Interpretacja indywidualna z dnia 1 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.682.2023.2.JF
Temat interpretacji
W zakresie skutków podatkowych podziału Spółki przez wydzielenie.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
7 grudnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 7 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia:
- w jaki sposób należy określić ustaloną na dzień poprzedzający dzień wydzielenia wartość rynkową majątku Spółki jako spółki dzielonej otrzymanego przez Spółkę przejmującą w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8c oraz art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT;
- w jaki sposób należy określić wartość składników majątku Spółki jako spółki dzielonej otrzymanego przez Spółkę przejmującą w drodze podziału w rozumieniu art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT;
- w jaki sposób należy określić wartość emisyjną udziałów przydzielonych udziałowcowi (wspólnikowi) Spółki jako spółki dzielonej w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT;
- czy wydzielenie Części infrastrukturalnej polegające na przeniesieniu składających się na nią składników majątku do Spółki przejmującej, w związku z podziałem Spółki przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH, będzie skutkować powstaniem po stronie Spółki przejmującej przychodu podatkowego w rozumieniu ustawy o CIT, w tym:
a)czy po stronie Spółki przejmującej powstanie przychód w wysokości ustalonej na dzień poprzedzający dzień podziału wartości rynkowej majątku A. (jako spółki dzielonej) otrzymanego przez Spółkę przejmującą w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów przydzielonych B., tj. udziałowcowi (wspólnikowi) Spółki będącej spółką dzieloną, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT oraz
b)czy wartość tych składników majątku A. (jako spółki dzielonej) otrzymanego przez Spółkę przejmującą w drodze podziału podmiotów nie będzie stanowić przychodu podatkowego dla Spółki przejmującej na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 3e w zw. z art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT;
- czy na Spółce przejmującej w związku z planowanym podziałem będą ciążyły obowiązki płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 26 ust. 6 ustawy o CIT.
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowany będący stroną postępowania:
A. sp. z o.o.
(…)
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania (Zainteresowany 1):
F. sp. z o.o.
(…)
3)Zainteresowany niebędący stroną postępowania (Zainteresowany 2):
B. Limited
(…)
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A. sp. z o.o. (dalej: „Zainteresowany będący stroną postępowania” „Wnioskodawca” lub „Spółka” lub „A.”) jest polską spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (…).
Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: „CIT”) i podlega opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (posiada nieograniczony obowiązek podatkowy i jest rezydentem podatkowym w Polsce). Wnioskodawca jest również czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”) zarejestrowanym w Polsce.
Jedynym udziałowcem Spółki jest B. Limited (dalej: „Zainteresowany niebędący stroną postępowania 2” lub „Zainteresowany 2” lub „B.” lub „Spółka B.”) z siedzibą na Cyprze. Spółka B. posiada 100% udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy. Spółka B. nabyła udziały Wnioskodawcy w drodze umowy sprzedaży udziałów w dwóch etapach: początkowo na mocy umowy z dnia (…) r. od spółki C. sp. z o.o. (50% udziałów), a następnie na podstawie umowy z D. pozostałe 50% udziałów (zmiana danych w polskim rejestrze handlowym została wprowadzona (…) r.). B. nie posiada zagranicznego zakładu (…) w Polsce w rozumieniu art. 4a pkt 11 ustawy o CIT.
Podstawowym przedmiotem działalności Spółki są roboty budowlane związane z (...)
Wnioskodawca jest spółką powołaną do realizacji kolejnych obiektów inwestycji polegającej na budowie (...) o nazwie „E.”.
Obecnie Spółka planuje podział Spółki przez wydzielenie, o którym mowa w art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tekst jedn. Dz. U. z 2022 r., poz. 1467 z późn. zm.; dalej: „KSH”). Planowany podział ma skutkować przeniesieniem części majątku Spółki na istniejącą spółkę F. sp. z o.o.; (dalej: „Zainteresowany niebędący stroną postępowania 1” lub „Zainteresowany 1” „F.” lub „Spółka przejmująca”).
W tym miejscu należy wyjaśnić, że Spółka przejmująca została utworzona przed podziałem w celu sprawnego przeprowadzenia procesu wydzielenia. Wpis do Krajowego Rejestru Sądowego nastąpił (…) r. Spółka przejmująca została wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla (…). Spółka posiada numer NIP (...). Siedziba spółki znajduje się w (…). Zgodnie z informacjami ujawnionymi w Krajowym Rejestrze Sądowym przedmiot przeważającej działalności spółki jako przedsiębiorcy stanowi wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. B. posiada 100% udziałów w kapitale zakładowym Spółki przejmującej. Na moment podziału spółka będzie zarejestrowana dla potrzeb podatku VAT, dzięki czemu na moment zarejestrowania podziału Spółka przejmująca będzie w stanie nieprzerwanie wykonywać działalność opodatkowaną Wnioskodawcy w zakresie zapewnienia, spółkom będącym właścicielami poszczególnych budynków, wspólnego korzystania z infrastruktury.
W skład majątku Spółki przenoszonego w ramach podziału przez wydzielenie („Część infrastrukturalna”) ma wchodzić w szczególności prawo własności i prawo użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z drogami i infrastrukturą drogową, a także sieciami elektrycznymi oraz wodno-kanalizacyjnymi.
Do Części infrastrukturalnej, która zostanie przeniesiona w ramach planowanego podziału zostaną przyporządkowane następujące środki trwałe.
Spółka zachowa („Część deweloperską”) zasoby nieruchomości (grunty inne niż dotyczące elementów infrastruktury), nakłady inwestycyjne, pozwolenia na budowę stanowiące projekty w toku, w tym które są niezbędne do prowadzenia działalności na rynku najmu instytucjonalnego (…).
W skład Części deweloperskiej majątku, który pozostanie w Spółce jako spółce dzielonej będą wchodzić następujące środki trwałe.
(…)
Podział przez wydzielenie opisany w niniejszym wniosku odbędzie się z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a głównym lub jednym z głównych celów podziału nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Do podstawowych celów planowanej reorganizacji należą w szczególności aspekty ekonomiczne i biznesowe. Wydzielenie infrastruktury do nowej spółki stanowi uzupełnienie działalności deweloperskiej. Należy mieć bowiem na uwadze, że A. wydzieliła zrealizowane projekty deweloperskie (budynki w ramach E.) do osobnych spółek, które zajmują się ich wynajmem, jak również których udziały mogłyby zostać sprzedane zewnętrznym inwestorom.
Celem planowanej reorganizacji w zakresie infrastruktury jest zapewnienie spółkom będącym właścicielami poszczególnych budynków, wspólnego korzystania z infrastruktury, w szczególności w przypadku sprzedaży przez Wnioskodawcę udziałów w tych spółkach do osób trzecich.
Dzięki temu zostałby osiągnięty efekt polegający na tym, że nabywca udziałów spółki będącej właścicielem danego budynku (biurowego, garażowego) nabywałby również część udziałów w spółce posiadającej infrastrukturę wspólną parku biurowego.
Innymi słowy, wydzielenie ma na celu umożliwienie partycypowania w infrastrukturze i wspólnego zarządzania nią w formie spółki celowej przez właścicieli poszczególnych budynków. Uregulowanie tej kwestii jest istotne dla umożliwienia sprzedaży udziałów w spółkach „budynkowych” nabywcom na rynku, tj. spoza grupy kapitałowej H..
Formalne wyodrębnienie Części infrastrukturalnej jako oddzielnej jednostki organizacyjnej nastąpi w formie uchwały zarządu Spółki (uchwała zostanie podjęta przed podziałem Spółki zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 KSH). W konsekwencji, w Uchwale zostanie wskazany dokładny opis aktywów i pasywów składających się na dwie zorganizowane części przedsiębiorstwa (dalej: „ZCP”) związanych z Częścią infrastrukturalną i Częścią deweloperską.
W związku z powyższym, wyodrębnienie Części infrastrukturalnej i Części deweloperskiej uwzględnia, co następuje.
Część infrastrukturalna
Wyodrębnienie organizacyjne
Uchwała będzie zawierała oświadczenie zarządu Spółki o wyodrębnieniu jednostki organizacyjnej o nazwie „F.” oraz wskazanie osób kierujących jednostką, przy czym do jej zadań gospodarczych należy zarządzanie przypisanymi jednostce składnikami majątkowymi w zakresie Części infrastrukturalnej i umożliwienie korzystania z przedmiotowej infrastruktury spółkom będącym właścicielami budynków wchodzących w składki parku biurowego. Do jednostki „F.” zostaną przypisane w szczególności środki trwałe wskazane powyżej w tabeli jako wchodzące w skład Części infrastrukturalnej, jak również:
1)aktywa obrotowe, w zakresie związanym ze składnikami majątku przypisanymi do Części infrastrukturalnej, w tym należności (wierzytelności) z tytułu dostaw towarów i usług, środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych, krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe czynne,
2)zobowiązania i rezerwy na zobowiązania w zakresie związanym ze składnikami majątku przypisanymi do Części infrastrukturalnej, w tym: zobowiązania (kwota główna i odsetki) oraz prawa wynikające z umowy pożyczki z dnia (…) r. pomiędzy A. jako pożyczkobiorcą, a G. jako pożyczkodawcą w wysokości (…) euro, a także rezerwy na zobowiązania, zobowiązania długoterminowe, zobowiązania z tytułu dostaw i usług w okresie wymagalności do 12 miesięcy, zaliczki otrzymane na dostawy, rozliczenia międzyokresowe,
3)prawa i obowiązki wynikające z umów związanych z przypisanymi składnikami majątku oraz działalnością Części infrastrukturalnej, w tym pozostałe umowy gospodarcze, w tym długotrwałe umowy ramowe i ogólnoadministracyjne, wszelkie przenoszalne prawa i obowiązki wynikające z następujących umów wraz z:
i. zabezpieczeniami udzielonymi przez kontrahentów, w tym w szczególności kaucje, depozyty i gwarancje (w tym gwarancje bankowe), wierzytelności i roszczenia wynikające z powyższych zabezpieczeń, a także zobowiązania do ustanowienia takich zabezpieczeń;
ii. wszelkimi wierzytelnościami i roszczeniami (istniejącymi i przyszłymi), w tym z tytułu gwarancji wykonania, rękojmi, odszkodowawczymi, z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia;
iii. przenaszalnymi prawami, wierzytelnościami i roszczeniami w zakresie własności intelektualnej, w tym majątkowymi prawami autorskimi i prawami zależnymi odnośnie do wszelkich projektów architektonicznych, budowlanych, wykonawczych, rysunków, planów, opisów, wyjaśnień, szkiców oraz wszelkich ich zmian i opracowań, na wszystkich polach eksploatacji określonych w odpowiedniej dla danego utworu umowie, na podstawie której został on stworzony, wraz z własnością nośników; oraz
iv. kwotami zaliczek wpłaconych przez kontrahentów A. / kwotami zaliczek (roszczeniami o ich zwrot / rozliczenie) zapłaconymi przez A.- w każdym przypadku jedynie w zakresie związanym ze składnikami majątku przypisanymi „F.” oraz działalnością „F.”, według stanu na dzień podziału,
v. polisy ubezpieczeniowe (polisa majątkowa w zakresie ubezpieczenia mienia w postaci infrastruktury, a także polisa ubezpieczenia OC w zakresie działalności infrastrukturalnej) - w zakresie związanym ze składnikami majątku przypisanymi Części infrastrukturalnej oraz działalności „F.”,
4)konta przypisane poprzez centrum kosztów i dochodów do Części infrastrukturalnej związane ze składnikami majątku przypisanymi „F.” oraz działalnością Części infrastrukturalnej - według stanu na dzień podziału,
5)prawo do korzystania z nieruchomości A. na podstawie służebności gruntowych, jakie zostaną ustanowione po podziale na rzecz każdoczesnego właściciela,
6)obowiązek znoszenia prawa do korzystania przez właścicieli lub użytkowników wieczystych z nieruchomości sąsiednich oraz ograniczenia w korzystaniu na podstawie służebności gruntowych, jakie zostaną ustanowione po podziale jako nieruchomości obciążonej.
