanki zarówno przytoczonej definicji pojęcia „materiały i surowce”, jak i wymogów stawianych w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, ze względu na fakt ich nabycia bezpośrednio na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Wydatki IT
Dla potrzeb prowadzenia działań badawczo-rozwojowych, Spółka ponosi szereg kosztów związanych z funkcjonowaniem systemów IT.
Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego, ponoszenie Kosztów wsparcia IT oraz Kosztów operacyjnych IT jest niezbędne dla prowadzenia przez Spółkę prac B+R, tj. brak ponoszenia kosztów i nabywania wskazanych wyżej usług uniemożliwiałby prowadzenie prac B+R przez Spółkę według bieżącego modelu działalności.
Zauważyć należy, że Dyrektor KIS w wydawanych interpretacjach potwierdza możliwość uznania za koszty kwalifikowane wydatków na nabycie licencji, czy sprzętów komputerowych - co w ocenie Spółki, powinno znaleźć odpowiednie zastosowanie w niniejszej sprawie.
Wskazać należy na stanowisko wyrażone przez Dyrektora KIS np. w:
- interpretacji indywidualnej z dnia 19 września 2023 r., 0111-KDIB1-3.4010.408.2023.2.JMS, w której organ wskazał, że: „Zatem, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym może on dokonać odliczenia kosztów jednorocznych licencji na oprogramowanie graficzne (nie zaliczonych przez Wnioskodawcę do wartości niematerialnych i prawnych), na podstawie art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p, w związku z art. 18d ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.p”;
- interpretacji indywidualnej z dnia 8 lutego 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.578.2021.2.BM, gdzie organ uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym: „(...) koszty zakupu materiałów i surowców, takich jak zestawy komputerowe, laptopy, oprogramowanie peryferyjne, infrastruktura IT, części zamienne, oprogramowanie i licencje na oprogramowanie komputerowe oraz inne materiały eksploatacyjne i biurowe nabywane wyłącznie w celu wykorzystania w działalności badawczo-rozwojowej lub częściowo związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową i częściowo z pozostałą działalnością, w tej części, w jakiej zostały ona wykorzystane do prowadzonych prac badawczo-rozwojowych stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i 3 ustawy o CIT”;
- interpretacji indywidualnej z dnia 26 września 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.411.2022.2.AN, gdzie organ uznał, że jeżeli nabyte materiały w postaci sprzętu komputerowego (który nie stanowi środków trwałych) stanowią wydatki bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo - rozwojową to mogą one stanowić koszty kwalifikowane;
- interpretacji indywidualnej z dnia 7 czerwca 2022 r., 0115-KDIT3.4011.227.2022.3.PS, gdzie organ potwierdził, że „(...) wydatki / koszty sprzętu komputerowe, którego tempo zużycia powoduje, że jest on traktowany przez Wnioskodawcę jako materiał, a nie stanowi środka trwałego, również mogą w oparciu o ww. regulację stanowić koszty kwalifikowane”.
Tym samym, zdaniem Spółki, wymienione w opisie zaistniałego stanu faktycznego wydatki na Koszty wsparcia IT oraz Koszty operacyjne IT nabywane wyłącznie w celu wykorzystania w działalności badawczo-rozwojowej stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2) ustawy o CIT.
Wydatki ponoszone na Media
Media zużywane na potrzeby prowadzonych przez Spółkę prac B+R mieszczą się w definicji pojęcia „materiały i surowce” w myśl art. 18 ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT. Nabywane przez Spółkę od zewnętrznego dostawcy Media są zużywane dla potrzeb prowadzenia prac B+R obejmujących przeprowadzanie badań. W tym zakresie Media bezpośrednio wpływają na możliwość oraz efekt prowadzonych prac, przez co są niezbędne do ich przeprowadzenia.
Koszty te, jak wskazano w opisie stanu faktycznego, są bezpośrednio związane z działalnością badawczo-rozwojową, gdyż dotyczą wyłącznie tej części łącznego Mediów Wnioskodawcy, którą na podstawie odczytów z opomiarowania posiadanego przez Spółkę oraz kalkulacji (w przypadku gazu) można jednoznacznie przypisać do działalności wykonywanej w ramach prac B+R.
