Interpretacja indywidualna z dnia 22 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.700.2023.1.ZK
Temat interpretacji
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzone przez Spółkę prace, przedstawione w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT, co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z Ulgi B+R?
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 listopada 2023 r., wpłynął Państwa wniosek z 24 listopada 2023 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
X Sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka” lub „X”) jest polskim rezydentem podatkowym w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 z późn. zm., dalej: „Ustawa o CIT”). Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Rok podatkowy Spółki jest zgodny z rokiem kalendarzowym.
Wnioskodawca od (…) specjalizuje się w (…). Spółka jest liderem (…). Produkty Spółki sprzedawane są na rynku polskim oraz eksportowane są do (…). Wnioskodawca z roku na rok poszerza swój asortyment i sieć dystrybucyjną oraz wprowadza do swojej oferty innowacyjne produkty z branży elektromobilności (np. (…)). Spółka, stawiając na ciągły rozwój oparty na innowacjach, buduje tym samym rozpoznawalność marki. Jednocześnie, z uwagi na postęp technologiczny i wzrastające wymagania klientów, nieodzownym elementem prowadzonego biznesu jest prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej oraz inwestowanie w nowoczesny park technologiczny i produkcyjny.
Niezwykle istotnym jest zatem dla Wnioskodawcy, aby inwestować w nowe pomysły oraz wprowadzać innowacyjne rozwiązania stanowiące w istocie nowe rodzaje produktów oferowanych przez Wnioskodawcę lub zwiększające efektywność procesów realizowanych w ramach firmy. W związku z powyższym firma stale wprowadza nowe, zmienione lub ulepszone procesy lub produkty, które w szczególności mogą także wiązać się z opracowaniem i tworzeniem nowatorskich rozwiązań wykorzystywanych w celu zwiększenia asortymentu i funkcjonalności oferowanych produktów.
Zgodnie z przyjętą strukturą organizacyjną, działalność Wnioskodawcy jest podzielona na działy biznesowe rozumiane jako jednostki organizacyjne realizujące określone funkcje. Działalność badawczo-rozwojowa (dalej: „B+R”) jest realizowana przez wyspecjalizowaną kadrę firmy z różnych działów, które wspólnie realizują projekty B+R, tworząc innowacje produktowe i procesowe (zakres zaangażowania pracowników poszczególnych działów uzależniony jest od rodzaju realizowanego projektu).
Działalność B+R prowadzona przez Wnioskodawcę ma charakter systematyczny, twórczy i projektowy. Oznacza to w praktyce, że w celu opracowania konkretnego nowego produktu czy innowacji procesowej tworzony jest projekt oraz powoływany jest zespół projektowy, którego zadaniem jest realizacja tego projektu tj. opracowanie danego produktu czy zmiany procesowej mającej na celu poprawę efektywności działania Wnioskodawcy. Praca projektowa w zakresie działalności B+R jest realizowana zgodnie z wewnętrznymi procedurami zarządzania X, które określają podstawowe zasady przebiegu, planowania i monitorowania każdego projektu. Prowadzone przez Wnioskodawcę prace B+R polegają w szczególności na zdobywaniu nowych zasobów wiedzy oraz tworzeniu innowacyjnych i kompleksowych rozwiązań zgodnie z zapotrzebowaniem rynku (w zakresie nowych produktów), czy też zgodnie z zapotrzebowaniem wewnętrznym Wnioskodawcy (w zakresie innowacji procesowych). W efekcie otrzymywane są nowe, ulepszone lub zmienione kompleksowe i zaawansowane rozwiązania.
Projekty, co do zasady, realizowane są w ramach standardowego cyklu projektowego. Standardowy cykl projektowy składa się zasadniczo z następujących faz:
–Faza 1: Tworzenie koncepcji, harmonogramu i budżetu projektu,
–Faza 2: Zasadnicze prace nad rozwojem nowej usługi/ produktu czy procesu,
–Faza 3: Weryfikacja rozwiązania oraz wdrożenie do wykorzystania w działalności firmy (jako nowy produkt lub nowy proces).
Działalność B+R Wnioskodawcy ma charakter twórczy i prowadzi do tworzenia nowej wiedzy lub wykorzystywania elementów wiedzy istniejącej do tworzenia nowych zastosowań. Działalność ta jest podejmowana w sposób usystematyzowany (zgodnie z opracowanym harmonogramem, w oparciu o zaplanowane zasoby osobowe, techniczne i finansowe) i regularny. Ponadto, należy wskazać, że Wnioskodawca do działalności B+R nie zalicza realizowanych w cyklu projektowym prac rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do produktów czy procesów, także tych, które mają charakter ulepszeń.
Wnioskodawca w szczególności zaznacza, że:
–w ewidencji rachunkowej wyodrębnia koszty kwalifikowane związane z realizacją działalności B+R i zostaną one wykazane w zeznaniach podatkowych za lata podatkowe, w których działalność B+R jest realizowana,
–nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a ustawy o CIT,
–Wnioskodawca zamierza odliczyć w ramach ulgi B+R koszty kwalifikowane zgodnie z art. 18d ust. 2, 2a i 3 ustawy o CIT,
–Wnioskodawca planuje dokonać odliczenia z tytułu ulgi B+R zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT,
–Koszty kwalifikowane nie zostały/nie zostaną zwrócone Wnioskodawcy w jakiekolwiek formie,
–Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego.