Umowy przenoszone do Części infrastrukturalnej obejmą w szczególności następujące główne umowy (poza tym mogą wystąpić także inne, mniej istotne umowy):
1)umowę sprzedaży energii elektrycznej (na sprzedaż i dystrybucję);
2)umowa na dostawę wody i odbiór ścieków;
3)umowę na wykonywanie usług transportowych w transporcie zbiorowym na liniach specjalnych;
4)umowa na techniczne, infrastrukturalne i handlowe zarządzanie obiektem;
5)umowa na płatności kartami w kasach automatycznych;
6)umowa dotycząca obsługi uli;
7)umowa dzierżawy nieruchomości wjazdów od ulicy (…);
8)umowa najmu gruntu pod paczkomat;
9)umowa o świadczenie usług projektowych w zakresie instalacji wewnętrznych, zewnętrznych sieci cieplnych, wodnych, kanalizacyjnych, deszczowych, energetycznych oraz projektów drogowych, projektu zieleni i koordynacji międzybranżowej;
10) umowa na rozliczenie kosztów mediów;
11) umowy w zakresie projektu infrastruktury zewnętrznej;
12) umowa ustanowienia służebności gruntowej z (…) r. w zakresie dotyczącym Części infrastrukturalnej.
Wyodrębniona jednostka będzie posiadać własną nazwę, tj. „F.”.
Wyodrębnienie finansowe
Uchwała będzie zawierała zestawienie kont, na których prowadzona jest ewidencja przychodów, kosztów, aktywów i zobowiązań dotyczących jednostki. Spółka już obecnie prowadzi ewidencje umożliwiające bezpośrednie przypisanie przychodów, kosztów, aktywów i zobowiązań Spółki do części jej działalności dotyczącej jednostki „F.”.
Przykładowo, Spółka będzie w stanie w swojej ewidencji wyodrębnić przychody z udostępniania infrastruktury w ramach Części infrastrukturalnej oraz koszty jej eksploatacji / zarządzania, które będą oznaczone w ewidencji jako dotyczące Części infrastrukturalnej, od przychodów i kosztów dotyczących Części deweloperskiej budowy (przygotowania do budowy) pozostałych nieistniejących jeszcze budynków i infrastruktury towarzyszącej w przyszłości funkcjonowaniu tych budynków. Spółka będzie również identyfikowała w prowadzonej ewidencji należności od podmiotów korzystających z infrastruktury wchodzącej w skład Części infrastrukturalnej czy zobowiązania wobec dostawców usług związanych z funkcjonowaniem Części infrastrukturalnej.
Odrębna ewidencja księgowa Części infrastrukturalnej będzie dokonywana w analogiczny sposób jak odrębna ewidencja księgowa poszczególnych budynków biurowych (budynki takie zarówno na etapie budowy jak i po oddaniu do użytkowania są księgowane na osobnych (…), co wynika z zasad prowadzenia ksiąg i ewidencji w Grupie H.).
Jednostka organizacyjna dotycząca zarządzania infrastrukturą (jednostka „F.”) posiada również osobne rachunki bankowe.
Wyodrębnienie funkcjonalne
Uchwała o wyodrębnieniu będzie zawierała opis działalności, jaką będzie prowadziła wyodrębniona jednostka, tj. działalność polegająca na zarządzaniu przypisanymi jej składnikami majątkowymi, w tym udostępnianie infrastruktury towarzyszącej parku biurowego właścicielom poszczególnych budynków biurowych na własny rachunek, co oznacza, że jednostka posiadać będzie niezależne źródło przychodów.
Część deweloperska
Po dokonaniu wyodrębnienia jednostki „F.”, w samej Spółce pozostanie również zespół składników przeznaczonych do realizacji dalszych zadań inwestycyjnych. W tym inwestycji na rynku najmu instytucjonalnego (…). W składzie tego zespołu składników majątkowych znajdują się w szczególności środki trwałe wskazane powyżej w tabeli jako wchodzące w skład Części deweloperskiej, nakłady inwestycyjne, pozwolenia na budowę stanowiące projekty w toku, jak również prawa i obowiązki obligacyjne wynikające z licznych umów.
Główne umowy pozostające w Części deweloperskiej dotyczą w szczególności (poza wymienionymi poniżej mogą wystąpić także inne, mniej istotne, umowy):
1)wynajmu zewnętrznych miejsc parkingowych na terenie I.;
2)umowy ramowej na rozbudowę w obszarach najmu;
3)umowa oraz listy intencyjne dotyczące świadczenia usług doradztwa podatkowego;
4)sieci bezprzewodowej w miejscach ogólnodostępnych budynku J.;
5)umieszczenia urządzeń okablowania w celu zapewnienia dostępu do sieci K. bezprzewodowej w miejscach ogólnych budynku J. oraz budynku L.;
6)dzierżawy instalacji fotowoltaicznej;
7)umowa ramowa na (…) oraz działania marketingowe;
8)umowa podnajmu pomieszczenia biurowego w budynku (…);
9)zarządzania spółką;
10) umowy w zakresie (…) (zarządzanie nieruchomością);
11) umowy w zakresie (…) (zarządzania aktywami);
12) umowy rozliczania kosztów koncernowych;
13) umowy na planowanie i zarządzanie rozbudowy obszaru najemców I.;
14) usług księgowych;
15) projektowania (...);
16) projektu koncepcyjnego i technicznego branży konstrukcji drewnianej w budynku (...);
17) projektu koncepcyjnego i projektu architektoniczno-budowlanego budynku (...);
18) opracowania projektu instalacji elektrycznych w części projektu technicznego do pozwolenia na budowę dla budynku (...);
19) opracowania projektu budowlanego i technicznego budowy przyłącza sieci ciepłowniczej w budynku (...) oraz wykonanie projektu technicznego węzła cieplnego;
20) opracowania projektu konstrukcji żelbetowej w części projektu technicznego do pozwolenia na budowę dla budynku (...);
21) audytu finansowego za okres od (…) r.;
22) wynajmu toalety;
23) umowy na wykonanie prac koncepcyjno-projektowych (dotyczących instalacji fotowoltaicznej);
24) umowy na opracowanie projektu budowlanego zamiennego instalacji sanitarnych i mechanicznych dla projektu - budynku biurowego D w ramach inwestycji I.;
25) umowy na dzierżawę gruntu pod kontenery;
26) umowy o świadczenie usług doradczych;
27) umowy na usługi zarządzania projektami (…) projektu (...) oraz projektu (...);
28) zlecenia (umowy) dotyczące instalacji elektrycznych;
29) umowy dotyczące aranżacji powierzchni najemców, w szczególności co do instalacji grzewczo- chłodniczej, wentylacji oraz wodno-kanalizacyjnej;
30) umowa ustanowienia służebności gruntowej z (…) r. w zakresie dotyczącym Części deweloperskiej.
Ponadto A. w zakresie Części deweloperskiej posiada obowiązujące polisy ubezpieczeniowe dotyczące ubezpieczenia majątkowego oraz odpowiedzialności cywilnej, które zostaną przeniesione do Części infrastrukturalnej w zakresie związanym ze składnikami majątku przypisanymi Części infrastrukturalnej oraz działalności Części infrastrukturalnej.
Sprawy jednostki „F.” są prowadzone przez członków zarządu A. z wykorzystaniem usługodawców.
Wyodrębnienie organizacyjne
W skład jednostki organizacyjnej Spółki zajmującej się działalnością deweloperską będą wchodzić składniki majątkowe inne niż przypisane do Części infrastrukturalnej, które to przypisanie zostanie dokonane formalnie w drodze podjęcia uchwały, o której mowa powyżej.
Wyodrębnienie finansowe
Ewidencja księgowa Spółki umożliwia bezpośrednie przypisanie przychodów, kosztów, aktywów i zobowiązań Spółki, a dotyczące działalności deweloperskiej oraz zarządzania infrastrukturą parku biurowego.