Stanowisko Spółki co do możliwości uznania kosztów Mediów za koszt kwalifikowany ulgi B+R znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych w analogicznych stanach faktycznych. Tytułem przykładu Spółka wskazuje na:
- interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 czerwca 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.157.2022.2.BM, zgodnie z którą: „Z wniosku wynika, że materiały i surowce takie jak: owoce, warzywa, przyprawy, aromaty, dodatki, przeciery, koncentraty, środki czystości i higieny, chemia gospodarcza, media w tym energia, gaz, woda, ścieki są i będą wykorzystywane bezpośrednio do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej, która została opisana we wniosku, zatem Stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie należy uznać za prawidłowe”,
- interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 września 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.186.2019.7.APO, gdzie organ odstąpił od uzasadnienia, popierając w całości stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym: „Do kosztów kwalifikowanych opisanych w art. 18d ust. 2 pkt 2 uCIT, można także zaliczyć koszty materiałów i surowców (w tym energii elektrycznej, wody, gazu) zużytych na wytworzenie prototypu lub serii pilotażowej, w tym również w sytuacji, jeżeli prototypy lub serie pilotażowe zostają w późniejszym czasie sprzedane klientowi docelowemu”,
- interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 25 lutego 2019 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.553.2018.1.JS, zgodnie z którą: „Odliczeniu w ramach ulgi badawczo- rozwojowej, stosownie do treści art. 18d ust. 2 pkt 2 w zw. z art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p. będą u Wnioskodawcy wydatki związane z nabyciem materiałów takich jak: papier, tonery, materiały eksploatacyjne, części zamienne do komputerów i inne materiały biurowe bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową oraz poniesione koszty energii elektrycznej, w tej części, w jakiej została ona wykorzystana do prowadzonych prac badawczo-rozwojowych. W świetle powyższego, stanowisko Wnioskodawcy, w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 6, należy uznać za prawidłowe”,
- interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 marca 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.20.2019.2.JKT, w której organ potwierdził, że koszty energii elektrycznej wykorzystanej do wytworzenia prototypu stanowią koszty kwalifikowane działalności BR,
- interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 marca 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.20.2019.2.JKT, w której organ na pytanie czy wnioskodawca jest uprawniony do odliczenia kosztów mediów (energia elektryczna, woda itp.) zużywanych w związku z Innowacjami Produktowymi, odpowiedział: „Zatem, Spółka może zaliczyć do "kosztów kwalifikowanych" wskazane we wniosku wydatki na nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.p.”,
- interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 stycznia 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.505.2019.2.JKT,
- interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 marca 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.11.2019.6.AN,
- interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 25 lutego 2019 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.553.2018.1.JS, czy
- interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 marca 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.20.2019.2.JKT.
Mając na uwadze powyższe, nie może budzić wątpliwości, że koszty Mediów poniesione przez Spółkę na potrzeby prac B+R stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2) ustawy o CIT.
W związku z powyższym, w przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca uprawniony jest do zaliczenia do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2) ustawy o CIT, wydatków związanych z nabyciem materiałów i surowców, takich jak Koszty wsparcia IT oraz Koszty operacyjne IT oraz Mediów, które są nabywane wyłącznie w celu wykorzystania w działalności badawczo-rozwojowej.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie ustalenia czy:
- ponoszone przez Spółkę Koszty wsparcia IT oraz Koszty operacyjne IT, Spółka może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych określonych w art. 18d ust. 2 pkt 2 Ustawy o CIT dla celów ich odliczenia w ramach ulgi na działalność badawczo - rozwojową - jest nieprawidłowe;
- ponoszone przez Spółkę koszty Mediów, Spółka może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych określonych w art. 18d ust. 2 pkt 2 Ustawy o CIT dla celów ich odliczenia w ramach ulgi na działalność badawczo - rozwojową - jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie wskazać należy, że przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej nie była kwestia ustalenia, czy Spółka prowadzi działalność badawczo - rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT. Kwestia ta została przyjęta jako element stanu faktycznego/ zdarzenia przyszłego.
Jednocześnie nadmienić należy, że przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej stosownie do podlegającego ocenie własnego stanowiska Spółki w sprawie, w kontekście zadanych pytań w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, jest wyłącznie kwestia ustalenia, czy za koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 u CIT, Spółka może uznać koszty wsparcia IT, koszty operacyjne IT oraz koszty Mediów.
Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805, dalej: „updop”):
Podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej ,,kosztami kwalifikowanymi''. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Na podstawie art. 18d ust. 2 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się:
1.poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
1a. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.
2.nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;
3.ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;
4) odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;
4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;
5)koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:
a)przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
b)prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
c)odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
d)opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.
W myśl art. 18d ust. 3 updop:
za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
W świetle art. 18d ust. 5 updop:
koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Zgodnie z art. 18d ust. 7 updop kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:
1.w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
2.w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
3.w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.
Zgodnie z art. 18d ust. 8 updop:
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.
W świetle art. 9 ust. 1 i 1b updop:
Podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a- 16m.
Podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.
Z kolei według art. 15 ust. 1 updop:
kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:
- podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,
- koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu updop,
- koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 updop,
- ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu updop, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,
- jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,
- w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b updop, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
- podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
- kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w updop,
- koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Państwa wątpliwości dotyczą kwestii ustalenia, czy za koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 u CIT, Spółka może uznać koszty wsparcia IT, koszty operacyjne IT oraz koszty Mediów.
Odnosząc się do przedmiotowej kwestii, należy zwrócić uwagę, że w art. 18d ust. 2 pkt 2 updop, ustawodawca posługuje się pojęciami „materiały” oraz „surowce”, które nie zostały zdefiniowane w przepisach ustawy o CIT, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.
Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).
Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 120, dalej: „uor”). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 uor, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.
Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym artykuły na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania art.” (zob. Walińska Ewa(red.), Bek‑Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam. Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj. Walińska Anna. Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).
W tym miejscu zauważyć należy, że surowcami i materiałami w znaczeniu przywołanym powyżej mogą być w istocie aktywa bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.
Z opisu sprawy wynika, że w ramach prowadzonych prac B+R, Spółka ponosi szereg kosztów związanych z:
- funkcjonowaniem systemów IT, na które składają się:
- koszty bieżącego wsparcia operacyjnego, w ramach którego Spółka uzyskuje m.in. usługi: utrzymania strony www, koordynacji poczty emaliowej pracowników, utrzymania podpisów elektronicznych, prowadzenia profilu Spółki na stronie (...), bieżącego wsparcia (helpdesk) (dalej łącznie jako: „Koszty wsparcia IT”);
- koszty dotyczące w szczególności: utrzymania chmury, na której zapisywane są wszystkie wyniki badań Spółki, wsparcia w prowadzeniu elektronicznego obiegu dokumentów, pomocy we wdrożeniach nowego oprogramowania, ściągania baz danych lub konkretnych informacji naukowych (dalej łącznie jako: „Koszty operacyjne IT”).
Wskazali Państwo, iż z punktu widzenia powodzenia prac badawczych, kluczowym jest zapewnienie stałego i bezpiecznego połączenia pomiędzy poszczególnymi urządzeniami wykorzystywanymi do prowadzenia prac B+R. Stąd też, nabywane usługi związane z funkcjonowaniem systemów IT (Koszty wsparcia IT oraz Koszty operacyjne IT) są niezbędne do prowadzenia przez Spółkę prac B+R, tj. brak ponoszenia kosztów i nabywania wskazanych wyżej usług uniemożliwiałby prowadzenie prac B+R przez Spółkę według bieżącego modelu działalności.
- nabyciem oraz zużyciem mediów, tj. energii elektrycznej, wody, odbioru ścieków oraz gazu (dalej łącznie: „Media”).
Spółka dysponuje danymi co do wielkości zużycia Mediów w budynkach, w których prowadzone są prace B+R. Jednocześnie, prowadzenie badań (czyli wykonywanie prac B+R) nie byłoby możliwe bez dostępu do Mediów. Wykorzystanie Mediów stanowi niezbędny komponent prac B+R, tj. warunkuje możliwość prowadzenia badań przedklinicznych zgodnie z najlepszymi standardami reprezentowanymi przez Spółkę.
Odnosząc się do Państwa wątpliwości, podkreślić należy, na co sami Państwo wskazują w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, że ponoszone przez Państwa koszty wsparcia IT oraz koszty operacyjne IT, stanowią koszty nabycia usług związanych z funkcjonowaniem systemów IT.
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera definicji usługi, wobec tego należy przyjąć językowe znaczenie tego pojęcia. W encyklopedii PWN wskazano następującą definicję usług: ekon. działalność gospodarcza, która nie polega na wytwarzaniu dóbr materialnych, ale ma charakter świadczeń osób fizycznych i prawnych na rzecz innych osób (https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/uslugi;3991813.html).
Posiłkując się dodatkowo inną definicją usługi, tym razem pochodzącą z Encyklopedii Zarządzania, usługa jest każdą działalnością lub korzyścią nie mającą charakteru materialnego, którą jedna ze stron może zaoferować drugiej, co nie koniecznie musi być związane ze sprzedażą dóbr lub usług w porównaniu do produktu, który można kupić na własność. Jako podstawową cechę usługi wskazuje się jej niematerialność (https://mfiles.pl/pl/index.php/Usluga).
Mając na uwadze powyższe oraz przepisy prawa, należy wskazać, iż ponoszone przez Spółkę koszty nabycia usług związanych z funkcjonowaniem systemów IT, tj. koszty wsparcia IT oraz koszty operacyjne IT, nie mogą stanowić kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 updop. Katalog kosztów kwalifikowanych uprawniających do skorzystania z ulgi B+R, określony w art. 18d ust. 2 pkt 2 updop, nie wymienia tego rodzaju kosztów tzn. usług.
Zatem, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 należało uznać za nieprawidłowe.
Natomiast ponoszone przez Spółkę koszty Mediów tj. wydatki na energię elektryczną, wodę, gaz oraz odbiór ścieków mogą stanowić koszty kwalifikowane określone w art. 18d ust. 2 pkt 2 updop przy zastosowaniu odpowiedniego klucza alokacji. Wydatki te należą do kategorii materiałów i surowców, a nadto są bezpośrednio związane z Państwa działalnością w zakresie prac B+R, tj. są bezpośrednio zużywane w ich toku.
Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
- stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia;
- zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), ul. (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA) albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), za pośrednictwem systemu teleinformatycznego e-Urząd Skarbowy na stronie: https://www.podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy/ (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA) będąc użytkownikiem/wyznaczając użytkownika konta w e-Urzędzie Skarbowym,
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).