Interpretacja indywidualna z dnia 29 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.528.2023.5.PP
Temat interpretacji
W przypadku poniesienia przez Państwa za rok podatkowy 2023 straty lub osiągnięcia dochodu niższego od kwoty przysługującej w roku podatkowym odliczenia z art. 18d ustawy o CIT, w sytuacji gdy nie będzie Panu przysługiwać odliczenie, o którym mowa w art. 18da ustawy o CIT będą Państwo mogli w 2024 roku pomniejszyć kwotę podlegającą przekazaniu na rachunek właściwego urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w art. 18db ust. 2 ustawy o CIT o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej Państwa w danym roku podatkowym w sytuacji gdy jak Państwo wskazują spełnią wszystkie warunki skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 18db ustawy o CIT.
Interpretacja indywidualna - stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest:
- w części dotyczącej możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych wynagrodzeń pracowników z tytułu wynagrodzenia chorobowego, z tytułu urlopu, opieki nad dzieckiem oraz innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika wraz ze składkami z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - jest nieprawidłowe,
- w pozostałej części - jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 września 2023 roku wpłynął Państwa wniosek z 19 września 2023 roku o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia:
- czy prowadzone przez Wnioskodawcę prace w ramach Projektów B+R spełniają definicję „działalności badawczo-rozwojowej”, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT w związku z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT,
- czy Wnioskodawca uprawniony jest do uznania jako koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, Kwalifikowanych Wynagrodzeń Pracowniczych w pełnym zakresie, w tym obejmujących honorarium autorskie Pracowników,
- czy Wnioskodawca jest uprawniony do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej, to znaczy do odliczenia wydatków z tytułu Kwalifikowanego Wynagrodzenia Pracowników, Wyposażenia oraz odpisów amortyzacyjnych od ŚT i WNiP wskazanych w niniejszym wniosku od podstawy opodatkowania CIT, w rozliczeniu za lata podatkowe 2019-2023 oraz latach następnych, w którym przedmiotowe wydatki ujmowane są jako koszty uzyskania przychodów zgodnie z przepisami ustawy o CIT,
- czy Wnioskodawca ponosząc za rok podatkowy stratę lub osiągając dochód niższy od kwoty przysługującego w roku podatkowym odliczenia z art. 18d Ustawy o CIT, może pomniejszyć kwotę podlegającą przekazaniu na rachunek właściwego urzędu skarbowego zaliczek na podatek PIT oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w art. 18db ust. 2 ustawy o CIT o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej tego podatnika w danym roku podatkowym.
Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 24 listopada 2023 r. (data wpływu 24 listopada 2023 r.) oraz pismem z 7 grudnia 2023 r. (data wpływu 7 grudnia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawca”) będącą producentem (…). Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej i nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 170 z późn. zm., dalej: „ustawy o CIT”) [powinno być: ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawy o CIT”)]. Wnioskodawca posiada w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o CIT. Ponadto Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawa z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (tekst jedn. Dz. U. z 2022 r. poz. 2474). Wnioskodawca nie korzysta z pomocy publicznej ani nie uzyskał dotacji w zakresie opisywanych we wniosku inwestycji. Dodatkowo, działalność wnioskodawcy nie jest prowadzona na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawa z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 91).
Wnioskodawca jest częścią grupy kapitałowej B. (dalej: „B.” lub „Klient”) to (…). B. jest spółką (…). Firma ta działa w branży (…). B. oferuje swoje usługi klientom indywidualnym. Wnioskodawca pełni funkcję centrum badawczo-rozwojowego w grupie.
Działalność operacyjna Wnioskodawcy polega zatem na tworzeniu nowych i oryginalnych rozwiązań, które zwiększają konkurencyjność produktów technologicznych swoich klientów, przede wszystkim B. Branża (…), jest niezwykle trudną i konkurencyjną branżą, dlatego B. potrzebuje najbardziej nowatorskich rozwiązań na wszystkich polach jego funkcjonowania (w tym m.in.: dokonywanie płatności, przyjmowanie płatności, monitorowanie płatności, bezpieczeństwo, zarządzanie infrastrukturą, ustalanie cen w czasie rzeczywistym). Mając to na uwadze Wnioskodawca zapewnia swojemu Klientowi rozwiązania nowatorskie nie tylko na poziomie samego przedsiębiorstwa Klienta, ale nowatorskie na najwyższym światowym poziomie.
Wnioskodawca planuje skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej (dalej: „Ulga B+R”), o której mowa w art. 18d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 z późn. zm., dalej: „Ustawa o CIT”) za lata 2020-2022.
Działalność Wnioskodawcy w zakresie związanym z tworzeniem oprogramowania polega na tworzeniu zupełnie nowych i innowacyjnych rozwiązań programistycznych odpowiadających konkretnemu zapotrzebowaniu klienta w oparciu o wiedzę i doświadczenie zdobyte w następstwie realizacji licznych projektów dla branży (…). Praca nad projektami związanymi z tworzeniem oprogramowania wymaga znacznego nakładu pracy koncepcyjnej, która jest nieodzownym elementem każdego procesu tworzenia oprogramowania. Projekty tego typu ukierunkowane są bowiem na opracowywanie nowego, niestosowanego na rynku w analogicznym kształcie i formie oprogramowania, które opracowywane jest według autorskich koncepcji pracowników oraz zleceniobiorców Spółki. Wnioskodawca w ramach realizacji projektów związanych z wytwarzaniem programów komputerowych staje przed wyzwaniem stworzenia nowego rozwiązania, którego trudność stworzenia wynika z faktu konieczności dostosowania rozwiązania do określonych funkcjonalności i właściwości oraz przeznaczenia. Rozwiązania opracowywane przez Wnioskodawcę w efekcie mają swój unikalny charakter. Wnioskodawca nie ma możliwości wykorzystania jednego standardowego rozwiązania i podejścia pozwalającego na stworzenie docelowego rozwiązania programistycznego z uwagi na fakt, że każde zlecenie klienta wymaga indywidualnego podejścia, aby wytworzyć rozwiązanie pozwalające na osiągnięcie założonych właściwości.
Przykładowo w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca prowadzi prace innowacyjne w obszarze:
- płatności,
- finanse i uzgodnienia w rachunkach,
- ceny, opakowania, promocje,
- wypłaty.
Do każdego z wyżej wymienionych obszarów przydzielony jest oddzielny zespół pracowników, jednakże w praktyce zdarza się również, że zespoły ze sobą ściśle współpracują przy projektach i się przenikają.
Płatności
W ramach prac w obszarze płatności, Wnioskodawca skupia się na rozwoju funkcjonalności związanych z płatnościami online w aplikacji mobilnej Klienta. W ramach prac innowacyjnych w obszarze płatności pracownicy wytwarzają programy komputerowe w rozumieniu prawa autorskiego.
Przykładowymi efektami prac wykonanych w obszarze płatności jest:
- Wprowadzanie nowych typów metod płatności dla naszych klientów, itp.
- Integracja z dostawcami płatności
- Ulepszanie istniejących metod płatności poprzez odpowiednią optymalizację lub dodanie dodatkowych funkcji, które umożliwią sukces klienta,
- Ulepszanie doświadczeń klientów w oparciu o przepływ płatności.
Pracownicy pracujący nad projektami w obszarze płatności korzystają z takich technologii oraz języków programowania jak: (…). Prace innowacyjne prowadzone w ramach obszaru płatności wymagały przeprowadzenia pogłębionych prac analitycznych i koncepcyjnych dotyczących opracowania dokładnych wymagań Klienta, analizy bieżącego rozwiązania funkcjonującego u Klienta, opracowania koncepcji rozwiązania oraz zidentyfikowaniu koegzystujących z nimi ryzyk. Podejmowane prace wiążą się z dużym ryzykiem niepowodzenia, dlatego programiści pracujący nad rozwiązaniem muszą często ponownie przemyślać założenia i je zmieniać. W trakcie prac innowacyjnych inżynierowie pracujący na projekcie zdobywają nowe doświadczenie i wiedzę, aby następnie zastosować je do stworzenia oprogramowania, które będzie odpowiadało na potrzeby Klienta. Niektóre wyzwania technologiczne oraz obszary niepewności z którymi mierzyli się inżynierowie Wnioskodawcy i ostatecznie je rozwiązali to:
- jak zintegrować się z danym partnerem płatności,
- jak zapewnić usługi dla klientów końcowych dostępne przez całą dobę,
- jak zaprojektować wewnętrzną architekturę Klienta, aby była w stanie obsłużyć obciążenie usług płatniczych,
- jak zaprojektować architekturę (…) dla platformy (…).
Finanse i uzgodnienia w rachunkach
Podjęte prace mają na celu zapewnienie terminowej, kompleksowej i dokładnej sprawozdawczości finansowej oraz wsparcie globalnych procesów uzgodnień u Klienta, jednocześnie umożliwiając rozwój działalności w celu wsparcia misji grupy A, jaką jest świadczenie najbardziej zaufanych usług (…). Konkretnie, celem prac jest wytwarzanie oprogramowania dzięki któremu Klient uzyska poprawę wydajności, jakości lub dostępności wszystkich systemów finansowych wspierających to, co wcześniej było ręczną pracą księgowych. Opracowywane przez inżynierów Wnioskodawcy systemy to autorskie technologie, które stanowią część przewagi konkurencyjnej Klienta. Zespół posiada trzy główne systemy. Są one rozwijane z wykorzystaniem standardów kodowania A. oraz zasad architektury współdzielonej. Systemy te są wykorzystywane bezpośrednio przez wewnętrzne zespoły księgowe i umożliwiają im operowanie na dużych wolumenach danych, które są bezpośrednio zależne od liczby transakcji dokonywanych przez klienta końcowego B. Pośrednio i w sposób transparentny z systemów korzystają klienci końcowi. Każda operacja finansowa, którą podejmują, pozostawia ślad w księgach rachunkowych A. i ostatecznie zostaje wychwycona przez systemy stworzone przez dział Finance Product.
W ramach niniejszego obszaru inżynierowie Wnioskodawcy zakończyli sukcesem m.in. następujące projekty: 1) (…)
Prace w ramach niniejszego obszaru polegają w dużej mierze na (…).
Ceny, opakowania, promocje
Prace innowacyjne w ramach obszaru ceny, opakowania i promocje (…)
Wypłaty
Prace innowacyjne w obszarze wypłat koncentrują się na (…)
W ramach omawianego obszaru innowacji prace Wnioskodawcy obejmowały m.in.: (…).
Metodyka
Wszystkie opisane wyżej prace oraz inne prace innowacyjne prowadzone przez Wnioskodawcę są wykonywane w sposób systematyczny zgodnie z założoną z góry metodyką. Prace innowacyjne prowadzone są w metodyczny sposób, czego wymaga specyfika tworzenia programu komputerowego, tj. określenie celu, jaki ma on spełniać, ustalenia sposobu dojścia do danego celu (dobór odpowiednich rozwiązań programistycznych oraz technologii), zaplanowanie prac, weryfikacja, zakończenie. Wnioskodawca w pracach innowacyjnych stosuje metodykę zwinną. Zespół inżynierów Wnioskodawcy stosuje się do zdefiniowanego w (…) cyklu życia rozwoju oprogramowania, który określa kroki i etapy związane z tworzeniem oprogramowania, które są następujące:
1.Gromadzenie wymagań: Zespół programistów współpracuje z interesariuszami i osobami zarządzającymi projektami w celu zebrania i udokumentowania ich wymagań i oczekiwań wobec oprogramowania. Obejmuje to identyfikację celu, funkcjonalności i wydajności oprogramowania, jak również wszelkich ograniczeń i restrykcji.