Jak wskazano powyżej, Spółka jest w stanie w swojej ewidencji wyodrębnić przychody i koszty dotyczące budowy (przygotowania do budowy) nieistniejących jeszcze projektów deweloperskich i infrastruktury towarzyszącej.
Wyodrębnienie funkcjonalne
Jak wskazano powyżej, po wyodrębnieniu ze Spółki jednostki „F.”, Spółka dysponując własnymi składnikami majątkowymi, wskazanym powyżej, będzie mogła samodzielnie realizować swe zadania składające się na działalność deweloperską. Nie będzie ona bowiem sumą składników, przy pomocy których prowadzona będzie działalność, lecz zorganizowanym zespołem tych składników przeznaczonym do realizacji określonych zadań. W kolejnym etapie reorganizacji, na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników Spółki nastąpi podział przez wydzielenie części infrastrukturalnej. W tym celu została utworzona nowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, F. sp. z o.o., do której w ramach podziału zostanie przeniesiona wyodrębniona jednostka „F.”, której wydzielenie będzie uprzednio potwierdzone i udokumentowane uchwałą zarządu.
Podział Wnioskodawcy
Zgodnie z opisem przedstawionym powyżej, planowane jest przeprowadzenie podziału Wnioskodawcy, w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH, przez wydzielenie Części infrastrukturalnej do Spółki przejmującej. Podział stanie się skuteczny na moment wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (art. 530 § 2 KSH).
Spółka przejmująca po dokonaniu podziału będzie kontynuowała działalność Wnioskodawcy w zakresie prowadzonej dotychczas przez niego działalności operacyjnej należącej do Części infrastrukturalnej. Zespół składników majątkowych przypisanych do Części infrastrukturalnej zostanie przeniesiony na Spółkę przejmującą. Spółka przejmująca będzie kontynuować działalność w oparciu o składniki majątkowe przejęte w ramach podziału Spółki, przy czym Spółka przejmująca będzie posiadała własny zarząd, powołany przez Spółkę jako wspólnika Spółki przejmującej (w zarządzie Spółki przejmującej sprawami jednostki „F.” będą zajmować się te same osoby, które obecnie zajmują się sprawami tej jednostki w ramach A.; skład zarządu może ulec zmianie w przyszłości w miarę wprowadzania do F. Sp. z o.o. nowych wspólników, będących właścicielami poszczególnych budynków wchodzących w skład E.). Tym samym, po dokonaniu podziału, Część infrastrukturalna będzie w stanie prowadzić samodzielnie działalność gospodarczą.
O zamiarze kontynuacji przez Spółkę przejmującą działalności gospodarczej Spółki przejmowanej (co do Części infrastrukturalnej), o czym świadczy również to, że na dzień planowanego podziału:
- nie zostanie dokonane przez F. zlecenie opracowania koncepcji nowego zagospodarowania nieruchomości inne niż planowane przez A.;
- nie zostanie dokonane przez F. zlecenie opracowania planów architektonicznych i budowlanych dotyczących przeprowadzenia nowej inwestycji (tj. innej niż planowana przez A.);
- nie zostanie dokonane przez F. zlecenie innych analiz dotyczących planowanej inwestycji (np. prawnych, podatkowych, geodezyjnych, wodnoprawnych, geologicznych, środowiskowych) - innej niż planowana obecnie w A.;
- nie zostanie dokonane przez F. wystąpienie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy - w zakresie innym niż planowany obecnie w A.;
- nie zostanie dokonane przez F. wystąpienie o zatwierdzenie projektu budowlanego i wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę - w zakresie innym niż planowany obecnie w A.
Jednocześnie, wydzielenie Części infrastrukturalnej nie zakłóci prowadzonej działalności operacyjnej należącej do Części deweloperskiej, która będzie kontynuowana przez Wnioskodawcę.
W ramach podziału, Spółka przejmująca otrzyma zestaw składników majątkowych służących do wykonywania działalności operacyjnej, składających się na Część infrastrukturalną. Jednocześnie, w związku z podziałem, Spółka przejmująca dokona emisji nowych udziałów, które zostaną objęte przez wspólnika Wnioskodawcy (tj. B.). Przyjęta przez wspólnika (B.) dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez Spółkę przejmującą nie będzie wyższa niż wartość udziałów w Spółce (jak i spółce dzielonej), jaka byłaby przyjęta przez tych wspólników dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do wydzielenia.
Na ten moment nie została podjęta jeszcze decyzja czy w wyniku podziału dojdzie do umorzenia części udziałów Wnioskodawcy należących do wspólnika Wnioskodawcy (B.) i w związku z tym dojdzie do obniżenia kapitału zakładowego Spółki. Alternatywnie możliwe jest zaksięgowanie podziału poprzez obniżenie innych kapitałów Wnioskodawcy.
Wnioskodawca pragnie zwrócić uwagę, że przedmiotem niniejszego wniosku nie jest potwierdzenie w ramach postępowania o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego kwestii weryfikacji posiadania uzasadnienia ekonomicznego. Kwestia ta powinna bowiem stanowić element zdarzenia przyszłego dla niniejszego wniosku.
Pytania
1.W jaki sposób należy określić ustaloną na dzień poprzedzający dzień wydzielenia wartość rynkową majątku Spółki jako spółki dzielonej otrzymanego przez Spółkę przejmującą w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8c oraz art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT?
2.W jaki sposób należy określić wartość składników majątku Spółki jako spółki dzielonej otrzymanego przez Spółkę przejmującą w drodze podziału w rozumieniu art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT?
3.W jaki sposób należy określić wartość emisyjną udziałów przydzielonych udziałowcowi (wspólnikowi) Spółki jako spółki dzielonej w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT?
4.Czy wydzielenie Części infrastrukturalnej polegające na przeniesieniu składających się na nią składników majątku do Spółki przejmującej, w związku z podziałem Spółki przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH, będzie skutkować powstaniem po stronie Spółki przejmującej przychodu podatkowego w rozumieniu ustawy o CIT, w tym:
a)czy po stronie Spółki przejmującej powstanie przychód w wysokości ustalonej na dzień poprzedzający dzień podziału wartości rynkowej majątku A. (jako spółki dzielonej) otrzymanego przez Spółkę przejmującą w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów przydzielonych B., tj. udziałowcowi (wspólnikowi) Spółki będącej spółką dzieloną, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT oraz
b) czy wartość tych składników majątku A. (jako spółki dzielonej) otrzymanego przez Spółkę przejmującą w drodze podziału podmiotów nie będzie stanowić przychodu podatkowego dla Spółki przejmującej na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 3e w zw. z art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT?
5.Czy na Spółce przejmującej w związku z planowanym podziałem będą ciążyły obowiązki płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 26 ust. 6 ustawy o CIT?
Państwa stanowisko w sprawie
1)Zdaniem Zainteresowanych, przez ustaloną na dzień poprzedzający dzień wydzielenia wartość rynkowa majątku Spółki jako spółki dzielonej otrzymanego przez Spółkę przejmującą w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8c oraz art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”)należy rozumieć wartość rynkową ustaloną z zastosowaniem właściwej metody wyceny, dla celów której majątek powinien być rozumiany jako zbiór aktywów i zobowiązań.
2)Zdaniem Zainteresowanych, przez wartość składników majątku Spółki jako spółki dzielonej otrzymanego przez Spółkę przejmującą w drodze podziału w rozumieniu art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT należy rozumieć wartość rynkową ustaloną z zastosowaniem właściwej metody wyceny, dla celów której składniki majątku powinny być rozumiane jako zbiór aktywów pomniejszony o zbiór długów funkcjonalnych.
3)Zdaniem Zainteresowanych, przez wartość emisyjną udziałów przydzielonych B., tj. udziałowcowi (wspólnikowi) Spółki będącej spółką dzieloną, w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT należy rozumieć wartość rynkową wydanych udziałów w Spółce przejmującej.
4)Zdaniem Zainteresowanych, wydzielenie Części infrastrukturalnej polegające na przeniesieniu składających się na ten dział składników majątku do Spółki przejmującej, w związku z podziałem Spółki przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH, nie będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego w rozumieniu ustawy o CIT po stronie Spółki przejmującej w sytuacji, jeżeli:
a)Wnioskodawca przyjmie dla celów podatkowych wartość składników majątku (w rozumieniu przedstawionym w pytaniu 2) Spółki dzielonej otrzymanych przez Wnioskodawcę w drodze wydzielenia w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki jako spółki dzielonej oraz przypisze te składniki majątku do działalności prowadzonej w Polsce, oraz
b) jeżeli wartość majątku Spółki jako spółki dzielonej (w rozumieniu przedstawionym w pytaniu 1) otrzymanego przez Wnioskodawcę, będzie równa wartości emisyjnej wydanych udziałów (w rozumieniu przedstawionym w pytaniu 3). Innymi słowy, po stronie Spółki przejmującej nie powstanie przychód, jeżeli wartość przejętego przez Spółkę przejmującą w ramach podziału majątku Spółki będzie równa wartości rynkowej udziałów Spółki przejmującej objętych w związku z podziałem przez wspólnika Spółki jako spółki dzielonej.
Jednocześnie, zdaniem Zainteresowanych, po stronie Spółki przejmującej nie powstanie przychód w wysokości ustalonej na dzień poprzedzający dzień podziału wartości rynkowej majątku A. (jako spółki dzielonej) otrzymanego przez Spółkę przejmującą w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów przydzielonych B., tj. udziałowcowi (wspólnikowi) Spółki będącej spółką dzieloną, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT.
Dodatkowo, zdaniem Zainteresowanych, wartość składników majątku A. (jako spółki dzielonej) otrzymanego przez Spółkę przejmującą w drodze podziału podmiotów nie będzie stanowić przychodu podatkowego dla Spółki przejmującej na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 3e w zw. z art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT.
5)Zdaniem Zainteresowanych, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym w związku z planowanym podziałem, na Spółce przejmującej nie będą ciążyły obowiązki płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 26 ust. 6 ustawy o CIT.
Uzasadnienie stanowiska Zainteresowanych
Uzasadnienie stanowiska do pytania nr 1
Zgodnie z art. 528 § 1 KSH, spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych. W myśl art. 529 § 1 pkt 4 KSH, podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku Spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).