Aktualnie realizowane bądź planowane do realizacji w najbliższej przyszłości Projekty B+R, w ramach których Wnioskodawca planuje korzystać z ulgi B+R (dalej: „Projekty”), to:
–Projekt X - celem tego projektu jest (…). Jest to zupełnie nowy produkt w Spółce. W ramach prac B+R, poprzedzających wprowadzenie nowego produktu do produkcji seryjnej, wykonane zostaną prace związane z opracowaniem nowego produktu takie jak: sporządzenie projektów, dokumentacji technicznej, weryfikację dostępnych materiałów/półproduktów, poszukiwanie rozwiązań technologicznych, wykonanie prototypu, testowanie prototypu i wprowadzanie niezbędnych zmian/modyfikacji aż do momentu uzyskania produktu docelowego, spełniającego wymagania założone w projekcie.
–Projekt Y - zakłada wdrożenie nowego produktu tj. (…). W ramach prac B+R opracowane są (…), następnie sporządzana jest dokumentacja techniczna i projektowa, łącznie z opracowaniem projektów prototypów. Dalsze prace odbywają się poprzez testowanie kolejnych wersji prototypów, aż do osiągnięcia docelowej wersji produktu. W ramach prac B+R opracowywana jest także nowa technologia procesu produkcyjnego (…).
–Projekt Z - polega na wdrożeniu nowego produktu do produkcji seryjnej tj. (…). Projekt zakłada opracowanie parametrów technicznych, funkcjonalnych (…), projekt prototypów, weryfikację, testowanie i modyfikację prototypów oraz certyfikację i opracowanie procesu produkcji seryjnej.
–Projekt U - zakłada wdrożenie nowego produktu w postaci (…). Projekt zakłada wdrożenie do produkcji (…). Projekt wymaga opracowania parametrów technicznych oraz funkcjonalnych (…).
–Projekt T - celem projektu jest wdrożenie nowych założeń dotyczących (…), w efekcie czego ma powstać zupełnie nowy produkt. W ramach prac B+R wykonane zostaną prace związane z opracowaniem nowego produktu takie jak: sporządzenie projektów, dokumentacji technicznej wraz z (…), weryfikację dostępnych materiałów/półproduktów, poszukiwanie rozwiązań technologicznych, wykonanie prototypu, testowanie prototypu i wprowadzanie niezbędnych zmian/modyfikacji aż do momentu uzyskania produktu docelowego, spełniającego wymagania założone w projekcie.
–Projekt M - celem projektu jest wdrożenie seryjnej produkcji (…). Zakres prac obejmuje zaprojektowanie, wykonanie prototypów (serię testową), badania i certyfikację oraz zaprojektowanie innowacyjnego (…). Przedmiotem projektu jest (…).
Prace badawczo-rozwojowe w ramach ww. Projektów nie były, nie są i nie będą w przyszłości związane ze standardowymi, rutynowymi i okresowymi zmianami w tworzonych produktach, zaś tworzone rozwiązania charakteryzują się/będą charakteryzować się wysokim poziomem innowacyjności, który wynika z faktu, iż każde z opracowanych przez Spółkę rozwiązań jest/będzie indywidualne oraz posiada/będzie posiadać niepowtarzalne funkcjonalności. Należy zauważyć, że prace B+R realizowane w ramach wskazanych powyżej Projektów zawsze zmierzają do opracowania/wytworzenia rozwiązań niewystępujących dotychczas na rynku lub w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy albo są/będą na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się/będą odróżniać się od rozwiązań już funkcjonujących.
W odniesieniu do prowadzonej działalności B+R, w ramach Projektów opisanych szczegółowo powyżej, Wnioskodawca, jako podatnik podatku dochodowego, zamierza po raz pierwszy dokonać odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, tj. dokonać odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych (dalej: „ulga B+R”) za 2023 r. oraz dokonywać odliczeń w deklaracjach rocznych w kolejnych latach podatkowych, w zakresie opisanych powyżej Projektów oraz innych analogicznych projektów B+R, które będą realizowane w przyszłości.
Pytanie
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzone przez Spółkę prace, przedstawione w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT, co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z Ulgi B+R?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, prowadzone przez Spółkę prace w ramach realizowanych Projektów stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT, co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z Ulgi B+R.
Zgodnie z art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT, działalność badawczo-rozwojowa to działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Definicja badań naukowych i prac rozwojowych została uregulowana w Ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 z późn. zm., dalej: „PSWiN”).
Zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 PSWiN, przez badania naukowe rozumie się:
–badania podstawowe - prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
–badania aplikacyjne - rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Natomiast, zgodnie z art. 4 ust. 3 PSWiN, przez prace rozwojowe należy rozumieć nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Jak wynika z powyższego, czynności podejmowane przez Spółkę, aby być uznane za działalność B+R, muszą spełniać następujące przesłanki:
–prace muszą mieć charakter twórczy,
–działalność B+R prowadzona przez Wnioskodawcę, w tym w ramach poszczególnych projektów, musi mieć charakter systematyczny,
–działalność musi mieć na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (spełniać definicję prac rozwojowych).
Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego (www.sjp.pl) słowo "twórczy" oznacza "mający na celu tworzenie, odkrywczy, kreatywny". W Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box (dalej: „Objaśnienia”) we fragmencie odnoszącym się do wykładni słowa "twórczy" wskazano: "W doktrynie prawa autorskiego cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia".
W ocenie Wnioskodawcy, realizacja prac w ramach Projektów ma charakter twórczy - zatrudnieni pracownicy w szczególności opracowują nowe produkty, udoskonalają już istniejące, jak również udoskonalają procesy technologiczne produkcji, jednocześnie pracując nad wysoką jakością i trwałością wytwarzanych produktów. Jednocześnie, rezultat działalności podejmowanej przez Spółkę:
–jest/będzie odpowiednio ustalony (uzewnętrzniony) - rezultatem prac B+R jest/będzie zarówno wprowadzenie do sprzedaży nowych produktów, unowocześnianie istniejących produktów, wprowadzanie do działalności nowych procesów technologicznych, jak również optymalizacja stosowanych metod produkcji,
–ma/będzie mieć charakter indywidualny - nie jest/nie będzie wynikiem wyłącznie mechanicznych działań, lecz określonych procesów myślowych, wymagających od pracowników Wnioskodawcy kreatywności;
–ma/będzie mieć charakter oryginalny - wprowadzone produkty, nowe procesy technologiczne mają niepowtarzalny charakter.
Prace realizowane przez cały zespół projektowy mają/będą mieć więc charakter twórczy i są/będą ukierunkowane na stworzenie nowych produktów, unowocześnianie istniejących produktów, wprowadzanie do działalności nowych procesów technologicznych, jak również optymalizację stosowanych metod produkcji.
Z kolei „systematyczność” oznacza prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. Prowadzona przez Spółkę działalność badawczo-rozwojowa jest/będzie prowadzona w sposób systematyczny w oparciu o uzgodniony plan oraz harmonogram (prace są/będą prowadzone zgodnie ze standardowym cyklem projektowym, z podziałem na 3 fazy, przez intencjonalnie wybrane osoby, posiadające właściwe kompetencje i wykształcenie).
Zgodnie z wydanymi Objaśnieniami, przypisanie systematyczności danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona, ani też od istnienia planu, co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczającym jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt B+R, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby (budżet). Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. Prowadzona przez Spółkę działalność badawczo-rozwojowa jest/będzie prowadzona w sposób systematyczny w oparciu o uzgodniony plan oraz harmonogram. Działania te mają charakter regularny. W ocenie Wnioskodawcy, prowadzone prace spełniają przesłankę systematyczności.
Ponadto, w ocenie Wnioskodawcy, działalność X spełnia również definicję prac rozwojowych - Spółka stale wykorzystuje dostępną wiedzę i umiejętności do tworzenia nowych produktów (projektowania nowych produktów, wprowadzenia nowych procesów technologicznych) oraz unowocześnianie istniejących produktów. Prace badawczo-rozwojowe realizowane przez Wnioskodawcę nie są nakierowane na uzyskanie rutynowych/okresowych zmian do produktów, procesów - każdorazowo działania Spółki mają charakter twórczy i kreatywny oraz prowadzą do tworzenia produktów posiadających cechę nowości, również w sytuacji, gdy Spółka w ramach prowadzonego projektu wprowadza zmiany do istniejących już produktów.
Reasumując, w ocenie Wnioskodawcy, charakter realizowanych przez Spółkę prac, w ramach przedstawionych w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, spełnia wszystkie przesłanki działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26 i pkt 28 Ustawy o CIT oraz wynikające z definicji prac rozwojowych w PSWiN. Realizowane Projekty wpisują się w definicje prac badawczo-rozwojowych zawartą w ustawie o CIT, ponieważ:
–dotyczą opracowywania nowych produktów,
–wykorzystują dostępną wiedzę lub pozyskują nową wiedzę do tworzenia nowych produktów/procesów technologicznych,
–są prowadzone w sposób systematyczny, według określonego harmonogramu, zgodnie z standardowym cyklem projektu opisanym w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym przez pracowników posiadających odpowiednie kompetencje i wykształcenie,
–mają charakter twórczy, gdyż są nakierowane na wypracowanie lub wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy do tworzenia nowych produktów/procesów,
–nie wprowadzają zmian o charakterze rutynowym bądź okresowym.
W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, należy uznać, że realizowana przez Spółkę działalność B+R w ramach wskazanych we wniosku Projektów spełnia definicję działalności B+R, wskazaną w art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT, co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z ulgi B+R.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.