2.Projektowanie: Po zebraniu wymagań, zespół programistów przechodzi do projektowania oprogramowania. Ten etap obejmuje stworzenie specyfikacji technicznej - szczegółowego planu, jak oprogramowanie zostanie zbudowane, w tym zdefiniowanie architektury systemu, zaprojektowanie interfejsu użytkownika oraz określenie struktur danych i algorytmów.
3.Development: Na etapie rozwoju ma miejsce faktyczne kodowanie oprogramowania. Programiści piszą kod na podstawie specyfikacji projektu, używając języków programowania, frameworków i narzędzi. Etap ten obejmuje również testy automatyczne (jednostkowe, integracyjne, kontraktowe), podczas których poszczególne komponenty oprogramowania i ich interakcje są testowane pod kątem funkcjonalności i poprawności.
4.Testowanie: Po etapie rozwoju, oprogramowanie przechodzi testy, aby zidentyfikować i naprawić wszelkie defekty lub problemy. Obejmuje to różne rodzaje testów, takie jak testy funkcjonalne, testy wydajnościowe i (…).
5.Poprawianie: w przypadku, gdy wykryto nieprawidłowości i niepowodzenia zastosowanych rozwiązań programiści powtarzają po kolei punkt drugi, trzeci oraz czwarty niniejszego zestawienia. Jeżeli po zmianach błędy i nieprawidłowości nie występują to programiści przechodzą do kolejnego punktu,
6.Wdrożenie: Gdy oprogramowanie zostało dokładnie przetestowane i uznane za gotowe do produkcji, jest wdrażane do środowiska produkcyjnego w chmurze. Ten etap obejmuje instalację oprogramowania, jego konfigurację oraz udostępnienie go użytkownikom końcowym.
7.Utrzymanie: Po wdrożeniu oprogramowanie jest monitorowane i utrzymywane, aby zapewnić jego wydajność, niezawodność i bezpieczeństwo. Może to obejmować usuwanie usterek, stosowanie aktualizacji lub poprawek oraz rozwiązywanie wszelkich problemów zgłaszanych przez użytkowników końcowych lub systemy. Konserwacja może również obejmować dodawanie nowych cech lub funkcjonalności w zależności od potrzeb.
Wydatki na działalność badawczo-rozwojowa prowadzoną przez Wnioskodawcę
W związku z prowadzonymi przez Wnioskodawcę pracami związanymi z Projektami B+R, Wnioskodawca ponosił i nadal ponosi szereg wydatków. Głównymi kosztami podatkowymi ponoszonymi przez Wnioskodawcę w związku z Projektami B+R są wynagrodzenia pracowników, zakup wyposażenia oraz odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.
Wynagrodzenie Pracowników
Wydatki związane z wynagrodzeniem pracowników zatrudnionych w ramach umowy o pracę wykonujących prace opisane w niniejszym wniosku w ramach Projektów B+R, m.in. informatycy, programiści oraz testerzy oprogramowania ("Pracownicy").
W związku z zatrudnianiem Pracowników Wnioskodawca ponosi koszty pracownicze obejmujące m.in.:
- wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych, w tym honorarium autorskie;
- składki z tytułu należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 1230 z późn. zm., dalej: "ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych") finansowane przez pracodawcę;
- premie, premie za podpisanie umowy i nagrody;
- wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych;
- wynagrodzenie chorobowe i inne wynagrodzenie wypłacane na podstawie szczególnych przepisów prawa pracy;
- ekwiwalent za niewykorzystany urlop;
- wydatki związane z zapewnieniem Pracownikom innych świadczeń o charakterze niepieniężnym (np. abonament medyczny, karnety sportowe, bony, karty lunchowe, ubezpieczenie na życie, świadczenia transportowe itp.).
- dalej łącznie zwane „Wynagrodzenie Pracowników”.
W ramach stosunku pracy pomiędzy Wnioskodawcą, a Pracownikami powstają utwory w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509), do których majątkowe prawa autorskie przenoszone są na Wnioskodawcę w zamian za honorarium autorskie. Honorarium autorskie wydzielone jest w umowie i stanowi ustaloną przez strony część wynagrodzenia zasadniczego.
Wynagrodzenie z tego tytułu jest płatne Pracownikom z uwzględnieniem 50% kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 z późn. zm., dalej: "ustawa o PIT").
Wnioskodawca na podstawie prowadzonej ewidencji (dalej: „Ewidencja B+R”) może określić stosunek czasu przeznaczonego przez danego Pracownika na realizację działalności badawczo-rozwojowej do ogólnego czasu pracy w danym miesiącu, określany przez Wnioskodawcę jako „Wskaźnik B+R”. Koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 Ustawy o CIT Spółka wylicza dla każdego miesiąca jako sumę poniesionych w danym miesiącu kosztów pracy poszczególnych Pracowników B+R pomnożonych przez Wskaźnik B+R.
Wnioskodawca wyjaśniła także, że faktyczny czas pracy pracownika będzie wyliczała wg następującego wzoru:
<Faktyczny czas pracy pracownika> = <Wymiar czasu pracy w danym miesiącu> MINUS <Czas pracy przypadający na urlop> MINUS <Czas pracy przypadający na zwolnienia lekarskie> PLUS <Nadgodziny>.
Z wykorzystaniem tak ustalonej proporcji (Wskaźnik B+R) Wnioskodawca ustala zakres kosztów kwalifikowanych, które, stosowanie do art. 18d ust. 1 Ustawy o CIT, Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, jako koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 Ustawy o CIT. W tym celu Wskaźnik B+R Wnioskodawca przemnaża przez Wynagrodzenie Pracowników (wszystkich należności Pracownika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT oraz sfinansowane przez pracodawcę składki z tytułu tych należności określone na podstawie ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych), co daje „Kwalifikowane Wynagrodzenie Pracowników”.
Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne
W ramach prowadzonych Projektów B+R Wnioskodawca wykorzystuje urządzenia i oprogramowanie o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, których wartość przekracza kwotę 10.000 zł. Wnioskodawca ujmuje nabywane urządzenia i oprogramowanie w ewidencji środków trwałych („ŚT”) i wartości niematerialnych i prawnych („WNiP”) i dokonuje odpisów amortyzacyjnych od ich wartości początkowej według stawek określonych w ustawie o CIT. W ramach tej kategorii Wnioskodawca zamierza również rozliczać potencjalne wydatki na nabycie urządzeń i oprogramowania w zakresie w jakim są one związane z Projektami B+R. Wnioskodawca w tym zakresie stosuje odpowiednie współczynniki umożliwiające alokację kosztów wyłącznie w zakresie w jakim są one powiązane z wykonywaniem czynności związanych z Projektami B+R. Wnioskodawca nie amortyzuje i nie zamierza amortyzować samochodów osobowych, budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
Wyposażenie
Wydatki Wnioskodawcy na nabycie Wyposażenia obejmują/mogą obejmować w przyszłości następujące pozycje:
- wydatki na nabycie sprzętu komputerowego i akcesoriów komputerowych (m.in. komputery, monitory, laptopy, kable, drukarki, myszy komputerowe, tonery) wykorzystywanych w toku prac badawczo-rozwojowych,
- wydatki na nabycie czasopism i materiałów biurowych (m.in. czasopisma specjalistyczne, segregatory, długopisy, korektory, koszulki, papier) wykorzystywanych w ramach prac badawczo-rozwojowych,
- wydatki na energię elektryczną zużywaną przez urządzenia, w zakresie w jakim urządzenia wykorzystywane są do prac badawczo-rozwojowych, w oparciu o przelicznik umożliwiający oszacowanie kosztów związanych wyłącznie z pracami badawczo-rozwojowymi
- dalej łącznie zwane „Wyposażenie”.
W ramach powyższej kategorii mieszczą się aktywa, których cena nabycia nie przekracza kwoty 10.000 zł, wobec czego Wnioskodawca - zgodnie z polityką rachunkowości - zalicza wydatki na ich nabycie do kosztów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych. Dodatkowe informacje Oprócz ksiąg rachunkowych, o których mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o CIT, spółka prowadzi również ewidencję pomocniczą, w której wyodrębnia koszty związane z pracami wykonywanymi na rzecz rozwoju prowadzonej działalności.
W ewidencji tej przyporządkowuje poszczególne wydatki do ogólnych grup i jednocześnie do konkretnych inwestycji i projektów. Stworzone programy komputerowe opisane we wniosku podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Działalność Wnioskodawcy w kolejnych latach będzie prowadzona na dotychczasowych zasadach, a informacje/dane/warunki opisane i wyróżnione we wniosku będą miały zastosowanie do wszystkich projektów innowacyjnych realizowanych po dniu złożenia niniejszego wniosku.
Ponoszone przez Wnioskodawcę wydatki, które mogą stanowić koszty kwalifikowane w ramach ulgi badawczo-rozwojowej były, są i będą przez Wnioskodawcę zaliczane do kosztów uzyskania przychodów danego roku, w tym poprzez odpisy amortyzacyjne. Wnioskodawca nie wyklucza, że może osiągnąć stratę lub dochód niższy od przysługującego w roku podatkowym odliczenia na podstawie art. 18d Ustawy o CIT.
Uzupełnienie opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Odpowiedź na pytanie nr 1 z pierwszego wezwania: „Za jaki okres (lata) zamierzają Państwo skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową?”
Wnioskodawca zamierza skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową za lata 2020-2022 oraz następne.
Odpowiedź na pytanie nr 2 z pierwszego wezwania: „Od kiedy prowadzą Państwo działalność, która nosi znamiona działalności badawczo-rozwojowej i uzyskują z tego tytułu dochody? Proszę wskazać rok/lata.”
Spółka prowadzi działalność opisaną we wniosku jako Projekty B+R i uzyskuje z tego tytułu dochody od 2019 r.
Odpowiedź na pytanie nr 3 z pierwszego wezwania: „Czy uzyskują Państwo/będą uzyskiwać również przychody z zysków kapitałowych, jednakże w stosunku do tych przychodów nie zamierzają Państwo korzystać z odliczenia w ramach tzw. ulgi na działalność badawczo - rozwojową oraz ulgi na innowacyjnych pracowników?”
Nie.
Odpowiedź na pytanie nr 4 z pierwszego wezwania: „Czy zamierzają Państwo dokonać odliczenia z tytułu ulgi B+R, zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 updop?”
Tak.
Odpowiedź na pytanie nr 5 z pierwszego wezwania: „Czy koszty realizacji prac badawczo-rozwojowych ponoszą/będą Państwo ponosić ze środków własnych, które nie zostaną Państwu zwrócone w jakiejkolwiek formie lub odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym?”
Tak.
Odpowiedź na pytanie nr 6 z pierwszego wezwania: „Czy ponoszone przez Państwa wydatki w związku z Państwa działalnością noszącą znamiona działalności badawczo-rozwojowej Spółka odpisywała / planuje odpisać od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm.) w zeznaniach za poszczególne lata podatkowe, w których te wydatki poniesiono?”
Do tej pory Wnioskodawca nie odpisywał takich wydatków. W przypadku otrzymania pozytywnej interpretacji Wnioskodawca planuje skorygować deklaracje podatkowe za lata 2020 - 2022 i zastosować ulgę badawczo-rozwojową.
Odpowiedź na pytanie nr 7 z pierwszego wezwania: „Czy Państwa działalności, w ramach której tworzą Państwo oprogramowania/programy komputerowe obejmuje prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń?”