Stosownie do treści art. 7 ust. 1 ustawy o CIT, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
W myśl art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:
- przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
- przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
- przychody spółki dzielonej.
Dodatkowo, stosownie do art. 7b ust. 1 pkt 1a ustawy o CIT, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w szczególności ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników.
Stosownie natomiast do treści art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, do przychodów nie zalicza się w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 8c, wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w drodze łączenia lub podziału podmiotów, które:
a)spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego oraz
b)spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.
Ponadto, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w szczególności ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej.
Przepisy ustawy o CIT nie definiują użytego w powyższych artykułach pojęcia majątku. W związku z tym, w ocenie Wnioskodawcy, w celu określenia znaczenia tego pojęcia należy odwołać się do innych źródeł.
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 z późn. zm., dalej: „k.c.”) również nie odnosi się wprost do definicji powyższego pojęcia. Należy jednak wskazać, że w prawie cywilnym przyjmuje się, że określenie „majątek” ma dwa znaczenia i może oznaczać zarówno zbiór aktywów przysługujących określonemu podmiotowi (znaczenie węższe, definicja zbliżona do pojęcia mienia), jak i zbiór zarówno aktywów jak i pasywów (znaczenie szersze).
Przykładowo, zgodnie z komentarzem do art. 44 k.c. (red. prof. ucz. UW dr hab. Konrad Osajda, Kodeks cywilny. Komentarz. Wyd. 30, Warszawa 2022): „Wśród koncepcji dotyczących pojęcia majątku wyróżnić można następujące:
1)koncepcję utożsamiającą majątek wyłącznie ze zbiorem aktywów przysługujących określonemu podmiotowi, co jest rozumieniem zbliżonym do pojęcia mienia (...);
2)koncepcję szerszą, w myśl, której majątek stanowi zbiór zarówno aktywów, jak i pasywów;
3)pogląd, iż majątek może mieć na gruncie konkretnych przepisów albo pierwsze (wąskie) albo drugie (szerokie) znaczenie
4)koncepcję, zgodnie z którą majątkiem jest różnica powstała z porównania aktywów i pasywów danego podmiotu (koncepcja została odrzucona jako niemająca podstawy normatywnej).
Jednocześnie, autorzy ww. komentarza wskazują, że „(..) pojęcie mienia odnosi się zawsze tylko do zbioru aktywów (tak SN w wyr. z 3.12.2009 r., II CSK 215/09, Legalis), podczas gdy termin „majątek” może odnosić się - w szerokim rozumieniu - zarówno do aktywów i pasywów, jak i - w wąskim rozumieniu - jedynie do aktywów.”.
Powyższe wnioski znajdują także potwierdzenie w innych źródłach, przykładowo w innym komentarzu do art. 44 k.c.: „W literaturze cywilistycznej można odnaleźć kilka ujęć terminu „majątek”. Po pierwsze, przez majątek rozumie się aktywa przysługujące określonemu podmiotowi, co jest terminem zbliżonym do pojęcia mienia (wyr. SA w Łodzi z 28.3.2014 r., I ACa 1278/13, Legalis). Według szerszego ujęcia termin „majątek” używany, jest dla określenia zarówno aktywów, .jak i pasywów. Występuje także pogląd, że majątek może mieć na gruncie konkretnych przepisów albo pierwsze (wąskie), albo drugie (szerokie) znaczenie (wyr. SN z 3.12.2009 r., II CSK 215/09, Legalis), oraz koncepcja, zgodnie z którą majątkiem jest różnica powstała z porównania aktywów i pasywów danego podmiotu (A. Dyoniak, Pojęcie, s. 120121). Powszechnie przyjmowane jest stanowisko trzecie, zgodnie z którym w przepisach prawa pojęcie majątku wystąpić może zarówno w szerokim, jak i wąskim znaczeniu (m.in. A. Dyoniak, Pojęcie, s. 123; Z. Radwański, A. Olejniczak, Prawo cywilne, 2015, s. 134-135; M. Bednarek, Mienie, s. 30; W.J. Katner, w: SPP, t. 1, 2012, s. 1298).” (red. dr hab. Mariusz Załucki, Kodeks cywilny. Komentarz, Wyd. 3, Warszawa 2023).
W ocenie Wnioskodawcy, z powyższego wynika, że majątek może być rozumiany zarówno jako zbiór aktywów, jak i zbiór aktywów jak i pasywów. Jednocześnie, jak wskazano w przywołanych powyżej fragmentach, powszechnie przyjmuje się również koncepcję, zgodnie z którą majątek może mieć albo wąskie, albo szerokie znaczenia na gruncie konkretnych przepisów.
W świetle powyższego, zdaniem Zainteresowanych, na gruncie art. 12 ust. 1 pkt 8c oraz art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT przez pojęcie wartość rynkowa majątku należy rozumieć majątek w ujęciu szerszym, w myśl którego stanowi on zbiór aktywów oraz pasywów. Za taką wykładnią analizowanego pojęcia przemawiają m.in. przedstawione poniżej argumenty.
Przede wszystkim, Wnioskodawca pragnie zauważyć, że zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy o CIT, do przychodów zaliczana jest w szczególności wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań. Tym samym należy podkreślić, że również operacje na pasywach (w skład których wchodzą zobowiązania) uznawane są przez ustawodawcę za przysporzenie majątkowe stanowiące przychód na gruncie ustawy o CIT. W związku z tym można wnioskować, że na gruncie ustawy o CIT majątek rozumiany jest w szerszym znaczeniu (tj. jako zbiór aktywów i pasywów), o czym świadczy m.in. brzmienie art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy o CIT.
Dodatkowo, za przyjęciem szerszego znaczenia pojęcia majątek przemawia wykładnia pojęcia wartość emisyjna udziałów przydzielonych udziałowcom spółki dzielonej w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT.
W myśl art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w szczególności ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej.
Biorąc pod uwagę brzmienie powyższego przepisu, wartość emisyjną należy rozumieć jako cenę, jaką spółka przejmująca płaci za majątek spółki dzielonej jej wspólnikom.
Należy podkreślić, że w przypadku przyjęcia odmiennego rozumienia wartości majątku spółki dzielonej (tj. innego niż wartość aktywów z uwzględnieniem wartości zobowiązań), na gruncie art. 12 ust. 1 pkt 8d prawie zawsze powstałby przychód z tytułu łączenia bądź podziału spółki. Skoro przez wartość emisyjną należy rozumieć wartość rynkową wydanych udziałów w spółce przejmującej, natomiast wartość rynkowa udziałów z definicji uwzględnia zarówno wartości aktywów spółki, jak i wartość zobowiązań (ponieważ wartość ta musi uwzględniać ogół praw i obowiązków danego podmiotu), w związku z tym nie może przekraczać wartości majątku podmiotu uwzgledniającej także jego zobowiązania.
Gdyby zatem przyjąć węższe rozumienie majątku (tj. majątek jako zbiór aktywów), wartość emisyjna udziałów przydzielonych udziałowcom spółki dzielonej w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT nigdy nie byłaby mu równa. Tym samym w sytuacji, w której spółka dzielona miałaby jakiekolwiek zadłużenie, podział zawsze skutkowałby powstaniem przychodu po stronie spółki przejmującej.
Wnioskodawca pragnie przy tym wskazać, że zgodnie z pkt 2 preambuły Dyrektywy Rady 2009/133/WE z dnia 19 października 2009 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku łączenia, podziałów, podziałów przez wydzielenie, wnoszenia aktywów i wymiany udziałów dotyczących spółek różnych państw członkowskich oraz przeniesienia statutowej siedziby SE lub SCE z jednego państwa członkowskiego do innego państwa członkowskiego (Dz. Urz. UE L 310, s. 34 ze zm.; dalej: „Dyrektywa”) „(...) podziały, podziały przez wydzielenie (...) dotyczące spółek różnych państw członkowskich mogą być niezbędne w celu stworzenia we Wspólnocie warunków właściwych dla rynku wewnętrznego i w celu zapewnienia w ten sposób skutecznego funkcjonowania takiego rynku wewnętrznego. Takie czynności nie powinny być hamowane przez ograniczenia, niekorzystne warunki lub zniekształcenia wynikające w szczególności z przepisów podatkowych państw członkowskich. W tym celu niezbędne jest w odniesieniu do takich czynności zapewnienie reguł podatkowych, które są neutralne z punktu widzenia konkurencji, aby umożliwić przedsiębiorstwom dostosowanie się do wymagań rynku wewnętrznego, zwiększyć ich produktywność i poprawić ich siłę konkurencyjną na poziomie międzynarodowym. ”. Tym samym należy podkreślić, że jednym z celów Dyrektywy jest zapewnienie, że podział nie powinien wiązać się z powiększeniem podstawy opodatkowania dla spółek biorących w nim udział (zasada neutralności podziału, wynikająca z art. 4 ust. 1 Dyrektywy).
W związku z tym, w ocenie Wnioskodawcy, nie można uznać, że majątek powinien być rozumiany wyłącznie jako zbiór aktywów, takie rozumienie przekładałoby się bowiem na brak neutralności podziału, tym samym byłoby sprzeczne z celem Dyrektywy i niezgodne z wykładnią prounijną.
Podsumowując powyższe rozważania, Wnioskodawca pragnie wskazać, że na gruncie art. 12 ust. 1 pkt 8c oraz art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT wartość majątku należy rozumieć jako majątek w ujęciu szerszym, stanowiący zbiór aktywów oraz zobowiązań.
