Czy Wnioskodawca będzie miał prawo do amortyzowania oraz zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od całości wartości począt... - Interpretacja - 0111-KDIB1-1.4010.673.2023.1.BS

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 18 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.673.2023.1.BS

Temat interpretacji

Czy Wnioskodawca będzie miał prawo do amortyzowania oraz zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od całości wartości początkowej Nieruchomości Składowiska (z wyłączeniem gruntów) otrzymanych w wyniku Aportu, którego część wartości zostanie przekazana na kapitał zakładowy, a część na kapitał zapasowy utworzony z agio.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Wnioskodawca będzie miał prawo do amortyzowania oraz zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od całości wartości początkowej Nieruchomości Składowiska (z wyłączeniem gruntów) otrzymanych w wyniku Aportu, którego część wartości zostanie przekazana na kapitał zakładowy, a część na kapitał zapasowy utworzony z agio?

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

A Sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) prowadzi działalność gospodarczą związaną z ochroną środowiska w zakresie gospodarki odpadami poprzez eksploatację składowiska odpadów komunalnych Miasta (…), instalacji do odzysku odpadów biodegradowalnych (biokompostowni) oraz Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Wnioskodawca posiada siedzibę na terytorium Polski, gdzie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości dochodów.

Spółka powstała 1 lipca 2012 r. w konsekwencji przekształcenia w spółkę prawa handlowego samorządowego zakładu budżetowego pod nazwą (…) na podstawie uchwały o przekształceniu (…) podjętej przez Radę Miasta ... (dalej: „Przekształcenie”).

Od dnia Przekształcenia jedynym udziałowcem Spółki jest Miasto … (dalej: „Miasto”).

Spółka oraz Miasto są czynnymi podatnikami VAT oraz podmiotami powiązanymi w rozumieniu przepisów ustawy o CIT.

Spółka zawarła z Miastem umowę najmu (…) na czas nieoznaczony od ..., której przedmiotem są:

- nieruchomość, na którą składają się: (…),

- nieruchomość, na którą składają się: (…),

(dalej łącznie: „Nieruchomości Składowiska”).

Uprzednio Spółka korzystała z Nieruchomości Składowiska na podstawie umowy użyczenia zawartej ... pomiędzy Miastem a Spółką, której postanowienia zostały potwierdzone pisemnie umową spisaną przez strony ... nr …, a następnie na podstawie umowy z najmu z … nr …

W związku z tym, że w wyniku Przekształcenia własność Nieruchomości Składowiska nie została przeniesiona na Spółkę, Miasto zamierza dokonać przeniesienia własności Nieruchomości Składowiska poprzez wniesienie ich do Spółki w formie wkładu niepieniężnego (dalej: „Aport”).

Przedmiotem Aportu będą Nieruchomości Składowiska - działki gruntu wraz z budynkami i budowlami, znajdującymi się na Nieruchomości Składowiska, które będą dalej zwane: „Naniesienia”.

Działka nr … jest niezabudowana.

Naniesienia będą wykorzystywane przez Spółkę w prowadzonej działalności gospodarczej. Budynki znajdujące się Nieruchomości Składowiska nie stanowią budynków mieszkalnych.

Część Naniesień została wzniesiona po Przekształceniu, a nakłady na te naniesienia poniosła Spółka. Spółka dokonuje odpisów amortyzacyjnych od tej części Naniesień. Przedmiotem niniejszego wniosku nie są Naniesienia powstałe po Przekształceniu, na które nakłady poniosła Spółka.

Wyciąg z ksiąg rachunkowych Spółki w zakresie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych na dzień ..., tj. na dzień poprzedzający dzień Przekształcenia, stanowiący załącznik do aktu założycielskiego Spółki, nie obejmował Nieruchomości Składowiska.

Spółka podejmie stosowną uchwałę, zgodnie z którą w zamian za Aport Miasto obejmie udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki. Nadwyżka wartości Aportu ponad wartość nominalną wydanych udziałów (tzw. agio) zostanie przekazana na kapitał zapasowy Spółki.

Nieruchomości Składowiska będące przedmiotem Aportu nie będą stanowiły przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 3 i 4 ustawy o CIT.

Spółka zamierza wykorzystywać Nieruchomości Składowiska do prowadzonej działalności gospodarczej przez okres dłuższy niż rok.

Spółka wprowadzi do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Nieruchomości Składowiska, które dotychczas nie były wprowadzone przez Spółkę do tej ewidencji w miesiącu, w którym zostanie podjęta uchwała o dokonaniu Aportu.

Spółka nie jest spółką nieruchomościową w rozumieniu art. 4a pkt 35 w zw. z art. 15 ust. 6 ustawy o CIT, lecz prowadzi działalność w branży zagospodarowania odpadów.

Wnioskodawca ustali wartość początkową Nieruchomości Składowiska powstałych przed Przekształceniem na dzień wniesienia Aportu w wysokości wartość poszczególnych środków trwałych, która nie będzie wyższa od ich wartości rynkowej.