Tak.
Odpowiedź na pytanie nr 8 z pierwszego wezwania: „Czy Państwa działalności, w ramach której tworzą Państwo oprogramowania/programy komputerowe obejmuje kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń?”
Tak.
Odpowiedź na pytanie nr 9 z pierwszego wezwania: „Czy oprogramowania/programy komputerowe zostały wytworzone, rozwinięte lub ulepszone przez Państwa w ramach prowadzonej przez Państwa Spółkę działalności noszącej znamiona działalności badawczo- rozwojowej, o której mowa w 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i efekty tych prac - prawa majątkowe do tych programów w całości przysługują Spółce?”
Działalność prowadzona przez Wnioskodawcę opisana we wniosku jako Projekty B+R obejmuje wykorzystywanie i łączenie obecnie dostępnej wiedzy i umiejętności związanych z informatyką do wytwarzania programów komputerowych, które swoją innowacyjnością zwiększają konkurencyjność kontrahentów Wnioskodawcy.
Wnioskodawca pragnie jednak wskazać, że istotą niniejszego postępowania interpretacyjnego jest określenie czy prowadzone przez Wnioskodawcę prace w ramach Projektów B+R spełniają definicję „działalności badawczo-rozwojowej”, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT w związku z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT. Pytanie to stanowi przedmiot niniejszego wniosku, dlatego Wnioskodawca nie może sam odpowiedzieć na to pytanie.
Zgodnie z jednolitym orzecznictwem sądów administracyjnych, niedopuszczalne jest przenoszenie ciężaru oceny na Wnioskodawcę, ponieważ niweczy to sens interpretacji indywidualnych. Niniejsze spostrzeżenie znajduje odzwierciedlenie m.in. w wyrokach:
- Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13 stycznia 2022 r., (sygn. akt II FSK 1333/21);
- Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia z dnia 17 grudnia 2021 r., (sygn. II FSK 1239/21);
- Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 23 listopada 2021 r., (sygn. II FSK 1049/21);
Odpowiedź na pytanie nr 10 z pierwszego wezwania: „Czy wszystkie wymienione we wniosku czynności związane z tworzeniem oprogramowań/programów komputerowych, wykonywane przez Państwa w ramach prac, które Spółka zamierza uznać za prace badawczo-rozwojowe, nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić:
a)rutynowych i okresowych zmian tj. projektów dotyczących standardowych prac produkcyjnych, a także utrzymania i obsługi już wdrożonych rozwiązań i produktów np. wprowadzenie okresowych, drobnych zmian i ulepszeń w uprzednio opracowanych rozwiązaniach produktowych,
b)czynności wdrożeniowych w zakresie opracowywanych już produktów?
c)bieżącej operacyjnej działalności gospodarczej,
d)działalności wspomagającej/pomocniczej, wykraczającej poza zakres prac B+R,
e)innych prac spoza prac B+R, czyli prac dokonywanych już po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych,
f)czynności serwisowych,
g)promowania ulepszeń dokonywanych już w Państwa działalności,
h)innych prac spoza prac B+R?”
Odp. Tak.
Odpowiedź na pytanie nr 11 z pierwszego wezwania: „Czy prace, które uważają Państwo za badawczo-rozwojowe wpisują się we wszystkie niżej wymienione kryteria - jeżeli tak, to dlaczego, proszę dokładnie wyjaśnić, czy prowadzone przez Spółkę prace:
- są ukierunkowane na nowe odkrycia (działalność nowatorska - umożliwia pozyskanie nowej wiedzy, w szczególności w kontekście rozwoju nowych koncepcji i pomysłów związanych z projektowaniem nowych produktów lub procesów),
Odp. Tak, prace nad Projektami B+R są ukierunkowane na nowe odkrycia, w szczególności ich celem jest poszerzenie wiedzy i umiejętności prowadzące do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.
Dzięki pracom nad Projektami B+R Wnioskodawca zwiększa zasoby swojej wiedzy, którą następnie wykorzystuje do tworzenia nowego oprogramowania użytkowego. Dzięki temu Wnioskodawca jest w stanie zaoferować swojemu klientowi rozwiązania informatyczne niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej tego podmiotu, które dają mu przewagę konkurencyjną w branży opartej na cyfrowych usługach finansowych.
- są oparte na oryginalnych koncepcjach i hipotezach (działalność twórcza wykluczająca wszelkie rutynowe, odtwórcze działania związane np. ze zmianami w produkcie),
Odp. Efekt prac Wnioskodawcy w ramach Projektów B+R przybiera formę programu komputerowego. Mając na uwadze metodykę pracy jaką obiera Wnioskodawca przy wytwarzaniu aplikacji tj. jedynie wysokopoziomowe wytyczne, prace koncepcyjne, tworzenie algorytmów, to należy stwierdzić, że praca ta ma charakter indywidualny. Nie jest bowiem możliwe, aby efekt prac Wnioskodawcy był wynikiem rutynowych działań, lecz wymaga określonych procesów myślowych i wymaga od pracowników Wnioskodawcy kreatywności. Wytworzony autorski, innowacyjny program komputerowy jest działalnością twórczą o indywidualnym charakterze. Z uwagi na wysoką konkurencyjność na rynku (…) wytwarzane oprogramowanie wprowadza nowe funkcjonalności dla użytkownika nie stosowane do tej pory na rynku.
Pracownicy Wnioskodawcy wytwarzają oprogramowanie bez oparcia na instrukcjach.
Ze względu na fakt, że prace są oparte na oryginalnych koncepcjach i hipotezach przed zakończeniem prac nie jest nigdy znany ich rezultat.
- ich efektem jest projektowanie i tworzenie przez Państwa produktów, procesów, usług, które - w stosunku do dotychczasowej działalności Spółki - mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter; czy te produkty, procesy, usługi w znacznym stopniu odróżniają się od tych dotychczas funkcjonujących w ofercie prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej albo w ogóle w praktyce gospodarczej,
Odp. Tak, rynek (…) jest rynkiem bardzo konkurencyjnym, zatem prace nad Projektami B+R mają na celu wytworzenie ulepszonych lub nowych rozwiązań informatycznych, które klient Wnioskodawcy będzie mógł wykorzystać. Niewątpliwie efekty prac nad Projektami B+R przekładają się na zwiększenie konkurencyjności klienta Wnioskodawcy zarówno na poziomie jego przedsiębiorstwa jak i na poziomie świata.
- prowadzą do uzyskania wyników, które mogą być powtórzone (działalność powtarzalna i/lub możliwa do odtworzenia).
Odp. Charakterem prac nad Projektami B+R jest ich nieprzewidywalność. Wnioskodawca przy rozpoczęciu takich prac może zakładać prawdopodobieństwo osiągniecia sukcesu, ale nigdy nie ma stu procent pewności, że efekt zostanie osiągnięty. Co więcej, nie ma również pewności jaki dokładnie będzie efekt. Twórczy charakter, innowacyjność prac, a także stosowana metodyka wyklucza powtarzalność wyników prac.
Odpowiedź na pytanie nr 12 z pierwszego wezwania: „Czy efekty pracy Spółki w zakresie tworzenia oprogramowania/programu komputerowego, którego Spółka jest i będzie „twórcą”:
a)zawsze odznaczają się i będą odznaczać, w okresie, którego dotyczy wniosek, rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem?
b)zawsze są i będą kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej usługi, produktu?
c)nie są i nie będą efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny?
d)nie są/nie będą jedynie „techniczną”, a są/będą „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez zleceniodawcę?”
Odp. Tak, wytworzenie oprogramowania w ramach Projektów B+R zawsze będzie odznaczało się powyższymi cechami.
Odpowiedź na pytanie nr 13 z pierwszego wezwania: „Czy w wyniku Państwa programowania dokonuje się postęp w dziedzinie oprogramowania komputerowego, to znaczy, czy w wyniku twórczego charakteru podejmowanych czynności dokonuje się postęp technologiczny i powstaje nowe/zmienione/ulepszone oprogramowanie/programy komputerowe?”
Tak.
Odpowiedź na pytanie nr 14 z pierwszego wezwania: „Czy podejmowane przez Spółkę prace, które noszą znamiona działalności badawczo-rozwojowej mają charakter innowacyjny, twórczy, czy ich celem jest zwiększenie zasobów wiedzy lub wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań?”
Tak.
Odpowiedź na pytanie nr 15 z pierwszego wezwania: „Jaką konkretnie wiedzę istniejącą wykorzystują Państwo do tworzenia oprogramowań, o których mowa we wniosku, w odniesieniu do każdego realizowanego projektu w ramach opisanej działalności?”
Wnioskodawca używa szeregu zaawansowanych, języków programowania, technologii i narzędzi programistycznych, których funkcje na bieżąco łączy w celu uzyskania konkretnego efektu w postaci kodu źródłowego wykonującego pożądane funkcje.
Pracownicy pracujący nad projektem w obszarze płatności korzystają z takich technologii oraz języków programowania jak: (…).
Pracownicy pracujący nad projektem w obszarze finansów i uzgodnień rachunków wykorzystują autorskie technologie, wykorzystują one standardów kodowania A., zasad architektury współdzielonej, języki programowania.
Pracownicy pracujący nad projektem w obszarze cen, opakowań i promocji wykorzystują m.in. takie technologie jak (…).
Pracownicy pracujący nad projektem w obszarze wypłat w wykorzystują m.in. takie technologie jak (…).
Odpowiedź na pytanie nr 16 z pierwszego wezwania: „Czy w ramach prowadzonej przez Spółkę działalności opisanej we wniosku, którą uważają Państwo za działalność badawczo-rozwojową, powstaje nowa wiedza? Jeśli tak, to z jakiej dziedziny, dyscypliny?”
Nie, w ocenie Wnioskodawcy, nie prowadzi ona, co do zasady, prac w ramach których powstaje nowa wiedza. W szczególności Spółka nie prowadzi badań naukowych obejmujących badania podstawowe.
Odpowiedź na pytanie nr 17 z pierwszego wezwania: „Jaką konkretnie istniejącą wiedzę i jakie umiejętności łączą, kształtują i wykorzystują Państwo w ramach prowadzonych Projektów wdrożeniowych i Projektów własnych, co konkretnie jest/będzie tego efektem w stosunku do jakich prac?”
Wnioskodawca pragnie podkreślić, że nie będzie korzystał z ulgi badawczo-rozwojowej do procesów wdrożeniowych wytworzonego już oprogramowania.
Przy pracach nad Projektami B+R Wnioskodawca będzie wykorzystywał m.in. znajomość procesów biznesowych, znajomość architektury IT, języków programowania, wiedza dotycząca standardowych rozwiązań informatycznych przy przesyłaniu pieniędzy oraz ich ograniczeń, znajomość technik programowania, znajomość technik i metodologii testowania, umiejętność analitycznego myślenia, wiedza dotycząca budowania architektury IT, znajomość technik integracyjnych i protokołów.
Efektami tych prac jest wytworzenie oprogramowania, m.in. stworzenie architektury integrującej interfejsy (…) dostawców, zaprojektowanie i wdrożenie komponentu systemu w celu wsparcia strategii wieloproduktowej.
Odpowiedź na pytanie nr 18 z pierwszego wezwania: „Jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania, niewystępujące w praktyce gospodarczej (w tym Wnioskodawcy) zastosowano? Innymi słowy, co powoduje, że Państwa oprogramowania, o których mowa we wniosku w znacznym stopniu różnią się od rozwiązań już funkcjonujących; na czym polega unikatowość tych konkretnych usług, co pozwala uznać je za nowatorskie?”