Powyższą argumentację można przedstawić na poniższym przykładzie ilustrującym sytuację, w która spółka przejmująca nie jest powiązana kapitałowo ze spółką dzieloną. Przyjmując następujące oznaczenia:
X - wartość aktywów spółki dzielonej;
Y - wartość aktywów spółki dzielonej z uwzględnieniem wartości zobowiązań;
gdzie X > Y;
Y - wartość emisyjna udziałów przydzielonych udziałowcom spółki dzielonej (wartość emisyjna z definicji odpowiada wartości aktywów spółki z uwzględnieniem wartości zobowiązań, ponieważ uwzględnia ogół praw i obowiązków danego podmiotu);
należy zauważyć, że wyłącznie w przypadku ustalenia wartości majątku spółki dzielonej jako odpowiadającej wartości jej aktywów z uwzględnieniem wartość zobowiązań (Y) zachowana będzie neutralność podziału, tj. spółka przejmująca nie osiągnie przychodu do opodatkowania, zgodnie z poniższym równaniem:
Przychód spółki przejmującej
= wartość majątku spółki dzielonej
wartość emisyjna udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą
= Y - Y = 0
Z kolei dla wartości majątku spółki dzielonej określonej na poziomie wartości jej aktywów, bez możliwości uwzględnienia wartości jej zobowiązań, spółka przejmująca osiągnęłaby przychód do opodatkowania. Tym samym powyższe równanie w tym wariancie należałoby przedstawić następująco:
Przychód spółki przejmującej
= wartość majątku spółki dzielonej
wartość emisyjna udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą
= X - Y > 0
Przyjęcie przedstawionego powyższej rozumienia pojęcia „majątku” na gruncie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT przemawia również za przyjęciem identycznego podejścia do tego pojęcia na gruncie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT. Przemawia za tym podstawowa reguła wykładni językowej zgodnie z którą te same pojęcia należy intepretować zawsze w ten sam sposób.
Mając na uwadze powyższe argumenty, zdaniem Zainteresowanych przez pojęcie wartości rynkowej majątku spółki dzielonej otrzymanego przez spółkę przejmującą w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8c oraz art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT należy rozumieć wartość rynkową ustaloną z zastosowaniem właściwej metody wyceny, dla celów której majątek powinien być rozumiany jako zbiór aktywów i zobowiązań.
Przedstawione powyżej stanowisko zostało potwierdzone przez organy administracji skarbowej, przykładowo:
- w interpretacjach indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 maja 2019 r., sygn. 0114-KDIP2-3.4010.38.2019.2.MC oraz z dnia 21 stycznia 2020 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.478.2019.1.JF, w których wnioskodawcy w stanowiskach uznanych przez organ za prawidłowe wskazali: „Jednocześnie wycena wartości majątku, winna uwzględniać również wartość przejmowanych pasywów (zobowiązań) przejmowanej spółki. Zauważyć bowiem należy, że wszelkie zobowiązania, stanowią obciążenie ekonomiczne, a w konsekwencji obniżają wartość majątku przejmowanej spółki.”;
- w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 lipca 2019 r., sygn., 0114-KDIP2-2.4010.163.2019.1.AM, w której organ potwierdził, że: „Wartość majątku Spółki przejmowanej stanowi wartość poszczególnych składników majątku pomniejszona o wartość zobowiązań i rezerw na zobowiązania.”,
- w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 maja 2020 r., sygn. 0111-KDIB2-1.4010.515.2021.4.DD organ wskazał, że: „ponieważ „wartość majątku” nie ma legalnej definicji, w tej sytuacji zasadnym jest aby pojęciu temu nadać takie rozumienie jakie wynika z języka potocznego. „Wartość” według słownika języka polskiego (www.sjp.pwn.pl) to „to, ile coś jest warte pod względem materialnym”. „Majątek” zaś to „czyjś stan posiadania”. Przyjmując takie rozumienie pojęcia „wartość majątku” stwierdzić należy, że pod pojęciem tym rozumieć należy „wartość materialną stanu posiadania”. Stosownie natomiast do art. 4apkt 2 ustawy o CIT, ilekroć w ustawie jest mowa o składnikach majątkowych oznacza to aktywa w rozumieniu ustawy o rachunkowości, pomniejszone o przejęte długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą zbywcy, o ile długi te nie zostały uwzględnione w cenie nabycia, o której mowa w art. 16g ust. 3. Zgodnie z powyższym, definicja majątku zasadniczo uwzględnia aktywa, jak i zobowiązania”
- w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 26 maja 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.94.2020.1.AK, z dnia 23 kwietnia 2021 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.74.2021.1.JF, w których organ zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, wskazując: „Odnosząc wyższej cytowane przepisy do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że przez ustaloną na dzień łączenia wartość majątku spółki przejmowanej otrzymanego przez spółkę przejmującą w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT, należy rozumieć wartość rynkową ustaloną z zastosowaniem właściwej metody wyceny, dla celów której majątek powinien być rozumiany , jako zbiór aktywów i pasywów ”,
- w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 października 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.332.2020.1.SG, w której organ uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym: „zdaniem Wnioskodawcy pojęcie wartości majątku spółki dzielonej otrzymanego przez spółkę przejmującą w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT należy rozumieć szeroko, tj. jako zbiór aktywów i pasywów”.
- w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 stycznia 2023 r., sygn. KDIB1-1.4010.724.2022.4.AW organ zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, że: „(...) przychód spółki przejmującej z tytułu przeniesienia składników majątkowych w drodze podziału przez wydzielenie powinien zostać określony uwzględniając wartość aktywów pomniejszoną o zobowiązania. W konsekwencji, jako wartość rynkową majątku spółki dzielonej otrzymanego przez spółkę przejmującą - na gruncie art. 12 ust. 1 pkt 8c oraz art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT - należy rozumieć łączną wartość rynkową aktywów pomniejszoną o zobowiązania”.
Należy zaznaczyć, iż większość z powyższych interpretacji (jak i interpretacje powołane w dalszej części wniosku) wydane zostały w oparciu o przepisy w brzmieniu przed 1 stycznia 2022 roku, niemniej jednak, w zakresie zdefiniowania pojęcia majątku spółki dzielonej, w pełni znajdują zastosowanie, z uwagi na fakt, iż użyte w nich pojęcie nie zmieniło się pomimo zmiany brzmienia przepisów.
Zdaniem Zainteresowanych, w celu określenia wartości majątku spółki dzielonej otrzymanego przez spółkę przejmującą w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8c oraz art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT należy każdorazowo zastosować właściwą metodę wyceny mającą na celu określenie wartości rynkowej majątku spółki dzielonej.
W szczególności, jeżeli podmiot przeprowadzający wycenę dojdzie do konkluzji, że dla zastosowania właściwej metody wyceny w celu określenia wartości rynkowej właściwym jest także uwzględnienie wartości zobowiązań spółki dzielonej (a nie samej wartości aktywów), takie zobowiązania powinny odpowiednio obniżać wartość majątku spółki dzielonej w rozumieniu powyższego przepisu ustawy o CIT.
Tym samym, wartość majątku powinna zostać określona na poziomie wartości rynkowej ogółu praw i obowiązków podmiotu, które są nabywane w drodze sukcesji uniwersalnej (przez co należy rozumieć wycenę uwzględniającą również zobowiązania, a nie wyłącznie aktywa danego podmiotu).
Przedstawione powyżej stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez organy administracji skarbowej, przykładowo:
- w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 8 listopada 2019 r., sygn. 0111-KDIB2-1.4010.413.2019.1.BKD, w której wnioskodawca w stanowisku uznanym za prawidłowe argumentował: „Należy wskazać, że pojęcie „wartość majątku, do którego odwołuje się regulacja zawarta w art. 12 ust. 1 pkt 8c i art. 12 ust. 4pkt 3e ustawy o CIT, nie zostało bezpośrednio zdefiniowane w przepisach tej ustawy. W związku z tym należy dokonać literalnej wykładni tego pojęcia. „Wartość” według słownika języka polskiego (www.sjp.pwn.pl) „to, ile coś jest warte pod względem materialnym”. „Majątek” zaś to „czyjś stan posiadania". Przyjmując takie rozumienie, zdaniem Wnioskodawcy „wartość majątku” powinna być więc rozumiana jako wartość rynkowa majątku.”;
- w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 8 sierpnia 2019 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.233.2019.2.AM, w której wnioskodawca w stanowisku zaakceptowanym jako prawidłowe stwierdził: „Ustawa o CIT nie definiuje co należy rozumieć pod pojęciem „wartości majątku spółki przejmowanej”, którym posługuje się art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT. W ocenie Wnioskodawcy, pojęcie to należy rozumieć w sposób ekonomiczny, a więc jako wartość rynkową spółki przejmowanej.
Wartość rynkowa spółki przejmowanej powinna natomiast zostać ustalona w oparciu o metodologię stosowaną przez podmioty profesjonalne w toku wycen wartości rynkowej przedsiębiorstw (jako przykład przywołać można tutaj metody majątkowe, metody dochodowe, metody porównawcze, metody mieszane). Z uwagi na powyższe, na potrzeby ustalenia wynikającego z Połączenia przychodu Wnioskodawcy w podatku CIT w myśl art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT mogą zostać wykorzystane wyceny Spółek Przejmowanych sporządzone przez niezależny podmiot profesjonalny na potrzeby nabycia ich udziałów przez Spółkę Przejmującą, zaktualizowane następnie na moment Połączenia.”;
- w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 26 maja 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.94.2020.1.AK, z dnia 23 kwietnia 2021 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.74.2021.1.JF, w których organ uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawców i wskazał: „Odnosząc wyższej cytowane przepisy do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że przez ustaloną na dzień łączenia wartość majątku spółki przejmowanej otrzymanego przez spółkę przejmującą w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT, należy rozumieć wartość rynkową ustaloną z zastosowaniem właściwej metody wyceny, dla celów której majątek powinien być rozumiany jako zbiór aktywów i pasywów.”,
- w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 października 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.332.2020.1.SG, w której organ uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy: „Podsumowując, Wnioskodawca pragnie wskazać, że w jego ocenie przez ustaloną na dzień wydzielenia wartość majątku spółki dzielonej otrzymanego przez spółkę przejmującą w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT należy rozumieć wartość rynkową ustaloną z zastosowaniem właściwej metody wyceny, dla celów której majątek powinien być rozumiany jako zbiór aktywów i pasywów.”.