Pytanie

Czy Wnioskodawca będzie miał prawo do amortyzowania oraz zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od całości wartości początkowej Nieruchomości Składowiska (z wyłączeniem gruntów) otrzymanych w wyniku Aportu, którego część wartości zostanie przekazana na kapitał zakładowy, a część na kapitał zapasowy utworzony z agio?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, będzie on uprawniony do amortyzowania i zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od całości wartości początkowej środków trwałych, wchodzących w skład Aportu, przekazanej na kapitał zakładowy, jak i na kapitał zapasowy, z wyjątkiem gruntów, które nie będą podlegać amortyzacji na podstawie art. 16c pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”).

Przepisy ustawy o CIT w art. 16a ust. 1 pkt 1 wskazują, że z zastrzeżeniem art. 16c, amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle i budynki stanowiące odrębną własność, maszyny, urządzenia i środki transportu, inne przedmioty o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1 ustawy o CIT.

Art. 16c pkt 1 ustawy o CIT przewiduje, że wyłączeniu z amortyzacji podlegają m.in. grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów oraz budynki mieszkalne, lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.

Zgodnie z art. 16f ust. 1 ustawy o CIT podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 16b.

Jednocześnie art. 16f ust. 3 ustawy o CIT wskazuje, że odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zgodnie z art. 16h-16m, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 10 000 zł. W przypadku gdy wartość początkowa jest równa lub niższa niż 10 000 zł, podatnicy mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16h-16m albo jednorazowo w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, albo w miesiącu następnym.

Naniesienia, będą spełniały definicję środka trwałego i w związku z tym, zdaniem Wnioskodawcy, powinien on mieć prawo do ich amortyzacji. Wyjątek będą stanowić Grunty, które nie będą podlegały amortyzacji z uwagi na art. 16c pkt 1 ustawy o CIT.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Stosownie do treści art. 15 ust. 6 ustawy o CIT, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane zgodnie z art. 16a-16m, przy czym w przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji nie mogą być w roku podatkowym wyższe niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych, obciążające w tym roku podatkowym wynik finansowy jednostki.

Jednocześnie, Wnioskodawca wskazuje, że od 1 stycznia 2017 r. uchylono artykuł 16 ust. 1 pkt 63 lit. d ustawy o CIT, który ograniczał możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od tej części wartości środków trwałych nabytych w formie wkładu niepieniężnego, która nie została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki, co związane było z faktem, że w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT zmieniono zasady opodatkowania aportów i obecnie przychodem jest wartość rynkowa przedmiotu wkładu.

Uchylenie tego przepisu, wskazuje, że ustawodawca jednoznacznie chciał wykreślić z ustawy o CIT brak możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości środków trwałych innych niż przekazanych na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Oznacza to, że uchylając art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d ustawy o CIT celem ustawodawcy było dopuszczenie możliwości dokonywania odpisów od wartości środków trwałych, które zostały przekazane na inne kapitały niż kapitał zakładowy, w tym kapitał zapasowy.

Możliwość zaliczania w całości do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości aportu, w tym części przekazanej na kapitał zapasowy, znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, w tym m.in. w:

   - interpretacji indywidualnej z 31 grudnia 2021 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.550. 2021.1.MF: „Zatem, Wnioskodawca będzie uprawniony do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych i zaliczania odpisów amortyzacyjnych w całości do kosztów podatkowych. Na możliwość zaliczania odpisów amortyzacyjnych nie będzie miał wpływu fakt, że część wartości środków trwałych została przekazana na kapitał zapasowy Spółki”.

   - interpretacji indywidualnej z 5 lutego 2021 r., Znak: 0111-KDIB1-2.4010.539. 2020.1.BD: „Wykreślenie tego przepisu dało Wnioskodawcy uprawnienie do uznania za koszt uzyskania przychodu pełnej wysokości odpisów amortyzacyjnych, dokonywanych od wartości początkowej składników aportu, bez ograniczenia do wartości utworzonego lub podwyższonego kapitału zakładowego spółki, odzwierciedlonego w wartości nominalnej udziałów wydanych w zamian za aport.

Wnioskodawca jest zatem uprawniony zaliczać odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej całego aportu w koszty uzyskania przychodów, w tym w koszty podatkowe w rozumieniu przepisów u.p.d.o.p”.

Z uwagi, że przedmiotem Aportu nie będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, do ustalenia wartości początkowej przedmiotu Aportu zastosowanie powinien znaleźć art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, zgodnie z którym wartość początkową ustala się na dzień wniesienia wkładu wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.

Podsumowując, Wnioskodawca będzie miał prawo do amortyzacji przedmiotu Aportu w postaci Naniesień i do zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od całości wartości Naniesień, nawet jeżeli część wartości Aportu została przekazana na kapitał zapasowy.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Państwo przedstawili we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Odnosząc się do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych należy stwierdzić, iż zostały one wydane w indywidualnych sprawach podmiotów, które o ich wydanie wystąpiły, zatem nie są one wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  - Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

  - Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  - Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).

Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym:

interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.