Prace w ramach Projektów B+R prowadziły do uzyskania nowych rozwiązań, takich jak m.in. (…).
Odpowiedź na pytanie nr 19 z pierwszego wezwania: „Jakie nowe zastosowania i usprawnienia odróżniają Państwa oprogramowania, o których mowa we wniosku od już istniejących, tj. w czym przejawia się twórczy charakter prowadzonych przez Państwa prac?”
M.in.: (…)
Nowe rozwiązania mają na celu umożliwienie dokonywania przekazów pieniężnych ludziom na całym świecie w jak najmniej awaryjny i najtańszy sposób. Ogromna liczba użytkowników systemu do przekazów pieniężnych wymusza innowacyjne koncepcje i rozwiązania.
Odpowiedź na pytanie nr 20 z pierwszego wezwania: „Czy przez wydatki na wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na umowę o pracę rozumieć należy poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu?”
Tak.
Odpowiedź na pytanie nr 21 z pierwszego wezwania: „Czy wszystkie wydatki ponoszone na wynagrodzenia z tytułu umów o pracę oraz składek społecznych poniesionych z tytułu tych wynagrodzeń (w części finansowanej przez pracodawcę) dotyczą pracowników Spółki realizujących wyłącznie prace badawczo-rozwojowe? Jeżeli nie, to czy koszty kwalifikowane zamierzają Państwo odliczać jedynie w części, w jakiej pracownicy realizowali faktycznie zadania w ramach prac badawczo-rozwojowych?”
Nie, Wnioskodawca zamierza odliczyć koszty kwalifikowane jedynie w części, w jakiej pracownicy realizowali faktycznie zadania w ramach prac badawczo-rozwojowych.
Odpowiedź na pytanie nr 22 z pierwszego wezwania: „Czy w stosunku do należności, dotyczących pracowników Spółki realizujących prace badawczo-rozwojowe, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę dotyczących np. wynagrodzeń za czas choroby, za czas urlopu, choroby lub innej nieobecności w pracy, itp., zamierzają je Państwo odliczać w ramach prac noszących znamiona prac badawczo-rozwojowych?”
Tak.
Odpowiedź na pytanie nr 23 z pierwszego wezwania: „Czy w przypadku wystąpienia nagród, premii itp. składników wynagrodzenia pracownika, zamierzają je Państwo zaliczyć do kosztów kwalifikowanych wyłącznie w części, w jakiej będą powiązane z pracami B+R Spółki i nie będą obejmowały wynagrodzenia należnego za czas nieobecności pracownika?”
Tak.
Odpowiedź na pytanie nr 24 z pierwszego wezwania: „We wniosku wskazali Państwo, że ponoszą wydatki na Wyposażenie, tj.:
a)wydatki na nabycie sprzętu komputerowego i akcesoriów komputerowych (m.in. komputery, monitory, laptopy, kable, drukarki, myszy komputerowe, tonery) wykorzystywanych w toku prac badawczo-rozwojowych,
b)wydatki na nabycie czasopism i materiałów biurowych (m.in. czasopisma specjalistyczne, segregatory, długopisy, korektory, koszulki, papier) wykorzystywanych w ramach prac badawczo- rozwojowych,
c)wydatki na energię elektryczną zużywaną przez urządzenia, w zakresie w jakim urządzenia wykorzystywane są do prac badawczo - rozwojowych, w oparciu o przelicznik umożliwiający oszacowanie kosztów związanych wyłącznie z pracami badawczo-rozwojowymi,
W związku z powyższym, prosimy jednoznacznie:
- przyporządkować wskazane powyżej wydatki w pkt od a-c, będące przedmiotem wniosku do konkretnego punktu oraz litery przepisu art. 18d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z którym Państwo - wiążą dany koszt oraz wskazać, czy są Państwo w stanie wykazać, że dany wydatek (koszt) stanowi wydatek związany z danym poszczególnym punktem oraz literą, wskazanego w uzupełnieniu przepisu?
Odp. Wydatki na nabycie sprzętu komputerowego i akcesoriów komputerowych (m.in. komputery, monitory, laptopy, kable, drukarki, myszy komputerowe, tonery) wykorzystywanych w toku prac badawczo-rozwojowych Wnioskodawca przyporządkowuje do art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT.
Wydatki na nabycie czasopism i materiałów biurowych wykorzystywanych w ramach prac badawczo-rozwojowych oraz wydatki na energię elektryczną zużywaną przez urządzenia, w zakresie w jakim urządzenia wykorzystywane są do prac badawczo-rozwojowych, w oparciu o przelicznik umożliwiający oszacowanie kosztów związanych wyłącznie z pracami badawczo-rozwojowymi Wnioskodawca przyporządkowuje do wydatków określonych w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT
- wskazać, czy są Państwo w stanie wykazać powiązanie ww. wymienionych we wniosku kosztów (wydatków) z realizacją prac, które uważają Państwo za prace badawczo-rozwojowe?
Odp. Tak.
Odpowiedź na pytanie nr 25 z pierwszego wezwania: „Czy wobec pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę będą Państwo odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych dla tych pracowników zgodnie z art. 32 oraz art. 41 ust. 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?”
Tak.
Odpowiedź na pytanie nr 26 z pierwszego wezwania: „Czy zatrudniają Państwo pracowników także w oparciu o umowę zlecenie bądź umowę o dzieło? Jeżeli tak, to:
- „czy pracownicy zatrudnieni w oparciu o umowę zlecenie bądź umowę o dzieło realizowali/realizują/będą realizować wyłącznie prace badawczo- rozwojowe? Jeżeli nie, to czy koszty kwalifikowane zamierzają Państwo odliczać jedynie w części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi przez te osoby w zakresie opisanym we wniosku pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia/umowy o dzieło w danym miesiącu?”
Odp. Pracownicy zatrudnieni w oparciu o umowę zlecenie bądź umowę o dzieło nie realizują /nie będą wyłącznie realizować prac badawczo-rozwojowych.
Wnioskodawca zamierza odliczyć koszty kwalifikowane jedynie w części w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi przez te osoby w zakresie opisanym we wniosku pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia/umowy o dzieło w danym miesiącu.
- „czy przez wydatki na wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na umowę zlecenie bądź umowę o dzieło rozumieć należy poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi przez te osoby w zakresie opisanym we wniosku pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia/umowy o dzieło w danym miesiącu?”
Odp. Tak.
- „czy w stosunku zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia bądź umowy o dzieło zamierzacie Państwo skorzystać z ulgi na innowacyjnych pracowników?”
Odp. Tak.
- „czy wobec pracowników zatrudnionych na podstawie umowy zlecenie bądź umowy o dzieło będą Państwo odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych dla tych pracowników zgodnie z art. 32 oraz art. 41 ust. 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?”
Odp. Tak.
Odpowiedź na pytanie nr 27 z pierwszego wezwania: „Czy przysługuje Państwu kwota określona w art. 18da ustawy o CIT?”
Tak.
Odpowiedź na pytanie nr 28 z pierwszego wezwania: „Czy prowadzona ewidencja pomocnicza pozwala określić czy czas pracy przeznaczony przez każdego z Pracowników na działalność B+R spełnia limit 50 % przewidziany w art. 18db ust. 3 pkt 1 ustawy o CIT (tj. czy czas pracy przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostający w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu wynosi co najmniej 50%)?”
Tak.
Odpowiedź na pytanie nr 29 z pierwszego wezwania: „Czy Spółka jest zakładem pracy chronionej, zatrudniającej osoby niepełnosprawne, utraciła status zakładu pracy chronionej w ostatnich 5 lat oraz przysługuje jej zwrot gotówkowy z tytułu poniesienia straty lub osiągnięcia dochodu niższego niż kwota przysługującego jej odliczenia w pierwszym roku prowadzenia działalności gospodarczej zgodnie z art. 18da ustawy o CIT?”
Nie.
Odpowiedź na pytanie nr 30 z pierwszego wezwania: „Czy zamierzają Państwo skorzystać z ulgi na innowacyjnych pracowników również przypadku zaliczek przekazanych na zasadach określonych w art. 38 ust. 2-2c ustawy o PIT?”
Nie.
Odpowiedź na pytanie nr 31 z pierwszego wezwania: „Za jakie okres (lata) zamierzają Państwo skorzystać z ulgi na innowacyjnych pracowników?”
Wnioskodawca planuje skorzystać z ulgi na innowacyjnych pracowników od 2024 r.
Odpowiedź na pytanie nr 32 z pierwszego wezwania: „Czy Spółka wyodrębnia koszty kwalifikowane w odrębnej ewidencji rachunkowej określonej w art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?”
Tak.
Odpowiedź na pytanie nr 1 z drugiego wezwania: „Czy oprogramowania/programy komputerowe zostały wytworzone tylko przez Państwa w ramach prowadzonej przez Państwa działalności?”
Tak.
Odpowiedź na pytanie nr 2 z drugiego wezwania: „Czy prawa majątkowe do wytworzonych przez Państwa programów w całości przysługują Państwu?”
Tak.
Odpowiedź na pytanie nr 3 z drugiego wezwania: „Czy osobami fizycznymi zatrudnionymi na podstawie umowy zlecenie bądź umowy o dzieło są osoby nieprowadzące działalności gospodarczej i tylko wynagrodzenie z tego tytułu zamierzają Państwo zaliczyć do kosztów kwalifikowanych?”
Tak.
Odpowiedź na pytanie nr 4 z drugiego wezwania: „Czy honoraria autorskie Pracowników, o których mowa we wniosku zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, umowę zlecenie/umowę o dzieło stanowi po stronie ww. pracowników odpowiednio należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”
Wnioskodawca zawiera umowy o pracę z Pracownikami, w ramach których wynagrodzenie określone w umowie o pracę składa się z dwóch elementów:
a)honorarium autorskiego z tytułu przeniesienia własności autorskich praw majątkowych na Wnioskodawcę, oraz
b)wynagrodzenia za wykonywanie pozostałych obowiązków pracowniczych.
Wnioskodawca pragnie wskazać, że pytanie - czy honoraria autorskie Pracowników, o których mowa we wniosku zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, umowę zlecenie/umowę o dzieło stanowi po stronie ww. pracowników odpowiednio należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - stanowi przedmiot niniejszego wniosku, dlatego Wnioskodawca nie może sam na nie odpowiedzieć.
Odpowiedź na pytanie nr 5 z drugiego wezwania: „Czy uzyskują Państwo oraz czy będą Państwo uzyskiwać w przyszłości przychody z zysków kapitałowych?”
Wnioskodawca nie uzyskuje przychodów z zysków kapitałowych. Wnioskodawca nie planuje osiągać w przyszłości przychodów z zysków kapitałowych, jednocześnie nie może takiej ewentualności w pełni wykluczyć.
Odpowiedź na pytanie nr 6 z drugiego wezwania: „Jeżeli uzyskują Państwo oraz czy będą Państwo uzyskiwać w przyszłości przychody z zysków kapitałowych, to czy w stosunku do tych przychodów zamierzają Państwo korzystać z odliczenia w ramach tzw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową oraz ulgi na innowacyjnych pracowników?”
Nie wykluczone, że w przyszłości Wnioskodawca będzie uzyskiwał przychody z zysków kapitałowych. Takie przychody będą jednak stanowiły minimalną część pełnych przychodów Wnioskodawcy. Jeżeli jednak przychód z zysków kapitałowych wystąpi to w stosunku do tych przychodów Wnioskodawca nie zamierza korzystać z odliczenia w ramach tzw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową oraz ulgę na innowacyjnych pracowników.