- w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 15 listopada 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.411.2022.2.MF, w której organ uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym: „w celu określenia wartości majątku spółki dzielonej otrzymanego przez spółkę przejmującą w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8c oraz art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT należy każdorazowo zastosować właściwą metodę wyceny mającą na celu określenie wartości rynkowej majątku spółki dzielonej”.
Stanowisko, zgodnie z którym wartość majątku powinna być ustalona zgodnie z odpowiednią wyceną potwierdza także wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 31 lipca 2019 r., sygn. I SA/Gl 197/19, w którym sąd wskazał: „Nie budzi kontrowersji między stronami także i to, że „wartość majątku”, o której mowa w cytowanym przepisie winna być rozumiana, jako wartość rynkowa składników majątku Spółek Przejmowanych według dokonanej wyceny.”.
Wprawdzie część wyżej zacytowanych interpretacji indywidualnych oraz przytoczone orzeczenie sądu administracyjnego dotyczy połączeń spółek kapitałowych, jednakże z uwagi na to, że powołane przepisy (tj. art. 12 ust. 1 pkt 8c, art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT) dotyczą zarówno połączeń, jak i podziałów spółek kapitałowych, to, w opinii Spółki, powyższe interpretacje indywidualne oraz wskazany wyrok w pełni znajdą zastosowanie do oceny interpretacji pojęcia majątku na gruncie niniejszej sprawy.
W świetle powyższego, wartość majątku Spółki dzielonej otrzymanego przez Wnioskodawcę powinna zostać określona jako wartość rynkowa ogółu praw i obowiązków podmiotu (Spółki dzielonej) nabywanych w drodze sukcesji uniwersalnej. Przez powyższe należy rozumieć wycenę uwzględniającą również zobowiązania, a nie wyłącznie aktywa Spółki dzielonej, o ile ich uwzględnienie zostanie uznane za właściwe przez zewnętrzny podmiot profesjonalny dokonujący wyceny.
Zdaniem Zainteresowanych, przez ustaloną na dzień poprzedzający dzień wydzielenia wartość rynkowa majątku A. jako spółki dzielonej otrzymanego przez F. sp. z o.o. w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8c oraz art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT należy rozumieć wartość rynkową ustaloną z zastosowaniem właściwej metody wyceny, dla celów której majątek powinien być rozumiany jako zbiór aktywów i zobowiązań.
Uzasadnienie stanowiska do pytania nr 2
Stosownie do treści art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, do przychodów nie zalicza się w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 8c, wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w drodze łączenia lub podziału podmiotów, które:
a)spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego oraz
b)spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.
Ustawa o CIT w art. 4a pkt 2 definiuje użyte w powyższym przepisie pojęcie składników majątku.
Zgodnie z definicją ustawową, ilekroć w ustawie jest mowa o składnikach majątkowych, oznacza to aktywa w rozumieniu ustawy o rachunkowości, pomniejszone o przejęte długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą zbywcy, o ile długi te nie zostały uwzględnione w cenie nabycia, o której mowa w art. 16g ust. 3.
Przez aktywa natomiast, zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 12 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, rozumie się kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych. Z kolei cenę nabycia art. 16g ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych definiuje jako kwotę należną zbywcy.
Należy zauważyć, iż definiując w art. 4a pkt 2 ustawy o CIT „składniki majątkowe” ustawodawca tylko w przypadku aktywów odwołał się do ustawy o rachunkowości. O ile zaś chodzi o pojęcie „długu” takiego zastrzeżenia nie uczynił. Wskazano jedynie, iż długi mają być funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą zbywcy. Oznacza to, iż ustawodawcy nie chodziło o całą grupę pasywów określanych w bilansie jako „zobowiązania i rezerwy na zobowiązania”, ale o długi, tj. zobowiązania finansowe należne do zapłaty innym jednostkom. Długi te stanowią kapitał obcy i finansują część majątku (aktywów) przedsiębiorstwa.
W świetle powyższego, dług musi spełniać dwa warunki, aby mógł być uwzględniony w składnikach majątkowych - winien być funkcjonalnie związany z prowadzoną działalnością gospodarczą zbywcy oraz nie może być uwzględniony w cenie nabycia, o której mowa w cyt. wyżej art. 16g ust. 3 ustawy. Zastrzeżenie to zapobiega sytuacjom, w których przejmowane długi wpływałyby podwójnie na koszty uzyskania przychodów. Dotyczy to takiego przypadku, w którym kwota należna zbywcy podwyższona zostanie o wartość przejętych do spłaty długów zbywcy, jako element ceny nabycia.
Zatem ze wskazanej powyżej definicji składników majątkowych wynika jednoznacznie, że przez składniki dla celów podatkowych rozumie się rozumie się kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych pomniejszone o przejęte długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą zbywcy.
Dodatkowo, należy wskazać, iż redakcja przepisu 4a pkt 2 ustawy o CIT wskazuje na dwa alternatywne sposoby ujęcia długów w rozumieniu pojęcia składników majątku, tj.:
- poprzez pomniejszenie wartości aktywów o równowartość długów funkcjonalnych lub
- poprzez uwzględnienie równowartości długów w cenie nabycia.
Wartość składników majątku będzie zatem oznaczać wartość aktywów pomniejszoną o równowartość długów, które są funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą zbywcy. Należy bowiem wskazać, że w przypadku podziału spółek nie dochodzi do ustalenia ceny nabycia, zatem wartość długów powinna pomniejszać wartość aktywów.
Powyższą argumentację można przedstawić na poniższym przykładzie, przyjmując następujące oznaczenia:
WSM - wartość składników majątku;
WA - wartość aktywów;
WD - wartość długów wobec podmiotów trzecich spełniających warunki uznania za długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością zbywcy.
WSM = WA — WD
Reasumując, określając sposób rozumienia wartości składników majątku w myśl art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT należy odwołać się do definicji wskazanej w art. 4a pkt 2 ustawy o CIT.
Odnosząc się do stanowiska Zainteresowanych, zgodnie z którym ustaloną na dzień poprzedzający dzień wydzielenia wartość rynkowa majątku spółki dzielonej otrzymanego przez spółkę przejmującą w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8c oraz art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT należy rozumieć wartość rynkową ustaloną z zastosowaniem właściwej metody wyceny, dla celów której majątek powinien być rozumiany jako zbiór aktywów i zobowiązań.
Zważywszy na powyższe rozważania, użyte w art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT wyrażenie wartości składników majątku z kolei powinno być rozumiane jako wartość rynkowa ustalona z zastosowaniem właściwej metody wyceny, dla celów której składniki majątku powinny być rozumiane jako zbiór aktywów pomniejszony o zbiór długów funkcjonalnych. Warto dodać, że powyższe stanowisko zostało potwierdzone w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 15 listopada 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.411.2022.2.MF.
Zdaniem Zainteresowanych, przez wartość składników majątku A. jako spółki dzielonej otrzymanego przez F. sp. z o.o. jako spółkę przejmującą w drodze podziału w rozumieniu art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT należy rozumieć wartość rynkową ustaloną z zastosowaniem właściwej metody wyceny, dla celów której składniki majątku powinny być rozumiane jako zbiór aktywów pomniejszony o zbiór długów funkcjonalnych.
Uzasadnienie stanowiska do pytania nr 3
W celu ustalenia wartości przychodu, który należy przypisać spółce przejmującej, oprócz określenia wartości majątku spółki dzielonej otrzymanego przez spółkę przejmującą w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT, należy także określić ustaloną na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkową majątku podmiotu dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów przydzielonych udziałowcom spółki dzielonej.
Zatem, na potrzeby art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT należy ustalić wartość emisyjną udziałów przydzielonych udziałowcom spółki dzielonej, o którą spółka przejmująca może pomniejszyć wartość przychodu.
Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w szczególności ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej.
Zgodnie z definicją zawartą w art. 4a pkt 16a ustawy o CIT, wartość emisyjna udziałów (akcji) oznacza cenę, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku - w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji).
W ocenie Zainteresowanych, powyższy przepis jest jednak nieprecyzyjny (por. W. Majkowski, M. Michna, Neutralność podatkowa połączeń spółek kapitałowych po nowelizacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - zasada czy już jedynie wyjątek?, Przegląd podatkowy, lipiec 2019, s. 39-40).
Przywołana wyżej definicja wskazuje, że wartość emisyjną stanowi cena, po jakiej obejmowane są udziały lub akcje. Należy wskazać, że cena stanowi wartość wyrażoną w jednostkach pieniężnych, której kupujący musi się wyzbyć ze swojego majątku, aby dokonać danego zakupu. Takie rozumienie słowa cena sugerowałoby, że wartość emisyjna udziałów przydzielonych wspólnikom spółki dzielonej to wartość (cena), którą wspólnicy spółki dzielonej płacą za akcje w spółce przejmującej.
W związku z tym należałoby przyjąć, że wartość emisyjna to wartość rynkowa udziałów w spółce dzielonej, które zostają unicestwione w wyniku podziału. Ustalona w ten sposób wartość emisyjna byłaby stała w sytuacji, w której w wyniku podziału doszłoby do unicestwienia wszystkich udziałów w spółce dzielonej. Należy przy tym wskazać, iż przy podziale przez wydzielenie, w odróżnieniu od podziałów, o których mowa w art. 529 § 1 pkt 1-3 KSH, zasadniczo nie dochodzi do unicestwienia wszystkich udziałów spółki dzielonej.
Mimo to, w ocenie Zainteresowanych, zamiarem ustawodawcy nie było rozróżnienie pojęcia wartości emisyjnej w zależności od rodzaju podziału, na jaki zdecyduje się podatnik. Brak jest bowiem na gruncie przepisów ustawy o CIT rozróżnienia podziału przez wydzielenie od innych podziałów - przepis art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT obejmuje swą dyspozycją wszystkie rodzaje podziałów, o których mowa w art. 529 KSH. Konieczne jest więc przyjęcie jednej definicji wartości emisyjnej dla wszystkich rodzajów podziałów, w tym podziału przez wydzielenie.