Pytania (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
1.Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, przedstawionym w niniejszym wniosku, prowadzone przez Wnioskodawcę prace w ramach Projektów B+R spełniają definicję „działalności badawczo-rozwojowej”, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT w związku z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT?
2.Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że Wnioskodawca uprawniony jest do uznania jako koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, Kwalifikowanych Wynagrodzeń Pracowniczych w pełnym zakresie, w tym obejmujących honorarium autorskie Pracowników?
3.Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku Wnioskodawca jest uprawniony do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej, to znaczy do odliczenia wydatków z tytułu Kwalifikowanego Wynagrodzenia Pracowników, Wyposażenia oraz odpisów amortyzacyjnych od ŚT i WNiP wskazanych w niniejszym wniosku od podstawy opodatkowania CIT, w rozliczeniu za lata podatkowe 2019-2023 oraz latach następnych, w którym przedmiotowe wydatki ujmowane są jako koszty uzyskania przychodów zgodnie z przepisami ustawy o CIT?
4.Mając na względzie opisany stan faktyczny i zdarzenie przyszłe, czy Wnioskodawca ponosząc za rok podatkowy stratę lub osiągając dochód niższy od kwoty przysługującego w roku podatkowym odliczenia z art. 18d Ustawy o CIT, może pomniejszyć kwotę podlegającą przekazaniu na rachunek właściwego urzędu skarbowego zaliczek na podatek PIT oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w art. 18db ust. 2 Ustawy o CIT o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej tego podatnika w danym roku podatkowym?
Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytania 1-4 z wyjątkiem możliwości uznania honorarium autorskiego za koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop oraz odliczenia go w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Powyższe zostanie rozpatrzone w odrębnym rozstrzygnięciu.
Państwa stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Ad. 1
Wnioskodawca stoi na stanowisku, że prace Wnioskodawcy opisane jako Projekty B+R spełniają definicję "działalności badawczo-rozwojowej", o której mowa w art. 18d ust. 1 w związku z art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ „ustawy o CIT”).
Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Jak wskazuje spójnik „lub” we wskazanej wyżej ustawowej definicji wystarczającym jest, aby działalność twórcza obejmowała wyłącznie badania naukowe czy wyłącznie prace rozwojowe.
Jak zostało wskazane w niniejszym wniosku, Wnioskodawca nie prowadzi działalności badawczej, dlatego w dalszej części wniosku Wnioskodawca przedstawi swoje stanowisko dotyczące jedynie działalności rozwojowej.
Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.) prace rozwojowe to działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług – z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Prace Wnioskodawcy opisane w niniejszym wniosku jako Projekty B+R z całą pewnością charakteryzują się twórczością, gdyż polegają na tworzeniu niepowtarzalnych, nieistniejących wcześniej programów komputerowych, będących zespołem instrukcji i algorytmów realizujących zaprojektowane, metodycznie zaplanowane funkcje. Nie ma tutaj mowy o działaniach rutynowych, bowiem każdy tworzony przez Wnioskodawcę program realizowany jest na zapotrzebowanie kontrahenta, rozwiązując skomplikowany problem biznesowy.
W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu.
Działalność Wnioskodawcy jest uporządkowana i oparta o określoną w opisie stanu faktycznego metodykę pracy. Przy projektowaniu każdego programu komputerowego Wnioskodawca przyjmuje określone cele do osiągnięcia, planuje poszczególne etapy pracy i w odpowiedniej kolejności je wykonuje. Metodyka pracy oparta jest o system zarządzania (…) (metodyka zwinna).
Dodatkowo prace wykonywane przez Pracowników Wnioskodawcy nie są jednorazowe, a mają charakter ciągły, ich celem jest permanentne zwiększenie konkurencyjności klienta. Taki charakter pracy - metodyczny, uporządkowany i zaplanowany - niewątpliwie należy uznać za mający cechę systematyczności.
Celem prac w ramach Projektów B+R jest tworzenie i udoskonalanie programów komputerowych oraz całych systemów komputerowych w wyniku wykorzystania zasobów wiedzy i doświadczenia Wnioskodawcy. Wnioskodawca zdobywa i wykorzystuje aktualnie dostępną wiedzę i umiejętności w celu projektowania i tworzenia nowych produktów i procesów. W tym celu zatrudnia doświadczonych programistów, którzy znają wymagający rynek (…).
Mając na uwadze, że rozwiązania dostarczane przez Wnioskodawcę mają być wykorzystywane (…). Poszczególne aplikacje pozwalają klientowi Wnioskodawcy na uzyskanie przewagi konkurencyjnej np. zwiększenie funkcjonalności, przyspieszenie działania czy zwiększenie poziomu bezpieczeństwa oferowanych rozwiązań. Tworzone przez Wnioskodawcę aplikacje nie powstają w oparciu o gotowe szablony ani przy wykorzystaniu kreatorów dostępnych publicznie, Wnioskodawca używa szeregu zaawansowanych, języków programowania, technologii i narzędzi programistycznych, których funkcje na bieżąco łączy w celu uzyskania konkretnego efektu w postaci kodu źródłowego wykonującego pożądane funkcje.
Co istotne, działania podejmowane przez Wnioskodawcę w ramach Projektów B+R nie mają charakteru rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do oprogramowania, ale stanowią wyraz dynamicznego reagowania na oczekiwania klientów, zmieniające się realia rynku oraz otoczenie prawne, a także przekonania Wnioskodawcy co do konieczności wdrażania ulepszeń oraz nowych produktów. Proces wytwórczy takiego oprogramowania obejmuje szereg prac planistycznych oraz deweloperskich. W wyniku części z nich powstają prototypy produktów (systemów, oprogramowania). Podejmując nad nimi pracę, ich efekt nie jest możliwy do przewidzenia.
Wszelkie prace w ramach Projektów B+R odbywają się w następujących po sobie etapach, które zostały opisane w niniejszym wniosku. W toku tak przeprowadzanych prac w ramach Projektów B+R powstają wyniki w postaci unikalnych kodów źródłowych, kodów wynikowych, skryptów, struktur baz danych, architektur, a także dokumentacji projektowych i technicznych. Oprócz wskazanych elementów w postaci dokumentacji projektowej oraz technicznej, każdy z etapów prac jest odpowiednio utrwalany - zarówno na potrzeby Wnioskodawcy jak i jego klienta.
Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, prace realizowane przez niego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Prace B+R charakteryzują się twórczością, systematycznością oraz skutkują zwiększeniem zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań – spełniają tym samym definicję prac badawczo-rozwojowych.
Ad. 2
Wnioskodawca stoi na stanowisku, że uprawniony jest do uznania jako koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, Kwalifikowanych Wynagrodzeń Pracowniczych w pełnym zakresie, w tym obejmujących honorarium autorskie Pracowników.
Przychodami ze stosunku pracy są wszelkie świadczenia, które otrzymuje pracownik w związku z pozostawaniem w stosunku pracy lub jednym ze stosunków pokrewnych, które to świadczenia pokrywane są ze środków pracodawcy.
Przeniesienie majątkowych praw autorskich może nastąpić w ramach różnych stosunków prawnych. W szczególności wykonywanie utworów może następować w ramach stosunków pracy, działalności gospodarczej, działalności wykonywanej osobiście. Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli utwór, którego dotyczy wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich (honorarium z praw autorskich) został stworzony w ramach umowy o pracę, a wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich do tego utworu wypłacane jest przez pracodawcę, to takie wynagrodzenie stanowi przychód ze stosunku pracy (art. 12 ustawy o PIT).
Takie rozumienie przepisów zostało potwierdzone również w doktrynie prawa podatkowego, m.in. w komentarzu do art. 18 ustawy o PIT pod redakcją A. Bartosiewicz oraz R. Kubacki: „Nie jest wykluczone, że w ramach obowiązków pracowniczych pracownicy będą tworzyć utwory. [...] Zgodnie z przepisami prawa autorskiego, jeżeli ustawa lub umowa o pracę nie stanowią inaczej, pracodawca, którego pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron. Przychody, o których mowa wyżej, uzyskiwane przez pracowników, stanowić będą przychód ze stosunku pracy i pokrewnych (art. 12 u.p.d.o.f.), a nie przychód z praw majątkowych. Nie oznacza to jednak, że pracownikowi nie przysługują zryczałtowane koszty uzyskania przychodów w wysokości 50% dla tej części przychodu (wynagrodzenia za pracę), która odpowiada wynagrodzeniu za przeniesienie praw autorskich (stworzenie dzieła).” (A. Bartosiewicz, R. Kubacki [w:] A. Bartosiewicz, R. Kubacki, PIT. Komentarz, wyd. V, Warszawa 2015, art. 10, art. 18.).
Takie rozumienie przepisów potwierdza również Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 6 września 2023 r. (sygn. 0112-KDIL2- 1.4011.617.2023.1.MKA), w której uznał, że do przychodów pracownika wynikający z umowy o pracę, a więc również do części wynagrodzenia za przeniesienie autorskich praw majątkowych (honorarium autorskiego), stosuje się zwolnienie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zwolnienie to ma zastosowanie m.in. do przychodów ze stosunku pracy czy z umowy zlecenia, nie ma jednak zastosowania do przychodów z praw majątkowych.
Mając powyższe na uwadze Wnioskodawca stoi na stanowisku, że całość wynagrodzenia Pracowników wynikającego z umowy o pracę, w tym honorarium autorskie, stanowi dla Pracowników dochód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ustawy o PIT, a co za tym idzie stanowią koszty kwalifikujące się do ulgi badawczo-rozwojowej, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT.
Ad. 3
Wnioskodawca stoi na stanowisku, że jest uprawniony do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d Ustawy o CIT, to znaczy do odliczenia wydatków z tytułu Wynagrodzeń Pracowników, Wyposażenia, oraz odpisów amortyzacyjnych od ŚT i WNiP wskazanych w niniejszym wniosku od podstawy opodatkowania CIT, w rozliczeniu za lata podatkowe 2019-2023 oraz lata następne, w którym przedmiotowe Wydatki ujmowane są jako koszty uzyskania przychodów zgodnie z przepisami ustawy o CIT.
Wynagrodzenia Pracowników
Za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.
Przywołany powyżej przepis art. 12 ust. 1 ustawy o PIT odnosi się do tzw. "wynagrodzeń pracowniczych", tj. świadczeń wypłacanych (wydawanych) osobom fizycznym z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy.
Odliczeniu, na podstawie art. 18d ustawy o CIT, nie podlegają zatem wynagrodzenia wypłacane osobom zatrudnionym w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej na postawie innych tytułów, niż wymienione powyżej, np. wynagrodzenia otrzymywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, wynagrodzenia wypłacane zleceniobiorcom, lub osobom, z którymi zawarto umowę o dzieło.
Natomiast, składkami na ubezpieczenia społeczne, należnymi z wymienionych tytułów i finansowanymi (w części lub w całości) przez płatnika, są składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe.
Z treści art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT wynika, że odliczenie w ramach ulgi nie obejmuje składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Niezależnie od powyższego należy podkreślić, iż na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się nie tylko wynagrodzenia zasadnicze pracowników zatrudnionych w celu realizacji prac badawczo-rozwojowych, ale również wszelkie inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, które stanowią przychody pracowników na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.
Mając na uwadze, że zdaniem Wnioskodawcy ponoszone przez niego wydatki na honorarium autorskie z tytułu przeniesienia przez pracownika na Wnioskodawcę majątkowych praw autorskich do utworów wytworzonych w ramach umowy o pracę stanowią dochód, o którym mowa w art. 12 ustawy o PIT, dlatego wydatki Wnioskodawcy z tego tytułu również należy uznać za kwalifikujące się do ulgi (w części dotyczącej prac badawczo-rozwojowych).
Zdaniem Wnioskodawcy z kosztów kwalifikowanych nie należy wykluczyć wydatków ponoszonych na utrzymanie Pracowników w czasie przebywania ich na urlopie, czy też w czasie niemożności wykonywania przez nich zadań, w związku z przebywaniem na zwolnieniu lekarskim.
Wydatki związane z ponoszeniem kosztów zatrudniania Pracowników, w części obejmującej wynagrodzenia i ubezpieczenie za czas, w którym ci Pracownicy faktycznie nie wykonywali swoich obowiązków, gdyż albo przebywali na urlopie lub też nie świadczyli pracy z uwagi na niezdolność do pracy są nierozerwalnie związane z ze stosunkiem pracy jako takim. Konieczność ich poniesienia przez pracodawcę jest wynikiem korzystania przez pracowników z przysługujących im uprawnień, których nie mogą się zrzec, a które pracodawca zgodnie z przepisami prawa jest zobowiązany ponosić. Takie rozumienie przepisów potwierdza m.in. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 15 lipca 2020 r. (sygn. I SA/Wr 140/20). Czas w jakim pracownik przebywa na urlopie lub na zwolnieniu lekarskim nie jest czasem pracy, dlatego uzasadnione jest obliczenie proporcji (Wskaźnik B+R) na podstawie czasu w jakim pracownik realizuje działalność badawczo-rozwojową w stosunku do całości czasu jaki pracownik faktycznie przepracował w danym miesiącu, tj. z wyłączeniem urlopu i czasu zwolnienia lekarskiego.
Zgodnie z art. 18d ust. 2 ustawy o CIT za koszty kwalifikujące się do ulgi uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ustawy o PIT (stosunku pracy), w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.
Mając to na uwadze, Wnioskodawca prawidłowo uznaje za koszty kwalifikowane poniesione wydatki na Wynagrodzenia Pracowników pomnożone przez Wskaźnik B+R.
Wyposażenie
Stosownie do treści art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Z art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT wynika, że warunkiem uznania wydatków na nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego jest wykorzystywanie bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej. Użycie w powyższym przepisie sformułowania „w szczególności”, oznacza, że wymieniony katalog sprzętów nie jest zamknięty.
Według internetowego słownika języka polskiego PWN, "sprzęt" to: przedmiot użytkowy, przedmioty używane do jakichś prac lub w jakichś okolicznościach. Według słownika języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego, sprzęt to każdy przedmiot użytkowy jak mebel, narzędzie, naczynie, to przedmioty używane w określonym celu, związane z jakąś dziedziną. Z kolei, "specjalistyczny" wg słownika języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego, oznacza m.in. związany z pewną specjalnością.
Z cytowanego powyżej art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT wynika, że aby poniesione wydatki na sprzęt specjalistyczny, uznać za koszty kwalifikowane muszą być spełnione następujące warunki:
(i) sprzęt nie stanowi środka trwałego,
(ii) zalicza się do kategorii "sprzętu specjalistycznego", oraz
(iii) jest wykorzystywany bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Zdaniem Wnioskodawcy Wyposażenie wskazane w niniejszym wniosku spełnia powyższe przesłanki. Po pierwsze nie stanowi środka trwałego (dotyczy jedynie urządzeń niebędących środkami trwałymi), po drugie stanowi produkty specjalistyczne, pozwalające na programowanie i wytwarzanie programów komputerowych, a po trzecie jest wykorzystywane przy Projektach B+R.
Mając to na uwadze, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że wydatki na Wyposażenie Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów kwalifikujących się do ulgi badawczo-rozwojowej.
Odpisy amortyzacyjne
Zgodnie z art. 18d ust. 3 ustawy o CIT za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
Definicja z art. 18d ust. 3 ustawy o CIT nie zawiera określenia "wyłącznie" w odniesieniu do celu wykorzystywania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Zdaniem Wnioskodawcy, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które wykorzystywane są do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej będą kosztami kwalifikowanymi w świetle przytoczonego wyżej przepisu. Kluczowym do uznania danego odpisu za koszt kwalifikowany jest wykorzystywanie danego środka trwałego/wartości niematerialnej i prawnej w działalności badawczo-rozwojowej oraz uznanie odpisu za koszt uzyskania przychodu Wnioskodawcy.
Jak zostało wskazane w stanie faktycznym urządzenia i oprogramowanie ujawniane są w ewidencji jako środki trwałe/wartości niematerialne i prawne, a od ich wartości początkowej dokonywane są lub będą dokonywane odpisy amortyzacyjne według stawek określonych w ustawie o CIT.
Wnioskodawca stoi zatem na stanowisku, że na podstawie art. 18d ust. 3 ustawy o CIT, Wnioskodawca będzie mieć prawo do uznania za koszty kwalifikowane dokonywanych w danym roku podatkowym i zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od urządzeń i oprogramowania, stanowiących środki trwałe/wartości niematerialne i prawne.
Ad. 4
Wnioskodawca stoi na stanowisku, że ponosząc za rok podatkowy stratę lub osiągając dochód niższy od kwoty przysługującego w roku podatkowym odliczenia z art. 18d Ustawy o CIT, może on pomniejszyć kwotę podlegającą przekazaniu na rachunek właściwego urzędu skarbowego zaliczek na podatek PIT oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w art. 18db ust. 2 Ustawy o CIT o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej tego podatnika w danym roku podatkowym
Zgodnie z art. 18db ust. 1 Ustawy o CIT, podatnik będący płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych, który poniósł za rok podatkowy stratę albo osiągnął dochód niższy od kwoty przysługującego w roku podatkowym odliczenia na podstawie art. 18d Ustawy o CIT, może pomniejszyć kwotę podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej tego podatnika w danym roku podatkowym.
Biorąc pod uwagę powyższe, aby podatnik mógł dokonać pomniejszenia wynikającego z tego przepisu spełnione muszą być poniższe warunki łącznie:
- podatnik jest płatnikiem podatku PIT;
- podatnik uzyskuje przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych;
- podatnik ponosi stratę lub osiąga dochód niższy od kwoty przysługującego w roku podatkowym odliczenia na podstawie art. 18d Ustawy o CIT.
Prawodawca przewidział, że odliczenie to ma zastosowanie - zgodnie z art. 18db ust. 2 ustawy o CIT do zaliczek, o których mowa w art. 31 oraz art. 41 ust. 1 i 4 ustawy o PIT, pobranych od dochodów (przychodów) osób fizycznych, z tytułu:
- stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz wypłacanego przez podatnika zasiłku pieniężnego z ubezpieczenia społecznego,
- wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło,
- praw autorskich.
Przy czym, zgodnie z art. 18db ust. 3 Ustawy o CIT, przez osoby fizyczne rozumie się pracowników bezpośrednio zaangażowane w działalność badawczo-rozwojową, których czas pracy przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostający w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu wynosi co najmniej 50%. Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca zatrudnia Pracowników. W związku z tym jest również płatnikiem podatku dochodowego na podstawie art. 31 i art. 41 ust. 1 i 4 Ustawy o PIT.
Ponadto, Wnioskodawca prowadzi ewidencję czasu pracy Pracowników pozwalającą na określenie, ile czasu pracy w ogólnym czasie pracy tych osób zostało przeznaczonych na realizację działalności badawczo-rozwojowej. Prowadzona ewidencja pozwala na określenie powyższej proporcji w każdym miesiącu.
Mając powyższe na względzie należy stwierdzić, że warunek bycia przez Wnioskodawcę płatnikiem podatku PIT został i zostanie spełniony. Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca uzyskuje przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych - prowadzi działalność polegającą na tworzeniu programów komputerowych. Wobec powyższego warunek odpowiedniej struktury przychodów należy uznać za spełniony.
Kolejnym warunkiem pozwalającym na dokonanie pomniejszenia na podstawie art. 18db ustawy o CIT jest osiągnięcie straty lub dochodu niższego od kwoty przysługującego w roku podatkowym odliczenia na podstawie art. 18d Ustawy o CIT.
Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca nie wyklucza, że może osiągnąć stratę lub dochód niższy od przysługującego w roku podatkowym odliczenia na podstawie art. 18d Ustawy o CIT (w dniu złożenia niniejszego wniosku Spółka nie złożyła rocznego zeznania podatkowego). Wobec powyższego, warunek wysokości dochodów został/zostanie spełniony.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku:
- w części dotyczącej możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych wynagrodzeń pracowników z tytułu wynagrodzenia chorobowego, z tytułu urlopu, opieki nad dzieckiem oraz innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika wraz ze składkami z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - jest nieprawidłowe,
- w pozostałej części - jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie należy zaznaczyć, że pytania przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznaczają zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (Państwa zapytania). Zatem, inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nieobjęte pytaniami, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.
Ad. 1
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie pytania nr 1 odnośnie ustalenia, czy prowadzone przez Wnioskodawcę prace w ramach Projektów B+R spełniają definicję „działalności badawczo-rozwojowej”, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT w związku z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Ad. 2 i 3
Odnosząc się do możliwości uznania poniesionych przez Państwa wydatków za koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej oraz odliczenia ich w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową wskazać należy, że stosownie do treści art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2019 r. poz. 865 ze zm., dalej: „updop, „ustawa o CIT”):
podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Rodzaje kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały wymienione w art. 18d ust. 2-3 updop.
Na podstawie art. 18d ust. 2 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się:
1.poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
1a. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.
2.nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;
3.ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;
4.odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;
4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;
5)koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:
a)przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
b)prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
c)odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
d)opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.
W myśl art. 18d ust. 3 updop:
za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
W myśl art. 15 ust. 6 updop (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.):
Kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.
Zaś w myśl art. 15 ust. 6 updop (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.):
Kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane zgodnie z art. 16a-16m, przy czym w przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji nie mogą być w roku podatkowym wyższe niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych, obciążające w tym roku podatkowym wynik finansowy jednostki.
Zgodnie z art. 18d ust. 5 updop:
Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Natomiast zgodnie z treścią art. 18d ust. 6 updop:
podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.
W brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r. z art. 18d ust. 7 updop wynikało, że kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:
1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
3)w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.
Natomiast w brzmieniu obowiązującym w 2019 i 2020 r. i do 1 stycznia 2022 r. z art. 18d ust. 7 updop wynika, że kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:
1.w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
2.w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
3.w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.
Według art. 18d ust. 8 updop (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.):
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.
Zaś według art. 18d ust. 8 updop (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.):
odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.
Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b updop, zgodnie z którym
podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.
Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:
1.podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,
2.koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT,
3.koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 ustawy o CIT,
4.ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o CIT, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,
5.jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,
6.w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
7.podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
8.kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawy o CIT,
9.koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
W stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym wskazują Państwo, że w związku z Projektami B+R ponoszą Państwo wydatki na wynagrodzenia pracowników, zakup wyposażenia oraz odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. W skład wynagrodzenia pracowników wchodzą m.in. wynagrodzenie za czas choroby, urlopu oraz innej niezdolności do pracy, które zamierzają Państwo odliczyć w ramach ulgi na działalności badawczo-rozwojową.
Ww. wydatki, tj. wydatki na Wynagrodzenie Pracowników, Wyposażenie oraz odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zamierzają Państwo odliczyć w rozliczeniu za lata podatkowe 2019-2023 oraz lata następne, w których przedmiotowe wydatki ujmowane były jako koszty uzyskania przychodów.