Zainteresowani stoją na stanowisku, że wykładnia pojęcia wartości emisyjnej prowadząca do wniosku, że w przypadku podziałów, o których mowa w 529 § 1 pkt 1-3 KSH, wartość emisyjna jest wartością stałą, byłaby niezgodna z celem ustawodawcy, za który należy uznać skłonienie wspólników spółek biorących udział w podziale do przyjęcia parytetu wymiany udziałów, który zapewniałby brak przesunięć majątkowych pomiędzy ich wspólnikami. Powyższy cel byłby jednocześnie zgodny z celem ustawy wprowadzającej zmiany do przepisów dotyczących podziałów spółek, tj. uszczelnieniem systemu podatkowego. Należy wskazać, że przyjęcie, iż wartość emisyjna jest niezależna od liczby udziałów wydanych wspólnikom spółki dzielonej, byłoby sprzeczne ze wskazanym powyżej celem przepisów.
W świetle powyższego, zdaniem Zainteresowanych należy uznać powyższy sposób wykładni pojęcia wartość emisyjna za nieprawidłowy i przyjąć, że wartością emisyjną jest cena, jaką spółka przejmująca płaci wspólnikowi spółki dzielonej za majątek spółki dzielonej (a nie wartość, jaką wspólnik spółki dzielonej płaci za udziały w spółce przejmującej).
Stosując taką wykładnię należy jednocześnie zauważyć, że wartość emisyjna nie może być niższa od wartości rynkowej akcji spółki dzielonej, gdyż zawsze będzie jej równa (por. W. Majkowski, M. Michna, Neutralność..., s. 40).
Za wyżej przedstawionym rozumieniem przemawia również fakt, że zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT, przychodem spółki przejmującej jest wartość majątku przejmowanego przewyższająca wartość emisyjną wydanych udziałów spółki przejmującej. Mając na uwadze fakt, że ustawodawca umożliwia obniżenie wartości przychodu spółce przejmującej, to zasadniczo czyni to dlatego, że podmiot ten poniósł pewne obciążenie ekonomiczne. W związku z tym, przyjęcie powyższej wykładni w pełni uzasadnia, dlaczego ustawodawca pozwala na zmniejszenie wartości przychodu o wartość emisyjną udziałów właśnie spółce przejmującej.
W ocenie Zainteresowanych zatem, to rynkowa wartość nowo wyemitowanych udziałów w spółce przejmującej (F. sp. z o.o.), w zamian, za które F. sp. z o.o. otrzymuje majątek A. (spółki dzielonej), stanowi podstawę do określenia wartości emisyjnej.
Wnioskodawca pragnie również wskazać, że za przyjęciem takiej definicji wartości emisyjnej przemawia także rozumienie wartości majątku spółki dzielonej otrzymanego przez spółkę przejmującą w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8c oraz art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT, zgodnie z którym wartość majątku powinna zostać określona na poziomie wartości rynkowej ogółu praw i obowiązków podmiotu nabywanych w drodze sukcesji uniwersalnej (przez co należy rozumieć wycenę uwzględniającą również zobowiązania, a nie wyłącznie aktywa danego podmiotu). Jednocześnie, wartość rynkowa udziałów uwzględnia ogół praw i obowiązków danego podmiotu, w związku z czym z definicji odpowiada wartości aktywów spółki z uwzględnieniem zobowiązań. Wartość emisyjna nie może więc przekraczać wartości majątku podmiotu, uwzgledniającej także jego zobowiązania.
W związku z powyższym, przez wartość emisyjną udziałów przydzielonych udziałowcom spółki dzielonej w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT należy rozumieć cenę, jaką spółka przejmująca płaci wspólnikowi spółki dzielonej za majątek spółki dzielonej, tj. wartość rynkową wydanych udziałów w spółce przejmującej.
Warto dodać, że powyższe stanowisko zostało potwierdzone w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 maja 2022 r., sygn. 0111-KDIB2-1.4010.515.2021.4.DD.
Podsumowując, zdaniem Zainteresowanych, przez wartość emisyjną udziałów przydzielonych B., tj. udziałowcowi (wspólnikowi) A. będącej spółką dzieloną, w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT należy rozumieć wartość rynkową wydanych udziałów w F. (Spółce przejmującej).
Uzasadnienie stanowiska do pytania nr 4
Jak wskazano powyżej, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT, do przychodów zaliczana jest w szczególności ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników.
Jednocześnie, stosownie natomiast do treści art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, do przychodów nie zalicza się w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 8c, wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w drodze łączenia lub podziału podmiotów, które:
a)spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego oraz
b)spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.
Jak wskazał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 20 czerwca 2022 r.; sygn. 0111-KDIB1-1.4010.109.2022.3.ŚS: „do przychodów nie zalicza się ewentualnej nadwyżki wartości rynkowej majątku podmiotu przejmowanego nad wartością przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, jeśli zostaną spełnione dwie przesłanki, tj.: - spółka przejmująca przyjmie dla celów podatkowych te składniki majątku w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego (...) oraz spółka przejmująca przypisze te składniki majątku do działalności prowadzonej na terytorium RP”.
Ponadto, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w szczególności ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej.
W ocenie Zainteresowanych, w przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym jednocześnie powinny znaleźć zastosowanie regulacje, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy wraz z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT oraz art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT.
Tym samym w przypadku planowanego podziału przez wydzielenie, wartość przychodu Wnioskodawcy powinna zostać określona jako suma:
- ustalonej na dzień poprzedzający dzień wydzielenia wartości rynkowej majątku Części infrastrukturalnej otrzymanego przez F. sp. z o.o. w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników;
- nie wliczając wartości tych składników majątku A. otrzymanego przez F. sp. z o.o. w drodze wydzielenia, które to składniki majątku A. przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych A. i które to F. sp. z o.o. przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej;
oraz
- ustalonej na dzień poprzedzający dzień wydzielenia wartości majątku Części infrastrukturalnej otrzymanego przez F. sp. z o.o. pomniejszonego o wartość odpowiadającą wartości emisyjnej udziałów F. sp. z o.o. przydzielonych B. Przychodem po stronie F. sp. z o.o. może więc być ewentualna nadwyżka wartości majątku Części infrastrukturalnej nad wartością emisyjną udziałów przydzielonych B.
W świetle powyższego, po stronie F. sp. z o.o. nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (a tym samym podział przez wydzielenie będzie neutralny z perspektywy F. sp. z o.o.), jeśli F. sp. z o.o. przyjmie dla celów podatkowych wartość składników majątku Spółki dzielonej otrzymanych przez F. sp. z o.o. w drodze wydzielenia w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych A. i przypisze te składniki majątku do działalności prowadzonej w RP oraz jeżeli wartość emisyjna udziałów F. sp. z o.o. przydzielonych B. będzie nie niższa niż wartość majątku Części infrastrukturalnej otrzymanego przez F. sp. z o.o.
Jak wykazano w uzasadnieniu stanowiska Zainteresowanych w zakresie pytania nr 2, przez wartość składników majątku należy rozumieć wartość rynkową ustaloną z zastosowaniem właściwej metody wyceny, dla celów której składniki majątku powinny być rozumiane jako zbiór aktywów pomniejszony o zbiór długów funkcjonalnie powiązanych z wydzielanym ZCP. Z kolei zgodnie z uzasadnieniem stanowiska Zainteresowanych do pytania nr 3, przez wartość emisyjną należy rozumieć wartość rynkową wydanych udziałów w spółce przejmującej w momencie dokonania podziału przez wydzielenie.
Tym samym, aby zapewnić neutralność podziału przez wydzielenie, dana spółka przejmująca powinna:
- po pierwsze, przyjąć dla celów podatkowych wartość składników majątku (w rozumieniu przedstawionym w zakresie pytania 2) spółki dzielonej otrzymanych w drodze podziału w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych spółki dzielonej oraz przypisać te składniki majątku do działalności prowadzonej w RP;
- po drugie, przeprowadzić taką emisję udziałów, żeby wartość emisyjna (po objęciu majątku spółki dzielonej) była równa wartości majątku danej spółki dzielonej otrzymanego przez spółkę przejmującą. W ocenie Zainteresowanych wartość emisyjna nie jest bowiem wartością, którą należy przyjąć jako daną - spółka przejmująca ma możliwość dokonania emisji udziałów o odpowiedniej wartości, która umożliwiałaby spełnienie powyższego warunku.