Jednocześnie wskazują Państwo, że Państwa działalność w kolejnych latach będzie prowadzona na dotychczasowych zasadach, a informacje/dane/warunki opisane i wyróżnione we wniosku będą miały zastosowanie do wszystkich projektów innowacyjnych realizowanych po dniu złożenia niniejszego wniosku.
Odnosząc się do kwestii uznania za koszty kwalifikowane należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe, należy zauważyć, że istotne jest aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.
Zatem, w przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.
Należy w tym miejscu zauważyć, że ustawodawca w treści art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, odnosi się do czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, a zatem do czasu faktycznie poświęconego na ten cel.
Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm., dalej: „updof”):
za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki i nagrody zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.
Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 updof, zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.
Należy jednak podkreślić, że w przypadku, gdy pracownik nie wykonuje czynności w ramach prac badawczo-rozwojowych, będąc na zwolnieniu lekarskim, czy na urlopie, a w ramach należności ze stosunku pracy otrzymywał m.in.: wynagrodzenie za czas urlopu, choroby oraz innej usprawiedliwionej nieobecności, itp. – zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych należności, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1230 ze zm.), które nie są związane z realizacją działalności B+R. Bez znaczenia pozostaje przy tym, czy pracownik realizuje wyłącznie, czy tylko częściowo realizuje prace badawczo-rozwojowe.
Powyższe wynika z faktu, że choć ww. wynagrodzenia stanowią należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 updof, to jeśli będą obejmowały okres, w którym pracownicy nie wykonywali faktycznie czynności związanych z realizacją działalności badawczo-rozwojowej, będąc np.: na urlopie, zwolnieniu lekarskim, w związku z opieką nad dziećmi itp. nie mogą podlegać odliczeniu, jako koszt kwalifikowany w ramach ulgi, o której mowa w treści art. 18d ust. 2 pkt 1 w zw. z art. 18d ust. 1 updop. Nieobecność pracownika oznacza, że nie wykonywał on wówczas faktycznie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej.
W takiej sytuacji zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych należności, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, które nie są związane z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.
Należy podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.
Dodatkowo wskazać należy, że w komunikacie Ministerstwa Finansów z dnia 18 maja 2017 r. o Uldze B+R zostało wyraźnie wskazane, że (...) prowadzenie tego rodzaju ewidencji przewidziane jest wprost w propozycji legislacyjnej przedstawionej w „projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej”. Ustawodawca proponuje tam, aby wynagrodzenia i składki stanowiły koszty kwalifikowane (stanowiące bazę do wyliczenia ulgi B+R) - w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracownika (...).
Mając powyższe na uwadze, należy zatem przyjąć, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza o tym, czy wynagrodzenie oraz składki od wynagrodzenia (w całości lub w części) stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.
W przedstawionym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym wskazują Państwo, że pod pojęciem Kwalifikowanego Wynagrodzenia Pracowników należy rozumieć wynagrodzenie pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1. Oznacza to, że poniesione koszty pracownicze mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu (okresie rozliczeniowym).
Zatem Państwa stanowisko w tej części jest prawidłowe.
Ponadto prawidłowo Państwo wskazują, że wydatki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nie mogą stanowić wydatków kwalifikowanych rozliczanych w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową.
Podkreślenia wymaga, że koszty pracownicze w zakresie wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenie społeczne z tyt. wynagrodzenia za czas usprawiedliwionej nieobecności (tj. wynagrodzenia chorobowe, z tyt. urlopu, opieki nad dzieckiem oraz inne usprawiedliwione nieobecności) - nie mogą stanowić kosztów działalności badawczo-rozwojowej, bowiem nie dotyczą czasu pracy faktycznie poświęconego na realizację działalności badawczo-rozwojowej.
Zatem wydatków na wynagrodzenie pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę realizujących prace w ramach działalności badawczo-rozwojowej, za czas choroby, za czas urlopu lub innej nieobecności w pracy wraz z przypadającymi na nie składkami z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych nie mogą Państwo zaliczyć do kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi badawczo-rozwojowej.
Tym samym Państwa stanowisko w tej części należy uznać za nieprawidłowe.
Odnosząc się do wydatków na Wyposażenie niezbędnych do realizacji działalności badawczo-rozwojowej, to jak już wyżej wskazano, zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 updop:
za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.
Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).
Z kolei, w zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2023 r. poz. 120 ze zm.). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.
Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam, Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj, Walińska Anna, Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).
W tym miejscu zauważyć należy, że surowcami i materiałami w znaczeniu przywołanym powyżej mogą być w istocie aktywa bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.
Stosownie do treści art. 18d ust. 2 pkt 2a updop:
za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych.
Z art. 18d ust. 2 pkt 2a updop, wynika że warunkiem uznania wydatków na nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych jest wykorzystywanie bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Użycie w powyższym przepisie sformułowania w szczególności, oznacza że wymieniony katalog sprzętów nie jest zamknięty.
Wg internetowego słownika języka polskiego PWN, „sprzęt” to: przedmiot użytkowy, przedmioty używane do jakichś prac lub w jakichś okolicznościach. Według słownika języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego, sprzęt to każdy przedmiot użytkowy jak mebel, narzędzie, naczynie, to przedmioty używane w określonym celu, związane z jakąś dziedziną.
Z kolei, „specjalistyczny” wg słownika języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego, oznacza m.in. związany z pewną specjalnością.
Z cytowanego powyżej art. 18d ust. 2 pkt 2a updop wynika, że aby poniesione wydatki na sprzęt specjalistyczny, uznać za koszty kwalifikowane muszą być spełnione następujące warunki :
- sprzęt nie stanowi środka trwałego,
- zalicza się do kategorii „sprzętu specjalistycznego”, oraz
- jest wykorzystywany bezpośrednio w prowadzonej działalności B+R.
W opisie sprawy wskazują Państwo, że wydatki na Wyposażenie, tj.:
- wydatki na nabycie sprzętu komputerowego i akcesoriów komputerowych (m.in. komputery, monitory, laptopy, kable, drukarki, myszy komputerowe, tonery) wykorzystywane w toku prac badawczo-rozwojowych przyporządkowują Państwo do art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT,
- wydatki na nabycie czasopism i materiałów biurowych wykorzystywanych w ramach prac badawczo-rozwojowych oraz wydatki na energię elektryczną zużywaną przez urządzenia, w zakresie w jakim urządzenia wykorzystywane są do prac badawczo-rozwojowych, w oparciu o przelicznik umożliwiający oszacowanie kosztów związanych wyłącznie z pracami badawczo-rozwojowymi przyporządkowują Państwo do wydatków określonych w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT.
W ocenie tut. Organu, jesteście Państwo uprawnieni do uwzględniania w podstawie obliczania ulgi badawczo-rozwojowej wydatków na nabycie wskazanego wyżej Wyposażenia, jako kosztów kwalifikowanych w myśl art. 18d ust. 2 pkt 2 i 2a updop w takiej części w jakiej są wykorzystywane w prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej.
Przechodząc z kolei natomiast do kwestii uprawnienia do uwzględniania w podstawie obliczania ulgi B+R odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych należy stwierdzić, że w myśl powołanego wyżej art. 18d ust. 3 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
Stosownie do treści art. 15 ust. 6 updop, obowiązującym do dnia 31 grudnia 2021 r.:
kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16
W myśl natomiast art. 15 ust. 6 updop, obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:
kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane zgodnie z art. 16a-16m, przy czym w przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji nie mogą być w roku podatkowym wyższe niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych, obciążające w tym roku podatkowym wynik finansowy jednostki.
Zgodnie z art. 16f ust. 3 ustawy o CIT:
odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zgodnie z art. 16h-16m, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 10 000 zł. W przypadku gdy wartość początkowa jest równa lub niższa niż 10 000 zł, podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16d ust. 1, mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16h-16m albo jednorazowo w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, albo w miesiącu następnym.
Odnosząc się do opisu sprawy w pierwszej kolejności wskazać należy, że co do zasady, odpisy amortyzacyjne dokonane od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w działalności badawczo-rozwojowej, mogą być objęte omawianą ulgą badawczo-rozwojową przy spełnieniu warunków wskazanych w art. 18d ustawy o CIT.
Zatem, istnieje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 3 ustawy o CIT, w ramach limitów, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej.
Choć ustawodawca nie użył w treści art. 18d ust. 3 ustawy o CIT, sformułowania „wyłącznie”, to jednoznacznie wskazał, że za ww. koszty kwalifikowane podatnicy mogą uznać dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, jak i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Wyjaśnić zatem należy, że powyższe sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, w całości stanowią koszt kwalifikowany, w myśl ww. przepisu, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast, w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Odnosząc powyższe przepisy do przedstawionego we wniosku opisu sprawy należy stwierdzić, że są Państwo uprawnieni do uwzględniania w podstawie obliczania ulgi badawczo- rozwojowej odpisów amortyzacyjnych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w myśl art. 18d ust. 3 updop w takiej części w jakiej są wykorzystywane w prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej.
Ad. 4
Zgodnie z brzmieniem art. 4a pkt 26 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587, dalej: „updop”, „ustawa o CIT”):
działalności badawczo-rozwojowej - oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań;
Natomiast, stosownie do treści art. 18d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych:
podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
W myśl art. 18d ust. 8 updop:
odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1
Zgodnie z art. 18d ust. 9 updop:
przepisu ust. 8 zdanie drugie i trzecie nie stosuje się, jeżeli podatnik wykaże w zeznaniu kwotę przysługującą mu zgodnie z art. 18da.
Ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105 ze zm.; dalej: Ustawa Nowelizująca), która weszła w życie 1 stycznia 2022 r., wprowadzono przepisy mające zdynamizować rozwój gospodarczy kraju poprzez system ulg podatkowych. Należy do nich m.in. tzw. „ulga na innowacyjnych pracowników”.
Regulacje dotyczącą tej ulgi zawiera dodany do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych art. 18db, który w ust. 1 stanowi, że:
podatnik będący płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych, który poniósł za rok podatkowy stratę albo osiągnął dochód niższy od kwoty przysługującego w roku podatkowym odliczenia na podstawie art. 18d, może pomniejszyć kwotę podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w ust. 2 o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej tego podatnika w danym roku podatkowym.
Zgodnie z art. 18db ust. 2 updop:
przepis ust. 1 ma zastosowanie do zaliczek na podatek dochodowy i zryczałtowanego podatku dochodowego, o których mowa w art. 32 oraz art. 41 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, pobranych od dochodów (przychodów) osób fizycznych, z tytułu:
1) stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz wypłacanego przez podatnika zasiłku pieniężnego z ubezpieczenia społecznego;
2) wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło;
3) praw autorskich.
Zgodnie z art. 18db ust. 3 updop:
przez osoby fizyczne, o których mowa w ust. 2, rozumie się osoby fizyczne bezpośrednio zaangażowane w działalność badawczo-rozwojową, których czas:
1) pracy przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostający w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu wynosi co najmniej 50% lub
2) przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu, pozostający w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi wynosi co najmniej 50%.
Stosownie do treści art. 18db ust. 4 updop:
uprawnienie do pomniejszenia, o którym mowa w ust. 1, przysługuje począwszy od miesiąca następującego bezpośrednio po miesiącu, w którym podatnik złożył zeznanie, o którym mowa w art. 27 ust. 1, do końca roku podatkowego, w którym zostało złożone to zeznanie.
W myśl art. 18db ust. 5 updop:
przepisy ust. 1-4 nie mają zastosowania do:
1) zaliczek przekazywanych na zasadach określonych w art. 38 ust. 2-2c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych;
2) podatnika, któremu przysługuje kwota określona w art. 18da.
Zgodnie z art. 18db ust. 6 updop:
jeżeli podatnik utracił prawo do odliczenia, o którym mowa w ust. 1, dolicza kwoty poprzednio odliczone w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym utracił to prawo.
Należy zauważyć, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przewidują dwie podstawowe stawki opodatkowania właściwe dla podatników tego podatku. Zgodnie z art. 19 ust. 1 pkt 1 i 2:
podatek, z zastrzeżeniem art. 21, art. 22, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, wynosi:
1) 19% podstawy opodatkowania;
2) 9% podstawy opodatkowania od przychodów (dochodów) innych niż z zysków kapitałowych - w przypadku podatników, u których przychody osiągnięte w roku podatkowym nie przekroczyły wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 000 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł.
Zatem, dochody osiągane przez podatników zasadniczo podlegają opodatkowaniu podstawową stawką opodatkowania wynikającą z art. 19 ust. 1 updop. Stawka ta jest bowiem podstawową stawką obowiązującą wszystkich podatników podatku dochodowego od osób prawnych i co do zasady powinna być przez nich (podatników o których mowa w ww. ustawie) stosowana.
Z kolei zgodnie z art. 27 updop:
Podatnicy, z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie art. 6 ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 1d i 1da, art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a oraz przepisów ustawy wymienionej w art. 40 ust. 2 pkt 8, są obowiązani, z zastrzeżeniem ust. 2a, składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) w roku podatkowym - do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą zapłaconych zaliczek za okres od początku roku.
Państwa wątpliwości w zakresie pytanie nr 4 dotyczą ustalenia czy ponosząc za rok podatkowy stratę lub osiągając dochód niższy od kwoty przysługującego w roku podatkowym odliczenia z art. 18d ustawy o CIT, mogą Państwo pomniejszyć kwotę podlegających przekazaniu na rachunek właściwego urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w art. 18db ust. 2 ustawy o CIT o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej tego podatnika w danym roku podatkowym.
Wskazać należy, że ulga na zatrudnienie innowacyjnych pracowników skierowana jest do przedsiębiorców, którzy w roku podatkowym ponieśli stratę lub, których wysokość osiągniętego dochodu nie pozwalała na odliczenie kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową.
Ustawa wprowadza zatem rozwiązanie, zgodnie z którym podatnik będący płatnikiem, który prowadzi działalność B+R będzie mógł odliczyć od zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego, potrącanych z dochodów (przychodów) osób fizycznych zatrudnionych u niego na podstawie umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych, czy też praw autorskich, koszty kwalifikowane, których nie odliczył od swojego dochodu w zeznaniu rocznym w ramach odliczenia ulgi B+R ponieważ poniósł stratę albo wysokość dochodu była niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń.
W konsekwencji przedsiębiorca, który jest płatnikiem będzie mógł pomniejszyć zaliczki na podatek dochodowy pobrane od dochodów z tytułu stosunku pracy czy też wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w przypadku, gdy jego pracownik/ usługobiorca jest bezpośrednio zaangażowany w działalność B+R i, którego czas pracy przeznaczony na realizację działalność B+R lub czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalność B+R wynosi co najmniej 50% ogólnego czasu pracy/wykonania usługi.
Ponadto, wskazać należy, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:
1.podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,
2.koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu updop,
3.koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 updop,
4.ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu updop,
5.podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględnione w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów,
6.w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b updop, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
7.podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
8.kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w updop,
9.koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiekolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
W odpowiedzi na wcześniejsze Państwa pytanie Organ wskazał, że mogą Państwo skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Mogą Państwo skorzystać z tej ulgi za lata 2019-2022 oraz lata następne. Ponadto pragną Państwo skorzystać w przyszłości tj. od 2024 r. z ulgi na innowacyjnych pracowników. Wskazują Państwo, że mogą Państwo osiągnąć stratę lub dochód niższy od przysługującego w roku podatkowym odliczenia na podstawie art. 18d Ustawy o CIT, jednakże w dniu złożenia niniejszego wniosku Spółka nie złożyła jeszcze rocznego zeznania podatkowego. Spółka wskazuje, że spełnia pozostałe warunki korzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 18db ustawy o CIT. Jednocześnie nie wskazują Państwo, że ponieśli stratę w latach poprzednich (2020-2022).
Odnosząc się do zagadnienia poruszanego w treści pytania, raz jeszcze wskazać należy, że tzw. „ulgę na innowacyjnych pracowników” wprowadzono ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych, która weszła w życie 1 stycznia 2022 r.
Zgodnie z art. 67 ust. 1 ww. Ustawy Nowelizującej:
Przepisy art. 26e ust. 3d-3fi 7-9, art. 26ga, art. 26gb, art. 26 ha-26hd i art. 30ca ust. 9a ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, art. 18d ust. 3d-3ji 7-9, art. 18ea-18efi, art. 24d ust. 9a ustawy zmienianej w art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, i art. 11 ust. 1-4 oraz art. 21 ust. 3 ustawy zmienianej w art. 9, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, mają zastosowanie do wydatków poniesionych po dniu 31 grudnia 2021 r.
Zgodnie z treścią ww. art. 18db ustawy o updop:
podatnik będący płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych, który poniósł za rok podatkowy stratę albo osiągnął dochód niższy od kwoty przysługującego w roku podatkowym odliczenia na podstawie art. 18d, może pomniejszyć kwotę podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w ust. 2 o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej tego podatnika w danym roku podatkowym.
W myśl art. 18d ust. 8 updop:
odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.
Tym samym, kwota przysługującego podatnikowi odliczenia w roku podatkowym na podstawie art. 18d updop, uwzględnia koszty kwalifikowane poniesione w danym roku podatkowym jak i koszty nieodliczone z poprzednich lat, przysługujące do odliczenia w okresie kolejnych sześciu lat podatkowych.
Z tego wynika, że nieodliczona kwota kosztów kwalifikowanych B+R w danym roku podatkowym, będąca podstawą do ustalenia ulgi na innowacyjnych pracowników może obejmować koszty kwalifikowane z lat poprzedzających 2022 rok.
Z kolei art. 18d ust. 9 updop, wskazuje, że:
przepisu ust. 8 zdanie drugie i trzecie nie stosuje się, jeżeli podatnik wykaże w zeznaniu kwotę przysługującą mu zgodnie z art. 18da ustawy o CIT.
Z powyższych przepisów wynika, że ulga określona w art. 18db updop, jest adresowana do podatników podatku dochodowego (będących płatnikami), którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową i ze względu na stratę lub niski dochód nie mogli w całości lub w części odliczyć w ramach ulgi B+R wydatków kwalifikowanych określonych w art. 18d ust. 2-3 updop, poniesionych w danym roku. Ponadto podatnikom nie może przysługiwać odliczenie, o którym mowa w art. 18da ustawy o CIT.
Ulga umożliwia płatnikowi zmniejszenie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych odprowadzanych od wynagrodzeń pracowników wskazanych w art. 18db ust. 3 updop, o kwotę nieodliczonych wydatków kwalifikowanych. Odliczeniu podlega kwota stanowiąca iloczyn nieodliczonych wydatków kwalifikowanych i obowiązującej danego podatnika stawki podatku dochodowego.
Należy powołać również treść art. 67 ust. 2 i 3 ww. ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którymi:
pomniejszenie, o którym mowa w art. 26eb ustawy zmienianej w art. 1 oraz art. 18db ustawy zmienianej w art. 2, stosuje się po raz pierwszy w 2023 r.
w przypadku podatników podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2022 r., a zakończy się po dniu 31 grudnia 2021 r., pomniejszenie, o którym mowa w art. 18db ustawy zmienianej w art. 2, stosuje się po raz pierwszy w roku podatkowym rozpoczynającym się bezpośrednio po tym roku.
Należy stwierdzić, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie regulują kwestii kolejności dokonywania odliczeń kosztów kwalifikowanych, które nie zostały odliczone w roku ich poniesienia z uwagi na wystąpienie straty albo nieosiągnięcie przez podatnika dochodów w wystarczającej wysokości. Zatem, ustawodawca pozostawił podatnikowi dowolność w powyższej kwestii, z zachowaniem warunku, że odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Zasadnym zatem jest przyjęcie, że jeżeli w danym roku podatkowym podatnikowi przysługuje na podstawie art. 18d ust. 8 updop, prawo do odliczeń kosztów działalności badawczo-rozwojowej poniesionych zarówno w danym roku jak i latach poprzednich to może on podjąć decyzję o kolejności dokonywania tych odliczeń, przy spełnieniu wymagań, o których mowa w tym przepisie, w szczególności 6-letniego limitu czasowego, zgodnie z brzmieniem art. 18d ust. 8 updop.
Należy jednak pamiętać, że nieskorzystanie z prawa do odliczenia ulgi B+R w ciągu sześciu kolejnych lat podatkowych następujących po roku, w którym prawo to zostało nabyte, będzie oznaczało utratę prawa do ulgi B+R. Będzie to miało miejsce np. w sytuacji, gdy podatnik będzie ponosił stratę podatkową przez cały okres posiadania prawa do ulgi B+R lub gdy osiągnie dochody jedynie z zysków kapitałowych, w przypadku których odliczenie ulgi B+R nie przysługuje.
Podkreślenia także wymaga, że w każdym z lat podatkowych, w których podatnik zamierza skorzystać z tzw. ulgi na innowacyjnych pracowników musi spełniać wskazane warunki, o których mowa w art. 18db ustawy o CIT, w tym warunek o którym mowa w art. 18db ust. 4.
Mając na względzie opisany stan faktyczny i zdarzenie przyszłe, należy stwierdzić, że w przypadku poniesienia przez Państwa za rok podatkowy 2023 straty lub osiągnięcia dochodu niższego od kwoty przysługującej w roku podatkowym odliczenia z art. 18d ustawy o CIT, w sytuacji gdy nie będzie Panu przysługiwać odliczenie, o którym mowa w art. 18da ustawy o CIT będą Państwo mogli w 2024 roku pomniejszyć kwotę podlegającą przekazaniu na rachunek właściwego urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w art. 18db ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej Państwa w danym roku podatkowym w sytuacji gdy jak Państwo wskazują spełnią wszystkie warunki skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 18db ustawy o CIT.
Tym samym, Państwa stanowisko w tym zakresie należy uznać za prawidłowe.
Reasumując, Państwa stanowisko w zakresie:
- możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych wynagrodzeń pracowników z tytułu wynagrodzenia chorobowego, z tytułu urlopu, opieki nad dzieckiem oraz innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika wraz ze składkami z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - jest nieprawidłowe,
- w pozostałym zakresie - jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
- stanu faktycznego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia, oraz
- zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Zaznaczyć należy, że niniejszą interpretację wydano w oparciu o opis sprawy przedstawiony we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego, stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Państwa chroniła.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym i zdarzeniem przyszłym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu opisu sprawy przedstawionego we wniosku, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Jednocześnie należy zaznaczyć, że powyższa interpretacja dotyczy tylko problematyki będącej ściśle przedmiotem pytań w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych postawionych przez Państwa we wniosku. Treść pytań wyznacza bowiem granice tematyczne wydawanej interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji w zakresie pytania nr 1 jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.