W związku z tym, w ocenie Zainteresowanych, wartość przychodu spółki przejmującej w związku z podziałem może zostać określona na podstawie poniższego wzoru:
Przychód spółki przejmującej
= (wartość rynkowa majątku spółki przejmowanej
wartość podatkowa składników majątku, co do których nie ma zastosowania art. 12 ust. 4 pkt 3e
wartość składników majątku spółki przejmowanej, co do których zastosowanie ma art. 12 ust. 4 pkt 3e)
+ (wartość majątku spółki przejmowanej - wartość emisyjna udziałów wydanych przez spółkę przejmującą)
Przyjmując przedstawioną w uzasadnieniu do pytania 1 wykładnię wartości rynkowej majątku spółki przejmowanej jako wartości rynkowej majątku spółki przejmowanej jako zbioru aktywów i zobowiązań, można dokonać następującego podstawienia:
wartość rynkowa majątku spółki przejmowanej
= wartość rynkowa majątku spółki przejmowanej rozumianego jako zbiór aktywów i zobowiązań
Przyjmując przedstawioną w uzasadnieniu do pytania 2 wykładnię wartości składników majątku spółki przejmowanej wynikającą z jej ksiąg podatkowych:
wartość składników majątku spółki przejmowanej, co do których zastosowanie ma art. 12 ust. 4 pkt 3e
= wartość rynkowa składników spółki rozumianych jako zbiór aktywów i zobowiązań, co do których ma zastosowanie 12 ust. 4 pkt 3e
dalej mając na uwadze fakt, że spółka przejmująca przejmie do swoich ksiąg wszystkie składniki majątkowe wchodzące w skład wydzielonego ZCP oraz co do wszystkich składników majątku będą spełnione warunki o których mowa w art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, można utożsamić pojęcie wszystkich składników majątku wchodzących w skład ZCP z pojęciem majątku wchodzącego w skład ZCP, dlatego można rozwinąć powyższe przedstawienie w następujący sposób:
wartość rynkowa składników spółki rozumianych jako zbiór aktywów i zobowiązań, co do których ma zastosowanie 12 ust. 4 pkt 3e
= wartość rynkowa majątku spółki przejmowanej rozumianego jako zbiór aktywów i zobowiązań
Przyjmując przedstawioną w uzasadnieniu do pytania 3 wykładnię pojęcia wartość emisyjna, można dokonać następującego przestawienia:
wartość emisyjna udziałów wydanych przez spółkę przejmującą = wartość rynkowa wyemitowanych udziałów
dalej, mając na uwadze, że celem spółki przejmującej jest wyemitowanie udziałów o takiej wartości, aby wartość wyemitowanych udziałów odpowiadała wartość otrzymanego majątku wchodzącego w skład przejmowanego ZCP, można powyższe przedstawienie przedstawić w następujący sposób:
wartość rynkowa wyemitowanych udziałów
= wartość rynkowa majątku spółki przejmowanej rozumianego jako zbiór aktywów i zobowiązań,
Dodatkowo mając na uwadze, że do wszystkich składników majątku będzie miało zastosowanie art. 12 ust. 3 pkt 3e ustawy o CIT, zatem:
wartość podatkową składników majątku, co do których nie ma zastosowania art. 12 ust. 4 pkt 3e = 0
Podstawiając wszystkie powyżej przedstawione wzory na wskazany na początku wzór na przychód spółki przejmującej, otrzymujemy:
Przychód spółki przejmującej = (wartość rynkowa majątku spółki przejmowanej —wartość podatkowa składników majątku, co do których nie ma zastosowania art. 12 ust. 4 pkt 3e — wartość składników majątku spółki przejmowanej, co do których zastosowanie ma art. 12 ust. 4 pkt 3e) + (wartość majątku spółki przejmowanej — wartość emisyjna udziałów wydanych przez spółkę przejmującą) = (wartość rynkowa majątku spółki przejmowanej rozumianego jako zbiór aktywów i zobowiązań — 0 — wartość rynkowa majątku spółki przejmowanej rozumianego jako zbiór aktywów i zobowiązań) + (wartość rynkowa majątku spółki przejmowanej rozumianego jako zbiór aktywów i zobowiązań — wartość rynkowa majątku spółki przejmowanej rozumianego jako zbiór aktywów i zobowiązań) = 0 + 0 = 0
Zważywszy na powyższe, przy spełnieniu powyższych założeń po stronie Spółki nie powstanie przychód do opodatkowania.
Tym samym w ocenie Zainteresowanych, w przypadku przyjęcia dla celów podatkowych przez F. sp. z o.o. wartości składników majątku A. otrzymanych w drodze wydzielenia w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych A. i przypisania tych składników do działalności prowadzonej na terytorium RP oraz ustalenia wartości emisyjnej udziałów w taki sposób, aby wartość emisyjna była równa wartości majątku A. (wydzielanej Części infrastrukturalnej) przenoszonego do spółki przejmującej czyli F. sp. z o.o., podział nie będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego w rozumieniu ustawy o CIT po stronie F. sp. z o.o.
Ponadto, Zainteresowani pragną w tym miejscu zauważyć, że wyłączenia z przychodów, o którym mowa m.in. w art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT nie stosuje się, zgodnie z art. 12 ust. 13 ustawy o CIT, w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Stosownie zaś do art. 12 ust. 14 ustawy o CIT, jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, podział przez przejęcie będzie miał miejsce z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a głównym lub jednym z głównych celów podziału przez przejęcie nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Tym samym, do analizowanego przypadku może znaleźć zastosowanie przepis art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT.
Jednocześnie, Zainteresowani wskazują, że przedmiotem żadnego z pytań nie jest ocena, czy planowany podział przez przejęcie zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych.
Zainteresowani chcieliby także podkreślić, że w analizowanym zdarzeniu przyszłym nie znajdzie zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT, gdyż Spółka przejmująca nie posiada udziałów w kapitale zakładowym Spółki dzielonej.
W związku z tym, zakładając, że:
- F. sp. z o.o. przyjmie dla celów podatkowych wartość składników majątku (w rozumieniu przedstawionym w zakresie pytania 2) Spółki dzielonej otrzymanych przez F. sp. z o.o. w drodze wydzielenia w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki dzielonej oraz przypisze te składniki majątku do działalności prowadzonej w RP;
oraz
- wartość emisyjna udziałów przydzielonych wspólnikowi Spółki dzielonej (B.) rozumiana jako wartość rynkowa udziałów Spółki przejmującej wydanych do wspólnika Spółki dzielonej (wycenionych po objęciu majątku Spółki dzielonej) będzie równa wartości majątku Spółki dzielonej otrzymanego przez F. sp. z o.o. jako Spółkę przejmującą;
- podział przez przejęcie będzie neutralny z perspektywy F. sp. z o.o.
Zdaniem Zainteresowanych, wydzielenie Części infrastrukturalnej polegające na przeniesieniu składających się na ten dział składników majątku do F. sp. z o.o. jako spółki przejmującej, w związku z podziałem A. przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH, nie będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego w rozumieniu ustawy o CIT po stronie F. sp. z o.o. w sytuacji, jeżeli:
a)F. sp. z o.o. przyjmie dla celów podatkowych wartość składników majątku (w rozumieniu przedstawionym w pytaniu 2) A. jako spółki dzielonej otrzymanych przez F. sp. z o.o. w drodze wydzielenia w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych A. jako spółki dzielonej oraz przypisze te składniki majątku do działalności prowadzonej w Polsce, oraz
b)jeżeli wartość majątku A. jako spółki dzielonej (w rozumieniu przedstawionym w pytaniu 1) otrzymanego przez F. sp. z o.o., będzie równa wartości emisyjnej wydanych udziałów (w rozumieniu przedstawionym w pytaniu 3). Innymi słowy, po stronie F. sp. z o.o. jako spółki przejmującej nie powstanie przychód, jeżeli wartość przejętego przez F. sp. z o.o. w ramach podziału majątku A. będzie równa wartości rynkowej udziałów F. sp. z o.o. objętych w związku z podziałem przez B. (wspólnika A.).
Uzasadnienie stanowiska do pytania nr 5
Zdaniem Zainteresowanych, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym w związku z planowanym podziałem, na Spółce przejmującej nie będą ciążyły obowiązki płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 26 ust. 6 ustawy o CIT.
Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o CIT, Osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, 2b, 2d i 2e, w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat, z uwzględnieniem odliczeń przewidzianych w art. 22 ust. 1a-1e. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji. Przy weryfikacji warunków zastosowania stawki podatku innej niż określona w art. 21 ust. 1 lub art. 22 ust. 1, zwolnienia lub warunków niepobrania podatku, wynikających z przepisów szczególnych lub umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, płatnik jest obowiązany do dochowania należytej staranności. Przy ocenie dochowania należytej staranności uwzględnia się charakter, skalę działalności prowadzonej przez płatnika oraz powiązania w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 5 płatnika z podatnikiem.
W myśl art. 22 ust. 1 ustawy o CIT, podatek dochodowy od określonych w art. 7b ust. 1 pkt 1 przychodów z dywidend oraz innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu (dochodu).
Z kolei art. 26 ust. 6 ustawy o CIT stanowi, że w przypadku dochodu, o którym mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. h oraz j, spółka przejmująca albo spółka powstała w wyniku przekształcenia jest obowiązana jako płatnik, w terminie do 7. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał dochód, wpłacić podatek, o którym mowa w art. 22 ust. 1, na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby podatnika wykonuje swoje zadania, a w przypadku podatników wymienionych w art. 3 ust. 2 oraz podatników będących osobami uprawnionymi z papierów wartościowych zapisanych na rachunkach zbiorczych, których tożsamość nie została płatnikowi ujawniona w trybie przewidzianym w ustawie, o której mowa w art. 4a pkt 15, na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania. Podatnik jest obowiązany przed tym terminem przekazać płatnikowi kwotę tego podatku. W terminie wpłaty podatku płatnik jest obowiązany przesłać podatnikowi informację o wpłaconym podatku, sporządzoną według ustalonego wzoru. Obowiązek przesłania informacji o wpłaconym podatku nie powstaje w przypadku i w zakresie określonych w ust. 2a zdanie pierwsze.
W myśl art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. h ustawy CIT, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody wspólnika spółki dzielonej, z wyjątkiem podziału przez wyodrębnienie, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Z kolei zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT, przychodami są w szczególności ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość emisyjna udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej przydzielonych wspólnikowi spółki dzielonej, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa, przy czym przepis art. 14 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
Zdaniem Zainteresowanych, mając na uwadze, że cypryjski udziałowiec Spółki dzielonej nie uzyska przychodu w związku z podziałem przez wydzielenie, ponieważ zarówno majątek przejmowany na skutek podziału (Część infrastrukturalna), jak i majątek pozostający w Spółce dzielonej (tj. Cześć deweloperska) stanowią, każde z osobna, zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy CIT, Spółka przejmująca nie będzie zobowiązana na podstawie art. 26 ust. 1 i 6 w zw. z art. 22 ust. 1 ustawy CIT do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodów (przychodów).
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej interpretacji.
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
W odniesieniu natomiast do powołanych interpretacji indywidualnych, należy zauważyć, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych co oznacza, że należy je traktować indywidualnie.
Odnośnie powołanych przez Państwa we wniosku wyroków, wskazać należy, że wyroki sądów administracyjnych, są to rozstrzygnięcia odnoszące się do indywidualnych spraw i co do zasady wiążą one strony postępowania w tych konkretnych, indywidualnych sprawach nie rozciągając swojego oddziaływania na inne, choćby podobne lub zbieżne sprawy. Zatem powołane orzeczenie nie może wpłynąć na ocenę prawidłowości przedmiotowej kwestii.
Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanych. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy oraz własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2838 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
A. sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2838 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.